PDA

Επιστροφή στο Forum : [E36] ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ



Σελίδες : [1] 2

Panos 316T
11-05-11, 12:39
Σε αυτό το thread, αναφέρω προβλήματα και πως έχουν επιλυθεί (αυτά που γνωρίζω) που έχουν παρουσιαστεί στα Ε36 ώστε να αποτελέσει και μπούσουλας για τους ενδιαφερόμενους.
Όσοι έχετε ακούσει για μαζικά προβλήματα ή είστε παθόντες παρακαλώ να τα αναφέρετε καθώς και τις λύσεις όπως επίσης και να με διορθώσετε όπου έχω κάνει σφάλμα(δεν νομίζω , είμαι άσφαλτος:th_Laie_67-1:).

Interior:
• κρεμάει ο ουρανός και οι πλαϊνές ταπετσαρίες , παθών και να δω πότε θα πάω να τα φτιάξω(μόνο τα πλαινά)
• κολλάνε τα τζάμια στο «ανέβα-κατέβα» , Γρύλος - μοτέρ
• κολλάει η κλειδαριά οδηγού ή συνοδηγού , μου κόλλαγε του συνοδηγού και είναι ένα μαραφέτι που κουμπώνει πάνω στον μηχανισμό της κλειδαριάς, το άλλαξα και οκ
• νεκρώνει ή δείχνει λάθος ο δείκτης βενζίνης , οφείλεται σε ένα καλωδιάκι που βρίσκεται στο φλοτέρ και θέλει αντικατάσταση
• μας αφήνει χρόνους ο «φακίρης» από το clima , έχει ενδείξεις στο clima αλλά είναι «νεκρό»,θέλει αντικατάσταση
• «φύσημα-σφύριγμα» από το παράθυρο οδηγού με πολλά χλμ,έχω μάθει να ζω μαζί του ,αν το χει επισκευάσει κάποιος ,ας το αναφέρει

Exterior:
• θάμπωμα φαναριών , ανοίγεις , καθαρίζεις,κλείνεις μπορεί να χρειάζεται και τσιμουχάκια για καλή στεγανοποίηση
• νερά στο πορτ μπαγκάζ (σε κάποιες περιπτώσεις βρέχονται και τα καθίσματα),
συνήθως μπαίνουν από τα φανάρια λόγω ότι έχει φρακάρει το λούκι
• κάψιμο λαμπών πίσω των STOP , νομίζω ότι το ντούι κάνει την βρωμοδουλειά εκτός και αν βολεύεστε στην αντικατάσταση των λαμπών (όπως και γω)

Under the hood:
• διαρροή λαδιών υδραυλικού , το είχα φτιάξει παλαιότερα ,αλλά δεν θυμάμαι νομίζω ότι οφείλεται σε κάποιο μαρκούτσι που βρίσκεται κάτω από το δοχείο
• ασταθές ρελαντί και κομπιάσματα , μάλιστα…..εδώ παίζεις ανάμεσα σε λούφτ,βαλβίδα πρωινής,σωλινάκια (τρύπια ,ξεραμένα),αισθητήρας εκκ/ρου- Λάμδα,πολλαπλασιαστές , μπουζί
• κεντρικός άξονας- μεσαία τριβή , όταν πηγαίνετε με μια σταθερή ταχύτητα και πατήσετε απότομα το γκάζι ακούγεται ένα ΓΚΑΠ, οφείλεται στην μεσαία τριβή και αλλάζεις κάποιο λάστιχο
• ρουλεμάν διαφορικού , ακούς ένα θόρυβο-σφύριγμα που είναι ανάλογο με την ταχύτητα του αυτοκινήτου και προέρχεται από τον πίσω δεξιά τροχό.
αντικαθιστάς το ρουλεμάν
• κροτάλισμα με το που κάνεις μιζιά , χαρακτηριστικός ήχος (σαν να έχεις ταξί ντίζελ)έχει παρατηρηθεί σε 36άρια με φορτωμένα χλμ. Οφείλεται στον εντατήρα καδένας όπου καλό είναι να αντικατασταθούν και τα δύο.(αυτό έχει παρατηρηθεί σε Μ43)

manos
11-05-11, 12:51
εγω ειμαι παθων στα εξης:
1)κρεμάει ο ουρανός και οι πλαϊνές ταπετσαρίες:προσπαθησα 2-3 φορες να κολλησω τον υπαρχων αλλα τζιφος!εβαλα καινουργιο αλκανταρα και ηρεμησα!

2)φύσημα-σφύριγμα» από το παράθυρο οδηγού με πολλά χλμ:εγω το ειχα στο παραθυρου του συνοδηγου.ειχε κοπει η τσιμουχα σε καποιο σημειο και εμπαζε αερα.την αλλαξα και αντιο θορυβος!

3)διαρροή λαδιών υδραυλικού:απ τα πιο συχνα προβληματα στα 36αρια.πολυ λαδι ομως!αλλαξα μοτερ και αντιο λαδια :thumbsup:

paganis
11-05-11, 12:54
μιας και εχουμε κοινο κινητηρα...να προσθεσω και εγω ενα, που εχω παρατηρησει στο δικο μου!
- φλογερες...(πλαστικα εξαρτηματα διανομης νερου, ψυξης στο πισω και πλαινο δεξι μερος του κινητηρα, αξιας εκαστη 10ευρω), αναβουν απο θερμοκρασια και καποια στιγμη σπανε,,καλο ειναι να αλλαχθουν προληπτικα σε αυτοκινητα με 100.000χλμ και ανω, διοτι αν σπασουν στο σημειο που βρισκονται αντικαθιστανται δυσκολα και σιγουρα θα χρειαστει οδικη...

Nick bmwlover
11-05-11, 12:59
• κροτάλισμα με το που κάνεις μιζιά , χαρακτηριστικός ήχος (σαν να έχεις ταξί ντίζελ)έχει παρατηρηθεί σε 36άρια με φορτωμένα χλμ. Οφείλεται στον εντατήρα καδένας όπου καλό είναι να αντικατασταθούν και τα δύο.(αυτό έχει παρατηρηθεί σε Μ43)
Πολυ σωστος,ετσι κανει κ το 30αρι μας με M43!!!thumb

GEORGE316
11-05-11, 13:06
πριν δυο εβδομαδες με θλιψη διαπιστωσα οτι αρχιζει και εμενα να ξεκολαει ο ουρανος...
γνησιος M pack μαυρος...δεν παιζει να αντικατασταθει...
καποιος τροπος να κολησει??
ειναι πολυ λιγο αλλα σιουρα στο μελλον θα γινει περισσοτερο.
τα παραθυρα...ναι!!!!θελω να τα φτιαξω!!!μου εχουν σπασει τα νευρα!@@@
αυτο με το κροταλισμα ναι συμβαινει σε εμενα!!ειναι εξακυλινδρο.

dblade
11-05-11, 13:25
O ουρανος αλλαχθηκες προσφατα γιατι σακουλιαζε 300 ευρα στην αντιπροσοπια μαζι με εργατικα σαν ανταλακτικο κανει 220-230 γιατι ειναι με το ξυλο μαζι δεν μπαινει σκετο υφασμα. Αυτα τα κολοπλαινα εχουνε κρεμασει ποσο θα θελει ο ταπετσερης αραγε?

ghost-rider
11-05-11, 14:17
Παιδια με κρεμασμα των πλαινων ειχα και εγω προβλημα σε Ε46.
Τα πισω τα εβαλα καινουρια.

Τα μπροστινα τα κολλησα με βενζινοκολα μονος μου. Και εγιναν σαν καινουρια.

Το ιδιο θα κανω καποια στιγμη και με τα μεσαια.γιατι ξεκολλησαν και αυτα.

Η βενζινοκολα κανει πολυ καλη δουλεια.
Δε θελει μονο να βαλει υπερβολικη ποσοτητα κανεις για να μην ξεχειλισει.
Μετα το περνας με μια (καθαρη) πλαστικη σπατουλα για να καθησει καλα.

ΔΕΝ κανει για τον ουρανο η μοντα. Αυτος εχει στρωμα αφρολεξ απο μεσα το οποιο συνηθως καταστρεφεται οταν κρεμασει. Θα φαινεται πολυ χαλια.
Δεν ξερω αν μπορει να ξανακολληθει το ιδιο υφασμα η αν πρεπει να μπει αλλο.

georgepap
11-05-11, 15:23
Για εμενα αυτα προβληματα δεν ειναι!!!πως να μην κρεμασει ο ουρανος αν αφηνεις
το αυτοκινητο στον ηλιο τον ελληνικο για 20 χρονια??
Τα δικα μου τζαμια-το δικο μου ειναι μοντελο τελος 1991-δεν εχουν κολλησει
ακομα...
19 χρονων αυτοκινητο και οι κλειδαριες δουλευουν αψογα και ουδεποτε μου χαλασαν!!!!
το clima ποτε δε με προδωσε...μονο η περιοδικη συντηρηση κανοντας του!!!
Τα φαναρια τα εμπρος συμφωνω πως θαμπωνουν οταν το αυτοκινητο βρεχεται για
πολλες ημερες..αλλα αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο..γιατι ΟΛΑ τα φαναρια
των αυτοκινητων αεριζονται,δεν ειναι εντελως κλειστα..!!!!!
Οσον αφορα τα νερα στο πορτ παγκαζ..εγω ουδεποτε εχω εντοπισει..παροτι το δικο
μου εχει ''φαει'' πολυ νερο και χιονια οταν το ειχα στην ιταλια μαζι μου οταν σπουδαζα!!

Το δικο μου ειχε αγοραστει απο καινουριο τελη του 1991 ως 316i M40.Μεχρι το 2003
με αυτον το κινητηρα εκανε πανω απο 200.000 σκληρα χιλιομετρα χωρις να κανει
Κ Ι Χ !!!!!Το εκανα 328 και ως σημερα δεν εχει βγαλει προβληματα ουτε αυτο.
Ολα βεβαια τα χρονια συντηρειται σε επισημη αντιπροσωπεια και με ΓΝΗΣΙΑ ανταλλακτικα
ΠΑΝΤΑ!!!!!
Για εμενα η σειρα ε36 ειναι ενα τερας αξιοπιστιας..εχοντας το στην οικογενεια κοντα
20 σθναπτα ετη!!!!!!!!
Το μονο του μειον ειναι η οχι τοσο καλη μελετη στους ''νεροχυτες'' στο πισω πορτ παγκαζ
και συγκεκριμενα στο επιπεδο της κλειδαριας,στα σημεια που εγαπτεται το λαστιχο
τα οποια σκουριαζουν.
Αλλο λειτουργικο μειον ειναι ο ελιπης χωρος για τους πισω επιβατες.
Αυτα τα ''λιγα'' μετα απο 20 χρονια συμβιωσης με μια ομορφη τετραπορτη 36αρα...

GEORGE316
11-05-11, 15:37
κοιτα.ειναι οντως τερας αξιοπιστιας το 36ρι..
λογικο να κρεμασει λιγο ο ουρανος αν το αμαξι ειναι εκτεθιμενο κλπ.
και εμενα ποτε μα ποτε ακομα και μετα απο δυνατες βροχες δε μου εβαλε νερα μεσα,
ο χωρος πισω ειδικα για κουπε ειναι..αλλα κουπε ειναι τι περιμενεις???
παρολα αυτα,οταν "χρειαστηκα" το πισω καθισμα με μεσιμο των εμπρος καθισματων ημουν σε σαλονι!!!
η σωστη συντηρηση του αυτοκινητου παιζει σημαντικο ρολο,οπως και η προσοχη του στην οδηγηση.
σημειωνω επισης οτι και τα δικα μου φαναρια ειναι αριστα ουτε θαμπωμενα ουτε κιτρινισμενα..
οπως ολα τα πραγματα θελουν και αυτα λιγη προσοχη.
αν τους δωσεις λιγη προσοχη θα ειναι μαζι σου....για παρα πολλα χρονια.

nikos1400
11-05-11, 15:51
• κολλάνε τα τζάμια στο «ανέβα-κατέβα» , Γρύλος - μοτέρ

Και εμενα.
Αλλα εγω εχω την εντυπωση οτι εχουν φυγει απο τη θεση "κεντρο" και για αυτο κολλαει απο τη μια πλευρα. Του κανεις λιγο "πισω" και του ξαναδινεις και σιγα σιγα ανεβαινει πιο ευκολα. Μην το πατατε μονοκοπανια οταν βλεπετε και ζοριζεται ! Καντε λιγο πισω και ξαναδωστε του.
Αυτο μεχρι να ξε-βαρεθουμε και να το φτιαξουμε.;)

Να προσθεσουμε


Under the hood:

-Τα πλαστικα λουκια μπροστα απο το παρμπριζ που τρεχουν τα νερα κατω απο τον "καθρεπτη" για να πεσουν στο δρομο. Αν βουλωσει και η κλιση του δρομου εχει τη μουρη ψηλα, μπαινει το νερο στον εγκεφαλο ! Προσοχη !


• ασταθές ρελαντί και κομπιάσματα , μάλιστα…..εδώ παίζεις ανάμεσα σε λούφτ,βαλβίδα πρωινής,σωλινάκια (τρύπια ,ξεραμένα),αισθητήρας εκκ/ρου- Λάμδα,πολλαπλασιαστές , μπουζί

-Στο θεμα του μη-τραβηγματος χαμηλα επισης εχετε υπ'οψιν την γειωση της μπαταριας.

EVERGET
11-05-11, 16:03
Σκυλιά τα 36άρια αλλά και το δικό μου έχει βγάλει κατά καιρούς κάποια σπαστικά θεματάκια. Προς επιβεβαίωση των παραπάνω προβλημάτων που έχουν αναφερθεί:

Ουρανός ξεκόλλησε και έπεσε, μπήκε νέο ύφασμα σε ταπετσέρη με 150 ευρώ.
Ταπετσαρία στις πόρτες έχει ξεκολλήσει και έχει κάνει ξεχειλώματα.
Τα παράθυρα που ενώ ανεβαίνουν σταματάνε και θέλουν "βαθύ" πάτημα του κουμπιού για να μην το κάνουν αυτό.
Διαρροές υδραυλικού από κύκλωμα τιμονιού, σωληνώσεις και αντλία τιμονιού.
Κροτάλισμα θυρών σε ανώμαλο δρόμο όταν το παράθυρο είναι κατεβασμένο. Αυτό το κάνει από τότε που ήταν 4 - 5 ετών.
Χαλασμένα στοπ πίσω φώτων, φτιάχτηκαν με κολλήσεις από το μηχανικό μου.

Να σημειώσω το αμάξι είναι coupe του 95 με 118,000 πραγματικά χλμ. ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΓΚΑΡΑΖ (οπότε τα ξεκολλήματα στις ταπετσαρίες δεν δικαιολογούνται)

Panos 316T
11-05-11, 16:26
παιδια μην μπερδευομαστε,
αυτα δυστηχως που εχουν καταγραφει οφειλονται ειτε σε αστοχια υλικου ειτε σε οχι καλη μελετη-εφαρμογη απο το εργοστασιο.
η συντηρηση παιζει ελαχιστο ρολο και αν καποιου δεν εχει βγαλει εστω και ενα απο τα παραπανω θεματα αποτελει εξαιρεση.

α! εχω και ψιλοκιτρινισμενα φαναρια.

gregE36
11-05-11, 17:03
συμφωνω με ολα τα παραπανω +ο ρυθμιστης του ζεστου κρυου νερου του καλοριφερ .και ειναι και ακριβος ο καινουργιος και δυσκολα βρισκεις μεταχειρω

nikos1400
11-05-11, 17:08
συμφωνω με ολα τα παραπανω +ο ρυθμιστης του ζεστου κρυου νερου του καλοριφερ .και ειναι και ακριβος ο καινουργιος και δυσκολα βρισκεις μεταχειρω

ξεχασα, και εγω το'χω αλλαξει (με καινουριο)
https://thumbs2.ebaystatic.com/m/mJtRSOklxGQFupXxf43xRtQ/140.jpg

gregE36
11-05-11, 17:15
ναι αυτο ειναι

Skyline_IS
11-05-11, 17:53
Παρα πολυ σωστη κινηση το τοπικ αυτο φιλε Πανο! thumb


• μας αφήνει χρόνους ο «φακίρης» από το clima , έχει ενδείξεις στο clima αλλά είναι «νεκρό»,θέλει αντικατάσταση


Σε αυτη την περιπτωση ποια ειναι τα συμπτωματα?Σε μενα δεν πεταει παρα πολυ αερα ενω το βαζω τερμα.Στο παλιο φορντ που ειχα εβαζα το διακοπτη στο μαξ και γινοταν πανικος μεσα..

Panos 316T
11-05-11, 18:14
αυτο ακριβως που αναφερω...
στο δικο μου εχει ψηφιακο διζωνικο κλιμα και οταν το ανοιγες εβλεπες τις ορισθεισες θερμοκρασιες και την κλιμακα αποδοσης..οταν ηθελες να αυξησεις την ενταση ενω το εβλεπες στο πεδιο στην ουσια ηταν νεκρο,δεν εκανε τιποτα.
ο λεγομενος φακιρης για να βγει πρεπει να λυθει απο το πλαι στα ποδια του οδηγου και μοιαζει με γυναικειο κοντο χτενι :)

Skyline_IS
11-05-11, 18:16
ναι το εχω δει,εχω βρει και DIY στα διαφορα site απλα δεν ηξερα αν αυτο ειναι το προβλημα η κατι αλλο

nikos ///M
11-05-11, 19:05
το πιο συνηθης προβλημα ειναι η οθονη του κλιματισμου!
στου πατερα μου ειναι το μοναδικο προβλημα που εχει βγαλει!
μοντ.98 χλμ 240.000

GEO316
11-05-11, 22:53
Στο δικο μου 36αρι μοντ 97 με 121.000 το μονο που εβγαλε ειναι αυτο με το παραθυρο
και στο δεικτη βενζινης!Κατα τα αλλα...βραχος:th_Laie_67-1:

Κωνσταντίνος
12-05-11, 07:33
Ένα αρκετά σοβαρό θεματάκι είχαν τα Ε36 προ 95' μοντέλα.
Έμπαζαν νερά στον χώρο του εγκεφάλου, εάν βούλωναν οι υδροροές (απο φύλλα συνήθως) που βρίσκονται μπροστά απο το παρπμρίζ.

GEORGE316
12-05-11, 09:54
Παρα πολυ σωστη κινηση το τοπικ αυτο φιλε Πανο! thumb


Σε αυτη την περιπτωση ποια ειναι τα συμπτωματα?Σε μενα δεν πεταει παρα πολυ αερα ενω το βαζω τερμα.Στο παλιο φορντ που ειχα εβαζα το διακοπτη στο μαξ και γινοταν πανικος μεσα..

αυτο ειναι φιλτρο καμπινα...αλλαξε τον και θα γινεται τυφωνας..

το κροταλισμα των θυρων οταν το παραθυρο ειναι μισοκατεβασμε...δυστυχως ισχυει.

bmwgiorgos
12-05-11, 23:13
Για εμενα αυτα προβληματα δεν ειναι!!!πως να μην κρεμασει ο ουρανος αν αφηνεις
το αυτοκινητο στον ηλιο τον ελληνικο για 20 χρονια??
Τα δικα μου τζαμια-το δικο μου ειναι μοντελο τελος 1991-δεν εχουν κολλησει
ακομα...
19 χρονων αυτοκινητο και οι κλειδαριες δουλευουν αψογα και ουδεποτε μου χαλασαν!!!!
το clima ποτε δε με προδωσε...μονο η περιοδικη συντηρηση κανοντας του!!!
Τα φαναρια τα εμπρος συμφωνω πως θαμπωνουν οταν το αυτοκινητο βρεχεται για
πολλες ημερες..αλλα αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο..γιατι ΟΛΑ τα φαναρια
των αυτοκινητων αεριζονται,δεν ειναι εντελως κλειστα..!!!!!
Οσον αφορα τα νερα στο πορτ παγκαζ..εγω ουδεποτε εχω εντοπισει..παροτι το δικο
μου εχει ''φαει'' πολυ νερο και χιονια οταν το ειχα στην ιταλια μαζι μου οταν σπουδαζα!!

Το δικο μου ειχε αγοραστει απο καινουριο τελη του 1991 ως 316i M40.Μεχρι το 2003
με αυτον το κινητηρα εκανε πανω απο 200.000 σκληρα χιλιομετρα χωρις να κανει
Κ Ι Χ !!!!!Το εκανα 328 και ως σημερα δεν εχει βγαλει προβληματα ουτε αυτο.
Ολα βεβαια τα χρονια συντηρειται σε επισημη αντιπροσωπεια και με ΓΝΗΣΙΑ ανταλλακτικα
ΠΑΝΤΑ!!!!!
Για εμενα η σειρα ε36 ειναι ενα τερας αξιοπιστιας..εχοντας το στην οικογενεια κοντα
20 σθναπτα ετη!!!!!!!!
Το μονο του μειον ειναι η οχι τοσο καλη μελετη στους ''νεροχυτες'' στο πισω πορτ παγκαζ
και συγκεκριμενα στο επιπεδο της κλειδαριας,στα σημεια που εγαπτεται το λαστιχο
τα οποια σκουριαζουν.
Αλλο λειτουργικο μειον ειναι ο ελιπης χωρος για τους πισω επιβατες.
Αυτα τα ''λιγα'' μετα απο 20 χρονια συμβιωσης με μια ομορφη τετραπορτη 36αρα...

φιλε μου θα συμφωνησω μαζι σου το 36αρι ειναι οτι πιο αξιοπιστο.εμενα η δικια μου ειναι ηδη φορτωμενη με 200 χιλ και το μοτερακι της κελαιδαει σαν καινουριο,παρολο που το παταω στο λαιμο,οταν ειμαι μονος(γιατι η γυναικα εχει αισθητηρα ταχητυτας στα 140 και μου βαζει κοφτη)το μονο που εχει αλλαξει μεχρι στιγμης μια τρομπασυμπλεκτη στο κιβωτιο.ολα τα υπολοιπα απλα δουλευουν ρολοι.

Panos 316T
16-05-11, 12:12
μιας και εχουμε κοινο κινητηρα...να προσθεσω και εγω ενα, που εχω παρατηρησει στο δικο μου!
- φλογερες...(πλαστικα εξαρτηματα διανομης νερου, ψυξης στο πισω και πλαινο δεξι μερος του κινητηρα, αξιας εκαστη 10ευρω), αναβουν απο θερμοκρασια και καποια στιγμη σπανε,,καλο ειναι να αλλαχθουν προληπτικα σε αυτοκινητα με 100.000χλμ και ανω, διοτι αν σπασουν στο σημειο που βρισκονται αντικαθιστανται δυσκολα και σιγουρα θα χρειαστει οδικη...

να συμπληρώσω επίσης :

θερμοστάτης-ψυγείο νερού
βασική ένδειξη είναι η μετακίνηση της βελόνας οργάνου προς τα πάνω ή προς τα κάτω ανάλογα με τις οδηγικές συνθήκες και χρήζει αντικατάσταση.
πχ σε χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλοντος και χωρίς "φορτίο" δείχνει κάτω από την μέση.
Για το δεύτερο τσεκάρετε την στάθμη των υγρών και για τυχόν ίχνη τους στα πέριξ.

Σε εκτενή επιστημονική συζήτηση(ουάο) που είχα με φίλο και μέλος bmw316turbo γενικά με τις θερμοκρασίες και το κύκλωμα ψύξης δεν τα πάνε και πολύ καλά τα 36άρια όπως πιστεύω(έχω δει ουκ ολίγα) το ίδιο θέμα έχουν και τα 30αρια.


υγ: υπενθυμίζω ότι αυτά που ανέφερα γενικά δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας και ότι τα ε36άρια μας δεν είναι αξιόπιστα αλλά επαναλαμβανόμενη σύμπτωση πάυει να είναι σύμπτωση

nik200
16-05-11, 12:33
πανο..μπραβο γιαυτον τον οδηγο προβληματων στο 36αρι..πιστευω οτι βοηθαει παρα πολυ καποιο ιδιοκτητη να ξερει τα "μεμπτα" σημεια του αυτοκινητου του..ειτε βγαλει καποια προβληματα ειτε οχι..ενα μεγαλο ευχαριστω για αυτη την συνεισφορα εστω και ας μην εχω ε36...

ισως θα πρεπε και αλλοι χρηστες εδω...με ε46, με ε30, με ε34 (συνηθη δηλαδη μοντελα) που να τα εχουν πολλα χρονια να γραψουν κατι παρομοιο..

Skyline_IS
20-05-11, 20:09
αυτο ειναι φιλτρο καμπινα...αλλαξε τον και θα γινεται τυφωνας..


Φιλε γιωργο αλλαξα τελικα φιλτρο και οντως ειδα διαφορα!!
Το παλιο φιλτρο παιζει να μην ειχε αλλαχτει και ποτε,πιτα στη βρωμια και τη σκονη

pralinas
20-05-11, 21:49
εμενα προβληματα που ειχα απο αυτα που ειχαν αναφερθει ειναι
1)αντικατασταση στα μαρκουτσια του υδραυλικου γαιτι εχαναν λαδι,αρκετο μπορω να πω
2)θερμοστατης,οχι απλα κολισε,εσπασε στα δυο!ο προιγουμενος ιδιοκτητης φενεται το ειχε προσεχμενο..
3)κομπλερ μπροστα στην φτεροτη,ειναι και αυτο ενα θεμα συχνο σε 36ρια γιατι ειναι υδραργυρου
4)το μοτερακι του παραθυρου του συνοδιγου,καικε και αντικατασταθηκε με καινουργειο.
αυτα.ηταν τα βασικα.τα αλλα ηταν λογικα για ενα μετααχηρησμενο αυτοκινητο του 96'.το ειχα παρει μεταχηρησμενο και αυτα βγηκαν απο την αρχη αρχη.τωρα που το εχω στα χερια μου,με την σωστη συντητηση που του κανω,και γενικα το προσεχω πολυ,δεν μου εχει βγαλει τιποτα.και ελπιζω να μην βγαλει.χαχα.αυτα απο εμενα.

Skyline_IS
21-05-11, 15:40
Αντικατεστησα χθες το φιλτρο καμπινας και ειδα αρκετη διαφορα.Εκανα μια βολτιτσα σημερα για να απολαυσω τον τυφωνα και αναψα και το a/c μιας και εκανε ζεστη σημερα.Παρατηρησα ομως οτι υπαρχει μια μυρωδια σαν τσιγαριλα.Παλαιοτερα οταν μου το εκανε υπεθεσα οτι ηταν λογω του παλιου φιλτρου αλλα τωρα?Ριχνωντας μια ματια στο bmwfans.info παρατηρησα ακομα ενα φιλτρακι,αυτο εδω
https://static.bmwfans.info/images/epc/ODY3MF9w.png
Αυτο τι ακριβως ειναι?Υποθετω οτι ειναι φιλτρο του a/c.Καθε ποτε πιστευετε οτι πρεπει να αλλαζονται αυτα?

Panos 316T
10-06-11, 14:37
έστω και καθυστερημένα...:original:

ναι είναι το μικροφίλτρο με το κάλυμμα του.
Καλό είναι να αλλάζεται κάθε 2 με 3 έτη (εγώ κλείνω 4τία:D).

Δικιά μου απορία :
στο δικό μου 36άρι όταν αρχίζουν οι βαρβάτες οι ζέστες το πεντάλ του συμπλέκτη τρίζει,το χει κανείς άλλος ή εγώ είμαι ο μόνος τυχερός; :thnx:

ziaba
11-06-11, 00:23
εμένα μου χει βγάλει:
1.θερμόστατη
2.κλειδαρια του τιμόνιου
3.μεσαία τριβή
4.ουρανο με τα πλαϊνά
5.φούσκα στ ημιάξονιο
6.λάμπακια του στοπ
7.ρελαντι πολλές φορές για διάφορους λόγους
8.παράθυρο του συνοδηγού
9.ντιζα γκαζιού
10.ελατήριο στο πόρτακι του ρεζερβουάρ
11.κρέμασε το ντουλάπακι (το χω δει κ σε πολλα αλλά 36αρία)
12.κλειδαρια από τ μεριά του οδηγού
13.κρέμασε το κάλυμμα στ κάπο μπροστά
14.χαλάσαν η μπουκάλες που κρατάνε το κάπο ανοιχτό μπροστά
15.ξεφλουδισε τα σήμα στ κάπο
αυτα δε νομίζω να ξεχάσα κάτι

p.s το αμάξι μου ειναι του 94 κ εχει 175χιλ χλμ

Panos 316T
11-06-11, 00:56
χεχε...μονο τα 4,9,12 και 13 δεν εχω παθει :)

Οσο για το κρεμασμα στο ντουλαπι συνοδηγου το επιβεβαιωνω και εγω οτι υπαρχει στα 36αρια.


υγ: Νικο τι λες ;)

savvas bmwdakias
11-06-11, 01:07
Γενικα ευχαριστημενο απο το 36αρι ειχα 2 ηθελα να ξαναπαρω αλλα τελικα πηρα το 46αρι τελος παντων.

Στο σενταν:
1)Προβλημα με δεικτη βενζινης 2 φορες μου το εφτιαξε ο ηλεκτρολογος μου.
2)Κομπλερ φτερωτης.Ξερασε τον υδραργυρο και ανεβασε θερμοκρασια.Ο "εξυπνος" ο μαστορας που πηγα να το φτιαξω φτηνα μου εβαλε ενα αλλο κομπλερ το οποιο ηταν μονιμα κομπλαρισμενο.Αποτελεσμα αυξηση καταναλωσης βενζινης και μειωμενη αποδοση.
3)Παραθυρο συνοδηγου κολαγε.Αλλαξα τα πλαστικα που σερνονται στη ραγα κοστος 5 ευρω περιπου.
4)Επαιρνε νερο στο πορτ μπαγαζ αλλα απο δικο μου λαθος.Εβαλα φαναρια ιμιτασιον τα οποια δεν εφαρμοζαν καλα και εμπαζε νερο.Τελικα με λιγη σιλικονη λυθηκε το προβλημα.
5)Το ντουλαπακι που προανεφαιρε φιλος ειχε παραπανω κενο απο το κανονικο.Επισης ο ηλεκτρολογος μου το εφτιαξε.
6)Κοπανουσε το παραθυρο του οδηγου στις λακουβες

Στο καμπριο:
1)Φλαντζα κεφαλης,μικρη διαροη στον τεταρτο κυλινδρο.
2)Πολαπλασιαστης.Δεν μπορουσαμε να βρουμε τι εχει,ο εγκεφαλος το εβγαζε σαν 3 βλαβες.
3)ΚΟΥΚΟΥΛΑ.Η κουκουλα ειναι ενα μεγαλο θεμα για τα καμπριο η οποια θελει πολλη φροντιδα και ενα σωρο "καλλυντικα".Το πιο κλασικο θεμα ειναι οτι χαλαρωνουν οι ιμαντες που τραβανε τα μπρατσα της κουκουλας με αποτελεσμα το καπακι στο τελος να μην κλεινει καλα.Λυση:400 ευρω περιπου για αντικατασταση τα οποια δεν εδωσα ποτε.
Δευτερη λυση:πριν κλεισει το καπακι βαζεις με τα χερια σου το υφασμα μεσα ομορφα και κλεινει μια χαρα το καπακι.
4)Αν δεν παρεις την ειδικη αλειφη για το πλαστικο τζαμι πισω ξερενεται κιτρινιζει και σκιζεται.Κοστος αλοιφης 10 ευρω.
5)Το λαστιχακι της κουκουλας που εφαπτει στο παρμπριζ ξερενεται και αυτο κυριος το χειμωνα που δεν ανοιγει,μενει πατημενο και μπαζει νερα απο τις ακρες στις κωλονες.Αυτο για να διατηρησει την υγρασια του θελει ενα σπρει σιλικονης οπως και ολα τα λαστιχα της κουκουλας και του αυτοκινητου γενικοτερα.


Και στα 2 ειχα θεμα με τις λαμπες στα στοπ τις περισσοτερες φορες δεν εκαναν καλη επαφη.

Παρολα τα προβληματακια ποτε δεν χαλαστηκα και γιαυτο ξαναπηρα bmw!!!!!

ziaba
11-06-11, 01:48
χεχε...μονο τα 4,9,12 και 13 δεν εχω παθει :)

Οσο για το κρεμασμα στο ντουλαπι συνοδηγου το επιβεβαιωνω και εγω οτι υπαρχει στα 36αρια.


υγ: Νικο τι λες ;)

έχεις κάιρο ακόμα εσένα ειναι 2χρονια νεότερο (εάν δε κάνω λάθος) από τό δικό μου :original:

savvas bmwdakias
13-06-11, 21:25
Επισης το σενταν (94 μοντ.) με ειχε αφησει απο δυναμο ενα βραδυ και εσπρωχνα ευτυχως κοντα στο σπιτι μου.Μου το επισκευασε ο ηλεκτρολογος μου.

ziaba
13-06-11, 23:44
τι είχε ο δύναμος σου χει πεί τότε? κ το δικό μου του 94 ειναι κ φοράω τον luk άμα ειναι να πάω να τον κοίταξω προληπτικά μην μ'αφήσει ξαφνικά

Κωνσταντίνος
13-06-11, 23:55
Πρόσφατο πρόβλημα που αντιμετώπησα στο 36άρι μου.
Δίπλα ακριβώς απο την εκεί που ελέγχου/συμπληρώνουμε νερά στο ψυγείο, υπάρχει μια μικρή τάπα για εξαέρωση.
Αυτή λοιπόν έσπασε και το αυτοκίνητο έχασε όλα τα νερά σε ελάχιστο χρόνο.
Θερμοκρασία στο κόκκινο, ευτυχώς για μερικά δευτερόλεπτα μόνο.
Μια μικρή ταπούλα των 2 ¤ μπορεί να προκαλέσει μεγάλη ζημιά αν δεν το πάρεις έγκαιρα χαμπάρι.

Panos 316T
14-06-11, 00:04
Πρόσφατο πρόβλημα που αντιμετώπησα στο 36άρι μου.
Δίπλα ακριβώς απο την εκεί που ελέγχου/συμπληρώνουμε νερά στο ψυγείο, υπάρχει μια μικρή τάπα για εξαέρωση.
Αυτή λοιπόν έσπασε και το αυτοκίνητο έχασε όλα τα νερά σε ελάχιστο χρόνο.
Θερμοκρασία στο κόκκινο, ευτυχώς για μερικά δευτερόλεπτα μόνο.
Μια μικρή ταπούλα των 2 ¤ μπορεί να προκαλέσει μεγάλη ζημιά αν δεν το πάρεις έγκαιρα χαμπάρι.

Κωνσταντινε προσφατα την αλλαξα και εγω καθως διεκρινα ατα περιξ της σταμπες.

Ενα ενα τα θυμαμαι και γω....

pralinas
14-06-11, 04:22
έστω και καθυστερημένα...:original:
Δικιά μου απορία :
στο δικό μου 36άρι όταν αρχίζουν οι βαρβάτες οι ζέστες το πεντάλ του συμπλέκτη τρίζει,το χει κανείς άλλος ή εγώ είμαι ο μόνος τυχερός; :thnx:
Τριξιμο στο πενταλ του συμπλεκτη είναι πολύ κοινο προβλημα και η μονη λυση είναι η αντικατασταση των λαστιχενιων βασεων με aftermarket.

https://img841.imageshack.us/img841/5590/30118397980ed9c9e14.jpg

https://img705.imageshack.us/img705/6703/bmw533528e535isclutchpe.jpg

BILL007
14-06-11, 10:06
Τριξιμο στο πενταλ του συμπλεκτη είναι πολύ κοινο προβλημα και η μονη λυση είναι η αντικατασταση των λαστιχενιων βασεων με aftermarket.



Γι'αυτές τις βάσεις έχουμε κάποιο λινκ ή κάποιο μαγαζί για να τις προμηθευτούμε?:original:

pralinas
14-06-11, 16:32
Γι'αυτές τις βάσεις έχουμε κάποιο λινκ ή κάποιο μαγαζί για να τις προμηθευτούμε?:original:

Απο αντιπροσωπους BMW και απο επαγγελματιες με ανταλλακτικα BMW....

BILL007
14-06-11, 17:34
Απο αντιπροσωπους BMW και απο επαγγελματιες με ανταλλακτικα BMW....

Πουλάνε οι αντιπρόσωποι BMW aftermarket parts?????:shok:


η αντικατασταση των λαστιχενιων βασεων με aftermarket.


Eπειδή μίλησες για aftermarket ρωτάω και επειδή το ίδιο θέμα φαίνεται να υπάρχει και στο Ε46...:thumbsdown:

savvas bmwdakias
14-06-11, 22:29
τι είχε ο δύναμος σου χει πεί τότε? κ το δικό μου του 94 ειναι κ φοράω τον luk άμα ειναι να πάω να τον κοίταξω προληπτικά μην μ'αφήσει ξαφνικά

Απλα μια μερα δεν φορτιζε την μπαταρια δεν ξερω ακριβως τι εφταιγε ουτε νιμιζω οτι οφειλοταν σε κακη χρηση.

pralinas
14-06-11, 22:29
Πουλάνε οι αντιπρόσωποι BMW aftermarket parts?????:shok:



Eπειδή μίλησες για aftermarket ρωτάω και επειδή το ίδιο θέμα φαίνεται να υπάρχει και στο Ε46...:thumbsdown:
εχεις πμ

leo328
07-07-11, 13:09
να συνεχισω και εγω σαν καινουργιος στην παρεα αυτο το θεματακι που μου αρεσει...απο το 2003 μεχρι σημερα εχω παρατηρησει τα εξης:
1)καποια στιγμη κολλησε το κοντερ (δεν εδειχνε χλμ και επαιζε μονο του)πριν 3 χρονια αν θυμαμαι καλα και το αντικατεστησα με μεταχειρ. στα 120ε.
2)κλασικο κρεμασμα υφασματος των πορτων σε στυλ rufles(κυματιστο) και εβαλα γνησιο δερμα και υσηχασα μια και καλη
3)σκασιμο του τιμονιου στη στεφανη(ειχε αρχισει το σκασιμο απο τοτε που το πηρε και επιδυνωθηκε)-το ιδιο με απο πανω.ντυσιμο την στεφανη με δερμα
4)ωστηρια στον μ52 του στυλ ντιζελ ηχος-αντικατασταθηκαν με καινουργια και ηρεμησα (φταιω και γω βεβαια που το αφηνα κατι 2μηνα ακουνητο+πολλα χιλιομετρα γραμμενα+τα αγραφτα τυχαινει,τωρα ομως δεν την ξαναπαταω).
5)ελαχιστο κιτρινισμα των μαμα φαναριων μπροστα(εβαλα hella ετσι και αλλιως για να δουλευουν καλυτερα με τα xenon αφου εχουν προτζεκτορα αυτα)
6)τριγμοι στην ηλιοροφη σε ανωμαλιες δρομου-με 50ε την ελυσε ο μαστορας και εβαλε αφρολεξ απο μεσα(αν θυμαμαι καλα) και δεν ακουγεται τιποτα τωρα
7)ελαφρυ τριξιμο στο πατημα συμπλεκτη εχει παρατηρηθει και σε μενα τελευταια αλλα δεν ειναι και τοσο ενοχλυτικο αφου ακουγεται μονο με την μηχανη σβηστη(που να ακουστει εν κινησει?χαχαχαα).θα το αφησω ετσι αμα δεν επιδυνωθει...
απολογισμος περιπου 1.000ε ολα αυτα που εφτιαξα-αλλαξα.(απο1-6).ειμαι ψειρας οπως καταλαβατε.οτιδηποτε δεν κανει την δουλεια του σωστα η'΄με χαλαει οπτικα το στελνω αδιαβαστο.
αμα εξαιρεσουμε το κοντερ και την ηλιοροφη που εκνευριζε τ υπολοιπα αμα ημουν καποιος που το εχει απλα για να κανει την δουλεια του μπορει και να τα αφηνα ετσι.επειδη το θελω μπιμπελο ομως....
τα υπολοιπα λεφτα που εχω ριξει ηταν για την παρτη μου.εγω εφταιγα και οχι το αμαξι.χαχααχαχαα.
σε γενικες γραμμες το ε36 ειναι απο τα πιο αξιοπιστα και καλοκατασκευασμενα bmw.οι δε λαμαρινες ειναι λαμαρινες και οχι φτερο στον ανεμο.ειναι αμαξι για πολλα χλμ οπως και το κανουμε.οσο για τα μοτερ αμα τα προσεχεις και δεν τα λιωνεις καθημερινως βγαζουν πολλαααααα χ.λ.μ.

konstantinaM3
07-07-11, 16:03
κ μενα εχει κρεμασει η ταπετσαρια στον ουρανο :(

leo328
07-07-11, 17:37
κ μενα εχει κρεμασει η ταπετσαρια στον ουρανο :(

ωχ τι ηθελα και μιλησα για κρεμασματα.αρχισαμε....:hysteric albs1:
ειμαι και αστειατορας παναθεμαμε....
κων/να αμα ξερεις κανα καλο ταπετσερη πηγαινε φτιαχτο αλλιως αμα δε σε χαλαει αστο μεχρι να καταρευσει.παντως ξερω εναν καλο ταπετσερη αμα σε ενδιαφερει στο κεντρο που εχει φτιαξει πολλα bmw(και οχι μονο).και αυτος ε36 4θυρο σαν το δικο μου εχει.εκει εντυσα και γω 4πορτες και τιμονι με γνησιο δερμα με 300ε.πολυ καλη δουλεια.εμεινα ευχαριστημενος.ενας αλλος μου ειπε τα ιδια λεφτα αλλα με δερματινη οχι γνησιο δερμα!ο ουρανος βεβαια ειναι αλλη φαση αλλα ξερουνε αυτοι.αμα θες τηλ. απο τον ταπετσερη στειλε π.μ.(εισαι και συναδελφος βλεπω χαχαχαχ).
υ.γ στο επαγγελμα εννοω γιατι απο αμαξι καμια σχεση με το δικο μου:th_Laie_67-1:

konstantinaM3
07-07-11, 17:54
ωχ τι ηθελα και μιλησα για κρεμασματα.αρχισαμε....:hysteric albs1:
ειμαι και αστειατορας παναθεμαμε....
κων/να αμα ξερεις κανα καλο ταπετσερη πηγαινε φτιαχτο αλλιως αμα δε σε χαλαει αστο μεχρι να καταρευσει.παντως ξερω εναν καλο ταπετσερη αμα σε ενδιαφερει στο κεντρο που εχει φτιαξει πολλα bmw(και οχι μονο).και αυτος ε36 4θυρο σαν το δικο μου εχει.εκει εντυσα και γω 4πορτες και τιμονι με γνησιο δερμα με 300ε.πολυ καλη δουλεια.εμεινα ευχαριστημενος.ενας αλλος μου ειπε τα ιδια λεφτα αλλα με δερματινη οχι γνησιο δερμα!ο ουρανος βεβαια ειναι αλλη φαση αλλα ξερουνε αυτοι.αμα θες τηλ. απο τον ταπετσερη στειλε π.μ.(εισαι και συναδελφος βλεπω χαχαχαχ).
υ.γ στο επαγγελμα εννοω γιατι απο αμαξι καμια σχεση με το δικο μου:th_Laie_67-1:

ποναει αυτο το θεμα :) δεν εχει πεσει ολο απο την ηλιοροφη κ πισω εχει πεσει :P ειναι κ μαυρος κ δεν πολυφαινεται....:) μια τιμη να μου πει καλο θα ειναι!στειλε μου το τηλ του κ την διευθυνση να μου πει!:) γιατι ολο κανω πως δεν το βλεπω...αλλα ολο πανω του πεφτω λολ :hystericalbs1:

leo328
07-07-11, 20:55
ποναει αυτο το θεμα :) δεν εχει πεσει ολο απο την ηλιοροφη κ πισω εχει πεσει :P ειναι κ μαυρος κ δεν πολυφαινεται....:) μια τιμη να μου πει καλο θα ειναι!στειλε μου το τηλ του κ την διευθυνση να μου πει!:) γιατι ολο κανω πως δεν το βλεπω...αλλα ολο πανω του πεφτω λολ :hystericalbs1:

εχεις π.μ. κων/να.και μενα ολα μαυρα και αραχνα ειναι μεσα.καλυτερα δεν φαινεται και να λερωθει,χχαααχα.τα λεμε........

leo328
08-07-11, 10:14
επισης ξεχασα να αναφερω:
8)κρεμασμα στο ντουλαπακι του συνοδηγου(φτιαχνεται η' οχι και πρεπει να το αντικαταστησουμε ολο(η σκετο το πορτακι και αν φτιαχνεται πως?)
9)φθορα στα σηματα του καπο(αλλαχτηκαν παλι με οεμ-ελεγα για σνιτζερ αλλα τα οεμ ταιριαζουν περισοτερο με το χρωμα μου απο τα σνιτζερ που ειναι μαυρα επειδη ειμαι viollet metalic εγω).
10)το κλασσικο αλλαγμα λεβιε(οπου υπαρχει δερμα υπαρχει και φθορα)
επισης να πω κατι που κανω εγω σαν θεμα συντηρησης για το δερμα του σαλονιου μου(ειναι γνησιο μ-πακ το αμαξι και εχω και μ-πακ σαλονι μαυρο μισο-μισο).ανα τριμηνο το περναω οπου εχει δερμα με παραφινελαιο απο το φαρμακειο.αυτο μου το ειχε πει καποιος σε ενα πλυντηριο ο οποιος ειχε και αυτος bmw e36.δεν ξερω αν ειναι σωστο η΄λαθος παντως 3-4 χρονια που το περναω τακτικα (καθε τριμηνο)το δερμα του σαλονιου εχω παρατηρησει οτι φαινεται πιο ζωντανο και γυαλιστερο απο παλια.
anyway καμια λυση για το κρεμασμα στο ντουλαπακι υπαρχει δοκιμασμενη?

Skyline_IS
15-07-11, 10:40
χθες μου εσκασε και μενα η λυπητερη και παρατηρησα κρεμασμενο ουρανο..Προς το παρων δεν ειναι ιδιαιτερα εμφανες αλλα χαλαστηκα παρα πολυ μονο που το ειδα

Skyline_IS
15-07-11, 10:54
επισης ξεχασα να αναφερω:
8)κρεμασμα στο ντουλαπακι του συνοδηγου(φτιαχνεται η' οχι και πρεπει να το αντικαταστησουμε ολο(η σκετο το πορτακι και αν φτιαχνεται πως?)


Κοιταζωντας στα διαφορα φορα για παρομοιο προβλημα πολλοι αναφερουν 2 κυριες πηγες του προβληματος.
1η) ειναι να εχει χαλαρωσει το μεταλλικο κουμπωμα απο το ντουλαπακι.Η το βιδωνεις πιο σφιχτα ή το αλλαζεις με καινουργιο.
2η) Αν το προβλημα παραμεινει τοτε πολυ πιθανων να εχουν στραβωσει καποια κλιπσακια και να μην κουμπωνει καλα το πλαστικο τριμακι με την κλειδαρια.Μπορει επισης να μην το εχουν βιδωσει καλα το ντουλαπακι και να κρεμαει.
Ενας πολυ καλος οδηγος ειναι εδω
https://www.bmwe36blog.com/2007/05/02/removing-bmw-e36-glove-box-diy/

Panos 316T
15-07-11, 10:56
Τι στο κόρακα....
εκεί στο Μόναχο λυπήθηκαν τότε να βάλουν λίγη κόλλα ακόμα;:ranting2:
και γω το περιμένω...:eek:
όποτε μπαίνω στο αμάξι το πρώτο πράγμα που κοιτάζω είναι ο ουρανός:sweatdrop: ,
να γίνει σετ με τα πλαινά για να πάω να το φτιάξω!:sm-angry05:

Skyline_IS
15-07-11, 11:02
Aν το παω σε ειδικο ποσο θα βγει??
Γιατι βλεπω τιμες για καινουργιο 200+

leo328
16-07-11, 12:34
εγω παντως θα κανω αυτο για να κλεινει για αρχη καλυτερα.αλλα παιδια που το εκαναν και προσφατα μαλιστα ειδαν αποτελεσμα!ειναι πιο ευκολη λυση απο το να λυνεις ολο το ντουλαπακι.απο δευτερα θα πω και τα δικα μου αποτελεσματα.
https://www.understeer.com/glovebox.shtml

leo328
16-07-11, 12:38
Τι στο κόρακα....
εκεί στο Μόναχο λυπήθηκαν τότε να βάλουν λίγη κόλλα ακόμα;:ranting2:
και γω το περιμένω...:eek:
όποτε μπαίνω στο αμάξι το πρώτο πράγμα που κοιτάζω είναι ο ουρανός:sweatdrop: ,
να γίνει σετ με τα πλαινά για να πάω να το φτιάξω!:sm-angry05:

πανο στα πλαινα βαλε δερμα μια και καλη αμα τα φτιαξεις.ευκαιρια για interior tuning.χαχαχχαχ.

leo328
19-07-11, 23:15
μπηκαν οι 2 βιδες στο ντουλαπακι οπως στο λινκ που ειχα βαλει.αποτελεσμα:το κενο εξαφανιστηκε και δειχνει μπομπα το ντουλαπακι.οπτικα ειμαστε οκ.πρακτικα τωρα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι για να κλεισει θελει περισσοτερη δυναμη απο πριν.(μαλλον επειδη εσφιξε και τραβηχτηκε λιγο προς τα πισω).πραγμα που δεν με χαλαει καθολου γιατι δεν το ανοιγοκλεινω και συνεχεια οποτε εμεινα ευχαριστημενος.θα ανεβασω συντομα φωτο το πριν και το μετα με τις βιδες!

Panos 316T
20-07-11, 01:33
Το χεις βαλει στοχο ρε μπαγασα να κανεις την μπεμπα σαν να βγηκε αυριο απο το εργοστασιο!χαχαχα

leo328
20-07-11, 13:57
που να δεις τωρα πανο τι project ετοιμαζω!στην πενα λεμε!χαχαχα.

leo328
22-07-11, 21:03
πρωτη φωτο πριν βαλω βιδες.
δευτερη φωτο ματα τις βιδες.
πιστευω η διαφορα ειναι μεγαλη οπτικα.καμια σχεση:thnx:

dblade
22-07-11, 22:00
130 ευρω στοιχηζουν τα πλαινα σε ταπετσερι που τα πηγα και μου τα εφτιαξε αλλα δεν εβαλα δερμα εγινε πολυ τζαμι.
Φιλος που πηγε και για πλαινα και ουρανο του στοιχησε 270 ολα μαζι με ταπετσαριες οχι δερματινες παντα.

leo328
23-07-11, 00:25
εγω παλι μιας και το αναφερετε με 300ε εντυσα τις 4 πορτες μου και τη στεφανη του τιμονιου μου με γνησιο δερμα μοσχαρι.(σαν και μενα :th_Laie_67-1:).

E36-Hartge
23-07-11, 00:52
Πρόβλημα με τον κόφτη που πλέον χτυπάει στις 5200.
Δεν ξέρω απο πότε μπορεί να συμβαίνει αυτό μιας και έχω να το βαρέσω κόφτη κοντά ενα χρόνο τώρα.
Τι μπορεί να είναι αυτό?
Τι να κοιτάξω?

ziaba
23-07-11, 11:02
Πρόβλημα με τον κόφτη που πλέον χτυπάει στις 5200.
Δεν ξέρω απο πότε μπορεί να συμβαίνει αυτό μιας και έχω να το βαρέσω κόφτη κοντά ενα χρόνο τώρα.
Τι μπορεί να είναι αυτό?
Τι να κοιτάξω?

πίεση βενζίνης έχεις μετρήσει?

E36-Hartge
23-07-11, 14:25
Δεν έχω μετρήσει αλλα αυτό δεν θα είχε και αλλού αντίκτυπο?
Το αυτοκίνητο δεν έχει αλλάξει συμπεριφορά όσο αναφορά την απόκριση του γκαζιού,το τράβηγμα η κάτι άλλο.

ziaba
23-07-11, 14:50
εάν πχ η αντλία βενζίνης δε σηκώνει τ σωστή πίεση έχεις ατροφια ψηλά

Panos 316T
23-07-11, 16:04
Πρόβλημα με τον κόφτη που πλέον χτυπάει στις 5200.
Δεν ξέρω απο πότε μπορεί να συμβαίνει αυτό μιας και έχω να το βαρέσω κόφτη κοντά ενα χρόνο τώρα.
Τι μπορεί να είναι αυτό?
Τι να κοιτάξω?

Αισθητηρα στροφαλου

ziaba
24-07-11, 01:18
Αισθητηρα στροφαλου

Πάνο δε θα του εσβηνε ζεστό χωρίς γκάζι η στ ρελαντι?

ziaba
26-07-11, 00:26
να συμπλήρωσω ακόμα ένα πρόβλημα σε 36αρι μου

τον τελευταία κάιρο αρνιόταν να πάρει μπροστά κάποιες φορές ήθελε αρκετές προσπαθείς για να πάρει το πήγα σε ηλεκτρολόγο κ η διάγνωση ήταν η μίζα η οποία φτιάχτηκε κ το εργαλείο πλέον είναι ετοιμοπόλεμο

bmwz3
26-07-11, 11:44
και εγω εχω θεμα με την μιζα,ακριβως ετσι αρνειται να παρει μπροστα!!χαχα!!νομιζω φυσιολογικη φθορα ειναι αυτη δηλαδη εχει δουλευτει τοσο πολυ που θελει αλλαγη

ziaba
26-07-11, 13:37
καλά το δικό μου 36αρι ότι κ να πάθει θα ναι φυσιολογική φθορά 17 ετων αυτοκ είναι
p.s. η μίζα δεν αλλαχτηκε άλλα επισκευάστηκε (το πιο πιθανόν αλλάχθηκάν τα κάρβουνακια ακόμα δεν είδα το μάστορα από κοντά να τον ρωτήσω τι εκάνε ακριβώς)

ziaba
26-07-11, 14:08
και εγω εχω θεμα με την μιζα,ακριβως ετσι αρνειται να παρει μπροστα!!χαχα!!νομιζω φυσιολογικη φθορα ειναι αυτη δηλαδη εχει δουλευτει τοσο πολυ που θελει αλλαγη

καλά είναι να πας να το δουν γιατί κ γω το άφησα έτσι κ μια μέρα έμενε ευτυχώς οταν ήταν παρκάρισμενο έξω από το σπίτι μου σε κατηφόρα

ziaba
29-07-11, 00:09
....η μίζα δεν αλλαχτηκε άλλα επισκευάστηκε (το πιο πιθανόν αλλάχθηκάν τα κάρβουνακια ακόμα δεν είδα το μάστορα από κοντά να τον ρωτήσω τι εκάνε ακριβώς)

σήμερα που πέρασα κ πλήρωσα τον μάστορα μου πε ότι εχει αλλάξει τα κάρβουνακια κ τα δαχτυλίδια της μίζας

p.s. κ μου πε ότι ήταν λίγο γ@...ση να βγει η μίζα (m42) ισχύ?

konstantinaM3
04-08-11, 15:58
λοιπον εχτες ξεκινησε το ξηλομα....τα ξηλοσα ολα κ πηρα τον ουρανο στα χερια....αρχησε το τριψημο κ στο πανι κ στο αλλο που καθεται επανω το πανι κ σημερα θα βαλω βενζινοκολα σε σπρει για να το κολλησω να δουμε εαν θα πετυχει αμα δεν πετυχει θα παρω καινουργιο ουρανο:)

bmwz3
04-08-11, 18:34
καλά είναι να πας να το δουν γιατί κ γω το άφησα έτσι κ μια μέρα έμενε ευτυχώς οταν ήταν παρκάρισμενο έξω από το σπίτι μου σε κατηφόρα
ναι επισκευασα και εγω μιζα χθες, ολα καλα τωρα!

konstantinaM3
04-08-11, 18:44
πω πω αυτη η μιζα τη ταλαιπωρια ειναι αυτη με τα καρβουνακια κ τις ιστοριες της κ εμεις φτιαξαμε μια τετοια μας βγηκε λιγο η πιστη βεβαια...σε ενα ε36 κ μεχρι να βγει απο εκει που ηταν..

ziaba
05-08-11, 09:45
ναι επισκευασα και εγω μιζα χθες, ολα καλα τωρα!

πόσα σ πήρε ο μάστορ?

bmwz3
05-08-11, 11:19
80 η μιζα και 30 το βαλε βγαλε. συνολο 110 ευρω. εσενα?

ziaba
05-08-11, 14:36
80 η μιζα και 30 το βαλε βγαλε. συνολο 110 ευρω. εσενα?

μου χει κάνει κ άλλη δουλειά εχει κατάργησει ένα πράγμα σαν immobil που είχε κ αυτό ήθελε πολύ δουλειά + μίζα(επισκευή βάλε βγαλε) όλα μαζί 80 ευρω άλλα ήταν γνωστός για αυτό μάλλον

Βασίλης Γραμμένος
17-08-11, 16:06
παιδια τελικα αποτι καταλαβα δεν υπαρχει αμαξι που να μην βγαζει προβληματα....τελος παντων μιας και ειδα τα προβληματα του ε36 θα το παρω....και ας μου βγαλει προβληματα......

steliose36
17-08-11, 16:46
ε καλα απροβληματιστο αμαξι δεν υπαρχει σιγουρα το θεμα ειναι να κανεις εσυ σωστη συντηριση και ποτε δεν θα σε αφησει...εμενα παντως μου εβγαλε αλλο προβλημα που μου ειπαν οτι το βλεπουν συχνα σε 36αρι...στο πισω φαναρι μου καηκε το ντουη και ελιωσε τελειως η επαφη....βεβαια εκανα μια μικρη πατεντα και το εφτιαξα γιατι δεν ειμαστε για καινουργια φαναρια τωρα..απλα ηθελα να δω μηπως το εχει παθει και κανεις αλλος...

valantis544
17-08-11, 19:20
ε καλα απροβληματιστο αμαξι δεν υπαρχει σιγουρα το θεμα ειναι να κανεις εσυ σωστη συντηριση και ποτε δεν θα σε αφησει...εμενα παντως μου εβγαλε αλλο προβλημα που μου ειπαν οτι το βλεπουν συχνα σε 36αρι...στο πισω φαναρι μου καηκε το ντουη και ελιωσε τελειως η επαφη....βεβαια εκανα μια μικρη πατεντα και το εφτιαξα γιατι δεν ειμαστε για καινουργια φαναρια τωρα..απλα ηθελα να δω μηπως το εχει παθει και κανεις αλλος...

Κι εμένα στα προηγούμενα πίσω φανάρια είχαν λιώσει τα ντουι οπότε είναι κλασικό θεματάκι κι αυτό.

ziaba
17-08-11, 23:55
ε καλα απροβληματιστο αμαξι δεν υπαρχει σιγουρα το θεμα ειναι να κανεις εσυ σωστη συντηριση και ποτε δεν θα σε αφησει...εμενα παντως μου εβγαλε αλλο προβλημα που μου ειπαν οτι το βλεπουν συχνα σε 36αρι...στο πισω φαναρι μου καηκε το ντουη και ελιωσε τελειως η επαφη....βεβαια εκανα μια μικρη πατεντα και το εφτιαξα γιατι δεν ειμαστε για καινουργια φαναρια τωρα..απλα ηθελα να δω μηπως το εχει παθει και κανεις αλλος...

πολλοί το χουν πάθει πήγαινε αντίπροσωπια πάρε ένα καινούριο είναι πανφτηνό

konstantinaM3
18-08-11, 07:45
τον φτιαξαμε τον ουρανο ειναι πολυ καλυτερα απο τι ηταν πριν αλλα φυσικα εχει κ μερικες ατελειες αλλα δεν εχει καμια σχεση οπως ηταν...:)

leo328
19-08-11, 08:46
και μενα εχει ψιλοκρεμασει λιγο πισω στις 2 γωνιες ο ουρανος αλλα μια 5ετια την βγαζω ανετα.ειναι σε αρχικο σταδιο ακομα .ουτε καν φαινεται.....

ziaba
19-08-11, 12:46
και μενα εχει ψιλοκρεμασει λιγο πισω στις 2 γωνιες ο ουρανος αλλα μια 5ετια την βγαζω ανετα.ειναι σε αρχικο σταδιο ακομα .ουτε καν φαινεται.....

λεωνίδα μην σκεφτείς να το φτιάξεις μόνος σ γιατί θα τον καταστεψεις με τις κόλλες οταν έρθει η ώρα πήγαινε σε έναν μάστορα θα σ το κάνει καινούριο

leo328
19-08-11, 14:00
λεωνίδα μην σκεφτείς να το φτιάξεις μόνος σ γιατί θα τον καταστεψεις με τις κόλλες οταν έρθει η ώρα πήγαινε σε έναν μάστορα θα σ το κάνει καινούριο

χεχε τωρα κατι μου πες.ποιο φοβιτσιαρης απο μενα τασο δεν υπαρχει!:shok:
η αρχη μου:δεν ξερω-δεν πειραζω!thumb
μια και καλη σε ταπετσερη οταν ερθει εκεινη η ωρα βλεπουμε.:original:

konstantinaM3
19-08-11, 14:44
παιδια δεν ειναι κατι το δυσκολο εμεις τα καταφεραμε μια χαρα η ατελεια που ειπα ειναι οτι απλα ηθελε αλλο υφασμα εγω εβαλα το ιδιο για να το δοκιμασω κ δεν εχει κολλησει σε καποιες γωνιες αυτο τιποτε αλλο αργοτερα θα του βαλω καινουργιο υφασμα.γιατι ετσι οπως μας εφτασαν οικονομικα δεν γινεται να χαλας συνεχεια λεφτα αμα μπορεις να το κανεις μονος σου ειναι καλυτερα απο το να δινεις συνεχεια λεφτα λεφτα που δεν υπαρχουν κιολας!

konstantinaM3
19-08-11, 15:06
και μενα εχει ψιλοκρεμασει λιγο πισω στις 2 γωνιες ο ουρανος αλλα μια 5ετια την βγαζω ανετα.ειναι σε αρχικο σταδιο ακομα .ουτε καν φαινεται.....

ετσι ηταν κ σε μενα για κανα 4 με 5 χρονακια κ τωρα τελευταια μολις ανοιξα την ηλιοροφη επεσε ολο το υφασμα με τον αερα......:shok:

leo328
19-08-11, 22:19
ετσι ηταν κ σε μενα για κανα 4 με 5 χρονακια κ τωρα τελευταια μολις ανοιξα την ηλιοροφη επεσε ολο το υφασμα με τον αερα......:shok:

χαχαχα θα μου ρθει δηλαδη κων/να ο ουρανος σφοντυλι?:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

konstantinaM3
20-08-11, 10:08
χαχαχα θα μου ρθει δηλαδη κων/να ο ουρανος σφοντυλι?:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

χααχχαχα να τον περιμενεις σιγουρα!! λολ :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Panos 316T
01-10-11, 21:10
Κατοχοι των Ε36 (και μη) τι γινεται με τα pixels του καντραν;ολα καλα; :D

Καπου καπου εξαφανιζονται τα ψηφια απο την μεση και κατω και μετα συνερχεται...
Γνωριζω οτι τα Ε34 πασχουν απο αυτο.
Ξερετε τιποτις;

Υγ:τι στο διαλο;διαλυεται το αμαξι;

steliose36
01-10-11, 21:21
ελα ντε δεν μου τα χαν πει αυτα πριν το παρω χαχαχα και εμενα μου το εκανε προχθες και μαλιστα ενω ηταν σβηστα εκει τα φωτα στις ενδειξεις ωρας και θερμοκρασιας φωτειζαν πααρα πολυ εντονα ευτυχως διορθωθηκε μονο του...προβληματικα αυτα τα 36αρια τελικα γιατι ελεγα τοσο καιρο οτι ευτυχως εμενα δεν εχει πεσει ο ουρανος και τσουπ χθες ειδα στα πλαγια σιγα σιγα χαχαχαχαχαχα το ρημαδι :P

Skyline_IS
02-10-11, 00:17
Ρε παιδια κολλητικο ειναι?Πριν 2 βδομαδες αρχισε και σε μενα δειλα δειλα η οθονη να κανει διαφορα..Προς το παρων μερικες φορες στο ξεκινημα δεν μου δειχνει την τελευταια γραμμη, δλδ το 8 το εμφανιζει ετσι Ε.Μετα απο καποιο λεπτα στρωνει η κατασταση..


Στο 34αρι στο χωριο η οθονη χαλασε μπαμ και κατω..Οχι να κανει τετοια κολπα

Panos 316T
02-10-11, 01:31
Για να εκδηλωνεστε ενας ενας ....χαχαχα

λυση γνωριζουμε;

Skyline_IS
02-10-11, 11:34
Mε μια αναζητηση βρηκα αυτο

https://www.bmwland.co.uk/forums/viewtopic.php?t=43225

Panos 316T
02-10-11, 13:10
Καλα τα λεει ο τυπος αλλα προσωπικα δεν παιρνω ρισκο για diy.
Εκτος και το εκτυπωσω και παω σε ηλεκτρολογο :D

Skyline_IS
02-10-11, 15:30
Καλα τα λεει ο τυπος αλλα προσωπικα δεν παιρνω ρισκο για diy.
Εκτος και το εκτυπωσω και παω σε ηλεκτρολογο :D

Δεν το βλεπω ιδιαιτερο δυσκολο,αλλα αν δεν εμπιστευεσαι τον ευατο σου καλυτερα πανε το σε ειδικο..


Οταν ασχοληθω με το δικο μου θα κανω μια και μια και τις βελονες κοκκινες και θα αλλαξω τις πισω λαμπες..

leo328
05-10-11, 10:40
Δεν το βλεπω ιδιαιτερο δυσκολο,αλλα αν δεν εμπιστευεσαι τον ευατο σου καλυτερα πανε το σε ειδικο..


Οταν ασχοληθω με το δικο μου θα κανω μια και μια και τις βελονες κοκκινες και θα αλλαξω τις πισω λαμπες..

done that!οχι μονος μου βεβαια...:hystericalbs1::th_Laie_67-1::thumbsup:

EVERGET
05-10-11, 12:42
Παιδιά να ρωτήσω κάτι μιας και θέλω να σουλουπώσω το εσωτερικό του Ε36 μου στο οποίο οι επενδύσεις βελούδου στις πόρτες έχουν ξεκολλήσει και έχουν κάνει "bubbles". Aπό ότι γνωρίζω και υποθέτω αυτό πρέπει να είναι πολύ κοινό θέμα στα 36άρια, μιας και το δικό μου το παρουσίασε ενώ είναι πάντα σε γκαράζ και έχει μόνο 120,000χλμ.

Πώς λοιπόν αντιμετωπίζεται το πρόβλημα? Υπάρχει στο εμπόριο ταπετσαρία βελούδινη μαύρη παρόμοια με την oem, μιας και πιστεύω πως οι υπάρχουσες ξεκολλημένες δεν γίνεται να κολλήσουν πάλι σωστά??

dblade
05-10-11, 13:37
Nα πετυχει το χρωμα ακριβως με το εργοστασιο αμα πας σε ταπετσερη δεν υπαρχει περιπτωση αμα εχεις ανοιχτο χρωμα .
Τωρα εσυ με το μαυρο μπορει και να το πετυχεις σαν οεμ κατα 99% .
Εγω που περασα ταπετσαριες στα πλαινα το καλοκαιρι εκανα αμαν να βρω παραπλησιο χρωμα του μπεζ που εχει το εσωτερικο.

BILL007
05-10-11, 13:56
Tα υφάσματα και τα δέρματα υπάρχουν (ή υπήρχαν όλα κάποια περίοδο...Τώρα σταματάνε οι κωδικοί στο Ε46?!?!) τόπια απο bmw σαν ανταλλακτικό... https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/330i-M54/LHD/N/2000/april/browse/seats/running_metre_leather_walknappa/ To κόστος βέβαια μην το ρωτάτε...;)

Skyline_IS
15-10-11, 22:59
Απο τοτε που πηρα το αμαξι το κουμπακι ανακυκλωση αερα μου ηταν παντελως αγνωστο..Πριν κανα 2 βδομαδες που το πατησα για το γαμωτο παρατηρησα οτι οταν το βαζω σε λειτουργια κανει ενα κραγκ κρουγκ,το ιδιο γινεται και οταν το κλεινω..Σημερα ομως οταν το εκλεισα εκτος απο αυτο το θορυβο ακουστηκε και ενας αλλος ηχος,σαν να πετας ενα μπαλακι κατω.Το ξαναεβαλα σε λειτουργια και το εκανε και στο ξεκινημα αυτη τη φορα.

Καμια ιδεα για το τι παιζει?:warriorsmiley:

leo328
16-10-11, 10:42
Απο τοτε που πηρα το αμαξι το κουμπακι ανακυκλωση αερα μου ηταν παντελως αγνωστο..Πριν κανα 2 βδομαδες που το πατησα για το γαμωτο παρατηρησα οτι οταν το βαζω σε λειτουργια κανει ενα κραγκ κρουγκ,το ιδιο γινεται και οταν το κλεινω..Σημερα ομως οταν το εκλεισα εκτος απο αυτο το θορυβο ακουστηκε και ενας αλλος ηχος,σαν να πετας ενα μπαλακι κατω.Το ξαναεβαλα σε λειτουργια και το εκανε και στο ξεκινημα αυτη τη φορα.

Καμια ιδεα για το τι παιζει?:warriorsmiley:

τιποτα δεν παιζει.το θεμα ειναι να φερνει αερα.αμα φερνει αερα ολα οκ.το κρανκ και γτντουπ γραφτα στα παλαια σου υποδηματα.και μενα ετσι κανει στιγμιαια οπως και τα περισσοτερα.μην ασχολεισαι.
την ανακυκλωση του αερα ανοιγε την καλυτερα σε ταξιδια που παει λιγο παραπανω το αμαξι.εντος πολεως δεν εχει διαφορα...εγω μονο σε ταξιδια την παταω....

dblade
16-10-11, 14:10
Χανει λαδια απο την φλαντζα του καπακιου μονο απο την αριστερη πλευρα οπως κοιταμε την μουρη ειναι για αλλαγη συντομα.
Οταν παταω φρενο νιωθω οτι κανει ενα κτακ σαν να πιανει το abs ας πουμε συνεμπλοκ μπροστα θα αντικατασταθουν με αυτα απο Μ.
Αυτα προς το παρων thumb

aggelosmk2
16-10-11, 18:09
Ευτυχώς για μένα απο όσα προβληματάκια γράφεται ένα-δυό μου εχουν παρουσιαστεί .
Για να μην χαλάω όμως την πιάτσα,έχω άλλα,διαφορετικά !

Προσημειώνω Ε36 '91 .

1)Γυρίζω το κλειδί να κλειδώσω και με το που κατεβαίνουν οι ασφάλειες ,μου τις ξαναεπιστρέφει πάνω και δεν κλειδώνει ! Συχνότητα 1/3 .
Λυση στιγμής ,να ανοιγοκλείσω την πίσω αριστερά πόρτα δυνατα 2-3 φορές και μετα να προσπαθήσω να ξανακλειδώσω. Εκει οκ.

2) Ο αέρας όταν τον γυρίζω στο ζεστό όποτε το θυμάται έρχεται ζεστός,τις υπόλοιπες έρχεται κρύος.
Που την "ακούνε" και τι φταίει ? Γνωρίζετε γιατι δεν γυρίζει προφανώς το κλαπέτο ζεστού-κρύου?

graphe36
16-10-11, 18:31
Εγω 4.5 χρονια που το εχω μου εχει βγαλει τα εξης:

* Κρεμασε ο ουρανος (βγηκε στοκαρίστηκε και ντυθηκε με δερματίνη. Πολυ ανώτερο υλικο. Δεν ξεκολλάει ξανα και καθαρίζει πολυ εύκολα. Α ξεχνατε και την σκονη στο σαλονι καθως η δερματινη δεν απορροφά σκονη οπως το υφασμα.)
* Κρεμασε το ντουλαπακι. (εβαλα 2 βιδες οπως αναφερει ενα DIY και εφτιαξε μια χαρα.)
* Χαλασε η βαλβιδα επιστροφης καυσιμου με αποτελεσμα αρρυθμίες στο ρελαντι.
* Ξεραθηκαν τα 2 εμπρος σωληνακια βενζινης και ειχαν σημαντική διαρροή. (τα αλλαξα μονος μου. Πάμφθηνα, προτείνω να τα αλλάξετε εστω και προληπτικά)
* Κολλησε ο θερμοστάτης. (οικονομικο ανταλλακτικό και εύκολο να το βαλεις μονος σου)
* Χτύπαγε ωστηρια στα 145.000 χλμ. (αυτο ετσουξε λιγο αλλα εφταιγε ο παλαιος ιδιοκτητης που εβαζε λαδια 20/50 και 20/40 στον Μ40. Μεγα σφαλμα. Αυστηρα 0/40 η 5/40).
* Ρουλεμαν στους πισω τροχους. (οχι πολυ ακριβο προβλημα).
* Αλλαγη πισω φαναριων λογω διαρροής νερου μεσα τους (μετα απο 17 χρονια ξεραίνονται και ραγίζουν, Εβαλα 2 DEPO με 60 ευρω αγορα. Μετα απο 4 χρονια ολα ΟΚ)
* Αλλαγη διακοπτη φωτων. (απο ebay 15 ευρω μαζι με τον αεραγωγό.)
* Το καντραν εχει καποια σκοτεινα σημεια. (ο προηγ ιδιοκτητης ειχε βαλει λαμπες μεγαλύτερες και ειχε λιωσει τα ανακλαστικα τοπικά. Αλλαξα καντραν με 60 ευρω, Απλα εχει 1000 χλμ πεισσοτερα απο το δικο μου).
* Χαλασε μια σειρα pixel στο OBC (βαριεμαι να το ξηλώσω και να το φτιαξω μονος μου)
* Αλλαγη μπουκαλων που κρατανε το καπω
* Ελατηριο στο πορτακι του ρεζερβουάρ.
* Λαστιχακια τελικου εξάτμισης (2 φορες).
* Αλλαγη αφαλου κλειδαριας τιμονιου καθως κολλαγε. (ευτηχως δεν αλλαζεις κλειδι καθως κρατας το ιδιο εσωτερικο.)

Αυτα ειναι ολα οσα μου εχει βγαλει καθως κραταω βιβλιο βλαβων ευλαβικά. Τα περισσότερα βεβαια δεν ηταν πολυ ακριβα ενω μερικα θα μπορούσαν να αποφευχθούν εαν ο προηγ ιδιοκτήτης δεν πηγαινε σε ''μαστορια'' ασχετα. Αλλωστε 17 χρονια αμαξι μην περιμένουμε και λιγοτερα. Σε γενικες γραμμές ειμαι ικανοποιημένος καθως πολυ φιλοι με με ibiza, astra, mazda mx3 εχουν βγαλει πολυ περισσότερα και ακριβότερα προβλήματα με αμαξια 5 ετιας. (το mx3 ειναι 15 ετιας αλλα ειναι ''και καλα'' Γιαπωνέζος και δεν δικαιολογείται.)

bmwz3
16-10-11, 18:53
λοιπον εγω σημερα παρατηρησα οτι εχω διαρροη λαδιου σε 2 μερη! το ενα ειναι απο την βαση τουφιλτρου λαδιου (ετσι νομιζω λεγεται) και δεν ειναι ευκολα προσβασιμο πρεπει να βγουν απο μπροστα πολλα πραγματα.επισης κατω απο το καπακι του κινητηρα στα αριστερα οπως το βλεπουμε ειναι ολο μουσκεμενο(προφανως απο λαδι).κακο αυτο γιατι μου εκαψε σε 2 μερες και 500 χιλιομετρα περιπου 300 ml λαδι.δεν δικαιολογειται απο το κινητηρακι μου.16αρι 8v.εβαλα και υγραεριο πριν κανα μηνα αλλα στην αρχη δεν ειχα αντιληφθει οτι καει λαδακι.ελπιζω να φταινε μονο οι διαρροες.εσεις τι λετε?

BILL007
16-10-11, 19:06
Αυτό που λες για τη βάση του φίλτρου λαδιού είναι το γνωστό O ring.Δεν είναι τίποτε...

Το άλλο όμως (που και αυτό ευθύνεται για την απώλεια) μάλλον κατα 99.99% είναι φλάτζα κεφαλής.Πήγαινε σε ένα συνεργείο για να στο επιβεβαιώσει.

Και τα δυο αυτά πράγματα σε συνδιασμό σίγουρα δικαιολογούν την απώλεια...;)

Y.Γ Το lpg δεν φταίει σε τίποτα...

ziaba
29-10-11, 00:49
Επαναφέρω το θέμα:
εμένα μαζί με ελάχιστο τρελούλο του λεβιε(να σημειώσω ότι εχει κάπου 2πόντους τζόγο) ακουγετε έντονα για λίγο γκντουπ-γκντουπ πίσω ελάχιστα δεξιά κ μετα απο λίγο σταματάει το κάνει οταν αφήνω το γκάζι κ κόβει το αυτοκ + οταν επιτάχυνω αποταμα πάλι το κάνει αλλά οχι πάντα τι μπορεί να ναι?
Σε μάστορα θα πάω αύριο εάν θα χω χρονο να δω τι γίνεται.

Ps Ελέγξα τά top mounts πίσω κ ήταν ok
ps2 τελευταία εργασία που εχει γίνει ήταν πριν 1χρονο που άλλαξα συμπλέκτη

m-power_01
29-10-11, 01:31
κοίταξε τον ελαστικό σύνδεσμο του άξονα μετάδοσης (αυτόν που καταχρηστικά οι μάστορες λένε μεσαία τριβή).
Κοίταξε το άξονα ,διαφορικό και ημιαξόνια για τζογους. Αν μετά από όλα αυτά δεν βρείς άκρη κοίτα το πάτωμα σου
επίσης το σινεμπλοκάκι του διαφορικού

ziaba
29-10-11, 23:32
mpower είχες δίκαιο τλκ ήταν σύνδεσμος του κεντρικου + εξαιτίας αυτού την άκουσε κ η μεσαία τριβή + λασκαραν κ οί βίδες του άξονα που τον συνδέουν με διαφορικό δηλ αμά το άφηνα ακόμα λίγο θα μαζεύα τον κεντρικό αποτν άσφαλτο
μαζί αλλαχτηκε προληπτικά ο θερμόστατης + φτιάχτηκε κ ο τζόγος στ λεβιε ταχυτήτων + φτιάχτηκε κ το χταπόδι που είχε ένα μικροθέμα κ έπρεπε να κατέβει κ αυτο. το εργαλείο πλέον ειναι ετοιμοπόλεμο. Ευχαριστώ

m-power_01
30-10-11, 01:58
Άντε να το χαρείς ! Μεγειες

Skyline_IS
31-10-11, 21:22
Ενα update.

Ειχα το κλασσικο προβλημα με τα παραθυρα.Οταν ηταν να ανεβει "σκαλωνε" και επρεπε να κραταω το κουμπι πατημενο

Η λυση δωθηκε με ενα σπρευ σιλικονης οπου ψεκαστηκε περιμετρικα η τσιμουχα και απο τοτε ολα οκ.Μονο προβλημα οτι λερωνεται στις ακρες το παραθυρο

Skyline_IS
04-11-11, 08:38
Τωρα τελευταια αντιμετωπιζω ενα νεο προβληματακι.Τις πρωινες ωρες,οταν παω να γυρισω το τιμονι ακουγεται ενα περιεργος θορυβος,σαν να γρατζουναει ενα πλαστικο μεσα.Μου το κανει παντα το πρωι οταν το αμαξι ειναι "κρυο".Μετα απο καποιο διαστημα σταματαει ο θορυβος αλλα δεν ξερω αν ειναι επειδη ζεσταινει ο καιρος ή απο την χρηση.

Υποπτευομαι οτι εχω κανει εγω πατατα,μιας και το τελευταιο διαστημα εβγαλα αρκετες φορες το τιμονι..Ακουγεται σαν να γρατζουναει το slip ring καπου κατι αλλα δεν μπορω να εξηγησω γιατι το κανει μονο το πρωι.

Εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο?

Panos 316T
04-11-11, 08:44
Έχω και γω ακριβώς το ίδιο αλλά δεν έχω κάνει κάτι .

Σκέφτομαι μήπως ρίξω κανά σπρεύ γύρω γύρω μπας και...

E36-Hartge
04-11-11, 10:13
Τωρα τελευταια αντιμετωπιζω ενα νεο προβληματακι.Τις πρωινες ωρες,οταν παω να γυρισω το τιμονι ακουγεται ενα περιεργος θορυβος,σαν να γρατζουναει ενα πλαστικο μεσα.Μου το κανει παντα το πρωι οταν το αμαξι ειναι "κρυο".Μετα απο καποιο διαστημα σταματαει ο θορυβος αλλα δεν ξερω αν ειναι επειδη ζεσταινει ο καιρος ή απο την χρηση.

Υποπτευομαι οτι εχω κανει εγω πατατα,μιας και το τελευταιο διαστημα εβγαλα αρκετες φορες το τιμονι..Ακουγεται σαν να γρατζουναει το slip ring καπου κατι αλλα δεν μπορω να εξηγησω γιατι το κανει μονο το πρωι.

Εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο?

Αν ανοίξεις το καπάκι απο το πάνω μέρος θα δεις το slip ring και ανάμεσα ενα άσπο δοντάκι.
Άν κάνεις δεξιά-αριστερά το τιμόνι θα δείς οτι τρίζει και γιατι έχει χαλαρώσει και έχει κάποια κενά.
Εγώ αυτό που έκανα μιας και έιχα το ίδιο πρόβλημα σφήνωσα ενα μικρό χαρτάκι για να μην έχει κενά και έχει σταματήσει απο τότε.
Σκέφτομαι βέβαια να το ξανανοίξω να το κάνω πιο σωστά γιατι έτσι μου φαίνεται προχειροδουλεια.

Ptboul
04-11-11, 10:46
Τωρα τελευταια αντιμετωπιζω ενα νεο προβληματακι.Τις πρωινες ωρες,οταν παω να γυρισω το τιμονι ακουγεται ενα περιεργος θορυβος,σαν να γρατζουναει ενα πλαστικο μεσα.Μου το κανει παντα το πρωι οταν το αμαξι ειναι "κρυο".Μετα απο καποιο διαστημα σταματαει ο θορυβος αλλα δεν ξερω αν ειναι επειδη ζεσταινει ο καιρος ή απο την χρηση.

Υποπτευομαι οτι εχω κανει εγω πατατα,μιας και το τελευταιο διαστημα εβγαλα αρκετες φορες το τιμονι..Ακουγεται σαν να γρατζουναει το slip ring καπου κατι αλλα δεν μπορω να εξηγησω γιατι το κανει μονο το πρωι.

Εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο?

Παίζει να είναι ο ''σταυρός''; και να θέλει αλλαγή όλο το σύστημα;

konstantinaM3
04-11-11, 15:51
εμαθα οτι ο σπανος για να παρεις καινουργιο ουρανο ζηταει 650 εουρα....:(

ziaba
04-11-11, 23:53
εμαθα οτι ο σπανος για να παρεις καινουργιο ουρανο ζηταει 650 εουρα....:(

:th_Laie_67-1: 650 ευρω δε ζητάνε πλέον για ολο το 36αρι

aggelosmk2
05-11-11, 03:46
Όπως λεει κ ο τίτλος,εγώ το κλειδώνω κ αυτό καπάκι μου επιστρέφει τις ασφάλειες πάνω !
Πρέπει να ανοιγοκλείσω τις πόρτες 4-5 φορές -όποια κ να ναι αυτή- κ αν είμαι τυχερός θα κλειδώσει.
Αν όχι θα συνεχίζω να ανοιγοκλείνω πόρτες μέχρι να κλειδώσει....

Το χει συναντήσει κάποιος ? Τι στο καλό μπορεί να ναι ?

nikos1400
05-11-11, 04:04
Όπως λεει κ ο τίτλος,εγώ το κλειδώνω κ αυτό καπάκι μου επιστρέφει τις ασφάλειες πάνω !
Πρέπει να ανοιγοκλείσω τις πόρτες 4-5 φορές -όποια κ να ναι αυτή- κ αν είμαι τυχερός θα κλειδώσει.
Αν όχι θα συνεχίζω να ανοιγοκλείνω πόρτες μέχρι να κλειδώσει....

Το χει συναντήσει κάποιος ? Τι στο καλό μπορεί να ναι ?

προσοχη Αγγελε!

ειχα διαβασει ενα θρεντ σε ξενο φορουμ για την καλωδιωση/πλεξουδα που ειναι κατω απο την πορτα του μπαγκαζ. μετα απο χρονια ξεραινεται "διπλωνει" παραξενα εκει που περναει διπλα απο το μανταλο/μπρατσο το αριστερο του πορτ μπαγκαζ, και πιθανον να κανει βραχυκυκλωμα !
για δες το το συντομοτερο.

δες και στο bimmerforums σχετικα.
https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=79896

aggelosmk2
05-11-11, 13:32
προσοχη Αγγελε!

ειχα διαβασει ενα θρεντ σε ξενο φορουμ για την καλωδιωση/πλεξουδα που ειναι κατω απο την πορτα του μπαγκαζ. μετα απο χρονια ξεραινεται "διπλωνει" παραξενα εκει που περναει διπλα απο το μανταλο/μπρατσο το αριστερο του πορτ μπαγκαζ, και πιθανον να κανει βραχυκυκλωμα !
για δες το το συντομοτερο.

δες και στο bimmerforums σχετικα.
https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=79896


Im havign similar problems... My doors will auto-lock from the driver side pressing the knob or using the key from the outside, but will pop right back unlocked.. also, when I open the door on the driver's side, the interior lights do not come on, but sometimes driving down the road will all doors shut, the interior lights will come on... hmmmm...

Bρήκα έναν ομοιοπαθή . Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα παρουσιάζει κ το δικό μου.
Βέβαια μέχρι εκεί που έχω διαβάσει δεν έχει απαντήσει αν του έφταιγε αυτό η όχι,αλλά σίγουρα απο ότι βλέπω είναι η πιθανέστερη αιτία .
Νίκο 1400,ευχαριστώ πολύ για τα "φώτα" σου thumb και μόλις λύσω το πρόβλημα θα δώσω info !

m-power_01
05-11-11, 16:31
Η ζημιά αυτή που αναφέρετε στην πλεξουδα στο ποστ μπαγκαζ είναι διαπιστωμένη και από εμένα .το έχω δει σε 3 αυτοκίνητα Ε36-Ε46 αλλά δεν έτυχε να έχουν αυτο το σύμπτωμα. Άλλος είχε θέμα με τα φώτα της όπισθεν , άλλος με το πορτμπαγκαζ. Όπως και να έχει είναι ένα σημείο φθοράς και αν είχα ένα ηλεκτρολογικο θέμα , θα το κοίταζα αυτο!
Ελπίζω να είναι πρόσφατο και να βλέπεις τα καλώδια , βγάζοντας την φούσκα . Να μην έχουν τραβηχτει τα κομμένα μέσα

savvas bmwdakias
05-11-11, 16:35
Όπως λεει κ ο τίτλος,εγώ το κλειδώνω κ αυτό καπάκι μου επιστρέφει τις ασφάλειες πάνω !
Πρέπει να ανοιγοκλείσω τις πόρτες 4-5 φορές -όποια κ να ναι αυτή- κ αν είμαι τυχερός θα κλειδώσει.
Αν όχι θα συνεχίζω να ανοιγοκλείνω πόρτες μέχρι να κλειδώσει....

Το χει συναντήσει κάποιος ? Τι στο καλό μπορεί να ναι ?

Λοιπον ενα φιλαρακι ειχε παρομοιο προβλημα σε ε34.Πανε τσεκαρε τα σιδερακια που γαντζωνει η κλειδαρια οταν κλεινει η πορτα.Μπορει μενα απλο ρεγουλαρισμα να λυσεις το προβλημα σου πριν μπεις στην διαδικασια για πλεξουδες κτλ.

aggelosmk2
05-11-11, 17:53
Λοιπον ενα φιλαρακι ειχε παρομοιο προβλημα σε ε34.Πανε τσεκαρε τα σιδερακια που γαντζωνει η κλειδαρια οταν κλεινει η πορτα.Μπορει μενα απλο ρεγουλαρισμα να λυσεις το προβλημα σου πριν μπεις στην διαδικασια για πλεξουδες κτλ.

E34 είπες ? check this -->


This problem is usually the following quoted from the TIS CD-Rom manual:

Vehicles affected are the 5 series E34 and 3 series E36 produced between July 1991 and June 1993.

Complaints encountered could include one or more of the following:-
Central locking system unlocks immed. after locking
Central locking system inoperative from the right front door
Check control warning of "door open" E34 vehicles only
Interior lights are sporadically or constantly illuminated

Diagnosis is the Micro switch/es integrated in the door striker plates not being completely sealed resulting in the contacts being "bridged" by minute particles of dirt, sand, salt, humidty etc.

Solution is these striker plates are to be replaced with new ones stamped with the letter "L" of the alphabet or later letter of the alphabet incorporating the improved water resistant sealing measures p/n 5121810511

A relatively easy job to do.

Τα σιδεράκια της πόρτας που μαγκώνουν στα μεταλλικά πάνω στο κάσωμα ,τι σχέση έχουν με το συγκεκριμένο πρόβλημα?
Σε τι σχετίζονται ? Πως μπορούν δηλαδή να επηρεάσουν τη λειτουργία?

savvas bmwdakias
05-11-11, 21:02
Απ οτι καταλαβα ειχε μετακινηθει ελαφρος το σιδερακι προς τα μεσα και δεν κουμπωνε καλα η κλειδαρια.Δοκιμασε να σπρωξεις την πορτα οταν ειναι κλειστη με δυναμη και κλειδωσε και δες αν θα σου τις πεταξει πανω.Να την πιεσεις παραπανω εφοσον ειναι κλειστη οχι να την κοπανισεις με δυναμη,ελπιζω να με καταλαβες.Για δες και πες μας.

bmwz3
05-11-11, 21:23
αν καταλαβα καλα τι λετε,εγω στο ¨"μανταλακι" αυτο εχω βαλει γυρω γυρω μονωτικη ταινια και οι ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες λειτουργουν κανονικα.

pepe e36
11-01-12, 13:51
δοοοοοοοοοξααααααα τον θεο εχω ενα ε36 και δεν εχω παθει τπτ απο αυτα που λετε....

Panos 316T
11-01-12, 14:01
καλώς ήρθες και....
ο καιρός γαρ εγγύς χαχαχαχαχαχα


(πλάκα κάνω και μακάρι να μην παρουσιάσει τίποτα)

kwstantinos
11-01-12, 14:48
παιδια ενα προβλιματακι που εχω και εγω δεν αναβει το φως στο πορτμπαγκαζ οταν κουναω την πλεξουδα που ειναι στο μπρατσο αναβει αλα σβυνει παλη και εχθες εκατσα και ανυξα ολη την πλεξουδα ωντος ειχε κοπει ενα καλοδιακη ηταν παλη κομενο και το ειχαν ενωσει ανυξα την τενια το ξαναενωσα αλα τιποτα δεν αναβει τι να κανω?/ τα αλα καλωδια ειναι μια χαρα απο οτι βλεπω ουτε τραβηγμενα ουτε κομενα. και επηδη ειδα οτι μωλης το ενωσα δεν αναψε λεω μπως εχει κανει βραχηκικλομα και εχει καψει ασφαλια η την χαλασε λιγο και αλαξα σε ολη την ασφαλιοθηκη ασφαλιες μυπως ηταν αυτο αλα τηποτα παλη δεν αναβει και μου την σπαει που δεν εχω φως εκη ξερει κανεις τι παιζει??

nikos1400
11-01-12, 16:02
δοοοοοοοοοξααααααα τον θεο εχω ενα ε36 και δεν εχω παθει τπτ απο αυτα που λετε....

:hystericalbs1::th_Laie_67-1:
ααααα, καλοοοο εεεε ???!!!!!
:hystericalbs1:
οτι χρειαστεις (χτυπα ξυλο) εδω θα'μαστε....



φιλε, χωρις πλακα, εγω το θεωρω πολυ αξιοπιστο αυτοκινητο,
τα "θεματακια" του τα εχουν/εχουμε επισημανει, και η αντοχη του στο χρονο δεδομενη.
thumb
σου ευχομαι και τα υπολοιπα χλμ να'ναι 100% απροβληματιστα.

nikos325
04-02-12, 15:32
Τον τελευταιο καιρο το δικο μου, μου κανει ενα ακυρο προβλημα.... Καθε φορα που βαζω μπροστα αναβουν τα αλαρμ!! :shok: Παταω το κουμπι δυο φορες κ σβηνουν... Εχει ιδεα κανεις τι μπορει να παιζει πριν παω σε ηλεκτρολογο??

bmwz3
13-06-12, 18:22
Το δικο μου φλαντζα κεφαλης για 2η φορα..φαινονται να υπαρχουν λαδια πολλα σε εκεινη την περιοχη χαμηλα στο κινητηρα χωρις να σταζουν κατω..μ43b16

m-power_01
14-06-12, 08:10
Αν εννοείς μπροστά χαμηλά όπως κοιτάς και όχι από το πλάι, δεν είναι φλαντζα κεφαλής. Τα Μ43 στάζουν λάδια από τον καθρέπτη τους. Μια φλαντζούλα είναι... Κόστος κάτω από 100 ευρω με εργασία

Skyline_IS
25-06-12, 22:29
Γνωριζουμε καλο ταπετσερη για την οροφη στη θεσσαλονικη??

savrakias_etsi_apla
26-06-12, 08:31
Γνωριζουμε καλο ταπετσερη για την οροφη στη θεσσαλονικη??

Καλημέρα..εγω προσωπικά δε ξέρω αλλά επειδή έψαχνα κι εγω έναν ταπετσέρη στην Κρήτη..με βοήθησε ένας φίλος φανοποιός.
Άν έχεις κάποιο φίλο φανοποιό ρώτησέ τον.Αυτοί μεταξύ τους συνεργάζονται και όλο και κάτι θα ξέρουν.
Εκτός αν οι συμφορουμήτες μας,ξέρουν κάποιον,που φυσικά θα είναι και δοκιμασμένος.:original:

Skyline_IS
23-07-12, 22:28
Επανερχομαι αποφασιζωντας να το ρισκαρω και να το δοκιμασω μπας και καταφερω τιποτα..Το υφασμα ηρθε και η ερωτηση μου ειναι για τι κολλα να χρησιμοποιησω καθως και που μπορω να την προμηθευτω..


Λεω να ασχοληθω τωρα το ΣΚ και αν γινει καλη δουλεια θα ποσταρω και ενα DIY

Panos 316T
23-07-12, 22:56
Νομιζω οτι το χει κανει η κων/να diy ,στειλε της ενα πμ αν δεν το δει εδω

dblade
25-07-12, 23:37
Σημερα ξαφνικα παω να κατεβασω παραθυρο αλλο ματαια φαινετε λες και το διακοπτακι δεν παταει ειναι σαν να παταω τσιμεντο τι να επαθε αραγε???

leo328
26-07-12, 08:37
Σημερα ξαφνικα παω να κατεβασω παραθυρο αλλο ματαια φαινετε λες και το διακοπτακι δεν παταει ειναι σαν να παταω τσιμεντο τι να επαθε αραγε???

κοιτα καμια ασφαλεια....

dblade
29-07-12, 16:31
Δεν ηταν η ασφαλεια δυστυχως τα ανοιξε ο ηλεκτρολογος αφαιρεσε τα καπακια και τ δουλευω ετσι προσωρινα . Και θελω και τα δυο διακοπτακια που τα βρισκεις μονο Bmw κοστος 75e εκαστο :shok: :shok: :thumbsdown: :thumbsdown:

m-power_01
29-07-12, 16:35
Μεταχειρο φίλε μου! Ή αν βρεις τίποτα φθηνά στο ebAy.
Και τα Ε30 έχουν αυτό το θέμα, αλλά είναι φθηνότεροι

Skyline_IS
29-07-12, 16:42
κανα 20αρικο παει το ενα διακοπτακι στο ebay.de


edit
https://www.ebay.de/itm/BMW-E36-Fensterheberschalter-8368941-/150651061845?pt=DE_Autoteile&hash=item231380c655

leo328
30-07-12, 07:48
Δεν ηταν η ασφαλεια δυστυχως τα ανοιξε ο ηλεκτρολογος αφαιρεσε τα καπακια και τ δουλευω ετσι προσωρινα . Και θελω και τα δυο διακοπτακια που τα βρισκεις μονο Bmw κοστος 75e εκαστο :shok: :shok: :thumbsdown: :thumbsdown:

τα διακοπτακια σου απο πισω τι χρωμα ειναι?εχω κατι διακοπτες αλλα δεν θυμαμαι τι ειναι.πες μου τι χρωμα ειναι αμα θες να δω....

ziaba
30-07-12, 08:50
... Και θελω και τα δυο διακοπτακια που τα βρισκεις μονο Bmw κοστος 75e εκαστο :shok: :shok: :thumbsdown: :thumbsdown:

δε παμε καλά δηλ 150 ευρώ για 2 διακόπτακια η ίδια η μερκελ τα φτιάχνει κ έχουν τόσα

dblade
12-08-12, 15:39
Ειναι με πρασινη φυσα πισω εψαξα παντου εδω αλλα δεν υπαρχει τπτ αργοτερα θα περασω και μια βολτα απο τον ευθυμιαδη λαρισα .

leo328
12-08-12, 19:44
Ειναι με πρασινη φυσα πισω εψαξα παντου εδω αλλα δεν υπαρχει τπτ αργοτερα θα περασω και μια βολτα απο τον ευθυμιαδη λαρισα .

οκ θα δω και γω τι εχω σε λιγο....thumb

leo328
12-08-12, 22:53
βρηκα τον εναν αυριο θα σου πω και για 2ο.καπου τον εχω καταχωνιασμενο....thumb

savrakias_etsi_apla
13-08-12, 13:30
Παιδιά..ήρθε και η σειρά του δικού μου να συμπληρώσει ενα ποστ στο θέμα.
Πρόβλημα στο μοτερ της κουκούλας!Το γρανάζι φαγώθηκε και λέει η bmw,ότι πάει όλο μαζί με το μοτέρ.Κόστος..?915 ευρα!!!
Οπότε καλό είναι και το χειροκίνητο..
Ψάχνω κάνα μεταχειρισμένο τώρα..αλλά δε ξέρω μήπως φτιάξω μόνο το γρανάζι..!
Έχει κανείς καμιά ιδέα..?
Επίσης προ ενός μηνός μου έχανε λάδια..και άλλαξε τσιμούχες στο καπάκι.
Πάλι όμως χάνει λάδια και μου είπε ο μηχανικός είναι απο τιμόνι.
Έχει τύχει κάτι παρόμοιο?Ξέρετε κάτι?
Ευχαριστώ..

BILL007
13-08-12, 16:56
το γρανάζι βγαίνει?Αν ναι πάρτο και πήγαινε το σε ένα μηχανουργείο να σου κόψει ένα το ίδιο ;)

savrakias_etsi_apla
14-08-12, 15:57
Παίδες..όταν είμαι ρελαντί..ακούω ένα θόρυβο σαν σφύριγμα καο όταν πατάω συμπλέκτη..σταματάει.
Απο ρουλεμάν σασμάν είναι άραγε??
Το κάνει και όταν δίνω γκάζι ωστόσο!!!
:thanks::thanks::thanks:
Όσο για το γρανάζι..θα πάω να δω αν βγαίνει και θα σας ενημερώσω..!!!:thnx:

ziaba
17-08-12, 08:33
ναι ρουλεμαν συμπλέκτη είναι άστο όταν θα πας για αλλαγή δίσκου-πλατου θ αλλάξεις κ αυτό μαζί

ziaba
04-10-12, 12:25
λοιπόν πηγα ν αλλάξω τα μπουζι μολισ βγάζω τ πίπα από τ 2ρο κύλινδρο ήταν γεμάτη λάδια, ψαχνω στ forums κ τλκ είναι συχνό φαινόμενο στ 36αριά με μ42 φταίνε τα o-rings του ψευδοκαπάκου στ μπουζι. Αμέσως παω σε μάστορα κ μου αλλαζει όλο τ σετ κόστος 60 ευρώ χωρισ φπα κ χωρίς τα μπουζι γιατί είχα. αυτα

nikos1400
04-10-12, 16:25
λοιπόν πηγα ν αλλάξω τα μπουζι μολισ βγάζω τ πίπα από τ 2ρο κύλινδρο ήταν γεμάτη λάδια, ψαχνω στ forums κ τλκ είναι συχνό φαινόμενο στ 36αριά με μ42 φταίνε τα o-rings του ψευδοκαπάκου στ μπουζι. Αμέσως παω σε μάστορα κ μου αλλαζει όλο τ σετ κόστος 60 ευρώ χωρισ φπα κ χωρίς τα μπουζι γιατί είχα. αυτα

ειχες τιποτα συμπτωματα ή τυχαια ανοιξες?

ziaba
04-10-12, 23:20
εντελως τυχαια

Skyline_IS
10-12-12, 16:26
Με αφορμη την ερωτηση του βαγγελη για το Ε46


Όταν πατάμε το κουμπί του παρμπρίζ, βάζει στο δυνατό τον αέρα, και ασχέτως θερμοκρασίας, βγάζει ζεστό αέρα.


Η απορια μου ειναι η εξης.Με τα πρωτα κρυα αρχισε να θολωνει το τζαμι και πατωντας το κουμπι ξεθαμπωματος πεταει μεν δυνατο αερα στο παρμπριζ αλλα οχι ζεστο.Για να βγαλει ζεστο αερα στο παρμπριζ θα πρεπει να επιλεξω την θερμοκρασια απο 28 βαθμους και ανω.Το παρατηρησα φετος και δεν θυμαμαι αν παλιοτερα δουλευε ετσι.

Επισης αυτο συμβαινει ασχετα αν το αμαξι ειναι ζεστο ή κρυο.Στο μεσαιο αεραγωγο η σκαλα ειναι στο ζεστο (κοκκινο).

Ριχνωντας μια ματια στο αγγλικο μανουαλ δεν αναφερει οτι πεταει ζεστο αερα (φανταζομαι οτι εννοειται).Σε σας δουλευει διαφορετικα?

nikos1400
10-12-12, 17:53
Με αφορμη την ερωτηση του βαγγελη για το Ε46


Η απορια μου ειναι η εξης.Με τα πρωτα κρυα αρχισε να θολωνει το τζαμι και πατωντας το κουμπι ξεθαμπωματος πεταει μεν δυνατο αερα στο παρμπριζ αλλα οχι ζεστο.Για να βγαλει ζεστο αερα στο παρμπριζ θα πρεπει να επιλεξω την θερμοκρασια απο 28 βαθμους και ανω.Το παρατηρησα φετος και δεν θυμαμαι αν παλιοτερα δουλευε ετσι.

Επισης αυτο συμβαινει ασχετα αν το αμαξι ειναι ζεστο ή κρυο.Στο μεσαιο αεραγωγο η σκαλα ειναι στο ζεστο (κοκκινο).

Ριχνωντας μια ματια στο αγγλικο μανουαλ δεν αναφερει οτι πεταει ζεστο αερα (φανταζομαι οτι εννοειται).Σε σας δουλευει διαφορετικα?

για το οτι πεταει ζεστο αερα δεν το ηξερα. πως θα πεταει ομως ζεστο αερα εαν ειναι το αμαξι κρυο ακομα ??

Skyline_IS
10-12-12, 18:52
για το οτι πεταει ζεστο αερα δεν το ηξερα. πως θα πεταει ομως ζεστο αερα εαν ειναι το αμαξι κρυο ακομα ??

Δεν ξερω νικο,νομιζω οτι πρεπει να πεταει ζεστο αερα.Οσο για το οταν ειναι κρυο φυσικα και δεν θα βγαλει ζεστο αερα αφου δεν εχει ζεσταθει το νερο..

nikos1400
10-12-12, 19:23
Δεν ξερω νικο,νομιζω οτι πρεπει να πεταει ζεστο αερα.Οσο για το οταν ειναι κρυο φυσικα και δεν θα βγαλει ζεστο αερα αφου δεν εχει ζεσταθει το νερο..

εχω την εντυπωση οτι το προβλημα σου πρεπει να ειναι αυτη η βαλβιδα ζεστου-κρυου.

ειναι το # 1 στο σχεδιαγραμμα.
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=CB11&mospid=47441&btnr=64_0126&hg=64&fg=18
https://www.realoem.com/bmw/diagrams/t/o/228.png

ισως ειναι στις αρχες και βγαζει ακομα λιγο ζεστο εσενα, ισως παλι να λεω βλακειες και να ειναι κατι αλλο.

δυστυχως νομιζω οτι ειναι απο αυτα τα ανταλλακτικα που ειναι πιο σωστο να δωσεις τα παραπανω ευρω να βαλεις καινουριο και οχι μετχ.

gregE36
10-12-12, 19:38
ναι αυτο ειναι το ειχε παθει και εμενα .καινουργιο ειναι πανακριβο

Skyline_IS
10-12-12, 19:43
Οταν ζεσταθει το νερο, στην καμπινα εχει κανονικα ζεστο αερα..

gregE36
10-12-12, 19:49
ναι αλλα λες οτι πρεπει να παει πανω απο 28 βαθμους ......

Skyline_IS
10-12-12, 19:57
ναι αλλα λες οτι πρεπει να παει πανω απο 28 βαθμους ......

Μαλλον εκανα λαθος διατυπωση.Για το παρμπριζ το βαζω ως συνηθως στο τερμα για να αισθανθεις ζεστο αερα

Ειδαλλως στη καμπινα και με 25 βαθμους ειναι καλα.

gregE36
10-12-12, 20:01
αν δουλευει η εναλαγη σε κρυο και ζεστο αερα τοτε δεν εχεις προβλημα .δλδ το βαζεις στο κρυο βγαζει κρυο το γυρνας σε ζεστο βγαζει ζεστο ,ολα αυτα με ζεστο μοτερ τοτε εισαι ενταξει

Skyline_IS
10-12-12, 20:28
αν δουλευει η εναλαγη σε κρυο και ζεστο αερα τοτε δεν εχεις προβλημα .δλδ το βαζεις στο κρυο βγαζει κρυο το γυρνας σε ζεστο βγαζει ζεστο ,ολα αυτα με ζεστο μοτερ τοτε εισαι ενταξει

H εναλλαγη δουλευει κανονικα.Απλα ειχα την εντυπωση οτι οταν πατας το κουμπι για ξεθαμπωμα του μπροστινου παρμπριζ θα επρεπε να πεταει ζεστο αερα ανεξαρτητα των ρυθμισεων για την καμπινα.


Επισης πως παμε οι 36αρηδες με τα καλωδιακια του πορτ μπαγκαζ? :D
Σε πολλους εχουν κοπει τα καλωδια σε αυτο το σημειο και εχουν προκαλεσει προβληματα οπως να μην ξεκλειδωνει το πορτ μπαγκαζ ή ακομα και να παρει φωτια το αμαξι
https://forums.bimmerforums.com/forum/attachment.php?attachmentid=37695&d=1058737400
https://forums.bimmerforums.com/forum/attachment.php?attachmentid=118696&d=1121660598

https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=79896

michaelp900
11-12-12, 20:32
Εχει ο θειος μου ενα Ε36 98' m-pack κουοε και εχουν ξεκκολησει τα υφασματα απο τις πορτες,καπου στο χερουλι και πισω εχει πεσει λιγακι η οροφη.Επισης τα καθισματα ειναι δερμα υφασμα.του οδηγου λοιπον στα πλαινα εχει σχιστει και του συνοδηγου οδευει προς τα εκει...Υπαρχει καποιος εμπιστος ταπετσερης στην Θεσ/νικη για να τα επιδιορθωσουμε? :thanks:

Leonidas_E39
11-12-12, 20:55
Σοφοκλης στην τουμπα οτι δουλεια του εχω δει απλα αγγιζει εργοστασιακα προτυπα.

michaelp900
12-12-12, 00:22
Thankkkks Leonida!!

black arrow
16-12-12, 10:41
Καλημέρα, εδώ και λίγο καιρό έχω παρατηρήσει στο δικό μου 36άρι ότι όταν είναι κρύο και γυρίζω την μίζα για να πάρει, ακούγεται ένα ''κκχχχχχχχχχχχχχ'' πολύ έντονο! Έχει να κάνει με τον εντατήρα καδένας ή είναι κάτι άλλο?

andreas_R
16-12-12, 13:32
Μιζα.
Κυριως απο υγρασια

andreas_R
16-12-12, 13:34
Ξερει κανεις ποσα Αμπερ πρεπει να ειναι
οι ασφαλειες για το προβολακια στο ε36?

nikos1400
16-12-12, 13:47
Ξερει κανεις ποσα Αμπερ πρεπει να ειναι
οι ασφαλειες για το προβολακια στο ε36?

με επιφυλαξη ε?

https://www.bimmerwerkz.com/forum/attachments/3-series-e36/29864d1315673496-1994-325i-english-fuse-diagram-wanted-e36-325i-fuse-relay-diagram.jpg

andreas_R
16-12-12, 13:51
Αρα ειναι το 25,29
και το 25,30?
δηλαδη αυτο σημαινει 30Α στις θεσεις 29 και 30?

nikos1400
16-12-12, 13:57
Αρα ειναι το 25,29
και το 25,30?
δηλαδη αυτο σημαινει 30Α στις θεσεις 29 και 30?

οχι ρε, ή εγω βλεπω λαθος ??
τα φωτα πορειας δε θες? οπως τα λες απο πανω, αλλα αντιστοιχουν σε 5 αμπερ τα fuse no."25" και 7,5 αμπερ το καθενα τα "29" και "30".

andreas_R
16-12-12, 14:17
οχι ρε, ή εγω βλεπω λαθος ??
τα φωτα πορειας δε θες? οπως τα λες απο πανω, αλλα αντιστοιχουν σε 5 αμπερ τα fuse no."25" και 7,5 αμπερ το καθενα τα "29" και "30".

Πωωω ειμαι και πολυ βλακας.
Χαχαχα

Ευχαριστω:thumbsup:


ΥΓ τα προβολακια θελω

black arrow
16-12-12, 14:56
Μιζα.
Κυριως απο υγρασια

Μίζα ε? χμμ, καμιά ιδέα για το πόσο μπορεί να κοστίσει? Επισκευή χρειάζεται η αλλαγή?

andreas_R
18-12-12, 15:05
Δεν εχω ιδεα φιλε μου και εγω νεος ειμαι στο ε36 τωρα μαθαινω χαχαχα

andreas_R
18-12-12, 15:10
Επισης οποιος ξερει εχω ενα θεμα με τα οργανα.
Ξαφνικα ολες οι βελονες εχουν πεσει του θανατα και δεν κουνιεται καμια...

spar@
18-12-12, 15:31
με 50ευρο επισκευαζουν οι ηλεκτρολογοι!

tasosbimmer
18-12-12, 19:07
Πωωω ειμαι και πολυ βλακας.
Χαχαχα

Ευχαριστω:thumbsup:


ΥΓ τα προβολακια θελω

Εαν μιλας για τους προβολεις ομιχλης, ειναι η #15 (15 Α), και η #22 (5 Α).

andreas_R
18-12-12, 20:04
Θα ηθελα να ερωτησω κατι επιπλεον.
Το μοτερ μου ειναι 2λιτρο χωρις βανος 6κυλινδρο
Το λουφτ εχει μια βιδουλα η οποια παιρνει πειραγμα.
Ξερει κανεις τι και πως?

Επισης εαν το κουτι αντικατασταθει με φιλτροχοανη και θερμοασπιδα δουλευει η παει χειροτερα?

Απλα παιδες τωρα εχω βαλει το μοτερ και προσπαθω να βρω μια ακρη εαν δουλευει εντελως σωστα, θελω να μετρησω την καταναλωση του κτλ

andreas_R
18-12-12, 20:05
Εαν μιλας για τους προβολεις ομιχλης, ειναι η #15 (15 Α), και η #22 (5 Α).


Εννοω τα προβολακια στο προφυλακτηρα κατω.
Οποτε?

nikos1400
18-12-12, 20:42
Θα ηθελα να ερωτησω κατι επιπλεον.
Το μοτερ μου ειναι 2λιτρο χωρις βανος 6κυλινδρο
Το λουφτ εχει μια βιδουλα η οποια παιρνει πειραγμα.
Ξερει κανεις τι και πως?

Επισης εαν το κουτι αντικατασταθει με φιλτροχοανη και θερμοασπιδα δουλευει η παει χειροτερα?

Απλα παιδες τωρα εχω βαλει το μοτερ και προσπαθω να βρω μια ακρη εαν δουλευει εντελως σωστα, θελω να μετρησω την καταναλωση του κτλ

τα πρωτα μ50 χωρις βανος ηταν ειδικα για τουρμπο!!
:D
το καλυτερο θα τανε να εχεις καινουριο μαφ γνησιο για να ξερεις οτι δουλευει σωστα, αλλα ουτως 'η αλλως μην περιμενεις ροπη χαμηλα...
το κουτι ασε μαμα. δεν εχεις να κερδισεις τιποτα.
για τη βιδα ξερω αλλα δε θυμαμαι τι ρολο παιζει.
Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

nikos1400
18-12-12, 20:43
για τα ομιχλης ρωτουσες τελικα;;;;

Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

tasosbimmer
18-12-12, 22:08
Εννοω τα προβολακια στο προφυλακτηρα κατω.
Οποτε?

Οποτε μιλαμε για τους προβολεις ομιχλης, και ειναι οι ασφαλειες που σου ειπα.

andreas_R
19-12-12, 12:31
τα πρωτα μ50 χωρις βανος ηταν ειδικα για τουρμπο!!
:D
το καλυτερο θα τανε να εχεις καινουριο μαφ γνησιο για να ξερεις οτι δουλευει σωστα, αλλα ουτως 'η αλλως μην περιμενεις ροπη χαμηλα...
το κουτι ασε μαμα. δεν εχεις να κερδισεις τιποτα.
για τη βιδα ξερω αλλα δε θυμαμαι τι ρολο παιζει.
Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Ευχαριστω πολυ:thumbsup:

Αν τυχει και θυμηθεις και για την βιδουλα πες μου.

andreas_R
09-01-13, 12:07
Καλησπερα παιδες,
Εχει μετρησει κανεις καταναλωση σε 320 Ε36 μεσα σε πολη κυριως...
???

6ylinder
09-01-13, 14:56
Κοίτα, σε Μ44 με 1900 κυβικα, όχι τραγική διαφορά από τα 2000, είμαι μέσο όρο στα 11,5-12 περίπου...βέβαια παίζουν πολλά ρόλο, όπως που κινείσαι, τί ώρες κλπ...

ziaba
09-01-13, 15:12
εγώ με το ισ με μ42 τελευταία που προσέχω εχω κατανάλωση γύρο στ 11 με 12 λίτρα, μιλάμε για πολύ συντηρητική οδήγηση ενώ όταν τ πατάω φτανει τα 15 άνετα. το μ50 χωρίς βανοσ λογικα πρέπει να καίει παράπάνω 1 με 2 λίτρα σίγουρα

andreas_R
09-01-13, 16:38
Εγω το εχω μετρησει γυρω στο 10-11 με συντηρητικη οδηγηση.
Διαδρομη ας πουμε απο Κηπουπολη-Πετρουπολη ως Κηφισιας στο Δαχτυλιδι ας πουμε που δουλευω. Μιλαμε παντα για ωρες αιχμης.


Απλα θελω να τσεκαρω να δω μη τυχον εχω κανα θεμα με μαφ αισθητηρες κτλ.


Βασικα μπαινω στο τρυπακι και αναρωτιεμαι γιατι εχω περιεργο ρελαντι.
Ωρες ωρες καταλαβαινεις το αμαξι να κουναει

nikos1400
09-01-13, 17:44
10-11 ουτε του παπα μην το πεις.

κουναει στο ρελαντι;; βασεις μοτερ ολα οκ;;

Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Leonidas_E39
10-01-13, 00:22
Στο 39αρι παντως με Μ52Β20TU και νορμαλ οδηγηση με αυτοματο σαζμαν εντος πολης ειμαι στα 11,2 και εκτος απο 6,8 εως 7,5

Tsik.D.
10-01-13, 01:20
Εγω το εχω μετρησει γυρω στο 10-11 με συντηρητικη οδηγηση.


και εγω στο 10-11 ειμαι με κυριλε οδηγηση... βεβαια ειμαι θεσσαλονικη και οχι αθηνα που γινεται πανικος απο κινηση και επιπλεον δεν παταω στο κεντρο ουτε για αστειο, προτιμω να παω μπουσουλωντας παρα να μπω στο κλουβι με τους τρελους !!!:warriorsmiley:

6ylinder
10-01-13, 10:38
Εγω το εχω μετρησει γυρω στο 10-11 με συντηρητικη οδηγηση.
Διαδρομη ας πουμε απο Κηπουπολη-Πετρουπολη ως Κηφισιας στο Δαχτυλιδι ας πουμε που δουλευω. Μιλαμε παντα για ωρες αιχμης.


Ώρες αιχμής με το 320 Ε36 και καις 10-11....αδύνατον μου φαίνεται. Δεν παίζει.

Βέβαια για τη διαδρομή που λες Πετρούπολη-Δαχτυλίδι, παίζει μεγάλο ρόλο αν πας από κέντρο Αθήνα ή ανεβαίνεις Κηφισό και μπαίνεις Αττική οδό...

Αν πας από τη δεύτερη διαδρομή είσαι ΟΚ...αλλιώς με τίποτα...

andreas_R
10-01-13, 22:06
Ώρες αιχμής με το 320 Ε36 και καις 10-11....αδύνατον μου φαίνεται. Δεν παίζει.

Βέβαια για τη διαδρομή που λες Πετρούπολη-Δαχτυλίδι, παίζει μεγάλο ρόλο αν πας από κέντρο Αθήνα ή ανεβαίνεις Κηφισό και μπαίνεις Αττική οδό...

Αν πας από τη δεύτερη διαδρομή είσαι ΟΚ...αλλιώς με τίποτα...

Η διαδρομη που ακουλουθω ειναι κηφισος και ή αττικη οδος ή δεξια μεσα στην Ρενω μετα παραλληλα στις γραμμες και Σπυρου Λουη.


Καμια βοηθεια για το ρελαντι???

Καποιος κατι παρομοιο

spar@
10-01-13, 22:34
καθαρισες την πεταλουδα????

ziaba
11-01-13, 07:42
Η διαδρομη που ακουλουθω ειναι κηφισος και ή αττικη οδος ή δεξια μεσα στην Ρενω μετα παραλληλα στις γραμμες και Σπυρου Λουη.


Καμια βοηθεια για το ρελαντι???

Καποιος κατι παρομοιο

πολλά μπορεί να ναι

από μπεκ μέχρι τ αισθητήρα λ μπορεί να ναι πήγαινε σ έναν μάστορα θα σ τ βρει μπαμ μπαμ

Panos 316T
11-01-13, 09:30
Η διαδρομη που ακουλουθω ειναι κηφισος και ή αττικη οδος ή δεξια μεσα στην Ρενω μετα παραλληλα στις γραμμες και Σπυρου Λουη.


Καμια βοηθεια για το ρελαντι???
Καποιος κατι παρομοιο

Ανδρέα θα σε παρακαλέσω , όταν βρεις άκρη με το θέμα σου , να το αναφέρεις ώστε να χουμε και την λύση για ευνόητους λόγους thumb

υγ:έχω αναφέρει στην πρώτη σελίδα μερικές πιθανές αιτίες ,αν αυτό σε βοηθάει.

andreas_R
11-01-13, 11:23
Παιδες ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Εννοειται μολις βρω χρονο και βρω ακρη θα το αναφερω.

andreas_R
11-01-13, 12:45
Λοιπον εκατσα και διαβασα το θρεντ ολο να ξερω τι και πως μιας και
εκτος των ανωμαλων καιρων που δεν ειναι για αγορες αυτοκινητων αφετερου δε
μου αρεσει πολυ το 36αρη οποτε θελω να το εχω και σε οσο καλυτερη κατασταση μπορω
και μου επιτρεπουν και τα οικονομικα μου.

Ετσι λοιπον νιωθω πολυ τυχερος που δεν εχω θεματα ταπετσαριας ουτε ουρανου.
Εχω κλασσικα ομως το ντουλαπακι που θελει περιποιηση τοσο με τις βιδες (οπου μια φωτο στο που τις βαζετε θα βοηθουσε) οσο και με την ταπετσαρια τουη οποια εχει αρχισει στο κατω μερος να ξεκολλαει. Δεν φαινεται αλλα εγω το ειδα...

Η μιζα μου μονο στο πολυ κρυο την ακουει λιγο αλλα δεν εχει θεμα προς το παρον.
Εχω και εγω το θεμα με τον ηχο απο το την μερια του οδηγου που πιθανοτατα ειναι θεμα τσιμουχας οπως διαβασα ή κατι αλλο? Ισως ρεγουλαρισμα στην πορτα?

Επειδη το αμαξι κανα 2 μηνες το εχω παλι στα χερια μου λογο της ατυχιας που ειχα
ακομα ψαχνομαι οποτε ρωτω διορθωνω ενημερωνω.

andreas_R
27-01-13, 15:06
Λοιπον σημερα μιας και ειχα χρονο και ορεξη καθισα και
καθαρισα μαφ βαλβιδα ρελαντι και πεταλουδα.
Πολυ μπιχλα ολα τους.
Θα ενημερωσω μετα απο ολα αυτα εαν διορθωθηκε εντελως ή μερικως
το ασταθες ρελαντι που ειχα καμια φορα.

andreas_R
28-01-13, 09:46
Λοιπον το ρελαντι εχει φτιαξει δραματικα αλλα οχι εντελως!
Η διαφορα παντως ειναι παραπανω απο αισθητη.
Επομενο τσεκ εχει σε αισθητηρα λαμδα (αν ξερει καποιος κανα τροπο ας μου πει εκτος της αντικαταστασης) ,ελεγχος σε μπουζι και πολλαπλασιαστες.Το τελευταιο το αποκλειω γιατι το αμαξι δεν κανει κομπιασματα πουθενα ουτε ρεταρει.
Πιστευω μετα απο ολα αυτα οτι θα ειναι θεμα καταλυτη ο οποιος εχει δρομολογηθει να παρει δρομο και να μπει στο θεση του ενα ελευθερο καζανι

Panos 316T
28-01-13, 10:52
μέτρηση τιμών Λ και καυσαερίων

JimE36
22-02-13, 17:33
Πολυ καλη η ενοτητα αυτη παιδια.Μπραβο.
Εγω εχω ενα ε36 318ις του 93.Πανω κατω σχεδον ολα τα προβληματα τα εχω αντιμετωπισει.
Ταπετσαριες πορτας και ουρανου
Το παραθυρο του οδηγου κολλησε κλειστο(καηκε το μοτερακι)
Το παραθυρο του οδηγου σφυριζει(μετα την αλλαγη του μοτερ το κανει.Πριν δεν το εκανε.)
Το ντουλαπακι ειχε κρεμασει.
Το υδραυλικο εχανε λαδια.
Ο συμπλεκτης ετριζε.
Ευτυχως ολα εχουν φτιαχτει εκτος απο το σφυριγμα του παραθυρου.
Προχθες ομως μου εβγαλε κατι καινουργιο.
Εχω κλιματισμο με τα ψηφιακα καντραν.Πιο παλια οταν εβαζα μπροστα το αμαξι δουλευε κανονικα και μολης ζεσταινοταν η μηχανη κανονικα τοτε ανεβαινε δυο γραμμες ο ανεμιστηρας(πιο δυνατα δηλαδη).Δεν ξερω αν ετσι πρεπει να δουλευει παντως ετσι δουλευε τοσο καιρο χωρις προβληματα.
Τις προαλλες ομως εβαλα μπροστα και δεν ανοιξε καθολου.Δεν δουλευε καθολου ουτε ο ανεμιστηρας ουτε η οθονη.Μολης ομως δουλεψε το αμαξι για κανα τεταρτο και ζεσταθηκε κομπλε αναψε απο μονο του και δουλευε κανονικα.Απο τοτε το κανει συνεχεια.Επισης οταν το εχω στο κρυο βγαζει πολυ δυνατα αερα ενω οταν το γυρναω στο ζεστο,ειδικα ο μεσαιος αεραγωγος,βγαζει πολυ πιο λιγο αερα.Γιατι γινεται αυτο?
Ακουγονται και καποιοι περιεργοι θορυβοι μεσα απο τα κλαπετα.Μηπως καποιο κλαπετο δεν κλινει καλα?
Υ.Γ. φιλτρο καμπινας δεν εχω αλλαξει για πολυ καιρο.

θανασης Φιλιππου
22-02-13, 19:19
Πολυ καλη η ενοτητα αυτη παιδια.Μπραβο.
Εγω εχω ενα ε36 318ις του 93.Πανω κατω σχεδον ολα τα προβληματα τα εχω αντιμετωπισει.
Ταπετσαριες πορτας και ουρανου
Το παραθυρο του οδηγου κολλησε κλειστο(καηκε το μοτερακι)
Το παραθυρο του οδηγου σφυριζει(μετα την αλλαγη του μοτερ το κανει.Πριν δεν το εκανε.)
Το ντουλαπακι ειχε κρεμασει.
Το υδραυλικο εχανε λαδια.
Ο συμπλεκτης ετριζε.
Ευτυχως ολα εχουν φτιαχτει εκτος απο το σφυριγμα του παραθυρου.
Προχθες ομως μου εβγαλε κατι καινουργιο.
Εχω κλιματισμο με τα ψηφιακα καντραν.Πιο παλια οταν εβαζα μπροστα το αμαξι δουλευε κανονικα και μολης ζεσταινοταν η μηχανη κανονικα τοτε ανεβαινε δυο γραμμες ο ανεμιστηρας(πιο δυνατα δηλαδη).Δεν ξερω αν ετσι πρεπει να δουλευει παντως ετσι δουλευε τοσο καιρο χωρις προβληματα.
Τις προαλλες ομως εβαλα μπροστα και δεν ανοιξε καθολου.Δεν δουλευε καθολου ουτε ο ανεμιστηρας ουτε η οθονη.Μολης ομως δουλεψε το αμαξι για κανα τεταρτο και ζεσταθηκε κομπλε αναψε απο μονο του και δουλευε κανονικα.Απο τοτε το κανει συνεχεια.Επισης οταν το εχω στο κρυο βγαζει πολυ δυνατα αερα ενω οταν το γυρναω στο ζεστο,ειδικα ο μεσαιος αεραγωγος,βγαζει πολυ πιο λιγο αερα.Γιατι γινεται αυτο?
Ακουγονται και καποιοι περιεργοι θορυβοι μεσα απο τα κλαπετα.Μηπως καποιο κλαπετο δεν κλινει καλα?
Υ.Γ. φιλτρο καμπινας δεν εχω αλλαξει για πολυ καιρο.Το πανελ του a/c ειναι και παιρνει και επισκευη το κανεις και εισαι οκ.Το φιλτρο καλο θα ηταν να το αλλαξεις και για λογους υγειας και για να μη σου καψει την αντισταση για τις σκαλες του μοτερ.

JimE36
22-02-13, 19:27
Επισκευη πως του κανω?Ειναι ευκολο να το κανω μονος μου? (σπουδαζω ηλεκτρολογος)

BILL007
22-02-13, 19:35
Εδω είσαι https://www.macadamizer.com/bmwfix.html ;)

JimE36
22-02-13, 21:53
Πολυ καλο.Θα το φτιαξω το συντομοτερο.
Για το αλλο προβλημα μου μηπως γνωριζεις κατι?
Εχω τον ανεμιστηρα στην ιδια ενταση και οταν γυρναω το διακοπτακι για να μου φερει αερα απεξω ειναι πολυ δυνατο, ενω οταν το γυρναω στο ζεστο βγαζει πολυ λιγο αερα ζεστο.Η διαφορα ειναι πολυ εμφανες ειδικα στον μεσαιο αεραγωγο.Επισης οι αεραγωγοι του μπροστα τζαμιου μου βγαζουν παντα ζεστο αερα.Ετσι πρεπει να ειναι?

BILL007
22-02-13, 21:58
Mπορεί να είναι οι βαλβίδες καλοριφέρ απο αυτό που περιγράφεις (οι οποίες είναι και ακριβές,πάνε κάνα 150άρι χαλαρά)

JimE36
22-02-13, 23:17
Γενικα βγαζει ζεστο αερα και ζεσταινετε η καμπινα αλλα στην ουσια το 80% του ποσοστου του αερα που βγαινει ειναι απο τους αεραγωγους του παρμριζ.Οι αλλοι βγαζουν πολυ λιγο.....

manosm3e36
23-02-13, 01:04
εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και επειδη το εψαξα ειναι το μοτερακι για τα κλαπετα εχει δυο και το ενα εχει χαλασει το ενα μοτερακι μπορει να αλλαχτει αλλα το αλλο πρεπει να βγει το ταμπλο εξαρταται πιο απο τα δυο χαλασε τουλαχιστον σε εμενα αυτο χαλασε να διευκρινισω οτι εμενα ειναι Μ3 αλλα με τον απλο δυζωνικο κλιματισμο και οχι το καινουργιο με τον ηλεκτρονικο

BILL007
23-02-13, 12:12
Γενικα βγαζει ζεστο αερα και ζεσταινετε η καμπινα αλλα στην ουσια το 80% του ποσοστου του αερα που βγαινει ειναι απο τους αεραγωγους του παρμριζ.Οι αλλοι βγαζουν πολυ λιγο.....

Τσέκαρε αυτό που σου είπα πρίν γιατι πλέον είναι 99.99% οι πιθανότητες.
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ στο Ε46 κάποτε thumb

JimE36
23-02-13, 16:13
Ok.Θα τα τσεκαρω και τα δυο να δω τι φταιει.Αν ειναι οντως οι βαλβιδες που μου λες δεν τις φτιαχνω καθολου.Αφου ζεσταινεται η καμπινα μεσα.Πολλα τα λεφτα...
Α και κατι ασχετο....Ειμαι πολυ γκαντεμης τελικα.Σημερα το πρωι στα καλα καθουμενα εκλεισα την πορτα και οπως εκλεισε και το τζαμι εκανε ενα δυνατο θορυβο ο μηχανισμος του για περιπου 2 δευτερολεπτα.Την ξανα ανοιγω και την ξανα κλεινω για να δω τι ειναι και το ξανα εκανε......Ε αυτο ηταν....Το παραθυρο δεν ξανα ανοιξε.Να σημειωσω εδω οτι τον μηχανισμο τον αλλαξα τα χριστουγεννα επειδη ειχε χαλασει ο προηγουμενος, με αλλον μεταχειρισμενο ο οποιος δουλευε κανονικα.Τωρα συμπτωση ειναι?Ή φταιει κατι αλλο?

nikos325
23-02-13, 19:49
Εγω εχω αλλο θεμα με τον κλιματισμο... Οταν το δουλευω στον ζεστο αερα, η μερια του συνοδηγου βγαζει παντα κρυο.... :thumbsdown: Να σημειωσω οτι ειναι αναλογικος, διζωνικος ο κλιματισμος.....

θανασης Φιλιππου
23-02-13, 20:09
Εγω εχω αλλο θεμα με τον κλιματισμο... Οταν το δουλευω στον ζεστο αερα, η μερια του συνοδηγου βγαζει παντα κρυο.... :thumbsdown: Να σημειωσω οτι ειναι αναλογικος, διζωνικος ο κλιματισμος.....Εχεις 100% κολλημενες τις βαλβιδες

nikos325
23-02-13, 20:16
Οι οποιες βρισκονται???

valantis544
23-02-13, 21:58
Είναι αυτό εδώ με τα δύο κυλινδράκια στην φωτό και βρίσκεται στον χώρο της μηχανής χωμένο δίπλα στο σερβόφρενο:

https://www.vinnymac-online.com/Pics/heatervalve03.JPG


Και το Νο 1 εδώ:

https://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1992/march/browse/heater_and_air_conditioning/water_valve_water_hose/


Να κι ένα DIY για να την καθαρίσεις μόνος σου. Το έχω κάνει και δούλεψε κανονικά ήταν κολλημένο.

https://www.pelicanparts.com/bmw/techarticles/E36-Valve-Cleaning/E36-Valve-Cleaning.htm

nikos325
23-02-13, 22:41
Είναι αυτό εδώ με τα δύο κυλινδράκια στην φωτό και βρίσκεται στον χώρο της μηχανής χωμένο δίπλα στο σερβόφρενο:

https://www.vinnymac-online.com/Pics/heatervalve03.JPG


Και το Νο 1 εδώ:

https://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1992/march/browse/heater_and_air_conditioning/water_valve_water_hose/


Να κι ένα DIY για να την καθαρίσεις μόνος σου. Το έχω κάνει και δούλεψε κανονικά ήταν κολλημένο.

https://www.pelicanparts.com/bmw/techarticles/E36-Valve-Cleaning/E36-Valve-Cleaning.htm

Ευχαριστω πολυ!!! Κατατοπιστικοτατο!! Αν προλαβω το πρωι, θα το λυσω κ ποσταρω αν πετυχει η εγχειρηση!!!!!!:warriorsmiley: Να'σαι καλα που μου βρηκες με τι να ασχοληθω αυριο!!!!!

Leonidas_E39
24-02-13, 00:51
Προσεχε να κανεις καλη εξαερωση στο κυκλωμα μετα.

nikos325
24-02-13, 19:57
Κατ'αρχην πρεπει να πω ενα μεγαλο :thanks: στον Σακη για την καθοδηγηση και αλλο ενα στον Βαλαντη για τα πολυ χρησιμα tips!!! Οπως καταλαβατε, λυθηκαν οι βαλβιδες του καλοριφερ(οι οποιες ηταν χαλια :thumbsdown:) καθαριστηκαν και επανατοποθετηθηκαν στην θεση τους!!! Πλεον δουλευουν και παλι αψογα!! :thumbsup: Βεβαια ολα εχουν κ το τιμημα τους... Σαν να λεμε, τσακωθηκα με την κοπελα μου γιατι εκεινη ηθελε καφε στην παραλια και εγω ηθελα να φτιαξω την μπουμπου μου... ΑΥΤΗ ειναι η αγαπη προς το μοτοσπορ!!
Κ παλι ευχαριστω οσους βοηθησαν!!! :thanks::thanks:

skaros
24-02-13, 21:37
Βεβαια ολα εχουν κ το τιμημα τους... Σαν να λεμε, τσακωθηκα με την κοπελα μου γιατι εκεινη ηθελε καφε στην παραλια και εγω ηθελα να φτιαξω την μπουμπου μου... ΑΥΤΗ ειναι η αγαπη προς το μοτοσπορ!!


https://www.youtube.com/watch?v=FaZMgfFYxaQ

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1:

nikos325
24-02-13, 22:02
https://www.youtube.com/watch?v=FaZMgfFYxaQ

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1:

xaxaxaxaxaxaxaxax σσσ' ωραιος!!!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

BILL007
24-02-13, 22:58
Κατ'αρχην πρεπει να πω ενα μεγαλο :thanks: στον Σακη για την καθοδηγηση και αλλο ενα στον Βαλαντη για τα πολυ χρησιμα tips!!! Οπως καταλαβατε, λυθηκαν οι βαλβιδες του καλοριφερ(οι οποιες ηταν χαλια :thumbsdown:) καθαριστηκαν και επανατοποθετηθηκαν στην θεση τους!!! Πλεον δουλευουν και παλι αψογα!! :thumbsup: Βεβαια ολα εχουν κ το τιμημα τους... Σαν να λεμε, τσακωθηκα με την κοπελα μου γιατι εκεινη ηθελε καφε στην παραλια και εγω ηθελα να φτιαξω την μπουμπου μου... ΑΥΤΗ ειναι η αγαπη προς το μοτοσπορ!!
Κ παλι ευχαριστω οσους βοηθησαν!!! :thanks::thanks:

Κλασσικό πρόβλημα οι βαλδίβες,τόσο σε Ε36 οσο και σε Ε46...Και καινούργιες είναι αρκετά ακριβές σαν ανταλλακτικό.

nikos325
24-02-13, 23:50
Κλασσικό πρόβλημα οι βαλδίβες,τόσο σε Ε36 οσο και σε Ε46...
Δεν το ηξερα.... Αλλωστε ρωτωντας πας στην πολη, που λενε και στο χωριο μου... Παντως δεν ειναι και ιδιαιτερα δυσκολο στην επισκευη, απλα θελει χειρουργικες κινησεις ετσι ωστε να μην κοψεις τα πολυ ψιλα συρματακια που ενωνουν τις μπομπινες σε καθε βαλβιδα, αλλιως προβλεπω κλαμματα γιατι οπως ειπες δεν ειναι και κανενα οικονομικο ανταλλακτικο....

JimE36
28-02-13, 10:24
Μολης βρηκα ελευθερο χρονο και αλλαξα το προβληματικο πυκνωτακι που εκανε την ζημια.Ολα πηγαν καλα και δουλευουν τα παντα.Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες.
Θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου στειλει ενα DIY για να αλλαξω το φιλτρο καμπινας και του Α/C.(Δεν εχει αλλα φιλτρα ε?).

Panos 316T
28-02-13, 11:28
για κοίτα αυτό :

https://www.unitedbimmer.com/forums/bmw-oem-parts-department-diys-faqs/10887-e36-cabin-microfilter-replacement-diy.html

6ylinder
28-02-13, 13:40
Διζωνικός ψηφιακός κλιματισμός Ε36.

1) Το είχα στο AUTO στους 22 oC θερμοκρασία οδηγού κ συνοδηγού. Ανεβάζοντας μόνο τη θερμοκρασία του οδηγού πχ στους 28 αυξάνεται ανάλογα κ η ένταση του ανεμιστήρα για να πιάσει γρηγορότερα την υψηλότερη θερμοκρασία.
Αντίθετα, εάν αυξήσω τη θερμοκρασία του συνοδηγού μόνο δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα...

2) Είναι διζωνικός;;; Δλδ έχει νόημα η ρύθμιση διαφορετικής θερμοκρασίας οδηγού και συνοδηγού; Αφού υπάρχει μόνο ένας αισθητήρας εσωτερικής θερμοκρασίας...

Είναι ή δεν είναι διζωνικό κ τί ρόλο βαράει η θερμοκρασία του συνοδηγού;;;

JimE36
10-03-13, 16:41
Εχθες ξαφνικα το παραθυρο του οδηγου που εχει κολλησει κλειστο ξαναδουλεψε και εκανε παλι τον ιδιο ηχο.Οταν το κλεινο και φτασει στο τερμα κανει γρρρρρ για ενα δευτερολεπτο και μετα σταματαει.Το εκανε τρεις φορες καθως ανοιγοκλινα την πορτα και μετα σταματησε να δουλευει και παλι.Με τον τροπο που το κανει μου φενεται λες και δεν παιρνει εντολη το παραθυρο για το ποτε ειναι στο τερμα για να σταματησει να δινει το μοτερακι.Πειτε μου την γνωμη σας και εσεις μπας και βρω τι φταιει και το φτιαξω.Ευχαριστω πολυ.

andreas_R
12-03-13, 11:33
Θα ηθελα να μου πει καποιος το εξης:

Τα 320-325-328 για Ε36 εχουν την ιδια πλεξουδα?
Δηλαδη απο 320 για να παει κανεις παραπανω θελει και πλεξουδα ή μονο εγκεφαλο?

θανασης Φιλιππου
12-03-13, 13:38
Θα ηθελα να μου πει καποιος το εξης:

Τα 320-325-328 για Ε36 εχουν την ιδια πλεξουδα?
Δηλαδη απο 320 για να παει κανεις παραπανω θελει και πλεξουδα ή μονο εγκεφαλο?Θες και πλεξουδα και εγκεφαλο.

θανασης Φιλιππου
12-03-13, 13:48
Εχθες ξαφνικα το παραθυρο του οδηγου που εχει κολλησει κλειστο ξαναδουλεψε και εκανε παλι τον ιδιο ηχο.Οταν το κλεινο και φτασει στο τερμα κανει γρρρρρ για ενα δευτερολεπτο και μετα σταματαει.Το εκανε τρεις φορες καθως ανοιγοκλινα την πορτα και μετα σταματησε να δουλευει και παλι.Με τον τροπο που το κανει μου φενεται λες και δεν παιρνει εντολη το παραθυρο για το ποτε ειναι στο τερμα για να σταματησει να δινει το μοτερακι.Πειτε μου την γνωμη σας και εσεις μπας και βρω τι φταιει και το φτιαξω.Ευχαριστω πολυ.Ανοιξε την ταπετσαρια ελεγξε αν ο γρυλος και οι κοντρες του ειναι βιδωμενες αλλιως ειναι το μοτερ σου.

Ptboul
12-03-13, 13:55
Θες και πλεξουδα και εγκεφαλο.

και με σκέτη πλεξούδα βολεύομαι


https://4.bp.blogspot.com/-v_A52AtR6Zw/TsfzhJ7pT5I/AAAAAAAAEP0/B7YAmav5bAs/s640/xtenismata+gia+makria+mallia+apw+4.jpg

θανασης Φιλιππου
12-03-13, 13:58
Διζωνικός ψηφιακός κλιματισμός Ε36.

1) Το είχα στο AUTO στους 22 oC θερμοκρασία οδηγού κ συνοδηγού. Ανεβάζοντας μόνο τη θερμοκρασία του οδηγού πχ στους 28 αυξάνεται ανάλογα κ η ένταση του ανεμιστήρα για να πιάσει γρηγορότερα την υψηλότερη θερμοκρασία.
Αντίθετα, εάν αυξήσω τη θερμοκρασία του συνοδηγού μόνο δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα...

2) Είναι διζωνικός;;; Δλδ έχει νόημα η ρύθμιση διαφορετικής θερμοκρασίας οδηγού και συνοδηγού; Αφού υπάρχει μόνο ένας αισθητήρας εσωτερικής θερμοκρασίας...

Είναι ή δεν είναι διζωνικό κ τί ρόλο βαράει η θερμοκρασία του συνοδηγού;;;Ειναι διζωνικο,εχει δυο αισθητηρες εσωτερικης θερμοκρασιας.Ηενταση του αερα ελεγχετε μονο απο του οδηγου,μονο η θερμοκρασια του νερου της μηχανης μεταβαλετε αναλογα ποσο ανοιγει η διπλη βαλβιδα που εχει εξω(μια μπομπινα για οδηγο μια για συνοδηγο,αφου και το ψυγειο μεσα διπλο ειναι),
αρα και η θερμοκρασια αερα.

6ylinder
12-03-13, 16:30
Άρα που έχει πρόβλημα το δικό μου;; Δεν θα έπρεπε να έχει άλλη θερμοκρασία ο αέρας για το συνοδηγό και για τον οδηγό που εξέρχεται από το ταμπλό εφόσον έχεις ρυθμίσει άλλη θερμικρασία για οδηγό και συνοδηγό;

Ακόμα, που είναι οι 2 αισθητήρες στο εσωτερικό του αυτοκινήτου; Εγώ μόνο έναν βλέπω στο καντράν του κλιματισμού, με κάτι μικρές γρίλλιες....

andreas_R
13-03-13, 12:33
Eπειδη σκεφτομαι για engine swap τι προτεινετε και γιατι αναμεσα σε
μοτερ με vanos και χωρις vanos?

θανασης Φιλιππου
13-03-13, 13:11
Άρα που έχει πρόβλημα το δικό μου;; Δεν θα έπρεπε να έχει άλλη θερμοκρασία ο αέρας για το συνοδηγό και για τον οδηγό που εξέρχεται από το ταμπλό εφόσον έχεις ρυθμίσει άλλη θερμικρασία για οδηγό και συνοδηγό;

Ακόμα, που είναι οι 2 αισθητήρες στο εσωτερικό του αυτοκινήτου; Εγώ μόνο έναν βλέπω στο καντράν του κλιματισμού, με κάτι μικρές γρίλλιες....
Οι αισθητηρες ειναι πανω στη βαπορετα ,στο καντραν ειναι γιατι την ψυξη του οργανου εχει ανεμιστηρακι απο πισω.

6ylinder
13-03-13, 13:45
Σάκη εκεί οφείλεται λοιπόν στο ότι η θερμοκρασία που εξέρχεται από τους αεραγωγούς του συνοδηγού δεν επηρρεάζεται από την οποιαδήποτε αλλαγή θερμοκρασίας κάνω στο καντράν;;; Οι αεραγωγοί του συνοδηγού βγάζουν σε μένα ό,τι και του οδηγού. Δλδ, αν έχω 16 σου οδηγού και βγάζει κρύο, ακόμα κι αν έχω 32 του συνοδηγού, κρύο θα βγάζει...

θανασης Φιλιππου
13-03-13, 14:37
Σάκη εκεί οφείλεται λοιπόν στο ότι η θερμοκρασία που εξέρχεται από τους αεραγωγούς του συνοδηγού δεν επηρρεάζεται από την οποιαδήποτε αλλαγή θερμοκρασίας κάνω στο καντράν;;; Οι αεραγωγοί του συνοδηγού βγάζουν σε μένα ό,τι και του οδηγού. Δλδ, αν έχω 16 σου οδηγού και βγάζει κρύο, ακόμα κι αν έχω 32 του συνοδηγού, κρύο θα βγάζει...
Ετσι ακριβως,οπως ειπαμε εχει διπλο ψυγειο μεσα για καθε μερια.

6ylinder
13-03-13, 15:09
Σάκη σ' ευχαριστώ πολύ. Μπορείς όμως σε παρακαλώ να μου πεις από εδώ (https://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=BE71&mospid=47426&hg=64) τι είναι αυτό που θέλει αλλαγή;;; Ποιό part number;;

θανασης Φιλιππου
13-03-13, 17:30
Σάκη σ' ευχαριστώ πολύ. Μπορείς όμως σε παρακαλώ να μου πεις από εδώ (https://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=BE71&mospid=47426&hg=64) τι είναι αυτό που θέλει αλλαγή;;; Ποιό part number;;Δε εχω καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα σου ακριβως :think:

6ylinder
14-03-13, 01:19
Να στο ξαναπώ.

Από τη στιγμή που ο κλιματισμός είναι διζωνικός, σημαίνει ότι υπάρχει η δυνατότητα να εξέρχεται ο αέρας με διαφορετική θερμοκρασία γα οδηγό και συνοδηγό σωστά;

Έστω ότι έχω ρυθμίσει θερμοκρασία οδηγού στους 20 και του συνοδηγού στους 30.
Θεωρητικά λοιπόν ο αέρας που βγαίνει από τους αεραγωγούς του οδηγού θα πρέπει να είναι χλυαρός, ενώ ο αέρας που βγαίνει από τους αεραγωγούς του συνοδηγού θα πρέπει να είναι πολύ ζεστός.

Ε λοιπόν, σε μένα η θερμοκρασία που βγαίνει από όλους τους αεραγωγούς θα είναι χλυαρή. Επικρατεί δλδ η ρύθμιση του οδηγού πάντα. Ό,τι και να βάλω στη θερμοκρασία του συνοδηγού, δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός:original:

θανασης Φιλιππου
14-03-13, 15:46
Να στο ξαναπώ.

Από τη στιγμή που ο κλιματισμός είναι διζωνικός, σημαίνει ότι υπάρχει η δυνατότητα να εξέρχεται ο αέρας με διαφορετική θερμοκρασία γα οδηγό και συνοδηγό σωστά;

Έστω ότι έχω ρυθμίσει θερμοκρασία οδηγού στους 20 και του συνοδηγού στους 30.
Θεωρητικά λοιπόν ο αέρας που βγαίνει από τους αεραγωγούς του οδηγού θα πρέπει να είναι χλυαρός, ενώ ο αέρας που βγαίνει από τους αεραγωγούς του συνοδηγού θα πρέπει να είναι πολύ ζεστός.

Ε λοιπόν, σε μένα η θερμοκρασία που βγαίνει από όλους τους αεραγωγούς θα είναι χλυαρή. Επικρατεί δλδ η ρύθμιση του οδηγού πάντα. Ό,τι και να βάλω στη θερμοκρασία του συνοδηγού, δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός:original:Φιλε θελει ψαξιμο το αμαξι.
1)Εχεις σωστα νερα μηχανης;Δες τα κανε και μια καλη εξαερωση
2)μπορει να ειναι το μοτερακι που ανοιγει τα κλαπετα
3)μπορει να ειναι αισθητηρας
4)μπορει η διπλη βαλβιδα εξω να μην ανοιγει τελειως και να κοβει τα νερα
5)μπορει και βουλωμενο ψυγειο
Με το real oem δε τα παω καλα για να σε πω part numbers και τα λοιπα.
Αυτα!!:original:

6ylinder
14-03-13, 15:54
Αν όντως είναι έτσι και θέλει τόσο ψάξιμο...άστο δε μ@μιέται;;; Και στο κάτω κάτω δεν κατάλαβα, θα χει και άποψη ο συνοδηγός για το τί θερμοκρασία γουστάρω εγώ στην καμπίνα;;;:sm-angry05::sm-angry05:

Ευχαριστώ πάντως!!!:thnx:

Tsik.D.
15-03-13, 23:56
Και στο κάτω κάτω δεν κατάλαβα, θα χει και άποψη ο συνοδηγός για το τί θερμοκρασία γουστάρω εγώ στην καμπίνα;;;:sm-angry05::sm-angry05:

:notworthy::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

savrakias_etsi_apla
19-03-13, 13:47
Παιδιά καλησπέρα.Τελικά μετά απο πολύ καιρό κατάφερα να μαζέψω τα κομμάτια μου(ψυχολογικά εννοώ) και να γράψω και πάλι εδω.
Αντιμετωπίζω ακόμη ένα πρόβλημα με το μοτερ της κουκούλας.
Το γρανάζι έχει λιώσει.
Ξέρει κανείς κανένα μηχανουργείο στην Αθήνα να μου φτιάξει ένα;
Ή ακόμα και μοτέρ αν έχει..μεταχειρισμένο φυσικά.
Επίσης μυο στάζει πολυ αραιά βέβαια,υγρά τιμονιού.ξέρετε απο τι μπορεί να είναι και τι να κοιτάξω?
Άν κάποιος θελήσει ας μου πεί τι να προσέχω στην ε36.
Ξέρετε εγω..νοιάζομαι πολύ στην εμφάνιση:thumbsup:..αλλά απο μηχανικά...:thumbsdown:
Ευχαριστώ πολύ...

ziaba
19-03-13, 16:10
Παιδιά καλησπέρα.Τελικά μετά απο πολύ καιρό κατάφερα να μαζέψω τα κομμάτια μου(ψυχολογικά εννοώ) και να γράψω και πάλι εδω.
Αντιμετωπίζω ακόμη ένα πρόβλημα με το μοτερ της κουκούλας.
Το γρανάζι έχει λιώσει.
Ξέρει κανείς κανένα μηχανουργείο στην Αθήνα να μου φτιάξει ένα;
Ή ακόμα και μοτέρ αν έχει..μεταχειρισμένο φυσικά.
Επίσης μυο στάζει πολυ αραιά βέβαια,υγρά τιμονιού.ξέρετε απο τι μπορεί να είναι και τι να κοιτάξω?
Άν κάποιος θελήσει ας μου πεί τι να προσέχω στην ε36.
Ξέρετε εγω..νοιάζομαι πολύ στην εμφάνιση:thumbsup:..αλλά απο μηχανικά...:thumbsdown:
Ευχαριστώ πολύ...

το πιο πιθανον να δακρυζει απο το μαρκουτσι αντλιας τιμονιου πολυ συχνο φαινομενο στα 36αρια

grbimmer
27-03-13, 01:00
Προχθες σε επαφη που ειχε ο δεξιος καθρεφτης στο E36 ξεκολησε το τζαμι με τη βαση και επεσε στο δρομο.
Πηγα σε ενα μαγαζι με τζαμια οπου μου κολλησε ενα τζαμι πανω στη βαση του καθρεφτη. Το προβλημα ομως τωρα ειναι οτι ενω ο καθρεφτης μετακινειται ως προς τον καθετο αξονα αριστερα -δεξια , δεν κινειται ως προς τον οριζοντιο πανω -κατω μονο με το χερι .
Το μοτερ ακουγεται κανονικα αλλα δεν κινειται παρα μονο οταν αφηνω το κουμπι κανει ενα μικρο τιναγμα .
Αλλα και οταν μετακινω κατα τον καθετο σταματαει πιο "γρηγορα" απο τον αριστερο
Παιζει να εχει ξεκουμπωσει η βαση ?
Η παμε για αλλο καθρεφτη?
Εχει κανεις παρομοια εμπειρια

andreas_R
27-03-13, 11:27
Λεπτομερειες...

Εμεινα απο τρομπα βενζινης εκτος εαν ειμαι λγιο τυχερος και
ειναι η ασφαλεια της τρομπας...

m-power_01
27-03-13, 13:04
Λεπτομερειες...

Εμεινα απο τρομπα βενζινης εκτος εαν ειμαι λγιο τυχερος και
ειναι η ασφαλεια της τρομπας...

Βγαλε το πίσω κάθισμα και δες αν φέρνει ρεύμα στην τρομπα.
Αν είσαι κάπου και έχεις μείνει , βάλε κάποιον να την κοπανησει με ενα σφυρί την ώρα που μιζαρεις

andreas_R
27-03-13, 13:20
Βγαλε το πίσω κάθισμα και δες αν φέρνει ρεύμα στην τρομπα.
Αν είσαι κάπου και έχεις μείνει , βάλε κάποιον να την κοπανησει με ενα σφυρί την ώρα που μιζαρεις

Οποτε εαν ερχεται ρευμα ειναι η ντρομπα αλλιως ειναι η ασφαλεια?
Ρευμα πως θα καταλαβω εαν ερχεται? Ακουστικα ή με οργανο?