PDA

Επιστροφή στο Forum : [E36] ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ



Σελίδες : 1 [2]

m-power_01
27-03-13, 13:27
Οποτε εαν ερχεται ρευμα ειναι η ντρομπα αλλιως ειναι η ασφαλεια?
Ρευμα πως θα καταλαβω εαν ερχεται? Ακουστικα ή με οργανο?

Ακριβώς.
Αν δεν έχεις πολυμετρο, πάρε ενα λαμπάκι.

nikosot1
28-03-13, 22:22
καλησπερα παιδες.....εχω μ50 325 και αφου με αρκετο ψαξιμο(αλλαγη αισθητηρα εκκεντροφορου-μοτερ ρελαντι-μπουζι -ελεγχος πολλαπλασιαστων-σωληνακια για τυχον τρυπες διαρροες )συνεχιζει να κανει καποιες φορες κοπιασματα μεχρι τις 1800 σαλ και να ανεβαζει στροφες η να τις κραταει μονο του στις 1000-1100 και μετα να πεφτουν.help

Leonidas_E39
28-03-13, 22:55
Maf αλλαξες?

nikosot1
28-03-13, 23:01
το ξεχασα ηταν το πρωτο που δοκιμασα

limnios.m3 e36
29-03-13, 07:17
δες για αισθητηρας λ. το εκανε και σε εμενα ηταν το τελευτεο που ειδα και τεκικα ηταν αυτο, μες την μαυριλα ηταν μετα απο αυτο εστρωσε
και δεν τον αλλαξα απλος τον καθαρισα

andreas_R
01-04-13, 11:59
Tελικα παιδες τρομπα βενζινης.
Την αλλαξα μονος. Εβαλα μια απο 328 Ε46 αφου την προσαρμωσα στη δικη μου βαση.

Αυτο που μου κανει τωρα ειναι οτι παιρνει μπρος με την τριτη-τεταρτη φορα.
Λεω να τσεκαρω δυναμο και μπαταρια καθως μου εμεινε μια φορα απο μπαταρια...

andreas_R
02-04-13, 10:49
Καμια γνωμη κανεις?

Παιζει να εχω κανει καμια μαλακια εγω στην τοποθετηση???

Leonidas_E39
02-04-13, 13:23
Τσεκαρε το ρελε της αντλιας .

andreas_R
02-04-13, 15:17
Τσεκαρε το ρελε της αντλιας .

Δηλαδηςςςς???:original:

Leonidas_E39
02-04-13, 17:38
Μεσα στην ασφαλειοθηκη ειναι δες ποιος ειναι απο το διαγραμμα και γυριζοντας τον διακοπτη δες αν ακουγεται να οπλιζει.

andreas_R
02-04-13, 17:42
Λεωνιδα αυτο εχει και ενδιαμεση κατασταση δηλαδη να υπολειτουργει?

Εγω νομισα οτι οι ρελεδες ή δουλευουν ή δε δουλευουν

Θα το κοιταξω παντως

Leonidas_E39
02-04-13, 17:48
Κολλανε και ξεκολλανε ριξε και μια ματια ανδρεα στην βαλβιδα ατυχηματος αν εχεις.

JimE36
15-04-13, 20:31
Καλησπερα.Μου εχει ξεραθει απο τον ηλιο και εχει σπασει σε πολλα σημεια το πλαστικο που βρισκεται κατω απο τους καθαριστηρες αναμεσα στο καπω και το παρμπριζ.Δεν ξερω πως λεγεται.Μπορειτε να μου πειτε ποσο κοστιζει αλλα και απο που μπορω να το βρω οικονομικα?

Skyline_IS
15-04-13, 21:06
https://realoem.com/bmw/diagrams/h/o/127.png

Eιναι το νουμερο 9 με κωδ: 51711977677
Πριν καιρο στον αδαμιδη κοστιζε γυρω στο 40αρικο αν θυμαμαι καλα.

Skyline_IS
15-04-13, 21:13
Και ενα DIY
https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=294508

καποιος mod ας τα συγχωνευσει :thanks:

nikos325
15-04-13, 22:34
Αφου θα μπεις στην διαδικασια να λυσεις το πλαστικο, καθαρισε και τους νεροχυτες στον καθρεφτη κατω απο το καλοριφερ..

JimE36
15-04-13, 22:47
https://realoem.com/bmw/diagrams/h/o/127.png

Eιναι το νουμερο 9 με κωδ: 51711977677
Πριν καιρο στον αδαμιδη κοστιζε γυρω στο 40αρικο αν θυμαμαι καλα.

Νομιζω οτι θελει αλλαγμα το 9 αλλα και το 8.Θα το κοιταξω.Φθηνο ειναι παντως.Ο αδαμιδης ειναι αντιπροσωπια?

nikos325
15-04-13, 23:04
Εχω την εντυπωση οτι ειναι το ιδιο ανταλλακτικο... Απλα σε καποια εβγαινε σε δυο κομματια και σε αλλα ειναι ενα μονοκοματο.... Τσεκαρισε το καλυτερα... thumb

Leonidas_E39
15-04-13, 23:20
Ο Αδαμιδης ειναι Θεσσαλονικη

grigoris_vari
16-04-13, 00:59
εμενα που ειχα ρωτησει γιατι ειναι μια απο τα ιδια το πλαστικο ενα κομματι μου ειναι δηλαδη το νο9 και ειχε εκει 40με50¤

JimE36
16-04-13, 13:23
Επισης θελουν αλλαγμα για τον ιδιο λογο τα πλαστικα που ειναι γυρω απο τα πισω παραθυρακια (ειναι το coupe).Αν μπορειτε να με βοηθησετε.

Tsik.D.
17-04-13, 02:37
Επισης θελουν αλλαγμα για τον ιδιο λογο τα πλαστικα που ειναι γυρω απο τα πισω παραθυρακια (ειναι το coupe).Αν μπορειτε να με βοηθησετε.

τα συγκεκριμενα φιλε μου οπως και τα μεσα στις πορτες εχω την εντυπωση οτι ξεφευγουν στην τιμη... αλλα παρε και μια γνωμη εγκυρη μην σου πω π@π@ριες...

giannis_compact
17-04-13, 02:43
Επισης θελουν αλλαγμα για τον ιδιο λογο τα πλαστικα που ειναι γυρω απο τα πισω παραθυρακια (ειναι το coupe).Αν μπορειτε να με βοηθησετε.

Άν λες για τα καλύμματα πίσω στα παράθυρα (συνήθως αυτά ξεφτίζουν, μάλλον αυτά εννοείς) κάνουν 17 ευρώ το ένα, άν λες για τα λάστιχα στεγανοποίησης κάνουνε κοντά στα 70 ευρώ το ένα.

giannis_compact
17-04-13, 02:44
τα μεσα στις πορτες
Αυτά στην κάσα της πόρτας έχουν 300 ευρώ το ένα, σχεδόν.

JimE36
17-04-13, 03:14
Εννοω τα πλαστικα που υπαρχουν στην εξω μερια του παραθυρου.Οπως κοιταμε το πισω παραθυρακι βρισκονται στην κατω μερια του.

giannis_compact
17-04-13, 03:41
Εννοω τα πλαστικα που υπαρχουν στην εξω μερια του παραθυρου.Οπως κοιταμε το πισω παραθυρακι βρισκονται στην κατω μερια του.

Κατάλαβα, γύρω στο 20άρικο ίσως να έφτασαν, το ένα, με την αύξηση της τιμής.

Tsik.D.
17-04-13, 11:09
300 ευρώ το ένα, σχεδόν.

τελικα ειναι απιστευτοι μ@λ@κες που εχουν τετοιες τιμες σε ορισμενα ανταλλακτικα !!!:ranting2::ranting2:

Skyline_IS
17-04-13, 11:13
240 στην γερμανια πλεον..
Γιαννη τα εκαναν αυξηση ή μου φαινεται?

Dourios
17-04-13, 14:52
Καλησπερίζω την παρέα.. ρε παιδιά έβαλα προτζεκτορες στα φανάρια μ βάσει αυτού του οδηγού.. https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?581632-DIY%96-TSX-Projector-Retrofit-into-ZKW-Headlights-with-Lens-%93Pupils%94-(-gt-60-Pics)
Οκ κάθισαν τέλεια το θέμα μου όμως είναι πως πήγα σε κάνα δυο μαγαζιά να μου φτιάξουν την τρύπα στην μέση τον κρυστάλλων κ μου είπαν κ η 2 τα ίδια "φίλε μου επειδή είναι ψημένα τα κρύσταλλα εάν πάμε να τα τρυπήσουμε κατά 90% θα σπάσουν"
εεε κ εγώ αναρωτιέμαι αυτός δλδ πως τα έκοψε? κ τη μου προτείνετε να κάνω τώρα?

Skyline_IS
17-04-13, 16:25
Καλησπερίζω την παρέα.. ρε παιδιά έβαλα προτζεκτορες στα φανάρια μ βάσει αυτού του οδηγού.. https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?581632-DIY%96-TSX-Projector-Retrofit-into-ZKW-Headlights-with-Lens-%93Pupils%94-(-gt-60-Pics)
Οκ κάθισαν τέλεια το θέμα μου όμως είναι πως πήγα σε κάνα δυο μαγαζιά να μου φτιάξουν την τρύπα στην μέση τον κρυστάλλων κ μου είπαν κ η 2 τα ίδια "φίλε μου επειδή είναι ψημένα τα κρύσταλλα εάν πάμε να τα τρυπήσουμε κατά 90% θα σπάσουν"
εεε κ εγώ αναρωτιέμαι αυτός δλδ πως τα έκοψε? κ τη μου προτείνετε να κάνω τώρα?


Aν ειναι παλιο το τζαμι και το τρυπησεις εχει πολλες πιθανοτητες να σπασει.Μερικοι λενε οτι καλο ειναι να το "ζεστανεις" το κρυσταλλο και μετα να το κοψεις αλλα δεν ξερω αν ισχυει 100%.

Αυτος εχει βαλει αλλο προτζεκτορα σε εργοστασιακο φαναρι αλλα δεν καταλαβαινω τον λογο για να το κοψει.Η bmw εβγαζε και φαναρι με προτζεκτορα για το Ε36 και νομιζω το τζαμακι που ειχε μπροστα ηταν ολοκληρο και οχι κομμενο.

Dourios
17-04-13, 16:31
Aν ειναι παλιο το τζαμι και το τρυπησεις εχει πολλες πιθανοτητες να σπασει.Μερικοι λενε οτι καλο ειναι να το "ζεστανεις" το κρυσταλλο και μετα να το κοψεις αλλα δεν ξερω αν ισχυει 100%.

Αυτος εχει βαλει αλλο προτζεκτορα σε εργοστασιακο φαναρι αλλα δεν καταλαβαινω τον λογο για να το κοψει.Η bmw εβγαζε και φαναρι με προτζεκτορα για το Ε36 και νομιζω το τζαμακι που ειχε μπροστα ηταν ολοκληρο και οχι κομμενο.

Δεν ξέρω ρε φίλε μου τι να πω εγώ προσωπικά όσα έχω δει ήταν με κομμένο κρύσταλλο.. Τεσπα τελικά τα έβαλα χωρίς κρύσταλλο κ δεν εκατσαν κ άσχημα θα ανεβάσω σύντομα φωτός για να πάρω γνώμες.

JimE36
20-04-13, 13:34
Αλλο ενα προβλημα που εχω και θα ηθελα την βοηθεια σας.Εχω μεγαλη καταναλωση βενζινης εντος πολης.Ενω στην εθνικη μου καιει 10 λιτρα στα 100 χιλιομετρα με 140 σταθερα, μεσα στην πολη(χωρις ιδιαιτερη κινηση), μου καιει 18 με 19 λιτρα στα 100.Λογικο ειναι να καιει παραπανω μεσα στην πολη, αλλα τοσο διαφορα δεν γινεται.Ετσι το πηγα σε ενα συνεργειο για τσεκαρισμα.Το συνδεσαι στον εγκεφαλο και μας εδειξε οτι το λουφτ και ο λαμδα ειναι κομπλε.Τσεκαρε και τους σωληνες μηπως τραβαει αερα απο καπου αλλα τιποτα.Επισης απο μετρηση που εγινε στα καυσαερια μεχρι τις 2500 στροφες ειναι πολυ ανεβασμενα, αλλα αυτο δεν πιστευω να παιζει ρολο.Μαλλον θελει καταλητη απο οτι μου ειπε ο μαστορας.Τι αλλο να κοιταξω?Τι μπορει να φταιει για την τοσο αυξημενη καταναλωση?

ziaba
20-04-13, 15:00
Μπορεί να μην κατουρανε τα μπεκ (αυξημένη κατανάλωση) κ από τις ακαυστες χάλασε ο καταλύτης (καυσαέρια)

JimE36
20-04-13, 15:12
Μπορεί να μην κατουρανε τα μπεκ (αυξημένη κατανάλωση) κ από τις ακαυστες χάλασε ο καταλύτης (καυσαέρια)

Εννοεις να κατουρανε.

giannis_compact
20-04-13, 16:09
240 στην γερμανια πλεον..
Γιαννη τα εκαναν αυξηση ή μου φαινεται?

Από 10% ώς 20% ανάλογα το ανταλλακτικό. Χαζοί είναι στη BMW Hellas.

ziaba
20-04-13, 17:38
Εννοεις να κατουρανε.

ναι thumb

JimE36
20-04-13, 18:08
Αυτο για να το δω πρεπει να βγουν ετσι?Δεν υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το δω?Αμα ηταν αυτο ομως δεν θα ειχε διαφορα στην αποδοση του αυτοκινητου?

aggelosmk2
30-04-13, 23:31
Το χει η μοίρα μου τελικά να με κυνηγάνε οι βλάβες στα παράθυρα σε όλα μου τα αυτοκίνητα.

Λοιπόν τελευταία έχω θεματάκια με το παράθυρο του οδηγού κ το κεντρικό κλείδωμα.
Τα οποία πιστεύω οτι αλληλοσυνδέονται .
Το παράθυρο (οδηγού σε Ε36 κουπε) κατεβαίνει π.χ 3 δοντάκια στο γρύλο όταν παίρνει την εντολή "ανοιχτή πόρτα" κ όταν παίρνει την εντολή "κλειστή πόρτα" παίρνει εντολή να ανεβαίνει 4 :think:!!!
Αυτό όμως ούτε είναι σωστό ούτε εφικτό με αποτέλεσμα ο μηχανισμός να πηδάει πάνω στα δοντάκια του γρύλου κ μετά να φρακάρει. Οπότε λύσιμό όοολα έξω κ ανοιγμα μηχανισμού για ξεφρακάρισμα.
Οι ρελέδες εντωμεταξύ του κεντρικου κλειδώματος οπλίζουν ξεοπλίζουν όλη την ώρα στο δρόμο με αποτέλεσμα να πάιζει συνέχεια το παράθυρο του οδηγού,οι πλαφονιέρες,χαμός.
Γνωρίζει κάποιος παθών αν αυτό είναι συμπτωμα απο την επαφή του μάνταλου της πόρτας ή απο το εκγεφαλάκι που τα διαχειρίζεται όλα αυτά ??
Γιατι π.χ με το παραθυρο του συνοδηγού δεν έχω κανένα πρόβλημα.

2) η όθονη του clima είτε ανοιχτή είναι ,είτε κλειστή ,είτε πατάω εγώ εντολες για το fan .... @ρχίδι@ βροντόσαυρου....
Κάνει ό,τι γουστάρει αυτό.
Φακίρης η πλακέτα ,ιδού το ερώτημα.....

BILL007
01-05-13, 01:21
2) η όθονη του clima είτε ανοιχτή είναι ,είτε κλειστή ,είτε πατάω εγώ εντολες για το fan .... @ρχίδι@ βροντόσαυρου....
Κάνει ό,τι γουστάρει αυτό.
Φακίρης η πλακέτα ,ιδού το ερώτημα.....

Ξεκίνα με πλακέτα που είναι απλά μια αλλαγή πυκνωτή...Αν και σε κόβω για φακίρη...:D

JimE36
17-05-13, 11:47
Το χει η μοίρα μου τελικά να με κυνηγάνε οι βλάβες στα παράθυρα σε όλα μου τα αυτοκίνητα.

Λοιπόν τελευταία έχω θεματάκια με το παράθυρο του οδηγού κ το κεντρικό κλείδωμα.
Τα οποία πιστεύω οτι αλληλοσυνδέονται .
Το παράθυρο (οδηγού σε Ε36 κουπε) κατεβαίνει π.χ 3 δοντάκια στο γρύλο όταν παίρνει την εντολή "ανοιχτή πόρτα" κ όταν παίρνει την εντολή "κλειστή πόρτα" παίρνει εντολή να ανεβαίνει 4 :think:!!!
Αυτό όμως ούτε είναι σωστό ούτε εφικτό με αποτέλεσμα ο μηχανισμός να πηδάει πάνω στα δοντάκια του γρύλου κ μετά να φρακάρει. Οπότε λύσιμό όοολα έξω κ ανοιγμα μηχανισμού για ξεφρακάρισμα.




Το ιδιο προβλημα εχω και εγω με το παραθυρο του οδηγου.Εχω λυσει τα παντα 5-6 φορες τα εχω ξαναβαλει πισω αλλα τιποτα.Καποιος μου ειπε κατι για την κατω φισα του μοτερ η οποια λεει εχει ενσωματομενο το θερμικο και αυτο εχει το προβλημα αλλα δεν το εχω κοιταξει ακομα.Το εχω παρατησει ετσι γιατι μου εσπασε τα νευρα....Εχει καποιος καμια ιδεα να μας βοηθησει?

Tsik.D.
17-05-13, 13:35
Το χει η μοίρα μου τελικά να με κυνηγάνε οι βλάβες στα παράθυρα σε όλα μου τα αυτοκίνητα.

Λοιπόν τελευταία έχω θεματάκια με το παράθυρο του οδηγού κ το κεντρικό κλείδωμα.
Τα οποία πιστεύω οτι αλληλοσυνδέονται .
Το παράθυρο (οδηγού σε Ε36 κουπε) κατεβαίνει π.χ 3 δοντάκια στο γρύλο όταν παίρνει την εντολή "ανοιχτή πόρτα" κ όταν παίρνει την εντολή "κλειστή πόρτα" παίρνει εντολή να ανεβαίνει 4 :think:!!!

ισως λεω ΙΣΩΣ να ειναι εκεινο το πλαστικο λευκο ραουλο που πιανει στο ανεβατορι... ειχα παρομοιο προβλημα ωσπου μου πεταξε κατω το τζαμι(ευτηχως δεν εσπασε)..μακαρι να ειναι αυτο και να την γλυτωσεις με κανα 5ευρω

JimE36
17-05-13, 13:48
ισως λεω ΙΣΩΣ να ειναι εκεινο το πλαστικο λευκο ραουλο που πιανει στο ανεβατορι... ειχα παρομοιο προβλημα ωσπου μου πεταξε κατω το τζαμι(ευτηχως δεν εσπασε)..μακαρι να ειναι αυτο και να την γλυτωσεις με κανα 5ευρω

Εγω τα αλλαξα με καινουργια αλλα παλι τα ιδια.

θανασης Φιλιππου
17-05-13, 14:15
Το ιδιο προβλημα εχω και εγω με το παραθυρο του οδηγου.Εχω λυσει τα παντα 5-6 φορες τα εχω ξαναβαλει πισω αλλα τιποτα.Καποιος μου ειπε κατι για την κατω φισα του μοτερ η οποια λεει εχει ενσωματομενο το θερμικο και αυτο εχει το προβλημα αλλα δεν το εχω κοιταξει ακομα.Το εχω παρατησει ετσι γιατι μου εσπασε τα νευρα....Εχει καποιος καμια ιδεα να μας βοηθησει?
Ρεγουλαρισε τις βιδες που πιανει ο γρυλος αν δεν παλι,πας για μοτερ!Α!! και κατι ακομη τσεκαρε την τσιμουχα που μπαινει το τζαμι μηπως εχει ζαρωσει και πεταει τι τζαμι στραβα

aggelosmk2
17-05-13, 20:36
Ρεγουλαρισε τις βιδες που πιανει ο γρυλος αν δεν παλι,πας για μοτερ!Α!! και κατι ακομη τσεκαρε την τσιμουχα που μπαινει το τζαμι μηπως εχει ζαρωσει και πεταει τι τζαμι στραβα

Καλησπέρα. Όχι δεν είναι τέτοιο το πρόβλημα.

ΤΟ πρόβλημα έιναι οτι στην θέση "ανοιχτή πόρτα" κατεβαίνει π.χ 3 δοντάκια ο γρύλος κ μόλις κλείσεις πόρτα πάιρνει εντολή να ανέβει π.χ 4 ! Δηλαδή 1 παραπάνω . το οποίο δεν είναι σωστό κ δεν γίνεται,με αποτέλεσμα να φρακάρει το μοτέρ κ να θέλει άνοιγμα για να ξεκολλήσει.

Όπως επίσης όταν οδηγάω οπλίζουν-ξεοπλίζουν συνέχεια οι ρελέδες σαν να ανοιγοκλείνω τη πόρτα εν κινήση με αποτέλεσμα να παίζουν οι πλαφονιέρες κ να μου γ@μ@ει κ το παράθυρο.

Οπότε μέχρι να λύσω το πρόβλημα το χω ξεφισώσει το παράθυρο.

Ένας ηλεκτρολόγος μου είπε οτι φταίει το εγκεφαλάκι κεντρικού κλειδώματος-παραθύρων...

skaros
17-05-13, 21:19
Καλησπέρα. Όχι δεν είναι τέτοιο το πρόβλημα.

ΤΟ πρόβλημα έιναι οτι στην θέση "ανοιχτή πόρτα" κατεβαίνει π.χ 3 δοντάκια ο γρύλος κ μόλις κλείσεις πόρτα πάιρνει εντολή να ανέβει π.χ 4 ! Δηλαδή 1 παραπάνω . το οποίο δεν είναι σωστό κ δεν γίνεται,με αποτέλεσμα να φρακάρει το μοτέρ κ να θέλει άνοιγμα για να ξεκολλήσει.

Όπως επίσης όταν οδηγάω οπλίζουν-ξεοπλίζουν συνέχεια οι ρελέδες σαν να ανοιγοκλείνω τη πόρτα εν κινήση με αποτέλεσμα να παίζουν οι πλαφονιέρες κ να μου γ@μ@ει κ το παράθυρο.

Οπότε μέχρι να λύσω το πρόβλημα το χω ξεφισώσει το παράθυρο.

Ένας ηλεκτρολόγος μου είπε οτι φταίει το εγκεφαλάκι κεντρικού κλειδώματος-παραθύρων...


Απο αυτα που αναφερεις, ή η μοναδα (εγκεφαλακι) ειναι ή καποιο διακοπτακι που δειχνει οτι ειναι ανοιχτη η πορτα....

θανασης Φιλιππου
17-05-13, 21:40
Καλησπέρα. Όχι δεν είναι τέτοιο το πρόβλημα.

ΤΟ πρόβλημα έιναι οτι στην θέση "ανοιχτή πόρτα" κατεβαίνει π.χ 3 δοντάκια ο γρύλος κ μόλις κλείσεις πόρτα πάιρνει εντολή να ανέβει π.χ 4 ! Δηλαδή 1 παραπάνω . το οποίο δεν είναι σωστό κ δεν γίνεται,με αποτέλεσμα να φρακάρει το μοτέρ κ να θέλει άνοιγμα για να ξεκολλήσει.

Όπως επίσης όταν οδηγάω οπλίζουν-ξεοπλίζουν συνέχεια οι ρελέδες σαν να ανοιγοκλείνω τη πόρτα εν κινήση με αποτέλεσμα να παίζουν οι πλαφονιέρες κ να μου γ@μ@ει κ το παράθυρο.

Οπότε μέχρι να λύσω το πρόβλημα το χω ξεφισώσει το παράθυρο.

Ένας ηλεκτρολόγος μου είπε οτι φταίει το εγκεφαλάκι κεντρικού κλειδώματος-παραθύρων...Το δικο σου εχει αλλο προβλημα,τα παραπανω ηταν για αλλον φιλο,εσυ εχεις προβλημα στο αντικρυσμα της πορτας σου εκει που κουμπωνει η γλωσσα της κλειδαριας.Με σταματημενο το αμαξι σκουντα δυνατα την καθε πορτα,δες σε ποια θα αναψει η πλαφονιερα και
απο αυτην την πλευρα θα το αλλαξεις.

JimE36
17-05-13, 21:42
Καλησπέρα. Όχι δεν είναι τέτοιο το πρόβλημα.

ΤΟ πρόβλημα έιναι οτι στην θέση "ανοιχτή πόρτα" κατεβαίνει π.χ 3 δοντάκια ο γρύλος κ μόλις κλείσεις πόρτα πάιρνει εντολή να ανέβει π.χ 4 ! Δηλαδή 1 παραπάνω . το οποίο δεν είναι σωστό κ δεν γίνεται,με αποτέλεσμα να φρακάρει το μοτέρ κ να θέλει άνοιγμα για να ξεκολλήσει.

Όπως επίσης όταν οδηγάω οπλίζουν-ξεοπλίζουν συνέχεια οι ρελέδες σαν να ανοιγοκλείνω τη πόρτα εν κινήση με αποτέλεσμα να παίζουν οι πλαφονιέρες κ να μου γ@μ@ει κ το παράθυρο.

Οπότε μέχρι να λύσω το πρόβλημα το χω ξεφισώσει το παράθυρο.

Ένας ηλεκτρολόγος μου είπε οτι φταίει το εγκεφαλάκι κεντρικού κλειδώματος-παραθύρων...


Εμενα οταν κλεινω την πορτα του οδηγου και κλεινει το παραθυρο ενω εχει κλισει κανονικα δινει λιγο ακομα και ακουγετε ενας ηχος σαν να πηδαει δοντια.Δηλαδη δεν σταματαει εκει που πρεπει αλλα δινει για να ανεβει κι αλλο.Το διακοπτακι που βρισκεται εκει που πιανει η πορτα για να κλισει, το δοκιμασα με το δαχτυλο και δουλευει κανονικα.Επισεις αλλαξα το μοτερ μαζι με τον γρυλο πριν κανα δυο βδομαδες,γιατι και πριν μου εκανε τα ιδια(ανοιξα και το μοτερ τελειως για να δω τι εχει και ειδα οτι αυτο το γρρρρ που εκανε,πηδουσε δοντια το ασπρο γραναζακι που εχει μεσα το μοτερ) και η πλακα πια ειναι?Δουλεψε κανονικα για καμια εβδομαδα και μετα ξαφνικα παλι τα ιδια.Καθε φορα που κλινει το παραθυρο κανει γρρρρρρ και μερικες φορες δεν ανοιγει καθολου.Μηπως θελει reset επειδη τον ειχα βγαλει τον μηχανισμο?

aggelosmk2
18-05-13, 02:40
@sakis4paok :

Πιστεύω οτι με τον JImE36 έχουμε παρόμοιο πρόβλημα.

Αν έφταιγε το αντίκρυσμα της πόρτας μου, το παράθυρο θα ανεβοκατέβαινε συνέχεια κ αυτό είναι όλο.

Όμως αντι να ανέβει όσα δοντάκια κατέβηκε,αυτό πάει να ανέβει παραπάνω με αποτέλεσμα να ακούγεται που πηδάει μέσα το γρανάζι στο μοτεράκι κ στη συνέχεια φρακάρει.

Φαντάσου οτι όταν έμεινε τέρμα κάτω το παράθυρο κ δεν άκουγε στην εντολή να ανέβει,παίζοντας με το αντίκρυσμα ,επωφελούμενος το πρόβλημα "εντολή ανοιχτή πόρτα-κλειστή πόρτα"
κατάφερα κ σήκωσα το παράθυρο! κ μετά αποσύνδεσα τα καλώδια για να μη ξαναφρακάρει.

Μάλλον την Κυριακή θα δοκιμάσω ένα άλλο εγκεφαλάκι απο coupe φίλου να δω αν θα λυθεί το πρόβλημα.

teo21
18-05-13, 11:44
Το χει η μοίρα μου τελικά να με κυνηγάνε οι βλάβες στα παράθυρα σε όλα μου τα αυτοκίνητα.

Λοιπόν τελευταία έχω θεματάκια με το παράθυρο του οδηγού κ το κεντρικό κλείδωμα.
Τα οποία πιστεύω οτι αλληλοσυνδέονται .
Το παράθυρο (οδηγού σε Ε36 κουπε) κατεβαίνει π.χ 3 δοντάκια στο γρύλο όταν παίρνει την εντολή "ανοιχτή πόρτα" κ όταν παίρνει την εντολή "κλειστή πόρτα" παίρνει εντολή να ανεβαίνει 4 :think:!!!
Αυτό όμως ούτε είναι σωστό ούτε εφικτό με αποτέλεσμα ο μηχανισμός να πηδάει πάνω στα δοντάκια του γρύλου κ μετά να φρακάρει. Οπότε λύσιμό όοολα έξω κ ανοιγμα μηχανισμού για ξεφρακάρισμα.
Οι ρελέδες εντωμεταξύ του κεντρικου κλειδώματος οπλίζουν ξεοπλίζουν όλη την ώρα στο δρόμο με αποτέλεσμα να πάιζει συνέχεια το παράθυρο του οδηγού,οι πλαφονιέρες,χαμός.
Γνωρίζει κάποιος παθών αν αυτό είναι συμπτωμα απο την επαφή του μάνταλου της πόρτας ή απο το εκγεφαλάκι που τα διαχειρίζεται όλα αυτά ??
Γιατι π.χ με το παραθυρο του συνοδηγού δεν έχω κανένα πρόβλημα.

2) η όθονη του clima είτε ανοιχτή είναι ,είτε κλειστή ,είτε πατάω εγώ εντολες για το fan .... @ρχίδι@ βροντόσαυρου....
Κάνει ό,τι γουστάρει αυτό.
Φακίρης η πλακέτα ,ιδού το ερώτημα.....

Για το (1) πιθανολογώ γρύλος-μοτέρ και μιας θα το ανοίξεις να αλλάξεις και το άσπρο πλαστικό που δημιουργεί μπόσικα συνέχεια...

Για το (2) είναι πλακέτα εφόσον αναβοσβήνει η οθόνη κι ο κλιματισμος δουλεύει. Κλασσική περίπτωση βλάβης!! Ο Φακίρης σχετίζεται μόνο με τη ροή αέρα.

θανασης Φιλιππου
18-05-13, 14:40
@sakis4paok :

Πιστεύω οτι με τον JImE36 έχουμε παρόμοιο πρόβλημα.

Αν έφταιγε το αντίκρυσμα της πόρτας μου, το παράθυρο θα ανεβοκατέβαινε συνέχεια κ αυτό είναι όλο.

Όμως αντι να ανέβει όσα δοντάκια κατέβηκε,αυτό πάει να ανέβει παραπάνω με αποτέλεσμα να ακούγεται που πηδάει μέσα το γρανάζι στο μοτεράκι κ στη συνέχεια φρακάρει.

Φαντάσου οτι όταν έμεινε τέρμα κάτω το παράθυρο κ δεν άκουγε στην εντολή να ανέβει,παίζοντας με το αντίκρυσμα ,επωφελούμενος το πρόβλημα "εντολή ανοιχτή πόρτα-κλειστή πόρτα"
κατάφερα κ σήκωσα το παράθυρο! κ μετά αποσύνδεσα τα καλώδια για να μη ξαναφρακάρει.

Μάλλον την Κυριακή θα δοκιμάσω ένα άλλο εγκεφαλάκι απο coupe φίλου να δω αν θα λυθεί το πρόβλημα.Οχι φιλε δε θα το εκανε συνεχεια.Αν σε πορεια σε αναβοσβηνει η πλαφονιερα ειναι 100% αντικρυσμα.

teo21
18-05-13, 16:47
Επίσης κάτι που ξέχασα για το παράθυρο που ανεβαίνει παραπάνω και κολλάει (1)!Επαναπρογραμματισμό έκανες???

joseph
18-05-13, 16:57
Οχι φιλε δε θα το εκανε συνεχεια.Αν σε πορεια σε αναβοσβηνει η πλαφονιερα ειναι 100% αντικρυσμα.thumb

Ακριβως ετσι ειναι, το εκανε και εμενα, αν δειτε ειναι πλαστικο και ειχε φθαρει απο την χρηση με αποτελεσμα να "πιανει" οριακα!

aggelosmk2
18-05-13, 18:02
Για το (1) πιθανολογώ γρύλος-μοτέρ και μιας θα το ανοίξεις να αλλάξεις και το άσπρο πλαστικό που δημιουργεί μπόσικα συνέχεια...

Για το (2) είναι πλακέτα εφόσον αναβοσβήνει η οθόνη κι ο κλιματισμος δουλεύει. Κλασσική περίπτωση βλάβης!! Ο Φακίρης σχετίζεται μόνο με τη ροή αέρα.

Όσον αφορά το clima ίσως δεν το διευκρίνισα όπως σωστά.
Η οθόνη ανταποκρίνεται σε αυτό που πατάς.
Ο κλιματισμός-καλοριφερ δεν ανταποκρίνεται.
Μπορει να είναι σβηστή η οθόνη κ αυτό να αρχίσει να ξεκινήσει να στέλνει αέρα παρα τη κλειστή οθόνη.
Επίσης δεν ανταποκρίνεται στη ποσότητα του αερα. Εγω πατάω να αυξηθεί η ροή,ανάβουν τέρμα τα φωτάκια στην οθόνη αλλά η ροή δεν αυξάνεται. κ το αντίθετο ,αν δηλαδή πατήσω να μειωθεί...

aggelosmk2
18-05-13, 18:03
Επίσης κάτι που ξέχασα για το παράθυρο που ανεβαίνει παραπάνω και κολλάει (1)!Επαναπρογραμματισμό έκανες???

Καλή ερώτηση....

Na κάνω πρώτα έναν επαναπρογραμματισμό κ μετά να ψάξω για εγκεφαλάκι...??

teo21
18-05-13, 18:27
Οπότε είναι 99% ο πυκνωτής της ηλεκτρονικής μονάδας του κλιματισμού. Τη βγάζεις και πας σε ενα τσακαλάκο να σου αλλαξει τον πυκνωτή.
Όσο για το παράθυρο, ένα προγραμματισμό να δεις κι έπειτα πας στο αντίκρυσμα της πόρτας. Αυτό φαίνεται και με οπτικό έλεγχο αν εχει φθαρεί. Λογικά δεν είναι αυτό ομως γιατί δεν είναι η δουλειά του να σταματάει το ανεβασμα του παραθυρου οταν κλεινεις την πορτα... Επειτα ξηλώνεις ταπετσαρία ή σε ενα ηλεκτρολόγο της γειτονιάς να σου αλλάξει γρυλλο- μοτερ-γλυστρα, να στο ρυθμίσει και εγινε καινούριο. Προσοχή! Ο γρυλλος να μπει με βιδες πανω στη πόρτα και οχι πριτσινια!

aggelosmk2
18-05-13, 19:20
Οπότε είναι 99% ο πυκνωτής της ηλεκτρονικής μονάδας του κλιματισμού. Τη βγάζεις και πας σε ενα τσακαλάκο να σου αλλαξει τον πυκνωτή.
Όσο για το παράθυρο, ένα προγραμματισμό να δεις κι έπειτα πας στο αντίκρυσμα της πόρτας. Αυτό φαίνεται και με οπτικό έλεγχο αν εχει φθαρεί. Λογικά δεν είναι αυτό ομως γιατί δεν είναι η δουλειά του να σταματάει το ανεβασμα του παραθυρου οταν κλεινεις την πορτα... Επειτα ξηλώνεις ταπετσαρία ή σε ενα ηλεκτρολόγο της γειτονιάς να σου αλλάξει γρυλλο- μοτερ-γλυστρα, να στο ρυθμίσει και εγινε καινούριο. Προσοχή! Ο γρυλλος να μπει με βιδες πανω στη πόρτα και οχι πριτσινια!

:think: δεν έχεις κ άδικο....

Το γρύλο ναι τον έχω πλέον με βίδες βάλει!

Το μοτεράκι αν δε πάιρνει προγραμματισμό τότε θα το αλλάξω.

Απλά πρέπει να βρω έναν ηλεκτρολόγο που να ξέρει απο δαυτα γτ ένας άλλος μου είπε οτι δεν μπορούν τα μηχανήματα του να διαβάσουν μερσεντες και bmw.

JimE36
18-05-13, 20:27
Η αλλαγη του πυκνωτη ειναι πολυ ευκολη.Μου εκανε και εμενα κατι παρομοια και τον αλλαξα μονος μου.Μια ωριτσα μου πηρε.
Επαναπρογραμματισμο στο παραθυρο πως κανω?

teo21
18-05-13, 21:48
Δε χρειάζεται ο ηλεκτρολόγος να μπορεί να διαβάσει τον εγκέφαλο της bmw για να ρυθμίσει το παράθυρο... Βρες άλλον ηλεκτρολόγο!

Jim ο προγραμματισμος του παραθύρου γίνεται με μια διαδικασία συγκεκριμένη ανεβοκατεβαζοντας το. Πρέπει να υπάρχει κάπου κι εδώ μέσα. Αν τη βρω θα στείλω το link!

Φωτης 318is
21-05-13, 00:41
Καλησπερα παιδες... μολις εκανα εγγραφη και θα ηθελα να βρω μια λυση στο προβλημα μου... για οσους εχουν γνωση του θεματος... εχω μια ε36 κουπε 98'. Μυριζει βενζινη μεσα στην καμπινα χωρις ιχνος διαρροης... μπορει να με φωτισει καποιος;

Ptboul
21-05-13, 09:48
Μήπως αυτό συμβαίνει μόνο όταν φουλάρεις το τεπόζιτο και όχι συνεχόμενα;

ntinos
21-05-13, 10:57
Καλησπερα παιδες... μολις εκανα εγγραφη και θα ηθελα να βρω μια λυση στο προβλημα μου... για οσους εχουν γνωση του θεματος... εχω μια ε36 κουπε 98'. Μυριζει βενζινη μεσα στην καμπινα χωρις ιχνος διαρροης... μπορει να με φωτισει καποιος;

Eξαερωνει ανορθοδοξα.

Θα επανελθω

BILL007
21-05-13, 11:21
Καλησπερα παιδες... μολις εκανα εγγραφη και θα ηθελα να βρω μια λυση στο προβλημα μου... για οσους εχουν γνωση του θεματος... εχω μια ε36 κουπε 98'. Μυριζει βενζινη μεσα στην καμπινα χωρις ιχνος διαρροης... μπορει να με φωτισει καποιος;

H konstantina είχε το ίδιο πρόβλημα αν θυμάμαι καλά κάποια στιγμή... Για ρώτα την https://www.bmwfans.gr/forum/member.php?u=64 δεν χάνεις κάτι...

Υ.Γ Δεν είμαι 100% σίγουρος

JimE36
21-05-13, 13:14
Με ενδιαφερει και εμενα το θεμα της βενζινης καθως εχω παρατηρησει οτι οταν βρισκεται σε χαμηλα επιπεδα μου μυριζει και εμενα μερικες φορες μεσα στην καμπινα.
Υ.Γ Οποιος μπορει ας με βοηθησει και με το θεμα του παραθυρου γιατι δεν καταφερα να βγαλω ακρη.

Φωτης 318is
29-05-13, 12:07
φιλε... μετα απο υποδειξη του συνεργειου μου αλλαξαμε τα σωληνακια βενζινης απο το φιλτρο κι απανω και της πολαπλης (ανοιγμα πολαπλης)... εχει κι εκει 2-3σωληνακια... το εχω κανει εδω και μια εβδομαδα και ειναι οκ προς το παρον... σημειωση οτι ακομα δεν εχω φουλαρει. το εχω υπο παρακολουθηση. αν σ' ενδειαφερει και το κοστος ειναι γυρω στα 70ευρο... Επισης τσεκαρε αν δουλευει σωστα η βαλβιδα πιεσης βενζινης...

aggelosmk2
12-07-13, 21:32
Έχει βάλει ποτέ κανείς ιμιτατιόν φακίρη ? Εχουν αποδειχτεί αξιόπιστοι ?

Είδα απο διάφορες εταιρίες στο e-bay κ με πολύ μεγάλη διαφορά τιμής.

BILL007
12-07-13, 21:35
Ο φακίρης στην ουσία είναι μια αντίσταση με ψύκτρα. Δεν βρίσκω κανένα λόγo (πέρα του σχήματος της ψύκτρας) να μην είναι το ίδιο καλός ένας φακίρης ιμιτατιόν απο έναν "γνήσιο" thumb

teo21
13-07-13, 01:21
Εγώ τον άλλαξα μόνος μου με έναν του ebay των 35 ¤ και 1 χρόνο εγγύηση και είναι τέλειο... Όπως προαναφέρθηκε μια απλή αντίσταση είναι. Και ο κωδικός αντικατάστασης που έχει βγάλει με το νέο σχήμα είναι κομπλέ! Φουλ αέρα παντού και σταθερά!

aggelosmk2
13-07-13, 12:45
Αν θυμάσαι ή έχεις το λινκ πουθενά πρόχειρο στείλ'το μου να παραγγείλω αν είναι τον ίδιο !

Αλλιώς το βραδάκι μπαίνω e-bay κάποιον άλλο ιμιτασιόν.

:thanks: για τη βοήθεια

Skyline_IS
13-07-13, 14:57
Αν θυμάσαι ή έχεις το λινκ πουθενά πρόχειρο στείλ'το μου να παραγγείλω αν είναι τον ίδιο !

Αλλιώς το βραδάκι μπαίνω e-bay κάποιον άλλο ιμιτασιόν.

:thanks: για τη βοήθεια

Eνα προχειρο λινκ,
https://www.ebay.de/itm/ENDSTUFE-REGLER-GEBLASE-HEIZUNG-LUFTUNG-BMW-3-ER-E36-ALLE-/370852713808?pt=DE_Autoteile&fits=Make%3ABMW|Platform%3AE36&hash=item56588b5550

ψαξε και αλλα γιατι αυτος για μεταφορικα θελει 40 γιουρος :shok:

teo21
13-07-13, 16:29
https://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&id=220933312953

Αυτόν έβαλα εγώ. ;)

aggelosmk2
13-07-13, 16:39
μερικά που κοίταζα :

https://www.ebay.de/itm/HEATER-BLOWER-RESISTOR-BMW-3-E36-64116929540-/160633346255?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item25667e58cf

Περίπου 37 ευρώ.


https://www.ebay.de/itm/Heater-Blower-Resistor-BMW-3-Series-E36-M3-316-318-320-323-325-328-64116929540-/220933312953?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3370a6d1b9

35 ευρώ

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-NEW-HEATER-RESISTOR-Final-Stage-Hedgehog-type-VALEO-TYPE-3-Series-/370752298172?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Car+Make%3ABMW%7CPlat_Gen%3AE36&hash=item56528f1cbc

~35 ευρώ

aggelosmk2
26-07-13, 00:54
Tελικά παράγγειλα αυτόν :

https://www.ebay.com/itm/220933312953

Παραγγελία την προηγούμενη Τρίτη το απόγευμα, άφιξη στη πόρτα μου αυτή τη Τρίτη πρωί πρωί με την αυγούλα...συνεπέστατος ο Άγγλος.

Τον τοποθέτησα μέσα σε ένα μισαωράκι παρέα με καφεδάκι κ λειτουργεί άψογα.

Θέλω να ευχαριστήσω όλους εσάς που μου δώσατε γρήγορες απαντήσεις στο θέμα μου κ με κατατοπίσατε.
Να στε καλά .

κ ο Άγγλος θα πάρει κ αυτός τις ευχαριστίες του με ένα positive feedback.

Υ.Γ : Ο φακίρης ήρθε απο τη στιγμή που τον παράγγειλα απο την Αγγλία σε 4μιση μέρες στη πόρτα μου :thumbsup: .... το air condition απο το Κωτσόβολο που παράγγειλα την επόμενη μέρα, έκανε 5 μέρες να πάει απο τις αποθήκες στο κατάστημα... :thumbsdown: (και όχι σπίτι μου!)

Ptboul
13-08-13, 11:23
Παίδες μια ερώτηση (επειδή δεν μπορώ να διαβάσω 33 σελίδες :D ):

Στο 36άρι του πεθερού μου (316 τετράπορτο) κάποιες φορές γυρίζεις το κλειδί στην μίζα, ανάβουν όλα τα λαμπάκια αλλά η μίζα παραμένει νεκρή.

Είναι κάποιο κόλπο του 36ριού ή να υποθέσω πως κάποια επαφή ίσως έχει πρόβλημα μες στον διακόπτη;

Να προσθέσω πως ποτέ και κανένα αμάξι δεν το βάζω κατευθείαν μπροστά. Σε αυτό όταν το κάνω τότε παρουσιάζεται το πρόβλημα (νομίζω κιόλας, δεν είμαι 100% σίγουρος).

Leonidas_E39
13-08-13, 11:46
Κατι τετοια εκανε και στο δικο μου το 36αρι και αλλαξα τελικα μπουτον μιζας Πανο.

Ptboul
13-08-13, 12:04
Να το πάω σε ηλεκτρολόγο να το δει ή σε συνεργείο; Κόστος πάνω κάτω Λεώ θυμάσαι;

spar@
13-08-13, 12:08
Εξαρτάται .... Αν ειναι ξηγημενος ο πεθερος σε ηλεκτρολόγο η εξουσιοδοτημένο αν όχι οδική και σπανο !

Ptboul
13-08-13, 12:13
Βασικά για πέταμα είναι αλλά anyway. Θα ξηγηθείς ή να πάω κηΜά;

Leonidas_E39
13-08-13, 12:21
Σε ηλεκτρολογο και υπολογισε γυρω στα 20 - 30 ευρω το μπουτον και κανα 30 αρι με 40αρι εργασια για κανα 2ωρο δουλεια.

spar@
13-08-13, 12:54
Βασικά για πέταμα είναι αλλά anyway. Θα ξηγηθείς ή να πάω κηΜά;

Διακοπαρω + οτι πενβε δεν ακουμπαω.... Γιατι έχουμε ντοκτορ...με εργασία μην δώσεις πάνω απο 120!

Leonidas_E39
18-08-13, 19:40
Και αν ζοριστει να την βγαλει πες του να βαλει προεκτασεις και να την ξεβιδωσει βαζωντας τες διπλα απο την μεσαια τριβη απο κατω με σηκωμενο το αμαξι. :D:D:D:D:D:D

Skyline_IS
30-08-13, 15:03
Εβγαλα την κλειδαρια απο το ντουλαπακι και "καταφερα" :whistle: με καποιο μαγικο τροπο να βγουν και τα λαμακια της κλειδαριας.Πως μπορω να το φτιαξω αυτο?
Παρατηρησα οτι πανω στα λαμακια γραφει κατι αριθμους.Μπαινουν με καποια συγκεκριμενη σειρα?

Tsik.D.
03-09-13, 16:01
καλησπερα σε ολους !!! εχω ενα προβληματακι που θελω μια δυο γνωμες πριν παω στον μαστορα να μου το φτιαξει.. πρωτα απ'ολα ξαφνικα πριν κανα 3-4μηνο η κλειδαρια του οδηγου αποφασισε να μην ξαναδουλεψει... το παραβλεψα αυτο γιατι εχω κεντρικο κλειδωμα απο το κλειδι, ελα ομως ποου προχθες σταματησε και αυτο να δουλευει το καταραμενο :ranting2: !!!!! εχει κανεις ιδεα τι θα μπορουσε να ειναι ??? γιατι προς το παρων το αμαξι κλειδωνει ξεκλειδωνει απο το πορτ μπαγκαζ ... η απολυτη ξεφτιλα μιας bmw :ranting2::ranting2::ranting2::ranting2::ranting2: για πειτε ρε τσακαλια μπας και ξερεττε κατι που δεν ξερω(το πιο πιθανο δηλαδη ) ..

Kostas_1
03-09-13, 16:09
Μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης;

Τι δεν δουλευει? Το ασυρματο ανοιγμα-κλεισιμο απο το κλειδι? Μόνο το άνοιγμα?

Απο το πορτπαγκαζ δουλευει η κλειδαρια?

Σορυ αλλα χαθηκα :)

Leonidas_E39
03-09-13, 16:09
Τραβα στον Σακη να ξεμπερδεψεις γρηγορα μπορει να μην ειναι τιποτα. :D:D:D:D

Panos 316T
03-09-13, 16:18
για κανα ηλεκτρομαγνητη το κοβω στην πορτα του οδηγου οτι αφορα το κλειδι στην πορτα.


οσο για το αλλο μαλλον η μπαταρια.
δοκιμασες με 2ο κλειδι;

Tsik.D.
03-09-13, 16:57
Μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης;

Τι δεν δουλευει? Το ασυρματο ανοιγμα-κλεισιμο απο το κλειδι? Μόνο το άνοιγμα?

Απο το πορτπαγκαζ δουλευει η κλειδαρια?

Σορυ αλλα χαθηκα :)

εχεις δικιο τα εγραψα οπως τα βλεπω εγω και οχι οπως πρεπει να τα δειτε εσεις τα πραγματα.. το ασυρματο δεν δουλευει πλεον, το λαμπακι αναβει ομως στο κλειδι... ουτε ανοιγει ουτε κλεινει. το αυτοκινητο πλεον ανοιγο-κλεινει μονο απο το πορτ μπαγκαζ λογω του οτι και η κλειδαρια της πορτας παρεδωσε πνευμα απο καιρο τωρα..


Τραβα στον Σακη να ξεμπερδεψεις γρηγορα μπορει να μην ειναι τιποτα. :D:D:D:D

ετσι την κοβω την δουλεια λεω !! απλα εαν ειναι κατι που μπορει και να εχω την δυνατοτητα να το επισκευασω μονος γιατι να μην το δοκιμασω ??δεν ειμαστε και κουλαδια :th_Laie_67-1:


για κανα ηλεκτρομαγνητη το κοβω στην πορτα του οδηγου οτι αφορα το κλειδι στην πορτα.


οσο για το αλλο μαλλον η μπαταρια.
δοκιμασες με 2ο κλειδι;

οχι ρε φιλε, σε μπερδεψα και εσενα τελικα οχι μον τον sharky... στην πορτα η κλειδαρια εχει θεμα οχι το κλειδωμα, απλα το κλειδι δεν γυριζει και σκαλωνει... αυτο μαλλον μυλος ειναι.. το προβλημα μου ειναι το ασυρματο απο το κλεδι που ανοιγοκλεινει το αυτοκινητο.. γιατι το λαμπακι αναβει απο το κλειδι αλλα δεν ξεκλειδωνει το αμαξι ουτε αναβει τα φωτα μεσα με την εντολη του κλεδιου !! κανονικα επρεπε να αλλαξω πρωτα μπαταρια στο κλειδι και μετα να γκρινιαξω για το αμαξι αλλα επειδη αναβει το λαμπακι παιρνω πρωτα ιδεες γιατι τι μπορει να ειναι !!!

Kostas_1
03-09-13, 19:10
1 επαναπρογραμματισμος κλειδιου
2 μπαταρια στο κλειδι

Το 2ο κλειδι?

sent from my s4 mini

Tsik.D.
03-09-13, 19:56
1 επαναπρογραμματισμος κλειδιου
2 μπαταρια στο κλειδι

Το 2ο κλειδι?

sent from my s4 mini

να επαθε κατι καποιο συστημα που δεχεται το σημα υπαρχει περιπτωση ?? η ειναι μονο αυτες οι περιπτωσεις ??αν και οταν αγορασα το αυτοκινητο ειχε παλι το ιδιο θεμα με το κλειδι και το επαναπρογραμματισε ο ηλεκτρολογος.. απ'οτι εχω ακουσει υπαρχει τροπος για να το κανουμε και εμεις οι ιδιοι.. ισχυει λες ??

Tsik.D.
03-09-13, 20:18
λοιπον παιδια !!! βρηκα το προβλημα και το λεω και σε εσας για να το ξερετε οσοι εχετε Ε36 τουλαχιστον... για τα υπολοιπα αυτοκινητα δεν γνωριζω τι ισχυει !!!! οπως ειπα και πριν, προχθες σταματησε να δουλευει το κεντρικο κλειδωμα με εντολη του κλειδιου,,, ελα ομως που προχθες ξεκολλησε και ο καθρεφτης του παρμπριζ και τον εβγαλα για να μην κρεμεται... εγω τουλαχιστον δεν το ηξερα οτι ο δεκτης των υπερυθρων ειναι ειναι στον καθρεφτη (ενα μικρο τετραγωνακι ειναι στην μπροστα μερια που αναρωτιομουν και τι δουλεια κανει)... τελικα γι'αυτο δεν εχω κεντρικο κλειδωμα μεσω τηλεχειρισμου επειδη εβγαλα την φισα για να μην κρεμεται ο καθρεφτης !!! λυθηκε και αυτο το θεμα και ελπιζω να βοηθησει καποτε καποιον που θα εχει το ιδιο θεματακι λογω αγνοιας...
σας ευχαριστω ολους που ασχοληθηκατε και βοηθησατε !!!!! :thanks::thanks::thanks:

aggelosmk2
03-09-13, 21:17
:shok: ! ! Πέρσι μου ξεκόλλησε ο εσωτερικός καθρέφτης γιατι κάποιος αποφάσισε να πέσει με το κεφάλι επάνω του :facepalm:!

Είχα 3 μέρες το ίδιο πρόβλημα με τον ασύρματο τηλεχειρισμό ! Κ τώρα κατάλαβα το γιατί !

Ωραίος !

macgyver
09-09-13, 16:04
Χαιρετώ.Ψάχνω την τιμή που είχε η 316 E36 του 1991 καινούρια.Αν ξέρει κάποιος με σιγουριά ας απαντήσει.

PANOS-E60
09-09-13, 18:16
Χαιρετώ.Ψάχνω την τιμή που είχε η 316 E36 του 1991 καινούρια.Αν ξέρει κάποιος με σιγουριά ας απαντήσει.

βασικη τιμη ειχε γυρω στα 7εκ δρχ, με νορμαλ εξοπλισμο πήγαινε 8 +

850CSI
09-09-13, 18:22
ένα ΓΚΑΠ, οφείλεται στην μεσαία τριβή και αλλάζεις κάποιο λάστιχο
• ρουλεμάν διαφορικού
δεν ειναι τοσο η τριβη εκει η το ρουλεμαν αλλα η ελαστικη βαση του κεντρικου που συνηθως χαλαη απο τα αποτομα γκαζια μερικες εχουν και λαδι εσωτερικα για αντικραδασμους και σταθερωτητα

I_MNL
18-09-13, 11:27
Δεν είμαι σίγουρη αν αυτό καλύπτεται κάπου, οπότε σκέφτηκα να το βάλω. :whistle:Πριν ξεκινήσω πείτε μου αν υπάρχει αλλού... :popcorn:

bill_m3
18-09-13, 11:28
Δεν είμαι σίγουρη αν αυτό καλύπτεται κάπου, οπότε σκέφτηκα να το βάλω. :whistle:Πριν ξεκινήσω πείτε μου αν υπάρχει αλλού... :popcorn:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=8047&highlight=%E3%E5%ED%E9%EA%DC

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

PANOS-E60
18-09-13, 11:31
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=8047&highlight=%E3%E5%ED%E9%EA%DC

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

τα ένωσα, σε προλαβα :D

I_MNL
18-09-13, 11:42
Mama mia!!!!! :facepalm: Τόσα πολλά?!?? :shok:

Οπότε ο μπέμπης ο μικρός ο 316i καλά τα πάει... μέσα σε σχεδόν 300.000 χλμ, παρουσίασε προβλήματα με

1) διακόπτες των 2 πίσω θυρών
2) δείκτης βενζίνης (αναφέρθηκε κάπου νομίζω)
3) Αντλία βενζίνης
4) Κάρτερ λαδιόυ κινητήρα
5) Μπαταρία (λόγω μη χρήσης...)
6) Τσιμούχες και σωληνάκια από υδραυλικά, με αποτέλεσμα ολική απώλεια νερού
7) Αντλία νερού..νομίζω...

Αυτά!

I_MNL
01-11-13, 13:27
Mama mia!!!!! :facepalm: Τόσα πολλά?!?? :shok:

Οπότε ο μπέμπης ο μικρός ο 316i καλά τα πάει... μέσα σε σχεδόν 300.000 χλμ, παρουσίασε προβλήματα με

1) διακόπτες των 2 πίσω θυρών
2) δείκτης βενζίνης (αναφέρθηκε κάπου νομίζω)
3) Αντλία βενζίνης
4) Κάρτερ λαδιόυ κινητήρα
5) Μπαταρία (λόγω μη χρήσης...)
6) Τσιμούχες και σωληνάκια από υδραυλικά, με αποτέλεσμα ολική απώλεια νερού
7) Αντλία νερού..νομίζω...

Αυτά!


Σήμερα ήταν ο πατέρας μου στην αντιπροσωπεία στην Λάρισα με τον μπέμπη τον μικρό 316i για ένα τρίξιμο διαρκείας στο συμπλέκτη και ν'αλλάξει κι ένα σπασμένο προβολάκι ομίχλης.

Οπότε προσθέτω στα παραπάνω

8) χρειάζεται καινούριο συμπλέκτη (για πρώτη φορά :shok: )

Καιρός ήταν μετά από 295.000 χλμ που έχει κάνει το αμάξι :drive:


Καλό μήνα!

JimE36
11-12-13, 00:47
Toν τελευταιο καιρο εχει αρχισει και ακουγεται η καδενα μου απο τις 2 μεχρι τις 3 χιλιαδες στροφες.Θα αλλαξω ολο το σετ (μαζι με τις γλιστρες δηλαδη), γιατι το εχω δουλεψει καμποσα χιλιομετρα ετσι και καλο θα ειναι να αλλαχτουν ολα μια και καλη..Εχει καποιος να μου δωσει ενα λινκ ή αν ξερει τις τιμες που εχουν τα πραγματα;Τεντωτηρας-καδενα-γλιστρες.Νομιζω δεν θελει κατι αλλο.;.;.;Περιμενω τα φωτα σας. :original:
(Μ42 Ε36)

teo21
11-12-13, 03:22
Καδένα?? Τι θόρυβο σου κάνει?

Έχει σχέση ο τεντωτήρας και τα λουριά που είχα αλλάξει εγώ με τον τεντωτήρα της καδένας ή κάτι μπερδεύω? Μάλιστα από όταν τα άλλαξα στις χαμηλές στροφές ακούγεται ο κλασικός ήχος των λουριών και μου τη δίνει απίστευτα! Ειδικά αν έχει παγωνιά... Διορθώνεται?

6ylinder
11-12-13, 10:48
Καδένα?? Τι θόρυβο σου κάνει?

Έχει σχέση ο τεντωτήρας και τα λουριά που είχα αλλάξει εγώ με τον τεντωτήρα της καδένας ή κάτι μπερδεύω? Μάλιστα από όταν τα άλλαξα στις χαμηλές στροφές ακούγεται ο κλασικός ήχος των λουριών και μου τη δίνει απίστευτα! Ειδικά αν έχει παγωνιά... Διορθώνεται?

Καμία σχέση Τεό. Άλλο ο τεντωτήτρας καδένας εκκεντροφόρων και άλλο ο τεντωτήρας των ιμάντων που άλλαξες εσύ.

JimE36
11-12-13, 15:06
Μιλαω για την καδενα χρονισμου.Σε αυτες τις στροφες που ανεφερα ακουγεται σαν να τριβεται μεταλλο με μεταλλο.Ξερει καποιος ποσο κοστιζει???

6ylinder
11-12-13, 15:31
Tηλ. σε αντιπροσωπεία. Το 1. (https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BE51&mospid=47425&btnr=11_1370&hg=11&fg=25)

JimE36
11-12-13, 15:39
Βασικα ολο το σετ θα αλλαξω, μαζι με γλυστρες και τεντωτηρα.Αμα τα παρω απο αντιπροσωπια, πρεπει να παω να βγαλω κανα χιλιαρικο απο την τραπεζα πρωτα.Ειναι πολυ κλεφτες.Ρωταω μηπως ξερετε απο καπου αλλου.

6ylinder
11-12-13, 15:43
Δεν νομίζω ότι είναι τόσα όσα λες...δεν κοστίζει τίποτα να πάρεις κ να ρωτήσεις την τιμή σε μια αντιπροσωπεία.

Επίσης, τέτοιου είδους ανταλλακτικά πρέπει ΠΑΝΤΑ να είναι ΓΝΗΣΙΑ._

JimE36
11-12-13, 15:53
Ενα σου λεω.Η μια γλυστρα, η μεγαλη, 120 ευρω περιπου....Σκεψου οτι εχει 4...Βαλε καδενα-τεντωτηρα-φλατζες.....Τα χιλια ευρω στα ειπα για παραδειγμα, οτι και καλα ειναι ακριβα.Το θεμα ειναι οτι μαζι με εργασια θα το φτασει το 500 ευρω....Οσο δηλαδη βρισκεις ενα μεταχειρισμενο μοτερ.Δεν εννοω οτι αξιζει να παρεις αλλο μοτερ, αλλα ειναι καπως κοροϊδια...Τελος παντων...Εγω βρηκα ενα κιτ απο αμερικη.310 ευρω μαζι με μεταφορικα.Ξερει κανεις κατι αλλο;;;

https://www.fcpeuro.com/products/bmw-comprehensive-timing-chain-kit-e30-m42-conitnental-genuine-bmw-m42tbk

6ylinder
11-12-13, 16:15
Το κιτ που αναφέρεις έχεις κάποια γνήσια πράγματα, αλλά η καδένα δεν είναι. Συγνώμη που το ξαναλέω, αυτά τα πράγματα τα θες γνήσια. Εκτός κ αν δεν έχεις σκοπό να το κρατήσεις για κάποια χρονάκια ακόμα. Σίγουρα στο τέλος μιλάει η τσέπη πάντα...

JimE36
12-12-13, 00:35
Σημερα ενω ολα πηγαιναν καλα, εχω μπλεξει στην κλασσικη κινηση της λαμιας και εκει που ψαχνω να παρκαρω, παρατηρω οτι το εργαλειο ειχε σηκωσει θερμοκρασια κοντα στο κοκκινο.Παρκαρω,το αφηνω κρυωνει καμμια ωρα και ανοιγω την ταπα του ψυγειου.Τερμα κατω το νερο.Βαζω νερα και αρχιζω και ζουλαω τα κολαρα να δω απο που χανω.Τελικα εσταζε νερο απο το ψυγειο :shok: Τελος παντων.Εχω δυο ερωτησεις:
1ον. Εχω ενα αλλο ψυγειο απο Μ42 αλλα εκεινο το αμαξι δεν ειχε κλιματισμο ενω εμενα εχει.Παιζει ρολο;Ταιριαζει;
2ον. Μηπως μιας και θα το αλλαξω να παω σε κατι καλυτερο και μεγαλυτερο;Π.Χ. Αλουμινενιο φτιαχτο.
(Το αυτοκινητο ειναι με ηλεκτρικο ανεμιστηρα).

aggelosmk2
12-12-13, 00:39
Σημερα ενω ολα πηγαιναν καλα, εχω μπλεξει στην κλασσικη κινηση της λαμιας και εκει που ψαχνω να παρκαρω, παρατηρω οτι το εργαλειο ειχε σηκωσει θερμοκρασια κοντα στο κοκκινο.Παρκαρω,το αφηνω κρυωνει καμμια ωρα και ανοιγω την ταπα του ψυγειου.Τερμα κατω το νερο.Βαζω νερα και αρχιζω και ζουλαω τα κολαρα να δω απο που χανω.Τελικα εσταζε νερο απο το ψυγειο :shok: Τελος παντων.Εχω δυο ερωτησεις:
1ον. Εχω ενα αλλο ψυγειο απο Μ42 αλλα εκεινο το αμαξι δεν ειχε κλιματισμο ενω εμενα εχει.Παιζει ρολο;Ταιριαζει;
2ον. Μηπως μιας και θα το αλλαξω να παω σε κατι καλυτερο και μεγαλυτερο;Π.Χ. Αλουμινενιο φτιαχτο.
(Το αυτοκινητο ειναι με ηλεκτρικο ανεμιστηρα).

:shok: Eυτυχώς που το πρόλαβες !

Στο πρώτο ερώτημα δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Οσον αφορά το δευτερο ερώτημα,απ'όσο ξέρω το 328 φοράει λίγο μεγαλύτερο ψυγείο απο τα 4κύλινδρα.Βάλε αυτό αν θες κάτι σε μεγαλύτερο κ παραλλήλα έμπιστο κ φθηνό.
Ασ'το επιβεβαιώσει ή διαψευσει κάποιος.

JimE36
12-12-13, 00:42
:shok: Eυτυχώς που το πρόλαβες !

Στο πρώτο ερώτημα δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Οσον αφορά το δευτερο ερώτημα,απ'όσο ξέρω το 328 φοράει λίγο μεγαλύτερο ψυγείο απο τα 4κύλινδρα.Βάλε αυτό αν θες κάτι σε μεγαλύτερο κ παραλλήλα έμπιστο κ φθηνό.
Ασ'το επιβεβαιώσει ή διαψευσει κάποιος.

Ευτυχως εχω αυτη την ''συνηθεια'' να τσεκαρω καθε λιγο και λιγακι τα καντραν.Δεν θελω να φανταζομαι τι θα μπορουσε να ειχε γινει αν δεν το εβλεπα.
Εν τω μεταξυ το βεντιλατερ δεν πηρε καθολου μπροστα.Μαλλον επειδη δεν ειχε νερα μεσα.
https://www.car.gr/parts/view/2872168/
350 ευρω...Αξιζει;;;

Stunt Mike
12-12-13, 02:51
:shok: Eυτυχώς που το πρόλαβες !

Στο πρώτο ερώτημα δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Οσον αφορά το δευτερο ερώτημα,απ'όσο ξέρω το 328 φοράει λίγο μεγαλύτερο ψυγείο απο τα 4κύλινδρα.Βάλε αυτό αν θες κάτι σε μεγαλύτερο κ παραλλήλα έμπιστο κ φθηνό.
Ασ'το επιβεβαιώσει ή διαψευσει κάποιος.

Σε μεγεθος,τα ψυγεια των Ε36 απο 316 εως και 328 ειναι ακριβως ιδια,44ποντους.Εχουν διαφορετικο κωδικο ομως των 4κυλινδρων απο τα 6κυλινδρα,πιθανον να εχουν διαφορετικες στηλες ή διαφορετικο παγουρι ή κατι αλλο τελος παντων.....

aggelosmk2
12-12-13, 08:39
Mήπως τότε να μπάξει απο κανα diesel ? π.χ 325tds ?

6ylinder
12-12-13, 09:26
Ευτυχως εχω αυτη την ''συνηθεια'' να τσεκαρω καθε λιγο και λιγακι τα καντραν.Δεν θελω να φανταζομαι τι θα μπορουσε να ειχε γινει αν δεν το εβλεπα.
Εν τω μεταξυ το βεντιλατερ δεν πηρε καθολου μπροστα.Μαλλον επειδη δεν ειχε νερα μεσα.
https://www.car.gr/parts/view/2872168/
350 ευρω...Αξιζει;;;

Να πας να πάρεις ένα της Behr (να είναι made in South Africa κατά προτίμηση και όχι made in Germany ή China), με κανά 150άρι, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να κρατήσεις τα υπόλοιπα να αλλαξεις τις καδένες...δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να βάλεις μεγαλύτερο ψυγείο.

NikoZ3
12-12-13, 12:40
Σε μεγεθος,τα ψυγεια των Ε36 απο 316 εως και 328 ειναι ακριβως ιδια,44ποντους.

Δεν ειναι καθολου ιδια ... στα Ε36 υπαρχουν 3 διαφορετικοι τυποι ψυγειων.
Το μικρο που το φορανε τα 4κυλινδρα με πλατος 44 εκ., τα μεσαια που ειναι κι αυτα μεν 44 εκ. αλλα εχουν μεγαλυτερο υψος και τα φορανε επισης τα 4κυλινδρα σε θερμες χωρες ομως οπως η δικη μας αλλα και τα 6κυλινδρα που δεν ειναι ομως για θερμες χωρες.
Και τελος τα μεγαλα με πλατος 55 εκ και ιδιο βαθος με τα μεσαια και φορανε μονο τα 6κυλινδρα που κυκλοφορουν σε θερμες χωρες. Βεβαια υπαρχει και του Μ3 αλλα κι αυτο εχει αλλη διασταση λογω ψυγειου λαδιου.
Τα μεγαλα ψυγεια για να μπουν θελει πολυ ψαξιμο παντως γιατι θελει αρκετα πραγματα να αλλαχθουν + πατεντες στις σωληνωσεις του θερμοστατη που δεν ταιριαζουν.
Η σωστη λυση ειναι το μεσαιο που αλλωστε ειναι για χωρες σαν τη δικη μας που εχει καλοκαιρι 6 μηνες το χρονο και δεν θελει καμμια πατεντα και νομιζω πρεπει να ταιριαζει και το παγουρι.
Το ιδιο ακριβως πρεπει να φορανε και τα Ζ3 τα 4κυλιδρα οποτε παιζει να μπορει να βρεθει στην αγορα μτχ πιο ευκολα και σε καλη κατασταση γενικα.

JimE36
12-12-13, 14:08
Να πας να πάρεις ένα της Behr (να είναι made in South Africa κατά προτίμηση και όχι made in Germany ή China), με κανά 150άρι, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να κρατήσεις τα υπόλοιπα να αλλαξεις τις καδένες...δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να βάλεις μεγαλύτερο ψυγείο.

Εχεις καποιον στο νου σου που να πουλαει τετοιο;

bimer972
15-12-13, 01:46
εχω βρει νερα στο πορτπαγκαζ κ κατω απ'τα πισω καθησματα,ενοηται οτι εχου βραχει.ξερε κανεις πως αντιμετωπιζεται το προβλημα????

bimer972
15-12-13, 01:51
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩ ΒΡΗΚΑ ΝΕΡΑ ΠΙΣΩ Κ ΚΑΤΩ ΑΠ'ΤΑ ΚΑΘΗΣΜΑΤΑ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΝΩ????

Lambros46
15-12-13, 02:48
Έχεις αλλάξει πρόσφατα τίποτα ηχεία ή κανά γρύλλο παραθύρου?

Sent from my GT-I8260 using Tapatalk

gregE36
15-12-13, 09:12
εχω βρει νερα στο πορτπαγκαζ κ κατω απ'τα πισω καθησματα,ενοηται οτι εχου βραχει.ξερε κανεις πως αντιμετωπιζεται το προβλημα????

απο τα πισω φαναρια ειναι

micz
15-12-13, 14:30
απο τα πισω φαναρια ειναι


Έτσι πρέπει να είναι γιατί και εγώ έβλεπα λίγο νερό στο χώρο της ρεζέρβας όταν έβρεχε και υγρασία στο χώρο αποσκευών και ήταν από τα πίσω φανάρια (κυρίως το πίσω αριστερά). Έγινε σταγανοποίηση και τέλος το πρόβλημα.

I_MNL
26-12-13, 22:27
Οπότε ο μπέμπης ο μικρός ο 316i καλά τα πάει...ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα μέσα σε σχεδόν 300.000 χλμ, παρουσίασε προβλήματα με

1) διακόπτες των 2 πίσω θυρών
2) δείκτης βενζίνης (αναφέρθηκε κάπου νομίζω)
3) Αντλία βενζίνης
4) Κάρτερ λαδιόυ κινητήρα
5) Μπαταρία (λόγω μη χρήσης...)
6) Τσιμούχες και σωληνάκια από υδραυλικά, με αποτέλεσμα ολική απώλεια νερού
7) Αντλία νερού
8) Συμπλέκτης (για πρώτη φορά)
9) Θερμοστάτης
10) Φλάντζα κεφαλής

Οι τελευταίες 5 βλάβες μέσα στο τελευταίο τρίμηνο :ranting2::drive:

Στέφανος
03-01-14, 18:33
Γεια σας εχω μια 316 ε36 98΄ και βαζει νερο στην ριζερβα απο που μπορει να μπενει και πως γινεται να το αντιμετωπισο?

HLIAS - E36
03-01-14, 18:43
Γεια σας εχω μια 316 ε36 98΄ και βαζει νερο στην ριζερβα απο που μπορει να μπενει και πως γινεται να το αντιμετωπισο?

Πες τα σωστά! Εχεις μια πισίνα στο πορτ μπαγαζ, τι μπορεις να κάνεις???:th_Laie_67-1:

Παιδιά μιλάμε για απίστευτο νερό, ως τη μέση της ρεζέρβας σχεδόν!:shok:

PANOS-E60
03-01-14, 18:45
θερμη παρακληση για μια ακόμα φορά.

Δεν ανοιγουμε νεο θεμα στο φορουμ πριν κανουμε αναζητηση εάν υπαρχει προγενεστερο που μας ταιριαζει.


:thanks:

Στέφανος
03-01-14, 19:08
Πες τα σωστά! Εχεις μια πισίνα στο πορτ μπαγαζ, τι μπορεις να κάνεις???:th_Laie_67-1:

Παιδιά μιλάμε για απίστευτο νερό, ως τη μέση της ρεζέρβας σχεδόν!:shok:


εχω μια πισινα στο πορτ μαγαζ πως θα γινει να την κανουμε να φερνει ζεστο νερο? χαχαχα

PANOS-E60
Συγνωμη δεν θα επαναληφθει

HLIAS - E36
03-01-14, 23:04
Σοβαρά τώρα ψάξε αρχικά μήπως μπάζει από τα φανάρια! Ή από κανένα λάστιχο του πορτ μπαγάζ... Μπες μέσα με έναν φακό και βάλε κάποιον να πετάει νερό απ' έξω με πίεση, μόνο έτσι θα είσαι σίγουρος... Αν δεν βγάλεις συμπέρασμα τότε θα το ψάξουμε μαζί την Κυριακή και βλέπουμε... Πάντως μην το αφήνεις με νερά μέσα γιατί θα σαπίσει και ειναι κρίμα...:facepalm:

Στέφανος
04-01-14, 11:25
το σαββατο θα πω τον αδερφο σου να ερθει να πεταει νερο γιατι αν πω τον αδερφο μου το ποιο λογικο ειναι ναι πεταει στις πορτες παρα εκει που θελω εγω και αν δεν βρουμε κατι θα ερθεις εσυ να το αναλαβεις

thanos444
08-01-14, 10:16
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!!ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΥΦΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΟΦΗ.ΑΠ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΟ ΥΦΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΟ.ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΟΚΟΛΛΑ ΜΕ ΣΥΡΙΓΓΑ?ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?Η" ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!

aristent
08-01-14, 11:01
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/01/mehro1318-1.jpg

ΜΙΧΑΛΗΣ
08-01-14, 11:57
δεν φταιει ο βιολογικος σχεδον ολα το παθαινουν. Την πας σε ταπετσερη και την ντυνεις. Με συριγγα κλπ απλα θα το κανεις χειροτερο.thumb

JimE36
17-02-14, 20:13
Moυ εχει αναψει η ενδειξη του ΑΒS εδω και καιρο.Το συνδεσα στο διαγνωστικο και μου εβγαλε βλαβη στον εμπρος δεξι αισθητηρα.Τον αλλαξα αλλα δεν εσβησε το λαμπακι.Εψαξα και βρηκα αυτο.

https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?855807-Pedal-Travel-Switch-ABS-DIY-Fix

Γνωριζει καποιος κατι για αυτη την φισα?Το εχει κανει κανενας?Λεω να παω να το κοιταξω μηπως ειναι καμια ψυχρη κολληση και ψαχνομαι τζαμπα.

Leonidas_E39
17-02-14, 20:36
Μοναδα κατα 99%

θανασης Φιλιππου
17-02-14, 20:49
Moυ εχει αναψει η ενδειξη του ΑΒS εδω και καιρο.Το συνδεσα στο διαγνωστικο και μου εβγαλε βλαβη στον εμπρος δεξι αισθητηρα.Τον αλλαξα αλλα δεν εσβησε το λαμπακι.Εψαξα και βρηκα αυτο.

https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?855807-Pedal-Travel-Switch-ABS-DIY-Fix

Γνωριζει καποιος κατι για αυτη την φισα?Το εχει κανει κανενας?Λεω να παω να το κοιταξω μηπως ειναι καμια ψυχρη κολληση και ψαχνομαι τζαμπα.Θα στο εβγαζε βλαβη τη φορουσαν τα πρωτα 36ρια ειναι πανω στο σερβοφρεν αλλα το ξανα λεω θα στο εβγαζε,μοναδα 99%.

JimE36
17-02-14, 20:50
Αμα ηταν μοναδα , δεν θα μου το εβγαζε το διαγνωστικο;

Leonidas_E39
17-02-14, 20:53
Απο την στιγμη που δεν μπορει να διαβαστει ο αισθητηρας ειναι κατα μεγαλο ποσοστο Μοναδα. Κλασικο προβλημα στα 36αρια. Τελευταια σου ελπιδα να τσεκαρεις το γραναζι που διαβαζει ο αισθητηρας που ειναι στο μουαγιο.

θανασης Φιλιππου
17-02-14, 20:55
Αμα ηταν μοναδα , δεν θα μου το εβγαζε το διαγνωστικο;οχι απαρετητα σε βγαζει αισθητηρα τον αλλαζεις και παλι τα ιδια (μηπως βαζεις ημιτασιον και δε το διαβαζει;μου εχει τυχει)ο εγκεφαλος ζηταει σημα επιστροφης απο τον καθε αισθητηρα αλλα δε μπορει να κανει διαγνωση οτι δε στελνει σημα εισοδου αρα βλεπει σφαλμα στον αισθηρα.
Τις γραμμες τις μετρησες ειναι ενταξει;

JimE36
17-02-14, 21:16
Οχι δεν εχω μετρησει τις γραμμες.Αν ηταν αισθητηρας, οταν τον αλλαξα θα επρεπε να σβησω το λαμπακι απο το διαγνωστικο ή το διαβαζει μονο του και σβηνει;

HLIAS - E36
26-03-14, 12:34
Δεν πρόκειται ακριβώς περι προβλήματος...

Αυριο θα αλλάξω σινεμπλοκ και ακρομπαρα-ημιμπαρα στο αυτοκίνητο... Πηρα 2 τιμες, η μία στα 150¤ και η άλλη στα 190¤ (μαζι με την τοποθέτηση)... Στη δεύτερη τιμή μου ειπε ειναι της Bilstein ενώ στην πρώτη ειναι τα κλασσικά... Πρωτη φορά ακουσα οτι η Bilstein βγάζει σινεμπλοκ... Ξερει κανεις κατι παραπανω επι του θεματος?

Υ.Γ.: Σινεμπλοκ θα βαλω τα παρακεντρα απο Μ3...

nikos1400
26-03-14, 12:43
Δεν πρόκειται ακριβώς περι προβλήματος...

Αυριο θα αλλάξω σινεμπλοκ και ακρομπαρα-ημιμπαρα στο αυτοκίνητο... Πηρα 2 τιμες, η μία στα 150¤ και η άλλη στα 190¤ (μαζι με την τοποθέτηση)... Στη δεύτερη τιμή μου ειπε ειναι της Bilstein ενώ στην πρώτη ειναι τα κλασσικά... Πρωτη φορά ακουσα οτι η Bilstein βγάζει σινεμπλοκ... Ξερει κανεις κατι παραπανω επι του θεματος?

Υ.Γ.: Σινεμπλοκ θα βαλω τα παρακεντρα απο Μ3...

febi-bilstein Ηλια σε εργοστασιακες προδιαγραφες.
πχ.
https://www.mister-auto.gr/el/set-t-p-th-teses-psalidi/febi-bilstein-07224_g1597_a10107224.html

Vassilis ///M
26-03-14, 13:59
https://www.mister-auto.gr/el/set-t-p-th-teses-psalidi/febi-bilstein-07224_g1597_a10107224.html

Eίναι αξιόπιστο site-εταιρία αυτό????

HLIAS - E36
26-03-14, 14:01
febi-bilstein Ηλια σε εργοστασιακες προδιαγραφες.
πχ.
https://www.mister-auto.gr/el/set-t-p-th-teses-psalidi/febi-bilstein-07224_g1597_a10107224.html

Αυτα δεν ειναι παρακεντρα???

leo328
26-03-14, 19:12
ηλια ακρομπαρα-ημιμπαρα βαλε αυστηρα lemforder και τιποτε αλλο.lemforder ειναι και τα γνησια....τα febi ειναι γτπκ για αυτο ειναι και φτηνα...thumb

HLIAS - E36
26-03-14, 19:26
ηλια ακρομπαρα-ημιμπαρα βαλε αυστηρα lemforder και τιποτε αλλο.lemforder ειναι και τα γνησια....τα febi ειναι γτπκ για αυτο ειναι και φτηνα...thumb

Aυτά θα βάλω Λεωνίδα... Με πρόλαβε το φιλαράκι σου ο Βαγγέλης, με συμβούλευσε όπως και για τα σινεμπλόκ τα παράκεντρα από Μ3...!thumb

nikos1400
26-03-14, 19:32
Eίναι αξιόπιστο site-εταιρία αυτό????

εχω παρει κατι αμορτισερ καγιαμπα για αγροτικο Βασιλη,
επιτυχημενη αγορα.

gregE36
27-03-14, 12:23
lemforder γιατι δινει μονο παρακεντρα??

6ylinder
27-03-14, 13:30
Υ.Γ.: Σινεμπλοκ θα βαλω τα παρακεντρα απο Μ3...

ΘΑ πρότεινα όχι...έχω ακούσει ότι ασκούνε μεγάλο ζόρι στα ψαλίδια και θα στείλουν τα μπαλάκια του ψαλιδιού σύντομα στον κάδο...Καλύτερα ομόκεντρα.

gregE36
27-03-14, 15:04
ομοκεντρα ειναι τα καλυτερα αλλα που θα βρουμε εκτος bmw?

6ylinder
27-03-14, 15:22
Υπάρχουν της Lemforder, κωδικός 2057801

gregE36
27-03-14, 15:56
μασιφ σαν του Μ3 ετσι??

6ylinder
27-03-14, 16:08
Έτσι λέει ο κατάλογος.

Kostas Maras
27-03-14, 17:35
ομοκεντρα ειναι τα καλυτερα αλλα που θα βρουμε εκτος bmw?

Φίλε πάρε powerflex.....και εισαι εντάξει......εγώ τα φοράω 13 χρόνια χωρίς προβλημα κανένα!

delsotos
19-04-14, 14:56
καλησπερα.Εχω μια ε36 του 93 μοντελο.Πριν 4 μηνες το αμαξι βγαινοντας απο το παρκινγκ εσβησε και δεν ξαναπηρε μπροστα.Η μιζα λειτουργουσε κανονικα.
Εφερα καποιους "φιλους" μηχανικους και μου ειπαν οτι πρεπει να παει το αμαξι μεσα στο συνεργειο για να το ψαξουν και να δουν τι εχει.
Οταν τους ρωτησα "2 ηρθαν συνολικα" για το κοστος και οτι δεν ημουν διατεθειμενος να πληρωσω κανα 500αρι για να το φτιαξω μου ειπαν οτι δεν θα βγει τοσο αλλα περιπου στα 300ευρω.
Απο την απαντηση τους καταλαβα οτι ειδη ειχαν βρει το προβλημα απλα δεν ηθελαν να πουν κατι παραπανω και δεν επεμεινα.
Ζητησα βοηθεια απο τον γειτονα μου που εχει ενα παλιο φιατ ουνο το οποιο εχει κανει φυλλο και φτερο αρκετες φορες και μου ειπε οτι θα το παλεψουμε μαζι.
Βεβαια επειδη δεν υπηρχε σαλιο το αμαξι εμεινε οπως ειπα 4 μηνες στο παρκινγκ ακινητο και τωρα την μεγαλη εβδομαδα εγινε το κονε με τον γειτονα.
το πηραμε βημα βημα.Εξετασαμε τα μπουζι και ειδαμε οτι δεν εδειναν σπινθηρα οποτε εξετασαμε το πιο απλο τον πολαπλασιαστη ο οποιος ηταν τελικα οκ.μπαταριες και τα ευκολα ηταν οκ.Οποτε αρχισα να ψαχνουμε για καποιους αισθητηρες και εκει ανακαλυψα τον αισθητηρα στροφαλου.
Πηραμε εναν καινουριο οχι γνησιο με κοστος 60 ευρω τον βαλαμε επανω σπινθηρα εβγαζε μπροστα δεν επαιρνε αλλα ηταν ενα πολυ θετικο βημα.Βγαλαμε τον εγκεφαλο και διαπιστωσαμε οτι ειχε καει ενα εξαρτημα(μας βοηθησε ενας φιλος του ηλεκτρολογος που του τον πηγαμε για εξεταση).ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΟΣ 8 ευρω (στο συνεργειο θα λεγανε οτι βαλανε αλλο εγκεφαλο και θα τον χρεωνανε 100).Το αμαξακι μου επιτελους το ακουσα να μιλαει.
Παμε τωρα στο καινουριο προβλημα που εχει παρουσιαστει πιθανοτητα λογο μεγαλης ακινησιας.
Στην πρωτη καθημερινη προσπαθεια για να παρει μπροστα
φτυνει αιμα και οταν παρει κανει σαν μοτοσακο.Αν το σβησω και οι επομενες προσπαθειες ειναι σχετικα δυσκολες,δηλαδη θελει η μιζα να γυρισει 3-5 δευτερολεπτα.
Στα σταματηματα ο ηχος της μηχανης ειναι μια χαρα αλλα οταν παω να ξεκινησω θελει λιγο παιξιμο ο συμπλεκτης γιατι κανει σαν να ειναι μπουκομενο και παει να σβησει.
Γενικα στις χαμηλες στροφες και στα ξεκινηματα υπαρχει προβλημα,αν αρπαξει και μετα δουλευει κανονικα.

συγνωμη για το σεντονι ειναι το πρωτο μου μυνημα

χρονια πολλα και καλη ανασταση σε ολους.

Leonidas_E39
19-04-14, 17:41
Maf μου μυριζεται ξεκουμπωσε τον και δοκιμασε

aggelosmk2
19-04-14, 21:08
Ναι κ μένα για Maf μου κάνει. Οι πιο συχνές δυσλειτουργίες του Μaf συνήθως αυτές είναι.

Αν μπορείς βρες έναν άλλο κ δοκίμασε τον.

Αν δε βρείς έχω φυλάξει κ εγώ τον δικό μου απο το 316. Οτι θελήσεις πες μου.

Stunt Mike
19-04-14, 21:24
ΘΑ πρότεινα όχι...έχω ακούσει ότι ασκούνε μεγάλο ζόρι στα ψαλίδια και θα στείλουν τα μπαλάκια του ψαλιδιού σύντομα στον κάδο...Καλύτερα ομόκεντρα.

Σαφεστατα και δεν ισχυει κατι τετοιο....Επισης με τα παρακεντρα κερδιζεις και καστερ στο τιμονι του Ε36 που πασχει σ'αυτον τον τομεα

Stunt Mike
19-04-14, 23:45
Αυτα δεν ειναι παρακεντρα???

ομοκεντρα ειναι....για να μην μπερδευομαστε με την ερμηνεια των λεξεων

Stunt Mike
19-04-14, 23:46
Σαφεστατα και δεν ισχυει κατι τετοιο....Επισης με τα παρακεντρα κερδιζεις και καστερ στο τιμονι του Ε36 που πασχει σ'αυτον τον τομεα

''Εκκεντρα'' ηθελα να γραψω,δλδ αυτα που εχουν την τρυπα πιο πλαι....

andreas_R
20-04-14, 21:20
Εμενα το 36αρι οταν εκανε ακριβως το ιδιο ηταν τρομπα βενζινης.

HLIAS - E36
28-04-14, 03:29
Έχω το κλασσικό πρόβλημα όπως το 99% από τα 36άρια με το πλαστικό κάτω από το παρ μπριζ που έχει ξεραθεί και έχει σπάσει σε 10.000 σημεία... Λέω να το αλλάξω για να μην δείχνει έτσι άσχημα... Ξέρει κανείς τιμές στο περίπου, αντιπροσωπεία, κλπ??? Για να μην με πιάσουν και τον κ**ο...

dklitiro
28-04-14, 06:38
Έχω το κλασσικό πρόβλημα όπως το 99% από τα 36άρια με το πλαστικό κάτω από το παρ μπριζ που έχει ξεραθεί και έχει σπάσει σε 10.000 σημεία... Λέω να το αλλάξω για να μην δείχνει έτσι άσχημα... Ξέρει κανείς τιμές στο περίπου, αντιπροσωπεία, κλπ??? Για να μην με πιάσουν και τον κ**ο...

Επειδή είμαι και εγώ σε φάση να το αλλάξω, το βρήκα στα ¤35,00...

HLIAS - E36
28-04-14, 11:47
Στην αντιπροσωπεία?

HLIAS - E36
28-04-14, 13:58
Mόλις γύρισα από την αντιπροσωπεία απογοητευμένος... 47¤!!!:shok:

Δεν πειράζει, καλά είναι κι έτσι...:th_Laie_67-1:

JimE36
29-04-14, 16:26
Καλησπερα.Και εγω πριν κανα χρονο το ειχα αλλαξει απο αντιπροσωπεια στα 45 ευρω.

ΚΩΣΤΑΣΠ82
28-06-14, 10:23
Καλημερα σε ολους
Ειμαι νεος στο φορουμ και εχω αντιμετωπισει κι εγω διαφορα μικροπροβληματα που εχουν αναφερθει οπως
ουρανος
ταπετσαριες
ντουλαπακι
παραθυρα
τα οποια και τα διορθωσα σχετικα ευκολα μονος μου
Εχω ομως ενα προβλημα εδω και 2 χρονια το οποιο δεν μπορω να παω σε συνεργειο για οικονομικους λογους...
Ο ανεμιστηρας του καλοριφερ δεν λειτουργει και ειναι το ψηφιακο διζωνικο (Ε36 316 coupe 96 β εξαμηνο)
Αρχικα αχισε να κανει ενα περιεργο θορυβο σαν να ζοριζετε ο ανεμιστηρας ωσπου καποια στιγμη σταματησε να λειτουργει εντελως. Ομως αν επεφτα σε καμια λακουβα ξαναξεκινουσε ωσπου σταματησε να γινετε και αυτο. Την τελευταια φορα που λειτουργησε παλι δουλευε ζορικα φυσικα παρατηησα οτι οταν ανοιγα τον διακοπτη των φωτων αλλαζαν και οι στροφες του. Τωρα εχει να δουλεψει κανα εξαμηνο. Επισης ο αερας που βγαινει με την φυσικη ροη τον χειμωνα βγαζει κρυο και το καλοκαιι ζεστο.
Να σημειωσω οτι η ηλεκτρονικη μοναδα λειτουγρει κανονικα.
Τι μπορω να κοιταξω σιγα σιγα για να βρω καμια ακρη γιατι δεν παλευεται αλλο ετσι.

nikos bob
28-06-14, 15:29
moter ?

Panos 316T
28-06-14, 17:20
πιστευω οτι ειναι συνδυαστικο το προβλημα:

οι "βανες" εχουν κολλησει ( βρισκονται πισω και αριστερα απο το κουτι ασφαλειοθηκης οι οποιες εχουν να κανουν με το ζεστο/κρυο στο καλοριφερ.

για επισκευη εχει αναφερθει κατι με χτυπημα αλλα δεν θυμαμαι

για το αλλο θεμα αν καταλαβα , εχει να κανει με οτι σε οποια κλιμακα και αν βαλεις την ενταση, αυτη ειναι σταθερη ή δεν υπαρχει.Μαλλον ο λεγομενος φακιρης η αιτια αλλα αυτο χρηζει αντικαταστασης.

θανασης Φιλιππου
28-06-14, 21:50
Πρωτον το μοτερ σου εχει φρακαρει συν τα καρβουνακια δε πατανε καλα,το βγαζεις το λαδωνεις αν γυρναει και κανεις μια προσευχη!!αλλιως αλλαγη για να βγει ειναι λιγο ως πολυ μανικι.Για το δευτερο ειναι οι ηλεκτροβανες του καλοριφερ στο χωρο της μηχανης δεξια αυτες μονο αλλαγη.

E36
07-07-14, 11:37
Παιδιά εμένα έχει βγάλει αντλία νερού, θερμοστάτη μαζί κ το πλαστικό καβούκι του,αντλία βενζίνης. Εχθές το βράδυ μου έκανε κάτι τρελά ο δείκτης της βενζινης μία ήταν σταθερός κ έδειχνε ότι είναι στη ρεζέρβα μετά έδειξε κανονικά κ μετά άρχισε πάλι τον κατήφορο :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

E36
07-07-14, 11:50
Ξέχασα κ ένα ακόμα τον υδράγυρο στο βεντιλατέρ

6ylinder
07-07-14, 12:01
Για το δευτερο ειναι οι ηλεκτροβανες του καλοριφερ στο χωρο της μηχανης δεξια αυτες μονο αλλαγη.

Δεν επισκευάζονται-καθαρίζονται;;

E36
07-07-14, 12:21
Ξέρει κανείς πως να φτιάξω τον δείκτη της βενζίνης?

andreas_R
07-07-14, 13:00
πρεπει να βγει εξω ολη τη τρομπα βενζινης.
Εκει πανω ειναι σε πρωτη φαση.

E36
07-07-14, 13:07
Ok κ μετά τι κάνεις?

andreas_R
07-07-14, 13:16
Το θεμα ειναι πρωτα απο ολα να δεις γιατι δεν δουλευει η ενδειξη.
Εαν ειναι απο το φλοτερ κανεις αυτο που σου ειπα.
Εαν ειναι απο οργανα ή καλωδιωση δεν γνωριζω δυστυχως.

Στην περιπτωση που λεμε κοιτας να ειναι συνδεμενα τα δυο καλωδιακια
και να μην εχουν οξειδωθει οι επαφες

E36
07-07-14, 13:25
Οκ θα το κοιτάξω ευχαριστώ

Spyrosb
03-08-14, 04:55
Παιδια καλησπέρα!

πολύ ενδιαφερον το θεμα με τα e36.
εγω προσωπικα ειχα προβλημα με τον ουρανο και με το δεικτη τις βενζινης.
ο δεικτης συγκεκριμενα μου εχει χαλασει τουλαχιστον 3-4 φορες στα 10 χρονια που εχω το αμαξι και καθε φορα εβγαζα την τρομπα βενζινης και την πηγαινα στον ηλεκτολογο και κολαγε ενα καλωδιακι και ολα καλα μετα.

το προβλημα μου τωρα ειναι οι ταπετσαριες στις πορτες του οδηγου και συνοδηγου.
στην αρχη ειχε θεμα μονο η μια επειδη ειχε φυγει το παραθυρο απο τις ραγες, το ανοιξα το εφτιαξα αλλα η ταπετσαρια δν εγινε ποτε οπως ηταν.

το αμαξι ειναι του 94 και μεχρι περσυ οποιος εμπαινε μεσα μου ελεγε οτι τα πλαστικα ειναι σε πολυ καλη κατασταση και τους εκανε εντυπωση που δεν ετριζε τιποτα.

τον τελευταιο χρονο εχω προσπαθησει να φτιχσω τις ταπετσαριες αλλα τιποτα.

τις βγαζω αλλαζω τα ασπρα "pins" που εχουν γυρω γυρω, τις βαζω πανω κρατανε κανα μηνα και κρεμανε μετα και στεκονται μονο απο τισ βιδες και το θεμα ειναι οτι κοπανανε στο ανοιξε κλεισε και στις λακουβες!

εχει καποιος να προτεινει καμια δραστικη λυση???

VasilisG85
03-08-14, 11:16
Παιδια καλησπέρα!

πολύ ενδιαφερον το θεμα με τα e36.
εγω προσωπικα ειχα προβλημα με τον ουρανο και με το δεικτη τις βενζινης.
ο δεικτης συγκεκριμενα μου εχει χαλασει τουλαχιστον 3-4 φορες στα 10 χρονια που εχω το αμαξι και καθε φορα εβγαζα την τρομπα βενζινης και την πηγαινα στον ηλεκτολογο και κολαγε ενα καλωδιακι και ολα καλα μετα.

το προβλημα μου τωρα ειναι οι ταπετσαριες στις πορτες του οδηγου και συνοδηγου.
στην αρχη ειχε θεμα μονο η μια επειδη ειχε φυγει το παραθυρο απο τις ραγες, το ανοιξα το εφτιαξα αλλα η ταπετσαρια δν εγινε ποτε οπως ηταν.

το αμαξι ειναι του 94 και μεχρι περσυ οποιος εμπαινε μεσα μου ελεγε οτι τα πλαστικα ειναι σε πολυ καλη κατασταση και τους εκανε εντυπωση που δεν ετριζε τιποτα.

τον τελευταιο χρονο εχω προσπαθησει να φτιχσω τις ταπετσαριες αλλα τιποτα.

τις βγαζω αλλαζω τα ασπρα "pins" που εχουν γυρω γυρω, τις βαζω πανω κρατανε κανα μηνα και κρεμανε μετα και στεκονται μονο απο τισ βιδες και το θεμα ειναι οτι κοπανανε στο ανοιξε κλεισε και στις λακουβες!

εχει καποιος να προτεινει καμια δραστικη λυση???

Φίλε εγώ αλλάζοντας τα άσπρα αυτά κλιπσάκια και κολλώντας με σιλικόνη τις θήκες για πράγματα που έχουν οι πόρτες όλα οκ.. επίσης αν σου έχει ξεκολλήσει το πλαστικό που κουμπώνει πάνω πάνω στην πόρτα θέλει κι αυτό κόλλημα με σιλικόνη πριν τοποθετηθεί ξανά στην πόρτα το πάνελ..

https://www.youtube.com/watch?v=GTQ3c6xK6N4
Αυτό το βιντεάκι θα σε βοηθήσει..

VasilisG85
03-08-14, 11:20
Παιδιά εγώ άλλο θέλω να σας ρωτήσω.
Επειδή έψαξα λίγο εδώ και δεν το βρήκα το συγκεκριμένο πρόβλημα, έχει παρουσιάσει σε κανέναν σας πρόβλημα με τον ήχο? ξαφνικά σταμάτησαν να παίζουν τα ηχεία στις πόρτες μου. Όλοι μου λένε για τον ενισχυτή. (Ηχεία και ενισχυτής εργοστασιακά της ΗΚ όλα)

HLIAS - E36
04-08-14, 10:39
Παιδιά εγώ άλλο θέλω να σας ρωτήσω.
Επειδή έψαξα λίγο εδώ και δεν το βρήκα το συγκεκριμένο πρόβλημα, έχει παρουσιάσει σε κανέναν σας πρόβλημα με τον ήχο? ξαφνικά σταμάτησαν να παίζουν τα ηχεία στις πόρτες μου. Όλοι μου λένε για τον ενισχυτή. (Ηχεία και ενισχυτής εργοστασιακά της ΗΚ όλα)

Ταυτόχρονα σταμάτησαν και τα δύο? Τότε δεν τροφοδοτούνται κατά 99% γιατί να χάλασαν ταυτόχρονα κομματάκι δύσκολο... Ψάξε τις εξόδους του ενισχυτή αρχικά...

aggelosmk2
13-09-14, 16:18
Καλησπέρα ! Ξέρει κανεις γιατι μπορεί να ναι οι καθρέφτες συνεχώς σε λειτουργία ξεθαμπώματος ?
Με το που βάζω μπροστά το αμάξι αρχίζουν να ζεσταινονται κ δε σβήνουν ποτέ. :wacko:

Δοκιμάζω κ άλλη οθόνη clima ,αναβοσβήνω το πίσω τζάμι μπας κ΄εχει σχέση αλλά τίποτα.

Leonidas_E39
13-09-14, 17:02
Αγγελε έχω την εντύπωση οτι είναι αναμμενοι μόνιμα.

dklitiro
13-09-14, 17:36
Αυτό που λέει και ο Λεωνίδας, ειναι συνέχεια αναμμενοι..

teo36
14-09-14, 00:01
Ξερει κανεις αν ο διακοπτης τον αλαρμ εχει φως σταθερο οταν αναβουμε τα πορειας η μονο όταν αναβοσβήνει?..ευχαριστω

DIMITr|S
14-09-14, 00:58
στο ε30 εχει σταθερο κοκκινο φως οταν αναβεις τα πορεια για να τον βρισκεις στο σκοταδι...λογικα το ιδιο ισχυει και στο ε36

nikos bob
14-09-14, 11:57
Έτσι δουλεύει, με εντολή μόνιμη από την ΖΚΕ ..

Στους καθρέφτες αναφέρομαι, αλλά και το φως των αλαρμ ετσι φωτίζεται.

aggelosmk2
14-09-14, 14:50
:shok: Σοβαρά ??? Μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο που εδώ κ 2 χρόνια δεν το χα παρατηρήσει.

Ετυχε να βαλω μια μέρα το χέρι μου στο καθρέφτη κ ζεματίστηκα. Κ έκτοτε μου γεννήθηκε η απορία μηπως χάλασε κάτι κ δουλεύει μόνιμα.

Επίσης μήπως γνωρίζει καποιος πόσο στοιχίζει να βγάλουμε αντικλείδι στα E36 με immobilizer ?

Skyline_IS
14-09-14, 22:21
Έτσι δουλεύει, με εντολή μόνιμη από την ΖΚΕ ..

Στους καθρέφτες αναφέρομαι, αλλά και το φως των αλαρμ ετσι φωτίζεται.

Δεν νομίζω να είναι μόνιμη η εντολή μιας και το κρυσταλλο παίρνει ρεύμα απο το μοτέρ των καθρευτών για αυτό και είναι συνεχώς αναμμένοι :original:

nikos bob
14-09-14, 22:32
Δεν νομίζω να είναι μόνιμη η εντολή μιας και το κρυσταλλο παίρνει ρεύμα απο το μοτέρ των καθρευτών για αυτό και είναι συνεχώς αναμμένοι :original:

ΟΚ
Εσυ ξερεις !!!

VasilisG85
27-09-14, 16:00
Ξερει κανεις αν ο διακοπτης τον αλαρμ εχει φως σταθερο οταν αναβουμε τα πορειας η μονο όταν αναβοσβήνει?..ευχαριστω

ανάβει με το που ανάβεις τα πορείας....

teo36
30-10-14, 15:32
Γειά σας πάλι το γνωστό πρόβλημα με τα πίσω φανάρια και τα στοπ έχουν σπάσει ! έχει να προτείνει κάτι κάνεις για λευκό κόκκινο καινούριο .για τετράπρτο

leo328
30-10-14, 21:18
Γειά σας πάλι το γνωστό πρόβλημα με τα πίσω φανάρια και τα στοπ έχουν σπάσει ! έχει να προτείνει κάτι κάνεις για λευκό κόκκινο καινούριο .για τετράπρτο

Ψάξε για μάρκα ulo.
.αυτή φτιάχνει και τα γνήσια.
Το ίδιο πράμα με τα γνήσια απλά δεν έχουν το σήμα της BMW..
Καμία σχέση το πως φωτίζουν τα ulo και τα γνησιά με τα depo κλπ.
Μιλάμε η μέρα με τη νύχτα...

teo36
31-10-14, 10:07
Ψάξε για μάρκα ulo.
.αυτή φτιάχνει και τα γνήσια.
Το ίδιο πράμα με τα γνήσια απλά δεν έχουν το σήμα της BMW..
Καμία σχέση το πως φωτίζουν τα ulo και τα γνησιά με τα depo κλπ.
Μιλάμε η μέρα με τη νύχτα...

το κοίταξα λίγο γρήγορα ,τα βρήκα μόνο σε ένα site αλλά 153¤ το ένα! !! Κάτι πιο οικονομικό ( τα Depp ο που αναφέρεις τι είναι?

leo328
31-10-14, 12:47
το κοίταξα λίγο γρήγορα ,τα βρήκα μόνο σε ένα site αλλά 153¤ το ένα! !! Κάτι πιο οικονομικό ( τα Depp ο που αναφέρεις τι είναι?

200ε καινουργια περσι τα πηρα απο εναν που τα χε προσφορα στο καρ.
ψαξε στο γερμανικο ebay αμα ασχολεισαι με ιντερνετ...θα τα βρεις πιο φτηνα.
τα depo 120ε και τ 2 πρεπει να χουν περιπου...αλα καμια σχεση με τα ulo..
165e + μεταφορικα απο γερμανια εχουν..οσο τα πηρα εγω περιπου πες..
https://www.ebay.de/itm/ULO-Heckleuchte-Ruckleuchte-5722-07-/350929191235?pt=DE_Autoteile&fits=Make%3ABMW%7CPlatform%3AE36&hash=item51b5028143
https://www.ebay.de/itm/ULO-Heckleuchte-Ruckleuchte-5722-08-/400608227156?pt=DE_Autoteile&fits=Make%3ABMW%7CPlatform%3AE36&hash=item5d461c6f54

ΚΩΣΤΑΣΠ82
01-11-14, 17:35
Καλημερα σε ολους
Ειμαι νεος στο φορουμ και εχω αντιμετωπισει κι εγω διαφορα μικροπροβληματα που εχουν αναφερθει οπως
ουρανος
ταπετσαριες
ντουλαπακι
παραθυρα
τα οποια και τα διορθωσα σχετικα ευκολα μονος μου
Εχω ομως ενα προβλημα εδω και 2 χρονια το οποιο δεν μπορω να παω σε συνεργειο για οικονομικους λογους...
Ο ανεμιστηρας του καλοριφερ δεν λειτουργει και ειναι το ψηφιακο διζωνικο (Ε36 316 coupe 96 β εξαμηνο)
Αρχικα αχισε να κανει ενα περιεργο θορυβο σαν να ζοριζετε ο ανεμιστηρας ωσπου καποια στιγμη σταματησε να λειτουργει εντελως. Ομως αν επεφτα σε καμια λακουβα ξαναξεκινουσε ωσπου σταματησε να γινετε και αυτο. Την τελευταια φορα που λειτουργησε παλι δουλευε ζορικα φυσικα παρατηησα οτι οταν ανοιγα τον διακοπτη των φωτων αλλαζαν και οι στροφες του. Τωρα εχει να δουλεψει κανα εξαμηνο. Επισης ο αερας που βγαινει με την φυσικη ροη τον χειμωνα βγαζει κρυο και το καλοκαιι ζεστο.
Να σημειωσω οτι η ηλεκτρονικη μοναδα λειτουγρει κανονικα.
Τι μπορω να κοιταξω σιγα σιγα για να βρω καμια ακρη γιατι δεν παλευεται αλλο ετσι.




πιστευω οτι ειναι συνδυαστικο το προβλημα:

οι "βανες" εχουν κολλησει ( βρισκονται πισω και αριστερα απο το κουτι ασφαλειοθηκης οι οποιες εχουν να κανουν με το ζεστο/κρυο στο καλοριφερ.

για επισκευη εχει αναφερθει κατι με χτυπημα αλλα δεν θυμαμαι

για το αλλο θεμα αν καταλαβα , εχει να κανει με οτι σε οποια κλιμακα και αν βαλεις την ενταση, αυτη ειναι σταθερη ή δεν υπαρχει.Μαλλον ο λεγομενος φακιρης η αιτια αλλα αυτο χρηζει αντικαταστασης.

Επανερχομαι και παλι για το ιδιο θεμα μιας και τωρα βρεθηκε χρονος και αναγκη μιας και επιασαν τα κρυα.......
Αλλαξα φακιρη και δεν ειδα καμια διαφορα το προβλημα παραμενει και εχω παρατηρησει οτι μαλλον δεν λειτουργουν και τα κλαπε....
βρηκλα και το βεντηλατερ μεσα απο το φιλτρο καμπινας και γυριζει μια χαρα δεν ειναι φρακαρισμενο.
Επισης οι σωληνες του ψυγειου στην βαπορετα ζεσταινονται κανονικα.
Κατα τα αλλα η ψηφιακη μοναδα "δειχνει" να λειτουργει σωστα. Κομπλαρει τον κομπρεσσορα λειτουργουν οι αντιστασεις πισω και ακουγεται και ενα κλακ οταν την ανοιγειες και οταν την κλεινεις. Ομως ενω και στα υπολοιπα "δειχνει" στην οθονη οτι λειτουργουν (ενταση ανεμιστηρα, κατευθυνσεις αερα) πολυ απλα δεν γινετε τιποτα στην πραξη και γι αυτο πιστευω οτι μαλλον καπου μεσα της ισως να ειναι το προβλημα.
οποιος μπορει να βοηθησει ευπροσδεκτος μιας και εχω αφησει το μισο ταμπλο λυμενο

BILL007
01-11-14, 18:59
Βαλβίδες καλοριφέρ?

Tsik.D.
01-11-14, 19:19
φιλε παιζει να ειναι βανες του καλοριφερ.. την πεμπτη τις αλλαξα.. ετοιμασου για ενα μικρο σοκ αν εχεις διζωνικο κλιματισμο και δεν βρεις μεταχειρο βανες... ολα τα προηγουμενα ΑΝ εχεις θεμα με τις βανες..

ΚΩΣΤΑΣΠ82
02-11-14, 17:26
φιλε παιζει να ειναι βανες του καλοριφερ.. την πεμπτη τις αλλαξα.. ετοιμασου για ενα μικρο σοκ αν εχεις διζωνικο κλιματισμο και δεν βρεις μεταχειρο βανες... ολα τα προηγουμενα ΑΝ εχεις θεμα με τις βανες..

Δεν τις εχω κοιταξει αυτες. Πως θα καταλαβω αν ειναι καλες?
Εχουν κι αυτες σχεση με το αν περνει εντολη ο ανεμιστηρας να γυρισει?
Παντως την ψηφιακη μοναδα την εχω αλλαξει ηδη μια φορα το 2005 τοτε που εβγαλα το μανισιο κασετοφωνο και εβαλα ενα SONY μετα απο καμια βδομαδα μου αναβοσβηνε συνεχεια η μοναδα μεχρι που την αντικατεστησα και εκτοτε δουλευε κανονικα, ευτυχως για την τοτε εποχη φθηνα περιπου 100 ευρω.
Οσον αφορα τα κλαπε κατευθυνσεων ατων αεραγωγων απο που παιρνουν εντολη αυτα?
υ.γ. μπορω να ανεβασω καπου βιντεο ωστε να δειξω πως συμπεριφερετε?

Skyline_IS
02-11-14, 17:40
Εδώ και λίγο καιρό που έπεσε η θερμοκρασία παρατήρησα ότι η πόρτα του οδηγού ξεκλειδώνει με τον συναγερμό αλλά δεν κλειδώνει, ο μηχανισμός όμως ακούγεται ότι οπλίζει κανονικά. Αν ζεστάνει λίγο ο καιρός τότε είναι κομπλέ.
Φαντάζομαι ότι με λίγο γράσσο θα είναι εντάξει, όμως και το κεντρικό κλείδωμα απο την πόρτα του οδηγόυ δουλεύει όποτε του κάνει κέφι.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

6ylinder
03-11-14, 10:10
Δεν τις εχω κοιταξει αυτες. Πως θα καταλαβω αν ειναι καλες?
Εχουν κι αυτες σχεση με το αν περνει εντολη ο ανεμιστηρας να γυρισει?
Παντως την ψηφιακη μοναδα την εχω αλλαξει ηδη μια φορα το 2005 τοτε που εβγαλα το μανισιο κασετοφωνο και εβαλα ενα SONY μετα απο καμια βδομαδα μου αναβοσβηνε συνεχεια η μοναδα μεχρι που την αντικατεστησα και εκτοτε δουλευε κανονικα, ευτυχως για την τοτε εποχη φθηνα περιπου 100 ευρω.


Οι βάνες με τον ανεμιστήρα δεν πρέπει λογικά να έχουν καμία σχέση...αν δεν έχεις τη δυνατότητα να το φτιάξεις, πήγαινε τουλάχιστον να σου που τί φταίει και πόσο κοστίζει να ξέρεις...

Για να ξέρεις...αν σου ξανατύχει, όταν η μονάδα αναβοσβήνει από μόνη της, ευθύνεται ένα πυκνωτάκι όπου το αλλάζεις μόνος σου με κόστος 0,50¤...τζάμπα είχες δώσει τα 100¤, αλλά πλέον ο χρόνος έκανε απόσβεση στη χασούρα...:original:

Δημήτρης Λέκκας
03-11-14, 22:18
Παιδιά καλησπέρα. Από χθες το τζάμι του οδηγου κολλάει λίγο ... Δηλαδή αρχίζει το τζάμι να κατεβαίνει κανονικά και κάπου στη μέση κατεβαίνει με πιο αργή ταχύτητα και μετά επανέρχεται . Το ανέβασμα είναι φυσιολογικό σε όλη τη διαρκειά του . Πάω για γρύλλο ? Και αν ναι τι κόστος ? Λέω να παώ συνεργείο να το δουν μεθαύριο ? Ανκαι μπορεί να βγάλω και την ταπετσαρία και μόνος να δω μήπως έχει κάτι ....:thanks::thanks:

ΚΩΣΤΑΣΠ82
05-11-14, 14:55
Οι βάνες με τον ανεμιστήρα δεν πρέπει λογικά να έχουν καμία σχέση...αν δεν έχεις τη δυνατότητα να το φτιάξεις, πήγαινε τουλάχιστον να σου που τί φταίει και πόσο κοστίζει να ξέρεις...

Για να ξέρεις...αν σου ξανατύχει, όταν η μονάδα αναβοσβήνει από μόνη της, ευθύνεται ένα πυκνωτάκι όπου το αλλάζεις μόνος σου με κόστος 0,50¤...τζάμπα είχες δώσει τα 100¤, αλλά πλέον ο χρόνος έκανε απόσβεση στη χασούρα...:original:

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Πηγα σε εναν ηλεκτρολογο μου ειπε να τσεκαρω τον ανεμιστηρα.
Σημερα τον τσεκαρα .... λειτουργει κανονικα.
Τον ξεσυνδεσα και τον δοκιμασα απευθειας απ την μπαταρια και δουλευει.
Μετα ξανασυνδεσα τα φισακια του και λειτουργησε για καπια λεπτα μετα οχι.....
εκλεισα τον διακοπτη ξαναναψε αλλα ξανασταματησε. Το εκανα μερικες φορες ακομα πατουσα και τα κουμπια απο την μοναδα ξεκινουσε αλλα ξανασταματουσε και παρατηρησα οτι στην ανακυκλωση δουλευει πολυ πιο δυνατα απ οτι στην τερμα σκαλα χωρις ανακυκλωση. . Ξαναλεω οτι εχω αλλαξει τον φακιρη μεταχειρησμενο βεβαια, μηπως κι αυτος που πηρα ειναι προβληματικος?
Αυριο λεω να παω σε εναν ηλεκτρονικο να τσεκαρω και την πλακετα απ την μοναδα να αποκλεισω κι αυτο το ενδεχομενο αλλα αν ειναι κι αυτη καλη μετα τι αλλο να κοιταξω???

Tsik.D.
05-11-14, 19:10
Κωστα σου βγαζει ζεστη αλλα δεν δυναμωνει η ενταση; Η δυναμωνει και χαμηλωνει η ενταση χωρις να βγαζει ζεστη; Επισης μηπως βγαζει ζεστη κανονικα αλλα μονο στην μια απο τις 2 πλευρες; Πχ μονο στου συνοδηγου ζεστη ενω στου οδηγου κρυο η το αντιθετο;

ΚΩΣΤΑΣΠ82
05-11-14, 19:33
Κωστα σου βγαζει ζεστη αλλα δεν δυναμωνει η ενταση; Η δυναμωνει και χαμηλωνει η ενταση χωρις να βγαζει ζεστη; Επισης μηπως βγαζει ζεστη κανονικα αλλα μονο στην μια απο τις 2 πλευρες; Πχ μονο στου συνοδηγου ζεστη ενω στου οδηγου κρυο η το αντιθετο;


Δεν βγαζει αερα καθολου ετσι δεν μπορω να ξερω τι συμβαινει με την θερμοκρασιατου αερα ακομα, ας δουλεψει πρωτα ο ανεμιστηρας και το ζεστο κρυο νομιζω ειναι σχετικα πιο ευκολο να διορθωθει.
Αλλαξα φακιρη (μεταχεορισμενο) θα μπορουσε να ετυχε κι αυτος ελλατωματικος?
Ελεγξα τον ανεμιστηρα (λειτουργικος).
Εμεινε η μοναδα να τσεκαρω.
Επισης ψαχνοντας εδω βρηκα αυτο https://gr.bmwfans.info/parts-catalog/E36-Coupe/Europe/316i-M43/L/1996/browse/heater_and_air_conditioning/electric_parts_for_ac_unit/
θα μπορουσε μηπως να φταιει το εξαρτημα 2 (Αντίσταση βαθμίδες ανεμιστήρα) που δειχνει?

VasilisG85
05-11-14, 19:36
Καλημερα σε ολους
Ειμαι νεος στο φορουμ και εχω αντιμετωπισει κι εγω διαφορα μικροπροβληματα που εχουν αναφερθει οπως
ουρανος
ταπετσαριες
ντουλαπακι
παραθυρα
τα οποια και τα διορθωσα σχετικα ευκολα μονος μου
Εχω ομως ενα προβλημα εδω και 2 χρονια το οποιο δεν μπορω να παω σε συνεργειο για οικονομικους λογους...
Ο ανεμιστηρας του καλοριφερ δεν λειτουργει και ειναι το ψηφιακο διζωνικο (Ε36 316 coupe 96 β εξαμηνο)
Αρχικα αχισε να κανει ενα περιεργο θορυβο σαν να ζοριζετε ο ανεμιστηρας ωσπου καποια στιγμη σταματησε να λειτουργει εντελως. Ομως αν επεφτα σε καμια λακουβα ξαναξεκινουσε ωσπου σταματησε να γινετε και αυτο. Την τελευταια φορα που λειτουργησε παλι δουλευε ζορικα φυσικα παρατηησα οτι οταν ανοιγα τον διακοπτη των φωτων αλλαζαν και οι στροφες του. Τωρα εχει να δουλεψει κανα εξαμηνο. Επισης ο αερας που βγαινει με την φυσικη ροη τον χειμωνα βγαζει κρυο και το καλοκαιι ζεστο.
Να σημειωσω οτι η ηλεκτρονικη μοναδα λειτουγρει κανονικα.
Τι μπορω να κοιταξω σιγα σιγα για να βρω καμια ακρη γιατι δεν παλευεται αλλο ετσι.




Φίλε, κατα 99,9% τα συμπτώματα που περιγράφεις οφείλονται στην ηλεκτρονική οθόνη του διζωνικού κλιματισμού. Το ίδιο ακριβώς ειχα πάθει κι εγώ, έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο με σένα. πρέπει να πάς σε κάποιον ηλεκτρονικό (όχι ηλεκτρολόγο, δεν θα ασχοληθεί). Να φανταστείς εγώ το πήγα σε κάποιον που επισκευάζει τηλεοράσεις. το κόστος είναι μηδαμινό. σε μένα έκανε μια απλή κόλληση στην πλακέτα απ΄ότι μου είπε. απλά άνοιξέ το και πήγαινέ του το ανοικτό. αν θες περισσότερες πληροφορίες στείλε μου πμ.

VasilisG85
05-11-14, 19:40
Φίλε, κατα 99,9% τα συμπτώματα που περιγράφεις οφείλονται στην ηλεκτρονική οθόνη του διζωνικού κλιματισμού. Το ίδιο ακριβώς ειχα πάθει κι εγώ, έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο με σένα. πρέπει να πάς σε κάποιον ηλεκτρονικό (όχι ηλεκτρολόγο, δεν θα ασχοληθεί). Να φανταστείς εγώ το πήγα σε κάποιον που επισκευάζει τηλεοράσεις. το κόστος είναι μηδαμινό. σε μένα έκανε μια απλή κόλληση στην πλακέτα απ΄ότι μου είπε. απλά άνοιξέ το και πήγαινέ του το ανοικτό. αν θες περισσότερες πληροφορίες στείλε μου πμ.

να συμπληρώσω, τα δικά μου συμπτώματα ήταν : δούλευε σαν τρελή η τροχαλία του air condition, η οθόνη μερικές φορές τα γράμματα φαινόντουσαν λιγότερο φωτεινά από το κανονικό,έβγαζε ότι να'ναι αέρα(ζεστό ή κρύο, ανάλογα με τα κέφια του)

ΚΩΣΤΑΣΠ82
05-11-14, 19:49
να συμπληρώσω, τα δικά μου συμπτώματα ήταν : δούλευε σαν τρελή η τροχαλία του air condition, η οθόνη μερικές φορές τα γράμματα φαινόντουσαν λιγότερο φωτεινά από το κανονικό,έβγαζε ότι να'ναι αέρα(ζεστό ή κρύο, ανάλογα με τα κέφια του)

Ευχαριστω βασιλη
Τα συμπτωματα που περιγραφεις τα ειχα το 2005 κουνουσες την μπλε φυσα απο πισω δουλευε σταματουσε ή χτυπουσες λιγο το ταμπλο και ξαναδουλευε.
Αλλαζοντας την μοναδα τοτε λυθηκε το προβλημα.
Τωρα αυτο που εχω ειναι οτι δεν βγαζει αερα πουθενα. Καιεχω ψαξει οσα αναφερω στα προηγουμενα ποστ.

Tsik.D.
06-11-14, 01:21
Δεν βγαζει αερα καθολου ετσι δεν μπορω να ξερω τι συμβαινει με την θερμοκρασιατου αερα ακομα, ας δουλεψει πρωτα ο ανεμιστηρας και το ζεστο κρυο νομιζω ειναι σχετικα πιο ευκολο να διορθωθει.
Αλλαξα φακιρη (μεταχεορισμενο) θα μπορουσε να ετυχε κι αυτος ελλατωματικος?
Ελεγξα τον ανεμιστηρα (λειτουργικος).
Εμεινε η μοναδα να τσεκαρω.
Επισης ψαχνοντας εδω βρηκα αυτο https://gr.bmwfans.info/parts-catalog/E36-Coupe/Europe/316i-M43/L/1996/browse/heater_and_air_conditioning/electric_parts_for_ac_unit/
θα μπορουσε μηπως να φταιει το εξαρτημα 2 (Αντίσταση βαθμίδες ανεμιστήρα) που δειχνει?

σε ρωτησα για να καταλαβω τι ζημια εχεις.. στην περιπτωση που ηταν σαν και το δικο μου προβλημα να τσεκαρες τις βανες του καλοριφερ.. τωρα ομως με αυτα που περιγραφεις δυστηχως δεν μπορω να σε βοηθησω. καλητερα θα ηταν να πας σε καποιον ειδικο πιστευω .. thumb ελπιζω να λυθει γρηγορα το προβλημα !!

ΚΩΣΤΑΣΠ82
07-11-14, 20:25
σε ρωτησα για να καταλαβω τι ζημια εχεις.. στην περιπτωση που ηταν σαν και το δικο μου προβλημα να τσεκαρες τις βανες του καλοριφερ.. τωρα ομως με αυτα που περιγραφεις δυστηχως δεν μπορω να σε βοηθησω. καλητερα θα ηταν να πας σε καποιον ειδικο πιστευω .. thumb ελπιζω να λυθει γρηγορα το προβλημα !!

οι βανες ειναι ενταξει το τσεκαρα σημερα που δουλευε.....
οτι να ναι μ εχει τρελανει
απ την μερα που τσεκαρα το βεντηλατερ εχει αρχισει και δουλευει για κανα 2 λεπτα και μετα σταματαει ξαναξεκιναει οποτε του καπνισει.... αλλα και παλι δεν δουλευουν ολα σωστα, δεν ξερω ανα ολα αυτα ειναι τυχαια αλλα δεν μπορεσα ακομα λογω δουλειας να παω να τσεκαρω και την πλακετα....
Κατι μου λεει οτι εκει θα ειναι το προβλημα αλλα και οτι ο φακιρης που αλλαξα ειναι επισης προβληματικος....

YiorgosXania
09-11-14, 21:15
Καλησπέρα, επειδή έχει γραφτεί και δεν το βρίσκω .... έχω Ε36 Κουπέ και έχω πρόβλημα με το παράθυρο του οδηγού ενω κατεβαίνει κανονικά, όταν το ανεβάζω κολλάει σε δύο σημεία και σταματά να ανεβαίνει.
Αν μπορείται και μέσω π.μ.
σας ευχαριστώ

aggelosmk2
19-11-14, 19:41
Kαλησπέρα ! Φωτισμού το πρόβλημα!

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ειχε αλλάξει ολα τα λαμπάκια του εσωτερικού φωτισμού του αυτοκινήτου σε led (της κακιάς ωρας κ της μαύρης λύπης) μαζι κ της πινακίδας ,με αποτέλεσμα να καούν κ όσα δεν κάηκαν φλασάρουν λες κ είσαι στη Barbarella με τον Μπίλια κ τον Γαρδέλη https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/11/disco084-1.gif https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/11/music115-1.gif https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/11/disco084-1.gif !!!

Eχετε τοποθετήσει-δοκιμάσει εσείς τίποτα led της προκοπής για να μου προτείνετε ?

BILL007
19-11-14, 21:46
Kαλησπέρα ! Φωτισμού το πρόβλημα!

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ειχε αλλάξει ολα τα λαμπάκια του εσωτερικού φωτισμού του αυτοκινήτου σε led (της κακιάς ωρας κ της μαύρης λύπης) μαζι κ της πινακίδας ,με αποτέλεσμα να καούν κ όσα δεν κάηκαν φλασάρουν λες κ είσαι στη Barbarella με τον Μπίλια κ τον Γαρδέλη https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/11/disco084-1.gif https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/11/music115-1.gif https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/11/disco084-1.gif !!!

Eχετε τοποθετήσει-δοκιμάσει εσείς τίποτα led της προκοπής για να μου προτείνετε ?

Ρώτα το χρήστη Χρίστος thumb Είχε αλλάξει με επιτυχία τέτοια λαμπάκια στο 36άρι του κάποτε thumb

VasilisG85
22-11-14, 10:28
Καλησπέρα, επειδή έχει γραφτεί και δεν το βρίσκω .... έχω Ε36 Κουπέ και έχω πρόβλημα με το παράθυρο του οδηγού ενω κατεβαίνει κανονικά, όταν το ανεβάζω κολλάει σε δύο σημεία και σταματά να ανεβαίνει.
Αν μπορείται και μέσω π.μ.
σας ευχαριστώ



Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα, οπότε κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.....

Skyline_IS
22-11-14, 11:37
Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα, οπότε κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.....

Ξεκινάς απο τα εύκολα.
Γρασάρισμα τον μηχανισμο του γρύλου καθώς και τα περιφερειακά του εξαρτήματα και επίσης βάλε στις τσιμόυχες των πορτών λίγο σπρέυ σιλικόνης (θα γίνει λίγο χάλια στην αρχή το τζάμι αλλά το καθαρίζεις).


Κατα μεγάλη πιθανότητα το πρόβλημα σου θα λυθεί.Αν όχι τότε πάς για καινούργιο μοτεράκι παραθύρου

VasilisG85
22-11-14, 11:41
Ξεκινάς απο τα εύκολα.
Γρασάρισμα τον μηχανισμο του γρύλου καθώς και τα περιφερειακά του εξαρτήματα και επίσης βάλε στις τσιμόυχες των πορτών λίγο σπρέυ σιλικόνης (θα γίνει λίγο χάλια στην αρχή το τζάμι αλλά το καθαρίζεις).


Κατα μεγάλη πιθανότητα το πρόβλημα σου θα λυθεί.Αν όχι τότε πάς για καινούργιο μοτεράκι παραθύρου

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι όταν πατάω το διακόπτη στη δεύτερη σκάλα και τον κρατάω πατημένο δεν κολλάει πουθενά. κολλάει μόνο όταν τον πατήσω στη δεύτερη σκάλα και τον αφήσω. αντί να ανέβει ως το τέρμα ανεβαίνει ως τη μεση και σταματαει. και μετα πρεπει να τον ξαναπατησω. φοβάμαι οτι είναι το μοτεράκι και μάλλον δε θα κάνω τιποτα με το σπρευ σιλικόνης....

YiorgosXania
22-11-14, 20:25
αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι όταν πατάω το διακόπτη στη δεύτερη σκάλα και τον κρατάω πατημένο δεν κολλάει πουθενά. κολλάει μόνο όταν τον πατήσω στη δεύτερη σκάλα και τον αφήσω. αντί να ανέβει ως το τέρμα ανεβαίνει ως τη μεση και σταματαει. και μετα πρεπει να τον ξαναπατησω. φοβάμαι οτι είναι το μοτεράκι και μάλλον δε θα κάνω τιποτα με το σπρευ σιλικόνης....


https://youtu.be/UtFVovR6NDI
Δοκίμασα αυτό στο βίντεο, με λιγο λάδι τις αρθρώσεις και σιλικόνη απο πάνω στο τζάμι, αλλά του συνοδηγού πάλι σε ενα σημείο την μια κολλάει και την άλλη δεν κολλάει... τι λέτε να το ξηλώσω πάλι?

savvas bmwdakias
22-11-14, 20:49
αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι όταν πατάω το διακόπτη στη δεύτερη σκάλα και τον κρατάω πατημένο δεν κολλάει πουθενά. κολλάει μόνο όταν τον πατήσω στη δεύτερη σκάλα και τον αφήσω. αντί να ανέβει ως το τέρμα ανεβαίνει ως τη μεση και σταματαει. και μετα πρεπει να τον ξαναπατησω. φοβάμαι οτι είναι το μοτεράκι και μάλλον δε θα κάνω τιποτα με το σπρευ σιλικόνης....

Βασιλη πριν αλλαξεις μηχανισμο παραθυρου δοκιμασε να αλλαξεις και το νουμερο 2 απο την παρακατω φωτογραφια. Ειναι πολυ φτημα δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις. Ειναι 2 πλαστικα κοματια τα οποια τσουλανε μεσα στις ραγες του μηχανισμου και σπανε σχετικα ευκολα, κολαει ο μηχανισμος ο οποιος νομιζει οτι βρηκε εμποδιο και σταματαει αυτοματα. Ψαχνοντας κατι αλλο βρηκα τυχαια αυτα τα ανταλλακτικακια και σε θυμηθηκα, αν εισαι Θεσσαλονικη στα χαριζω να δοκιμασεις.

VasilisG85
22-11-14, 21:41
Βασιλη πριν αλλαξεις μηχανισμο παραθυρου δοκιμασε να αλλαξεις και το νουμερο 2 απο την παρακατω φωτογραφια. Ειναι πολυ φτημα δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις. Ειναι 2 πλαστικα κοματια τα οποια τσουλανε μεσα στις ραγες του μηχανισμου και σπανε σχετικα ευκολα, κολαει ο μηχανισμος ο οποιος νομιζει οτι βρηκε εμποδιο και σταματαει αυτοματα. Ψαχνοντας κατι αλλο βρηκα τυχαια αυτα τα ανταλλακτικακια και σε θυμηθηκα, αν εισαι Θεσσαλονικη στα χαριζω να δοκιμασεις.


μεγάλη πιθανότητα να είναι αυτό που λες, γιατί μου το έκανε από τη στιγμή που άλλαξα τζάμι (μου είχαν σπάσει το τζάμι και μου κλέψανε τα κινητά που είχα μέσα). Ίσως να έσπασαν αυτά τα πλαστικά, σωστός, θα το κοιτάξω....

Δημήτρης Λέκκας
05-04-15, 23:56
Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα e36 sedan και θέλω να βάλω προσκέφαλα στις πίσω θέσεις , αλλά έχω βρει προσκέφαλα από coupe.Εμφανησιακά είναι ίδια.... Ξέρετε αν ταιριάζουν?:thanks:

leo328
06-04-15, 09:19
Kαλησπέρα ! Φωτισμού το πρόβλημα!

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ειχε αλλάξει ολα τα λαμπάκια του εσωτερικού φωτισμού του αυτοκινήτου σε led (της κακιάς ωρας κ της μαύρης λύπης) μαζι κ της πινακίδας ,με αποτέλεσμα να καούν κ όσα δεν κάηκαν φλασάρουν λες κ είσαι στη Barbarella με τον Μπίλια κ τον Γαρδέλη https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/11/disco084-1.gif https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/11/music115-1.gif https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/11/disco084-1.gif !!!

Eχετε τοποθετήσει-δοκιμάσει εσείς τίποτα led της προκοπής για να μου προτείνετε ?

αγγελε πριν 2 χρονια ειχα αλλαξει ολα τα λαμπακια εσωτερικα της καμπινας+της πινακιδας απο απλα σε led...τα εβγαλα περσι γιατι ειπα να το κανω Oem σε ολα τα φωτα (μεσα-εξω) που εβαλα καινουργιες λαμπες osram Παντου (μεσα-εγω στα φαναρια παντου)..
τις εχω σε ενα κουτι σπιτι...παρε με ενα τηλ να συναντηθουμε εκει στο φουρνο οπως την αλλη φορα να στις δωσω...δεν ειχα προβλημα οσο δουλεψαν...να τις ξαναβαλω δεν το βλεπω γιατι ηταν ψιλολευκο το φως οποτε ελα παρτες να κανεις την δουλεια σου αμα θες..

leo328
06-04-15, 09:24
Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα e36 sedan και θέλω να βάλω προσκέφαλα στις πίσω θέσεις , αλλά έχω βρει προσκέφαλα από coupe.Εμφανησιακά είναι ίδια.... Ξέρετε αν ταιριάζουν?:thanks:

συμφωνα με το realoem που μπηκα και ειδα τους κωδικους στα πισω προσκεφαλα coupe-sedan ειναι οι ιδιοι κωδικοι...thumb

HLIAS - E36
06-04-15, 10:06
Βασιλη πριν αλλαξεις μηχανισμο παραθυρου δοκιμασε να αλλαξεις και το νουμερο 2 απο την παρακατω φωτογραφια. Ειναι πολυ φτημα δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις. Ειναι 2 πλαστικα κοματια τα οποια τσουλανε μεσα στις ραγες του μηχανισμου και σπανε σχετικα ευκολα, κολαει ο μηχανισμος ο οποιος νομιζει οτι βρηκε εμποδιο και σταματαει αυτοματα. Ψαχνοντας κατι αλλο βρηκα τυχαια αυτα τα ανταλλακτικακια και σε θυμηθηκα, αν εισαι Θεσσαλονικη στα χαριζω να δοκιμασεις.

Σωραίος...!!!thumb

Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω...

HLIAS - E36
22-08-15, 15:44
Παιδιά θέλω τα φώτα σας πριν τρέξω σε συνεργεία ηλεκτρολογεία κλπ... Δεν λειτουργεί το τηλεχειριστήριο για κλείδωμα - ξεκλείδωμα... Έχω δοκιμάσει να αλλάξω εσωτερικό καθρέφτη, δηλαδή κούμπωσα την φίσα σε άλλον μήπως είναι από την κεραία αλλά πάλι τίποτα...

Φυσικά έχω αλλάξει και μπαταρία στο τηλεχειριστήριο... :thumbsup:

Τι μπορεί να φταίει?

savvas bmwdakias
22-08-15, 15:46
Παιδιά θέλω τα φώτα σας πριν τρέξω σε συνεργεία ηλεκτρολογεία κλπ... Δεν λειτουργεί το τηλεχειριστήριο για κλείδωμα - ξεκλείδωμα... Έχω δοκιμάσει να αλλάξω εσωτερικό καθρέφτη, δηλαδή κούμπωσα την φίσα σε άλλον μήπως είναι από την κεραία αλλά πάλι τίποτα...

Φυσικά έχω αλλάξει και μπαταρία στο τηλεχειριστήριο... :thumbsup:

Τι μπορεί να φταίει?

Μηπως θελει προγραμματισμο? Με τα παραθυρα τι εκανες τελικα?

HLIAS - E36
22-08-15, 15:56
Με τα παράθυρα κατά περίεργο τρόπο διορθώθηκε μόνο του... Σπάνια το κάνει πάλι...

Προγραμματισμό ε? Και πως γίνεται αυτό? Ηλεκτρολόγο θέλει?

Skyline_IS
27-08-15, 17:05
Eχω θέμα με την υγρασία στα τζάμια του αυτοκινήτου, ακόμα και με μια σύντομη καλοκαιρινή καταιγίδα γίνεται χαος.


Κάπου είχα διαβάσει σε ένα παλιότερο thread στο forum για μια αμπούλα καπνού και απο εκεί παρατηρείς από που μπάζει υγρασία στο αμάξι. Δυστηχώς δεν μπορώ να βρώ το thread.


Μπορεί κάποιος να διαφωτίσει επί του θέματος? :original:

bmwz3
16-10-15, 15:18
καλησπερα! εχω ψηφιακη οθόνη clima και δε δείχνει τίποτα ενω τα κουμπιά ειναι αναμμένα .σαν να εχει κολλήσει σε μια ρύθμιση στο ζεστό! επισκευάζει κανεις στη θεσσαλονίκη φτηνά ? ή να παρω αλλη μεταχειρισμένη? έχετε καμια γνώμη?
36αρι κουπε 98 μοντελο!

andrease30
14-09-16, 19:17
Καλησπερα,εγορασα την προηγουμενη βδομαδα ενα ε36 316 του '94 sedan,να πω και γω τα λιγα προβληματα που ειδα τις δυο μερες που προλαβα γιατι εφυγε ταξιδι ο πατερας μου.

1)Νερα στην δεξια πλευρα του πορτμπαγκαζ.(Πως θα δω απο που μπαινου?)
2)το παραθυρο του συνοδηγου οταν ειναι κατεβασμενο στη μεση και κλεισει η πορτα χτυπαει.
3)παραθυρο οδηγου ενω ανεβοκατεβαινε κανονικα,ξαφνικα ζοριζοταν παρα πολυ στο πανω/κατω και ακουγοταν και ενα "τσιριγμα",μαλλον καπου βρισκει,περιμενω να γυρισει για να το τσεκαρω.
Σκεφτομαι επισης,επειδη αλλαξε μηχανισμο κλειδαριας πριν λιγο καιρο ο προηγουμενος μηπως κατι δεν βαλανε καλα,το τζαμι εντωμεταξυ εχει γινει χαλια απο γρατζουνιες.
4)το ντουλαπακι εχει κρεμασει
5)θελω να αλλαξω ουρανο και κολωνακια με suede μαυρο και μοκετα γιατι ειναι σκισμενη
6)δεν αναβουν τα map lights διπλα στην πλαφονιερα (σκεφτομαι να αλλαξω ολα τα λαμπακια του εσωτερικου και του ταμπλω με led)
7)Αλλαγη στους διακοπτες των ηλεκτρικων μπρος πισω (μαλλον τα βαλανε μετα και ειναι οπως να ναι,αντι να ναι διπλα στον λεβιε ταχυτητων ειναι διπλα στον αναπτηρα)
8)Ξεβαμενα σηματα μπρος πισω
9)αλλαγη τιμονιου
10)χαλασμενος δεικτης βενζινης,οταν δεν δειχνει με λιγο χτυπημα δουλευει.
11)Στο ταξιδι ο πατερας μου οταν εφτασε στην Πατρα,τσεκαρε τα νερα και ειχε χασει το ψυγειο γυρω στα 200ml.

Προς το παρον αυτα,βλεπουμε στην πορεια.

skaros
25-02-20, 07:21
Ανασταίνω το thread μιας και δεν διορθώθηκε το πρόβλημα μου.
Και αναλύω...
1. Προ 6μήνου άρχισε να μην 'ακούει' η ασφάλεια του συνοδηγού στο κεντρικό κλείδωμα. Στην αρχή περιοδικά, τώρα πλέον μόνιμα (παρέδωσε πνεύμα). Είναι κάτι που επιδιορθώνεται ή αλλάζω μοτεράκι?
2. Συμπλήρωσε το πακέτο προχτές, όπου αποφάσισε να μην (ξε)κλειδώνει με το τηλεχειριστήριο, όπως αναφέρθηκε στα #332 (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=8047&page=34&p=432678#post432678) και #472 (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=8047&page=48&p=547235#post547235).
Μπαταρία είναι οκ, καθρέφτης-φις οκ. Καμία ιδέα?

sofos 2.8i
01-03-20, 21:52
Βγάλε την μονάδα του a/c και βρες κάποιον ηλεκτρονικό να σου την επισκευάσει. Αν την λύσει, είναι το μπλε πυκνωτακι στην πλακέτα κ θέλει να του κάνει μια ψυχρή κόλληση κ είσαι πάλι καινούριος.

sofos 2.8i
01-03-20, 21:55
καλησπερα! εχω ψηφιακη οθόνη clima και δε δείχνει τίποτα ενω τα κουμπιά ειναι αναμμένα .σαν να εχει κολλήσει σε μια ρύθμιση στο ζεστό! επισκευάζει κανεις στη θεσσαλονίκη φτηνά ? ή να παρω αλλη μεταχειρισμένη? έχετε καμια γνώμη?
36αρι κουπε 98 μοντελο!

Σου έχω απαντήσει πιο πάνω....

skaros
14-04-20, 13:06
Σε συνέχεια του #478 (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=8047&page=48&p=599360#post599360), το κλειδί ήθελε προγραμματισμό.
Ειδήμονας, ο Τάσος (tasos.kamv). :thnx:

Ενημερωτικά, ο Σπανός για κλειδί από το Germany θέλει 256 γιούρια... :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

pantelis1977
14-04-20, 22:21
Γειά σας παιδιά και από εμένα θα ήθελα να σας πω ένα tip για όσους κολλάνε τα τζάμια και δεν ανεβαίνουν και δεν φταίει ο γρύλος. Πάρτε ένα σπρέι σιλικόνης και ριξτε στα λάστιχα και θα εκπλαγείτε με τη λειτουργία του, εγώ δεν πίστευα στα μάτια μου, επίσης μπορεί να τελειώσει και το σφύριγμα αφού το λάστιχο το κάνει πολύ γλιστερο και πάει μέχρι απάνω.

iliasb
17-01-21, 18:26
<<κολλάει η κλειδαριά οδηγού ή συνοδηγού , μου κόλλαγε του συνοδηγού και είναι ένα μαραφέτι που κουμπώνει πάνω στον μηχανισμό της κλειδαριάς, το άλλαξα και οκ>>

Εμένα του οδηγού γυρνάει τρελά, ξεκλειδώνω και κλειδώνω απο τον συνοδηγό! τι είναι δεν ξέρω! εν τω μεταξύ με το πασπαρτού πλαστικό κλειδί δουλεύει!

bomberman 3.28
22-01-21, 19:51
μήπως συμβαίνει και κάτι παρόμοιο με την κλειδαριά του τιμονιού..?
αν ναι, ίσως ήρθε η ώρα να αντικαταστήσεις το κλειδί...

iliasb
24-03-22, 08:59
Δυστυχώς δεν είναι το κλειδί! μάλλον φταίει η κλειδαριά, ο κλειδαράς (τυχαίος), την έβγαλε, και μου είπε για ανταλλακτικό, περιμέναμε κάποιον δικό του, και είπε 170€, εγώ στο car βρήκα με 50! Μόλις φτιάξει ο καιρός θα πάω να μου βγάλει την δικιά μου για να έχω το δείγμα μην γίνει λάθος! Με λίγα λόγια μπλέξαμε!