PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί μας κάνει να θέλουμε να "σκαλίζουμε" τα BMW μας ?



VanVIC
14-01-10, 12:08
Κάπου το'χω ξαναγράψει οτι όταν ήρθε στα χέρια μου το Ζ3 ήταν 1.9 απο το εργοστάσιο. Μια χαρά roadster ήταν και ωραίες και χαλαρές βόλτες κάναμε με την σύζηγο.

Κάποια στιγμή το 2004, ένας φίλος μου έδειξε ένα ελληνικό forum για BMW, γράφτηκα και άρχισα να διαβάζω διάφορα ενδιαφέροντα ώσπου "έπεσα" σε αυτό:

M roadster Supercharger Vs 911 (320hp)
--------------------------------------------------------------------------------
Katarxin epitelous pira to amaksi mou...kai tsoulaei arketa kala,tha elega...Tin kuriaki to vradaki eimouna me ton filo Thodori(s2000 o gnostos)kai voltarame me to Z.Ksafnou emfanistike tipos sfinakias pou patage me 911 996 carrera2 facelift 320hp(me ta fota tis turbo,apo ekei ksexorizoun ta 300 me ta 320hp).Me pernai se sfines,vrisketai mprosta mou kai mas pianei fanari...ksekiname ego apo piso tou kai koumpoma 2as mazevo me dinami...sto koumpoma 3is vgaino aristera kathos fovithika oti tha ton xtipiso apo ton rithmo pou plisiaza kai to Z ksekolaei tin oura tou opote ton tipo ton perasa me anapoda sta 140km apo aristera!!Eprepe na deite to vlemma tou otan ekopsa kai irthe dipla mou...meta den ksanapatise gazi,me 50 ego,me 50 autos piso mou... Stin igia tou...

Το ανωτέρω κείμενο γάρφτηκε απο το μέλος μας skandalis 447, τότε το 2004 σε κάποιον άλλο ιστότοπο.
Επειδή ξέρει, του έχω πεί "τί έχω πάθει" με το συγκεκριμένο κείμενό του, πιστευω οτι δεν θα'χει πρόβλημα που το αναδημοσιευω (τα πνευματικά δικαιώματα του κειμένου ανήκουν στον ίδιο τον skandalis 447 και εαν έχει ένσταση μπορεί να μου ζητήσει να το ανακαλέσω).
Αφορούσε την συμπεριφορά και τα "επιτευγματα" του δικού του Ζ3Μ μετά την προσθήκη κομπρέσορα...
Μετά την συγκεκριμένη δημοσιευση ακολούθησαν κι μερικές άλλες τέτοιες δημοσιευσεις απο το ίδιο μέλος (κάποιες και με Ferrari) και με έβαλαν στην μπρίζα...
Κάπου εκεί ξεκίνησαν τα δικά μου "σκαλίσματα" τα οποία δεν προβλέπω να τελειώσουν ποτέ στο συγκεκριμένο Ζ3, Θεού και Υπουργού οικονομικών επιτρεπόντων...

Και στα δικά σας !

m-power_01
14-01-10, 12:14
Αν ηξερε ο ανθρωπος ,τι ζημια θα εκανε ,μαλλον δεν θα το εγραφε ποτε!!!!χαχαχαχα
Να το χαιρεσαι Βαγγελη! Αντε και με TS3 !

Prophet Of Noise
14-01-10, 12:19
Η δική μου ενασχόληση ξεκίνησε βλέπωντας το πόσο εύκολα και φτηνά μπορώ να ανεβάσω ιπποδύναμη. Από κει και μετά έγινε ένα ατέλειωτο κυνήγι οδηγικής απόλαυσης και G. Συνδιάζοντας αυτά τα 2 με την αγάπη μου να "get my hands dirty" και να δημιουργώ (μηχανικός έχω σπουδάσει άλλωστε, έστω και πολιτικός) οδήγησαν στο να ασχολουμαι με την μεγιστοποίηση της ιπποδύναμης μου βλέπωντας που μπορώ να χάνω πίεση, που μπορώ να χαμηλώσω θερμικρασίες κλπ. Who cares για το ποιός σε περνάει; Καλό είναι να μην έχουμε αυτο το νόμο της ζούγκλας στο μυαλό μας "έχω πιο γρήγορο αμάξι άρα είμαι ο καλύτερος", γιατί συνήθως, οι στιγμές που περιγράφεις έρχονται σε σημεία με κακή άσφαλτο η κίνηση, κάτι που καθιστά την κατάσταση επικίνδυνη. Κι εγώ όμως, όταν βλέπω πως δεν υπάρχει κίνδυνος, τρέφω τον εγωισμό μου τρομοκρατώντας κόσμο με την επιτάχυνση μου.

Stamatis
14-01-10, 12:19
Τί μας κάνει να θέλουμε να "σκαλίζουμε" τα BMW μας ?

το ιδιο που μας κανει να σκαλιζουμε και τη μυτη μας.
Η ικανοποιηση και περιεργεια να δουμε τι θα βγει στο τελος.

manos///3
14-01-10, 12:20
Kαλυτερους χρονους στις Σερρες! :rally:

Εχω παθει ψυχωση να κατεβασω στο 1.32...........................

ΦΑΝΗΣ
14-01-10, 12:42
Οπως όταν είμασταν μικροί παίζαμε με τα τουβλάκια,έτσι και τώρα παίζουμε με τα μεγάλα αυτοκινητάκια,τι να κάνουμε η συνήθεια δεν κόβεται...:th_Laie_67-1: :thumbsup:

Stathis
14-01-10, 12:47
πολλοι ανθρωποι εχουν το "μικροβιο" της βελτιωσης για διαφορετικους λογους ο καθενας.

παντως αυτο που γινεται στα φορουμ το θεωρω λιγο υπερβολικο...
τα "φουντωματα" δηλαδη και οι "φουντωτες" και ολα τα συναφη.
δηλαδη ανθρωποι που δεν εχουν καμια εφεση σε αυτην συνηθεια και το μονο που ξερουν ειναι οτι το αυτοκινητο εχει τεσσερις ροδες να γινονται σε ελαχιστο χρονικο διαστημα, "πρεζακηδες" του "μπαξιματος".
ή ανθρωποι που μπηκαν να ενημερωθουν για κατι απλο, να παρασυρονται και να ξοδευουν περιουσιες... σε αχρηστα πραγματα πολλες φορες.

και αν δεν ειχες διαβασει το παραπανω κειμενο, τι θα γινοταν βαγγελη? ή ακομα αν ο οδηγος της 911 ειχε βρεθει σε αλλο σημειο της αθηνας και δεν ειχε συναντησει το σκανδαλη447, ωστε να προκυψει αυτο το σημειωμα...

θεωρω οτι μια χαρα θα ησουν στο μαμα Ζ3 σου, απλα θα ειχες διοχετευσει την ενεργεια και τον ελευθερο χρονο σου σε κατι αλλο.
αυτο μπορει να ηταν ενα καλο hifi, ενα hi-end home cinema, 2-3 καλα ρολογια, μια κλασσικη βεσπα, οτιδηποτε τελος παντων...

το αυτοκινητο εκτος απο μεσο μετακινησης και χρηστικο εργαλειο, αποτελει και παιχνιδι για μεγαλα παιδια...
και οσο μεγαλυτερο (και πιο "παιδι") το παιδι, τοσο μεγαλυτερο (και πιο φανσι) το παιχνιδι...

nautilos
14-01-10, 12:47
Οπως όταν είμασταν μικροί παίζαμε με τα τουβλάκια,έτσι και τώρα παίζουμε με τα μεγάλα αυτοκινητάκια,τι να κάνουμε η συνήθεια δεν κόβεται...:th_Laie_67-1: :thumbsup:

Συμφώνω κάποια πράγματα είναι παιχνίδια για μεγάλα παιδιά έστω και ακριβά!

Antonis_Spartan
14-01-10, 12:58
Παντα πιστευα και εξακολουθω να υποστηριζω
την αποψη πως η καθε BMW ειναι μοναδικη και αυτο γιατι
ολο και κατι το διαφορετικο θα βαλει ο ενας ιδιοκτητης
στη συνεχεια θα συναντησουμε καποιον αλλο με διαφορετικο γουστο
ως προς την εξωτερικη εμφανιση της γερμανιδας του ή τα μηχανικα της μερη και παει λεγοντας.

Το τι μας ωθει προκειμενου να προσθετουμε ολοενα και κατι παραπανω
στις BMW μας δεν ειμαι αρμοδιος να το ερμηνευσω μιας και βρησκω
συχνα κι εγω ο ιδιος τον εαυτο μου στην κατασταση αυτη...

Μαλλον ειναι οι επιλογες που μας δινει η εταιρια ως προς τη βελτιωση,
δεν θα ξεχασω ποτε τη μετατροπη του Ε 21 315 σε 232 alpina που οταν αφαιρεσα
απο τη μετωπη μια σιδερενια λαμα ειχα περιθωριο ακομα 10 ποντους για να μπει το μοτερ
της alpina.
Οι βαυαροι φτιαχνοντας αυτα τα αυτοκινητα προφανως "κοιτανε μπροστα"
δινοντας μας τις επιλογες......

VanVIC
14-01-10, 14:20
...
και αν δεν ειχες διαβασει το παραπανω κειμενο, τι θα γινοταν βαγγελη? ή ακομα αν ο οδηγος της 911 ειχε βρεθει σε αλλο σημειο της αθηνας και δεν ειχε συναντησει το σκανδαλη447, ωστε να προκυψει αυτο το σημειωμα...

Το συγκεκριμένο κείμενο ήταν η αφορμή, το 1ο έναυσμα για να αρχίσω να ψάχνω και να μετά να οραματίζομαι την λύση του κομπρέσορα.
Αν δεν είχαν γίνει αυτά που λές, ενδεχομένως το Ζ3 να είχε γίνει μόνο μετατροπή σε 3-λιτρο.


...
θεωρω οτι μια χαρα θα ησουν στο μαμα Ζ3 σου, απλα θα ειχες διοχετευσει την ενεργεια και τον ελευθερο χρονο σου σε κατι αλλο.
αυτο μπορει να ηταν ενα καλο hifi, ενα hi-end home cinema, 2-3 καλα ρολογια, μια κλασσικη βεσπα, οτιδηποτε τελος παντων...

Εκτός της κλασικής βέσπας, για τα άλλα όλο και κάτι έχω κάνει.
Δεν μου έφαγε όλο τον χρόνο το Ζ3. Εχουμε κι'αλλα ενδιαφέροντα ρε Στάθη αλλά και παιδιά που μεγαλώνουμε (εκτός απ'αυτό που μεγαλών μέσα μου)...



...
το αυτοκινητο εκτος απο μεσο μετακινησης και χρηστικο εργαλειο, αποτελει και παιχνιδι για μεγαλα παιδια...
και οσο μεγαλυτερο (και πιο "παιδι") το παιδι, τοσο μεγαλυτερο (και πιο φανσι) το παιχνιδι...

το ξανάγραψα πιο πάνω, εξακολουθώ να μεγαλώνω το παιδί που έχω μέσα μου, μην με κάνεις να επεναλαμβάνομαι. :th_Laie_67-1:

Τελικά τώρα που το σκέφτομαι, ίσως στον τίτλο του thread να έπρεπε να είχα γράψει:

Ποιές είναι οι αφορμές που μας οδήγησαν στο σκάλισμα των BMW μας ?

Εεε, καλύτερα έτσι ?

Christos 330
14-01-10, 14:58
Εμενα παλι με τρελενει να παιρνω ενα απλο bmw και να το κανω οπως το φανταζωμαι . . .

Το εχω κανει 3 φορες αυτο το πραγμα στο ενα και μοτερικα . . .

Τωρα σε αυτο που εχω δεν ξερω ειμαι σε σκεψεις διαφορες περι μοτερικα κτλ . . .

Συμπεθερε μην με τσιγκλας δεν θελω και πολυ . . .

VanVIC
14-01-10, 15:04
Εμενα παλι με τρελενει να παιρνω ενα απλο bmw και να το κανω οπως το φανταζωμαι . . .

Το εχω κανει 3 φορες αυτο το πραγμα στο ενα και μοτερικα . . .

...
Συμπεθερε μην με τσιγκλας δεν θελω και πολυ . . .

Θυμησέ μας λίγο αυτό το ΕΝΑ που πείραξες και "μοτερικά".
Εκέινο, ξέρεις ποιό, το μάυρο το 4-πορτο λέω με τις πινακίδες ...3300

Αχ αχ βρε άκαρδε τί πήγε κι'έδωσες...

Stathis
14-01-10, 15:11
και παιδιά που μεγαλώνουμε (εκτός απ'αυτό που μεγαλών μέσα μου)...


χαχαχα ποιος μεγαλωνει ποιον τελικα...?:whistle:
εγω πιστευω οτι στην οικογενεια σου εσυ εισαι το μικροτερο...!
αντε να τους χαιρεσαι ολους και να σε χαιρονται με τα ωραια σου, οπως και τα διαφορα παιχνιδια!

και προσεχε, μην τα ανοιγεις για να δεις τι εχουν μεσα...
(ωχ λαθος, αυτο το εκανα εγω...!:th_Laie_67-1:)

Christos 330
14-01-10, 16:03
Θυμησέ μας λίγο αυτό το ΕΝΑ που πείραξες και "μοτερικά".
Εκέινο, ξέρεις ποιό, το μάυρο το 4-πορτο λέω με τις πινακίδες ...3300

Αχ αχ βρε άκαρδε τί πήγε κι'έδωσες...

Kαι ειπα να μην ποσταρω . . .

scania124
14-01-10, 16:11
οντως ρε χρηστο......με τι καρδια το πουλησες?????:wub:

Christos 330
14-01-10, 16:14
οντως ρε χρηστο......με τι καρδια το πουλησες?????:wub:

Δεν γινοταν διαφορετικα Θανο . . .

Μετα θα πηγαιναμε σε παντρια και δεν ηθελα . . .

Ουτε να παντρευτω ουτε να το εδινα για ενα κοματι ψωμι . . .

Το πουλησα τοτε 25.500 και ειμαι ικανοποιημενος . . .

Βεβαια μεχρι τωρα το χρειαστηκα πολλες φορες αλλα τι να κανεις ; ; ;

Τα καλυτερα ερχωνται . . .

Stefanos_Cool
14-01-10, 16:28
Τί μας κάνει να θέλουμε να "σκαλίζουμε" τα BMW μας ?

εγώ πάντως δεν "σκαλίζω τίποτα" στο BMW μου!:shok:


:th_Laie_67-1:

Stathis
14-01-10, 16:45
δεν σκαλιζει τιποτα στο σημα της bmw εννοει...
ειναι το μονο που σκεφτεται να αφησει απειραχτο...!:hystericalbs1:

katsaraios
14-01-10, 16:57
Ολοι εδω στην γειτονια μας καποια στιγμη εχουμε συζητησει ,εχουμε σκεφτει,εχουμε ονειρευτει και πολλοι εχουμε προχωρησει στην υλοποιηση των ευσεβων ποθων που σου "γενναει" ......
Η υλοπιοηση της εχει γινει για πολλους θεμα υπαρξης σε φορουμ,στεκια,δρομους κλπ.
.............μετατροπη.................
εχουν γραφτει πολλες σελιδες εδω μεσα σχετικα με το αντικειμενο αλλα πιστευω οτι θεωρειται
"ταμπου" να πουμε αν οχι ολοι τουλαχιστον μερικοι απο τους τολμησαντες τους πραγματικους λογους που προχωραμε σε τετοιες λυσεις προσδοκωντας την βελτιωση του αυτοκινητου μας.
Μηπως περα απο την πραγματικη βελτιωση υπαρχει στην ακρη του μυαλου και αλλος λογος που αποφασιζουμε να "πειραξουμε" τα αυτοκινητα?
μηπως αρκετοι τα συνδυαζουμε με ,
επιδειξη στον δρομο η οπου αλλου της δυναμης που λειπη
διεξοδο σε στερητικες συνθηκες της καθημερινοτητας μας
τονωση του εγωισμου μας
επιβεβαιωση του ναρκισισμου μας
συνεχες κομπλεξ με το ονειρο της "γρηγορης" και "ομορφης" που μας προσπερναει για πλακα και αφηνει πισω τεντωμενα νευρα και απογοητευση

θα μπορουσα να γραψω και αλλα πιο "χοντρα" ως τυχαια κινητρα ,αλλα θα προτιμησω να διαβασω τις τολμηρες και ειλικρινες αποψεις σας.

motorsport.gr

το ειχα ανοιξει αλλα με συνδεσατε τοτε,ασχολιοσασταν με τον Ευαγγελο

Christos 330
14-01-10, 17:14
Δεν ειναι μοναχα αυτα . . .

Παιρνω παραδειγμα με τον εαυτο μου οταν αρχιζα να ψαχνωμαι με το Ε36 τοτε

να το κανω 325 αλλα δεν μου κατσε και το πουλησα . . .

Οταν πηρα το Ε46 ελεγα οκ ειναι κυρια μια ζαντα αναρτηση m pack και τελος . . .

Εκατσε φαση και οδηγησα ενα 320 Ε46 m 52 με τα 150 ps τοτε . . .

Απο εκει μπηκε η μπριζα και ψαχνομουνα για το 320 Μ54 με τα 170 ps . . .

Ελεγα ειναι οκ φτανουν ειχα και τον ποθο του 6κυλινδρου βεβαια μεσα μου . . .

Μιας οπως και σημερα το ακουω και μου ερχεται απο χαμηλα η ανατριχιλα . . .

Καβαλαω ενα 320 2.2 για δοκιμη στον γυρισμο βλεπω ενα 4door με τα γνωστα εξακυλινδρα τσουνια πισω . . .

Σκεφτηκα ελα οκ 320 θα ναι με τα 150 ps τοτε δεν υπηρχαν και πολλα 330 . . .

Ελα μου ντε που ηταν 330 και η διαφορα ηταν αμετρητη παντου συνεπως το νορμαλ και

γρηγορο κατ'εμε 320 ηταν ποιο αργο και απο 316 εκεινη την ωρα . . .

Την επομενη το βαλα μεσα και εγινε ενα επιτυχημενο 330 μεχρι σημερα στον νεο του κατοχο . . .


Το χαρηκα εκανα τα παιχνιδια μου με πολλα αυτοκινητα αλλα . . . . . . . .

Θελω να τελειωσω οτι ολα ειναι στο μυαλο μας οτι 1000 αλογα να εχουμε δεν φτανουν

καλες η τρελες . . .

Καλο ειναι να εχουμε και λιγο φρενο (γενικα) . . .

Αν δεν το πουλουσα τωρα θα ηταν με κομπρεσορα θα ηταν 350 αλογα και παλι δεν θα

εφταναν . . .

Δεν ξερω τι με κραταει και δεν ξανακανω τα ιδια βηματα και να κανω μια μετατροπη

(ασχετα που το μεσημερι παζαρευα πραγματα Μ3 για μενα και 6πιστονα) . . .

Ισως βγει κατι καλο απο ολη αυτην την υπομονη μου . . .

Stefanos_Cool
14-01-10, 17:28
δεν σκαλιζει τιποτα στο σημα της bmw εννοει...
ειναι το μονο που σκεφτεται να αφησει απειραχτο...!:hystericalbs1:

χεχεχε...άσε και τίποτα να πέσει κάτω!!!

Κάνεις λάθος, κι αυτό πειραγμένο είναι!

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/logoanimationbmw-2.jpg

NickE60
14-01-10, 19:25
Ολοι εδω στην γειτονια μας καποια στιγμη εχουμε συζητησει ,εχουμε σκεφτει,εχουμε ονειρευτει και πολλοι εχουμε προχωρησει στην υλοποιηση των ευσεβων ποθων που σου "γενναει" ......
Η υλοπιοηση της εχει γινει για πολλους θεμα υπαρξης σε φορουμ,στεκια,δρομους κλπ.
.............μετατροπη.................
εχουν γραφτει πολλες σελιδες εδω μεσα σχετικα με το αντικειμενο αλλα πιστευω οτι θεωρειται
"ταμπου" να πουμε αν οχι ολοι τουλαχιστον μερικοι απο τους τολμησαντες τους πραγματικους λογους που προχωραμε σε τετοιες λυσεις προσδοκωντας την βελτιωση του αυτοκινητου μας.
Μηπως περα απο την πραγματικη βελτιωση υπαρχει στην ακρη του μυαλου και αλλος λογος που αποφασιζουμε να "πειραξουμε" τα αυτοκινητα?
μηπως αρκετοι τα συνδυαζουμε με ,
επιδειξη στον δρομο η οπου αλλου της δυναμης που λειπη
διεξοδο σε στερητικες συνθηκες της καθημερινοτητας μας
τονωση του εγωισμου μας
επιβεβαιωση του ναρκισισμου μας
συνεχες κομπλεξ με το ονειρο της "γρηγορης" και "ομορφης" που μας προσπερναει για πλακα και αφηνει πισω τεντωμενα νευρα και απογοητευση

θα μπορουσα να γραψω και αλλα πιο "χοντρα" ως τυχαια κινητρα ,αλλα θα προτιμησω να διαβασω τις τολμηρες και ειλικρινες αποψεις σας.

motorsport.gr

το ειχα ανοιξει αλλα με συνδεσατε τοτε,ασχολιοσασταν με τον Ευαγγελο

Γιώργο όλα αυτά που λες ίσως και να ισχύουν σε κάποιες κάποιες περιπτώσεις πάντως για μένα και για πολλούς άλλους που ξέρω, είναι το καλό το παιχνίδι μας, που του δίνουμε ζωή, του κάνουμε ότι θέλουμε εμείς, όπως το θέλουμε εμείς, όποτε θέλουμε εμείς ... τώρα για όλα τα υπόλοιπα, ή κάποια απ' αυτά, σηκώνουν πολλή κουβέντα... ένα παράδειγμα θα σου δώσω.... θείος στην πολεμική αεροπορία, χειριστής μιράζ, ....αναχαιτίσεις κλπ κάθε φορά που τελείωνε την πτήση πρώτα πήγαινε να γυαλίσει τις ζάντες του Μ3 (ε30) που είχε τότε ...και μετά τηλεφωνούσε στη γυναίκα του να της πει ότι όλα καλά... κι εγώ που τότε ήμουν 22 χρονών και τον έβλεπα να ασχολείται συνέχεια με το Μ ...έλεγα ...αν ήμουν στη θέση του θα είχα 5 γκόμενες να με τριγυρνούν αν έκανα τη δουλειά που κάνει.... τώρα όμως καταλαβαίνω ότι κάποια στιγμή το αμάξι σου είναι η καλύτερη γκόμενα ...δεν θα σου πει ποτέ όχι, και αν είναι και BMW! θα είναι πάντα σβέλτη και προπαντός υπάκουη.....

...είναι φιλοσοφία, μια ιδέα..... μετά της τα δίνεις όλα....


"I miss my baby, oh yeah
I miss my baby tonight
So why don't we make a little room
In my BMW babe
Searchin' for some peace of mind
Hey, I'll help you find it...
I do believe that we are practicing the same religion

Oh you really oughta get up now
That's right!!"

στο 3' 35 εδώ......


https://www.youtube.com/watch?v=XBo3HWqcq8k

:thnx:

paganis
14-01-10, 19:54
προσωπικα φτιαχνω το αμαξι μου...για εκεινη την στιγμη, που το βαζω στο παρκινγκ και κλειδωνοντας το .....το καμαρωνω!!!

Stefanos_Cool
14-01-10, 20:05
το ειχα ανοιξει αλλα με συνδεσατε τοτε,ασχολιοσασταν με τον Ευαγγελο


Δεν έχεις άδικο Γιώργο!

Να λοιπόν μια καλή ευκαιρία να το συζητήσουμε εδώ...:)

Driver M
14-01-10, 20:06
Πέρα από λόγους επίδειξης και ματαιοδοξίας που είναι προφανείς, πιστεύω οτι το θέμα βελτίωση έχει και μια πιο υγιή πτυχή, αυτή της εξέλιξης των όντων,δηλαδή το ότι ο άνθρωπος δεν θέλει ποτέ να παραμένει στάσιμος αλλά συνεχώς να εξελίσσεται, είτε σαν προσωπικότητα, είτε κάνοντας αγορές, είτε βελτιώνοντας τα ήδη υπάρχοντα πράγματά του. Εκεί εντάσσεται και το αυτοκίνητο και βελτιώνοντάς το, είτε μηχανολογικά είτε εξωτερικά, έχεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε κάτι καινούριο, σε κάτι διαφορετικό από αυτό που είχες μέχρι πρότινος και κατά συνέπεια αισθάνεσαι ανανεωμένος. Αυτός είναι και ο λόγος που όσο και να σου αρέσει κάτι, με τον καιρό το συνηθίζεις και το βαριέσαι και πάντα επιζητάς κάτι καλύτερο. Τα πάντα έχουν κάποια διάρκεια και ο ενθουσιασμός δεν αποτελεί εξαίρεση.

Τίποτα λοιπόν δε μένει στάσιμο και έτσι και οι ανθρώπινες επιθυμίες συνεχώς μεταβάλλονται και αυξάνονται, απλά ανάλογα τις προτιμήσεις του καθενός η εξέλιξη αυτή παρατηρείται πιο έντονα σε κάποιους τομείς. Έτσι και στους φίλους του αυτοκινήτου, η ανανέωση έρχεται σε μεγάλο βαθμό μέσα από τη βελτίωση του αυτοκινήτου τους, με τον ίδιο τρόπο πχ που ορισμένες γυναίκες ανανεώνονται αγοράζοντας μια καινούρια τσάντα ή αλλάζοντας κούρεμα. Αυτή είναι η δική μου εκδοχή πάνω στο θέμα του τόπικ.

VanVIC
14-01-10, 20:16
προσωπικα φτιαχνω το αμαξι μου...για εκεινη την στιγμη, που το βαζω στο παρκινγκ και κλειδωνοντας το .....το καμαρωνω!!!

τίιι είπες τώρα;

paganis
14-01-10, 20:24
τίιι είπες τώρα;

την ολη αληθεια....εχει τυχει πολλες φορες, μετα την βολτα να καθομαι και απλα να το χαζευω,,,,ειμαι ερωτευμενος με τις καμπυλες του!!!

VanVIC
14-01-10, 20:28
Έχουμε ακριβώς την ίδια πάθηση!

Stefanos_Cool
14-01-10, 20:29
Έχουμε ακριβώς την ίδια πάθηση!

υπέρταση κι εσύ?https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2009/12/talk038-1.gif

paganis
14-01-10, 20:34
μακαρι να μην μου περασει ποτε αυτη η παθηση!! ελπιζω μονο ,καποια στιγμη να καταφερω και εγω να την φτιαξω οπως επιθυμω....διοτι αυτα που φτιαχνω τωρα ειναι απλα ημιμετρα και προσωρινα!!

atha
14-01-10, 20:42
koitaxte etsi pos me kobo akoma kai mixani tou gazon na odigousa mallon ena programataki tha to forouse einai i alitheia

paganis
14-01-10, 20:49
koitaxte etsi pos me kobo akoma kai mixani tou gazon na odigousa mallon ena programataki tha to forouse einai i alitheia

μπορεις να της κανεις και αλλα πραγματα αμα θες....

www.youtube.com/watch?v=TNMlzW_1MLg&feature=related


για παρε μια ιδεα...

z3 2.2
14-01-10, 20:53
Γιατι ε...?
Για χιλιους δυο λογους.
Ο καθενας ισως για τους δικους του.
Δε θα πω πολλα,θα πω ενα.
Ο λογος που σπαταλαμε χρημα και χρονο πρεπει να ειναι αληθινος και πραγματικος για να εχει νοημα για μας και οχι για τους αλλους.;)
Και τελος να παραθεσω παλαιοτερη υπογραφη μου
"Η διαφορα των ανδρων με τα παιδια ειναι η τιμη των παιχνιδιων τους"

Monsta
14-01-10, 20:57
μπορεις να της κανεις και αλλα πραγματα αμα θες....

www.youtube.com/watch?v=TNMlzW_1MLg&feature=related


για παρε μια ιδεα...

Πολύ καλό!!!!!

atha
14-01-10, 21:05
μπορεις να της κανεις και αλλα πραγματα αμα θες....

www.youtube.com/watch?v=TNMlzW_1MLg&feature=related


για παρε μια ιδεα...


poly kalo:thnx:

paganis
14-01-10, 21:10
τωρα που το σκεφτομαι...εχω μια παλια τουρμπινα(ενθυμιο απο παλια προτζεκτ)...απο κουρευτικες ,εχω 2-3 στην αποθηκη λογω δουλειας(συντηρησης κηπων)...θα τις πεταξω μια τουρμπινα επανω ...και ασε τον χασαν(εργατης) να τρεχει κουρευοντας..χαχααχαα

330Ci
14-01-10, 21:13
Εγώ καταστράφηκα από την αποφράδα εκείνη ημέρα που εισήλθα στα bmwfora...
Συγκεκριμένα καταγγέλω τον vasilis330, τον vanvic, τον deepblue και τόσους άλλους
που με κόλλησαν οξεία μπαξίτιδα και με έστειλαν στους 5 δρόμους (με το πλάι όμως)
Και προβλέπω ότι σύντομα θα με χωρίσει και η γυναίκα μου (αυτό βέβαια δεν είναι κατ' ανάγκη κακό) :D

kplc16
14-01-10, 21:30
Τί μας κάνει να θέλουμε να "σκαλίζουμε" τα BMW μας ?

το ιδιο που μας κανει να σκαλιζουμε και τη μυτη μας.
Η ικανοποιηση και περιεργεια να δουμε τι θα βγει στο τελος.

σιχαμερο ακουγεται αλλα μαλον ειναι αληθινο:hystericalbs1:

bill_m3
14-01-10, 21:36
Εγώ καταστράφηκα από την αποφράδα εκείνη ημέρα που εισήλθα στα bmwfora...
Συγκεκριμένα καταγγέλω τον vasilis330, τον vanvic, τον deepblue και τόσους άλλους
που με κόλλησαν οξεία μπαξίτιδα και με έστειλαν στους 5 δρόμους (με το πλάι όμως)
Και προβλέπω ότι σύντομα θα με χωρίσει και η γυναίκα μου (αυτό βέβαια δεν είναι κατ' ανάγκη κακό) :D

:thumbsup::v:
Έτσι ακριβώς!!

Να βρούμε κανένα σπιτάκι να μείνουμε μόνο, γιατί εκεί που έχουν πάει τα ενοίκια δεν μας παίρνει!!!!!

stratos
14-01-10, 21:48
Ξεκίνησα τότε... όταν ήμουν 11 και δεν ήξερα τι είναι αυτοκίνητο και πόσο μάλλον βελτίωση. Το περιοδικό είχε εξώφυλο ένα Escort Mk. II που έλεγε οτι κάνει πάντες. Ακολούθησαν και άλλα περιοδικά στην συνέχεια και σιγά σιγά το μικρόβιο αναπτυχθηκε. Οι τουρμπίνες πάντα με εντυπωσίαζαν και όποτε άκουγα σκάστρα γυρνούσα το κεφάλι. Ξεκίνησα με το Ε36 που φόρεσε μια εξάτμηση να κάνει βρούμ βρούμ γιατί έτσι γούσταρα. Ανέβηκε λίγο η συμπίεση και μετά ηχοσύστημα.

Έφτασε η ώρα για το 35άρι. Ήξερα τι θα ακουλουθούσε αλλά όχι τόσο γρήγορα όσο έγινε. Είναι αυτό το μικρόβιο.... που όσο και να ανέβεις θέλεις και άλλο χωρίς να έχεις πολλές φορές τα χέρια να τα πάς. Θέλεις πάντα περισσσότερο, είναι απλειστία απο ένα σημείο και μετά, είτε λέγεται 316 και προσπαθείς να πάρεις 5 άλογα είτε skyline και προσπαθείς να πας στα 800. Δεν εξηγείτα αυτό... απλά ότι και αν είναι είναι ωραίο.

Keep baxing

yodas
14-01-10, 22:29
εγώ πάλι είμαι οπαδός του normal...για να το έκανε η bmw έτσι κάτι θα ξέρει.,..

Stathis
14-01-10, 22:32
κι εγω το ιδιο... "μαμα" και ξερο ψωμι...:whistle:

z3 2.2
14-01-10, 22:35
εγώ πάλι είμαι οπαδός του normal...για να το έκανε η bmw έτσι κάτι θα ξέρει.,..

+1 yodas!
170 αλογα?170....τι το κωλοδαχτυλιζεις που λεει και μια ψυχη!!!!:th_Laie_67-1:

Antonis_Spartan
14-01-10, 22:55
κι εγω το ιδιο... "μαμα" και ξερο ψωμι...:whistle:

Αμα παρω κι εγω ///Μ το ιδιο θα λεω.....:th_Laie_67-1:

skandalis447
14-01-10, 23:54
κι εγω το ιδιο... "μαμα" και ξερο ψωμι...:whistle:

χμ...μαμα ε...?γιατι σφυριζεις αδιαφορα ομως?πειραξες κατι?κατι εστω?:thumbsup:

Stathis
15-01-10, 00:00
χμ...μαμα ε...?γιατι σφυριζεις αδιαφορα ομως?πειραξες κατι?κατι εστω?:thumbsup:

η αληθεια ειναι οτι αμαρτησα...:o εβαλα σουπεραμολυβδη και αζωτο στα λαστιχα... https://www.ducatisti.gr/phpBB3/images/smilies/eekout.gif

sokinm3
15-01-10, 00:05
τι με κανει και πειραζω το Μ3 μου?

Απλα πραγματα

μου αρεσει ο πρωταθλητισμος και η καργιερα στα κοντροσαιτ:th_Laie_67-1:

μου αρεσει οποιους περναω να βγαζω για αυτους καλο προαιρετη χολη:th_Laie_67-1:

μου αρεσει να γραφουν για το Μ3 μου στις τελευταιες σελιδες στο power:th_Laie_67-1:

μου αρεσει οταν χανω να τσιτωνω και να σπρωχνω χρημα για να το τσιτωνω περισσοτερο:th_Laie_67-1:

και δυστηχως αυτην την περιοδο ειμαι τσιτωμενος:whistle:

katsaraios
15-01-10, 00:10
τι με κανει και πειραζω το Μ3 μου?

Απλα πραγματα

μου αρεσει ο πρωταθλητισμος και η καργιερα στα κοντροσαιτ:th_Laie_67-1:

μου αρεσει οποιους περναω να βγαζω για αυτους καλο προαιρετη χολη:th_Laie_67-1:

μου αρεσει να γραφουν για το Μ3 μου στις τελευταιες σελιδες στο power:th_Laie_67-1:

μου αρεσει οταν χανω να τσιτωνω και να σπρωχνω χρημα για να το τσιτωνω περισσοτερο:th_Laie_67-1:

και δυστηχως αυτην την περιοδο ειμαι τσιτωμενος:whistle:

δηλαδη να συμπερανουμε οτι εχασες καπου?:whistle:

sokinm3
15-01-10, 00:13
δηλαδη να συμπερανουμε οτι εχασες καπου?:whistle:

εχω μια ηττα απο 335 και εχω τσιτωσει

τουλαχιστον με περασε ομοσταυλος αλλα...

NickE60
15-01-10, 00:21
εχω μια ηττα απο 335 και εχω τσιτωσει

τουλαχιστον με περασε ομοσταυλος αλλα...

χαχαχα δεν πειράζει Νικόλα!! έχει ο Θεός... για άλλους :thumbsup:

Stamatis
15-01-10, 00:33
κι εγω το ιδιο... "μαμα" και ξερο ψωμι...:whistle:
σωστα. Το μονο που δεν εχει πειραξει ειναι της μαμας του.

VanVIC
15-01-10, 14:02
... έχει ο Θεός... για άλλους ...

και για ΟΛΟΥΣ !