PDA

Επιστροφή στο Forum : Alpine white ????



Christos 330
11-01-10, 14:07
Καλησπερα σ'ολους . . .

Τα τελευται 3-4 χρονια βλεπουμε καθημερινα οτι τα αυτοκινητα σε ασπρο

χρωμα εχουν γινει πολος ελξης για πολλους,οπως επισης υπαρχει απιστευτη

ζητηση σε αντιπρωσοπειες και σε μαντραδες . . .

Τα μονα αυτοκινητα ασπρα που θυμαμαι να κυκλοφορησαν ειναι τα Ε34

. . .

Και μετα την εναρξη που εκανε η Golf στο gti το 2004 αν θυαμαμαι καλα

ολες οι εταιριες εδωσαν βαση και προωθηση σε αυτο το παρεξηγημενο χρωμα

για πολλους . . .

Μηπως το χρωμα μετα 1 -2 χρονια φυγει απο την μοδα ; ; ;

Εμενα παλι οσο με τρελανε στην αρχη τωρα δεν μου κανει και τοσο

αισθηση . . .

Τι λετε εσεις ; ; ;

Kostas_1
11-01-10, 14:11
Κοιτα το λευκο και το μαυρο ειναι διαχρονικα και συνηθως αναδεικνυουν τις γραμμες του αυτοκινητου. Απλα το λευκο παραηταν στη μοδα τελευταια.

Christos 330
11-01-10, 14:15
Κοιτα το λευκο και το μαυρο ειναι διαχρονικα και συνηθως αναδεικνυουν τις γραμμες του αυτοκινητου. Απλα το λευκο παραηταν στη μοδα τελευταια.

Αυτο που αναδυκνείει τις γραμμες παρα πολυ Κωστα ειναι το γκρι

πιστευω . . .


Οσον αφορα το μαυρο δεν προκειται να φυγει ΠΟΤΕ απο την μοδα . . .

merlin
11-01-10, 14:16
Αν δεν επέμενε η γυναίκα μου και το δικό μου Μ3, άσπρο θα ήταν....

Πάντως το Jerez Black δεν με χαλάει καθόλου και μάλλον είναι και πιό διαχρονικό.

manos///3
11-01-10, 14:16
Αρχες 2005 ειχα την επιθυμια να αγορασω ενα golf gti σε μαυρο χρωμα.
Πηγαινοντας στην εκθεση το ειδα σε λευκο και επαθα...το αγορασα λευκο τελικα..
Πιστευω οτι το λανσαρισμα του λευκου χρωματος τα τελευταια 5 χρονια ξεκινησε απο το gti.

Ακομα και τωρα εχω ενα λευκο tiguan..

Το abarth που περιμενω ειναι και αυτο λευκο..

Το λευκο ειναι πια καθαροαιμο σπορτιφ χρωμα με αποκορυφωμα τα λευκα porsche gt3!!!

Επισης το λευκο φοριεται με μαυρες ζαντες με εκρηκτικα αποτελεσματα!

Kostas_1
11-01-10, 14:20
Θα συμφωνησω με το Μανο. Οσο για το ποιο χρωμα αναδεικνυει καθε αυτοκινητο, το βλεπεις στα διαφημιστικα φυλαδια του, και αυτο οτι ισχυει για το λευκο, μου το ειχε πει φωτογραφος...

Christos 330
11-01-10, 14:27
Πιστευω οτι το λανσαρισμα του λευκου χρωματος τα τελευταια 5 χρονια ξεκινησε απο το gti.

Ολα απο εκει ξεκινησαν Μανο . . .

Αφου οταν εβλεπα λευκο gti ελεγα αν παρω ξανα αμαξι θα παρω ασπρο

και δεν θα το πω σε κανενα για να μην παρει αλλος :whistle: . . .

manos///3
11-01-10, 14:32
Ολα απο εκει ξεκινησαν Μανο . . .

Αφου οταν εβλεπα λευκο gti ελεγα αν παρω ξανα αμαξι θα παρω ασπρο

και δεν θα το πω σε κανενα για να μην παρει αλλος :whistle: . . .

Χρηστο για ενα χρονο ημουν ο μονος με λευκο gti στο Ηρακλειο (ειμαστε και επαρχεια βλεπεις) ,του ειχα και μαυρες ζανταρες και οποτε εβγαινα βολτα γινοταν πανικος! Πανεμορφο!

Stathis
11-01-10, 14:34
ωραιο το λευκο...

Christos 330
11-01-10, 14:34
Χρηστο για ενα χρονο ημουν ο μονος με λευκο gti στο Ηρακλειο (ειμαστε και επαρχεια βλεπεις) ,του ειχα και μαυρες ζανταρες και οποτε εβγαινα βολτα γινοταν πανικος! Πανεμορφο!

Τυχερουλη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Καμια φωτο εχεις ; ; ;

BILL007
11-01-10, 15:08
Κοιτα το λευκο και το μαυρο ειναι διαχρονικα και συνηθως αναδεικνυουν τις γραμμες του αυτοκινητου. Απλα το λευκο παραηταν στη μοδα τελευταια.

Aκριβώς όπως τα λέει ο Κώστας...:)

Nick bmwlover
11-01-10, 15:09
"Μιλαει" το avatar...

Monsta
11-01-10, 15:16
...............Και μετα την εναρξη που εκανε η Golf στο gti το 2004 ; ;

Πολύ σωστός! Το GTI σε λευκό ήτανε απίστευτο γι αυτό το είχα πάρει και εγώ σε αυτό το χρώμα με τις 18άρες.

Γενικά δεν είναι χρώμα που πρόκειται να βγει από τη μόδα. Κοίτα για παράδειγμα στις ΗΠΑ που το λευκό πουλάει τρελά εδώ και 10-ετίες. Πόσα Ε30 ///Μ3 είχανε πουληθεί λευκα εκεί πέρα!!!! Το καλύτερο χρώμα σε αυτό το αυτοκίνητο κατ' εμέ.

Απλά άργησε να φορεθεί στην Ελλάδα. Βλέπεις ο Έλληνας είχε το μάυρο σαν επίσημο / εντυπωσιακό / υπουργικό χρώμα και το μερτσεντόνι / μπέμπα του το παιρνε πάντα μαύρο για να κάνει εντύπωση.

Επίσης όπως πολύ σωστά είπαν μερικοί το λευκό αναδικνύει τις γραμμές του αυτοκινήτου και ειδικά σε πολλά σχήματα τα κάνει ΠΟΛΥ πιο εντυπωσιακά (βλ. ταπεινό golf).

Έχω πελάτη ας πούμε με λευκό Murcielago και είναι άντε γεια σας....

chief
11-01-10, 15:34
Στην Ιαπωνια επισης την τελευταια δεκαπενταετια εβγαιναν πολλα σπορ αμαξια με λευκό χρωμα που ηταν και κατι σα σημα κατατεθεν τους στις ελαφρομένες εκδοσεις.
Integra type R, civic type R, NSX-R, EVO (οι εκδoσεις RS ) , impreza sti ( οι εκδοσεις RA) .
Εγω νομιζω οτι απο Ιαπωνια ξεκινησε αυτη η μόδα.

Christos 330
11-01-10, 15:38
Πολύ σωστός! Το GTI σε λευκό ήτανε απίστευτο γι αυτό το είχα πάρει και εγώ σε αυτό το χρώμα με τις 18άρες.

Γενικά δεν είναι χρώμα που πρόκειται να βγει από τη μόδα. Κοίτα για παράδειγμα στις ΗΠΑ που το λευκό πουλάει τρελά εδώ και 10-ετίες. Πόσα Ε30 ///Μ3 είχανε πουληθεί λευκα εκεί πέρα!!!! Το καλύτερο χρώμα σε αυτό το αυτοκίνητο κατ' εμέ.

Απλά άργησε να φορεθεί στην Ελλάδα. Βλέπεις ο Έλληνας είχε το μάυρο σαν επίσημο / εντυπωσιακό / υπουργικό χρώμα και το μερτσεντόνι / μπέμπα του το παιρνε πάντα μαύρο για να κάνει εντύπωση.

Επίσης όπως πολύ σωστά είπαν μερικοί το λευκό αναδικνύει τις γραμμές του αυτοκινήτου και ειδικά σε πολλά σχήματα τα κάνει ΠΟΛΥ πιο εντυπωσιακά (βλ. ταπεινό golf).

Έχω πελάτη ας πούμε με λευκό Murcielago και είναι άντε γεια σας....


Γιατι στο dubai ???

Χαμος γινεται με τα λευκα . . .

Παντως δεν ξερω νομιζω οτι θα κανει παυση στην Ελλαδα αυτο το χρωμα . . .

Εδω σε θεμα χρωμα το σκεφτωμαστε αρκετα . . .

Γι'αυτο και το μαυρο ειναι παντα μπροστα . . .

kplc16
11-01-10, 15:43
Πολύ σωστός! Το GTI σε λευκό ήτανε απίστευτο γι αυτό το είχα πάρει και εγώ σε αυτό το χρώμα με τις 18άρες.

.....Murcielago και είναι άντε γεια σας....

Συμφωνω απολυτα.Ασπρο με μαυρη ζαντα ειναι ολα τα λεφτα αλλα θελει πολυ μεγαλη προσοχη η ζαντα στο παρκαρισμα.
Μαυρη χτυπημενη ζαντα = σκ@τ@.
Πρεπει ομως να παραδεχτω οτι το μαυρο παντα θα πουλα στην Ελλαδιτσα μας. Κι εγω μαυρο εχω.

Christos 330
11-01-10, 15:54
Πρεπει ομως να παραδεχτω οτι το μαυρο παντα θα πουλα στην Ελλαδιτσα μας. Κι εγω μαυρο εχω.[/QUOTE]

Το ποιο ευκολο χρωμα αγορινα και σε θεμα γουστου και σε θεμα

μεταπωλησης . . .

Nick bmwlover
11-01-10, 16:05
Σε μαυρο ειναι το ε30,σε ασημι το ε46 ci κ σε ασπρο ο ασσος,αυτα τα τρια χρωματα μ'αρεσουν πολυ!!!

Prophet Of Noise
11-01-10, 16:07
Ώντας κάτοχος ενός άσπρου E34 και ενός άσπρου E92, συγχωρέστε με για την προκατάληψη μου αλλά...

Αν το αμάξι είναι όμορφο, το άσπρο θα του ταιριάζει γάντι.

Δεν συμφωνώ ότι το μαύρο και το άσπρο αναδυκνύουν τις γραμμές του αυτοκινήτου, αντιθέτως θα πω ότι τις κρύβουν. Το ασημί είναι το χρώμα που αναδυκνύει περισσότερο τις γραμμές, γι αυτό και ολα τα concept της bmw βγαινουν σε ασημί.

Christos 330
11-01-10, 16:11
Ώντας κάτοχος ενός άσπρου E34 και ενός άσπρου E92, συγχωρέστε με για την προκατάληψη μου αλλά...

Αν το αμάξι είναι όμορφο, το άσπρο θα του ταιριάζει γάντι.

Δεν συμφωνώ ότι το μαύρο και το άσπρο αναδυκνύουν τις γραμμές του αυτοκινήτου, αντιθέτως θα πω ότι τις κρύβουν. Το ασημί είναι το χρώμα που αναδυκνύει περισσότερο τις γραμμές, γι αυτό και ολα τα concept της bmw βγαινουν σε ασημί.

Το ειπα και ποιο επανω Γιωργο . . .

Οπως πολυ σωστα λες εσυ ασημι . . .

Αλλα και το γκρι δειχνει τις γραμμες του . . .

Prophet Of Noise
11-01-10, 16:15
Με τόσο photoshop και HDR αγαπητέ Χρήστο, και το άσπρο τις δείχνει τις γραμμές :)

Nick bmwlover
11-01-10, 16:17
Δεν συμφωνω απολυτα,ειναι αναλογα το μοντελο-το αυτ/το,πχ.το ασημι σε ενα 46αρι κουπε το αναδεικνυει,αντιθετως στον ασσο το ασημι το αναδεικνυει λιγοτερο απ'οτι το λευκο!!!Κ αυτο δεν ισχυει μονο για τη συγκεκριμενη μαρκα,δεν ειναι ολα τα αυτ/τα το ιδιο ομορφα επειδη εχουν το ιδιο χρωμα...

ZWMZ
11-01-10, 16:17
Εγω παλι πιστευω οτι εξαρταται απο το αυτοκινητο.Αν εχει λεπτομερειες,π.χ γριλλιες στα φτερα,εντονη μασκα ή στοιχεια στυλ m-pack τοτε ταιριαζει γιατι υπαρχει εντονη αντιθεση με το λευκο χρωμα.
Αντιθετα σε αυτοκινητα μεγαλα χωρις τετοια στοιχεια ειναι μαλλον μονοτονο.
Για παραδειγμα μου αρεσει σε Μ3 Ε90,92 αλλα οχι σε μαμα Ε90,92.
Επισης δεν θα μου αρεσε σε 5αρα και 7αρα.

Christos 330
11-01-10, 16:27
Με τόσο photoshop και HDR αγαπητέ Χρήστο, και το άσπρο τις δείχνει τις γραμμές :)

A!!!

Exει και απο αυτο η φωτο ε ; ; ;

Nick bmwlover
11-01-10, 16:32
A!!!

Exει και απο αυτο η φωτο ε ; ; ;

High Dynamic Range

stratos
11-01-10, 16:56
Το κάθε αυτοκίνητο του ταιριάζει 1 ή 2 χρώματα. Το άσπρο δεν ταιριάζει σε όλα. Επίσης έχουν διαφορά άσπρο απο άσπρο σε κάθε μάρκα. Της BMW μου αρέσει τρελά πολύ. Και νομίζω οτι η μόδα ξεκίνησε απο το GT3

zaharias
11-01-10, 21:54
+1 στο ασπρο απο μενα..:thumbsup:

Ανετα εβαφα το δικο μου..:D

Στα ανοιχτοχρωμα φαινονται περισσοτερο οι γραμμες και οι καμπυλες και... ΔΕΝ φαινεται τοσο πολυ η βρωμια οσο στα σκουρα χρωματα.. :D

Thomelef
11-01-10, 22:08
Απλά πέρασε η επιφυλακτικοτητα για
το χρώμα από τους αγοραστές.
Πλέον το άσπρο μπήκε δυναμικά σαν
ένα καλό option για την αισθητική
του οποιουδήποτε αυτοκινήτου.
Εγώ πιστεύω πως δε θα περάσει εύκολα
η μόδα του και πως όταν περάσει θα είναι
πλέον σταθερή αξία όπως και το μαύρο.

Driver M
11-01-10, 23:17
Ώντας κάτοχος ενός άσπρου E34 και ενός άσπρου E92, συγχωρέστε με για την προκατάληψη μου αλλά...

Αν το αμάξι είναι όμορφο, το άσπρο θα του ταιριάζει γάντι.

Δεν συμφωνώ ότι το μαύρο και το άσπρο αναδυκνύουν τις γραμμές του αυτοκινήτου, αντιθέτως θα πω ότι τις κρύβουν. Το ασημί είναι το χρώμα που αναδυκνύει περισσότερο τις γραμμές, γι αυτό και ολα τα concept της bmw βγαινουν σε ασημί.


+1000
Ωραίο χρώμα το άσπρο, αλλά ταιριάζει κυρίως σε κομψά αυτοκίνητα ή αυτοκίνητα που έχουν κάτι το ιδιαίτερο (όπως το 500). Σε golf πχ δεν μου λέει κάτι. Και το μαύρο καλό, αλλά δεν αναδεικνύει τις γραμμές του αμαξώματος, πιο πολύ τις κρύβει. Άσε που είναι (πολύ) εντυπωσιακό μόνο όταν είναι καθαρό, δηλαδή λίγες για λίγες ώρες μετά το πλύσιμο. Τέλος, η μόδα του άσπρου έχει αρχίσει να περνάει και τη θέση του παίρνουν τα ματ χρώματα. Όλα αυτά φυσικά στο εξωτερικό, αφού οι αλλαγές περνούν μετά από δυο χρόνια στη χώρα μας.

Επίσης, μου έκανε εντύπωση που δεν αναφέρθηκε κανείς (πλην prophet) στο ασημί, που είναι ίσως το κατεξοχήν χρώμα των τελευταίων bmw και πιστεύω ότι πάει σε όλες, κυρίως τις σπορ (όχι τόσο σε 5 και 7). Πραγματικά, στο μυαλό μου η bmw είναι συνυφασμένη με το ασημί που το βρίσκω το ιδανικό χρώμα μάλιστα για 3άρες (και ε46 και Ε9Χ) αλλά και Ζ4...

Nick bmwlover
11-01-10, 23:40
Δεν συμφωνω απολυτα,ειναι αναλογα το μοντελο-το αυτ/το,πχ.το ασημι σε ενα 46αρι κουπε το αναδεικνυει,αντιθετως στον ασσο το ασημι το αναδεικνυει λιγοτερο απ'οτι το λευκο!!!Κ αυτο δεν ισχυει μονο για τη συγκεκριμενη μαρκα,δεν ειναι ολα τα αυτ/τα το ιδιο ομορφα επειδη εχουν το ιδιο χρωμα...

Το λεει κ εδω...

Driver M
11-01-10, 23:57
Ωραία...τουλάχιστον είμαστε 3! :hystericalbs1:

katsaraios
11-01-10, 23:58
+1000
Ωραίο χρώμα το άσπρο, αλλά ταιριάζει κυρίως σε κομψά αυτοκίνητα ή αυτοκίνητα που έχουν κάτι το ιδιαίτερο (όπως το 500). Σε golf πχ δεν μου λέει κάτι. Και το μαύρο καλό, αλλά δεν αναδεικνύει τις γραμμές του αμαξώματος, πιο πολύ τις κρύβει. Άσε που είναι (πολύ) εντυπωσιακό μόνο όταν είναι καθαρό, δηλαδή λίγες για λίγες ώρες μετά το πλύσιμο. Τέλος, η μόδα του άσπρου έχει αρχίσει να περνάει και τη θέση του παίρνουν τα ματ χρώματα. Όλα αυτά φυσικά στο εξωτερικό, αφού οι αλλαγές περνούν μετά από δυο χρόνια στη χώρα μας.

Επίσης, μου έκανε εντύπωση που δεν αναφέρθηκε κανείς (πλην prophet) στο ασημί, που είναι ίσως το κατεξοχήν χρώμα των τελευταίων bmw και πιστεύω ότι πάει σε όλες, κυρίως τις σπορ (όχι τόσο σε 5 και 7). Πραγματικά, στο μυαλό μου η bmw είναι συνυφασμένη με το ασημί που το βρίσκω το ιδανικό χρώμα μάλιστα για 3άρες (και ε46 και Ε9Χ) αλλά και Ζ4...

οι πιο κατω φωτο ειναι ενα μικρο δειγμα του ποσο πολυ ταιριαζει σε Ε46 το ασπρο,απλα στη Ελλαδα βρισκεις πολυ λιγες και σπανια σε Μ3.
ειδικα με οροφη και κανελι δερματινο μεσα....

ΦΑΝΗΣ
11-01-10, 23:59
Πράγματι και εμένα το άσπρο με τραβάει πολύ,αλλά πλέον και αυτό..όλο και ποιο πολύ να κυκλοφορεί στους δρόμους,αφού έγινε μόδα,σε κάποια αυτοκίνητα το πάει πολύ το άσπρο, έτσι γινόταν παλαιά και με το ασήμι,τώρα ο κόσμος το έχει βαρεθεί αυτό το χρώμα,το μαύρο δεν θα φύγει ποτέ από τη μόδα,αλλά εγώ προτιμώ το δικό μου ανθρακί...https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/vbgaragephpdogetimageid10337-2.jpg

Driver M
12-01-10, 02:01
οι πιο κατω φωτο ειναι ενα μικρο δειγμα του ποσο πολυ ταιριαζει σε Ε46 το ασπρο,απλα στη Ελλαδα βρισκεις πολυ λιγες και σπανια σε Μ3.
ειδικα με οροφη και κανελι δερματινο μεσα....

Mια χαρά είναι, αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι το ασημί της πάει περισσότερο...

Φάνη, το ανθρακί πάει πολύ σε ορισμένες bmw, ανάμεσα σε αυτές και την Ε90. Μετά το ασημί ήταν η δεύτερη επιλογή μου...

m-power_01
12-01-10, 02:15
Εγω θα συμφωνησω με τον Κατσαραιο...Αν και το 46αρι το εχω ασημι, ανετα θα το επαιρνα ασπρο! Ο λογος που δεν το πηρα ασπρο ειναι οτι εχω ασπρο το Ε30 (στο οποιο πιστευω οτι στο f/l με τους μαυρους πλαστικους προφυλακτηρες ειναι το πιο ωραιο χρωμα). Ετσι λοιπον πριν λιγο καιρο ξαναχτυπησα ασπρο...εναν ασσο!

Z4 DCT
12-01-10, 07:51
Ωραιο το λετκο και πολυ καλο και το μαυρο .....αλλα σαν το Γραφιτη δεν ειναι κανενα!!!!

Christos 330
12-01-10, 10:49
Εχω απωρια σε 2 χρονια πως θα ειναι το ασπρο . . .

Θα πουλαει οπως τωρα η θα ειναι παλι το μαυρο μπροστα ; ; ;

yodas
12-01-10, 11:16
εγώ πιστεύω πως περνάμε σιγά σιγά στην εποχή του ματ....με ότι αυτό συνεπάγεται...

Christos 330
12-01-10, 11:47
εγώ πιστεύω πως περνάμε σιγά σιγά στην εποχή του ματ....με ότι αυτό συνεπάγεται...

Δεν μπορω να αντεξω αν δεν γυαλιζει το αμαξι μου ρε φιλε . . .

Z4 DCT
12-01-10, 11:49
και γω ΜΑΤ!!!!!!!!!!!!!!!!!!:thumbsup::thumbsup:

Christos 330
12-01-10, 11:50
και γω ΜΑΤ!!!!!!!!!!!!!!!!!!:thumbsup::thumbsup:

Και εσυ ρε βρουτε ; ; ;


:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

stratos
12-01-10, 14:41
Εεε ναι, αν δεν γυαλίζει το αυτοκίνητο μπροστά στα μπουζούκια δεν λεει

Nick bmwlover
12-01-10, 14:53
Στρατο,αντε να αρχισουν να "παιζουν" τα"οργανα" που εβαλες στο μπουζουκοαμαξι σου,τι λες ρε για να κανεις μοστρα στα μπουζουκια το πηρες η για να "παιζουν" αλλη μελωδια ?!
Τι χρμα ειπαμε ειναι το δικο σου?!

stratos
12-01-10, 16:51
Για μόστρα το πήρα για τα μπουζούκια. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, το δικό μου είναι πολύ ήσυχο και δεν παίζει καμία μελωδία. Δεξιά και με 40 πάω μέχρι να φτάσω στο Can-Can χαχαχαχαχαχα.

Α ναι, alpine white είναι και το δικό μου, ξαδερφούλα με την δικία σου.

Christos 330
12-01-10, 16:52
Καλη φαση τα μπουζουκια χαρα σε εσας που πατε με γυαλισμενα αυτοκινητα . . .