PDA

Επιστροφή στο Forum : LASER στα ματια



strof
02-03-11, 15:10
Μολις γυρισα απο τον οφθαλμιατρο και ειμαι σε σκεψεις να κανω την εγχειρηση επιτελους για να πεταξω τα γυαλια και τους φακους.
Εκανα την προβλεπομενη εξεταση, τηρω τις προυποθεσεις.
Πηρα την διαβεβαιωση πως οι πιθανοτητες αποτυχιας ειναι σχεδον 0,2%.
Η μεθοδος που ακολουθει ο συγκεκριμενος γιατρος ειναι η LASIK, γνωστη στην Ελλαδα τα τελευταια χρονια.
Εχω ομως καποιες ακομα αναστολες, δεν ξερω..

Εχει κανει κανεις αυτην την επεμβαση?
Ολα πηγαν καλα?
Εντυπωσεις?

gnx
02-03-11, 15:15
Το εκανε η γυναικα μου πριν απο 3 χρονια και βρηκε την υγειά της. Ακομα θυμαμαι το "i can see!!", σαν τον Εντυ Μερφυ στο trading places ενα πραμα.

5555
02-03-11, 15:18
Αν μιλαμε γιατο λειζερ να την κανεις.
10/10

PANOS-E60
02-03-11, 15:20
Το έχει κάνει και η δική μου γυναίκα πριν 7 χρόνια και είναι ενθουσιασμένη. Ταυτόχρονα και τα 2 μάτια ! thumb Από 5,5 β. μυωπία, κατέβηκε στο 0,5. Το απόλυτο μηδέν επιτυγχάνεται υπό προϋποθέσεις.

Monsta
02-03-11, 15:48
Υπάρχει και σε diy version......https://www.lasikathome.com/

strof
02-03-11, 16:04
Υπάρχει και σε diy version......https://www.lasikathome.com/

Εδω σκεφτομαι 10 χρονια να παω σε κλινικη, θα το κανω μονος μου??

Παντως οσους εχω ακουσει εχουν πει τα καλυτερα λογια. Ειτε οι ιδιοι, ειτε γνωστοι τους ειναι απολυτα ικανοποιημενοι.


Αν δεν το καταλαβατε, εναν ψαχνω να μου πει πως κατι δεν πηγε καλα για να μην το κανω..

Monsta
02-03-11, 16:09
Καλά έκανες και περίμενες 10 χρόνια. Έχει ωριμάσει η τεχνολογία.

Από τιμές τι σου έχουν πει?

Ptboul
02-03-11, 16:37
και εμένα το έκανε η γυναίκα μου πριν 3 χρόνια στο Ηράκλειο Κρήτης όπου φημίζεται η πανεπιστημιακή κλινική για αυτές τις επεμβάσεις. Το μαΛί είχε πάει 3.000 ευρώ και για τα 2 μάτια αν θυμάμαι καλά.

Πλέον έχει αλλάξει η μέθοδος και τα πράγματα είναι πιο απλά, ο γιατρός αφαιρεί ένα λεπτό στρωμα του κερατοειδους, το οποιο μενει στο πλάι, γινεται η επέμβαση και ο χιτώνας ξανακαλυπτει την περιοχη του ματιού. Προϋπόθεση για να πετύχει η επέμβαση είναι ο χιτώνας σου να έχει αρκετά παχύ στρώμα (κάτι σαν το γυάλισμα του αμαξιού :D αν φας πολύ βερνίκι, γυάλισμα γιοκ)

Τις πρώτες μέρες τρως κάποια φρίκη με κολλύρια και σταγόνες, πλένεσαι με γάζες τις επόμενες μέρες, δεν κάνει να βραχεί, η όραση είναι θολή, απαγορεύεται η τηλεόραση, η βροχή, το φως, οι καπνοί και χρειάζεσαι οπωσδήποτε 2ο άτομο (εγώ πχ δεν ήμουν ιδανικός συνοδός). Φοράς κάλυπτρα (έχετε δει την ταινία the fly? ) και το ποιο σημαντικό: μην την κάνεις καλοκαίρι! Η στεγνή ατμόσφαιρα θα ταλαιπωρήσει με κνησμό κ έξτρα ξηρότητα τα μάτια σου.

Ps1: Κώστα τι λες?? Θες να τον κάνεις ρόμποκοπ τον άνθρωπο? https://www.geekologie.com/2008/05/29/diy-batgoggles.jpg

εδώ ούτε κέρωμα δεν κάνουμε DIY κ θα κάνουμε το μάτι;;:hystericalbs1:

ps2: προσωπικά ούτε φακούς επαφής δε μπορώ να βάλω και δεν έχω βάλει ποτέ στη ζωή μου και κολλύριο έχω μέγα θέμα να ρίξω στον άλλον - το κάνω πάντα από μακρυά και χωρίς να κοιτάζω. Έχω θέμα με τα μάτια τι να κάνω? :D

Monsta
02-03-11, 16:46
Αυτό το site το βλέπω ανενεργό από το 2006, άρα δε πρέπει να είναι legit.

Εννοείται ότι δε θα επιχειρούσα diy στα μάτια ούτε και γω, αλλά το κέρωμα ρε Πάνο, το κέρωμα???

Ptboul
02-03-11, 17:04
αλλά το κέρωμα ρε Πάνο, το κέρωμα???

Αφού δε το χω το άθλημα, το ξέρεις :D https://www.cardetailing.gr/phpBB3/images/smilies/plss.gif

deepBLUE
02-03-11, 17:18
Να το κανεις αφοβα !!!
Ειναι ρουτινας επεμβασεις αυτες πια !!!
Τωρα με χαρα αναμενουμε και για πρεσβυωπια για να ισιωσουμε και μεις οι γεροι !!!

Thomelef
02-03-11, 17:44
το έκανε και ο πατέρας μου το καλοκαίρι...όλα μια χαρά...72 χρονών χωρίς γυαλιά.
απ'ότι θυμάμαι, φορούσε για κάνα μήνα γυαλιά και έβαζε κάτι ειδικές σταγόνες για
κάνα δίμηνο αν δεν κάνω λάθος...να πάς να το κάνεις, τώρα που είναι χειμώνας και
δεν έχει πολές ζέστες και πολύ ήλιο...το καλοκαίρι, θα πρέπει να προσέχεις πολύ...
πάντως όσες φορές και αν ρώτησα τον πατέρα μου για το αν άξιζε, μου είπε πως
έκανε μεγάλη βλακεία που δεν το έκανε νωρίτερα...

liakos
02-03-11, 18:27
Εγώ πάντως που ρώτησα πριν από κάποιους μήνες διάφορους συναδέλφους οφθαλμιατρους των γονιών μου για την επέμβαση, οι απόψεις διΐστανται. Άλλοι λένε κάντο και άλλοι λένε άσε την τεχνολογία να ωριμάσει ακόμα. Για αυτό ενώ γίνονται πολλές τέτοιες επεμβάσεις κάθε μέρα και οι γιατροί έχουν πολύ πείρα προς το παρόν κρατάω αποστάσεις από το όλο θέμα.

Δυστυχώς μιας και η οικογένεια μου είναι στο χώρο της ιατρικής έχω ακούσει για κάποια μικροπροβλήματα αλλά νομίζω ότι το ποσοτό αυτών είναι πάρα πολύ μικρό.

Κατά τα άλλα προσοχή σε όποιον εμπιστεύεστε τα μάτια σας.thumb

merbeind
02-03-11, 18:29
Αν θες στειλε pm το ονομα του οφθαλμιατρου που σκεφτεσαι να κανεις.Οχι οτι θα εχεις καποιο προβλημα σε οποιον και αν πας,απλα ξερω τους 2-3 στη Λαρισα που ηταν πρωτοποροι και εχουν κανει χιλιαδες χωρις υπερβολη.

panos90
02-03-11, 18:37
δεν θα ανεβασω βιντεο
αλλα οποιος θελει να δει πως γινεται υπαρχουν βιντεο στο youtube.

προσωπικα εχω λιγη μυωπια (κατω απο 1) αλλα αν ειχα περισσοτερο και αναγκαζομουν να φοραω συνεχεια γυαλια θα το εκανα το laser..
στο εξωτερικο ομως.

S54POWER
02-03-11, 20:02
just do it
thumb

nfot
02-03-11, 20:08
2-3 φιλοι - γνωστοι που εκαναν, εχουν μεινει ενθουσιασμενοι. Εκτος απο μια μικρη αρχικη ταλαιπωρια με σταγονες, γυαλια κτλ, ολοι μιλανε με τα καλυτερα.
Ο ενας μαλιστα μου ειπε "επιτελους, βλεπω που ακριβως στριβω", αναφερομενος στις Σερρες, οπου παει με μοτο.


...Τωρα με χαρα αναμενουμε και για πρεσβυωπια για να ισιωσουμε και μεις οι γεροι !!!
Τελευταια φορα που το εψαξα, πριν 2-3 χρονια, δε βρηκα κατι ιδιαιτερο. Εχει υπαρξει καμια ενδιαφερουσα εξελιξη;

z3 2.2
02-03-11, 21:24
Να την κανεις!
Την ειχε κανει ο κολλητος μου πριν απο χρονια και ακομα βλεπει μια χαρα!!!
Την ειχε κανει και στα δυο ματια και μετα κοκορευοταν που εχει την οραση γερακιου και αλλα τετοια ομορφα!!!

Α θα σε κουμπωσουν και lexotanil να χαλαρωσεις!!!

Nick bmwlover
02-03-11, 22:17
Φιλαρακι,την εκανε η αδερφη μου πριν 3 χρονια,ολα μια χαρα!!!

bakalos
02-03-11, 22:43
Την εχω κανει κι εγω, εδω και 3 χρονια. Ποσοστο επιτυχιας 100% χωρις υπερβολη. Εκανα την Lasik με το intralase. Με το Intralase η τομη στο ματι γινεται με Laser και οχι με το μικροκερατομο. Απο τοτε εχουν βγει και αλλες μεθοδοι οπως η Lasek, epi Lasik κτλ χωρις να σημαινει οτι καποια ειναι καλυτερη, απλα διαφερουν ως προς το καθε ατομο (ο γιατρος σου θα ξερει καλυτερα).
Κατι αρνητικο δεν εχω να πω μεχρι στιγμης. Λιγη ξηροφθαλμια και μια μικρη δυσκολια στην οραση τη νυχτα ειναι καποιες φορες οι παρενεργειες που εχω διαβασει οτι μπορει να παιξουν (halos κτλ). Κι εγω στην ιδια φαση με εσενα ημουν, το ειχα ψάξει αρκετα, ειχα τους ενδοιασμους μου κτλ μεχρι που πηρα την αποφαση.

Προσοχη μεγαλη δωσε στο γιατρο που θα στη κανει και να κανεις τις απαραιτητες μετρησεις οπωσδηποτε (ειχα παει σε ενα γιατρο και δε μου εκανε καμια μετρηση, εννοειται πως δεν με ξαναειδε).

Επισης αν την κανεις να κρατησεις και τις εξετασεις (μετρησεις) των ματιων σου πριν την εγχειριση. Καπου διαβασα οτι ειναι καλο να υπαρχουν σε περιπτωση που σε 20-30 χρονια χρειαστεις καμια εγχειριση για καταρακτη κτλ.

Εγω ειχα γυρω στα 2.5 και στα 2 ματια και την εκανα. Φοραγα φακους πιο πριν για αρκετα χρονια και προς το τελος ενιωθα τα ματια μου να εχουν κουραστει με τους φακους.

Δεν μου ρχεται κατι αλλο προς το παρον, αν θυμηθω θα το αναφερω. Οτιδηποτε χρειαστεις ευχαριστως να σε βοηθησω.

aristent
20-08-13, 11:17
επαναφερω και παλι το θεμα,μιας και ηρθε ο καιρος να κανει τις απαραιτητες πρωτα εξετασεις και μετα την επεμβαση ο γιος μου(21ετων)

και οταν λεω ο καιρος εννοω: ηλικιακα,σταθεροποιηση μυωπιας(εχει και 3βαθμους αστιγματισμο) και φυσικα χειμερινη περιοδος που ενδεικνυται γι'αυτου του ειδους την επεμβαση.


επειδη η υγεια ειναι σημαντικοτερη απο οτιδηποτε αλλο,στην προκειμενη περιπτωση οποιος εχει εμπειρια, κανοντας ο ιδιος την επεμβαση ή καποιος δικος του και γνωριζει καποιον καλο γιατρο, στη Λαρισα πρωτα, ή μετα στη Θεσσαλονικη,ας το αναφερει εδω ονομαστικα.

....για να σας προλαβω,δυσφημηση απαγορευεται και οχι διαφημηση,.... απο εμας εννοω,αν καποιο μελος ειναι γιατρος και θελει να προβληθει,θα πρεπει να ερθει πρωτα σε συννενοηση με τους αντμιν.

ΥΣ.Πανο (στροφ) την εκανες τελικα την επεμβαση???...αν ναι,που?

....ειναι κανεις αλλος που την εκανε το τελευταιο διαστημα????


εκ των προτερων:
:thnx: :thnx: :thnx:

Skyline_IS
20-08-13, 11:25
Για πειτε γιατι η κατασταση με τους φακους εχει γινει κουραστικη..:thumbsdown:

ntinos
20-08-13, 11:30
20 χρονια φακους επαφης με εχουν κουρασει...

Και εγω το σκεφτομαι ανα περιοδους, (δεν εχω πολυ πραμα, 3.75 μυωπια μονο), αλλα περα απο της βαριεστημαρας, αυτο που με κολλωνει ειναι οτι καθως λενε οι γιατροι, σου "αφηνουν" ενα 0,2 με 0,5 βαθμους


Μπας και να κανουμε ενα ομαδικο ?

Εχω 3-4 νοματαιους ετοιμους....

aristent
20-08-13, 11:39
Φοβάμαι να προχωρήσω στη διόρθωση της όρασης με Laser. Κι αν κάτι συμβει;

Με τα δεδομένα των τελευταιων 10 ετών, οι δυσαρεστημένοι “ασθενείς” που έχουν πραγματοποιήσει μιά διαθλαστική επέμβαση είναι ελαχιστότατοι. Η διαθλαστική χειρουργική έχει σήμερα ένα ποσοστό ευχαριστημένων (θα έλεγα συχνά ευτυχισμένων) “ασθενών” άνω του 95 ή 98% παγκοσμίως. Πολλή σημαντική είναι και παραμένει η σωστή επιλογή μεθόδου αλλά και α αποκλεισμός από την επέμβαση όλων όσων οι εξετάσεις δείξουν την παραμικρή πιθανότητα για μη αναμενόμενο αποτέλεσμα. Οι επιπλοκές και τα προβλήματα από τη χρήση φακών επαφής, αν και επίσης όχι συχνές, είναι σαφώς συχνότερες από μία σωστή διαθλαστική επέμβαση που θα σας απαλλάξει μιά ζωή από τη χρήση φακών επαφής και φυσικά γυαλιών.

πηγη:https://www.iatropedia.gr/articles/read/4127

:original:

ntinos
20-08-13, 11:52
πηγη:https://www.iatropedia.gr/articles/read/4127

:original:


Δεν ξερω τι ρολο βαραει αυτος που εχει το παρακατω blog, απλα το παραθετω...

https://epiplokes-lasik.blogspot.gr/

aristent
20-08-13, 12:32
Δεν ξερω τι ρολο βαραει αυτος που εχει το παρακατω blog, απλα το παραθετω...

https://epiplokes-lasik.blogspot.gr/

....τιποτα δεν αποκλειεται!!!....ισως να ειναι το 5% των αποτυχημενων επεμβασεων που γραφουν σ'άυτο το μπλογκ,ισως καποιοι που θιγονται συμφεροντα τους(πωλησεις γυαλιων,φακων κλπ.)...ισως,ισως.....

εμεις εδω γι'αυτο το συζηταμε,ισως βγαλουμε πιο ασφαλη συμπερασματα,αλλα τελικα πιστευω οτι αξιζει να "ρισκαρεις" για την υγεια και την ευτυχια σου.thumb

το: "ρισκαρεις", ας μην το αναλυσουμε,αφου δεν εννοω να πεσεις στο γκρεμο,αλλα οπως μια περιπτωση μιας θειας μου που κοντευε να καθηλωθει σε καρεκλα απο πονο στη μεση,ουτε να περπατησει δεν μπορουσε και εκανε επεμβαση στη μεση με 1000% ποσοστο κινδυνου αναπηριας και τωρα απο τη χαρα της περπαταει σ'ολη τη γειτονια ,μερικες φορες σχεδον τερχοντας!!!:original:

Nikos!
20-08-13, 13:26
Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα γιατί έχω πάρα πολύ υψηλή μυωπία και κοιτάω τρόπους να ξεφορτωθώ τους φακούς, ιδιαίτερα μετά από μια πρόσφατη εμπειρία εγκαύματος στο μάτι που γύρισε σε μόλυνση. :thumbsdown:

Ξεκινάμε από τα βασικά, η μυωπία μου είναι 16 στον αριστερό και 13 στον δεξί.

Όπως καταλαβαίνετε τώρα που ήμουν χωρίς φακούς ψηλοέφριξα γιατί ο γιατρός δεν χορηγεί γυαλιά με την ακριβή μυωπία σου κι έτσι δεν βλέπεις σωστά. :thumbsdown:

Το πρόβλημα με μένα είναι ότι αφενός έχω πολύ υψηλή μυωπία και αφεδύο ανεβαίνει όλο και λίγο κάθε χρόνο, οπότε και να έκανα την επέμβαση πάλι ενδεχομένως να φορούσα φακούς.

Οι επιλογές μου ήταν οι εξής τρεις: Lasik, φακό στο μάτι και επέμβαση καταρράκτη.

Το lasik στην ουσία "πλανάρει" τον κερατοειδή αλλά θα πρέπει να έχεις αρκετό πάχος ώστε να μπορείς να βλέπεις. Στη περίπτωσή μου, η μυωπία μου θα κατέβαινε 6-7 βαθμούς στο κάθε μάτι, οπότε δεν με συνέφερε.

Η επόμενη λύση που μου πρότειναν ήταν να τοποθετηθεί φακός εσωτερικά στο μάτι. Εκεί εξαλείφεται εντελώς η μυωπία, αλλά και πάλι αν ανέβει ίσως χρειαστεί διόρθωση με φακούς ή γυαλιά. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι ο φακός εσωτερικά δημιουργεί φθορά στον κανονικό "φακό" που έχουμε μέσα στο μάτι και θα χρειαστεί κι άλλη επέμβαση μελλοντικά.

Η καλύτερη λύση λοιπόν στη περίπτωσή μου είναι να πήγαινα κατευθείαν σε επέμβαση καταρράκτη και να αντικαθιστούσαμε στην ουσία τον φακό του ματιού με άλλον. Κάτι τέτοιο όμως συνηθίζεται να γίνεται στα 50+, οπότε έχω καμιά 20αριά χρόνια ακόμα.

Συνεπώς, δεν έχω άλλη λύση παρά να μείνω με τους φακούς για πολύ καιρό ακόμα και ίσως είναι και η πιο ασφαλής επιλογή.

Οπότε πριν κάνετε το οτιδήποτε πρέπει να βεβαιωθείτε ότι η μυωπία σας έχει σταθεροποιηθεί τουλάχιστον τα τελευταία 4-5 χρόνια (στα 30 περίπου σταματάει να ανεβαίνει) και το πάχος του κερατοειδούς σας είναι αρκετό ώστε να σας μηδενίσει τη μυωπία.

Αυτά. :original:

jkourkoulis
20-08-13, 13:29
Έκανα την επέμβαση το Δεκέμβρη του 2008 σε ηλικία 17 ετών (είχε σταθεροποιηθεί η μυωπία μου τουλάχιστον 2 χρόνια). Επίσης έχει κάνει και ο αδερφός μου στον ίδιο γιατρό εδώ και 12-13 χρόνια. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι ήταν πραγματικά τα καλύτερα χρήματα που ξόδεψε η οικογένειά μου για εμένα. Από όταν έκανα την επέμβαση ένιωσα σαν άνθρωπος, ούτε γυαλιά ούτε φακοί ούτε τίποτα. Το συστήνω ανεπιφύλακτα! Μην το φοβάστε δεν ειναι τίποτα (αρκεί βέβαια να έχετε εμπιστοσύνη στο γιατρό).

Αν θέλετε έχω γιατρό στον Πειραιά τον οποίο και θεωρώ από τους καλύτερους της Ελλάδας (και επαγγελματικά και σε ανθρώπινο επίπεδο). Όποιος έχει απόρροια θα χαρώ να βοηθήσω.

ntinos
20-08-13, 13:31
Εχω διαβασει πως η "πληγη" που κανει το λειζερ στο ματι δεν κλεινει ποτε.

Επισης, μακροβουτι με ανοιχτα ματια (καημος για εμας τους μυωπες και γενικα οσων φορουν φ. επαφης) μετα απο ενα χρονο απο την εγχειρηση...

Skyline_IS
20-08-13, 13:36
Εχω διαβασει πως η "πληγη" που κανει το λειζερ στο ματι δεν κλεινει ποτε.

Επισης, μακροβουτι με ανοιχτα ματια (καημος για εμας τους μυωπες και γενικα οσων φορουν φ. επαφης) μετα απο ενα χρονο απο την εγχειρηση...

Καλυτερα απο το να μην μπορεις καθολου ή απλα να κανεις μπανιο στη θαλασσα και να φοβασαι μην φυγει κανας φακος και χωρις βουτιες
thumb

jkourkoulis
20-08-13, 13:40
Επισης, μακροβουτι με ανοιχτα ματια (καημος για εμας τους μυωπες και γενικα οσων φορουν φ. επαφης) μετα απο ενα χρονο απο την εγχειρηση...

Από ότι θυμάμαι είναι ανάλογα τη μέθοδο. Δε θυμάμαι τις ονομασίες και δεν είμαι και στο pc αλλά στη μέθοδο που έκανα εγώ ήταν λίγο πιο σίγουρη από την άλλη (όχι στο αποτέλεσμα αλλά στο ότι δε θα γινόταν κάτι κατά τη διάρκεια της επέμβασης που θα με ανάγκαζε να μην την κάνω εκείνη τη στιγμή αλλά 6 μήνες μετά, κάτι που εμένα δε με βόλευε γιατί τότε ήθελα να δώσω για Σ.Ν.Δ.). Τέλος πάντων αυτή που έκανα εγώ είχε λίγο παραπάνω πόνο τις 3 πρώτες μέρες αλλά μετά ήμουν ελεύθερος να κάνω ότι θέλω (ακόμα και μακροβουτια). Για όποιον φοβάται τον πόνο απλά να πω ότι είναι μόνο οι 3 πρώτες ημέρες και ρίχνεις παυσίπονα στα μάτια. Επίσης από την τριτη-τεταρτη ημέρα που δεν ποναγα αισθανόμουν τόσο ευτυχισμένος που ξέχασα με τη μια τον πόνο. Σε όσους δεν έχουν πρόβλημα με τα μάτια τους ίσως να φαίνονται υπερβολικά αυτά που λέω αλλά όσοι έχουν ή είχαν πιστεύω ότι καταλαβαίνουν.

ntinos
20-08-13, 13:47
Εντωμεταξαξυ, απο προσφατη ερευνα συναδελφου, οι τιμες εχουν πεσει αρκετα.

mitsos_chania
20-08-13, 14:02
Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα γιατί έχω πάρα πολύ υψηλή μυωπία και κοιτάω τρόπους να ξεφορτωθώ τους φακούς, ιδιαίτερα μετά από μια πρόσφατη εμπειρία εγκαύματος στο μάτι που γύρισε σε μόλυνση. :thumbsdown:

Ξεκινάμε από τα βασικά, η μυωπία μου είναι 16 στον αριστερό και 13 στον δεξί.

Όπως καταλαβαίνετε τώρα που ήμουν χωρίς φακούς ψηλοέφριξα γιατί ο γιατρός δεν χορηγεί γυαλιά με την ακριβή μυωπία σου κι έτσι δεν βλέπεις σωστά. :thumbsdown:

Το πρόβλημα με μένα είναι ότι αφενός έχω πολύ υψηλή μυωπία και αφεδύο ανεβαίνει όλο και λίγο κάθε χρόνο, οπότε και να έκανα την επέμβαση πάλι ενδεχομένως να φορούσα φακούς.

Οι επιλογές μου ήταν οι εξής τρεις: Lasik, φακό στο μάτι και επέμβαση καταρράκτη.

Το lasik στην ουσία "πλανάρει" τον κερατοειδή αλλά θα πρέπει να έχεις αρκετό πάχος ώστε να μπορείς να βλέπεις. Στη περίπτωσή μου, η μυωπία μου θα κατέβαινε 6-7 βαθμούς στο κάθε μάτι, οπότε δεν με συνέφερε.

Η επόμενη λύση που μου πρότειναν ήταν να τοποθετηθεί φακός εσωτερικά στο μάτι. Εκεί εξαλείφεται εντελώς η μυωπία, αλλά και πάλι αν ανέβει ίσως χρειαστεί διόρθωση με φακούς ή γυαλιά. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι ο φακός εσωτερικά δημιουργεί φθορά στον κανονικό "φακό" που έχουμε μέσα στο μάτι και θα χρειαστεί κι άλλη επέμβαση μελλοντικά.

Η καλύτερη λύση λοιπόν στη περίπτωσή μου είναι να πήγαινα κατευθείαν σε επέμβαση καταρράκτη και να αντικαθιστούσαμε στην ουσία τον φακό του ματιού με άλλον. Κάτι τέτοιο όμως συνηθίζεται να γίνεται στα 50+, οπότε έχω καμιά 20αριά χρόνια ακόμα.

Συνεπώς, δεν έχω άλλη λύση παρά να μείνω με τους φακούς για πολύ καιρό ακόμα και ίσως είναι και η πιο ασφαλής επιλογή.

Οπότε πριν κάνετε το οτιδήποτε πρέπει να βεβαιωθείτε ότι η μυωπία σας έχει σταθεροποιηθεί τουλάχιστον τα τελευταία 4-5 χρόνια (στα 30 περίπου σταματάει να ανεβαίνει) και το πάχος του κερατοειδούς σας είναι αρκετό ώστε να σας μηδενίσει τη μυωπία.

Αυτά. :original:

Νικο αυτο για τον καταρρακτη δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.δεν παιζει ρολο η ηλικια σου νομιζω.Απλα ισως ξαναχρειαστει μετα απο πολλα χρονια διορθωτικη επεμβαση


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nikos!
20-08-13, 14:22
Νικο αυτο για τον καταρρακτη δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.δεν παιζει ρολο η ηλικια σου νομιζω.Απλα ισως ξαναχρειαστει μετα απο πολλα χρονια διορθωτικη επεμβαση


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι, αυτό εννοούσε ο γιατρός. Δεν έχει να κάνει με την ηλικία, απλά είναι μια επέμβαση που συνηθίζεται να γίνεται σε μεγαλύτερες ηλικίες.

aristent
20-08-13, 15:20
Εντωμεταξαξυ, απο προσφατη ερευνα συναδελφου, οι τιμες εχουν πεσει αρκετα.

για πες....

ntinos
20-08-13, 15:33
για πες....

Υπαρχουν 3 μεθοδοι (αναλογα το ματι), για την φτηνοτεροτερη 1400

1600 για την δευτερη και καπου στα 1850 για την τριτη.

Λεπτομερειες δεν γνωριζω.



Σοβαρα παντως, μηπως αν βρεθουμε ενα "γκρουπακι" ενδιαφερομενων και παμε σε καποιον κοινα αποδεκτο γιατρο, να κανουμε ενα ειδος powerbuy ????

aristent
20-08-13, 18:00
Υπαρχουν 3 μεθοδοι (αναλογα το ματι), για την φτηνοτεροτερη 1400

1600 για την δευτερη και καπου στα 1850 για την τριτη.

Λεπτομερειες δεν γνωριζω.



Σοβαρα παντως, μηπως αν βρεθουμε ενα "γκρουπακι" ενδιαφερομενων και παμε σε καποιον κοινα αποδεκτο γιατρο, να κανουμε ενα ειδος powerbuy ????

δεν ξερω εαν αυτο ειναι εφικτο,αλλα επειδη ειμαι επαρχια,πχ. το να ερθω Αθηνα δεν θα κατεβασει το κοστος.

Αν και "η συσταση" ενος γιατρου,μηχανικου,υδραυλικ ου κλπ. εμπεριεχει κινδυνο να "εκτεθεις",...εκτος του Τσιεσαϊ που δινει "εγγυηση στον εαυτο του":thumbsup:...,οι υπολοιποι εχουν το ρισκο τους!!!!

παντως ηθελα να μαθω που ειναι περιπου οι χρεωσεις, γιατι οντως ειχα ακουσει τιμες απο 1500 εως 3000 ευρω.....εαν ηταν για την ιδια διαδικασια/επεμβαση η διαφορα ειναι μεγαλη,ενταξη θελουμε το καλο μας αλλα και οι εποχες ειναι δυσκολες,εαν ερευνησεις και αυτη την παραμετρο,χωρις να ειναι βασικο κριτηριο η χαμηλοτερη τιμη,τοτε το οφελος θα ειναι ακομη μεγαλυτερο.....αφου σειρα εχει και η γυναικα μου,αν ολα ειναι οπως τα θελουμε.thumb

jkourkoulis
20-08-13, 18:48
Εμένα μου είχε κοστίσει 2000. Ασφαλώς στις επόμενες επισκέψεις που χρειάστηκαν για έλεγχο κλπ δεν πλήρωσα κάτι. Μια γνωστή μου έκανε με 1600.