PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγγυηση..



billakos
25-02-11, 17:04
Λοιπον παιδια θελω να μου πειτε κ σεις τη ξερετε πανω σ αυτο το θεμα.
Το θεμα το ανοιγω για λογαριασμο του αδερφου μου.
Λοιπον το αμαξι αγοραστηκε καινουργιο απο αντιπροσωπεια της θεσσαλονικης.
Μαρκας Renault.Ναι ναι renault...αυτο ηθελε... Η εγγυηση εληξε πριν 2 μηνες ομως το αμαξι εβγαλε προβλημα στην κολωνα τιμονιου η οποια ειναι ηλεκτρικη.
Πηαιναινε στο δρομο και ξαφνικα νεκρωσε το τιμονι!!! στο τσακ προλαβε να μην χτυπησε κανεναν!!!
Πηγαμε λοιπον στην αντιπροσωπεια και μας 1000ευρω για την αντικατασταση του!!! λεω τοσα πολλα?? λεει κανει 3000 καινουργιο. λεω ναι οκ εγω ομως τη φταιω να πληρωσω το δικο σας καταστευαστικο λαθος??δεν πρεπει σαν εταιρεια να αναγνωρισετε το λαθος και να το αντικαταστησετε?? δεν εχω προβλημα να πληρωσω το εργατικο κοστος. ομως γτ να πληρωσω και το ανταλακτικο???
λεει εε κυριε μου εχει ληξει η εγγυηση σας γ αυτο.
μετα ομως απο 3-4 μερες μ λεει το ποσο οτι ανεβηκε λογω οτι αργησαμε να του πουμε το οκ..
ρε παιδια εμενα πουστι@ μου βρομαει.. για δωστε και σεις τα φωτα σας.

Leonidas_E39
25-02-11, 17:07
Αλλαξε αντιπροσωπεια σε πρωτη φαση να δεις μηπως εκει μπορεσουν να περασουν την ζημια στην εγγυηση αλλιως επικοινωνια με το εισαγωγεα της Renault μπας και βγάλεις ακρη.

billakos
25-02-11, 17:09
Αλλαξε αντιπροσωπεια σε πρωτη φαση να δεις μηπως εκει μπορεσουν να περασουν την ζημια στην εγγυηση αλλιως επικοινωνια με το εισαγωγεα της Renault μπας και βγάλεις ακρη.

φιλε μου αυτο εκανα μολις τωρα..πηρα τηλ στα κεντρικα τους στη εξυπηρετηση πελατων. και ειπε η κοπελα οτι απο βδομαδα θα με παρουν τηλ γτ αυτη ειπε οτι μονο για τα τηλ..

Leonidas_E39
25-02-11, 17:12
Ξεκινα να μιλας με εντονο δυσαρεστημενο υφος πελατη πως απο την ζημια του αυτοκινητου πηγε να προκληθει ατυχημα και ριξε καμια σποντα οτι θα τους κραξεις παντου αν δεν στο φτιαξουν. Σε τετοιες καταστασεις οτι κερδισεις γιατι στο φιναλε εισαι και εκτος εγγυησης .

Φιλικα Λεωνιδας

deepBLUE
25-02-11, 18:47
Για καποια μερη τα αυτοκινητα εχουν μεγαλυτερη εγγυηση.
Στη θεση σου ομως θα εστελνα mail στη Μαμα εταιρια στο εξωτερικο !!!

billakos
26-02-11, 02:01
Για καποια μερη τα αυτοκινητα εχουν μεγαλυτερη εγγυηση.
Στη θεση σου ομως θα εστελνα mail στη Μαμα εταιρια στο εξωτερικο !!!

λες ρε συ??? μα να πω οτι ειναι κατι που φταει απο κοκη χρηση ή αναλωσιμο..να πω οκ.. οχι κ ομως δικια τους μ@λ@κι@ να την πληρωσουμε εμεις.. ξερω γω υποτιθεται οτι παιρνεις καινουργιο αμαξι για να τα γλυτωσεις αυτα.
αν δω οτι δεν βγαζω ακρη και στα κενρικα της αθηνας θα στειλω μαιλ και στο εξωτερικο.

Jimmakos
26-02-11, 12:50
Στείλε mail στο εξωτερικό φίλε........ Βρωμάει η υπόθεση! thumb

z3 2.2
26-02-11, 13:54
Για καθηστε ρε παιδια!!!
Αμα εχει ληξει η εγγυηση του αυτοκινητου,παει και τελειωσε!
Ο φιλος μας εχει απολυτο δικιο να θελει να μην πληρωσει αλλα ειναι πολυ δυσκολο να γινει αυτο.
Η εκαστοτε αντιπροσωπεια ακολουθει τους κανονισμους του εργοστασιου που αφορουν την 24μηνη εγγυηση.
Δεν περνει ο υπευθυνος του συνεργειου τηλεφωνο τον Γαλλο και του λεει "Αστα ρε Ζαμι...χαλασε η κολωνα του ταδε...κανε μου την χαρη και περνα την μου εγγυηση"
Ολα αυτα γινονται μεσω δικτιου του ιντερνετ και μια φορμας με τα στοιχεια του αυτοκινητου και της βλαβης.Και ολα αυτα μπορουν να γινουν μεσα στο 24μηνο της εγγυησης.

Το αν φταις η οχι Βασιλη ειναι αλλο θεμα,το θεμα ειναι οτι εισαι εκτος εγγυησης και δεν μπορει να γινει κατι.Το να ζητας κατι το οποιο δεν δικαιουσαι και ισως και τσαμπουκαλεμενα δεν θα βγαλει πουθενα γιατι ο υπαλληλος θα πει "Εμ προσπαθω να σε βοηθησω με εκπτωσεις εμ με βριζεις κι απο πανω??? Κοφ το λαιμο σου"!!!

Αν τωρα η Renault εχει καποιο προγραμμα που καλυπτει καποια εξαρτηματα σε καθεστος good will (καλης θελησης) και μπορουν να σε καλυψουν ειναι αλλο θεμα.
Ολες σχεδον οι εταιριες εχουν μια τετοια μαρκετιστικη πολιτικη που βοηθαει σε βλαβες για κανα 12μηνο μετα την ληξη του 24μηνου,αλλα και παλι αυτο δεν ειναι κατι το οποιο δικαιουσαι αλλα κατι το οποιο μπορει να σου προσφερει ο αντιπροσωπος,αν θελει.
Ειναι σαν να εχει ο ντιλερ εναν κουμπαρα απο το εργοστασιο καθε χρονο και να παιρνει λεφτα για τις επισκευες που ειναι εκτος εγγυησης.αυτος ο "κουμπαρας" ειναι στη ουσια καποια λεφτα που μπορει να δικαιολογισει ο ντιλερ στο εργοστασιο.Και αυτο υπαρχει για κανα χρονο μετα την ληξη,για ορισμενα ανταλλακτικα.
Βεβαια η Renault μπορει να μην εχει τετοια πολιτικη.

Οπως και να χει παντος,ουτε πουστια σου παιζουν ουτε τιποτα.εληξε η εγγυηση και πληρωνεις.δλδ αν χαλαγε η κολωνα σε 5 χρονια?τι θα αλλαζε?

Nino
26-02-11, 14:41
Για καθηστε ρε παιδια!!!
Αμα εχει ληξει η εγγυηση του αυτοκινητου,παει και τελειωσε!
Ο φιλος μας εχει απολυτο δικιο να θελει να μην πληρωσει αλλα ειναι πολυ δυσκολο να γινει αυτο.
Η εκαστοτε αντιπροσωπεια ακολουθει τους κανονισμους του εργοστασιου που αφορουν την 24μηνη εγγυηση.
Δεν περνει ο υπευθυνος του συνεργειου τηλεφωνο τον Γαλλο και του λεει "Αστα ρε Ζαμι...χαλασε η κολωνα του ταδε...κανε μου την χαρη και περνα την μου εγγυηση"
Ολα αυτα γινονται μεσω δικτιου του ιντερνετ και μια φορμας με τα στοιχεια του αυτοκινητου και της βλαβης.Και ολα αυτα μπορουν να γινουν μεσα στο 24μηνο της εγγυησης.

Το αν φταις η οχι Βασιλη ειναι αλλο θεμα,το θεμα ειναι οτι εισαι εκτος εγγυησης και δεν μπορει να γινει κατι.Το να ζητας κατι το οποιο δεν δικαιουσαι και ισως και τσαμπουκαλεμενα δεν θα βγαλει πουθενα γιατι ο υπαλληλος θα πει "Εμ προσπαθω να σε βοηθησω με εκπτωσεις εμ με βριζεις κι απο πανω??? Κοφ το λαιμο σου"!!!

Αν τωρα η Renault εχει καποιο προγραμμα που καλυπτει καποια εξαρτηματα σε καθεστος good will (καλης θελησης) και μπορουν να σε καλυψουν ειναι αλλο θεμα.
Ολες σχεδον οι εταιριες εχουν μια τετοια μαρκετιστικη πολιτικη που βοηθαει σε βλαβες για κανα 12μηνο μετα την ληξη του 24μηνου,αλλα και παλι αυτο δεν ειναι κατι το οποιο δικαιουσαι αλλα κατι το οποιο μπορει να σου προσφερει ο αντιπροσωπος,αν θελει.
Ειναι σαν να εχει ο ντιλερ εναν κουμπαρα απο το εργοστασιο καθε χρονο και να παιρνει λεφτα για τις επισκευες που ειναι εκτος εγγυησης.αυτος ο "κουμπαρας" ειναι στη ουσια καποια λεφτα που μπορει να δικαιολογισει ο ντιλερ στο εργοστασιο.Και αυτο υπαρχει για κανα χρονο μετα την ληξη,για ορισμενα ανταλλακτικα.
Βεβαια η Renault μπορει να μην εχει τετοια πολιτικη.

Οπως και να χει παντος,ουτε πουστια σου παιζουν ουτε τιποτα.εληξε η εγγυηση και πληρωνεις.δλδ αν χαλαγε η κολωνα σε 5 χρονια?τι θα αλλαζε?

Σωστα τα λες Δημητρη! εχει παρατηρηθει ομως συχνα πυκνα,οταν ειναι μικρο το χρονικο διαστημα που εχει ληξει η εγγυηση καποια "προβληματα" να τα "περνανε" μεσα στην εγγυηση ειδικα αν εισαι πελατης...

z3 2.2
26-02-11, 15:54
Γιαννη απο τη στιγμη που ληγει το 24μηνο δεν μπορει να σου περασει τιποτα.
Αν τωρα ο ντιλερ εχει αλλο τροπο να σε βοηθησει αυτο ειναι αλλο θεμα.
Παντως πολλες φορες συνανταται το θεμα "Μα τρεις μηνες περασαν απο τοτε που εληξε η εγγυηση"
Η τρεις μηνες,ή μια μερα,ή πεντε χρονια για το συστημα των εγγυησεων ειναι το ιδιο πραγμα.Δεν μπορεις να το ζητησεις ως εγγυηση.

Και το good will (καλης θελησης) που ανεφερα πιο πανω ειναι κατι το οποιο δεν το εχουν ολες οι εταιριες,δεν γνωστοποιειται στον πελατη γιατι δεν το δικαιουται και δεν ειναι για ολα τα ανταλλακτικα και για παντα!

Ειναι ενα ποσο που σου δινει καθε χρονο το εργοστασιο και σου δινει την δυνατοτητα να το διαχειριστεις οπως νομιζεις αρκει να καλυπτει τους κανονες περι χρονου και ανταλλακτικων.

Kostas_1
26-02-11, 19:26
Παντως θα επρεπε να του κανουν μια εκπτωση, οπως και αρχικα εγινε απ οτι λεει ο φιλος:


.....
Πηγαμε λοιπον στην αντιπροσωπεια και μας 1000ευρω για την αντικατασταση του!!! λεω τοσα πολλα?? λεει κανει 3000 καινουργιο. .....
.......
μετα ομως απο 3-4 μερες μ λεει το ποσο οτι ανεβηκε λογω οτι αργησαμε να του πουμε το οκ..
...

Αυτο ομως ε δεν ακουγεται και καλα παντως...

billakos
26-02-11, 19:42
ναι ρε παιδια κατανοω το οτι τελειωσε η εγγυηση.. ομως θα μας τρελανουν?? το αμαξι εχει 60000 χλμ. δλδ τελειωνει η εγγυηση και μετα νυπτω τας χειρας μου???
δλδ αμα χτυπα ξυλο γινοταν καποιο ατυχημα?? και θρινουσαμε νεκρους??εεεε??
αλλο αν τ παθανε μετα απο αρκετο καιρο εκει θα ελεγα οκ φθορα λογω χρησης κτλ,ομως εχει ενα διμηνο π εληξε..μεσα σε 2 χρονια να βγαζει τετοια ζημια?ξερω γω.
και ειναι αρκετα τα λεφτα στην συγκεκριμενη περιοδο ειδικα.
στην αρχη ειπα οκ ε τελειωσε η εγγυηση εχει δικιο. μετα ομως λεω για κατσε ρε μ λεει πρωτα 1000 κ μετα απο τρεις μερες 1500???

z3 2.2
26-02-11, 21:12
Βασιλη ετσι ειναι.Τελειωσε η ρημαδα η εγγυηση,τι να κανουμε.
Δυστυχως μπορει να συμβει το οτιδηποτε σε ενα αυτοκινητο βρε Βασιλη,ειτε ειναι αυτο η κολωνα ειτε ειναι μοτερ ολοκληρο.
Αυτο που λες πιο πανω οτι ειναι δικο τους λαθος και γιατι να το πληρωσεις εσυ ειναι λαθος.
Με αυτη την λογικη οσο καιρο ειχες ενα αυτοκινητο οτι και αν χαλαγε θα επρεπε να στο πληρωνουν.Δεν ειναι ετσι βρε Βασιλη,μακαρι να μην χαλαγε τιποτα αλλα ενα αυτοκινητο μονο εξοδα ειναι και πολλες φορες μεγαλα.

Το αν φταις η οχι που χαλασε η κολωνα δεν αλλαζει κατι.Παει,χαλασε.Τι κανουμε τωρα ειναι το θεμα.
Και γω περσυ πληρωσα 800 ευρω για μοναδα ABS στο αυτοκινητο μου! Ουτε εγω εφταιγα που χαλασε ουτε μπορουσα να δικαιολογησω την βλαβη.Τα 800 ουτε μου περισσευαν,ουτε χαρηκα που τα εδωσα αλλα....τα εδωσα γιατι ηθελα το αυτοκινητο μου σωστο.

Τεσπα,αυτο με τις τιμες που λες και οτι σου ειπαν μεγαλυτερη τιμη επειδη αργησες να απαντησεις μου ακουγεται απλα αστειο απο την πλευρα τους!
Δεν υπαρχει λογικη σε αυτο και καλο θα ηταν να βρεις την λυση σου σε καποιο αλλο καταστημα.
Με καλη διαθεση και χαμογελο ολο και κατι μπορεις να βγαλεις.
Μη πας και αρχισεις τη μουρμουρα και τα μπινελικια γιατι μονο καλο δε θα κανεις.
Ουτε ο υπαλληλος που θα σε εξηπηρετησει σου χαλασε την κολωνα αλλα ουτε και αυτος την κατασκευασε!!!

PANOS-E60
26-02-11, 21:45
Α, ρε Δημήτρη ... και να μην ήξερε κανείς τι δουλειά κάνεις, σήμερα το κατάλαβε με αυτά τα ποστ :thumbsup: Εχεις δίκιο πάντως thumb

z3 2.2
26-02-11, 22:40
Α, ρε Δημήτρη ... και να μην ήξερε κανείς τι δουλειά κάνεις, σήμερα το κατάλαβε με αυτά τα ποστ :thumbsup: Εχεις δίκιο πάντως thumb

Πανο εχει σαφως να κανει με τη δουλεια μου.
Αυτο που βλεπω ειναι οτι ο Ελληνας δεν μπορει να εξοικειωθει με την ιδεα του αυτοκινητου στο θεμα της συντηρησης.
Δεν χαιρεται στο σερβις του ρε γαμωτο!
Δε λεω,ειναι κατι που κοστιζει αλλα στο φιναλε κανει καλο στο αυτοκινητο του!
Και στο θεμα της βλαβης,ωραια...συνεβει,τι θα κανουμε?θα πεθανουμε δλδ?
Εχουμε ενα αυτοκινητο που μπορει πολυ ανετα να μας κοστισει μια μερα αρκετα! Ειναι δεδομενο.

Βεβαια φταινε και τα συνεργεια παρα πολυ σε αυτο.
Σε παιρνει τηλεφωνο ο αλλος και σου λεει..."750 ευρω ελατε να το παρετε"...κατσε ρε φιλε...εξηγησε στον ανθρωπο!!!!
Δειξτου τα παλια του τακακια σε σχεση με τα καινουρια να καταλαβει την διαφορα.
Δως του να καταλαβει οτι σερβις δε σημαινει αλλαζω λαδια-φιλτρα και μπουζι αλλα περναω το αυτοκινητο ακτινογραφια και εξεταζω και τα πιο απιθανα μερη για τυχων προβληματα...

Το κλεινω εδω γιατι μπορω να γραφω ολο το βραδυ και να στεναχωριεμαι που υπαρχουν "επαγγελματιες" που χαλανε αυτον τον υπεροχο κοσμο του αυτοκινητου...

Υ.Γ. Τα γραφωμενα μου δεν αφορουν τον συμφορουμιτη μας billaκο εννοειται!!!!:original:

PANOS-E60
26-02-11, 22:56
Αυτο που βλεπω ειναι οτι ο Ελληνας δεν μπορει να εξοικειωθει με την ιδεα του αυτοκινητου στο θεμα της συντηρησης.
Δεν χαιρεται στο σερβις του ρε γαμωτο!


Νομίζω Δημήτρη ότι σε τούτο το χώρο τουλάχιστον είμαστε πολλοί που αποτελούμε εξαίρεση στον κανόνα και χαιρόμαστε τα χρήματα που δίνουμε γιά το service thumb Πολλοί μαλιστα υπερβάλλουμε, κάνοντας και αχρείαστες εντελώς εργασίες ... δεν εννοώ τα μπαξίματα φυσικά ...

z3 2.2
26-02-11, 22:58
ειμαι σιγουρος και καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις :)

billakos
27-02-11, 16:20
Πανο εχει σαφως να κανει με τη δουλεια μου.
Αυτο που βλεπω ειναι οτι ο Ελληνας δεν μπορει να εξοικειωθει με την ιδεα του αυτοκινητου στο θεμα της συντηρησης.
Δεν χαιρεται στο σερβις του ρε γαμωτο!
Δε λεω,ειναι κατι που κοστιζει αλλα στο φιναλε κανει καλο στο αυτοκινητο του!
Και στο θεμα της βλαβης,ωραια...συνεβει,τι θα κανουμε?θα πεθανουμε δλδ?
Εχουμε ενα αυτοκινητο που μπορει πολυ ανετα να μας κοστισει μια μερα αρκετα! Ειναι δεδομενο.

Βεβαια φταινε και τα συνεργεια παρα πολυ σε αυτο.
Σε παιρνει τηλεφωνο ο αλλος και σου λεει..."750 ευρω ελατε να το παρετε"...κατσε ρε φιλε...εξηγησε στον ανθρωπο!!!!
Δειξτου τα παλια του τακακια σε σχεση με τα καινουρια να καταλαβει την διαφορα.
Δως του να καταλαβει οτι σερβις δε σημαινει αλλαζω λαδια-φιλτρα και μπουζι αλλα περναω το αυτοκινητο ακτινογραφια και εξεταζω και τα πιο απιθανα μερη για τυχων προβληματα...

Το κλεινω εδω γιατι μπορω να γραφω ολο το βραδυ και να στεναχωριεμαι που υπαρχουν "επαγγελματιες" που χαλανε αυτον τον υπεροχο κοσμο του αυτοκινητου...

Υ.Γ. Τα γραφωμενα μου δεν αφορουν τον συμφορουμιτη μας billaκο εννοειται!!!!:original:

χαχα εννοειται ρε συ δεν τ παιρνω προσωπικα αυτο π λες ποιο πανω. παντως ο τυπας του συνεργειου εκανε αυτο ακριβως π ειπες. ε κανει τοσο να το ξεκινησω?? ουτε καν μπηκε στη διαδικασια να παρει ενα τηλ κατω στα κεντρικα.να δειξει λιγο ενδιαφερον ρε γμτ κατι.με τσατισε δλδ ο τροπος του.
εγω παντως οταν παω το δικο μου στο συνεργειο χαιρομαι οταν τελωνει το σερβις γτ νωθω καλα..αλλωστε εκει πανω βρισκετε κ η ζωη μας ετσι.
ομως τωρα θα δουμε απο πλευρα του εισαγωγεα τη θα μας πει.μακαρι φιλε μου ολοι να ηταν σαν εσενα.. ομως υπαρχουν πολλοι ασχετοι και χωρια που ειναι ασχετοι το παιζουν και ιστορια κιολας.

Jimmakos
27-02-11, 16:38
Πανο εχει σαφως να κανει με τη δουλεια μου.
Αυτο που βλεπω ειναι οτι ο Ελληνας δεν μπορει να εξοικειωθει με την ιδεα του αυτοκινητου στο θεμα της συντηρησης.
Δεν χαιρεται στο σερβις του ρε γαμωτο!
Δε λεω,ειναι κατι που κοστιζει αλλα στο φιναλε κανει καλο στο αυτοκινητο του!
Και στο θεμα της βλαβης,ωραια...συνεβει,τι θα κανουμε?θα πεθανουμε δλδ?
Εχουμε ενα αυτοκινητο που μπορει πολυ ανετα να μας κοστισει μια μερα αρκετα! Ειναι δεδομενο.

Βεβαια φταινε και τα συνεργεια παρα πολυ σε αυτο.
Σε παιρνει τηλεφωνο ο αλλος και σου λεει..."750 ευρω ελατε να το παρετε"...κατσε ρε φιλε...εξηγησε στον ανθρωπο!!!!
Δειξτου τα παλια του τακακια σε σχεση με τα καινουρια να καταλαβει την διαφορα.
Δως του να καταλαβει οτι σερβις δε σημαινει αλλαζω λαδια-φιλτρα και μπουζι αλλα περναω το αυτοκινητο ακτινογραφια και εξεταζω και τα πιο απιθανα μερη για τυχων προβληματα...

Το κλεινω εδω γιατι μπορω να γραφω ολο το βραδυ και να στεναχωριεμαι που υπαρχουν "επαγγελματιες" που χαλανε αυτον τον υπεροχο κοσμο του αυτοκινητου...

Υ.Γ. Τα γραφωμενα μου δεν αφορουν τον συμφορουμιτη μας billaκο εννοειται!!!!:original:

Εγώ σε αυτό θα μείνω.... Αν ήταν σωστοί οι περισσότεροι επαγγελματίες δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.... Αλλά τόσα χρόνια βγάζανε απο την μύγα ξύγκι και πλέον σε τέτοιες δύσκολες εποχές αντί να βάλουν νερό στο κρασί τους έχουν γίνει περισσότερο μαυραγορίτες απο ότι ήταν.... Μισάφι πια! Προτιμώ μέχρι μοτέρ να αλλάξω μόνος μου (θα παιδευτώ αλλά θα τα καταφέρω, όχι μόνο εγώ, ο καθένας απο εμάς αν πιάνουν τα χέρια του) παρά να με ξεζουμίσουν γιατί "είμαι - επαγγελματίας - και - κρέμεσαι - απο - τα - καμπανέλια - μου"

billakos
12-03-11, 00:17
τελικα παιδια.. βρεθηκε η λυση στο προβλημα. με πηραν τηλ απο τα κεντρικα.
η ζημια εγινε με 700 ευρο. αφου βεβαια εκραξα τον αλλον απο το αλλο συνεργειο και μετα απο αυτο που εγινε τον αλλαξανε ποστο γτ ειχε ξανακανει κατι παρομοιες μ@λ@κιες. οταν με πηραν απο αθηνα τηλ λεω τη εγινε και ζητησατε μετα απο 5 μερες 1500 ευρο??υπηρχε καποιο αλλο προβλημα?? λεει αυτος οτι και καλα ειχε γινει λαθος στο mail στο οποιο ανεφερε την αρχικη τιμη του ανταλλακτικου!! λεω καλα οτι να ναι τωρα λεει για να το καλυψει,ασε που το mail το ειδα χτες με τα ματια μου και δεν ειχε κανενα λαθος!! σας ευχαριστω παιδες για τις συμβουλες σας..:thumbsup: