PDA

Επιστροφή στο Forum : Λεζαντες...



nik200
15-02-11, 01:04
"καγκουρες ομως δεν ειναι μονο αυτοι που κανουν ετσι τα αμαξια..ειναι και οι αλλοι που παιρνουν ενα σπορ αμαξι πχ..μια m3 και το φτιαχνουν πανεμορφο εξωτερικα και το εχουν μονο για να πανε στα μπουζουκια και για να κανουν λεζαντα στην καφετερια της γειτονιας τους....για να δειξουν την οικονομικη τους ευμαρεια και για να αρεσει στα γκομενακια!!!!ποιος ο λογος δηλαδη να παρεις κατι που δεν χρησιμοποιεις????αυτοι προσωπικα προσβαλλουν την αυτοκινηση διοτι δεν θα ασχοληθουν ποτε με το αμαξι τους, και φυσικα δεν θα κατσουν ποτε να το μαθουν...απλα θα παραμενει ενα συμβολο επιδειξης και νεοπλουτισμου!!!"

με βαση τα παραπανω ανοιγω αυτο το θεμα προκειμενου να ακουστουν οι αποψεις ολων...για το αν και κατα ποσο κατακριτεο ειναι η χρηση ενος ακριβου αυτοκινητου για να πηγαινεις μια βολτα και να δειχνεις την οικονομικη σου επιφανεια..προσωπικα θεωρω οτι ειναι αμαρτια να παιρνεις πχ..ενα σπορ αμαξι απλα για την μοστρα..και το βλεπω καθαρα απο την οπτικη γωνια οτι θα μπορουσες να παρεις κατι πολυ φθηνοτερο που να κανει ακριβως τα ιδια...ισα ισα ενα απλο αμαξι θα ειναι και πιο ευκολο οδηγικα...

απο την αλλη ομως καποιος εχει ενα ονειρο να παρει μια m3 πχ...και οταν το αποκτησει δεν μπορει με τιποτα να το συντηρησει ουτε καν να το ευχαριστηθει..αρα ειναι σωστη η αποφαση που πηρε??

τι λετε?

z3 2.2
15-02-11, 01:20
αααχ ρε Νικολη ποσο δικιο εχεις...
μακαρι τα μισα porsche για παραδειγμα να εχουν στριψει εστω και πεντε φορες με το πλαι σε ενα βουνο....

ας ειναι καλα οι ευθειες τα μπουζουκια και οι καφετεριες.....

κλασικη ατακα που λεμε με τους φιλους μου αμα δουμε κανα τετοιο τυπακι....

"Ρε ****** μου...τοσα λεφτα εδωσα και ακομα να μαμησω"....(και καλα σκεφτεται ο γαμπρος μεσα στο πορκυ )

spar@
15-02-11, 02:00
εγω δεν εχω προβλημα ισα-ισα χαιρομαι που υπαρχουν τετοια ατομα γιατι υπαρχει μια λογικη εξηγηση...
Αυτα τα παιδια καλως ή κακως εχουν λεφτα και παιρνουν ακριβα σπορ αυτοκινητα τα οποια πραγματικα ειναι απατητα και αντε να εχουν πατησει καμια 1η και 2α εξω απο καμια καφετερια, επισης χαρακτηριστικο τους ειναι οτι καθε 5 χρονια με το που θα βγει κατι πιο καινουριο θα τρεξουν να το παρουν, με την πεσμενη αγορα εχουν χασει την μιση και παραπανω αξια, δεν επιτελουν εργο που βρισκεις porsche,μ3,ζ4μ κλπ απατητες αστριφτες και καλογυαλισμενες (για τα μπουζουκια) στο 1/3 της τιμης του καινουριου 5ετιας?????????
τελος πραγματικα πιο πολυ μου την σπανε αυτοι που δεν εχουν σπιτι να μεινουνε και ζουνε με δανεικα και μου εχουν πανακριβο αμαξι το πατανε δεν το πατανε!!χιχιιχ

Atsa linos
15-02-11, 06:04
Διαβασα τα μεχρι τωρα γραφομενα ,,,και ερωτω γιατι σε ενοχλει ο φλωρος που με τα λεφτα του μπαμπα εχει το αμαξι των ονειρων σου απατητο και δεν σε ενοχλει αυτος που το βγαζει μια φορα το μηνα επειδη δεν εχει λεφτα να το τσουλησει,,,,,,και ενω εχει bmw porche η αλλο πανακριβο αυτοκινητο ,,βγαζει απο την μυγα ξυγκι για την αγορα αξεσουαρ και ανταλακτικων ,,,,,,,,,,,δειτε τα πραγματα σφαιρικα και οχι οπως βολευει ,,,ο πρωτος τυπας δινει χρημα και δοουλεια σε αρκετους ο δευτερος το αντιθετο μιας και ειναι απο μηχανικος μεχρι και πλειστης του αυτοκινητου του

τα μεταξωτα βρακια ,,,,,,,,,,,
αυτα

m-power_01
15-02-11, 06:40
Εμενα δεν με ενοχλει κανενας. Δεν με ενδιαφερει τι εχετε, ουτε πως τα πατε, ουτε που τα πατε, ουτε τι τα κάνετε!!! Ο καθενας κάνει οτι θελει με το πορτοφολι του. Δανεικά δεν ήρθε κανενας να μου ζητησει...

Κατα την γνωμη μου είναι εντελως λάθος τετοιες προσεγγισεις!

Παραδειγματα προς κατανοηση.

1) Αν είχα 16.000 για πεταμα θα επαιρνα ενα s1000rr να το βαλω στην πιλοτη μου και να το χαζευω... Να το βαζω ποτε ποτε μπροστα και να το μαρσαρω. Δεν θα εβγαινα ποτε να το πλαγιασω ουτε να 300αρισω. Ειμαι φλωρος???? Μπορει για καποιους... Κατ'εμε απλα δεν θελω να σκοτωθω.

Ομοια αν καποιος πηρε ενα Μ3 κουτα 100k και δεν το σκιζει ,δεν πηγαινει μαραθωνα με τις μπαντες ουτε ντραφι είναι φλωρος??? Μηπως φοβαται? Μηπως είναι λιγο μεγαλυτερος και εχει δυο παιδια που δεν θελει να αφησει ορφανα? Και αν δεν σας αρεσει το τραγικο...Μηπως ποναει τα 100k που εδωσε για να το παρει??? Γιατι δεν τα εκλεψαν ολοι...


και επειδη ολο και καποιος θα βρεθει να πει...και τοτε τι το πηρε το ///Μ ????
Η απαντηση ειναι απλη...γιατι απλα μπορουσε.

z3 2.2
15-02-11, 08:48
και επειδη ολο και καποιος θα βρεθει να πει...και τοτε τι το πηρε το ///Μ ????
Η απαντηση ειναι απλη...γιατι απλα μπορουσε.

Η πιο σωστη ατακα του θρεντ.
"Γιατι μπορουσε"thumb

Samaro
15-02-11, 09:05
Και καλά αυτός που πήρε το Μ3 ή την 911 αλλα δεν κάνει ανάποδα το καταλαβαίνω. Του αρέσει να τα οδηγάει κυριλέ !!

Μπορείτε να μου πείτε όμως, γιατί κάποιος αγόρασε Hummer, όταν το ψηλότερο και πιο κακοτράχαλο βουνό που ανεβαίνει είναι ο Λυκαβητός ;;;:ranting2:

z3 2.2
15-02-11, 09:11
Μια απο τα ιδια Αντουαν...."Γιατι μπορουσε".....

Kostas_1
15-02-11, 09:26
Εγω παλι τους συμπαθω αυτους τους τυπους που οδηγουν κυριλε τα αυτοκινητα τους.

Τετοιους ψαχνω οταν αγοραζω μεταχειρισμενο αυτοκινητο

PANOS-E60
15-02-11, 09:32
Οσα έγραψε ο Σπύρος παραπάνω τα βρίσκω πολύ σωστά. Ζούμε σε ελεύθερη οικονομία και ο καθένας μπορεί να αγοράζει ότι του κάνει κέφι και να το χρησιμοποιεί όπως του κάνει κέφι, αρκεί να σέβεται τους υπόλοπους χρήστες των δρόμων. Τα Hummer που είναι παρκαρισμένα πάνω σε πεζοδρόμια στα στενά του Κολωνακίου είναι πρόκληση αλλά τα 430 και gallardo έξω από παραλιακά μπουζουκοστέκια απλά με αφήνουν παγερά αδιάφορο, δεν με ενοχλούν. Ανάλογα με την κουλτούρα του πράττει ο καθένας μας.

Γιατί όμως να κατακρίνουμε έναν ώριμο πλέον σε ηλικία κάτοχο μιάς Μ3 / Μ5 / Μ6 που την οδηγεί ήρεμα ? Αποκλείεται να τον εκφράζει πλέον αυτό το στύλ μετακίνησης ? Μήπως πρέπει να κολλήσει σε ευδιάκριτο σημείο του αυτοκινήτου τους λόγους γιά τους οποίους δεν πλαγιάζει στις στροφές ώστε να γλιτώνει τα κακεντρεχή σχόλια των νεώτερων που ενοχούνται ...? Η μήπως πρέπει η BMW να ζητάει αγωνιστική licence σε ισχύ γιά να του το πουλήσει ?

Η αγορά αυτοκινήτου έχει προτάσεις γιά όλα τα βαλάντια και γιά όλες τις προτιμήσεις, είτε αυτές έχουν να κάνουν με πραγματικές ανάγκες των καταναλωτών, είτε με στυλιστικές επιλογές. :original:

aristent
15-02-11, 09:32
Δεν μπορω να πω οτι ισχυει καποιος κανονας οτι τα καλα και ακριβα οχηματα αγοραζονται για επιδειξη η για γκομενοπαγιδα....φυσικα και κανουν γι'αυτες τις δουλειες αλλα δεν ειναι απαραιτητο επαναλαμβανω, να τα εχει καποιος μονο και μονο γι'αυτο!thumb

Ο Ωννασης με τα πρωτα του λεφτα λεει, αγορασε πανακριβο κουστουμι,παπουτσια και ρολοϊ ,ισως αργοτερα και αυτοκινητο,για να μπορεσει να εισχωρησει στην υψηλη τοτε κοινωνια και να αποκτησει διασυνδεσεις,ωστε να πετυχει το σκοπο του.....τον οποιο τελικα οπως ολοι γνωριζετε τον πετυχε!!!....καθενας λοιπον εχει τους στοχους του και απο τη στιγμη που δεν εχει χρεη σε μενα δεν του χρεωνω και εγω τιποτα!!!

nik200
15-02-11, 10:02
να σημειωθει οτι δεν ειναι μεμπτο οτι δεν το οδηγαει οπως πρεπει...αυτο δεν μας αφορα στο κατω κατω (και ας ειναι κριμα...)..μας ενδιαφερει οταν θα το κανει για να φανει και μονο..ειτε το παταει ειτε οχι..εγω μιλαω για το τυπο του ανθρωπου των εντυπωσεων..που θα ρθει με το καλυτερο σακακι, με τα καλυτερα παπουτσια και ρολοι..και οπου οταν του πεις σε μια κουβεντα οτι εχεις ενα ταπεινο αμαξι..θα σε κοιταξει υποτιμητικα..σαν να μην υπαρχεις...οπου μετα θα σου πει για το ποσα κιλα μαγκας ειναι πισω απο το τιμονι του..και οτι το παει τερμα..και ας ειχε βεσπα πιο πριν..ενα αρκετα δυνατο παραδειγμα ειναι οι πιτσιρικαδες κατοχοι s2000 οπου πηραν πρωτο δυνατο αμαξι πισωκινητο το hondaki και μολις το πατησαν βρεθηκαν στις μπαριερες..εξου και δεν υπαρχει ευκολα "καθαρο", αχτυπητο s2000....διοτι το honda φτιαχτηκε για καλους οδηγους που ξερουν 5 πραγματα...

αυτες τις συμπεριφορες θεωρω καταδικαστεες..και οταν το 95% του κοσμου δεν θα μπορεσει ποτε να παρει κατι αναλογο..ειναι προκληση η οχι???μιλαω και τονιζω για τους ανθρωπους που προσπαθουν να κερδισουν αξια μεσω του αυτοκινητου τους

gant
15-02-11, 10:45
Συμφωνώ κι εγώ με αυτά που γράφει ο Σπύρος.
Σε γενικές γραμμές μου αφήνει αδιάφορο για τον σκοπό που κάποιος αγοράζει ένα γρήγορο αυτοκίνητο.
Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί άν κάποιος διαθέτει ένα σπορ και γρήγορο πρέπει να πηγαίνει συνεχώς με τις πόρτες.
Προσωπικά θα ήθελα ένα δυνατότερο bmw, για να παίζω μαζί του σε έναν έρημο δρόμο, σε μιά έρημη πλατεία, ποτέ όμως μέσα σε κίνηση.
Θα το θελα, για να μη κολλάω στα 130 στις ανηφόρες της Υλίκης η του Χολομώντα, να μη περιμένω έναν αιώνα για τα 80-120, για να έχω καλύτερα φρένα και αναρτήσεις σε μιά γρήγορη κατάβαση και γενικά μια βελτιωμένη ενεργητική ασφάλεια.
Να ακούω τις νότες απ τον κινητήρα και τις εξατμίσεις.
Να βλέπω το σουλούπι του (αυτό είναι σε γενικές γραμμές τελείως υποκειμενικό) και να μου αρέσει. Να μη το βλέπω απλά σαν ένα μέσο εξυπηρέτησης, όπως το ψυγείο η την ηλεκτρ. κουζίνα του σπιτιού μου.
Να κάνω και καμμιά κοντρίτσα που και που και όταν με παίρνει για να ανάβουν και τα αίματα.
Με κανένα τρόπο όμως δεν θα θελα να ξανακούσω το, τι κάνει αυτός ο ******* με το bmw, όταν σβούριζα στην παραλία της Συκιάς με το Ε21 (τον βασιληά του drift) πριν αρκετά χρόνια η ξεκινούσα σπινάροντας και πλαγιολισθαίνοντας στα φανάρια, τρομάζοντας άλλους που δεν μου φταίνε στο κάτω κάτω σε τίποτα, η τα καθημερινά τετακε με το χειρόφρενο του θρυλικού datsun 120Α.

Skyline_IS
15-02-11, 11:20
Με αφηνει παγερα αδιαφορο το πως απεκτησε καποιος το αμαξι του..Ειτε ειναι ο πιτσιρικος που με τα λεφτα του μπαμπα κυκλοφοραει το καγιεν,ή το ///Μ ..Μαγκια του ή και μαγκια του πατερα του..

Αυτο ομως που με εκνευριζει αφαντατα ειναι να βλεπω τον καρνταση με καγιεν,να εκθειαζει τα εξτρα που εχει και να εχει βαλει υγραεριο για οικονομια..Εφοσων εχεις λεφτα για τετοιο αμαξι,λογικα θα εχεις και αλλα τοσα για να το συντηρησεις.

Και μενα με εκνευριζει το διπλοπαρκαρισμα.Θυμαμαι χαρακτηριστηκα, καταφερα 1!! φορα να βρω παρκινγκ μπροστα στις καφερετερειες της κρηνης..ολος ο δρομος σχεδον αδειος και ερχεται ο τυπας με το μποξτερ και την κοπελα του και διπλοπαρκαρει κλεινοντας με ουσιαστικα..Εκει πραγματικα ηθελα να παω και να το κανω το μποξτερ καλοκαιρινο..Τοσο πια δεν εβρισκε παρκινγκ?Δηλαδη εγω ειμαι χαζος που παρκαρω καμια φορα και 500 μετρα για να μην ενοχλω ή παρεμποδιζω το αλλο αμαξι

Nino
15-02-11, 11:54
Εμενα δεν με ενοχλει κανενας. Δεν με ενδιαφερει τι εχετε, ουτε πως τα πατε, ουτε που τα πατε, ουτε τι τα κάνετε!!! Ο καθενας κάνει οτι θελει με το πορτοφολι του. Δανεικά δεν ήρθε κανενας να μου ζητησει...

Κατα την γνωμη μου είναι εντελως λάθος τετοιες προσεγγισεις!

Παραδειγματα προς κατανοηση.

1) Αν είχα 16.000 για πεταμα θα επαιρνα ενα s1000rr να το βαλω στην πιλοτη μου και να το χαζευω... Να το βαζω ποτε ποτε μπροστα και να το μαρσαρω. Δεν θα εβγαινα ποτε να το πλαγιασω ουτε να 300αρισω. Ειμαι φλωρος???? Μπορει για καποιους... Κατ'εμε απλα δεν θελω να σκοτωθω.

Ομοια αν καποιος πηρε ενα Μ3 κουτα 100k και δεν το σκιζει ,δεν πηγαινει μαραθωνα με τις μπαντες ουτε ντραφι είναι φλωρος??? Μηπως φοβαται? Μηπως είναι λιγο μεγαλυτερος και εχει δυο παιδια που δεν θελει να αφησει ορφανα? Και αν δεν σας αρεσει το τραγικο...Μηπως ποναει τα 100k που εδωσε για να το παρει??? Γιατι δεν τα εκλεψαν ολοι...


και επειδη ολο και καποιος θα βρεθει να πει...και τοτε τι το πηρε το ///Μ ????
Η απαντηση ειναι απλη...γιατι απλα μπορουσε.


Α ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ!!!

Αυτη ειναι η πραγματικοτητα και η φωνη της Λογικης,απο ποτε τα θελω και τα μπορω του αλλου περνανε απο τη κριση τη δικη μου
Απο ποτε υπαρχει δεικτης ευχαριστησης του αυτοκινητου
Ποιο εινα το ετησιο οριο χιλιομετρων που πρεπει να διανυει καποιος για να μη θεωρηθει "καγκουρας"
Φυσικα και ολα τα παραπανω ερωτηματα ειναι ρητορικα, ο καθενας ζει την αυτοκινηση με τον δικο του μοναδικο και ξεχωριστο τροπο και η καθε εποχη εχει και διαφορετικη οπτικη γωνια που βλεπει κανεις τα πραγματα...

Christos 330
15-02-11, 13:21
Εμενα παλι μου αρεσει οταν βλεπω τα αρματα παραταγμενα εξω απο μπουζουκια !!!

Αισθανομαι ομορφα που αρκετες φορες ειναι και το δικο μου παρεα και ας μην ηταν

ακριβο γενικα ενα ομορφο αυτοκινητο τραβαει τα βλεματα ειδικα σε εμας τους

Ελληνες . . .

Ποιος απο εμας δεν χαζεψε ενα δυνατο ακριβο αυτοκινητο εκτος πιστας ; ; ;

Εχω αναφερει πολλες φορες οτι το πορκι ειναι ενα καλο μπουζουκοαμαξο (για μενα) . . .

Διοτι δεν με απασχολει το θεμα πιστα,κοντρα,στιψιμο . . .

Γενικα ο καθε ενας παιρνει το αυτοκινητο που του αρμοζει και το χρησιμοποιει οπως του

αρμοζει !!!

Δεν θα γινουν ολοι ντιφταδες,κοντρακιδες κτλ . . .

Δεν λεω ειναι αλλης φιλοσοφιας τα γρηγορα αυτοκινητα αλλα ενα μεγαλο ποσοστο

το εχουν και παιδικο αποθημενο και το γουσταρουν να το βλεπουν αλλιως το ακριβο

τους αυτοκινητο !!!

manos///3
15-02-11, 13:41
Το να κατακρινουμε συναθρωπους μας με κριτιρια οπως τι φορανε, που μενουν , τι αυτοκινητα οδηγουν ειναι σημαδια δικης μας αδυναμιας.......θα μπορουσα να πω ζηλιας.

Ας κατακρινουμε συναθρωπους μονο απο τη συμπεριφορα τους.

nik200
15-02-11, 14:33
Το να κατακρινουμε συναθρωπους μας με κριτιρια οπως τι φορανε, που μενουν , τι αυτοκινητα οδηγουν ειναι σημαδια δικης μας αδυναμιας.......θα μπορουσα να πω ζηλιας.

Ας κατακρινουμε συναθρωπους μονο απο τη συμπεριφορα τους.

μα γιαυτη και μονο δεν συζηταμε??

manos///3
15-02-11, 14:38
μα γιαυτη και μονο δεν συζηταμε??

Περιπου....μη γενικευουμε καταστασεις και συμπεριφορες.

Οτι καποιος εχει πολλα χρηματα ,αγοραζει ενα ακριβο αυτοκινητο και αρεσκεται σε επιδειξεις δε σημαινει πως ολοι ειναι ετσι....

nik200
15-02-11, 14:51
αναφερομαι στην μεριδα μονο αυτων..προσωπικα..

οπως προειπα δεν θελω να θιξω κανεναν...και εξαλλου και εγω στην κατηγορια των ανθρωπων με λεφτα ανηκω...θα ηταν σαν να κραζω τον εαυτο μου!!!

Stefanos_Cool
15-02-11, 16:23
Εγω παλι τους συμπαθω αυτους τους τυπους που οδηγουν κυριλε τα αυτοκινητα τους.

Τετοιους ψαχνω οταν αγοραζω μεταχειρισμενο αυτοκινητο


thumb !!!

z3 2.2
15-02-11, 16:24
To θεμα παιδια ειναι να μπορει ο εκαστοτε ιδιοκτητης του αυτοκινητου-μηχανης -ρολογιου-τηλεορασης κλπ κλπ να μπορει να το υποστηριξει.
Δεν μπορεις ρε φιλε να μου πουλας μουρη με το αυτοκινητο σου σε μια παρεα και να καυχιεσαι για το τι χερας εισαι και για τοτε που εκανες το ενα και το αλλο....
Δεν υπαρχει λογος να προσπαθεις να φανεις μεσα απο ενα αυτοκινητο λεγοντας ψεμματα και προσπαθοντας να εντυπωσιασεις τους αδαεις αυλικους σου.....

Αστο να παει στ αναθεμα...μη μιλας τουλαχιστον...οδηγα το το μαμημενο οπως σκατα μπορεις,κοιτα να βελτιωθεις σαν οδηγος λιγακι και σωπαινε...

Εχω προσωπικη εμπειρια με τετοιο τυπακι το οποιο μετα απο κανα δυο φορες το αδειασα ασχημα μπροστα στο κοινο του....δεν ηξερε ουτε καν τι δουλεια κανω και μου εκανε και κυρηγμα περι μηχαολογιας...οτι ειχε πιασει απο κουβεντες γυρω του δλδ...μη φανταστειτε οτι ειχε τιποτα γνωσεις/...

alexm
15-02-11, 16:38
1 post.
"καγκουρες ομως δεν ειναι μονο αυτοι που κανουν ετσι τα αμαξια..ειναι και οι αλλοι που παιρνουν ενα σπορ αμαξι πχ..μια m3 και το φτιαχνουν πανεμορφο εξωτερικα και το εχουν μονο για να πανε στα μπουζουκια και για να κανουν λεζαντα στην καφετερια της γειτονιας τους....για να δειξουν την οικονομικη τους ευμαρεια και για να αρεσει στα γκομενακια!!!!ποιος ο λογος δηλαδη να παρεις κατι που δεν χρησιμοποιεις????αυτοι προσωπικα προσβαλλουν την αυτοκινηση διοτι δεν θα ασχοληθουν ποτε με το αμαξι τους, και φυσικα δεν θα κατσουν ποτε να το μαθουν...απλα θα παραμενει ενα συμβολο επιδειξης και νεοπλουτισμου!!!"

με βαση τα παραπανω ανοιγω αυτο το θεμα προκειμενου να ακουστουν οι αποψεις ολων...για το αν και κατα ποσο κατακριτεο ειναι η χρηση ενος ακριβου αυτοκινητου για να πηγαινεις μια βολτα και να δειχνεις την οικονομικη σου επιφανεια..προσωπικα θεωρω οτι ειναι αμαρτια να παιρνεις πχ..ενα σπορ αμαξι απλα για την μοστρα..και το βλεπω καθαρα απο την οπτικη γωνια οτι θα μπορουσες να παρεις κατι πολυ φθηνοτερο που να κανει ακριβως τα ιδια...ισα ισα ενα απλο αμαξι θα ειναι και πιο ευκολο οδηγικα...

απο την αλλη ομως καποιος εχει ενα ονειρο να παρει μια m3 πχ...και οταν το αποκτησει δεν μπορει με τιποτα να το συντηρησει ουτε καν να το ευχαριστηθει..αρα ειναι σωστη η αποφαση που πηρε??

τι λετε?


2 post.
να σημειωθει οτι δεν ειναι μεμπτο οτι δεν το οδηγαει οπως πρεπει...αυτο δεν μας αφορα στο κατω κατω (και ας ειναι κριμα...)..μας ενδιαφερει οταν θα το κανει για να φανει και μονο..ειτε το παταει ειτε οχι..εγω μιλαω για το τυπο του ανθρωπου των εντυπωσεων..που θα ρθει με το καλυτερο σακακι, με τα καλυτερα παπουτσια και ρολοι..και οπου οταν του πεις σε μια κουβεντα οτι εχεις ενα ταπεινο αμαξι..θα σε κοιταξει υποτιμητικα..σαν να μην υπαρχεις...οπου μετα θα σου πει για το ποσα κιλα μαγκας ειναι πισω απο το τιμονι του..και οτι το παει τερμα..και ας ειχε βεσπα πιο πριν..ενα αρκετα δυνατο παραδειγμα ειναι οι πιτσιρικαδες κατοχοι s2000 οπου πηραν πρωτο δυνατο αμαξι πισωκινητο το hondaki και μολις το πατησαν βρεθηκαν στις μπαριερες..εξου και δεν υπαρχει ευκολα "καθαρο", αχτυπητο s2000....διοτι το honda φτιαχτηκε για καλους οδηγους που ξερουν 5 πραγματα...

3 post.
Ας κατακρινουμε συναθρωπους μονο απο τη συμπεριφορα τους.

4 post.
μα γιαυτη και μονο δεν συζηταμε??



Δηλαδη με το 1-2 εννοεις το 3 και με το 4 επιβεβαιωνεις οτι εννοουσες το 3!!!!.Η εγω πρεπει να ξανα παω σχολειο:whistle:,η εσυ μας τα μπερδεψες λιγο...:think:

nik200
15-02-11, 17:47
εν ολιγοις λεω ειναι κριμα να μην χρησιμοποιεις ενα σπορ αμαξι οπως πρεπει...αλλα σε αυτο δεν πεφτει στους αλλους λογος!

ο λογος πεφτει στους αλλους οταν σε μια παρεα (δηλαδη επι του προσωπικου) προσπαθεις να δειξεις πολυ αντρας, χερας, λεφτας κτλ κτλ κτλ μεσα απο το σπορ αμαξι σου..κοινως αυτο που λεει ο z3 2.2...να μπορεις να το υποστηριξεις αν το κανεις..

ξερω παρα πολλα παιδια που εχουν και πολυ καλα αμαξια και δεν θεωρουν οτι εχουν κατακτησει τον κοσμο, ειναι cool παιδια που απλα γουσταρουν την αυτοκινηση και θεωρουν οτι με αυτο που πηραν, πηραν ενα αποτελεσμα τεχνολογικης εξελιξης και οπου ειναι απλα κατι ξεχωριστο..και γιαυτο και ακριβο...και αυτοι ειναι και οι ανθρωποι που θα κατσουν και θα συζητησουν με ολους και θα μοιραστουν αποψεις για τα παντα...αυτους τους ανθρωπους γουσταρω εγω και φυσικα ετσι προσπαθω να ειμαι...

aristent
15-02-11, 18:00
Ωραια Νικο!!!....αρα καταλαβαινεις τη διαφορα που εχει ενας ανθρωπος απο εναν αλλον δεν ειναι το αμαξι του αλλα ο χαρακτηρας του!

Ξερω καλα παιδια με πανεμορφα αλλα και πανακριβα και δυνατα αμαξια,ειδικα απο εδω μεσα στο φορουμ μας,που ειναι αξια να τα ζηλευεις μονο και μονο για το χαρακτηρα τους και την ποιοτητα τους ως ανθρωποι και οχι για τα οχηματα τους!!!thumb

Thomelef
15-02-11, 19:57
sorry, αλλά το βρίσκω τελείως χαζό το όλο θρεντ...
ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει και όπως του γουστάρει...αυτοί που είναι υπερόπτες, είναι
άξιοι της μοίρας τους...απλά δεν έχουμε καμιά δουλειά μαζί τους...αυτοί που δεν τα πίνουν το
αίμαι, είναι δικαίωμα τους, αφού δεν ενοχλούν κανέναν οι άνθρωποι...αυτοί που τα έχουν με
οποιονδήποτε τρόπο ενώ δεν ήταν ούτε για να έχουν 1400, καλά να πάθουν. ας είχαν μυαλό...
αυτή είναι όλη η κατάσταση...γενικώς όταν, βλέπω κάποιον να την βλέπει, επειδή φορά
ακριβό ρολόι, ή ακριβά παπούτσια , ή οδηγάει ακριβό αμάξι, απλά τον γράφω στα @@ μου.
συνήθως τέτοιοι τύποι, ανήκουν στην κατηγορία ξεβράκωτοι, που τόσο καιρό θώλωνε το
μάτι τους με τα υπάρχοντα άλλων, ενώ αυτοί δεν είχαν τπτ...έτσι λοιπόν τους έχω γραμμένους
και δεν ασχολούμαι, γιατί. πρώτον τα έχω και εγώ όλα τα παραπάνω. δεύτερον δεν τα χρωστάω,
και τρίτον και σημαντικότερο, τα έχω επειδή αρέσουν σε μένα, και όχι σε κάποιους που θέλω
να μπώ στο μάτι τους...
αυτά...

spar@
15-02-11, 20:16
Είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα εγώ που είμαι και πιτσιρικάς παρότι έχω ακριβό σπορ αμάξι (πεζό 106) ούτε την έχω δει ούτε πουλαω μούρη απλά έτσι είμαι! Απλά στο θέμα αυτοκίνητο υπάρχουν πολύ χειρότερες κατηγορίες οδηγών όπως αυτοί που νοικιάζουν ακριβά αυτοκίνητα για σ.κ, αυτοί που δανείζονται αμάξια από φίλους συγγενείς επειδή το δικό τους δεν μετράει στις δεσποινιδες, και οι τύποι που δεν εχουν λεφτά να φάνε αλλά το πορσε πορσε.

m-power_01
15-02-11, 20:22
Είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα εγώ που είμαι και πιτσιρικάς παρότι έχω ακριβό σπορ αμάξι (πεζό 106) ούτε την έχω δει ούτε πουλαω μούρη απλά έτσι είμαι! Απλά στο θέμα αυτοκίνητο υπάρχουν πολύ χειρότερες κατηγορίες οδηγών όπως αυτοί που νοικιάζουν ακριβά αυτοκίνητα για σ.κ, αυτοί που δανείζονται αμάξια από φίλους συγγενείς επειδή το δικό τους δεν μετράει στις δεσποινιδες, και οι τύποι που δεν εχουν λεφτά να φάνε αλλά το πορσε πορσε.

διθεσιο... αφου δεν βαζεις τριτο ατομο μεσα :th_Laie_67-1:

spar@
15-02-11, 20:42
Ζηλεια ζηλεια! Υπάρχουν και τέτοιοι τύποι που ζηλεύουν τα ακριβά σπορ αυτοκίνητα των άλλων! Δεν πειράζει οπότε θες να νοιωσεις την απόλυτη δύναμη του Γάλλου και να δημιουργησεις τρύπα στην ατμόσφαιρα μην διστασεις να μου το ζητήσεις.

nik200
15-02-11, 20:48
συμφωνω με ολους αλλα ας βαλουμε και μια αλλη παραμετρο μεσα...

αμα ανηκεις ομως στην κατηγορια των παιδιων ωπου δυσκολα τα βγαζουν περα, και με αρκετη βεβαιοτητα πολυ δυσκολα (για πολλους και διαφορους λογους που δεν θα αναλυσω) θα καταφερουν ποτε να παρουν ενα σπιτι η ενα ακριβο αμαξι...και καποιος αλλος εχει αυτη την συμπεριφορα που αναφερω (απεναντι σε ενα τετοιο ανθρωπο)..δηλαδη να δειχνεται μεσα απο το αμαξι, ρολοι, κινητο, παπουτσι, ρουχα κτλ κτλ.. σε μια τετοια περιπτωση πως αντιδρας???γιατι ειναι ωραιο να μιλαμε εκ του ασφαλους...αλλα αν τα πραγματα δεν ηταν τοσο ροδινα θα ημασταν τοσο ανωτεροι ωστε να μην ασχοληθουμε???

Thomelef
15-02-11, 20:52
ρε νίκο...βλάκες θα υπάρχουν πάντα...αν τώρα ο φτωχός θέλει να το πάρει βαρυά επειδή
δεν μπορεί να φτάσει έναν βλάκα, τότε αυτός είναι ακόμα πιο βλάκας...μάγκες!!!ένα πράγμα.
τα λεφτά δεν κάνουν τον άνθρωπο...όσα και να έχεις, αν δεν έχεις πρόσωπο είσαι μηδέν. απλό.

sophie
15-02-11, 21:05
Συμφωνώ όπως όλοι ότι αντιπαθούμε το 'δείχνεσθαι'. Και λογικό γιατί όπως σωστά είπε ο Θωμάς τα χρήματα ή το ρολόι δεν κάνουν τον άνθρωπο.
Για να κάνω όμως τον δικηγόρο του διαβόλου, καμιά φορά σε 'κοιτάνε' και χωρίς να προσπαθείς ή να το θέλεις. Για να εξηγήσω, τις ελάχιστες φορές πού έχω βγει βράδυ σε μεγάλο κλαμπ, η μπέμπα καταλήγει παρκαρισμένη μπροστά. Τι φταίω εγώ πού ήθελα ασφαλές οικογενειακό αν ο άλλος το θεωρεί καλό για την δουλειά του να το παρκάρει εκει; Να του πω να πάει να το βάλει πιο μακριά για να μη με πούνε κάγκουρα;; Ίσως όσο φταίει αυτός πού κάνει επίδειξη να φταίει και μία κοινωνία πού έχει μάθει να κοιτάει καλά καλά τον διπλανό της....

nik200
15-02-11, 21:15
ρε νίκο...βλάκες θα υπάρχουν πάντα...αν τώρα ο φτωχός θέλει να το πάρει βαρυά επειδή
δεν μπορεί να φτάσει έναν βλάκα, τότε αυτός είναι ακόμα πιο βλάκας...μάγκες!!!ένα πράγμα.
τα λεφτά δεν κάνουν τον άνθρωπο...όσα και να έχεις, αν δεν έχεις πρόσωπο είσαι μηδέν. απλό.

δηλαδη μιλαμε για ασυδοσια...ας αφησουμε δηλαδη τον καθε ηλιθιο νεοπλουτο να λεει οτι θελει????αυτη η αδιαφορια επετρεψε ομως σε κατι τετοια ατομα τετοιες συμπεριφορες!!!!!γιατι αν τολμαγε πριν 25χρονια καποιος να κανει κατι αντιστοιχο τοτε που ολοι ηταν πιο φτωχοι τοτε θα ηταν δακτυλοδειχτουμενος...και φυσικα θα αναγκαζοταν εκ των πραγματων να αλλαξει συμπεριφορα και τακτικη...

αυτες οι "ελευθεριες" οδηγουν την κοινωνια κατα διαολου....το δε βαριεσαι και η ελλειψη αξιοπρεπειας μας οδηγησαν σε αυτα που ζουμε σημερα...και δεν μιλαω μονο οικονομικα αλλα και ηθικα-κοινωνικα....

Thomelef
15-02-11, 21:23
και τι να τον κάνουμε δλδ???να τον δείρουμε, ή να του μάθουμε τώρα ότι δεν φρόντισαν
να του μάθουν οι δικοί του όλα αυτά τα χρόνια που μεγάλωνε???απλά γυρνάς την πλάτη
και κοιτάς εσύ να είσαι σωστός...δεν υπάρχει νόημα να ασχολείσαι με τέτοια άτομα. όσο
για την πορεία της κοινωνίας, είναι άλλη κουβέντα και το συγκεκριμένο θέμα, είναι απλά
σταγόνα στον ωκεανό για την σημερινή μας κατάστασης...πάντως, κατά γενικό ποσοστό,
ο έλληνας γενικότερα συνεχίζει τον χαβά του...ακόμα δεν έχει καταλάβει που βρίσκεται.

E60_Arkadia
16-02-11, 00:53
δηλαδη μιλαμε για ασυδοσια...ας αφησουμε δηλαδη τον καθε ηλιθιο νεοπλουτο να λεει οτι θελει????αυτη η αδιαφορια επετρεψε ομως σε κατι τετοια ατομα τετοιες συμπεριφορες!!!!!γιατι αν τολμαγε πριν 25χρονια καποιος να κανει κατι αντιστοιχο τοτε που ολοι ηταν πιο φτωχοι τοτε θα ηταν δακτυλοδειχτουμενος...και φυσικα θα αναγκαζοταν εκ των πραγματων να αλλαξει συμπεριφορα και τακτικη...

αυτες οι "ελευθεριες" οδηγουν την κοινωνια κατα διαολου....το δε βαριεσαι και η ελλειψη αξιοπρεπειας μας οδηγησαν σε αυτα που ζουμε σημερα...και δεν μιλαω μονο οικονομικα αλλα και ηθικα-κοινωνικα....

Δεν μπορω να καταλαβω γτ τα εχεις βαλει με τους επιδειξιες.Απλα τους αγνοεις και πιστεψε με η μεγαλυτερη τιμωρια για αυτους ειναι να μην τους δινουν σημασια.Με αυτο που κανεις τους δειχνεις κομπλεξ κατωτεροτητας.thumb

katsaraios
16-02-11, 01:08
δηλαδη οποιος εχει ακριβο αμαξι η γουσταρει να μην φοραει μοδατα σκισμενα τζιν και κοντομανικα για επιδειξη μπρατσων αλλα σακακι και ρολοι ειναι φλωρος????
και θα πρεπει να μας κανει και απολογισμο της χρησης της περιουσιας του???

δεν παμε καλα !!!

nik200
16-02-11, 02:12
φιλοι arkadia και katsaraios...μαλλον δεν εχετε διαβασει το θεμα απο την αρχη...

ειπα οτι οταν ο αλλος με προκαλεσει προσωπικα θα του την πω....και ποτε αλλοτε...

οσα για κομπλεξ κατωτεροτητας..ειμαι τοσο ταπεινος ανθρωπος που νιωθω ακριβως το ιδιο ειτε οδηγαω το opel kadett μου του 78 οσο και το audi a3 μου του 2003...μπορω να σου πω οτι γουσταρω πιο πολυ το σαπακι μου παρα το α3!!!

Thomelef
16-02-11, 05:57
νίκο...μην δίνεις σημασία ρε αγορίνα. άνθρωποι που ορίζονται απο υλικά αγαθά, είναι άξιοι
της μοίρας τους...απλά να τους λυπάσαι.

nik200
16-02-11, 08:44
φιλε thomolef...φυσικα και τους λυπαμαι...απλα την νοοτροπια και την φιλοσοφια τους δεν γουσταρω...δεν μπορει ενω ολοι μας να τρεχουμε για να προλαβουμε οτι περισωσουμε στην δουλεια μας, καθενας στον τομεα του, αυτοι να ειναι χαλαροι...βεβαια πρεπει να ομολογησω οτι οι συγκεκριμενοι ανθρωποι επειδη ειναι συνηθισμενοι στα ευκολα..οταν τα πραγματα δυσκολεψουν τοτε παθαινουν μεγαλο πατατρακ!!!και ουσιαστικα ειναι καταδικασμενοι και απο μονοι τους!!

για να καταλαβετε λιγο το πως σκεφτομαι..εγω το βλεπω καθαρα απο την αποψη...οτι ειναι πλεον κοινωνικο φαινομενο...δεν ειναι δυνατον να περνας απο τις καφετεριες στις 10 το πρωι και να ειναι γεματες 30-35αρηδες...αδουλευτοι που εχουν ετοιμη την δικαιολογια οτι δεν βρισκουν δουλεια..διοτι θελουν την δουλιτσα γραφειου..και οι αλβανοι εχουν αναλαβει ολες τις δουλειες των οικοδομων πχ..!!!!!αλλα ξεχασα ναι εχουν και ενα χαρτι οι δικοι μας!!!!και απο την αλλη δουλευουν παιδια (ελληνες) και παρακαλανε για 20-30 ευρω την ημερα!!!αλλα ξεχασα αυτοι οι τελευταιοι ειναι παιδια ενος αλλου θεου....λοιπον οταν εχεις αυτα τα βιωματα και εχεις μεγαλωσει μεσα στις οικοδομες (γιαυτο και εγινα πολ. μηχανικος)....θα αφησεις τον καθε τυχαιο να σου περασει την δηθεν νοοτροπια οτι ολα οκ και ροδινα????γιαυτο με βλεπετε καθετο και ισως λιγο κολημενο...γιαυτο ασχολουμαι...διοτι βλεπω την κοινωνικη διακριση...

Nino
16-02-11, 09:07
κοινωνικες διακρισεις παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν...
καποτε ηταν ακομα πιο εντονες και σημερα με ολα αυτα τα μετρα και ρυθμισεις παλι προς τα εκει παμε...
Οσο για το πριν 25 χρονια που αναφερεις που απο οτι βλεπω εσυ πρεπει να ησουν πολυ μικρος, να σου πω,οτι εκεινη η εποχη ηταν σε ισχυ η εντονη "δυτικοποιηση" και αντιγραφη των κατασκευασμενων ειδωλων και προτυπων στη νεολαια, μεσα απο μουσικη -μοδα- και γενικως αυτο που λενε life style.
Oι διακρισεις και τοτε ηταν μεγαλες, τοτε ξεκινησαν οι "πορτες" στα μαγαζια, τοτε αναλογα αυτο που φοραγες ησουν αποδεκτος ή οχι.
Τοτε ξεκινησαν να δημιουργουνται οι τεχνητες "αναγκες" και η βραδεια αλλα σταθερη "εκπτωση" των αξιων.
Τωρα για να επανερθουμε και on topic, δεν υπαρχουν κριτηρια σε ποιον "αξιζει" η οχι ενα αυτοκινητο, ουτε θα απολογηθει κανεις για τον τροπο και το ειδος της οδηγικης του συμπεριφορας.
Τωρα οσο για τυπακια που το "παιζουν" αυθεντια και υπερανω... δεν χρειαζεται να αλλαξουν αυτοι αμαξι, αλλα εμεις παρεες!!!

aristent
16-02-11, 10:10
κοινωνικες διακρισεις παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν...
καποτε ηταν ακομα πιο εντονες και σημερα με ολα αυτα τα μετρα και ρυθμισεις παλι προς τα εκει παμε...
Οσο για το πριν 25 χρονια που αναφερεις που απο οτι βλεπω εσυ πρεπει να ησουν πολυ μικρος, να σου πω,οτι εκεινη η εποχη ηταν σε ισχυ η εντονη "δυτικοποιηση" και αντιγραφη των κατασκευασμενων ειδωλων και προτυπων στη νεολαια, μεσα απο μουσικη -μοδα- και γενικως αυτο που λενε life style.
Oι διακρισεις και τοτε ηταν μεγαλες, τοτε ξεκινησαν οι "πορτες" στα μαγαζια, τοτε αναλογα αυτο που φοραγες ησουν αποδεκτος ή οχι.
Τοτε ξεκινησαν να δημιουργουνται οι τεχνητες "αναγκες" και η βραδεια αλλα σταθερη "εκπτωση" των αξιων.
Τωρα για να επανερθουμε και on topic, δεν υπαρχουν κριτηρια σε ποιον "αξιζει" η οχι ενα αυτοκινητο, ουτε θα απολογηθει κανεις για τον τροπο και το ειδος της οδηγικης του συμπεριφορας.
Τωρα οσο για τυπακια που το "παιζουν" αυθεντια και υπερανω... δεν χρειαζεται να αλλαξουν αυτοι αμαξι, αλλα εμεις παρεες!!!

+1thumb...και με αυτο το ποστ πιστευω να εχει καλυφθει ο φιλος μας ο Νικος που δεν εχει να ζηλεψει τιποτε και απο κανενα!:thumbsup:

nik200
16-02-11, 11:42
για να συνοψισω..

αρα αυτο που λεμε ολοι..ειναι οτι δεν αξιζει να ασχολησαι με τους λεζαντες..υπο οποιεσδηποτε συνθηκες..

850CSI
16-02-11, 12:34
Με αφηνει παγερα αδιαφορο το πως απεκτησε καποιος το αμαξι του..Ειτε ειναι ο πιτσιρικος που με τα λεφτα του μπαμπα κυκλοφοραει το καγιεν,ή το ///Μ ..Μαγκια του ή και μαγκια του πατερα του..

Αυτο ομως που με εκνευριζει αφαντατα ειναι να βλεπω τον καρνταση με καγιεν,να εκθειαζει τα εξτρα που εχει και να εχει βαλει υγραεριο για οικονομια..Εφοσων εχεις λεφτα για τετοιο αμαξι,λογικα θα εχεις και αλλα τοσα για να το συντηρησεις.

Και μενα με εκνευριζει το διπλοπαρκαρισμα.Θυμαμαι χαρακτηριστηκα, καταφερα 1!! φορα να βρω παρκινγκ μπροστα στις καφερετερειες της κρηνης..ολος ο δρομος σχεδον αδειος και ερχεται ο τυπας με το μποξτερ και την κοπελα του και διπλοπαρκαρει κλεινοντας με ουσιαστικα..Εκει πραγματικα ηθελα να παω και να το κανω το μποξτερ καλοκαιρινο..Τοσο πια δεν εβρισκε παρκινγκ?Δηλαδη εγω ειμαι χαζος που παρκαρω καμια φορα και 500 μετρα για να μην ενοχλω ή παρεμποδιζω το αλλο αμαξι
Ελα ρε μην κανεις ετσι :th_Laie_67-1:ετσι κι αλιως το μποξτερ μπρικακι ειναι τζαμπα τοις θερμιδες που θα εκαιγες:original:

850CSI
16-02-11, 12:49
1 post.
"καγκουρες ομως δεν ειναι μονο αυτοι που κανουν ετσι τα αμαξια..ειναι και οι αλλοι που παιρνουν ενα σπορ αμαξι πχ..μια m3 και το φτιαχνουν πανεμορφο εξωτερικα και το εχουν μονο για να πανε στα μπουζουκια και για να κανουν λεζαντα στην καφετερια της γειτονιας τους....για να δειξουν την οικονομικη τους ευμαρεια και για να αρεσει στα γκομενακια!!!!ποιος ο λογος δηλαδη να παρεις κατι που δεν χρησιμοποιεις????αυτοι προσωπικα προσβαλλουν την αυτοκινηση διοτι δεν θα ασχοληθουν ποτε με το αμαξι τους, και φυσικα δεν θα κατσουν ποτε να το μαθουν...απλα θα παραμενει ενα συμβολο επιδειξης και νεοπλουτισμου!!!"



Ετσι,,,,,,Εγω παραδειγμα οταν βγαινω και παταω την Εγνατια για σαλονικη προσπεραση ακομη δεν εχω δεχτει αυτα τα 2 χρονια που ειμαι ελλαδα,,,,:original: οχι οτι τρεχω του κερατα παω στο νορμαλ του CSI 2,500-3.000σ.α.λ. αλλα μην δω κανα (γρηγορο) απο το καθρεπτη να ρχεται πισω κανω το ///M8 τρικ καθομαι στα δεξια του και τουδειχνω απο το τζαμι : Κοιτα::::: Γρρρρρρραααααααααουουουου ουου αυτο ηταν :th_Laie_67-1: εχω ως τωρα ενα Τεραστιο Ρεπερτοριο απο peugeot 206-mazda rx8- golf TSI- audi a5 -s3-s4-tt ---alfa romeo----opel gt-insignia-- fiat punto gt- seat cupra :th_Laie_67-1:κ.α. πολλα

m-power_01
16-02-11, 12:53
Μ8 τρικ ... Καλοοοοοοοοό

Nick bmwlover
16-02-11, 15:00
για να συνοψισω..

αρα αυτο που λεμε ολοι..ειναι οτι δεν αξιζει να ασχολησαι με τους λεζαντες..υπο οποιεσδηποτε συνθηκες..

Ακριβως αυτο Νικολη!!!thumb

pralinas
08-03-11, 23:50
Με αφηνει παγερα αδιαφορο το πως απεκτησε καποιος το αμαξι του..Ειτε ειναι ο πιτσιρικος που με τα λεφτα του μπαμπα κυκλοφοραει το καγιεν,ή το ///Μ ..Μαγκια του ή και μαγκια του πατερα του..

Αυτο ομως που με εκνευριζει αφαντατα ειναι να βλεπω τον καρνταση με καγιεν,να εκθειαζει τα εξτρα που εχει και να εχει βαλει υγραεριο για οικονομια..Εφοσων εχεις λεφτα για τετοιο αμαξι,λογικα θα εχεις και αλλα τοσα για να το συντηρησεις.

Και μενα με εκνευριζει το διπλοπαρκαρισμα.Θυμαμαι χαρακτηριστηκα, καταφερα 1!! φορα να βρω παρκινγκ μπροστα στις καφερετερειες της κρηνης..ολος ο δρομος σχεδον αδειος και ερχεται ο τυπας με το μποξτερ και την κοπελα του και διπλοπαρκαρει κλεινοντας με ουσιαστικα..Εκει πραγματικα ηθελα να παω και να το κανω το μποξτερ καλοκαιρινο..Τοσο πια δεν εβρισκε παρκινγκ?Δηλαδη εγω ειμαι χαζος που παρκαρω καμια φορα και 500 μετρα για να μην ενοχλω ή παρεμποδιζω το αλλο αμαξι
φιλε μου εχεις δικιο...ενα πραγμα μονο απο εμενα...καλυτερα να πηγενες να του κατεβαζες αυτου την μουρη παρα να ξεσπασεις στο αυτοκινητο...οσο μοστρακιας και να ειναι ο καθενας δεν αξιζει να του χαλασεις το αυτοκινητο ουτε με μια γρατζουνια...πρεπει να τα αγαπατε τα αυτοκινητα...και ας μισητε τους κατοχους τους καμια φορα..:original:

pralinas
09-03-11, 00:11
ας πω και εγω την γνωμη μου στο θεμα λοιπον...καταρχιν για το θεμα το πως οδηγαει ο καθενας δηλαδη να οδηγαει πχ το βραδι με μεγαλη σκαλα αναμενη..η να θες να τον περασεις να του αναβεις τα φωτα και αυτος ειναι κολιμενος μεσα στην μεση του δρομου και δεν φευγει ,αν διπλοπαρκαρει ειναι ενα θεμα που μας τσαντιζει ολους...εγω προσοπικα το μονο που μπορει να κανω ειναι να κατεβασω το παραθυρο μου και να του ριξω κανα βρισιδι:D...τωρα,βλεπω ενα θεμα που με ενοχλει καπως...αναφερομαι σε μερικα σημεια που καποιει λενε"αυτος εχει πχ M3,και το παιζει καποιος και καφχιετε"και τετοια πραγματα...εγω παιδια οταν βλεπω πιτσιρικαδες ή και παπουδες καμια φορα με υπερπολιτελοι αμαξια,δεν σκεφτομαι απο μεσα μου "κοιτα ρε,πηρε ο κουλος το ταδε αυτοκινητο,που να τρακαρει"και τετοια πραγματα...λεω καταρχιν ωραιο αυτοκινητο,μακαρι να μπορουσα και εγω καποτε να εφτανα σε ενα σημειο στην ζωη μου να εχω και εγω ενα τετοιο αμαξι..και καταδευτερον λεω μπραβο ρε μαγκα που το εχεις...δεν μισω κανεναν...τωρα για ενα αλλο θεμα..μερικοι οντως ειναι πολυ "μοστρακιδες" οντως και το πεζουν και καλα γρηγοροι...καλα κανουν και αυτοι κατα την αποψη μου..εχουν τα φραγκα πηραν το αμαξι που θελαν,με οποιοδηποτε τροπο(πχ με λεφτα απο γονεις,με δανειο κτλπ)προσοπκα εχω εναν γνωστο του οποιου η γιαγια κερδισε το λαχειο,και τοτυ πηρε ενα Μ3..σε διαστημα 5 μηνων το τρακαρε σε σημειο ακυρο επιδει ηθελε να κανει μοστρα σε κατι κοπελες...του πηρε δευτερο Μ3 η γιαγια του...το τρακαρε και αυτο μεσα σε καποιο διαστημα παλι για να το διξει καποιος..σε σημειο που ειχε πολυ κοσμο...και τωρα ειναι κατοχος μιας πανεμορφης Μ5 ε39 επιτελους κατι εχει μαθει στο τιμονι και κανει τις μαγκιες του οπου τον περνει και δοξα να εχει ο θεος ειναι αγρατζουνιστη..και θελω να παραμινει....αυτο το παραδειγμα το εφερα για τον λογο οτι και ας εχει λεφτα και ας ειναι μοστρακιας και πεταξε τοσα λεφτα,δεν τον μισω,το μονο που λεω ειναι οτι δεν σεβετε αυτο που εχει...τελος θελω να πω οτι ολοι κατα βαθως ειμαστε μοστρακιδες και θελουμε να επιδικνιουμε ενα αμαξι,ενα σπιτι που ειναι υπερπολιτελεστατο ή μη...πχ και εγω θα κανω μοστρα και παντες καμια φορα για να κανω και εγω την μαγκια μου και ας εχω ενα bmw 316 e36 του 96 και ο αλλος που εχει 318 και αυτος που εχει οποιοδηποτε αλλο αυτοκινητο...γιαυτο μην κατακρινουμε τους αλλους..και ας πιγενουν κιριλε και ας κανουν και μοστρα...κατα την γνωμη μου αυτοι που πρεπει να κατακρινονται ειναι οι οδηγοι που πχ πινουν και οδηγανε ή αυτοι που οδηγανε σε μεγαλες ταχυτητες και δεν προσεχουν τον υπολιπο κοσμο και αυτο μπορει να κοστισει ζωες καμια φορα..δεν ειναι λιγα τα παραδειγματα αυτα...
συγνωμη αν σας εγινα κουραστικος..:)

Thomelef
09-03-11, 16:24
τα πάντα είναι θέμα αρχών και παιδείας...δυστηχώς κυκλοφορούν πολά γαιδούρια ανάμεσα
μας, επίσεις πολοί ξεβράκωτοι ντεμέκ κυριλέδες και πάει λέγοντας...εγώ αυτό που έχω να
πώ γενικότερα, είναι πως πραγματικά και συγνώμη για την έκφραση, ΧΕΣΤΗΚΑ...η μαγκιά
δεν φαίνεται ούτε απο το αυτοκίνητο που οδηγάει κάποιος, ούτε απο το πως του αρέσει να
εμφανίζεται στις εξόδους του...στο κάτω κάτω, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, λίγο
πολύ όλοι οι άνθρωποι έχουν μια δόση ψώνιου επάνω τους, είτε για το αμάξι, είτε για την
γκόμενα που κυκλοφορούν, είτε για το σπίτι τους, είτε για τα ρούχα τους, είτε, είτε, είτε.
το θέμα είναι ένα...μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι απο αυτό που είμαστε???τα υπόλοιπα
είναι χαζά κατ'εμέ...πρώτα πρέπει να διορθωθούμε εμείς, να αποκτήσουμε ήθος και μετά
αν χρειαστεί να κρίνουμε τους άλλους...

Nino
09-03-11, 16:40
Ετσι,,,,,,Εγω παραδειγμα οταν βγαινω και παταω την Εγνατια για σαλονικη προσπεραση ακομη δεν εχω δεχτει αυτα τα 2 χρονια που ειμαι ελλαδα,,,,:original: οχι οτι τρεχω του κερατα παω στο νορμαλ του CSI 2,500-3.000σ.α.λ. αλλα μην δω κανα (γρηγορο) απο το καθρεπτη να ρχεται πισω κανω το ///M8 τρικ καθομαι στα δεξια του και τουδειχνω απο το τζαμι : Κοιτα::::: Γρρρρρρραααααααααουουουου ουου αυτο ηταν :th_Laie_67-1: εχω ως τωρα ενα Τεραστιο Ρεπερτοριο απο peugeot 206-mazda rx8- golf TSI- audi a5 -s3-s4-tt ---alfa romeo----opel gt-insignia-- fiat punto gt- seat cupra :th_Laie_67-1:κ.α. πολλα

Μτριακι Μπεντακι δεν βλεπω στη λιστα....:th_Laie_67-1:

Nick bmwlover
09-03-11, 16:46
Μτριακι Μπεντακι δεν βλεπω στη λιστα....:th_Laie_67-1:

:hystericalbs1::hystericalbs1:Δεν το εγραψε γιατι δεν υπηρχε καν επαφη μαζι του,αυτα που αναφερει ηταν φτιαγμενα-τσιγκλισμενα κ μπορουσαν να τον ακολουθησουν για πολυ λιγο...

nik200
09-03-11, 18:29
τα πάντα είναι θέμα αρχών και παιδείας...δυστηχώς κυκλοφορούν πολά γαιδούρια ανάμεσα
μας, επίσεις πολοί ξεβράκωτοι ντεμέκ κυριλέδες και πάει λέγοντας...εγώ αυτό που έχω να
πώ γενικότερα, είναι πως πραγματικά και συγνώμη για την έκφραση, ΧΕΣΤΗΚΑ...η μαγκιά
δεν φαίνεται ούτε απο το αυτοκίνητο που οδηγάει κάποιος, ούτε απο το πως του αρέσει να
εμφανίζεται στις εξόδους του...στο κάτω κάτω, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, λίγο
πολύ όλοι οι άνθρωποι έχουν μια δόση ψώνιου επάνω τους, είτε για το αμάξι, είτε για την
γκόμενα που κυκλοφορούν, είτε για το σπίτι τους, είτε για τα ρούχα τους, είτε, είτε, είτε.
το θέμα είναι ένα...μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι απο αυτό που είμαστε???τα υπόλοιπα
είναι χαζά κατ'εμέ...πρώτα πρέπει να διορθωθούμε εμείς, να αποκτήσουμε ήθος και μετά
αν χρειαστεί να κρίνουμε τους άλλους...

συμφωνω..αλλα ψωνιο δεν γινεσαι με το να χεις ενα καλο αμαξι, ψωνιο δεν γινεσαι με το εχεις ενα ομορφο σπιτι, ψωνιο δεν γινεσαι με το να τρεχεις αναβασεις η να εχεις ωραια παπουτσια...ψωνιο γινεσαι οταν κομπαζεις για αυτα που εχεις και τα επιδεικνυεις στους αλλους..διοτι δεν μπορεις να τους πεισεις για το ποιος εισαι με το χαρακτηρα σου, την αξιοπρεπεια σου, την ηθικη σου και την ζωη σου την ιδια!!και δεν λεω....μπραβο στον καθενα αν καταφερε να τα αποκτησει...και μαγκια του..απλα ας παραμενουμε ταπεινοι οπου και αν εχουμε φτασει...υπαρχουν πολλοι που δεν θα καταφερουν ποτε να τα αποκτησουν για χιλιους λογους...και αν αυτο που λεω δεν ειναι με αγαπη προς το συνανθρωπο και αξιοπρεπες τοτε τι ειναι?

Thomelef
09-03-11, 19:58
συμφωνω..αλλα ψωνιο δεν γινεσαι με το να χεις ενα καλο αμαξι, ψωνιο δεν γινεσαι με το εχεις ενα ομορφο σπιτι, ψωνιο δεν γινεσαι με το να τρεχεις αναβασεις η να εχεις ωραια παπουτσια...ψωνιο γινεσαι οταν κομπαζεις για αυτα που εχεις και τα επιδεικνυεις στους αλλους..διοτι δεν μπορεις να τους πεισεις για το ποιος εισαι με το χαρακτηρα σου, την αξιοπρεπεια σου, την ηθικη σου και την ζωη σου την ιδια!!και δεν λεω....μπραβο στον καθενα αν καταφερε να τα αποκτησει...και μαγκια του..απλα ας παραμενουμε ταπεινοι οπου και αν εχουμε φτασει...υπαρχουν πολλοι που δεν θα καταφερουν ποτε να τα αποκτησουν για χιλιους λογους...και αν αυτο που λεω δεν ειναι με αγαπη προς το συνανθρωπο και αξιοπρεπες τοτε τι ειναι?

στα τελευταία λόγια συμφωνώ απόλυτα...όσον αφορά στα αρχικά που γράφεις,
κάπου είχα διαβάσει μια πολύ ωραία υπογραφή ενός συμφορουμίτη, που πολύ
απλά δίνει απάντηση σε αυτό που λές...το lifestyle, απο μηδενικό σε κάνει νούμερο.
τα μυαλά του ανθρώπου νίκο μου, δεν θέλουν και πολύ για να πάρουν αέρα...thumb