PDA

Επιστροφή στο Forum : Τούρμπο ή Ατμόσφαιρα???



nautilos
09-01-10, 13:49
Το θέμα που θα ανοίξω έχει ξανά αναφερθεί στο παρελθόν και κάπου αλλού αλλά επειδή έχει διχάσει τους απανταχού φίλους του αυτοκινήτου και ιδιαίτερα τους BMWδάκηδες αποφασίζω να ξαναθέσω το ερώτημα για να δούμε τι πιστεύει ο καθένας!

ΤΟΥΡΜΠΟ Η ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ????????

To ΤΟΥΡΜΠΟ έχει περάσει στο παρελθόν από πολλά στάδια με αμφίβολα αποτελέσματα αφού το πέρασμα του χρόνου έδειχνε ότι ένας ΤΟΥΡΜΠΟ κινητήρας πρώτον ήταν ποιο αναξιόπιστος από έναν κλασικό ατμοσφαιρικό και δεύτερον η δύναμη ήταν τόσο άκομψα κατανεμημένη στο έυρος των στροφών ώστε κάποια αυτοκίνητα να τα καθιστά επικίνδυνα.
Ξεκινώντας από έμενα θα έλεγα ότι ναι θέλω το ΤΟΥΡΜΠΟ και θα με έφτιαχνε ιδιαίτερα εάν έβλεπα η BMW να έβγαζε ένα 2.0 εξακύλιδρο μοτέρ διπλοτούρμπινο στα πρότυπα του 3.0 και με μια ιπποδύναμη της τάξεως των 250 ίππων!!!!!

yannisv
09-01-10, 13:58
Ατμόσφαιρα και πάλι ατμόσφαιρα!! Οι καιροί σίγουρα αλλάζουν και μαζί και τα trends, οι περιβαλλοντικοί κανόνες επίσης ωθούν την αυτοκινητοβιομηχανία παγκοσμίως σε κατασκευή μικρού κυβισμού υπερτροφοδοτούμενων κινητήρων αλλά θεωρώ ότι και το επόμενο αυτοκίνητό μου ατμοσφαιρικό BMW θα ήταν.

Driver M
09-01-10, 14:31
Αν μιλάμε για λίγα κυβικά (1600-2000) πιστεύω ότι το τούρμπο είναι πολύ καλή λύση, αφού δίνει πολλά επιπλέον άλογα και κυρίως ρπή με όχι τόσο μεγάλη διαφορά σε κατανάλωση. Επιπλέον πλεονέκτημα αποτελούν τα χαμηλότερα τέλη και ασφάλιστρα. Η υστέρηση που υπήρχε στους παλαιότερους turbo δεν εμφανίζεται στους νέας γενιάς παρά σε ελάχιστο βαθμό που συχνά δεν γίνεται καν αντιληπτός. Η αξιοπιστία τώρα είναι ένα θεματάκι, αλλά με σωστή μεταχείριση-συντήρηση πιστεύω ότι οι σύγχρονοι turbo (όχι οι tsi!) δεν θα έχουν ιδιαίτερα προβλήματα.

Τώρα, από 3000 κυβικά και πάνω τάσσομαι καθαρά υπέρ της ατμόσφαιρας, με όσο περισσότερα να γίνονται τα κυβικά τόσο να μεγαλώνει και η προτίμησή μου. Όταν έχεις μεγάλης χωρητικότητας κινητήρες πιστεύω ότι το τουρμπο περισσεύει, αφού προσφέρει μεν ιπποδύναμη (που δεν είναι και τόσο απαραίτητη αφού ήδη οι ιπποδυνάμεις θα είναι μεγάλες), αλλά υστερεί σε υψηλό στροφάρισμα, ήχο και άλλα σπορ χαρακτηριστικά που είναι ταυτόσημα με την ατμόσφαιρα.

Καταλήγω λοιπόν ότι στα μικρά κυβικά οι τούρμπο είναι ό,τι πρέπει, αλλά στα μεγάλα η ατμόσφαιρα δεν ξεπερνιέται εύκολα. Η επόμενη 3άρα μου ελπίζω (αν έχω την οικονομική δυνατότητα) να είναι 3λιτρη ατμοσφαιρική (αφού στη γκάμα δε βλέπω να μένει και κανένας άλλος ατμοσφαιρικός!), ειδάλλως και με έναν turbo 1300άρη ή ακόμα καλύτερα δίλιτρο θα έμενα πολύ ευχαριστημένος. Πάντως, στην υπόλοιπη Ευρώπη δε νομίζω να πολυενδιαφέρονται για το δίλημμα τούρμπο η ατμόσφαιρα, αφού για τα καθημερινά τουλάχιστον αυτοκίνητα το diesel είναι μονόδρομος...

scania124
09-01-10, 14:37
ειμαι υπερ τον ατμοσφαιρικων αλλα.........
το επομενο αυτοκινητο που θα παρω θα ειναι turbo....
και ιη σιτιολογια ειναι εξης:λιγα κυβικα πολλα αλογα
δυστυχως ζουμε στην ελλαδα και δεν μπορουμε να παρουμε πολλα κυβικα αυτοκινητο.
και κατι ακομα ειναι οτι τα τουρμπισια αλογα ανεβενουν πολυ ποιο ευκολα απο τα ατμοσφαιρικα.....
οποτε ψηφιζω turbo

BILL007
09-01-10, 14:43
Δυνατή ατμόσφαιρα,καλή βάση για τούρμπο και κομπρέσορα μετά...heheheh!!!;):D:D:D

NickE60
09-01-10, 14:43
Χμμμ όχι και τόσο μεγάλο δίλημμα. Εγώ θα έλεγα ότι και τα δύο έχουν τη χάρη τους.
Μήπως όμως θα έπρεπε να ονομάσουμε την κίνηση αυτή της BMW M GmbH ως "επιστροφή στο Μέλλον"?

...η BMW το κατέχει το θέμα "Turbo" ίσως περισσότερο από κάθε άλλη αυτοκινητοβιομηχανία.

H θυγατρική βελτιωτική εταιρία της BMW που από το 1960 ως το 1970 λεγόταν BMW Motorsport GmbH ...και από το 1970 ως τα σήμερα λέγεται BMW M GmbH έχει ασχοληθεί με τεράστια επιτυχία στο παρελθόν με τους turbo κινητήρες και την εξέλιξή τους, ανοίγοντας τα μάτια σε άλλες εταιρίες που ακολούθησαν...

"Developed by the BMW M GmbH, the 4 cylinder turbo engine that equipped the Brabham F1 Team helps Nelson Piquet to win the World Championship"

https://www.formula1.com/results/driver/1983/181.html

https://www.bmwdrives.com/bmw-m-history.php

https://www.formula1.com/photos/teams_and_drivers/hall_of_fame_profile/top_left/hof_profile_left_181.jpg

https://www.bmw2002.co.uk/images/Turbo%20Engine%20Advert%20small.jpg

https://www.bmw2002.co.uk/images/Opposite%20Lock.jpg

https://www.bmw2002.co.uk/images/Florian%2005.jpg

https://www.bmw2002.co.uk/images/Chassis%20number%200072.jpg

sokinm3
09-01-10, 14:54
Δυνατή ατμόσφαιρα,καλή βάση για τούρμπο και κομπρέσορα μετά...heheheh!!!;):D:D:D

συμφωνω με τον φιλο μου

scania124
09-01-10, 15:04
Δυνατή ατμόσφαιρα,καλή βάση για τούρμπο και κομπρέσορα μετά...heheheh!!!;):D:D:D

πολυ καλη η τοποθετηση σου βασιλη.......χιχιχιιχιχιχιιχ χι

Samaro
09-01-10, 15:08
Πολλές φορές οι αυτοκινητοβιομηχανίες τράβηξαν απο τα ντουλάπια τους
σκονισμένες παλλιές μελέτες τους για διάφορα θέματα.
Μελέτες που όταν ανακαλήφθηκαν δεν μπορούσαν να εφαρμοσθούν είτε λόγω
κόστους εξέλιξης είτε λόγω της τάσης της αγόράς.
Αυτό συνέβει και με τους τουρμπάτους κινητήρες.
Σήμερα η τάση της αγοράς στράφηκε σε μικρούς αλλά δυνατούς κινητήρες
με μικρότερη σχετικά κατανάλωση καιοικολογικές ευαισθησίες.
Εχω ατμοσφαιρικό 6κύλινδρο αλλα θα χαιρόμουν το επόμενο να ήταν
1600 τούρμπο με την ίδια ιπποδύναμη και καλύτερη ροπή ..!

tamtamcafe
09-01-10, 15:14
Δυνατή ατμόσφαιρα,καλή βάση για τούρμπο και κομπρέσορα μετά...heheheh!!!;):D:D:D

+10000000000000000 μαζι σου

Κωνσταντίνος
09-01-10, 15:18
Και turbo και ατμόσφαιρα
Αναλόγως το είδους αυτοκινήτου, τις ανάγκες, τα κυβικά και άλλα
Προσωπικά δεν απορρίπτω καμμία επιλογή

Vasilis
09-01-10, 15:19
Δυνατή ατμόσφαιρα,καλή βάση για τούρμπο και κομπρέσορα μετά...heheheh!!!;):D:D:D

:thumbsup::thumbsup::thumbsup::warriorsmiley:

VanVIC
09-01-10, 16:00
Δυνατή ατμόσφαιρα,καλή βάση για τούρμπο και κομπρέσορα μετά...heheheh!!!;):D:D:D

Βεβαίως βεβαίως !

Driver M
09-01-10, 16:14
Δυνατή ατμόσφαιρα,καλή βάση για τούρμπο και κομπρέσορα μετά...heheheh!!!;):D:D:D

Υπερβολικό είναι αυτό. Δηλαδή ο V10 της Μ5 αποτελεί καλή βάση για τούρμπο? Εγώ πιστεύω ότι ένα τούρμπο θα τον κατέστρεφε. Το ίδιο και τον V8 της Μ3, για να μη μιλήσω για άλλα πολύστροφα ατμοσφαιρικά διαμάντια από άλλες εταιρείες όπως ferrari κλπ. Καλό το τούρμπο αλλά δεν είναι για παντού...

NickE60
09-01-10, 16:43
Δυνατή ατμόσφαιρα,καλή βάση για τούρμπο και κομπρέσορα μετά...heheheh!!!;):D:D:D

Βασίλη, να τα ξεχωρίσουμε όμως, άλλο turbo κι άλλο compressor (πιo light κατάσταση)

ίσως θα έπρεπε να βάλει μια ακόμη επιλογή ο ναυτίλος και γι' αυτά ....μιας και υπάρχουν αρκετοί fans του είδους...

Πιστεύω πάντως πως έχει μέλλον και αυτή η τεχνολογία αν την πάρουν στα σοβαρά οι κατασκευαστές, ίσως συνδυαστικά με το turbo (twincharged) όπως πχ στο Ιbiza Cupra 1.4 με τα 180 άλογα...

patriNOS
09-01-10, 17:04
απο θεμα αξιοπιστιας ειναι ατμοσφαιρα αλλα και το τουρμπο αμα προσεχεις καποια πραγματα ειναι εξ ισου αξιοπιστο. οσον αφορα τα κυβικα δεν θα αναφερω κατι απλα λεω οτι τουρμπο και πολλα κυβικα ισον απολαυση μιας και το ξεσπασμα ειναι αποτομο απο την τουρμπινα αλλα οχι τραγικο.... τωρα για οσους θελουν να προβληματιστουν για το αν αξιζει να εισαι λιγοτερο αξιοπιστος αλλα να ευχαριστιεσαι περισσοτερο το αμαξι τους προκαλω να κανουν το εξης πειραμα.. να μπουν σε ενα τουρμπισμενο αμαξι και οχι μαμα τουρμπατο να πανε μια βολτα και μετα να βγαλουν την west gate(οχι την υποπιεση τις westgate αλλα το λαμακι που ανοιγει την εξοδο πριν το down pipe πανω στηνν τουρμπινα) και να πανε παλι μια βολτα. βγαζοντας το west gate το αμαξι δεν σηκωνει πιεση και δουλευει ακριβως οπως ενας ατμοσφαιρικος κινητηρας..τα συμπερασματα δικα σας....

TOMIS
09-01-10, 17:51
Τουρμπο με κλειστα τα ματια..Λιγοτερα κυβικα ιδια δυναμη λιγοτερη καταναλωση λιγοτερα λεφτα αγορας για αντιστοιχο σε δυναμη ατμοσφαιρικο και λιγοτερη ρυπανση..Και πλεον εχοντας παραδειγμα το 1.8Τ audi η ροπη του ειναι απολυτα κατανεμημενη και γραμμικη χωρις κανενα απολυτως ξεσπασμα και overboost..Το μονο που μου με χαλαει ειναι οτι στα τουρμπο δεν μπορεις να ακουσεις το στριγγλισμα στους κοφτες γιατι εχεις αλλαξει ηδη ταχυτητα...
η ευχαριστηση να πας με 4η και 2000rpm και να πατας και να κολλας πισω με τρελαινει...Και αυτο χψρις να χρειαζεσαι 300 αλογα...

Monsta
09-01-10, 17:54
Δεν ψήφισα, διότι δεν έχω κανένα κόλλημα με κανένα από τα δύο. Ότι αποδίδει καλύτερα, ανάλογα τη περίπτωση.

Monsta
09-01-10, 17:58
η ευχαριστηση να πας με 4η και 2000rpm και να πατας και να κολλας πισω με τρελαινει...Και αυτο χψρις να χρειαζεσαι 300 αλογα...

.....αυτό μου θυμίζει ντιζελοκατάσταση....

ΦΑΝΗΣ
09-01-10, 18:00
Ψήφισα ατμόσφαιρα γιατί τα Turbo τα θεωρούσα πάντα ζημιάρικα,αλλά έτσι πώς τα βλέπω τα πράγματα δεν το γλιτώνουμε το Turbo στο μέλλον,ας δοκιμάσουμε και την άλλη πλευρά μια φορά...

mr incredible
09-01-10, 18:09
Ψήφισα ατμόσφαιρα γιατί τα Turbo τα θεωρούσα πάντα ζημιάρικα,αλλά έτσι πώς τα βλέπω τα πράγματα δεν το γλιτώνουμε το Turbo στο μέλλον,ας δοκιμάσουμε και την άλλη πλευρά μια φορά...

πολυ σωστα ετσι ειναι συναδελφε.:thumbsup:

Stamatis
09-01-10, 18:22
Ψηφίζω ηλεκτρισμό.
Όλα τα άλλα είναι παρελθόν.

Μέχρι όμως να γίνει αυτό, ατμόσφαιρα και πάλι ατμόσφαιρα.

για έναν και μόνο λόγο....


https://www.youtube.com/watch?v=mdqu8GsA6i0&feature=related

Kostas_1
09-01-10, 18:34
Στην εποχη μας πλεον που τα τουρμπο εχουν ξεπερασει πια τις παιδικες ασθενειες, στεκονται ισοδυναμα απο καθε πλευρα, και βαζουν γκολ σε θεματα βελτιωσεων, αλλα απο καταναλωση....βραστα.

Δυσκολο να επιλεξω τι να ψηφισω. Ας πω και γω το ιδιο: Σε μικρα κυβικα το τουρμπο ειναι χρησιμο και απαραιτητο. Σε μεγαλα η ατμοσφαιρα αξεπεραστη

paganis
09-01-10, 18:43
μονο και μονο επειδη ζω στην ελλαδα και το αμαξι ειναι μεσο αφαιμαξης ,,,ψηφιζω τουρμπο! ειναι μονοδρομος πλεον σε χαμηλα κυβικα...

BladeGT
09-01-10, 18:46
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Εδω θα σου απαντησω εγω σαν κατοχος τουρμπατων αυτ/των και θα μιλησω και λιγο χυμα επιτρεψε μου....

Θα πω τα καλα και τα κακα.....

Εαν εχεις λεφτα τοσα ωστε να μπορεις να συντηρησεις ενα αυτ/το μεγαλου κυβισμου τοτε εννοειται οτι δεν το συζηταμε να παρεις μπολικα κυβικα και να αφησεις τις τουρμπινες και τις χαζομαρες...

Εαν παλι εισαι μαζοχιστης και δεν σε καιει που θα μενεις απο αυτ/το αλλα παλι εχεις τοσα λεφτα ωστε να μη τα κλαις παρε τουρμπατο κ ταϊζε τους μηχανικους. Καπως πρεπει να ζησουν κι αυτοι
(εγω ανηκω στη κατηγορια που δεν τα εχω αλλα τους ταϊζω.απαιτω βραβειο καλοσυνης, επισης μου αρμοζει το μαζοχιστης μιας και ειμαι της αποψης ολα η τιποτα)

Ειχα κλεισει που λες να παρω ενα 328 να ησυχασω απο τα τουρμπο ψυχολογικα προβληματα των αυτ/των και πηγε και το πουλησε αλλου το παλικαρι κ εμεινα με το δανειο στα χερια και κατεληξα ναι μεν σε BMW αλλα τουρμπατο... αρα κατεληξα παλι μπλεγμενος σε προβληματα.

Γιατι?

Γιατι ναι μεν πηρα ενα τουρμπατο αλλα ποτε κανενας οταν αγοραζεις μεταχερισιμενο δεν θα σου πει την αληθεια στο τι εχει γινει με το αυτ/το η που δεν θα ξερει και ο ιδιος την αληθεια...
Για παραδειγμα εμενα μου λεγανε ειναι φτιαγμενο στον καρρα στο αργος και οι πληροφοριες του εγκεφαλου ειχαν τη φιρμα του στο διαγνωστικο και ανοιγωντας τον εγκεφαλο το τσιπακι επανω εγραφε powerchıps κ υστερα απο επικοινωνια μαζι τους ειχε φτιαχτει εκει τελικα...η μεταποιηθηκε μετα ....

Λοιπον το τουμπατο εστω και εργοστασιακο παντα θα βγαλει ΕΣΤΩ ενα ποσοστο 10% παραπανω προβληματα απτο ατμοσφαιρικο.
Και να μιλησω για ποιοτητα κατασκευης? βαλτην στην ακρη hyundai accent εχουν οι γονεις μου 9 χρονια τωρα ουτε καν σερβις δεν του κανουν πολλες φορες και ζει κ βασιλευει ακεραιο ακομα χωρις να εχει ζητησει ΤΙ ΠΟ ΤΑ!!!!ακομα κ οι μουφα μαρκες δλδ κ σαν ατμοσφαιρα αντεχουν στο χρονο μια χαρα...

Λοιπον ο μονος λογος που θα πω ναι σε τουρμπατο (γιατι ειναι κ ναρκωτικο αν μπλεξεις δεν σου κανει κανενας αλλος ηχος κ οδηγικη αισθηση μετα)
ΜΟΝΟ αν εχεις λεφτα,η αν δεν εισαι ευκαταστατος να παρεις αποφαση οτι θα πρεπει να σαι παντα στη τσιτα για το τι μπορει να γινει...
Εφοσον δεν μιλαμε για εργοστασιακο (που σημαινει οτι θα χει και την απαραιτητη τεχνολογια να προφυλασσεται απο υπερπιεσεις , απο θερμοκρασιες ) αλλα μιλαμε για μετατροπη τοτε ποτε μη παρεις 2ο χερι αλλα να την κανεις εσυ ο ιδιος
ΑΛΛΑ! αν εχεις εμπιστο μηχανικο που θα του εμπιστευοσουν ακομα και τη γυναικα σου και τα παιδια σου μαζι! (προσωπικα στην ηπειρο που ζουμε δεν πιστευω οτι υπαρχει...πιο περα ισως)

αν δεν εχεις λεφτα να σου τρεχουν απτα πατζακια και Αν μιλαμε για bmw τοτε εγω προτινω παρε ενα και βαλτου ενα μεγαλυτερου κυβισμου μοτερ και αστο αδηλωτο αν δεν τρεχεισ σε λιμανακια και τετοιες χρεπαλες ωστε να χεις κινδυνο να σε ψαξουν

ευχαριστω και σορρυ για το πριξημο πολλα εγραψα :P

///M3L
09-01-10, 18:50
Εγώ προσωπικά είμαι λάτρεις της ατμόσφαιρας, αλλά επειδή για να βρεις ατμοσφαιρικό μοτέρ με πολλά άλογα πρέπει να έχει και πολλά κυβικά (που με τα μέτρα που υπάρχουν στην Ελλάδα είναι κάπως δύσκολο να έχουμε αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού), κάποια στιγμή θα πάω σε τούρμπο.

Θα προτιμούσα ένα τούρμπο διότι με λίγα κυβικά έχεις πολλά άλογα, με λίγα χρήματα το βελτιώνεις και παίρνεις πολλά άλογα. Το κακό πάλι με τα υπερτροφοδοτούμενα μικρού κυβισμού είναι ότι τα μοτέρ είναι πολύ πιεσμένα και μπορεί να υπάρχουν προβλήματα.

Και σχετικά με τον κομπρέσορα που αναφέρθηκε, πιστεύω ότι είναι ακόμη καλύτερη επιλογή διότι όπως έχω δει τα αυτοκίνητα με κομπρέσορα είναι πιο γραμμικά και ο κομπρέσορα δουλεύει σε όλο το φάσμα στροφών σε σχέση με κάποια τούρμπο. (διορθώστε με αν κάνω λάθος γιατί δεν τα ξέρω και πολύ καλά).

stratos
09-01-10, 18:55
εγω ανηκω στη κατηγορια που δεν τα εχω αλλα τους ταϊζω.απαιτω βραβειο καλοσυνης



Λοιπον ο μονος λογος που θα πω ναι σε τουρμπατο (γιατι ειναι κ ναρκωτικο αν μπλεξεις δεν σου κανει κανενας αλλος ηχος κ οδηγικη αισθηση μετα

Τα είπες όλα αλλά ισχύει εν μέρη αν αποφασίσεις να το τουρμπίσεις


Για το δεύτερο συμφωνώ ως τέλος

BladeGT
09-01-10, 20:34
μα ο καθενας μηχανικος ο καθε ανθρωπος εχει την δικη του αποκλειστικη αποψη για το τι να γινει πανω στο αμαξι...
Εχω καταληξει στο εξης..περνεις γνωμες μαθαινεις πραγματα και αποφασιζεις εσυ... καπως ετσι...η με το σταυρο στο χερι πας κ λες ο θεος βοηθος...

m-power_01
09-01-10, 21:39
τωρα για οσους θελουν να προβληματιστουν για το αν αξιζει να εισαι λιγοτερο αξιοπιστος αλλα να ευχαριστιεσαι περισσοτερο το αμαξι τους προκαλω να κανουν το εξης πειραμα.. να μπουν σε ενα τουρμπισμενο αμαξι και οχι μαμα τουρμπατο να πανε μια βολτα και μετα να βγαλουν την west gate(οχι την υποπιεση τις westgate αλλα το λαμακι που ανοιγει την εξοδο πριν το down pipe πανω στηνν τουρμπινα) και να πανε παλι μια βολτα. βγαζοντας το west gate το αμαξι δεν σηκωνει πιεση και δουλευει ακριβως οπως ενας ατμοσφαιρικος κινητηρας..τα συμπερασματα δικα σας....

Δεν ειναι και ακριβως ετσι... Αν κανεις αυτο θα δεις τεραστια διαφορα! Η οποια ομως δεν ανταποκρινεται στην συγκριση ατμοσφαιρα-τουρμπο.
Ο λογος ειναι οτι εχεις κανει αλλαγες που εχουν επηρεασει ανεπιστρεπτει την ατμοσφαιρικη λειτουργια. Δηλαδη κατα πασα πιθανοτητα εχεις κοψει λιγο αβανς , εχεις ριξει την συμπιεση , πιθανον εχεις βαλει ψυχροτερα μουζι και αλλα ποσα μπορω να σου πω τα οποια βοηθουν τον υπερτροφοδοτουμενο ...αλλα χαντακωνουν τον ατμοσφαιρικο χαρακτηρα!

TOMIS
09-01-10, 21:46
Ψηφίζω ηλεκτρισμό.
Όλα τα άλλα είναι παρελθόν.

Μέχρι όμως να γίνει αυτό, ατμόσφαιρα και πάλι ατμόσφαιρα.

για έναν και μόνο λόγο....

https://www.youtube.com/watch?v=mdqu8GsA6i0&feature=related

Σαν παρενθεση να πω ενημερωτικα οτι τα ηλεκτρικα αυτοκινητα ειναι πιο επιβλαβη για το περιβαλλον η τουλαχιστον ισαξια επιβλαβη με τα σημερινα..

Να τονισω οτι εννοω απο την μερα που ξεκιναει η παραγωγη μεχρι την ολοκληρωση...OFF TOPIC το ξερω

z3outofmind
09-01-10, 22:10
Ο καθε ηχος εχει την μαγια του..ακουστε τις μελωδιες και
θα με καταλαβετε..........τωρα εαν με ρωταγαν τι θα ψηφιζα
(ατικειμενικα οχι επειδη εχω τουρμπατο)πιστευω πως εαν δεν εχεις
τα καταλληλα κριτηρια(euro)οστε να παρεις ενα Μ6 πχ,,που για εμενα απο εκει
και πανω μπενω στην διαδικασια να ξεχασω τα τουρμπο η τον κομπρεσορα
(οτι πιο κατω μα οτι και εαν ηταν θα ρωταγα εαν περνει τουρ-κομπρ)
θα επερνα σιγουρα τουρμπο μπορει και να μην ηταν bmw λογο
της εξελιξης των πραγματων στην Ελλαδα με τα CC..θα κοιταζα
μεχρι 2000cc και για αρχη θα ημουν αρκετα οικανοπιημενος
με την ταπινη αποδοση (272hp) or (265hp)..παντα σε γερμανο απεφθινομαι..μην πεσετε να με φατε βγαινει σε λιγο και bmw
με Τκινητηρα κατω των 2000cc οποτε παλι εκει θα κατεληγα.........


https://www.youtube.com/watch?v=kJvn5K3eBBo


https://www.youtube.com/watch?v=wYlDqWuf9nw&feature=related

NickE60
09-01-10, 22:21
Να τονισω οτι εννοω απο την μερα που ξεκιναει η παραγωγη μεχρι την ολοκληρωση...OFF TOPIC το ξερω


Να συνεχίσω κι εγώ πάνω σε αυτό γιατί μου αρέσει το θέμα. Σύντομα θα ανοιχτεί ένα θέμα και για την ηλεκτροκίνηση να το αναλύσουμε καλύτερα εκεί..

Γιατί? μετά την ολοκλήρωση για να κυκλοφορήσουν τι θα καταναλώσουν? Ηλεκτρικό Ρεύμα?
Για την ώρα το 70+% της παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος στην Ευρωπαϊκή Ένωση προέρχεται από καύσιμες ύλες (πετρέλαιο, φυσικό αέριο, λιθάνθρακα κλπ)

Όταν η τιμή ανά ΚWh του ηλεκτρικού ρεύματος πέσει στο 50% της σημερινής τιμής της, θα έχουμε πετύχει να έχουμε πραγματικά οικολογικό ηλεκτρισμό/ηλεκτροκίνηση... όταν... αλλά αυτό θα το αναλύσουμε αλλού... ως τότε θα κάνουμε πειράματα με ανεμογεννήτριες και φωτοβολταϊκά επιδοτούμενα παραμύθια, που στην τελική ...εμείς οι ίδιοι οι καταναλωτές τα πληρώνουμε έμμεσα κι αυτά.... είναι της μόδας, δεν θα είναι όμως και στο μέλλον.

TOMIS
10-01-10, 00:55
Να συνεχίσω κι εγώ πάνω σε αυτό γιατί μου αρέσει το θέμα. Σύντομα θα ανοιχτεί ένα θέμα και για την ηλεκτροκίνηση να το αναλύσουμε καλύτερα εκεί..

Γιατί? μετά την ολοκλήρωση για να κυκλοφορήσουν τι θα καταναλώσουν? Ηλεκτρικό Ρεύμα?
Για την ώρα το 70+% της παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος στην Ευρωπαϊκή Ένωση προέρχεται από καύσιμες ύλες (πετρέλαιο, φυσικό αέριο, λιθάνθρακα κλπ)

Όταν η τιμή ανά ΚWh του ηλεκτρικού ρεύματος πέσει στο 50% της σημερινής τιμής της, θα έχουμε πετύχει να έχουμε πραγματικά οικολογικό ηλεκτρισμό/ηλεκτροκίνηση... όταν... αλλά αυτό θα το αναλύσουμε αλλού... ως τότε θα κάνουμε πειράματα με ανεμογεννήτριες και φωτοβολταϊκά επιδοτούμενα παραμύθια, που στην τελική ...εμείς οι ίδιοι οι καταναλωτές τα πληρώνουμε έμμεσα κι αυτά.... είναι της μόδας, δεν θα είναι όμως και στο μέλλον.

Aν και οπως ειπες θα ανοιξει ενα θεμα να πω επισης πως μονο 2 χωρες (Σουηδια και Ελβετια) χρησιμοποιυν ανανεωσιμες πηγες ενεργειες και ολα αυτα ειναι κολπα να περνουν οι αυτοκινητοβιομηχανιες κονδυλια απο το κρατος..Αντε ανοιξτε το θεμα να πουμε κ ιαλλα

Nick bmwlover
10-01-10, 01:25
Ας μη γελιομαστε,στα μικρα κυβικα θελουμε υπερτροφοδοτηση για επιδοσεις, στα πολλααα κυβικα δεν χρειαζεσαι τουρμπο,τωρα αν θες κατ ακομα παραπανω βαλε κ εκει,ο καθενας οτι θελει κ οτι μπορει...

z3 2.2
10-01-10, 13:12
Παρολο που εχω τα turbακια μες τα ποδια μου ολη μερα λογο της δουλειας μου επιμενω στο ατμοσφαιρικο συνολο.
Με το ατμοσφαιρικο συνολο δε διαχωριζεις τη δυναμη του αυτοκινητου σου σε "περιοχες" του στροφομετρου.
Τωρα θα μου πεις εκει που εχει φτασει η τεχνολογια δεν εχεις ουτε lag ουτε ξεlag,αλλα και παλι το πολυποθητο "φουσκωμα" ειναι κατι που χρειαζεται καποιες προυποθεσεις.
Το θεμα ειναι τι ζηταει ο καθενας απο το αυτοκινητο του.
Ενας κινητηρας με υπερτροφοδοτηση ειναι καλυτερος στο "ανοιχτο" ταξιδι που δεν εχεις πολλες αλλαγε ταχυτητων και εισαι top-gear και πας.
Εκει τα Saab για παραδειγμα ειναι αφταστα.Ξεκινας για Φλωρινα-φτανεις σε χρονο dt και λες..."Αυτο ηταν??? Δε πηρα χαμπαρι!!!"
Τωρα αμα εξετσουμε τον παραγοντα λυσαω σε ενα βουνο...ειναι θεμα η τουρμπινα....
Θα μου πεις..."Μα καλα και το ατμοσφαιρικο μοτερ δεν εχει "τρυπες" στο φασμα του?"
Και παλι δικιο θα εχεις....
Μεγαλη κουβεντα με πολλους παραδρομους που σηκωνουν πολυ κουβεντα και πολλους καφεδες!!!

VanVIC
10-01-10, 13:23
Παρολο που εχω τα turbακια μες τα ποδια μου ολη μερα λογο της δουλειας μου επιμενω στο ατμοσφαιρικο συνολο.
Με το ατμοσφαιρικο συνολο δε διαχωριζεις τη δυναμη του αυτοκινητου σου σε "περιοχες" του στροφομετρου.
Τωρα θα μου πεις εκει που εχει φτασει η τεχνολογια δεν εχεις ουτε lag ουτε ξεlag,αλλα και παλι το πολυποθητο "φουσκωμα" ειναι κατι που χρειαζεται καποιες προυποθεσεις.
Το θεμα ειναι τι ζηταει ο καθενας απο το αυτοκινητο του.
Ενας κινητηρας με υπερτροφοδοτηση ειναι καλυτερος στο "ανοιχτο" ταξιδι που δεν εχεις πολλες αλλαγε ταχυτητων και εισαι top-gear και πας.
Εκει τα Saab για παραδειγμα ειναι αφταστα.Ξεκινας για Φλωρινα-φτανεις σε χρονο dt και λες..."Αυτο ηταν??? Δε πηρα χαμπαρι!!!"
Τωρα αμα εξετσουμε τον παραγοντα λυσαω σε ενα βουνο...ειναι θεμα η τουρμπινα....
Θα μου πεις..."Μα καλα και το ατμοσφαιρικο μοτερ δεν εχει "τρυπες" στο φασμα του?"
Και παλι δικιο θα εχεις....
Μεγαλη κουβεντα με πολλους παραδρομους που σηκωνουν πολυ κουβεντα και πολλους καφεδες!!!



Δημήτρη θα μπορούσαμε να την πλατιάσουμε λίγο την κουβέντα και να μιλήσουμε για Forced Induction γενικότερα όπου εκεί "παίζει" και η λύση του κομπρέσσορα.
Αν θυμάσαι διαγράμματα, στην δική μου περίπτωση (twinscrew) το μοτέρ ανεβάζει εξαιρετικά γραμμικά, σαν ηλεκτρικό δίχως κανένα "κενό" μέχρι και τον κόφτη...

Πρέπει να γίνeι ένα test ride να διαμορφώσεις (σίγουρα πράματα) άποψη.
Θα δείς...

z3 2.2
10-01-10, 13:27
Βαγγελη να την πλατιασουμε την κουβεντα αλλα απο κοντα!
Κοιτα η περιπτωσαρα(!) η δικη σου ειναι αλλου παπα ευαγγελιο!!!
Και ναι ενα βολτακι θα το ηθελα.....πολυ!!!!

Stathis
10-01-10, 13:31
εγω "ολα τα σφαζω και ολα τα μαχαιρωνω"...

και τα καλυτερα ταξιδια που θυμαμαι τα εκανα με εντουρο μηχανη και βεσπα...
α, και ενα ζασταβα 750... μια φορα, ζοριστικα ν' ανεβω αχλαδοκαμπο, αλλα στο κατεβασμα "πεταγε κωλο" σε καθε στροφη...

patriNOS
10-01-10, 14:13
Δεν ειναι και ακριβως ετσι... Αν κανεις αυτο θα δεις τεραστια διαφορα! Η οποια ομως δεν ανταποκρινεται στην συγκριση ατμοσφαιρα-τουρμπο.
Ο λογος ειναι οτι εχεις κανει αλλαγες που εχουν επηρεασει ανεπιστρεπτει την ατμοσφαιρικη λειτουργια. Δηλαδη κατα πασα πιθανοτητα εχεις κοψει λιγο αβανς , εχεις ριξει την συμπιεση , πιθανον εχεις βαλει ψυχροτερα μουζι και αλλα ποσα μπορω να σου πω τα οποια βοηθουν τον υπερτροφοδοτουμενο ...αλλα χαντακωνουν τον ατμοσφαιρικο χαρακτηρα!


συμφωνω απολυτα με αυτο που λες αλλα η διαφορα δεν ειναι τρομερη. αντε να εισαι 30 αλογα κατω.. δεν μιλαω να το κανεις σε ενα 1800 αυτο. λεω να το κανεις σε ενα 2500 cc η ενα τριλιτρο που πιστεψε με η διαφορα δεν ειναι παραπανω απο 30 αλογα και λογω κυβικων τα αβανσ δεν ειναι τρομερα αλλαγμενο

oldcarskickass
12-01-10, 20:12
Τούρμπο και ντίζελ, από θέμα οδηγικής ευχαρίστησης.-

Ηχητικά μου σηκώνεται η τρίχα με το βρώμικο ήχο των 6κύλινδρων BMW του 80 και των οποιονδήποτε τσιτωμένων καρμπυρατεράτων, με ιδιαίτερη προτίμηση στα AR.

BILL007
14-01-10, 13:30
Τούρμπο και ντίζελ, από θέμα οδηγικής ευχαρίστησης.-

Ηχητικά μου σηκώνεται η τρίχα με το βρώμικο ήχο των 6κύλινδρων BMW του 80 και των οποιονδήποτε τσιτωμένων καρμπυρατεράτων, με ιδιαίτερη προτίμηση στα AR.

Γι'αυτό σε πάω φίλε...Γιατί είσαι "αρχαιολάτρης"...Me too...:D:D:D

Nick bmwlover
14-01-10, 13:42
Τούρμπο και ντίζελ, από θέμα οδηγικής ευχαρίστησης.-

Ηχητικά μου σηκώνεται η τρίχα με το βρώμικο ήχο των 6κύλινδρων BMW του 80 και των οποιονδήποτε τσιτωμένων καρμπυρατεράτων, με ιδιαίτερη προτίμηση στα AR.

Καλα ενταξει,αυτος ο ηχος ειναι χαρακτηριστικος,δεν ξεχνιεται ευκολα...

TOMIS
14-01-10, 13:47
Ο καθε ηχος εχει την μαγια του..ακουστε τις μελωδιες και
θα με καταλαβετε..........τωρα εαν με ρωταγαν τι θα ψηφιζα
(ατικειμενικα οχι επειδη εχω τουρμπατο)πιστευω πως εαν δεν εχεις
τα καταλληλα κριτηρια(euro)οστε να παρεις ενα Μ6 πχ,,που για εμενα απο εκει
και πανω μπενω στην διαδικασια να ξεχασω τα τουρμπο η τον κομπρεσορα
(οτι πιο κατω μα οτι και εαν ηταν θα ρωταγα εαν περνει τουρ-κομπρ)
θα επερνα σιγουρα τουρμπο μπορει και να μην ηταν bmw λογο
της εξελιξης των πραγματων στην Ελλαδα με τα CC..θα κοιταζα
μεχρι 2000cc και για αρχη θα ημουν αρκετα οικανοπιημενος
με την ταπινη αποδοση (272hp) or (265hp)..παντα σε γερμανο απεφθινομαι..μην πεσετε να με φατε βγαινει σε λιγο και bmw
με Τκινητηρα κατω των 2000cc οποτε παλι εκει θα κατεληγα.........

https://www.youtube.com/watch?v=kJvn5K3eBBo

https://www.youtube.com/watch?v=wYlDqWuf9nw&feature=related

Δωσε μου αυτο το σουπρα και σας χαριζω ολα τα λαμποργκινη του κοσμου να τα χαιρεστε..!

Nick bmwlover
14-01-10, 13:49
To συγκεκριμενο πρεπει να παιζει στα 1200ps αν θυμαμαι καλα...

atha
14-01-10, 21:48
Ισως 2 τουρμπο να ειναι η καλυτερη λυση , ενα μικρο απο χαμηλα και μεγαλυτερο πιο ψηλα ,αλλα οπως και να εχει και η κλωτσια των παλιων τουρμπο ηταν μαγεια και η ροπη που σε βουλιαζει στο καθισμα ειναι απολαυση.

Ισως πριν 15 χρονια να απαντουσα διαφορετικα και απλως να με εχουν παρει τα χρονια

Prophet Of Noise
14-01-10, 23:59
Ήμουν χρόνια υποστηρικτής της ατμόσφαιρας, μιας και θεωρουσα την μη-γραμμικη αποδοση των turbισιων κινητήρων μειονέκτημα. Η λύση ήταν πολύ απλή τελικα, απλά χρειάστηκε να πιάσει τα turbo ξανά η BMW. 2 μικρά τουρμπάκια για κάθε 3 κιλύνδρους. Μεγιστη ροπή από τερμα χαμηλά και γραμμική απόδοση ιπποδύναμης.

dark knight
15-01-10, 00:47
ατμοσφαιρα!!!!!ειναι η δυσκολη οδος αλλα η πιο αποτελεσματικη για γραμμικη αποδοση,αμεση αποκριση και ακριβεια στην οδικη συμπεριφορα!Μ3 και χοντα β τεκ=αντιπροσωπευτικα παραδειγματα ατμοσφαιρικης υπεροχης

VanVIC
15-01-10, 14:10
ατμοσφαιρα!!!!!ειναι η δυσκολη οδος αλλα η πιο αποτελεσματικη για γραμμικη αποδοση,αμεση αποκριση και ακριβεια στην οδικη συμπεριφορα!Μ3 και χοντα β τεκ=αντιπροσωπευτικα παραδειγματα ατμοσφαιρικης υπεροχης

σχεικά με την γραμμική απόδοση, νομίζω οτι υπάρχουν κι'αλλού "πορτοκαλιές"...
Check this: https://www.bmwfans.gr/forum/album.php?albumid=14&pictureid=127
Αυτό κι αν είναι γραμμική απόδοση...
Ούτε ηλεκτρικό να ήταν...

Αδιάκοπη, γραμμικότατα αποδιδόμενη δύναμη, πουθενά ξεσπάσματα, παντού προβλέψιμη απόδοση και ακρίβεια στην ρύθμιση της οδικής συμπεριφοράς.
Αυτά είναι τα αποτελέσματα ενός καλού ατμοσφαιρικού σε συνδιασμό με twin-screw supercharger.

TOMIS
15-01-10, 18:28
ατμοσφαιρα!!!!!ειναι η δυσκολη οδος αλλα η πιο αποτελεσματικη για γραμμικη αποδοση,αμεση αποκριση και ακριβεια στην οδικη συμπεριφορα!Μ3 και χοντα β τεκ=αντιπροσωπευτικα παραδειγματα ατμοσφαιρικης υπεροχης

Εξηγηστε μου τον ορο γραμμικο..Εννουμε σε ολο το φασμα στροφων η οπου εχει ροπη?Γιατι αν ειναι το 2ο τα καινουρια τουρμπο ειναι γραμμικοτατα!!Απο οταν πιασει την ροπη του επιταχυνει ακριβως το ιδιο ρυθμο μεχρι να να φτασει στο τελος της ροπης χωρις ουτε ενα ξεσπασμα παρα μονο βεβαια οταν μπαινει στο τουρμπο..Οσο γραμμικη ειναι η επιταχυνση στο 325 ειναι και στο τουρμπο που οδηγαω εγω τουλαχιστον