PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεργασία BMW-PSA



Samaro
04-02-11, 21:19
Συνεργασία BMW-PSA στην υβριδική τεχνολογία


Η συμφωνία για την σύσταση της BMW Peugeot Citroën Electrification, υπογράφηκε την 1η Φεβρουαρίου από τον Norbert Reithofer, Πρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου της BMW AG, και τον Philippe Varin, Πρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου της PSA Peugeot Citroën.

Η BMW Peugeot Citroën Electrification θα ασχοληθεί με την εξέλιξη και παραγωγή υβριδικών τεχνολογιών, μεταξύ των οποίων συστήματα μπαταριών, ηλεκτρονικά συστήματα, γεννήτριες, φορτιστές, καθώς επίσης και τη δημιουργία λογισμικού για υβριδικά συστήματα. Η από κοινού έρευνα και εξέλιξη, η παραγωγή, καθώς και η προμήθεια των εξαρτημάτων θα δημιουργήσει σημαντικές οικονομίες κλίμακας.

Πρωτίστως, αυτή η πρωτοβουλία του BMW Group και της PSA Peugeot Citroën στοχεύει στην εξέλιξη υβριδικών εξαρτημάτων που θα εφοδιάσουν ήδη υπάρχοντα μοντέλα. Η κοινοπραξία που τελεί υπό την έγκριση των σχετικών Αρχών Ανταγωνισμού εκτιμάται ότι θα ξεκινήσει τις εργασίες της το δεύτερο τρίμηνο του 2011. Τα νέα υβριδικά εξαρτήματα θα χρησιμοποιούνται στα οχήματα και των δύο εταίρων από το 2014 και μετά.

Το BMW Group και η PSA Peugeot Citroën συνεργάζονται με επιτυχία στον τομέα των κινητήρων επί αρκετά χρόνια, έχοντας κατασκευάσει μαζί πάνω από 1,8 εκατομμύρια μονάδες από το 2006 μέχρι το 2010. Το Φεβρουάριο του 2010, οι δύο εταιρίες συμφώνησαν να εξελίξουν την επόμενη γενιά του 4-κύλινδρου βενζινοκινητήρα τους, ο οποίος επίσης θα πληροί τις προδιαγραφές EU6. Ο κοινός κινητήρας τους χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή σε αρκετά μοντέλα ΜΙΝΙ, Peugeot και Citroën.

πηγη :https://www.real.gr

Thomelef
04-02-11, 23:08
δεν αφήνουν τις μ@λ@κίες λέω'γώ, να φτιάξουν και κάνα αμάξι της προκοπής???
πίξαμε στις μαούνες και στην τεχνολογία πια...πάντως η πεμβέ μου θυμίζει το
τραγούδι κουρκούλη που λέει, μέρα με την μέρα φεύγω απο σένα πιο πολύ...

NickE60
04-02-11, 23:35
αυτά (τα eco/hybrid) θα είναι για το super market Θωμά ...αντί για καροτσάκι... και για να πηγαινοέρχεσαι στο κέντρο της πόλης..

Για τους αγριεμένους θα έχει άλλα, δυνατά /// ..στα δυνατά εργαλεία δεν έμεινε ποτέ πίσω από τον ανταγωνισμό... πάντα ήταν στις 2-3 κορυφαίες ....τώρα αν αλλάξει εντελώς φιλοσοφία και μας πουλάει ΒΜW με σήμα Ρeugeot? ...δεν νομίζω πάντως...

Samaro
04-02-11, 23:36
Θωμά δεν συμφωνώ !
Και οι δύο εταιρίες βγάζουν σήμερα αξιόλογα δυνατά αυτοκίνητα και η εμπλοκή τους σε αγώνες με επιτυχία το επιβεβαιώνει.
Ομως, θα πρέπει να ακολουθούν παραληλα και τις εξελιξεις /τάσεις στο χώρο της αυτοκίνησης.

Thomelef
05-02-11, 09:20
δεν αντιλέγω...αν πάρουμε και το παράδειγμα της άουντι όμως, που έχει τρομερό
αγωνιστηκό υπόβαθρο, θα δούμε πως τα βρωμόγκαζα τους, δεν μεταφέρουν ούτε
στο χιλιοστό την αίσθηση που έπαιρναν οι βετεράνοι του audi motorsport...δυστηχώς
νομίζω πως πρως τα εκεί οδεύει και το σημερινό division με όλη αυτή την τεχνολογία
bi-turbo που θέλει να λανσάρει...όποιοι έχουν οδηγήσει τα μέχρι τώρα ///Μ μπορούν
να καταλάβουν τι θέλω να πώ...anyway, είναι συζήτηση που έχει γίνει πολές φορές
και εγώ το έκανα για άλλη μια φορά οφ τόπικ...pls continue with the original thread.

paganis
05-02-11, 10:06
οταν σε μερικα χρονια...η τεχνολογικη εξελιξη,,,οδηγησει στην παραγωγη σπορ υβριδικων οχηματων ευρειας παραγωγης..ας μεινουν εκεινοι που εμμενουν στα βενζινοβορα...να τρωνε καροτσες στα πρωτα 100 μετρα! η μεχρι τωρα εμπειρια εχει δειξει..πως τα ''νεα'' οχηματα μπορει να ειναι παρα πολυ γρηγορα...και με σπορ αισθηση! σιγουρα δεν θα παραγουν τον αγριο ηχο..που νιωθεις στα σημερινα...αλλα οταν θα νιωθεις τις επιταχυνσεις και τα g στις στροφες...νομιζω οτι θα ειναι το λιγοτερο που θα σε αποσχολει..

Samaro
05-02-11, 10:09
δεν αντιλέγω...αν πάρουμε και το παράδειγμα της άουντι όμως, που έχει τρομερό
αγωνιστηκό υπόβαθρο, θα δούμε πως τα βρωμόγκαζα τους, δεν μεταφέρουν ούτε
στο χιλιοστό την αίσθηση που έπαιρναν οι βετεράνοι του audi motorsport...δυστηχώς
νομίζω πως πρως τα εκεί οδεύει και το σημερινό division με όλη αυτή την τεχνολογία
bi-turbo που θέλει να λανσάρει...όποιοι έχουν οδηγήσει τα μέχρι τώρα ///Μ μπορούν
να καταλάβουν τι θέλω να πώ...anyway, είναι συζήτηση που έχει γίνει πολές φορές
και εγώ το έκανα για άλλη μια φορά οφ τόπικ...pls continue with the original thread.
Σ'αυτό εχεις δικιο ! Ομως οι καλές εποχές των Ε30 //Μ , Audi Quatro , Ford Escord MKII κλπ κλπ πέρασαν ανεπιστρεπτί. Δυστυχώς !!
Οσοι τις εζησαν, πρέπει να θεωρούν τους εαυτούς τους πολύ τυχερούς !!!

Thomelef
05-02-11, 15:09
οταν σε μερικα χρονια...η τεχνολογικη εξελιξη,,,οδηγησει στην παραγωγη σπορ υβριδικων οχηματων ευρειας παραγωγης..ας μεινουν εκεινοι που εμμενουν στα βενζινοβορα...να τρωνε καροτσες στα πρωτα 100 μετρα! η μεχρι τωρα εμπειρια εχει δειξει..πως τα ''νεα'' οχηματα μπορει να ειναι παρα πολυ γρηγορα...και με σπορ αισθηση! σιγουρα δεν θα παραγουν τον αγριο ηχο..που νιωθεις στα σημερινα...αλλα οταν θα νιωθεις τις επιταχυνσεις και τα g στις στροφες...νομιζω οτι θα ειναι το λιγοτερο που θα σε αποσχολει..

οκ...αν το παν είναι οι επιταχύνσεις τότε πάω πάσο...προτιμώ να πειγαίνω όμως
σε κάνα ranger στο λουναπαρκ ή σε κάνα τρενάκι, που είναι και φτηνότερα...
από αίσθηση, η ίδια θα είναι.