PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξαρτήματα ΜΕΚ !!



mdermez
26-01-11, 05:08
Καλησπέρα σε όλους/ες

Θα ήθελα τη βοήθεια σας στα εξής. Ψάχνω υλικό όπως έγγραφα-αναφορές προκειμένου να ολοκληρώσω μια εργασία σχετική με τις ΜΕΚ και τα εξαρτήματα τους. Ήδη έχω βρεί για τα περισσότερα (ίντερνετ/περιοδικά) εκτός των παρακάτω:



1. ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ
.............a. ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ
2. ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΞΑΓΩΓΗΣ
.............a. ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΕΞΑΓΩΓΗ
3. ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ
.............a. ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ
.............b. ΑΝΤΛΙΑ ΚΑΥΣΙΜΟΥ
.............c. ΥΠΕΡΠΛΗΡΩΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣ

Τα βιβλία που έχω δε βοηθάνε καθώς δεν κάνουν εκτενή αναφορά σε αυτά.

Το ζητούμενο μου είναι να μάθω δυο-τρία (βασικά και μη) για αυτά καθώς και για τη διαδικασία δχεδιασμού τους (πχ. κατα πόσο ο σχεδισμός μιας πολλαπλής εισαγωγής βοηθάει στην απόδοση του κινητήρα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σε περίπτωση που έχετε αρχεία σε ηλεκτρονική μορφή τα οποία πιστεύετε οτι θα μπορούσαν να βοηθήσουν το mail μου ειναι:

m.dermezoglou(at)gmail.com

-κατα προτίμηση στα Ελληνικά διότι δυστηχως με τα Αγγλικά δε τα πάω καλά

(προς τους διαχειριστές: έχω κοινοποιήσει το email μου με δική μου ευθύνη)

halkida116mpack
26-01-11, 09:59
επειδη ειμαστε και bmw forum κανε κανα ψαξημο οσο αφορα την εισαγωγη στο συστημα DISA που εχουν τα καινουρια bmw(απο e46 ως τωρα) το οποιο ειναι εισαγωγη με 2 διαδρομες ανα κυλινδρο μια κοντη και μια μακρια οπου μεσω καποιας βαλβιδας σε καποιες στροφες δουλευυει η μια διαδρομη και σε αλλες στροφες η αλλη για καλυτερη ροπη...

Vasilis
26-01-11, 10:12
https://www.autotriti.gr/magazine/posleitourgei.asp


μπορει να σε βοηθησουν τα παρακατω αρθρα!

spar@
26-01-11, 23:01
απο που εισαι ? ποια σχολη?? εχουμε βιβλια μπολικα, απλα αμα εισαι μηχανολογος σε τει θα τα χεις!

mdermez
27-01-11, 19:57
Μονο ένα βιβλίο ΜΕΚ έχω του Ρακόπουλου (ΕΜΠ) αλλα αναφέρεται στη θεωρία/μαθηματικά και όχι στο τι είναι αυτά και που χρησιμεύουν. Τα μαθηματικά και τη θεωρία των ΜΕΚ τα ξέρω διότι τα έχω διαβάσει όπως θα διάβαζε κανείς ενα μαθηματικό βιβλίο. Εγώ όμως με τα αυτοκίνητα δεν έχω καμία απολύτως σχέση και επομένως για να ολοκληρώσω την εργασία μου έπρεπε να κοιτάξω διάφορες πηγές και κυρίως το Ιντερνετ απο το οποίο και βρήκα τα περισσότερα. Για αυτά που γράφω όμως παραπάνω δε βρήκα πουθενά. :(

mdermez
27-01-11, 19:59
https://www.autotriti.gr/magazine/posleitourgei.asp


μπορει να σε βοηθησουν τα παρακατω αρθρα!

Ευχαριστώ πολύ - πράγματι βοηθάνε πολύ! thumb thumb thumb

mdermez
27-01-11, 20:06
Ευχαριστώ πολύ - πράγματι βοηθάνε πολύ! thumb thumb thumb

Βέβαια τα λένε αρκετά περιληπτικά - είναι καλά άρθρα για εισαγωγή. Όμως για την πολλαπλή εισαγωγή και πολλαπλή εξαγωγή δεν δίνουν λεπτομέρειες. Ευχαριστώ πολύ πάντως. thumb
Έχει κανείς καμιά πηγή για πολλαπλή εισαγωγής/εξαγωγή?

A8hnaios
27-01-11, 21:15
δες εδω αν σε ενδιαφερει

κ εδω>https://www.puntogt.gr/index.php?topic=5846.0

mdermez
27-01-11, 22:50
δες εδω αν σε ενδιαφερει

κ εδω>https://www.puntogt.gr/index.php?topic=5846.0

Ευχαριστώ για το site και το pdf - ψάχνωντας στο ιντερνετ τα έχω βρει και εγώ αυτά. Είναι πολύ εξιδικευμένα και απαιτείται να ξέρει κανείς για την πολλαπλή εισαγωγή/εξαγωγή. Γιαυτό ψάχνω να βρω μήπως έχει κανείς απο τη σχολή του ίσως κάποιο κέιμενο που να εξηγεί γιαυτά. Ευχαριστώ και πάλι όλους για τη προθυμία σας. :original:

spar@
27-01-11, 23:07
εγω ειμαι λαρισα, που εισαι αθηνα?? για ποτε ειναι η εργασια?? εχω βιβλια μπολικα, 20 φεβρουαριου θα ειμαι αθηνα, για βελτιωσεις κλπ δεν αναφερουν κατι στειλε μου ενα πμ!

mdermez
27-01-11, 23:10
Για την άλλη πέμπτη είναι - μου την ανέθεσαν τη προηγούμενη Δευτέρα. Αν έχεις κάτι σε ηλεκτρονική μορφή - δε χρειάζεται μπόλικα βιβλία :P - μόνο για πολλαπλή εισαγωγή/εξαγωγή ψάχνω (Τα άλλα τα έχω βρει όλα). Ευχαριστώ πάντως. Πάντως ομολογώ οτι το forum δε το περίμενα οτι θα είναι τόσο ενεργό - σίγουρα θα το διαφημίσω :)

spar@
27-01-11, 23:30
αν εχεις μσν κανε με αντ, αν οχι θα σου πω απο 2 δυο πραγματα, εχω δυο βιβλια, και τα δυο βιβλια το συστημα εισαγωγης το επεξηγουν στο συστημα ψεκασμου, θα κοιταξω μπας και σου βρω πραγματα σε ηλεκτρονικη μορφη, μηχανολογος εισαι?

spar@
27-01-11, 23:42
https://www.caroto.gr/2009/02/13/%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE/
https://www.caroto.gr/2009/03/18/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%AE/

γενικα ψαξε στο caroto το παιδι που το εχει ειναι μηχανολογος και θα βρεις πολλα πραγματα και καινουριες τεχνολογιες! προσθεσε στην εισαγωγη και για μπεκ κλπ και για βενζινοκινητηρες αλλα και για πετρελαιο καθως και για την πεταλουδα του γκαζιου...
για τουρμπινες θα βρεις στο caroto πολλα, θα γραψεις για ειδη τουρμπινων θα γραψεις για το συστημα της πορσε με τουρμπινες μεταβλητης γεωμετρια (vtg),

αρχικα θεωρητικα και μονο η πυκνοτητα του αερα επηρεαζεται μονο απο την θερμοκρασια.

τωρα οσον αφορα το θεμα της συζητησης σε ενα εργοστασιακο μοτερ χωρις καμια μετατροπη η μεγαλυτερη πεταλουδα μπορει να φερει και αρνητικα αποτελεσματα...καθως χρειαζεται και αλλες αλλαγες... οπως α) αγριοτερους εκκεντροφορους για να μπορουν να χρησιμοποιησουν τον περισσοτερο αερα β)ανοιγα αυλων εισαγωγης στο καπακι και στην εισαγωγη με ιδιαιτερη μελετη αναλογα με την χρηση του μοτερ γ) επαναπρογραμματισμος εγκεφαλου (βασικο) γιατι θα στεγνωνει.

αρχικα με μεγαλυτερη διαμετρο πεταλουδας εχεις μεγαλυτερη παροχη αερα, αλλα με μικροτερη διαμετρο υπαρχει μεγαλυτερη ταχυτητα...ολα αυτα εξαρτονται απ την χρηση που εχει το μοτερ και τα υπολοιπα πραγματα που εχει σε βελτιωσεις...οποτε η πεταλουδα ειναι το λιθαρακι για μια καλη βελτιωση. οτι και να λεμε τωρα ειναι τελειος θεωρητικο και ειναι κατι που δεν ισχυει για ολα...πρεπει να πεσει μολυβι και χαρτι με τα δεδομενα που εχουμε και αυτα που θα βγαλουμε, ή να γινει πρακτικη εξεταση δλδ μια μεγαλυτερη πεταλουδα και η μαμα και 2 πατηματα στο δυναμομετρο...

τελειως θεωρητικα και με βαση το βυθισμα των εκκεντροφορων -χρονισμα, αν γυαλισεις αυλους εισαγωγης στο καπακι και στην εισαγωγη και μεγαλωσεις πεταλουδα και μελετησεις την εξαγωγη και προγραμματισεις εχεις το μεγιστο κερδος... ολα αυτα ομως θελουν υπολογισμους γιατι αν εχεις παραπανω παροχη αερα απο αυτο που θα χρειαζεται τ καπακι σου...δλδ οι εκκεντροφοροι και οι βαλβιδες σου τοτε δεν εχεις θετικο αποτελεσμα!

τελος, ταχυτητα αερα παντα θελουμε οπως και παροχη ομως... (εξαιρεση οσον αφορα την ταχυτητα του αερα ειναι εκκεντροφοροι με μεγαλο οβερλαπ)
αυτο ειναι ενα ποστ μου στο under-ground.gr
αυτο μπορεις να το βελτιωσεις καθως ειναι κατι γενικο για την διατομη της πεταλουδας και να γραψεις για το φαινομενο βεντουρι! αν ψαξεις θα βρεις πολλα, θα ειμαι μεχρι αργα το βραδυ εδω.

mdermez
28-01-11, 00:15
Εχω μσν. Πως θα σε κάνω add? Θα μου στείλεις το μαιλ σου σε μνμ στο forum? Επίσης ευχαριστώ για το κείμενο. Πάντως δε θα ήθελα να όσον αφορά την εργασία άλλο η εισαγωγή και άλλο η πολλαπλή εισαγωγή η οποία και αποτελή εξάρτημα της "εισαγωγής". Εγω ψάχνω για πληροφορίες για το εξάρτημα (όπως επίσης και για την εξαγωγή). Όσον αφορα για το μπεκ και γενικά για τα εξαρτήματα του κινητήρα έχω ήδη βρει για όλα. Τα μόνα που μου λείπουν σαν πληροφορίες για εξαρτήματα είναι της πολλαπλης εισαγωγής/εξαγωγής. Επίσης η πεταλούδα δεν την αναφέρω δε κάνω ιδιαίτερη αναφορά καθώς ακολουθώ υπόμνημα για το τί είναι εξαρτήματα κινητήρα (σύμφωνα πάντα με τον καθηγητή μου) και τη πεταλούδα δεν την συμπεριλαμβάνει.
Ένα τελευταιο είναι οτι δε θα ήθελα να κάνω αναφορές σε 1002 τεχνολογίες διαφόρων μαρκών καθώς όυτε ό ίδιος έχω ιδέα για αυτά. Σκόπος της εργασίας είναι να περιγράψω αναλυτικά τα βασικά εξαρτήματα ενός κινητήρα θεωρώντας ότι υπάρχουν σε κάθε αυτοκίνητο.

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες σίγουρα είναι πολύ χρήσιμες όχι μόνο για μένα αλλά και για άλλους αναγνώστες.
Το μσν μου ειναι dermezoglou[ατ]hotmail[δοτ]com