PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμφερει η χρονομισθωση?



Stamatis
09-01-11, 18:29
Παει αυτο.
Τελειωσε το ληζινγκ τελος του χρονου.
Παλια εκαναν μια βαρβατη εκπτωση αν "βοηθουσες" στις πωλησεις.
Τωρα πλεον δεν υφισταται.
Φετος να φανταστεις σε συνολο 700 περιπου αυτοκινητα ληζινγκ, τα 500 ηταν εταιρικοι στολοι (1.100-1.400 κυβικα) κατι φορτηγα και ελαφρα φορτηγακια και αν θυμαμαι καλα περιπου 30/35 αυτικινητα "της προκοπης".
Τελορ χρονου παρολο που πηγαμε στις αντιπροσωπειες για εκπτωσεις (για να τα παρουμε φτηνα) μονο η Σκοντα εδινε κατι λιγα και η Αουντι με εκπτωσεις της ταξης των 15.000-20.000 ευρω σε κατι θηρια που δεν εχουν κανενα ενδιαφερον πλεον.

Thomelef
09-01-11, 19:06
ρε παιδιά...άσχετο, αλλά θα το ρωτήσω.
πια η διαφορά του λίζινγκ με μια απλή χρηματοδότηση απο τράπεζα???
ξέρω πως στο λίζινγκ ασφάλειες, σέρβις είναι πληρωμένα. δεν είναι
όμως ανάλογες και οι δόσεις??? τι ακριβώς παίζει???δεν γνωρίζω, γιατί
εμείς είμαστε της παλιάς σχολής. έχω παίρνω. δεν έχω δεν παίρνω...
για αυτό και λίγο πολύ πάμε σαν την χελώνα. πολύ θα ήθελα να μου
πεί κάποιος τι είναι αυτό που κάνει το λίζινγκ να συμφέρει και τα
τελευταία χρόνια όλοι ψάχνονται με τέτοιου είδους χρηματοδοτήσεις???
σόρυ για το οφ τόπικ. αν θέλει κάποιος μοντ ας το περάσει κάπου αλλού.
ευχαριστώ...

Stamatis
09-01-11, 19:52
Η αγορα εταιρικου ειναι πλεον πρακτικη τσικιρικιτζιδικη.
Συμφερει ουσιαστικα οταν εχεις ενα δικτυο ανθρωπων που τους εχεις δωσει αμαξι και φτιαχνεις ενα στολο 1.000-1.400 κεκ που ειναι υπολογισμενα σε ενα κοστος κυκλοφοριας, επισκευων και συντηρησης, οπου στην 3ετια απλα τα πετας στην ακρη και παιρνεις καινουργια.

Ετσι, ναι συμφερει.

Μην ασχολεισαι, δεν αξιζει ουτε να το σκεφτεσαι.

individual
09-01-11, 20:17
ρε παιδιά...άσχετο, αλλά θα το ρωτήσω.
πια η διαφορά του λίζινγκ με μια απλή χρηματοδότηση απο τράπεζα???
ξέρω πως στο λίζινγκ ασφάλειες, σέρβις είναι πληρωμένα. δεν είναι
όμως ανάλογες και οι δόσεις??? τι ακριβώς παίζει???δεν γνωρίζω, γιατί
εμείς είμαστε της παλιάς σχολής. έχω παίρνω. δεν έχω δεν παίρνω...
για αυτό και λίγο πολύ πάμε σαν την χελώνα. πολύ θα ήθελα να μου
πεί κάποιος τι είναι αυτό που κάνει το λίζινγκ να συμφέρει και τα
τελευταία χρόνια όλοι ψάχνονται με τέτοιου είδους χρηματοδοτήσεις???
σόρυ για το οφ τόπικ. αν θέλει κάποιος μοντ ας το περάσει κάπου αλλού.
ευχαριστώ...


Θωμα,απο τα λιγα που ξερω συμβαινει το εξης----
Πρωτα-πρωτα να εισαι επαγγελματιας,με μεγαλο τζιρο.....
Ας πουμε για παραδειγμα 100.000 ευρω ετησιως....
Διαλεγεις το αμαξι που θελεις--οπως το θελεις,το οποιο στοιχιζει πχ 60.000 ευρω....
Τα βαζουν κατω-τα λογαριαζουν και σου λενε πχ,οτι θα δινεις 2.000 ευρω τον μηνα.......
Περα απο αυτα δεν δινεις φραγκο για τιποτα,εκτος την βενζινη......
Ολα τα υπολοιπα----τελη,ασφαλειες,λαστιχα,βλα ες,τρακαρισματα κλπ,τα πληρωνουν αυτοι.
Εχει πολλα θετικα το λιζινγκ....οπως
1)δεν πειραζεις το κεφαλαιο σου.
2)εισαι ξενοιαστος,αν χαλασει,τρακαρει κλπ.
3)δεν ποναει το κεφαλι σου που και ποσο θα το πουλησεις,οταν πλεον δεν το θελεις!!!
4)φοροελαφρυνση......αν παρουμε για παραδειγμα τα νουμερα που ειπα στην αρχη....δινει καποιος 12χ2.000=24.000 ευρω στο λιζινγκ..
100.000-24.000=76.000 ευρω..
Αρα φορολογειται για 76 και οχι για 100......
Μην νομιζετε οτι οι καινουριες ferarri που κυκλοφορουν,ειναι πληρωμενες με ζεστο χρημα απο τους ιδιοκτητες τους!!!!! Οι περισσοτερες ειναι με λιζινγκ...
Αν καπου εκανα λαθος διορθωστε με!!!!

Stamatis
09-01-11, 20:21
Εχει αλλαξει αρκετα ο νομος και δεν ειναι 100/100 ετσι.
Σε γενικες γραμμες εχεις καποια απαλλαγη απο τους φορους στα κερδη σου, αλλα ολα πλεον ειναι κατα περιπτωση.
Φεραρι και ληζινγκ πλεον, υπαρχει θεμα.

Stamatis
09-01-11, 20:22
Οσο για το αν αξιζει η οχι, εχω την αισθηση πως οσοι δεν ειχαν ασχοληθει με "εξωτικες" λυσεις στα οικονομικα τους στο παρελθον, ειναι σημερα πολυ καλυτερος ο υπνος τους απο τους υπολοιπους.
Αποψη μου παντα.

Thomelef
09-01-11, 20:29
ναι ρε παίδες αλλά...
ωραία τα ασφάλιστρα και τα τυπικά σέρβις, που υποθέτω πως θα είναι
ανά γ@μησέ τα χιλιόμετρα(σιγά μην σου επιβάλουν κάθε 7κ αλλαγή λαδιών
ή βαλβολίνες που οι κατασκευαστές λένε πως είναι εφόρου ζωής).
όλα αυτά δεν επιβαρήνουν την δόση του οχήματος??? δλδ αν λέγαμε πως
παίρναμε ένα αυτοκίνητο με δάνειο θα πληρώναμε πχ. 1000 ευρώ τον μήνα.
το αντίστοιχο με λίζινγκ και όλα τα παρελκόμενα που σου παρέχει η υπηρεσία
δεν θα έκαναν την αντίστοιχη δόση ακριβότερη??? επίσεις όταν το δίνεις πίσω.
τι ακριβώς παίζει??? ρωτάω καθαρά απο περιέργεια, μιάς και δεν έχω καμμιά
ιδέα για το τι ακριβώς συμβαίνει...

Thomelef
09-01-11, 20:32
Οσο για το αν αξιζει η οχι, εχω την αισθηση πως οσοι δεν ειχαν ασχοληθει με "εξωτικες" λυσεις στα οικονομικα τους στο παρελθον, ειναι σημερα πολυ καλυτερος ο υπνος τους απο τους υπολοιπους.
Αποψη μου παντα.

σταμάτη μου, μόνο με αγορές επί της μετρητούμπας μπορείς να κοιμάσαι
ήσυχος το βράδυ...

individual
09-01-11, 20:45
Οσο για το αν αξιζει η οχι, εχω την αισθηση πως οσοι δεν ειχαν ασχοληθει με "εξωτικες" λυσεις στα οικονομικα τους στο παρελθον, ειναι σημερα πολυ καλυτερος ο υπνος τους απο τους υπολοιπους.
Αποψη μου παντα.


Δε το συζηταμε!!!! Η αποψη σου ειναι 100 τις 100 σωστη και εκφραζει τους περισσοτερους που εκαναν τετοιες ταρζανιες!!!
Και φυσικα ολα οσα εγραψα πριν μου τα ειπε πριν 7-8 χρονια καποιος που ειχε μια μερσεντες S-350 με λιζινγκ και ειχε μεγαλο κυκλο εργασιων.......και φυσικα οπως ολοι αυτοι που ζουσαν την μεγαλη φουσκα της ψευτικης οικονομιας που ειχε γνωρισει η ελλαδα......
Και νομιζαν τελος-παντων οτι αυτο το πανηγυρι θα κρατουσε αιωνιως.....ειχαν ξεφυγει και εκαναν οτι τρελα--οικονομικης φυσεως---μπορειτε να φανταστητε.....σε σημειο που ηθελαν να φτασουν στο βιωτικο επιπεδο αραβων πετρελαιαδων.....
Ολα αυτα τα εχω δει με τα ματια μου..
Τους περισσοτερους που ηξερα,εχουν εξαφανηστει και μαθαινω ασχημα πραγματα γι αυτους!!!!

PANOS-E60
09-01-11, 20:50
Θωμά, η σύμβαση του leasing καλύπτει τα τυπικά service που προβλέπει ο κατασκευαστής (1 φορά το χρόνο τα τυπικά) και 1 αλλαγή ελαστικών ανά 3 χρόνια. Οι παραξενιές μας γιά λάδια κάθε 7 χιλ. δεν παίζουν αν κάνεις leasing. Στη λήξη της σύμβασης είτε το παίνεις στην κυριότητά σου πληρώνοντας κάποιο προσυμφωνημένο ποσό, είτε το επιστρέφεις στην εταιρεία leasing.

Οσα είπαν τα παιδιά πιό πριν είναι σωστά.

Thomelef
09-01-11, 20:57
οκ δλδ συμφέρει ναι ή όχι???για να πάρεις ένα στόλο εταιρικά, σίγουρα θα συμφέρει...
αλλά για το προσωπικό αυτοκίνητο συμφέρει???

PANOS-E60
09-01-11, 21:02
Κατά τη γνώμη μου όχι. Το επιτόκιο είναι ασύμφορο και η συντ'ήρηση του αυτοκινήτου στοιχειώδης. Το μόνο σύν (+) είναι ότι σε γλιτώνει από την περιπέτεια της μεταπώλησης ... αν και το έχεις ήδη ακριβοπληρώσει.

individual
09-01-11, 21:15
Κατά τη γνώμη μου όχι. Το επιτόκιο είναι ασύμφορο και η συντ'ήρηση του αυτοκινήτου στοιχειώδης. Το μόνο σύν (+) είναι ότι σε γλιτώνει από την περιπέτεια της μεταπώλησης ... αν και το έχεις ήδη ακριβοπληρώσει.

Πολυ σωστα!!!!
Πιστευω οτι στην πραγματικοτητα αναφερεται σε αυτους που βγαζουν αρκετα χρηματα καθε μηνα.....
Τοσα ωστε να μην τους ενοχλει καθολου αν δινουν 2 η 3 χιλιαρικα στο λιζινγκ.....και με ολα αυτα να εχουν φοροελαφρυνση η να κατεβουν φορολογικη κλιμακα κλπ
Και μαζι με ολα αυτα να απολαμβανουν και ενα καλο αμαξι!!!

Stamatis
09-01-11, 21:45
Κατά τη γνώμη μου όχι. Το επιτόκιο είναι ασύμφορο και η συντ'ήρηση του αυτοκινήτου στοιχειώδης. Το μόνο σύν (+) είναι ότι σε γλιτώνει από την περιπέτεια της μεταπώλησης ... αν και το έχεις ήδη ακριβοπληρώσει.
Δίκιο έχεις σε αυτό, αλλά (δεν το λέω για εσένα), έχουμε πάλι δημιουργήσει μια στρεβλή εντύπωση για το leasing.
Μέχρι τώρα το leasing ήταν μαγκιά.
πχ να πάρεις μπέμπα με χρονομίσθωση κτλ και να είσαι και μάγκας στην παρέα ότι "τα γλυτώνεις" απο την εφορία.
To leasing κανονικά πάει πακέτο με το Fleet Management.
Εχεις ας πούμε 10 εταιρικά για τους πωλητές σου.
Ας πάρουμε ένα παράδειγμα.
Ενα φιατ πάντα.
κάνει 13.000
έχει έξοδα έτους 2.000 (ασφάλεια, τέλη, σέρβις, λάστιχα)
θα σου βγάλει και 2 ατυχήματα σε όλη την τριετία, άρα βάλε και άλλα 1.500.
Κάνεις ένα leasing δινεις τη δόση και στο τέλος της περιόδου, το στέλνεις στο διάολο σε μια τιμή που έχεις προσυμφωνήσει και παίρνεις 10 καινούργια αμαξάκια να κάνεις τη δουλίτσα σου.
Ετσι πάει η ιστορία.
Τώρα κάτι αρχι-μάγκες, που είχαν τον πωλητή με το Φιορίνο του 80 και γύρναγαν με το Άουντι το Α8 και έκαναν τον "παράγοντα" βαζελινίτσα και υπομονή.

Ολα τα εργαλεία χρηματοδοτήσεων, έχουν καλό σκοπό, το λάθος όμως είναι πως συνήθως, τα πουλάνε άσχετοι (ταμίες της τράπεζας που αναριχήθηκαν στην ιεραρχία ακριβώς επειδή "πούλαγαν" ότι νάναι, ή "τσακάλια" όπου στο όνομα του bonus, έσφαξαν αρκετό κοσμάκη με αυτά που πούλησαν), όπως επίσης και τα αγοράζουν άσχετοι, κοντόφθαλμοι και τυχοδιώκτες.

Το ξαναλέω, και το leasing καλό είναι, και τα ομολογιακά δάνεια καλά είναι και τα παράγωγα καλά είναι.
Αλλά εδώ στο Ελλάντα, μόλις ξεμύρισε η ποδαρίλα απο το σκαρπινάκι και την άσπρη κάλτσα, ξαφνικά όλοι έμαθαν το κοχίμπα και το λήζινγκ.
Αλλά πάντα έτσι δεν γίνεται? Χρηματιστήριο? Ψωλιά το 1992, ψωλιά το 2.000.
Δάνεια? Ψωλιά το 95, ψωλιά το 2010.
Δεν μαθαίνει ρε ο Ελληνας, δεν μαθαίνει.

Και το ξαναλέω, ο επιχειρηματίας που έχει -έλεγχο- της επιχείρησής του, δεν χρειάζεται leasing, βασικά δεν χρειάζεται τίποτα, γιατί κοιτάει να δουλέψει και να βγάλει κέρδος και όχι να -χρωστάει- για να βγάλει κέρδος.

PANOS-E60
09-01-11, 21:52
Σταμάτη, έβγαλες τα άπλυτα του συναφιού μας στη φόρα. thumb Συμφωνώ σε όλα. Τραγικά σφάλματα την τελευτία σχεδόν 10ετία στους στόχους που τέθηκαν στις πωλήσεις χρματοδοτήσεων. Το μόνο "παρήγορο" αν θες, είναι ότι φαινόμενο ήταν διεθνές.

Kostas_1
09-01-11, 22:04
Το leasing για προσωπικο αυτοκινητο συμφερει μονο οταν ισχυουν ολα μαζι τα παρακατω:

α) εχεις εταιρεια, ή εισαι ελευθ επαγγελματιας και μπορεις να το βαζεις στα εξοδα σου.

β) ειναι κατω απο 15000 ευρω εργοστ αξια, ωστε να μην σου μπει σαν επιπλεον εισοδημα στη φορολ δηλωση.

γ) ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ και θες να ειναι καινουργιο

επισης δειτε και ενα ποστ που ειχα γραψει παλιοτερα, με μια επισημανση. Το ΦΠΑ πλεον ΔΕΝ εκπιπτει



Λοιπον εψαξα τα χαρτια μου για να σου γραψω να εχεις μια ιδεα:

Εστω αυτοκινητο αξιας 25000Ε που το κανουμε λιζινγκ για 3 χρονια με ολα καλυμενα και δικαιωμα εξαγορας (ειναι σημαντικα αυτα διοτι επιρρεαζουν τη τιμη κατα πολυ - πχ ειναι πολυ φθηνοτερα αν δεν εχεις δικαιωμα εξαγορας).

Ακολουθει η συγκριση που εκανα για τη δικη μου περιπτωση (πχ παντα εχω μεικτη σε καινουργιο αυτοκινητο) και τηρωντας αντιστοιχα δεδομενα και στις 2 περιπτωσεις:

1) Αν αγοραστει μετρητοις και για διαρκεια 3 ετων θα εχουμε τα εξης εξοδα:
25.000 αγορα + 4.000 - 4.500 περιπου ασφαλιστρα μεικτης για 3 χρονια + 1500 συντηρηση + 500 ελαστικα + 600 τελη κυκλοφ = 31.500 - 32.000 Ευρω σε βαθος 3ετιας.

2) Με λιζινγκ: 600Ε/μηνα Χ 36 μηνες = 21.600 + 6000 για εξαγορα = 27.600 Ε που περιλαμβανει ολα τα παραπανω.

Σχόλια
Υποψη οτι δεν εχω βαλει στους υπολογισμους του λιζινγκ το ΦΠΑ καθοσον εκπιπτει εξ ολοκληρου.

Αμεσως - αμεσως βλεπουμε οτι το λιζινγκ συμφερει αμεσα κατα 4.000 - 4.500Ε περιπου.
Αν αφαιρεσουμε και τη μειωση απο τα εισοδηματα συμφερει ακομη περισσοτερο, αλλα δεν το σημειωνω εδω διοτι εξαρταται και απο αλλους παράγοντες οπως τα κερδη της εταιρείας, κλπ κλπ ενω δεν ξερουμε ακομη ο νεος νομος πως ακριβως θα το επιρρεασει.

Αν εβαζες και το ΦΠΑ ομως θα κατεληγες σε +4.100 Ε, που σε παει στα ιδια. Εξ ου και γιατι δεν πολυσυμφερει τον ιδιωτη. Βεβαια αν ειναι να επαιρνες δανειο δεν το συζητω καθολου. Το λιζινγκ συμφερει κατα κανονα και σε ιδιωτη που θα χρησιμοποιουσε δανειο.

individual
09-01-11, 22:05
Σταμάτη, έβγαλες τα άπλυτα του συναφιού μας στη φόρα. thumb Συμφωνώ σε όλα



. Τραγικά σφάλματα την τελευτία σχεδόν 10ετία στους στόχους που τέθηκαν στις πωλήσεις

χρματοδοτήσεων. Το μόνο "παρήγορο" αν θες, είναι ότι φαινόμενο ήταν διεθνές.

::sealed::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Thomelef
09-01-11, 22:38
πάντως γενικά, τα δανεικά είναι δανεικά...τέλος.
είτε έτσι είτε αλλιώς, πάλι χρωστάς. πάντως οκ...
δέχομαι τον δανεισμό για κάτι που μπορεί να έχει
απόδοση. για κάτι το οποίο δεν έχει, δεν αξίζει...

Stathis
09-01-11, 23:01
το operating leasing ή καλυτερα χρονομισθωση κυριαρχησε στην εταιρικη αγορα λογω του οτι μπορουσε να μπει (ως μισθωμα, ενοικιο δηλαδη) ολοκληρο ως εξοδο σε μια επιχειρηση.
αυτος ηταν ο κυριος λογος της πρωτοφανους ανθησης αυτης της μεθοδου, οχι μονο απο μεγαλες εταιριες, αλλα και απο μικρες, ακομα και απο ελευθερους επαγγελματιες και ιδιωτες.

ετσι το ποσο του μισθωματος μια εταιρια το εβαζε 100% στα εξοδα της γλιτωνοντας τον αντιστοιχο φορο (20-25-30-35% αναλογα με το ειδος της εταιριας και το φορολογικο συντελεστη), ενω η πλειοψηφια εξεπιπτε και το φπα, παρολο που κατι τετοιο ηταν παρανομο...
επισης οι εταιριες χρονομισθωσης επαιρναν ειδικες τιμες απο τους αντιπροσωπους πολυ κοντα στη χονδρικη.
με ολα τα παραπανω αντισταθμιζονταν οι μαλλον υψηλοι τοκοι.

το κερδος ουσιαστικα ηταν αυτο που ανεφερε ο κωστας πιο πανω οσον αφορα αυτοκινητο αυτης της αξιας, το οποιο ηταν μεγαλυτερο οσο ανεβαινε η αξια του αυτοκινητου.
βασικη προϋοθεση λειτουργιας αυτου του "τροπου αγορας" εναντι του παραδοσιακου ωστε να "τσουλαει" το συστημα, ηταν και ειναι η καλη μεταπωληση του οχηματος μετα τα 3 ή 5 χρονια, πραγμα που σημαινει καλη λειτουργια της αγορας.

οπως ειπαν οι προλαλησαντες ο τροπος αυτος δεν γεννηθηκε ωστε να πληρωσει λιγοτερα οποιος ηθελε να παρει ενα καλο αυτοκινητο (ασχετα αν οταν ειδαν "ψωμι" προς τα εκει συνομωτησαν κρατος και τραπεζες).

μια επιχειρηση αντιμετωπιζει μεγαλα προβληματα στη διαχειρηση ενος στολου οχηματων.
ειτε ο στολος αφορα 5 αυτοκινητα, ειτε 500.
κατα τεκμηριο οι χρηστες (πωλητες, στελεχη, υπαλληλοι γενικα) δεν σεβονται αυτην την παροχη, με αποτελεσμα ο ιδιοκτητης (ή ο υπευθυνος του στολου) να αντιμετωπιζει, ζημιες, αναιτιες φθορες, μικρο-απατες, προβληματα κλπ που με ιδιοκτητα αυτοκινητα εκτος απο το κοστος που εκτοξευεται, αποτελει εναν καθημερινο πονοκεφαλο και αιτια προστριβων.
αντιθετα με τα μισθωμενα αυτοκινητα εχει το κεφαλι του ησυχο αφου ολα ειναι πληρωμενα και ασφαλισμενα και το κοστος προϋπολογιζεται και δεν ξεφευγει.
επισης οταν θα ερθει η ωρα της αντικαταστασης φανταστειτε τι πονοκεφαλο θα ειχε μια εταιρια να ξεφορτωθει τοσα οχηματα. και σε τι τιμες θα ηταν αναγκασμενη να το κανει και με τις παραπλευρες απωλειες.
τελος δεκαετιας 80 αρχες 90 (οταν οι μισθωσεις δεν ηταν γνωστες) που εργαζομουν για λιγο σε μια πολυ γνωστη καπνοβιομηχανια που ειχε δικα της αυτοκινητα ειδα απο μεσα τι γινοταν.
αυτοκινητα 3-4 ετων κυριολεκτικα τα χαριζαν, ενω ουκ ολιγοι εβγαζαν "μεροκαματο" και απο τη χρηση και απο την πωληση.

ολα αυτα λυθηκαν με το θεσμο των μισθωσεων.

πλεον ομως και μετα τις υπερβολες του παρελθοντος το θεμα μαζευτηκε.
απο εναν κυβισμο και πανω (2000 αν δεν κανω λαθος) το μισθωμα πηγαινει στη φορολογικη δηλωση του υπαλληλου που απολαμβανει την παροχη ως εσοδο.
επισης δεν μπαινει το 100% του μισθωματος ως εξοδο (δεν θυμαμαι τις κλιμακες απ΄εξω θα τις βαλω αυριο οταν μου τις δωσει το λογιστηριο, αλλα με μια ευρεση στο νετ θα τις βρειτε).

ετσι δεν θα δειτε πλεον φερραρι, πορσε, μπεντλεϊ, αστον μαρτιν κλπ με μισθωσεις.
ουτως ή αλλως δεν θα βλεπατε βεβαια με την τρομακτικη πτωση της αγορας του μεταχειρισμενου.

τα καλα αυτοκινητα θα τα βλεπετε με ξενες πινακιδες κατα προτιμηση βουλγαρικες, ρουμανικες, σκοπιανες κλπ...
οι "ψαγμενοι" βρηκαν αλλον τροπο και αλλους φορολογικους παραδεισους...
μενει να δουμε αν το κρατος εχει απαντηση.:original:

Stathis
09-01-11, 23:37
με λιγα λογια, θελω ενα φιατ παντα να κανω τη δουλεια μου.
πως να το παρω?

αν υποθεσουμε οτι κοστιζει 10000 και για να το παρουμε με 60 δοσεις θα δοσουμε αλλα υποθετικα 4000 σε τοκους εξοδα κλπ.
η ασφαλεια του, τα τελη, η συντηρηση κλπ χωρις απροοπτα ας πουμε οτι ειναι ενα 500αρικο το χρονο, συνολο 2500.
ετσι εχουμε δωσει συνολο στα 5 χρονια 16500.
στο τελος του δανειου θελουμε να το αντικαταστησουμε. ποσο θα πωλειται ενα παντα 5ετιας? ας πουμε στο 50% της αξιας του δηλαδη 5000.
αρα μας εχει κοστισει 11500 (μειον τις αποσβεσεις αναλογα με το ειδος της επιχειρησης και την τιμη που θα το πουλησουμε).

ενα φιατ παντα κοστιζει με μισθωση all included γυρω στα 250 ευρω το μηνα.
αρα στα 5 χρονια θα μας κοστισει 15000. μειον ας πουμε 25% ο φορος μας μενει 11250...

ετσι αν αφαιρεσουμε τον πονοκεφαλο της μεταπωλησης, τι λετε συμφερει?

Monsta
10-01-11, 08:51
τα καλα αυτοκινητα θα τα βλεπετε με ξενες πινακιδες κατα προτιμηση βουλγαρικες, ρουμανικες, σκοπιανες κλπ...
οι "ψαγμενοι" βρηκαν αλλον τροπο και αλλους φορολογικους παραδεισους...
μενει να δουμε αν το κρατος εχει απαντηση.:original:

Έτσι! Κάποτε ήταν 'μαγκιά' να βλέπεις καλά αυτοκίνητα με ελληνικά νούμερα, συνέφερε και η εισαγωγή τους από άλλη χώρα. Πλέον έτσι που τα κάνανε πρέπει να είσαι πολύ απερίσκεπτος για να τους τα δώσεις απλόχερα, ακόμα κι αν σου περισσεύουν.

merlin
10-01-11, 12:04
Ως κάτοχος 4ου στην σειρά χρονομισθωμένου οχήματος, μπορώ να σας πω...

Μέχρι πριν λίγους μήνες, που άλλαξε αιφνιδιαστικά ο νόμος, όπως αλλάζουν όλα στην Ελλάδα και σου γ@μάνε κάθε προϊπολογισμό, η χρονομίσθωση για κάποιον που είχε κερδοφόρα επιχείρηση, ήταν μονόδρομος. Πλήρωνες το αυτοκίνητο που ήθελες σε άτοκες δόσεις, και τους τόκους, συν τέλη κυκλοφορίας και foul μικτή ασφάλεια, στην πλήρωνε η νόμιμη καθ' όλα φοροαπαλλαγή. Αν δε ήσουν και λαμόγιο, εβγαζες και λεφτά με παράνομο συμψηφισμό ΦΠΑ και άλλα...

Σίγουρα βέβαια έβαζες ένα χρέος στο κεφάλι σου, που αν ήσουν λογικά σκεπτόμενος, θα έπρεπε να έχεις αποταμιευμένο αντίστοιχο ποσό για να μπορείς να το αποπληρώσεις σε οποία στραβή σου τύχει.

Εγώ συνεχίζω να το πληρώνω, ενώ πια είναι ασύμφορο, γιατί αν και η αλλαγή των νόμων μου χάλασε τον καθ'όλα λογικό προυπολογισμό μου, δεν μπορώ να κάνω (με τίμιο τρόπο) αλλιώς !!! Και τελικά καλά που είχα προυπολογίσει και την στραβή... Αν και τέτοια στραβή που μας βρήκε γενικότερα, δεν προυπολογιζόταν...

Βέβαια, επειδή δεν ξέρουμε που είναι ο πάτος, έκανα μια προαπάθεια να το πουλήαω, αλλά όπως όλοι ξέρετε σήμερα δεν πουλιέται τίποτα αν δεν το σκοτώσεις και εγω ακόμη δεν έχω τέτοιο σκοπό...

Και το επόμενο αυτοκίνητο μου θα είναι χρονομισθωμένο, στα πλαίσια του εκάστοτε νόμου...


Sent from my iPhone using Tapatalk

bimmer-corfu
10-01-11, 15:21
ετσι το ποσο του μισθωματος μια εταιρια το εβαζε 100% στα εξοδα της γλιτωνοντας τον αντιστοιχο φορο (20-25-30-35% αναλογα με το ειδος της εταιριας και το φορολογικο συντελεστη), ενω η πλειοψηφια εξεπιπτε και το φπα, παρολο που κατι τετοιο ηταν παρανομο...
:

υπάρχει και η λύση να το βάζεις 100% στα έξοδα και ας μην το προβλέπει ο νόμος και αν σε πιάσουν (βλέπε τακτικός έλεγχος) σε έπιασαν, αν δε σε πιάσουν (βλέπε περαίωση) τα γλύτωσες :whistle:

Thomelef
10-01-11, 18:45
Ως κάτοχος 4ου στην σειρά χρονομισθωμένου οχήματος, μπορώ να σας πω...

Μέχρι πριν λίγους μήνες, που άλλαξε αιφνιδιαστικά ο νόμος, όπως αλλάζουν όλα στην Ελλάδα και σου γ@μάνε κάθε προϊπολογισμό, η χρονομίσθωση για κάποιον που είχε κερδοφόρα επιχείρηση, ήταν μονόδρομος. Πλήρωνες το αυτοκίνητο που ήθελες σε άτοκες δόσεις, και τους τόκους, συν τέλη κυκλοφορίας και foul μικτή ασφάλεια, στην πλήρωνε η νόμιμη καθ' όλα φοροαπαλλαγή. Αν δε ήσουν και λαμόγιο, εβγαζες και λεφτά με παράνομο συμψηφισμό ΦΠΑ και άλλα...

Σίγουρα βέβαια έβαζες ένα χρέος στο κεφάλι σου, που αν ήσουν λογικά σκεπτόμενος, θα έπρεπε να έχεις αποταμιευμένο αντίστοιχο ποσό για να μπορείς να το αποπληρώσεις σε οποία στραβή σου τύχει.

Εγώ συνεχίζω να το πληρώνω, ενώ πια είναι ασύμφορο, γιατί αν και η αλλαγή των νόμων μου χάλασε τον καθ'όλα λογικό προυπολογισμό μου, δεν μπορώ να κάνω (με τίμιο τρόπο) αλλιώς !!! Και τελικά καλά που είχα προυπολογίσει και την στραβή... Αν και τέτοια στραβή που μας βρήκε γενικότερα, δεν προυπολογιζόταν...

Βέβαια, επειδή δεν ξέρουμε που είναι ο πάτος, έκανα μια προαπάθεια να το πουλήαω, αλλά όπως όλοι ξέρετε σήμερα δεν πουλιέται τίποτα αν δεν το σκοτώσεις και εγω ακόμη δεν έχω τέτοιο σκοπό...

Και το επόμενο αυτοκίνητο μου θα είναι χρονομισθωμένο, στα πλαίσια του εκάστοτε νόμου...


Sent from my iPhone using Tapatalk

πως ήταν και τι άλλαξε δλδ νίκο???

Kostas_1
10-01-11, 21:10
Η κυριοτερη αλλαγη που εγινε ειναι οτι αν εχει πανω απο 15000 εργοστασιακη αξια, μετα μπαινει σαν επιπλεον εισοδημα στη φορολ δηλωση.

merlin
10-01-11, 21:38
πως ήταν και τι άλλαξε δλδ νίκο???

Κατ' αρχάς περνάει πλέον το 30% σαν έξοδο και όχι το 100%( δηλ. πληρώνω καπέλο ή καλύτερα δεν γλυτώνω γύρω στα 7-8.000 ¤ από τα μισθώματα ).:ranting2:

Επίσης πληρώνω στο μίσθωμα 23% ΦΠΑ, ενώ κατά την αγορά υπολόγιζα 19%... περίπου άλλες 7.000 ¤ καπέλο.:ranting2:

Συν της αυξήσεις στα μισθώματα λόγω της αλλαγής των τελών κυκλοφορίας και των ασφαλίστρων... περίπου άλλες 7.000 ¤ καπέλο.:ranting2:

Τέλος αν προσθέσεις και την απαξίωση του αυτοκινήτου λόγω της κατάστασης της αγοράς... άστα να πάνε !!!:ranting2:
Ευτυχώς που το συγκεκριμένο αυτοκίνητο με φτιάχνει τρελά !!!thumb


Σωστό αυτό που λέει ο Κώστας, αλλά εγώ το έχω σε ατομική επιχείρηση και δεν αθροίζονται στο εισόδημα τα μισθώματα. Ευτυχώς !!! :original:

Thomelef
10-01-11, 21:39
μπ@στ@ρδοι...

Thomelef
10-01-11, 21:45
Κατ' αρχάς περνάει πλέον το 30% σαν έξοδο και όχι το 100%( δηλ. πληρώνω καπέλο ή καλύτερα δεν γλυτώνω γύρω στα 7-8.000 ¤ από τα μισθώματα ).:ranting2:

Επίσης πληρώνω στο μίσθωμα 23% ΦΠΑ, ενώ κατά την αγορά υπολόγιζα 19%... περίπου άλλες 7.000 ¤ καπέλο.:ranting2:

Συν της αυξήσεις στα μισθώματα λόγω της αλλαγής των τελών κυκλοφορίας και των ασφαλίστρων... περίπου άλλες 7.000 ¤ καπέλο.:ranting2:

Τέλος αν προσθέσεις και την απαξίωση του αυτοκινήτου λόγω της κατάστασης της αγοράς... άστα να πάνε !!!:ranting2:
Ευτυχώς που το συγκεκριμένο αυτοκίνητο με φτιάχνει τρελά !!!thumb


Σωστό αυτό που λέει ο Κώστας, αλλά εγώ το έχω σε ατομική επιχείρηση και δεν αθροίζονται στο εισόδημα τα μισθώματα. Ευτυχώς !!! :original:

πωπω τραγικό ρε φίλε...δλδ μιλάμε πως σε βγάζουν εκτός, κατά 21 - 22
χιλιάρικα...απαράδεκτο...αν βάλεις δε και το έξτρα καπέλο που έχει ένα
αμάξι που είναι μισθωμένο με δόσεις...άκρως απαράδεκτο σε σημείο της
αλητείας. και για τι χρονικό περιθώρειο μιλάμε αν επιτρέπεται???

merlin
10-01-11, 21:54
πωπω τραγικό ρε φίλε...δλδ μιλάμε πως σε βγάζουν εκτός, κατά 21 - 22
χιλιάρικα...απαράδεκτο...αν βάλεις δε και το έξτρα καπέλο που έχει ένα
αμάξι που είναι μισθωμένο με δόσεις...άκρως απαράδεκτο σε σημείο της
αλητείας. και για τι χρονικό περιθώρειο μιλάμε αν επιτρέπεται???

Δεν είχε επιπλέον καπέλο κανένα μισθωμένο αμάξι σε κερδοφόρα επιχείρηση...

Η σύμβασή μου είναι 5ετής καί είμαι λίγο πρίν την μέση...

Kostas_1
10-01-11, 22:14
Κατ' αρχάς περνάει πλέον το 30% σαν έξοδο και όχι το 100%( δηλ. πληρώνω καπέλο ή καλύτερα δεν γλυτώνω γύρω στα 7-8.000 ¤ από τα μισθώματα ).:ranting2:

Επίσης πληρώνω στο μίσθωμα 23% ΦΠΑ, ενώ κατά την αγορά υπολόγιζα 19%... περίπου άλλες 7.000 ¤ καπέλο.:ranting2:

Συν της αυξήσεις στα μισθώματα λόγω της αλλαγής των τελών κυκλοφορίας και των ασφαλίστρων... περίπου άλλες 7.000 ¤ καπέλο.:ranting2:

Τέλος αν προσθέσεις και την απαξίωση του αυτοκινήτου λόγω της κατάστασης της αγοράς... άστα να πάνε !!!:ranting2:
Ευτυχώς που το συγκεκριμένο αυτοκίνητο με φτιάχνει τρελά !!!thumb


Σωστό αυτό που λέει ο Κώστας, αλλά εγώ το έχω σε ατομική επιχείρηση και δεν αθροίζονται στο εισόδημα τα μισθώματα. Ευτυχώς !!! :original:

Νικολα,

για το ΦΠΑ συμφωνω, αλλα:

α) Παντοτε μικροτερο ποσοστο περνουσε (30-50%), ποτέ δεν ηταν το 100%, ειδικα σε πανω απο 1400cc (ηταν το οριο)
β) Εμενα δεν μου εκαναν καμια αυξηση στα μισθωματα λογω τελων ή λογω ασφαλιστρων.

edit: εχω 3ετη, ειμαι στη μεση...

Kostas_1
10-01-11, 22:19
το έχω σε ατομική επιχείρηση και δεν αθροίζονται στο εισόδημα τα μισθώματα. Ευτυχώς !!!

δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που γραφεις... για ξανακοιτα το νομο...δεν διαχωριζει ατομικες ή μη. Αν ξεπερνα τα 15000 ευρω, μετα παει σαν εξτρα εισοδημα...απο οτι εχω διαβασει και συζητησει με αρκετους και με το λογιστη μου

stamatis m3 e30
16-08-11, 12:50
θελω να παρω ενα αμαξι για την μανα μου,σε στυλ 500αρακι αυτοματο...

μπορειτε να μου πειτε...συμφερει αυτο πραμα..δεν συμφερει;;τι να προσεξω και τι οχι...που πρεπει να παω και ολα τα συναφη πραγματακια!!!υπαρχουν και μεταχειρισμενα...

ποια ειναι τα υπερ και τα κατα;;;

μιλαω για την διαδικασια του leasing!!!


εταιρεια εχω για να μπει.


ευχαριστω πολυ!!!

Kostas_1
16-08-11, 12:56
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=6051&highlight=%F7%F1%EF%ED%EF%EC%E9%F3%E8%F9%F3%E7

Z4 DCT
16-08-11, 12:57
θελω να παρω ενα αμαξι για την μανα μου,σε στυλ 500αρακι αυτοματο...

μπορειτε να μου πειτε...συμφερει αυτο πραμα..δεν συμφερει;;τι να προσεξω και τι οχι...που πρεπει να παω και ολα τα συναφη πραγματακια!!!υπαρχουν και μεταχειρισμενα...

ποια ειναι τα υπερ και τα κατα;;;

μιλαω για την διαδικασια του leasing!!!


εταιρεια εχω για να μπει.


ευχαριστω πολυ!!!

Αν το κανεις με leasing για το τεκμηριο, απλα να ξερεις οτι πλεον αλλαξε ο νομος και το τεκμηριο παει στον οδηγο η ιδιοκτητη...οχι σε εταιρια πλεον...

Kostas_1
16-08-11, 12:58
Παιδες τα εχουμε ξαναπει αυτα. Τα μεταφερω στο υπαρχον θρεντ

stamatis m3 e30
16-08-11, 16:08
διαβασα ολες τις σελιδες για να παρω μια ιδεα αλλα μπουρδουκλοθηκα!!!


λοιπον εχω μια κερδοφορα επιχειρηση(μονοπροσωπη επε),η οποια ο τζιρος ειναι αρκετος και τα δηλωθεντα κερδη παλι καλα, θελω να παρω ενα 500ρακι στην μανα μου η οποια ειναι συνταξιουχα.

αυτο που εχω καταλαβει ειναι....υπαρχει πλεον καποιο ποσο εκπτωσης στην φορολογια,δεν εκπιπτει το φπα,εχω δωρεαν τελη-ασφαλειες-ζημιες -σερβις κλπ(σε περιπτωση ζημιας πριν απο τα σερβις καλυπτομε;;) καπου διαβασα οτι ειναι ατοκες οι δοσεις;;

απο οσο ξερω το 500ρακι εχει εργοστασιακη αξια κατω απο 15000 και ειναι 1000ρακι;1400;;

μπορει καποιο παιδι λοιπον που γνωριζει απο μισθωσεις μετα απο τις τελευταιες αλλαγες στα φορολογικα να μου αναλυσει πιο το κερδος η χασουρα αν το παρω με leasing η με απλο δανειο;;;

και αν τελικα με συμφερει που μπορω να παω να απευθυνθω για το συγκεκριμενο αμαξι που ζηταω;;


:thnx::thnx::thnx:

Kostas_1
16-08-11, 16:22
διαβασα ολες τις σελιδες για να παρω μια ιδεα αλλα μπουρδουκλοθηκα!!!

1. λοιπον εχω μια κερδοφορα επιχειρηση(μονοπροσωπη επε),η οποια ο τζιρος ειναι αρκετος και τα δηλωθεντα κερδη παλι καλα, θελω να παρω ενα 500ρακι στην μανα μου η οποια ειναι συνταξιουχα.

2. αυτο που εχω καταλαβει ειναι....υπαρχει πλεον καποιο ποσο εκπτωσης στην φορολογια,δεν εκπιπτει το φπα,εχω δωρεαν τελη-ασφαλειες-ζημιες -σερβις κλπ(σε περιπτωση ζημιας πριν απο τα σερβις καλυπτομε;;) καπου διαβασα οτι ειναι ατοκες οι δοσεις;;

3. απο οσο ξερω το 500ρακι εχει εργοστασιακη αξια κατω απο 15000 και ειναι 1000ρακι;1400;;

4. μπορει καποιο παιδι λοιπον που γνωριζει απο μισθωσεις μετα απο τις τελευταιες αλλαγες στα φορολογικα να μου αναλυσει πιο το κερδος η χασουρα αν το παρω με leasing η με απλο δανειο;;;

και αν τελικα με συμφερει που μπορω να παω να απευθυνθω για το συγκεκριμενο αμαξι που ζηταω;;


:thnx::thnx::thnx:


1. Μια και θελεις να παρεις καινουργιο αυτοκινητο ναι σε συμφερει με χρονομισθωση, απο την ΕΠΕ σου.

2. Ναι υπαρχει ποσοστο εκπτωσης στο φορο της ΕΠΕ (στην ουσια το % αυτο αφαιρειται απο το εισοδημα της ΕΠΕ). Πόσο ακριβως θα σου πει ο λογιστης σου.

Ναι οι δοσεις που πληρωνεις ειναι ατοκες και ναι τα εξοδα συμπεριλαμβανονται.
Οι καλυψεις έχουν να κανουν με την αναλογη συμφωνια που θα κανεις.

3. Την εργοστασιακη αξια θα πρπει να στην πει ο εισαγωγεας. Λογικα παντως το 500αρακι μαλλον δεν ξεπερνα το οριο.

Παρε προσφορες απο διάφορες εταιρείες. Διαφερουν οι τιμες. πχ εγω για παραδειγμα τη καλυτερη προσφορα την ειχα (προ 2ετιας) απο την εμπορικη ρεντ. Θα πρεπει ομως να εχεις καταληξει ακριβως πως το θες το αυτοκινητο (πχ τι επιλογες θα προσθεσεις - ηλιοροφη κλπ) και τι καλυψεις θες (πόσα χλμ το χρονο, σερβις, πληρης ασφαλιση- πόσοι και τι οδηγοι, κλπ)

Ξαναλεω, αν αρχισεις να παιρνεις προσφορες, θα σου λύνονται και οι αποριες....

stamatis m3 e30
16-08-11, 16:47
ευχαριστω πολυ...

ποιες εταιρειες προτεινετε να παω να παρω προσφορες;

Kostas_1
16-08-11, 16:51
Μπορεις να ρωτησεις από πχ τον αντιπροσωπο που θα το αγορασεις (παντα συνεργαζονται με 1-2 εταιρείες), τις μεγαλες (ακριβες συνηθως ομως) εταιρείες ενοικιασης αυτοκινητων, οι περισσοτερες τραπεζες επισης εχουν κλαδο χρονομισθωσης, κλπ. α, κανε και κανενα google....

mitsos_chania
16-08-11, 17:55
Το θεμα με ενδιαφερει και μενα γιατι ψαχνω για μικρο για το μαγαζι.Αν εχεις νεα Σταματη ενημερωσε σε παρακαλω το θεμα

stamatis m3 e30
16-08-11, 18:21
βεβαιως θα ενημερωσω και ισως και σημερα.αρχικα θα παω στην αντιπρωσοπεια.

ασχετο.....υπαρχει leasing και για αγορα τροχοσπιτου....μιας και το αλλο παλιωσε...αν υπαρχει βαλτε κανενα λινκ να ριξω καμια ματια!

mitsos_chania
16-08-11, 18:30
Σταματη οτι τραβαει η ψυχη σου σου νοικιαζουν με το αναλογο κοστος ομως.

stamatis m3 e30
16-08-11, 20:47
αυριο θα εχω την πρωτη προσφορα.....
οταν ρωτησα αν οι δοσεις ειναι ατοκες...μου ειπαν οχι...το επιτοκιο ειναι αυτο της τραπεζας για μισθωση...7 με 7,5 %

Kostas_1
16-08-11, 20:59
αυριο θα εχω την πρωτη προσφορα.....
οταν ρωτησα αν οι δοσεις ειναι ατοκες...μου ειπαν οχι...το επιτοκιο ειναι αυτο της τραπεζας για μισθωση...7 με 7,5 %

Σταματη αυτο δεν ειναι χρονομισθωση...ειναι δανειο...

Εκτος αν αλλαξαν τοσο πολυ τα πραγματα τον τελευταιο χρονο.

Για ρωτα και αλλου...

stamatis m3 e30
16-08-11, 21:28
τον ρωτησα 2 φορες.....και πηρε τηλ την εταιρεια που συνεργαζεται και μου απαντησε οτι βεβαιως και εχει!!! βεβαια ενα καταναλωτικο εχει 14+.......
το ειπα οτι διαβασα οτι ειναι ατοκα.....και μου ειπε last year!!
περιμενω και απο εναν φιλο μια εταιρεια να παρω και απο εκει προσφορα.....αλλα μου ειπε οτι λογω οτι το 500ρακι εχει πολυ ζητηση πανω κατω τα ιδια ειναι παντου....αντε μου λεει το πολυ πολυ να σου κανουν δωρο κανενα πατακι...

13.500 +1040 παραπανω λογω αυτοματου σασμαν
του ειπα για 36 μηνες για 15000 χιλομετρα το χρονο με εξαγορα....εμπειρικα μου ειπε περιπου 350 η δοση και εξαγορα κανενα 3000.....

Kostas_1
16-08-11, 21:57
Μαλιστα...

36 μηνες και 15000 χλμ το χρονο ειναι η πιο συχνη και μεση λυση.

εχεις ΡΜ

stamatis m3 e30
17-08-11, 09:42
Φόροι και Φ.Π.Α


Φορολογική Ωφέλεια:
Σε αντίθεση με την λήψη δανείου, όπου εκπίπτουν φορολογικά μόνον οι αποσβέσεις και οι τόκοι, με την σύναψη συμβάσεως leasing τα καταβαλλόμενα μισθώματα (κεφάλαιο + τόκος) εκπίπτουν εξ ολοκλήρου από τα ακαθάριστα έσοδα του μισθωτή.

Επί ακινήτων εκπίπτει το μέρος εκείνο του μισθώματος που αντιστοιχεί στην αναλογία του κτίσματος. Επίσης ο Φ.Π.Α. δεν εκταμιεύεται άμεσα, αλλά σταδιακά κατά τη διάρκεια της συμβάσεως. Ειδικότερα για την απόκτηση ακινήτου τα μισθώματα απαλλάσσονται από τον Φ.Π.Α., εκτός των βιομηχανοστασίων.

Επί των Ι.Χ. επιβατηγών οχημάτων και για κυβισμό έως και 1.600 κ.ε. εκπίπτει το 60% του μικτού μισθώματος (μίσθωμα + Φ.Π.Α.) ενώ από 1.601 κ.ε. και άνω εκπίπτει το 25% του μικτού μισθώματος



Τι ποσοστό των μισθωμάτων εκπίπτει από τα φορολογητέα κέρδη στο leasing ακινήτων;

Το ποσοστό των μισθωμάτων που αναλογεί στο κτήριο εκπίπτει από τα φορολογητέα κέρδη, με συνέπεια να μειώνεται η φορολογική επιβάρυνση.



Καταβάλλεται φόρος μεταβίβασης στο leaseback ακινήτου;
Απαλλαγή από τον φόρο μεταβίβασης σε περίπτωση που η σύμβαση εξελιχθεί ομαλά.



Καταβάλλεται φόρος υπεραξίας στο leaseback ακινήτου;
Απαλλαγή από τον φόρο υπεραξίας σε περίπτωση που η σύμβαση εξελιχθεί ομαλά.




πηγη: alpha leasing

stamatis m3 e30
17-08-11, 10:03
τελικα υπαρχει επιτοκιο στο leasing


https://www.esee.gr/page.asp?id=60

stamatis m3 e30
17-08-11, 14:06
λοιπον τα τελευταια νεα που εχω κατοπιν συνομιλιας με εταιρεια ειναι τα εξης!

ο φπα δεν εκπιπτει
60% απο το συνολο του μισθωματος εκπιπτει απο εισοδημα
οποιαδηποτε ζημια-βλαβη καλυπτεται κατοπιν προυποθεσεων(πως εγινε-κακη χρηση κλπ)

τρακαρισμα καλυπτεται απο την ασφαλεια εφοσον ξεπερναει την απλλαγη που εχει οριστει.

ΕΠΙΤΟΚΙΟ υπαρχει αλλα δεν ειναι ανακοινωσιμο...(συμπεριλαμβ ανεται μεσα στην προσφορα που εχει δοθει) οποτε η δοση δεν αυξανεται σε περιπτωση που αυξηθει το επιτοκιο που περνουν.

η δοση αυξανεται εαν αλλαξουν πχ τα τελη κυκλοφοριας...


στην τιμη συμπεριλαμβανονται τελη-σερβις-λαστιχα-ασφαλεια.

stamatis m3 e30
17-08-11, 14:40
εχω και την πρωτη προσφορα..

μεσω leasing


αξια αυτοκινητου : 14.035

1ο μισθωμα: 1422 ευρω

μηνιαιο μισθωμα: 366,07 χ 35 δοσεις

εξαγορα: 2738

συνολικο κοστος αυτοκινητου δλδ με την εξαγορα του 16.972

τι οφελη εχω.


απαλλαγη απο εφορια το 60% των μισθωματων : 8540 στα 3 χρονια
τελη: αν εχει κανενα 200 αρι τελη μας κανουν 600 στα 3 χρονια
σερβις: το υπολογιζω καπου στο 600 και αυτο στα 3 χρονια
λαστιχα: κανενα 300αρι
ασφαλεια μικτη: κανενα 900 στα 3 χρονια.


συνολο κερδους στα 3 χρονια: 10.940



μεσω τραπεζας δανειου:

14035 : 36=389 ευρω το μηνα χ 14% επιτοκιο = 444 ευρω το μηνα.

444 χ 36 μηνες = 15.999

εχουμε και λεμε λοιπον ...

15.999 κοστος αγορας αυτοκινητου+600 ευρω τελη κυκλοφοριας στα 3 χρονια+600 ευρω τα σερβις στα 3 χρονια+300 ευρω αλλαγη ελαστικων στα 3 χρονια + 900 ευρω ασφαλεια μικτη στα 3 χρονια...

συνολο κοστους αυτοκινητου στα 3 χρονια = 18.399

το μονο που εκπιπτει απο δανειο τραπεζης ειναι οι τοκοι δλδ στα 3 χρονια περιπου (54 ευρω τοκος μηνιαιος χ 36) 1.944 (εναντι 8.540 μεσω leasing)

αν λοιπον αυτο το αυτοκινητο μεσω δανειου εχω δωσει σχεδον 18.400 και πω το βαρεθηκα το πουλαω θα πρεπει να το πουλησω σιγουρα πιο κατω απο την τιμη της αντιπροσωπειας που πουλιεται...δλδ κατω απο 14.000 ητοι κανενα 10.000 και ευχαριστημενος θα μαι!!!! 8500 χαμενα δλδ μεσω δανειου τραπεζης!!


το ιδιο αυτοκινητο λοιπον μεσω leasing μου εχει κοστισει 16.972
αν λοιπον στο τελος δεν το κρατησω και πω οτι το πουλαω 5.000 εχουμε τα

14232 που εχω δωσει σε μισθωματα + 2738 η εξαγορα = 16972
5000-2738=2.262 στην τσεπη.

14232 τα μισθωματα - 2.262 απο το κερδος της πωλησης = 11.970- ολα τα υπολοιπα που ανεφερα στην αρχη;;;;


νομιζω λοιπον οτι το leasing συμφερει απο λες τις πλευρες!!!!!


θα παρακαλουσα αν καπου εχω κανει λαθος στον τροπο σκεψης μου να με διορθωσετε!!!

sheriff
17-08-11, 17:09
η προσφορα ειναι απο την κυρια....? (κωστας Ζ4)

120ie87
17-08-11, 17:12
μικτή ασφάλεια εννοείς 900 ευρώ το χρόνο, για 3 χρόνια.........


έτσι όπως το γράφεις φίλε μου φαίνεται σαν 900 ευρώ σε 3 χρόνια.... και είναι λάθος βέβαια....

stamatis m3 e30
17-08-11, 21:05
κωστα ειναι απο αλλου η προσφορα.η κυρια θα μου στειλει αυριο.
για την ασφαλεια εννοω 900 στσ 3 χρονια.βεβαια αυτο το μικρο ποσο το υποθετω εγω μιας και ειναι λιγα κυβικα και η τιμη του σχετικα μικρη.
αν ειναι 900 το χρονο τοτε ειναι ακομα πιο συμφερουσα του leasing

Lambros46
17-08-11, 22:06
Η μικτή ακόμα και σε μικρό είναι πολύ περισσότερα από 300 ευρώ το χρόνο..Κανά 700άρι είναι περίπου.Οπότε σε συμφέρει ακόμα περισσότερο!

merbeind
16-05-12, 22:48
Καλησπερα.
Μια ερωτηση για οποιον γνωριζει.Θελω να παρω ενα αμαξακι για καθε μερα μικρο.Μπορω να το παρω leasing και να το βαλω σε εταιρεια οπως εκανα 2 αυτοκινητα στο παρελθον και στο τελος να μεινει σε μενα η κυριοτητα.
Η ερωτηση μου για αρχη ειναι εαν μπορω να παρω μεταχειρισμενο αυτοκινητο απο ιδιωτη και να το βαλω σε leasing η πρεπει καινουργιο απαραιτητα?

Thomelef
16-05-12, 22:56
φιλική συμβουλή. δώσε κάνα χιλιαρικάκι, βρές εκεί ένα μικρό μεταχείρο να κάνεις την δουλειά σου, απλά να έχει κλιματισμό μέσα και τπτ άλλο. το πληρώνεις επιτόπου, και άμα θέλεις τοβάζεις και φωτιά επιτόπου.
το λίζινγκ αυτοκινήτου έχει πάψει να περνάει στα έξοδα, ή κάνω λάθος???

φιλικά έτσι???δεν θέλω να σου κάνω υποδείξη.

deepBLUE
16-05-12, 22:58
Δε νομιζω πως εχει σταματησει να περναει στα εξοδα μιας εταιριας.
Οσο για μεταχειρο μπορεις να παρεις αλλα οχι απο ιδιωτη αλλα απο τραπεζα η εταιρια που κανει λιζινκ !!!

merbeind
16-05-12, 23:07
Kανω κοντα στα 20.000χλμ τον χρονο και θα κανω και περισσοτερα μελλοντικα.Αν δεν περνανε τα εξοδα στην εταιρεια οντως δεν εχει νοημα και δεν το συζηταω καν.Το αυτοκινητο θα ειναι σιγουρα f2 diesel.Τη λυση για πιο φτηνο τη σκεφτηκα αλλα το συγκεκριμενο θα τα βγαλει τα λεφτα του καθως σκοπευω να το λιωσω.Ρωταω για να μαθω οσα μπορω και να αποφασισω...

Kostas_1
17-05-12, 08:34
πρωτα πρωτα να πουμε οτι αν και ολοι το λεμε leasing, το σωστο ειναι χρονομισθωση.

Ναι περνανε τα εξοδα στην εταιρεία, εφοσον βεβαια τα τιμολογια χρονομισθωσης, συνεργειων, βενζινη κλπ) ειναι στο αφμ της εταιρείας.

Επισης ναι μπορεις να το κανεις αυτό. υπαρχουν εταιρείες χρονομισθωσης που ακομη και το δικό σου το αγοραζουν και μετα στο χρονομισθωνουν με δικαιωμα εξαγορας.

η διαφορα με τα καινουργια αυτοκινητα, ειναι οτι οταν προκειται για μεταχειρισμενα, τη συντηρηση την αναλαμβανεις εσυ

Stamatis
17-05-12, 09:27
χρονομίσθωση πλέον ελάχιστοι κάνουν και πρέπει να είσαι προσεκτικός και με ποιά εταιρεία θα το κάνεις.
Πολλές εταιρείες "εξαφανίστηκαν" με την κρίση και είναι μεγάλη περιπέτεια να αποκτήσεις την κυριότητα του αυτοκινήτου σου απο κλειστή εταιρεία.
Συνήθως τα συμβόλαια τα αναλαμβάνουν τράπεζες, οπότε έχεις πιθανότητες να βγάλεις άκρη, αλλά πιασ τ αυγό και κούρευτο.

Πάρε το αυτοκινητάκι με δάνειο -ίδιο πράγμα με το leasing είναι- βάλε το στο ονομα της εταιρείας - περνάει κανονικά στους τάξεως, βραχυχρόνιες υποχρεώσεις- και κόβε τα έξοδα κίνησης στην εταιρεία.
Μια η άλλη θα σου έρθει αφού θα το κρατήσεις στο τέλος.

Kostas_1
17-05-12, 10:12
Σταματη, εφοσον το παρει στο ονομα της εταιρείας, και το δανειο θα πρεπει να ληφθει από την εταιρεία. Επισης μετα την εξοφληση το αυτοκινητο θα παραμεινει στο ονομα της εταιρειας.

Και για να το μεταβιβασει απο την εταιρεια στο δικο του ονομα (αν θελει μετα) εχει ΦΠΑ.

Σωστα?

Stamatis
17-05-12, 10:47
Σταματη, εφοσον το παρει στο ονομα της εταιρείας, και το δανειο θα πρεπει να ληφθει από την εταιρεία. Επισης μετα την εξοφληση το αυτοκινητο θα παραμεινει στο ονομα της εταιρειας.

Και για να το μεταβιβασει απο την εταιρεια στο δικο του ονομα (αν θελει μετα) εχει ΦΠΑ.

Σωστα?
Αυτό λέω ρε συ, στην εταιρεία, ίδιο πράμα ειναι.

Γιατί να το μεταβιβάσει μετά?

Kostas_1
17-05-12, 11:30
Δεν ξερω, ετσι καταλαβα από το 1ο ποστ.....θα μας πει....

viper
17-05-12, 12:14
Αυτό λέω ρε συ, στην εταιρεία, ίδιο πράμα ειναι.

Γιατί να το μεταβιβάσει μετά?

Αν χρειαστεί να κλείσει η εταιρεία, θα πρέπει να το μεταβιβάσει.

merbeind
17-05-12, 14:49
Δεν με πειραζει να μεινει το αμαξι στην εταιρεια.Αυτο που θελω ειναι να κοβω τιμολογια με το ΑΦΜ της εταιρειας.Αρα μπορω να το αγορασω κανονικα και να το γραψω κατευθειαν στην εταιρεια?

Kostas_1
17-05-12, 15:05
ε, ναι αλλα προσεξε αυτα που σου εγραψε ο Σταματης, να επιλεξεις σωστα

zaharias
17-05-12, 15:59
Ρωτα και το λογιστη σου να δεις τί θα σου πει..

Ωραιο θεματακι.. Το ειχα σκεφτει κι εγω καποια στιγμη να το ανοιξω..

Kostas_1
17-05-12, 16:02
Τα μετεφερα σε θρεντ που υπηρχε

PANOS-E60
19-02-13, 18:23
και εκεί που ετοιμαζόμουνα να κλείσω το PC μου για να τελειώσει μιά ακόμα μίζερη μέρα στο γραφείο, με γκρίνια, χαμαλοδουλειά και ρουτίνα, ΝΤΡΙΝ χτυπάει το τηλέφωνο που θα με έβαζε στην πρίζα α-λα-παλαια.

ηταν ο στενότερος παιδικός μου φίλος και συμμαθητής, ο οποίος σήμερα είμαι γεν. δ/ντης σε ελληνικό κλάδο μεγάλης πολυεθνικής στο χώρο των κατασκευών / ενεργειακών έργων. Μηχανολόγος βεβαίως με μεταπτυχακά στη διοίκηση επιχειρησεων. Μόλος έληξε το 5ετες leasing του εταιρικού Land Cruiser του και έχει δικαίωμα από το συμβόλαιο που έχε με την εταιρεία του να το αντικαταστήσει. Ταλαντευεται μεταξύ καινούργιου land cruiser και Χ5.

ξερει κανείς αν ένα μεταχειρισμένο μπορεί να γραφτεί σε εταιρεία και να χρηματοδοτηθεί με leasing ?

θεωρώ κρίμα να πάει σε καινούργιο όταν η αγορά προσφέρει λουλούδια όπως Cayenne, Range Rover κλπ σε κατασταση βιτρινας. Η κατηγορία του είναι αυτή και μόνο διότι εχει εξοχικό στο Παρνασσό το οποίο επισκεπτεται κάθε σ/κ. Αρα το Χ5 είναι ήδη εκτός κουβέντας.

ntinos
19-02-13, 18:31
Αν δεν απατωμαι ο Νικος (merlin) που πουλαει το δικο του αυτοκινητο, καπου γραφει "δυνατοτητα χρονομισθωσης"

Μπορεις να ξεκινησεις με ενα πμ προς τα εκει

zaharias
19-02-13, 18:38
ξερει κανείς αν ένα μεταχειρισμένο μπορεί να γραφτεί σε εταιρεία και να χρηματοδοτηθεί με leasing ?



Καλη ερωτηση..

Θα μ'ενδιεφερε κι εμενα.. αν καποιος ξερει ΣΙΓΟΥΡΑ αν ισχυει και για μεταχειρισμενα..

merbeind
19-02-13, 19:37
Εξαρταται την τραπεζα παντα αλλα θα ειναι μεταχειρισμενο το πολυ 2ετιας.

Stathis
19-02-13, 20:08
Μπορουν και μεταχειρισμενα εως 5 ετη.
Δηλαδη αν ενα μεταχειρισμενο ειναι δυο ετων, μπορει να γινει ληζινγκ για αλλα τρια.
Επισης συμφερει να ειναι απο εταιρια για να εκπεσει ο φπα.

Αυτα μου ειχαν πει απο δυο εταιριες ληζινγκ στο παρελθον.

vagmag
28-03-16, 19:59
Αν κ προσωπικά δεν έχω πεισθεί πλήρως για τα οφέλη της χρονομίσθωσης , επαναφέρω το θέμα σχετικά με ένα άρθρο που πέρασε στα ψιλά αν ισχύει ...

Ανοίγει ο δρόμος για Leasing οχημάτων με ξένες πινακίδες στην Ελλάδ
https://m.enikos.gr/el/economy/364380,Anoigei-o-dromos-gia-Leasing-oxhmatwn-me-xenes-pinakides-sthn-Ellada.html

Αν , κ επαναλαμβάνω ΑΝ , ισχύει το παραπάνω , θα δουμε μεγάλες αλλαγές !!!
Στο εξωτερικό οι προσφορές ειναι πολύ καλύτερες ( άλλωστε στα ακριβά αυτοκίνητα η τιμή καθορίζεται χωρίς τέλος ταξινόμησης ελληνικό )

Έχει κανεις γνώση ;

Έχω την εντύπωση οτι πάλι εκπίπτει 100% το μίσθωμα, απο το 2014 κ έπειτα .
Βέβαια στην Ελλάδα ζούμε , όποτε πολύ πιθανό να αλλάξουν όλα σε μια νύχτα :ranting2:!

Επίσης έχει κανεις αυτοκινητο σήμερα με leasing , για να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες ;

I_MNL
29-03-16, 00:03
Ενδιαφέρον το άρθρο. Αλλά για να διευκρινίσουμε...

Λέει δηλαδή πως Ελληνες εγκατεστημένοι και φορολογούμενοι στην Ελλάδα μπορούν να μισθώσουν εσαεί αυτοκίνητο από εταιρεία εξωτερικού, το οποίο φυσικά θα έχει ξένες πινακίδες, και θα το κυκλοφορούν ελεύθερα στην Ελλάδα 365 μέρες το χρόνο χωρίς να είναι υποχρεωμένοι να το βγάζουν κάθε 6 μήνες έξω?
Και συνεπώς δεν θα υπόκεινται φορολογικές επιβαρύνσεις, αφού το αυτοκίνητο δεν είναι ταξινομημένο στην Ελλάδα (άρα όχι τέλη κυκλοφορίας) και δεν είναι ουσιαστικά ιδιοκτησία του Ελληνα πελάτη (άρα όχι τεκμήριο ούτε φόρος πολυτελείας)?
Καλά κατάλαβα?!?

Αν ισχύει αυτό, τότε η Ελλάδα μπορεί να γεμίσει με καινούρια αυτοκίνητα (μέχρι 3 ετών που μετά θα πρέπει να περάσουν ΚΤΕΟ στην χώρα ταξινόμησής τους) που ΔΕΝ θα έχουν Ελληνικές πινακίδες