PDA

Επιστροφή στο Forum : Android-Γενική Συζήτηση Νο1



Σελίδες : [1] 2

PATSIMINI
08-01-11, 17:37
Με τον κατακλεισμο στην αγορα ολο και περισσοτερων Android συσκευων ανοιγω το θεμα ωστε γνωστες και κατοχοι τετοιων κινητων να πουν τη γνωμη τους με σκοπο να ενημερωθουν και οι υπολοιποι....ειναι καλυτερο το λογισμικο????ποιο γηρηγορο??που υστερουν και που υπερτερουν τετοια κινητα???

Kostas_1
08-01-11, 17:41
Καλο και σταθερο ναι. Πιο γρηγορο απο αιφον, οχι δεν ειναι

Konstantinos E60
10-01-11, 07:24
Πήρε το αυτί μου κάτι για τρελές χρεώσεις στους λογαριασμους των κινητών
εξαιτίας λεει ενός προγράμματος αυτόματης αναβάθμισης του android !!!!
Ισχύει ρε παιδια όντως κατι τέτοιο ????

yodas
10-01-11, 08:08
Καλο και σταθερο ναι. Πιο γρηγορο απο αιφον, οχι δεν ειναι

Σήμερα ίσως όχι με το τρελλό dvelopment όμως που υπάρχει από χιλιάδες προγραμματιστές σύντομα θα το ξεπεράσει. Είναι η πρώτη φορά ίσως που ένα open source λογισμικό έχει τέτοιε πλάτες (google).

Εγώ έχω και τα 2 (και τα 4 μάλλον i-phone, ipad, galaxy tab kai htc desire) και ομολογώ πώς το android με εκπλήσει καθημερινά. Απλά για τον ψαγμένο χρήστη σίγουρα τα πράγματα είναι καλύτερα με τις custom rom που κυκλοφορούνε που σου επιτρέπουνε ν κάνεις σχεδόν τα πάντα.

Ο πόλεμος άρχισε.:warriorsmiley:

Kostas_1
10-01-11, 08:26
Συμφωνω. Και γω android εχω και το προτιμω

gyiama
10-01-11, 09:07
Πήρε το αυτί μου κάτι για τρελές χρεώσεις στους λογαριασμους των κινητών
εξαιτίας λεει ενός προγράμματος αυτόματης αναβάθμισης του android !!!!
Ισχύει ρε παιδια όντως κατι τέτοιο ????

εχει μια ρυθμιση η οποια απο default ειναι ενεργοποιημενη και στην ουσια εχει το κινητο μονιμα στο ιντερνετοποτε οσοι δεν εχουν καποια συνδεση στο ιντερνετ το κινητο μπαινει μεσω gprs οπου οι χρεωσεις ειναι αλλου!!!!!!!!

yodas
10-01-11, 11:43
Πήρε το αυτί μου κάτι για τρελές χρεώσεις στους λογαριασμους των κινητών
εξαιτίας λεει ενός προγράμματος αυτόματης αναβάθμισης του android !!!!
Ισχύει ρε παιδια όντως κατι τέτοιο ????

πεστον φίλο σου να κατεβάσει από το μάρκετ μια εφαρμογή που λέγεται 3g watchdog για να βλέπει συνεχώς τι γίνεται.

Επίσης αν κατάλαβα καλά πρέπει να έχει htc γιατί μόνο αυτό έχει update over the air με σύνδεση απευθείας μέσω ίντερνετ δηλαδή.

Μπορεί επίσης να αλλάξει στις ρυθμίσεις και να έχει μόνιμα απενεργοποιημένο το 3g και το data pack και να μπαίνει όποτε γουστάρει χειροκίνητα.

Konstantinos E60
10-01-11, 13:02
πεστον φίλο σου να κατεβάσει από το μάρκετ μια εφαρμογή που λέγεται 3g watchdog για να βλέπει συνεχώς τι γίνεται.

Επίσης αν κατάλαβα καλά πρέπει να έχει htc γιατί μόνο αυτό έχει update over the air με σύνδεση απευθείας μέσω ίντερνετ δηλαδή.

Μπορεί επίσης να αλλάξει στις ρυθμίσεις και να έχει μόνιμα απενεργοποιημένο το 3g και το data pack και να μπαίνει όποτε γουστάρει χειροκίνητα.

Ενα LG είναι Γιώργο.Θα της το πω και αν δεν τα καταφέρει θα στην στείλω να
το κάνεις εσύ.Πάντως την 800άρα του λογαριασμού δεν βλέπω να την γλυτώνει.

gyiama
10-01-11, 17:03
παει στις ''ρυθμισεις δυκτυοιυ κινητης τηλεφωνιας και απενεργοποιει την ρυθμιση που λεει ''συνεχης ροη δεδομενων'' η καπως ετσι τελος παντων και επιλεγει ''λειτουργια δυκτυου μονο gsm''

gant
11-01-11, 10:01
Με τo HTC Desire που έχω κάπου ένα μήνα, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Tο μόνο αδύνατο σημείο του, η λήψη video στα 720p που είναι στα 15fps και αυξάνει δυναμικά ανάλογα με τον φωτισμό μέχρι τα 30fps, όπως π.χ σε ηλιόλουστη μέρα. Η τελευταία αυτή δυνατότητα γίνεται αφού κάνεις update από android 2.1 σε 2.2 (froyo).
Φήμες στο διαδίκτυο, αν και δεν το βλέπω πιθανό, λένε πως θα προχωρήσουν και στην περίφημη 2.3 (gingenbread).
Προσωπικά με επίπονες δοκιμές ποτέ δεν ξεπέρασε τα 24fps.
Κατά τα άλλα είναι ταχύτατο σε σύνδεση WIFI η 3G μέσω κινητής.
Διαθέτει επεξεργαστή ταχύτατο στο 1Ghz και το sence UI λειτουργικό του πρόγραμμα είναι όλα τα λεφτά. Το αγγλικό techradar το έβγαλε top για το 2010, με βαθμολογία 5/5 μεταξύ των 10 κορυιφαίων smartphones, συμπεριλαμβανομένου και του iphone4.
Σημείωση ότι μετά τον Σεπτέμβρη δεν διαθέτει πλέον Amoled οθόνη, αλλά την slcd απ την sony. Οι δύο οθόνες έχουν ασήμαντες διαφορές χωρίς η μιά να υπερτερεί της άλλης αισθητά σε κάποιον τομέα.
Του ριξα και το ndrive και το navigon, τα οποία συνδέονται και τρέχουν ταχύτατα.
Με την εφαρμογή δε, 3g watchdog και 80mb free μηνιαία που έχω, σερφάροντας και ανοίγοντας mail για κάπου μισή ώρα, ξόδεψα μόνο 14,7 του συνόλου που δικαιούμαι.
Όσο για update που παίρνει χρόνο και όγκο δεδομένων, το κάνεις μέσω WIFI και είσαι εντάξει.
Tώρα τελευταία, ισως να έχει πάρει τα σκήπτρα το Samsung Galaxy S με την Super Amoled οθόνη του, ακρβότερο κατά 30ε unbranded, στα 530ε, ενώ το HTC Desire παίζει στα 489-499. Μιλάμε για τιμές με ελληνική εγγύηση και όχι Ευρώπης η Ασίας.
Σε σχέση με το desire όμως, απ όσα έχω διαβάσει πάντα,υστερεί στο λειτουργικό, στην ποιότητα κατασκευής και στην μη ύπαρξη led flash για φωτογραφία η video.

yodas
11-01-11, 10:58
gant ρίξε μια ματιά και εδώ για αναβάθμιση....

https://forum.xda-developers.com/index.php

θέλει λίγο διάβασμα αλλά οι τύποι είναι ότι καλύτερο σε custom roms και βελτιώσεις - αναβαθμίσεις.

gant
11-01-11, 21:47
gant ρίξε μια ματιά και εδώ για αναβάθμιση....

https://forum.xda-developers.com/index.php

θέλει λίγο διάβασμα αλλά οι τύποι είναι ότι καλύτερο σε custom roms και βελτιώσεις - αναβαθμίσεις.

Γιώργο thanks, το διαβάζω τακτικά το φόρουμ, αλλά δεν θέλω να αρχίζω να παίζω με custom, με τον φόβο μήπως και μου γίνει αρρώστια!

Χρίστος
12-01-11, 02:34
πολυ δυνατο τηλεφωνο το desire οπως και το galaxy s που δουλεψα για λιγες μερες.
Προσφατα στην ces 2011 παρουσιαστηκαν τα πρωτα android devices με δυο πυρινες.....



Δε βλεπω πολυ μακρια την εποχη που θα αγοραζουμε μνημες και καρτες γραφικων για τα κινητα μας......

fanisk
12-01-11, 03:11
πολυ δυνατο τηλεφωνο το desire οπως και το galaxy s που δουλεψα για λιγες μερες.
Προσφατα στην ces 2011 παρουσιαστηκαν τα πρωτα android devices με δυο πυρινες.....



Δε βλεπω πολυ μακρια την εποχη που θα αγοραζουμε μνημες και καρτες γραφικων για τα κινητα μας......

Η εποχη θα ερθει, το θεμα ειναι να ξυπνησουμε εμεις και να μη πεφτουμε στο παιχνιδι της δημιουργημενης απο το hype αναγκης.. :thumbsdown:

yodas
12-01-11, 08:08
Σήμερα παέλαβα και το galaxy s και αρχίζω τα πειράματα. Εκ πρώτης όψεος φαινεται αρκετά ενδιαφέρον αν και θα πρέπει να επέμβω με διάφορυς launchers και να το φέρω στα μέτρα μου. Ήδη έκανα update μέσω root σε froyo και το βλέπω να πηγαίνει σφεντόνα.

Χρίστος
12-01-11, 10:41
Σήμερα παέλαβα και το galaxy s και αρχίζω τα πειράματα. Εκ πρώτης όψεος φαινεται αρκετά ενδιαφέρον αν και θα πρέπει να επέμβω με διάφορυς launchers και να το φέρω στα μέτρα μου. Ήδη έκανα update μέσω root σε froyo και το βλέπω να πηγαίνει σφεντόνα.
κρυφογκατζετακιας εισαι γιωργακη ε????

yodas
12-01-11, 12:44
Ε είμαι λίγο...αλλά όλα αυτά τα κάνω και λόγω δουλειάς μιας και τον τελευταίο καιρό στήνω διάφορες εφαρμογές για όλα αυτά τα μπιχλιμπίδια

Nino
03-03-11, 18:47
https://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231081909

A8hnaios
03-03-11, 19:49
πολυ καλο το Androind εχει η κοπελα μου το Χ8 απο περσι .. κανενα προβλημα ως τωρα...
εγω περιμενω πως και πως να σκασει στην Αγορα αυτο>>> https://www.sonyericsson.com/cws/products/mobilephones/overview/xperiaarc?cc=gr&lc=el#view=overview

A8hnaios
04-03-11, 00:10
εδω κανει μια παρουσιαση και με βιντεακια του arc...

https://www.pestaola.gr/sony-ericsson-xperia-arc-review/

jonmedic
04-03-11, 00:25
επειδη εχω iphone και galaxy s θα σου πω με δυο λογια τι πιστευω....το iphone ειναι πιο αξιοπιστο δεν μπλοκαρει δεν κολλαει ειναι οτι πρεπει και για επαγγελματιες(ειμαι γιατρος και δεν γινεται να χανω κλησεις)...το samsung απο την αλλη ειναι μια χαρα αν εισαι γκατζετακιας και γουσταρεις να κατεβαζεις ενα σωρο εφαρμογες τσαμπα και να πεζεις)ΑΛΛΑ
AMA ζοριστει κολλαει θελει τα ρισετ του κλπ...Κατι που οφειλεται εν μερει και στο λειτουργικο του που ολο το φτιαχνουν και ολο ..φτιαχνεται!!
τα ιδια και χειροτερα ειναι και το samsung galaxy 3 που ειχε η γυναικα μου πριν παρει και αυτη iphone

A8hnaios
04-07-11, 14:35
παιδες πηρα τελικα χτες το Χ10 το μεγαλο σε παααρα πολυ καλη τιμη///

να κ ενα σαιτ με ελληνικες εφαρμογες> https://greekandroidapps.gr/listapps.php

dark_niaou
04-07-11, 20:45
Σήμερα στα καταστήματα έφτασε το SE Arc ενώ το LG Optimus 2X και το Samsung Galaxy II είναι εδώ και 2 εβδομάδες!
Θα σας πρότεινα το LG Optimus Black... Τρελή οθόνη, φωτεινή και 1000αρι επεξεργαστη και 512 μνήμη με 399¤

scania124
08-09-11, 22:27
σαν προσφατος κατοχος συσκευης με λειτουργικο android ειπα να ανοιξω ενα θεμα με διαφορες εφαρμογες απο το μαρκετ αλλα και εκτος αυτου.


οτι πιστευει ο καθενας οτι ειναι καλο - χρησιμο- λειτουργικο ας το δειξει και σε εμας....

οχι τιποτα αλλα οι κατοχοι iphone μας την λενε συνεχεια και δεν κανει....:warriorsmiley: :warriorsmiley:

Χρίστος
09-09-11, 01:57
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=6024&highlight=android&page=2

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=3134&page=13&highlight=android

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2099&page=6&highlight=android


...... αλλα οι κατοχοι iphone μας την λενε συνεχεια ....
Και καλα κανουν:th_Laie_67-1:

Vasilis
09-09-11, 12:34
Αχαχαχαχαχαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk

dblade
09-09-11, 12:49
Στα ιδια λεφτα βγηκε το galaxy s plus και με samoled oθονη.
P.S(Ειμαι αναμεσα σε Galaxy s και galaxy s plus)
Σε αυτα τα λεφτα κοντα 400 ευρα δεν νομιζω να υπαρχει καλυτερο thumb

Andreas_E92
09-09-11, 13:17
Δεν έχω κινητό με Android αλλά επειδή πρόκειται να αγοράσω σύντομα φροντίστε να γράψετε όσοι έχετε, ώστε να είμαι έτοιμος. :)

Υ.Γ. Ας αλλξαει καοιπος mod τον τιλτο του thraed γαιτι με αυτνο τον ααναγραμμτισμό πυο έχιε μου βγζεια το μάιτ!

fast-enough
09-09-11, 15:05
Έχει προσφορα το mediamarkt το galaxy s με 250...

Andreas_E92
09-09-11, 15:50
Το πλαίσιο δεν το έχει σε προσφορά, στα 249 ευρώ...

dblade
09-09-11, 16:17
Tι εχουνε φτιαξει 249 ο ενας αμεσος ο αλλος 249 :shok: :shok: :shok:
Και το πλαισιο το ειχε 370 πριν 2 βδομαδες.
Εχω κρατηση ενα απο τα μεντια για την τιμη του ολα τα λεφτα σιγα μην εδινα 150 ευρω για κατι το ιδιο.
Εαν θα αλλαξω θα ειναι μονο η μπαταρια που ειναι ακριβος ιδια αλλα απο το πλας μεγαλυτερη.
Και χειροτερη καρτα γραφικων εχει το πλας απο το απλο και overcloak ειναι στο 1,4 κατα αλλα ιδιο ειναι και βγηκε και Update για το s σε 2,3 εκδοση thumb

aristent
09-09-11, 17:40
......
Υ.Γ. Ας αλλξαει καοιπος mod τον τιλτο του thraed γαιτι με αυτνο τον ααναγραμμτισμό πυο έχιε μου βγζεια το μάιτ!

Μα σωστος ηταν ο τιτλος!!!...:whistle:καποιος Admin/Mod κατοχος iphone τον......ανακατασκευασε!!!!:th_La ie_67-1::hystericalbs1:

BILL007
09-09-11, 17:58
Ως κάτοχος android (Huawei U8220 android 1.6) εγω θα αρχίσω με ένα γ@μάτο παιχνιδάκι...

https://market.android.com/details?id=com.magmamobile.game.mousetrap&hl=el

MouseTrap λέγεται (είναι free) και απλά έχει άπειρες πίστες! Στο στρατό το είχα λιώσει και πάλι δεν έχω τελειώσει ούτε τους μισούς κόσμους (o κάθε κόσμος έχει 100 levels!...LOL!)

https://img.ibtimes.com/www/data/images/full/2011/07/17/132576-10-mouse-trap.jpg

Driver M
08-05-12, 19:34
Ό,τι λέει ο τίτλος παιδιά.
Λέμε τα πάντα για κινητά με λειτουργικό android, ανεξαρτήτου έκδοσης.
Από νέα κινητά με τέτοιο λειτουργικό, μέχρι εφαρμογές, games και ό,τι άλλο θέλουμε.

Ας ξεκινήσω με ερώτηση.
Έχει πάρει κανείς στο κινητό του την επίσημη έκδοση 4.0 ICS ?
Και αν ναι, πως του φάνηκε?

Εγώ, είμαι κάτοχος εδώ και 2 μήνες του ΗΤC EVO 3D το οποίο θα πάρει την αναβάθμιση αλλά ακόμα τίποτα.

viper
08-05-12, 20:45
Εγώ θα ήθελα να θέσω ένα αλλο ερώτημα:
Πόσες από τις λειτουργίες που έχει το κινητό σας, σας είναι πραγματικά χρήσιμες?

viper
08-05-12, 21:03
Οι 100 καλλύτερες εφαρμογές για android όπως τις βαθμολόγισε το pcmag.gr για το έτος 2012

https://www.pcmag.com/article2/0,2817,2393099,00.asp (https://www.pcmag.com/article2/0,2817,2393099,00.asp)

asot
08-05-12, 21:04
ΝΑ δωσω εγώ την οπτική μου

Sony Xperia NEO V (το χω περίπου 3 μήνες)
Πήγα σε Android 4.0.3 προ 10 ημερών - μια χαρά είναι, έχει βελτιώσεις αλλα οχι κάτι δραματικό (μερα με την νύχτα ας πούμε...)
Δυσκολεύτηκα πολύ να φύγω από την Νοκια, ενω το Ε52 με υπηρετούσε άψογα τους τελευταίους μήνες
Ενεκα όμως οι ευκολίες στο android και τα προγράμματα που παίρνει, έπρεπε να περάσω σε κάτι τέτοιο, δεν το έχω μετανιώσει, το μόνο που μου λείπει είναι η αυτονομία...
Χρήσιμες εφαρμογές: Καθημερινά περίπου 5, σε εβδομαδιαία βάση 10, σε μηνιαία χρησιμοποιώ περίπου 20 - εχω συνολικά περασμένες 50 στο κινητό (δια παν ενδεχόμενο...!)

Driver M
08-05-12, 21:28
Υπήρχε τέτοιο τόπικ και δεν το'χα πάρει χαμπάρι?
Πάει,στραβάδι εντελώς.:th_Laie_67-1:

Εγώ θα ήθελα να θέσω ένα αλλο ερώτημα:
Πόσες από τις λειτουργίες που έχει το κινητό σας, σας είναι πραγματικά χρήσιμες?
Εγώ φίλε χρησιμοποιώ συχνά τις εξής:

Astro manager και solid explorer που είναι file management προγράμματα

mx player για ταινίες και βίντεο

google drive και dropbox

pixlr-o-matic για επεξεργασία φωτογραφιών

sygic για gps

Αυτά κυρίως.
Επίσης παίζω με τις ώρες temple run που το λατρεύω και unicorn dash.

Kostas_1
08-05-12, 21:37
Εχω πολλες εφαρμογες. Οι παρακατω ειναι οι πιο καλες και που χρησιμοποιω πιο συχνα:

adobe reader
advanced task killer
car mode
unit converter
file manager
free dictionary
kingsoft office
marine compass
messenger
meteo.gr
quick settings
realcalculator
skype
swiss army knife
torque lite
εορτολογιο

nikos1400
10-05-12, 18:45
Ό,τι λέει ο τίτλος παιδιά.
Λέμε τα πάντα για κινητά με λειτουργικό android, ανεξαρτήτου έκδοσης.
Από νέα κινητά με τέτοιο λειτουργικό, μέχρι εφαρμογές, games και ό,τι άλλο θέλουμε.

Ας ξεκινήσω με ερώτηση.
Έχει πάρει κανείς στο κινητό του την επίσημη έκδοση 4.0 ICS ?
Και αν ναι, πως του φάνηκε?

Εγώ, είμαι κάτοχος εδώ και 2 μήνες του ΗΤC EVO 3D το οποίο θα πάρει την αναβάθμιση αλλά ακόμα τίποτα.

???
Αρη, σημερα μολις πηρα στα χερια μου ενα galaxy ace 5839i
και αρχισα να ψαχνω "τι και πως".
δεν εχω ιδεα απο σμαρτ-φονς. μια χαρα την εβγαζα με το παρον κινητο μου.
το πηρα με την επιδοτηση της μανας μου, αλλιως δεν θα ασχολιομουνα ακομα.

τελος παντων, της ειπαν στον οτε αμα θελω να περασω σε καμμια 15 μερες να το "αναβαθμισουν" για να ειναι πιο "γρηγορο"...
ισως ειναι αυτο που λες το 4.0 ics.

nikos1400
10-05-12, 19:08
και μια ερωτηση απο ασχετο.

θα χρειαστω κανενα απλικέησο αμεσα, οπως πχ. καποιο anti-virus ??
κατι που δε θα εχει το τηλεφωνο ηδη μεσα (samsung galaxy ace 5839i) ??

Kostas_1
10-05-12, 19:33
οχι, μην αγχωνεσαι. Εγω εχω μεν, αλλα δεν το χρησιμοποιω.

Εκτος κι αν μπαινεις σε πονηρα τσοντοσαιτ, ή κατεβασεις κανενα προγραμμα με αντιστοιχο απλικεησο.

Γενικαι τα προγραμματα τα βρισκεις απο εδω: https://play.google.com/store?hl=el

εχει μερικα πολυ καλα, διαβαζε λιγο και τις κριτικες πριν φορτωσεις κατι και απεφευγε οτι ειναι πονηρο...

Kostas_1
10-05-12, 19:39
Μετα, μεσα στο κινητο, εχει μια εφαρμογη "playstore". Μπαινοντας απο το κινητο στο ιντερνετ, θα τα βρισκεις κατ ευθειαν και μπορεις να τα φορτωνεις απο εκει (αντι μεσω Πισι και μετα με συνδεση του κινητου στο Πισι).

Προσεχε τις χρεωσεις!!!!! καλο ειναι να τα κανεις αυτα μεσω wifi.

Αν θες να αποσυνδεσεις τυχον εισοδο στο ιντερνετ μεσω κινητης τηλεφωνιας, πηγαινε στις ρυθμισεις -->συνδεσιμοτητα και δικτυο-->δικτυα κινητης τηλεφωνιας -->και απενεργοποιησε την "ενεργοποιηση δεδομενων". Ετσι θα συνδεεσε σε ιντερνετ μονο μεσω wifi

viper
10-05-12, 20:06
???
αμα θελω να περασω σε καμμια 15 μερες να το "αναβαθμισουν" για να ειναι πιο "γρηγορο"...
ισως ειναι αυτο που λες το 4.0 ics.


Νίκο, άσε λίγο καιρό να "αναβαθμιστούν" πρώτα μερικοί άλλοι, να βεβαιωθείς οτι η νέα ROM δουλεύει σταθερά και μετά αναβαθμίζεις κι εσυ.

nikos1400
13-05-12, 16:28
μερικες αποριες....

εβαλα λοιπον μεταξυ αλλων το advanced task killer.
δεν εχω καταλαβει ομως πως κλεινω τις εφαρμογες οπως στο πισι με το Χ.
μονο με τον task manager ή το ΑΤΚ να τα κλεινω ??
επιπλεον, μενουνε ενεργες στο φοντο? γιατι μετα οταν ανοιγω τον ΑΤΚ υπαρχουνε εκει για να τις διαλεξω για τερματισμο...
:confused:

DaywalkeR
13-05-12, 17:04
Αναβάθμησα την προηγούμενη εβδομάδα το Galaxy S II από 2.3 (Gingerbread) σε 4.0 (ICS) διαφορές ιδιαίτερες δεν είδα εκτός από μια μικρή βελτίωση στην ταχύτητα της κάμερας thumb , αλλά και μια αύξηση στην χρήση μνήμης RAM από το λειτουργικό οπότε έχει λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας :thumbsdown:

Kostas_1
13-05-12, 17:04
μερικες αποριες....

εβαλα λοιπον μεταξυ αλλων το advanced task killer.
δεν εχω καταλαβει ομως πως κλεινω τις εφαρμογες οπως στο πισι με το Χ.
μονο με τον task manager ή το ΑΤΚ να τα κλεινω ??
επιπλεον, μενουνε ενεργες στο φοντο? γιατι μετα οταν ανοιγω τον ΑΤΚ υπαρχουνε εκει για να τις διαλεξω για τερματισμο...
:confused:


το advance task killer, κλεινει τις ενεργες εφαρμογες πατωντας πανω, εκει που λεει kill selected applications.

Μπορεις και με τον Τασκ Μανατζερ.

Το φοντο ειναι οπως οταν εχεις το shortcut στην επιφανεια των windows.

nikos1400
13-05-12, 17:24
το advance task killer, κλεινει τις ενεργες εφαρμογες πατωντας πανω, εκει που λεει kill selected applications.

Μπορεις και με τον Τασκ Μανατζερ.

Το φοντο ειναι οπως οταν εχεις το shortcut στην επιφανεια των windows.

τα εικονιδια ξερω ειναι σαν τα shortcuts. ηθελα να πω,
συνεχιζουν να δουλευουν τα προγραμματα στο backround χωρις να φαινεται
στον τασκ μανατζερ (γιατι με αυτον το εκλεισα) ?
γιατι μετα που ανοιγω το ΑΤΚ υπαρχουνε εκει για "τερματισμο"...

τελος παντων, δεν εχω παρατηρησει κανενα "θεμα" με αυτο,
απλως προσπαθω να εξοικειωθω με το android.
παραξενευτηκα που δεν εχει καποιο εικονιδιο οπως κλεινουμε τα παραθυρα στα windows.

viper
13-05-12, 20:10
Οπως είσαι στην home page του android κράτα πατημένο το home button και θα δείς ένα παραθυράκι. Στο κάτω μέρος από αυτό το παραθυράκι, έχει ένα κουμπί που λέει Task Manager. Εκεί μπορείς να κλεισεις οσες εφαρμογές είναι ανοιχτές και να αδειάσεις και τη RAM σου.

race850i
14-05-12, 13:12
Τσιμπησα πριν 2 μερες το Samsung GT-I9100 και μου φαινεται πολυ δυναμη μηχανημα.

Μου τα επρηζε ο περιγυρος για το αιφονι αλλα η εταιρια ειναι πανακρυβη,ψιλομυτα και μη συμβατη με τον υπολοιπο κοσμο και εχει φορεθει απελπιστικα πολυ..

valantis544
14-05-12, 13:47
Παρών κι εγώ με desire s και android. Τρώει αρκετά γερή χρήση με internet και παιχνίδια (από τα ανίψια) μέχρι και αναπαραγωγή βίντεο από τοπικό δίκτυο ή και διάβασμα e-books και συγχρονισμό αρχείων. Είναι επίσης αναπόσπαστο εργαλείο για την δουλειά μου κι έχει αυτονομία μιάμιση μέρα με βαριά χρήση!! Δεν κολάει ποτέ και πάει ΣΦΑΙΡΑ κι ας έχει δεκάδες εφαρμογές εγκατεστημένες εκτός από τις δικές του. Έχω τρομερή ευελιξία με το android και σχεδόν καθόλου περιορισμούς σε ότι θέλω να κάνω. Επίσης ο ρυθμός ανάπτυξης της πλατφόρμας και των εφαρμογών της είναι καταιγιστικός. Η δε προχωρημένη παραμετροποίηση των πάντων μου αρέσει πολύ.

Προσωπική άποψη μου είναι πως ο συνδυασμός HTC - XDA - Android (custom rom) και κατ' επέκταση Google είναι ακαταμάχητος. Τι άλλο να ζητήσει ένας power user από την συσκευή του;,

Επίσης κάτοχος ενός touch pro που πλέον τρέχει κι αυτό android (froyo). Όχι τόσο γρήγορο αλλά σίγουρα πολύ πιο γρήγορο από τα windows 6.5 που έχει επίσης. Το χρησιμοποιώ και για να δοκιμάζω διαφορες εφαρμογές.

Eφαρμογές που δεν μπορώ χωρίς αυτές και χρησιμοποιώ αηδιαστικά πολύ:

ES explorer
automate it (δουλεύει μόνη της πλέον)
Evernote
Google reader
Business calendar
viber
dropbox

Χρίστος
14-05-12, 15:12
η Ice Cream Sandwich ειναι πολυ καλυτερη απο τις παλιες ρομ τελικα.
Σκεφτομαι την αγορα ενος arc S αυτες τις μερες για 2η συσκευη παντα.
Αν και σχετικα begginer σε αυτο το part του τομεα θα ηθελα να ξαναμπω (απο 2.1 εχω να πιασω!!) για να παιξω παλι με τα custom της τεσσαρας.

nfot
17-05-12, 18:50
Ξεκινησα και γω να μπω στον κοσμο του Android, αλλα μαλλον καπως παραδοξα.
Αγορασα ενα Motorola Atrix απο ΗΠΑ, με 2.3.6 εκδοση, ξεκλειδωτο, ωστε να λειτουργει με ολα τα δυκτια.
Περασα τις επαφες μου απο το παλιο μου WinMo 6.5 τηλεφωνο, εβαλα και μερικα απλικεϊσο που ηθελα, αλλα δεν μπορω να βρω τροπο να κανω το dial pad να δειχνει Ελληνικους χαρακτηρες και οχι Αγγλικους, με τους περιορισμους που αυτο εχει.
Εχει κανεις καμια ιδεα; Λογω καταγωγης ΗΠΑ, δε δινει locale Ελληνικο. Χρησιμοποιησα το https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=749836 αλλα δεν μου αλλαζει τα ενσωματομενα στη ROM προγραμματα.

Kostas_1
17-05-12, 19:08
για μπες και ρωτα στο myphone.gr Αν δεν βρεις εκει τπτ τοτε ειναι δυσκολο

sasabmw
12-08-12, 14:00
Παιδια σορυ που σας χαλαω το θρεντ αλλα ηθελα να κανω μια ερωτηση γρηγορη που ειμαι σιγουρη πως θα την γνωριζετε μα δεν αφορα το μηλο αλλα το htc μου...Προχθες αλλαξα εταιρια και εβαλα βονταφον καρτοκινητη και γλυτωσα απο τον ολεθριο συνδυασμο wind/q. Απο προχθες λοιπον το τηλεφωνο παιρνει αυτοματη ενημερωση καιρου ακολουθωντας την περιοχη που βρισκομαι χωρις συνδεση ιντερνετ...Πως γινεται αυτο;;;Πχ Γαλατσι 29c ελαφρη νεφωση...

wheelman
12-08-12, 14:32
Παιδια σορυ που σας χαλαω το θρεντ αλλα ηθελα να κανω μια ερωτηση γρηγορη που ειμαι σιγουρη πως θα την γνωριζετε μα δεν αφορα το μηλο αλλα το htc μου...Προχθες αλλαξα εταιρια και εβαλα βονταφον καρτοκινητη και γλυτωσα απο τον ολεθριο συνδυασμο wind/q. Απο προχθες λοιπον το τηλεφωνο παιρνει αυτοματη ενημερωση καιρου ακολουθωντας την περιοχη που βρισκομαι χωρις συνδεση ιντερνετ...Πως γινεται αυτο;;;Πχ Γαλατσι 29c ελαφρη νεφωση...
Tο wifi μπορεί να είναι κλειστό το 3g είναι???
Εκτός εάν έχεις και το gps ανοικτό.

Μηλοφωνάκηδες Sorry για το offtopic,
εάν μπορεί κάποιος ας το μεταφέρει στο σωστό νήμα

sasabmw
12-08-12, 14:54
Tο wifi μπορεί να είναι κλειστό το 3g είναι???
Εκτός εάν έχεις και το gps ανοικτό.

Μηλοφωνάκηδες Sorry για το offtopic,
εάν μπορεί κάποιος ας το μεταφέρει στο σωστό νήμα

Εχεις δικιο, μαλλον μεσω 3g θα συνδεεται γιατι το wifi και το gps ειναι μονιμως κλειστα. Σ'ευχαριστω και σορυ...

ntinos
12-08-12, 18:06
Κάπου στην σχετική εφαρμογή πρέπει να υπάρχει επιλογή να μην κάνει αυτόματη ενημέρωση.


Sent from my Ericsson 197 using smoke signals

A8hnaios
17-08-12, 14:50
The My BMW Remote app is now available for smartphones running the Android operating system, too. The application can be downloaded for free from the Google Play store (Android Market), and offers all the same functionalities as the iPhone version first brought out in autumn 2010.

My BMW Remote allows users to operate all manner of functions in their BMW from outside the vehicle, without even having to be nearby:

Remote Door Lock & Unlock allows the car to be locked and unlocked from a smartphone.

Climate Control makes it possible to control the interior temperature by adjusting the auxiliary ventilation and heating settings, and programming the systems by timer.

With "Horn Blow" for sounding the horn and "Flash Light" for briefly switching on the exterior lights, users can trigger acoustic and visual signals to help them find their vehicle in crowded car parks, for instance.

If the car is out of sight and hearing distance but within a radius of up to 1,5 km, the Vehicle Finder function is able to display a map on the smartphone screen showing the way to the vehicle's location.

This function is only available when the ignition is switched off, thereby making it impossible to track the vehicle's movements.

Using Google Local Search, users are able to import points of interest (POIs) from their smartphone into the vehicle's navigation system via the message list.

ενα βιντεο δειχνει πως δουλευει η εφαρμογη σε i phone


https://www.youtube.com/watch?v=uf5ax74YC9U

απο δω (https://www.bimmerfest.com/)

gant
17-08-12, 20:18
Στo google play, το search δεν βρίσκει την εφαρμογή.

katsaraios
21-08-12, 06:06
καμια γνωμη για το νεο δικαρτο galaxy της samsung με android???

wheelman
21-08-12, 06:54
καμια γνωμη για το νεο δικαρτο galaxy της samsung με android???
Καλούτσικο (https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_y_duos_s6102-4385.php) για τα ~130¤ (https://www.skroutz.gr/s/440796/Samsung-Galaxy-Y-Duos.html?keyphrase=Samsung+Galaxy+Y+Duos+S6102), βέβαια δέν είναι dual active που σημαίνει ότι
εάν έχεις ήδη κλήση σε μία γραμμή και σε καλέσουν στην δεύτερη τότε
ενημερώσε για την δεύτερη κλήση με SMS, δέν μπορείς να την απαντήσεις.

wheelman
21-08-12, 08:10
Καλούτσικο (https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_y_duos_s6102-4385.php) για τα ~130¤ (https://www.skroutz.gr/s/440796/Samsung-Galaxy-Y-Duos.html?keyphrase=Samsung+Galaxy+Y+Duos+S6102), βέβαια δέν είναι dual active που σημαίνει ότι
εάν έχεις ήδη κλήση σε μία γραμμή και σε καλέσουν στην δεύτερη τότε
ενημερώσε για την δεύτερη κλήση με SMS, δέν μπορείς να την απαντήσεις.
Άκυρο,
Sorry αλλα τώρα κατάλαβα ότι εννοείς το S (https://www.newsbeast.gr/technology/arthro/400963/anakoinothike-to-samsung-galaxy-s-duos/), καμία σχέση μεταξύ τους αλλα κάτσε να δούμε και την τιμή.

ziaba
21-08-12, 12:04
καμια γνωμη για το νεο δικαρτο galaxy της samsung με android???

για συγκεκριμένο δε γνωρίζω αλλά εχω εδώ κ μήνες το samsung i5500 κ το κινητάκι απλά μαμαει για τα λεφτά του( κάπου120-130 ευρώ το χω πάρει) απλά δεν υπάρχει πολύ καλή-γερή ποιότητα κατασκευής δε καταλαβαίνει πραγματικά τπτ κ μπαταρία κρατάει με πολύ βαριά χρήση 1.5 μέρα άνετα κ τα κάνει όλα, πάρε samsung με κλειστα μάτια από μένα

katsaraios
21-08-12, 14:05
Άκυρο,
Sorry αλλα τώρα κατάλαβα ότι εννοείς το S (https://www.newsbeast.gr/technology/arthro/400963/anakoinothike-to-samsung-galaxy-s-duos/), καμία σχέση μεταξύ τους αλλα κάτσε να δούμε και την τιμή.
arround 300 euros...

Samaro
31-08-12, 12:50
Η πιο πονηρή εφαρμογή για το smartphone


Το Magic Butt (μαγικά οπίσθια) είναι η πιο πονηρή εφαρμογή για το smartphone με Android.

Ουσιαστικά είναι ένα ζωντανό wallpaper το οποίο ο χρήστης μπορεί να κουνήσει.

Βάζοντας “χέρι” στο wallpaper ουσιαστικά κουνάει τα προκλητικά και σέξι οπίσθια του μοντέλου.

Η εταιρεία που το δημιούργησε δηλώνει ότι το έχει δοκιμάσει σε άντρες και γυναίκες.

Στους άντρες αρέσει πολύ και κάνει τις κοπέλες τους να ζηλεύουν.

Από την άλλη, αν το εγκαταστήσει μια γυναίκα και το δώσει στο φίλο της, τότε θα μπορέσει επιτέλους η ίδια να χαλαρώσει αφού εκείνος θα βρει άλλη ασχολία.

Η εφαρμογή υποστηρίζει το επιταχυνσιόμετρο της συσκευής αλλά και την οθόνη αφής.

Η εφαρμογή κοστίζει 0.5 ευρώ και υπάρχει επίσης και έκδοση για στήθος.

Επιμέλεια: Σίμος Κοσμετάτος simosego@gmail.com



https://www.youtube.com/watch?v=vfFGXU3uOaI"]https://www.youtube.com/watch?v=vfFGXU3uOaI

A8hnaios
19-09-12, 20:25
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/293031_10151198762150199_1875289429_n.jpg

εδω σου βγαζει αληθινες φοτο!!

nikos1400
19-09-12, 20:56
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/293031_10151198762150199_1875289429_n.jpg

εδω σου βγαζει αληθινες φοτο!!

δεν το ξαπλωνω μες το σκαννερ καλυτερα
:hystericalbs1:

Χρίστος
10-10-12, 18:26
Η κωλοτούμπα της Samsung ακούει στο όνομα Samsung Galaxy S III mini και ανακοινώνεται αύριο;



https://greekapplenews.gr/wp-content/uploads/2012/10/samsung-gala.jpg

Ειλικρινά η Samsung μας εντυπωσιάζει πολλές φορές με τις αποφάσεις τις και πλέον ετοιμάζεται και μια από τις μεγαλύτερες κωλοτούμπες της σε μια συνεχή αντιγραφή της Apple.
Οι διάνοιες λοιπόν διαπίστωσαν πως η 4 ιντσών οθόνη του iPhone 5 έγινε αγαπητή και όσο και αν την θάψανε δεν έπιασε!
Έτσι λοιπόν κατά τη διάρκεια συνέντευξης τύπου νωρίτερα στην Κορέα, η Samsung επιβεβαιώνει την άμεση κυκλοφορία του Samsung Galaxy S III mini στην Ευρώπη. Ο JK Shin, επικεφαλής της Samsung Mobile Communciations δεν έδωσε ιδιαίτερες λεπτομέρειες για την συσκευή, αλλά υποψιαζόμαστε ότι οι μόνες της διαφορές δεν είναι μόνο στη μικρότερη διαγώνιο στην οθόνη. Κάτι που θα πρέπει να το επιβεβαιώσουμε τις επόμενες μέρες.
Ο Shin λοιπόν μίλησε για την απόφαση της Samsung να καλύψει μία ολοένα και αυξανόμενη ζήτηση σε 4 ιντσών συσκευές, ειδικά στην Ευρώπη. Γιατί, όμως, ένα Galaxy S III mini; Και μάλιστα, τόσο εσπευσμένα, σε μία αγορά, όπως της Γερμανίας;
Κάποιοι λένε για να προλάβει η Samsung την ανακοίνωση της Apple για το iPad mini και γιατί ίσως καταλάβανε πως οι 4 ίντσες είναι ιδανικές για ένα κινητό παρόλο που μια βδομάδα πριν το iPhone 5 στα μάτια τους είχε μικρή οθόνη.
Άντε και καλές κωλοτούμπες!!!


πηγη (https://greekapplenews.gr)

BabisStinson
10-10-12, 18:36
Το άρθρο είναι γραμμένο από Apple Fanboy. :th_Laie_67-1:

Όταν η Sammy έβγαζε το πρώτο Galaxy με 4" AMOLED στην Apple είχαν 3.5" LCD.. Μέχρι και πριν 1 μήνα με 3.5" LCD ήταν, όσα ppi κι αν είχε.. thumb

Και μας ζάλισαν στο promotion "The Biggest Change in iPhone since iPhone", που έφτασαν στις 4" με ένα μακρόστενο σχέδιο.. :hystericalbs1:

Φιλικά,
Μπάμπης

Χρίστος
10-10-12, 19:00
πηρα S2, πηρα note, δουλεψα s3.
λυπαμαι αλλα ΔΕ βολευουν τοσο και χανουν σε ευχρηστια.

Πηραν μια συνταγη του "μεγαλωνω την οθονη και το κανω εντυπωσιακο" και το παρακαναν......

Το μακροστενο σχεδιο που ανεφερες ειναι 16:9 και εκτος των βιντεο που ταιριαζουν γαντι, παρεχει και ευκολια στο να μην τεντωνεις τον αντιχειρα...

A8hnaios
12-10-12, 23:22
κατσε να ερθει Αυτο! (https://www.sonymobile.com/gr/products/phones/xperia-t/)


https://www.youtube.com/watch?v=EJErcswfto0

Το ion ειναι ηδη εδω... (https://www.birdphone.gr/ecs/gr/products/Sony-Xperia-ION-LT28i-Black.aspx)

https://www-static.se-mc.com/blogs.dir/0/files/2012/05/xperia-ion-hspa-black-464x533.png


https://www.youtube.com/watch?v=jRRjJo3AZAM

:thumbsup: :thumbsup:

Driver M
13-10-12, 00:03
πηρα S2, πηρα note, δουλεψα s3.
λυπαμαι αλλα ΔΕ βολευουν τοσο και χανουν σε ευχρηστια.

Πηραν μια συνταγη του "μεγαλωνω την οθονη και το κανω εντυπωσιακο" και το παρακαναν......

Το μακροστενο σχεδιο που ανεφερες ειναι 16:9 και εκτος των βιντεο που ταιριαζουν γαντι, παρεχει και ευκολια στο να μην τεντωνεις τον αντιχειρα...
Δεν συμφωνώ ως προς την ευχρηστία.

Οι 4.3 ίντσες είναι κατά τη γνώμη μου ιδανικές ανάμεσα σε χρηστικότητα και μέγεθος-άνεση ως προς την όραση.
Αλλά ακόμα και οι 4,8 ίντσες είναι προτιμότερες κατ'εμέ από τις "λίγες" 3.5 ίντσες των παλιών iphones αλλά και την μακρόστενη 4ιντση του 5 η οποία στερεί πολλούς πόντους εμφανισιακά στο κινητό κατ'εμέ και παραμένει οριακή για κάποιον απαιτητικό χρήστη που κάνει συχνά browsing κλπ.

Όσο για το s3 mini, η samsung τα έκανε μαντάρα, όχι λόγω του μεγέθους του κινητού (αφού υπάρχουν s2-3-note για όποιον θέλει παραπάνω ίντσες άρα από γκάμα είναι υπερπλήρης) όσο για τα τραγικά κουτσουρεμένα specs του σε σχέση με το κανονικό s3.
Οι Κορεάτες με το μοντέλο αυτό απευθύνονται περισσότερο σε αυτούς (και αυτές κυρίως) που θέλουν απλά να λένε ότι έχουν galaxy s3 παρά σ'αυτούς που κοιτούν την ουσία, μιας και το περσινό (και βάλε) s2 έχει πολύ ανώτερες δυνατότητες όπως και ένα κάρο άλλα android με χαμηλότερη τιμή.

Άρα όντως η samsung με το s3 mini θέλησε να αντιγράψει την apple προσφέροντας ένα κινητό που απευθύνεται κυρίως στον ενθουσιασμό και το image των χρηστών και όχι τις πραγματικές δυνατότητες.
Στα λεφτά που θα κοστίζει (γύρω στα 380-400 ευρώ) και ακόμα φθηνότερα υπάρχουν μακράν καλύτερες προτάσεις.

wheelman
13-10-12, 12:47
Όσο για το s3 mini, η samsung τα έκανε μαντάρα, όχι λόγω του μεγέθους του κινητού (αφού υπάρχουν s2-3-note για όποιον θέλει παραπάνω ίντσες άρα από γκάμα είναι υπερπλήρης) όσο για τα τραγικά κουτσουρεμένα specs του σε σχέση με το κανονικό s3.
Οι Κορεάτες με το μοντέλο αυτό απευθύνονται περισσότερο σε αυτούς (και αυτές κυρίως) που θέλουν απλά να λένε ότι έχουν galaxy s3 παρά σ'αυτούς που κοιτούν την ουσία, μιας και το περσινό (και βάλε) s2 έχει πολύ ανώτερες δυνατότητες όπως και ένα κάρο άλλα android με χαμηλότερη τιμή.

+1000
Όπως τα λέει ο φίλος είναι, και εδώ (https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone2=3621)η σύγκριση.
Πήρα σαν αναβάθμιση τις προάλλες το S2 για την γυναίκα μου
και μόνο καλές εντυπώσεις μου άφησε.

nikos1400
28-10-12, 18:01
ρε παιδια, μαλλον ειμαι σε λαθος τοπικ αλλα δε μπορω να βρω με τιποτα αυτο με τα προβληματα του ταπατοκ.
ειμαι "λογκαρισμενος" και στο ταπατοκ και στο φορουμ αλλα δε μ αφηνει να κανω επεξεργασια ποστ μου...

καμμια ιδεα;;;


δε μπορω να καταλαβω...τωρα δουλευει...

Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

BILL007
29-10-12, 23:53
ρε παιδια, μαλλον ειμαι σε λαθος τοπικ αλλα δε μπορω να βρω με τιποτα αυτο με τα προβληματα του ταπατοκ.
ειμαι "λογκαρισμενος" και στο ταπατοκ και στο φορουμ αλλα δε μ αφηνει να κανω επεξεργασια ποστ μου...

καμμια ιδεα;;;


δε μπορω να καταλαβω...τωρα δουλευει...

Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Επίκειται αναβάθμιση στο φόρουμ στο plugin του tapatalk thumb :original: :thnx:

Driver M
30-10-12, 15:45
H google χτες με την παρουσίαση του πανίσχυρου και ιδιαίτερα προσιτού nexus 4 (4 πύρηνος επεξεργαστής, 2gb ram κλπ με μόνο 350 δολλάρια!) διέλυσε τον ανταγωνισμό.
Έτσι απλά.

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=347942

BabisStinson
30-10-12, 18:08
Τους έβαλε τα γυαλιά η Google, ακόμα μία φορά. Περιμένω κυκλοφορία στην Ελλάδα και μάλλον θα γίνει αγορά από την πρώτη μέρα.
4.7-inch 1280 x 768 IPS 320 ppi, CPU 1.5GHz quad-core Snapdragon S4 Pro, GPU Adreno 320, 2GB RAM , 16GB μνήμη και ασύρματη φόρτιση με 349 δολλάρια? (Δηλαδή 349 ευρώ κι εδώ..)

Με το Nexus 4 και το Nexus 7 της Asus έχεις τρελλό δίδυμο πλέον με 250+350=600 δολλάρια. Όσο κάνουν μαζί άλλα και άλλα... :whistle:

Stamatis
30-10-12, 18:11
Γιατι γκρινιάζουν ολοι οτι τρώει μπαταρία το αντρόιντ?

BabisStinson
30-10-12, 18:17
Γιατι γκρινιάζουν ολοι οτι τρώει μπαταρία το αντρόιντ?

Σταμάτη ισχύει σε γενικές γραμμές αυτή η άποψη. Μέχρι την έκδοση IceCream 4.0 το Android δεν είχε και την καλύτερη διαχείριση μπαταρίας, συν ότι πολλοί κατασκευαστές έβαζαν μπαταρίες μικρές σε mAh, για να μειώσουν βάρος, όγκο κλπ..

Με το ICS και το JB η κατάσταση βελτιώθηκε πάρα πολύ. Εμένα το Arc κρατάει άνετα 2 μέρες με φυσιολογική χρήση. Το Milestone μου με Gingerbread 1-1.5, ανάλογα αν ανοίξω το 3G.

Το Nexus 4 θα έχει βλέπω 2100 mAh μπαταρία, άρα θα κρατάει αρκετά..

nikos1400
30-10-12, 18:59
Σταμάτη ισχύει σε γενικές γραμμές αυτή η άποψη. Μέχρι την έκδοση IceCream 4.0 το Android δεν είχε και την καλύτερη διαχείριση μπαταρίας, συν ότι πολλοί κατασκευαστές έβαζαν μπαταρίες μικρές σε mAh, για να μειώσουν βάρος, όγκο κλπ..

Με το ICS και το JB η κατάσταση βελτιώθηκε πάρα πολύ. Εμένα το Arc κρατάει άνετα 2 μέρες με φυσιολογική χρήση. Το Milestone μου με Gingerbread 1-1.5, ανάλογα αν ανοίξω το 3G.

Το Nexus 4 θα έχει βλέπω 2100 mAh μπαταρία, άρα θα κρατάει αρκετά..

αααα, μαλιστα...
να αφησουμε τα "ψωμια" και να κοιταξουμε να βαλουμε τα "παγωτα"...ε ;
καλυτερη διαχειρηση μπαταριας δηλαδη;;

υγ. φχαριστω μπιλ ;)


Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

A8hnaios
30-10-12, 19:18
https://www.google.com/nexus/4/


https://www.google.com/nexus/images/nexus4-8.png https://www.google.com/nexus/images/nexus4-6.png

NIKOS Z3
30-10-12, 19:32
ρε παιδια κανενα free navi παιζει στο market?

Driver M
31-10-12, 00:31
Γιατι γκρινιάζουν ολοι οτι τρώει μπαταρία το αντρόιντ?
Όντως τρώει μπαταρία.
Και δεν φταίει μόνο το λειτουργικό αλλά και τα χαρακτηριστικά των κορυφαίων android (τεράστιες οθόνες, 2/4 πυρήνες κλπ).

Αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα, ιδίως για κινητά που έχουν πάνω από 1800mah μπαταρία (όπως τα περισσότερα κορυφαία πλέον).
Πχ απ'το 4s σχεδόν όλα τα android καλύτερη αυτονομία έχουν ή έστω εφάμιλλη.


αααα, μαλιστα...
να αφησουμε τα "ψωμια" και να κοιταξουμε να βαλουμε τα "παγωτα"...ε ;
καλυτερη διαχειρηση μπαταριας δηλαδη;;

υγ. φχαριστω μπιλ ;)


Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Το android 4 (ics) απ'το 2.3 (gb) δεν έχει καμια ουσιαστική διαφορά στην αυτονομία του κινητού.
Το 4.1 (jb) είναι που τη βελτιώνει.
Αλλά έτσι κι αλλιώς το 4 είναι πολύ καλύτερο απ'το 2.3, οπότε αξίζει να την κάνεις την αναβάθμιση ακόμα κι αν δεν δεις διαφορά στη μπαταρία.

BabisStinson
31-10-12, 07:37
αααα, μαλιστα...
να αφησουμε τα "ψωμια" και να κοιταξουμε να βαλουμε τα "παγωτα"...ε ;
καλυτερη διαχειρηση μπαταριας δηλαδη;;

υγ. φχαριστω μπιλ ;)

Βασικά χάζεψε στο XDA-Developers στο Section της συσκευής σου για Rom και Kernel που προσανατολίζονται σε Battery Life και δες αν υπάρχει κάτι καλύτερο του stock.
Με το Jelly Bean πάντως είναι εμφανώς καλύτερα τα πράγματα. Και επειδή έχουν φίλοι iPhone 4 κ 4S, το Arc κρατάει σίγουρα παραπάνω, με παρόμοια χρήση.


ρε παιδια κανενα free navi παιζει στο market?

Εντελώς free δεν υπάρχει κάποιο, αλλά μπορείς να βρεις από άλλες πηγές τα .apk εγκατάστασης για σχεδόν οποιοδήποτε. Navigon, TomTom, Sygic, iGO, NDrive, Copilot, κλπ.
Google is your friend. thumb

Straight six
31-10-12, 09:58
ρε παιδια κανενα free navi παιζει στο market?


μπορεις να βαλεις το route 66. ανοιγεις internet στο κινητο, μπαινεις στο προγραμμα και επιλεγεις να κατεβασεις τους χαρτες οποιαδηποτε χωρας θελεις για να τους εχεις οφλαιν.και μετα καποιες φορες ξαναμπαινεις ονλαιν για να δεις αν εχουν καποια αναβαθμιση...

Driver M
01-11-12, 13:55
Βασικά χάζεψε στο XDA-Developers στο Section της συσκευής σου για Rom και Kernel που προσανατολίζονται σε Battery Life και δες αν υπάρχει κάτι καλύτερο του stock.
Με το Jelly Bean πάντως είναι εμφανώς καλύτερα τα πράγματα. Και επειδή έχουν φίλοι iPhone 4 κ 4S, το Arc κρατάει σίγουρα παραπάνω, με παρόμοια χρήση.



Εντελώς free δεν υπάρχει κάποιο, αλλά μπορείς να βρεις από άλλες πηγές τα .apk εγκατάστασης για σχεδόν οποιοδήποτε. Navigon, TomTom, Sygic, iGO, NDrive, Copilot, κλπ.
Google is your friend. thumb
Aπό torrent είχα κατεβάσει το sygic κ είναι πάρα πολύ καλό.
Φυσικά δεν είναι free κανονικά, πάντως σαν navigator είναι απ'τα καλύτερα.

viper
01-11-12, 18:02
Aπό torrent είχα κατεβάσει το sygic κ είναι πάρα πολύ καλό.
Φυσικά δεν είναι free κανονικά, πάντως σαν navigator είναι απ'τα καλύτερα.


thumb

BabisStinson
01-11-12, 20:57
Στο Sygic δεν μ άρεσαν καθόλου οι δρομολογήσεις που προτείνει και μερικά άλλα σημεία.
Άποψή μου είναι ότι η καλύτερη δυάδα είναι το Navigon και το iGO.
και το Google Navigation, αν και θέλει data για να δουλέψει.

NIKOS Z3
08-11-12, 11:21
μπορεις να βαλεις το route 66. ανοιγεις internet στο κινητο, μπαινεις στο προγραμμα και επιλεγεις να κατεβασεις τους χαρτες οποιαδηποτε χωρας θελεις για να τους εχεις οφλαιν.και μετα καποιες φορες ξαναμπαινεις ονλαιν για να δεις αν εχουν καποια αναβαθμιση...

ειναι demo για 30 μερες δεν παιζει τιποτα αλλο?

Straight six
08-11-12, 11:42
ειναι demo για 30 μερες δεν παιζει τιποτα αλλο?



επειδη υπαρχουν αρκετα με το ιδιο ονομα, εγω εχω αυτο...

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.route66.maps5&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5yb 3V0ZTY2Lm1hcHM1Il0.

Straight six
08-11-12, 11:44
ειναι demo για 30 μερες δεν παιζει τιποτα αλλο?



θα σου στειλω και κατι με πμ

BabisStinson
08-11-12, 11:57
Ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον forum για Android εφαρμογές: mobilephonetalk . com :whistle:

DaywalkeR
08-11-12, 12:06
Το Navigon παίζει πολύ καλά, μπορείς να το βρεις και σπασμένο σε torrent :whistle:

gant
08-11-12, 13:13
Απλό και ευχρηστο το Ndrive.

A8hnaios
09-11-12, 18:13
Σημερα ψωνισα το Sony X-Peria Sole

https://www-static.se-mc.com/blogs.dir/0/files/2012/03/xperia-sola-black-464x515.png


https://www.sonymobile.com/gr/products/phones/xperia-sola/

ειδωμεν...

μετα απο τη κλοπη του Χ-10 τον Ιουλιο back in business! thumb

A8hnaios
18-11-12, 00:28
Τη Τεταρτη που μας περασε κατεβασα το ICS 4.04 μια χαρα παει τωρα ποιο ελαφρυ! απ το gingerbread 2.3 που ειχε προεγκατεστημενο το sola....

https://static.trustedreviews.com/94/000022c1f/fff8_orh300w300/ICS.jpg

Panos 316T
28-11-12, 19:25
έχω το σαμ gts 5830 με το 2.3.3 τώρα

το τελευταίο διάστημα με "πετάει" από το ιντερνετ συνέχεια εμφανίζοντας το μήνυμα "αναγκαστικο κλείσιμο ,μπλαμπλα android browser".

καμιά ιδέα;

A8hnaios
28-11-12, 20:32
επεξ εχει νομιζω 800 MHZ αν εχεις κατεβασει πολλες εφαρμογες πιθανον να ειναι αυτο το προβλ. Κανε μια αναζ για αναβαθμιση....

δες εδω>> https://www.samsung.com/gr/support/model/GT-S5830RWAVGR

https://www.androidauthority.com/galaxy-ace-s5830-android-2-3-7-gingerbread-cyanogenmod-7-cm7-65381/

https://www.phonesarchive.com/tutorials/update-samsung-galaxy-ace-gt-s5830-to-android-gingerbread-234.html

Nick bmwlover
28-11-12, 20:38
έχω το σαμ gts 5830 με το 2.3.3 τώρα

το τελευταίο διάστημα με "πετάει" από το ιντερνετ συνέχεια εμφανίζοντας το μήνυμα "αναγκαστικο κλείσιμο ,μπλαμπλα android browser".

καμιά ιδέα;

Aναβαθμιση Πανο...
2.3.3 εννοεις Kernel η android?H τελευταια android ειναι 4.0.4

A8hnaios
28-11-12, 20:51
δε νομιζω οτι παιρνει τη 4.0 ICS μπορει να παρει και τη 2.3.4 η καποια νεωτερη....

καντου αναβαθμιση.. με Wi Fi..

Ψαξε μεσα απ το τηλ για διαθεσιμες...

Αν εχεις σουιτα για samsung συνδεσετο στο p c κ στη σουιτα.

Leonidas_E39
10-12-12, 12:28
Εμπαξα τουτο το εργαλειο απλα για την τιμη του τα σπαει.

https://www.wholesaleonepiece.com/i9300-smart-phone-47-inch-mtk6577-android-41-capacitive-dual-sim-camera-gps-wifi-3g_p4573.html

bill_m3
10-12-12, 12:36
Εμπαξα τουτο το εργαλειο απλα για την τιμη του τα σπαει.

https://www.wholesaleonepiece.com/i9300-smart-phone-47-inch-mtk6577-android-41-capacitive-dual-sim-camera-gps-wifi-3g_p4573.html

Θέλουμε εντυπώσεις!!!!

Panos 316T
10-12-12, 12:47
Παίδες έμπαξα το mini opera και ησύχασα (και πιο εύχρηστο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Leonidas_E39
10-12-12, 13:11
Θέλουμε εντυπώσεις!!!!

Βασίλη το τηλέφωνο τα σπαει μιας και ειναι τετραπυρηνο και δεν κολαει πουθενα. το μονο αρνητικο ειναι το μενου που ειναι στα αγγλικα αλλα ειναι θεμα συνηθειας κατα τα αλλα αξιζει τα 150 ευρωπουλα που εσκασα. :thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup:

bill_m3
10-12-12, 16:04
Βασίλη το τηλέφωνο τα σπαει μιας και ειναι τετραπυρηνο και δεν κολαει πουθενα. το μονο αρνητικο ειναι το μενου που ειναι στα αγγλικα αλλα ειναι θεμα συνηθειας κατα τα αλλα αξιζει τα 150 ευρωπουλα που εσκασα. :thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup:


Ποιότητα οθόνης?? η αφή δλδ απαλά να κρατήσεις κάτι το δέχεται???

Leonidas_E39
10-12-12, 16:13
Ποιότητα οθόνης?? η αφή δλδ απαλά να κρατήσεις κάτι το δέχεται???
παρα πολυ καλη η αφη το κινητο πληροφοριακα το κατασκευαζει το εγοαστασιο που κανει τα galaxy 3 στην συσκευασια εχει 2 μπαταριες ακουστικα ψιρες και ειναι με 2 σιμακια

BabisStinson
10-12-12, 16:31
Βασίλη το τηλέφωνο τα σπαει μιας και ειναι τετραπυρηνο και δεν κολαει πουθενα. το μονο αρνητικο ειναι το μενου που ειναι στα αγγλικα αλλα ειναι θεμα συνηθειας κατα τα αλλα αξιζει τα 150 ευρωπουλα που εσκασα. :thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup:

Λεωνίδα διπύρηνο είναι, τον Cortex A-9 φοράει.
Αλλά και πάλι φαίνεται εξαιρετική αγορά για τα χρήματά του. Πόσες μέρες έκανες να το παραλάβεις? Από τελωνεία κλπ δεν είχες κανένα θέμα, έτσι?

Leonidas_E39
10-12-12, 16:40
Λεωνίδα διπύρηνο είναι, τον Cortex A-9 φοράει.
Αλλά και πάλι φαίνεται εξαιρετική αγορά για τα χρήματά του. Πόσες μέρες έκανες να το παραλάβεις? Από τελωνεία κλπ δεν είχες κανένα θέμα, έτσι?

Το τηλεφωνο το παρηγγειλε συναδελφος μου με ακρεσ στην εταιρια αυτη και τελικα ειναι ιδιο με αυτο που σας εδειξα αλλα τετραπυρινο θα τραβηξω φωτο μετα να το δειτε.Δασμους και τελωνεια δεν ειχε.Αποστολη γυρω στις 10 μερες

BabisStinson
10-12-12, 16:45
Α τελικά τετραπύρηνο είναι? Κομπλέ. RAM 512MB όπως αυτό του site ή έχουμε κι εκεί αλλαγές?
Γενικά όσες περισσότερες φωτό και πληροφορίες μπορείς να μας δώσεις είναι ευπρόσδεκτες. Είμαι σίγουρος ότι θα ψήνεται ένας φίλος μου να το τσιμπήσει..

Leonidas_E39
10-12-12, 16:50
θα ενημερωσω το βραδα̈κι

A8hnaios
04-01-13, 21:07
https://www.e-magazino.gr/images/stories/mary/samsung_galaxy_s_sv.jpg


Μια φωτογραφία του νέου Samsung Galaxy S IV διέρρευσε την Παρασκευή το τεχνολογικό site SamMobile το οποίο ασχολείται αποκλειστικά με θέματα της εν λόγω εταιρείας.
Σύμφωνα με το site αυτό τη φωτογραφία αυτή τράβηξε άτομο που εργάζεται στη Samsung, διευκρινίζοντας, βέβαια, πως ούτε οι ίδιοι είναι σίγουροι πως η συγκεκριμένη φωτογραφία απεικονίζει πράγματι την πολυαναμενόμενη συσκευή.
Οπως φαίνεται από τη φωτογραφία το νέο Galaxy S IV μοιάζει πολύ με το Galaxy SIII, ενώ, δεδομένου ότι δεν υπάρχει κάποιο κεντρικό κουμπί, από ότι φαίνεται το κινητό θα λειτουργεί αποκλειστικά από την οθόνη αφής. thumb

https://www.e-magazino.gr

bimmerm
05-01-13, 00:12
σαμσουνγκ ρουλς!

Driver M
05-01-13, 01:38
https://www.e-magazino.gr/images/stories/mary/samsung_galaxy_s_sv.jpg


https://www.e-magazino.gr
Δεν το κόβω με τίποτα να'ναι αυτό, τόσο λόγω εμφάνισης όσο και γιατί είναι πολύ νωρίς για να'χει αποφασιστεί η τελική του μορφή και να΄χει διαρρεύσει κιόλας.

bimmerm
05-01-13, 11:19
παντω και εμενα ενας φιλος μου που ειναι φαν και παρακολουθει πολυ ,μου ειπε οτι περιμενει αυτον τον μηνα να βγει το 4.απορησα και εγω γιατι ειναι πολυ νωρις ...

A8hnaios
22-02-13, 14:24
https://www.youtube.com/watch?v=gWysHOjl95E


:thumbsup: :thumbsup:




TechblogTV. Κρατάμε στα χέρια μας και σας παρουσιάζουμε το Sony Xperia Z με οθόνη 5 ιντσών FHD 1080p, 4G/ LTE, τετραπύρηνο επεξεργαστή 1.5GHz, μνήμη RAM 2GB, κάμερα 13.1 Megapixel και Android 4.1 Jelly Bean. Το Xperia Z αναμένεται να κυκλοφορήσει το πρώτο 10ήμερο του Μαρτίου με τιμή 699 ευρώ.


https://www.youtube.com/watch?v=h-vcD-cqtw4

E36-Hartge
22-02-13, 16:56
Μετά την τελευταία ενημέρωση (4.1.2) σε Galaxy S3 έχω μεγάλο θέμα με την μπαταρία.
Το δουλευω όπως και πριν αλλα η μπαταρία μου βγάζει μερα με το ζόρι.

Ενα περίεργο πράγμα που έχω παρατηρήσει ειναι οτι και στην φόρτηση αργεί απίστευτα πολύ και πολλές φορές μπορεί να κολλήσει κάπου στο 70-80%.
Παράδειγμα ολόκληρο το βράδυ με τον δικό του φορτιστή δεν γέμισε την μπαταρία ενω με μεγαλύτερο απο tablet galaxy φορτίζει κανονικά.
Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα?

Έχω ψάξει στο νετ για το πρόβλημα αλλα δεν βρήκα λύση.

A8hnaios
23-02-13, 17:30
ενεργοποιησε το save baterry ειναι εξοικονομιση ενεργειας.. στις ρυθμισεις/./
Αυτο οταν κλεισεις το τηλ απενεργοποιει καποιες εφαρμογες (μονο για οσο διαστημα ειναι σταν μπαι το τηλ) π.χ wi fi.. κ.α.

E36-Hartge
23-02-13, 17:37
Το σκέφτηκα αυτο αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι την ενημέρωση με την ιδια χρηση το ειχα δυο μερες και τωρα δυσκολα κλείνει μερα.

A8hnaios
23-02-13, 20:14
κανε αυτο που σου ειπα .. μετα μπορει να δουλευουν εφαρμογες στο παρασκηνιο..!

μετα πηγενε να μετρησεις τη μπαταρια σου....

Kostas_1
02-03-13, 19:44
Knock Detector (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nosoftskills.kd&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5ub 3NvZnRza2lsbHMua2QiXQ.)

Car Performance Free (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.unnull.apps.carperformancefree&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS51b m51bGwuYXBwcy5jYXJwZXJmb3JtYW5jZWZyZWUiXQ..)

Και χρειαζεται και αυτο (https://www.groupon.gr/deals/special-deal/eville-bluetooth-auto-scanner/5875885?nlp=&CID=GR_CRM_1_0_0_137&a=1656) Bluetooth OBD-scanner

Χρίστος
14-03-13, 22:22
σε 2 ωρες περιπου ανακοινωνεται το νεο υπερωκεάνιο εεε συγνωμη ναυαρχιδα ηθελα να πω της samsung.

Oοσοι θελετε μπορειτε απο δω να το δειτε

https://www.youtube.com/watch?v=IDXILsX7_QI

michaelp900
15-03-13, 00:20
Πλακα μας κανουν.....παλι το ιδιο ηλιθιο σχεδιο σαν του 3.......μωλις το εδειξε.

Χρίστος
15-03-13, 14:08
https://www.extremetech.com/wp-content/uploads/2013/03/Samsung-Galaxy-S4-3.jpg

Χθες η Samsung παρουσίασε την νέα της ναυαρχίδα το Samsung Galaxy SIV.
Πρέπει να ομολογήσω πως ήταν η πρώτη φορά που παρακολούθησα ολόκληρο ένα live event της εν λόγω εταιρείας και ένας από τους βασικούς λόγους ήταν πως ήθελα να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται για το νούμερο ένα ανταγωνιστή πλέον του iPhone 5.
Στο Radio City Music Hall της Νέας Υόρκης έλαβε μέρος ένα φαντασμαγορικό event εφάμιλλο αυτών που μας συνηθίζει πλέον η Samsung.
Μια υπερπαραγωγή για ακόμη μια φορά αλλά από ουσία;

Πριν λοιπόν πάμε στην ουσία εντύπωση προκάλεσε το τι έγινε πριν, όποτε θα ήθελα να αναφερθώ λίγο και σε αυτό.
Σίγουρα λοιπόν όλοι θυμάστε την παρουσίαση του iPhone 5 και τις διαρροές που είχαν γίνει.
H Samsung λοιπόν τότε χαμογελούσε πονηρά αλλά δεν άργησε να δει πως είναι να επαληθεύονται οι διαρροές για ένα προϊόν σου και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο.
Έτσι λοιπόν πέρα από το γεγονός ότι γνωρίζαμε τα τεχνικά χαρακτηριστικά του κινητού βδομάδες πριν,
τον γύρω του διαδικτύου έκαναν και τέσσερα video από το πρώτο hands on της συσκευής ώρες πριν η Samsung το παρουσιάσει στο κοινό!!

Θυμάστε επίσης τις καταπληκτικές διαφημίσεις της Samsung που κοροϊδεύουν τους Αpple fans που είναι στημένοι με τις ώρες στην ουρά έξω από τα Apple Store;
Χθες και λόγω του ότι καθυστέρησε να ξεκινήσει η παρουσίαση και άργησαν να ανοίξουν οι πόρτες του Radio City Music Hall δημιουργήθηκαν ουρές αρκετά μεγάλες από Android fans και δημοσιογράφους.
Οι ανταγωνιστές της Samsung δεν έχασαν ευκαιρία και έτσι από την μια η HTC σέρβιρε ζεστά ροφήματα στο κοινό
ενώ παράλληλα η LG είχε φροντίσει να δημιουργήσει μια παρόμοια διαφήμιση με την Samsung για το δικό της κινητό.
Για του λόγου του αληθές δείτε τις παρακάτω φωτό.


https://cultofmac.cultofmaccom.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2013/03/htctrolling.jpg

https://cultofmac.cultofmaccom.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2013/03/boiwkg.jpg

https://cultofmac.cultofmaccom.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2013/03/original-1.jpg

Είναι η πρώτη φορά λοιπόν που πριν την παρουσίαση η Samsung αισθάνεται πως είναι να είσαι Apple έστω και για λίγο και να έχεις πολλές διαρροές αλλά και ανταγωνιστές που σε περιμένουν στην γωνία.

Kαι πάμε τώρα και στην ουσία που είναι το Samsung Galaxy SIV.
H Samsug έκανε αυτό που χιλιάδες Android fan κατηγορούν την Apple εδώ και καιρό.
Έβγαλε στην αγορά ένα κινητό ακριβώς παρόμοιο με τον προκάτοχο του και με μικρά νέα χαρακτηριστικά στο λογισμικό.
Έτσι το Samsung Galaxy SIV είναι ένα Samsung Galaxy ΙΙΙ με μεγαλύτερη οθόνη, αναβαθμισμένο επεξεργαστή και κάμερα και μερικά νέα χαρακτηριστικά στο λογισμικό.

Σας θυμίζει κάτι αυτό;

H Samsung φαίνεται πως ξέμεινε από ιδέες ή ακολουθεί την πεπατημένη της Apple πλέον δίνοντας στο κοινό μια συσκευή που είναι απλά μια αναβάθμιση της προηγούμενης και όχι κάτι νέο.

Το πλαστικό είναι χαρακτηριστικό του, η Samsung φαίνεται να πιστεύει πως είναι το κατάλληλο υλικό για την αντιμετώπιση των φθορών και των πτώσεων
και φυσικά δεν θα χρησιμοποιούσε ποτέ γυαλί η αλουμίνιο, είναι ελάχιστα λεπτότερο από τον προκάτοχο του αλλά όχι λεπτότερο από το iPhone 5 και είναι ελαφρύτερο.

Η κάμερα ανέβηκε στα 13ΜΡ τεχνολογίας BSI με f/2.2 και αυτόματη εστίαση, ενώ κάμερα μπροστά έχει ανάλυση 2ΜΡ. Η οθόνη είναι όντως φανταστική, Super AMOLED 5 ιντσών, ανάλυσης HD 1.920×1.080 με πυκνότητα εικονοστοιχείων 441 ppi και εκεί θα συμφωνήσουμε πως είναι ένα από τα δυνατότερα σημεία της Samsung και οι νέες λειτουργίες όμορφες, καλοδουλεμένες αλλά ως εκεί.

H Samsung χθες δημιούργησε ένα ολόκληρο show για εντυπωσιάσει με 5-6 νέα χαρακτηριστικά που όμως στην πραγματικότητα ανταποκρίνονται σε συγκεκριμένες περιστάσεις και κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.
Έτσι ναι μπορείτε να χειριστείτε το κινητό φορώντας γάντια, να δημιουργήσετε άλμπουμ φωτογραφιών και να προσθέστε ήχο σε αυτές, να φάτε σουβλάκια και χωρίς να αγγίζετε το κινητό σας να μπορείτε να χειριστείτε μερικές βασικές λειτουργίες του από απόσταση κάνοντας κάποιες συγκεκριμένες χειρονομίες και τέλος αν την ώρα που παρακολουθείτε βίντεο γυρίσετε το κεφάλι σας αλλού, σταματάει η αναπαραγωγή του βίντεο, μέχρι να ξανακοιτάξετε στην οθόνη του.

Ναι ναι είναι και μερικές ακόμη αλλά ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία δηλαδή σε λειτουργίες που θα μπορούσαν να είναι χρήσιμες και ως εκεί.

Τελειώνοντας ναι το Samsung Galaxy SIV είναι ένα όμορφο κινητό και για τους λάτρεις των μεγάλων οθονών είναι must.
Θα γίνει μεγάλη επιτυχία και θα γίνει το νούμερο ένα Android κινητό για ακόμη μια φόρα.

Η Samsug όμως απέδειξε σήμερα πως έχει ξεμείνει από κόλπα και δημιούργησε και μας παρουσίασε ένα αναβαθμισμένο Samsung Galaxy S ΙΙΙ με μερικές λειτουργίες ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΙΣ και τίποτα περισσότερο.


Απο το φιλο Dimitrio Georgoula

gant
15-03-13, 15:25
Βολεύομαι ακόμη με το αρχαίο (σχεδόν 3ετια) HTC Desire.
Για τις πραγματικές μου ανάγκες με καλύπτει. Συνδέομαι με το Dynavin για τηλέφωνο, φωτογραφιούλες στα 5mp καλές βγάζει, video 1980X1820 έστω και στα 15 μέχρι 22fps ανεκτό παίρνει, wiFi ασταπιαίο, με 3g συνδέομαι άμεσα (όπου φυσικά έχει καλό σήμα), μπαίνω στο φόρουμ, στέλνω-διαβάζω email, 2 προγράμματα πλοήγησης έχει και κανά 2-3 άλλες free εφαρμογούλες που θέλω.
Για μένα και ίσως για μερικούς ακόμη, μάλλον πέρασαν οι εποχές που το κινητό δεν χρόνιζε στα χέρια μου. :original:

bimmerm
15-03-13, 15:55
υπαρχει μια μικρη διαφορα αναμεσα στις 2 παρουσιασεις των ανταγωνιστριων εταιρειν ως προς την εμφανιση.το iphone5 σε σχεση με τον προκατοχο του εχει μεγαλυτερη οθονη που στον κοσμο των φανς ειναι δυνατο στοιχειο για να το αγορασουν,ξανα.
τωρα το σαμσουνγκ δεν εχει εξωτερικα καμμια αλλαγη αποτι αναφερουν οποτε δεν νομιζω οτι θα εμπειναν στον κοπο να το αλλαξουν οι κατοχοι των 3.
παρολαυτα οι υπεθυνοι ειπαν οτι θα πουλησουν 100.000.000 κοματια!ειδωμεν μπορει να ειναι και μαρκετινγκ...
παντως εγω δεν γουσταρω οτι βαφτιζουν νεο ενα κινητο που εξωτερικα ειναι ιδιο με το προηγουμενο.δεν νομιζω οτι δεν εχουν ιδεες και οι 2 εταιρειες απλα ειναι προτωπορες σε ορισμενα πραγματα ,πουλανε,ειναι πρωτες και δεν βιαζονται να επενδυσουν σε νεα πραγματα αν δεν χρειαζεται.με μια μικρη αλλαγη παλι θα τα οικονομησουν...αφου υπαρχουν οι φανς της τεχνολογιας που τους ακολουθουν δεν τους νοιαζει.

Nick bmwlover
15-03-13, 16:50
Κατεβαζετε το Aptoide Market απο το Play store κανετε εγκατασταση κ το κατεβαζετε εντελως δωρεαν το Torque Pro απο το καινουργιο Market πλεον!!!

gant
20-03-13, 15:14
Knock Detector (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nosoftskills.kd&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5ub 3NvZnRza2lsbHMua2QiXQ.)

Car Performance Free (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.unnull.apps.carperformancefree&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS51b m51bGwuYXBwcy5jYXJwZXJmb3JtYW5jZWZyZWUiXQ..)

Και χρειαζεται και αυτο (https://www.groupon.gr/deals/special-deal/eville-bluetooth-auto-scanner/5875885?nlp=&CID=GR_CRM_1_0_0_137&a=1656) Bluetooth OBD-scanner
Παρήγγειλα το ELM327 OBD2 και κατέβασα το free προγραμματακι. Θέλω να αγοράσω απ το market το PRO.
Το ποσό φυσικά είναι αστείο, κάτω από 4ε, άλλα θέλει τα στοιχεία της κάρτας visa και το φοβάμαι.
Έχετε κάνει αγορές απ το android market έτσι? υπάρχει ασφάλεια όσο στο ebay ας πούμε?

asot
20-03-13, 15:25
Έχετε κάνει αγορές απ το android market έτσι? υπάρχει ασφάλεια όσο στο ebay ας πούμε?

Μην ανησυχείτε, τουλάχιστον αντίστοιχη (google γαρ...)

Kostas_1
20-03-13, 19:10
Γιωργο παρε μια καρτα απο αυτες που γεμιζουν. Εγω τετοια χρησιμοποιω στο ιντερνετ, οχι πιστωτικη

Sent from my mobile

Kostas_1
21-03-13, 07:55
Α, Γιωργο μια και πηρες το ELM, κατεβασε και αυτο, πολύ χρησιμο: torque lite free (https://play.google.com/store/apps/details?id=org.prowl.torquefree&hl=el)

gant
21-03-13, 10:15
Α, Γιωργο μια και πηρες το ELM, κατεβασε και αυτο, πολύ χρησιμο: torque lite free (https://play.google.com/store/apps/details?id=org.prowl.torquefree&hl=el)

Thanks Κώστα, έχω ήδη κατεβάσει το Pro από torrent. :original:

Kostas_1
03-04-13, 20:07
Ερωτηση: Πως κανω root το παλιο μου αντροιντ?

Sony ericsson x10 mini, firmware = 1.6

Παρακαλω οδηγιες για αρχαριους οκ? :):D:D:)
step by step please

gant
03-04-13, 20:21
Ερωτηση: Πως κανω root το παλιο μου αντροιντ?

Sony ericsson x10 mini, firmware = 1.6

Παρακαλω οδηγιες για αρχαριους οκ? :):D:D:)
step by step please

Εγώ έκανα το δικό μου (ΗΤC Desire), unroot Κώστα, αλλά μετά δεν τόλμησα να προχωρήςω παραπέρα, σβήσιμο default προγραμμάτων κλπ, γιατί απ ότι διάβασα στα android forums, μπορεί και να λαγκάρει όπότε είναι για πέταμα.
Μπορείς να βρείς οδηγίες και διαδικασίες πολλές στον γούγγλη και στο myPhone.gr
Θέλει υπομονή και προσοχή. :original:

Leonidas_E39
03-04-13, 20:25
Κωστα εκανες επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

Kostas_1
03-04-13, 20:40
οχι τπτ δεν εχω κανει, μαμα ειναι

Kostas_1
03-04-13, 20:41
Εγώ έκανα το δικό μου (ΗΤC Desire), unroot Κώστα, αλλά μετά δεν τόλμησα να προχωρήςω παραπέρα, σβήσιμο default προγραμμάτων κλπ, γιατί απ ότι διάβασα στα android forums, μπορεί και να λαγκάρει όπότε είναι για πέταμα.
Μπορείς να βρείς οδηγίες και διαδικασίες πολλές στον γούγγλη και στο myPhone.gr
Θέλει υπομονή και προσοχή. :original:

οδηγιες βρισκω, αλλα ντεν καταλαβαινει :original:

A8hnaios
03-04-13, 21:01
https://www.xda-developers.com/

Κώστα. Το καλύτερο φόρουμ μακράν...
Πολύ προσοχή όμως. όπως είπε κ ο Γιωργος

asot
03-04-13, 21:36
Ερωτηση: Πως κανω root το παλιο μου αντροιντ?
Sony ericsson x10 mini, firmware = 1.6
Παρακαλω οδηγιες για αρχαριους οκ? :):D:D:)
step by step please

Το σχετικό thread https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=268066
εχει απειρες πληροφορίες
Για Root στην 1.6 = https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=279997

Ισως όμως αξίζει να πας σε νεώτερη Rom
Ριξε μια ματια
Xperia X10 / mini / pro : Διαδικασία root για συσκευές με 2.1 (https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287054)
Xperia Χ10 mini : Εγκατάσταση 2.2 froyo MiniCM6 1.0.2 (updated 13/6/11) (https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=296065)
Xperia X10 mini / pro : [ROM] GingerDX Android 2.3 (https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=315015)

Xperia X10 mini / pro : Εγκατάσταση xrecovery (https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294476)

A8hnaios
18-04-13, 16:09
Eεερχεταιιι.. (https://www.sonymobile.com/gr/products/phones/xperia-sp/)

https://api.sonymobile.com/files/xperia-sp-hero-white-1240x840-opt-5fa5a4cde8594bae19aebe8c0a6bbdbd.pnghttps://api.sonymobile.com/files/xperia-sp-gallery-01-white-1240x840-0135167fa0c2e84f76e75a16a004bd24.png

freddys
18-04-13, 17:39
Eεερχεταιιι.. (https://www.sonymobile.com/gr/products/phones/xperia-sp/)

https://api.sonymobile.com/files/xperia-sp-hero-white-1240x840-opt-5fa5a4cde8594bae19aebe8c0a6bbdbd.pnghttps://api.sonymobile.com/files/xperia-sp-gallery-01-white-1240x840-0135167fa0c2e84f76e75a16a004bd24.png

Το μονο κινητο που μου εχει τραβηξει την προσοχη και νομιζω θα αντικαταστησει ισαξια το Galaxy s2 που εχω.Ειναι θεικο και χτυπαει στα ισια και οποιοδηποτε iPhone...

nikos1400
18-04-13, 18:06
τσακαλια, εχω κατεβασει το σαμσουνγκ κιζ.
στο τηλεφωνο τωρα εχω απο κοσμοτε τα 2.3.6 νομιζω.
δεν καταφερνω να κανω αναβαθμιση γιατι ενω συνδεεται η συσκευη, την ωρα που κατεβαζει λεει το περιεχομενο της αναβαθμισης, αποσυνδεεται η συσκευη...
καθε φορα ξεκιναω απο την αρχη και τα ιδια...
:mad:

μαλιστα εκανα και επαναφορα εργοστ ρυθμισεων και παλι τα ιδια. παιζει να φταιει το λογισμικο του κοσμοτε μεσα;;;
το κιζ το εκανα απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση...
-sent via android phone-

freddys
19-04-13, 13:44
τσακαλια, εχω κατεβασει το σαμσουνγκ κιζ.
στο τηλεφωνο τωρα εχω απο κοσμοτε τα 2.3.6 νομιζω.
δεν καταφερνω να κανω αναβαθμιση γιατι ενω συνδεεται η συσκευη, την ωρα που κατεβαζει λεει το περιεχομενο της αναβαθμισης, αποσυνδεεται η συσκευη...
καθε φορα ξεκιναω απο την αρχη και τα ιδια...
:mad:

μαλιστα εκανα και επαναφορα εργοστ ρυθμισεων και παλι τα ιδια. παιζει να φταιει το λογισμικο του κοσμοτε μεσα;;;
το κιζ το εκανα απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση...
-sent via android phone-

Ποιο τηλεφωνο εχεις;;Samsung εχεις απο οτι καταλαβαινω αλλα πιο απο ολα;;

Christos 330
19-04-13, 14:06
Eεερχεταιιι.. (https://www.sonymobile.com/gr/products/phones/xperia-sp/)

https://api.sonymobile.com/files/xperia-sp-hero-white-1240x840-opt-5fa5a4cde8594bae19aebe8c0a6bbdbd.pnghttps://api.sonymobile.com/files/xperia-sp-gallery-01-white-1240x840-0135167fa0c2e84f76e75a16a004bd24.png

Eχει ο αδερφος μου το sony xperia Z και ειναι τρομερο !!!

DaywalkeR
19-04-13, 20:33
τσακαλια, εχω κατεβασει το σαμσουνγκ κιζ.
στο τηλεφωνο τωρα εχω απο κοσμοτε τα 2.3.6 νομιζω.
δεν καταφερνω να κανω αναβαθμιση γιατι ενω συνδεεται η συσκευη, την ωρα που κατεβαζει λεει το περιεχομενο της αναβαθμισης, αποσυνδεεται η συσκευη...
καθε φορα ξεκιναω απο την αρχη και τα ιδια...
:mad:

μαλιστα εκανα και επαναφορα εργοστ ρυθμισεων και παλι τα ιδια. παιζει να φταιει το λογισμικο του κοσμοτε μεσα;;;
το κιζ το εκανα απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση...
-sent via android phone-

Αν έχεις windows xp και κλείνεις το παράθυρο του autorun (αυτό που σε ρωτάει τι θέλεις να κάνεις) κόβει την σύνδεση με το κινητό και δεν το ξαναβλέπει αν δεν κάνεις restart

nikos1400
19-04-13, 23:34
Ποιο τηλεφωνο εχεις;;Samsung εχεις απο οτι καταλαβαινω αλλα πιο απο ολα;;


Αν έχεις windows xp και κλείνεις το παράθυρο του autorun (αυτό που σε ρωτάει τι θέλεις να κάνεις) κόβει την σύνδεση με το κινητό και δεν το ξαναβλέπει αν δεν κάνεις restart

sorry παιδια.
windows 7 64bit, samsung galaxy ace 5839i (cosmote).
βλεπει λοιπον το kies οτι υπαρχει αναβαθμιση για το τηλεφωνο.
επιλεγω "ναι", και ξεκιναει να κατεβαζει λεει το "υλικο" για την αναβαθμιση.
εκει, δειχνει να αποσυνδεεται το τηλεφωνο απο το Kies ενω συνεχιζει να κατεβαζει.
τελειωνει το "κατεβασμα", αλλα πρεπει να ξανασυνδεθει το τηλφωνο, και φτου κι απ την αρχη...
:ranting2:

freddys
20-04-13, 10:22
sorry παιδια.
windows 7 64bit, samsung galaxy ace 5839i (cosmote).
βλεπει λοιπον το kies οτι υπαρχει αναβαθμιση για το τηλεφωνο.
επιλεγω "ναι", και ξεκιναει να κατεβαζει λεει το "υλικο" για την αναβαθμιση.
εκει, δειχνει να αποσυνδεεται το τηλεφωνο απο το Kies ενω συνεχιζει να κατεβαζει.
τελειωνει το "κατεβασμα", αλλα πρεπει να ξανασυνδεθει το τηλφωνο, και φτου κι απ την αρχη...
:ranting2:

Δηλαδη κατεβαζεις την αναβαθμιση αλλα δεν την δεχεται.
Root φανταζομαι δεν εχεις κανει,οποτε αμα παιξεις λιγο νομιζω θα βρεις την ακρη.
Τσεκαρε αν εχεις τις ρυθμισεις για το usb στο κινητο για ''ελεγχο λαθων'' νομιζω λεγεται,usb debugger,αν ναι αλλαξε το!
Αν συνεχιζει να σου το βγαζει εκτος την ωρα της αναβαθμισης το δευτερο που θα πας να αλλαξεις ειναι η ''Εγκατασταση απο Αναξιοπιστες Πηγες''.
Αν παλι συνεχιζει τα γουστα του τοτε παιξε με τις ρυθμισεις αυτες μια να ειναι τικαρισμενη η αλλη οχι!

ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ BACK-UP TIΣ ΕΠΑΦΕΣ!!!ΝΑΙ ΦΩΝΑΖΩ ΓΙΑ BACK-UP ΣΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ!!!thumbthumb

nikos1400
21-04-13, 08:03
Δηλαδη κατεβαζεις την αναβαθμιση αλλα δεν την δεχεται.
Root φανταζομαι δεν εχεις κανει,οποτε αμα παιξεις λιγο νομιζω θα βρεις την ακρη.
Τσεκαρε αν εχεις τις ρυθμισεις για το usb στο κινητο για ''ελεγχο λαθων'' νομιζω λεγεται,usb debugger,αν ναι αλλαξε το!
Αν συνεχιζει να σου το βγαζει εκτος την ωρα της αναβαθμισης το δευτερο που θα πας να αλλαξεις ειναι η ''Εγκατασταση απο Αναξιοπιστες Πηγες''.
Αν παλι συνεχιζει τα γουστα του τοτε παιξε με τις ρυθμισεις αυτες μια να ειναι τικαρισμενη η αλλη οχι!

ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ BACK-UP TIΣ ΕΠΑΦΕΣ!!!ΝΑΙ ΦΩΝΑΖΩ ΓΙΑ BACK-UP ΣΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ!!!thumbthumb

:D
εχω κανει μπακ-απ επαφες.
θα ξανακοιταξω για ρυθμισεις usb που νομιζα οτι ειναι σωστα,
εγκ. απο αναξιοπ. πηγες δεν ξερω, θα το κοιταξω.
thumb

Χρίστος
10-05-13, 16:12
Μετα απο χρονια σαν να μν μου φτανανε οι ωρες που χαλαω για δουλεια, προσωπικα, ios, osx, ξαναμπηκα στο τρυπακι να ασχοληθω και με αυτο το λειτουργικο παραλληλα....

Ειμαι στη διαδικασια φορτωματος της βιβλου......

stay tuned for some new tricks

bimmer-corfu
18-05-13, 17:04
Eχει ο αδερφος μου το sony xperia Z και ειναι τρομερο !!!

χαλαρά πιο όμορφο από samsung 4s και iphone 5.
ΤΟ ΘΕΛΩ αλλά σχεδόν κάθε τεστ που διαβάζω βγάζει τη πλαστικούρα καλύτερη σε χαρακτηριστικά (s4)

Κωνσταντίνος
18-05-13, 17:24
Μας έστειλαν 3 κομμάτα S4 στην εταιρία που δουλεύω (έχουμ αναλάβει την προώθηση στην περιοχή). Εντάξει η συσκευή είναι αλλού. Χαζεύεις βίντεο και μόλις πάρεις τα μάτια σου απο την οθόνη κάνει pause και άλλα τέτοια κουλά.

Χρίστος
18-05-13, 22:49
Oλα αυτα τα κουλα, υπολειτουργουν και εκνευριζουν αρκετα σε χαμηλο φωτισμο και σε μικτες συνθηκες........

freddys
22-05-13, 16:51
Oλα αυτα τα κουλα, υπολειτουργουν και εκνευριζουν αρκετα σε χαμηλο φωτισμο και σε μικτες συνθηκες........

To πιο εκνευριστικο απο ολα αυτα τα κουλα ειναι ο φωτισμος.Αν δεν το φορτισεις ξαφνικα δεν βλεπεις τιποτα στο κινητο.Για λογο οικονομιας μπαταριας και καλα.Ατιμα τηλεφωνα!Μια ερωτηση!Το galaxy s2 πεθανε ενω του ειχα πειραξει πολλα...Δεν θελει να ανοιξει ακομα και αν το αφησω στον φορτιστη.Μαλλον μιλαμε για μητρικη του.Εχει κανεις εμπειρια για την εγγυηση;;

wheelman
22-05-13, 19:17
Μπορεις να απενεργοποιήσεις την ρυθμιση νομιζω.

Οσο για το s2 τι πειραξες?
Μηπως το "μπρίκαρες" ?

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

freddys
22-05-13, 20:44
Μπορεις να απενεργοποιήσεις την ρυθμιση νομιζω.

Οσο για το s2 τι πειραξες?
Μηπως το "μπρίκαρες" ?

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Εαν εννοεις οτι κανει μονο για μπρικι ναι συμφωνω!Περασα πανω την MIU v5 την τελευταια,ελληνικα δεν δεχοταν,το γυρισα,δευτερη εγκατασταση αγγλικα και καποια στιγμη το τηλεφωνο εμεινε να αναβοσβηνει να επικοινωνησω με Samsung γιατι απετυχε και ειχε εικονιδιο KIES!Παιζει ουσιαστικα η MIU να ειχε πειραγμενες τασεις κλπ κλπ οποτε το κινητο δεν ζει...Φαντασου το αφησα 12 ωρες στην πριζα και ουτε κιχ!!!

nfot
22-05-13, 23:49
Αμα ειναι μητρικη, οτι και να του εχεις κανει softwarικα, δε νομιζω να μπορουν να το ανιχνευσουν. Οποτε αν εισαι στην εγγυηση, στειλτο κανονικα.

freddys
23-05-13, 02:34
Αμα ειναι μητρικη, οτι και να του εχεις κανει softwarικα, δε νομιζω να μπορουν να το ανιχνευσουν. Οποτε αν εισαι στην εγγυηση, στειλτο κανονικα.

Ισχύει ακόμη η εγγύηση;Αυτό δεν ξέρω...Ισως και να είναι η πρώτη δουλειά μου για αύριο...

wheelman
23-05-13, 08:09
Εαν εννοεις οτι κανει μονο για μπρικι ναι συμφωνω!Περασα πανω την MIU v5 την τελευταια,ελληνικα δεν δεχοταν,το γυρισα,δευτερη εγκατασταση αγγλικα και καποια στιγμη το τηλεφωνο εμεινε να αναβοσβηνει να επικοινωνησω με Samsung γιατι απετυχε και ειχε εικονιδιο KIES!Παιζει ουσιαστικα η MIU να ειχε πειραγμενες τασεις κλπ κλπ οποτε το κινητο δεν ζει...Φαντασου το αφησα 12 ωρες στην πριζα και ουτε κιχ!!!


Ισχύει ακόμη η εγγύηση;Αυτό δεν ξέρω...Ισως και να είναι η πρώτη δουλειά μου για αύριο...

Εάν πρόσπάθησες να αλλάξεις rom εκτός Kies, τότε σίγουρα και να έχεις εγγύηση δέν θα σε καλύψει δεδομένου ότι θα το ΄πεχεις κάνει root.
Δοκίμασε να κάνεις Hard Reset, να βγάλεις μπαταρία, και να μπείς σε recovery.
Εάν δεν συμβεί τπτ, με όλα τα παραπάνω τότε πιθανότατα το τηλ. να είναι fully Bricked.

Τέλος, θεωρώ πως το S2 έχει καλό vfm και ακόμα και σήμερα, δύο χρόνια μετά την κυκλοφορία του είναι ανώτερο απο πολλά άλλα.

Καλή επιτυχία!!!

freddys
23-05-13, 12:02
Εάν πρόσπάθησες να αλλάξεις rom εκτός Kies, τότε σίγουρα και να έχεις εγγύηση δέν θα σε καλύψει δεδομένου ότι θα το ΄πεχεις κάνει root.
Δοκίμασε να κάνεις Hard Reset, να βγάλεις μπαταρία, και να μπείς σε recovery.
Εάν δεν συμβεί τπτ, με όλα τα παραπάνω τότε πιθανότατα το τηλ. να είναι fully Bricked.

Τέλος, θεωρώ πως το S2 έχει καλό vfm και ακόμα και σήμερα, δύο χρόνια μετά την κυκλοφορία του είναι ανώτερο απο πολλά άλλα.

Καλή επιτυχία!!!

Φουλ σε λεω.Μπρικι κανονικο.Το αφησα σημερα σε καποιον να το φτιαξει,να δουμε τι θα πει.Οντως εχει καλο vfm,του εχω συμπεριφερθει πολυ ασχημα και αυτο σκυλι.Οσες φορες και να εφτασε στο πατωμα γρατσουνια ή σημαδι δεν ειδα!Anyway,ευχαριστω για την βοηθεια!

Κωνσταντίνος
09-06-13, 21:20
O Γερμανός έχει ένα τάμπλετ με 99¤. Τούτο εδώ (https://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=62988&selectedCategoryId=1883).
Έχω μια δωροεπιταγή των 50¤ για αγορά οποιουδήποτε τάμπλετ απο τον Γερμανό.
Άρα το παίρνω 49¤. Τα αξίζει ;
Όχι δεν θέλω να δώσω τίποτα παραπάνω για να πάρω κάποιο καλλίτερο.
Αυτοί που ξέρετε από τάμπλετ, αξίζει ένα 50άρικο ;

Χρίστος
09-06-13, 22:19
Aναλογα τη δουλεια που το θελεις.

Για μενα το μισο ταμπλετ ειναι η οθονη.
Αυτουνου εδω η αναλυση ειναι αρκετα χαμηλη και εφαμιλη θα ελεγα ενος κινητου 2ετοιας με 3.5ιντσες οθονη.

επεξεργαστικά ειναι μια χαρα αν και δεν ειδα καπου να αναφερει μνημη ram.

Σε χωρο λεει για 5κατι gb που ειναι πολυ λιγο ακομα και για entry user και θα σε αναγκασει να παρεις μεγαλη sd για να βαλεις διαφορα.

Ουτε λογος για gaming με τετοια specs.

Οπως το βλεπω ειναι κατι πολυ απλο και οικονομικο για καποιον που θελει τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ βασικα απο ενα ταμπλετ και δε θελει να ξοδεψει ή θελει να το κανει δωρο.

Αντε μια βολτα απο ενα καταστημα και δες το αν το εχουν live.Εκει θα κρινεις καλυτερα.

Κωνσταντίνος
02-08-13, 10:30
Aναλογα τη δουλεια που το θελεις.

Για μενα το μισο ταμπλετ ειναι η οθονη.
Αυτουνου εδω η αναλυση ειναι αρκετα χαμηλη και εφαμιλη θα ελεγα ενος κινητου 2ετοιας με 3.5ιντσες οθονη.

επεξεργαστικά ειναι μια χαρα αν και δεν ειδα καπου να αναφερει μνημη ram.

Σε χωρο λεει για 5κατι gb που ειναι πολυ λιγο ακομα και για entry user και θα σε αναγκασει να παρεις μεγαλη sd για να βαλεις διαφορα.

Ουτε λογος για gaming με τετοια specs.

Οπως το βλεπω ειναι κατι πολυ απλο και οικονομικο για καποιον που θελει τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ βασικα απο ενα ταμπλετ και δε θελει να ξοδεψει ή θελει να το κανει δωρο.

Αντε μια βολτα απο ενα καταστημα και δες το αν το εχουν live.Εκει θα κρινεις καλυτερα.

Το έχω πάρει τελικά.
Το Real Racing 3 το παίζει μια χαρά πάντως.

mitsos_chania
02-08-13, 11:31
Χρηστο καμια εφαρμογη που να παιζει βιντεακια απο το youtube στο παρασκηνιο εχουμε?

scania124
02-08-13, 17:38
χαλαρά πιο όμορφο από samsung 4s και iphone 5.
ΤΟ ΘΕΛΩ αλλά σχεδόν κάθε τεστ που διαβάζω βγάζει τη πλαστικούρα καλύτερη σε χαρακτηριστικά (s4)

Πέτρο το s4 εχει και πολλά αξεσουάρ. ...κατι που τα sony πονάνε.
Πρωην κατοχος Sony xperia.......το s4 πραγματικά ειναι αλλου.

Στάλθηκε απο samsung galaxy s4!

Χρίστος
02-08-13, 18:19
η βιβλος (noteII) σημερα δωθηκε σε ενα τυχερο πιτσιρικι και αντικατασταθηκε με ενα 4s....εεε συγνωμη s4 ηθελα να πω!!!!!

ακομα δε ξερω αν αξιζει να το ανοιξω ή να το δωσω πισω σφραγισμενο.....

bmw316turbo
02-08-13, 20:01
η βιβλος (noteII) σημερα δωθηκε σε ενα τυχερο πιτσιρικι και αντικατασταθηκε με ενα 4s....εεε συγνωμη s4 ηθελα να πω!!!!!

ακομα δε ξερω αν αξιζει να το ανοιξω ή να το δωσω πισω σφραγισμενο.....

Την βιβλο δεν τι δινουμε για ενα s4 παρα μονο για την βιβλο noteiii που θα βγει...την εκδοση με τα 3gb ram κσι τον 800αρι επεξεργαστη που ψιθυριζεται

asot
02-08-13, 21:51
Επίσημα από την Google, σύντομα..!
Βρες το χαμένο/κλεμμένο Android σου!!! (https://www.digitallife.gr/google-announces-android-device-manager-app-84861)

Χρίστος
03-08-13, 02:03
Την βιβλο δεν τι δινουμε για ενα s4 παρα μονο για την βιβλο noteiii που θα βγει...την εκδοση με τα 3gb ram κσι τον 800αρι επεξεργαστη που ψιθυριζεται
Πολυ μεγαλο για τα γουστα μου.
Το 2 ηταν οριακα οσο ηθελα σε μεγεθος αλλα το βραδυ στο κρεβατι 2-3 φορες κινδινεψε να μου φυγει απο το χερι και να το φαω στο κεφαλι...:whistle:

Σημερα μαλιστα πρωτοεπιασα και το mega.....
λες και ειχα το ipad mini μου ηταν.....

Δε μ αρεσε αυτη η κινηση της samsung με το the bigger the better

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
06-08-13, 10:13
μια ερωτηση
εχω παρει https://www.e-shop.gr/product?id=PER.904207
δεν μου αναγνωριζει καρτες μνημης και ουτε με το καλωδιο usb να περασω μεσα φωτο.γνωριζει κανεις το λογο?

Χρίστος
06-08-13, 10:34
εχεις φορμαρει τη καρτα μνημης μεσα στο ταμπλετ??

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
06-08-13, 10:36
οταν λες φορμαρει?βαλει?ναι αλλα δεν την αναγνωριζε-οπως και αλλες που εβαλα

Χρίστος
06-08-13, 11:17
Βαλε τη καρτα, αντε ρυθμισεις και απο κει κανε ενα φορματ στη καρτα (διαμορφωση καρτας)

Χρίστος
06-08-13, 11:22
Αν δε στη βλεπει ουτε στις ρυθμισεις ουτε στο "τα αρχεια μου" τοτε τη βαζεις στο pc και κανεις απο κει φορματ (διαμορφωση) σε fat32 γτ μαλλον η καρτα ειναι σε φορματ που δεν αναγνωριζει η συσκευη (ntfs νομιζω δε βλεπουν πχ τα κινητα)

A8hnaios
13-09-13, 15:17
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/melloneinaiedw02-1.jpg


Η Samsung έκλεψε τα βλέμματα στη διεθνή έκθεση CES 2013, παρουσιάζοντας πρωτοποριακές συσκευές βασισμένες στις εύκαμπτες οθόνες YOUM. Μερικοί μηχανικοί μάλιστα ισχυρίζονται πως οι συσκευές αυτές είναι σχεδόν άθραυστες.

https://www.youtube.com/watch?v=N3E7fUynrZU&feature=player_embedded#t=285


:thumbsup: :thumbsup:

bimmer-corfu
13-09-13, 16:15
Oλα αυτα τα κουλα, υπολειτουργουν και εκνευριζουν αρκετα σε χαμηλο φωτισμο και σε μικτες συνθηκες........

Σωστότατος (όπως πάντα)

bimmer-corfu
13-09-13, 16:19
Το μονο κινητο που μου εχει τραβηξει την προσοχη και νομιζω θα αντικαταστησει ισαξια το Galaxy s2 που εχω.Ειναι θεικο και χτυπαει στα ισια και οποιοδηποτε iPhone...

πανέμορφο αλλά παρόλο που είχα το διαβάσει σε τεστ και δε το πίστευα δεν μπορείς να το πιάσεις εύκολο λόγο πολύ τετραγωνισμένου σχεδιασμού. Τελικά είχαν δίκιο, όταν το έπιασα στα χέρια το ένιωσα αμέσως.
Έχω διαβάσει και κάτι περι υπερβολικής θέρμανσης μετά απο λίγη ώρα ή για υλικά που ξεφτίζουν αλλά δε τα πολυπιστεύω αυτά, τα έχω διαβάσει χίλιες φορές για όλα τα κινητά

freddys
13-09-13, 17:21
πανέμορφο αλλά παρόλο που είχα το διαβάσει σε τεστ και δε το πίστευα δεν μπορείς να το πιάσεις εύκολο λόγο πολύ τετραγωνισμένου σχεδιασμού. Τελικά είχαν δίκιο, όταν το έπιασα στα χέρια το ένιωσα αμέσως.
Έχω διαβάσει και κάτι περι υπερβολικής θέρμανσης μετά απο λίγη ώρα ή για υλικά που ξεφτίζουν αλλά δε τα πολυπιστεύω αυτά, τα έχω διαβάσει χίλιες φορές για όλα τα κινητά

Oλα θερμαινονται....Απλα το γραφουν γιατι περιμενουν να μην ανεβαζει...Αλλα γινεται να παιζεις καποιο παιχνιδι οπως το Real Racing και το κινητο να μην παιρνει φωτια...Δυσκολο...

Μια ερωτηση,μιας εσπασα την οθονη μαζι με το lcd απο το SG II εχει κατα νου καποιος τιμη που χρειαζεται για επιδιορθωση;Ευχαριστω!!!

michaelp900
13-09-13, 17:48
Oλα θερμαινονται....Απλα το γραφουν γιατι περιμενουν να μην ανεβαζει...Αλλα γινεται να παιζεις καποιο παιχνιδι οπως το Real Racing και το κινητο να μην παιρνει φωτια...Δυσκολο...

Μια ερωτηση,μιας εσπασα την οθονη μαζι με το lcd απο το SG II εχει κατα νου καποιος τιμη που χρειαζεται για επιδιορθωση;Ευχαριστω!!!

Καπου εοχα διαβασει για 130 ¤ αλλα κανε ενα κοπο και παρε στην micro tech στην θεσ/νικη.εχουν καλεε τιμες και service.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

Χρίστος
09-10-13, 20:20
Η Samsung παρουσίασε το πρώτο smartphone με κυρτή οθόνη στον κόσμο


https://www.appleworldhellas.com/news/wp-content/uploads/2013/10/Samsung-Galaaxy-Round-4.jpg (https://www.appleworldhellas.com/news/wp-content/uploads/2013/10/Samsung-Galaaxy-Round-4.jpg)

Ο Κορεατικός κολοσσός μας έχει συνηθίσει σε μια πληθώρα συσκευών κάθε χρόνο σε όλα τα μεγέθη και για όλα τα γούστα και τα βαλάντια.
Δεν προκαλεί λοιπόν εντύπωση που σήμερα παρουσίασε ακόμη μια συσκευή με την ονομασία Galaxy Round η οποία έγινε διαθέσιμη για την κορεατική αγορά από την SK Telecom.

Αυτό που έκανε εντύπωση και μάλιστα μεγάλη είναι η κυρτή οθόνη του η οποία έχει μέγεθος 5,7 ίντσες είναι τεχνολογίας Super AMOLED και έχει ανάλυση 1080p.

https://www.appleworldhellas.com/news/wp-content/uploads/2013/10/Samsung-Galaaxy-Round-5-640x262.jpg (https://www.appleworldhellas.com/news/wp-content/uploads/2013/10/Samsung-Galaaxy-Round-5-640x262.jpg)
H Samsung αναφέρει ότι το ιδιαίτερο concept της κυρτής οθόνης της συσκευής δεν είναι απλά μέρος του design της και υπόσχεται μία σειρά από software tweaks που θα την εκμεταλλεύονται.
Για παράδειγμα, γέρνοντας το τηλέφωνο προς τη μία πλευρά, θα μπορείτε να βλέπετε ειδοποιήσεις, το επίπεδο της μπαταρίας και ακόμη περισσότερα.
Χάρη στη λειτουργία Bounce UX, θα μπορείτε να ελέγχετε τη μουσική σας εύκολα,
ακόμη κι όταν η οθόνη της συσκευής είναι κλειστή και ο music player ενεργός, με απλές πιέσεις στο αριστερό ή το δεξί μέρος της για να παίξει το προηγούμενο ή το επόμενο κομμάτι.
Επιπλέον, η λειτουργία Mirror Side σας επιτρέπει να αποκτήσετε πρόσβαση στο περιεχόμενο ενός φωτογραφικού album κλίνοντας το κινητό αριστερά ή δεξιά.


Στην Κορέα θα είναι διαθέσιμο από τις 10 Οκτωβρίου σε "Luxury Brown" απόχρωση και θα κοστίζει 1 εκατ. won (περί τα 736 ευρώ), ενώ δε γνωρίζουμε ακόμη αν θα κυκλοφορήσει στην παγκόσμια αγορά.



πηγη (https://www.appleworldhellas.com)

A8hnaios
09-11-13, 01:27
https://techit.gr/wp-content/uploads/2013/11/LG_G_Flex-2_verge_super_wide-1110x400.jpg


Mέχρι στιγμής η LG έχει αποκαλύψει τα πιο σημαντικά στοιχεία για το πολυσυζητημένο G Flex, το smartphone με το κοίλο σχήμα οθόνης που αναμένεται να κυκλοφορήσει στην Κορέα την ερχόμενη εβδομάδα.

Για να θυμηθούμε τις βασικές και πιο ενδιαφέρουσες παραμέτρους της συσκευής, το G Flex θα διαθέτει εύκαμπτη, κυρτή οθόνη μεγέθους 6 ιντσών με ανάλυση 720p, επεξεργαστή Snapdragon 800 και μνήμη RAM 2GB, ενώ η κύρια κάμερα θα φοράει έναν αισθητήρα ανάλυσης 13 Megapixels.

Αυτό που δεν γνωρίζαμε μέχρι σήμερα είναι η τιμή διάθεσης της συσκευής, η οποία διαμορφώθηκε περίπου στα 700 ευρώ.

Ένα εντυπωσιακό χαρακτηριστικό της συσκευής το οποίο τονίζει η LG είναι ότι σε σχέση με τον ανταγωνισμό, η οθόνη του G Flex παρουσιάζει “πραγματική” ελαστικότητα που της επιτρέπει να κάμπτεται, όπως μπορείτε να δείτε και στο βίντεο παρακάτω.

Παρακάτω δημοσιεύουμε τα αναλυτικά τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής όπως δημοσιεύθηκαν στο δελτίο τύπου που κυκλοφόρησε από την LG πριν από λίγες μέρες και αφορούν την κορεατική έκδοση.

Το LG Flex αναμένεται στην Γαλλία μέσα στον Δεκέμβρη, χωρίς να γνωρίζουμε την τιμή στην οποία θα διατεθεί.

Βασικά τεχνικά χρακτηριστικά
Επεξεργαστής: Τετραπύρηνος Qualcomm Snapdragon 800 2,26 GHz
GPU: Adreno 330, 450MHz
Οθόνη: 6ΆΆ HD (1280 x 720), Curved P-OLED (Real RGB)
Μνήμη: 2GB LP DDR3 RAM / 32GB eMMc
Κάμερα: Κύρια 13MP / Εμπρόσθια 2,1MP
Μπαταρία: 3,500mAh
OS: Android Jelly Bean 4.2.2
Διαστάσεις: 160,5 x 81,6 x 7,9 – 8,7χιλ.
Βάρος: 177g
Δίκτυα: LTE-A / LTE / HSPA+ / GSM
Συνδεσιμότητα: BT 4.0 / USB 3.0 compatible / WiFi (802.11 a/b/g/n/ac) / NFC
Χρώμα: Titan Silver


https://www.youtube.com/watch?v=LahYuSyWidc


Σύμφωνα με πληροφορίες που προέρχονται από την Ν.Κορέα, η LG θα κυκλοφορήσει μέσω και των τριών μεγάλων πάροχων κινητής τηλεφωνίας τοπικά το νέο G Flex! Σε αντίθεση με τις πρόσφατες πληροφορίες λοιπόν για το Samsung Galaxy Round, που αναφέρουν ότι θα κυκλοφορήσει σε περιορισμένο αριθμό τεμαχίων αφού πρόκειται επί της ουσίας για ένα “πρωτότυπο”, η LG προσανατολίζεται στην κυκλοφορία του G Flex. Μάλιστα, σύμφωνα με την ίδια πηγή, η LG μπορεί αρχικά να το κυκλοφορήσει στην Ν.Κορέα, ωστόσο το κινητό θα βγει και έξω από τα σύνορα της χώρας προέλευσης του, για να διατεθεί και στην παγκόσμια αγορά!

Το LG G Flex διαθέτει εύκαμπτη οθόνη OLED 6 ιντσών (το κινητό ωστόσο δεν είναι εύκαμπτο) και σχηματίζει κοίλη κατά μήκος της μεγάλης πλευράς της οθόνης του, και όχι κατά μήκος της μικρής, όπως συμβαίνει με το Galaxy Round της Samsung.
https://techit.gr/wp-content/uploads/2013/10/attached_image120953.jpg https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/11/LGGFlexkorealaunch1-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/11/LGGFlexKorea1-1.jpg


https://www.youtube.com/watch?v=KpBvWWsas8U

https://techblog.gr/

A8hnaios
09-11-13, 02:08
Το Nexus 5 ανακοινώθηκε επίσημα με λειτουργικό σύστημα Android 4.4 KitKat και ξεκινάει να πωλείται άμεσα από σήμερα στην Αμερική με τιμή 349 δολάρια για το Nexus 5 16GB και 399 δολάρια για το Nexus 5 32GB. Το Nexus 5 είναι κατασκευής LG και έρχεται με οθόνη 4.95 ίντσες LCD IPS ανάλυσης Full HD, τετραπύρηνο επεξεργαστή Snapdragon 2.26GHz, μνήμη RAM 2GB και κάμερα 8 Megapixel με HDR+.

To Nexus 5 είναι επίσης διαθέσιμο από σήμερα σε Γερμανία, Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία, Αυστραλία, Καναδά, Ιαπωνία και Κορέα.

Nexus 5
Λειτουργικό σύστημα: Android 4.4 KitKat
Επεξεργαστής: Qualcomm Snapdragon 800 2.26GHz τετραπύρηνος
GPU: Adreno 330
Μνήμη RAM: 2GB
4G/ LTE
Οθόνη: 4.95 ίντσες, LCD IPS, 1920×1080 pixels, 445 ppi, Gorilla Glass 3
Κάμερα: 8 Megapixel, LED flash, OIS, HDR+
Δεύτερη κάμερα: 1.3 Megapixel
Ενσωματωμένη μνήμη: 16GB/ 32GB
Κάρτα μνήμης: Όχι
Wi-Fi ac, GPS, Bluetooth 4.0, micro USB, NFC
Μπαταρία: 2300 mAh
Διαστάσεις: 69.17×137.84×8.59 χλστ.
Βάρος: 130 γρ.
Η νέα συσκευή είναι διαθέσιμη σε δύο εκδόσεις. Η πρώτη διαθέτει 16 GB εσωτερικής μνήμης ενώ η δεύτερη 32 GB. Η τιμή στο διαδίκτυο για την πρώτη έκδοση των 16 GB φτάνει τα 349 δολάρια ενώ η δεύτερη πωλείται έναντι 399 δολαρίων. το Nexus 5 θα διατίθεται σε μαύρο ή λευκό χρώμα, μέσω του Google Play και χωρίς την υποχρέωση συμβολαίου κινητής, στις Ηνωμένες Πολιτείες, τον Καναδά, τη Γαλλία, τη Γερμανία, την Ιταλία, την Ισπανία, τη Μ. Βρετανία, την Αυστραλία, την Κορέα και την Ιαπωνία. Η διάθεση από τις αγορές της Ευρώπης, της Κεντρικής/Νότιας Αμερικής, της Ασίας, της Κοινοπολιτείας Ανεξαρτήτων Κρατών (CIS) και της Μέσης Ανατολής θα ξεκινήσει στα μέσα Νοεμβρίου.
https://www.google.com/nexus/5/

https://resources.sport-fm.gr/supersportFM/images/news/13/11/02/155214.jpg

Χρίστος
12-11-13, 00:00
Όταν η Samsung αφήνει στην άκρη την Apple και προσλαμβάνει τον Messi




https://www.appleworldhellas.com/uploads/post-3387-0-49821900-1384187013_thumb.png (https://www.appleworldhellas.com/uploads/post-3387-0-49821900-1384187013.png)

Μια πολυδάπανη καμπάνια έχει ξεκινήσει το τμήμα Marketing της Samsung
για την προώθηση των Galaxy Note 3, Galaxy Gear, Galaxy Note 10.1 και Galaxy S4 Zoom.

Αυτή την φορά στόχος της δεν είναι η Apple αλλά το να εντυπωσιάσει το κοινό στρατολογώντας ίσως τον κορυφαίο ποδοσφαιριστή όλων των εποχών Lionel Mesi.
H ιστορία θέλει εξωγήινους να θέλουν να επιτεθούν στην γη και έτσι δημιουργείτε για την υπεράσπιση της η ομάδα Galaxy 11 (https://viglink.pgpartner.com/rd.php?r=5316&m=996659232&q=n&rdgt=1384105573&it=1384278373&et=1384710373&priceret=10.45&pg=%7E%7E3&k=29bb0916886feb383e3833cba398247b&source=feed&url=http%3A%2F%2Fwww%2Eamazon%2Ecom%2Fdp%2FB000QD7 8PG%2Fref%3Dasc%5Fdf%5FB000QD78PG2791993%3Fsmid%3D A30XRGG45X0IFD%26tag%3Dpgmp%2D550%2D01%2D20%26link Code%3Dasn%26creative%3D395109%26creativeASIN%3DB0 00QD78PG&st=feed&mt=%7E%7E%7E%7E%7E%7E%7E%7En%7E%7E%7E).
Αρχηγός της ο Lionel Messi και προπονητής ο θρύλος των γερμανικών γηπέδων Franz Bechenbauer.

Τα πρώτα σποτ είναι άκρως εντυπωσιακά οφείλουμε να ομολογήσουμε!


https://www.youtube.com/watch?v=-8lRgdODMC4&feature=youtu.be

Επίσης επιτέλους είχαμε και εξήγηση για τους μυστηριώδεις τύπους που έκαναν την εμφάνιση τους σε μεγάλα ευρωπαϊκά γήπεδα σε αγώνες champions league και όχι μόνο.
Όχι ούτε σατανιστές ήταν ούτε ανήκαν σε κάποιο τάγμα νεφελίμ κλπ απλά ήταν και αυτοί μέρους του ευφάνταστου σεναρίου της Samsung για την νέα διαφημιστική καμπάνια της.

https://www.youtube.com/watch?v=CbChuNdYH3A&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=zgWKtJwkw4o


πηγη: appleworldhellas.com

A8hnaios
28-11-13, 18:11
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/11/androidevolution-1.jpg


Android is now 6 years old. Over the years, Android was able to command over 80% of the market, while leaving iOS and Windows Mobile/Phone behind. Thus, this moment is ripe to look back at how the story of the little green robot began.

Android was presented in November 2007, but September 22, 2008 marked the “real” beginning. On that day, the HTC Dream (also known as the T-Mobile G1) was presented. The beginning wasnΆt nice and easy, though. Many critics claimed that the OS would never be able to beat out those made by Apple and Microsoft. At the time, these opinions were quite valid. After all, Android back then greatly differed from the highly customized builds now released by Sony, LG, HTC, and Samsung.

Early versions of Android were meant to call, send and receive text messages, and connect to the Internet. The thing that made Android unique was that it was open source, and users were able to contribute to the code to add in innovative ideas.

htcdream

But letΆs go back to the HTC Dream for a bit. The device was presented at one of the very first Android conferences. Its technical specifications were outstanding for the time: Qualcomm MSM 7201A ARM 11 CPU running at 528 MHz, 256 MB of internal memory, and 192 MB of RAM. Compared to many other devices of the era, this was something beyond imagination. The phone initially packed Android 1.0, upgradeable to Android 1.6 Donut.

Version 1.0 had many unique features such as the Android Market (now known as the Google Play Store), which gave users the option to obtain hundreds of applications to enhance the initial capabilities of the phone. Contacts were stored in the cloud and integrated with Gmail. The OS also had a fully functional Internet browser. At first, Google didnΆt use confectionary codenames like Cupcake, Donut, or Eclair. This was just Android 1.0—though Android 1.1 was codenamed Petit Four and there were some other milestone released named Astro Boy and Bender along the way.

Android 1.5 Cupcake offered many improvements. The first big step was a kernel upgrade to version 2.6.27, which made the system more stable. Also, widgets were presented and they are still widely used now 4 years later. For the first time, users were able to install custom keyboards. The last big improvement was implementing copy/paste.

Android 1.6 Donut premiered 4 months later, but it was essentially an upgraded Cupcake build that didnΆt bring much user-facing innovation except screenshots in the Android Market and the ability to select multiple photos for removal from the Gallery.

android-evolution

The next big step in Android Development was Android 2.0/2.1 Eclair. The kernel was once again updated, this time to version 2.6.29. The contact synchronization system was revamped, and offered an ability to add Email addresses. Speaking of which, a standalone Email application was introduced, as well as support for Bluetooth 2.1. The camera app in Eclair added support for device flashes, as well as zooming and setting white balance. The UI was also optimized, increasing scrolling speed, and allowing users to select Live Wallpapers as backgrounds. Version 2.1 was also a big update because for the first time, Google decided to release a phone: the HTC-made Google Nexus One. Since then, their branded devices all donned the moniker Nexus. Many believe that the name derived from Philip K. DickΆs Nexus 6.

Android 2.2 Froyo (a regional abbreviation for frozen yogurt) was presented in May 2010. The main objective of this update was to improve the system speed, as evidenced by the introduction of a JIT (Just-in-Time) compiler into Dalvik. The connectivity was also revamped, allowing for Internet tethering via USB and WiFi. Finally, the browser app was updated to support GIFs and Flash player—something that was later dropped when Chrome replaced the AOSP browser. In Q4 2010, Android was available on 1/3 of American smartphones, finally overtaking iOS. Since then, Android was seen as a major mobile player.

The Google Nexus S was the first smartphone that shipped with Android 2.3 Gingerbread. It was also the first Nexus device produced by Samsung. This was a major step, as Samsung has grown to become the biggest smartphone manufacturer today. The device was almost the same as Samsung Galaxy S, a highly regarded legacy device. Gingerbread was a very successful operating system, which in time became the most popular version of the mobile OS. Android 2.3 offered native support for new sensors such as NFC, gyroscope, and barometer. And for the first time, Android was given API support for front and rear cameras rather than device-specific implementations such as what was originally seen on the HTC Evo 4G. The OS was fast and reliable, and it can still be found on various legacy devices.

It is impressive that such a small player became one of the most pervasive operating systems of all times. A long time ago in a galaxy far, far away—located in Mountain View, the first version of the operating system dedicated for tablets was born. Google called it 3. 0 Honeycomb and presented it alongside the Motorola Xoom.

For the first time, the company decided to leave the source code closed. Clearly, they were trying to implement some unique features—and they did. Notification area toggles were introduced and graphics rendering was transferred to the Graphic Processing Unit (GPU), making the system much more responsive with increased UI performance. And speaking about performance, that was the first time where more than one core was used in a popular Android device—a trend which has continued now with our ongoing specifications war.

Google-Galaxy-Nexus

The next version introduced by Google was 4.0 Ice Cream Sandwich. Aimed at both phones and tablets alike, Google launched the OS alongside a very popular device: the Samsung Galaxy Nexus. ICS was released on October 19th, 2011. For the first time, the Linux 3.0.1 kernel was used, and most of features known from Honeycomb were ported. The GNex lacked physical buttons, which were replaced by software equivalents. The purpose of this was to maximize the available 4.65″ screen area. Users were able to unlock the phone just by looking at their devices, and Holo, which was first showcased in rudimentary form in Honeycomb, was refined.

Android-Jelly-Bean-Logo

Half a year after ICS was introduced, Google unveiled Android 4.1 Jelly Bean. Google released 4.1 with the Asus-manufactured Google Nexus 7. Jelly Bean was spread into three major updates: 4.1, 4.2, and 4.3. These three combined eventually went on to became the most popular version of the operating system, currently accounting for more than 50% of Android devices that have access to Google Play.

Android 4.1 brought various improvements such as Project Butter, richer notifications, indoor maps, Google Now, and much more. Android 4.2 was first seen on the incredibly popular LG-sourced Google Nexus 4. Then, the Asus-made Google Nexus 7 (2013) first showcased Android 4.3, which brought various enhancements such as the previously covered SELinux. Along the way, the camera software received various updates such as the swipe-to-dismiss UI paradigm, Photosphere, and more.

InnovationM-Android-Release-History

Around this time, much speculation arose that the next version of Android would be version “5.0 Key Lime Pie.” However, we now all know that the next version eventually became Android 4.4 KitKat.

The new OS was released on Halloween 2013, alongside the highly anticipated LG-sourced Google Nexus 5. There were a substantial number of feature additions in this version, but one of the main objectives was to make the OS run better on lower end devices, such as those with only 512 megs of RAM. The new ART compiler was also introduced in 4.4, and itΆs quite possible that it will replace Dalvik in the future after further refinement.

However, not all is well with AndroidΆs latest version, as many are worried that in an attempt to regain some control over the platform, Google may make the system almost unusable without their closed source applications. Unfortunately, they have already decided to abandon many of the previous AOSP applications in favor of closed source, Google applications. These include Chrome, Hangouts, and the new Google Experience Launcher. While this may not mean much for end users now, nobody knows what this will hold for the future of the platform.

Over the last six years, Android has changed from that cute little green robot to the massive force that it is today. Google is now the biggest player in the mobile market, and the majority of new smartphones are running Android. This success is driven in part by the freedom and customization that the software affords. New OEMs can make modifications such as TouchWiz or Sense, and add extra extra features on top of the already feature-packed OS. That said, we can only hope that Google will rethink its course regarding replacing open source applications with proprietary counterparts, as this eventually takes away the freedom that we have all grown to love.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/11/InnovationMAndroidReleaseHistory-1.png

https://www.xda-developers.com/

A8hnaios
28-02-14, 21:47
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/02/samsung5300x225-1.jpg https://www.samsung.com/gr/unpacked2014episode1/images/article_img/aimg_003.jpg https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/02/GalaxyS5-1.jpg


Το Galaxy S5 θα είναι διαθέσιμο σε τέσσερα διαφορετικά χρώματα (μπλε, άσπρο, μαύρο και χρυσαφί), με “διάτρητο” πλαστικό πίσω μέρος. Θα διαθέτει οθόνη 5.1 ιντσών FullHD Super Amoled, ή οποία θα προσαρμόζεται αυτόματα στις συνθήκες φωτισμού που επικρατούν κάθε στιγμή, καθώς επίσης θα διαθέτει και λειτουργία super dimming (2cd/m²) για μεγαλύτερη άνεση σε σκοτεινό περιβάλλον αλλά και εξοικονόμηση ενέργειας. Η μπαταρία του θα έχει χωρητικότητα 2.800 mAh καθώς και μια νέα λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας, (ultra power saving mode), που μετατρέπει την οθόνη του κινητού σε ασπρόμαυρη και απενεργοποιεί όλες τις λειτουργίες πλην των βασικών (δίκτυο κινητής, sms). Σύμφωνα με τη Samsung, σε αυτή τη λειτουργία θα μπορεί να κρατήσει έως και εικοσιτέσσερις ώρες, σε λειτουργία αναμονής (standby), μόνο με 10% υπολειπόμενη μπαταρία. Η διεπαφή χρήστη, το TouchWiz, έχει απλοποιηθεί αρκετά και οι ρυθμίσεις του κινητού έχουν κατηγοριοποιηθεί χρωματικά με εικονίδια.

Στην κάμερα έχουμε αισθητήρα 16MP, με ειδική τεχνολογία αυτόματης εστίασης (PDAF), τεχνολογία που συναντάται σε επαγγελματικές μηχανές DSLR, και ταχύτητα εστίασης που φτάνει τα 0,3sec. Επίσης διαθέτει νέα υλοποίηση HDR, με άμεση επεξεργασία του φωτισμού και προβολή σε πραγματικό χρόνο τη στιγμή λήψης της φωτογραφίας, αλλά και των βίντεο, καθώς και δυνατότητα επιλεγμένης εστίασης (selective focus) η οποία προς το παρόν φαίνεται να είναι hardware λειτουργία του αισθητήρα και όχι κάποιο φίλτρο επεξεργασίας εικόνας.

Από συνδεσιμότητα έχουμε LTE οχτώ καναλιών, κάτι που σημαίνει πως θα υπάρχει συμβατότητα με όλους του παρόχους κινητής παγκοσμίως, Wi-Fi MIMO (802.11ac) αλλά και δυνατότητα συνδυασμού της ταχύτητας των παραπάνω (download booster) για μέγιστη δυνατή ταχύτητα στο κατέβασμα.

Στο θέμα της ασφάλειας, είναι εφοδιασμένο με αναγνώστη δακτυλικών αποτυπωμάτων που θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για αγορές PayPal, private mode δεμένο με το δακτυλικό αποτύπωμα και λειτουργία για παιδιά.

Είναι αδιάβροχο και ανθεκτικό στη σκόνη φέροντας πιστοποίηση IP67, διαθέτει πρωτοεμφανιζόμενο αισθητήρα δίπλα στο φλας για μέτρηση των καρδιακών σφυγμών σας και γενικώς είναι αρκετά προσανατολισμένο σε λειτουργίες fitness όπως και ο προκάτοχός του.

H συσκευή θα είναι διαθέσιμη στις 11 Απριλίου σε 150 χώρες του κόσμου λογικά σε τιμή παρόμοια με την τιμή κυκλοφορίας του Galaxy S4.


https://www.youtube.com/watch?v=YIqwhGVt89o

https://www.samsung.com/gr/unpacked2014episode1/?gclid=CO2H3JjU77wCFWITwwodQ1QAyw#slide-0

thumb thumb

aggelosmk2
15-09-14, 19:08
Eίμαι σε σκέψη να φύγω απο πληκτράτο κινητό κ να πάω σε κάποιο smartphone dual sim αξιοπιστο,με καλά χαρακτηριστικά κ φθηνό.

Έχω διαβάσει για το Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 πολύ καλές κριτικές εν αντιθέσει με τον προγονο του το S7562 που βγήκε μάπα.

Εχει κάποιος κάποια γνώμη πάνω σε αυτό ?

Ή κάποια άλλη πρόταση σε αντιστοιχα λεφτά ?

Kostas_1
15-09-14, 21:21
Εχω το gt i9060. Πολυ καλο το συνιστω

tapatalking

Lambros46
16-09-14, 14:31
Ρωτάω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Πρίν 3 μήνες ένας φίλος μου πήγε ταξίδι στο Ντουμπάι και επί της ευκαιρίας αγόρασε ένα Samsung tablet (δεν θυμάμαι ποιό ακριβώς).
Το αγόρασε από μεγάλο πολυκατάστημα και του είπαν ότι η εγγύηση ισχύει κανονικά για όλες τις χώρες.
Προχθές του κάηκε η οθόνη και το πήγε στη samsung για να του την αντικαταστήσουν.Τον ενημέρωσαν ότι αφού αγοράστηκε εκτός Ελλάδας δεν ισχύει η εγγύηση και το κόστος για αντικατάσταση είναι 240 ευρώ.
Μπορεί να μου πεί κάποιος αν ισχύει?Δεν μπορεί να αντικατασταθεί εντός εγγύησης? Είναι μόνο 3 μηνών το tablet.
Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Χρίστος
16-09-14, 14:47
Η Ελλαδα ειναι ο.τι να ναι σε αυτα.

Θελει ψαξιμο απο το φιλο σου μηπως βγαλει καποια ακρη.

Παντος και να φτασει στο σημειο να πληρωσει, τα 240 σα πολλα τα ακουω.

Lambros46
16-09-14, 14:51
Η Ελλαδα ειναι ο.τι να ναι σε αυτα.

Θελει ψαξιμο απο το φιλο σου μηπως βγαλει καποια ακρη.

Παντος και να φτασει στο σημειο να πληρωσει, τα 240 σα πολλα τα ακουω.

240 του είπαν στη Samsung στη Κηφισιά.Όταν λες ψάξιμο,τί κινήσεις μπορεί να κάνει?

ntinos
16-09-14, 14:52
Να ρωτησει στο φορουμ της samsung

https://forums.cnet.com/samsung-forum/?tag=samsung_sign;samsung_links

Νομιζω πως δεν ισχυει η εγγυηση εδω...

Εκτιμω πως την εγγυηση την εχει δωσει η samsung Asia, εδω ειμαστε Samsung Europe, σε καθε περιπτωση "κορες" της Samsung.

Αρα, αν το στειλει στο Ντουμπαι, (και εχει συμπληρωσει την καρτα εγγυησης κατα την αγορα εκει) θα το φτιαξουν εντος της εγγυσης. Τα εξοδα να το στειλει και να το στειλουν πισω... μαλλον θα του παει ο κουκος αηδονι.
Βαζω και μια περιπτωση να του πουν "φιλε εδω εμεις εχουμε 110V, εσυ το πηγες εκει με 220V, λε πουλ..."

Ας ρωτησει και μια εδω στο chat ομως (τσαμπα ειναι)

https://livechat.support.samsung.com/LiveChat/customer/nonMemInfo.jsp

ntinos
16-09-14, 14:53
Η Ελλαδα ειναι ο.τι να ναι σε αυτα.

Θελει ψαξιμο απο το φιλο σου μηπως βγαλει καποια ακρη.

Παντος και να φτασει στο σημειο να πληρωσει, τα 240 σα πολλα τα ακουω.

Δεν ειναι θεμα Ελλαδας. Σε οποιαδηποτε χωρα εκτος του κολπου, το ιδιο θα ηταν...

BILL007
16-09-14, 14:53
Την κάρτα της διεθνούς εγγύησης την έχει? Αν, ναι τότε δεν πρέπει να φοβαται για τίποτα...

ntinos
16-09-14, 14:55
Την κάρτα της διεθνούς εγγύησης την έχει? Αν, ναι τότε δεν πρέπει να φοβαται για τίποτα...

Μεγαλη κουβεντα....

Εγω λεω πως δεν τον καλυπτει

BILL007
16-09-14, 15:38
Απευθύνσου εδώ φίλε...
https://www.smartec.gr/points.php

kostas 325
16-09-14, 16:28
Τα έξοδα αποστολής δεν είναι πάνω απο 15¤
Έχω στείλει δυο φορές κινητό στην Κίνα με 10-15¤.

A8hnaios
17-09-14, 17:09
Samsung will introduce the Galaxy S6 smartphone sometime during the first half of next year and various rumors have already hit the internet that could reveal its final specs.

Some of which include 4GB RAM, a 16-core processor, 128GB of internal memory, a projector option, a 21 megapixel camera with 8k resolution and a 5.2-inch Ultra HD display. All of these hardware editions would give Samsung a nice head start with the competition next year.

The device is also expected to feature a 3300-3500 mAh battery that will last for more hours and it will run Android 5.0 by the time it comes out.

Although these specs are quite enticing, some of them just don't make sense for a smartphone. The current S5 model features 2GB of RAM so upgrading to 4 seems like too much of a jump. A 16-core processor also feels like overkill. Samsung will definitely add a better chipset to its next flagship which will probably be an eight-core standard.

There is a good chance for a 21-megapixel rear camera as that seems more in step with the progress from Galaxy to Galaxy. The current model features a 16-megapixel shooter so a jump to 21 is pretty feasible.

Boosting up the battery also would be a good way to go as longer lasting smartphones are needed. Even with power saving options and other software related solutions, many of today's high-end handsets still die out after moderate daily use.

Ξεφυγαμεεεε........ :popcorn: :popcorn:


The long rumored Android 5.0 still seems to be on the back burner as Google is content with releasing upgrades for KitKat. Android 4.5, or something between that and 5.0 will probably be the software that will be found on the next-gen Samsung flagship.




https://www.christianpost.com/news/galaxy-s6-rumors-specs-to-include-4gb-ram-16-core-processor-and-ultra-hd-display-121246/

Bitz
18-09-14, 15:32
HTC one X...
Παντα δουλευε σε μεγαλες θερμοκρασιες αλλα σημερα μετα απο περιπου μιση ωρα ανεβοκατεβασματα στο διαδυκτιο η θερμοκρασια εφτασε στoυς 82 μετρημενη απο την εφαρμογη Cpu temp,δεν μπορουσα να το κρατησω στο χερι μαλλον ειναι λιγα τα ψωμια του
Τι μπορει να συνβαινει;; γιατι δεν ειναι φυσιολογικο να πυρωνει τοσο.

kostas 325
18-09-14, 19:26
Μάλλον η μπαταρία σε αφήνει

Bitz
18-09-14, 20:41
Μάλλον η μπαταρία σε αφήνει

Στο σημειο που ειναι η μπαταρια δεν ειναι ζεστο,επισης η ιδια εφαρμογη δειχνει εκεινη τη στιγμη θερμοκρασια μπαταριας 40 .....ουτε η διαρκεια της εχει πεσει με την παροδο του χρονου

kostas 325
18-09-14, 21:52
Δεν σου έκλεισε/επανεκκίνησε καμία φορά;
Όταν ανεβάζει θερμοκρασία το κάνει για προστασία

valantis544
20-09-14, 20:14
καμιά φορά το παθαίνει. Κάνε επανεκκίνηση να αδειάσει για τα καλά η μνήμη.

Χρίστος
29-09-14, 19:42
https://blog.appleworldhellas.com/wp-content/uploads/2014/09/galaxy-note-4-issues.jpg

Η Samsung που δεν αφήνει σε χλωρό κλαρί την Apple και σχολιάζει αρνητικά κάθε σφάλμα της εταιρείας του Cupertino

ίσως θα πρέπει να αναθεωρήσει και η ίδια τον σχεδιαστικό έλεγχο στα νέα της μοντέλα πριν ξανά κάνει κάποια κριτική για κάποιο ανταγωνιστή της.

Σε μια κίνηση πανικού ο Κορεατικός κολοσσός αποφάσισε να λανσάρει νωρίτερα από ότι είχε προγραμματιστεί την κυκλοφορία του Galaxy Note 4 στην Νότια Κορέα και Κίνα

για να προλάβει την έλευση των iPhone 6 και 6 Plus.

Όποιος βιάζεται σκοντάφτει λέει σοφά ο λαός μας

και έτσι η συσκευή έχει συγκεντρώσει μια μεγάλη αρνητική κριτική από τους χρήστες

μιας και υπάρχει ένα σημαντικό κενό μεταξύ της οθόνης της συσκευής και του σασί.

Σύμφωνα με τις φωτογραφίες το κενό αυτό είναι τόσο μεγάλο που μπορεί να χωρέσει μια επαγγελματική κάρτα.

Το χειρότερο είναι πως σε βάθος ημερών το κενό αυτό γίνεται αποδέκτης σκόνης

ή ακόμη και υγρασίας και σταγόνων νερού που μπορούν να επηρεάσουν την λειτουργία της συσκευής.

Η Samsung αναγνώρισε το λάθος της άμεσα

και έτσι υπάρχει η πιθανότητα να προβούν στις απαραίτητες διορθώσεις στον σχεδιασμό της συσκευής

πριν αυτή κάνει την εμφάνιση της στην Ευρώπη και στην Αμερική.

Κοινώς η ταχύτητα με την οποία προσπάθησε να χρησιμοποιήσει για το λανσάρισμα του Note 4 για να προλάβει τα iPhone 6 της δημιούργησε ένα σοβαρό πρόβλημα
που αν δεν διορθωθεί θα σηκώσει θύελλα αντιδράσεων

και θα έχει σοβαρές επιπτώσεις στις πωλήσεις της συσκευής.

deepBLUE
08-10-14, 18:55
Επίθεση από κακόβουλο λογισμικό, το διάστημα Αυγούστου 2013 – Ιουλίου 2014, δέχθηκε μία στις πέντε «έξυπνες» συσκευές που «τρέχουν» Android.
Σύμφωνα με τα στοιχεία μελέτης που πραγματοποίησε η Ιντερπόλ, σε συνεργασία με την εταιρεία συστημάτων ηλεκτρονικών ασφάλειας Kaspersky Lab, το 20% των «έξυπνων» συσκευών που «τρέχουν» με λογισμικό Android σε παγκόσμιο επίπεδο, δέχθηκε επίθεση από κακόβουλο λογισμικό, τουλάχιστον μια φορά το διάστημα Αυγούστου 2013 - Ιουλίου 2014.
Όπως τονίζεται στη μελέτη «Mobile cyber-threats» η πιο διαδεδομένη μέθοδος επίθεσης ήταν η χρήση SMS Trojans. Με λίγα λόγια, η χρήση κακόβουλων προγραμμάτων που στέλνουν γραπτά μηνύματα σε αριθμούς υψηλής χρέωσης, χωρίς ο κάτοχος της συσκευής να το γνωρίζει.
Σημειώνεται ότι η έρευνα βασίστηκε σε στοιχεία που προέκυψαν από συσκευές με εγκατεστημένες λύσεις της Kaspersky Lab.
Συνολικά, 1.000.000 χρήστες συσκευών Android αντιμετώπισαν επικίνδυνο λογισμικό από τον Αύγουστο του 2013 μέχρι και τον Ιούλιο του 2014. Το μέγεθος αυτό αντιστοιχεί περίπου στο 1/5 του συνόλου των χρηστών συσκευών που διαθέτουν προϊόντα της Kaspersky Lab. Την περίοδο μάλιστα αυτή καταγράφηκαν οι περισσότερες ψηφιακές επιθέσεις που έχουν σημειωθεί τα τελευταία χρόνια.
Οι επιθέσεις σε συσκευές Android στράφηκαν κυρίως εναντίον χρηστών από τη Ρωσία, την Ινδία, το Καζακστάν, το Βιετνάμ, την Ουκρανία και τη Γερμανία. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι οι χρήστες σε αυτές τις χώρες πληρώνουν συχνά για περιεχόμενο και ηλεκτρονικές υπηρεσίες μέσω SMS. Για τους ψηφιακούς εγκληματίες, αυτό αποτελεί έναν ελκυστικό τρόπο για να κερδίσουν χρήματα μέσα από κακόβουλες επιθέσεις, καθώς μπορούν να χρησιμοποιούν αυτές τις υπηρεσίες για να μεταφέρουν γρήγορα και ανώνυμα χρήματα από προπληρωμένους λογαριασμούς φορητών συσκευών σε τραπεζικούς λογαριασμούς τρίτων.
Στην Ανατολική Ευρώπη, η Kaspersky Lab κατέγραψε τις περισσότερες επιθέσεις mobile malware: στην Ουκρανία (44% του συνόλου των επιθέσεων στην περιοχή), στην Πολωνία (23%), στην Τουρκία (11%) και στη Ρουμανία (8%). Την κορυφαία πεντάδα συμπληρώνει η Ελλάδα με 7%...
Βασικός λόγος για την αύξηση του αριθμού των επιθέσεων και των χρηστών που έχουν δεχτεί επίθεση ήταν η χρήση προγραμμάτων Trojan-SMS. Οι επιθέσεις αυτές αντιστοιχούσαν στο 57,08% των συνολικών επιθέσεων που εντόπισαν οι λύσεις ασφάλειας της Kaspersky Lab για συσκευές Android.
Στη δεύτερη θέση βρέθηκαν τα RiskTool (21,52%). Πρόκειται για νόμιμα, υπό προϋποθέσεις, προγράμματα που μπορούν, ωστόσο, να χρησιμοποιούνται για κακόβουλους σκοπούς (αποστολή ειδοποιήσεων για πληρωμένα μηνύματα, μετάδοση γεωγραφικών δεδομένων κλπ.). Οι εφαρμογές «επιθετικής διαφήμισης» (pop-ups, ειδοποιήσεις στο status bar κ.α.) βρέθηκαν τέλος στην τρίτη θέση με 7,37%.
Και στην Ανατολική Ευρώπη όμως, η κατάσταση είναι παρόμοια. Τα Trojan-SMS προγράμματα ήταν τα πιο διαδεδομένα αντιστοιχώντας στο 52% των επιθέσεων, ενώ ακολούθησαν τα RiskTool με 32% και τα AdWare με 6%.
Ο Ρόμαν Ούνουτσεκ, επικεφαλής αναλυτής κακόβουλου λογισμικού και ιών για την Kaspersky Lab τόνισε: «Συχνά ακούμε ειδικούς να λένε ότι οι χρήστες Android δε χρειάζεται να ανησυχούν, γιατί ο αριθμός των επιθέσεων δεν είναι σημαντικός, παρότι κακόβουλα προγράμματα για το συγκεκριμένο λειτουργικό εμφανίζονται ανά τακτά διαστήματα. Μέχρι πρόσφατα, αυτό το σχόλιο θα μπορούσε να θεωρηθεί λογικό. Ωστόσο, η κατάσταση έχει αλλάξει δραματικά τον τελευταίο χρόνο - και όχι προς το καλύτερο».
Από την πλευρά του, ο Δρ. Μέινταν Ομπερόι, διευθυντής Κυβερνοχώρου και Καινοτομίας της Ιντερπόλ σχολίασε: «Η έκθεση της INTERPOL και της Kaspersky Lab αναδεικνύει τις κυρίαρχες απειλές και τις τάσεις που σημειώθηκαν το 2013 και το 2014. Η έκθεση αυτή υπογραμμίζει για ακόμη μία φορά ότι το ψηφιακό έγκλημα δεν αποτελεί αποκλειστικά μια νέα μορφή εγκληματικότητας. Αυτό που παρατηρούμε εδώ είναι ότι το μοντέλο και η δομή του παραδοσιακού οργανωμένου εγκλήματος έχει ενσωματωθεί σε μια τεχνολογικά προηγμένη μορφή».


Πηγή (https://www.newsbomb.gr/technologia/story/504463/to-20-ton-exypnon-syskeyon-android-thymata-kakovoyloy-logismikoy)

A8hnaios
26-11-14, 10:25
https://img.everbuying.com/E/2014/201406/goods-img/1402533034704-P-1761640.jpg

Αυτο παραγγειλα πριν λιγες μερες στα 125 Ε (Προσφορα για λιγες ωρες ηταν..)

Αναμενω να δω τι θα μου ερθει! :whistle:

Μια χαρα ειναι μ'αυτα που εχει για τα λεφτα που κανει


https://www.everbuying.com/product561098.html

Bitz
26-11-14, 11:00
Οταν ερθει....πες μας εντυπωσεις.

ntinos
26-11-14, 12:23
Umi Zero

https://i-cdn.phonearena.com/images/articles/143001-image/UMi-Zero.jpg

Ποιος θα κανει την κινηση ?

wheelman
26-11-14, 16:24
https://www.bmwfans.gr/forum/

Αυτο παραγγειλα πριν λιγες μερες στα 125 Ε (Προσφορα για λιγες ωρες ηταν..)

Αναμενω να δω τι θα μου ερθει! :whistle:

Μια χαρα ειναι μ'αυτα που εχει για τα λεφτα που κανει


https://www.everbuying.com/product561098.html

Αντώνη σε αυτά τα χρήματα πιστεύω αυτό (https://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Hongmi-1S-4-7Inch-Qualcomm-Quad-core-1-6GHz-Smartphone-IPS-HD-Screen-1GB-RAM-8GB-ROM-8-0MP-Camera-MIUI-OTG-Gyroscope-328766.html?utm_source=newsletter&utm_medium=EDM&utm_campaign=DM_20141125_sku328766)θα ήταν καλύτερη αγορά απο θέμα support και όχι μόνο...


Με το καλό να παραλάβεις, και περιμένουμε unboxing
:popcorn::popcorn::popcorn:

wheelman
26-11-14, 16:32
Umi Zero

https://i-cdn.phonearena.com/images/articles/143001-image/UMi-Zero.jpg

Ποιος θα κανει την κινηση ?

Νομίζω δεν είναι διαθέσιμο ακόμα,
ας το πάρει κάποιος άλλος πρώτα και το συζητάμε :hystericalbs1::hystericalbs1:

Πέρα από την πλάκα, φαίνεται πολύ καλό για να δούμε...

katsaraios
26-11-14, 18:12
Με μια επιδοτηση τσιμπησα το s duosII ...
Η μπαταρια δεν κραταει πανω απο 24 ωρες με πολυ εως ελαχιστη χρηση ιντερνετ,καθολου χρηση gps,data...
Σαν δικαρτο ισως εχει λιγο περισσοτερο επιβαρυνση αλλα περιμενα να κραταει παραπανω ..
Φταιει και το android λειτουργικο για αυτο??

Υ.Γ Wheelman στειλε κανενα ναβι να το δοκιμασω..thumb

Bitz
26-11-14, 18:16
Πάμε για ομαδική αγορά?

wheelman
26-11-14, 18:16
Με μια επιδοτηση τσιμπησα το s duosII ...
Η μπαταρια δεν κραταει πανω απο 24 ωρες με πολυ εως ελαχιστη χρηση ιντερνετ,καθολου χρηση gps,data...
Σαν δικαρτο ισως εχει λιγο περισσοτερο επιβαρυνση αλλα περιμενα να κραταει παραπανω ..
Φταιει και το android λειτουργικο για αυτο??

Υ.Γ Wheelman στειλε κανενα ναβι να το δοκιμασω..thumb
Καλορίζικο, έλα να βάλουμε igo

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

Bitz
26-11-14, 18:21
Ντίνο πούλησες το LG 3 και τωρα κάνεις πειράματα?

ntinos
27-11-14, 14:20
Οχι Μιχαλη, πηρα κατευθειαν το s5

Bitz
27-11-14, 14:51
Οχι Μιχαλη, πηρα κατευθειαν το s5

Για πες εντυπωσεις..

asot
27-11-14, 15:05
Με μια επιδοτηση τσιμπησα το s duosII ...
Η μπαταρια δεν κραταει πανω απο 24 ωρες με πολυ εως ελαχιστη χρηση ιντερνετ,καθολου χρηση gps,data...
Σαν δικαρτο ισως εχει λιγο περισσοτερο επιβαρυνση αλλα περιμενα να κραταει παραπανω ..
Φταιει και το android λειτουργικο για αυτο??

Υ.Γ Wheelman στειλε κανενα ναβι να το δοκιμασω..thumb

Το τηλέφωνο φταίει...
Navi πολλά υποσχόμενο (ΝΟΚΙΑ)
https://here.com/beta/android/?lang=en-US

ntinos
27-11-14, 15:05
Σε σχεση με το LG (G3)

- Ποιο "ζωντανη" οθονη, πολυ καλυτερη γωνια θεασης
- Καλυτερο "πιασιμο" στο χερι (Το LG εχει κουρμπαριστες τις ακμες στην πλατη και γλυστραει)
- Καλυτερη φωτογραφικη (και με περισσοτερες επιλογες, τοσο για την ληψη, οσο και για επεξεργασια)
- (λενε, δεν το εχω διαπιστωσει ακομα ειναι νωρις) καλυτερη μπαταρια
- Καλυτερη ληψη (wifi, δικτυο, 3/4G)
- Ισως καλυτερο UI

Αρνητικα δεν εχω λογω placebo μαλλον :th_Laie_67-1:



Σε σχεση με iphone (χρηστης απο 2007) δεν θα πω, θα γινει flame :D

Bitz
27-11-14, 15:22
ψηνωμαι.....κοιταω και το sony z3

ntinos
27-11-14, 15:48
Δεν το εχω δει, ωραιο δειχνει απο τις φωτος
(Και το note 3 ειναι παρα πολυ καλο, και σε πολυ καλη τιμη πλεον)

A8hnaios
15-12-14, 21:57
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/12/0f89754cd3c51b6eeb210af368b0dea7-1.jpg


Εδώ και αρκετό καιρό, η Nokia εργάζεται πάνω στην έκδοση των HERE Maps για συσκευές Android και οι κάτοχοι smartphones της σειράς Galaxy της Samsung ήταν οι πρώτοι που είχαν την ευκαιρία να τους δοκιμάσουν. Τον περασμένο Οκτώβριο, η εταιρεία διέθεσε σε δοκιμαστική μορφή τους χάρτες αλλά πρόσφατα έκαναν την εμφάνιση τους στο Google Play store.


Η διάθεση τους μέσω του Google Play store θα καταστήσει τους χάρτες προσβάσιμους σε πολλούς περισσότερους χρήστες, αφού επιπλέον η μέθοδος εγκατάστασης είναι απλούστερη (από το sideloading). Μαθαίνουμε παρόλα αυτά ότι περισσότερο από ένα εκατομμύριο χρήστες είχαν κατεβάσει την HERE app προτού γίνει διαθέσιμη στο Google Play store.

Η εφαρμογή παραμένει σε δοκιμαστική μορφή αλλά αναβαθμίστηκε ώστε να προσφέρει πλοήγηση σε 18 ακόμα χώρες ανάμεσα στις οποίες βρίσκεται και η Κύπρος.

Οι HERE Maps για Android επίσης βελτιώθηκαν στους τομείς της σταθερότητας και της απόδοσης και αποτελούν μία εξαιρετική εναλλακτική λύση για τους Google Maps, ενώ προσφέρουν επιπλέον πλοήγηση χωρίς να είναι αναγκαία η σύνδεση στο Internet, και με φωνητικές οδηγίες turn-by-turn.



https://www.youtube.com/watch?v=k9P3xf85R1w

Source GSMArena

Dathanaso
16-12-14, 16:06
εχει βαλει κανεις tv tuner σε android να μας πει γνωμες για εσωτερικη ληψη?

wheelman
16-12-14, 16:57
εχει βαλει κανεις tv tuner σε android να μας πει γνωμες για εσωτερικη ληψη?
Μάλλον θα χρειαστείς και κεραία.

Δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός γιατί όλα τα δωμάτια βλέπουν
σε παράθυρο ή μπαλκόνι οπότε έχουν καλή λήψη ακόμα και με την ενσωματωμένη κεραία.

Πάντως για να αποφύγω τέτοια προβλήματα, πήρα το module της Siano που δίνει το πλαίσιο,
λόγω του ότι, μεταδίδει το σήμα μέσω wifi και έχω παραγγείλει κ κεραία (https://www.ebay.com/itm/DVB-T-30-dBi-Booster-MCX-Antenna-Magnetic-Base-For-TV-HDTV-/351232376359)απο ebay.

So far, so good

Αν το θές για tablet πιστεύω με μια κεραία θα είσαι οκ,
αν πάλι το προορίζεις για tv box, έχε στο νού σου πως δειλά-δειλά ξεπροβάλλουν και με ενσωματωμένο DVBT

Bitz
16-12-14, 18:50
Mε το κατέβασμα μιας απλης εφαρμογής δεν γίνεται ?

wheelman
16-12-14, 19:03
Mε το κατέβασμα μιας απλης εφαρμογής δεν γίνεται ?
Δέν είναι το ίδιο ρε Μάικ,
Με τον δέκτη έχεις τα F.T.A. άμεσα, σε καλή ποιότητα και χωρίς κόστος.

Eνώ μεσώ streaming έχεις χάλια ποιότητα, μπορεί να
χρεωθείς δεδομένα αν δεν έχεις πρόσβαση σε wifi,
& last but not least, το ότι δεν είναι όλες οι σειρές και τα έργα διαθέσιμα.

Τουλάχιστον από τα Ελληνικά κανάλια,
τα ξένα είναι άλλη ιστορία που θέλει πολλές σελίδες...

Panos 316T
16-12-14, 20:30
Κάνα smartphone που να κραταει η ρημαδομπαταρια ικανοποιητικά με χρηση internet ( με android) έχετε υπόψη σας; έχω βαρεθεί να φορτιζω...

Χρίστος
16-12-14, 20:32
note.
Kανει να φορτισει αρκετες ωρες αλλα μετα ξεχνας να ξαναφορτισεις. Παντα μιλωντας σε νορμαλ πλαισια.
Σε γενικες γραμμες τα πιο "ογκωδη" κινητα εχουν πιο γομαρομπαταριες

topmar
16-12-14, 21:47
Κάνα smartphone που να κραταει η ρημαδομπαταρια ικανοποιητικά με χρηση internet ( με android) έχετε υπόψη σας; έχω βαρεθεί να φορτιζω...

Ναι, αυτό (https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note-6217.php) που έχω εδώ και 3 μήνες και δεν αλλάζω με κανένα.....

A8hnaios
16-12-14, 21:56
Κάνα smartphone που να κραταει η ρημαδομπαταρια ικανοποιητικά με χρηση internet ( με android) έχετε υπόψη σας; έχω βαρεθεί να φορτιζω...

Με τη δυνατοτερη μπαταρια της αγορας...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/12/THL_5000_5-1.jpg


Παρα πολυ καλα χαρακτηριστικα και μονο 200 Ευρω// thumb

Δες το Εδω! (https://www.pompmall.com/thl-5000-android-4-4-mtk6592-octa-core-smartphone-5-0-inch.html)

kplc16
19-12-14, 23:51
Τσακωσα απο το public το S4-9506. Πρωτα ομως κοματιασα ενα S4-9505.

Μπορει καποιος να προτίνει ενα αξιολογο προγραμμα gps που δε χρειαζεται για να λειτουργησει σωστα και γρηγορα, να ειναι ενεργοπιημένη η ιντερνετικη λειτουργια ;

DaywalkeR
20-12-14, 00:00
Τσακωσα απο το public το S4-9506. Πρωτα ομως κοματιασα ενα S4-9505.

Μπορει καποιος να προτίνει ενα αξιολογο προγραμμα gps που δε χρειαζεται για να λειτουργησει σωστα και γρηγορα, να ειναι ενεργοπιημένη η ιντερνετικη λειτουργια ;

Navigon :thumbsup:

kplc16
20-12-14, 01:30
Navigon :thumbsup:

ανωτερο απο sygic;

DaywalkeR
20-12-14, 15:50
ανωτερο απο sygic;

Σε σχέση με μια παλαιότερη έκδοση του Sygic που είχα στο S2 και δοκίμασα και στο S4 ναι. Πολύ καλύτερο, πιο εύχρηστο πιο γρήγορο και πιο ελαφρύ.

giorgak_IS
20-12-14, 16:03
Κάνα smartphone που να κραταει η ρημαδομπαταρια ικανοποιητικά με χρηση internet ( με android) έχετε υπόψη σας; έχω βαρεθεί να φορτιζω...

LG G2..

Alex_
20-12-14, 17:06
note.
Kανει να φορτισει αρκετες ωρες αλλα μετα ξεχνας να ξαναφορτισεις. Παντα μιλωντας σε νορμαλ πλαισια.
Σε γενικες γραμμες τα πιο "ογκωδη" κινητα εχουν πιο γομαρομπαταριες
Το note 4 που έχω έχει μπαταρία 3220mAh και συστημα Fast Charging δηλαδή σε μιάμιση ώρα έχω πλήρη φόρτιση 100%
... επίσης μου βγαζει 6-7 ώρες οθόνη στο χαλαρό. .

ΥΓ
Χριστο δεν σε πήρα τηλ για το πρόγραμμα για τις ταινίες γιατί προς το παρόν ο ανηψιος το λιώνει στα παιχνίδια :)

Χρίστος
20-12-14, 19:37
Το note 4 που έχω έχει μπαταρία 3220mAh και συστημα Fast Charging δηλαδή σε μιάμιση ώρα έχω πλήρη φόρτιση 100%
... επίσης μου βγαζει 6-7 ώρες οθόνη στο χαλαρό. .

ΥΓ
Χριστο δεν σε πήρα τηλ για το πρόγραμμα για τις ταινίες γιατί προς το παρόν ο ανηψιος το λιώνει στα παιχνίδια :)

Το 4 και το 3 έχουν.
Το 2 και εννοείται και το 1 όχι.

Όσο για την αναμονή που λες... Έλα να στο στήσω εγώ να δεις χρόνους που δεν ήξερες ότι υπάρχουν...και αν το πάμε ανάποδα να στο φορτώσω και να μν σου βγάζει 12ωρο....
Εξαρτάται λοιπόν τι κανεις...

Άστον το μικρό να το χαρεί!

Alex_
20-12-14, 20:04
Το 4 και το 3 έχουν.
Το 2 και εννοείται και το 1 όχι.

Όσο για την αναμονή που λες... Έλα να στο στήσω εγώ να δεις χρόνους που δεν ήξερες ότι υπάρχουν...και αν το πάμε ανάποδα να στο φορτώσω και να μν σου βγάζει 12ωρο....
Εξαρτάται λοιπόν τι κανεις...

Άστον το μικρό να το χαρεί!
Είμαι μακριά αλλιώς θα το φτιάχναμε. ..πες κανένα tip :)
Από χρήση τα γνωστά. ..tapatalk,mail μουσικη για το αμάξι (mp3) και διάφορα sites ενημέρωσης. Παιχνίδια γιοκ..ασε που και το google play σε εφαρμογες το θεωρω πολυ πισω απο οτι το app store..μονιμα wifi στο σπίτι και 3g έξω! !!

gant
06-05-15, 09:26
Με επιμονή και μεγάλη υπομονή, μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα μεσω του Support της LG, να περάσω στο LG G2 το τελευταίο λογισμικό Lollipop 5.0.2 .
Μέσω της εφαρμογής LG PC Suit, κολλούσε στο 5% του downloading του 1,7 Gb προγράμματος.
Αλλά και μέσω του support συνεχώς μου ζητούσε να επανασυνδεθώ με το internet, χωρίς όμως το pc να έχει αποσυνδεθεί στην πραγματικότητα. Ευτυχώς που συνέχιζε το κατέβασμα απ το σημείο που κολλούσε.
Εφαγε έτσι καπου 70 λεπτά μέχρι να ολοκληρωθεί.

A8hnaios
06-05-15, 12:19
Πως ειναι Γιωργο? εχει διαφορες απο το ΚΙΤ ΚΑΤ? Ειναι ποιο smooth?

DaywalkeR
06-05-15, 13:13
Σε S4 πάντως δεν μου άρεσε και πολύ, νομίζω ότι βάρυνε αρκετά με την λόλιποπ...

Alex_
06-05-15, 15:00
Με επιμονή και μεγάλη υπομονή, μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα μεσω του Support της LG, να περάσω στο LG G2 το τελευταίο λογισμικό Lollipop 5.0.2 .
Μέσω της εφαρμογής LG PC Suit, κολλούσε στο 5% του downloading του 1,7 Gb προγράμματος.
Αλλά και μέσω του support συνεχώς μου ζητούσε να επανασυνδεθώ με το internet, χωρίς όμως το pc να έχει αποσυνδεθεί στην πραγματικότητα. Ευτυχώς που συνέχιζε το κατέβασμα απ το σημείο που κολλούσε.
Εφαγε έτσι καπου 70 λεπτά μέχρι να ολοκληρωθεί.
Κάποιοι λένε ότι πριν την εγκατάσταση αλλά και μετά την εγκατάσταση της λολιποπ χρειάζεται επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων. .. μήπως γιαυτο κολλούσε? Κάνε και μια τώρα που την πέρασες ...

...δεν ξερω κατα ποσο ισχύει όλο αυτό που γράφω ή είναι μύθος αλλά δεν έχεις να χάσεις και κάτι εάν το κάνεις! !!

gant
06-05-15, 16:24
Κολλούσε στο κατέβασμα του αρχείου, το upgrade το έκανε σε ενα 20λεπτο. :)
Το τηλέφωνο δουλεύει άψογα και μάλιστα με το νέο λγισμικό, τρώει και λιγότερη ram, άρα δεν συνρρέχει λόγος επαναφοράς στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

gant
06-05-15, 16:53
Πως ειναι Γιωργο? εχει διαφορες απο το ΚΙΤ ΚΑΤ? Ειναι ποιο smooth?
Δεν βλέπω σημαντική διαφορά και τα γραφικά του ΚΙΤ ΚΑΤ μου άρεζαν περισσότερο.
Εξοικονομεί περισσότερη ram όπως διαπίστωσα, αλλά απ ότι έχω διαβάσει τρώει και περισσότερη μπαταρία.


Σε S4 πάντως δεν μου άρεσε και πολύ, νομίζω ότι βάρυνε αρκετά με την λόλιποπ...

Το δικό μου παντως no problem Θοδωρή.

vded
06-05-15, 18:21
Στη Lollipop αλλάζει όλο το system στο οποίο είναι βασισμένο το λειτουργικό (βλέπε ART).
Σαφώς και πρέπει να κάνετε hard reset. Όχι απλή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.
Θα μπείτε στο Recovery του κινητού και θα κάνετε wipe cache/wipe dalvik/wipe media, και μετά ολικό wipe (αλλάζει η ονομασία του από συσκευή σε συσκευή).

A8hnaios
06-05-15, 19:47
Το τηλέφωνο δουλεύει άψογα και μάλιστα με το νέο λογισμικό, τρώει και λιγότερη ram, .

Ποση ΡΑΜ εχεις Γιωργο?

gant
06-05-15, 19:56
Ποση ΡΑΜ εχεις Γιωργο?

2 γίγα Αντώνη. Με την κιτ κατ ήταν γύρω στα 600 μέγα ελεύθερη και τώρα μου λέει 690.

gant
06-05-15, 20:01
Στη Lollipop αλλάζει όλο το system στο οποίο είναι βασισμένο το λειτουργικό (βλέπε ART).
Σαφώς και πρέπει να κάνετε hard reset. Όχι απλή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.
Θα μπείτε στο Recovery του κινητού και θα κάνετε wipe cache/wipe dalvik/wipe media, και μετά ολικό wipe (αλλάζει η ονομασία του από συσκευή σε συσκευή).

Αν ήταν όπως τα λες, θα έπρεπε να υπήρχε λογικά στις οδηγίες του upgrade.

vded
06-05-15, 21:55
Αν ήταν όπως τα λες, θα έπρεπε να υπήρχε λογικά στις οδηγίες του upgrade.
Trust me, ασχολούμαι με τα κινητά και με custom Roms από το 2003.
Αν το έλεγαν στις οδηγίες του upgrade με τα 9/10 των κατόχων ανιδεοι θα γινόταν πόλεμος.
Από KitKat σε Lollipop αλλάζει όλη η δομή του λειτουργικού και ο τρόπος λειτουργίας του.

gant
06-05-15, 23:41
Κολλούσε στο κατέβασμα του αρχείου, το upgrade το έκανε σε ενα 20λεπτο. :)
Το τηλέφωνο δουλεύει άψογα και μάλιστα με το νέο λγισμικό, τρώει και λιγότερη ram, άρα δεν συνρρέχει λόγος επαναφοράς στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.


Trust me, ασχολούμαι με τα κινητά και με custom Roms από το 2003.
Αν το έλεγαν στις οδηγίες του upgrade με τα 9/10 των κατόχων ανιδεοι θα γινόταν πόλεμος.
Από KitKat σε Lollipop αλλάζει όλη η δομή του λειτουργικού και ο τρόπος λειτουργίας του.
Για τα 9/10 συμφωνώ κι εγώ.
Απ την άλλη απ την στιγμή που το κινητό δεν μου κρασάρει πουθενά και τρέχει και καλύτερα από πρώτα, πίστεψε με βαριέμαι να ξαναχτίζω πάλι εφαρμογές, τηλ καταλόγους, φώτος κλπ. :original::original:

A8hnaios
07-05-15, 00:39
https://www.knowyourmobile.com/mobile-phones/android-lollipop/22329/android-lollipop-vs-android-kitkat-new-features-material-design


https://www.phonearena.com/news/Note-4-with-Lollipop-vs-Note-4-with-KitKat-UI-comparison_id65979



https://www.youtube.com/watch?v=XqiCZvzT5M0

vded
07-05-15, 08:02
Για τα 9/10 συμφωνώ κι εγώ.
Απ την άλλη απ την στιγμή που το κινητό δεν μου κρασάρει πουθενά και τρέχει και καλύτερα από πρώτα, πίστεψε με βαριέμαι να ξαναχτίζω πάλι εφαρμογές, τηλ καταλόγους, φώτος κλπ. :original::original:
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, κάθε φορά που περνώ καινούρια custom ROM στο Nexus 6 τρώω ώρες στησίματος.
Αν τσεκαρεις λίγο τα myphone.gr, insomnia.gr, xda-developers.com, θα δεις ότι χρειάζεται το hard reset για να λειτουργεί στρωτά και στο μέλλον η συσκευή.

gant
07-05-15, 10:26
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, κάθε φορά που περνώ καινούρια custom ROM στο Nexus 6 τρώω ώρες στησίματος.
Αν τσεκαρεις λίγο τα myphone.gr, insomnia.gr, xda-developers.com, θα δεις ότι χρειάζεται το hard reset για να λειτουργεί στρωτά και στο μέλλον η συσκευή.
Στο myphone ειδικά είμαι μέλος αρκετά χρόνια, αλλά πάντοτε διαβάζω και άλλα φόρα.
Μη νομίζεις ότι κάνω και πολλά πράγματα με το τηλεφώνο, λίγο φόρουμ, λίγοι φατοβιβλίο, λίγο μέσεντζερ και κανένα μειλ όποτε χρειαστεί, όταν είμαι εκτός σπιτιού. Φυσικά και καμμιά φώτο η βίντεο.
Επίσης έχω το navigon για όποτε χρειαστεί και το torque pro για την μπέμπα.
Τίποτε άλλο από παιχνίδια κλπ.