PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελβετια - Τελη - Ασφαλειες. Τι ισχυει



alexk
30-12-10, 13:20
Εντάξει εγώ συγκρίνω με το κόστος εδώ που είναι υψηλό, αλλά κακά τα ψέμματα ένα τρίλιτρο αμάξι δεν απευθύνεται για τον μέσο μισθό, εκτός αν μιλάμε για πολύ παλιό αυτοκίνητο.

Κατ'αρχάς λυπάμαι για την κατάσταση αλλά ο Νίκος (Μ5) το έχει αναφέρει και έχουμε την ίδια άποψη.
Στην Ελλάδα θεωρήσαν και αυτοί που είχαν μισθό 1100 ευρώ και μένουν με τους γονείς τους ότι είναι ιδιοκτήτες τρίλιτρων και Μ3 Ε46.
Φυσικά έχουν πρόβλημα τώρα που τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα (όχι ότι δεν είχαν πρόβλημα πριν όταν χαλούσε ένα δυναμό ή θέλανε ελαστικά).

Εμένα ο πατέρας μου, μου έλεγε πάντα ένα πράγμα για τα μεγάλα bmw "θέλει να έχεις πνευμόνι".
Αν δεν έχεις πνευμόνι λοιπόν, είναι λάθος να το πάρεις γιατί μετά δεν μπορείς να το συντηρήσεις.

Έχω φίλους εδώ που βγάζουν 5000 ευρώ καθαρά και δεν παίρνουν Α5 ή 335 μετ/νο που τους αρέσει, γιατί στοιχίζει πολύ η αγορά και η συντήρηση αυτών. Αυτός είναι ένας νορμάλ μισθός Ελβετίας... και δεν φθάνει για 335 μεταχειρισμένο.
Τα συμπεράσματα δικά σας.

Stamatis
30-12-10, 13:28
Η Ελβετια τουλαχιστον δινει την εννοια της μιας πινακιδας -πολλα αυτοκινητα- η κανω λαθος;

Παλια μου ειχε εξηγησει ενας τυπος οτι καπως παιζεις με τις πινακιδες.....

Η μαλακιες λεω;
Αλεξη;

alexk
30-12-10, 13:32
Η Ελβετια τουλαχιστον δινει την εννοια της μιας πινακιδας -πολλα αυτοκινητα- η κανω λαθος;

Παλια μου ειχε εξηγησει ενας τυπος οτι καπως παιζεις με τις πινακιδες.....

Η μαλακιες λεω;
Αλεξη;

Ναι, ισχύει. Πληρώνεις τέλη/ασφάλεια για το πιο ακριβό (συν κάτι παραπάνω).
Βέβαια, μπορείς να οδηγείς ένα τη φορά.

Monsta
30-12-10, 13:34
Αφού ξεφύγαμε που ξεφύγαμε, πόσο έχει δλδ η συντήρηση ενός πχ Ε46 Μ3 ή 335 εκεί ρε Αλέξη. Εννοώ τέλη και ασφάλεια απλή ή και μικτή. Η βενζίνη είναι ακόμα πιο ακριβή από εδώ ?

Stamatis
30-12-10, 13:35
Ωραιο μετρο.
Μια χαρα το βλεπω.
Ετσι μπορει καποιος να ειναι νομιμος για να παει το αυτοκινητο του σε ενα track day αν το εχει μονο για τετοιο σκοπο.
Ωραιο μετρο!

Stamatis
30-12-10, 13:37
Αφού ξεφύγαμε που ξεφύγαμε, πόσο έχει δλδ η συντήρηση ενός πχ Ε46 Μ3 ή 335 εκεί ρε Αλέξη. Εννοώ τέλη και ασφάλεια απλή ή και μικτή. Η βενζίνη είναι ακόμα πιο ακριβή από εδώ ?
Οπως το καταλαβαινω εγω, αν εχεις και ενα ακομα αμαξι πχ ενα M5 το Μ3 σου ερχεται τζαμπα.

Αρε Ευρωπη!!!!!

nikos1400
30-12-10, 13:54
Οπως το καταλαβαινω εγω, αν εχεις και ενα ακομα αμαξι πχ ενα M5 το Μ3 σου ερχεται τζαμπα.

Αρε Ευρωπη!!!!!

Κατσε, ειναι στα σχεδια της τροϊκας να εισηγηθει την εφαρμογη του και στην Ελλαδα !!
:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

alexk
30-12-10, 13:54
Αφού ξεφύγαμε που ξεφύγαμε, πόσο έχει δλδ η συντήρηση ενός πχ Ε46 Μ3 ή 335 εκεί ρε Αλέξη. Εννοώ τέλη και ασφάλεια απλή ή και μικτή. Η βενζίνη είναι ακόμα πιο ακριβή από εδώ ?

Ε46 Μ3
τέλη κυκλοφορίας 500 το χρόνο.
Ασφάλεια μεικτή 2400 ευρώ το χρόνο (μιλάμε για το χαμηλότερο μπόνους 30%, ηλικία 30 και από χώρα ευρωπαϊκής ένωσης).
Άν π.χ. είσαι νέος οδηγός (ας πούμε 23) η ασφάλεια θα είναι 10χιλ ευρώ το χρόνο.
Άν είσαι Σέρβος, Τούρκος, Κινέζος (εκτός Ε.Ε.) η ασφάλεια (για το χαμηλότερο μπόνους 30%) θα είναι 4800 ευρώ το χρόνο.

Βενζίνη είναι η πιο φθηνή της Ευρώπης, αλλά δεν μπορείς να την υπολογίσεις σαν πάγιο έξοδο μιας και δεν είναι.

Συντήρηση. Ένα μικρό service σε Ε46 Μ3 μιλάς για 1200 ευρώ και inspection μιλάς για 3000 ευρώ (αντιπροσωπεία, σε συνεργείο έξω πέφτεις έως και 35% σε τιμές με αμφίβολη ποιότητα δουλειάς).

Ναι το αγοράζεις ένα Ε46 Μ3 (με πάνω από 100χιλ χλμ. και 7ετίας) 20 χιλ. ευρώ. Για συντήρησέ το όμως...

Γι'αυτό ο ένας φίλος μου που ανέφερα έχει Fiat coupe και όχι Ε46 Μ3.

atha
30-12-10, 14:04
gia souidia na po ego kai syntisrisi 335.
teli kykloforias gyro sta 250 euro
asfaleia gia andra kato ton 35 sfagi fyro sta 2000 me 3000 euro to xrono gia tin 3 i megalyteri poly( ta asfalistra omos peftoun poly ama meneis sta xoria kai sta dasi edo)
service aplo ladion gyro sto 500 ariko kai inspection gyro sta 1500.
den eimaste kai elvetia alla kai do i syntirisi einai ayto pou kostizei se ena amaxi kai oxi i agora

Stathis
30-12-10, 14:13
https://frugalfellas.com/wp-content/uploads/2010/12/dont_buy_stuff_you_cannot_afford-275x270.jpg

απλα μαθηματα οικιακης οικονομιας. δειτε το βιντεακι:

https://consumerist.com/2007/04/snl-skit-dont-buy-stuff-you-cant-afford.html

Samaro
30-12-10, 14:15
Ωραία όλα αυτά, σαν έξοδα !!
Για γράψτε τώρα και τον μέσο μισθό ;;;

Z4 DCT
30-12-10, 14:22
https://frugalfellas.com/wp-content/uploads/2010/12/dont_buy_stuff_you_cannot_afford-275x270.jpg

απλα μαθηματα οικιακης οικονομιας. δειτε το βιντεακι:

https://consumerist.com/2007/04/snl-skit-dont-buy-stuff-you-cant-afford.html

Η για αμάξι Είναι η για δουλεια......πας μέχρι εκεί που φτάνει η τσέπη σου........ Μετα κάνει τζιζ..... Σκληρό αλλα έτσι Είναι thumb

manos///3
30-12-10, 14:36
Aλεξη εισαι απο τους πολυ τυχερους ανθρωπους -αν και η τυχη παει με τους δυνατους- που ζεις ισως στη πιο πλουσια χωρα του κοσμου.
Το καλοκαιρι εφτασα μεχρι το Λουγκανο (στην ακρη της Ελβετιας) και επαθα πολιτισμικο σοκ!

Ολα τα αλλα οπως τελη-ασφαλειες ειναι ψιλα γραμματα....

Monsta
30-12-10, 14:36
Ωραία όλα αυτά, σαν έξοδα !!
Για γράψτε τώρα και τον μέσο μισθό ;;;

Μα έγραψε ο Άλεξ....ένα ταλιράκι.

Samaro
30-12-10, 14:49
Κώστα δεν είμαι σίγουρος ότι αυτός είναι ο μέσος μισθός.
Σαν λίγα μου φαίνονται. Και βέβαια όπως λέει ο Αλέξ και το ταλιράκι είναι ... καθαρές αποδοχές !!!
:original:

Stamatis
30-12-10, 14:50
Μην μενετε στη απλη συγκριση -μισθος/ποσο κανει ενα αμαξι.
Υπαρχει τεραστια διαφορα με την Ελβετια σε δεικτες βαρβατους, οπως ο δεικτηα τιμων καταναλωτη, ο δεικτης υγειας, ο δεικτης ικανοποιησης (εξω υπαρχει και τετοιος) και εδω ειναι και το παραδοξο: συνηθως στις λεγομενες /ακριβες/ χωρες ο δεικτης ικα οποιησης ειναι υψηλος.
Εμεις παλι πρωτοττπησαμε
Ειμαστε ακριβη χωρα, δεικτη ικανοποιησης δεν μετραμε αλλα κατι μου λεει πως αν τολμαγαμε.......


Οσο για τον δεικτβ τιμων καταναλωτη, στην ελλαδα ανεβηκε 6/100 περιπου ενω εξω μειωθηκε 0.8/100 σε απόλυτα νουμερα.

Τι να λεμε;

Stamatis
30-12-10, 14:54
Η απλη ερωτηση που βαζει τα πραγματα σε ενα μετρο συγκρισης ειναι:
Με 100 ευρω
Ποσα μπουκαλια γαλα παιρνεις
Ποση βενζινη
Ποσα τσιγαρα μαλμπορο
Ποσα παπουτσια πουμα το ιδιο μοντελο
Ποσους καφεδες πινεις
Και η γροθια στο στομαχι: ποσα κιλα βοδινο κρεας αγοραζεις.

Samaro
30-12-10, 15:07
Μην μενετε στη απλη συγκριση -μισθος/ποσο κανει ενα αμαξι.

Δεν κάνουμε σύγκριση βρε Σταμάτη μου.
Δεν μπορεί κανείς να συγκρίνει..... μήλα με λεμόνια !!!
:original:

Monsta
30-12-10, 15:07
Αν το ταλιράκι είναι λίγο, τότε ίσως η Ελβετία να είναι too extreme για σύγκριση. Και να μας πει ο ΆΛεξ αν είναι καθαρά αυτά ή μικτά. Γιατί απ όσο ξέρω εγώ, έξω, πάντα για μικτά μιλάνε.

Monsta
30-12-10, 15:09
Ωραία, το Μ3 μου στη Καλιφόρνια θα έκανε $357 / χρόνο για να κυκλοφορήσει σε σωστούς δρόμους. Και όχι 1.000 ευρώ που πλήρωσα πριν μια βδομάδα.

https://mv.dmv.ca.gov/FeeCalculatorWeb/newVehicleFees.do

edit: Συμπληρώστε τα πεδία, εγώ έβαλα 25Κ ως τιμή αγοράς, και ότι το είχα στη κατοχή μου από τον Γενάρη του 2010. ZIP βάλτε 92656.

alexk
30-12-10, 15:13
Ωραία όλα αυτά, σαν έξοδα !!
Για γράψτε τώρα και τον μέσο μισθό ;;;

Με τη σημερινή ισοτιμία (που το φράγκο έχει ανέβει 30% από τις αρχές του 2010) ο βασικός μισθός είναι 3360 ευρώ (προ κρατήσεων). Μετά τις κρατήσεις (χαμηλές για τέτοιο μισθό + εξαρτάται που μένεις, άν είσαι παντρεμένος με παιδιά κτλ) είναι περίπου 2800 ευρώ.

Ένας καλός μισθός είναι περίπου αυτός που ανέφερα.

Ναι είναι πολύ πλούσια χώρα, ναι υπάρχουν τα καλύτερα αυτοκίνητα στον κόσμο, αλλά αγοράζουν αυτοί που μπορούν.

ΥΓ : RS4 αλλαγή ιμάντα χρονισμού 4000 ευρώ.-

Monsta
30-12-10, 15:18
ΥΓ : RS4 αλλαγή ιμάντα χρονισμού 4000 ευρώ.-

Η χαρά του μάστορα.

Stamatis
30-12-10, 15:19
ΥΓ : RS4 αλλαγή ιμάντα χρονισμού 4000 ευρώ.-

(και ο ******ς της παρεας)

Αμα δεν σου κοψει αποδειξη δεν ειναι φτηνοτερα;


(και εδω πεφτει ξυλο ομαδικο).

Θεωρω οτι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.....

alexk
30-12-10, 15:22
(και ο ******ς της παρεας)

Αμα δεν σου κοψει αποδειξη δεν ειναι φτηνοτερα;


(και εδω πεφτει ξυλο ομαδικο).

Θεωρω οτι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.....

Όχι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.
Άλλωστε ο ΦΠΑ από 01-01-2011 είναι 8%, οπότε σιγά και τι θα γλύτωνες...

Monsta
30-12-10, 15:33
Όχι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.
Άλλωστε ο ΦΠΑ από 01-01-2011 είναι 8%, οπότε σιγά και τι θα γλύτωνες...

και στη Κάλι είναι 8.75%.

Ααααααααχ με πιάσανε τα νεύρα μου πάλι γμτ !!!!!!!!! :ranting2:

Samaro
30-12-10, 15:38
Κάτι τετοια γράφουμε και μετά............. άντε να πάρω τα χάπια μου της πίεσης,που είμαι και μεγάλος !!!:th_Laie_67-1:

atha
30-12-10, 15:52
edo o fpa einai 25% edo kai toulaxiston 15 xronia . perola ayta oloi einai stin apodeixi . mono kati balkanioi-tourkoi arabes mporoun na sou poun kati gia na min kopsoun apodeixei kai ayto mono gia ta ergatika, gia exartimata oxi giati elenxontai apo kei .

meso mistho den xero akribos alla einai gyro sta 2000 euro isos kai ligo parapano pia mia kai i korona exei parei sxedon 20 % se ena xrono
tsigara 5,3 euro
gala gyro sto 0,7 litro
bensini 1,4 peripou

tora gia bodino kai tetoia re paidia den thymamai apo exo
einai pio akribi i zoi edo idios sta exoda diamonis.

Nino
30-12-10, 22:06
γιατι βαζουμε ως δεικτη συγκρισης το Μ3? για πες μας για κατι πιο "καθημερινο" ενα 320 ας πουμε,πια τα τελη πια η ασφαλεια.. να τα δουμε με τον μεσο μισθο,αν και εδω το 320 δεν απευθυνεται στο μεσο μισθο που ειναι και τεσσερις φορες κατω απο εκει...

υγ. προτεινε στους ελβετους να ερχονται στην Ελλαδα ενα ταξιδακι και να κανουν inspection εδω τα ιδια λεφτα θα τους βγει και θα κανουν και διακοπες..:hystericalbs1:

Thomelef
30-12-10, 22:28
μη την ψάνουμε και πολύ την δουλειά παιδιά...και να φανταστείς πως τα αμάξια είναι το
λιγότερο εδώ στην ελλάδα...καταναλωτικά - κάρτες - κτλ κτλ κτλ, δεν ήταν για τον
αμόρφωτο κομπογιαννίτη απο τα γκράβαρα έλληνα...γι'αυτό και τα σημερινά μας χάλια.
κάπου το είχα ξαναπεί...σαν καθημερινό αυτοκίνητο, το ///Μ3 μου κόστιζε πάνω απο
1200 ευρώ τον μήνα μαζί με τις βενζίνες. πείτε μου εσείς τώρα αν μπορεί κάποιος με
2000 μισθό τον μήνα να το έχει. ΕΕΕΕΕΕΕΕ στην γ@μημένη την ελλάδα μέχρι τώρα
μπορούσε. ΠΩΣ?! με κάρτα, την δόση της κάρτας με ένα καταναλωτικό, την δόση του
καταναλωτικού με κάρτα άλλης τράπεζας, επειδή είμαστε και οικονομολόγοι και τα
ξέρουμε και όλα, τα κάνουμε και εξαγορά όλα μαζί σε μια καινούρια τράπεζα και φτου
και απο την αρχή...και μόλις σκουραίνουν τα πράγματα πάλι φτου και απο την αρχή...
όσοι γνωρίζουν το ΤΕΜΠΕ καταλαβαίνουν και την μ@λ@κί@ που βαράει αυτό το
ξυπνιοπούλι που λέγεται ΕΛΛΗΝΑΣ...πείγαν όλοι οι έξυπνοι οικονομολόγοι επαγγελματίες
λοιπόν να κλείσουν τα υψηλότοκα δάνεια τους με το συγκεκριμένο που είναι και
χαμηλότοκο...ΑΜ ΔΕ. έτσι την πάτησαν όλοι και οι τράπεζες κάναν την δουλειά τους.
το ΤΕΜΠΕ δεν είναι ανοιχτό, αλλά δάνειο με σταθερές δόσεις. εκεί λοιπόν που μπορούσε
κάποιος το νορμάλ δάνειο να το κινεί όπως τον βόλευε και ανάλογα με τους μήνιαίους
του τζίρους, έκανε το χατήρι στην τράπεζα να βάλει ημερομηνία λήξεως στα προηγούμενα
δάνεια του...τώρα οι περισόττεροι τραβάνε τις κωλότριχες τους με ένα δάνειο που δεν
ρυθμίζεται στα μέτρα τους...ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ
ΠΑΝΤΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ.
το πράμα είναι απλό ρε μάγκες. έχεις παίρνεις...δεν έχεις δεν παίρνεις that's life. και κάπου
αλλού υπάρχουν παιδάκια που πεθαίνουν απο την πείνα. όχι εμείς οι βλάκες που κοιτάμε
συνέχεια να μπούμε στο μάτι του άλλου. ΓΙΑ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ...

Driver M
30-12-10, 22:52
Για βασικό αυτοκίνητο ίσως να μη μπορούσε κάποιος να έχει Μ3. Βέβαια η Μ3 δεν είναι κατάλληλη για βασικό αυτοκίνητο για πολλούς λόγους, δεν είναι φτιαγμένη γι'αυτό άλλωστε.

Κάποιος όμως που έχει ένα μικρότερο αυτοκίνητο 1400-1600 κυβικών για κάθε μέρα και παίρνει τη Μ3 για καμια βόλτα 1-2 φορές την εβδομάδα, δηλαδή 6-7.000 χλμ το χρόνο, μια χαρά μπορούσε να τη συντηρήσει μέχρι πέρσι, έχοντας μισθό γύρω στα 2 χιλιάρικα και τη βενζίνη κάτω από 1 ευρώ. Μιλάμε για κόστος αγοράς max 30 χιλιάρικα.

Έτσι που έγιναν τα πράγματα σήμερα όμως, με χαράτσια σε μισθούς, τεκμήρια, βενζίνες κλπ κλπ, είναι πλέον αδύνατο κάτι τέτοιο.
Αυτό όμως δε σημαίνει πως καλά γίνεται έτσι, ή ότι όσοι είχαν μέχρι πρώτινος μεταχειρισμένη Μ3 τη χρωστούσαν σε δάνεια ή σε κάρτες.
Σημαίνει πως το κόστος ζωής έχει ανέβει σε απαγορευτικά επίπεδα, χωρίς να έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο σε αυτή την κ**οχώρα και τα μεσαία στρώματα γίνονται ολοένα και φτωχότερα.

Το ότι λοιπόν μέχρι πρώτινος ο Έλληνας μπορούσε να έχει ένα καλό αυτοκίνητο (δε μιλάμε για τίποτα τρελό) και σήμερα δε μπορεί, μόνο αρνητικό είναι και γι'αυτό είναι υπεύθυνο το κράτος που έριξε το βιοτικό επίπεδο των πολιτών.

Stamatis
30-12-10, 23:02
Διορθωσε με, αλλα το κρατος, εμεις δεν ειμαστε;

Driver M
30-12-10, 23:12
Θα έπρεπε να είμαστε εμείς. Βλέπεις όμως στην πράξη να αποφασίζουμε εμείς για τις τύχες μας?

Είναι μεγάλη κουβέντα όμως αυτή και αρκετά off για να την κάνουμε σ'αυτό το τόπικ.

Stathis
30-12-10, 23:14
αυτο ακριβως πηγαινα να γραψω σταματη, αλλα δεν το εγραψα για να μην αναλωθουμε στα γνωστα και ξεστρατισει το θεμα.
ο καθενας αλλωστε εχει τη θεωρια του, με αυτη πορευεται ή θα πορευθει στη ζωη του.
και εκει θα φανει αν ειναι σωστη ή οχι.

Stamatis
30-12-10, 23:16
Σωστα, θα βρεθει η ευκαιρια.
Ας μισησουμε λιγο ακομα την Ελβετια, που οταν εμεις φιλοσοφουσαμε αυτοι ετρωγαν χαρουπια.
Γενικα μιλαω, μην ψαξεις να βρεις τι θελω να πω.

Thomelef
30-12-10, 23:18
Κάποιος όμως που έχει ένα μικρότερο αυτοκίνητο 1400-1600 κυβικών για κάθε μέρα και παίρνει τη Μ3 για καμια βόλτα 1-2 φορές την εβδομάδα, δηλαδή 6-7.000 χλμ το χρόνο, μια χαρά μπορούσε να τη συντηρήσει μέχρι πέρσι, έχοντας μισθό γύρω στα 2 χιλιάρικα και τη βενζίνη κάτω από 1 ευρώ. Μιλάμε για κόστος αγοράς max 30 χιλιάρικα.

6000 - 7000 χιλιόμετρα τον χρόνο.
600 χιλιόμετρα τον μήνα... 200 ευρά
ασφάλεια μεικτή με 1800 το 6μηνο 160 ευρά
σηματάκι 90 ευρά
σύνολο 450 ευρά
τώρα...βάλε μια αλλαγή λαδιών αφού το πάμε τόσο οικονομικά το πράμα.
άλλα 100 ευρώ και φτάσαμε στα 550. ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ κράτα το αυτό.
να υπολογίσουμε και το 1600 που θα είναι καθημερινό περίπου στα 550
ευρώ τον μήνα και αυτό???λείαν επιεικώς θα έλεγα...σύνολο???1100 ευρώ.
υπόλοιπο???900...και έρχεται ο δεύτερο χρόνος. βάλε ένα μεγάλο σέρβις
στα 15.000 - 17.000. +100 ευρά τον μήνα...βάλε και ένα ζευγάρι λάστιχα
άλλα 100 ευρά τον μήνα και φτάσαμε τα 1300...υπόλοιπο 700...τώρα θα
μπορούσε να το έχει κάποιος χαραμοφάης που μένει ακόμα με την μαμά και
τον μπαμπά και τα 700 τα έχει για να τα τρώει μόνος του και καλά σε γούστα.
θα μπορούσε να το έχει κάποιος που είναι ο γνωστός έλληνας οικονομολόγος.
πάντως σίγουρα νοήμον άνθρωπος που μένει μόνος του και έχει οικογένεια
και παίρνει αυτά τα λεφτά, σίγουρα δεν το έχει...ρε άρη!!!μήπως και εσύ
οικονομολόγος είσαι???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:χαρτί και μολύβι μάγκες...
φιλικά πάντα.

Driver M
30-12-10, 23:49
6000 - 7000 χιλιόμετρα τον χρόνο.
600 χιλιόμετρα τον μήνα... 200 ευρά
ασφάλεια μεικτή με 1800 το 6μηνο 160 ευρά
σηματάκι 90 ευρά
σύνολο 450 ευρά
τώρα...βάλε μια αλλαγή λαδιών αφού το πάμε τόσο οικονομικά το πράμα.
άλλα 100 ευρώ και φτάσαμε στα 550. ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ κράτα το αυτό.
να υπολογίσουμε και το 1600 που θα είναι καθημερινό περίπου στα 550
ευρώ τον μήνα και αυτό???λείαν επιεικώς θα έλεγα...σύνολο???1100 ευρώ.
υπόλοιπο???900...και έρχεται ο δεύτερο χρόνος. βάλε ένα μεγάλο σέρβις
στα 15.000 - 17.000. +100 ευρά τον μήνα...βάλε και ένα ζευγάρι λάστιχα
άλλα 100 ευρά τον μήνα και φτάσαμε τα 1300...υπόλοιπο 700...τώρα θα
μπορούσε να το έχει κάποιος χαραμοφάης που μένει ακόμα με την μαμά και
τον μπαμπά και τα 700 τα έχει για να τα τρώει μόνος του και καλά σε γούστα.
θα μπορούσε να το έχει κάποιος που είναι ο γνωστός έλληνας οικονομολόγος.
πάντως σίγουρα νοήμον άνθρωπος που μένει μόνος του και έχει οικογένεια
και παίρνει αυτά τα λεφτά, σίγουρα δεν το έχει...ρε άρη!!!μήπως και εσύ
οικονομολόγος είσαι???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:χαρτί και μολύβι μάγκες...
φιλικά πάντα.

Θωμά, αν υποθέσουμε ότι η Μ3 καίει 15λ/χλμ (μεικτά πάντα), τότε στα 600 χλμ είναι 90 λίτρα επί 1 ευρώ που είχε πριν κανα χρόνο η βενζίνη πάνω κάτω, 90 ευρώ χονδρικά.

Επίσης, η μεικτή δεν είναι απαραίτητη ντε και καλά. Δε δίνουν πολλοί 2-2500 χιλιάρικα για ένα αυτοκίνητο που δύσκολα κοστίζει εμπορικά πάνω από 25, με το ρίσκο βέβαια να πάθει ζημιά που να μην έχουν να την πληρώσουν. Αλλά τόσο που κοστίζουν τα ανταλλακτικά, ακόμα και στο 1600άρι παίζει μετά από γερή στούκα να μην είχαν να το φτιάξουν.
Άρα τη βγάζουμε και τη μεικτή, και έχουμε το εξάμηνο 600 ευρώ περίπου, άρα 100 ευρώ το μήνα.

Γενικά, μέχρι πρότινος ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα και αν όχι ένα άτομο, ένα ανδρόγυνο με γύρω στα 2 χιλιάρικα ευρώ το μήνα μπορούσαν να έχουν τέτοια αυτοκίνητα, χωρίς δάνεια και κάρτες (και μεμονωμένα ίσως, απλά θα έπρεπε να γίνουν αυστηρές περικοπές από εξόδους, ένδυση κλπ, κάτι που δεν έχει νόημα).
Σήμερα όμως όχι. Αν αυτό δεν είναι πισωγύρισμα τότε τι είναι?

Και Στάθη, συμφωνώ πως ο καθένας πορεύεται με ότι έχει στη ζωή.
Δεν είναι αυτός ο καθένας υποχρεωμένος όμως να ξέρει πως ο κάθε ανίκανος πολιτικός θα του κόψει μισθούς, συντάξεις, θα αυξήσει ΦΠΑ κλπ, εκτός και αν διαθέτει μαντικές ικανότητες.
Συνεπώς, υπάρχουν και οι αστάθμητοι παράγοντες για τους οποίους ο μέσος πολίτης δεν είναι υπεύθυνος και ούτε ερωτήθη ποτέ. Γι'αυτό και ρίχνω τεράστιες ευθύνες στο κράτος και την πολιτική του.

Stamatis
30-12-10, 23:50
Off topic.
Θα το μετακινουσα εγω, αλλα επειδη εχει γραψει admin στο θεμα και ειναι κανονας να μην πειραζουν οι mods γραπτα των admins, απλα αναφερω πως ειμαστε εκτος θεματος.

Thomelef
30-12-10, 23:52
τυπικά το Μ3 καίει 12 λίτρα. πρακτικά δεν τα καίει...είναι χαζό να πιστεύει κάποιος πως με
100 ευρώ το μήνα έχει Μ3...το μεγαλύτερο λάθος είναι να μην έχεις μεικτή...για ένα
εξάμηνο το άλλαξα και τώρα πάλι το ξαναγύρισα. πολύ άγχος...το αμάξι αυτό έχει μίνιμουμ
600 ευρώ το μήνα. και το ντεπόζιτο του βγάζει 300κάτι χιλιόμετρα.
δεν είναι μόνο η κυβέρνηση φίλε μου που μας εκανε έτσι...την μεγαλύτερη ζημιά ο έλληνας
καταναλωτής την έπαθε όταν οι τράπεζες έκλεισαν την στρόφυγγα. όλοι με δανεικά ζούνε.

Z-man
31-12-10, 00:29
Παντως κυριοι δεν ειναι μονο τι μισθους εχει στην Ελβετια κ τι στην Ελλαδα.Το κυριοτερο ειναι οτι ο μισθος στην Ελλαδα ,αν κ μικροτερος σε σχεση με την Ελβετια ,φευγει για ασφαλειες χωρις καλυψεις ,σε υψηλοτερο κοστος καταναλωσης (βλεπε 5 ε καφε) ,σε υψηλα ενοικια ή υψηλοτοκα δανεια σπιτιων κ αυτοκινητων κ φυσικα σε πολλους φορους χωρις πκοινωνικες παροχες.Μεχρι κ τα διοδια που πληρωνουμε δεν ειναι για ασφαλεις δρομους (βλεπε Κορινθου -Πατρων) .Αντιθετα στην Ελβετια με μεγαλυτερους μισθους πληρωνεις λιγοτερα κ απολαμβανεις περισσοτερες ανεσεις κ παροχες .Παραδειγμα αποτελουν οι δρομοι τους που κ ασφαλειας ειναι κ γρηγοροι κ χωρις διοδια!Συμπερασμα μην συγκρινουμε τον Ανθρωπο που ΖΕΙ κ τον ανθρωπο που ΕΠΙΒΙΩΝΕΙ.....

alexk
31-12-10, 00:43
Γενικά, μέχρι πρότινος ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα και αν όχι ένα άτομο, ένα ανδρόγυνο με γύρω στα 2 χιλιάρικα ευρώ το μήνα μπορούσαν να έχουν τέτοια αυτοκίνητα, χωρίς δάνεια και κάρτες (και μεμονωμένα ίσως, απλά θα έπρεπε να γίνουν αυστηρές περικοπές από εξόδους, ένδυση κλπ, κάτι που δεν έχει νόημα).


Αστείο και ουτοπικό μου ακούγεται αυτό.
Αν είναι να στερηθεί κάποιος να πάρει ένα ρούχο στη γυναίκα και στο παιδί του για να έχει 'ακριβό' αμάξι, να το βράσω το αυτοκίνητο. Αυτή είναι η δική μου άποψη.

Μου κάνει εντύπωση δε ότι ενώ στην Ελλάδα δεν παίζει εγγύηση για ένα Μ3 Ε46 κανείς μέχρι τώρα (εκτός από Θωμά και Στάθη που είναι ιδιοκτήτες Μ) δεν σκέφτεται τι γίνεται αν χαλάσει κάτι.

Εγώ το 'τεστ' που κάνω στον εαυτό μου πριν πάρω κάποιο όχημα είναι το εξής.
- πόσο 'ζορίζομαι' να πάρω ένα σετ ζάντες ?
- πόσο 'ζορίζομαι' να πάρω ένα διαφορικό ?
- πόσο 'ζορίζομαι' να πάρω ένα σασμάν ?
Άν δεν ζορίζομαι λοιπόν (του στυλ ότι τη μάμησα και δεν μπορώ να το φτιάξω) σημαίνει ότι είναι για το επίπεδό μου.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιττα λέει...

Skyline_IS
31-12-10, 00:52
Σκεπτικο Ευρωπης :

βγάζουν 5000 ευρώ καθαρά και δεν παίρνουν Α5 ή 335 μετ/νο που τους αρέσει, γιατί στοιχίζει πολύ η αγορά και η συντήρηση αυτών. Αυτός είναι ένας νορμάλ μισθός Ελβετίας...

Σκεπτικο Εξυπνου ελληναρα :

Τωρα και συ ελληνα με μισθο 1000 ευρω μπορεις να εχεις Μ3.Αφου κλεβεις την εφορια και οτι μπορεις εχεις και συ το αμαξι το ονειρων σου με ωραιο δανειακι ασχετως που δεν μπορεις να το ξεπληρωσεις

Thomelef
31-12-10, 09:10
έτσι για να είμαστε και ον τόπικ, ηταν χθές το βράδυ η ξαδέρφη της γυναίκας μου εδώ
και είχαμε την συγκεκριμένη κουβέντα. η κοπέλα έχει το 120 ντίζελ και πληρώνει 5000
για ασφάλεια το χρόνο...δουλεύει για την ευρωπαική ένωση με ΣΥΜΒΑΣΗ με 3800 μηνιαίο
μισθό.είναι εκεί εδώ και τέσσερα χρόνια και του χρόνου επιστρέφει. πρίν φύγει λοιπόν
και με την νοοτροπία του έλληνα, ονειρευόταν την στιγμή που θα γυρίσει, για να πάρει
το αμάξι των ονείρων της...ένα μπόξτερ. πλέον με άλλη νοοτροπία, λέει πως πέραν του
άσσου εδώ στην ελλάδα δεν μπορεί να έχει άλλο αμάξι, γιατί δεν θέλει να έχει επαφή με
κάρτες κτλ κτλ για να έχει ένα όνειρο που ακόμα τελικά δεν μπορεί να έχει...εγώ πάλι
σαν θωμάς λέω πως το δικό μου αμάξι και την χρονιά που το πείρα, δεν ήταν για τα
μέτρα μου...γιατί???γιατί και εγώ κοίταξα την αγορά του και την αιτησια ασφάλιση του.
απ'εκεί και πέρα βλέπουμε...δεν μου έλειψε όμως τπτ, παντρέυτικα, δεν λείπει τπτ απο
την κόρη μου και το κυριότερο δεν χρωστάω πουθενά και σε κανένα...χάλασα όμως ένα
πολύ σημαντικό πράγμα...την καλή αποταμίευση που έκανα...την χάλασα κατά 50%
ετησίως...επί τέσσερα χρόνια που το είχα για καθημερινό αυτοκίνητο, είναι αρκετά λεφτά.
εξού και ο λόγος αγοράς του ίμπιζα. τώρα μετά απο 6 μήνες μπορώ να πώ πως είμαι όπως
πρέπει να είμαι...πάλι όμως το αμάξι μου κοστίζει περίπου 600φεύγα ευρώ τον μήνα...δεν
με πειράζει. μπορώ να τα δίνω και να το ευχαριστιέμαι. αλλά σε καμμία περίπτωση δεν
ήταν για μένα αμάξι καθημερινό...
τέλος αυτό που θέλω να επισημάνω είναι πως το να στενεύεις απο εδώ και απο εκεί τα
περιθώρεια σου για να πείσεις τον εαυτό σου πως μπορείς να αποκτήσεις ένα αμάξι είναι
μέγα λάθος...γιατί???γιατί ακόμα και αν δεν σε παίρνει, τελικά θα βρείς τον τρόπο να
κοροιδέψεις τον εαυτό σου και να τον πείσεις πως μπορείς...η οικονομία του καθένα απο
εμάς είναι μια κατσαρόλα...μόλις η κατσαρόλα γεμίσει και δεν παίρνει άλλο και αρχίζει
και τρέχει, τότε μπορούμε να πάρουμε και να χαλάσουμε αυτά που στάζουν...ποτέ όμως
το περιεχόμενο που βρίσκεται μέσα στην κατσαρόλα. επίσεις θα πρέπει να κάνουμε
κουμάντο με ότι και αν κάνουμε, πως η κατσαρόλα πρέπει να συνεχίσει να ξεχυλίζει...
είτε λίγο είτε πολύ...

merlin
31-12-10, 09:36
Φίλε Θωμά !!!

Γιατί μετατρέπουμε σε μιζέρια τα όνειρα μας ;;; Γιατί τους αφήνουμε να μας το κάνουν αυτό ;;; Δεν είμαστε Ελβετοί... είμαστε Έλληνες... Τα ζούμε τα όνειρά μας και τα πραγματοποιούμε !!!

Πήρες το Μ3 σου... μπορούσες να το πάρεις... Καλά έκανες !!! Το ευχαριστήθηκες !!! Σε ζηλεύω που έκανες το όνειρό σου πιό μικρός... εγώ το ένανα μεγαλύτερος... ποιος είναι αυτός ο καραγκιόζης που θα με κάνει να το μετανοιώσω... Ποιος είναι αυτός που θα μου πεί ότι δεν το άξιζαν, όλοι όσοι πραγματοποίησαν τα όνειρά τους...

Να πάνε να γ@μηθούνε όλοι... Δουλεύουμε πολύ, απολαμβάνουμε τους κόπους μας και θα γεράσουμε έχοντας πράγματα να θυμόμαστε !!! Και όχι την μιζέρια του κάθε εξυπνάκια, κάθε εθνικότητας !!!

Ζήστε την ζωή σας !!! Περνάει γρήγορα !!! Τα παιδιά μας θα ζήσουν την δική τους ζωή, και εμείς απλά θα τους κλέψουμε στιγμές !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Thomelef
31-12-10, 09:49
Φίλε Θωμά !!!

Γιατί μετατρέπουμε σε μιζέρια τα όνειρα μας ;;; Γιατί τους αφήνουμε να μας το κάνουν αυτό ;;; Δεν είμαστε Ελβετοί... είμαστε Έλληνες... Τα ζούμε τα όνειρά μας και τα πραγματοποιούμε !!!

Πήρες το Μ3 σου... μπορούσες να το πάρεις... Καλά έκανες !!! Το ευχαριστήθηκες !!! Σε ζηλεύω που έκανες το όνειρό σου πιό μικρός... εγώ το ένανα μεγαλύτερος... ποιος είναι αυτός ο καραγκιόζης που θα με κάνει να το μετανοιώσω... Ποιος είναι αυτός που θα μου πεί ότι δεν το άξιζαν, όλοι όσοι πραγματοποίησαν τα όνειρά τους...

Να πάνε να γ@μηθούνε όλοι... Δουλεύουμε πολύ, απολαμβάνουμε τους κόπους μας και θα γεράσουμε έχοντας πράγματα να θυμόμαστε !!! Και όχι την μιζέρια του κάθε εξυπνάκια, κάθε εθνικότητας !!!

Ζήστε την ζωή σας !!! Περνάει γρήγορα !!! Τα παιδιά μας θα ζήσουν την δική τους ζωή, και εμείς απλά θα τους κλέψουμε στιγμές !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

έχεις απόλυτο δίκιο νίκο...δυστηχώς έτσι είναι όμως. την ζωή μας την καθορίζουν
αυτοί οι καραγκιόζηδες...αφού μας έβαλαν στο τριπάκι και μας άφησαν να αγγίξουμε
το όνειρο τώρα τραβάνε την κουβέρτα απότομα...φυσικά και δεν χρωστάμε σε κανένα,
αφού ξεπατωνόμαστε απο το πρωί μέχρι το βράδυ για να ζήσουμε όσο καλύτερα
μπορούμε...
εγώ απλά θα επαναλάβω δυο πολύ σοφές κουβέντες του πατέρα μου, απο τις πολές
που συνιθήζει να λέει και σε μένα και στον αδερφό μου...
ΧΑΜΗΛΑ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ και ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΑΛΛΑΣΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΘΑ ΤΗΝ ΞΟΔΕΥΕΙΣ
ΣΤΑΓΟΝΑ ΣΤΑΓΟΝΑ...με αυτούς τους καραγκιόζηδες δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει...
κάτσε και να δούμε λοιπόν τι θα γίνει με όσους έτρεξαν τώρα να πάρουν σπίτι
που καταργούν το πόθεν έσχες για πρώτη κατοικία, μετά απο 3 - 4 χρόνια...
έτσι την πατάει ο έλληνας νίκο...δυστηχώς.
και για να μιλάμε και για όνειρα, εγώ ακόμα μένω στο ενοίκιο και δεν έχω ένα σπίτι
που να μπορώ να το φτιάξω όπως εγώ γουστάρω...that's life όμως και δεν μπορώ
να κάνω τπτ άλλο απο το να κρατήσω το κεφάλι ψηλά και να συνεχίσω την πορεία
μου μέχρι να το αποκτήσω...ακόμα και μετά απο 10 χρόνια...κάποια στιγμή
θα το καταφέρω.

SuperSonic
31-12-10, 10:06
Στην Ελβετια το βοιοτικο επιπεδο ειναι αλλου στην κυριολεξια και για αυτο υπαρχουν και μεγαλοι μισθοι..Οταν ομως βλεπεις το Γαλα να ειναι στην Ελβετια 1 ευρω το λιτρο και εδω 1,5 καταλαβαινεις την διαφορα..και οχι μονο στο Γαλα αλλα και σε πολλα αλλα προιοντα.

Η Ζυρίχη θεωρείται η πόλη με το υψηλότερο βιωτικό επίπεδο στην Ευρώπη. Η πόλη με το δεύτερο υψηλότερο είναι η Γενεύη, επίσης στην Ελβετία.
Την Ελβετια δεν την αγγιζουν τα προβληματα που γινονται στην ευρωπη μιας και δεν ειναι τυχιαο οτι ολοι οι λεφταδες εχουν τις καταθεσεις τους.

Παντως οι Ελβετοι ειναι για πολλους υπερτσιγγουνιδες αλλα εγω δεν το βλεπω ετσι μιας και εχουν τρομερη παιδεια και σκεφτονται εξυπνα.

merlin
31-12-10, 10:10
Η Ελβετία είναι παγκόσμιο πλυντήριο χρήματος !!! Έτσι και κοπούν κάποτε τα "απορυπαντικά" θα δούμε τι θα γίνει... Θα φανεί η μοναξιά του γέρο Σκρούτζ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

SuperSonic
31-12-10, 10:14
To θεμα δεν ειναι η Ελβετια..το θεμα ειναι τι κανουμε εμεις..εδω ο αλλος χριστουγγενιατικα καταθεσε πινακιδες και δεν ειναι ο μονος!

Εμεις επρεπε να ειμαστε καλυτερη χωρα απο την Ελβετια αλλα δυστηχως μονοι μας αυτοκτονησαμε.

GEORGE316
31-12-10, 10:34
Η νοοτροπια καθε λαου ειναι δικο της δουλεια..
σαν ελληνες εχουμε και εμεις τα απωθημενα μας.
οπως για εμας οταν ερθει ενας φιλος στο σπιτι θα του βγαλουμε ενα πιατο να φαει μαζι μας ,ετσι ο αμερικανος θα καλεσει τον πατερα του στο γαμο του και αν δεν τους καλεσει οι γονεις δεν θα πανε!
η εργασια ανεκαθεν ηταν και θα ειναι μια διαδικασια που για την πλειοψηφια θα δρα ως μορφη δουλοποιησης,κατα την μειωψηφια θα επωφελουνται με αβασταχτο αντιτιμο.
εξηγουμαι.ενα golden boy εδω στην ελλαδα αμοιβεται με 15.000 το μηνα ετσι?οικογενεια?
βλεπει το παιδι του?οχι γιατι δουλευει απο τις 10 το πρωι μεχρι και την αλλη μερα στις 10 το πρωι καποιες φορες.....οδηγαει φερραρι?ε και?τη διαδρομη απο το σπιτι στο γραφειο κανει...εχει γκομενα τη γραμματεα του?τη γυναικα του την εχουν σειρα....
θελω να πω πως ενα εισοδημα δεν καθοριζει απαραιτητα και μονοπρακτα το βιοτικο επιπεδο του ανθρωπου.και στο κατω κατω εγω τα χρηματ απου περισσευω θελω να τα τρωω σε βενζινες ωστε το 28ρι να μην ισιωνει,αλλος παλι θελει να τα τρωει στα θεατρα και αλλος να τα κανει μασουρια.....

m_power_lunatic
31-12-10, 10:47
Εχω να συντηρησω την Μ3 Ε46 (ας πουμε οσο ολοι οι αλλοι απο καπου θα λειψουν τα 1000 ευρω τελη) αλλα την αλητεια και την ψευτια δεν την χωνεψα ποτε.....ειναι ο κάλος μου πως να το πω,στραβωνω,εχω πιασει ανθρωπο απο τον λαιμο για τετοιο λογο,να δωσω 1000ευρω στα μουνοπ@ν@ για ποιον λογο???Επειδη καποιος ΠΡΟΔΟΤΗΣ πολιτικος τα εφαγε με καποιο λαμογιο κολλητο του???Ωραια....τ@ @******@ μου στο στομ@ του Παπακωνσταντινου για φετος!Ακουγεται υπερβολικο μου ειπαν καποιοι......ΕΓΩ αισθανομαι καλα ομως,ειναι η δικια μου μαχη και γροθια στο συστημα.......ειμαι ΖΩΝΤΑΝΟΣ....ετσι το βλεπω εγω παιδια.

Thomelef
31-12-10, 10:57
Η νοοτροπια καθε λαου ειναι δικο της δουλεια..
σαν ελληνες εχουμε και εμεις τα απωθημενα μας.
οπως για εμας οταν ερθει ενας φιλος στο σπιτι θα του βγαλουμε ενα πιατο να φαει μαζι μας ,ετσι ο αμερικανος θα καλεσει τον πατερα του στο γαμο του και αν δεν τους καλεσει οι γονεις δεν θα πανε!
η εργασια ανεκαθεν ηταν και θα ειναι μια διαδικασια που για την πλειοψηφια θα δρα ως μορφη δουλοποιησης,κατα την μειωψηφια θα επωφελουνται με αβασταχτο αντιτιμο.
εξηγουμαι.ενα golden boy εδω στην ελλαδα αμοιβεται με 15.000 το μηνα ετσι?οικογενεια?
βλεπει το παιδι του?οχι γιατι δουλευει απο τις 10 το πρωι μεχρι και την αλλη μερα στις 10 το πρωι καποιες φορες.....οδηγαει φερραρι?ε και?τη διαδρομη απο το σπιτι στο γραφειο κανει...εχει γκομενα τη γραμματεα του?τη γυναικα του την εχουν σειρα....
θελω να πω πως ενα εισοδημα δεν καθοριζει απαραιτητα και μονοπρακτα το βιοτικο επιπεδο του ανθρωπου.και στο κατω κατω εγω τα χρηματ απου περισσευω θελω να τα τρωω σε βενζινες ωστε το 28ρι να μην ισιωνει,αλλος παλι θελει να τα τρωει στα θεατρα και αλλος να τα κανει μασουρια.....

φυσικά και έτσι ακριβώς είναι...ο καθένας πράτει όπως νομίζει και αισθάνεται...
το θέμα είναι να μην μετανοιώνει στο τέλος με τις επιλογές του...και άντε,
μαλακίες είναι τα περισόττερα και μένει η εμπειρία...τι γίνεται όμως όταν αυτή
η μαλακία μετά την εμπειρία γίνεται μαρτύριο???εδώ και 7-8 χρόνια πάντως,
το θέμα αμάξι για μένα δεν υποδηλώνει τπτ...μέχρι και η κουτσή μαρία έπαιρνε
αυτό που ήθελε...και γενικότερα τα υλικά αγαθά...καταφέραμε να ξεφτιλίσουμε
τα πάντα, με αποτέλεσμα να ξεφτιλιστούμε εμείς οι ίδιοι στο τέλος...αυτή είναι
η άποψη μου και δεν θεωρώ παράλογο κάποιος άλλος να έχει αντίθετη γνώμη.
σε καμμία περίπτωση όμως πλέον δεν δικαιολογώ άτομα που μέχρι πρόπερσι με
ανεβοκατέβαζαν μαλάκα για τις επιλογές μου, είτε γιατί δεν έβαλα για 25 χρόνια
δάνειο για σπίτι, είτε γιατί δεν έπαιρνα το πόρσε που ήθελα με κάνα δανειάκι και
περίμενα να βγάλω μπόγο στην μπάντα για να κάνω αυτό που θέλω...η αγγελεία
υπάρχει ακόμα του φίλου που με ειρωνευόταν...φυσικά και δεν χαίρομαι με την
δυστηχία και την αγωνία του άλλου, αλλά βρε παιδιά...ας προσγειωθούμε κάποτε.
όλα αυτά είναι προσωπικές ικανοποιήσεις...η ευτυχία βρίσκεται αλλού...υγεία
λοιπόν, εύχομαι όλοι να βρούν την άκρη με τα προβλήματα που έχουν και
υπομονή...ας ζοριστούμε και λίγο...καλό θα μας κάνει. να μάθουμε να εκτιμάμε
και λίγο κλύτερα τα πράγματα...

NickE60
31-12-10, 12:08
Στην Ελβετια το βοιοτικο επιπεδο ειναι αλλου στην κυριολεξια και για αυτο υπαρχουν και μεγαλοι μισθοι..Οταν ομως βλεπεις το Γαλα να ειναι στην Ελβετια 1 ευρω το λιτρο και εδω 1,5 καταλαβαινεις την διαφορα..και οχι μονο στο Γαλα αλλα και σε πολλα αλλα προιοντα.

Η Ζυρίχη θεωρείται η πόλη με το υψηλότερο βιωτικό επίπεδο στην Ευρώπη. Η πόλη με το δεύτερο υψηλότερο είναι η Γενεύη, επίσης στην Ελβετία.
Την Ελβετια δεν την αγγιζουν τα προβληματα που γινονται στην ευρωπη μιας και δεν ειναι τυχιαο οτι ολοι οι λεφταδες εχουν τις καταθεσεις τους.

Παντως οι Ελβετοι ειναι για πολλους υπερτσιγγουνιδες αλλα εγω δεν το βλεπω ετσι μιας και εχουν τρομερη παιδεια και σκεφτονται εξυπνα.

Τα μεγάλα συμφέροντα, ξέρουμε ποια είναι αυτά, μην τα επαναλαμβάνουμε συνεχώς.. έκαναν τα αδύνατα δυνατά (με τα ανδρείκελα που κυβερνούν και πάντα τα έχουν του χεριού τους) για να μπούμε με ψευδή στοιχεία στην ΟΝΕ ενώ όλοι ήξεραν οτι δεν το αξίζουμε, δεν μας παίρνει, δεν χωράμε, δεν μπορούμε, για να οικονομήσουν από τα προγράμματα με δήθεν επενδύσεις και παραμυθένια ανάπτυξη με ξένα λεφτά... με τυράκι την απασχόληση.. που τελικά μαζεψαν στα έργα όλους τους πεινασμένους αλλοδαπούς και τους έπιναν το αίμα για 15 ευρώ, ενώ αυτοί κατέγραφαν υπερκέρδη, γιατί δήθεν οι Έλληνες δεν θέλουν να δουλεύουν... πως να θέλουν να δουλεύουν με 15 ευρώ και ανασφάλιστοι? Οι αλλοδαποί από το ισότιμο των 15000δρχ που έπαιρναν το ΜΗΝΑ στη χώρα τους αισθάνονταν πανευτυχείς και μάζευαν όλο το συγγενολόι και τους φίλους να έρθουν για δουλειά ....πολλά τζάμπα χέρια γεμάτα χαρά....και οι "εργολάβοι" κάθε λογής, ακόμα μεγαλύτερη..
Τι γινόταν το 98? Δεν είχαμε να φάμε? Δεν είχαμε δουλειές? Δε νομίζω! και αλλοδαπούς είχαμε (σε λογικά πλαίσια) ...αλλά και καλά αυτοκίνητα είχαμε!
Από το χρηματιστήριο, την ψεύτικη ευφορία για τους ΟΑ 2004 και τη Θεοποίηση του ευρώ και ειδικά μετά την έλευσή του, άρχισε η κατατρακύλα για τους πολλούς και η ευτυχία για τους πολύ λίγους και γνωστούς... οι οποίοι στο κάτω κατω και να φαλιρίσουν ...στα π@π@ρια τους, με ξένα λεφτά δούλευαν και θα δουλεύουν ...και έχουν κάνει και τα κουμάντα τους στο εξωτερικό ..για κάθε ενδεχόμενο... φυλακή δεν πρόκειται να μπει ποτέ κανείς, γιατί θα πρέπει να τους ακολουθήσουν οι μισοί πολιτικοί και οι μισοί δικαστικοί...

Αν δεν είχαμε μπει στο Ευρώ τωρα θα ξέραμε τι μας γίνεται και θα είμασταν όλοι ευτυχέστεροι.. ίσως με λιγότερα "προσόντα" αλλά θα μπορούσαμε να προγραμματιστούμε και να ελιχθούμε ανάλογα. Τώρα μας προγραμματίζουν άλλοι κι εμείς χτυπάμε παλαμάκια ..σαν τα κουρδιστά ζωάκια.. Είτε το θέλαμε είτε όχι, αποφάσισαν άλλοι για εμάς... οι αρχιαπατεώνες..

Η Ελβετία γιατί δεν μπήκε στο Ευρώ? Στο κέντρο της ΕΕ βρίσκεται και διαχειρίζεται όλο το χρήμα.. δεν ήξερε? Δεν έβλεπε τις λαμογιές? ηλίθια ήταν να μπλέξει...

Stathis
31-12-10, 12:28
η ελβετια για αλλους λογους δεν μπηκε στο ευρω. δεν ειναι καν μελος της ΕΕ. ειναι μια ειδικη περιπτωση χωρας...

NickE60
31-12-10, 12:35
Σωστά ΕΕ ήθελα να πω και έγραψα Ευρώ εννοώντας ένωση-νομισματική ενοποίηση ..κεκτημένη ταχύτητα

m_power_lunatic
31-12-10, 13:08
φυσικά και έτσι ακριβώς είναι...ο καθένας πράτει όπως νομίζει και αισθάνεται...
το θέμα είναι να μην μετανοιώνει στο τέλος με τις επιλογές του...και άντε,
μαλακίες είναι τα περισόττερα και μένει η εμπειρία...τι γίνεται όμως όταν αυτή
η μαλακία μετά την εμπειρία γίνεται μαρτύριο???εδώ και 7-8 χρόνια πάντως,
το θέμα αμάξι για μένα δεν υποδηλώνει τπτ...μέχρι και η κουτσή μαρία έπαιρνε
αυτό που ήθελε...και γενικότερα τα υλικά αγαθά...καταφέραμε να ξεφτιλίσουμε
τα πάντα, με αποτέλεσμα να ξεφτιλιστούμε εμείς οι ίδιοι στο τέλος...αυτή είναι
η άποψη μου και δεν θεωρώ παράλογο κάποιος άλλος να έχει αντίθετη γνώμη.
σε καμμία περίπτωση όμως πλέον δεν δικαιολογώ άτομα που μέχρι πρόπερσι με
ανεβοκατέβαζαν μαλάκα για τις επιλογές μου, είτε γιατί δεν έβαλα για 25 χρόνια
δάνειο για σπίτι, είτε γιατί δεν έπαιρνα το πόρσε που ήθελα με κάνα δανειάκι και
περίμενα να βγάλω μπόγο στην μπάντα για να κάνω αυτό που θέλω...η αγγελεία
υπάρχει ακόμα του φίλου που με ειρωνευόταν...φυσικά και δεν χαίρομαι με την
δυστηχία και την αγωνία του άλλου, αλλά βρε παιδιά...ας προσγειωθούμε κάποτε.
όλα αυτά είναι προσωπικές ικανοποιήσεις...η ευτυχία βρίσκεται αλλού...υγεία
λοιπόν, εύχομαι όλοι να βρούν την άκρη με τα προβλήματα που έχουν και
υπομονή...ας ζοριστούμε και λίγο...καλό θα μας κάνει. να μάθουμε να εκτιμάμε
και λίγο κλύτερα τα πράγματα...

?????????????????????Δεν νομιζω να αναφερεσαι σε εμενα θα μου το ελεγες ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???????

ghost-rider
31-12-10, 13:32
Απο αρχαιοτατους χρονους η Ελλαδα ειναι το μηλον της Εριδος.
Κυριως λογω γεωγραφικης θεσης.
Εσκεμμενα τη θελουν ζωντανη μα και αδυναμη ταυτοχρονα.
Υποχειριο της εκαστοτε μεγαλης δυναμης για πολλους σκοπους.

Κακα τα ψεμματα. Για τις μεγαλες δυναμεις η Ελλαδα ειναι το ταμειο εισπραξεων των διοδιων...

Δε θα κρινω το αν επρεπε η οχι να μπουμε στο ευρω.
Ουτε τι θα γινοταν αν γινομασταν τσιρακια των Αμερικανων η των Ρωσων.

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν μας εβλαψε και τοσο η εισοδος στο ευρω.
Το θεμα ειναι οτι με το που μπηκαμε καποιοι νταβατζηδες-αεριτζηδες βρηκαν ευκαιρια να μας καβαλησουν.
Θα μου πειτε πριν τι γινοταν? Το ιδιο, οχι τοσο ασυστολα.
Με το που μπηκαμε, ανατιμησεις, εκμεταλλευση και αισχροκερδια εγιναν θρησκεια.

Αν δεν ημαστε τωρα στο ευρω, θα βαραγαμε μερικες υποτιμησεις στη δραχμη και ολα μελι γαλα. Σιγουρα?
Ποσα προιοντα εξαγουμε και ποσα εισαγουμε?
Παλι υπερ των αεριτζηδων νομιζω θα ταν η δουλεια αν τα βαλουμε κατω.

Δεν πιστευω οτι μας εφαγαν τοσο οι κινησεις πανω στην εξωτερικη πολιτικη, οσο στην εσωτερικη.
Απλα μας εκμεταλλευτηκαν.
Οπως παντα...

Να ειστε σιγουροι οτι δε θα γινει καμια τρελη αλλαγη προς το χειροτερο στο μελλον.
Οι Αμερικανοι και οι Ρωσοι δε θα αφησουν τους Γερμανους να μας κανουν οτι θελουν.
Οι Γερμανοι και οι Ρωσοι δε θα αφησουν τους Αμερικανους να μας κανουν οτι θελουν κλπ.
Καπου εδω μπαινει και η Κινα στο παιχνιδι.
Η οποια μαλιστα εκδηλωσε ενδιαφερον να αναλαβει το χρεος μας με ανταλλαγμα την επεκταση των συμβολαιων για την εκμεταλλευση του λιμανιου του Πειραια. Τιποτε αλλο δε ζητησε απ οσο θυμαμαι, αν και ψιλοκαλυφθηκε γρηγορα...
Δε ηταν υπερ μας και καναμε πως δεν το ειδαμε?
Η πρεπει να φαει και καμια αλλη μεγαλη δυναμη εκτος απο την Κινα?
Η μηπως παλι απλως πρεπει να χρωσταμε και να εχουμε υποχρεωσεις στους διαφορους διεθνεις νταβατζηδες?

Μας κρατανε σε καταστολη. Και θα συνεχισουν να το κανουν.
Εμεις πρεπει οσο μπορουμε να επιλεγουμε κινησεις που μας συμφερουν και μας δινουν βιοτικο επιπεδο.
Και ποιος ξερει... Ισως καποια μερα γινουμε αφεντικα του εαυτου μας.


Παντως για την Ελβετια...
Με μαυρο χρημα αναπτυχθηκε.
Με χρηματα που κλεβοντουσαν απο μας και απο αλλους λαους σαν και μας.
Καρφι δε μου καιγεται για το τι επιπεδο ζωης εχουν οι κλεφτες και οι κλεπταποδοχοι.

Αν θελετε να συζητησουμε για μια αλλη χωρα οπως η Σουηδια.. Μαλιστα.
Νομιζω οτι εκει εχουμε ενα πραγματικο παραδειγμα προς μιμηση.

Stamatis
31-12-10, 13:39
?????????????????????Δεν νομιζω να αναφερεσαι σε εμενα θα μου το ελεγες ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???????

Μιλαει για καποιον που την εποχη που ο Θωμας του ελεγε πως θα παρει Μ3 ο αλλος του ελεγε, ελα ρε τσικιρικιτζη ριξε ενα δανειακι να παρεις μια καρερα.....

GIWRGOSPR
31-12-10, 13:46
κ τιθεται το ερωτημα....σε ενα χρονο πως θα ειμαστε στην ελλαδα.....θα εχουν πεσει οι τιμες κ θα εχουν αλλαξει καποια βασικα κ θα καλυτερεψει η καθημερινοτητα...???μακαρι,,α πλα αν συνεχισει ετσι η υποθεση με τουσ φορους επιδιωκουν να μας φτασουν σε βιωτικο επειπεδο δεκαετιας 80....

NickE60
31-12-10, 13:52
Παντως για την Ελβετια...
Με μαυρο χρημα αναπτυχθηκε.
Με χρηματα που κλεβοντουσαν απο μας και απο αλλους λαους σαν και μας.
Καρφι δε μου καιγεται για το τι επιπεδο ζωης εχουν οι κλεφτες και οι κλεπταποδοχοι.

Το βοιοτικό επίπεδο? Μοιράστηκε ο πλούτος ισότιμα και δίκαια σε όλους του κατοίκους? Δεν είναι όλοι οι Ελβετοί πλούσιοι, ούτε η πλειοψηφία τους είναι.
Εδώ βγάζουν φοροκλέφτες αυτούς που προσπαθούν να γλυτώσουν 1000 ή 5000 ευρώ το χρόνο από το κράτος "καρχαρία" ...χρήμα που στο κάτω κάτω στην αγορά θα πέσει πάλι...και τους βάζουν φυλακή ή τους παίρνουν τα σπίτια για 1000 ή 5000 ευρώ χρέη και αυτούς που χρωστούν δισεκατομμύρια τους προσκυνούν.....
Ας εκμεταλλευόταν σωστά και η Ελλάδα οποιαδήποτε δυνατότητα της δόθηκε και ας μην λειτουργούσε το κράτος ως αρπακτικό των λίγων έναντι των πολλών κι ας ζούσαμε όλοι καλά κι ας ήταν με μαύρα ...η πιο σικ αφορολόγητα...

Stamatis
31-12-10, 13:56
Τα μεγάλα συμφέροντα, ξέρουμε ποια είναι αυτά, μην τα επαναλαμβάνουμε συνεχώς.. έκαναν τα αδύνατα δυνατά (με τα ανδρείκελα που κυβερνούν και πάντα τα έχουν του χεριού τους) για να μπούμε με ψευδή στοιχεία στην ΟΝΕ ενώ όλοι ήξεραν οτι δεν το αξίζουμε, δεν μας παίρνει, δεν χωράμε, δεν μπορούμε, για να οικονομήσουν από τα προγράμματα με δήθεν επενδύσεις και παραμυθένια ανάπτυξη με ξένα λεφτά... με τυράκι την απασχόληση.. που τελικά μαζεψαν στα έργα όλους τους πεινασμένους αλλοδαπούς και τους έπιναν το αίμα για 15 ευρώ, ενώ αυτοί κατέγραφαν υπερκέρδη, γιατί δήθεν οι Έλληνες δεν θέλουν να δουλεύουν... πως να θέλουν να δουλεύουν με 15 ευρώ και ανασφάλιστοι? Οι αλλοδαποί από το ισότιμο των 15000δρχ που έπαιρναν το ΜΗΝΑ στη χώρα τους αισθάνονταν πανευτυχείς και μάζευαν όλο το συγγενολόι και τους φίλους να έρθουν για δουλειά ....πολλά τζάμπα χέρια γεμάτα χαρά....και οι "εργολάβοι" κάθε λογής, ακόμα μεγαλύτερη..
Τι γινόταν το 98? Δεν είχαμε να φάμε? Δεν είχαμε δουλειές? Δε νομίζω! και αλλοδαπούς είχαμε (σε λογικά πλαίσια) ...αλλά και καλά αυτοκίνητα είχαμε!
Από το χρηματιστήριο, την ψεύτικη ευφορία για τους ΟΑ 2004 και τη Θεοποίηση του ευρώ και ειδικά μετά την έλευσή του, άρχισε η κατατρακύλα για τους πολλούς και η ευτυχία για τους πολύ λίγους και γνωστούς... οι οποίοι στο κάτω κατω και να φαλιρίσουν ...στα π@π@ρια τους, με ξένα λεφτά δούλευαν και θα δουλεύουν ...και έχουν κάνει και τα κουμάντα τους στο εξωτερικό ..για κάθε ενδεχόμενο... φυλακή δεν πρόκειται να μπει ποτέ κανείς, γιατί θα πρέπει να τους ακολουθήσουν οι μισοί πολιτικοί και οι μισοί δικαστικοί...

Αν δεν είχαμε μπει στο Ευρώ τωρα θα ξέραμε τι μας γίνεται και θα είμασταν όλοι ευτυχέστεροι.. ίσως με λιγότερα "προσόντα" αλλά θα μπορούσαμε να προγραμματιστούμε και να ελιχθούμε ανάλογα. Τώρα μας προγραμματίζουν άλλοι κι εμείς χτυπάμε παλαμάκια ..σαν τα κουρδιστά ζωάκια.. Είτε το θέλαμε είτε όχι, αποφάσισαν άλλοι για εμάς... οι αρχιαπατεώνες..

Η Ελβετία γιατί δεν μπήκε στο Ευρώ? Στο κέντρο της ΕΕ βρίσκεται και διαχειρίζεται όλο το χρήμα.. δεν ήξερε? Δεν έβλεπε τις λαμογιές? ηλίθια ήταν να μπλέξει...

Αν δεν ειχαμε μπει στο ευρω θα βρωμαγε το χνωτο μας ψοφημιλα εδω και 5 χρονια.

Ποιος μωρε θα μας δανειζε με αναλογια δραχμης 1 προς 960;
Σε μια χωρα που δεν παραγει ουτε μπαμιες, ποσο θα ηταν το ισοζυγιο εισαγωγων/ παραγωγης βρε Νικο;
Πες οτι ηθελες να παρεις μελανια για να τυπωσεις.
Αν ο εισαγωγεας ειχε να αντιμετωπισει μια εγγυητικη για την εισαγωγη, μια ισοτιμια που θα αλλαζε καθημερινα και μια παραγωγη που θα ετρεχε, φαντασου τι κοστος και ρισκο θα ειχες.
Αν βεβαια ειμαστε μια κλειστη οικονομια, ειχαμε εργοστασια πρωτογενους παραγωγης, εσωτερικη καταναλωση και εξαγωγες, ισως και να επαιζε αυτο το σεναριο.
Μια επιστροφη στη δραχμη θα ηταν η ταφοπλακα.
Την επομενη μερα μαθηματικα το εθνικο αποθεμα δεν θα επαρκουσε, τα spreads θα εφταναν στο σημειο Ζ και θα μας χτυπαγαν την πορτα οι Πακιστανοι να μας αγορασουν.
Πιο πολλα σε αλλη φαση γιατι ειμαι με το τηλεφωνο και ουτε καν βλεπω τι γραφω.

Ε πστ μην το παρεις στραβα αυτο που γραφω, δε σου μπαινω, κουβεντα κανουμε.
Γαμημενο πληκτρολογιο που καταστρεφεις φιλιες και κλεινεις σπιτια.

Stamatis
31-12-10, 13:59
Εκει που λεω -αποτελεσμα εισαγωγες- γραψε -εξαγωγες- γαμω το ιφον μου

Αγιε βασιλβ φερε μου ενα ιπαντ να βλεπω τι γραφω

Monsta
31-12-10, 13:59
όλα αυτά είναι προσωπικές ικανοποιήσεις...η ευτυχία βρίσκεται αλλού...υγεία
λοιπόν, εύχομαι όλοι να βρούν την άκρη με τα προβλήματα που έχουν και
υπομονή...ας ζοριστούμε και λίγο...καλό θα μας κάνει. να μάθουμε να εκτιμάμε
και λίγο κλύτερα τα πράγματα...

Συμφωνώ με όλους σας.

Άλλες εποχές οι περισσότεροι από εμάς (π.χ. με 46 Μ3) ίσως να σκεφτόμασταν την ανταλλαγή του με κάποιο 92 Μ3 (όχι ο Θωμάς :original: ) ή κάνα Πορσάκι να μας γυάλιζε το μάτι. Σήμερα είμαστε ευχαριστημένοι που μπορούμε να τα κρατήσουμε, γιατί κακά τα ψέμματα πρόκειται για ένα υπέροχο αυτοκίνητο, άπιαστο όνειρο για τους περισσότερους.

Όμως όπως είπε και ο Νίκος, ποιος είναι αυτός που θα μας πει πως θα ξοδέψουμε τα χρήματά μας ??

Στο κάτω κάτω γιατί να πάρουμε παράδειγμα μόνο τους Ελβετούς ? Στην Αμερική τα αυτοκίνητα είναι στα 1/2 χρήματα από εδώ. Οι περισσότεροι είναι υπερχρεωμένοι με δόσεις και δάνεια από δω κι από κει. Ευτυχώς εμείς τουλάχιστον προλάβαμε και δεν φτάσαμε τα δικά τους χάλια μέσα σ αυτά τα 7-8 χρόνια.

Δε τους τιμωρεί όμως το κράτος με 1.000Ε τέλη κυκλοφορίας. Θα χτυπήσει αλλού το 20-χρονο που θέλει ///Μ, στη πανάκριβη ασφάλεια για παράδειγμα.

23% ΦΠΑ εεεεε ??????? Απορώ με το κόσμο που ακόμα ψωνίζει, ειλικρινά. Δε το συζητώ καν για εκείνους που πάνε και πληρώνουν φόρο πολυτελείας χωρίς να αντιδράσουν, να κρατήσουν τη δίψα τους για κάνα-δυο χρονάκια. Να στείλουν ένα βροντερό μήνυμα στα λαμόγια εκείνα που μας κυβερνούν. Να τους τσούξει λίγο. Αδυνατώ να πιστέψω ότι ΔΕΝ μπορούν να καταλάβουν τη ζημιά που κάνουν σε ολόκληρη την αγορά με τα μέτρα που ανακοινώνουν κάθε τρεις και λίγο.

Από την άλλη, χωρίς καμία αμφιβολία και όπως πολύ σωστά είπε και ο Θωμάς, υπάρχει και η κακο-διαχείριση. Εκείνοι που πήρανε δάνεια και κάρτες για να ικανοποιήσουν τη λαιμαργία τους με κάθε λογής αγαθό. Που χρέωναν τα πάντα, χωρίς να σκέφτονται πότε και με ποιο τρόπο θα τα πληρώσουν.


Τέλος θα κλείσω μ αυτό. Γνωστός μου βρίσκεται Β. Ιταλία για τις γιορτές. Προχτές μιλήσαμε στο τηλέφωνο. Τρία ζευγάρια έκατσαν σε ένα ένα σαλέ με θέα τη πίστα του χιονοδρομικού. Πανέμορφα. Παράγγειλαν 5 καφέδες και ένα ποτό. Πλήρωσαν 15 ευρώ. ΣΤΙΣ ΑΛΠΕΙΣ !!!! Έχουν νοικιάσει ένα ωραιότατο σπίτι με 3 ξεχωριστά υ/δ, σαλόνι με τζάκι, κουζίνα για 120 / βραδιά σύνολο μέσα στο δάσος.

Που πάμε λοιπόν ??? Τις τιμές στα είδη πρώτης ανάγκης πότε να τι σούπερμάρκετ δε βλέπω ακόμα και αναρωτιέμαι που είναι οι πραγματικές αλλαγές ??????????

NickE60
31-12-10, 14:04
Αν δεν ειχαμε μπει στο ευρω θα βρωμαγε το χνωτο μας ψοφημιλα εδω και 5 χρονια.

Ποιος μωρε θα μας δανειζε με αναλογια δραχμης 1 προς 960;
Σε μια χωρα που δεν παραγει ουτε μπαμιες, ποσο θα ηταν το ισοζυγιο εισαγωγων/ παραγωγης βρε Νικο;
Πες οτι ηθελες να παρεις μελανια για να τυπωσεις.
Αν ο εισαγωγεας ειχε να αντιμετωπισει μια εγγυητικη για την εισαγωγη, μια ισοτιμια που θα αλλαζε καθημερινα και μια παραγωγη που θα ετρεχε, φαντασου τι κοστος και ρισκο θα ειχες.
Αν βεβαια ειμαστε μια κλειστη οικονομια, ειχαμε εργοστασια πρωτογενους παραγωγης, εσωτερικη καταναλωση και εξαγωγες, ισως και να επαιζε αυτο το σεναριο.
Μια επιστροφη στη δραχμη θα ηταν η ταφοπλακα.
Την επομενη μερα μαθηματικα το εθνικο αποθεμα δεν θα επαρκουσε, τα spreads θα εφταναν στο σημειο Ζ και θα μας χτυπαγαν την πορτα οι Πακιστανοι να μας αγορασουν.
Πιο πολλα σε αλλη φαση γιατι ειμαι με το τηλεφωνο και ουτε καν βλεπω τι γραφω.

Ε πστ μην το παρεις στραβα αυτο που γραφω, δε σου μπαινω, κουβεντα κανουμε.
Γαμημενο πληκτρολογιο που καταστρεφεις φιλιες και κλεινεις σπιτια.



Δεν παράγουμε ούτε μπάμιες γιατί κάποιοι έριξαν κάποιους άλλους στην παγίδα του εύκολου χρήματος απο την ΕΕ χωρίς φυσικά να τους απασχολεί τι θα γίνει όταν τελειώσει το κασέρι... Μια χαρά προϊόντα είχαμε όταν όλοι ενδιαφερόντουσαν για τις δουλειές τους κι όχι για τους κομματικούς συνεταιρισμούς..

πστ σε διαγράφω από φίλο τώρα :ranting2: :thumbsup:

GIWRGOSPR
31-12-10, 14:13
ρε παιδια εψαχνε ενας συγγενης να αγορασει ενα διαμερισμα,,,κ εβρισκε στα πετραλωνα με 240000....δεν νιωθουν οτι δεν προκειται να τα πουλησουν με τετοιες τιμες..????τουλαχιστον ενα 30% πρεπει να πεσουν ωστε να δημιουργησουν ενα κλιμα για αγορα....τι να πω

SuperSonic
31-12-10, 14:29
Το θεμα ειναι οτι στην Ελβετια το αυριο ειναι καλο τουλαχιστον οπως δειχνουν τα πραγματα ενω στην Ελλαδα δυστηχως δεν ξερουμε τι περειμενει εμας και τα παιδια μας!

Ρε ναναι καλα τα σαλε των Ελβετων που τα γεμιζει η καθε πουτανιτσα που ειναι σταρ..
Εμεις δεν εχουμε αξιοποίηση ΤΙΠΟΤΑ!

Μια Ακροπολη εχουμε και δεν ξερω ποιο πρωι θα ξυπνησουμε και θα την δουμε κατω..

Stathis
31-12-10, 14:30
ωραια τα σαλε!

Monsta
31-12-10, 14:38
ωραια τα σαλε!

Όχι που πέρυσι είχα δώσει ο βλάκας 500 για δωμάτιο και μάσα σε γνωστό παραθαλάσσιο χοτέλι για ένα βράδυ.

Άϊ σιχτίρ φέτος δε μας έκατσαν οι μέρες, του χρόνου να μαστε καλά έφυγαααα....

Ακόμα και το εισιτήριο στο καράβι το είχανε προσφορά .....20Ε το άτομο & 40Ε για το αμάξι !!!!!



edit: Διορθώστε μου τη τελευταία πρόταση στο προηγούμενο ποστ. Έτρωγα κάτι απίστευτους σπανακοκεφτέδες και πληκτρολογούσα @ the same time....

SuperSonic
31-12-10, 14:40
Όχι που πέρυσι είχα δώσει ο βλάκας 500 για δωμάτιο και μάσα σε γνωστό παραθαλάσσιο χοτέλι για ένα βράδυ.

Άϊ σιχτίρ φέτος δε μας έκατσαν οι μέρες, του χρόνου να μαστε καλά έφυγαααα....

Ακόμα και το εισιτήριο στο καράβι το είχανε προσφορά .....20Ε το άτομο & 40Ε για το αμάξι !!!!!



edit: Διορθώστε μου τη τελευταία πρόταση στο προηγούμενο ποστ. Έτρωγα κάτι απίστευτους σπανακοκεφτέδες και πληκτρολογούσα @ the same time....



Ελα ρε..Στην Σαλαμινα πηγες?:th_Laie_67-1:

Stathis
31-12-10, 14:47
edit: Διορθώστε μου τη τελευταία πρόταση στο προηγούμενο ποστ. Έτρωγα κάτι απίστευτους σπανακοκεφτέδες και πληκτρολογούσα @ the same time....

εισαι μπασκλας. παω να φαω φοντι και τα λεμε αργοτερα...:original:

Monsta
31-12-10, 14:53
εισαι μπασκλας. παω να φαω φοντι και τα λεμε αργοτερα...:original:

χιχιχι. Και που να δεις τι έχω για εορταστικό βραδινό....:original:

Nino
31-12-10, 16:14
Παντως οι Ελβετοι ειναι για πολλους υπερτσιγγουνιδες αλλα εγω δεν το βλεπω ετσι μιας και εχουν τρομερη παιδεια και σκεφτονται εξυπνα.

αν η μη εμπλοκη τους σε οποιαδηποτε διενεξη που συνεβη στην ευρωπη,θεωρηθει εξυπναδα ναι ειναι εξυπνοι,
αν η δημιουργια του θησαυροφυλακιου των ναζι ειναι εξυπναδα ναι ειναι εξυπνοι, αν η δια αιματος τηρηση του απορρητου των τραπεζικων καταθεσεων,ακομα και εαν ειναι σιγουρο οτι αποτελουν προιοντα εγκληματος,ειναι εξυπναδα ναι ειναι εξυπνοι.
Βαλε τωρα το μικρο της εκτασης τους,τη γειτνιαση με χωρες Ιταλια,Γαλλια,γερμανια(ας ειχαμε και εμεις αυτους για γειτονες και να δεις τι θα ειμασταν!!)
Την μεγαλη βιομηχανια (φαρμακα κλπ)παρα την παντελη ελειψη πρωτων υλων, εχουν το μεγαλυτερο κατα κεφαλην εισοδημα σε ολο το κοσμο και παιδεια φτιαχνουν και υγεια και οτι θελεις...

Stathis
31-12-10, 16:25
ρε μια ικανοτητα που εχει ο ελληνας να βγαζει ολους τους αλλους σκαρτους...! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
παντα φταινε οι αλλοι, ειναι γνωστο αυτο! κι οσοι πετυχαν το ΄καναν με "αλλους" τροπους... :thumbsup: :thumbsup:
και η ελλάς ειναι πτωχη διοτι ειναι τιμια! thumb

alexk
31-12-10, 16:33
ρε μια ικανοτητα που εχει ο ελληνας να βγαζει ολους τους αλλους σκαρτους...! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
παντα φταινε οι αλλοι, ειναι γνωστο αυτο! κι οσοι πετυχαν το ΄καναν με "αλλους" τροπους... :thumbsup: :thumbsup:
και η ελλάς ειναι πτωχη διοτι ειναι τιμια! thumb

+100000 Στάθη

Άσε που ο Έλληνας, ας μην έχει πάει ούτε μια ώρα στην Ελβετία, ξέρει καλύτερα !

PANOS-E60
31-12-10, 16:52
ρε μια ικανοτητα που εχει ο ελληνας να βγαζει ολους τους αλλους σκαρτους...! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
παντα φταινε οι αλλοι, ειναι γνωστο αυτο! κι οσοι πετυχαν το ΄καναν με "αλλους" τροπους... :thumbsup: :thumbsup:
και η ελλάς ειναι πτωχη διοτι ειναι τιμια! thumb


+100000 Στάθη

Άσε που ο Έλληνας, ας μην έχει πάει ούτε μια ώρα στην Ελβετία, ξέρει καλύτερα !

Ετσι είναι παιδιά, το εύκολο είναι να φταίνε πάντα κάποιοι άλλοι. Το δύσκολο είναι να έχουμε το γνωθι σεαυτόν.

Η Ελβετία είναι πράγματι (ειπώθηκε παραπάνω) μιά εντελώς ειδική περίπτωση χώρας. Αποτελεί ένα από τα παραδοσιακά θησαυροφυλάκια του παγκόσμιου μαύρου χρήματος και γι αυτό έχει γίνει σεβαστό το έδαφός της από όλους τους επίδοξους ευρωπαίους κατακτητές. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι κάτι άξιο μίμησης, υπάρχουν πολλές ευρωπαΙκές χώρες τις οποίες θα άξιζε να μιμηθεί η πτωχή, πλην τιμία, Ελλάς. Είναι όμορφη χώρα, χωρίς κάτι το μοναδικό, πολιτισμένη χωρίς κάτι ιδιαίτερο, πλούσια, όχι όμως η πιό πλούσια, ακριβή. υπάρχουν και ακριβότερες ... Αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει είναι η ησυχία και η οικονομική ασφάλεια που παρέχει τους κατοίκους της, γιά τους γνωστούς λόγους ...

Stamatis
31-12-10, 17:01
Πρεπει να εσαι απολυτα σοβαρος και να εχεις μεγαλα κοκοβια για να σου εμπιστευθει κλεφτης το χρημα του.
Γιατι το εχει κλεψει και ξερει οτι ειναι ευκολο να του το κλεψεις και εσυ με τη σειρα σου.
Μην λετε λοιπον οτι η ελβετια ετσι και αλλιως, γιατι πολυ απλα ΑΚΟΜΑ και αυτο θελει οργανωση προγραμμα πειθαρχει και οσο και αν φανει τρελλο τιμιοτητα.

alexk
31-12-10, 17:11
Αποτελεί ένα από τα παραδοσιακά θησαυροφυλάκια του παγκόσμιου μαύρου χρήματος και γι αυτό έχει γίνει σεβαστό το έδαφός της από όλους τους επίδοξους ευρωπαίους κατακτητές.

Αυτό που λες εύκολα και εσύ και οι υπόλοιποι είναι πολύ επιφανειακό και δεν έχει καμμία σχέση με την πραγματικότητα.
Είναι η εύκολη "απάντηση" όμως για τον κάθε ένα που δεν γνωρίζει και πρέπει να πει κάτι αρνητικό.
Μην πιστεύετε αυτά που βλέπετε στις ταινίες.
Στην Ελλάδα είναι ΠΟΛΥ πιο εύκολο να βάλεις παράνομα χρήμματα σε μια τράπεζα από ότι εδώ.
Στις ταινίες ναι, με μια υπογραφή σηκώνεις και καταθέτεις 100 εκατ. σε 5 λέπτα.
Στην πραγματική ζωή, για ποσό πάνω από 10χιλ. φράγκα πρέπει να αποδείξεις πως τα απέκτησες.
Έχουν απογοητευθεί πολλοί υποψήφιοι πελάτες τραπεζών που είδαν στην ταινία ότι σκάνε με το αεροπλάνο, μετρητά στην τσάντα και ανοίγουν τον μαύρο, απόρρητο λογαριασμό.

alexk
31-12-10, 17:19
Είναι όμορφη χώρα, χωρίς κάτι το μοναδικό, πολιτισμένη χωρίς κάτι ιδιαίτερο, πλούσια, όχι όμως η πιό πλούσια, ακριβή. υπάρχουν και ακριβότερες ... Αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει είναι η ησυχία και η οικονομική ασφάλεια που παρέχει τους κατοίκους της, γιά τους γνωστούς λόγους ...

Θεωρείται η χώρα με το πιο όμορφο τοπίο στον κόσμο, απίστευτη φυσική ομορφία (δεν ξέρω άν έχεις έρθει ποτέ βέβαια... και έχεις άποψη).
Πλούσια... ναι είναι μακράν η πιο πλούσια χώρα στον κόσμο, πες μου το email σου να σου στείλω ένα pdf να εκπλαγείς ;)
Πολιτισμός, εννοείς άν "είχε κάποτε" πολιτισμό όπως εμείς οι έλληνες που μιλάμε τα τελευταία 4 χιλιάδες χρόνια για το τι είμαστε τότε ?
Αν εννοείς εκπαιδευτικό σύστημα, συμπεριφορά του κόσμου, μορφωτικό επίπεδο, πολιτιστικα δρώμενα (θέατρο, μουσική κτλ) τότε σίγουρα είναι πολύ υψηλά.
Ακριβότερες ναι υπάρχουν, εδώ βλέπεις δεν δέχεται ο κόσμος τις αδικαιολόγητες τιμές ή χρεώσεις.

PANOS-E60
31-12-10, 17:25
Προσωπικά, δεν το είπα με την αρνητική έννοια. Ξέρω τις τραπεζικές οδηγίες γιά το ξέπλυμα χρήματος και πόσο αυστηρά τις εφαρμόζουν οι ελβετοί τραπεζιτες. Η λέξη "μαύρο χρήμα" έχει την αρνητική χροιά. Παρόλα αυτά, η χώρα υτή έχει πράγματι λειτουργήσει εδώ και αιώνες σα θησαυροφυλάκιο όλων όσων δεν θέλουν να ρισκάρουν τα λεφτά τους στις ίδιες τους τις πατρίδες και σαφώς δεν εννοω μόνο τους Ελληνες.
Οπως είπε και ο Σταμάτης, χρειάζεται πολύ μαγκιά αλλά και τιμιότητα γιά να σου εμπιστεύονται τόσοι άνθρωποι χρήμα το οποιο κανονικά έπρεπε να βρίσκεται αλλού ... που στο κάτω - κάτω θα έπαιρνε και 0,01 % τόκο. Ενω στην ελβετία έχει και service charges :th_Laie_67-1:

PANOS-E60
31-12-10, 17:33
Θεωρείται η χώρα με το πιο όμορφο τοπίο στον κόσμο, απίστευτη φυσική ομορφία (δεν ξέρω άν έχεις έρθει ποτέ βέβαια... και έχεις άποψη).
Πλούσια... ναι είναι μακράν η πιο πλούσια χώρα στον κόσμο, πες μου το email σου να σου στείλω ένα pdf να εκπλαγείς ;)
Πολιτισμός, εννοείς άν "είχε κάποτε" πολιτισμό όπως εμείς οι έλληνες που μιλάμε τα τελευταία 4 χιλιάδες χρόνια για το τι είμαστε τότε ?
Αν εννοείς εκπαιδευτικό σύστημα, συμπεριφορά του κόσμου, μορφωτικό επίπεδο, πολιτιστικα δρώμενα (θέατρο, μουσική κτλ) τότε σίγουρα είναι πολύ υψηλά.
Ακριβότερες ναι υπάρχουν, εδώ βλέπεις δεν δέχεται ο κόσμος τις αδικαιολόγητες τιμές ή χρεώσεις.

Αλέξη έχω έρθει στην Ελβετία, σαν τουρίστας φυσικά και την έχω γυρίσει με αυτοκίνητο μου, όπως και την υπόλοιπη ευρώπη. Είναι πανέμορφη στα ορεινά της τοπία και στις λίμνες αλλά όχι καλύτερη από τις υπόλοιπες χώρες που έχουν Αλπεις. Σου στέλνω το email μου με πμ και ευχαριστώ προκαταβολικά. thumb

Thomelef
31-12-10, 17:39
?????????????????????Δεν νομιζω να αναφερεσαι σε εμενα θα μου το ελεγες ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???????

φυσικά και δεν είναι για σένα...απο που και ως που άλωστε θα μπορούσα να γράψω κάτι τέτοιο...


παιδιά...μπορεί να λέμε ότι θέλουμε για την ελβετία και να την θάβουμε επίσεις...
το θέμα είναι πως αισθάνονται οι βέλγοι για την χώρα τους και αν είναι ευτυχισμένοι
που ζούν και μεγαλώνουν εκεί...άσχημα θα'ταν δλδ να είχαμε και εμείς ένα κράτος,
έναντι αυτού του σημερινού μπουρδέλου που λέγεται ελλάδα???προσωπικά το έχω
δηλώσει πως πραγματικά ζηλεύω και χαίρομαι τον αλέξη που δεν ζεί εδώ...εμείς απο
την άλλη, μπορούμε να συνεχίσουμε και να κρίνουμε τους άλλους...και οι άλλοι
απλά να κοιτάνε την δουλειά τους και να μην μας δίνουν την παραμικρή σημασία.
αλέξη???είσαι ευχαριστημένος απο τον τόπο που ζείς???η απάντηση σε αυτή την
ερώτηση είναι όλη η ουσία και όχι όλα αυτά που λέμε για τα οποία μάλιστα δεν
έχουμε την παραμικρή ιδέα για το αν είναι αλήθεια ή μύθοι...
μακάρι να είχαμε και εμείς κράτος όπως αυτοί...

Stunt Mike
31-12-10, 18:39
Πριν μερικα χρονια,2-3 καπου στο 2005-2008 περναγα ενα μεγαλο κομματι της ζωης μου στη Γαλλια και σε συζητησεις που εκανα με ανθρωπους ηλικιας (28 εως 35) τους φαινοταν αξιοπεριεργο να εισαι Ελληνας στην ιδια ηλικια με δικο σου σπιτι-αυτοκινητο-διακοπουλες στα νησακια και να βγαζεις μονο 1000-1300 ευρω/μηνα!Οταν τους εξηγησα τη συμβολη του Ελληνα γονιου σ'αυτη τη κατασταση καθως και τον τροπο που δανειζομαστε για να παρουμε ολα αυτα που γουσταρουμε,απλως πεσαν ξεροι!!!Για τον μεσο Γαλλο εργαζομενο(βασικος μισθος 1170 καθαρα τοτε,μεσος μισθος 1600-1700 ισως και 2000ευρω) θεωρειται βλακωδες να παρεις δανειο γι'αμαξι ποσο μαλλον να το πληρωνεις και για 5-7χρονια!Οχι οτι δεν υπαρχουν και τετοιες περιπτωσεις βεβαια απλως εκει ειναι εξαιρεση κι εδω κανονας.

ghost-rider
31-12-10, 18:40
Οι Ελβετικες τραπεζες πριν μερικα χρονια δεν ανοιγαν λογαριασμους για ελεγχο.
Κατεθετες χρηματα και ηταν σα να τα ειχες κρυψει κατω απο το κρεβατι σου και να μην το ξερει κανενας.

Εν τω μεταξυ αντι να σου δινουν τοκο που τα εχεις εκει, πληρωνες!
Γιατι σου τα κρυβαν φυσικα.

Αυτο γινοταν για πολλα χρονια. Δεν ειναι θεμα ταινιων.

Ετσι ανεπτυξε οικονομια αυτη η χωρα.
Μαζεψε τα χρηματα ολων των λαθρεμπορων οπλων, ναρκωτικων, της μαφιας κλπ.

Το χρημα το λεμε μαυρο οχι γιατι δεν ειχε φορολογηθει.
Γιατι ηταν απο "περιεργες" δουλειες.

Οι Ελληνικες τραπεζες δεν εχουν φραγκο απο τετοια ζητηματα.

Ολα τα παραπανω μη με ρωτησετε πως τα ξερω:whistle:
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

ghost-rider
31-12-10, 19:01
Χμ...
Αμα ριχνουμε καμια κοκκινη να φαινεται και ποιος το κανε ρε παιδια.
Στο τελευταιο σημειο σαφως και εκανα χιουμορ.
Φανταζομαι φαινεται κιολας.

Δεν πειραζει.
Καλη χρονια!

Driver M
31-12-10, 19:08
Οι Ελβετικες τραπεζες πριν μερικα χρονια δεν ανοιγαν λογαριασμους για ελεγχο.
Κατεθετες χρηματα και ηταν σα να τα ειχες κρυψει κατω απο το κρεβατι σου και να μην το ξερει κανενας.

Εν τω μεταξυ αντι να σου δινουν τοκο που τα εχεις εκει, πληρωνες!
Γιατι σου τα κρυβαν φυσικα.

Αυτο γινοταν για πολλα χρονια. Δεν ειναι θεμα ταινιων.

Ετσι ανεπτυξε οικονομια αυτη η χωρα.
Μαζεψε τα χρηματα ολων των λαθρεμπορων οπλων, ναρκωτικων, της μαφιας κλπ.

Το χρημα το λεμε μαυρο οχι γιατι δεν ειχε φορολογηθει.
Γιατι ηταν απο "περιεργες" δουλειες.

Οι Ελληνικες τραπεζες δεν εχουν φραγκο απο τετοια ζητηματα.

Ολα τα παραπανω μη με ρωτησετε πως τα ξερω:whistle:
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Μην τα λες αυτά.
Όλος ο πλούτος στον πλανήτη είναι εντελώς νόμιμος και ηθικά κερδισμένος και όσοι είναι φτωχοί είναι επειδή είναι ηλίθιοι και ανίκανοι, για κανένα άλλο λόγο...:whistle:

SuperSonic
31-12-10, 19:10
Mαγκες εμενα ο πεθερος μου υπηρξε μεταναστης και εχει περασει απο Ελβετια πριν παει για πολλα χρονια στην Γερμανια και απο τις συζητησεις που εχω κανει εχω καταλαβει πολλα πραγματα!

Οι Ανθρωποι εκει ειναι μπροστα σε ολα γιατι υπαρχει παιδεια!
Βεβαια απο τι πληροφορηθηκα απο γνωστο μιυ δεν ειναι και η ποιο καθαρη χωρα ασε που μου ειπαν οτι εχει πολλα Γκραφιτι οι τοιχοι τις πολης...

Παντως σαν την ΕΛΛΑΔΑ απο ομορφια δεν ειναι και για να μην παρεξηγηθω δεν εχω παει Ελβετια και δεν μπορω να κρινω απολυτα ΑΛΛΑ εμπιστευομαι αυτα που μου λενε καποιοι γνωστοι μου οτι η Ελβετια ειναι ωραια χωρα με αρκετα ωραια τοποια και πολυ πρασινο αλλα ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!
Τελος!

joseph
31-12-10, 19:14
Αυτό που λες εύκολα και εσύ και οι υπόλοιποι είναι πολύ επιφανειακό και δεν έχει καμμία σχέση με την πραγματικότητα.
Είναι η εύκολη "απάντηση" όμως για τον κάθε ένα που δεν γνωρίζει και πρέπει να πει κάτι αρνητικό.
Μην πιστεύετε αυτά που βλέπετε στις ταινίες.
Στην Ελλάδα είναι ΠΟΛΥ πιο εύκολο να βάλεις παράνομα χρήμματα σε μια τράπεζα από ότι εδώ.
Στις ταινίες ναι, με μια υπογραφή σηκώνεις και καταθέτεις 100 εκατ. σε 5 λέπτα.
Στην πραγματική ζωή, για ποσό πάνω από 10χιλ. φράγκα πρέπει να αποδείξεις πως τα απέκτησες.
Έχουν απογοητευθεί πολλοί υποψήφιοι πελάτες τραπεζών που είδαν στην ταινία ότι σκάνε με το αεροπλάνο, μετρητά στην τσάντα και ανοίγουν τον μαύρο, απόρρητο λογαριασμό.

Ισως αυτο να ισχυει για τους "κοινους θνητους" φανταζομαι οτι για τα γερα πορτοφολια οι κανονες αλλαζουν.

Stamatis
31-12-10, 19:15
Μην τα λες αυτά.
Όλος ο πλούτος στον πλανήτη είναι εντελώς νόμιμος και ηθικά κερδισμένος και όσοι είναι φτωχοί είναι επειδή είναι ηλίθιοι και ανίκανοι, για κανένα άλλο λόγο...:whistle:

Πολυ σωστα.
Προτεινω να κρεμασουμε τους πλουσιους και να παρουμε τα λεφτα τους εμεις.
Ωπ περιμενε, μετα οι πλουσιοι θα ειμαστε εμεις. Αρα θα εχουμε προβλημα μη μας παρει τα λεφτα κανας αλλος.
Shit!
Mindfuck!

Thomelef
31-12-10, 19:17
Πολυ σωστα.
Προτεινω να κρεμασουμε τους πλουσιους και να παρουμε τα λεφτα τους εμεις.
Ωπ περιμενε, μετα οι πλουσιοι θα ειμαστε εμεις. Αρα θα εχουμε προβλημα μη μας παρει τα λεφτα κανας αλλος.
Shit!
Mindfuck!

το γελάς???αφού απο μόνοι τους δεν τα μοιράζονται με τους υπόλοιπους οι παλιάνθρωποι...

Nino
31-12-10, 19:19
αν η μη εμπλοκη τους σε οποιαδηποτε διενεξη που συνεβη στην ευρωπη,θεωρηθει εξυπναδα ναι ειναι εξυπνοι,
αν η δημιουργια του θησαυροφυλακιου των ναζι ειναι εξυπναδα ναι ειναι εξυπνοι, αν η δια αιματος τηρηση του απορρητου των τραπεζικων καταθεσεων,ακομα και εαν ειναι σιγουρο οτι αποτελουν προιοντα εγκληματος,ειναι εξυπναδα ναι ειναι εξυπνοι.
Βαλε τωρα το μικρο της εκτασης τους,τη γειτνιαση με χωρες Ιταλια,Γαλλια,γερμανια(ας ειχαμε και εμεις αυτους για γειτονες και να δεις τι θα ειμασταν!!)
Την μεγαλη βιομηχανια (φαρμακα κλπ)παρα την παντελη ελειψη πρωτων υλων, εχουν το μεγαλυτερο κατα κεφαλην εισοδημα σε ολο το κοσμο και παιδεια φτιαχνουν και υγεια και οτι θελεις...

Για μισο λεπτο...
τι απο ολα αυτα δεν ειναι αληθεια? και τι απο ολα αυτα αποτελει κατηγορια και "σκαρτοποιηση" μιας απο τις πραγματικα πιο ευημερευουσες χωρες στον πλανητη.
Μακαρι η χωρα μου να ειχε το επιπεδο ζωης των Ελβετων,δεν το εχει,εχει ομως ψηλα το κεφαλι στην παγκοσμια ιστορια κατι που δεν εχει η Ελβετια.
Τι να κανουμε thats life που λεει και ο Θωμας.
Τωρα αν με την ιστορια χορταινει ενας λαος... αυτο ειναι αλλη κουβεντα.
Οσο για το αν κρινουμε χωρις να εχουμε επισκεφθει ενα τοπο.. κρινουμε μονο την ιστορικη του πορεια και τιποτα αλλο,αλλα οταν πριν μερικους μηνες (πριν το σχεδιο στηριξης)αυτοι και ολοι "αυτοι" εκριναν εμας.
Στο φιναλε φιναλε βρε αδερφια τι πιο βαρετο να ειχαμε ολοι την ιδια γνωμη και να συμφωνουσαμε σε ολα?
Καλη χρονια σε ολους και στους Ελβετους συνανθρωπους μας.

Driver M
31-12-10, 19:20
Πολυ σωστα.
Προτεινω να κρεμασουμε τους πλουσιους και να παρουμε τα λεφτα τους εμεις.
Ωπ περιμενε, μετα οι πλουσιοι θα ειμαστε εμεις. Αρα θα εχουμε προβλημα μη μας παρει τα λεφτα κανας αλλος.
Shit!
Mindfuck!

Εγώ πάντως δεν πρότεινα κάτι τέτοιο.

Το ότι όμως πολλοί πλούσιοι ανά τον πλανήτη θέλουν αν όχι κρέμασμα (βλέπεις είμαι και ενάντια στη θανατική καταδίκη), ισόβια φυλάκιση και δήμευση περιουσιών, το λέω τώρα.

Και τα λεφτά δε χρειάζεται να τα πάρω ούτε εγώ ούτε εσύ που ζούμε με μια σχετική αξιοπρέπεια.
Ας τα μοιράσουν στα δισεκατομμύρια ανά τον πλανήτη που δεν έχουν ούτε ψωμί και νερό, όχι σαλέ στο Σαιντ Μόριτζ και κονιάκ που χρεώνεται 2-3.000 ευρώ το ποτήρι.

Αυτό για εμένα θα ήταν δίκαιο.

joseph
31-12-10, 19:21
Πολυ σωστα.
Προτεινω να κρεμασουμε τους πλουσιους και να παρουμε τα λεφτα τους εμεις.
Ωπ περιμενε, μετα οι πλουσιοι θα ειμαστε εμεις. Αρα θα εχουμε προβλημα μη μας παρει τα λεφτα κανας αλλος.
Shit!
Mindfuck!

Λεω να τα μοιρασουμε εως το ποσο των 10 μυριων ο καθενας, τα αλλα ας τα χαρισουμε στο ταμειο αντιμετωπισης της οικον κρισης.... χεχε

Stamatis
31-12-10, 19:22
το γελάς???αφού απο μόνοι τους δεν τα μοιράζονται με τους υπόλοιπους οι παλιάνθρωποι...

Εσυ πολυ μου κουνιεσαι τελευταια.
Εχεις και μιτριο, εχεις μαθαινω και εξοχικο, πηρες και κατι προφυλακτηρες τελευταια.
Ρε μλκ μπατζανακη, μπας και εισαι πλουσιος και μου το κρυβεις μωρη κουφαλα;
Ε;
Για να κοιταξω τους λογαριασμους σου.
Μην τυχον και εχεις πανω απο 10.000 στην ακρια, θα στα παρω μλκ.....
Να μαθεις να μην τα μοιραζεσαι....

Thomelef
31-12-10, 19:25
Εσυ πολυ μου κουνιεσαι τελευταια.
Εχεις και μιτριο, εχεις μαθαινω και εξοχικο, πηρες και κατι προφυλακτηρες τελευταια.
Ρε μλκ μπατζανακη, μπας και εισαι πλουσιος και μου το κρυβεις μωρη κουφαλα;
Ε;
Για να κοιταξω τους λογαριασμους σου.
Μην τυχον και εχεις πανω απο 10.000 στην ακρια, θα στα παρω μλκ.....
Να μαθεις να μην τα μοιραζεσαι....

άργησες φιλαράκι...τα μοίρασα στα παιδάκια που λένε τα κάλαντα...
βλέπεις εγώ είμαι καλός πλούσιος και δουλεύω για άλλους...

Stamatis
31-12-10, 19:28
Εγώ πάντως δεν πρότεινα κάτι τέτοιο.

Το ότι όμως πολλοί πλούσιοι ανά τον πλανήτη θέλουν αν όχι κρέμασμα (βλέπεις είμαι και ενάντια στη θανατική καταδίκη), ισόβια φυλάκιση και δήμευση περιουσιών, το λέω τώρα.

Και τα λεφτά δε χρειάζεται να τα πάρω ούτε εγώ ούτε εσύ που ζούμε με μια σχετική αξιοπρέπεια.
Ας τα μοιράσουν στα δισεκατομμύρια ανά τον πλανήτη που δεν έχουν ούτε ψωμί και νερό, όχι σαλέ στο Σαιντ Μόριτζ και κονιάκ που χρεώνεται 2-3.000 ευρώ το ποτήρι.

Αυτό για εμένα θα ήταν δίκαιο.

Και για εμενα θα ηταν δικαιο, αλλα δεν θα το συνιστουσα.
Ποιος θα κρινει τι ειναι πλουσιος-πλουσιος και τι ειναι βρωμικος-πλουσιος;
Εγω παντως προτεινω να σκοτωσουμε τους φτωχους.
Ετσι θα ανκαστουν να δουλεψουν οι πλουσιοι γιατι δεν θα εχουν φτωχους να δουλευουν για λογαριασμο τους.
Shit!
Εγω ειμαι φτωχος, αρα θα πρεπει να πεθανω.
Mindfuck!

Thomelef
31-12-10, 19:32
Και για εμενα θα ηταν δικαιο, αλλα δεν θα το συνιστουσα.
Ποιος θα κρινει τι ειναι πλουσιος-πλουσιος και τι ειναι βρωμικος-πλουσιος;
Εγω παντως προτεινω να σκοτωσουμε τους φτωχους.
Ετσι θα ανκαστουν να δουλεψουν οι πλουσιοι γιατι δεν θα εχουν φτωχους να δουλευουν για λογαριασμο τους.
Shit!
Εγω ειμαι φτωχος, αρα θα πρεπει να πεθανω.
Mindfuck!

ο πλούσιος είναι πλούσιος...τέλος. δεν μας νοιάζει πως και τι...
λίγα απο τα λεφτουδάκια του μπορούμε να έχουμε???καλώς.
δεν μπορούμε???στην πυρά και δήμευση με το ζόρι...
εγώ είπα τα μοίρασα.

SuperSonic
31-12-10, 19:34
Στα "τρυφερα" μου ολοι οι πλουσιοι τις γης..Εγω να με καλα και να τρωω σουβλακια!

Thomelef
31-12-10, 19:38
Στα "τρυφερα" μου ολοι οι πλουσιοι τις γης..Εγω να με καλα και να τρωω σουβλακια!

ήπως και εσύ είσαι πλούσιος και μας πουλάς τρελίτσα για να την
βγάλεις λάδι???δεν νομίζω φίλε...τα λεφτά σου τώρα.

Stamatis
31-12-10, 19:38
ο πλούσιος είναι πλούσιος...τέλος. δεν μας νοιάζει πως και τι...
λίγα απο τα λεφτουδάκια του μπορούμε να έχουμε???καλώς.
δεν μπορούμε???στην πυρά και δήμευση με το ζόρι...
εγώ είπα τα μοίρασα.


Καλα τη γλυτωσες.

Στααααααααααθη, ποσο κανει το Μ6 ειπαμε;

(ελα μπατζανακη, βρηκα αλλονε.... )

Thomelef
31-12-10, 19:41
Καλα τη γλυτωσες.

Στααααααααααθη, ποσο κανει το Μ6 ειπαμε;

(ελα μπατζανακη, βρηκα αλλονε.... )

την έκανε αυτός...κάτι άκουσα πως βρίσκεται σε κάποιο
σαλέ της ελβετίας...πείγε να καταθέσει κάτι εκατομύρια
βγαλμένα απ'τις κράκες...:th_Laie_67-1:

Monsta
31-12-10, 19:41
αρα θα πρεπει να πεθανω.



Don't worry, you won't have to. Just saved your sorry ass by giving you the 667th 'thanks'.

Betch.

Thomelef
31-12-10, 19:43
Don't worry, you won't have to. Just saved your sorry ass by giving you the 667th 'thanks'.

Betch.

εσύ παληκάρι??? και εσύ πλούσιος μήπως είσαι???

SuperSonic
31-12-10, 19:45
ήπως και εσύ είσαι πλούσιος και μας πουλάς τρελίτσα για να την
βγάλεις λάδι???δεν νομίζω φίλε...τα λεφτά σου τώρα.


:th_Laie_67-1:

Oxι ρε Θωμα Ανθρωπος ειμαι σαν ολους με μεσαιες καταβολες χωρις να ειμαι στο ρημα πειναω και να εχω αναγκη καποιον.

Λιγα και καλα..thumb

Και πολλα να ειχα λεμε τωρα..Παλι ο ιδιος ******ς θα ημουν{στο μυαλο}και δεν θα το επαιζα τραλολο...:original:

Thomelef
31-12-10, 19:48
:th_Laie_67-1:

Oxι ρε Θωμα Ανθρωπος ειμαι σαν ολους με μεσαιες καταβολες χωρις να ειμαι στο ρημα πειναω και να εχω αναγκη καποιον.

Λιγα και καλα..thumb

Και πολλα να ειχα λεμε τωρα..Παλι ο ιδιος ******ς θα ημουν{στο μυαλο}και δεν θα το επαιζα τραλολο...:original:

δεν ξέρω γιατί αλλά πάλι δεν με πείθεις ρε φίλε...:think:
σταμάτη τι λές εσύ ρε???

SuperSonic
31-12-10, 19:52
δεν ξέρω γιατί αλλά πάλι δεν με πείθεις ρε φίλε...:think:
σταμάτη τι λές εσύ ρε???


Εχει μπλοκαρει το I-Bank μου αλλιως θα σου εδιχνα..:th_Laie_67-1:

Ενας Σπυρος ΠΟΤΕ δεν λεει ψεμματα!

joseph
31-12-10, 19:55
εσύ παληκάρι??? και εσύ πλούσιος μήπως είσαι???

Λοιπον προτεινω να τις βγαλουμε ολοι να τις μετρησουμε....τις καταθεσεις!!
Και τοτε θα τα μοιρασουμε:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stathis
31-12-10, 19:57
εγω δεν μπορω να καταλαβω πως ενα θεμα απο εκει που ειχε σκοπο να προσφερει μια ενημερωση για το τι ισχυει σε μια αλλη χωρα πιο πλουσια οικονομικα, οσον αφορα τα εξοδα ενος αντοκινητου και τις συνηθειες των πολιτων, κατεληξε που εχει πιο ωραια τοπια, πως δημιουργηθηκε το ελβετικο τραπεζικο συστημα (μοναδικο στον κοσμο), ποιοι πηγαινουν εκει τα λεφτα τους, που τα βρηκανε, τι πρεπει να γινει γι αυτους, τον καημενο το λαο που τον εκμεταλευεται το κεφαλαιο και τα μονοπωλια και αλλα ασχετα.
σε λιγο θα ενοχοποιησουμε και τις ελβετικες αγελαδες που βοσκουν σε πιο ωραια λιβαδια απο τις ελληνικες, ενω και οι ελβετοι σοκολατοποιοι θα πρεπει να ντρεπονται που οι σοκολατες τους ειναι καλυτερες απο τις δικες μας.
με τα μαυρα λ7 της μαφιας και της πλουτοκρατιας χρηματοδοτηθηκαν και φτιαξαν τις επιχειρησεις τους...

οπως ολα τα πραγματα στη ζωη και η ελβετια δεν ειναι τοπος αγγελων, ουτε εχει μηδενικα προβληματα. αλλα δεν ξερω τι νοημα ή τι ωφελεια εχει αυτη η συζητηση και αυτη η συγκριση.

να συγκρινουμε τιμες αυτοκινητων, τελη κυκλοφοριας, ασφαλειες, βενζινες κλπ, ενταξει το βλεπω καπως χρησιμο στα πλαισια της ενημερωσης ωστε να ξερουμε τι ισχυει αλλου.
ολα τα αλλα θεωρω οτι μονο προστριβες φερνουν, οι οποιες δεν χρειαζονται.

gnx
31-12-10, 20:01
Αφου ειμαστε ενα καφενειο φιλαθλων σε Σταθη, θα πλατεάσουμε και λίγο.

Stathis
31-12-10, 20:03
οκ πλατιαστε, αλλα μην πιαστειτε στα χερια μερες που ειναι...
λιγο κριστμας σπιριτ...

Monsta
31-12-10, 20:07
οκ πλατιαστε, αλλα μην πιαστειτε στα χερια μερες που ειναι...OR ELSE...
λιγο κριστμας σπιριτ...

fixed

Stamatis
31-12-10, 20:19
οκ πλατιαστε, αλλα μην πιαστειτε στα χερια μερες που ειναι...
λιγο κριστμας σπιριτ...

Φστ μην πας να αποσυντονισεις την κουβεντα.

Στο θεμα μας.

Προτεινω να παμε στη Γερμανια και να απαγγειλουμε Πλατωνα.
Πιστευω οτι τιμης ενεκες και επειδη ειμαστε Ελληνες, χωρα του πολιτισμου και της δημοκρατιας και εχουμε προγονους, θα μας χαρισουν τα χρεη.
Ε τι λετε;
Shit!
Μπορει να ειχαμε τον Πλατωνα, αλλα ιδεα δεν εχουμε τι ελεγε.
Mindduck!

Stamatis
31-12-10, 20:20
ΕνεκεΝ το αηφον μου γαμω

m_power_lunatic
31-12-10, 20:23
φυσικά και δεν είναι για σένα...απο που και ως που άλωστε θα μπορούσα να γράψω κάτι τέτοιο...
παιδιά...μπορεί να λέμε ότι θέλουμε για την ελβετία και να την θάβουμε επίσεις...
το θέμα είναι πως αισθάνονται οι βέλγοι για την χώρα τους και αν είναι ευτυχισμένοι
που ζούν και μεγαλώνουν εκεί...άσχημα θα'ταν δλδ να είχαμε και εμείς ένα κράτος,
έναντι αυτού του σημερινού μπουρδέλου που λέγεται ελλάδα???προσωπικά το έχω
δηλώσει πως πραγματικά ζηλεύω και χαίρομαι τον αλέξη που δεν ζεί εδώ...εμείς απο
την άλλη, μπορούμε να συνεχίσουμε και να κρίνουμε τους άλλους...και οι άλλοι
απλά να κοιτάνε την δουλειά τους και να μην μας δίνουν την παραμικρή σημασία.
αλέξη???είσαι ευχαριστημένος απο τον τόπο που ζείς???η απάντηση σε αυτή την
ερώτηση είναι όλη η ουσία και όχι όλα αυτά που λέμε για τα οποία μάλιστα δεν
έχουμε την παραμικρή ιδέα για το αν είναι αλήθεια ή μύθοι...
μακάρι να είχαμε και εμείς κράτος όπως αυτοί...

Mυγιαστηκα μαλλον...ισως επειδη εχω απο τις μακροβιοτερες αγγελιες λογω εγωισμου κτλ-κτλ.....γραψε λαθος και sorry!

Thomelef
31-12-10, 20:56
Mυγιαστηκα μαλλον...ισως επειδη εχω απο τις μακροβιοτερες αγγελιες λογω εγωισμου κτλ-κτλ.....γραψε λαθος και sorry!

κανένα πρόβλημα φίλε...ούτε λόγος για σόρυ...:original:
το αρχικό μου μύνημα πείγαινε σε έναν φίλο που του έχω αναρτήσει
αγγελεία για το καρέρα του...συγκεκριμένα όταν προς το τέλος του
2006 είχα πάρει το Μ3 με σκυλοέβριζε και με κορόιδευε, που πείγα και
έσκασα την πενηντάρα για 46άρι, ενώ σε λίγο καιρό ερχόταν το 92άρι.
το σκεπτκό του ήταν πως εγώ θα έπρεπε να δώσω τα 50 για προκαταβολή
και να βάλω δάνειο τα υπόλοιπα 60 για να πάρω το καινούριο...μου έκανε
τόση καζούρα μάλιστα που μια μέρα με είχε βάλει και σε σκέψεις...τες πα,
ενά χρόνο μετά αγοράζει το καρέρα με λίζινγκ. 40.000 προκαταβόλα και
τα υπόλοιπα λίζινγκ...******* είμαι εγώ σα και σένα μου είπε???τώρα
δυστηχώς το πουλάει και έχει κάνει μια τρύπα στο νερό...εγώ τουλάχιστο
έστω και με μειωμένη αξία πλέον, μου έχει μείνει και ένα αμάξι που ακόμα
γουστάρω...αυτουνού τι θα του μείνει. η ανάμνηση. σόρυ παιδιά, αλλά να
την χέσω ανάμνηση αξίας 130φεύγα χιλιάδων...τες πα εύχομαι σε όλους
για ακόμα μια φορά να ξεπεράσουν ότι εμπόδιο συναντούν μπροστά τους
με τον πιο ανώδυνο τρόπο...

GEO316
31-12-10, 21:00
Θυμαται κανενας με τι θεμα ξεκινησαμε??? Σαν να χαθηκα λιγο ρε παιδι μου. Μονο ο γιωργαρος απουσιαζει να γινει βιετναμ εδω μεσα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

SuperSonic
31-12-10, 21:04
κανένα πρόβλημα φίλε...ούτε λόγος για σόρυ...:original:
το αρχικό μου μύνημα πείγαινε σε έναν φίλο που του έχω αναρτήσει
αγγελεία για το καρέρα του...συγκεκριμένα όταν προς το τέλος του
2006 είχα πάρει το Μ3 με σκυλοέβριζε και με κορόιδευε, που πείγα και
έσκασα την πενηντάρα για 46άρι, ενώ σε λίγο καιρό ερχόταν το 92άρι.
το σκεπτκό του ήταν πως εγώ θα έπρεπε να δώσω τα 50 για προκαταβολή
και να βάλω δάνειο τα υπόλοιπα 60 για να πάρω το καινούριο...μου έκανε
τόση καζούρα μάλιστα που μια μέρα με είχε βάλει και σε σκέψεις...τες πα,
ενά χρόνο μετά αγοράζει το καρέρα με λίζινγκ. 40.000 προκαταβόλα και
τα υπόλοιπα λίζινγκ...******* είμαι εγώ σα και σένα μου είπε???τώρα
δυστηχώς το πουλάει και έχει κάνει μια τρύπα στο νερό...εγώ τουλάχιστο
έστω και με μειωμένη αξία πλέον, μου έχει μείνει και ένα αμάξι που ακόμα
γουστάρω...αυτουνού τι θα του μείνει. η ανάμνηση. σόρυ παιδιά, αλλά να
την χέσω ανάμνηση αξίας 130φεύγα χιλιάδων...τες πα εύχομαι σε όλους
για ακόμα μια φορά να ξεπεράσουν ότι εμπόδιο συναντούν μπροστά τους
με τον πιο ανώδυνο τρόπο...



Ιδιο σκεπτικο εχουμε!

Και σου εμεινε ενα αυτοκινητο το οποιο ειναι για εμενα οτι καλυτερο με την Μ3 Ε30 σε διαχρονικοτητα.

NickE60
31-12-10, 21:09
Θυμαται κανενας με τι θεμα ξεκινησαμε??? Σαν να χαθηκα λιγο ρε παιδι μου. Μονο ο γιωργαρος απουσιαζει να γινει βιετναμ εδω μεσα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

το δίδαγμα του παρόντος θέματος είναι πως όποια σχέση ένα Punto με μια Ferrari έχει και η Ελλάδα με την Ελβετία.. Τίποτε δεν θα δεις αφημένο στην τύχη του.. (έχω πάει κι έχω άποψη)

GEO316
31-12-10, 21:45
Οχι φιλε NICK E60 παρεξηγησες.Ο γραπτος μου λογος....To σχολιο αφορουσε τα παιδια που κανανε χιουμορ πριν. Χωρις παρεξηγηση, αστειο εκανα!!

NickE60
31-12-10, 21:52
όχι δεν σε παρεξήγησα thumb

oldcarskickass
31-12-10, 22:45
Mαγκες εμενα ο πεθερος μου υπηρξε μεταναστης και εχει περασει απο Ελβετια πριν παει για πολλα χρονια στην Γερμανια και απο τις συζητησεις που εχω κανει εχω καταλαβει πολλα πραγματα!

Οι Ανθρωποι εκει ειναι μπροστα σε ολα γιατι υπαρχει παιδεια!
Βεβαια απο τι πληροφορηθηκα απο γνωστο μιυ δεν ειναι και η ποιο καθαρη χωρα ασε που μου ειπαν οτι εχει πολλα Γκραφιτι οι τοιχοι τις πολης...

Παντως σαν την ΕΛΛΑΔΑ απο ομορφια δεν ειναι και για να μην παρεξηγηθω δεν εχω παει Ελβετια και δεν μπορω να κρινω απολυτα ΑΛΛΑ εμπιστευομαι αυτα που μου λενε καποιοι γνωστοι μου οτι η Ελβετια ειναι ωραια χωρα με αρκετα ωραια τοποια και πολυ πρασινο αλλα ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!
Τελος!


Ναι και το πως αξιοποιούμε το τοπίο μας είναι φοβερό.

Εγώ πάντως αηδίασα τελευταία φορά στο WRC του 06.

Ανεβαίνοντας χάραμα την ειδική το τοπίο ήταν ΦΟΒΕΡΟΤΑΤΟ, δέντρα θάμνοι ιστορίες.

Στο τέλος λοιπόν κατεβήκαμε τελευταίοι, το τι σκουπίδι είχε μαζευτεί ΔΕΝ λέγεται, ΑΠΛΑ δεν λέγεται. (και ναι είμαι και εγώ ένοχος)

Αν λοιπόν δε σέβεται ο Έλληνας την χώρα του ποιος θα την σεβαστεί;

Ο επενδυτής;;;; Μαγκιά του να βγάλει και από την μύγα ξύγκι λοιπόν.

Επίσης το άλλο τραγικό με την νεοελληνική νοοτροπία είναι ότι ΠΑΝΤΑ βρίσκουμε ΚΑΙ το πρόβλημα ΚΑΙ αυτόν που το δημιουργεί, το θέμα είναι ότι ΠΑΝΤΑ είναι ΚΑΠΟΙΟΣ άλλος... ΜΑ ΠΑΝΤΑ.

Καλή χρονιά.

Κωνσταντίνος
31-12-10, 23:34
το δίδαγμα του παρόντος θέματος είναι πως όποια σχέση ένα Punto με μια Ferrari έχει και η Ελλάδα με την Ελβετία.. Τίποτε δεν θα δεις αφημένο στην τύχη του.. (έχω πάει κι έχω άποψη)

"As of 2008, Fiat Group owns 85% of Ferrari.......":thumbsup:

NickE60
01-01-11, 02:21
"As of 2008, Fiat Group owns 85% of Ferrari.......":thumbsup:

...στην Ευρωπαϊκη ήπειρο ανήκουν και η Ελβετία και η Ελλάδα :whistle: ...είμαστε Ευρώπη! :thumbsup:

alexk
01-01-11, 12:51
Χμ...
Αμα ριχνουμε καμια κοκκινη να φαινεται και ποιος το κανε ρε παιδια.
Στο τελευταιο σημειο σαφως και εκανα χιουμορ.
Φανταζομαι φαινεται κιολας.

Δεν πειραζει.
Καλη χρονια!

Να 'σαι καλά φίλε μου ;)
Πες με ψώνιο, κανένα πρόβλημα.

Stathis
01-01-11, 13:00
καλημερα χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε.
να υπενθυμισω διοτι αναφερθηκε πιο πανω οτι τα υβριστικα-προσβλητικα ρεπς διαγραφονται και η ταυτοτητα κοινοποιειται εφοσον το ζητησει ο θιγομενος.
σε περιπτωση μη υβριστικων ρεπς το δικαιωμα της ανωνυμιας παραμενει ειτε ειναι θετικα ειτε αρνητικα.

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=73

σας παρακαλω ομως να μην συνεχισουμε με δυσαρεστα θεματα πρωτη μερα του χρονου. ας δειξουμε ολη τη φιλικη μας διαθεση... :)

alexk
01-01-11, 13:04
Στάθη μπαν, να μπει καλά ο χρόνος !!!

SuperSonic
01-01-11, 13:38
Χρονια πολλα και καλη χρονια στην Ελβετια και στους ελληνες μας που ειναι εκει!:original:

gnx
01-01-11, 13:58
Ρε παιδιά το θρεντ αφορουσε τον υπολογισμο των τελών κυκλοφορίας στην Ελβετία, και μετά αναφέρθηκαν η Σουηδία και οι ΗΠΑ, άρα ο υπολογισμός και το ύψος των τελών σε χώρες με υψηλότερο ΑΕΠ από το δικό μας.

Τι παθατε όλοι και βγάζετε το γνωστή συνομωσιολογική νεοελληνική αντίδραση; Μονο για συνεργούς των Γερμανών δεν τους κατηγορίσατε, που ως γνωστό ήταν.

Μαγκες ήταν. Γιαυτό έχουν τέτοια κτηνοτροφία, σοκολατοπιοία, και πρωτίστως φαρμακοβιομηχανία.

Εμείς έχουμε τα ******α μας. Προς το παρών παρηγορηθείτε με το ότι οι υπεραιωνόβιοι στους οποίους καταβάλεται σύνταξη και έχουν αποθάνει είναι ΜΟΝΟ 302.

merlin
01-01-11, 16:35
Δεν συμφωνώ μαζί σου Γιώργο...

Ξαναδιάβασε αν θέλεις το πρώτο πόστ του θρέντ για να δεις γιατί γράφτηκε...


Sent from my iPhone using Tapatalk

alexk
01-01-11, 16:40
Η αλήθεια πονάει Γιώργο :whistle:

ECO 3-4-8
01-01-11, 16:59
Ωραιο μετρο.
Μια χαρα το βλεπω.
Ετσι μπορει καποιος να ειναι νομιμος για να παει το αυτοκινητο του σε ενα track day αν το εχει μονο για τετοιο σκοπο.
Ωραιο μετρο!

Ωραίο μετρό αλλα αν δεν οργανωθούμε να το απαιτήσουμε και αυτό και τις πινακίδες σαββατοκύριακου και κυρίως την δυνατότητα να αγοράζει Κάποιος ένα αυτοκίνητο των 2-3 χιλιάδων Από Γερμανία πχ 10ετιας χωρίς τον βλακωδη φόρο 425 τοις εκατο μια ζωή θα ονειρευόμαστε καρβελια.....

Πόλλοι Από εμάς δεν βγάζουν το θηρίο τους Έξω Από το γκαράζ παρα μόνο για track days η για Σαββατιατικη βόλτα. Άλλοι που έχουν διάφορα θηρία ή που θα ήθελαν να αποκτήσουν πχ ένα 850 csi με καμία δεκαριά χιλιάδες και να κάνουν την καβλα τους δεν μπορούν με τους βλακωδεις φόρους ( το κράτος πριμοδοτεί διάφορους ημι-πτωχευμενους για να μας πουλάνε πράγματα που μάλλον ΔΕΝ γουστάρουμε αλλα μας επιβάλλεται να αγοραζουμε....

Φανταστείτε το εξής: αντι για ένα 316 με διάφορα εξτραδακια και "μπαξιματα" ένα οποιοδήποτε Μ3 άνω της 10 ετιας αγορασμενο φτηνά και με πινακίδες σαββατοκύριακου.... Αργότερα ο ίδιος άνθρωπος θέλει να ξοδέψει αλλα 4-5 χιλιαρικα και να πάρει και κάτι άλλο...

Με λιγότερα Από τα χρήματα που θα ξόδευε για το " καινούργιο" που του επιβάλουν να αγοράσει, και με λιγότερη υποτίμηση των αυτοκινήτων του μάλλον θα έσπαγε και πιο πολυ πλάκα...

Και θα ήταν και Καλό για την εσωτερική οικονομία:

Α) ο εγχωριος στόλος θα αποκτουσε ξανά αξία
Β) η εξαγωγή συναλλάγματος θα ήταν συντριπτικά μικρότερη
Γ) θα δημιουργούσε ανάπτυξη υπο την έννοια " λίγα Από πολλούς"

Τα έχω ξαναπεί και Εγώ και άλλοι σε πολα posts ας κάνουμε μια πρωτοχρονιάτικη υπόσχεση (new years resolution) Nα οργανωθούμε συσηματικα και να απαιτήσουμε ένα φιλικοτερο περιβάλλον για τον εραστή της αυτοκίνησης στην Ελλάδα! Η ιδιοκτησία και η συλλογή αυτοκινήτων στην Ελλάδα πρέπει να αναγνωρισθεί ως νόμιμο χόμπι και δραστηριότητα και όχι ως de facto κοινωνική αναλγησία η οποία πρέπει να πατασσεται με οποιονδήποτε τροπο καθισταμενη συγχρόνως πηγή άδικης φορολόγησης με μηδενική αναταποδοτικοτητα.....

ECO 3-4-8
01-01-11, 17:16
Εγώ πάντως δεν πρότεινα κάτι τέτοιο.

Το ότι όμως πολλοί πλούσιοι ανά τον πλανήτη θέλουν αν όχι κρέμασμα (βλέπεις είμαι και ενάντια στη θανατική καταδίκη), ισόβια φυλάκιση και δήμευση περιουσιών, το λέω τώρα.

Και τα λεφτά δε χρειάζεται να τα πάρω ούτε εγώ ούτε εσύ που ζούμε με μια σχετική αξιοπρέπεια.
Ας τα μοιράσουν στα δισεκατομμύρια ανά τον πλανήτη που δεν έχουν ούτε ψωμί και νερό, όχι σαλέ στο Σαιντ Μόριτζ και κονιάκ που χρεώνεται 2-3.000 ευρώ το ποτήρι.

Αυτό για εμένα θα ήταν δίκαιο.
Ναι και Από Τώρα και στο εξής κομμένα τα BMW της καπιταλιστικής και ιμπεριαλιστικής οικογένειας Quandt..... Και να αλλάξουμε Από BMW fans σε Moscwitch fans ημαρτον πια έλεος.....σε ένα φόρουμ για ένα ακριβό γερμανικό καταναλωτικό προϊόν εκτίθενται απόψεις για αναδιανομή πλούτου επειδη.....δυσκολευόμαστε να αποκτήσουμε .....BMW κάτι σαν να οργανώνουμε ημερίδα για την πάλη των τάξεων στο......golf της γλυφαδας...... Έλεος πια!!!! Λίγη σοβαρότητα ......

alexk
01-01-11, 17:31
Ναι και Από Τώρα και στο εξής κομμένα τα BMW της καπιταλιστικής και ιμπεριαλιστικής οικογένειας Quandt..... Και να αλλάξουμε Από BMW fans σε Moscwitch fans ημαρτον πια έλεος.....σε ένα φόρουμ για ένα ακριβό γερμανικό καταναλωτικό προϊόν εκτίθενται απόψεις για αναδιανομή πλούτου επειδη.....δυσκολευόμαστε να αποκτήσουμε .....BMW κάτι σαν να οργανώνουμε ημερίδα για την πάλη των τάξεων στο......golf της γλυφαδας...... Έλεος πια!!!! Λίγη σοβαρότητα ......


Να αγιάσει το στόμα σου αδερφέ.

Stunt Mike
01-01-11, 17:45
Ναι και Από Τώρα και στο εξής κομμένα τα BMW της καπιταλιστικής και ιμπεριαλιστικής οικογένειας Quandt..... Και να αλλάξουμε Από BMW fans σε Moscwitch fans ημαρτον πια έλεος.....σε ένα φόρουμ για ένα ακριβό γερμανικό καταναλωτικό προϊόν εκτίθενται απόψεις για αναδιανομή πλούτου επειδη.....δυσκολευόμαστε να αποκτήσουμε .....BMW κάτι σαν να οργανώνουμε ημερίδα για την πάλη των τάξεων στο......golf της γλυφαδας...... Έλεος πια!!!! Λίγη σοβαρότητα ......

Το οτι εχεις BMW δεν συνεπαγεται αυτοματα οτι εισαι κατα της αναδιανομης του πλουτου.......Σοσιαλιστικες αποψεις εχουν ολοι δικαιωμα να'χουν...ανεξαρτητα τσεπης

Driver M
01-01-11, 18:12
Ναι και Από Τώρα και στο εξής κομμένα τα BMW της καπιταλιστικής και ιμπεριαλιστικής οικογένειας Quandt..... Και να αλλάξουμε Από BMW fans σε Moscwitch fans ημαρτον πια έλεος.....σε ένα φόρουμ για ένα ακριβό γερμανικό καταναλωτικό προϊόν εκτίθενται απόψεις για αναδιανομή πλούτου επειδη.....δυσκολευόμαστε να αποκτήσουμε .....BMW κάτι σαν να οργανώνουμε ημερίδα για την πάλη των τάξεων στο......golf της γλυφαδας...... Έλεος πια!!!! Λίγη σοβαρότητα ......

Aν νομίζεις ότι όλοι εδώ μέσα έχουν πανάκριβες bmw, δισεκατομμύρια σε καταθέσεις και παίζουν golf στη Γλυφάδα, οπότε δεν τους ενδιαφέρει και το τι γίνεται παραέξω, τότε είναι δικαίωμά σου αλλά απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα.
Σε ένα φόρουμ ferrari ίσως να ισχύει κάτι αντίστοιχο, όχι όμως εδώ όπου πλήθος μελών έχουν αυτοκίνητα τα οποία συχνά δεν αξίζουν πολλές χιλιάδες ευρώ ή και να αξίζουν, κατά κανόνα κουράστηκαν πολύ για να τα αποκτήσουν και να τα συντηρούν.

Ακόμα και να ίσχυε όμως, η κοινωνική ευαισθησία και η αλληλεγγύη, ως βασικές ανθρωπιστικές αξίες, θα έπρεπε να είναι χαρακτηριστικό όλων, ανεξάρτητα από το εισόδημά τους.
Βέβαια κάτι τέτοιο δεν ισχύει και το αποδεικνύεις περίτρανα υπονοώντας πως σε φόρουμ bmw οι μόνες απόψεις που πρέπει να ακούγονται είναι πόσο καλοί και μάγκες είναι οι επιχειρηματίες και πόσο βλάκες είναι οι υπόλοιποι που ζητούν δικαιοσύνη. Αλλά μάλλον κατά τη γνώμη σου οι τελευταίοι το κάνουν αυτό επειδή δεν είναι πλούσιοι και αν γίνονταν, θα έκαναν και αυτοί όσα σήμερα κατηγορούν.
Βάσει της λογικής αυτής λοιπόν, πλούτος=διαφθορά, σωστά?
Κάτι τέτοιο πάντως ούτε εγώ δεν το είπα προηγουμένως, τουλάχιστον τόσο απόλυτα.

Τώρα για τη σοβαρότητα ας το αφήσουμε καλύτερα.
Άλλωστε τα κριτήρια του καθενός είναι εντελώς υποκειμενικά και πηγάζουν τόσο από τις αρχές του όσο και από την ευρύτερη παιδεία του, κάτι εντελώς ξεχωριστό από τη μόρφωση.
Και αυτά καθορίζουν και τη βαρύτητα της κριτικής του καθενός για τον άλλο.

gnx
01-01-11, 18:18
Βάσει της λογικής αυτής λοιπόν, πλούτος=διαφθορά, σωστά?
Κάτι τέτοιο πάντως ούτε εγώ δεν το είπα προηγουμένως, τουλάχιστον τόσο απόλυτα.



Σε ΚΑΘΕ ποστ σου υπονοείς αυτό. Εδώ συζητούσαμε για τα τέλη και αμεσως να διαχωρίσετε την ΚΑΚΗ ελβετια απο τη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ και ΚΑΛΗ Σουηδία.

Εννοειται οτι το thanks στο ποστ σου πατήθηκε εκ παραδρομής.:hystericalbs1:

Driver M
01-01-11, 18:27
Σε ΚΑΘΕ ποστ σου υπονοείς αυτό. Εδώ συζητούσαμε για τα τέλη και αμεσως να διαχωρίσετε την ΚΑΚΗ ελβετια απο τη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ και ΚΑΛΗ Σουηδία.

Εννοειται οτι το thanks στο ποστ σου πατήθηκε εκ παραδρομής.:hystericalbs1:
Σε κάθε ποστ μου έχω μια συλλογιστική, την οποία κατά κανόνα τεκμηριώνω.
Και στην τελική, όπως εγώ υπονοώ πολλές φορές αυτό που λες (το οποίο συνήθως ισχύει κιόλας), έτσι εσύ και ορισμένοι άλλοι υπονοείτε το ακριβώς αντίθετο.

Όσο λοιπόν υπάρχει παρρησία, θα μπορούν να ακούγονται εκατέρωθεν όλες οι απόψεις και όπως είπα, ανάλογα την παιδεία και τις αρχές του ο καθένας, κρατά ότι κρίνει σκόπιμο και πετάει στον κάλαθο τα υπόλοιπα.

Τώρα για Ελβετίες-Σουηδιες κλπ, εγώ ουδέποτε έκανα λόγο.

Stamatis
01-01-11, 18:44
Θα το κλειδωσω.
Οχι, δεν θα το κλειδωσω, θα διαγραψω οτι θεωρησω πως ειναι off topic.
Ναι.
Αυτο θα κανω.

ECO 3-4-8
01-01-11, 18:45
Σε κάθε ποστ μου έχω μια συλλογιστική, την οποία κατά κανόνα τεκμηριώνω.
Και στην τελική, όπως εγώ υπονοώ πολλές φορές αυτό που λες (το οποίο συνήθως ισχύει κιόλας), έτσι εσύ και ορισμένοι άλλοι υπονοείτε το ακριβώς αντίθετο.

Όσο λοιπόν υπάρχει παρρησία, θα μπορούν να ακούγονται εκατέρωθεν όλες οι απόψεις και όπως είπα, ανάλογα την παιδεία και τις αρχές του ο καθένας, κρατά ότι κρίνει σκόπιμο και πετάει στον κάλαθο τα υπόλοιπα.

Τώρα για Ελβετίες-Σουηδιες κλπ, εγώ ουδέποτε έκανα λόγο.

Η παιδεία και η Αστική Κουλτούρα είναι κάτι που σίγουρα δεν είναι εύκολο να αποκτηθεί σε ολιγοετεις υποβαθμισμένες πανεπιστημιακές σχολές όπου το κυρίως ζητούμενο είναι η δημιουργία ψηφοφόρων. Γι αυτό το λόγο και δεν ενδιαφέρει η παιδεία μας να είναι παραγωγικοκεντρικη αλλα θεωρητική και χωρίς επαγγελματικό αντίκρυσμα. Πολλοί προσανατολίζονται και εκπαιδεύονται στο πως θα ...... Διδάσκουν και θα καθοδηγούν και όχι πως θα παραξουν.... Περαιτέρω μέχρι να αρχίσουμε να παράγουμε και να έχουμε εμπειρία επαγγελματική μερικών δεκαετιών καλά θα είναι να μην είμαστε αμετροεπεις και να σεβόμαστε ορισμένα πράγματα εδώ είναι το ΒΜW forum και όχι το National Geographic.... Όπου μπορείς να παρακολουθείς ένα ντοκυμαντέρ για τον Αμαζονίο χωρίς να έχεις δυνατότητα η τα κότσια να πας ποτε....

Stamatis
01-01-11, 18:47
Μπα, δεν μαζευεται.

Stamatis
01-01-11, 18:49
Η παιδεία και η Αστική Κουλτούρα είναι κάτι που σίγουρα δεν είναι εύκολο να αποκτηθεί σε ολιγοετεις υποβαθμισμένες πανεπιστημιακές σχολές όπου το κυρίως ζητούμενο είναι η δημιουργία ψηφοφόρων. Γι αυτό το λόγο και δεν ενδιαφέρει η παιδεία μας να είναι παραγωγικοκεντρικη αλλα θεωρητική και χωρίς επαγγελματικό αντίκρυσμα. Πολλοί προσανατολίζονται και εκπαιδεύονται στο πως θα ...... Διδάσκουν και θα καθοδηγούν και όχι πως θα παραξουν.... Περαιτέρω μέχρι να αρχίσουμε να παράγουμε και να έχουμε εμπειρία επαγγελματική μερικών δεκαετιών καλά θα είναι να μην είμαστε αμετροεπεις και να σεβόμαστε ορισμένα πράγματα εδώ είναι το ΒΜW forum και όχι το National Geographic.... Όπου μπορείς να παρακολουθείς ένα ντοκυμαντέρ για τον Αμαζονίο χωρίς να έχεις δυνατότητα η τα κότσια να πας ποτε....

Και αυτο σωστο.

Αλλαζω τιτλο στο θρεντ λοιπον και στνεχιζουμε.

Thomelef
01-01-11, 20:25
έλα ρε παιδία...μην χαλιόμαστε χρονιάρες μέρες...
μερικοί εδώ μέσα είναι η μετενσάρκωση της βουγιουκλάκη, απο μια πολύ γνωστή
ταινίας της...σάμπως τους παίρνει και κανείς στα σοβαρά???εδώ ο ίδιος ο αρχηγός
τους τους παράτησε και συνεχίζει να παίρνει 24κ τον μήνα και αυτοί ακομα τα ίδια
φωνάζουν...δεν πειράζει...όσο και να φωνάζουν για να αρπάξουν λεφτά απο το
κεφάλαιο, το κεφάλαιο πάλι θα λέει το ίδιο πράγμα...πάρτε τα @@ μας. χαχαχαχα
άντε ρε μάγκες και καλή χρονιά να έχουμε ρε...υγεία και ευτυχία σε όλο τον κόσμο.

Monsta
01-01-11, 20:38
Back on topic.

Τιμές ΗΠΑ - Ν. Καλιφόρνια.

Honda Accord 3.5L V6 (1 έτους)

Ασφάλεια (όχι μικτή) οδηγός με 25 χρόνια εμπειρία (εκεί), χωρίς ατυχήματα : $600 / χρόνο

Ετήσια τέλη κυκλοφορίας : $120 / χρόνο

Mercedes C230 V6 (3 ετών)

Μια απ' τα ίδια + - $50.


Δε βγάζει πουθενά αυτή η σύγκριση δυστυχώς. Τουλάχιστον για όσους κατοικούν σ αυτήν εδώ τη χώρα.

Thomelef
01-01-11, 20:46
Back on topic.

Τιμές ΗΠΑ - Ν. Καλιφόρνια.

Honda Accord 3.5L V6 (1 έτους)

Ασφάλεια (όχι μικτή) οδηγός με 25 χρόνια εμπειρία (εκεί), χωρίς ατυχήματα : $600 / χρόνο

Ετήσια τέλη κυκλοφορίας : $120 / χρόνο

Mercedes C230 V6 (3 ετών)

Μια απ' τα ίδια + - $50.


Δε βγάζει πουθενά αυτή η σύγκριση δυστυχώς. Τουλάχιστον για όσους κατοικούν σ αυτήν εδώ τη χώρα.

είναι άκρως απογοητευτικό, ώντος...
δυστηχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ...είναι λές και η κυβέρνηση
δεν την ενδιαφέρει που τα έσοδα της ολοένα και συρικνώνονται με
όλα αυτά που κάνουν...τόσες παραδόσεις πινακίδων γίνονται, αυτοί
τπτ...τόση πτώση γενικά στην αγορά του αυτοκινήτου, είναι τραγική
μείωση τζίρου...ελπίζω να αλλάξουν τα πράγματα, γιατί είναι οντως
αδικία όλα αυτά για όλους μας.

Monsta
01-01-11, 20:58
Δυάρι 75-80 τμ σε κυριλέ κλειστό & φυλαγμένο apartment complex, με κλειστό γκαράζ, χρήση πισίνας / jacuzzi / γυμναστήριο, με θέα θάλασσα, παραθαλάσσια Ν. Καλιφόρνια....$1,430. Τριάρι + $200. Φοίνικες, δέντρα, λουλούδια, τέλειο landscape παντού, άψογοι δρόμοι είναι μέσα στη τιμή.

Inlands προς desert μεριά, μακριά από θάλασσα για τα ίδια ως άνω $900-$1,000 για δυάρι.


Καλή χρονιά.

Stathis
01-01-11, 21:14
α ρε κωστα με τα ποστ σου αρχιζω και θυμαμαι τι ωραια που ηταν απο την αλλη πλευρα του ατλαντικου...
εγω πληρωνα στο τενεσι 200 δολλαρια για 2αρι επιπλωμενο με συμπεριλαμβανομενα τα γιουτιλιτις, σε συγκροτημα μεσα στο πρασινο.

αυτοκινητο πηρα με 700 δολλαρια ενα φορντ γκραν-τορινο του 72. ασφαλεια και τελη δεν θυμαμαι ηταν μικροποσα, η βενζινη 80-90 σεντς το γαλονι.
πανεμορφη χωρα, ωραια τοπια, δρομοι, υποδομες, τι να πρωτοθυμηθω... ο μεσος αμερικανος πολυ αγαθος και φιλικος.
αν ειχα τη δυνατοτητα ευκολα πηγαινα να ζησω σε μια επαρχιακη πολη...

Thomelef
01-01-11, 21:24
α ρε κωστα με τα ποστ σου αρχιζω και θυμαμαι τι ωραια που ηταν απο την αλλη πλευρα του ατλαντικου...
εγω πληρωνα στο τενεσι 200 δολλαρια για 2αρι επιπλωμενο με συμπεριλαμβανομενα τα γιουτιλιτις, σε συγκροτημα μεσα στο πρασινο.

αυτοκινητο πηρα με 700 δολλαρια ενα φορντ γκραν-τορινο του 72. ασφαλεια και τελη δεν θυμαμαι ηταν μικροποσα, η βενζινη 80-90 σεντς το γαλονι.
πανεμορφη χωρα, ωραια τοπια, δρομοι, υποδομες, τι να πρωτοθυμηθω... ο μεσος αμερικανος πολυ αγαθος και φιλικος.
αν ειχα τη δυνατοτητα ευκολα πηγαινα να ζησω σε μια επαρχιακη πολη...

στάθη μου, αν θέλεις και κάνα σκυλί, άνετα παίζω τον παίζω τον ρόλο...
δεν θα χρειαστεί καν να μου μάθεις να χέζω έξω, και να σου φέρνω τις
παντόφλες και την εφημερίδα στο χέρι...

Stathis
01-01-11, 21:40
θωμα ασχετα αν σου αρεσει ή οχι εκει, το βασικο ειναι οτι δεν υπαρχει αγχος!
βασικος παραγοντας ποιτητας ζωης ασχετα απο τα υπολοιπα...

Monsta
01-01-11, 21:41
α ρε κωστα με τα ποστ σου αρχιζω και θυμαμαι τι ωραια που ηταν απο την αλλη πλευρα του ατλαντικου...
εγω πληρωνα στο τενεσι 200 δολλαρια για 2αρι επιπλωμενο με συμπεριλαμβανομενα τα γιουτιλιτις, σε συγκροτημα μεσα στο πρασινο.

αυτοκινητο πηρα με 700 δολλαρια ενα φορντ γκραν-τορινο του 72. ασφαλεια και τελη δεν θυμαμαι ηταν μικροποσα, η βενζινη 80-90 σεντς το γαλονι.
πανεμορφη χωρα, ωραια τοπια, δρομοι, υποδομες, τι να πρωτοθυμηθω... ο μεσος αμερικανος πολυ αγαθος και φιλικος.
αν ειχα τη δυνατοτητα ευκολα πηγαινα να ζησω σε μια επαρχιακη πολη...

Το '84 στο Seattle είχαμε πάρει δύο καράβια. Ένα Buick & ένα Oldsmobile.....βλέπεις we were fresh off the boat. Μ άρεσαν δε μπορώ να πω. Δίπλωμα οδήγησης στα 16 through High School :original:

Άντε, να πω και δύο λόγια για μισθούς...

Step mother, Paralegal (με δίπλωμα Δικηγόρου στην Ελλάδα που βέβαια δεν αναγνωρίζεται εκεί), ακόμα και για να κάνει τη δουλειά του Paralegal έπρεπε να πάει 2 χρόνια κολέγιο. Μέχρι το 2001, ο μισθός της ήταν στα $75Κ / χρόνο

Ο φάδερ ως Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ (Θεσσαλονίκη) που το πτυχίο του βέβαια αναγνωρίστηκε εκεί στη στιγμή, μέχρι το 2002 έπαιρνε ανάλογα τις δουλειές $100-130Κ ετησίως.

Εγώ το '95 ως υπεύθυνος πωλήσεων σε εταιρεία που πουλούσε (wholesale) computer components all over the US.... ήμουν στα $35Κ-$40Κ ανάλογα τα bonus. Health insurance πληρωμένη από την εταιρεία. Νοτ μπαντ φορ εϊ 25 γίαρ ολντ. Τότε ακόμα δουλεύαμε μέσω καθημερινής λίστας ΦΑΞ & τηλεφώνου, αφού δεν υπήρχε το ίντερνετ.

Thomelef
01-01-11, 21:45
θωμα ασχετα αν σου αρεσει ή οχι εκει, το βασικο ειναι οτι δεν υπαρχει αγχος!
βασικος παραγοντας ποιτητας ζωης ασχετα απο τα υπολοιπα...

μεγάλη υπόθεση για μια κλή ποιότητα ζωής...το αγχος το ρημάδι μας τρώει ώρες ώρες...
τώρα τελαιυταία δε, έχει γίνει συνήθειο της καθημερινότητας...ακόμα και τελείως
αναίσθητος να είσαι, πλέον σε τρώει το αγχος...:thumbsdown:

Stathis
01-01-11, 22:12
δυστυχως θωμα...
και απο την ελβετια ομως εχω ωραιες αναμνησεις.

το πρωτο ταξιδι μου ηταν το 1989 οπου ξεκινησαμε με τον λευτερη καρετσο και τον αντωνη τσισκακη να συμμετεχουμε στο μοτοκρος των εθνων που γινοταν στο γκαϊλντορφ της δυτικης γερμανιας.
περασαμε λοιπον με το φορτηγο (ενα μερσεντες μετασκευασμενο το μισο με κρεβατια και κουζινα και το αλλο μισο για τα μηχανακια) του λευτερη στο μπαρι και απο εκει στα συνορα με την ελβετια, το μακρυτερο τουνελ στο κοσμο.
ηταν το πρωτο ταξιδι μου στη δυτικη ευρωπη.
αυτα που εβλεπα δεν τα πιστευα και επαθα και ο ιδιος πλακα οπως λεμε.
πραγματικα πανεμορφη και απιστευτη χωρα... λιμνες, τοπια, καθαριοτητα, πολιτισμος σε ολα...
απο τοτε καθε ταξιδι μου στην ευρωπη περιλαμβανε και λιγο ελβετια αν υπηρχε λιγος χρονος.

ξεχωριζω δυο ταξιδια, ενα τον σεπτεμβριο του ΄95 προσκελημενος της γιαμαχα για την παρουσιαση της diversion 900...
o γυρος των αλπεων με 5 ημερες, εκπληκτικα τοπια, δρομοι, στροφες, ελαχιστη κινηση...
μια διαδρομη που εχω υποσχεθει στον εαυτο μου να την ξανακανω...

το δευτερο ταξιδι απο αυτα που ξεχωριζω ηταν το 2000. αναχωρηση 1/1 ξημερωματα για γενευη με ιδιωτικο τζετ της swiss (οι κρατησεις μας ηταν για προγραμματισμενη πτηση, αλλα απ΄οτι μας ειπαν επειδη ειμασταν οι μονοι πελατες εστειλαν μικρο αεροπλανο! ετσι για να δουμε πως αντιλαμβανονται οι ελβετοι το σεβασμο...) για γενευη και απο εκει λωζανη μοντρε και καταληξη στο ζερματ (το ωραιοτερο ορεινο χωριο του κοσμου οπου απαγορευονται τα αυτοκινητα).
επιστροφη μεσω βερνης βασιλειας ζυριχης...
καταπληκτικη χωρα η ελβετια αν θελει σκυλους ο αλεξκ πιστευω θα εψηνα ευκολα το θωμα να παμε...:th_Laie_67-1:

Thomelef
01-01-11, 22:22
λίγο παραπάνω να με ψήσεις, θα γίνω κάρβουνο...
ωραίες φάσεις...ο καρέτσος και γαμώ τα άτομα btw...
τρελή κόντρα με τον μερεμετζάκη, που τότε τα είχε με
την αδερφή ενός πολύ καλού μου φίλου...

Stathis
01-01-11, 22:46
καταπληκτικο παιδι...
αντε να πω και μια ιστορια...
στο γυρισμο σταματησαμε σε ενα μικρο παρκινγκ διπλα απο μια λιμνη για να φαμε...
ιδανικο τοπιο. βγαλαμε τις κονσερβες μας κατι ζβαν κατι αυγα κατι παξιμαδια και αφου φαγαμε και απολαυσαμε τη θεα μαζεψαμε να φυγουμε...
ηταν η σειρα του αντωνη να πλυνει τα πιατα και ετσι ξεκινησαμε με εμενα και το λευτερη μπροστα και τον αντωνη πισω στην κουζινα...
επλενε λοιπον ο αντωνης και τα σαπουνονερα κατεληγαν στο δρομο...

πιο κατω σταματησαμε ωστε ο αντωνης να ερθει μπροστα... πισω μας σταματησε ενα αυτοκινητο και βγηκε ενας τυπος που ηρθε και μας μιλησε. ηταν ενας ελληνας που ζουσε στην ελβετια. αφου ειπαμε τα της πατριδας, μας ειπε ποσο τυχεροι ειμασταν που δεν πετυχαμε στο δρομο αστυνομια! αν μας επιαναν να χυνουμε νερα στο δρομο θα μας εκοβαν τον κ@λο...
ηταν κατι που ουτε το ειχαμε σκεφτει...
πραγματικα αισθανθηκαμε οπως οι χωριατες στα παλια ελληνικα εργα που κατεβαινουν με το ταγαρι στην πρωτευουσα...

αλλος πολιτισμος που εμεις ειχαμε αρχισει σιγα σιγα να ανακαλυπτουμε...

chief
02-01-11, 00:08
Back on topic.

Τιμές ΗΠΑ - Ν. Καλιφόρνια.

Honda Accord 3.5L V6 (1 έτους)

Ασφάλεια (όχι μικτή) οδηγός με 25 χρόνια εμπειρία (εκεί), χωρίς ατυχήματα : $600 / χρόνο

Ετήσια τέλη κυκλοφορίας : $120 / χρόνο

Mercedes C230 V6 (3 ετών)

Μια απ' τα ίδια + - $50.


Δε βγάζει πουθενά αυτή η σύγκριση δυστυχώς. Τουλάχιστον για όσους κατοικούν σ αυτήν εδώ τη χώρα.

τιμες Κυπρου για το Μ3:

τελη κυκλοφορίας 680 ευρω
ασφαλεια μικτη 1000 ευρω τον χρόνο.

SuperSonic
02-01-11, 12:13
Να παμε να μεινουμε ολοι Αμερικη και Ελβετια να λυσουμε τα προβληματα μας...
Να εχουμε καμια 10αρι Bmw και Porsche και ολα ΟΚ!

Το τελευταιο που με νοιαζει προσωπικα ειναι τα Τελη και η ασφαλιση του αυτοκινητου..ειδικα στην χωρα μας ειναι αυτονοητο οτι ειμαστε ποιο ακριβη σε ΟΛΑ!

Οταν βλεπω ανθρωπους που πανε και καταθετουν πινακιδες το θεορω πολυ αστοχο να κανω συγκρισεις με αλλες χωρες...λες και δεν ξερω τι γινεται εδω και εξω.

Stathis
02-01-11, 12:41
το θεμα των τελων κυκλοφοριας το ειχαμε αναλυσει διεξοδικως σε αλλο θεμα και καταφεραμε να τσακωθουμε και να το κλειδωσουμε.
διοτι η γενικη αποψη που επικρατει (μαζι και των κυβερνωντων) ειναι να πληρωσει περισσοτερα οποιος εχει καλο αυτοκινητο, ασχετα αν κανει χιλιομετρα ή το βγαζει μια φορα το μηνα.
και να πληρωνει λιγα οποιος δεν εχει και ας ειναι ολη μερα στο δρομο...
μιλαμε βεβαια για τελη κυκλοφοριας...

αυτα ειναι θεματα οπου πολιτισμενα κρατη τα εχουν λυσει απο χρονια. για αυτο και οι πινακιδες σαββατοκυριακου, κοινη πινακιδα για περισσοτερα απο ενα οχηματα (που δεν μπορουν να κυκλοφορουν ταυτοχρονα).

αν ο μεσος ελληνας ειχε περισσοτρο ανοικτους οριζοντες ολα αυτα θα τα διεκδικουσε και δεν θα ηταν ερμαιο του καθε ασχετου.
αλλα εδω απο εποχης μητσοτακη (που ως υπουργος συντονισμου επεβαλε τα πρωτα μετρα), το αυτοκινητο ειναι η ευκολη λυση να παρουμε απο τους μακακες τζαμπα λεφτα.
γιατι το αυτοκινητο ηταν και ειναι το φετιχ του ελληνα... ετσι τρωει το μαστιγιο και λεει ευχαριστω.

αν ηταν πιο δικαια τα πραγματα σαφως θα ειχαμε πολυ λιγοτερες καταθεσεις πινακιδων. μπορει να μην ειχαμε και καθολου.
διοτι αν καποιος πληρωνε αντι 2000 παγια εξοδα, 500 π.χ. για να κυκλοφορει μονο σκ. ισως να το αντεχε η τσεπη του. ουτως ή αλλως οι περιισοτεροι σκ. τα κυκλοφορουσαν.
για να μην αναφερουμε οτι ολοι εξαπατηθηκαμε, διοτι οταν αγορασαμε αυτοκινητο ισχυαν αλλα πραγματα. συμφωνα με αυτα ο καθενας εκανε τον προγραμματισμο του.
δεν φταιει αν καποιος αλλος μεσα σε 2-3 χρονια τα ανετρεψε ολα... ετσι οσοι ηταν οριακα δεν μπορουν πλεον να ανταπεξελθουν.

πιο πανω ο αλεξανδρος ειπε οτι για την αλλαγη του φπα τους ειδοποιησαν ενα χρονο πριν.
εδω ποιος ειδοποιησε οτι τα τελη απο 400 θα πανε 800?
απλα ο καθε κομπογιανιτης υπουργος, γραμματεας, υπευθυνος, συμβουλος κλπ εμαθε να αφοφασιζει και να αρπαζει χωρις κανεις να διαμαρτυρεται.
απλα να εισπρατει χωρις να ενδιαφερεται να θεσει πλαισιο αναπτυξης και παραγωγης.

στις χωρες που αναφεραμε δεν εχουν ισχυουν οσα προαναφερθηκαν, επειδη ειναι "πλουσιες", αλλα επειδη οι ανθρωποι δεν ειναι καραγκιοζηδες και σεβονται κατι που λεγεται κοινη λογικη...

alexk
02-01-11, 13:32
O Στάθης έχει δίκιο σε αυτά που λέει.
Σωστό πολύ ότι πολλοί είχαν υπολογίσει τον προϋπολογισμό τους και με την "αλλαγή" ο προϋπολογισμός έφυγε.
(εγώ καυτηρίασα άλλα θέματα τα οποία πρέπει να είναι στον προϋπολογισμό αλλά ας μείνουμε στο θέμα μας).

Στάθη από το 2009 μας είπαν για την αλλαγή του ΦΠΑ.
Επίσης, από το καλοκαίρι 2010 όλες οι εταιρείες που είσαι σταθερός πελάτης (ίντερνετ, τηλεφωνία, τηλεόραση κτλ) έχουν στείλει επιστολές λέγοντάς σου ότι από 01-01-2011 λόγω αλλαγής του ΦΠΑ θα πρέπει να πληρώσεις αυτό το ποσό, έτσι ώστε να ξέρεις και να κάνεις τον προϋπολογισμό σου.

Σχετικά με τα τέλη, ναι όπως είπα μπορείς να έχεις ν-αυτοκίνητα με μία πινακίδα. Άν είμαι ένας, γιατί να έχω 10-25 πινακίδες.
Εγώ π.χ. έχω 2 πινακίδες, μια για εμένα και μια για τη γυναίκα μου. Έχω 2 αυτοκίνητα για εμένα, γιατί να πληρώνω και για τα 2 ενώ δεν μπορώ να οδηγήσω και τα 2 την ίδια στιγμή ? Πληρώνω για το πιο ακριβό (η ασφάλεια είναι για το πιο ακριβό και περίπου + 15% για να καλύπτει κλοπή κτλ για το 2ο).
Επίσης, πολλοί με μηχανάκια που τα κυκλοφορούν 5 μήνες το χρόνο πληρώνουν τέλη και ασφάλεια για 5 μήνες μόνο.

Βέβαια, η Ελβετία πρόκεται ενδεχομένως για το πιο δημοκρατικό κράτος του κόσμου (ας λένε οι φίλοι από πάνω τα δικά τους περί μαύρου χρήμματος και λοιπών φιλοσοφιών με βάσει ταινίες).
Βλέπεις ο κάθε πολίτης έχει δικαίωμα να μαζέψει 20 χιλιάδες υπογραφές για κάτι που θέλει να ζητήσει να γίνει. Αν τις μαζέψει, το θέμα πηγαίνει σε δημοψήφισμα και ο λαός θα ψηφίσει τι θα γίνει και αυτό θα γίνει.
Για παράδειγμα, έχει γίνει δημοψήφισμα 3 φορές για να μπει η Ελβετία στην Ε.Ε. και τις 3 φορές ο λαός ψήφισε περίτρανα ΟΧΙ. Οι πολιτικοί θέλανε αλλά πήρανε ένα φρύδι...
Έτσι, για κάθε ζήτημα που κάποιος μπορεί να θεωρεί σοβαρό (π.χ. εγώ μπορεί να πω θέλω να έρχονται μόνο ατμοσφαιρικά bmw στην ελβετία), μάζεψει 20 χιλιάδες υπογραφές που συμφωνούν με αυτό που λέω, και μετά η πλειοψηφία των πολιτών ψηφίσουν θετικά, θα γίνει.
Επειδή λοιπόν η Ελβετία δίνει τέτοια δύναμη στους πολίτες της, είναι το κακό παράδειγμα δημοκράτιας για τους απανταχού πολιτικούς αρχηγούς των χωρών, βρίσκεται συνέχεια στο στόχαστρο κρατών όπως η Γερμανία και η Γαλλία και χρησιμοποιούν ιστορίες για να αμαυρώσουν την μοναδική χώρα που πρέπει να είναι προς μίμηση.
Οι έλληνες λοιπόν ας μιλάμε για την αρχαία Αθήνα του Περικλή...

Και για τους φίλους που αναφέρθηκαν για το τραπεζικό απόρρητο, θα αναφέρω 2 πράγματα μιας και η θέση μου δεν μου επιτρέπει να πάρω περαίτερω θέση.
Τραπεζικό απόρρητο λοιπόν είναι ότι η πληροφορία του λογαριασμού σου δεν επιτρέπεται να βγει εκτός Ελβετικών συνόρων. Δεν βλέπω που είναι το κακό με αυτό. Ανέφερα ότι για να έχεις λογαριασμό εδώ και να μεταφέρεις χρήμματα μέσα και έξω, πρέπει να αποδείξεις από που προέρχονται (όχι φορολογικά) και οι Ελβετικές τράπεζες είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αυστηρές με τα μέτρα κατά της τρομοκρατίας, παρανομίας κτλ κτλ.
Φυσικά εντός Ελβετίας και ειδικά αν είσαι κάτοικος το κράτος έχει πρόσβαση στους λογαριασμούς σου, άλλωστε στην φορολογική σου δήλωση βάζεις αντίγραφο όλων των λογαριασμών σου για να σε φορολογίσουν για τα χρήμματα που έχεις στην τράπεζα.
Εννοείται ότι φοροδιαφυγή εδώ απλά δεν υφίσταται.
Και ερωτώ εγώ λοιπόν, γιατί να έρθει η κυβέρνηση της Γερμανίας να ανοίξει το δικό σου λογαριασμό ? Εσείς θα θέλατε να έρθει η Γερμανία να ανοίγει τους λογαριασμούς σας στην Ελλάδα ? Να ελέγξει τι χρήμματα έχετε και πως τα βγάλατε ? Αν η Γερμανία δεν μπορεί να έχει ένα αποτελεσματικό φορολογικό σύστημα (όπως η Ελβετία) ας τον "πιει" και ας μην ασχολείται με ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ενέργεις αγοράς/κλοπής δεδομένων τραπεζών από το Liechtenstein (ανεξάρτητο κρατίδιο/καντόνι).
Ανέφερα κάτι για τις Ελληνικές τράπεζες, ότι μπορείς να καταθέσεις ότι θέλεις. Αν πας να καταθέσεις 2 εκατ. ευρώ σιγά που θα σε ρωτήσει κάποιος τίποτα = που τα βρήκες, πως τα έβγαλες, φέρε μας έγρραφα, έρευνα για εσένα και αν είσαι νόμιμος πολίτης κτλ.

Βέβαια όλοι μένουν στο 'wallstreet 2' που ουδεμία επαφή έχει με την πραγματικότητα και ένα κοριτσάκι σηκώνει από τράπεζα στην Ζυρίχη 100 εκατ σε 5 λεπτά. Σίγουρα !
Ας ξέρανε στην παραγωγή οτί υπάρχει όριο πόσο χρήμματα μπορείς να αναλήψεις κάθε μήνα.... και το όριο είναι συνήθως πενταψήφιο.

Τέλος, να πω ένα από τα χιλιάδες παραδείγματα που έχω δει τα τελευταία 3 χρόνια.
Παρκάραμε σε ένα πάρκο κάπου για να τρέξουμε ένα monster truck. Κάποιος ποδηλάτης κρανίωσε και πήρε την αστυνομία η οποία μου έκοψε κλήση για δρόμο από τον οποίο δεν έπρεπε να περάσω.
Πήγα λοιπόν μετά από μερικές μέρες στο αστυνομικό τμήμα για να παραπονεθώ. Έτυχε να είναι εκεί σε βάρδια ο διεθυντής/αρχηγός. Του λέω το-και-το μου κόψανε κλήση, έχω πάρει φωτογραφίες από τις πινακίδες. Βγάζει χάρτη και μου λέει να του περιγράψω ακριβώς από που μπήκα και που είχα παρκάρει. Επίσης μου λέει ότι αυτός έχει σχεδιάσει όλη τη σήμανση του δήμου μας. Μου λέει, δώσε μου το κινητό σου, θα πάω σπίτι να φάω και μετά θα πάω από εκεί να δω τις πινακίδες.
Την επόμενη το πρωϊ με παίρνει τηλέφωνο να μου πει ότι έχω δίκιο, λυπάται πολύ για την ταλαιπωρία, θα μου επιστρέψουν τα χρήμματα της κλήσης και με ευχαριστεί θερμά που παραπονέθηκα και θα φτιάξουν σωστά τις πινακίδες εκεί για να μην ξαναγίνει λάθος. // είμαι μετανάστης εδώ έτσι...

Σε αντιπαράθεση, να αναφέρω την τελευταία φορά που με σταμάτησε αστυνομία στην ελλάδα. Πηγαίνα να πάρω πίσω βάση πινακίδας για το μοτό και ζητάς με σταματά. Αρχίζει "ακριβό μηχανάκι έχεις, βλέπω όλινς, ζάντες κτλ.. ακριβό μπουφάν και κράνος... αλλά βάση δεν έχεις, τώρα θα τα σκάσεις λοιπόν". Του λέω ότι πάω να πάρω βάση πινακίδας γιατί έχω ταξίδι... "όχι, θα πληρώσεις γιατί έχεις !"

Αυτά, καλή χρονιά να έχετε.

SuperSonic
02-01-11, 13:51
Σωστος Alexk!

Alexk μια ερωτηση που θα βγω λιγο εκτος..Γιατι η Ελβετια μια απο τις ποιο Φιλειρηνικες χωρες εχει στρατο και μαλιστα με πολλα κατφυγεια και συχρονα οπλικα συστηματα με πυρινικα?

Nino
02-01-11, 13:59
το θεμα των τελων κυκλοφοριας το ειχαμε αναλυσει διεξοδικως σε αλλο θεμα και καταφεραμε να τσακωθουμε και να το κλειδωσουμε.
διοτι η γενικη αποψη που επικρατει (μαζι και των κυβερνωντων) ειναι να πληρωσει περισσοτερα οποιος εχει καλο αυτοκινητο, ασχετα αν κανει χιλιομετρα ή το βγαζει μια φορα το μηνα.
και να πληρωνει λιγα οποιος δεν εχει και ας ειναι ολη μερα στο δρομο...
μιλαμε βεβαια για τελη κυκλοφοριας...

αυτα ειναι θεματα οπου πολιτισμενα κρατη τα εχουν λυσει απο χρονια. για αυτο και οι πινακιδες σαββατοκυριακου, κοινη πινακιδα για περισσοτερα απο ενα οχηματα (που δεν μπορουν να κυκλοφορουν ταυτοχρονα).

αν ο μεσος ελληνας ειχε περισσοτρο ανοικτους οριζοντες ολα αυτα θα τα διεκδικουσε και δεν θα ηταν ερμαιο του καθε ασχετου.
αλλα εδω απο εποχης μητσοτακη (που ως υπουργος συντονισμου επεβαλε τα πρωτα μετρα), το αυτοκινητο ειναι η ευκολη λυση να παρουμε απο τους μακακες τζαμπα λεφτα.
γιατι το αυτοκινητο ηταν και ειναι το φετιχ του ελληνα... ετσι τρωει το μαστιγιο και λεει ευχαριστω.

αν ηταν πιο δικαια τα πραγματα σαφως θα ειχαμε πολυ λιγοτερες καταθεσεις πινακιδων. μπορει να μην ειχαμε και καθολου.
διοτι αν καποιος πληρωνε αντι 2000 παγια εξοδα, 500 π.χ. για να κυκλοφορει μονο σκ. ισως να το αντεχε η τσεπη του. ουτως ή αλλως οι περιισοτεροι σκ. τα κυκλοφορουσαν.
για να μην αναφερουμε οτι ολοι εξαπατηθηκαμε, διοτι οταν αγορασαμε αυτοκινητο ισχυαν αλλα πραγματα. συμφωνα με αυτα ο καθενας εκανε τον προγραμματισμο του.
δεν φταιει αν καποιος αλλος μεσα σε 2-3 χρονια τα ανετρεψε ολα... ετσι οσοι ηταν οριακα δεν μπορουν πλεον να ανταπεξελθουν.

πιο πανω ο αλεξανδρος ειπε οτι για την αλλαγη του φπα τους ειδοποιησαν ενα χρονο πριν.
εδω ποιος ειδοποιησε οτι τα τελη απο 400 θα πανε 800?
απλα ο καθε κομπογιανιτης υπουργος, γραμματεας, υπευθυνος, συμβουλος κλπ εμαθε να αφοφασιζει και να αρπαζει χωρις κανεις να διαμαρτυρεται.
απλα να εισπρατει χωρις να ενδιαφερεται να θεσει πλαισιο αναπτυξης και παραγωγης.

στις χωρες που αναφεραμε δεν εχουν ισχυουν οσα προαναφερθηκαν, επειδη ειναι "πλουσιες", αλλα επειδη οι ανθρωποι δεν ειναι καραγκιοζηδες και σεβονται κατι που λεγεται κοινη λογικη...

Ετσι ακριβως ειναι!!!

nikos1400
02-01-11, 14:01
Σωστος Alexk!

Alexk μια ερωτηση που θα βγω λιγο εκτος..Γιατι η Ελβετια μια απο τις ποιο Φιλειρηνικες χωρες εχει στρατο και μαλιστα με πολλα κατφυγεια και συχρονα οπλικα συστηματα με πυρινικα?

Γιατι "φυλαγε τα ρουχα σου για να'χεις τα μισα".

Thomelef
02-01-11, 14:33
το θεμα των τελων κυκλοφοριας το ειχαμε αναλυσει διεξοδικως σε αλλο θεμα και καταφεραμε να τσακωθουμε και να το κλειδωσουμε.
διοτι η γενικη αποψη που επικρατει (μαζι και των κυβερνωντων) ειναι να πληρωσει περισσοτερα οποιος εχει καλο αυτοκινητο, ασχετα αν κανει χιλιομετρα ή το βγαζει μια φορα το μηνα.
και να πληρωνει λιγα οποιος δεν εχει και ας ειναι ολη μερα στο δρομο...
μιλαμε βεβαια για τελη κυκλοφοριας...

αυτα ειναι θεματα οπου πολιτισμενα κρατη τα εχουν λυσει απο χρονια. για αυτο και οι πινακιδες σαββατοκυριακου, κοινη πινακιδα για περισσοτερα απο ενα οχηματα (που δεν μπορουν να κυκλοφορουν ταυτοχρονα).

αν ο μεσος ελληνας ειχε περισσοτρο ανοικτους οριζοντες ολα αυτα θα τα διεκδικουσε και δεν θα ηταν ερμαιο του καθε ασχετου.
αλλα εδω απο εποχης μητσοτακη (που ως υπουργος συντονισμου επεβαλε τα πρωτα μετρα), το αυτοκινητο ειναι η ευκολη λυση να παρουμε απο τους μακακες τζαμπα λεφτα.
γιατι το αυτοκινητο ηταν και ειναι το φετιχ του ελληνα... ετσι τρωει το μαστιγιο και λεει ευχαριστω.

αν ηταν πιο δικαια τα πραγματα σαφως θα ειχαμε πολυ λιγοτερες καταθεσεις πινακιδων. μπορει να μην ειχαμε και καθολου.
διοτι αν καποιος πληρωνε αντι 2000 παγια εξοδα, 500 π.χ. για να κυκλοφορει μονο σκ. ισως να το αντεχε η τσεπη του. ουτως ή αλλως οι περιισοτεροι σκ. τα κυκλοφορουσαν.
για να μην αναφερουμε οτι ολοι εξαπατηθηκαμε, διοτι οταν αγορασαμε αυτοκινητο ισχυαν αλλα πραγματα. συμφωνα με αυτα ο καθενας εκανε τον προγραμματισμο του.
δεν φταιει αν καποιος αλλος μεσα σε 2-3 χρονια τα ανετρεψε ολα... ετσι οσοι ηταν οριακα δεν μπορουν πλεον να ανταπεξελθουν.

πιο πανω ο αλεξανδρος ειπε οτι για την αλλαγη του φπα τους ειδοποιησαν ενα χρονο πριν.
εδω ποιος ειδοποιησε οτι τα τελη απο 400 θα πανε 800?
απλα ο καθε κομπογιανιτης υπουργος, γραμματεας, υπευθυνος, συμβουλος κλπ εμαθε να αφοφασιζει και να αρπαζει χωρις κανεις να διαμαρτυρεται.
απλα να εισπρατει χωρις να ενδιαφερεται να θεσει πλαισιο αναπτυξης και παραγωγης.

στις χωρες που αναφεραμε δεν εχουν ισχυουν οσα προαναφερθηκαν, επειδη ειναι "πλουσιες", αλλα επειδη οι ανθρωποι δεν ειναι καραγκιοζηδες και σεβονται κατι που λεγεται κοινη λογικη...


O Στάθης έχει δίκιο σε αυτά που λέει.
Σωστό πολύ ότι πολλοί είχαν υπολογίσει τον προϋπολογισμό τους και με την "αλλαγή" ο προϋπολογισμός έφυγε.
(εγώ καυτηρίασα άλλα θέματα τα οποία πρέπει να είναι στον προϋπολογισμό αλλά ας μείνουμε στο θέμα μας).

Στάθη από το 2009 μας είπαν για την αλλαγή του ΦΠΑ.
Επίσης, από το καλοκαίρι 2010 όλες οι εταιρείες που είσαι σταθερός πελάτης (ίντερνετ, τηλεφωνία, τηλεόραση κτλ) έχουν στείλει επιστολές λέγοντάς σου ότι από 01-01-2011 λόγω αλλαγής του ΦΠΑ θα πρέπει να πληρώσεις αυτό το ποσό, έτσι ώστε να ξέρεις και να κάνεις τον προϋπολογισμό σου.

Σχετικά με τα τέλη, ναι όπως είπα μπορείς να έχεις ν-αυτοκίνητα με μία πινακίδα. Άν είμαι ένας, γιατί να έχω 10-25 πινακίδες.
Εγώ π.χ. έχω 2 πινακίδες, μια για εμένα και μια για τη γυναίκα μου. Έχω 2 αυτοκίνητα για εμένα, γιατί να πληρώνω και για τα 2 ενώ δεν μπορώ να οδηγήσω και τα 2 την ίδια στιγμή ? Πληρώνω για το πιο ακριβό (η ασφάλεια είναι για το πιο ακριβό και περίπου + 15% για να καλύπτει κλοπή κτλ για το 2ο).
Επίσης, πολλοί με μηχανάκια που τα κυκλοφορούν 5 μήνες το χρόνο πληρώνουν τέλη και ασφάλεια για 5 μήνες μόνο.

Βέβαια, η Ελβετία πρόκεται ενδεχομένως για το πιο δημοκρατικό κράτος του κόσμου (ας λένε οι φίλοι από πάνω τα δικά τους περί μαύρου χρήμματος και λοιπών φιλοσοφιών με βάσει ταινίες).
Βλέπεις ο κάθε πολίτης έχει δικαίωμα να μαζέψει 20 χιλιάδες υπογραφές για κάτι που θέλει να ζητήσει να γίνει. Αν τις μαζέψει, το θέμα πηγαίνει σε δημοψήφισμα και ο λαός θα ψηφίσει τι θα γίνει και αυτό θα γίνει.
Για παράδειγμα, έχει γίνει δημοψήφισμα 3 φορές για να μπει η Ελβετία στην Ε.Ε. και τις 3 φορές ο λαός ψήφισε περίτρανα ΟΧΙ. Οι πολιτικοί θέλανε αλλά πήρανε ένα φρύδι...
Έτσι, για κάθε ζήτημα που κάποιος μπορεί να θεωρεί σοβαρό (π.χ. εγώ μπορεί να πω θέλω να έρχονται μόνο ατμοσφαιρικά bmw στην ελβετία), μάζεψει 20 χιλιάδες υπογραφές που συμφωνούν με αυτό που λέω, και μετά η πλειοψηφία των πολιτών ψηφίσουν θετικά, θα γίνει.
Επειδή λοιπόν η Ελβετία δίνει τέτοια δύναμη στους πολίτες της, είναι το κακό παράδειγμα δημοκράτιας για τους απανταχού πολιτικούς αρχηγούς των χωρών, βρίσκεται συνέχεια στο στόχαστρο κρατών όπως η Γερμανία και η Γαλλία και χρησιμοποιούν ιστορίες για να αμαυρώσουν την μοναδική χώρα που πρέπει να είναι προς μίμηση.
Οι έλληνες λοιπόν ας μιλάμε για την αρχαία Αθήνα του Περικλή...

Και για τους φίλους που αναφέρθηκαν για το τραπεζικό απόρρητο, θα αναφέρω 2 πράγματα μιας και η θέση μου δεν μου επιτρέπει να πάρω περαίτερω θέση.
Τραπεζικό απόρρητο λοιπόν είναι ότι η πληροφορία του λογαριασμού σου δεν επιτρέπεται να βγει εκτός Ελβετικών συνόρων. Δεν βλέπω που είναι το κακό με αυτό. Ανέφερα ότι για να έχεις λογαριασμό εδώ και να μεταφέρεις χρήμματα μέσα και έξω, πρέπει να αποδείξεις από που προέρχονται (όχι φορολογικά) και οι Ελβετικές τράπεζες είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αυστηρές με τα μέτρα κατά της τρομοκρατίας, παρανομίας κτλ κτλ.
Φυσικά εντός Ελβετίας και ειδικά αν είσαι κάτοικος το κράτος έχει πρόσβαση στους λογαριασμούς σου, άλλωστε στην φορολογική σου δήλωση βάζεις αντίγραφο όλων των λογαριασμών σου για να σε φορολογίσουν για τα χρήμματα που έχεις στην τράπεζα.
Εννοείται ότι φοροδιαφυγή εδώ απλά δεν υφίσταται.
Και ερωτώ εγώ λοιπόν, γιατί να έρθει η κυβέρνηση της Γερμανίας να ανοίξει το δικό σου λογαριασμό ? Εσείς θα θέλατε να έρθει η Γερμανία να ανοίγει τους λογαριασμούς σας στην Ελλάδα ? Να ελέγξει τι χρήμματα έχετε και πως τα βγάλατε ? Αν η Γερμανία δεν μπορεί να έχει ένα αποτελεσματικό φορολογικό σύστημα (όπως η Ελβετία) ας τον "πιει" και ας μην ασχολείται με ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ενέργεις αγοράς/κλοπής δεδομένων τραπεζών από το Liechtenstein (ανεξάρτητο κρατίδιο/καντόνι).
Ανέφερα κάτι για τις Ελληνικές τράπεζες, ότι μπορείς να καταθέσεις ότι θέλεις. Αν πας να καταθέσεις 2 εκατ. ευρώ σιγά που θα σε ρωτήσει κάποιος τίποτα = που τα βρήκες, πως τα έβγαλες, φέρε μας έγρραφα, έρευνα για εσένα και αν είσαι νόμιμος πολίτης κτλ.

Βέβαια όλοι μένουν στο 'wallstreet 2' που ουδεμία επαφή έχει με την πραγματικότητα και ένα κοριτσάκι σηκώνει από τράπεζα στην Ζυρίχη 100 εκατ σε 5 λεπτά. Σίγουρα !
Ας ξέρανε στην παραγωγή οτί υπάρχει όριο πόσο χρήμματα μπορείς να αναλήψεις κάθε μήνα.... και το όριο είναι συνήθως πενταψήφιο.

Τέλος, να πω ένα από τα χιλιάδες παραδείγματα που έχω δει τα τελευταία 3 χρόνια.
Παρκάραμε σε ένα πάρκο κάπου για να τρέξουμε ένα monster truck. Κάποιος ποδηλάτης κρανίωσε και πήρε την αστυνομία η οποία μου έκοψε κλήση για δρόμο από τον οποίο δεν έπρεπε να περάσω.
Πήγα λοιπόν μετά από μερικές μέρες στο αστυνομικό τμήμα για να παραπονεθώ. Έτυχε να είναι εκεί σε βάρδια ο διεθυντής/αρχηγός. Του λέω το-και-το μου κόψανε κλήση, έχω πάρει φωτογραφίες από τις πινακίδες. Βγάζει χάρτη και μου λέει να του περιγράψω ακριβώς από που μπήκα και που είχα παρκάρει. Επίσης μου λέει ότι αυτός έχει σχεδιάσει όλη τη σήμανση του δήμου μας. Μου λέει, δώσε μου το κινητό σου, θα πάω σπίτι να φάω και μετά θα πάω από εκεί να δω τις πινακίδες.
Την επόμενη το πρωϊ με παίρνει τηλέφωνο να μου πει ότι έχω δίκιο, λυπάται πολύ για την ταλαιπωρία, θα μου επιστρέψουν τα χρήμματα της κλήσης και με ευχαριστεί θερμά που παραπονέθηκα και θα φτιάξουν σωστά τις πινακίδες εκεί για να μην ξαναγίνει λάθος. // είμαι μετανάστης εδώ έτσι...

Σε αντιπαράθεση, να αναφέρω την τελευταία φορά που με σταμάτησε αστυνομία στην ελλάδα. Πηγαίνα να πάρω πίσω βάση πινακίδας για το μοτό και ζητάς με σταματά. Αρχίζει "ακριβό μηχανάκι έχεις, βλέπω όλινς, ζάντες κτλ.. ακριβό μπουφάν και κράνος... αλλά βάση δεν έχεις, τώρα θα τα σκάσεις λοιπόν". Του λέω ότι πάω να πάρω βάση πινακίδας γιατί έχω ταξίδι... "όχι, θα πληρώσεις γιατί έχεις !"

Αυτά, καλή χρονιά να έχετε.

μετά απο αυτά τα δύο ποστ δεν νομίζω να υπάρχουν και πολά λόγια για να πεί
κανείς...ακριβώς όπως τα λέει ο στάθης είναι, και το ποστ του αλέξανδρου απο
την άλλη δείχνει έναν πολύ ευχαριστημένο πολίτη της ελβετίας...αυτό μετράει.
ας είμασταν και εμείς ευχαριστημένοι απο την χώρα μας και ας έλεγε ο οποιοσδήποτε
ότι ήθελε...εμένα προσωπικά καρφί δεν θα μου καιγόταν...φανταστείτε μόνο να
ήθελε η τρόικα να μπεί εκεί μέσα...όσο και να ήθελαν οι πολιτικοί τα @@ τους
θα έπαιρναν...όπως έγινε και με το δημοψίφησμα για να μπούν στην ΕΕ.
πραγματικά θα ήθελα πολύ να μένω σε ένα τέτοιο κράτος...θα ήθελα, γιατί
ξέρω πως στην κωλοελλάδα δεν πρόκειτε να γίνει ποτέ μα ποτέ...

Nino
02-01-11, 14:34
επειδη δεν τα λενε μονο στις ταινιες...

https://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=34&artId=65354&dt=22/09/1996

https://www.protothema.gr/economy/article/?aid=78206


https://www.worldlingo.com/ma/enwiki/el/Banking_in_Switzerland

και φυσικα εχουν μονο ιστορικη αξια... και καμια υστεροβουλη ή κακεντρεχη προθεση να μειωσουν την σπουδαιοτητα αυτης της χωρας με ισως το καλυτερο βιωτικο επιπεδο στο κοσμο.
Οσο για μας μακαρι να ειχαμε το ενα δεκατο απο τον συγχρονο πολιτισμο τους,και την αξιοπρεπεια με την οποια αντιμετωπιζονται οι πολιτες απο τις κυβερνησεις των (καντονια).

oldcarskickass
02-01-11, 15:06
Σωστος Alexk!

Alexk μια ερωτηση που θα βγω λιγο εκτος..Γιατι η Ελβετια μια απο τις ποιο Φιλειρηνικες χωρες εχει στρατο και μαλιστα με πολλα κατφυγεια και συχρονα οπλικα συστηματα με πυρινικα?

Για τον ίδιο λόγο που η κάτοχος των περισσότερων πυρηνικών κεφαλών και όπλων βιολογικού πολέμου έκανε ντου στο Ιράκ για να βρει πυρηνικές κεφαλές και όπλα βιολογικού.

Για τον ίδιο λόγο που η φιλειρηνική Ελλάδα ξοδεύει εκατομύρια επί εκατομυρίων για οπλικά συστήματα και ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να παίρνει για αυτά χειριστές τους με απολυτήριο Λυκείου...

Για τον ίδιο λόγο που η αρχαία << δημοκρατική >> (όπως μας αρέσει να λέμε) Ελλάδα, η οποία ήταν ΧΩΡΙΣΜΕΝΗ σε πόλεις κράτη (δλδ κοινώς ΔΕΝ υπήρχε εθνική Ελλάδα) , είχε τον δυνατότερο στρατό και στόλου του μέχρι τότε γνωστού κόσμου... Ή νομίζεις ότι ο Μ.Αλέξανδρος έφτασε με την βίβλο στα πέρατα του κόσμου;

Είναι οχυρωμένη οικονομικά, γιατί να μην είναι και επιθετικά - στρατιωτικά;

SuperSonic
02-01-11, 15:57
Για τον ίδιο λόγο που η κάτοχος των περισσότερων πυρηνικών κεφαλών και όπλων βιολογικού πολέμου έκανε ντου στο Ιράκ για να βρει πυρηνικές κεφαλές και όπλα βιολογικού.

Για τον ίδιο λόγο που η φιλειρηνική Ελλάδα ξοδεύει εκατομύρια επί εκατομυρίων για οπλικά συστήματα και ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να παίρνει για αυτά χειριστές τους με απολυτήριο Λυκείου...

Για τον ίδιο λόγο που η αρχαία << δημοκρατική >> (όπως μας αρέσει να λέμε) Ελλάδα, η οποία ήταν ΧΩΡΙΣΜΕΝΗ σε πόλεις κράτη (δλδ κοινώς ΔΕΝ υπήρχε εθνική Ελλάδα) , είχε τον δυνατότερο στρατό και στόλου του μέχρι τότε γνωστού κόσμου... Ή νομίζεις ότι ο Μ.Αλέξανδρος έφτασε με την βίβλο στα πέρατα του κόσμου;

Είναι οχυρωμένη οικονομικά, γιατί να μην είναι και επιθετικά - στρατιωτικά;

Δεν συμφωνω.
Το βλεπω πολυ σαν κοροϊδία το ολο θεμα στρατου στην Ελβετια...Μιλαμε για για μια χωρα που ποτε δεν θα την πειραξει κανεις για ΠΟΛΛΟΥΣ λογους..

Δεν θα το συνεχισω γιατι θα ξεφυγουμε πολυ..:original:

Thomelef
02-01-11, 16:29
το ότι κάποιοι την έχουν στο στόχαστρο δεν είναι ψέμα...καλύτερα φύλαγε τα ρούχα σου
που λένε...στο κάτω κάτω δεν είναι και τρελό ρε παιδιά μια χώρα να έχει και τον στρατό
της...μην είμαστε και υπερβολικοί...κάθε κράτος οφείλει να έχει και την εθνική άμυνα της.
όσο καλύτερη, τόσο καλύτερα για την ίδια την χώρα...

PANOS-E60
02-01-11, 17:15
Δεν συμφωνω.
Το βλεπω πολυ σαν κοροϊδία το ολο θεμα στρατου στην Ελβετια...Μιλαμε για για μια χωρα που ποτε δεν θα την πειραξει κανεις για ΠΟΛΛΟΥΣ λογους..



O Χίτλερ πάντως. πολύ πριν αποθηκεύσει εκεί το χρυσό του Γ' ΡαΙχ, της επιτέθηκε με τους καλύτερους αλπινιστές του και βαρύτατο πυροβολικό και σε 3 περίπου βδομάδες έκανε πίσω ... μετά τους πήρε με το καλό τους ελβετούς. thumb

SuperSonic
02-01-11, 18:01
Προσωπικη γνωμη ειναι οτι η Ελβετια δεν χρειαζεται στρατο..Βεβαια για τα ματια του κοσμου καλο ειναι υπαρχει οπως εχουμε και εμεις ετσι για βιτρινα γιατι αλλιως θα ειχαμε γινει κωλος με τους τουρκους..Αλλα δυστηχως το κουμαντο στην χωρα μας το κανουν αλλοι οπως και στην Ελβετια{εξοχικη κατοικοια πλουσιων}.

Ολο το παρανομο χρημα εχει μαζεψει η Ελβετια απο παντου και τωρα λενε οι τραπεζες τους οτι φτανει..Και δια νομου δεχοντια μονο λεφτα απο μονιμους Ελβετους!

Μπορει για καποιους να μην λει τιποτα αυτο εγω διαφορετικη αποψη.

Stathis
02-01-11, 18:51
παιδια δεν εχει κανενα σπουδαιο στρατο η ελβετια... λιγα πραγματα...
https://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_Switzerland

alexk
02-01-11, 18:53
Ολο το παρανομο χρημα εχει μαζεψει η Ελβετια απο παντου και τωρα λενε οι τραπεζες τους οτι φτανει..Και δια νομου δεχοντια μονο λεφτα απο μονιμους Ελβετους!

Μπορει για καποιους να μην λει τιποτα αυτο εγω διαφορετικη αποψη.

Εγώ μιλάω με στοιχεία.
Άν εσύ έχεις τελείως διαφορετική άποψη δεν χρειάζεται να την μοιράζεσαι για να διαφοροποιηθείς.

Αυτό δεν μου έχει λείψει καθόλου εδώ, ότι ο Έλληνας τα ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ.

ghost-rider
02-01-11, 18:54
Αφου ακουστηκαν καποιες ιστοριες για τα καλα της Ελβετιας νομιζω οτι ειναι καλο να ακουστει εστω και μια για τα καλα της Ελλαδας.

Πριν λιγο καιρο ειχαμε ενα προβλημα υγειας στην οικογενεια. Η μητερα μου εκανε μια μαγνητικη εγκεφαλου και τα πραγματα δεν ηταν καλα.
Η μαγνητικη ηταν αρκετα ξεκαθαρη 6x6x4... Οχι χιλιοστα...
Για λιγο τα χασαμε, μετα οπως καθε αλλος αποφασισαμε, ασχετα με το τι λεγαν ολοι οτι θα δωθει μαχη ενεξαρτητως κοστους και απωλειων.

Η χωρα που επεσε στο τραπεζι φυσικα η Αμερικη.
Πανω στο ψαξιμο και στα τηλεφωνα καταληγαμε στο οτι η καλυτερη περιπτωση αντιμετωπισης μιας τετοιας καταστασης ηταν η.... Θεσσαλονικη!
Εγω να πω την αληθεια δεν μπορουσα ευκολα να πειστω. Ουτε ο πατερας μου. Μα γρηγορα ειδαμε οτι ο συγκεκριμενος αυτος γιατρος στη συμπρωτευουσα(καθηγητης στο ΑΧΕΠΑ) αντιμετωπιζει παρομοιες καταστασεις καθημερινα, ενω συχνα κανει ταξιδια για να αναλαβει επεμβασεις σε μερικα απο τα πιο γνωστα νοσοκομεια του κοσμου...
Πιστεψαμε. Ανεβηκαμε πανω. Δε θα καθησω να σχολιασω το ποσο διαφορετικα ειναι τα πραγματα στη Μακεδονια. Ευτυχως που μιλουσαμε την ιδια γλωσσα γιατι θα νομιζα οτι ειχα παει σε αλλη χωρα. Κατεχουν απο οργανωση εκει.

Ο γιατρος πολυ καθησυχαστικος. "Δεν ειναι η πρωτη φορα","Τιποτα δεν μπορει να παει στραβα"...
Η επεμβαση κρατησε 14 ωρες.
Μετα απο δυο μερες στην εντατικη η μητερα μου βγηκε στο δωματιο.
Απο τοτε εχουν περασει 3 μηνες περιπου και πλεον το μονο που μας θυμιζει τι εγινε ειναι το κοντο μαλλι της...
Ο γιατρος τι φακελακι πηρε θα ρωτησετε τωρα?
Απολυτως τιποτα...
Οτι προβλεπει η κλινικη, μιας και εγινε σε ιδιωτικη(στο ΑΧΕΠΑ γινοταν πανικος δεν μπορουσε να μπει κατευθειαν για επεμβαση). Το ταμειο ενελαβε τα εξοδα. Τουλαχιστον το μεγαλυτερο μερος.


Ισως τιποτα μπροστα στο μπαχαλο που εχουμε μπροστα μας θα μου πειτε, μα καμια φορα αξιζει να ειμαστε και λιγο περηφανοι για την Ελλαδα.
Ξεκαθαριζω οτι δεν εχω τιποτα με τους ανθρωπους που εχουν αποφασισει να αναζητησουν εξω την τυχη τους.
Αλλωστε η αδερφη μου με τον αντρα της ειναι μονιμοι κατοικοι της Ελβετιας.
Απο εκει και περα οφειλουμε να αναγνωρησουμε πως οι προγονοι μας στο παρελθον
εκαναν καποιες επιλογες.
Πολεμησαν για την ελευθερια αυτης της χωρας χωρις να λογαριαζουν κοστος.
Οταν ελευθερωθηκαμε επικρατουσε χαος...
Ενω η Ελβετια διευθετουσε θεματα που εμεις σημερα παλευουμε να διευθετησουμε
εμεις ειχαμε πολεμο εμφυλιους, χουντα...
Θα αφησω τα περι αρχικων κεφαλαιων αναπτυξης μιας και τιθονται υπο αμφισβητηση. Δε νομιζω να ειναι και τοσο ετσι ομως...
Τελος παντων.
Η ιστορια της συγχρομης Ελλαδας μετρα μερικες δεκαετιες.
Σαφως τα πραγματα θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα.
Ετσι ειναι ομως τωρα τι να κανουμε?
Για τις επιλογες των προγονων μας δεν εχουμε δικαιωμα να μετανιωσουμε.
Αλλωστε αποφασισαν με το χερι στην καρδια.
Για να το χουν το κουτελο καθαρο, οσο χαζο και αν μπορει να ακουστει κατι τετοιο.
Στα Αλβανικα συνορα εγινε πανικος.
Στην Κρητη καποιοι περιμεναν την πρωτη "φουρνια" αλεξιπτωτιστων με τσουγκρανες.
Τους πηραν τα οπλα για να περιμενουν προετοιμασμενοι τη δευτερη.
Πολλα εχουν ακουστει για το τι θα γινοταν αν δεν ειχε αντισταθει τοσο η Κρητη...

Εν παση περιπτωση, ετσι οπως εχουν τωρα τα πραγματα...
Καποιοι θα επιλεξουν να πανε εξω.
Καποιοι πρεπει να μεινουν και εδω. Γιατι αλλιως θα καταληξουμε και εμεις σαν τους Κουρδους αν φυγουμε ολοι. Δε θα χουμε δικο μας χωρο.
Αυτη η χωρα εχει ανθρωπους που αξιζουν. Και καποια στιγμη θα βρει το δρομο της.
Η κριση ειτε ετσι ειτε αλλιως καποια στιγμη θα περασει.
Στο χερι μας ειναι.

SuperSonic
02-01-11, 18:56
παιδια δεν εχει κανενα σπουδαιο στρατο η ελβετια... λιγα πραγματα...
https://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_Switzerland

Απλα δες τι γραφουν και με τι συγκρινουν.

https://www.efylakas.com/archives/1616

Stathis
02-01-11, 19:08
το οτι διαθετει καταφυγια για να στεγασει οσο το δυνατον περισσοτερους πολιτες σε περιπτωση πυρηνικης επιθεσης δεν λεει κατι για το αξιομαχο ενος στρατου.
αντιθετα οι αριθμοι που βρισκονται στο λινκ της wiki μιλανε π.χ. για μια αεροπορια με 33 χορνετ και μερικα f5...
αστεια πραγματα δηλαδη.
το τι λεει ενα μπλογκ το οποιο απο τα αλλα θεματα που εχει καταλαβαινουμε ποσο αξιοπιστο ειναι, ας μην το παιρνουμε τοις μετρητοις...

Nino
02-01-11, 19:10
Παντως αν εξαντλησουμε το θεμα Ελβετια (εχουμε αφησει μερικες παραμετρους ακομα...) εχω ετοιμα στοιχεια για Λιχτενσταιν, Αζερμπαιτζάν,Βατικανο και Πετραλωνα :hystericalbs1::th_Laie_67-1:

SuperSonic
02-01-11, 19:15
Δεν το περνουμε τις μετρητοις αλλα δεν ειναι και ξυπόλητοι..
Εξαλου ο στρατος τους ποιο πολυ σαν αστυνομια δειχνει παρα στρατος.

Καλα μην κοιτας τι λεει το Βικπαιδεια..οτι σχεση εχει η Βικαπαιδεια με ενημερωση και ιστορια αλλη τοση εχω εγω με τη Παμελα Αντερσον.

Stathis
02-01-11, 19:24
δεν ειναι ετσι σπυρο. το wiki ειναι απο τα πιο αξιοπιστα.
τεσπα ξυπολητοι δεν ειναι, αλλα ουτε εχουν κανενα τρομερο στρατο.
π.χ. δεν συγκρινονται ουτε στο ελαχιστο με τους γειτονες τους γερμανια, γαλλια, ιταλια...
ειναι πιο κοντα με τους αυστριακους.

SuperSonic
02-01-11, 19:28
δεν ειναι ετσι σπυρο. το wiki ειναι απο τα πιο αξιοπιστα.
τεσπα ξυπολητοι δεν ειναι, αλλα ουτε εχουν κανενα τρομερο στρατο.
π.χ. δεν συγκρινονται ουτε στο ελαχιστο με τους γειτονες τους γερμανια, γαλλια, ιταλια...
ειναι πιο κοντα με τους αυστριακους.


Σταθη επειδη διαβαζω αρκετα εχουν γραφτει πολλες ανακριβιες..αλλα οκ δεν θα τα χαλασουμε για αυτο.:original:

Ναι ρε συ καμια σχεση ο στρατος τις Γερμανιας ειναι αλλου.


Παντως ας ειχαμε την κατασταση κοινωνικης και βιοτικής ζωης που εχει η Ελβετια και ας μην ειχαμε στρατο.thumb

Monsta
02-01-11, 19:41
ο Έλληνας τα ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ.




Καλά αυτό ξαναπέστο thumb

Skyline_IS
02-01-11, 19:52
Οταν ελευθερωθηκαμε επικρατουσε χαος...
Ενω η Ελβετια διευθετουσε θεματα που εμεις σημερα παλευουμε να διευθετησουμε
εμεις ειχαμε πολεμο εμφυλιους, χουντα...


Αναλογισου φιλος ποτε το τελειωσε ο Β παγκοσμιος και ποτε ξανα οικοδομηθηκε η γερμανια.Ποσα χρονια χρειαστηκε για να ξανα ισχυροποιηθει?


Χουντες κλπ τα ακουω βερεσε.Για την καταντια αυτης της χωρας φταινε 2 πραγματα.Καποιοι θελουν εσκεμενα αυτη η χωρα να ειναι χαος και δευτερον φταιμε εμεις οι ιδιοι με την νοοτροπια μας.Που απο τη μια κραζουμε κρατος και δημοσιο και μολις διοριστουμε κλεβουμε τους παντες και τα παντα.

Αν δεν αλλαξουμε πρωτα εμεις,δεν αποφασισουμε εμεις τι κρατος θελουμε δεν προκειται ποτε να παμε μπροστα.

Φιλικα ολα αυτα χωρις ιχνος ειρωνιας ή οτιδηποτε αλλο thumb

sophie
02-01-11, 20:14
Δεν είμαι σίγουρη πια τι ακριβώς συζητάμε αλλά ως Ελληνίδα τα ξέρω κι εγώ όλα και δεν μπορώ παρά να μιλήσω! Χαχα

Συμφωνώ με το προηγούμενο πόστ ότι αν δεν αλλάξουμε εμείς δεν αλλάζει τίποτα.
Αυτό είναι άλλωστε και το catch της δημοκρατίας ως σύστημα: ο καθε λαός καταλήγει με την κυβέρνηση που του αξίζει.

Προσωπικά έχω ζήσει κι εγώ έξω και τους τελευταίους μήνες το σκέφτομαι πάλι σοβαρά αλλά με κρατάει το παιδί. Κάθε χώρα έχει τα στραβά της, έχει και τα καλά της. Μεγάλο προσόν της ελλαδίτσας είναι οι τόσο στενές οικογενειακές σχέσεις, κάτι που θα μας έλειπε έξω. Μην ξεχνάτε πως αυτή ακριβώς η έννοια της οικογένειας είναι ο λόγος που σε χώρες σαν την ισπανία ή εδώ (γενικά στα pigs) η ανεργία μπορεί να φτάσει στο 15 ή 20% χωρίς να έχουμε νεκρούς από πείνα στους δρόμους. Η οικογένεια αντικαθιστά το κράτος με λίγα λόγια και τα βγάζουμε πέρα.

Σε γενικές γραμμές Πάντως συμφωνώ με τον Άλεξ πως μεγαλοπιαστήκανε οι έλληνες ηατ Τώρα προσπαθούμε να τραβήξουμε το πάπλωμα να σκεπάσει τα πόδια.
Από την άλλη συμφωνώ πως για να πάρεις μια οποιαδήποτε οικονομική απόφαση χρειάζεται να κανείς και πρόβλεψη για το μέλλον και όταν οι τιμές, τα τέλη, το Τέλος ταξινόμησης, η βενζίνη κλπ μια κόβονται στα μισά και μια διπλασιάζονται, ακόμη κι ο πιο οργανωμένος ευρωπαίος πιθανόν να έπεφτε έξω.

Για στρατό δεν ξέρω. Για αυτοκίνητα στην Αγγλία που ξέρω είναι μεν φθηνότερα στην αγορά αλλά τα ασφάλιστρα αν είσαι νέος οδηγός που έχει μάθει να οδηγεί ανάποδα είναι πολύ πολύ ακριβά.

kplc16
02-01-11, 21:34
Όχι που πέρυσι είχα δώσει ο βλάκας 500 για δωμάτιο και μάσα σε γνωστό παραθαλάσσιο χοτέλι για ένα βράδυ.

Άϊ σιχτίρ φέτος δε μας έκατσαν οι μέρες, του χρόνου να μαστε καλά έφυγαααα....

Ακόμα και το εισιτήριο στο καράβι το είχανε προσφορά .....20Ε το άτομο & 40Ε για το αμάξι !!!!!



edit: Διορθώστε μου τη τελευταία πρόταση στο προηγούμενο ποστ. Έτρωγα κάτι απίστευτους σπανακοκεφτέδες και πληκτρολογούσα @ the same time....

ξεκινα thread με τη συνταγη!!!
:thanks:

m-power_01
02-01-11, 21:47
Εγώ μιλάω με στοιχεία.
Άν εσύ έχεις τελείως διαφορετική άποψη δεν χρειάζεται να την μοιράζεσαι για να διαφοροποιηθείς.

Αυτό δεν μου έχει λείψει καθόλου εδώ, ότι ο Έλληνας τα ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ.

Αυτό το φόρουμ δίνει βήμα και δικαίωμα λόγου σε όποιον σέβεται τους κανόνες του. Ιδρύθηκε με σκοπό την πληροφόρηση και την ανταλλαγη απόψεων

Panos 316T
03-01-11, 01:04
O Στάθης έχει δίκιο σε αυτά που λέει.
Σωστό πολύ ότι πολλοί είχαν υπολογίσει τον προϋπολογισμό τους και με την "αλλαγή" ο προϋπολογισμός έφυγε.
(εγώ καυτηρίασα άλλα θέματα τα οποία πρέπει να είναι στον προϋπολογισμό αλλά ας μείνουμε στο θέμα μας).

Στάθη από το 2009 μας είπαν για την αλλαγή του ΦΠΑ.
Επίσης, από το καλοκαίρι 2010 όλες οι εταιρείες που είσαι σταθερός πελάτης (ίντερνετ, τηλεφωνία, τηλεόραση κτλ) έχουν στείλει επιστολές λέγοντάς σου ότι από 01-01-2011 λόγω αλλαγής του ΦΠΑ θα πρέπει να πληρώσεις αυτό το ποσό, έτσι ώστε να ξέρεις και να κάνεις τον προϋπολογισμό σου.

Σχετικά με τα τέλη, ναι όπως είπα μπορείς να έχεις ν-αυτοκίνητα με μία πινακίδα. Άν είμαι ένας, γιατί να έχω 10-25 πινακίδες.
Εγώ π.χ. έχω 2 πινακίδες, μια για εμένα και μια για τη γυναίκα μου. Έχω 2 αυτοκίνητα για εμένα, γιατί να πληρώνω και για τα 2 ενώ δεν μπορώ να οδηγήσω και τα 2 την ίδια στιγμή ? Πληρώνω για το πιο ακριβό (η ασφάλεια είναι για το πιο ακριβό και περίπου + 15% για να καλύπτει κλοπή κτλ για το 2ο).
Επίσης, πολλοί με μηχανάκια που τα κυκλοφορούν 5 μήνες το χρόνο πληρώνουν τέλη και ασφάλεια για 5 μήνες μόνο.

Βέβαια, η Ελβετία πρόκεται ενδεχομένως για το πιο δημοκρατικό κράτος του κόσμου (ας λένε οι φίλοι από πάνω τα δικά τους περί μαύρου χρήμματος και λοιπών φιλοσοφιών με βάσει ταινίες).
Βλέπεις ο κάθε πολίτης έχει δικαίωμα να μαζέψει 20 χιλιάδες υπογραφές για κάτι που θέλει να ζητήσει να γίνει. Αν τις μαζέψει, το θέμα πηγαίνει σε δημοψήφισμα και ο λαός θα ψηφίσει τι θα γίνει και αυτό θα γίνει.
Για παράδειγμα, έχει γίνει δημοψήφισμα 3 φορές για να μπει η Ελβετία στην Ε.Ε. και τις 3 φορές ο λαός ψήφισε περίτρανα ΟΧΙ. Οι πολιτικοί θέλανε αλλά πήρανε ένα φρύδι...
Έτσι, για κάθε ζήτημα που κάποιος μπορεί να θεωρεί σοβαρό (π.χ. εγώ μπορεί να πω θέλω να έρχονται μόνο ατμοσφαιρικά bmw στην ελβετία), μάζεψει 20 χιλιάδες υπογραφές που συμφωνούν με αυτό που λέω, και μετά η πλειοψηφία των πολιτών ψηφίσουν θετικά, θα γίνει.
Επειδή λοιπόν η Ελβετία δίνει τέτοια δύναμη στους πολίτες της, είναι το κακό παράδειγμα δημοκράτιας για τους απανταχού πολιτικούς αρχηγούς των χωρών, βρίσκεται συνέχεια στο στόχαστρο κρατών όπως η Γερμανία και η Γαλλία και χρησιμοποιούν ιστορίες για να αμαυρώσουν την μοναδική χώρα που πρέπει να είναι προς μίμηση.
Οι έλληνες λοιπόν ας μιλάμε για την αρχαία Αθήνα του Περικλή...

Και για τους φίλους που αναφέρθηκαν για το τραπεζικό απόρρητο, θα αναφέρω 2 πράγματα μιας και η θέση μου δεν μου επιτρέπει να πάρω περαίτερω θέση.
Τραπεζικό απόρρητο λοιπόν είναι ότι η πληροφορία του λογαριασμού σου δεν επιτρέπεται να βγει εκτός Ελβετικών συνόρων. Δεν βλέπω που είναι το κακό με αυτό. Ανέφερα ότι για να έχεις λογαριασμό εδώ και να μεταφέρεις χρήμματα μέσα και έξω, πρέπει να αποδείξεις από που προέρχονται (όχι φορολογικά) και οι Ελβετικές τράπεζες είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αυστηρές με τα μέτρα κατά της τρομοκρατίας, παρανομίας κτλ κτλ.
Φυσικά εντός Ελβετίας και ειδικά αν είσαι κάτοικος το κράτος έχει πρόσβαση στους λογαριασμούς σου, άλλωστε στην φορολογική σου δήλωση βάζεις αντίγραφο όλων των λογαριασμών σου για να σε φορολογίσουν για τα χρήμματα που έχεις στην τράπεζα.
Εννοείται ότι φοροδιαφυγή εδώ απλά δεν υφίσταται.
Και ερωτώ εγώ λοιπόν, γιατί να έρθει η κυβέρνηση της Γερμανίας να ανοίξει το δικό σου λογαριασμό ? Εσείς θα θέλατε να έρθει η Γερμανία να ανοίγει τους λογαριασμούς σας στην Ελλάδα ? Να ελέγξει τι χρήμματα έχετε και πως τα βγάλατε ? Αν η Γερμανία δεν μπορεί να έχει ένα αποτελεσματικό φορολογικό σύστημα (όπως η Ελβετία) ας τον "πιει" και ας μην ασχολείται με ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ενέργεις αγοράς/κλοπής δεδομένων τραπεζών από το Liechtenstein (ανεξάρτητο κρατίδιο/καντόνι).
Ανέφερα κάτι για τις Ελληνικές τράπεζες, ότι μπορείς να καταθέσεις ότι θέλεις. Αν πας να καταθέσεις 2 εκατ. ευρώ σιγά που θα σε ρωτήσει κάποιος τίποτα = που τα βρήκες, πως τα έβγαλες, φέρε μας έγρραφα, έρευνα για εσένα και αν είσαι νόμιμος πολίτης κτλ.

Βέβαια όλοι μένουν στο 'wallstreet 2' που ουδεμία επαφή έχει με την πραγματικότητα και ένα κοριτσάκι σηκώνει από τράπεζα στην Ζυρίχη 100 εκατ σε 5 λεπτά. Σίγουρα !
Ας ξέρανε στην παραγωγή οτί υπάρχει όριο πόσο χρήμματα μπορείς να αναλήψεις κάθε μήνα.... και το όριο είναι συνήθως πενταψήφιο.

Τέλος, να πω ένα από τα χιλιάδες παραδείγματα που έχω δει τα τελευταία 3 χρόνια.
Παρκάραμε σε ένα πάρκο κάπου για να τρέξουμε ένα monster truck. Κάποιος ποδηλάτης κρανίωσε και πήρε την αστυνομία η οποία μου έκοψε κλήση για δρόμο από τον οποίο δεν έπρεπε να περάσω.
Πήγα λοιπόν μετά από μερικές μέρες στο αστυνομικό τμήμα για να παραπονεθώ. Έτυχε να είναι εκεί σε βάρδια ο διεθυντής/αρχηγός. Του λέω το-και-το μου κόψανε κλήση, έχω πάρει φωτογραφίες από τις πινακίδες. Βγάζει χάρτη και μου λέει να του περιγράψω ακριβώς από που μπήκα και που είχα παρκάρει. Επίσης μου λέει ότι αυτός έχει σχεδιάσει όλη τη σήμανση του δήμου μας. Μου λέει, δώσε μου το κινητό σου, θα πάω σπίτι να φάω και μετά θα πάω από εκεί να δω τις πινακίδες.
Την επόμενη το πρωϊ με παίρνει τηλέφωνο να μου πει ότι έχω δίκιο, λυπάται πολύ για την ταλαιπωρία, θα μου επιστρέψουν τα χρήμματα της κλήσης και με ευχαριστεί θερμά που παραπονέθηκα και θα φτιάξουν σωστά τις πινακίδες εκεί για να μην ξαναγίνει λάθος. // είμαι μετανάστης εδώ έτσι...

Σε αντιπαράθεση, να αναφέρω την τελευταία φορά που με σταμάτησε αστυνομία στην ελλάδα. Πηγαίνα να πάρω πίσω βάση πινακίδας για το μοτό και ζητάς με σταματά. Αρχίζει "ακριβό μηχανάκι έχεις, βλέπω όλινς, ζάντες κτλ.. ακριβό μπουφάν και κράνος... αλλά βάση δεν έχεις, τώρα θα τα σκάσεις λοιπόν". Του λέω ότι πάω να πάρω βάση πινακίδας γιατί έχω ταξίδι... "όχι, θα πληρώσεις γιατί έχεις !"

Αυτά, καλή χρονιά να έχετε.

και έλεγα πότε θα τα γράψεις για να μην κάθομαι να τα γράφω από το κινητό :)
το πρόστιμο επίσης πέφτει ανάλογα με το εισόδημα σου αν θυμάμαι καλά,

το πρώτο Σάββατο Αλέξη,που ήμουν φλαβίλ,έβγαζα φώτο τα χαρτικά που είχαν συσκευάσει και είχαν αφήσει έξω από το σπίτι τους οι κάτοικοι και θα περνούσε ο δήμος να τα μαζέψει, κ.α.

την πρώτη φορά που πήγα ,μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα γιατί αυτόματα ερχόταν η σύγκριση...