PDA

Επιστροφή στο Forum : Hilti vs Makita vs Milwaukee (πρώην Kango)



aristent
30-12-10, 08:07
Mε αφορμη απο αλλο θρεντ θα ηθελα να κουβεντιασουμε εδω την αξιοπιστια των εργαλειων που αναφερονται στον τιτλο.


.........
Με Hilti δουλεύεις ακόμα? Πάρε Milwaukee (πρώην Kango) και θα με θυμηθείς.. Η Ferrari των εργαλείων!! :thumbsup:


Ε αμα καταφερεις να μας βελτιωσεις και στη δουλεια....τι να πω????:thumbsup:...σαν να φαινεται καλο το εργαλειο αυτο που προτεινεις!!! ειδικα για ηλεκτρολογικα εργα!!!
Σε μενα ομως για τις Τεντες θελω με σκουπακι που ρουφαει την σκονη,γι'αυτο εχω τωρα το Makita:

https://www.powerstore.gr/files/MAKITA/pistoleta/HR2432.jpg
ενω πρωτα ειχα το Hilti:

https://i211.photobucket.com/albums/bb78/gearhead151/FOR%20SALE/IMG_4023.jpg


Makita και τιποτα αλλο.
+1thumb

Xριστοφορε ξερεις απο βεσπα?...χμ συγνωμη απο εργαλεια εννοουσα!!!:thumbsup:

Konstantinos E60
30-12-10, 08:17
Τα Metabo τι σας λένε ???
https://www.carbonfibergear.com/wp-content/uploads/2009/02/1-metabo-porsche-design-p9711-multihammer-drill.jpg

aristent
30-12-10, 08:26
Πολυ παλια τα ειχα δουλεψει με τον πατερα μου....οντως "σκυλια"!!!!

Konstantinos E60
30-12-10, 08:40
Πολυ παλια τα ειχα δουλεψει με τον πατερα μου....οντως "σκυλια"!!!!

Μια απο τα ίδια και εγώ :original: "κληρονομιά" του πατέρα !!!
27 χρονων εργαλείο και δουλευει ρολοϊ !!
Και εκτός απο καρβουνάκια δεν ζήτησε τίποτα άλλο.Αλλα για να
λέμε και την αλήθεια δεν τα φτιάχνουν πια όπως παλιά !!

chief
30-12-10, 08:42
Λοιπον εγω στην εταιρια μου εχω Makita και Bosh.
Τωρα δεν ξερω και τις Ελλαδικές ορολογιες να τα πω οπως τα λέτε εσεις αλλα ειναι ως επι το πλειστον τραπανα, κομπρεσερ, δονητες (οχι του σεξ αλλα για μπετον), γεννητριες, δίσκους κοπης μπετον, ξυλου κλπ και γεννικα οτι αφορα οικοδομη.

Ειμαι και απ τα δυο αρκετα ευχαριστημενος.
Τα Makita ομως ειναι σκυλια. Δεν σπανε-δεν χαλανε. Ειναι δυο κλικ μακραν καλυτερα απ οτιδηποτε.

gnx
30-12-10, 09:03
Ρε σεις, ετοιμάζεστε για κανένα ριφιφί;

NickE60
30-12-10, 09:44
καλά όλα, αλλά σε hammers η Kango είναι "δε απάει δε χαλάει".. έχω ένα 10 χρόνια του έχω πιει το αίμα ..και το μόνο που έχει πάθει είναι ότι στα 7-8 χρόνια χρειάστηκε αλλαγή ο διακόπτης ...

https://www.markoneinc.com/images/sce/Kango.jpg

gyiama
30-12-10, 10:20
δυστυχως η makita δεν εχει καμια σχεση με την makita που ξεραμε παλια!1εχει χαλασει πολυ την ποιοτητα της!η hilti σταθερη αξια και μαλλον η κορυφαια εταιρεια πια αφου ολοες οι αλλες εχουν πεσει αρκετα!!η Milwaukee δειχνει καλα σημαδια αλλα ρε παιδι μου τα εργαλεια της ειναι θεοβαρα και ολοκληρες γκουμουτσες ειδικα τα πνευματικα της ειναι ολοκληρα γαιδουρια!!βεβαια βγαζουν λίγα kJule παραπανω απ τον ανταγωνισμο στα αντιστοιχα μοντελα!!!μεχρι στιγμης κορυφη σε service και ανταλλακτικα ειναι η hilti η οποια θα εχει ανταλλακτικα και για τα επομενα 30 χρονια για το εργαλειο σου!! η Milwaukee εχει και αυτη καλο service και θελει να χτυπησει ανταγωνισμο αλλα θα δειξει στο μελλον μιας και ειναι καινουρια στο χωρο ακομα!!

NickE60
30-12-10, 15:16
και τα ντεβάλτ παιζουν καλά τώρα τελευταία στα επαγγελματικά ...ήμουν έτοιμος για ντεβάλτ (https://www.transtools.co.uk/store/prod_2/corded-power-tools/demolition-drills/dewalt-d25940k-12kg-sds-max-demolition-hammer-drill.html) πέρυσι που χρειάστηκα και 2ο σπαστήρι ..αλλά τελικά υπέκυψα στο ιστορικό των Kango και κατέληξα στο μιλγουόκι (https://www.transtools.co.uk/store/prod_4625/corded-power-tools/demolition-drills/milwaukee-kango-950k-combi-demolition-drill-kango-950-k.html) το οποίο είναι λίγο πιο ελαφρύ και πολύ μαζεμένο, πολύ πιο γρήγορο και αρκετά πιο φθηνό. ...το αντίστοιχο μακίτα (https://www.transtools.co.uk/store/prod_2625/corded-power-tools/demolition-drills/makita-hr5000k-demolition-hammer-19mm-a/f.html) καλό μεν αλλά λίγο άβολο για τη δουλειά που τα χρειάζομαι εγώ.

chief
30-12-10, 15:33
σπαστηρια BOSH
δισκοι, τραπανα, Μακιτα

stef
30-12-10, 16:28
Μιας και ο πατέρας μου είχε μαγαζί με βιομηχανικά είδη θα σας πω το εξής...
Για σκαπτικά Κango (Milwaukee πλεον) είναι ο αρχηγός! Πολύ καλά και αξιόπιστα κάποια
Από εκεί κ μετά σε άλλα ηλεκτικά εργαλεία , ότι πληρώνεις παίρνεις....
Top είναι τα Metabo & Flex
Πολύ καλή η μπλε σειρά της Bosch.... ΚΑΜΙΑ σχέση με την πράσινη.
Πολύ καλά και τα Dewalt!
Επίσης για value for money τα Stayer & κάποια όχι όλα Βlack & Decker

halkida116mpack
30-12-10, 18:16
εχω δοκιμασει πολλα της σειρας....makita - milwaukee ποτε δεν ετυχε ποτε...hilti που ειχα ενα ηταν σκυλος..μεχρι να μου το κλεψουν

bill_m3
30-12-10, 18:57
Πολύ καλά όλα τα παραπάνω εργαλεία αλλά σαν κορυφαία ξέρω ότι και
τα wurth.Έχω φίλο που τα δουλεύει χρόνια και είναι σκυλιά.thumb

Stathis
30-12-10, 19:12
εγω εχω μπλακεντεκερ χρονια και ειμαι ευχαριστημενος!

alexm
30-12-10, 21:54
Για τους ηλεκτρολογους, που σκαβουν σχεδον ολη την τοιχοποιια σε ενα σπιτι εναι κορυφη η Hilti.
Ελαφρια για τα χερια και ευκολα στην χρηση,ασε που οταν χαλασει τους περνεις τηλεφωνο και ερχονται στην οικοδομη και το περνουν,το επισκευαζουν και στο στελνουν πισω οπου εισαι,με το αναλογο κοστος φυσικα.
Πριν τις εορτες αγορασα το TE 300-AVR σκαπτικο μονο για τουβλα,τρομερο, σκαβω και μιλαω στο κινητο ταυτοχρονα.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

aristent
30-12-10, 23:31
Για τους ηλεκτρολογους, που σκαβουν σχεδον ολη την τοιχοποιια σε ενα σπιτι εναι κορυφη η Hilti.
Ελαφρια για τα χερια και ευκολα στην χρηση,ασε που οταν χαλασει τους περνεις τηλεφωνο και ερχονται στην οικοδομη και το περνουν,το επισκευαζουν και στο στελνουν πισω οπου εισαι,με το αναλογο κοστος φυσικα.
Πριν τις εορτες αγορασα το TE 300-AVR σκαπτικο μονο για τουβλα,τρομερο, σκαβω και μιλαω στο κινητο ταυτοχρονα.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Καλα τωρα Αλεξη, ερχονται σε σενα στην οικοδομη ,που ποιος ξερει τι τζιρο τους κανεις!!!!:thumbsup:

...αλλα σε καποιο σερβις που χρειαστηκε να κανω, εκτος εγγυησης,εστειλα με κουριερ απο το μαγαζι μου με δικα τους εξοδα στην Αθηνα,ομως ηταν πανακριβα χρεωμενη η επισκευη,οπως πολυ ακριβα ηταν(εχω3-4χρονια να αγορασω) και τα εργαλεια τους στην αγορα.

Ενδεικτικα εχω αγορασει της Hilti drs(αυτο της φωτο) στα 860ευρω
και της Μακιτα(επισης αυτο της φωτο)στα 350 ευρω!!!
Λιγοτερο και απο τα μισα λεφτα!!!

Στα υπερ της Hilti ειναι τα τετρακεφαλα διαμαντοτρυπανα της καθως και το χαμηλο βαρος του εργαλειου,που ειναι πολυ σημαντικο για τη δουλεια μου αφου τρυπαω συνεχεια προς τα επανω!
...με μειον την μικρη χωρητικοτητα στο σκουπακι της σκονης και την ευαισθησια στο κουμπωμα της επανω στο δραπανο!

Στα υπερ της Μακιτα ειναι η χαμηλη τιμη αποκτησης, η αντοχη της στη σκληρη χρηση και η μεγαλη χωρητικοτητα της σακουλας που μαζευει τη σκονη!!!
....στα μειον εχει και αυτη το κουμπωμα στο σκουπακι που ειναι πολυ ευθραυστο!

Για την αλλη εταιρεια δε ξερω τιποτα,δεν ετυχε να τη χρησιμοποιησω.

Για το ριφιφι τωρα......ειμαστε ΕΤΟΙΜΟΙ!!!δωστε στιγμα!!!!:thumbsup:

alexm
30-12-10, 23:54
Καλα τωρα Αλεξη, ερχονται σε σενα στην οικοδομη ,που ποιος ξερει τι τζιρο τους κανεις!!!!:thumbsup:

...αλλα σε καποιο σερβις που χρειαστηκε να κανω, εκτος εγγυησης,εστειλα με κουριερ απο το μαγαζι μου με δικα τους εξοδα στην Αθηνα,ομως ηταν πανακριβα χρεωμενη η επισκευη,οπως πολυ ακριβα ηταν(εχω3-4χρονια να αγορασω) και τα εργαλεια τους στην αγορα.

Ενδεικτικα εχω αγορασει της Hilti drs(αυτο της φωτο) στα 860ευρω
και της Μακιτα(επισης αυτο της φωτο)στα 350 ευρω!!!
Λιγοτερο και απο τα μισα λεφτα!!!

Στα υπερ της Hilti ειναι τα τετρακεφαλα διαμαντοτρυπανα της καθως και το χαμηλο βαρος του εργαλειου,που ειναι πολυ σημαντικο για τη δουλεια μου αφου τρυπαω συνεχεια προς τα επανω!
...με μειον την μικρη χωρητικοτητα στο σκουπακι της σκονης και την ευαισθησια στο κουμπωμα της επανω στο δραπανο!

Στα υπερ της Μακιτα ειναι η χαμηλη τιμη αποκτησης, η αντοχη της στη σκληρη χρηση και η μεγαλη χωρητικοτητα της σακουλας που μαζευει τη σκονη!!!
....στα μειον εχει και αυτη το κουμπωμα στο σκουπακι που ειναι πολυ ευθραυστο!

Για την αλλη εταιρεια δε ξερω τιποτα,δεν ετυχε να τη χρησιμοποιησω.

Για το ριφιφι τωρα......ειμαστε ΕΤΟΙΜΟΙ!!!δωστε στιγμα!!!!:thumbsup:

Αρη.... δεν κανω καθολου μεγαλο τζιρο,ενα σκαπτικο καθε 2-3 χρονια και ενα κρουστικο τριπανι καθε 4-5 χρονια, εκτος τα κοπιδια-βελονια που αλλαζω συχνα γιατι φθειρονται απο το σκαψιμο,δοκιμασε να τους παρεις τηλ. απο την δουλεια να δεις που θα ερθουν να το παρουν!!!!!!
Εμεις Κυριε... σκαβουμε thumb δεν κανουμε τρυπουλες για 6-8αρια βυσματα :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

aristent
31-12-10, 00:05
Αρη.... δεν κανω καθολου μεγαλο τζιρο,ενα σκαπτικο καθε 2-3 χρονια και ενα κρουστικο τριπανι καθε 4-5 χρονια, εκτος τα κοπιδια-βελονια που αλλαζω συχνα γιατι φθειρονται απο το σκαψιμο,δοκιμασε να τους παρεις τηλ. απο την δουλεια να δεις που θα ερθουν να το παρουν!!!!!!
Εμεις Κυριε... σκαβουμε thumb δεν κανουμε τρυπουλες για 6-8αρια βυσματα :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

μου θυμησες αυτο που λεει: "τι δουλεια κανς?... σκαβς?":th_Laie_67-1:

alexm
31-12-10, 01:06
μου θυμησες αυτο που λεει: "τι δουλεια κανς?... σκαβς?":th_Laie_67-1:

ο Χαρρυ Κλυνν εχει πει απιστευτα πραγματα φιλε,ενα απο αυτα:
Ελλαδα η μονη χωρα της Αφρικης με ασπρους κατοικους !!!!!!!