PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράνομες αντλίες καυσίμων



NickE60
27-12-10, 19:43
Εδώ και 2 χρόνια έχω διαπιστώσει πως η ποσότητα βενζίνης που μπαίνει στο ρεζερβουάρ, τις περισσότερες φορές είναι σημαντικά μικρότερη (χάρη στο μετρητή βενζίνης του ACM) ....τώρα το κατάλαβαν και οι ίδιοι :whistle: :thumbsup: ...πολύ θετική εξέλιξη... :thumbsdown:


Καταγγελίες για τις παράνομες αντλίες

Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Πρατηριούχων Εμπόρων Καυσίμων σε ανακοίνωσή της αναφέρει ότι με ιδιαίτερη αγανάκτηση διαπιστώνει ότι η χρήση των παράνομων μηχανισμών παρέμβασης στις αντλίες των καυσίμων, με σκοπό τις ελλειμματικές παραδόσεις στους καταναλωτές, έχει λάβει ανησυχητικές διαστάσεις τους τελευταίους μήνες.
Η διαπίστωση αυτή, κατά την ΠΟΠΕΚ, προκύπτει από σωρεία πληροφοριών που διακινούνται στην αγορά καυσίμων, και από καταγγελίες καταναλωτών που έπεσαν θύματα ελλειμματικών αγορών.
Όμως, όπως προσθέτει, αν ισχύει η παροιμία ότι «δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά», τότε το συμπέρασμα είναι ότι οι φήμες έχουν βάση.
Οι πληροφορίες, όπως αναφέρει η ΠΟΠΕΚ, μιλούν για κυκλώματα που είναι συνδεδεμένα με ηλεκτρονικά συστήματα τελευταίας τεχνολογίας στις αντλίες πρατηρίων για να επηρεάζουν ελλειμματικά την παραδιδόμενη ποσότητα.
Σημειώνεται δε ότι οι σποραδικοί έλεγχοι του αρμόδιου υπουργείου Ανάπτυξης έχουν εντοπίσει δύο τέτοιους παράνομους μηχανισμούς γι'αυτό και ζητούν από το υπουργείο να βρει τρόπο να αντιμετωπίσει την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί σε ευρεία κλίμακα, σε βάρος των καταναλωτών, των πρατηρίων υγρών καυσίμων και της απώλειας κρατικών εσόδων από την εκτεταμένη φοροδιαφυγή.



https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&pubid=48516948

nikos1400
27-12-10, 20:03
Δυστυχως, διαπιστωμενο και πολυ παλιοτερα.

Χαρακτηριστικα, οποιος θελει παιρνει μια κανιστρα και δοκιμαζει τα κατα τοπους πρατηρια και διαπιστωνει ο ιδιος. Τους λες "βαλε μου ΧΧ λιτρα".
Τραβας μια με το μαρκαδορο (αφου κατασταλαξει), την αδειαζεις και πας στον επομενο...
Αμα βγουνε οι ιδιες, στειλε μου τηλεγραφημα.

Ασ'τα να πανε.
:thumbsdown:

paganis
27-12-10, 20:20
εδω και καιρο... εκανα το εξης πειραμα! αγορασα βαθμονομημενα μπιτονια..πηγα σε διαφορα βενζιναδικα και τους ζητησα βενζινη! αφου αφηνα τον βενζινα να πιανει την μανικα,.νομιζοντας πως θα μου γεμισει το τεποζιτο στο αμαξι...εμφανιζα το μπιτονι...και του ελεγα βαλε ακριβως 10 λιτρα! ως δια μαγειας 7 στους 10 βενζιναδες ...αλλαζαν μανικα..και μου εβαζαν απο αλλου...! απο τοτε...δουλευει μπιτονι...

z3 2.2
27-12-10, 20:34
Παιδια μη μενετε στα λογια.
Βγαλτε ονοματα στη φορα

Samaro
27-12-10, 20:41
Μας κοροϊδεύουν ή πράγματι τώρα ανακάλυψαν την Αμερική ;;; Η κλοπή και η νοθεία εχει γίνει εδώ και χρόνια εθνικό σπόρ.
Το θέμα είναι, οτι κανείς δεν πιστεύει οτι θα εφαρμοσθούν κάποια μέτρα. Γιατί απο διαπιστώσεις και εξαγκελίες μπουχτίσαμε !

kplc16
27-12-10, 21:04
Παιδια μη μενετε στα λογια.
Βγαλτε ονοματα στη φορα

πλακα κανεις;

μεσα θα παμε εγω κι εσυ!!!!

z3 2.2
27-12-10, 21:23
πλακα κανεις;

μεσα θα παμε εγω κι εσυ!!!!

με τι κατηγορια?
δε γ...... no more τρομοκρατεια.

Το βενζιναδικο στην Φιλαδελφεια στην οδο Πινδου εχει νοθευμενα καυσιμα.
Το εχουν ξηλωσει την ταμπελα (της BP) πολλες φορες και πλεον τελει υπο ταμπελα "κουκουρουκου".
Στις λιστες με τα πρατηρια με νουθευμενα ειναι απο αυτα που εχουν και πολλες υποτροπες

Vasilis
27-12-10, 21:39
εδω και καιρο... εκανα το εξης πειραμα! αγορασα βαθμονομημενα μπιτονια..πηγα σε διαφορα βενζιναδικα και τους ζητησα βενζινη! αφου αφηνα τον βενζινα να πιανει την μανικα,.νομιζοντας πως θα μου γεμισει το τεποζιτο στο αμαξι...εμφανιζα το μπιτονι...και του ελεγα βαλε ακριβως 10 λιτρα! ως δια μαγειας 7 στους 10 βενζιναδες ...αλλαζαν μανικα..και μου εβαζαν απο αλλου...! απο τοτε...δουλευει μπιτονι...

Κοιτα που θα γυρναμε με το μπιτονακι γ@μω το κερατο τους!:ranting2:


ευχαριστουμε ρε Λευτερακη...ειναι μια λυση κ αυτη!:thanks:

NickE60
27-12-10, 21:42
άλλο ένα άρθρο πάνω στο ίδιο θέμα


Προσοχή στην αντλία: Κλέβουν όλο και περισσότερο!

Mε τη χρήση ληστρικών μηχανισμών ολοένα και περισσότερα πρατήρια κλέβουν στις παραδόσεις καυσίμων, φαινόμενο που παρουσιάζει έξαρση, όπως παραδέχεται σε σημερινή του ανακοίνωση ο Σύνδεσμος Εταιρειών Εμπορίας Πετρελαιοειδών. Ο σύνδεσμος σε ανακοίνωσή του καλεί την πολιτεία να εντείνει τους ελέγχους καθώς όπως αναφέρει το φαινόμενο των «ελλειμματικών παραδόσεων» καυσίμων βαίνει αυξανόμενο.
Το θέμα απασχόλησε πρόσφατα την επικαιρότητα έπειτα από ανακοίνωση του υπ. Οικονομίας, σύμφωνα με την οποία έπειτα από αιφνιδιαστικό έλεγχο σε πρατήριο υγρών καυσίμων, διαπιστώθηκε η χρήση και λειτουργία παράνομου ηλεκτρονικού μηχανισμού παρέμβασης στις αντλίες και «ελλειμματική παράδοση από δύο αντλίες (αμόλυβδης βενζίνης) του πρατηρίου, η οποία έφτανε στο εξαιρετικά υψηλό ποσοστό του 5%».
Το φαινόμενο όμως της χρήσης παράνομων «ληστρικών» μηχανισμών στις αντλίες των πρατηρίων αυξάνεται- όπως αναφέρει στην ανακοίνωση του ο σύνδεσμος των εταιρειών. Αιτία της έξαρσης είναι ότι λόγω της ανόδου της τιμής της βενζίνης, έχει αυξηθεί σημαντικά και το όφελος του πρατηριούχου. Δεδομένου ότι πριν από τρεις μήνες η μέση τιμή της αμόλυβδης ήταν 1 ευρώ, αλλά σήμερα έχει φτάσει στο 1,44 ευρώ/ λίτρο, το όφελος για τον επιτήδειο έχει αυξηθεί κατά... 44%.

Πως γίνεται η «κλοπή»
Η «ληστεία» του καταναλωτή γίνεται ως εξής : ένας παράνομος ηλεκτρονικός μηχανισμού - που κοστίζει στην αγορά γύρω στα 5.000 ευρώ- τοποθετείται στην αντλία και αλλοιώνει την ένδειξη της ποσότητας του παραδοτέου καυσίμου, βάσει της οποίας τιμολογείται τελικά ο οδηγός. Αν για παράδειγμα, ο μηχανισμός αυτός έχει ρυθμισθεί να «κλέβει» το 5% της παραδοτέας ποσότητας, τότε ο οδηγός που θα παραγγείλει 20 λίτρα βενζίνης, θα βάλει τελικά ... 19 λίτρα. Αν είναι ρυθμισμένος στο 10%, τότε η κλοπή αφορά σε 2 λίτρα, κ.ο.κ.

«Μαύρα» 210.000 ευρώ
Τα έσοδα από την «επιχείρηση» αυτή είναι πολλά. Αν ένα πρατήριο πουλάει το χρόνο 3.000 κυβικά μέτρα βενζίνης (3 εκατ. λίτρα), το 5% της κλοπής, ισοδυναμεί με 150.000 λίτρα το χρόνο. Με μέση τιμή βενζίνης το 1,30 ευρώ, σημαίνει ότι βάζει στην τσέπη του γύρω στα 210.000 ευρώ.
Στην ανακοίνωση του ο σύνδεσμος των εταιρειών καλεί τις αρχές να εντείνουν τους ελέγχους τους σε όλα ανεξαιρέτως τα πρατήρια, καθώς επίσης να συμπληρωθεί επειγόντως το νομικό πλαίσιο, ώστε να προβλέπονται αυστηρότατες, άμεσες και αποτρεπτικές ποινές σε κάθε έναν που συλλαμβάνεται να κλέβει στην αντλία. Και ζητάει οι ποινές αυτές να συμπεριλαμβάνουν οπωσδήποτε την αφαίρεση της άδειας λειτουργίας των πρατηρίων που εμπλέκονται σε παρόμοιες υποθέσεις παραβατικών συμπεριφορών και εξαπάτηση του καταναλωτικού κοινού.

https://www.energypress.gr/portal/resource/contentObject/id/5d2cc81f-8ba0-4de3-8400-80e0ac1c53ee

Logistakos
28-12-10, 00:29
Ειλικρινα πριν καποιες ημερες ειχαμε αυτη τη συζητηση στην παρεα.
Οτι εχει παραγινει το κακο με τα καυσιμα και οτι κατι παιζει με τα κωλοβενζιναδικα. Ή οτι κανουν "κατι" στα καυσιμα και δεν κρατανε για καταναλωση οσο παλιααα παλιααα, ή οτι βαζουν αφρο (σαν αυτο του φραπε!) αντι για καυσιμο, ή δεν ξερουμε τι αλο?!

Δεν ξερεις απο που να πρωτογλιτωσεις....!! :thumbsdown:

Παντως πλακα πλακα, ειναι πολυ εξυπνο αυτο το "τεστ" με το μπιτονακι........

GiannisRob
28-12-10, 00:31
Γνωστο ΑΠ πρατήριο στην Πάτρα, πάντως, κατάφερε να βάλει πάνω από 70 λίτρα στο 65άρι και ολίγον τι μισογεμάτο ντεπόζιτο, του Ε46, ενός συμφορουμίτη.

Και πιστεύω, δεν είναι λίγες οι φορές, που βάζοντας βενζίνη από ένα άλλο πρατήριο από αυτό που βάζουμε συνήθως, παρατηρούμε την απόδοση του αυτοκινήτου πεσμένη. Ακόμα να το ξεχάσω πως έκανε το κακόμοιρο, όταν το γέμισα στο απέναντι πρατήριο, από αυτό που αναφέρω παραπάνω, σε περίοδο απεργίας. Ούτε ρελαντί δεν μπορούσε να κρατήσει, με αυτό που το γεμίσανε...

Αχ και να είχα αποδείξεις... Χωρίς αποδείξεις όμως, όλοι είναι αθώοι...

oldcarskickass
28-12-10, 01:02
Ο κόσμος τοχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι.

Το τραγικό είναι ότι για να γίνει το οτιδήποτε από τους εργατοπατέρες (η μόνη εργατιά που στην πραγματικότητα γνώρισαν είναι το διευθυντιλίκι BTW) πρέπει να βγει σε τηλεδίκες...

katsaraios
28-12-10, 02:08
Γνωστο ΑΠ πρατήριο στην Πάτρα, πάντως, κατάφερε να βάλει πάνω από 70 λίτρα στο 65άρι και ολίγον τι μισογεμάτο ντεπόζιτο, του Ε46, ενός συμφορουμίτη.

Και πιστεύω, δεν είναι λίγες οι φορές, που βάζοντας βενζίνη από ένα άλλο πρατήριο από αυτό που βάζουμε συνήθως, παρατηρούμε την απόδοση του αυτοκινήτου πεσμένη. Ακόμα να το ξεχάσω πως έκανε το κακόμοιρο, όταν το γέμισα στο απέναντι πρατήριο, από αυτό που αναφέρω παραπάνω, σε περίοδο απεργίας. Ούτε ρελαντί δεν μπορούσε να κρατήσει, με αυτό που το γεμίσανε...

Αχ και να είχα αποδείξεις... Χωρίς αποδείξεις όμως, όλοι είναι αθώοι...

αν εβαλε 70 λιτρα φιλε σε ρεζερβουαρ μικροτερο ειναι πολυ ευκολο να καλεσεις το 100 για μια μηνυσουλα επι τοπου και ας χτυπιεται ο βενζινας οσο θελει.

HULK
28-12-10, 06:49
Το οτι τρωμε λιγοτερη βενζινη ειναι δεδομενο το θεμα ειναι να μην τρωμε και νοθευμενη ταυτοχρονα.....

beliris
28-12-10, 07:01
Η νοθεία και η κλοπή είναι καθεστώς και δεν υπάρχει κανένας έλεγχος!Αφού την πάτησα από φίλους βενζινάδες,αγοράζω πλέον καύσιμα από σούπερ μάρκετ και μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα.Προσοχή με τα πλαστικά κάνιστρα,υπάρχει σοβαρός κίνδυνος πυρκαγιάς λόγω στατικού ηλεκτρισμού!
Όταν φουλάρουμε,το κάνιστρο πρέπει να ακουμπάει στο έδαφος(όχι στο πορτ μπαγκάζ) και πριν το χρησιμοποιήσουμε(πριν ανοίξουμε καπάκι ρεζερβουάρ) πρέπει να γειωθούμε ακουμπώντας την λαμαρίνα του αυτοκινήτου.

paganis
28-12-10, 08:12
Κοιτα που θα γυρναμε με το μπιτονακι γ@μω το κερατο τους!:ranting2:


ευχαριστουμε ρε Λευτερακη...ειναι μια λυση κ αυτη!:thanks:

εμενα δεν με απασχολει το θεμα μπιτονι...εφοσον βαζω με αυτον το τροπο στα μηχανηματα της δολειας μου!
το θεμα με τα μπιτονια ,το πρωτοειδα ...σε ενα βενζιναδικο στο λαυριο, οπου κατεβαινει ενας παππους με μερικα μπιτονια και του κανει του βενζινα ..''αμα θελεις κλεψε τωρα''...βαλε μου χ ποσοτητα...

SuperSonic
28-12-10, 08:27
Και μετα κλαιγονται η βενζιναδες...

Αρε λαμογια καταγγελιες που θελετε μπας και βαλετε μυαλο.

Δεν το ειχα παρατηρησει μιας και οταν βαζω βενζινη το κανω ασυναίσθητα.

GEORGE316
28-12-10, 08:42
αφου καταφεραν να μας κανουν να κλεβομαστε μεταξυ μας,να τρωγωμαστε και να μισουμε ο ενας τον αλλον,ενω στο τελος αυτοι βγαινουν λαδι...μπραβο...
-οι βενζιναδες κλαιγονται οτι το ποσοστο κερδους ειναι μηδενικο,αλλα εδω και τουλαχιστον εικοσι χρονια(θυμαμαι τον παππου μου να το λεει) οι αντλιες βγαζουν αερα...
-οι βυτιοφορεις κανουν απεργια γιατι πληρωσαν την αδεια τους 300.000 μαυρα και τωρα με 300 ευρω παιρνει ο οποιοσδηποτε την αδεια,αλλα την πληρωνω εγω που δεν εχω να παω στην οποια δουλεια μου εχει απομεινει...
-η ανεργια εχει πιασει ορια παραδεισου,αλλα το τελευταιο εξαμηνο εχουμε προσλαβει 6 αλβανους εδω στην επιχειρηση(αλλα αν το φωναξω θα με πειτε ρατσιστη,ακροδεξιο,φασιστα ,βελοπουλο κλπ)
-ο πατερας μου εκτος του οτι εμεινε ανεργος στα 55 του,ειναι αναγκασμενος να εργαστει μεχρι τα 64 του τωρα για να παρει τη μιση συνταξη απο οτι θα επερνε (ιδιωτικος υπαλληλος...)
-ο θειος μου βγηκε στη συνταξη απο τον οσε 51 ετων και παιρνει 1900 συνταξη....(καλοφαγωτα βεβαια...εγω θα του τα φαω που λεει ο λογος..
-υπαρχουν 16.000 εν αποστρατεια στρατηγοι που πληρωνονται.......
-ο γιωργακης κυβερναει.....(χαχααα)
το ενοικιο μου αντι να μειωθει εστω και 20 ευρω,γιατι εχω δει το μισθο μου να μειωνεται μενει στα ιδια με τη δικαιολογια δεν βγαινει ο νοικοκυρης...
-η φοροδιαφυγη απο εκει που την εκανα οι μεγαλοι τωρα την κανει μεχρι και ο ανεργος για να γλυτωσει εστω και 50 ευρω ακι να παρει κανενα ψωμι..
-οποιο παιδι μεχρι 20 ετων εχει σαν προτυπο την πετρουλα...(και συμπεριφερεται ετσι...για μενα καλυτερα.εκει που εψαχνα δυο ωρες για περιστασιακο σεξ τωρα ουτε ποτο δεν προλαβαινω να πιω..)
δεν πειραζει φιλοι...ας συνεχισουμε να βλεπουμε τηλεοραση και την παττυ την ομορφη.....

optostyle
28-12-10, 09:30
https://www.gazzetta.gr/newsstand/newsstand/paper/2/20101228/19/?tmpl=component

https://www.gazzetta.gr/newsstand/newsstand/paper/2/20101228/25/?tmpl=component

NickE60
28-12-10, 09:48
Έχω δει εγώ με τα ίδια μου τα μάτια σε πρατήριο πολυεθνικής εταιρίας να αλλάζει με τηλεκοντρόλ την τιμή ανά λίτρο στην αντλία ακριβώς πριν βάλει τη μάνικα στο ρεζερβουάρ μιας γιαγιάς με ένα παλιό αυτοκίνητο. Αξίζει να σημειωθεί ότι το τηλεκοντρόλ είχε 3 μπουτον σαν αυτά στις γκαραζόπορτες, που σημαίνει πως μάλλον είχε απομνημονεύσει 3 διαφορετικές επιλογές τιμής ανά λίτρο, μία εκ των οποίων σίγουρα θα ήταν και η αναγραφόμενη στην είσοδο του πρατηρίου... Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, γιατί άλλη τιμή έγραφε στον πυλώνα της εισόδου και με άλλη πουλούσε ...όποτε έκρινε ότι αυτό είναι εφικτό... είναι σίγουρο πως αυτό μπορεί να γίνει και χωρίς να επηρεάζεται η αναγραφόμενη τιμή/λτ στην αντλία ώστε να μην το παίρνει χαμπάρι κανείς ...απλά ήμουν στην ακριβώς πιο πίσω αντλία με το παπί και το είδα πεντακάθαρα!!!

oldcarskickass
28-12-10, 11:58
αφου καταφεραν να μας κανουν να κλεβομαστε μεταξυ μας,να τρωγωμαστε και να μισουμε ο ενας τον αλλον,ενω στο τελος αυτοι βγαινουν λαδι...μπραβο...
-οι βενζιναδες κλαιγονται οτι το ποσοστο κερδους ειναι μηδενικο,αλλα εδω και τουλαχιστον εικοσι χρονια(θυμαμαι τον παππου μου να το λεει) οι αντλιες βγαζουν αερα...
-οι βυτιοφορεις κανουν απεργια γιατι πληρωσαν την αδεια τους 300.000 μαυρα και τωρα με 300 ευρω παιρνει ο οποιοσδηποτε την αδεια,αλλα την πληρωνω εγω που δεν εχω να παω στην οποια δουλεια μου εχει απομεινει...
-η ανεργια εχει πιασει ορια παραδεισου,αλλα το τελευταιο εξαμηνο εχουμε προσλαβει 6 αλβανους εδω στην επιχειρηση(αλλα αν το φωναξω θα με πειτε ρατσιστη,ακροδεξιο,φασιστα ,βελοπουλο κλπ)
-ο πατερας μου εκτος του οτι εμεινε ανεργος στα 55 του,ειναι αναγκασμενος να εργαστει μεχρι τα 64 του τωρα για να παρει τη μιση συνταξη απο οτι θα επερνε (ιδιωτικος υπαλληλος...)
-ο θειος μου βγηκε στη συνταξη απο τον οσε 51 ετων και παιρνει 1900 συνταξη....(καλοφαγωτα βεβαια...εγω θα του τα φαω που λεει ο λογος..
-υπαρχουν 16.000 εν αποστρατεια στρατηγοι που πληρωνονται.......
-ο γιωργακης κυβερναει.....(χαχααα)
το ενοικιο μου αντι να μειωθει εστω και 20 ευρω,γιατι εχω δει το μισθο μου να μειωνεται μενει στα ιδια με τη δικαιολογια δεν βγαινει ο νοικοκυρης...
-η φοροδιαφυγη απο εκει που την εκανα οι μεγαλοι τωρα την κανει μεχρι και ο ανεργος για να γλυτωσει εστω και 50 ευρω ακι να παρει κανενα ψωμι..
-οποιο παιδι μεχρι 20 ετων εχει σαν προτυπο την πετρουλα...(και συμπεριφερεται ετσι...για μενα καλυτερα.εκει που εψαχνα δυο ωρες για περιστασιακο σεξ τωρα ουτε ποτο δεν προλαβαινω να πιω..)
δεν πειραζει φιλοι...ας συνεχισουμε να βλεπουμε τηλεοραση και την παττυ την ομορφη.....

1)πως γίνεται να είναι μηδενικό το ποσοστό κέρδους και χρόνια τώρα τα βενζινάδικα να αλλάζουν χέρια με τιμές εκατομμυρίων ¤, το ίδιο πάνω κάτω και με τους << μεροκαματιάρηδες >> ταξιτζήδες... δε θυμάμαι κανένα γνήσιο μεροκαματιάρη να πληρώνει 200.000 (70 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ δραχμές) για να βγάλει μεροκάματο...
2)βλέπεις οι αλβανοί δεν έχουν συνδικαλισμό, ούτε επειδή προσλήφθηκαν κάπου σημαίνει ότι πρέπει να βάζουν χέρι στον επιχειρηματία. Επίσης έχω χρόνια να δω Αλβανό να πει όχι σε οποιαδήποτε δουλειά με το οποιοδήποτε αντίτιμο, εμείς βλέπεις το παίζαμε αφεντικά
3)καλοφάγωτα βέβαια αλλά αυτά που τρώει είναι δικά σου λεφτά.
4)και μετά κλαίγονται για τα μερίσματα... ξεπούλησαν την γενική τράπεζα και δε μίλησε κανείς, τώρα ας κλάψουν όσο θέλουν και καλά να πάθουν, δεν φταίει το κράτος εδώ.
5)το άλλο με τον τοτό...
6)πως να βγει με 40%+ φορολογία +τις ζημιές +κανά κακοπληρωτή... πλέον είναι κατάντια να νοικιάζεις σπίτι.
7)την φοροδιαφυγή πάντα ΟΛΟΙ την κάναμε, εγώ μέχρι τα 20 - 22 δεν ήξερα τι πάει να πει απόδειξη
8)είναι η μ@λ@κι@ που μας δέρνει και μας βαράει στο κεφάλι...

GEORGE316
28-12-10, 12:42
ποσο δικιο εχεις...
και να ερθω να συμπληρωσω...
πολυ δικος μου και καλος μου φιλος ειναι βενζινας...με δικο του βενζιναδικο (απο πατερα μερια χρονια ολοκληρα...)
εγω εβαζα μονο απο αυτον βενζινη γιατι ηξερα οτι δεν ηταν νοθευμενη (εβαζε στο subaru 330 αλογα,S3 το καινουριο και merc clk230)
αφετερου ηταν ο φθηνοτερος πανω στη μοναστηριου....
μου εξηγουσε τα κυκλωματα που υπαρχουν....τι πολιτικη και τι show biz..εκει να δειτε βρωμια...
αλλα φταινε αυτοι?οχι!!!!!φταιω εγω που καθε εβδομαδα ξοδευω 60 ευρω βενζινη!!!ας αρχισω να πηγαινω στη δουλεια με λεωφορειο....ας αρχισω να πηγαινω για καφε με λεωφορειο....
το πραγμα απαιτει ψυχραιμη σκεψη και κοινη λογικη γιατι αλλιως ολοι δικιο εχουμε!!!!!και ο γιωργακης εχει δικιο γιατι πραγματι η χωρα ειναι σπασμενο καραβι και εγω εχω δικιο γιατι με μειωση μισθου προσπαθω να τα βγαλω περα με τρομακτικες αυξησεις και ο βενζινας δικιο εχει γιατι το διυλιστηριο του λεει τι να κανει και δεν τον αφηνει να δουλεψει...
αλλα.........ο τζεφρυ εχει την καβαντζα του...μηπως πληρωνει εφορια??
εγω...εχω Bmw ειμαι πλουσιος!!!!
ο βενζινας.....κλεβει αβερτα απο αντλιες....
βλεπετε ειμαστε η αντιγραφη της εξελιξης...αξελισομαστε και προσαρμοζομαστε στο περιβαλλον που ζουμε!!!

z3 2.2
28-12-10, 12:46
παιδια πολυ ωραια τα λετε και συμφωνω απολυτα!
ΟΝΟΜΑΤΑ και διευθυνσεις παρακαλω.
να βγει η ρετσινια στα γιδια που μας κατακλεβουν!

Jimmakos
28-12-10, 12:50
Άμα κάτσω να γράψω σε πόσους την έχω πατήσει θα με βρεί το ξημέρωμα....

Ο τελευταίος που έβαλα και μου κάηκε τρόμπα βενζίνης (καινούρια 4 ημερών) είναι ο γνωστός στα βόρεια προάστεια σαν "κατσίμπας" (Aegean) πάνω στην Λεωφ. Κηφισίας στο ρεύμα προς Μαρούσι.....

paganis
28-12-10, 13:00
αντε να πω και εγω...εναν απατεωνα! shell στην πειραιως...μετα τον σκλαβενιτη στο ρευμα προς πειραια...καταφερε να χωρεσει 45 λιτρα εκει που χωραει 45 και ειχε κανα 20ρικο σε ευρω μεσα....

Jimmakos
28-12-10, 13:05
Ούτε ο χουντίνι δεν τα έκανε αυτά..... :th_Laie_67-1:

nikos1400
28-12-10, 13:07
Ασχετο:
εθεαθη ο Τζεφρυ προσφατα με τη συζηγο και την κορη σε "καλο" κομμωτηριο των Αθηνων. Και οι τρεις τους το συνολον, 700 ευρω !! :shok:

Του λεει μια κυρια που ητανε εκει, "δε ντρεπεστε να ξοδευετε ενα μισθο ιδ. υπαλληλου στο κομμωτηριο? δε φοβαστε τι θα πει ο κοσμος?"
της λεει αυτος τα κλασσικα "μπλα μπλα, και εσεις κυρια μου το ιδιο μπλα μπλα"

του απανταει "εγω προεδρε ειμαι επειχιρηματιας, ο συζυγος μου επισης. οπου γουσταρω τα δινω. εσεις ποιανου τα λεφτα ξοδευετε ??"

:th_Laie_67-1:



κοινως "εδω ο κοσμος πειναει, και το Μ@ΥΝΙ χτενιζεται"

Jimmakos
28-12-10, 13:09
Ασχετο:
εθεαθη ο Τζεφρυ προσφατα με τη συζηγο και την κορη σε "καλο" κομμωτηριο των Αθηνων. Και οι τρεις τους το συνολον, 700 ευρω !! :shok:

Του λεει μια κυρια που ητανε εκει, "δε ντρεπεστε να ξοδευετε ενα μισθο ιδ. υπαλληλου στο κομμωτηριο? δε φοβαστε τι θα πει ο κοσμος?"
της λεει αυτος τα κλασσικα "μπλα μπλα, και εσεις κυρια μου το ιδιο μπλα μπλα"

του απανταει "εγω προεδρε ειμαι επειχιρηματιας, ο συζυγος μου επισης. οπου γουσταρω τα δινω. εσεις ποιανου τα λεφτα ξοδευετε ??"

:th_Laie_67-1:



κοινως "εδω ο κοσμος πειναει, και το Μ@ΥΝΙ χτενιζεται"

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

paganis
28-12-10, 13:14
Ασχετο:
εθεαθη ο Τζεφρυ προσφατα με τη συζηγο και την κορη σε "καλο" κομμωτηριο των Αθηνων. Και οι τρεις τους το συνολον, 700 ευρω !! :shok:

Του λεει μια κυρια που ητανε εκει, "δε ντρεπεστε να ξοδευετε ενα μισθο ιδ. υπαλληλου στο κομμωτηριο? δε φοβαστε τι θα πει ο κοσμος?"
της λεει αυτος τα κλασσικα "μπλα μπλα, και εσεις κυρια μου το ιδιο μπλα μπλα"

του απανταει "εγω προεδρε ειμαι επειχιρηματιας, ο συζυγος μου επισης. οπου γουσταρω τα δινω. εσεις ποιανου τα λεφτα ξοδευετε ??"

:th_Laie_67-1:



κοινως "εδω ο κοσμος πειναει, και το Μ@ΥΝΙ χτενιζεται"

ο γιωργος τι πηγε να κουρεψει...δεν πηγαινε στον monsta για κανα γυαλισμα κερωμα?

GEORGE316
28-12-10, 14:46
τωρα αυτο ειναι αληθινο??οντως εχει συμβει?

nikos1400
28-12-10, 20:40
τωρα αυτο ειναι αληθινο??οντως εχει συμβει?

γιατι Γιωργο σου φαινεται παραξενο ?
εδω τον αλλο τον διωξανε απο την εφημεριδα για το ρεπορταζ που εκανε σχετικα με τη Βουλη.


(υποτιθεται. το διαβασε η γυναικα μου σε αλλο φορουμ ασχετο. δεν το ακουσα εγω ο Ιδιος,,,,,,,,,, ουτε η ιδια η γυναικα μου)

takis1983
28-12-10, 21:19
να συμπληρωσω κ εγω με τη σειρα μου οτι το εχω διαπιστωσει πολλες φορες αυτο με το μπετονακι.. πολυ ελειμα κ μαλιστα κλεψιμο πανω απο 10-15λεπτα το λιτρο..
επισης ποτε δεν ειδα βενζιναδικο να κλεινει.. μαλλον ειναι πολυ επικερδης επιχειρηση
στο τει μαλιστα μαε ελεγαν πως τετοια επιχειρηση συντηρει τουλαχιστον 3 οικογενιες..
επισης αν θυμαμαι καλα απο εφημεριδα ειχαμε στατιστικα τα χειροτερα καυσιμα σε ολη την ευρωπη, ειδιος στο πετρελαιο!

takis1983
28-12-10, 21:32
Εδώ και 2 χρόνια έχω διαπιστώσει πως η ποσότητα βενζίνης που μπαίνει στο ρεζερβουάρ, τις περισσότερες φορές είναι σημαντικά μικρότερη (χάρη στο μετρητή βενζίνης του ACM) ....τώρα το κατάλαβαν και οι ίδιοι :whistle: :thumbsup: ...πολύ θετική εξέλιξη... :thumbsdown:





https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&pubid=48516948

αληθεια ο μετρητης acm πως δουλεβει? ποσο κανει κ που τοποθετητε? ενδιαφερομαι να βαλω!

NickE60
28-12-10, 22:16
αληθεια ο μετρητης acm πως δουλεβει? ποσο κανει κ που τοποθετητε? ενδιαφερομαι να βαλω!

Είναι πρόσθετο εξάρτημα της ΒΜW με διάφορα νέα μενού για αυτοκίνητα με iDrive

σελ 28 στο συνημμένο

takis1983
28-12-10, 22:19
Είναι πρόσθετο εξάρτημα της ΒΜW με διάφορα νέα μενού για αυτοκίνητα με iDrive

σελ 28 στο συνημμένο

καταλαβα.. θα δουλεψει μπετονακι τοτε.. ευχαριστω!

Z4 DCT
28-12-10, 22:26
Είναι πρόσθετο εξάρτημα της ΒΜW με διάφορα νέα μενού για αυτοκίνητα με iDrive

σελ 28 στο συνημμένο

Nικο δηλαδει εμενα το εχει η ειναι κατι εξτρα που μπορω να προσθεσω στο idrive??

NickE60
28-12-10, 22:33
Nικο δηλαδει εμενα το εχει η ειναι κατι εξτρα που μπορω να προσθεσω στο idrive??

όχι Γιάννη δεν το δίνει για Ζ αλλά πιστεύω πως μέσα στα μενού του CIC θα έχει κάπου την πληροφορία για τη ποσότητα βενζίνης σε λίτρα.. ίσως και στα check controls στα όργανα του Ζ?

oldcarskickass
28-12-10, 23:30
να συμπληρωσω κ εγω με τη σειρα μου οτι το εχω διαπιστωσει πολλες φορες αυτο με το μπετονακι.. πολυ ελειμα κ μαλιστα κλεψιμο πανω απο 10-15λεπτα το λιτρο..
επισης ποτε δεν ειδα βενζιναδικο να κλεινει.. μαλλον ειναι πολυ επικερδης επιχειρηση
στο τει μαλιστα μαε ελεγαν πως τετοια επιχειρηση συντηρει τουλαχιστον 3 οικογενιες..
επισης αν θυμαμαι καλα απο εφημεριδα ειχαμε στατιστικα τα χειροτερα καυσιμα σε ολη την ευρωπη, ειδιος στο πετρελαιο!

Το θέμα μας δεν είναι να εποφθαλμιούμε τις κερδοφόρες επιχειρήσεις, καλά κάνουν και βγάζουν όσα βγάζουν και μακάρι να έβγαζαν και 20 φορές όσα βγάζουν ΑΛΛΑ με νόμιμο και θεμιτό τρόπο.-

Στο κρυφό μενού του άσσου (το οποίο είναι το ίδιο αν δεν κάνω λάθος με του Ε90) έχει κάπου το υπόλοιπο καυσίμου σε λίτρα, μάλιστα έχει τρεις ενδείξεις 2 μερικές και μια ολική, το άθροισμα των άλλων 2, λογικά το τεπόζιτο είναι χωρισμένο σε 2 τμήματα και οι ενδείξεις είναι του κάθε κομματιού.

chris z3
29-12-10, 01:42
τωρα αυτο ειναι αληθινο??οντως εχει συμβει?

ναι...ισχυει!!!

ακουστε και ενα αλλο που μου ειπαν με την βενζινη(δεν ξερω αν ισχυει)......
λεει οτι το καλοκαιρι καλο ειναι να βαζουμε η αργα το βραδυ η νωρις το πρωι,γιατι τις μεσιμεριανες ωρες θερμαινονται οι δεξαμενες και φουσκωνει η βενζινη με αποτελεσμα να βαζουμε λιγοτερο απο οτι πληρωνουμε.....
επεισης καποιοι εχουν μονιμα θερμαντικα σωματα στις δεξαμενες τους!!!
(μου τα ειπε παλικαρι που ο πατερας του κανει συντηρησεις σε δεξαμενες,αλλα ξανα λεω δεν ξερω αν ισχυει).

HULK
29-12-10, 06:39
Οι πρατηριουχοι τοσα χρονια οταν οι βενζινη επαιζε στο 1 ευρω ηταν ολοι χαρουμενοι.Εσπαγε οι πελατεια και κερδιζαν ολοι και οι νομιμοι και οι κλεφτες.Τωρα που νομιμοι δεν μπορουν να εχουν καλες τιμες με αποτελεσμα ο κοσμος να πηγαινει στους κλεφτες θυμηθηκαν να τους καταγγειλουν.Ειναι σαν τους βαρωνους τις νυχτας που λυνουν μονοι τους τις διαφορες τους και καθαριζει ο τοπος χωρις να επεμβαινει η αστυνομια.Και τωρα οι βαρωνοι της βενζινης αποφασισαν να λυσουν μονοι τους το προβλημα.Εκκκαθαριση εκ των εσω.

nikos1400
29-12-10, 06:54
ναι...ισχυει!!!

ακουστε και ενα αλλο που μου ειπαν με την βενζινη(δεν ξερω αν ισχυει)......
λεει οτι το καλοκαιρι καλο ειναι να βαζουμε η αργα το βραδυ η νωρις το πρωι,γιατι τις μεσιμεριανες ωρες θερμαινονται οι δεξαμενες και φουσκωνει η βενζινη με αποτελεσμα να βαζουμε λιγοτερο απο οτι πληρωνουμε.....
επεισης καποιοι εχουν μονιμα θερμαντικα σωματα στις δεξαμενες τους!!!
(μου τα ειπε παλικαρι που ο πατερας του κανει συντηρησεις σε δεξαμενες,αλλα ξανα λεω δεν ξερω αν ισχυει).

το εχω ακουσει και εγω.
αλλα στις σωληνωσεις.
του πατερα ενος γνωστου μου υποτιθεται του ζητησε ο βενζινας να το κανει.

oldcarskickass
29-12-10, 08:42
παίδες τα υγρά (όλα τα υγρά) σε συνθήκες περιβάλλοντος είναι ασυμπίεστα, δλδ ΔΕΝ μεταβάλλουν τον όγκο τους βάσει της θερμοκρασίας.

Dimzan
29-12-10, 08:57
μια χαρα τον μεταβαλουν τον ογκο τους.

τα υγρα δεν εινια συμπιεστα με την εννοια που συμπιεζεται ο αερας. Δηλαδη 1 λιτρο αερα να γινει 0.2 λιτρα υπο υψηλη πιεση η με μειωση της θερμοκρασιας.

η συστολη-διαστολη ισχυει σε οοολα τα υλικα-στοιχεια, καπου πρεπει να υπαρχει και πινακας που λεει ποσο μεταβαλεται ο ογκος καθε υλικου ανα βαθμο κελσιου (η κελβιν το ιδιο ειναι)


Και όμως υπάρχει διαφορά λόγω διαφοράς θερμοκρασίας!

Γιατί μπορεί (λέω μπορεί) η δεξαμενή να έχει μια διαφορά/διακύμανση θερμοκρασίας μόνο 1-2 βαθμούς κατά τα λεγόμενα κάποιων, ωστόσο μέχρι να φτάσει από τη δεξαμενή στην αντλία και πολύ περισσότερο από την αντλία μέχρι το στόμιο του ρεζερβουάρ μας, η μεταβολή της θερμοκρασίας είναι πολύ μεγαλύτερη από 1-2 βαθμούς.

Σε όλα τα υγρά (από το ακατέργαστο αργό πετρέλαιο μέχρι τη γνωστή βενζίνη και όλα τα παράγωγα του πετρελαίου) ο σωστός τρόπος υπολογισμού είναι η αναγωγή στη σταθερή θερμοκρασία των 15 βαθμών κελσίου (ή 60 farenheit) αφού ληφθή υπόψιν ο συντελεστής θερμικής διαστολής (V.C.F. volume coeficient factor) ώστε να προκύψει βάρος χρησιμοποιόντας πίνακες ASTM 54B στην Ευρώπη και ATSM 6B στην Αμερική για παράγωγα, και ASTM 54A και ASTM 6A αντίστοιχα για αργό πετρέλαιο.

Η μετακίνηση πετρελαίου (αργού και όλων των παραγώγων) με δεξαμενόπλοια σε όλη την υφήλιο, γίνεται με βάση το βάρος και όχι τον όγκο (η έκδοση φορτωτικών αναφέρουν βάρος σε metric tons ή και long tons, και κυβικά μέτρα και βαρέλια που προέκυψαν μετά την αναγωγή του V.C.F για τη θερμοκρασία - G.S.V. m3 & G.S.V. BBLS).

Με άλλα λόγια τα βενζινάδικα πουλάνε όγκο (λίτρα δηλαδή) και όχι βάρος (πχ κιλά), άρα όσο πιό χαμηλή η θερμοκρασία, τόσο πιό πολύ κερδισμένος ο αγοραστής.

Dimzan
29-12-10, 09:09
καπου στο μεσο της σελιδας δινει το συντελεστη διαστολης της βενζινης 0,00095 ανα βαθμο κελσιου και εξηγει πως η διαφορα στον ογκο λογω θερμοκρασιας ειναι περιπου 1% δηλαδη στα 50ευρω χανουμε 50λεπτα.

Σιγα τα ωα δηλαδη, εγω πιστευω πως απο τη συστολη-διαστολη ειναι μικρο το χασιμο


https://thezocalo.blogspot.com/2008/05/blog-post_15.html

GEORGE316
29-12-10, 09:32
εγω ξερω πως ανεβαινω σκοπια,με λαμπακι βαζω 50 ευρω και μου φτανει για τις μετακινησεις για 7 μερες...
την κυριακη εβαλα 20 ευρω.εχθες αλλα 20 και αυριο το πρωι δεν θα εχω βενζινη......τωρα αν διαστελλεται με τη ζεστη,αν συστελλεται με το κρυο και αν ο κοπερφιλντ κανει μαγικα και την εξαφανιζει.......
αμαν πια...αδιαφορω πληρως για το ποιος φταει.το σιγουρο ειναι οτι δε φταιω εγω προσωπικα.αλλα ολοι εμενα προσωπικα απαυωνουν
βενζιναδες-κυβερνηση-εργοδοτες-δημοσιες υπηρεσιες...ελεος πια...με τοσο απαυτωμα που εχω φαει πως δεν εγινα φουστης να μου αρεσει κι ολας απορω...

A8hnaios
29-12-10, 16:25
δειτε εδω πως κανουν τη λαμογιά

https://www.zup.gr/?p=2864

scania124
29-12-10, 16:43
και ξαφνικα σημερα καποια υποπτα βενζιναδικα στο νομο μας.....ενω ηταν παντα τα φθηνοτερα με διαφορα σημερα εχουν ιδιες τιμες με τους αλλους!!!!!

τυχαιο?????δεν νομιζω!!!!!!!

oldcarskickass
29-12-10, 17:02
καπου στο μεσο της σελιδας δινει το συντελεστη διαστολης της βενζινης 0,00095 ανα βαθμο κελσιου και εξηγει πως η διαφορα στον ογκο λογω θερμοκρασιας ειναι περιπου 1% δηλαδη στα 50ευρω χανουμε 50λεπτα.

Σιγα τα ωα δηλαδη, εγω πιστευω πως απο τη συστολη-διαστολη ειναι μικρο το χασιμο


https://thezocalo.blogspot.com/2008/05/blog-post_15.html

πρακτικά δηλαδή δε χρησιμεύει σε τίποτα η θέρμανσή του με σκοπό την κλεψιά, εκτός αν θες να δώσεις κάποια οικόπεδα στη δεη με σκοπό να βγάλεις φραγκοδίφραγκα.

GIWRGOSPR
29-12-10, 17:22
παιδια να βγαζουμε ονοματα....θελουν κραξιμο χοντρο για να καταλαβουν....εχω μια απορια ομως,,,,με τετοιες μειωσεις μισθων ο πληθωρισμος ειναι στα υψη,,που αυτο σημαινει οτι οι τιμες δεν καταβαινουν απο κανεναν ελευθερο επαγγελματια...αυτο δεν μπορω να το καταλαβω...τωρα που θα βαθαινει η κριση περιμενω να δω τις τιμες,,,τα ακινητα π.χ κραταν τις τιμες τους,,,100 τ.μ στα πετραλωνα 250000,,,ημαρτον ...

Dimzan
29-12-10, 18:56
πρακτικά δηλαδή δε χρησιμεύει σε τίποτα η θέρμανσή του με σκοπό την κλεψιά, εκτός αν θες να δώσεις κάποια οικόπεδα στη δεη με σκοπό να βγάλεις φραγκοδίφραγκα.

αν ειδες το αρθρο μιλαει για μεγιστο κερδος (απο το πουθενα) 2% λογω συστολης διαστολης και για ακραιες θερμοκρασιες και το κερδος αυτο δεν παει στον τελικο πωλητη, δηλαδη τον βενζινα. Ο βενζινας αντε να κερδισει 1% παραπανω και αυτο μονο τις πολυ ζεστες μερες και με την προυποθεση οτι εχουν ζεσταθει αντιστοιχα οι δεξαμενες του και ολη η βενζινη μεσα τους.

κοινως, δεν ειναι αξιο σημασιας το κερδος λογω διαστολης αλλα ειναι υπαρκτο

oldcarskickass
29-12-10, 19:02
αν ειδες το αρθρο μιλαει για μεγιστο κερδος (απο το πουθενα) 2% λογω συστολης διαστολης και για ακραιες θερμοκρασιες και το κερδος αυτο δεν παει στον τελικο πωλητη, δηλαδη τον βενζινα. Ο βενζινας αντε να κερδισει 1% παραπανω και αυτο μονο τις πολυ ζεστες μερες και με την προυποθεση οτι εχουν ζεσταθει αντιστοιχα οι δεξαμενες του και ολη η βενζινη μεσα τους.

κοινως, δεν ειναι αξιο σημασιας το κερδος λογω διαστολης αλλα ειναι υπαρκτο

Ναι σωστά, αλλά και πάλι ρε παιδί μου ξέρεις ότι την κασκαρίκα δεν την κάνει ο βενζινάς αλλά το ελ νίνιο, αν είναι έτσι χαλάλι και του βενζινά και της επιχείρησής του, το θέμα είναι να μην κλέβουν ηθελημένα και να είναι το 1% εσκεμμένο.

NickE60
29-12-10, 19:03
παιδια να βγαζουμε ονοματα....θελουν κραξιμο χοντρο για να καταλαβουν....εχω μια απορια ομως,,,,με τετοιες μειωσεις μισθων ο πληθωρισμος ειναι στα υψη,,που αυτο σημαινει οτι οι τιμες δεν καταβαινουν απο κανεναν ελευθερο επαγγελματια...αυτο δεν μπορω να το καταλαβω...τωρα που θα βαθαινει η κριση περιμενω να δω τις τιμες,,,τα ακινητα π.χ κραταν τις τιμες τους,,,100 τ.μ στα πετραλωνα 250000,,,ημαρτον ...



ας ελπίσουμε πως το υπουργείο θα εκδώσει πλήρη κατάλογο με εταιρίες, ονόματα και διευθύνσεις :whistle:

Stathis
30-12-10, 10:46
Πως (θα) μας κλέβουν στα καύσιμα!

Την ώρα που η κυβέρνηση στήνει τηλεοπτικά θεάματα για τα σκληρά μέτρα που θα ληφθούν κατά των πρατηριούχων με «πειραγμένες» αντλίες, τα ίδια τα συναρμόδια υπουργεία προωθούν την εγκατάσταση ηλεκτρονικών συστημάτων σε όλα τα πρατήρια, που νομιμοποιούν την κλοπή δεκάδων εκατομμυρίων λίτρων καυσίμου κάθε χρόνο από τους καταναλωτές!

Ο υφυπουργός Περιφερειακής Ανάπτυξης, Ντ. Ρόβλιας, μαζί με τον γ.γ. του υπουργείου, Στ. Κομνηνό, έστησαν ένα ευχάριστο show για το τηλεοπτικό κοινό, εκθέτοντας στις κάμερες περίπλοκα ηλεκτρονικά συστήματα, με τα οποία αλλοιώνουν ορισμένοι λωποδύτες πρατηριούχοι τις ενδείξεις των αντλιών, για να «ξαφρίζουν» τους καταναλωτές με ελλειμματικές παραδόσεις καυσίμων. Και προανήγγειλαν λουκέτα στα πρατήρια αυτά, βαριά πρόστιμα και ποινές φυλάκισης μέχρι 5 χρόνια, με διάταξη που θα φέρουν το συντομότερο στη Βουλή.

Πίσω από αυτό το show, με το «ξαναζεσταμένο» για τους γνωρίζοντες «φαγητό» (πρατήρια με τέτοια συστήματα είχαν εντοπισθεί και πριν αρκετούς μήνες, ενώ και τότε, όπως σήμερα, είχαν γίνει εξαγγελίες αυστηρότερης αντιμετώπισης με νέο νόμο), κρύβεται μια πραγματική επιχείρηση νόμιμης καταλήστευσης των καταναλωτών, που επιχειρείται να συγκαλυφθεί με επικοινωνιακά πυροτεχνήματα:

n Στις 21 Δεκεμβρίου δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως η Κοινή Υπουργική Απόφαση, με την οποία καθορίζονται οι προδιαγραφές των συστημάτων παρακολούθησης εισροών-εκροών σε όλα τα πρατήρια. Μεγαλύτεροι υπέρμαχοι της εγκατάστασης αυτών των συστημάτων, που προωθείται στο όνομα της πάταξης του λαθρεμπορίου, είναι οι ίδιες οι συνδικαλιστικές ενώσεις των βενζινοπωλών, που εμφανίζονται περιέργως πρόθυμες να επιβαρυνθούν τα μέλη τους με μεγάλα κόστη εγκατάστασης και συντήρησης αυτών των συστημάτων για να μη χάνει έσοδα το κράτος –τέτοια διάθεση φιλοπατρίας και αφιλοκερδούς προσφοράς στο κοινωνικό σύνολο είναι μάλλον σπάνια για εκπροσώπους συντεχνιών στην Ελλάδα.
n Μια βαθύτερη ματιά στο θέμα αποκαλύπτει ότι οι βενζινοπώλες έχουν έναν παραπάνω λόγο να ενδιαφέρονται για την εγκατάσταση των συστημάτων, πέραν της φιλοπατρίας τους: με τα νέα συστήματα, θα μπορούν άφοβα να πουλάνε στους πελάτες τους «φουσκωμένα» καύσιμα από θερμοκρασιακές διαστολές και να τους χρεώνουν για μεγαλύτερες ποσότητες από αυτές που πραγματικά φθάνουν στα ντεπόζιτα.
n Το πρόβλημα αυτό είναι γνωστό παγκοσμίως και στα άλλα στάδια της αγοράς καυσίμων έχει αντιμετωπισθεί με το διεθνώς δόκιμο τρόπο: όταν τα διυλιστήρια πουλάνε καύσιμα στις εταιρείες εμπορίας και αυτές με τη σειρά τους στους πρατηριούχους, γίνεται με ειδικά ηλεκτρονικά συστήματα αναγωγή στη θερμοκρασία των 15 βαθμών Κελσίου. Έτσι, στα δύο πρώτα στάδια της αγοράς υπάρχει ένα σταθερό σημείο αναφοράς και αποφεύγονται φαινόμενα ελλειμματικών ή πλεονασματικών (σε θερμοκρασίες κάτω των 15 βαθμών) παραδόσεων.
n Όμως, στη λιανική πώληση καυσίμου από τους βενζινοπώλες η μέτρηση της ποσότητας γίνεται με βάση τον όγκο (σε λίτρα), χωρίς αναγωγή σε θερμοκρασία 15 βαθμών, με συνέπεια, επειδή μεγάλο μέρος των παραδόσεων γίνεται τους θερμούς μήνες του έτους, οι καταναλωτές να χάνουν πολλές δεκάδες εκατομμύρια λίτρα, η αξία των οποίων επαυξάνει τα περιθώρια κέρδους των βενζινοπωλών!
n Το νέο ηλεκτρονικό σύστημα που θα εγκατασταθεί στα πρατήρια λύνει οριστικά αυτό το πρόβλημα, υπέρ των βενζινοπωλών, όμως, και όχι υπέρ των καταναλωτών: ενώ το σύστημα, σύμφωνα με τις δημοσιευμένες προδιαγραφές του, θα μπορεί να υπολογίζει τις ποσότητες που παραδίδονται με αναγωγή στους 15 βαθμούς Κελσίου, δεν προβλέπεται να γίνεται διόρθωση της αξίας του καυσίμου στον τελικό καταναλωτή. Έτσι, με τις διαστολές των καυσίμων, οι πρατηριούχοι θα συνεχίσουν το… γλέντι των «λειψών» παραδόσεων, οι καταναλωτές θα πληρώνουν για καύσιμα που δεν παίρνουν και οι βενζινοπώλες να πληρώνονται για καύσιμα που δεν πουλάνε, έχοντας πλέον την «ευλογία» του νομοθέτη και την «ηλεκτρονική προστασία» των νέων συστημάτων, για να μην κινδυνεύουν να χαρακτηρισθούν ως λαθρέμποροι.

Είναι ενδιαφέρον, ότι το πρόβλημα της νόμιμης καταλήστευσης του καταναλωτή με το νέο σύστημα παρακολούθησης εισροών-εκροών είχε επισημανθεί και στη Βουλή, πριν από μερικές ημέρες, από βουλευτή του ΠΑΣΟΚ (τον κ. Θ. Οικονόμου), ο οποίος κατέθεσε σχετική ερώτηση προς τους συναρμόδιους υπουργούς. Άγνωστο είναι αν πρόλαβαν να απαντήσουν οι συναρμόδιοι υπουργοί στα καίρια ερωτήματα του βουλευτή, βέβαιο είναι όμως ότι τέσσερις ημέρες πριν τα Χριστούγεννα έσπευσαν να δημοσιεύσουν στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως την Κοινή Υπουργική Απόφαση, χωρίς την παραμικρή αλλαγή για την προστασία των καταναλωτών –φαίνεται ότι η κυβέρνηση πλέον νομοθετεί για την προστασία του συμπαθούς κλάδου των βενζινοπωλών, αδιαφορώντας για τους καταναλωτές.

Η Κοινή Υπουργική Απόφαση, που υπογράφεται από τον κ. Ρόβλια και το συναρμόδιο υφυπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, κ. Δ. Ρέππα, έγινε λίγες ημέρες αργότερα προσπάθεια να «κρυφτεί» πίσω από εντυπωσιακές ανακοινώσεις για την προστασία των καταναλωτών από απατεώνες με «πειραγμένες» αντλίες. Αδιευκρίνιστο παραμένει ποιος θα προστατεύσει τους καταναλωτές από… τους νομοθέτες.

https://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-12-29-23-57-43-2010122931962/

NickE60
30-12-10, 11:25
με όλα αυτα ..η βενζίνη έφτασε 1.80 ...το μεσημέρι θα δω παττυ και το βραδυ master chef :whistle:

HULK
30-12-10, 11:50
Τελειωσε αυτο.Νικησε ο Ακης.Δες big brother=Ποιοτητα.

kostas
30-12-10, 18:41
αρα...θα γυρναμε με μπετονακιαααααααα!!!!μαλιστ α!!!

Jimmakos
01-01-11, 20:46
Να προσθέσω άλλη μία αντλία.....

Λεωφ. Καβάλας στο ρεύμα πρός Κόρινθο πρίν την γέφυρα.... Πρατήριο "Aegean"
Είχα μέσα 55-60 λίτρα και έβαλα 10Ε εκεί δηλαδή κανα 6-7 λίτρα
Μόλις ξεκίνησα η εξάτμιση μου βάρεσε μπαλωθιά και μετά όταν έχω ρελαντί τρέμει το αυτοκίνητο ολόκληρο λες και φοράω άγριο εκκεντροφόρο (χωρίς ευτυχώς να έχω αστάθεια στις στροφές....) Ρε τι κόφτες βάρεσα, ρε τι 100άρα (5Ε) έβαλα απο το βενζινάδικο που βάζω συνήθως δεν έστρωσε..... Και το θέμα είναι οτι έχω τρομάξει μην έχω πάθει τίποτα άλλο....

HULK
01-01-11, 20:52
Πολυ κλεφτες αυτοι οι βενζιναδες πραγματικα ειναι ο μονος κλαδος που τους ευχομαι τα χειροτερα.Πεμπτη εβαλα 1.508 και σημερα το ειχε 1.528
Θα μου πειτε που να δεις των αλλων τις τιμες που βρισκονται.Απλα εγω θελω να θιξω το γεγονος της αυξησης της βενζινης σε καθε περιοδο γιορτων που βρισκει ο κοσμος την ευκαιρια να ξεσκασει λιγο απο την πολυ Πατυ και το big brother.:ranting2:

ghost-rider
01-01-11, 23:20
Ρε παιδια ειχα ενα βενζινα εδω στην Αρτα πανω απο το σπιτι μου.
Παντα κυριος.
Πηγαινα με το ντεποζιτο αδειο, κοντευα να μεινω. 58 λιτρα μου εβαζε. Σταγονα παραπανω.
Οταν ελειπα και εβαζα απο αλλου βενζινη, γυριζα, φουλαριζα σε αυτον και ηταν σα να χα βαλει προγραμμα.
Ασε που με τη βενζινη του ηταν αισθητη διαφορα στην καταναλωση του αυτοκινητου.
Την ειχε ενα κλικ πιο ακριβα απο τους αλλους.
Αν το βαζες κατω κερδισμενος εβγαινες. Δεν την εκαιγε τοσο γρηγορα τ αμαξι.

Καθομουν καμια φορα και τα λεγαμε.
Το παραπονο του, οτι παιρναν πολυ δουλεια καποιοι που τη ειχαν λιγα λεπτα φθηνοτερα.

Ειχα κουβεντιασει μαζι του. Μου ελεγε οτι το παλευει με τα κερδη του πλυντηριου-λιπαντηριου.

Λιγο πιο μετα ανοιξε παραπερα ενα πληντυριο self-service.

Κυρηξε τελικα πτωχευση ο ανθρωπος αυτος.
Στεναχωρο πραγμα.

ghost-rider
01-01-11, 23:41
Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι μαλλον και γι αυτους δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
Πιο σωστα γι αυτους που ειναι και λιγο τυπικοι.

Γιατι αμα ο αλλος σου βαζει μισο τεποζιτο βενζινη και μισο δεν ξερω και γω τι, αμα σου βαζει 40 λιτρα και του πληρωνεις 50, σιγουρα κανει χρυσες δουλειες.