PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΚΑΤ ΣΠΙΤΙ-ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.......ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ??



scania124
22-12-10, 20:42
ξερεις καποιος να μας πει εκ πειρας αν αξιζει να κατασκευαστη ενα σπιτι σε προκατ.......

ποια τα μειον και ποια τα συν?????
για να βλεπω γνωμες!!!

Tsakirakos
22-12-10, 21:07
οσο αφορα θεμα αντισεισμικοτητας ειναι βασει του ιδιου αντισεισμικου κανονισμου ΕΑΚ2000.
τα προκατ απαιτουν λιγοτερο χρονο για την ολοκληρωση της κατασκευης τους.
ειναι πιο ελαφρυα σαν κατασκευες. ειναι πιο δυσκολο να τα ψιλοαλλαξεις διαρρυθμιση μετα την κατασκευη τους.
σε θεμα μονωσης ισως ειναι καλυτερα λογω της προ-κατασκευης τους(μεγαλυτερη λεπτομερεια). βγαινουν λιγο πιο οικονομικα. δε πληρωνεις ΙΚΑ. χρειαζονται ομως βαση απο σκυροδεμα. σε περιπτωση που το οικοπεδο εχει ανισοσταθμια και δεν ειναι επιπεδο, το προκατ ειναι μαλλον δυσκολο να τοποθετηθει, οποτε μονοδρομος το χτιστο. αυτα μου ερχονται σαν πρωτη σκεψη.
ααα! πολιτικος μηχανικος ειμαι

Konstantinos E60
22-12-10, 23:58
Υπαρχουν αρκετές λύσεις στην προκατ κατασκευή !

1.Με ξύλινο σκελετό
2.Με μεταλλικό σκελετό
3.Με τσιμεντένιες προκατασκευασμένες πλάκες.
4.Τσιμεντένιες μονολιθικές κατασκευές.(Ολόκληρα δωμάτια)

Οι τρείς κατασκευαστικοί τρόποι έχουν πολλές παραλλαγές
ο τέταρτος είναι ποιο τυποποιημένος
αλλα όλα προυποθέτουν τσιμεντένια βάση.ΙΚΑ πληρώνεις αλλα όχι
ολόκληρο καθως καποιες εργασίες θεωρουνται "στεγασμένο επαγγελμα"
και πληρώνονται απο τον κατασκευαστή.
Το κόστος ενος προκάτ σε σύγκριση με μια συμβατική κατασκευή
είναι το ίδιο,τουλαχιστων απο τις σοβαρές εταιρίες του χώρου,και ίσως
σε κάποιες περιπτώσεις και μεγαλύτερο αν π.χ εσυ θέλεις κάτι ιδιαίτερο !!
Αυτό που σίγουρα γλυτώνεις είναι η ταλαιπωρία,το άγχος και το τρέξιμο
της συμβατικής κατασκευής...(βρές συνεργεία,κλείσε τιμές κτλ)
Θέλει πολύ ψάξιμο το θέμα προκάτ και δεν είναι τόσο απλό
όσο το κάνουν να φαίνεται κάποιοι επαγγελματίες του χώρου !!

Υ.Γ Δεν είμαι ούτε Πολ.Μηχανικός ούτε κατασκευαστής αλλα το έχω
ψάξει αρκετά το θέμα απο προσωπικό ενδιαφέρον !!
Θάνο περισσότερα αυριο απο το τηλ...

Vasilis
23-12-10, 00:05
περισσοτερα εδω ρε παιδια...

υπαρχουν-ουμε κ αλλοι ενδιαφερομενοι

για δωστε τα φωτα σας...

Tsakirakos
23-12-10, 00:15
Κωνσταντινε...εδω στην Ξανθη δυστυχως εχουμε μονο 2 κατασκευαστες και δεν ειναι και ο,τι καλυτερο αυτο. βγαινει λιγο πιο φτηνο το προκατα. ΙΚΑ δε πληρωνεις σχεδον καθολου. σχεδον ολο ειναι του κατασκευαστη οπως ειπες. το πιο συνηθες ειναι με μεταλλικο σκελετο παντως. απλα αν πας για συμβατικη κατασκευη, βρες ενα μηχανικο που να εχει δικα του συνεργεια, και να αναλαβει μελετη,κατασκευη και επιβλεψη. ουτε αγχος, ουτε τιποτα(λεμε τωρα...). εγω προσωπικα δε θα εκανα προκατ. μου αρεσει να περναω τη σκεψη μου σε σχεδιο και να την βλεπω να γινεται πραγματικοτητα με ο,τι λεπτομερεια εχω φανταστει!

Konstantinos E60
23-12-10, 00:30
https://www.interhaus.gr/main.html
https://androulakis-e.gr/
https://www.lordhellas.gr/
https://kallergis.gr/
https://www.prohellas.gr/
https://www.proet.gr/katoikies.html

Απο τις καλύτερες στον χώρο !!!
Υπαρχουν και αλλες απλά απο τις συγκεκριμένες εχω άποψη.

Konstantinos E60
23-12-10, 00:44
Κωνσταντινε...εδω στην Ξανθη δυστυχως εχουμε μονο 2 κατασκευαστες και δεν ειναι και ο,τι καλυτερο αυτο. βγαινει λιγο πιο φτηνο το προκατα. ΙΚΑ δε πληρωνεις σχεδον καθολου. σχεδον ολο ειναι του κατασκευαστη οπως ειπες. το πιο συνηθες ειναι με μεταλλικο σκελετο παντως. απλα αν πας για συμβατικη κατασκευη, βρες ενα μηχανικο που να εχει δικα του συνεργεια, και να αναλαβει μελετη,κατασκευη και επιβλεψη. ουτε αγχος, ουτε τιποτα(λεμε τωρα...). εγω προσωπικα δε θα εκανα προκατ. μου αρεσει να περναω τη σκεψη μου σε σχεδιο και να την βλεπω να γινεται πραγματικοτητα με ο,τι λεπτομερεια εχω φανταστει!

Σιγουρα δεν είναι ολοι οι κατασκευαστές ίδιοι !!! Εχω μπεί σε προκατ
και αν δεν μου το έλεγαν οτι όντως είναι προκάτ δεν θα το καταλάβαινα
και πίστεψέ με έχω κανει πολύ χιλιόμετρο για να επισκεφτώ κάποιους.
Στα σχέδια έχουν και αυτοί πλέον ευελιξία και μπορούν να τα προσαρμόσουν
όπως θέλει ο πελάτης πλήν κάποιων δεσμέυσεων που έτσι και αλλιώς
υπάρχουν και στην συμβατική κατασκευή.
Και κατι άλλο.Οι περισσότεροι απο εμας όταν ακούμε προκάτ
φέρνουμε στο μυαλό μας τα "λυόμενα" της δεκαετίας του 80 !!
Δεν είναι έτσι πλέον !!! Εχουν προχωρήσει αρκετά τα προκάτ και
σχεδιαστικά και κατασκευαστικά με το ανάλογο κόστος βέβαια !!

Tsakirakos
23-12-10, 00:55
συμφωνω...αλλα εγω λογω ιδιοτητας μαλλον, το εχω αλλιως στο νου μου...
το πονας αλλιως οταν το κανεις μονος...
παντως πραγματικα δεν ειναι οπως παλιοτερα. τωρα πρεπει να το σκεφτεις καλα! τοτε το προκατ ηταν εσχατη λυση.
εχεις κανει προκατ? απο ποια εταιρια?

Konstantinos E60
23-12-10, 01:02
Και καποια βιντεάκια για το πως στήνωνται και πως μπορούν να διακοσμηθούν απο μέσα.



https://www.youtube.com/watch?v=jzyTPEBXI5o

https://www.youtube.com/watch?v=XPMruTyTvZs

https://www.youtube.com/watch?v=RgM0kVYaLlc

Konstantinos E60
23-12-10, 01:24
συμφωνω...αλλα εγω λογω ιδιοτητας μαλλον, το εχω αλλιως στο νου μου...
το πονας αλλιως οταν το κανεις μονος...
παντως πραγματικα δεν ειναι οπως παλιοτερα. τωρα πρεπει να το σκεφτεις καλα! τοτε το προκατ ηταν εσχατη λυση.
εχεις κανει προκατ? απο ποια εταιρια?

Οχι δεν έχω κάνει αν και τα τελευταία 2 χρόνια ψάχνομαι γενικά
για την κατασκευή σπιτιού αλλα μας πρόλαβε ο Γιωρήκας
με το πόθεν έσχες και την φορολόγηση της πρώτης κατοικίας...:thumbsdown:
Ας ελπίσουμε να τα καταργήσει όπως υποσχέθηκε μπας και γλυτώσουμε τα
ενοίκια !!!
Ωστόσο δεν ξέρω αν τελικά θα κάνω προκάτ ή συμβατικό για να σου πώ
την αλήθεια.Υπέρ και κατα υπάρχουν και στις δύο περιπτώσεις
και θέλει πολύ σκέψη μιας και εγω φρόντησα να μπερδευτώ
ακόμη περισσότερο προσθέτοντας και την σύμμεικτη κατασκευή:thumbsup:
Ενα μεγάλο μείον τον εταιρειών προκάτ είναι οτι έχουν "εδρα" και
χρεώνουν αρκετά ακριβά την μετακίνηση των συνεργείων εκτός αυτής.

Vasilis
23-12-10, 02:11
Για πείτε τα υπέρ κ τα κατα σε καθε κατασκευή ρε παιδιά να τα ζυγισουμε...


Sent from my iPhone using Tapatalk

mitsos_chania
23-12-10, 02:19
Επειδή είναι αργά τώρα θα σας ενημερώσω αναλυτικά αύριο. Πάντως να ξέρετε υπάρχουν προκάτ και "προκάτ". Ότι πληρώνεις παίρνεις.

Ξεκαθαρίζω ότι είμαι κατασκευαστής

m-power_01
23-12-10, 05:11
Θανο δεν μπορεις να βγαλεις το ενα καλυτερο απο το αλλο... ουτε μπορει καποιος με ασφαλεια να σου πει ποιο ειναι καλυτερο.Αυτο εξαρταται απο το τι θες να φτιαξεις, και με τι γνωμονα το φτιαχνεις.

υ.γ:Δυο μηχανικους σου ειχα στειλει το καλοκαιρι...Δεν τους εκμεταλευτηκες!!!! χαχαχαχα

Χρίστος
23-12-10, 06:12
οι απο πανω πιθανων να το ξερουν αλλα το γραφω!
www.michanikos.gr
Ριξε μια ματια.
Εμενα με βοηθησε οταν εψαχνα για alpha block

Konstantinos E60
23-12-10, 07:47
οι απο πανω πιθανων να το ξερουν αλλα το γραφω!
www.michanikos.gr
Ριξε μια ματια.
Εμενα με βοηθησε οταν εψαχνα για alpha block

Μην κάνεις όμως το λάθος και κάνεις ερώτηση σαν ιδιώτης προς τα
μέλη (μηχανικούς).....:th_Laie_67-1:

PANOS-E60
23-12-10, 07:48
Δείτε και εναν "μεγάλο" του χώρου, τουλάχιστον γιά τους Αθηναίους
https://kofinas.gr/

Gregory_///M
23-12-10, 10:24
Θάνο, αν πραγματικά σκέφτεσαι για κατασκευή σπιτιού από την αρχή να σου δώσω τηλ από τον κολλητό μου! Εδώ χτίσανε μεζονέτα στον Θεολόγο, στην Κατερίνη που είναι και κοντά θα κολλήσουν?
Έχουν εταιρεία με τον αδερφό του και μπορούν να κατασκευάσουν προκατ, συμβατικό καθώς κ μεταλλικό! Πρόσφατα έφτιαξαν μαγαζί-Μεταλλική κατασκευή στο κέντρο της Λάρισας μέσα σε 1,5 μήνα!
Μιλάμε για άλλες τιμές αφούν έχουν επιπλέον και μαγαζί με πλακάκια-κουζίνες-πόρτες-μπάνιο και υπάρχει δυνατότητα να μειώσουν αρκετά το κόστος κατασκευής!

Nino
23-12-10, 10:29
ξερεις καποιος να μας πει εκ πειρας αν αξιζει να κατασκευαστη ενα σπιτι σε προκατ.......

ποια τα μειον και ποια τα συν?????
για να βλεπω γνωμες!!!

κατσε να το δει ο jordan x3 εχει βαλει προκατ στη Κατερινη και περασε απο διαφορες "φασεις" να στα πει απο προσωπικη εμπειρια!!

Z4 DCT
23-12-10, 16:16
Για μενα χωρις πρωσοπικη εμπειρια...πιστευω οτι σαν τα χτιστα...τιποτα.....αν πεσει χρημα και γινει σωστη και δυνατη κατασκευη ειναι βραχος σε ολα!!!!thumb

mitsos_chania
23-12-10, 16:22
Για μενα χωρις πρωσοπικη εμπειρια...πιστευω οτι σαν τα χτιστα...τιποτα.....αν πεσει χρημα και γινει σωστη και δυνατη κατασκευη ειναι βραχος σε ολα!!!!thumb

μα γιαυτο και σε ολη την ιαπωνια οι ουρανοξυστες ειναι απο μπετο...Γιαννη σε καμια περιπτωση δεν ισχυει αυτο που λες,απλα υπαρχουν αλλοι λογοι για τους οποιους ειναι πιο διαδεδομενα στην ελλαδα τα συμβατικα.

Samaro
23-12-10, 16:59
Τελικά, πολλοί ενδιαφερόμαστε για το θέμα. (Iol)

Vasilis
23-12-10, 17:33
Εγώ θα προτιμούσα σιδηροκατασκευη!

Όλοι οι ουρανοξύστες στο USA είναι με μεταλλικό σκελετό...τυχαίο;Δε νομιζω...!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk

ghost-rider
23-12-10, 18:47
Για μενα χωρις πρωσοπικη εμπειρια...πιστευω οτι σαν τα χτιστα...τιποτα.....αν πεσει χρημα και γινει σωστη και δυνατη κατασκευη ειναι βραχος σε ολα!!!!thumb

Χα, χα. Αποψη που γενικα επικραττει στην Ελλαδα.
Το ελαφρυ δεν ειναι χειροτερο αντισεισμικα. Αντιθετα συνηθως ειναι καλυτερο.
Βεβαια ειναι καποια προκατ που δεν ειναι και τοσο ελαφριες κατασκευες.
Εκτος αυτου, μπορει και η συμβατικη να ελαφρυνει χρησιμοποιοντας εσωτερικα χωρισματα απο γυψοσανιδα.
Μετταλικες κατασκευες δεν κανουν ουτε οι Αμερικανοι στις κατοικιες τους νομιζω. Μονο σε ουρανοξυστες που συνηθως μεσα εχουν χωρους εργασιας. Ετσι δεν ειναι?
Η κατασκευη παντως, εχει ως εξης.
Ατσαλινος σκελετος, πλακες απο fiber-glass, ελαφρια εσωτερικα χωρισματα. Απ εξω, πολλες φορες τζαμι, οπως βλεπουμε και στις ταινιες.
Ειναι παναλαφρα και δεν συνθλιβουν τα υποστυλωματα των πρωτων οροφων.
Δε θα μπορουσε να γινει απο οπλισμενο σκυροδεμα γιατι οι πρωτοι οροφοι θα ισοπεδωνονταν απο το βαρος των απο πανω.
Εχουν γενικα μεγαλυτερη ελαστικοτητα και σου προκαλουν αισθημα ανασφαλειας ακομα και αν ολα ειναι ok.
Στους ουρανοξυστες και ειδικα στους πανω οροφους, η ταλαντωση απο τους ανεμους ειναι αισθητη. Κουναει. Δε νομιζω οτι θα το ηθελε καποιος αυτο στο σπιτι του...
Παντως αν μιλαμε για ενα δυο οροφους δεν τιθεται θεμα σεισμου σημερα.
Οτι ειναι πιο φτηνο σε καθε περιπτωση, νομιζω, προσωπικα.

Δε σας κρυβω οτι το σπιτι μου θα το ηθελα παραδοσιακο...
Πετρινο...

Tsakirakos
23-12-10, 19:49
μα γιαυτο και σε ολη την ιαπωνια οι ουρανοξυστες ειναι απο μπετο...Γιαννη σε καμια περιπτωση δεν ισχυει αυτο που λες,απλα υπαρχουν αλλοι λογοι για τους οποιους ειναι πιο διαδεδομενα στην ελλαδα τα συμβατικα.
σε καθε χωρα ο τροπος δομησης ειναι αναλογος των υλικων που εχει και δεν αναγκαζεται να εισαγει. στην Ελλαδα τα αδρανη και το τσιμεντο τα εχουμε απλοχερα!

nikos ///M
23-12-10, 20:09
Λοιπων παιδια μιας και ο ποτερας μου εκανε
αυτη την δουλειαπιο παλια τα προκατ σπιτια
απο σιδερο νομιζω οτι δεν διαφερουν και πολυ
απο τα χτιστα.

mitsos_chania
23-12-10, 23:03
σε καθε χωρα ο τροπος δομησης ειναι αναλογος των υλικων που εχει και δεν αναγκαζεται να εισαγει. στην Ελλαδα τα αδρανη και το τσιμεντο τα εχουμε απλοχερα!

Το ίδιο λεμε.

Tsakirakos
23-12-10, 23:39
Το ίδιο λεμε.
thumb

Konstantinos E60
24-12-10, 08:25
2 βίντεο απο δοκιμές σε σεισμική τράπεζα....

1 Προκατ...
https://www.youtube.com/watch?v=W4nLwwXhEag

2 Απο οπλισμένο σκυρόδεμα...
https://www.youtube.com/watch?v=3z4YLUqOysI

stavr
24-12-10, 08:54
Μηχανικος δεν ειμαι.....σιγουρα ομως οι αντοχες του μεταλλου αλλα και η ελαστικοτητα του, σε περιπτωση σεισμου, μου φαινονται μεγαλυτερες. Το σπιτι μου αυτη τη στιγμη ειναι συμβατικο μιας και ο σκελετος προυπηρχε, μετανιωσα ομως που εχτισα με τουβλα τους εσωτερικους τοιχους ....ακουσα και εγω τους ειδικους!!! Τεσπα.....αν .....αν λεω μου ξανατυχει ...σιγουρα θα ψαχτω για ελαφρυτερη κατασκευη, μεταλλικη ισως.

ghost-rider
24-12-10, 09:11
Το προκατ μεσα στη σεισμικη τραπεζα θα ειναι σαν στο σπιτι του.
Η κατασκευη απο οπλισμενο σκυροδεμα οχι. Θα ειναι προχειρη οπως αυτη του πιο πανω βιντεο.
Υποψιαζομαι, παντως, οτι το βιντεο αφορα συγκεκριμενο πειραμα δημιουργιας πλαστικης αρθρωσης στα υποστηλωματα βασης, που αναλαμβανουν και τις μεγαλυτερες τεμνουσες.
Στην πραξη τα υποστηλωματα των πρωτων οροφων ειναι πιο χοντρα και εχουν περισσοτερο οπλισμο απο αυτα των πιο πανω.
Δεν υπαρχει περιπτωση να αστοχησει με τετοια διαφορα φασης το ισογειο.

Τα προκατ ειναι καλα.
Και μια κατασκευη απο οπλισμενο σκυροδεμα ειναι καλη.
Και δεν πεφτει για κανενα μα κανενα λογο αν μελετηθει και κατασκευαστει σωστα.
Αν ειναι να γινει κατι πιο ελαφρυ μπορουν να γινουν χωρισματα απο γυψοσανιδες και να αποφευχθει η πλακα οροφης καταφευγοντας στη λυση της στεγης.

Το προκατ σε καμια περιπτωση δεν ειναι καλυτερο.
Το να εχει πεσει καποιος σε σκιτζη μηχανικο ειναι πιθανο. Αλλα σε καμια περιπτωση ενα προκατ δεν μπορει να προσφερει μεγαλυτερη θερμομονωση και ηχομονωση.


Υπαρχουν καλα προκατ και αμα ειναι φθηνοτερο, οπως ειπα και πιο πριν ειναι οκ.
Για ενα σπιτι μιλαμε στο κατω κατω.
Για ενα-δυο οροφους. Αλλοι φτιαχνουν με κορμους δεντρων.

Ο καθενας το παιζει επιστημονας σε αυτα τα μεγεθη...

Βρειτε κατι που να ειναι ομορφο και φτηνο.
Αντικειμενικα παντως δεν αξιζει να πληρωθει το προκατ οσο το κλασσικο.
Ειναι κοροιδια.


Πολιτικος μηχανικος πανεπιστημιου Πατρων.

Tsakirakos
24-12-10, 09:33
σε καμια περιπτωση ενα προκατ δεν μπορει να προσφερει μεγαλυτερη θερμομονωση και ηχομονωση.
η δημιουργια θερμογεφυρων στα χτιστα ειναι δεδομενη, μιας και γινεται εργοταξιακα και πολλες φορες με λαθη η τποθετηση της θερμομονωσης.

ghost-rider
24-12-10, 10:48
Να πουμε εδω πως αν καποιος θελει να το μελετησει μονος του το ζητημα ο Μιχαλης Φαρδης(συμφοιτητης του πατερα μου και καθηγητης στο πανεπιστημιο της Πατρας) εχει βγαλει εξαιρετικα και πληρη συγγραμματα για τη μελετη κατασκευων απο οπλισμενο σκυροδεμα.
Ακομα και μια γρηγορη αναγνωση θα βαλει στο κλιμα οποιον ενδιαφερεται.

Για τα σιδερικα υπαρχει ο περιβοητος ευροκωδικας καθως και αρκετα σχετικα βιβλια(Συνθεση και σχεδιασμος μεταλλικων κατασκευων, καντε μια αναζητηση για σχετικα βιβλια) για να μπορεσει καποιος να ενημερωθει και να εχει μια καλη εικονα της καταστασης.
Τουλαχιστον να μην ακουει το μακρυ και το κοντο του καθενος.

Επιπλεον με ενα ξεφυλλισμα σε βιβλια για τα δομικα υλικα(με τιτλο δομικα υλικα θα το βρειτε σε βιβλιοπωλεια που εχουν πολυτεχνικα βιβλια), θα ειναι σε θεση ο καθενας να επιβλεψει κατα καποιον τροπο την κατασκευη της προσωπικης του κατοικιας.


Η μεταλλικη κατασκευη παντως ειναι βεργουλο.
Μια συμμικτη αν οι καταστασεις το υπαγορευουν ναι. Αλλα για φουλ μεταλλικη δε βρισκω λογο. Εκτος και αν προκειται να σηκωσουμε ουρανοξυστη.
Αλλιως ειναι σα να βαζεις πυρηνικο αντιδραστηρα σε βαρκα ψαρεματος.
Σε αεροπλανοφορο ναι αλλα σε κατι μικρο δεν εχει νοημα.

Αξιζει να επισκεφτειται το ξενοδοχειο president στην Αθηνα, για να δειτε που μπορει να φτασει το οπλισμενο σκυροδεμα.
Μαλλον που μπορουσε να φτασει πριν πολλα χρονια. Γιατι στην Ισπανια προσφατα σηκωθηκε ουρανοξυστης απο οπλισμενο σκυροδεμα.

Το president παντως εχει μελετηθει απο τον Αρισταρχο Οικονομου.
Πολιτικος μηχανικος της παλιας σχολης. Ολοι οι υπολογισμοι εχουν γινει με χαρτι και μολυβι.
Ο ιδιος εχει μελετησει και το μεγαρο του ΟΤΕ αλλα παρομοιου βεληνηκους κτηρια.
Ειναι ο πρωτος που εφηρμοσε υποβαση απο neoprene ετσι ωστε το κτηριο να μπορει να μετακινηθει οριζοντια και να απορροφησει ενεργεια χωρις να καταπονησει το σκελετο του κτηριου.


Η Ελλαδα μπορει να βγαζει λαμογια και κλεφτες. Βγαζει και λαμπρα μυαλα ομως.
Μηχανικους σαν τον Αρισταρχο τον Οικονομου, το Μηχαλη Φαρδη αλλα και ενα σωρο αλλους που δεν εχουν γινει τοσο γνωστοι οι Αμερικανοι δεν ειχαν, δεν εχουν και δεν θα εχουν ποτε.

oldcarskickass
24-12-10, 10:53
Το προκατ μεσα στη σεισμικη τραπεζα θα ειναι σαν στο σπιτι του.
Η κατασκευη απο οπλισμενο σκυροδεμα οχι. Θα ειναι προχειρη οπως αυτη του πιο πανω βιντεο.
Υποψιαζομαι, παντως, οτι το βιντεο αφορα συγκεκριμενο πειραμα δημιουργιας πλαστικης αρθρωσης στα υποστηλωματα βασης, που αναλαμβανουν και τις μεγαλυτερες τεμνουσες.
Στην πραξη τα υποστηλωματα των πρωτων οροφων ειναι πιο χοντρα και εχουν περισσοτερο οπλισμο απο αυτα των πιο πανω.
Δεν υπαρχει περιπτωση να αστοχησει με τετοια διαφορα φασης το ισογειο.

Τα προκατ ειναι καλα.
Και μια κατασκευη απο οπλισμενο σκυροδεμα ειναι καλη.
Και δεν πεφτει για κανενα μα κανενα λογο αν μελετηθει και κατασκευαστει σωστα.
Αν ειναι να γινει κατι πιο ελαφρυ μπορουν να γινουν χωρισματα απο γυψοσανιδες και να αποφευχθει η πλακα οροφης καταφευγοντας στη λυση της στεγης.

Το προκατ σε καμια περιπτωση δεν ειναι καλυτερο.
Το να εχει πεσει καποιος σε σκιτζη μηχανικο ειναι πιθανο. Αλλα σε καμια περιπτωση ενα προκατ δεν μπορει να προσφερει μεγαλυτερη θερμομονωση και ηχομονωση.


Υπαρχουν καλα προκατ και αμα ειναι φθηνοτερο, οπως ειπα και πιο πριν ειναι οκ.
Για ενα σπιτι μιλαμε στο κατω κατω.
Για ενα-δυο οροφους. Αλλοι φτιαχνουν με κορμους δεντρων.

Ο καθενας το παιζει επιστημονας σε αυτα τα μεγεθη...

Βρειτε κατι που να ειναι ομορφο και φτηνο.
Αντικειμενικα παντως δεν αξιζει να πληρωθει το προκατ οσο το κλασσικο.
Ειναι κοροιδια.


Πολιτικος μηχανικος πανεπιστημιου Πατρων.

Ώπα στα περί θερμομόνωσης και ηχομόνωσης επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

Είναι καθαρά θέμα σχεδιασμού και τσέπης πελάτη, όπως και στα χτιστά.

Ίσως έχουν θέμα με την θερμική άνεση και με τη θερμική αδράνεια, αλλά το θέμα θερμομόνωσης δεν έχει και τόσο σχέση με τα υλικά του σκελετού, όσο με τον καλό σχεδιασμό και του κτιρίου και του περιβάλλοντος χώρου.

Προσωπικά θεωρώ ότι οι ελληνικές κατασκευές με ένα σωστό μηχανικό και πλήρη εφαρμογή του ΓΟΚ δεν έχουν θέμα αντισεισμικότητας.

Αυτό που αμελούμε τρομερά είναι η σωστή θερμομόνωση.

Και αυτό γιατί αυξάνει δραματικά το κόστος, είναι σχεδιασμός που δεν φαίνεται με την πρώτη στο μάτι αλλά κάνει μεγάλη διαφορά και ο άλλος δεν ξέρει να το πληρώνει.


Δεν είναι μόνο οι προτάσεις που δίνει ο ΚΕΝΑΚ (και προσωπικά τις θεωρώ απλή και στεγνή προώθηση ΜΟΝΟ των φ/β πλαισίων), αλλά και άλλες τεχνικές που μειώνουν τα απαιτούμενα W/m2.

oldcarskickass
24-12-10, 11:05
Και η ενεργειακή κατανάλωση είναι στα τρέχοντα έξοδα του κτιρίου. Δλδ προτίμησε να βάλεις πχ ενδοδαπέδια, ή διάφορους άλλους αυτοματισμούς καθώς και παθητικά συστήματα ψύξης/θέρμανσης/αερισμού που και τη ζωή σου κάνουν εύκολη και μακροπρόθεσμα μειώνουν τα τρέχοντα έξοδα για ψύξη και θέρμανση.

(πέρασε το 5λεπτο)

ghost-rider
24-12-10, 11:06
Ώπα στα περί θερμομόνωσης και ηχομόνωσης επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

Είναι καθαρά θέμα σχεδιασμού και τσέπης πελάτη, όπως και στα χτιστά.

Ίσως έχουν θέμα με την θερμική άνεση και με τη θερμική αδράνεια, αλλά το θέμα θερμομόνωσης δεν έχει και τόσο σχέση με τα υλικά του σκελετού, όσο με τον καλό σχεδιασμό και του κτιρίου και του περιβάλλοντος χώρου.

Προσωπικά θεωρώ ότι οι ελληνικές κατασκευές με ένα σωστό μηχανικό και πλήρη εφαρμογή του ΓΟΚ δεν έχουν θέμα αντισεισμικότητας.

Αυτό που αμελούμε τρομερά είναι η σωστή θερμομόνωση.

Και αυτό γιατί αυξάνει δραματικά το κόστος, είναι σχεδιασμός που δεν φαίνεται με την πρώτη στο μάτι αλλά κάνει μεγάλη διαφορά και ο άλλος δεν ξέρει να το πληρώνει.


Δεν είναι μόνο οι προτάσεις που δίνει ο ΚΕΝΑΚ (και προσωπικά τις θεωρώ απλή και στεγνή προώθηση ΜΟΝΟ των φ/β πλαισίων), αλλά και άλλες τεχνικές που μειώνουν τα απαιτούμενα W/m2.

Το ειπα με τη λογικη οτι ειναι φιξ το προκατ.
Μην πω ψεμματα δεν ξερω τι ευελιξια εχουν σε αυτα τα θεματα και ποσο μπορει να διαφοροποιηθει μια κατασκευη απο αλλες.
Εχω δει αρκετα προκατ ομως.
Δεν ειναι ασχημα αλλα μην τρελαθουμε κιολας.
Εγω ειμαι και λιγο βαρυς. Αμα μπουρδουκλωθω και πεσω σε κανενα τοιχο, τον τοιχο τον κατεβασα, δεν ξερω για το υπολοιπο σπιτι.

Παντως γενικα, αν ειναι φτηνο ειναι οκ.
Προσωπικα αν ηταν κανενα εξοχικο θα το σκεφτομουν σοβαρα.

Konstantinos E60
24-12-10, 13:47
Το ειπα με τη λογικη οτι ειναι φιξ το προκατ.
Μην πω ψεμματα δεν ξερω τι ευελιξια εχουν σε αυτα τα θεματα και ποσο μπορει να διαφοροποιηθει μια κατασκευη απο αλλες.
Εχω δει αρκετα προκατ ομως.
Δεν ειναι ασχημα αλλα μην τρελαθουμε κιολας.
Εγω ειμαι και λιγο βαρυς. Αμα μπουρδουκλωθω και πεσω σε κανενα τοιχο, τον τοιχο τον κατεβασα, δεν ξερω για το υπολοιπο σπιτι.

Παντως γενικα, αν ειναι φτηνο ειναι οκ.
Προσωπικα αν ηταν κανενα εξοχικο θα το σκεφτομουν σοβαρα.

Τα φιξ είναι φθηνά γιατι είναι τυποποιημένα τα σχέδια και όσο να'ναι εχουν
κατώτερη ποιότητα κατασκευής.
Τους τοίχους μην τους φοβάσαι δεν έχουν ανάγκη :original:
ειδικά αν είναι απο προκατασκευασμένες πλάκες απο μπετόν
μάλλον εσυ θα σπάσεις αν πέσεις επάνω...
Το έγραψα και πιο πάνω "μην μπερδευουμε τα σημερινά προκατ
με τα λυόμενα του 80" δεν εχουν καμία σχέση και μόνο με τροχοβίλα
μπορείς να τα συγκρίνεις πλέον.Και στην τελική δεν κοπανάμε κάθε μέρα
τα ντουβάρια του σπιτιού μας.....
Σε θερμομόνωση είναι πολύ μπροστά με πολύ χαμηλούς συντελεστες
σε αντίθεση με τα συμβατικά που για να πιάσουν τους ίδιους συντελεστες
θα πρέπει να πας σε εξωτερική θερμομόνωση (κέλυφος) !!
Φθηνό και σωστό προκάτ δεν υπάρχει όπου και να ψάξεις ακόμη και
στο εξωτερικό.Οπως δεν μπορείς να φτιάξεις φθηνό και καλό συμβατικό ετσι
δεν μπορεις να φτιάξεις φθηνό και καλό προκάτ.
Οσο για την τιμή τους, ναι πλησιάζει και είναι ακριβότερη σε καποιες
περιπτώσεις απο την συμβατική αλλα κοροϊδία δεν είναι...thumb (ειδικά για τα double wall)
Γλυτωνεις χρόνο γιατι παραδίδεται σε ελάχιστο χρονο,χρήμα γιατι δεν
σου βγαίνουν ξαφνικές αναποδιές και πάνω απ'ολα εχεις την ψυχική σου
ηρεμία αφου δεν θα έχεις να κάνεις με κανένα μηχανικό-συνεργείο-μαντρά..!!

mitsos_chania
24-12-10, 14:36
Γενικοτερα το προκατ ειναι παρεξηγημενο εδω στην Ελλαδα.Αυτο συμβαινει εξ'αιτιας των παλιων λυωμενων που ολοι ξερουμε.Οπως ομως σε ολα τα πραγματα ετσι και στο προκατ οτι πληρωνεις παιρνεις.
Για να δουμε λοιπον,εχουμε πολλων τυπων προκατ.
Αυτα που ειναι ετοιμη η τοιχοποιια,η οποια συνηθως ειναι απο πετροβαμβακα στερεωμενο με πλεγμα και εσωτερικη γυψοσανιδα.Εξωτερικα μπορεις στο συγκεκριμενο να κανεις οτι θελεις,απο σοβα ψιλο εως και επενδυση με πετρα.Τα πλεονεκτιματα του ειναι ο χρονος κατασκευης και το κοστος το οποιο ειναι μειωμενο αφου εχει πολυ λιγο ικα.Επισης ειναι πολυ ελαφρια κατασκευη και γιαυτο μπορει και τοποθετειται πανω σε ταρατσες.Μειονεκτιμα οτι δεν μπορεις να σηκωσεις πανω απο 2 οροφους
Εχουμε τα συμμικτα προκατ.Συνηθως ειναι συνδιασμος σκυροδεματος και σιδηρου.Πλεονεκτιματα πολλα οπως μειωμενο ικα,χρονος παραδοσης σεισμικη συμπεριφορα και αλλα.Βασικο μειον οτι στην Ελλαδα δεν παραγουμε σιδερο.
Υπαρχουν και αλλα ειδη πιο απλα τυπου λυωμενου αλλα αυτα ειναι πιο πολυ για προχειρα.

Γενικοτερα κυκλοφορει λαθος ιδεα για το προκατ.Ενα προσεγμενο προκατ,το οποιο σε καμια περιπτωση δεν ειναι φθηνο,εχει πολλα πλεονεκτιματα σε σχεση με ενα συμβατικο σπιτι τα οποια δεν μπορουν να αναλυθουν σε πεντε γραμμες.

Να σχολιασω και μερικα που γραφτηκαν,εννοειται οτι ενα δυοροφο σπιτι δεν εχει κανενα προβλημα σε σεισμο,και την μικρη μου ξαδερφη να βαλεις να κανει τα στατικα του,παλι το σπιτι και απο οδοντογλυφιδες να ειναι θα στεκεται.
Επισης η μονωση που μπορει να εχει ενα προκατ ειναι σχεδον απιαστη απο ενα συμβατικο.Φανταστειτε διπλη γυψοσανιδα μεσα πετροβαμβακα και διπλη απ'εξω ή μονο τουβλο.Ποιος συμβατικος τοιχος μπορει να πιασει τετοια αποδοση μονωσης?Τωρα για το αν πεσει πανω καποιος στον τοιχο θα σπασει δεν μπαινω καν στον κοπο να το σχολιασω,απλα θα πω οτι μου θυμιζει ενα υποψηφιο πελατη μου ο οποιος με ρωταγε αν θα μπορει να κρεμασει την τηλεοραση του στον τοιχο απο γυψοσανιδα...

Τελος ξεκαθαριζω οτι δεν εχω κανενα οφελος απο αυτα που γραφω,κανεις δεν ξερει την εταιρια μου ετσι κι αλλιως.Επισης δεν εχω οφελος γιατι και συμβατικα και προκατ κατασκευαζω.

Καποια στιγμη μπορει να ακολουθησουν φωτογραφιες απο διαφορα προτζεκτ.Αυτα και συγγνωμη για το τεραστιο ποστ

GiannisRob
24-12-10, 16:06
Το προκατ μεσα στη σεισμικη τραπεζα θα ειναι σαν στο σπιτι του.
Η κατασκευη απο οπλισμενο σκυροδεμα οχι. Θα ειναι προχειρη οπως αυτη του πιο πανω βιντεο.
Υποψιαζομαι, παντως, οτι το βιντεο αφορα συγκεκριμενο πειραμα δημιουργιας πλαστικης αρθρωσης στα υποστηλωματα βασης, που αναλαμβανουν και τις μεγαλυτερες τεμνουσες.
Στην πραξη τα υποστηλωματα των πρωτων οροφων ειναι πιο χοντρα και εχουν περισσοτερο οπλισμο απο αυτα των πιο πανω.
Δεν υπαρχει περιπτωση να αστοχησει με τετοια διαφορα φασης το ισογειο.



Θα συμφωνήσω με το φίλο και συνάδελφο.

Σε αυτό που θα διαφωνήσω, είναι το παραπάνω ποστ του Κωνσταντίνου Ε60. Το να έχουμε δύο άσχετα βιντεάκια από δοκιμές, χωρίς να ξέρουμε λεπτομέριες δεν μας λέει τίποτα. Επίσης αν δεν έχουμε το επιταχυνσιογράφημα του κάθε σεισμού που προσομοιάζεται στις δύο αυτές δοκιμές δεν μας λέει τίποτα.

Είναι πολύ πιθανών, οι στόχοι του κάθε πειράματος να είναι πολυ διαφορικοί αλλά και οι κατασκευές να είναι πολύ διαφορετικές.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά, τον Μάρτιο που είχαμε επισκευτεί το κέντρο ερευνών JRC στην Inspra της Ιταλίας, οπου εκεί καταρτίζονται οι Ευρωκώδικες, είχαμε δεί μια ωραία κατασκευή μεσαίου μεγέθους στην οποία είχαν δημιουργηθεί πλαστικές αρθρώσεις σε όλους σχεδόν τους κόμβους. Είχε αστοχήσει σε πολλά σημεία, είχε επισκευαστεί με μανδύες σκυροδέματος, είχε ξανααστοχήσει μετά από δεύτερο πείραμα, μετά είχε ξαναεπισκευαστεί με μανδύες από ανθρακονήματα και στο τέλος της ξαναλλάξανε τον αδόξαστο με νέο σεισμό.

Να μην τα πολυλογώ, είχαμε μείνει όλοι, με τις αντοχές τις κατασκευής. Μπορεί να είχε κάποια λάθη στο σχεδιασμό, όπως κάποιες εκκεντρότητες, αλλά σε γενικές γραμμές έδειχνε μια χαρά και δεν μπορουσαμε να καταλάβουμε γιατι αστόχησε.

Ε, λοιπόν, ήταν φτιαγμένη με τους κανονισμούς του 1960 και μελετούσαν τους τρόπους επισκευής και αποκατάστασης βλαβών σε κατασκευές εκείνης της περιόδου. Αν όμως ένας άσχετος με το θέμα έβλεπε αυτό το κτήριο, μετά θα φοβόταν να μπει ακόμα και στο ίδιο του το σπίτι.

Αυτό που θέλω να πω, είναι πως δύο βιντεάκια από το ΥΤ χωρίς τις ουσιαστικές λεπτομέριες δεν μπορούν να αποτελούν κριτήριο για να βγάλει κανείς τα προκάτ καλύτερα από τις συμβατικές κατασκευές.

Και για να μην θεωρηθεί ότι λέω μπαρμπούτσαλα, ορίστε και το κτήριο στο οποίο αναφέρομαι. Συγχωρέστε με για το μέγεθος της φωτογραφίας.

https://img696.imageshack.us/img696/5189/dsc0072y.jpg

GiannisRob
24-12-10, 16:57
2 βίντεο απο δοκιμές σε σεισμική τράπεζα....

Απο οπλισμένο σκυρόδεμα...https://www.youtube.com/watch?v=3z4YLUqOysI

Επίσης, συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτή εδώ η κατασκευή δεν έχει καθόλου τοιχεία. Μα καθόλου. Πλέον κανείς δεν μελετάει κατασκευή χωρίς τοιχεία.

ghost-rider
24-12-10, 18:35
Δε θα σας παω κοντρα ρε παιδια.

Παντως με την πιο απλη λογικη να το παρεις, οταν με οποιοδηποτε τροπο αυτοματοποιεις κατι το κανεις για να ριξεις κοστος.
Οπως και οι κατασκευαστες αυτοκινητων. Γραμμες παραγωγης κλπ.
Οσο πλησιαζει και η κατοικια προς το αυτοκινητο(πανω στο ζητημα της κατασκευης) το κοστος μειωνεται.
Αν γινεται κατι τετοιο και τωρα, καλο ειναι να επωφελειται και ο αγοραστης του σπιτιου. Οχι να το κερδισει ολο το ποσο ο αγοραστης, γιατι τη σημερον ημερα αυτο απλα δε γινεται, κανενα καθεστως δεν ειναι υπερ των πολιτων, αλλα να γλιτωσει κατι ρε παιδι μου. Ειναι κριμα να το πληρωσει σα να γινεται στο χερι και αυτο να ειναι αυτοματοποιημενο. Αλλιως γιατι να μην παρει κατι που ειναι στο χερι φτιαγμενο?
Να βρει ενα μηχανικο να του βγαλει μια αδεια και μετα να συμφωνησει μαζι του η να βρει μονος του συνεργεια για την κατασκευη...
Και αλλιως να το δουμε. Ποσος κοσμος θα δουλεψει σε μια απλη κατασκευη και ποσος στο ετοιμο.
Ξεκιναμε απο τους χειριστες που θα σκαψουν για τα θεμελια, καλουπατζιδες, σιδεραδες, κτιστηδες, σοβατζηδες, ηλεκτρολογοι, υδραυλικοι, πατωματζηδες, κατασκευαστες επιπλων κουζινας.
Στο ετοιμο ενω δουλευουν λιγοτεροι και ενω χρησιμοποιουνται φτηνα υλικα(μπετοφορμ και ελαφρομπετον?) ανεβαινει το κοστος.
Τι να πω, δεν ξερω.

Ισως εχω πληρη αγνοια της καταστασης, αλλα η απλη λογικη μου ετσι το βλεπει.

m-power_01
24-12-10, 19:28
Αν είναι προκάτ κάνω θυσία σε επιλογές ! Δεν έχω ευελιξία σωστά ; Διαλεγω από μια συγκεκριμένη γκάμα ... Είναι σαν να παίρνω μτχ αυτοκίνητο ... Δεν έχω ελευθερία κινήσεων βασιζομαι στο γούστο κάποιου αλλού ( του προηγούμενου αγοραστή ) εκεί όμως καταπιεζομαι γιατί έχω μεγάλο οικονομικό ωφελος. Στο σπίτι μου το οποίο δεν θα το κρατησω 5 χρόνια αλλά 60 γιατί να περιοριστω ; Αφού όπως λέτε το καλό προκάτ πληρώνεται ...

Αν λοιπόν είναι να φτάσουν τα ίδια λεφτά ποια είναι τα ωφέλη ; Ο χρόνος παράδοσης ; Αυτοκίνητο παραγγελνετε και περιμένετε 6 μήνες ... Στο σπίτι δεν μπορείτε να περιμένετε 12; Για να μην πούμε ότι το θέμα δεν είναι ο χρόνος κατασκευής , αλλά ο χρόνος εύρεσης των κεφαλαίων ! Αν εχεις τα λεφτά στην άκρη κασερι όλα παν ρολόι !
Άρα λοιπόν ποιο είναι το ωφελος ; Το άγχος ; Αν δεν θες να εχεις άγχος βγαλε την κακιά συνήθεια του να τα ξέρεις όλα , δώσε το εργολαβία σε έναν σοβαρό επαγγελματία μηχανικό και έχε το κεφάλι σου ήρεμο !

Και καλά θα μου πείτε τα προκάτ δεν έχουν πλεονεκτειματα δηλαδή ;
Και θα πω εγώ ... Ναι έχουν αλλά σε άλλες περιπτώσεις !
Η αν κερδίζεις χρήματα σε ίδια ποιότητα κατασκευής ή αν θες να άμεσα να σηκώσεις μια τουριστική μονάδα με ενοικιαζόμενα μπανγκαλοους ( όπου το σχέδιο είναι επαναλαμβανόμενο) . Ή αν κάποιος μεγιστάνες θέλει να κάνει δωρεά ( ξέπλυμα χρημάτων ) και τώρα το θέλω τώρα θα γίνει , σηκώσει ένα μικρό χωριό ! Ή αν έχουμε 9 μήνες τον χρόνο χιονόπτωση και δεν μπορούμε να κάνουμε εργασίες βάλε ένα προκάτ να τελειωνεις κλπ!
Απλά να δώσω μια άλλη οπτική

Tsakirakos
24-12-10, 19:44
Αν δεν θες να εχεις άγχος βγαλε την κακιά συνήθεια του να τα ξέρεις όλα , δώσε το εργολαβία σε έναν σοβαρό επαγγελματία μηχανικό και έχε το κεφάλι σου ήρεμο !

η πιο σωστη λυση!

Vasilis
24-12-10, 20:41
Διορθωστε με...


κολονες...μεταξυ τους τις ''δενουμε'' με συρμα (σαντουιτς)

μεσα στο συρμα βαζουμε φελιζολ ,πετροβαμβακα,φελιζολ κ παλι συρμα!

απ εξω απο τα συρματα ριχνουμε το ''χοντρο'' οπως το λενε σοβα

κ μετα το ψιλο!

οι εργασιες ολοκληρωνονται με σπατουλαρισμα (κατα περιπτωση) κ βαψιμο!


Ξεχασα να αναφερω οτι ο σκελετος μπορει να ειναι ειτε:

α) κολονες τσιμεντο (οι συνηθεις κολονες των σπιτιων μας)
β) κολονες σιδερο (σιδηροκατασκευη)
γ) κολονες ξυλο (ξυλινη κατασκευη)


Συγχωρηστε με αν δεν διατυπωνω σωστα ορους κ ορολογιες!


σε περιοχη λοιπον σαν την Αθηνα (γιατι ξερω οτι κ οι κλιματολογικες συνθηκες κ το εδαφος παιζουν ρολο) , ποιαν θα προτιμουσατε κ γιατι?


Να σημειωσω με το φτωχο μου το μυαλο

οτι ηχο-θερμο μονωτικα μου ακουγεται καλυτερη λυση η ανωτερω

απο τουβλο-φελιζολ-τουβλο που εχω στο διαμερισμα που αγορασα!

σωστο?

mitsos_chania
24-12-10, 20:54
Αν είναι προκάτ κάνω θυσία σε επιλογές ! Δεν έχω ευελιξία σωστά ; Διαλεγω από μια συγκεκριμένη γκάμα ... Είναι σαν να παίρνω μτχ αυτοκίνητο ... Δεν έχω ελευθερία κινήσεων βασιζομαι στο γούστο κάποιου αλλού ( του προηγούμενου αγοραστή ) εκεί όμως καταπιεζομαι γιατί έχω μεγάλο οικονομικό ωφελος. Στο σπίτι μου το οποίο δεν θα το κρατησω 5 χρόνια αλλά 60 γιατί να περιοριστω ; Αφού όπως λέτε το καλό προκάτ πληρώνεται ...

Αν λοιπόν είναι να φτάσουν τα ίδια λεφτά ποια είναι τα ωφέλη ; Ο χρόνος παράδοσης ; Αυτοκίνητο παραγγελνετε και περιμένετε 6 μήνες ... Στο σπίτι δεν μπορείτε να περιμένετε 12; Για να μην πούμε ότι το θέμα δεν είναι ο χρόνος κατασκευής , αλλά ο χρόνος εύρεσης των κεφαλαίων ! Αν εχεις τα λεφτά στην άκρη κασερι όλα παν ρολόι !
Άρα λοιπόν ποιο είναι το ωφελος ; Το άγχος ; Αν δεν θες να εχεις άγχος βγαλε την κακιά συνήθεια του να τα ξέρεις όλα , δώσε το εργολαβία σε έναν σοβαρό επαγγελματία μηχανικό και έχε το κεφάλι σου ήρεμο !

Και καλά θα μου πείτε τα προκάτ δεν έχουν πλεονεκτειματα δηλαδή ;
Και θα πω εγώ ... Ναι έχουν αλλά σε άλλες περιπτώσεις !
Η αν κερδίζεις χρήματα σε ίδια ποιότητα κατασκευής ή αν θες να άμεσα να σηκώσεις μια τουριστική μονάδα με ενοικιαζόμενα μπανγκαλοους ( όπου το σχέδιο είναι επαναλαμβανόμενο) . Ή αν κάποιος μεγιστάνες θέλει να κάνει δωρεά ( ξέπλυμα χρημάτων ) και τώρα το θέλω τώρα θα γίνει , σηκώσει ένα μικρό χωριό ! Ή αν έχουμε 9 μήνες τον χρόνο χιονόπτωση και δεν μπορούμε να κάνουμε εργασίες βάλε ένα προκάτ να τελειωνεις κλπ!
Απλά να δώσω μια άλλη οπτική

Σπυρο υπαρχουν τα ετοιμα σχεδια προκατ σπιτιων αλλα υπαρχει και η επιλογη να γινει το σχεδιο οπως το προτιμας "εσυ".Ξαναλεω τα προκατ πλεον δεν ειναι οπως ηταν παλια.

mitsos_chania
24-12-10, 20:58
Διορθωστε με...


κολονες...μεταξυ τους τις ''δενουμε'' με συρμα (σαντουιτς)

μεσα στο συρμα βαζουμε φελιζολ ,πετροβαμβακα,φελιζολ κ παλι συρμα!

απ εξω απο τα συρματα ριχνουμε το ''χοντρο'' οπως το λενε σοβα

κ μετα το ψιλο!

οι εργασιες ολοκληρωνονται με σπατουλαρισμα (κατα περιπτωση) κ βαψιμο!


Ξεχασα να αναφερω οτι ο σκελετος μπορει να ειναι ειτε:

α) κολονες τσιμεντο (οι συνηθεις κολονες των σπιτιων μας)
β) κολονες σιδερο (σιδηροκατασκευη)
γ) κολονες ξυλο (ξυλινη κατασκευη)


Συγχωρηστε με αν δεν διατυπωνω σωστα ορους κ ορολογιες!


σε περιοχη λοιπον σαν την Αθηνα (γιατι ξερω οτι κ οι κλιματολογικες συνθηκες κ το εδαφος παιζουν ρολο) , ποιαν θα προτιμουσατε κ γιατι?


Να σημειωσω με το φτωχο μου το μυαλο

οτι ηχο-θερμο μονωτικα μου ακουγεται καλυτερη λυση η ανωτερω

απο τουβλο-φελιζολ-τουβλο που εχω στο διαμερισμα που αγορασα!

σωστο?

Βασιλη δεν μπορει κανεις να σου πει τι προτιμαει.Το δεδομενο ειναι οτι εδω στηριζουμε το μπετο γιατι το παραγουμε και παντα αυτο θα υπεριχυει.Οσο για την διαδικασια το λες λιγο "μπακαλιστικα"(ελπιζω να μην παρεξηγησεις τον ορο) αλλα ετσι γινεται.Βεβαια μετα το πλεγμα δεν εχουμε χοντρο σοβα,υπαρχει ειδικος για τον συγκεκριμενο τυπο τοιχου για να μην σκαει.Και επισης οι κολωνες δεν συνδεονται με συρμα

Vasilis
24-12-10, 21:07
Βασιλη δεν μπορει κανεις να σου πει τι προτιμαει.Το δεδομενο ειναι οτι εδω στηριζουμε το μπετο γιατι το παραγουμε και παντα αυτο θα υπεριχυει.Οσο για την διαδικασια το λες λιγο "μπακαλιστικα"(ελπιζω να μην παρεξηγησεις τον ορο) αλλα ετσι γινεται.Βεβαια μετα το πλεγμα δεν εχουμε χοντρο σοβα,υπαρχει ειδικος για τον συγκεκριμενο τυπο τοιχου για να μην σκαει.Και επισης οι κολωνες δεν συνδεονται με συρμα

οντως τα εξεφρασα μπακαλιστικα μιας κ δεν γνωριζω τους ορους στο συγκεκριμενο αντικειμενο (φυσικα δεν υπαρχει λογος παρεξηγησης)thumb

ωστοσο ... καλυτερο δεν ειναι ετσι θερμομονωτικα κ ηχομονωτικα απο τουβλο φελιζολ τουβλο που χω σπιτι μου?

mitsos_chania
24-12-10, 21:13
οντως τα εξεφρασα μπακαλιστικα μιας κ δεν γνωριζω τους ορους στο συγκεκριμενο αντικειμενο (φυσικα δεν υπαρχει λογος παρεξηγησης)thumb

ωστοσο ... καλυτερο δεν ειναι ετσι θερμομονωτικα κ ηχομονωτικα απο τουβλο φελιζολ τουβλο που χω σπιτι μου?

Eαν γινει σωστη μελετη και σωστη εφαρμογη σιγουρα θα ειναι καλυτερο.Για μονωση συνηθως χρησιμοποιειται οπως ειπα πετροβαμβακας οπου υπαρχουν και ποιοτητες και πυκνοτητες.Εαν χρησιμοποιηθει ο σωστος και στην σωστη ποσοτητα+μια καλη γυψοσανιδα μεσα εξω τοτε η ηχομονωση-θερμομονωση θα ειναι πολυ καλυτερη

ghost-rider
24-12-10, 22:18
Επειδη κατα καιρους εχει τυχει να περασω απο "γιαπια" πολλων κατασκευαστων, αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι συνηθως παιζει τουβλο-αερας-τουβλο.
Καπως ετσι παρεξηγουνται οι κλασσικες κατασκευες.
Το τουβλο-φελιζολ-τουβλο οταν υπαρχει ειναι εξαιρετικο.

Τωρα για την αντοχη των κατασκευων. Θα μας πει κανεις γιατι τα προκατ σταματουν στους 2 οροφους? Αντεχουν ετσι? Γιατι δεν το τραβαμε παραπανω?

Και επειδη θα μου πειτε για σεισμοπληκτα κλασσικα κατασκευασματα...
Θα σας πω οτι τις περισσοτερες φορες για οικονομια οι αναμονες(τα σιδερακια που προεξεχουν πανω απο τις κολονες για να συνδεθουν με αυτα του αλλου οροφου) ειναι κατα κανονα γυρω στο σκαρτο μισο μετρο.
Ενω κανονικα ακομα και το ελαχιστο συμφωνα με τους κανονισμους βγαινει αρκετα παραπανω...
Εχω δει πολλες να ξεπερνουν το 1,70. Μαλλον εμεις χαριζουμε σιδερα στο κρατος ομως...

Επισης για να γινει πιο ευκολη η χυτευση του μπετου στα καλουπια τα μαστορια ριχνουν στη βαρελα νερο(καταστρεφοντας τις ιδιοτητες του σκυροδεματος) και κανεις δεν τους σταματαει...
Υπαρχουν βεβαια και οι ρευστοποιητες γι αυτη τη δουλεια, αλλα η λυση του λαστιχου ειναι ευκολη, γρηγορη και φυσικα... τζαμπε...

Τελος αφου πεσει το μπετο χρειαζεται 28 μερες για να αναπτυξει αντοχη και ολο αυτο το διαστημα πρεπει να καταβρεχεται (καθημερινα και αρκετες φορες την ημερα αν μιλαμε για καλοκαιρι) με νερο...
Ποιος το κανει? Το ριχνουν, το βρεχουν μετα απο μερικες ωρες και το παρατανε...
Και καλα το κανουν παντου. Δεν βρεχουν ουτε την ταρατσα οι ανεπροκοποι και μετα οι κατοικοι του ρετιρε παραπονιουνται οτι βαζει το ταβανι και εχει μουχλα και σταζει και εγω δεν ξερω τι...
Οχι που δε θα βαζε. Αφου εχει γεμισει ρωγμες...
Α, εχετε δει να βαζουν μονωτικα γυρω γυρω απο τα τοιχεια του υπογειου? Ενα μπλε πραμα ειναι. Θελει καποια προσοχη στην τοποθετηση. Αν το χετε δει εχει καλως...
Αν οχι, κατι λειπει... Και μπαζει μετα το υπογειο...

Να δουμε τωρα τη φαση της θεμελιωσης. Τα θεμελια εχουν ολοκληρωθει. Συνεχιζει μπαζωμα με χαλικι για να σφραγισουν τα οποια κενα μεταξυ των στοιχειων των θεμελιων(πεδιλοδοκοι πολλες φορες) και στη συνεχεια πεφτει η πλακα του ισογειου(η υπογειου αν υπαρχει).

Κατα τη διαρκεια του μπαζωματος χαλικια μπορει να πεσουν αναμεσα στους οπλισμους των υποστυλωματων(τα σιδερα που προεξεχουν απο τις πεδιλοδοκους η τη γενικη κοιτοστρωση. Η και τα μεμονωμενα πεδιλα. Δυστυχως ακομα τα δουλευουν...).
Πρωτου συνεχισει η εργασια πρεπει οπωσδηποτε να καθαριστουν. Κομπρεσερ, φυσερο και επι τοπου καθαρισμα. Ποιος το κανει?
Το οτι δεν την οπλιζουν αυτη την πλακα δε το συζητω(στοιχειωδως θελει. Να αντεξει το βαρος της. Συνηθως δεν ειναι τμημα του σκελετου).
Υπαρχει το μπαζωμα απο κατω, την κραταει. Και ετσι και κανει καμια κουτσουκελα και κατσει(καθιζηση, δυσκολο ειναι? Το πατησε κανεις με οδοστρωτηρα? Μπορει να το κανει εκει που ειναι?), κλαφτα χαραλαμπε. Θα γεμισει ρωγμες το υπογειο-ισογειο.
Παλι η κλασσικη κατασκευη θα μας φταιει.

Κατι ακομα. Σκαψαμε, ισοπεδωσαμε, μπαζωσαμε αν απαιτηται και ετοιμαζωμαστε για "μπετο καθαριοτητας". Οδοστρωτηρας μπηκε να πατησει? Δονηση ειχε?
Αμα γυρει και ξεκολλησει απο τα διπλα κτηρια και περνανε δαχτυλα παλαμες η και χερια ολοκληρα στους πιο πανω οροφους μην παραξενευτουμε... Δεν εχει αναγκη!

Συνηθως ισοπεδωνεται με τον κουβα της τσαπας(εκσκαφεας) θα πω εγω αυτα, γιατι πρεπει να πεσει γρηγορα το μπετο καθαριοτητας και να σφαξουμε τον κοκορι...
Μην παμε και κοντρα στα εθιμα.


Παμε συνεχως με ενα "δεν εχει αναγκη" στο στομα μας.

Και οταν βαραει 6 ριχτερ τρεμει το φυλοκαρδι μας. Ε, λοιπον αμα αντεξει θα ειναι επειδη το μπετο εχει φιλοτιμο!
Αν μια κατασκευη γινει τυπικα και προσεγμενα. Αν γινει μια σωστη μελετη και στη συνεχεια εφαρμοστει ευλαβικα μπορει να βγαλει εκπληκτικες αντοχες...
Κ αμα μιλαμε για νορμαλ αριθμο οροφων(οχι 300σιους ετσι?), τιποτα δεν θα μπορει να το συναγωνιστει. Το μπετο παντα
Τωρα το ξαναλεω. Για 2 οροφους, δηλαδη αντε 10 μετρα στο συνολο(κ ο κοσμος ολος) και με πλαστελινη στεκεται.
Αυτο ομως δεν το καθιστα καλυτερο.
Ο Σπυρος ανελυσε πολυ ωραια τις περιπτωσεις που βολευει ενα προκατ!


Ολα οσα αναφερθηκαν αποτελουν τα πιο συνηθισμενα εγκληματα λογω αδιαφοριας και... σπαγγιας βεβαια, που συμβαινουν σε μια κατασκευη.
Και δεν ειναι λιγες φορες αυτοι οι λογοι που μας κανουν να αναθεματιζουμε τα σπιτια μας.

Τωρα σαφως αν συγκρινουμε μια τετοια κατασκευη(που δεν ειναι λιγες, βασικα ειναι οι περισσοτερες), ε... ναι. Υπαρχει θεμα...

Thomelef
25-12-10, 00:38
για σου ρε θάνο πατριώτη...
αν δεν καταλάβατε όλοι σας, ο θάνος ετοιμάζει καινούρια πτέρυγα,
για να πετάξει τους κωλογερμαναράδες του χρόνου το καλοκαίρι...
προτείνω προκάτ απο λάσπη, κοπριά και κλωνάρια...τουαλέτα υπαίθρια
για 40 άτομα, και το κωλόχαρτο του πελάτη...
έτσι, γιατί ο έλληνας ξέρει να εκδικείτε...:D:D:D

Tsakirakos
25-12-10, 01:47
η επιβλεψη ειναι αρκετα υποτιμημενη στη χωρα μας και ομως ειναι ισως το πιο σημαντικο κομματι της ολης κατασκευης! η μελετη θα γινει με τη βοηθεια προγραμματων. αν ομως γινουν(που γινονται σχεδον παντα) οι παρατυπιες που ανεφερε ο ghost-rider τοτε τιναζονται ολα στον αερα! στο δια ταυτα...αν ειναι για μονιμη κατοικια Θανο, προτιμησε την κλασσικη λυση. αν ειναι για κανενα εξοχικο που δε θα το πολυτιμας τοτε μπορεις να στραφεις και στο προκατ, αν και καλυτερα να προτιμησεις και παλι την κλασσικη κατασκευη!
καλα Χριστουγεννα! χρονια πολλα!

Konstantinos E60
26-12-10, 16:15
Επίσης, συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτή εδώ η κατασκευή δεν έχει καθόλου τοιχεία. Μα καθόλου. Πλέον κανείς δεν μελετάει κατασκευή χωρίς τοιχεία.

Το 70% (ίσως να λέω και λιγο) των πολυκατοικιών της Ελλάδας δεν έχει τοιχεία εκτός του
κλιμακοστασίου ή κάνω λάθος ??

Στο παρακάτω βίντεο ή μεταλλική κατασκευή έχει τοιχεία ??
Η συμβατική πάντως έχει....!!!

https://www.youtube.com/watch?v=2Tl5qd1GbSg

Konstantinos E60
26-12-10, 16:30
Θα συμφωνήσω με το φίλο και συνάδελφο.

Σε αυτό που θα διαφωνήσω, είναι το παραπάνω ποστ του Κωνσταντίνου Ε60. Το να έχουμε δύο άσχετα βιντεάκια από δοκιμές, χωρίς να ξέρουμε λεπτομέριες δεν μας λέει τίποτα. Επίσης αν δεν έχουμε το επιταχυνσιογράφημα του κάθε σεισμού που προσομοιάζεται στις δύο αυτές δοκιμές δεν μας λέει τίποτα.

Είναι πολύ πιθανών, οι στόχοι του κάθε πειράματος να είναι πολυ διαφορικοί αλλά και οι κατασκευές να είναι πολύ διαφορετικές.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά, τον Μάρτιο που είχαμε επισκευτεί το κέντρο ερευνών JRC στην Inspra της Ιταλίας, οπου εκεί καταρτίζονται οι Ευρωκώδικες, είχαμε δεί μια ωραία κατασκευή μεσαίου μεγέθους στην οποία είχαν δημιουργηθεί πλαστικές αρθρώσεις σε όλους σχεδόν τους κόμβους. Είχε αστοχήσει σε πολλά σημεία, είχε επισκευαστεί με μανδύες σκυροδέματος, είχε ξανααστοχήσει μετά από δεύτερο πείραμα, μετά είχε ξαναεπισκευαστεί με μανδύες από ανθρακονήματα και στο τέλος της ξαναλλάξανε τον αδόξαστο με νέο σεισμό.

Να μην τα πολυλογώ, είχαμε μείνει όλοι, με τις αντοχές τις κατασκευής. Μπορεί να είχε κάποια λάθη στο σχεδιασμό, όπως κάποιες εκκεντρότητες, αλλά σε γενικές γραμμές έδειχνε μια χαρά και δεν μπορουσαμε να καταλάβουμε γιατι αστόχησε.

Ε, λοιπόν, ήταν φτιαγμένη με τους κανονισμούς του 1960 και μελετούσαν τους τρόπους επισκευής και αποκατάστασης βλαβών σε κατασκευές εκείνης της περιόδου. Αν όμως ένας άσχετος με το θέμα έβλεπε αυτό το κτήριο, μετά θα φοβόταν να μπει ακόμα και στο ίδιο του το σπίτι.

Αυτό που θέλω να πω, είναι πως δύο βιντεάκια από το ΥΤ χωρίς τις ουσιαστικές λεπτομέριες δεν μπορούν να αποτελούν κριτήριο για να βγάλει κανείς τα προκάτ καλύτερα από τις συμβατικές κατασκευές.
Και για να μην θεωρηθεί ότι λέω μπαρμπούτσαλα, ορίστε και το κτήριο στο οποίο αναφέρομαι. Συγχωρέστε με για το μέγεθος της φωτογραφίας.

https://img696.imageshack.us/img696/5189/dsc0072y.jpg

Δεν νομίζω πως ειπε κανείς κάτι τέτοιο !! Τα υπερ και τα κατά λέμε.
Γιατι όλοι οι Π.Μηχανικοί όταν βλέπετε κάποιο θέμα με προκάτ σας σηκώνεται
η τρίχα???? Και στα προκατ μηχανικοί δεν κάνουν τα στατικά,μηχανικοί
δεν έχουν την μελέτη και την επίβλεψη??
Το πόστ του ghost για τα "αριστουργήματα" της Ελληνικής οικοδομής
τα λέει όλα...!!!

GiannisRob
26-12-10, 16:34
Το 70% (ίσως να λέω και λιγο) των πολυκατοικιών της Ελλάδας δεν έχει τοιχεία εκτός του
κλιμακοστασίου ή κάνω λάθος ??

Αυτό που λες, ισχύει. Μην ξεχνάς όμως ότι το 70% των κατασκευών έχει ηλικία μεγαλύτερη της 15ετίας. Τα τοιχώματα στις κατασκεύες, πέραν των κλιμακοστασίων, είναι νέα τάση.


Στο παρακάτω βίντεο ή μεταλλική κατασκευή έχει τοιχεία ??
Η συμβατική πάντως έχει....!!!
https://www.youtube.com/watch?v=2Tl5qd1GbSg

Η μεταλλική κατασκευή δεν μπορεί να έχει τοιχεία, καθώς αυτά είναι στοιχεία από οπλισμένο σκυρόδεμα, και δεν είναι απλά πεπλατησμένα υποστηλώματα.

Όσο για τη συμβατική κατασκευή, η αστοχία δεν είναι συνάρτηση μόνο των τοιχείων ή της θέσης και του πάχους των υποστηλωμάτων.

Αν παρατηρήσεις το βίντεο, όταν δείχνει το υποστήλωμα που αστόχησε, βλέπουμε τον διαμήκη οπλισμό που έχει αστοχήσει σε λυγισμό. Μία αιτία αστοχίας του κτηρίου θα μπορούσε οι μεγάλες αποστάσει εγκάρσιου οπλισμού (συνδετήρες/ τσέρκια). Οι αποστάσεις των συνδετήρων δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με τα τοιχεία.

GiannisRob
26-12-10, 16:38
Δεν νομίζω πως ειπε κανείς κάτι τέτοιο !! Τα υπερ και τα κατά λέμε.
Γιατι όλοι οι Π.Μηχανικοί όταν βλέπετε κάποιο θέμα με προκάτ σας σηκώνεται
η τρίχα???? Και στα προκατ μηχανικοί δεν κάνουν τα στατικά,μηχανικοί
δεν έχουν την μελέτη και την επίβλεψη??
Το πόστ του ghost για τα "αριστουργήματα" της Ελληνικής οικοδομής
τα λέει όλα...!!!

Το κακό με τα ΠΡΟΚΑΤ, κατα τη γνώμη μου πάντα, είναι που δεν μαθαίνουμε κάτι για δαύτα στο πανεπιστήμιο. Δεν ξέρουμε τίποτα αν δεν το ψάξουμε μόνοι μας μετά.

Ίσως γι' αυτό σε πολλούς σηκώνεται η τρίχα, η τα φοβούνται. Σίγουρα η άγνοια προκαλεί φόβο. Αλλά ισχύει και αυτό που είπε κάποιος νωρίτερα, ότι σαν προκάτ, έχουμε στο μυαλό μας τα λειώμενα του '80.

:cheers:

ghost-rider
26-12-10, 16:54
Αυτό που λες, ισχύει. Μην ξεχνάς όμως ότι το 70% των κατασκευών έχει ηλικία μεγαλύτερη της 15ετίας. Τα τοιχώματα στις κατασκεύες, πέραν των κλιμακοστασίων, είναι νέα τάση.





Μην το λες Γιαννη.
Ειναι ταση 40 ετων θα ελεγα.
Απο τη δεκαετια του 80 ακομα, αν ενα ποσοστο της πιλοτής ηταν τοιχεια απεφευγες τον αντισεισμικο ελεγχο. Η κατι τετοιο τελος παντων.
Καποια στιγμη οταν πρωτοβγηκαν τα στατικα προγραμματα νομιζω λιγοστεψαν.
Δεν μπορουσαν να τα υπολογισουν και αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.
Το ιδιο συνεβει με τις κολονες Γ,Τ κλπ.
Το προγραμμα δεν τα εκανε αυτα και καποιοι "μηχανικοι" χωρις προγραμμα δεν ειναι σε θεση να κανουν στατικη μελετη.
Και τωρα που μπορουν τα προγραμματα ρε συ... Μην το πουμε και νεα ταση...
Ασε τους πραγραμματιστες να τα λενε αυτα...

Χρίστος
30-12-10, 19:46
σημερα βρηκα αυτο.
https://www.quadlock.gr/
Αν καταλαβα καλα βαζουν μεσα εξω καλουπι το οποιο και μενει(?) και εσωτερικα μπετο.

Konstantinos E60
31-12-10, 11:11
σημερα βρηκα αυτο.
https://www.quadlock.gr/
Αν καταλαβα καλα βαζουν μεσα εξω καλουπι το οποιο και μενει(?) και εσωτερικα μπετο.


https://www.youtube.com/watch?v=lecTsx5GfMo

kam24
26-07-12, 10:40
Sorry για την εκτός χρόνου απάντηση...

πραγματικα δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλοί λόγοι για να μην κανεις προκατασκευασμενο σπίτι... Από πλευράς οικονομίας και ποιότητας κατασκευής τα προκατ υπερτερούν... Το θέμα όμως είναι ότι όλα τα προκάτ δεν είναι ίδια... Έχει μεγάλη σημασία η εταιρεία που θα διαλέξεις και το είδος της κατασκευής του προκάτ.

.................

super duper
26-07-12, 10:57
εχεις απολυτο δικιο, υπαρχουν πολλοι παραμετροι που επηρεαζουν τις ιδιοτητες των υλικών. Γενικα μπορω να πω ότι εχει βελτιωθει απιστευτα η ποιοτητα κατασκευης των προκατ. Σημαντικο στοιχειο επιλογης εινια και η χρηση του σπιτιου εξοχικο-επαγγαλαμτικος χωρος -οικια κλτ
Μιλω ως Τοπ. ΕΜΠ. Γενικα η εξισωση χρηματων - χρονος ζωης υποδομης και ποιοτητας κατασκευης ισως δινει μια ροτα:thanks:






σε καθε χωρα ο τροπος δομησης ειναι αναλογος των υλικων που εχει και δεν αναγκαζεται να εισαγει. στην Ελλαδα τα αδρανη και το τσιμεντο τα εχουμε απλοχερα!

Κωνσταντίνος
26-07-12, 12:57
Sorry για την εκτός χρόνου απάντηση...

πραγματικα δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλοί λόγοι για να μην κανεις προκατασκευασμενο σπίτι... Από πλευράς οικονομίας και ποιότητας κατασκευής τα προκατ υπερτερούν... Το θέμα όμως είναι ότι όλα τα προκάτ δεν είναι ίδια... Έχει μεγάλη σημασία η εταιρεία που θα διαλέξεις και το είδος της κατασκευής του προκάτ.

.......................

Πολύ "βραχύβιο" μέλος σε κόβω εσένα.....

Kostas_1
26-07-12, 14:13
Πολύ "βραχύβιο" μέλος σε κόβω εσένα.....

Αφου διαπιστωθηκε οτι ηταν από την ιδια την εταιρεια που έκανε εμμεση διαφημιση....

lleonidas
05-01-14, 18:27
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλες/όλους!Αν μου έλεγε κανείς πριν από δυο μήνες ότι αφορμή για την εγγραφή μου σε ένα forum με αυτοκίνητα(ψάχνω για νέο αμάξι αυτό το διάστημα) θα ήταν ένα θέμα για προκατ σπίτια,θα έβαζα τα γέλια αλλά τελικά όλα γίνονται...τα αυτοκίνητα (και οι μηχανές) μου αρέσουν πολύ κ ασχολούμαι ενώ από κατασκευές δε σκαμπάζω πολύ!
Ψάχνοντας στο google πληροφορίες για προκατασκευασμένες κατοικίες,βρήκα κ διάβασα το παρόν thread που είναι ενδιαφέρον και στο οποίο έχουν γράψει μέλη που φαίνεται ότι το κατέχουν κ θα ήθελα τη συμβουλή τους :)
Εδώ και λίγο καιρό σκεφτόμαστε με τους δικούς μου την αγορά ενός προκάτ σπιτιού για το χωριό(πολύ κοντά σε θάλασσα,αν αυτό έχει σημασία).
Θέλουμε μια μικρή σχετικά(60-80 τ.μ.) ισόγεια κατοικία στην οποία θα πηγαίνουμε συνολικά 2-3 μήνες το χρόνο.Τα προκατασκευασμένα σπίτια(από μπετόν,όχι από ξύλο) ακούγονται ως μια λύση επειδή δεν είναι εύκολο να βρισκόμαστε στο χωριό και να παρακολουθούμε την πρόοδο των όποιων εργασιών εκεί αλλά και επειδή οι εργολάβοι κάτω δεν είναι και ό,τι καλύτερο.Επίσης στα προκάτ έχεις ακριβή ημερομηνία παράδοσης και πιστοποιήσεις για τοιχοποιία,αντισεισμικότη α και μόνωση,αν έχω ενημερωθεί σωστά.Το θέμα είναι αν συμφέρει γενικότερα(ως προς το οικονομικό σκέλος και φυσικά ως προς την ποιότητα του έργου που θα παραχθεί)...
Να σημειώσω ότι οι γνώσεις και η εμπειρία μου στην επίβλεψη τέτοιων κατασκευών είναι πολύ μικρή και διαβάζοντας σε άλλα-ελληνικά και ξένα-fora πόσα πράγματα πρέπει να έχεις ένας επίδοξος αγοραστής κατά νου πριν και κατά τη διάρκεια της ανέγερσης ενός σπιτιού ή ακόμα και κατά την αγορά ενός προκατ,έχω πελαγώσει:υλικά κατασκευής,διπλοί τοίχοι ή όχι,σύμμικτη κατασκευή ή όχι,ένσημα ΙΚΑ,θεμελίωση-εκσκαφές-περιβάλλων χώρος-άδειες κτλ συμπεριλαμβάνονται στην αρχική συμφωνία ή θα ζητήσει extra χρήματα για κάτι που''θα προκύψει'' και πολλά άλλα...αν είναι να ασπρίσουν τα μαλλιά μου πριν την ώρα τους,ας το αφήσω καλύτερα :)
Ρίχνοντας μια πρώτη ματιά έχω δει κάποιες φωτο που φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες (αισθητικά τουλάχιστον)για τα δικά μου γούστα:
1 (https://www.kallergis.gr/index.php?option=com_properties&view=properties&task=showproperty&cid=10%3A2010-11-06-11-34-05&tid=1%3A2010-09-15-12-27-45&id=5%3A2010-10-18-09-05-07&Itemid=322&lang=el)
2 (https://www.kofinas.gr/portfolio/isogeia-i65/)

https://www.kallergis.gr/images/properties/images/5/26_5.jpg
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/01/I65965-1.jpg



Τα πρώτα ερωτήματα λοιπόν είναι:Ποιες εταιρείες θα προτείνατε(εδώ ή σε pm) που έχετε δοκιμάσει εσείς ή πρόσωπα του περιβάλλοντός σας και μείνατε ευχαριστημένοι...ισχύει ότι οι περισσότεροι λειτουργούν ως καρτέλ;Τι κυρίως πρέπει να προσέξει ή να απαιτήσει κανείς από τον κατασκευαστή σε τέτοιες περιπτώσεις προκάτ κατασκευών;
Οποιαδήποτε καλοπροαίρετη πρόταση δεκτή!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

anisos
05-01-14, 22:23
ecodom.com.gr/index.php ειναι φιλος και πολυ καλος στην δουλεια του... εαν προχωρήσεις με αυτον ενημερωσε με...

lleonidas
06-01-14, 01:01
Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά μου πέφτει λίγο μακριά ο Βόλος για να πάω και να δω δείγματα της δουλειάς του...μένω Αττική!Επίσης το χωριό βρίσκεται στη νότια Πελ/σο οπότε φαντάζομαι πως και τα μεταφορικά θα ανεβαίνουν πολύ...

Ptboul
07-01-14, 09:42
Έχω πάει και στους δύο παραπάνω, καλές κατασκευές, αλλά πιο πολύ εντύπωση από κοντά μου έκανε αυτή (https://www.domus.com.gr/50.htm) η εταιρεία.

Είναι στην Μεσογείων κοντά στον Σταυρό.

aristent
07-01-14, 23:45
Λεωνιδα, καλως μας ηρθες κατ'αρχην!!!:thumbsup:

Οτι και αν αποφασισεις,να εχεις υποψιν οτι σε προκατ υπαρχει μεγαλη δυσκολια να βαλεις Τεντες,το λεω αυτο μια και ειναι η δουλεια μου αυτη,εκτος βεβαια εαν εχει γινει προβλεψη στηριγματων απο πριν.

Και αν καταλαβα καλα, τους καλοκαιρινους μηνες θα το κατοικεις,οποτε μια προστασια απο ζεστη θα τη θελεις.thumb

εκτος απο αυτο,σε οσα προκατ εχω κληθει να βαλω τεντες, εχω δει και ακουσει τα εξης:
Οταν το ειδαν σε σχεδιο τους αρεσε παρα πολυ,αλλα στην πραξη ειδαν οτι οσο ομορφο ηταν,αλλα τοσα προβληματα αντιμετωπιζαν......ελλειπεις θερμομονωσεις και ηχομονωσεις,στεγανοτητες,κ αι παραθυρα ετεθειμενα σε βροχη και ηλιο,ενω υπηρχε δυνατοτητα να βγει ενα μετρο πιο εξω η σκεπη και να υπαρχει προστασια και αλλα πολλα.......θελει προσοχη στην επιλογη του κατασκευαστη.thumb