PDA

Επιστροφή στο Forum : ανταλλακτικα ελευθερου εμποριου



takis1983
17-12-10, 21:15
Καλησπερα παιδια..
θα ηθελα να συζητουσαμε ενα θεμα το οποιο μα ενδιαφερει ολους αρκετα! κατα καιρους εως κ πολυ συχνα μας εχει τυχει να μας πλασαρουν ανταλλακτικα (κυριως αναλωσιμα) τα οποια ειναι ελευθερου εμποριου κ μερικοι τα λενε κ ημιτασιον! επιδη εχω ενα πολυ καλο φιλο ο οποιος τυχαινει κ ανταλλακτικατζης στην περιοχη μου κ εγγυαται οτι αυτα τα ανταλλακτικα ειναι εγκυημενα, μιλαμε παντα για ανταλλακτικα τα οποια ειναι γερμανικης κατασκευης κ οχι τουρκικης γιατι κ αυτα παιζουν. παραδειγματος χαρη ενα φιλτρο αερα της MANN για Ε46 δεν ειναι εγγυημενο?? ενα φιλτρο βενζινης αλλης γερμανικης εταιριας δεν ειναι εγγυημενο? δεν βρησκω πολλες φορες το λογο που ορισμενοι τα κραζουν κ τα βαζουν στη ιδια κατηγορια με τα ιμητασιον τουρκιας, κινας κτλ, ακομα δεν τα εχω δοκιμασει προσωπικα,γι αυτο κ θεωρισα σοφο να ανοιξω ενα αντιστοιχο θεμα για τις προσωπικες εμπειριες προτου κανω κινηση..

εαν καποιος απο εσας εχει χρησιμοποιησει τετοια ανταλλακτικα παρακαλω να γραψει τις εντυπωσεις του ειτε καλες ειτε κακες. Ειτε σε αναλωσιμα ανταλλακτικα ειτε σε μη.
Εαν θυμαται κ την μαρκα, αλλα κ την τιμη του καθε ανταλλακτικου ακομα καλυτερα..
Ευχαριστω..

Apostolos
17-12-10, 21:55
Γεια σου Τάκη, όσο αφορά το θέμα των ημιτασιόν ανταλλακτικών, έφερα από το Αμερικάνικο ebay μια τετράδα πολλαπλασιαστές δεν θυμάμαι να είχαν κάποια μάρκα με 94¤ μαζί με τα μεταφορικά για το Ε60 καθώς και 2 φίλτρα ενεργού άνθρακα πάλι για το Ε60 με 40¤ πάλι μαζί με τα μεταφορικά. Δεν έχω κάποιο θέμα με τους πολλαπλασιαστές (για να δούμε πόσο θα αντέξουνε χαχαχα:original::original:)

takis1983
17-12-10, 22:07
το ξερετε οτι υπαρχουν κ ημιτασιον λαδια? πολυ γνωστων εταιριων? αντιγραμενα με τρομερη ακριβεια στο αυτοκολητο κ στη συσκευασια που συνηθως ξεκινανε απο την τουρκια???

NickE60
17-12-10, 22:34
"νταβατζιλίκι" λέγεται στην καθομιλουμένη...

το επάνω είναι γνήσιο Μαν
...και το κάτω "παραποίηση" του γνήσιου Μαν (με το σήμα BMW πάνω του)... ξέρω έχω αντιστρέψει τους όρους, αλλά προηγουμένως τους έχουν αντιστρέψει αυτοί.. γιατί απλά η BMW δεν κατασκευάζει φίλτρα, ούτε λάδια, ούτε κρεμαγιέρες, ούτε ψαλίδια, ούτε μίζες, ουτε δυναμό, ούτε ψυγεία, ούτε συμπιεστές A/C, ούτε μπουζί, ούτε μπεκ, ούτε μπαταρίες, ούτε λάμπες, ούτε πολλαπλασιαστές, ούτε αμορτισέρ, ούτε ελατήρια, ούτε ζάντες, ούτε λάστιχα, ούτε στερεοφωνικά, ούτε τζάμια, ούτε ούτε ούτε.........

όχι δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά παρά μόνο στη συσκευασία και φυσικά! στην τιμή... όπως και αμέτρητα άλλα εξαρτήματα (κυρίως αναλώσιμα αλλά όχι μόνον) στα αυτοκίνητα μας..

https://img812.imageshack.us/img812/1355/bmwoilfilterhu9251.jpg

https://img593.imageshack.us/img593/3770/93d512.jpg

Βέβαια πάντα υπάρχει και το "βίτσιο" του οτι θέλουμε να γράφει οπωσδήποτε ΒΜW επάνω κάτι που δεν είναι παρεξηγήσιμο, εμένα πάντως δεν με απασχολεί καθόλου γιατί ξέρω ότι ποιοτικά είναι ακριβώς τα ίδια.

Tsakirakos
17-12-10, 23:47
χρειαστηκα αλλαγη δυναμο στο 46αρι μου. valeo ηταν το "μαμα". στην αντιπροσωπεια μου ζητουσαν 670... το πηρα απο ηλεκτρολογο ακριβως το ιδιο, 350 με τα περαστικα μαζι!
τωρα θελω αλλαγη τακακια. τι προτεινετε?

E46 POWER
17-12-10, 23:58
textar δηλαδη μαμα απο ενα συνεργειο με κοστος μαζι με περαστικα 50-60 ευρω... και για φιλτρα κτλ ειχα παρει σε καλη τιμη για το δικο μου απο την bosch απεναντι απο τις μπουρμπουθληθρες! (μετα απο ψαξιμο σε ολους τους υπολοιπους σε ξανθη και καποιους απο καβαλα...)

Tsakirakos
18-12-10, 00:03
textar δηλαδη μαμα απο ενα συνεργειο με κοστος μαζι με περαστικα 50-60 ευρω... και για φιλτρα κτλ ειχα παρει σε καλη τιμη για το δικο μου απο την bosch απεναντι απο τις μπουρμπουθληθρες! (μετα απο ψαξιμο σε ολους τους υπολοιπους σε ξανθη και καποιους απο καβαλα...)

απεναντι απο τις μπουρμπουληθρες? ανταλλακτικα εχει? δε θυμασαι ονομα? θα κανω αν ειναι μια τσαρκα προς τα εκει. θα τα περασω μονος με τον ξαδερφο μου. πιανουν τα χερια του...

E46 POWER
18-12-10, 03:16
τα φιλτρα μου ειχα παρει απο εκει και ειναι αντιπροσωπος της bosch... γενικα εχει αρκετα καλες τιμες η μποσ και σου φερνει αν δεν εχει δικα της mahle:thumbsup:... πιθανοτατα να εχει και ανταλλακτικα!

kplc16
18-12-10, 07:26
το ξερετε οτι υπαρχουν κ ημιτασιον λαδια? πολυ γνωστων εταιριων? αντιγραμενα με τρομερη ακριβεια στο αυτοκολητο κ στη συσκευασια που συνηθως ξεκινανε απο την τουρκια???

αποκλειεις να φας τουρκικη φολα μεσα στην αντιπροσωποια;

takis1983
18-12-10, 12:42
παιδια ειναι σοβαρα τα πραματα, η μια αντιγραμενη εταιρια ειναι η castrol που μας συστηνουν αλλωστε. εαν εχετε καποιον πολυ φιλο σας που σας εμπιστευετε, που κανει εμποριο με λαδια ρωτηστε τον. οσο για την αντιπρωσοπια δε θελω να το πιστεψω.. οχι οτι αμα την εχει κανενα λαμογιο δε γινετε.
για τακακια εχωακουσει καλα λογια κ για τα φεροντο που δεν σφιριζουν καθολου κ ειναι σε καλη τιμη!

E46 POWER
19-12-10, 02:14
το ξερετε οτι υπαρχουν κ ημιτασιον λαδια? πολυ γνωστων εταιριων? αντιγραμενα με τρομερη ακριβεια στο αυτοκολητο κ στη συσκευασια που συνηθως ξεκινανε απο την τουρκια???

ξερει κανεις απο που τα ξεχωριζεις?

Jimmakos
19-12-10, 10:59
Πρίν λίγο καιρό το Ε34 μου έβγαλε τρόμπα βενζίνης.... (με 200.000χλμ λογικό το βρήκα να βγεί στην σύνταξη η τρόμπα...)

Όταν πήγα σε συνεργεία κλπ μου ζητούσαν 400 με 600Ε μαζί με τα περαστικά...
Έβγαλα την τρόμπα και προς έκπληξή μου ήταν ημιτασιόν (κοινώς την είχαν αλλάξει) και μάλιστα πολύ κακής ποιότητας (έκανε μπάμ απο ακροδέκτες, και τα συνναφή οτι ήταν μάπα)
Αποτέλεσμα, έχω έναν συγγενή που έχει μαγαζί με γνήσια ανταλλακτικά για BMW (ότι μάρκες βάζει η μαμά BMW στα αυτοκίνητα δλδ...) και μου εξήγησε πως η bmw δεν παράγει τίποτα όπως είπε ο φίλος παραπάνω αλλά το κάνουν άλλες εταιρίες για αυτήν πχ. Valeo για δυναμό κλπ.

Πήρα μια τρόμπα απο Ε36 318 μάρκας δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή και μου βγήκε κόστος 150Ε μαζί με ένα λεβιεδάκι για τις ταχύτητες!
Και παραδόξως η βάση δεν έπαιρνε την μεγάλη τρόμπα με τον ρυθμιστή πίεσης (?) απο πάνω αλλά την πιο μικρή που φοράνε τα Ε36!
Όσο για τα φίλτρα ΜΑΝΝ έχω ακούσει οτι για τα bmw είναι old time classic!

takis1983
19-12-10, 12:43
ξερει κανεις απο που τα ξεχωριζεις?

δυστηχως η αντιγραφη ειναι σχεδον τελεια.. μονο αν παιρνεις το συγκεκριμενο λαδι επι χρονια κ το εχεις προσεξει στα παντα του, τοτε μονο μπορει να εχεις μια υποψια.
το πιο συνηθησμενο λαθος στην αντιγραφη ειναι εκει που τελιωνουν τα γραμματα η οι γραμες στην ετικετα να ειναι λιγο πιο ξεθοριασμενες κ αυτο μιλαμε για το πολυ 1 χιλιοστο. η συσκεβασια θα πρεπει να ειναι σε ολη την επιφανεια της ιδια δηλ να μην εχει γουβιτσες η να μην εχει ομοιομορφη ηφη.. κ τελος το χρωμα του λαδιου!

individual
19-12-10, 15:39
χρειαστηκα αλλαγη δυναμο στο 46αρι μου. valeo ηταν το "μαμα". στην αντιπροσωπεια μου ζητουσαν 670... το πηρα απο ηλεκτρολογο ακριβως το ιδιο, 350 με τα περαστικα μαζι!
τωρα θελω αλλαγη τακακια. τι προτεινετε?

ΑΤΕ..φιλε τσακιρακο....το χρησιμοποιω χρονια.....
Τις προαλες αλλαξα τα πισω....
Και σε λιγο καιρο θα αλλαξω και τα μπροστα....γιατι εκανα την ¨εξυπναδα¨ να βαλω της μαμας του...
Τα οποια ειναι JURID.....
Αστα να πανε....πασα ομοιοτητα με φρενο.....ειναι απλη συμπτωση....
ΑΛΛΑ......μην παρασυρθεις και βαλεις δισκο ΑΤΕ.....στραβονουν σχετικα ευκολα...
Αυτα!!!!!

Tsakirakos
19-12-10, 17:59
ΑΤΕ..φιλε τσακιρακο....το χρησιμοποιω χρονια.....
μην παρασυρθεις και βαλεις δισκο ΑΤΕ.....στραβονουν σχετικα ευκολα...
Αυτα!!!!!
ευχαριστω! δισκους δε χρειαζομαι ακομα. εχω 155.000 πανω.
ΑΤΕ λοιπον... και καμια παστα δε μπαινει για το σφυριγμα ή κανω λαθος?

NickE60
19-12-10, 18:08
Αte δισκόπλακες δεν έχουν και από το εργοστάσιο τα 46?

individual
19-12-10, 19:15
ευχαριστω! δισκους δε χρειαζομαι ακομα. εχω 155.000 πανω.
ΑΤΕ λοιπον... και καμια παστα δε μπαινει για το σφυριγμα ή κανω λαθος?

Οχι δε βαζεις τιποτα

individual
19-12-10, 19:22
Αte δισκόπλακες δεν έχουν και από το εργοστάσιο τα 46?

Δεν το ξερω αυτο....
Και για να γινω πιο συγκεκριμενος,ειχα βαλει 2-3 φορες παλιοτερα τους χαρακτους ΑΤΕ......και πριν ακομα αλλαξω το δευτερο ζευγαρι τακακια ειδη οταν πατουσα φρενο,ετρεμε το τιμονι απο το στραβωμα.

gyiama
20-12-10, 15:25
ναι ΑΤΕ φοραει απο το εργοστασιο το Ε46!!!τακακια εχουμε πει πολλες φορες οτι ειναι οπως κατσει στην bmw αλλες φορες ειναι jurid αλλες textar αλλες ATE κλπ κλπ!!!! παντως απο jurid που φοραω εγω δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα!!!

m3e36
20-12-10, 15:43
"νταβατζιλίκι" λέγεται στην καθομιλουμένη...

το επάνω είναι γνήσιο Μαν
...και το κάτω "παραποίηση" του γνήσιου Μαν (με το σήμα BMW πάνω του)... ξέρω έχω αντιστρέψει τους όρους, αλλά προηγουμένως τους έχουν αντιστρέψει αυτοί.. γιατί απλά η BMW δεν κατασκευάζει φίλτρα, ούτε λάδια, ούτε κρεμαγιέρες, ούτε ψαλίδια, ούτε μίζες, ουτε δυναμό, ούτε ψυγεία, ούτε συμπιεστές A/C, ούτε μπουζί, ούτε μπεκ, ούτε μπαταρίες, ούτε λάμπες, ούτε πολλαπλασιαστές, ούτε αμορτισέρ, ούτε ελατήρια, ούτε ζάντες, ούτε λάστιχα, ούτε στερεοφωνικά, ούτε τζάμια, ούτε ούτε ούτε.........

όχι δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά παρά μόνο στη συσκευασία και φυσικά! στην τιμή... όπως και αμέτρητα άλλα εξαρτήματα (κυρίως αναλώσιμα αλλά όχι μόνον) στα αυτοκίνητα μας..

https://img812.imageshack.us/img812/1355/bmwoilfilterhu9251.jpg

https://img593.imageshack.us/img593/3770/93d512.jpg

Βέβαια πάντα υπάρχει και το "βίτσιο" του οτι θέλουμε να γράφει οπωσδήποτε ΒΜW επάνω κάτι που δεν είναι παρεξηγήσιμο, εμένα πάντως δεν με απασχολεί καθόλου γιατί ξέρω ότι ποιοτικά είναι ακριβώς τα ίδια.
ετσι ακριβως ειναι οπως τα λεει ο NICKE60.για πολλα αναλωσιμα ανταλλακτικα η bmw συνεργαζεται με εταιρειες (BOSH,NGK κ.τ.λ) με τις οποιες κανει συμβαση και βαζουνε πανω στο προιον την σταμπα (το σημα) της bmw.
πχ τα μπουζι της NGK αν συγκρινετε αυτα που βαζει η bmw σε σχεση με αυτα του ελεύθερου εμπορίου ειναι ακριβως τα ιδια.η μονη διαφορα ειναι στο οτι τα μπουζι που βαζει η bmw εχουνε μια σταμπα BMW με μπλε γραμματα πανω στην πορσελανη.καμια αλλη διαφορα δεν εχουν. αν διαβασετε τους κωδικους του μπουζι που ειναι χαραγμένοι λίγο πάνω από το σημείο που ξεκινούν τα πάσα ειναι ακριβως οι ιδιοι.
στο προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα (e36 316) ολα τα αναλωσιμα (μπουζι,φιλτρα λαδιου,αερος,καμπινας,βενζ νης) τα αγοραζα απο το εμποριο (εννοω εκτος bmw) τα περισσοτερα ηταν MAN και ηταν ακριβως ιδια σε σχεση με τα OEM.
προσωπικα ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα με τη χρηση αυτων των αναλωσιμων και δεν το συζητω γλυτωσα παρα πολλα χρηματα.

ghost-rider
20-12-10, 16:26
Αte δισκόπλακες δεν έχουν και από το εργοστάσιο τα 46?

Ετσι νομιζω κ εγω.

ghost-rider
20-12-10, 18:48
Δεν το ξερω αυτο....
Και για να γινω πιο συγκεκριμενος,ειχα βαλει 2-3 φορες παλιοτερα τους χαρακτους ΑΤΕ......και πριν ακομα αλλαξω το δευτερο ζευγαρι τακακια ειδη οταν πατουσα φρενο,ετρεμε το τιμονι απο το στραβωμα.

https://www.ate.de/generator/www/com/de/ate/ate/themen/10_produkte/60_high_performance/10_powerdisc/img/marginal_powerdisc_uv,property=original.jpg


Aυτη τη χαραξη ειχαν?
Δεν εχουν απλη χαραξη απ οσο θυμαμαι.
Ειδικα για την αντοχη τους στα στραβωματα φημιζονται οι ΑΤΕ παντως.
Το μοναδικο τους ισως μειον ειναι οτι κανουν νυχι λιγο πιο γρηγορα απο αλλους.

strof
28-12-10, 20:52
Εφτασε η ωρα να αλλαξω κι εγω πισω τακακια. ΑΤΕ διαβαζω, αλλα απο που τα περνουμε??

strof
28-12-10, 21:03
edit: + εναν αισθητηρα.

bill_m3
29-12-10, 19:55
Υπάρχουν πολλές προσφορές για τα μέλη μας :
https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=62

Διάλεξε και πάρε! :original: :original:

Εδώ έχει και τιμή:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1863