PDA

Επιστροφή στο Forum : cyprus time attack-σκεψεις...



chief
16-12-10, 21:04
Οπως γραφει και ο τιτλος του θρεντ, με την νέα χρονια θα γινει στην πατριδα μου πρωταθλημα time attack.

Αφού εκανα ενα δικιμαστικό στην μικρη πιστα που εχουμε (προς το παρόν εδω) και αφου και εγω επαθα ο Ιδιος πλακα και δεν το Πιστευα (καπως ετσι το λέει νομιζω η Γιωργαρα) με τον χρονο που εκανε το αμαξι, σκεφτομαι με την νέα χρονια και με την παρακινηση γνωστων, φίλων και της οικογενειας μου να αγωνιστω στους 5 αγωνες που θα γινουν το 2011.

Πριν ενα μηνα σε ελευθερα χρονομετρημενα δοκιμαστικα αντιμετωπισα στην κατηγορία street legal διαφορα αρκετα δυνατα αμαξια οπως RX-7, EVO, STI που ηταν ολα φτιαγμενα με αναρτησεις, φρενα κλπ και ηταν ολα πάνω απο 450 αλογα και δεν ξερω αν βοηθησε η πιστα ή το αμαξι ή και εγω αλλα ημουν αρκετα πιο γρηγορος απο αυτους με αποτελεσμα να κάνω και ρεκορ γυρου της πιστας στην κατηγορία street legal που εξερουνται τα αγωνιστικά (που και απο αυτα εκανα καλυτερο χρονο).
Επειδη τα ρεκορ ειναι για να σπανε πριν μια εβδομαδα ενα RX7 μου εσπασε το ρεκορ και απο τοτε εχω σκασει.

Στα θετικα ειναι:
- Οτι θα κάνω κατι το οποιο πιστευω οτι εχω το ταλέντο και κατι που ηθελα να κανω απο μικρος
-Η παρακινηση που εχω απ ολους μου τους φίλους και ειδικα απο την οικογενεια μου και την γυναικα μου.


Στα "προβληματα" μου ομως ειναι:
- Δεν εχω εμπειρία απο αγωνες και απο σετ απ και ρυθμισεις. Η αληθεια να λεγεται ξερω οτι ολο το φόρουμ και ειδικα η κλικα των Μ3ακιδων θα με βοηθησει σε αυτα {θωμας, ΝικΜ3, Μανος, Αλεξ, Ευαγγελος(με αυτον πρεπει αναγκαστικα να πληρωνω τηλ αφου πμ γιοκ)}.
-Δεν μου αρεσει να χανω. Με πιανει μελαχγολία και στεναχωριεμαι. Αυπνος μενω για μερες εδω που τα λεμε αμα τυχει και χασω...
-Ειναι και το καθημερηνο μου αμαξι και δεν θελω να του κανω καμια σοβαρη ζημια γιατι εχω και την ειδικοτητα που και που να μην με χωράει ο δρομος...

Το Προβλημα που εχω ομως ειναι το εξης και ευχαριστως θα ακουγα και τις γνωμες σας.
Οπως πολλοι γνωριζεται ο μεγαλος μου ο γιος που ειναι 9 χρονων αντιμετωπιζει εκ γενετης προβλημα ορασης. Βλέπει περιπου 10% και με τα σημερινα δεδομένα δεν υπαρχει περιπτωσει να μπορει να οδηγα.
Προσπάθω καθημερινα οσο γινεται να του κρυβω το παθος που εχω με τα αμαξια και την ταχυτητα για να μην του μεταδωσω το μικροβιο αφου δεν θελω καποτε οταν και εαν δεν μπορει να οδηγα να ειναι δυστηχησμενος γιατι οπως και να το κανουμε σε πολλα πραγματα ολα τα αγορια εχουν προτυπο τον πατερα τους. Δεν νομιζω ομως να καταφερα και πολλα απ οτι βλεπω καθημερινα. Εχει και αυτος τρελα...
Ομως δεν θελω δηλαδη με το να με βλεπει να αγωνιζομαι με αμαξι να τον κανω μελλοντικα δυστηχισμενο αφου δεν θα μπορει να κανει κατι που πιθανον να αγαπησει.Δεν θελω να "επιβαρίνω" την κατασταση με λιγα λογια...
Ο γιατρος του μου ειπε να κανω αυτο που γουσταρω και απο μονος του θα καταλαβει μεγαλονοντας τι κανει και τι δεν κανει γι αυτον. Μου ειπε οτι δεν προκειτε να αγαπησει και να ασχοληθει με κατι που δεν θα εχει τις δυνατοτητες. Θα κανει πισω απο μονος του και δεν θα τον ενδιαφερει. Ετσι ειπε...
Τι να πω ρε παιδια... Οταν προκειτε για τα παιδια δεν υπαρχουν δηληματα. Αυτο ειναι σιγουρο. Δεν ξερω ομως αν του κανω κακο ή καλό. Εχω ειλικρινα μπερδευτει...

Τεσπα, αν το αποφασισω θα κραταω ενημερο το θρεντ με τα αποτελεσματα.:original:

nikos1400
16-12-10, 21:15
Πρωτον μπραβο σου που σκεφτεσαι το παιδι σου !
Βλεπει κανεις τι γινεται στην κοινωνια σημερα και λεει "παει μας πηρε ο #@%$^ ...".

Το παιδι μπορει να μη βλεπει καλα, καταλαβαινει πολλα ομως !
Εγω νομιζω να μην του κρυβεις τιποτα, να του εξηγεις. Το παιδι καταλαβαινει (σιγουρα το ξερεις, απλα λεω...). Αν μπορουσες και επιτρεπανε οι κανονισμοι, πιστευω θα του αρεσε να καθοταν στο μπακετ διπλα σου !
Θυμαμαι τον εαυτο μου στα 10. Καταλαβαινουν τα παιδια πιο πολλα απο οσα λενε.
:thumbsup:
Παλι μπραβο σου Χρισοτφορε!

fanisk
16-12-10, 21:24
Χριστοφορε να το τολμησεις..

Ειναι κατι που το θες, σε παρακινει η οικογενεια σου, η γυναικα σου, οι φιλοι σου. Χωρις να ασχοληθεις και πολυ απο οτι καταλαβα εσπασες το ρεκορ πιστας!! Ικανοτητες? Καλη μερα? Τυχη? Ολα τα παραπανω? Χεστηκες ομως γιατι δεν ασχοληθηκες και πολυ αλλιως θα διαβαζαμε εδω τις ερωτησεις σου πως να ετοιμασεις το αμαξι πριν πας στον αγωνα.

Το εσπασε το rx7 γιατι τα ρεκορ υπαρχουν για να σπανε, ετσι γινεται καποιος καλυτερος. Και ετσι θα γινεις και εσυ !

Οι Μιτριο-ακηδες θα σε βοηθησουν (μπορουν και αλλιως? Που να μπλεκεις με τον νονο του αβαταρ σου?). Για το "δεν μου αρεσει να χανω" δεν μπορει να σε βοηθησει κανεις, μονο εσυ ξερεις αν θα το αντεξεις ή οχι. Αλλα και τι εχασες? Την πλακα σου πας να κανεις οχι καριερα. Το καθημερινο αμαξι ειναι ενα θεμα ναι.. αλλα με προσοχη και καλη τυχη (σκορδα, φτυσιμο κορφου, πιασιμο και κουνημα @@, μη αναφορα στο Μητσοτακη κ.α) δεν θα εχεις προβλημα.

Σχετικα με τον γιο σου... μονο εσυ και ο γιατρος σας ξερετε τι πρεπει να γινει. Μπορει να μην ασχοληθει ποτε γιατι δεν θα εχει τη δυνατοτητα οπως ειπες. Κι εγω νομιζω πως οταν μεγαλωσει θα καταλαβει τι μπορει και τι οχι, τι του αρεσει και τι οχι, με τι θελει και μπορει να ασχοληθει και τι οχι. Μπορεις να τον παιρνεις μαζι σου ως συνοδηγο (αυτο δεν ξερω αν πρεπει ομως μιας και το αμαξι δεν εχει κλουβι κ.α μετρα ασφαλειας) σε διαφορους αγωνες που γινονται, αν δεις οτι δεν του φευγει η τρελα με τα αυτοκινητα. Δεν θα εχει σημασια η πρωτια ή ο χρονος, θα ζειτε τη τρελα σας μαζι thumb

gnx
16-12-10, 21:25
Θα ξεκινησω απο το κατά:

Ενταξει ο γιατρος μπορει να ειπε οτι το παιδι εαν δει οτι δεν μπορει θα παψει να ενδιαφερεται, αυτο ομως δε σημαινει οτι θα ειναι χωρίς κόστος. Οταν στερήσαι κάτι, σαφως και παίζει ρόλο πόσο το θες αυτο.

Απο την αλλη η αγάπη για κάτι είναι ταυτόσημη και με τη δύναμη της ψυχής. Και το R&D δεν ειναι κάτι στατικο αλλά δυναμικό. Σε 20 χρόνια τα πράγματα μπορει να ειναι διαφορετικα.

Κανε αυτο που θέλεις. Αν αυτό ειναι ενα κάλεσμα για σένα θα δώσει στο παιδι κίνητρο.

Thomelef
16-12-10, 21:32
συμπέ...πολύ συγκινητικό αυτό που γράφεις...
συμφωνώ με τον γιατρό πάντως...εσύ κοίτα πάνω απ'όλα μην κάνεις το παιδί να αισθάνεται
τύψεις, ότι εξαιτείας του ο μπαμπάς του αφήνει κάτι που αγάπησε και που ήθελε να κάνει...
τα παιδιά είναι πολύ έξυπνα και καταλαβαίνουν τα πάντα, άσχετα που εμείς τα υποτιμάμε...
είναι μικρός ακόμα και σίγουρα πλέον έχει πλήρη γνώση για το πρόβλημα του...μην νομίζεις,
και αυτός σίγουρα, όλα και κάτι θα ψάχνει για να ασχοληθεί, άσχετα που ακόμα δεν βρήκε...
παρακίνησε τον να στραφεί πρως την μουσική...αν τα καταφέρεις, θα με θυμιθείς...

aristent
16-12-10, 21:33
Χριστοφορε κατ'αρχην σε ευχαριστουμε που μας ανοιγεις την καρδια σου!!!

Για τα θετικα και τα αρνητικα της επιλογης σου ειναι κατι που ζυγιζεται πιο "ευκολα"απο το ηθικο διλημμα που εχεις απεναντι στο γιο σου.

Προσωπικα πιστευω οτι εαν εσυ θα εισαι χαρουμενος και ευτυχισμενος θα ειναι και το παιδι σου!οποτε κανε αυτο που θα αποφασισεις ζυγιζοντας τα αλλα θεματα και μην βαζεις στη ζυγαρια καθολου το γιο σου ,οχι γιατι δε σε νοιαζει αλλα γιατι δεν θα ηθελε ποτε να σταθει εμποδιο στις επιθυμιες σου!!!thumb
Χωρις να ξερω το παιδι σου πιστευω οτι θα ειναι περηφανος για το μπαμπα του οταν κερδιζει και θα ειναι η παρηγορια οταν χανει!!!.....ναι Χριστοφορε να δεχεσαι και την ηττα,αυτη σε πεισμωνει για την επομενη ΝΙΚΗ!!!!

Κωνσταντίνος
16-12-10, 21:54
Μπες στην πίστα και κάνε τον γιό σου περήφανο για τον μπαμπά του.
Αν και απο τον γραπτό λόγο σου, είναι βέβαιο πως έχει αρκετούς λόγους να είναι περήφανος ήδη.

Κοίτα να μείνεις ευχαριστημένος απο την επίδοση σου, ασχέτως νίκης ή ήττας. Αυτό μετράει !!!

Nino
16-12-10, 23:00
O γιατρος σε αυτα που ειπε εχει απολυτο δικηο!και απο μονος του θα δημιουργησει τα ενδιαφεροντα του και αυτα θα αλλαξουν δεκαδες φορες οπως σε ολα τα παιδια.
Καθε ηλικια εχει και τα δικα της ο γιος μου εμενα ξεκινησε απο ταε κβο ντο για μερικα χρονια και τωρα κανει ping pong.
Να κανεις αυτο που θελεις και να θεωρεις τον εαυτο σου ιδαιτερα τυχερο που εχεις τετοια υποστηριξη,και να θυμασαι καλα δυο πραγματα
Θα κανεις τον γιο σου περηφανο και θα λεει και θα δειχνει Αυτος ειναι ο Μπαμπας μου!!!
και δευτερον κατι που σημερα δειχνει ακατορθωτο ή απιστευτο αυριο μπορει να ειναι αλλιως.
Φυσικα μιλαω για την εξελιξη και την προοδο της ιατρικης.
Με το καλο και καλους χρονους!!!

5555
16-12-10, 23:27
Οπως ειπε ο Νινο και ο Νικος αν τον μυησεις θα εχει ο μικρος ενα σουπερ μπαμπα
Εαν οι κανονισμοι το επιτρεπουν βαλε τον παιδαρο συνοδηγο ή εστω πισω, μη το στερησεις

υ.γ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΣΙΕΣΕΛ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΓΕΜΙΖΕΙ ΓΚΟΜΕΝΕΣ.
Μπραβο σου κατα το αλλα

chief
16-12-10, 23:31
Κατ αρχην σας ευχαριστω ειλικρινα για τις απαντησεις.
Να πω επησης οτι δεν κομπλαρω να γραφω και να λεω τα προσωπικα μου. Ετσι ειμαι εγω. Οτι εχω το βγαζω...

Οταν γεννηθηκε ο μικρος και αναγνωρισαμε το προβλημα του, περα απο το τρεξιμο στους γιατρους αποφασησαμε με την γυναικα μου οτι δεν θα του επιτρεψουμε (σε λογικα πλαισια) να μας εκμεταλευτει ή ακομη και τον οποιοδηποτε βρισκοντας παντα ως προφαση και δικαιολογια το προβλημα του.

Δεν του δειχναμε οτι εχει προβλημα, αντιθετως τον μεγαλωνουμε φυσιολογικά αφηνωντας τον να το ανακαλυψει σιγα σιγα μονος του. Πραγμα που γινεται και απ την μερια του.
Ετσι παρ ολες τις ανησηχίες μας σχετικα με το σχολειο αν θα βλεπει ή οχι, πηγε απο την πρωτη μερα και κολλησε το θρανιο του στον πινακα και ειναι τωρα ο καλυτερος μαθητης του σχολειου. Παρ ολο που ηταν ευκολο για μενα να του αγορασω εξοπλησμο για την ταξη που μεγεθυνει τα γραμματα απ τον πινακα δεν το εκανα για να μην τον κανω να ξεχωριζει μειονεκτικα απ τα αλλα παιδια και νομιζω δικαιωθηκα παρ ολο που δυσκολευτικε καπως στην αρχη να προσαρμοστει.
Αν το εκανα ισως να τον ευκολινα στον πινακα και να τον δυσκολευα μεγαλονοντας σε αλλα θεματα της ζωης αφου αθελα του θα εκμεταλευοταν το προβλημα του. Με το παραμικρο λαθος, αφέλια, οκνηρια κλπ δεν θα εφτεγε αυτος αλλα η οραση του. Ευτυχως εδω και 9 χρονια δεν ειχαμε ποτε αυτην την δικαιολογια ως ψεμα η ως ευκολη απαντηση.
Ηθελε να πάει Ταεκβοντο. Τον εστειλα. Οταν καταλαβε οτι δεν βλεπει τις κλοτσιες που του εδιναν μου ειπε οτι δεν του αρεσει και θελει να πάει κολυμπι. Οκ το εστειλα και πάει μια χαρα. Δεν κλαψουρισε ομως. Το δεχτικε οτι δεν τα καταφερνει στο ξυλο και τα καταφερνει στο νερο.

Ειναι πολλα τα παραδειγματα στην καθημερηνοτητα που βαριεμε να τα γραψω.
Ξερω οτι με τον να μην παω στους αγωνες ειναι λες και κανω το αντιθετο με αυτο που καναμε στο σπιτι μας τα τελευταια 9 χρονια. Να διακοψω την φυσιολογικη ροή των πραγματων ας πουμε...

Οπως εγραψε και ο Αρης δεν νιωθω τιποτα αλλο απο ενα ηθικο δηλλημα. Τυψεις απεναντι του δηλαδη και πιστεψτε με ειναι πολυ σκληρο και μπερδεμενο συναισθημα.

Απ την αλλη οπως εγραψε και ο Θωμας θα βρει τον δρομο του και θα κλεινει εκει που τον βολευει. Οπως για παραδειγμα στην κολυμβιση που εχει γινει μανιακος τον τελευταιο χρονο και τον βλεπω να γραφει σε κανα φορουμ με ψαρια σε λιγο καιρο. Θα εχει και nickname σιναγριδα ας πουμε...

Στα θετικα ειναι οτι μεγαλωνοντας τον παρακολουθω οτι ξεφευγει σιγα σιγα απο μενα και μακαρι να ξεφυγει και απο τα πιο πολλες μου συνηθειες και παθη.
Θα δουμε...Θα το συζητησω ξανα με την Τσιφουλα και θα δουμε αν θα κλαψει το CSL ή οχι...

Anyway σας τα κανα αεροστατα με τον μικρο.



Στην περιπτωση που αγωνιστω και κερδισω θα αφηερωσω την νικη στην Γιωργαρα, το κολληταρι μου. Ετσι για να σας την σπασουμε:D

και ουτε προκειτε να δωσω συνεντευξη σαν πρωταθλητης Κυπρου στο Κρητη TV οσο και να με παρακαλάει ο Μανος. :1:

Θα σκεφτω αν θα κανω την τιμη στο vespafans.gr να με τραπεζωσουν και να με τιμησουν αφου αμα νικησω ειναι σιγουρο οτι ο Βεσπακιας θα μου γινει τσιμπουρι για να με γνωρισει στους φιλους του και να καμαρωνει.:winkcool:

joseph
17-12-10, 01:53
Μπες στην πίστα και κάνε τον γιό σου περήφανο για τον μπαμπά του.
Αν και απο τον γραπτό λόγο σου, είναι βέβαιο πως έχει αρκετούς λόγους να είναι περήφανος ήδη.

Κοίτα να μείνεις ευχαριστημένος απο την επίδοση σου, ασχέτως νίκης ή ήττας. Αυτό μετράει !!!

Αυτο!!!

Ειμαι σιγουρος πως ο μικρος θα το χαρει πολυ!

Stamatis
17-12-10, 08:42
Δεν εχω ιδεα πως πρεπει να αντιμετωπιστει αυτη η κατασταση.
Οτι και να πω θα ειναι μ@λακια, υπαρχουν ειδικοι για τοσο σοβαρα θεματα.
Ομως, πιστευω πως τα παιδια (που δεν εχω) προσαρμοζονται.
Αν ησουν αστροναυτης δλδ θα παραταγες τη δουλεια σου;

Οσο για το θεμα του αγωνα, παντα Χριστοφορε, καποιος θα την εχει μακρυτερη.
Κανε τα κεφια σου και να το χαρεις που συμμετεχεις.
Ειναι πολυ αργα πλεον να το δεις σοβαρα σε επιπεδο πρωταθλητισμου, αλλα νωρις για να μην το κανεις για το κεφι σου.

GEORGE316
17-12-10, 08:59
σε ολο το συμπαν υπαρχει κατι που πολλοι απο εμας δεν το καταλαβαινουμε...ισορροπια. .
νομιζω οτι μεγαλωνετε το μικρο σωστα.δινοντας του ετσι τα εφοδια της κριτικης ικανοτητας και την αναγνωρισης των πλεονεκτηματων και των μειωνεκτηματων του.
η οποιαδηποτε ενασχοληση σου με χομπι(οπως οι αγωνες αλλωστε) σιγουρα μπορει να σε γεμιζει με τυψεις,ομως δεν θα επρεπε!
ειμαι σιγουρος οτι ο μικρος και θα γουσταρει που ο πατερας του τρεχει σε αγωνες και θα σε καταλαβει και θα σου συμπαρασταθει!

SuperSonic
17-12-10, 10:25
Kαντο για την αγορινα σου..Η σαν να το εκανε ο Γιος σου!
Μεγαλοντας θα καταλαβει και θα νιωθει περηφανος!

NickE60
17-12-10, 10:29
Χριστόφορε όπως λέει κι ο Κωστής αλλά και άλλοι, κάνε τον περήφανο και θα χαρεί 2 φορές ...είμαι σίγουρος πως είναι ήδη περήφανος για σένα για όλα τα υπόλοιπα που του προσφέρεις και για τη συμπαράσταση που έχει. Ένα 9χρονο παιδί έχει μεγάλη αντίληψη των πραγμάτων.. και θα αναπτύξει εύκολα άλλες ικανότητες που τον ευχαριστούν περισσότερο ..όπως λες είναι καλός μαθητής και σίγουρα θα γίνει και καλός κολυμβητής. Όταν μεγαλώσει λίγο και με την εξέλιξη της επιστήμης είμαι βέβαιος πως θα μπορέσει διορθωθεί σε μεγάλο βαθμό η όρασή του..

και μιας και άνοιξες την ψυχή σου θα σου πω κι εγώ ότι η μάνα μου 1.5 χρόνο πριν γεννηθώ εγώ και ενώ ήταν έγκυος στην αδελφή μου έπαθε μελιταίο πυρετό και στην επαρχία που βρισκόταν άργησαν πολύ να διαγνώσουν τι έχει με αποτέλεσμα να πάθει μια ύπουλη εγκεφαλική βλάβη η οποία με τα χρόνια χειροτέρεψε ...και το χειρότερο να γεννηθεί η αδελφή μου με διανοητική καθυστέρηση η οποία λόγω του ότι ήταν σε ελαφριά μορφή, (μπορεί δηλαδή να αυτοεξυπηρετηθεί και να επικοινωνήσει) διαπιστώθηκε στη 2α τάξη του Δημοτικού (γιατί δεν έπαιρνε τα γράμματα) και το ακόμα χειρότερο είναι πως μη γνωρίζοντας την κατάσταση αυτή ο πατέρας μου προχώρησε και σε 2ο παιδί (εμένα) ...αλλά εντάξει, στάθηκα τυχερός... είμαι ένα σφάλμα της φύσης... χεχε

..εδώ και πολλά χρόνια η μάνα μου είναι ήμι-κατάκοιτη, η αδελφή μου βοηθάει όσο μπορεί και ο πατέρας μου τραβάει 40 χρόνια τοσταυρό του μαρτυρίου, ο οποίος σταυρός, αν πάθει κάτι αυτός θα παραδοθεί σε εμένα...

μην τα συζητάς, υπάρχουν πολύ χειρότερα και δυσεπίλυτα προβλήματα... γι αυτό συνέχισε να τον κάνεις ευτυχισμένο αλλά και πρόσεχε ταυτόχρονα γιατί στο λέω απλά, είσαι η "κολόνα" του...

σορυ αν βάρυνα το κλίμα ..πιστεύω να ελάφρυνα λίγο τη δική σου θέση ...αν και ξέρω ότι είναι ευτυχία τελικά να μπορείς να βοηθάς και να προσφέρεις, ειδικά σε άτομα δικά σου που τα ζεις και βλέπεις την πρόοδο τους καθημερινά...

chief
17-12-10, 10:58
Εμενα το προβλημα ειναι οι τυψεις που πιθανον να νιωσω απεναντι του στο μελλον. Εχω και ενα φοβο δηλαδη οτι ισως με το να το κάνω αυτο θα ντρεπομαι να τον αντικρισω οταν μεγαλωσει γιατι δεν θελω σε ποτε να νιωσει σε κανενα σημειο κατωτερος του πατερα του.
Ευχομαι να μην εχω τα ματια μου ανοικτα εαν τυχει και ερθει τετοιο πραγμα.

Οταν γεννηθηκε και εμαθα για το προβλημα, πουλησα το Εβο2 και πουλησα και ενα Lancer 1500 4X4 που εφερα με παραγγελια απο την Ιαπωνια με σκοπο να το κάνω μετατροπη σε Εβο 6 Makinnen Edition και ο λογος ηταν ο πιο πάνω.
Αγορασα Τογιοτα κορόλα ντιζελ και ενα Νισσαν Μιστραλ και το επεζα γεροντακι. Το κρατησα για λιγα χρονια αλλα η αληθεια να λέγεται δεν ημουν ο εαυτος μου.
Με την παρότρηνση κυρίος της γυναικας μου πηρα το Μ3 αφου αφου και αυτη καταλαμβαινε οτι ειχα αναγκη απο αμαξι και με εβλεπε καταπιεσμένο.

Τελος παντων. Την Κυριακη του υποσχεθηκα εκδρομη στο Τροδος στο χιονοδρομικο και μου τα εχει πρηξει καθημερινά.
Εχει και ελευθερα δοκιμαστικα στην πιστα ομως...
Θα τον ρωτησω, τι θελει χιονια ή να παμε να δουμε τα δοκιμαστικα???

Απ την απαντηση θα εξαρτηθουν πολλα.:original:

Stamatis
17-12-10, 11:33
Το θεμα σου Χριστοφορε ειναι απλο.
Εσυ μπορεις να εισαι καλος με τα αυτοκινητα.
Ο μικρος μπορει να ειναι καλος π.χ στην αστροφυσικη.
Δεν υπαρχει θεμα μειονεκτικης θεσης.
Αν επαινεις τις προσπαθειες του με μετρο και του ανοιγεις μπροστα του τους σωστους οριζοντες, ολα καλα θα πανε.
Αν τα πηγαινει καλα σε κατι, φροντισε να τον ακολουθησεις στο δικο του γηπεδο που θα ειναι καλυτερος.
Ειμαι σιγουρος πως αν η εξισωση βγαζει ουδετερο αποτελεσμα (μια σου και μια του) ολα καλα θα ειναι.
Παντως ενα ψυχολογος που εχει παρακολουθησει το θεμα θα δωσει την καταληλη συμβουλη.
Εν προκειμενω η δικη σου κα&λα ειναι να τρεξεις.
Καντο λοιπον και μην μετανοιωνεις.
Σου ξαναλεω, αν ησουν αστροναυτης τι θα εκανες;

manos///3
17-12-10, 11:36
γιατι δεν θελω ποτε να νιωσει σε κανενα σημειο κατωτερος του πατερα του.


Α ρε αδερφε....μεγαλη κουβεντα ειπες παλι!

Nino
17-12-10, 12:46
<<γιατι δεν θελω ποτε να νιωσει σε κανενα σημειο κατωτερος του πατερα του.>>



Aυτο το συναισθημα συνηθως ειναι αποτελεσμα προβληματικης συμπεριφορας γονεων που θεωρουν τα παιδια τους κατωτερα των "προσδοκιων" τους συγκρινοντας ανομοιες καταστασεις σε διαφορετικες εποχες και συγκυριες.
Ισως το δευτερο μεγαλυτερο "εγκλημα" που μπορει να κανει ενας γονεας μετα την εγκαταλειψη.
Στη δικη σου περιπτωση δεν προκειται να συμβει και να δημιουργηθει τετοια κατασταση,ισα ισα που θα υπαρχει αμφιδρομη σχεση αγαπης και περηφανειας,του ενος για τον αλλο.
Και ξερεις κατι βρε chief(συγνωμη κιολας που "ανακατευομαι"),καλη η αυτοκινηση προσφερει συγκινησεις και αποτελει και τροπο ζωης(ποσοι τον αντιλαμβανονται ομως?),αλλα δεν χαθηκε και κοσμος αν καποιος δεν οδηγει ουτε η ζωη του ειναι ανολοκληρωτη, μη τρελαθουμε τωρα.
Υπαρχουν τοσα σπουδαια πραγματα στη ζωη που αυτο ειναι πταισμα!!
Απο την αλλη σαν συνοδηγος σε σενα παλι θα νιωσει και θα ευχαριστηθει απο μηχανοκινητες συγκινησεις ... και ξερουμε οτι στα ραλυ ο συνοδηγος κανει ολη τη δουλεια!!!

kplc16
17-12-10, 14:18
Χριστοφορε αλλες φορες με κανεις να χαμογελω κι αλλες παλι μου προκαλεις συγκινιση.

Σε καθε περιπτωση μπραβο σου.

Στο θεμα του γιου σου σου ευχομαι ολοψυχα συντομα να ξεπερασετε το προβλημα. Ειμαι σιγουρος οτι ο γιος θα ειναι μεγαλοψυχος σαν κι εσενα αρα θα ειναι χαρουμενος οχι μονο με αυτο που κανει ο ιδιος αλλα και και με τη δικη σου ευχαριστιση και χαρα.Συνεχισε να χαιρεσαι με τις δικιες σου χαρες και με τις δικιες του χαρες.Φροντισε να μοιραζεστε τον ελευθερο χρονο σας και απολαυστε τα χομπυ που μπορειτε να μοιραζεστε.

Ποτε μην τον αποθαρυνεις απο κατι και να στεκεσαι παντα διπλα του οπως και τωρα.Δινε του ολη σου την αγαπη οπως κανεις και τωρα.

Ειμαι σιγουρος οτι θα μεινετε για παντα δεμενοι και μακρυα απο τριβες αν γυνεχισεις με τον ιδο τροπο.

Για το θεμα των αγωνων την επιτυχια την εχεις σιγουρη γιατι και δεν εισαι κουλαδι(ετσι νιωθω) και καλο αυτοκινητο εχεις και λαμπρη οικογενεια εχεις να σε στιριζει.

Nikos
17-12-10, 14:22
Καλα ρε ....δε ντρεπεσαι λιγο ? Εχεις μουτρα και κυκλοφορεις ? Σου πηρε η πατατα το ΡΟΧΙΕΦΤΑ (που λενε και οι τάκουνες) το ρεκορ και καθεσαι και σκεφτεσαι το παιδι μελλοντικα ? Δε σκεφτεσαι οτι ΗΔΗ του εχεις δημιουργησει προβλημα που εχασες το ρεκορ και το παιδι δε θα εχει προσωπο να βγει στην κοινωνια της Λαρνακας ?
Αυτο ειναι προβλημα κυριε Χριστοφορε.......αντε ρε παρε πισω το ρεκορ να κανεις το παιδι περηφανο για τον πατερα του ...... ο μικρος θα ερχεται μαζι σου, θα ακουει....θα μυριζει.....θα βλεπει (πολυ περισσοτερο απ οτι νομιζεις με την καυλα που εχει με τ'αυτοκινητα) και να εισαι σιγουρος οτι θα κατευχαριστιεται μονο και μονο που θα συμμετεχει......μη κανεις πισω ουτε στιγμη .... go for it ρε μαγκα να λεμε και μεις οτι εχουμε ενα φιλο πρωταθλητη.

850CSI
17-12-10, 15:17
Οπως γραφει και ο τιτλος του θρεντ, με την νέα χρονια θα γινει στην πατριδα μου πρωταθλημα time attack.

Αφού εκανα ενα δικιμαστικό στην μικρη πιστα που εχουμε (προς το παρόν εδω) και αφου και εγω επαθα ο Ιδιος πλακα και δεν το Πιστευα (καπως ετσι το λέει νομιζω η Γιωργαρα) με τον χρονο που εκανε το αμαξι, σκεφτομαι με την νέα χρονια και με την παρακινηση γνωστων, φίλων και της οικογενειας μου να αγωνιστω στους 5 αγωνες που θα γινουν το 2011.

Πριν ενα μηνα σε ελευθερα χρονομετρημενα δοκιμαστικα αντιμετωπισα στην κατηγορία street legal διαφορα αρκετα δυνατα αμαξια οπως RX-7, EVO, STI που ηταν ολα φτιαγμενα με αναρτησεις, φρενα κλπ και ηταν ολα πάνω απο 450 αλογα και δεν ξερω αν βοηθησε η πιστα ή το αμαξι ή και εγω αλλα ημουν αρκετα πιο γρηγορος απο αυτους με αποτελεσμα να κάνω και ρεκορ γυρου της πιστας στην κατηγορία street legal που εξερουνται τα αγωνιστικά (που και απο αυτα εκανα καλυτερο χρονο).
Επειδη τα ρεκορ ειναι για να σπανε πριν μια εβδομαδα ενα RX7 μου εσπασε το ρεκορ και απο τοτε εχω σκασει.

Στα θετικα ειναι:
- Οτι θα κάνω κατι το οποιο πιστευω οτι εχω το ταλέντο και κατι που ηθελα να κανω απο μικρος
-Η παρακινηση που εχω απ ολους μου τους φίλους και ειδικα απο την οικογενεια μου και την γυναικα μου.


Στα "προβληματα" μου ομως ειναι:
- Δεν εχω εμπειρία απο αγωνες και απο σετ απ και ρυθμισεις. Η αληθεια να λεγεται ξερω οτι ολο το φόρουμ και ειδικα η κλικα των Μ3ακιδων θα με βοηθησει σε αυτα {θωμας, ΝικΜ3, Μανος, Αλεξ, Ευαγγελος(με αυτον πρεπει αναγκαστικα να πληρωνω τηλ αφου πμ γιοκ)}.
-Δεν μου αρεσει να χανω. Με πιανει μελαχγολία και στεναχωριεμαι. Αυπνος μενω για μερες εδω που τα λεμε αμα τυχει και χασω...
-Ειναι και το καθημερηνο μου αμαξι και δεν θελω να του κανω καμια σοβαρη ζημια γιατι εχω και την ειδικοτητα που και που να μην με χωράει ο δρομος...

Το Προβλημα που εχω ομως ειναι το εξης και ευχαριστως θα ακουγα και τις γνωμες σας.
Οπως πολλοι γνωριζεται ο μεγαλος μου ο γιος που ειναι 9 χρονων αντιμετωπιζει εκ γενετης προβλημα ορασης. Βλέπει περιπου 10% και με τα σημερινα δεδομένα δεν υπαρχει περιπτωσει να μπορει να οδηγα.
Προσπάθω καθημερινα οσο γινεται να του κρυβω το παθος που εχω με τα αμαξια και την ταχυτητα για να μην του μεταδωσω το μικροβιο αφου δεν θελω καποτε οταν και εαν δεν μπορει να οδηγα να ειναι δυστηχησμενος γιατι οπως και να το κανουμε σε πολλα πραγματα ολα τα αγορια εχουν προτυπο τον πατερα τους. Δεν νομιζω ομως να καταφερα και πολλα απ οτι βλεπω καθημερινα. Εχει και αυτος τρελα...
Ομως δεν θελω δηλαδη με το να με βλεπει να αγωνιζομαι με αμαξι να τον κανω μελλοντικα δυστηχισμενο αφου δεν θα μπορει να κανει κατι που πιθανον να αγαπησει.Δεν θελω να "επιβαρίνω" την κατασταση με λιγα λογια...
Ο γιατρος του μου ειπε να κανω αυτο που γουσταρω και απο μονος του θα καταλαβει μεγαλονοντας τι κανει και τι δεν κανει γι αυτον. Μου ειπε οτι δεν προκειτε να αγαπησει και να ασχοληθει με κατι που δεν θα εχει τις δυνατοτητες. Θα κανει πισω απο μονος του και δεν θα τον ενδιαφερει. Ετσι ειπε...
Τι να πω ρε παιδια... Οταν προκειτε για τα παιδια δεν υπαρχουν δηληματα. Αυτο ειναι σιγουρο. Δεν ξερω ομως αν του κανω κακο ή καλό. Εχω ειλικρινα μπερδευτει...

Τεσπα, αν το αποφασισω θα κραταω ενημερο το θρεντ με τα αποτελεσματα.:original:

ΟΟΟΟΟΟΟρε ΣΕφ ευχομαι να παν ολα καλα ρε αλλα οταν δεν παιρνει αλλο τ'αμαξι δεν θελει μεγαλα ρισκα στους χρονους ε?? Ξερω για να ρθης ως εδω σ'αυτο το μποστανι των σερρων παει να πη πολυ γουσταρεις μαχες πιστας.αλλα προσοχη στα μοιραια λαθη οχι εκει που δε παιρνη

chief
17-12-10, 15:42
Σας ευχαριστω ξανα ολους.

Με τον ΝικοΜ5 τα εχουμε πει αρκετες φορες και η γνωμη του εχει μεγαλο βαρος σε μενα και παντα την λαμβανω υπόψην

@Γιωργαρα, το εγραψα και πιο πισω αδερφε.
Στην περιπτωση που θα συμετάσχω, το πρωταθλημα το εχουμε σιγουρο. Και λέω το "εχουμε" αφου σε σενα θα το αφιερωσω. Θα σου στειλω και το κυπελο με κουριερ.
Ασε τον Τομι και τους αλλους να χτυπιουνται .

///M 850 CSI = Ferrari ,και ξερό ψωμι.

850CSI
17-12-10, 15:49
Σας ευχαριστω ξανα ολους.

Με τον ΝικοΜ5 τα εχουμε πει αρκετες φορες και η γνωμη του εχει μεγαλο βαρος σε μενα και παντα την λαμβανω υπόψην

@Γιωργαρα, το εγραψα και πιο πισω αδερφε.
Στην περιπτωση που θα συμετάσχω, το πρωταθλημα το εχουμε σιγουρο. Και λέω το "εχουμε" αφου σε σενα θα το αφιερωσω. Θα σου στειλω και το κυπελο με κουριερ.
Ασε τον Τομι και τους αλλους να χτυπιουνται .

///M 850 CSI = Ferrari ,και ξερό ψωμι.

thumb

PANOS-E60
17-12-10, 15:55
Χριστόφορε δεν έχει τύχει να σε γνωρίσω από κοντά, αλλά από τα κομμάτια σου που διάβασα εδώ, καταλαβαίνω πως έχεις μεγάλη καρδιά και θέλω να σου πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ. Εύχομαι να σου έρθουν όλα δεξιά ρε φίλε. thumb

Thomelef
17-12-10, 16:05
Χριστόφορε δεν έχει τύχει να σε γνωρίσω από κοντά, αλλά από τα κομμάτια σου που διάβασα εδώ, καταλαβαίνω πως έχεις μεγάλη καρδιά και θέλω να σου πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ. Εύχομαι να σου έρθουν όλα δεξιά ρε φίλε. thumb

καλά κατάλαβες πάνο...ο χριστόφορος είναι ψυχάρα...έχει καρδιά μικρού παιδιού.
γενικά είναι ο άνθρωπος που δεν ξέρει να λέει όχι, και οι άνθρωποι του είναι πολύ
τυχεροί που τον έχουν κοντά τους είναι ευλογία τέτοιοι άνθρωποι...το λέω και το
πιστεύω αυτό που λέω και δεν είναι καθόλου υπερβολή...
το μοναδικό κακό που έχει πάντως είναι πως είναι τόσο καλός που τον έχω ικανό
αν του πείς κατέβασε τα βρακιά σου να σε...αυτός θα το κάνει...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Nikos
17-12-10, 17:46
Σας ευχαριστω ξανα ολους.

Με τον ΝικοΜ5 τα εχουμε πει αρκετες φορες και η γνωμη του εχει μεγαλο βαρος σε μενα και παντα την λαμβανω υπόψην

@Γιωργαρα, το εγραψα και πιο πισω αδερφε.
Στην περιπτωση που θα συμετάσχω, το πρωταθλημα το εχουμε σιγουρο. Και λέω το "εχουμε" αφου σε σενα θα το αφιερωσω. Θα σου στειλω και το κυπελο με κουριερ.
Ασε τον Τομι και τους αλλους να χτυπιουνται .

///M 850 CSI = Ferrari ,και ξερό ψωμι.

Χριστοφορε μπες μεσα και παρε το ρεκορ πισω και να εισαι σιγουρος οτι μολις δωσεις στο μικρο να κρατησει το κυπελο του νικητη "θα τα δει ολα".......εισαι σουπερ περιπτωσαρα ρε φιλε.

aristent
17-12-10, 18:05
Χριστόφορε δεν έχει τύχει να σε γνωρίσω από κοντά, αλλά από τα κομμάτια σου που διάβασα εδώ, καταλαβαίνω πως έχεις μεγάλη καρδιά και θέλω να σου πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ. Εύχομαι να σου έρθουν όλα δεξιά ρε φίλε. thumb

+100000000!!!!!!thumb

manos///3
17-12-10, 18:31
Xριστοφορε στο θεμα μας τωρα.....

Μπαξε πανω την ΑST...πες μου μοντελο μπας και βρω ρυθμισεις ,410 ή 420?

Την επομενη Πεμπτη θα εχεις τα cup. θα σου πω αναλυτικα τι πιεσεις θα παιξεις..

Χρειαζεσαι μαλλον κοντο βημα εκει μεσα...Τι λες???

Τον Ιανουαριο θα ειμαι στα μερη σου για ΣΚ...θα κανουμε δοκιμες!

Θα τους φαμε ολους ρε ΡΕΚΟΡΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝ!!!!

chief
17-12-10, 19:06
Κατσε να δει το ποστ σου ο Alexk και θα στην στη πεσει :D

ΑST 4200 εχω Μανωλιό αλλα δεν νομιζω να θελω να χρειαζεται να την ξαναμπάξω.


Ασε που με τις ιδέες για τα σετ απ που εχεις θα μου κανεις το αμαξι σαν και ΑΥΤΟ :

https://www.youtube.com/watch?v=VVU-oXEwfIs&feature=player_detailpage

Nikos
17-12-10, 19:35
Χριστοφορε θα χρειαστείς επίσης ένα πολύ καλό κτηματομεσιτη......

chief
17-12-10, 19:51
Νικο , με κτηματομεσιτικο το αμαξι του Μανου και με τις ιδεες του στα σετ απ δεν χρειαζομαι τιποτε αλλο.

Στις Σερρες εκανα αγορα οχι οικοπέδου αλλα ολοκληρου κτηματος.

Και μην νομιζεις οτι ηταν δικό μου τα λαθος αφου ειμαι εμπειρος, σουπερ και απιαστος οδηγος οπως ολοι μας .

Το σετ απ του Μανου εφταιγε.

manos///3
17-12-10, 20:11
Θα ελεγα τωρα ποιανου το σεταπ εφταιγε και σε ποιο μερος του σωματος του........ακομα βγαζω χορτα απο το αμαξι! :tease:

gant
18-12-10, 01:39
Χριστόφορε, οπως έγραψαν και οι προλαλήσαντες, είναι μικρός ακόμη και σίγουρα θα διαφοροποιηθεί με το πέρασμα του χρόνου στις προτιμήσεις και τα ενδιαφέροντα του.
Ο μεγάλος μου γιός ήθελε μανιωδώς στα 10 του κιθάρα, μετά 2 χρόνια την παράτησε.
Ο μικρός απ τα 13 του μέχρι τα 15 μάθαινε μπουζούκι και μέχρι σε ορχήστρα ήθελε να τον βάλει ο δάσκαλος του. Του πέρασε κι αυτουνού και το μπουζούκι αράχνιασε στο στάντ. Είχε τρέλλα με τα αυτοκίνητα, μάλλον από μένα, διάβαζε μανιωδώς τους 4τ, μέχρι και τα τεχνικά άρθρα, δεν αφήναμε ραλλύ για ραλλύ, αναβάσεις η αγώνες ταχύτητας. Για πρώτη φορά φέτος στα 23 του, δεν έδειξε ανάλογο ενδιαφέρον.
Κανε λοιπόν αυτό που ποθείς, το παιδί θα καμαρώνει για σένα και θα χαίρεται και μόνο του θα αξιολογήσει τα δικά του ενδιαφέροντα.

Thomelef
18-12-10, 09:07
άφησε τον να σε μανατζάρει και να σου δίνει οδηγίες...
έτσι τουλάχιστο μπορεί να τερματίσεις χωρίς απώλειες...:D:D:D

alexk
18-12-10, 11:38
Χριστόφορε προχώρα !
Είμαι σίγουρος ότι θα είναι περήφανος και χαρούμενος.


Κατσε να δει το ποστ σου ο Alexk και θα στην στη πεσει :D

Γιατί να την πέσω ? Για αγωνιστική χρήση σε μικρή πίστα μιλάς... οπότε ανάρτηση και κοντό διαφορικό έχει νόημα.
Έχεις σκεφτεί να παίξεις με σλικ ? :whistle:

chief
18-12-10, 12:40
Αλεξ, αν θα ξεκινησω θα παω οπως πηγα στα δοκιμαστικα που το αμαξι εκανε σουπερ χρονο με την μονη διαφορά οτι θα ειμαι με pilot cup 18αρια. Δεν εχω σκεφτει σλικς.

Αμα δω οτι εχω μεινει πισω ισως να βάλω την αναρτηση αφου την εχω που την εχω στο γκαραζ και κάθετε.
Για διαφορικό αν και στην μικρη πιστα κάνει, ουτε που το σκέφτομαι αφου το αμαξι ειναι καθημερινό.

manos///3
18-12-10, 15:52
Για διαφορικό αν και στην μικρη πιστα κάνει, ουτε που το σκέφτομαι αφου το αμαξι ειναι καθημερινό.

Διαλεξε.....ή κατεβαζεις χρονο και γινεσαι ο απολυτος ρεκορμαν ή απλα κανεις τη πλακα σου.

Τουλαχιστον ενα 3.91 δεν θα ηταν τοσο κακο!

chief
18-12-10, 18:29
Αφου και την πλακα μου εκανα και πλακα στα τερατα εκανα και ρεκορτμαν εγινα με με το μαμα διαφορικό.

Τι θες δηλαδη, να βαλω το κοντο και να μην ερχετε κανεις στην πιστα ? Να αποτρεψω τον κοσμο που ασχολείται με τον μηχανοκινητο αθλητισμο θες?
Μην σου πω οτι σκεφτομαι να μην βαλω τα καινουργια λαστιχα που ερχονται. Ετσι για να εχει λιγο συναγωνισμο...

Δεν πρόκειται να γινω εγω η αιτία να χαλάσει ο θεσμός του time attack τωρα που ξεκινησε στην Κυπρο.
:pimp:



ps. τωρα που το σκεφτομαι ενα 4.10 δεν θα ηταν ασχημη ιδεα να το εχω στο γκαραζ...Οτι πρεπει για εκεινη την πιστουλα.
ποτε ερχεσε ειπαμε????

manos///3
29-01-11, 11:17
Δειτε το σε 1080p


https://www.youtube.com/watch?v=dJhjf4kPAWU

aristent
29-01-11, 12:35
WOW!!!ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΤΑΤΟ!!!!
Εδω Μανο πραγματικα φαινεται οτι πας γρηγορα και ας μην ειχες....εξοδο/τετακε κλπ.!!!
Μπραβο!!!

ΥΣ.ο Σεφ κραταει το χειροφρενο?...η κρατιεται απο αυτο?...

chief
29-01-11, 12:37
Μια χαρα τα πηγες για κουλαδι Α΄εθνικης που εισαι.

Η καμερα πάντως ειναι πολυ καλη.

Το ασχημο με τις κάμερες ειναι οτι στην ουσία δείχνουν μονο πολυ λιγα απ αυτα που γινονται την στιγμη που το αμαξι και ο οδηγός τα δίνουν ολα στην πιστα.

Δεν μπορει καποιος που βλέπει ενα βίντεο να μπει στο κλιμα που υπάρχει μες το αμαξι.

Λειπει βασίκα η αίσθηση της επιταχυνσης, των φρενων, οι μικροδιορθωσεις, τα λαθη, η συμπεριφορά του αυτοκινητου, κλπ.
Με λιγα λογια ανδρεαλινη δεν υπαρχει και η καμερα δεν μπορει με τιποτα να το γραψει αυτο και να βαλει αυτον που βλέπει το βιντεο εστω και λιγο "μεσα" στο αμαξι.

manos///3
29-01-11, 13:32
O Mιχαλης με το παρα πολυ δυνατο Integrale!!!!

Δειτε σε 720p


https://www.youtube.com/watch?v=-dbcJek1wm0

chief
29-01-11, 14:06
Τι κτηνος ειναι αυτο.
Η εξεληξη του group B ειναι.
700 αλογα και ο ανθρωπος παλευει με το αμαξι.

manos///3
29-01-11, 14:19
Πραγματικα δε παλευεται!!!

Θα ηθελα να το δω σε hillclimb....χαραμιζεται εκει μεσα...

chief
29-01-11, 14:28
Πριν 2 χρονια ο Μάικ πηρε το πρωταθλημα Hilclimb εδω.

Τωρα υπαρχουν και 3-4 καλυτερα αμαξια, που τα εχει φτιαξει παλι αυτός...

manos///3
29-01-11, 14:47
https://img440.imageshack.us/img440/7743/img13601.jpg (https://img440.imageshack.us/i/img13601.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

manos///3
29-01-11, 14:52
https://img21.imageshack.us/img21/4118/img1361qs.jpg (https://img21.imageshack.us/i/img1361qs.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

manos///3
29-01-11, 14:53
https://www.youtube.com/watch?v=m7_2_qvHCzA

manos///3
29-01-11, 14:54
https://www.youtube.com/watch?v=FhjlKux0788




https://www.youtube.com/watch?v=952a8R5uU0c

m-power_01
29-01-11, 17:26
καποιοι φαινεται να περασαν πολυ ωραια!!! Μπραβο ρε παιδια!
Παντα τετοια!

aristent
29-01-11, 18:05
Μια χαρα τα πηγες για κουλαδι Α΄εθνικης που εισαι.

Η καμερα πάντως ειναι πολυ καλη.

Το ασχημο με τις κάμερες ειναι οτι στην ουσία δείχνουν μονο πολυ λιγα απ αυτα που γινονται την στιγμη που το αμαξι και ο οδηγός τα δίνουν ολα στην πιστα.

Δεν μπορει καποιος που βλέπει ενα βίντεο να μπει στο κλιμα που υπάρχει μες το αμαξι.

Λειπει βασίκα η αίσθηση της επιταχυνσης, των φρενων, οι μικροδιορθωσεις, τα λαθη, η συμπεριφορά του αυτοκινητου, κλπ.
Με λιγα λογια ανδρεαλινη δεν υπαρχει και η καμερα δεν μπορει με τιποτα να το γραψει αυτο και να βαλει αυτον που βλέπει το βιντεο εστω και λιγο "μεσα" στο αμαξι.

Εχεις δικιο Χριστοφορε,αλλα ισως η ποιοτητα της εικονας /ηχου δωσαν μια αλλη αισθηση ,καλυτερη απ'αυτη που ειχα δει στο βιντεο του Μανου πριν λιγο καιρο και ετσι πιστευω οτι φαινεται η υπερπροσπαθεια που φυσικα δεν συγκρινεται με τιποτα απο το να εισαι μεσα στην πραγματικοτητα!thumb

Παρ'ολα αυτα για δωστε νουμερα,ρεκορ πιστας, εαν υπαρχουν για του λογου το αληθες,δηλ.πηγε καλα?εστρωσε το οχημα απο ρυθμισεις?
Οτι ομως αποτελεσμα εβγαλες απο την δικη σου οδηγηση,γιατι ο Μανος σε δεξιοτιμονο εχει ελαφρυντικα.....αν και δεν τον ειδα να πτοητε!!!:thumbsup:

ΥΣ.ετσι για πλακα βαλε και το χρονο της Δελτονα των 700 αλογων!!!:thumbsup::thnx:

chief
29-01-11, 19:43
Ρεκορ αγωνιστικου πιστας εχει το impreza που ειναι στο βιντεο με 53.2
Ο Μάικ και το Lancia στο βιντεο κανει 54.5

Ρεκορ μη αγωνιστικου αυτοκινητου εχει ενα RX 7 (με φουλ πρειφεριακα φυσικα ) με 56.7
Ρεκορ δικο μου (που ειμαι δευτερος μεχρι στιγμης ) 57.2.

Το αυτοκινητο με το καμπερ που το δωσαμε δουλεψε πολυ καλα και ο χρονος κατεβαινει κι αλλο. Εδω να ευχαριστησω τον Μανο και τον NickM3 για τις συμβουλές, τα τηλέφωνα και τον χρονο τους. Μεχρι και με τον ευθυγραμμισά μου ηταν online.

Ο Μανος τα πηγε εξερετικα για πρωτη φορα με δεξιοτιμονο και πρωτη φορά στην πιστα.
Ειναι πιο εμπειρος και καλυτερος οδηγός απο μενα. Το εχω γραψει σε αλλο και σε ποστ.
Ο κρητικός ειναι σουπερ οδηγός.




Οσον αφορα τον χρονο του...Ξεκινηστε το βιντεο, παρτε χρονομετρα και δειτε πως του εχω κανει τον κ@λο ρεκτιφιέ :tease::v::1:
Με παρακάλεσε να μην ανέβω στις Σερρες γιατι φοβατε μην του κόψω την καριέρα.

Thomelef
29-01-11, 20:33
πωπω ρε μλκς...πολύ ωραία περάσατε παλιοκουφάλες...
συμπέθερε, εκεί που είσαι με το καπό ανοιχτό, μου θυμίζεις την ταινεία
fast and furious ρε...
υγ. το βιντεάκι γιατί δεν μπορούμε να το δούμε και λέει πως είναι απόρρητο???

manos///3
31-01-11, 12:06
Οδηγωντας το csl του Χριστοφορου ,εμεινα εκπληκτος απο τα φρενα. Καμια σχεση με τα εργοστασιακα ,τοσο σε αισθηση στο στοπερ -χαχαχαχαχα- οσο και σε αποδοση μετα απο πολλα και δυνατα φρεναρισματα. Πιστευω ειναι η καλυτερη βελτιωση που μπορει να γινει σε ενα Μ3...μονο αυτο του λειπει......!

Επισης η οδηγηση απο τη δεξια μερια ειναι κατι πολυ περιεργο...στη πιστα το συνήθισα σε λιγα λεπτα...στο δρομο ομως νομιζα πως ερχονταν ολοι πανω μας!

Τελος το csl ειναι απιστευτο οδηγικα ακομα και μεσα σε πιστα καρτ...Εχεις καταπληκτικο feedback και νιωθεις καθε εκατοστο προσφυσης που χανεται και διορθωνεις με μεγαλη ευκολια χαρις στο γρηγορο τιμονι...Τελικα τα κιλα ειναι μεγαλη υποθεση στην motorsport αυτοκινηση.
Ειμαι πεπεισμενος πια πως το σασι δουλευει αψογα μονο με τα cup ελαστικα. Ολα τα αλλα ειναι μετριοτητες.

Kornilia Tsopana
31-01-11, 12:11
Μπράβο παιδες, πολύ ωραία βιντεάκια.

Μάνο πολύ ωραίο και στρωτό οδήγημα, αν εμενες για ακόμα ενα Σαββατοκυριακο και πηγαινες ξανά, ανετα θα κατεβαινες στο 56,+.

manos///3
31-01-11, 12:17
Μπράβο παιδες, πολύ ωραία βιντεάκια.

Μάνο πολύ ωραίο και στρωτό οδήγημα, αν εμενες για ακόμα ενα Σαββατοκυριακο και πηγαινες ξανά, ανετα θα κατεβαινες στο 56,+.

Eυχαριστω φιλε μου!

Με το δικο μου ναι...θα κετεβαζα....με του Χριστοφορου μαλλον οχι...ειναι γνωστο σε ολους πως τα δεξιοτιμονα εχουν λιγοτερα αλογα...

chief
31-01-11, 12:43
Μπράβο παιδες, πολύ ωραία βιντεάκια.

Μάνο πολύ ωραίο και στρωτό οδήγημα, αν εμενες για ακόμα ενα Σαββατοκυριακο και πηγαινες ξανά, ανετα θα κατεβαινες στο 56,+.
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Συνεχίστε τα ονειρα.
Αμα καταφερει ο Mike Tyson της πιστας, ο πρωταθλητης, ο πιλότος,ο χεράς, ο νάμπερ ουάν να καμει 56+, ...θα ακολουθησουν και οι υπόλοιποι:thefinger:

Eυχαριστω φιλε μου!

Με το δικο μου ναι...θα κετεβαζα....με του Χριστοφορου μαλλον οχι...ειναι γνωστο σε ολους πως τα δεξιοτιμονα εχουν λιγοτερα αλογα...
προς το παρόν, κλαμα ο Κρητικός.......
χιχιχιχιχι

Kornilia Tsopana
31-01-11, 12:50
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Συνεχίστε τα ονειρα.
Αμα καταφερει ο Mike Tyson της πιστας, ο πρωταθλητης, ο πιλότος,ο χεράς, ο νάμπερ ουάν να καμει 56+, ...θα ακολουθησουν και οι υπόλοιποι:thefinger:

προς το παρόν, κλαμα ο Κρητικός.......
χιχιχιχιχι

Σάββατο θα πάμε (ελπίζω να μην βρέχει), ολα θα κριθούν το Σάββατο.:thumbsup:

Το θέμα chief μου ειναι οτι ''ΟΛΟΙ'' μαζί κάναμε 56,2 αμα σου ''στήσαμε'' το αμάξι και μετα!! :th_Laie_67-1::whistle::thumbsup:

chief
31-01-11, 13:19
57.2 ειναι ο χρονος.
Η αληθεια να λέγετε ειναι οτι ο καλός χρόνος που κανει το αμαξι ειναι αποτέλεσμα ΟΛΩΝ όσων βοηθησαν στο σετ απ.
Απο μονος μου και με τις γνωσεις που ειχα δεν υπηρχε περιπτωση να κανει το αυτοκινητο αυτο τον χρόνο.