PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακη ή Αναλογικη οδηγηση και αυτοκινητα?



z3 2.2
11-12-10, 20:33
Ανοιγω θεμα που μου αρεσει πολυ και εχει αρκετο ενδιαφερον.
Ψηφιακη ή αναλογικη οδηγηση?
Εξηγουμαι αμεσως
-Ψηφιακη Οδηγηση=GTR
-Aναλογικη Οδηγηση=Caterham

Ακραια και τα δυο αλλα τα βαζω ετσι για να γινω αμεσως αντιληπτος.
Δεν συγκρινω αυτοκινητα και ουτε θελω.
Συγκρινω σχολες.
Ειστε υπερ του Bill Gates για συνοδηγο?
Η πιστευετε οτι ενα καλο συνολο χωρις πολλα τζιβιτζιλικια και ενα ζευγαρι χερια ειναι καλυτερα?

Υπαρχει ενδιαφερον για κουβεντα λοιπον?

Κωνσταντίνος
11-12-10, 20:44
Ναι πολύ ακραία.
Προσωπικά δεν είμαι ούτε του "Σπαρτιάτικου", αλλά ούτε και του "κιτ, έλα εδώ".
Να΄χουμε και ένα κλίμα, έναν ηλεκτρ.παράθυρο, 3-4 στοιχειώδη πράγματα που σε διευκολύνουν και δεν αποσπάται η προσοχή σου απο την οδήγηση.
Πάντως αν διάλεγα ένα απο τα δύο για να "γυρίσω" μια πίστα θα διάλεγα τον Άγγλο.

Χρίστος
11-12-10, 20:48
Στη πιστα θα μαθεις και θα ευχαριστηθεις οσο τπτ αλλο με το Caterham(αναλογικη)
Στο δρομο πρεπει να εχεις το GTR(ψηφιακη) για να σε προστατευει απο λαθη, ατυχηματα,κακοτοπιες.

z3 2.2
11-12-10, 20:51
Κωνσταντινε μην πιανεσαι τοσο με τα αυτοκινητα.
Δες το λιγο πιο απλα.
Σου αρεσει να εχεις την επιλογη τριων διαφορετικων σετ απ αναρτησεων με ενα κουμπακι?
Η θα το προτιμουσες πιο απλο απο θεμα επιλογων αλλα και πιο αμεσο ?

Δεν ειναι κακο ουτε το ενα αλλα ουτε και το αλλο.
Η καθε σχολη εχει κατι να προσφερει με το αντιστοιχο τιμημα παντα.

SuperSonic
11-12-10, 20:53
Βασικα δεν ειναι θεμα τι μας αρεσει.. σιγουρα σε ολους αρεσει η αναλογικη αλλα το θεμα ειναι οτι η αναγκες ειναι αλλες και ΠΟΛΛΕΣ που αφηνεις κατα μερους τα αναλογικα μιας και δεν εισαι καθε μερα στην πιστα και κοιτας την διευκολυνση σου στην δυσκολη καθημερινοτητα.

Σαφως και το αναλογικο ειναι ποιο ωραιο για εναν λατρη τις οδηγησης!

Κωνσταντίνος
11-12-10, 20:58
Κωνσταντινε μην πιανεσαι τοσο με τα αυτοκινητα.
Δες το λιγο πιο απλα.
Σου αρεσει να εχεις την επιλογη τριων διαφορετικων σετ απ αναρτησεων με ενα κουμπακι?
Η θα το προτιμουσες πιο απλο απο θεμα επιλογων αλλα και πιο αμεσο ?

Δεν ειναι κακο ουτε το ενα αλλα ουτε και το αλλο.
Η καθε σχολη εχει κατι να προσφερει με το αντιστοιχο τιμημα παντα.

Ναι, τώρα έπιασα ακριβώς το δίλημα που μας έθεσες.
Νομίζω πως θα έπερνα το default (άμεσο) σετ απ, παρά να μπλέκω με κουμπάκια και να διαλέγω ανάλογα την κατάσταση.

z3 2.2
11-12-10, 21:06
Οι τασεις των μεγαλων εταιριων?
Ferrari με Porsche για παραδειγμα.
Σαφως και η Ferrari στηριζει πολυ τα αυτοκινητα της στους ηλεκτρονικους διαυλους επικοινωνιας μεταξυ των εξαρτηματων τους.
Κιβωτια και αναρτησεις ξαδερφια της F1 στην υπηρεσια μας.
Η Porsche απο την αλλη οχι και τοσο.
Επιμενει να εχει το μοτερ πισω απο τις πισω ροδες και καταφερνει παρ ολα αυτα να εχει ενα απο τα καλυτερα γκριπ...
Χωρις τετοιου ειδους "βοηθειες"

Κρυφαια και τα δυο και το καθενα ανταξιο του αλλου,αλλα απο διαφορετικες σχολες ;)

NickE60
11-12-10, 22:54
Να "ακούει" απο γκάζι, τιμόνι, φρένα, να στροφάρει ψηλά, να είναι καλοστημένο για τα γούστα μου, να στριγγλίζουν τα πίσω λάστιχα ταυτόχρονα και όσο θέλω ...κι ας έχει και ψηφιακή αεροσυνοδό μέσα ...δεν με νοιάζει καθόλου ..αρκεί να έχει mute και blank screen mode για να αποτρέπονται οι παρεμβολές όταν χρειαστεί..

nikos1400
11-12-10, 23:57
Σαφως αναλογικη.

Να εχουμε ομως ενα υδραυλικο τιμονακι και υδραυλικα φρενα οπωσδηποτε, ε ?
Μην παλευουμε με 4,0 στροφες τιμονι...

Αλλα γενικα ειμαι των παλιων δοκιμασμενων λυσεων.

Leonidas_E39
12-12-10, 00:42
Στη πιστα θα μαθεις και θα ευχαριστηθεις οσο τπτ αλλο με το Caterham(αναλογικη)
Στο δρομο πρεπει να εχεις το GTR(ψηφιακη) για να σε προστατευει απο λαθη, ατυχηματα,κακοτοπιες.


Συμφωνω απολυτα.:thanks:

kplc16
12-12-10, 08:27
ετσι οπως θετεις το ''δημοψιφισμα'' ψιφιζω λευκο.

θελω ενα δυνατο αυτοκινητο για τις μετακινισεις εκτος Θεσσαλονικης(δε συχναζω στα μπουζουκια)

Θελω ενα i10 για τις εντος Θεσσαλονικης μετακινισεις .

Αν ειχα κι ενα caterham για τη πιστα θα ηταν ολα τελεια

Samaro
12-12-10, 08:53
Αν μιλάμε για διασκέδαση σε πίστα η σε ιδανική διαδρομή, και οχι για διαδρομή σπίτι δουλειά, super market, τότε ως γνήσιος αυτοκινητόσαυρος, υποστηρίζω τα Old fasion αυτοκίνητα.
Με τρελαίνουν τα παλιομοδίτικα της εποχής μου. Αυτά στα οποία ο οδηγός δεν χρειαζόταν να ξέρει Play station και Windows για να τα οδηγήσει.
Και αν βρωμάει και Castrol το καυσαέριο......:original:

PANOS-E60
12-12-10, 09:55
Χωρίς να θέλω να παραστήσω τον σκληροπυρηνικό της αγνής αίσθησης οδήγησης, ρίχνω ψήφο προτίμησης στην "αναλογική" με τό εξής απλό σκεπτικό : "αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε δεν μπορείς ούτε με 500". Το δανείζομαι από την υπογραφή συμφορουμίτη μας (bimmer-corfu) και με εκφράζει απόλυτα.

Αν δεν μπορώ να ξεζουμίσω το ε46 318, τι να το κάνω το ε92 Μ3 ...? thumb

Vasilis
12-12-10, 10:30
εγω παλι θελω τα μπλιμπλικια μου ρε παιδια...

οχι τοσο για να με βοηθουν στις κακοτοπιες (οπως εγραψε ο ΑCEMAN)


Αλλα να...κουμπακια απο δω...φωτακια απο κει...με εξιταρουν!:th_Laie_67-1:


οσον αφορα την φηφιακη αεροσυνοδο που λεει ο Νικολας...κ αυτην θα την ηθελα αρκει να χε κ mute πανω της...:th_Laie_67-1:

περαν της πλακας!

δεν νομιζω οτι εχω την ικανατητα να ''υπερβαλλω'' με τα οποιοδηποτε αυτοκινητο , αν δεν εχει εγκατεστημενα τα ηλεκτρονικα του...

αρα ψηφιζω την φηφιακη λυση...(ποτε δεν ξεχνω ομως κ την αλλη...στα καρτ ας πουμε- οταν χωρουσα...:th_Laie_67-1:):rally:

stef
12-12-10, 10:47
Το καλύτερο παράδειγμα αναλογικκής οδήγησης αλλά και με ευκολίες για να είναι ανθρώπινο είναι τόσο το CSL της ΒMW όσο και το GT3/GT3 RS- GT2/GT2 RS της Porsche
Tα έχουν ΟΛΑ όσα χρειάζομαι από ένα πραγματικά σπορ αυτοκίνητο
Πολλά μπιμπλίκια-φρου φρου και αρώματα δεν με τρελλαίνουν...

EVERGET
12-12-10, 15:22
Υπάρχουν πολλά καλά σπορ αυτοκίνητα με μεγάλες δόσεις ηλεκτρονικών και τεχνολογίας που μπορούν να προσαρμόζονται στο στιλ οδήγησης που αναζητάς κάθε στιγμή. Εάν λοιπόν μιλάμε για ένα καλό σύγχρονο σπορ αμάξι όπως τα Μ, τα ferrari ή το GTR, δεν με χαλάει η τεχνολογία αφού ΄μπορεί να δώσει πολλαπλές προσωπικότητες σε ένα αμάξι. Έτσι λοιπόν αντί να έχεις ένα αμάξι για πίστα, ένα για ταξίδια, ένα για την πόλη, κλπ μπορείς με το πάτημα ενός κουμπιού να ρυθμίζεις τα πάντα ανάλογα με τη διάθεση και τα θέλω σου! Όταν λοιπόν δίνεις ένα σκασμό λεφτά είναι κρίμα να παίρνεις κάτι με περιορισμένη χρηστικότητα! Ναι στην τεχνολογία λοιπόν αλλά με προυπόθεση να μην ευνουχίζει το αμάξι!

nikos1400
12-12-10, 23:46
Εγω μετανιωσα, μπορω ?

Λοιπον, θελω οτι εχει αυτο, αλλα χωρις να χαλαει.

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=5592

thumb

manos///3
12-12-10, 23:57
Το αμπαρθακι μου εδω και 8 μηνες εχει προβλημα με το ''esp'' (δε θυμαμαι πως το λενε στη φιατ) και δεν παω να το διορθωσω. Το προτιμω λοιπον ετσι με βλαβη , να οδηγω εγω στο οριο και οχι το αμαξι εμενα...

Στο μ3 θελω να βγαλω το abs εκτος ,για πιστα βεβαια.

z3 2.2
13-12-10, 00:54
ειναι γεγονος οτι οσο πιο ανοθευτο ειναι ενα αυτοκινητο απο πλευρας ηλεκτρονικων βοηθηματω τοσο πιο απολαυστικο γινεται.
τι γινεται ομως με τις σπορ κατασκευες που εχουν και διαφορες επιλογες στην επενβατικοτητα των ηλεκτρονικων τους?
μηπως ειναι καλυτερα?
μηπως βοηθανε στην εκμεταλευση των ηδη καλων χαρακτηριστικων τους ή απλα προσθετουν μια ακομα περιτη ευκολια?

Dimzan
13-12-10, 03:20
Δε μου αρεσουν σε αυτη την περιπτωση η απολυτη επιλογη.

Κατ εμε το ιδανικο ειναι να υπαρχουν τα ψηφιακα συστηματα στις υπηρεσιες μας. Δηλαδη:

Εχω esp οταν το θελω εγω. Αν το βγαλω εντελως και τσακιστω εγω θα φταιω. Μου τη σπανε αμαξια που δεν το απενεργοποιουν πληρως.
Εχω abs οταν το θελω. Οχι να τραβαω χειροφρενο και να τρελαινονται οι αισθητηρες. Υπαρχει και η ελεγχομενη ολισθηση ακομα και με φρενο
Εχω ηλεκτρογκαζο οταν το θελω. Εδω εξηγουμαι: Παταω γκαζι και πιανει αμεσως, και οχι μετα απο 5 χρονια. Να μην χρειαζεται sprint booster ρε παιδι μου. Ας το εχει απ τη μανα του με κουμπι.
Εχω σκληρες αναρτησεις οταν θελω, και μαλακες οταν βαριεμια να οδηγησω. Γινεται αλλα ειναι ακριβο. Το να βαλω αναρτησεις κουτσουρα για δυο τρεις στροφες απο τα 10 χλμ τη μερα εινια λιγο αχρηστο και καθολου πρακτικο-ανετο. Κι ομως φοραω κι εγω bilstein κιτρινα....


Γενικα η τεχνολογια ας υπαρχει αλλα να μπορει να απενεργοποιειται.

Νομιζω οτι ο Ζ3 2.2 ανοιξε το αρθρο εχοντας σαν ιδεα οτι τα στα αμαξια βαζουν ηλεκτρονικα επειδη χωρις αυτα ειναι απροβλεπτα λογω κακου στησιματος.


Προσωπικα θελω σωστο στησιμο και σωστα ηλεκτρονικα που να μπορω να απενεργοποιησω πληρως. Δες πχ στο ΕΒΟ πως ρυθμιζει το esp, στις νεες μηχανες το abs κλπ κλπ. Νομιζω οτι ειμαστε σε καλο δρομο παντως

Samaro
13-12-10, 08:33
Γιατί το λες αυτό ;; Τα αυτοκίνητα της BMW με πληθώρα ηλεκτρονικών συστημάτων έχουν κακό στήσιμο ;;

ghost-rider
13-12-10, 09:50
Ετσι οπως το θέτεις...
4κινηση, κατανομη 50-50, τουρμπο και κυβικα...
Δεν νομιζω οτι θα με χαλασει το datsun. Εγω σχεδιαστικα το απεχθανομαι. Αλλα αν ειναι να παγωσουμε παρεα το χρονομετρο(κατι που δεν θα γινει με το caterham...) θα το προτιμησω.
Εξαλλου ολα υποκειμενικα ειναι. Εκτος απο το χρονομετρο.
Θα το ριξω στην ψηφιακη λοιπον...
Θεωρωντας παντα οτι μπορω σε αυτη την κατηγορια να επιλεξω πολυ πιο αξιολογα αυτοκινητα απο το datsun...

bill_m3
13-12-10, 09:52
Και εγώ θέλω να έχει όλα τα ηλεκτρονικά, αλλά να μου δίνει την δυνατότητα να πατάω το off όποτε θέλω!!!!

Πιστεύω ότι αυτό είναι και το καλύτερο.

ghost-rider
13-12-10, 10:07
Τα περισσοτερα αυτοκινητα στην κατηγορια ιπποδυναμης του Nissan εχουν αυτη τη δυνατοτητα bill...
audi rs5
bmw m3
mercedes c63 amg... Που θα ηταν και η επιλογη μου.
Γιατι δε μ αρεσει να γυριζω σπιτι το μεσημερι με τα ιδια λαστιχα που ειχα το πρωι!

z3 2.2
13-12-10, 10:22
Νομιζω οτι ο Ζ3 2.2 ανοιξε το αρθρο εχοντας σαν ιδεα οτι τα στα αμαξια βαζουν ηλεκτρονικα επειδη χωρις αυτα ειναι απροβλεπτα λογω κακου στησιματος.




Οχι δεν λεω κατι τετοιο.
Πιστευω οτι δεν υπαρχει αυτοκινητο στις μερες μας που να μην παταει καλα.
Απλα προσπαθω να δω αποψεις σχετικα με το ποσο ανοθευτο μπορει να ειναι ενα αυτοκινητο με σπορ καταβολες.

Δλδ στο Μ3 Ε92 ειναι οντως καλο το ηλ.μπλοκε η θα ηταν καλυτερο ενα απλουστερο μηχανικο?

Τα DSG κλπ κλπ μηπως φιλτραρουν καπως την αισθηση της αμεσοτητας ή ειναι απλα ανωτερα κιβωτια που θα εκτοπισουν τα manual?

Και μιας και μιλησαμε για GTR ειναι οντως σπορ ενα αυτοκινητο 1.5++ τονου με 7 διαφορικα και 76 ecu που σαφως και ειναι ταχυτατο ή η Porsche με κινηση πισω και μηχανικο μπλοκε τα καταφερνει καλυτερα και ειναι πιο επικοινωνιακη?

Καταληγοντας αναρωτιεμαι αν ειναι λογικο να φορτονωνται οι σπορ κατασκευες με ενα σωρο τζιβιτζιλικια και μεσω ηλ.προγραματων να προσπαθουν να αποδοσουν feeling???

Μην εξεταζετε ακραιες καταστασεις,απλα δειτε λιγακι πιο βαθεια την ταση να "απομονονεται" ο οδηγος απο την πραγματικοτητα.

Με πιανει κανεις?

Kostas_1
13-12-10, 10:31
Σε πιανουμε Δημητρη. Το θεμα ειναι οτι η "πραγματικοτητα" έχει αλλαξει στις μερες μας. Ειναι πιο εξευγενισμενη.

Τα ηλεκτρονικα συστηματα ομως προσφερουν πολλα σε θεματα ασφαλειας. Ειδικα στη πλεiονοτητα των οδηγων που...δεν ειμαστε εμεις ;).

paganis
13-12-10, 10:42
για μενα αποκλειστικα,,,χωρις συνοδηγο διπλα, προτιμω ενα ανοθευτο , χωρις ηλεκτρονικα που θα με βγαζουν απο την δυσκολη κατασταση! θελω να ανακαλυπτω σιγα-σιγα τα ορια , τα δικα μου αλλα και του οχηματος μου! ακομα και στο λαθος ..θελω να εχω την ευκαιρια να το επαναφερω στην πορεια του...με την σκεψη , το ενστικτο και τα χερια μου...θελω να βιωνω την εμπειρια της αδρεναλινης...χωρις εξωτερικες επιδρασεις, κριτες και σωτηρες...για μενα μονο ετσι επερχεται βελτιωση στην οδηγηση μου! δεν με ενδιαφερει να γραφω χρονους...αλλα να χαιρομαι οδηγηση....! οσο ομως αφορα την οικογενεια μου...θελω να οδηγω ενα οχημα με οσο το δυνατο μεγαλυτερη ασφαλεια...