PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλασιέ φαρμάκων και ιατροί - Έλεος πια!



aristent
11-12-10, 19:36
" Εργάζομαι σαν μηχανικός σε ιατρικά μηχανήματα και βρίσκομαι καθημερινά σε νοσοκομεία, ιατρεία, κλινικές, κέντρα απεξάρτησης και οτι άλλο έχει σχέση με την υγειά!

Το τι έχουν δει τα μάτια μου, και ακούσει τα αυτιά μου δεν περιγράφετε ρε παιδιά. Βρισκομαι στον ίδιο χώρο λογω τις δουλειάς μου επισκευάζοντας κάποιο μηχάνημα
σαν τρίτος την ώρα της συνδιαλλαγής ιατρού και του πλασιέ και έχω σιχαθεί την άτιμη
συναλλαγή τους! Ποια ηλεκτρονική συνταγογράφηση και ποιες περικοπές στην υγειά? Πλάκα μας κάνουν? Οι μόνες περικοπές είναι στα φτηνά αναλώσιμα όπως γάντια και γάζες. Δεν κάνουν χειρουργεία και γράφουν φάρμακα με το κιλό! Έλεος! Το μόνο που νοιάζει τους ιατρούς και τους πλασιέ είναι πως να πουλήσουν περισσότερα, και θα το κάνουν με οποιονδήποτε τρόπο για να ικανοποιήσουν την απληστία τους όσο τους το επιτρέπουμε! Ο ιατρός σπούδασε και πιστεύει πως πρέπει να ανταμειφθεί οικονομικά και μάλιστα πολύ αδρά για αυτό. ο ΠΛΑΣΙΕ φάρμακων είναι απλά λαμόγιο και κανει οτιδήποτε να βγάλει κάνα φράγκο παραπάνω. Σημερα πουλάει φάρμακα και αύριο κουλούρια στην ομόνοια, οπού έχει περισσότερα λεφτά. Δεν έχω τίποτα με τους πλασιέ που πουλάνε οτιδήποτε μη απαραίτητο που δεν μας βλάπτει. ΑΛΛΑ πλασιέ φαρμάκων είναι άλλο πράγμα!Τι να κάνει και ο καημένος ο ιατρουδακος του ικα με 700 ευρώ το μηνά? Υποκύπτει στην πίεση! Θέλει το παραδάκι του και αυτός να συντηρήσει την βίλα στην ΕΚΑΛΗ και να βάλει καινούργια λάστιχα στο Mercedes! Είναι λοιπόν εκεί ο καλός πλασιέ φαρμάκων για να τον βοηθήσει σ αυτό και σ ότι άλλο χρειάζεται εννοείτε, εις βάρος όλων μας φυσικά!Οι πλασιέ φάρμακων που αρέσκονται να αυτοαποκαλούνται "ΙΑΤΡΙΚΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ" για να δώσουν λίγη αίγλη στον σάπιο κλάδο τους
αλωνίζουν μέσα στα νοσοκομεία χωρίς να τους ελέγχει κανένας και τίποτα αφού οι ιατροί τους έχουν ανάγκη για αυτό το κάτι τις παραπάνω κάθε μηνά αφού τα 700 δεν φτάνουν, και οι ασθενείς βλέπουν έναν με κουστούμι και νομίζουν πως είναι κάποιος σημαντικός και δεν λένε κουβέντα όταν τους παίρνει τη σειρά τους! Στην δουλειά μας τους αποκαλούμε λαδωτήρια για ευνοήτους λογούς! Χρηματίζουν οποιον βρουν. Έχουν προσπαθήσει να χρηματίσουν και μένα πάρα πολλές φορές στα τόσα χρονιά για να τους δώσω πληροφορίες, να κάνω δηλαδή τον ρουφιάνο λέγοντας τους αν έχω ακούσει ποια φάρμακα γράφει ο ιατρός. Χρηματίζουν τους πάντες, νοσοκόμες, τραυματιοφορείς, νοσηλευτές, οποίος είναι εκεί και βλέπει αυτά που γράφει ο ιατρός για να ξέρουν αν το παραδάκι που δίνουν στον ιατρό πιάνει τόπο! Το 90% των ιατρών τουλάχιστον, είναι λαμόγια και τα περνούν απο παντού. Παλιότερα δεν τα περνάνε cash αλλά σαν δώρα, ταξίδια, συνέδρια κτλπ. ΤΩΡΑ
τα ζητάνε cash τα λεφτά! Έχω πετύχει ελάχιστους ιατρούς να λένε "ΟΧΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, δεν θέλω
ενημέρωση από σας κύριε πλασιέ, υπάρχουν τα ιατρικά περιοδικά και το ίντερνετ να ενημερώνομαι" ΑΛΛΑ αυτούς τους ανθρώπους τους μετράω στα δάκτυλα!
Ελάχιστα παιδιά από τους πλασιέ φάρμακων που γνώρισα εκεί μέσα είναι ειλικρινείς και μ είπαν πως τους κάνουν σχολείο και σεμινάριά για το πως να γίνουν καλύτεροι γλείφτες στους γιατρούς, κάνουν ακόμα και Role Playing στα σεμινάρια όπου ο ένας κάνει τον ιατρό και ο άλλος τον πλασιέ για να γίνουν πιο αποτελεσματικοί και να μπορούν να φέρουν βόλτα οποιονδήποτε ιατρό για να γράψει στους ασθενείς αυτό που θέλουν και όχι αυτό που πρέπει! Λίγοι πραγματικά καταλαβαίνουν πως αυτό που κάνουν είναι λάθος και συχαίνονται τον εαυτό τους γιατί έχουν παιδιά και έχουν ανάγκη από κάποια λεφτά,το έχουν σαν κάτι προσωρινό μέχρι να βρουν κάτι άλλο! Άλλα οι περισσότεροι χρηματίζουν εις γνώση τους και τους αρέσει αυτό που κάνουν, πιστεύουν πως κάνουν ιατρική ενημέρωσή σε κάποιον που έχει διαβάσει τόνους βιβλία και αυτοί σε ένα μήνα έγιναν ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΙ επιστήμονες μέσα από κάποιο σεμινάριο marketing. Έχουν κάνει το λάδωμα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ και κοκορεύονται στους διαδρόμους για το ποιος πούλησε τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ άχρηστα φάρμακα, ποιος έδωσε τα περισσότερα χρήματα σε ιατρό, πόσα bonus πήρε εις βάρος των κορόιδων, δηλαδή των ασθενών! Τι να πεις! Ανοίξτε τα μάτια σας! Μην αφήνετε κανέναν κουστουμαρισμένο παπαγαλάκι που έχει αποστηθίσει μερικές ιατρικές έννοιες και έχει βάλει ένα κουστούμι να σας πάρει τη σειρά στα νοσοκομεία... Διώξτε τους με τις κλωτσιές! Δεν έχουν καμιά δουλειά εκεί!
Ο ιατρός είναι εκεί για να εξυπηρετεί εσάς και όχι να πιάνει κουβεντούλα με τον πλασιέ για το πόσα κουτιά πούλησε και αν πήγε καλά αυτό το μηνά την ώρα που εσείς περιμένετε απ έξω να σας εξετάσει!
Οι "ΚΥΡΙΕΣ" ΠΛΑΣΙΕ τωρα είναι ακόμα πιο άτιμες. Καλά, ΚΥΡΙΕΣ δεν τις λες! Χρησιμοποιούν άλλα μέσα για να πουλήσουν! Το στήθος φυσικά όλο έξω, το στρινγκ να καραφαίνεται. Το ΣΤΥΛ της αθώο και αφελές, σου δίνει την εντύπωσή της πολύ εύκολης, αλλά ξέρει ακριβώς τι κάνει εκει μέσα και ποιος ειναι ο σκοπός της! ΠΟΛΛΕΣ φορές κανονίζουν με τον ιατρό να βρεθούν εκτός νοσοκομείου για να μιλήσουν με την ησυχία τους! Αν η γυναικά σας δουλεύει σαν πλασιέ
στα φάρμακα ξανασκεφτείτε το. ΜΑΛΛΟΝ δεν σας λέει όλη την αλήθεια για την δουλειά της! Πραγματικά δεν θα θέλατε να είστε μπροστά και να την βλέπετε όπως την βλέπω εγώ, είμαι σίγουρος πως ποτέ δεν ήταν τόσο τρυφερή και πρόθυμη μαζί σας όπως είναι με τον κάθε
ΙΑΤΡΟ! Η ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ πάει τόσα ΕΥΡΩ ανά κουτί φάρμακου, και δεν μιλάμε για ασπιρινες και depon φυσικά, μιλάμε για πολύ ακριβά και αχρείαστα φάρμακα. Αντί να γράψουν φάρμακα των 5-10 ευρώ γράφουν αυτά των 50-100ευρω σε ανυποψίαστες γριούλες! ΣΙΧΑΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ! ΑΛΛΑ δεν φταίνε αυτοί αλλά όλοι εμείς που τους έχουμε ανεβάσει στο ΖΕΝΙΘ της κοινωνικής τάξης! Δεν έχω δει ποτέ κανένα ρεπορτάζ για τον χρηματισμό γιατρών από τις φαρμακευτικές μεσώ των πλασιέ τους παρά μόνο για φακελάκια από τους ασθενείς που είναι ψίχουλα μπροστά στα χρήματα που παίρνουν από την ΥπερΣυνταγογράφηση Φαρμάκων αλλά μάλλον δεν θέλει κανένας να τα βάλει με τις πιο κερδοφόρες πολυεθνικές! ΑΥΤΕΣ των ΦΑΡΜΑΚΩΝ!!! "

πηγη:https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/12/blog-post_6426.html

Aληθεια ,εχω πολλους φιλους/συγγενεις "Ιατρικους Επισκεπτες"......δεν εχω τιποτε εναντιον τους,ομως εχω και εγω τους ιδιους προβληματισμους με τον ανθρωπο που εκανε αυτη την αναρτηση στο "τρομακτικο"....

Kostas_1
11-12-10, 19:59
Στο εβαλα σε quotes γιατι στην αρχη μου φανηκε σαν δικο σου ποστ και τα εχασα...λεω δεν ειναι το υφος του αυτο, κατι σοβαρο συνεβη...και μετα ειδα πηγη...

Παντως δεν ειναι ολοι ετσι. ουτε ειναι σωστο να γενικευονται καταστασεις απο μια αναρτηση. Ξερω πολλους υπευθυνους και σοβαρους γιατρους

nikos1400
11-12-10, 20:20
Πολλη σαπιλα και εκει...

Εχω ακουσει "Ιατρικο επισκεπτη" να λεει σε γιατρο:
"Γιαννακη πεσαμε αυτο το μηνα, ε?" (σε συνταγογραφησεις)...

Ολοι τους εχουμε δει, ενω περιμενουμε σε κανα ραντεβου που εχουμε κλεισει πριν κανα μηνα τουλαχιστον εξω απο τα ιατρεια του ΙΚΑ να μπουν.


Καλα λεφτα βγαζουν, και ειναι δυσκολο να αφησουν τετοια δουλεια.
Οταν μπεις στο λουκι, ειναι πολυ δυσκολο να βγεις. Τι περιμενετε, να παραιτηθουν και να πανε να ψαχνουν δουλεια ?

atha
11-12-10, 20:38
akou iatrikos episkeptis . plasie farmakon einai kai os ekei. to 80% ton giatron gia na min po kai perisotero einai gia na paroun kanena fragko extra kanena fourno mikrokymaton doro i ante kai kanena sanatokyriako taxidaki .etsi einai paidia apo iatrikis sto ellada.
kai sti europi ta xeroun ayta min exoume aytapates
eipame ama den xilothoun merikes adeies exaskiseos eppagelmatos den tha kounithei tipota

nikos1400
11-12-10, 20:48
akou iatrikos episkeptis . plasie farmakon einai kai os ekei. to 80% ton giatron gia na min po kai perisotero einai gia na paroun kanena fragko extra kanena fourno mikrokymaton doro i ante kai kanena sanatokyriako taxidaki .etsi einai paidia apo iatrikis sto ellada.
kai sti europi ta xeroun ayta min exoume aytapates
eipame ama den xilothoun merikes adeies exaskiseos eppagelmatos den tha kounithei tipota

"Ο Φοβος φυλα τα ερμα"
thumb

(τα ερμα ειμαστε εμεις)

Konstantinos E60
11-12-10, 21:00
Μεγάλο θέμα !!! Μια απο τις αιτίες,ίσως η κυριότερη, για την κατάντια των
ασφαλιστικών ταμείων !!!

nikos1400
11-12-10, 21:10
Μεγάλο θέμα !!! Μια απο τις αιτίες,ίσως η κυριότερη, για την κατάντια των
ασφαλιστικών ταμείων !!!

Μεγαλο θεμα ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ οι φαρμακοβιομηχανιες...

Μεγαλη μαστιγα.

kplc16
11-12-10, 22:04
πηγη:https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/12/blog-post_6426.html

Aληθεια ,εχω πολλους φιλους/συγγενεις "Ιατρικους Επισκεπτες"......δεν εχω τιποτε εναντιον τους,ομως εχω και εγω τους ιδιους προβληματισμους με τον ανθρωπο που εκανε αυτη την αναρτηση στο "τρομακτικο"....

ο ορος πλασιε δε μπορει να περιγραψει το επαγγελμα του ιατρικου επισκεπτη.Θεωρω οτι ειναι πολυ λιγος.Οι εν ενεργεια ιατρικοι επισκεπτες ειναι πτυχιουχοι απο τριτοβαθμια εκπαιδευτικα ιδρυματα στη συντριπτικη πλειψηφια τους. Ο ορος πλασιε περιγραφει τους πωλητες που πουλαν μαστοιχες και γκοφρετες στα περιπτερα η κατσαρολες κατ'οικον.

Οι ιατρικοι επισκεπτες για πολλους ειναι παρασιτα της παγκοσμιας οικονομιας.Για μενα ; Χμ δε θα πω....

Τωρα ειδικα για το αν λαδωνουν το νοσηλευτικο προσωπικο θα εφρασω διαφωνια.Το λαδι το ρουφαει ολο μονος του ο Γιατρος που κρατα το συνταγολογιο και τη σφραγιδα.

Η νοσοκομα στη καλυτερη των περιπτωσεων να παρει κανενα διαφιμιστικο στυλο οχι για να δωσει τη πληροφορια στον Ι.Ε. αλλα για να το βουλωσει και να μην εκφραζει δημοσια κριτικη.



Κατι τελευταιο ο γιατρος του ΙΚΑ δεν παιρνει 700 ευρω.Εργαζεται λιγοτερο απο 5 ωρες και εχει δικαιωμα να ιδιωτευει παραλληλα με οτι αυτο συνεπαγεται....

Διαφωνω με το υφος του καταγγελοντα.Τον θεωρω ισοπεδωτικο.

Stunt Mike
11-12-10, 23:03
Mην διαβαζετε και ακουτε ισοπεδωτικες,μηδενιστικες καταγγελιες προφανως εκνευρισμενων ανθρωπινων μειρακιων..........Αν η σαπιλα της Ελλαδας ηταν μονο εκει,θα το'χαμε λυσει το προβλημα.Αυτα τα blogspots ειναι ο χειροτερος τροπος δημιουργιας φανατισμου και ρατσιστικων εξαρσεων.Μην τα τρωτε αμασητα....Τα ιδια εκανε και κανει ο καθε Τριανταφυλλοπουλος και Αναστασιαδης με τον ιδιο τροπο,με την ιδια μηδενιστικη φασιστικη νοοτροπια εβγαζαν ''τ'απλυτα στη φορα''.Ο εμμεσος εκβιασμος δεν ειναι λυση...

gant
12-12-10, 00:39
Πάντως το βέβαιο είναι πως μια κάστα γιατρών, έχει ταξιδέψει σχεδόν στους πιο απίθανους τουριστικούς προορισμούς του πλανήτη.
Από Μάτσου-Πίτσου μέχρι Νεπάλ και Ινδίες.
Φαντασθείτε λοιπόν τι τζίρο κάνουν οι εν λόγω γιατροί στις φαρμακοβιομηχανίες.
Αυτά από πρώτο χέρι έχοντας τον διπλανό μου διευθυντή Β.Ελλάδος μιάς ονομαστής αμερικάνικης φαρμακοβιομηχανίας.

aristent
12-12-10, 10:05
Στο εβαλα σε quotes γιατι στην αρχη μου φανηκε σαν δικο σου ποστ και τα εχασα...λεω δεν ειναι το υφος του αυτο, κατι σοβαρο συνεβη...και μετα ειδα πηγη...

Παντως δεν ειναι ολοι ετσι. ουτε ειναι σωστο να γενικευονται καταστασεις απο μια αναρτηση. Ξερω πολλους υπευθυνους και σοβαρους γιατρους

Σε ευχαριστω Κωστα!!!!thumb

Οντως δεν ειναι εγκλημα ο κλαδος (Ιατρικοι Επισκεπτες) αλλα ξερω εκ των εσω,δηλ.απο καποιον Ι.Ε. οτι μπονους,αμοιβες,δωρα σε καποιους Γιατρους διδονται κανονικοτατα και μαλιστα εννοητε "μαυρα"!!!

Εχω διαφωνησει αρκετες φορες μαζι του οτι δεν ειναι σωστο αυτο που γινεται ,ομως μου απανταει οτι δεν γινεται να μη δωσει "κινητρα"στο Γιατρο που επισκεπτεται,να προωθησει τα δικα του προϊοντα και οχι ανταγωνιστικων εταιρειων....."οσο ομορφα ματια και αν εχω!!!!"

Αρα,οι ιδιοι Ι.Ε. αισθανονται οτι λειτουργουν εναντι των ανταγωνιστων και οχι σε βαρος του πολιτη!!!!σωστο η λαθος???.....οταν γραφονται φαρμακα καταχραστικα,αβιαστα και εντελως ασκοπα,ειναι σε βαρος του πολιτη εστω και εμμεσα απο τον κρατικο προϋπολογισμο!!!!

Επισης κατι που δεν ηξερα ειναι οτι ο ελεγχος και η επιβεβαιωση οτι οντως ο γιατρος συνταγογραφει τα προϊοντα τους ερχεται απο το εξης:

Οταν καποιος φευγει απο την επισκεψη στον γιατρο του εχοντας στο χερι την συνταγογραφηση, εχει πιθανοτητες 80% να παει στο πρωτο φαρμακειο που θα βρει μπροστα του!!!!αρα τα γυρω απο το ιατρειο φαρμακεια ειναι σημεια αναφορας "καλης αποδοσης"της συνεργασιας!!!
Τωρα για το πως ελεγχονται τα φαρμακεια????.....απλα οι εταιρειες εχουν "προσβαση"στις κεντρικες φαρμακαποθηκες της περιοχης(σαν κυριοι προμηθευτες τους) και "βλεπουν"τα παντα!!!!

Δεν θελω να ΙΣΩΠΕΔΩΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!......ουτε οι γιατροι ουτε και οι ιατρικοι επισκεπτες,.......ομως υπαρχουν και καλα παιδια σε αυτη την κοινωνια αλλα υπαρχουν και κακα παιδια....

ΥΣ.ετυχε σε προσφατη επισκεψη σε γιατρο στο Παν.Νοσ.Λαρισας ,ενω ηταν η σειρα μας να μπουμε ,ενας Ι.Ε.να χτυπησει την πορτα του Γιατρου ,να ρωτησει εαν μπορει να μπει, γιατι ειδε εμας να περιμενουμε απο εξω και εντελως αβιαστα ο γιατρος του λεει δεν πειραζει μπες!!!!!
το αποτελεσμα??? +ενα μισαωρο να περιμενουμε ακομη!!!!αντε μπες τωρα και φωναζε!!!δεν το κανεις ομως....γιατι εχεις τα δικα σου θεματα που θελουν την επιλυση τους....και για να μην σας ανησυχω τζαμπα δεν ειχαμε τελικα τιποτα σοβαρο !!!!ευτυχως!!!!

aristent
12-12-10, 10:22
Στην τελευταια ΥΣ. ηθελα να δειξω ποσο προτεραιοτητα εχουν οι Ι.Ε. στον γιατρο!!!! .....και δεν φανταζομαι οτι ειναι για την ενημερωση των ιδιοτητων των φαρμακων.....:whistle:....Α!!!!και τα κοστουμια που φορουν οι Ι.Ε.δεν ειναι μονο για την καλη παρουσια που απαιτει ο χωρος των πωλησεων,αλλα για να μπερδευουν τους εν αναμονη ασθενεις εξω απο το ιατρειο οτι ειναι συναδελφοι γιατροι....οποτε εχουν καποιο "σοβαρο ιατρικο θεμα"....να συζητησουν.....

Nino
12-12-10, 13:14
Λεβεντες το θεμα ειναι παρα πολυ μεγαλο,και αν και σε καμια περιπτωση δεν υποστηριζω αυτο που συμβαινει το σιγουρο ειναι ενα:
Τετοιοι "τροποι" προωθησης ενος προιοντος δεν συμβαινουν μονο σε αυτο τον κλαδο...
συμβαινουν απο τα παγωτα στα περιπτερα,τα super market, μεχρι οτι βαζει ο νους σας.
Σε ολες τις περιπτωσεις ο μοναδικος χαμενος ειναι ο τελικος καταναλωτης ειτε αυτος ειναι ιδιωτης ειτε ειναι δημοσιο.
Για αυτο και οι τιμες των φαρμακων ,υλικων,προιοντων κλπ ειναι απο μια εως 100 φορες πανω σε σχεση με αλλα κρατη. Διοτι συνυπολογιζονται ολα τα "εξοδα" (κοινως μιζες)για να βγει η τελικη τιμη.
Παντως στην αναρτηση στο blog φαινεται ξεκαθαρα για καποιον που γνωριζει οτι ο συγγραφεας ειναι ημιμαθης,αν ηξερε τι πραγματικα συμβαινει θα εγραφε πολυ περισσοτερα και θα επιανε και αλλες κατηγοριες πολυ πιο σοβαρες (οικονομικα) απο το φαρμακο.
Οπως υλικα, μηχανηματα βιοιατρικης τεχνολογιας καθως και τα αναλωσιμα τους...
Τωρα για τις γυναικες ΙΕ αυτα που γραφει ειναι εμπαθη και κακοπροαιρετα και πιθανον ιδιοτελη.
Αυτο γενικως παντως που συμβαινει υπαρχουν τροποι να αλλαξει.

nikos1400
12-12-10, 16:24
Λεβεντες το θεμα ειναι παρα πολυ μεγαλο,και αν και σε καμια περιπτωση δεν υποστηριζω αυτο που συμβαινει το σιγουρο ειναι ενα:
Τετοιοι "τροποι" προωθησης ενος προιοντος δεν συμβαινουν μονο σε αυτο τον κλαδο...συμβαινουν απο τα παγωτα στα περιπτερα,τα super market, μεχρι οτι βαζει ο νους σας.
Σε ολες τις περιπτωσεις ο μοναδικος χαμενος ειναι ο τελικος καταναλωτης ειτε αυτος ειναι ιδιωτης ειτε ειναι δημοσιο.
Για αυτο και οι τιμες των φαρμακων ,υλικων,προιοντων κλπ ειναι απο μια εως 100 φορες πανω σε σχεση με αλλα κρατη. Διοτι συνυπολογιζονται ολα τα "εξοδα" (κοινως μιζες)για να βγει η τελικη τιμη.
Παντως στην αναρτηση στο blog φαινεται ξεκαθαρα για καποιον που γνωριζει οτι ο συγγραφεας ειναι ημιμαθης,αν ηξερε τι πραγματικα συμβαινει θα εγραφε πολυ περισσοτερα και θα επιανε και αλλες κατηγοριες πολυ πιο σοβαρες (οικονομικα) απο το φαρμακο.
Οπως υλικα, μηχανηματα βιοιατρικης τεχνολογιας καθως και τα αναλωσιμα τους...
Τωρα για τις γυναικες ΙΕ αυτα που γραφει ειναι εμπαθη και κακοπροαιρετα και πιθανον ιδιοτελη.
Αυτο γενικως παντως που συμβαινει υπαρχουν τροποι να αλλαξει.


Επειδη ο Ανθρωπος εχει τη "λαμογια" μεσα του (εμφυτη ή καμμια φορα αναγκαστικα επικτητη).
Γι'αυτο χρειαζεται Ελεγχος.
Αλλα πουντος ??
:confused:

Konstantinos E60
12-12-10, 16:43
Επειδη ο Ανθρωπος εχει τη "λαμογια" μεσα του (εμφυτη ή καμμια φορα αναγκαστικα επικτητη).
Γι'αυτο χρειαζεται Ελεγχος.
Αλλα πουντος ??
:confused:

48% πτώση είχανε οι συνταγογραφήσεις απο την ημέρα που
ξεκίνησε η ηλεκτρονική συνταγογράγράφηση !
Βέβαια επίσημα στοιχεία δεν είναι αλλα σίγουρα πτώση υπάρχει !!
Το ακριβές ποσοστό θα το μάθουμε πολύ αργότερα και πάλι όμως
θα είναι αληθινό ??thumb