PDA

Επιστροφή στο Forum : '...exclusively with a manual transmission'



Monsta
10-12-10, 14:25
Ε ρε πως αλλάζουν οι εποχές...

Κάποτε εκείνοι δεν ήξεραν τι θα πει χειροκίνητο κιβώτιο. Έβλεπαν χειροκίνητο και απλά έλεγαν 'Ι can't drive a stick'. Έπερναν civic το '85 με αυτόματο κιβώτιο !!!! Αντίστοιχα εμείς βλέπαμε αυτόματα μέχρι πριν λίγα χρόνια και τα κοροϊδεύαμε.

Τώρα τα πράγματα έχουν αντιστραφεί. Εδώ αρέσουν τα πληκτράκια πίσω από το τιμόνι και βέβαια το γεγονός ότι τα σύγχρονα (αυτόματα) κιβώτια είναι πιο γρήγορα στις αλλαγές τους από τα χειροκίνητα με λεβιέ και αμπραγιάζ.

Εκείνοι όμως έχουν παντρέψει ότι το γρήγορο και σπορ αμάξι πρέπει να συνδιάζεται αποκλειστικά με χειροκίνητο κιβώτιο. Ένα παράδειγμα ήταν η Ε60 Μ5 που η bmw αναγκάστηκε να της βάλει κλασσικό 6-τάχυτο για την αγορά της Αμερικής.

Τώρα είδα κι αυτό το δελτίο τύπου.




Official: Golf R coming to US in 2012

It's been a couple of years since Volkswagen's heavyweight hot hatch, the R32, graced America's shores, but now we have official word of a successor. Tuned by the in-house R team at Volkswagen, the Golf R should be a good bit more exciting than its already entertaining forebear, and hopefully, it will shave a few pounds off, too.

Unlike the R32, which was powered by VW's popular VR6, the new model will be powered by Volkswagen's ubiquitous turbocharged 2.0-liter four-cylinder. And while Volkswagen isn't quoting power output for the new U.S. model, the European version currently on sale conjures up 270 horsepower and 258 pound-feet of torque. All of that gumption will be routed through VW's fourth generation Haldex 4Motion all-wheel drive system, which means the VW should once again be a good foil for cars like the Subaru WRX and Mitsubishi Lancer Ralliart.

Along with the power increase, VW is promising bigger brakes, an uprated suspension, 18-inch wheels, center-exit dual exhaust and a more liberally tuned ESP. Perhaps most interestingly, the Golf R will be available in both two and four doors and be paired exclusively with a manual transmission. That's right, we said it.

Although the press release after the jump doesn't mention when it will debut (our money's on Detroit), additional R accoutrements include model-specific aero bits and badging, along with upgrated trim and a new steering wheel, shift knob, and so on.

In other words, it's time to get excited.
...

Τι συμβαίνει άραγε και δε μπορούμε να συντονιστούμε ?

stef
10-12-10, 14:36
Ακριβώς φίλε ήθελα να ανοίξω και εγώ παραπλήσιο thread...
Bέβαια ποτέ οι Αμερικλάνοι δεν είχαν παρουσιάσει τέτοια αυτόματα κιβώτια που βλέπουμε εμείς....
Ούτε σειριακά, ούτε διπλοσύμπλεκτα...
Είναι πίσω μακράν σε αυτόν το τομέα...

oldcarskickass
10-12-10, 14:38
Το θέμα είναι ότι τα Αμερικανάκια ξέρουν να ζητάνε και οι εκεί αντιπροσωπείες ξέρουν να ακούνε.

Δεν κολλάνε στα προσχήματα και τα χώνουν ανοιχτά σε οτιδήποτε τους θίγει.

Ενώ εδώ* εμείς παράδειγμα για να αναφέρουμε το όνομα ενός μάστορα που έχει κάνει είτε μαλακία είτε ΦΟΒΕΡΗ δουλειά πρέπει να περάσουμε από τον άρειο πάγο.

ΥΓ:δεν μιλάω ΜΟΝΟ για το συγκεκριμένο φόρουμ, αλλά για την γενική κατάσταση των ελληνικών φόρουμ. Σεβαστοί οι λόγοι που επιλέγεται η συγκεκριμένη οδός από τους διαχειριστές, δεν παύει όμως να μην συμφωνεί με τη δική μου ιδεολογία.

Kostas_1
10-12-10, 14:45
Πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα marketing....οταν η αγορα γεμισει με κατι, πρεπει να της προσφερεις καινουργιο.

Kostas_1
10-12-10, 14:46
Το θέμα είναι ότι τα Αμερικανάκια ξέρουν να ζητάνε και οι εκεί αντιπροσωπείες ξέρουν να ακούνε.

Δεν κολλάνε στα προσχήματα και τα χώνουν ανοιχτά σε οτιδήποτε τους θίγει.

Ενώ εδώ* εμείς παράδειγμα για να αναφέρουμε το όνομα ενός μάστορα που έχει κάνει είτε μαλακία είτε ΦΟΒΕΡΗ δουλειά πρέπει να περάσουμε από τον άρειο πάγο.

ΥΓ:δεν μιλάω ΜΟΝΟ για το συγκεκριμένο φόρουμ, αλλά για την γενική κατάσταση των ελληνικών φόρουμ. Σεβαστοί οι λόγοι που επιλέγεται η συγκεκριμένη οδός από τους διαχειριστές, δεν παύει όμως να μην συμφωνεί με τη δική μου ιδεολογία.

Αυτο δεν το καταλαβα.....

Ισα ισα για τα θετικα σχολια μιλαμε ανοικτα εδω.

Για τα αρνητικα το μονο που ζηταμε ειναι να ειναι επωνυμη η καταγγελια για ευνοητους λογους

gnx
10-12-10, 14:51
Το οτι απαιτουν, δε σημαινει οτι και αυτο που παίρνουν ειναι αυτό που πρέπει βεβαια.

Γιατι οι γερμανοί ειναι πολύ επικριτικοί για το 6αρι κιβωτιο που εβαλαν στην Ε60Μ5, επειδη το ζητούσε επίμονα η ΒMW NA.

GiannisRob
10-12-10, 14:53
Κωστα, αυτοι οι αμερικανοι που ζητανε μηχανικα κιβωτια, μην ξεχνας οτι ειναι οι ιδιοι αμερικανοι που θελουν τα καθισματα τους ηλεκτρικα και θερμενομενα, τις πορτες τους να κλεινουν πατωντας ενα κουμπι, τις ζαντες τους 22" χρωμιομενες, και που δεν αντιλαμβανονται τη χρησιμοτητα των hatchback αυτοκινητων και το νοημα των αυτοκινητων κατω των 5.5 μετρων.

Ειναι το ιδιο αγοραστικο κοινο, που κοιταει πρωτα τις ηλεκτρικες ευκολιες και τον εξοπλισμο και μετα ολα τα αλλα. Ειναι το ιδιο αγοραστικο κοινο, που ηθελε την Ε60 Μ5 με χειροκινητο κιβωτιο, αλλα δεν το πειραζε που ηταν 1900 κιλα, λογω ολων αυτων των ηλεκτρομοτερ που ζητανε.

Πιστευω πως το χειροκινητο κιβωτιο στην αμερικη ειναι μια μοδα που θα περασει γρηγορα. Συντομα θα το βαρεθουν και θα ξαναγυρισουν στη φιλοσοφια του "αφου το αυτοκινητο μπορει να αλλαζει ταχυτητες μονο του, γιατι να το κανω εγω?"

Ειναι σεβαστο ενα αγοραστικο κοινο να εχει ιδιαιτεροτητες σε σχεση με ενα αλλο. Το ασχημο ομως ειναι οταν αυτες οι ιδιαιτεροτητες υπαγορευουν πλεον τα χαρακτηριστικα των προιοντων που αγοραζουμε οι Ευρωπαιοι. Και μην μου πει οτι το 1Μ ειναι 1570 κιλα επειδη ετσι το θελει ο μεσος Ευρωπαιος, γιατι οταν ολοι στην ευρωπη ζητανε ενα ελαφρυ μικρο κουπε με ατμοσφαιρικο κινητηρα, κανενας αμερικανος δεν θα το αγοραζε, αν καθε τι στο εσωτερικο του γινοταν με το πατημα ενος κουμπιου, χωρις καθολου χρηση μυικης δυναμης. Αρα, οπως ειπε και ο Segler σε ενα meeting, "γεννηθητω 1Μ με το μοτερ της Z4 sDrive35si και βαρος υπερωκεανειου. Μην σκατε, θα βρουμε κοσμο να το αγορασουν"

Αν η BMW ειχε τα κοτσια, και παρεμενε ακομα στις ιδιες αξιες που την χαρακτηριζαν πριν λιγα χρονια, θα εβγαζε εναν ασσο Μ με βαρος το πολυ 1300 κιλα, και ολα τα υπολοιπα στον εξτρα εξοπλισμο. Προφανως στην αμερικη θα το εστελνε φουλ εξτρα.

*Παρεπιπτωντος, το θεμα γιατι στην ευρωπη τα αυτοκινητα βγαινουν σε τουλαχιστον 3 εκδοσεις και με ενα σωρο εξτρα, ενω στην αμερικη ειναι παντα φουλ εξτρα, ειναι ενα πολυ ενδιαφερον θεμα και αξιζει να συζητηθει. Δεν ξερω ομως αν θα εκτροχιασει αυτο το thread.

Monsta
10-12-10, 15:41
Ακριβώς φίλε ήθελα να ανοίξω και εγώ παραπλήσιο thread...
Bέβαια ποτέ οι Αμερικλάνοι δεν είχαν παρουσιάσει τέτοια αυτόματα κιβώτια που βλέπουμε εμείς....
Ούτε σειριακά, ούτε διπλοσύμπλεκτα...
Είναι πίσω μακράν σε αυτόν το τομέα...

Ρε συ υπάρχουν μιλάμε για dsg, smg, pdk, όχι για τα δικά τους τα ...αρχαία.


Κωστα, αυτοι οι αμερικανοι που ζητανε μηχανικα κιβωτια, μην ξεχνας οτι ειναι οι ιδιοι αμερικανοι που θελουν τα καθισματα τους ηλεκτρικα και θερμενομενα, τις πορτες τους να κλεινουν πατωντας ενα κουμπι, τις ζαντες τους 22" χρωμιομενες, και που δεν αντιλαμβανονται τη χρησιμοτητα των hatchback αυτοκινητων και το νοημα των αυτοκινητων κατω των 5.5 μετρων.

Ειναι το ιδιο αγοραστικο κοινο, που κοιταει πρωτα τις ηλεκτρικες ευκολιες και τον εξοπλισμο και μετα ολα τα αλλα. Ειναι το ιδιο αγοραστικο κοινο, που ηθελε την Ε60 Μ5 με χειροκινητο κιβωτιο, αλλα δεν το πειραζε που ηταν 1900 κιλα, λογω ολων αυτων των ηλεκτρομοτερ που ζητανε.

Πιστευω πως το χειροκινητο κιβωτιο στην αμερικη ειναι μια μοδα που θα περασει γρηγορα. Συντομα θα το βαρεθουν και θα ξαναγυρισουν στη φιλοσοφια του "αφου το αυτοκινητο μπορει να αλλαζει ταχυτητες μονο του, γιατι να το κανω εγω?"

Ειναι σεβαστο ενα αγοραστικο κοινο να εχει ιδιαιτεροτητες σε σχεση με ενα αλλο. Το ασχημο ομως ειναι οταν αυτες οι ιδιαιτεροτητες υπαγορευουν πλεον τα χαρακτηριστικα των προιοντων που αγοραζουμε οι Ευρωπαιοι. Και μην μου πει οτι το 1Μ ειναι 1570 κιλα επειδη ετσι το θελει ο μεσος Ευρωπαιος, γιατι οταν ολοι στην ευρωπη ζητανε ενα ελαφρυ μικρο κουπε με ατμοσφαιρικο κινητηρα, κανενας αμερικανος δεν θα το αγοραζε, αν καθε τι στο εσωτερικο του γινοταν με το πατημα ενος κουμπιου, χωρις καθολου χρηση μυικης δυναμης. Αρα, οπως ειπε και ο Segler σε ενα meeting, "γεννηθητω 1Μ με το μοτερ της Z4 sDrive35si και βαρος υπερωκεανειου. Μην σκατε, θα βρουμε κοσμο να το αγορασουν"

Αν η BMW ειχε τα κοτσια, και παρεμενε ακομα στις ιδιες αξιες που την χαρακτηριζαν πριν λιγα χρονια, θα εβγαζε εναν ασσο Μ με βαρος το πολυ 1300 κιλα, και ολα τα υπολοιπα στον εξτρα εξοπλισμο. Προφανως στην αμερικη θα το εστελνε φουλ εξτρα.

*Παρεπιπτωντος, το θεμα γιατι στην ευρωπη τα αυτοκινητα βγαινουν σε τουλαχιστον 3 εκδοσεις και με ενα σωρο εξτρα, ενω στην αμερικη ειναι παντα φουλ εξτρα, ειναι ενα πολυ ενδιαφερον θεμα και αξιζει να συζητηθει. Δεν ξερω ομως αν θα εκτροχιασει αυτο το thread.

Έτσι είναι η φιλοσοφία του Αμερικάνου Γιάννη. Είναι .....large σε όλα τους . Συν το ότι υπάρχει φοβερός ανταγωνισμός. Δεν μπορούν παρά να προσφέρουν φουλ έξτρα εκδόσεις προκειμένου να πουλήσουν.

Η έκδοση άσσος Μ με 1300 κιλά όπως λες παραπάνω θα μπορούσε να είναι 'ειδική' έκδοση για τους πυροβολημένους. Στο χέρι τους είναι.

oldcarskickass
10-12-10, 16:50
Αυτο δεν το καταλαβα.....

Ισα ισα για τα θετικα σχολια μιλαμε ανοικτα εδω.

Για τα αρνητικα το μονο που ζηταμε ειναι να ειναι επωνυμη η καταγγελια για ευνοητους λογους

Δεν εννοώ κάτι προσωπικά ούτε φορουμικά για να ξεκαθαρίσω.

Απλά ότι είμαστε γενικά δυσκοίλιοι ρε παιδί μου.

Δε λέω να εξαπολύουμε ακατάσχετα σχόλια, αλλά αυτό που λες (περί επώνυμης καταγγελίας) ισχύει από το 2010 αν δεν κάνω λάθος(τουλάχιστον στα φόρουμ που είμαι μέλος).

Και το κυριότερο είναι ότι ό,τι και να ειπωθεί από το οποιοδήποτε φόρουμ ΔΕΝ ακούγεται από τους ενδιαφερόμενους με ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ τρόπο, δλδ να δουν το σχόλιο και να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα από αυτό.

nfot
10-12-10, 16:55
Ακριβώς φίλε ήθελα να ανοίξω και εγώ παραπλήσιο thread...
Bέβαια ποτέ οι Αμερικλάνοι δεν είχαν παρουσιάσει τέτοια αυτόματα κιβώτια που βλέπουμε εμείς....
Ούτε σειριακά, ούτε διπλοσύμπλεκτα...
Είναι πίσω μακράν σε αυτόν το τομέα...

Κι ομως, η VW για το DSG, με την BorgWarner συνεργαστηκε.

stef
10-12-10, 16:59
Κι ομως, η VW για το DSG, με την BorgWarner συνεργαστηκε.

Ναι αλλά στα δικά τους αμάξια δεν τα έχουν τοποθετήσει....
Οι ιδέες είναι πάντα των Ευρωπαίων...

nikos1400
10-12-10, 17:08
Το θέμα είναι ότι τα Αμερικανάκια ξέρουν να ζητάνε και οι εκεί αντιπροσωπείες ξέρουν να ακούνε.

Δεν κολλάνε στα προσχήματα και τα χώνουν ανοιχτά σε οτιδήποτε τους θίγει.

Ενώ εδώ* εμείς παράδειγμα για να αναφέρουμε το όνομα ενός μάστορα που έχει κάνει είτε μαλακία είτε ΦΟΒΕΡΗ δουλειά πρέπει να περάσουμε από τον άρειο πάγο.

ΥΓ:δεν μιλάω ΜΟΝΟ για το συγκεκριμένο φόρουμ, αλλά για την γενική κατάσταση των ελληνικών φόρουμ. Σεβαστοί οι λόγοι που επιλέγεται η συγκεκριμένη οδός από τους διαχειριστές, δεν παύει όμως να μην συμφωνεί με τη δική μου ιδεολογία.

Εδω στην Ελλαδα μπορουμε να ζηταμε οτι θελουμε, δε θα μας το δψσουνε ομως...
Ειμαι σιγουρος οτι το ξερεις.

Αααλλη αγορα η Αμερικη...

S8N
10-12-10, 18:14
Δε γνωρίζω με τι εξοπλισμό πωλούνται τα BMW στην Αμερική, τα VW όμως είναι σαφώς πιο γυμνά απ' ότι εδώ. Το GTI στην Αμερική δεν έχει καν σπορ καθίσματα αλλά εκείνα τα... παγκάκια που φορούν οι απλές εκδόσεις, ντυμένα με Interlagos. Τα ταμπλώ τους έχουν κάτι απαίσιες τρύπες που ονομάζονται θήκες για μικροαντικείμενα, όταν τα ευρωπαϊκά έχουν πτυσσόμενα ντουλαπάκια. Ακόμη κι όταν είχα το ΤΤ, το πρώτο mod που έκαναν οι αμερικανοί ήταν το λεγόμενο 'euro dash'.

Οι Αμερικανοί επίσης στερούνται αρκετών καλών εκδόσεων. Αν μιλήσουμε πάλι για VAG, τα TSI δεν τα έχουν δει ποτέ και συμβιβάζονται με τον ατμοσφαιρικό 5κύλινδρο 2,5l στο Golf, ο οποίος αποδίδει 150 ίππους (αποτέλεσε τη βάση του κινητήρα του RS TT). Αν δε με απατά η μνήμη μου, ούτε το Ε36 Μ3 EVO πήγε ποτέ στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Έμειναν με τα 286 άλογα του 'απλού' μοντέλου.

Δεδομένων όλων αυτών λοιπόν, δε θεωρώ πως ό,τι ζητήσουν το έχουν σερβιρισμένο στο πιάτο. Ούτε βρίσκω μεμπτό το ότι η BMW επέλεξε μετά απο πιέσεις να συμπληρώσει το εξαιρετικό SMG με ένα χειροκίνητο 6άρι. Κάποιοι θεωρούν πως τα πραγματικά σπορ αυτοκίνητα πρέπει να είναι χειροκίνητα κι εγώ είμαι ο τελευταίος που θα διαφωνήσει, αφού έχω κολλητό με 996 4S για το αυτόματο κιβώτιο της οποίας η Porsche θα 'πρεπε να ντρέπεται, ενώ ο ίδιος αγόρασα το GTI με το πολλά υποσχόμενο DSG για ν' αποδειχθεί στην πορεία πως είχα πέσει στον μεγαλύτερο μαρκετινίστινο λάκκο. Κι εσύ Κώστα με DSG το είχες πάρει και ήσουν εξίσου απογοητευμένος!

GiannisRob
10-12-10, 18:30
Έτσι είναι η φιλοσοφία του Αμερικάνου Γιάννη. Είναι .....large σε όλα τους . Συν το ότι υπάρχει φοβερός ανταγωνισμός. Δεν μπορούν παρά να προσφέρουν φουλ έξτρα εκδόσεις προκειμένου να πουλήσουν.

Η έκδοση άσσος Μ με 1300 κιλά όπως λες παραπάνω θα μπορούσε να είναι 'ειδική' έκδοση για τους πυροβολημένους. Στο χέρι τους είναι.

Θυμαμαι μια αναλυση που ειχα διαβασει πριν κανα χρονο σχετικα με αυτο το θεμα. Παιζει να την εχω ακομα καπου στον υπολογιστη μου.

Τελος παντων, το ρεζουμε της αναλυσης αυτης, ηταν οτι ο αμερικανος αγοραστης αγοραζει complete packages, και το μονο που θελει να επιλεγει στο αυτοκινητο του ειναι το χρωμα του και ο αριθμος των κυλινδρων του. Δηλαδη, παραγγελνει ενα Μustang V6 μπλε. Η ενα V8 ασπρο.

Ο Ευρωπαιος αγοραστης, αντιθετα, θελει να εχει πολυ μεγαλυτερο λογο στο individualisation του αυτοκινητου του. Εκτος απο τον κινητηρα και το χρωμα θελει να επιλεγει τον εξοπλισμο, ενα ενα κουτακι καθε φορα, ετσι ωστε να φερει το αυτοκινητο στα μετρα του, σκεπτομενος αυτα που χρειαζεται, αυτα που θα ηθελε να εχει for fun και τι μπορει να πληρωσει.

Δηλαδη, ο ευρωπαιος θελει να φερνει το προιον στα μετρα του, ενω ο αμερικανος θελει η επιλογη του να ειναι οσο το δυνατον ευκολοτερη και γρηγοροτερη, αρα λιγοτερα πραγματα να αποφασισει.

***

Οσο για μια πιθανη εκδοση του 1Μ βαρους 1300ων κιλων, δεν μπορω να καταλαβω, γιατι το αυτοκινητο να μην ειναι στανταρ χωρις τον εξοπλισμο που του προσθετει ολο αυτο το βαρος, και να υπαρχει η δυνατοτητα να παραγγελθει ειτε κατευθειαν φουλ εξτρα, ειτε με δυνατοτητα επιλογης του εξοπλισμου. Περα απο λογους κοστους παραγωγης, δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

GiannisRob
10-12-10, 18:48
Δε γνωρίζω με τι εξοπλισμό πωλούνται τα BMW στην Αμερική, τα VW όμως είναι σαφώς πιο γυμνά απ' ότι εδώ. Το GTI στην Αμερική δεν έχει καν σπορ καθίσματα αλλά εκείνα τα... παγκάκια που φορούν οι απλές εκδόσεις, ντυμένα με Interlagos. Τα ταμπλώ τους έχουν κάτι απαίσιες τρύπες που ονομάζονται θήκες για μικροαντικείμενα, όταν τα ευρωπαϊκά έχουν πτυσσόμενα ντουλαπάκια. Ακόμη κι όταν είχα το ΤΤ, το πρώτο mod που έκαναν οι αμερικανοί ήταν το λεγόμενο 'euro dash'.

Οι Αμερικανοί επίσης στερούνται αρκετών καλών εκδόσεων. Αν μιλήσουμε πάλι για VAG, τα TSI δεν τα έχουν δει ποτέ και συμβιβάζονται με τον ατμοσφαιρικό 5κύλινδρο 2,5l στο Golf, ο οποίος αποδίδει 150 ίππους (αποτέλεσε τη βάση του κινητήρα του RS TT). Αν δε με απατά η μνήμη μου, ούτε το Ε36 Μ3 EVO πήγε ποτέ στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Έμειναν με τα 286 άλογα του 'απλού' μοντέλου.

Δεδομένων όλων αυτών λοιπόν, δε θεωρώ πως ό,τι ζητήσουν το έχουν σερβιρισμένο στο πιάτο. Ούτε βρίσκω μεμπτό το ότι η BMW επέλεξε μετά απο πιέσεις να συμπληρώσει το εξαιρετικό SMG με ένα χειροκίνητο 6άρι. Κάποιοι θεωρούν πως τα πραγματικά σπορ αυτοκίνητα πρέπει να είναι χειροκίνητα κι εγώ είμαι ο τελευταίος που θα διαφωνήσει, αφού έχω κολλητό με 996 4S για το αυτόματο κιβώτιο της οποίας η Porsche θα 'πρεπε να ντρέπεται, ενώ ο ίδιος αγόρασα το GTI με το πολλά υποσχόμενο DSG για ν' αποδειχθεί στην πορεία πως είχα πέσει στον μεγαλύτερο μαρκετινίστινο λάκκο. Κι εσύ Κώστα με DSG το είχες πάρει και ήσουν εξίσου απογοητευμένος!

Αρη (το πετυχα το ονομα?) δεν θα διαφωνησω μαζι σου, ομως η VW στην Αμερικη ειναι ειδική περιπτωση.

Ο λόγος είναι ότι πρόκειται για αυτοκίνητα εισαγώμενα κατευθείαν από την Ευρώπη, με κάποιες διαφορετικές παραμέτρους ώστε να πάρουν έγκριση τύπου στις ΗΠΑ. Το γεγονός ότι η πλειοψηφία των VW που πωλούνται στην Αμερική κατασκευάζονται ακόμα στη Γερμανία, σε συνδυασμό με τα παραπάνω, κάνει την τιμή αγοράς τους να είναι μερικές χιλιάδες δολάρια πάνω από τα αυτοκίνητα που θεωρούν ανταγωνιστές τους.

Αποτέλεσμα αυτού, είναι να γίνονται εκπτώσεις στην ποιότητα σε μεγάλο βαθμό στο εσωτερικό ώστε να πέσει το κόστος, άρα και η τιμή πώλησης, σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό, που παράγεται ή στις ΗΠΑ ή στην Κίνα/Κορέα και είναι αρκετά φθηνότερος.

Παράδειγμα το Jetta που στην προηγούμενη έκδοση του για την αμερική, ήταν κατά 2500$ δολάρια ακριβότερο από τον ακριβότερο ανταγωνιστή του, ενώ το νέο αμερικάνικο Jetta είναι πλέον μόλις 200$ ακριβότερο. Όμως το παλιό Jetta ήταν το ευρωπαϊκό με μερικές εκπτώσεις στην ποιότητα, ενώ το νέο US Jetta είναι εξ' ολοκλήρου σχεδιασμένο για την αμερικανική αγορά, βλέπε δηλαδή πλαστικά επιπέδου Chevrolet Impala και αντίστοιχες θήκες στο ταμπλό για να χωράει η Pepsi Maxi από τα McDonalds.

Ξεκαθαρίζω, ότι δε διαφωνώ με αυτή την τακτική της VW, γιατί αν το δεις αντικειμενικά, είναι ο μόνος τρόπος να επιβιώσει στην Αμερική.

Όσο για τους καλούς κινητήρες, εννοείς τους 1.4TSI και 1.4TSI?

Δεν λέω, καλοί και χρυσοί είναι (αν και εμένα με απογοήτευσαν από πλευράς κατανάλωσης) αλλά είναι μικροί για την αμερική. Όταν ο ανταγωνιστής του Golf/Jetta που ακούει στο όνομα Chrysler Serbin/Dodge/Chevrotet/Ford είναι το λιγότερο 3.5l V6, που να πάει η VW με τα 1.4? Ακόμα και αν όντως είναι πολύ αποδοτικά, δεν κάνουν για τη νοοτροπία του αμερικάνου αγοραστή.

Είναι γεγονός, ότι το ότι εμείς αγοράζουμε ένα Renault Clio με 98 άλογα, είναι αδιανόητο για έναν large (όπως είπε και ο Κώστας) αμερικάνο.

S8N
10-12-10, 19:47
Έχεις απόλυτο δίκιο Γιάννη, έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Όταν τίθεται θέμα κέρδους, οι αυτοκινητοβιομηχανίες βάζουν στην άκρη αρχές και νοοτροπία και κοιτούν την επιβίωση.

GiannisRob
10-12-10, 20:03
Έχεις απόλυτο δίκιο Γιάννη, έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Όταν τίθεται θέμα κέρδους, οι αυτοκινητοβιομηχανίες βάζουν στην άκρη αρχές και νοοτροπία και κοιτούν την επιβίωση.

Με αφορμη αυτο σου το σχολιο, θα βγω λιγο off-topic. Ελπιζω οχι πολυ.

Μεχρι προσφατα, η μονη εταιρια που παραδεχομουν, οτι βγαζει ακομα καθαροαιμα αυτοκινητα ηταν η Porsche. Τα μεγαλα κεφαλια της, εβγαιναν και δήλωναν ανοιχτά, ότι σχεδίασαν, κατασκεύασαν και πωλούν αυτοκίνητα όπως η Cayenne, ώστε να αυξηθούν τα κέρδη της εταιρίας και να υπάρξει μεγαλύτερο badget για μοντέλα όπως κάτι 911 GT3 και λοιπά. Όμως ακόμα και οι γερμανοί του Zuffenhausen λύγισαν μπροστά στο βωμό του κέρδους και άρμεξαν την 911 με χίλιες δυο σπέσιαλ εκδόσεις, ακόμα περισσότερες μυστήριες και σπάνιες εκδόσεις των Boxter/Caymann και το χειρότερο όλων, ντίζελ στην Cayenne και στην Panamera.

Πλέον, δεν υπάρχει καμιά εταιρία που να αφήνει έστω και το ελάχιστο περιθώριο στους μηχανικούς της, να φτιάξουν κάτι για τους τρελούς της αυτοκίνησης, τους πορωμένους με τη σπορ οδήγηση και αυτούς που ζητούν κάτι hardcore.

Ακόμα και η Lotus δήλωσε πως αλλάζει χαρακτήρα και τον προσανατολισμό των μοντέλων της, και από ελαφριά πυραυλάτα roadster θα βγάζει cruiser και θα ανταγωνιστεί την Porsche.

Δεν πρόκειται πια να υπάρξουν εποχές, όπου οι μηχανικοί της BMW κρυφά από την διοίκηση δοκίμαζαν δυνατά μοτέρ σε συμβατικά αυτοκίνητα και κατέληξαν στην πρώτη 535Μ, η που ο Ferdinand Piech, νεαρός μηχανικός τότε, συνέλαβε τα Audi 80 και 100 και παρουσίασε ολοκληρωμένα σχέδια στη διοίκηση, χωρίς να του αναθέσει κανείς τίποτα - τα δούλεψε όλα στον ελεύθερο χρόνο του.

Monsta
10-12-10, 20:09
Αν δε με απατά η μνήμη μου, ούτε το Ε36 Μ3 EVO πήγε ποτέ στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Έμειναν με τα 286 άλογα του 'απλού' μοντέλου.


ο ίδιος αγόρασα το GTI με το πολλά υποσχόμενο DSG για ν' αποδειχθεί στην πορεία πως είχα πέσει στον μεγαλύτερο μαρκετινίστινο λάκκο. Κι εσύ Κώστα με DSG το είχες πάρει και ήσουν εξίσου απογοητευμένος!

Το Ε36 Μ3 που πήγε Αμερική ήταν φτιαγμένο ΜΟΝΟ για Αμερική. Μονοπετάλουδο με τον 3.0 και αργότερα με τον 3.2, απέδιδε και στις δύο περιπτώσεις 240 ΗΡ και στη τελευταία λίγο περισσότερη ροπή. Ξενέρωμα μεγάλο είχαν φάει οι ///M fans τη περίοδο '94-'99.

Όσο για το dsg, μη μου το θυμίζεις. Είναι ένας λόγος που θα το σκεφτώ πολύ αν θα ξαναπάρω αυτόματο κιβώτιο σε σπορ αυτοκίνητο.




Παράδειγμα το Jetta που στην προηγούμενη έκδοση του για την αμερική, ήταν κατά 2500$ δολάρια ακριβότερο από τον ακριβότερο ανταγωνιστή του, ενώ το νέο αμερικάνικο Jetta είναι πλέον μόλις 200$ ακριβότερο. Όμως το παλιό Jetta ήταν το ευρωπαϊκό με μερικές εκπτώσεις στην ποιότητα, ενώ το νέο US Jetta είναι εξ' ολοκλήρου σχεδιασμένο για την αμερικανική αγορά, βλέπε δηλαδή πλαστικά επιπέδου Chevrolet Impala και αντίστοιχες θήκες στο ταμπλό για να χωράει η Pepsi Maxi από τα McDonalds.


το λιγότερο 3.5l V6, που να πάει η VW με τα 1.4? Ακόμα και αν όντως είναι πολύ αποδοτικά, δεν κάνουν για τη νοοτροπία του αμερικάνου αγοραστή.

Είναι γεγονός, ότι το ότι εμείς αγοράζουμε ένα Renault Clio με 98 άλογα, είναι αδιανόητο για έναν large (όπως είπε και ο Κώστας) αμερικάνο.

Γιάννη, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τα Jetta που προορίζονται για την Αμερικάνικη αγορά κατασκευάζονται στο Μέχικο. Εκτός κι αν άλλαξε κάτι τελευταία.

Πάντως ακόμα και οι Αμερικάνοι έχουν αρχίσει να στρέφονται σε μικρότερου κυβισμού αυτοκίνητα. Και σε υβριδικά. Ακόμα και το Smart πήγε Αμερική. Θα πάρει πολλά χρόνια ν αλλάξει η νοοτροπία, πάντως απ ότι διαβάζω σε ξένα φόρουμ εκείνοι που κάνουν καθημερινό commute, στρέφονται σε οικονομικά αυτοκίνητα μικρού κυβισμού.

z3 2.2
10-12-10, 21:01
"can you handle the stick"?
πολυ ωραια κουβεντα ανοιξε.
συμφωνω απολυτα με τα γραφωμενα ολων σας.
δεν εχει μεινει και κατι που δεν ειπωθηκε νομιζω.

το αυτοκινητο στην αμερικη ειναι σε κουτακια...οπως ειπε και ο Γιαννης παραπανω,ή ενα Μustang V6 μπλε. Η ενα V8 ασπρο.
αυτη την εντυπωση μου αφηνουν και μενα.

το θεμα ειναι οτι σιγουρα υπαρχουν πολλοι θιασωτες του αυτοκινητου οπως εμεις,και λεω εμεις οι ευρωπαιοι αλλα και εμεις εδω του φορουμ(χεχε),αλλα χανονται ισως μεσα στο μεγαλυτερο αριθμο των αμερικανων που τα θελουν με την ποτηροθηκη στο ταμπλο,που ειναι και χρωματος μπορντω-καφε-σκατι.

υπαρχει αγαπη για το αυτοκινητο και μεγαλη και σιγουρα βρισκουν φανατικο κοινο σε μια τοσο διαφορετικη χωρα τα ευρωπαικα αυτοκινητα αλλα και η ευρωπαικη φιλοσοφια.
τρανο παραδειγμα που μου ηρθε μολις στο μυαλο,το mx-5.
αμετρητες πωλησεις στην αμερικη.
ποιο? ενα γιαπωνεζικο μικρο διθεσιο με 1.6 λιτρα μοτερ(!) το οποιο δεν βγηκε και ποτε και αυτοματο!
και μοσχοπουλησε και μοσχοπουλαει!

απλα υπαρχει η διαφορετικη σχολη στα αυτοκινητα εκει και ειναι τοσο εντονη που πολυ δυσκολα μπορει να συμπλευσει με τις ευρωπαικες και ιαπωνικες θεωριες.

απο την αλλη παλι υπαρχει πληρης αποδοχη στην σκανδιναβικη σχολη!!!
τους αρεσουν και τους αρεσουν και πολυ απ οτι μπορω να καταλαβω.
παραδειγμα πριν απο κανα δυο χρονια στη δουλεια.
σκαει μια καμπανια (επισκευαστικη οδηγεια) για το 93 το καμπριο.
η πληροφοριση ειναι παγκοσμια μεσω ενος κοινου site.
υπαρχει λοιπον και ενας πινακας που λεει ποσα αυτοκινητα σημετεχουν στην εκαστοτε καμπανια ανα χωρα.
εχει ολες τις χωρες του κοσμου και στην U.S.A αμα πατησεις επανω στο κουτακι της ανοιγει ολες τις πολιτειες.

εεεε λοιπον τα 93 καμπριο που ειχει η αμερικη εκεινη την χρονια ηταν περισσοτερα απο του υπολοιπου ΚΟΣΜΟΥ!!!
χεχε εντυπωσιακο ε?