PDA

Επιστροφή στο Forum : Quadriplegic Begs to Die



Monsta
01-12-10, 09:37
Γνώμες ?





For the last 18 months, Dan Crews has been waging a battle to die, one that he is losing.
For the last 24 years -- since he was paralyzed at age 3 in a car accident -- Crews has been a quadriplegic, able to speak and eat, but not breathe on his own.

"Just imagine having your arms and legs strapped down 24 hours a day, seven days a week and not being able to do anything about it and not going anywhere," said the 27-year-old, who lives with his mother in Antioch, Ill.

"I have no friends," Crews told ABC News. "I have no education. No education prospects. No job prospects. I have no love prospects. All I want is to no longer live like this."

Ptboul
01-12-10, 09:54
:sealed:

έχω προβληματιστεί κ εγώ πολλές φορές. Δε παύει ωστόσο η ζωή να είναι ένας συνεχόμενος αγώνας μέχρις εσχάτων.

Είναι και ωραία όπως κ να το κάνουμε και ας τα έχει ενίοτε ή επί το πλείστον με άλλον. .

z3 2.2
01-12-10, 09:55
Παρα πολυ σκληρη περιπτωση.....
Οταν ομως ενας ανθρωπος με αυτο το προβλημα παρει την αποφαση αυτη,ελα συ να του αλλαξεις γνωμη ή να τον πεισεις για το αντιθετο....

Νομιζω οτι ο ασθενης εχει το δικαιωμα να διαλεξει,γιατι μονο αυτος ξερει το μεγεθος του προβληματος του

bill_m3
01-12-10, 10:18
Παρα πολυ σκληρη περιπτωση.....
Οταν ομως ενας ανθρωπος με αυτο το προβλημα παρει την αποφαση αυτη,ελα συ να του αλλαξεις γνωμη ή να τον πεισεις για το αντιθετο....

Νομιζω οτι ο ασθενης εχει το δικαιωμα να διαλεξει,γιατι μονο αυτος ξερει το μεγεθος του προβληματος του

Έτσι ακριβώς!!!

Πιστεύω ότι πρέπει να έχει το δικαίωμα της επιλογής....

Χρίστος
01-12-10, 10:24
το δικαιωμα το εχει και συμφωνω.
Ποιος ανθρωπος θα βρει τη φυναμη να πει "I pull the plug" ???

Monsta
01-12-10, 10:26
Συμφωνώ μαζί σας. Διαβάστε όμως και το υπόλοιπο. Την υπογράμμιση την έχω κάνει εγώ.




The Supreme Court ruled a decade ago that a person can refuse medical treatment -- provided they are competent. And that is the biggest hurdle for Crews.

The head psychiatrist at Froedtert Hospital in Wauwatosa, where Crews has received most of his treatment since he was airlifted from the accident, says he is depressed and that overrides his ability to make a life or death decision.


The hospital did not return calls for comment, but medical records obtained by the Milwaukee Journal-Sentinel revealed that psychiatrists and mental health professionals have ruled Crews is depressed and must be treated before they will agree to such an irrevocable step.

Crews said he is not depressed -- "no more than the average person in my position."

Crews is now on antidepressants, but has refused psychiatric care. When he tried to starve himself, doctors threatened to use a feeding tube and he relented. But he hasn't changed his mind about dying.

Because his diaphragm is paralyzed, he is hooked up to a mechanical ventilator connected to his throat that breathes for him.

He can use the telephone and type on the computer with a mouth stick and has no problem eating, if family members or nurses put the food in his mouth. But Crews is physically unable to kill himself.

Lately, he spends most of the day in his dark bedroom sleeping, in between medical checks for vital signs. In the evening he watches movies and television.

His father, Gerald Crews, objects to his son's wishes. "He does not understand what I am going through," said Crews. "He thinks I'll get better."

His mother, Cheryl Crews, 60, is willing to stand by her son. "In the end, if this is what he wants, I have promised to support him," she said.

An estimated 5 to 10 percent of spinal cord injury patients contemplate suicide, six times higher than in the general population, according to the Kessler Institute in New Jersey, one of the nation's top rehabilitation centers, the one that treated the late actor Christopher Reeve, who was paralyzed in a riding accident.

Ptboul
01-12-10, 10:26
Έτσι ακριβώς!!!

Πιστεύω ότι πρέπει να έχει το δικαίωμα της επιλογής....

Δε ξέρω, δε μου πάει, για εμένα θα έπρεπε να στηρίζουμε τον ασθενή με όλες μας τις δυνάμεις κ όχι να του δίνουμε το πιστόλι στο χέρι.

Πραγματικά δε ξέρω όμως.

fanisk
01-12-10, 20:00
Ισως να ειναι σκληρο, αλλα με τοσο σοβαρο προβλημα υγειας, και τοσο χαλια ψυχολογια που εχει ο συγκεκριμενος ανθρωπος για τη ζωη του.. τι αλλο να σκεφτεται, να θελει? 24 χρονια βρισκεται σε αυτη τη κατασταση..

Αν ειχε το ατυχημα στα 30-40-50 του, μαλλον θα ειχε τη δυναμη και την θεληση για ζωη..γιατι ηδη θα ειχε ζησει σχεδον τη μιση του!

Ειναι ετσι απο τα 3 του ομως, δεν εχει κανει τιποτα, δεν εχει νιωσει τιποτα, και δεν εχει ζησει τιποτα. Μαλλον τα μονα ατομα που βλεπει ειναι οι γονεις και οι γιατροι. Υπνος, τηλεοραση, εξετασεις..αλλη μια μερα περασε.

Πολυ ζορικη κατασταση!!! Οπως ειπε και ο Χρηστος ομως..ποιος θα τραβηξει τη μπριζα?

atha
01-12-10, 20:38
poly megalo thema kai para poly sobaro thema , oi apopseis gia tin euthanasia diistantai .fysika parousia fysiologikis leitourgias egefalou kai xoris kamia elpida anarosis apo aniati astheneia pou epireazei kai midenizei tin poiotita zois tha eimous thetika keimenos giati kai meis thaymata den mporoume na kanoume. pote mou den exo arnithei se karkinopathi telautaiou stadiou morfini intravenously parolo pou stygna iatrika na min xreiazotan .
nomizo oti tha dimiourgithei telika to nomiko plaisio gia na kalypsei tin eythanasia se merika xronia afou prota i idea ayti exei orimasei sto myalo ton politon, edo epitrepetai se elaxistes periptoseis me exairetika spanies kai baries asteneies

oldcarskickass
01-12-10, 21:19
https://en.wikipedia.org/wiki/Nick_Vujicic

https://www.youtube.com/results?search_query=Nick+Vujicic&aq=f

Ακόμα το συζητάμε;

georggge46
01-12-10, 22:07
https://en.wikipedia.org/wiki/Nick_Vujicic

https://www.youtube.com/results?search_query=Nick+Vujicic&aq=f

Ακόμα το συζητάμε;

Φιλε μου συγκρινεις ανομοιες καταστασεις ....... ! Η πληρη τετραπληγια και μαλιστα η αναπνευστικα υποβοηθουμενη ειναι το μαρτυριο με ολη τη σημασια της λεξεως ..... χιλιες φορες ο θανατος ...
αν και η αυτοκτονια με βρησκει αντιθετο γιατι πιστευω οτι η ζωη ειναι ενα δωρο το οποιο ομως δεν μας ανηκει ολοκληρωτικα και πρεπει να υπομεινουμε τα οποια προβληματα εχουμε ....

oldcarskickass
01-12-10, 22:19
Φιλε μου συγκρινεις ανομοιες καταστασεις ....... ! Η πληρη τετραπληγια και μαλιστα η αναπνευστικα υποβοηθουμενη ειναι το μαρτυριο με ολη τη σημασια της λεξεως ..... χιλιες φορες ο θανατος ...
αν και η αυτοκτονια με βρησκει αντιθετο γιατι πιστευω οτι η ζωη ειναι ενα δωρο το οποιο ομως δεν μας ανηκει ολοκληρωτικα και πρεπει να υπομεινουμε τα οποια προβληματα εχουμε ....

Το βάρος του μαρτυρίου του καθενός το ξέρει μόνο... ο καθένας (και ο Θεός που πιστεύει και εάν πιστεύει).

Θεωρώ ότι η ζωή είναι υπέρπολίτιμη και ότι ο άνθρωπος, ο ΚΑΘΕ άνθρωπος, και ΕΙΔΙΚΑ ο σύγχρονος άνθρωπος (βάσει της άποψης μου για τον μέσο όρο πολιτισμού) είναι ΑΠΛΑ ΑΝΑΞΙΟΣ να κρίνει αν του αξίζει να ζει ή όχι.

Ως εκ τούτου το τι θα κάνει ο καθένας με την δική του ζωή είναι απλά θέμα δικό του.

Έβαλα τα παραπάνω λινκς στο πνεύμα της υποστήριξης της άποψής μου, ότι δηλαδή ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ (ξαναλέω ΠΡΕΠΕΙ) ο ΚΑΘΕ άνθρωπος πέρα από όλα και ΠΡΩΤΑ από όλα, να διαλέγει την ζωή, όπως του βγει και όπως του ξημερώσει, μπορεί να την κάνει ΟΤΙ μα ΟΤΙ θέλει ΕΚΤΟΣ από να την πετάξει στα σκουπίδια.

Σκέψου ΜΟΝΟ αν αυτός ο άνθρωπος που ΤΩΡΑ θέλει να πεθάνει βρει το κουράγιο να κάνει ΚΑΤΙ, έστω ΚΑΤΙ εκτός από το να βλέπει τηλεόραση και να κοιμάται.

Αυτό το κάτι για εσένα, για εμένα και για 15δις ακόμα ίσως να μην σημαίνει τίποτα.

Η λέξη κλειδί, όμως, είναι το ΙΣΩΣ, γιατί σε κάθε ίσως όχι υπάρχει και ένα ίσως ναι.

ΙΣΩΣ λοιπόν η οποιαδήποτε κίνησή του για ΚΑΤΙ (ΔΕΝ ξέρω τι) ΠΑΡΑΚΙΝΗΣΕΙ θετικά ΚΑΠΟΙΟΝ άλλον από το Τιμπουκτού μέχρι κάποιο αμαρτωλό λιμάνι της Λατινικής Αμερικής. Γιαυτό και μόνο ΑΞΙΖΕΙ θεωρώ ΝΑ ΜΗΝ θέλει (τονίζω το θέλει) να αυτοκτονήσει.

stavr
01-12-10, 22:43
ειναι πολυ δυσκολη περιπτωση παιδια, οτι και να λεμε.....οποιος ειναι λεει εξω απο το χορο ....πολλα τραγουδια ξερει!!! πολλες φορες εχω σκεφτει πως σε περιπτωση που μου συμβει κατι τετοιο ......ναι θα θελα να τραβηξει καποιος την πριζα...... δεν νομιζω οτι θα αντεχα να βλεπω, να αισθανομαι και να μην μπορω να κινηθω. Πρωτα απο ολα θα το θελα γιατι δεν θα μπορουσα να βλεπω τους δικους μου να ειναι φυλακισμενοι με μενα. Φανταστειτε να τυχει σε καποιο παντρεμενο, με παιδια ....η συζηγος και τα παιδια τι φταινε...δεν ξερω αν θα αντεχα να τους βλεπω σκλαβωμενους......γιατι περι σκλαβιας προκειτε! Απο την αλλη .....οπως ειπα και νωριτερα....ποτε δεν ξερεις.....υπαρχει και αυτο το ΙΣΩΣ που αναφερει ο συμφορουμιτης παραπανω.....πιστευω οτι ειναι καταστασεις που αν δεν τις βιωσεις δεν μπορεις να εκφερεις "σωστη" γνωμη, και τοτε ..... ΙΣΩΣ παλι να μην ειναι "σωστη"......... Γι αυτο πανω απο ολα ας εχουμε την υγεια μας......κι ας δουλευουμε μεχρι τα 75......κι ας μας παιρνει τα μισα η εφορια......κι ας ..... κι ας....κι ας...κι ας....