PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟΥ BMWΔΑΚΙΑ



savvas bmwdakias
27-11-10, 23:20
Πρεπει να ημουνα 6 χρονων οταν πηγα στο Μοναχο της γερμανιας να επισκευτω τους παππουδες μου για τα χριστουγεννα.Ενα πρωινο με πηρε ο παππους μου και πηγαμε στο εργοστασιο που δουλευε, στο εργοστασιο της bmw.Ειχα τρελαθει απο τη χαρα μου πρωτη φορα εβλεπα τοσα bmw μαζεμενα στον ιδιο χωρο.Πρεπει να ηταν γυρο στο 91 παντου υπηρχαν Ε30 και Ε34 σε ολα τα χρωματα και ολες τις εκδοσεις.Πηρα την φωτογραφικη μηχανη του παππου μου και αρχιζα να βγαζω φωτογραφιες,πρεπει να ειχα τελειωσει ολο το φιλμ.Εκει πρεπει να εφαγα το πρωτο κολημα με τα bmw σιγουρα.Οταν με το καλο πηρε συνταξη ο παππους εφερε το τελευταιο Ε30 318 σενταν το οποιο το εκανε δωρο στο θειο μου.Ο αλλος ο θειος μου ειχε ενα Ε21 315 και στη συνεχεια ενα Ε28 518.Δε θα ξεχασω ποτε αυτην τη γνωριμη μυρωδια που ειχε το εσωτερικο μιας bmw ολα μυριζανbmwδιλα.Μου φενοταν απιαστο ονειρο οτι θα μπορουσα να αποκτησω ποτε μια bmw ως που οταν εγινα 16 εψησα τον πατερα μου να παρουμε ενα Ε36 316 του 94 σενταν.Πολυ ωραιο αυτοκινητο 5ετιας τοτε και για την εποχη του full extra ειχε μεχρι και αυτοματο πιλοτο.Την ημερα που πηγαμε να την παραλαβουμε απο γνωστη αντιπροσωπεια στη Θεσσαλονικη εκανα μια βολτα στην εκθεση και πηγα και μπηκα σ΄ενα Ε36 cabrio.Τρελαθηκα!!!!Η απουσιας της οροφης μου εδωσε μια απιθανη αισθηση η μυρωδια απο τα δερματα...το αυτοκινητο ηταν τελειο!!!Εκεινη τη στιγμη εβαλα στοχο της ζωης μου να αποκτησω ενα τετοιο αυτοκινητο καποια στιγμη εστω και μεταχειρισμενο.Εγινα 18 επιτελους ,εβγαλα διπλωμα ηταν η ωρα να αγορασω το πρωτο μου αμαξι.Πηρα ενα ibiza του 95 φτιαγμενο πολυ ωραιο.Κατι ελειπε ομως.Εκεινο το bmw στριφογυριζε συνεχεια στο μυαλο μου,βεβαια τοτε ηταν ακομα πανακριβο μακρινο ονειρο για μενα.Πηγα φανταρος γυρισα πουλησα το ibiza πηρα το bmw του πατερα μου.Το περιποιηθηκα καταλληλως πολυ ωραιο αμαξι πλησιαζα στο ονειρο αλλα παλι κατι ελειπε....δεν ηταν cabrio.Eφτασα 21 αφου ειχα γυρισει ολες τις μαντρες της Θεσσαλονικης(τοτε ηταν πολλες)και ειδα οτι υπηρχε σε Ε36 cabrio τελικα επεισα τον πατερα μου να πουλησουμε το σενταν και επιτελους να παρω το cabrio.318 μοντ 99 4 airbag asc θερμαινομενα καθισματα m pack(το κανα εγω)οπως το θελα.Επιτελους το ονειρο εγινε πραγματικοτητα!!!!Μπορει 3 χρονια μετα να μην το εχω λογω οικονομικων δυσχεριων αλλα αξιζε τον κοπο.Μοιραζομαι αυτην την προσωπικη ιστορια μου μαζι σας καποιοι θα με καταλαβετε.Σας ευχομαι λοιπον bmwδακηδες οτι ονειρευεστε και οτι εχετε στοχο να το αποκτησετε.Ευχαριστω για το χρονο σας Σαββας ο bmwdakias.


Υ.Γ.Θα επανελθω συντομα ελπιζω απο την καινουρια χρονια!

Κωνσταντίνος
28-11-10, 00:09
Αυτό θα πει bmw dna.
Σου εύχομαι το επόμενο bmw που θα βάλεις στόχο, να το αποκτήσεις το συντομότερο.

E46 POWER
28-11-10, 03:38
υπομονη και ολα θα φτιαξουν..με το καλο η νεα bmw...

E36-Hartge
28-11-10, 10:49
Ετσι περιπου ξεκίνησε και η δική μου ιστορία με το ίδιο αυτοκίνητο στο όνειρο που τελικά κατάφερα να εχω και πιστευω να μπορέσω να το κρατησω έστω και αν δεν μπορώ να το κυκλοφορώ κανονικά μετά απο χρόνια.
Το λέω αυτο γιατι εδω στην Ελλάδα δεν κάθε μέρα που ξημερώνει αναιρεί τα σχεδια και τους νομους της προηγούμενης.

savvas bmwdakias
19-12-10, 22:09
Το αυτοκινητο το πουλησα στην Αθηνα.Πουληθηκε αλλες 2 φορες.Το παρακολουθουσα στο car.gr καθε φορα που πουλιοταν,μεχρι που σκεφτηκα να το ξανα αγορασω.Πηγε Πατρα και τωρα με παιρνουν οι φιλοι μου τηλεφωνο και μου λενε οτι το βλεπουν να κυκλοφορει Θεσσαλονικη.Εχει γυγισει ολη την Ελλαδα αυτο το αμαξι....!!!!Ελπιζω να το χει παρει καποιος μερακλης σαν κι εμενα και να το προσεχει.Εγω απο την καινουρια χρονια αν πανε ολα καλα ετοιμαζομαι για κατι πιο καινουριο ελπιζω παλι bmw!

savvas bmwdakias
25-08-15, 15:59
Με αφορμη την πωληση του αυτοκινητου μου ξεθαβω αυτο το θρεντ. Βλεπω ημερομηνια 2010, ακομα εψαχνα τοτε να αγορασω το επομενο bmw μου. Αναμεσα στις αναζητησεις μου ηταν παλι το Ε36 cabrio με σκοπο να συνεχισω το προτζεκτ-ονειρο που αφησα στη μεση ή η αγορα ενος Ε46 coupe ή cabrio facelift παντα και m pack με οσον το δυνατον περισσοτερα εξτρα. Αναμεσα στις σκεψεις μου ηταν ισως και μετατροπη σε 330. Τον Απριλιο του 2011 πιανω στα χερια μου απο ενα τροχαιο που ειχα καποια λεφτα με τα οποια θα εδινα συνεχεια στο ονειρο μου. Ηταν κατα καποιο τροπο ενα δωρο στον εαυτο μου για ολα αυτα που περασα απο το ατυχημα, 3,5 μηνες ελειπα απο τη δουλεια. Αφου απεκλεισα το Ε36 λογω παλαιοτητας και λογω οτι το ειχα πιο πριν σε σενταν και καμπριο ειπα να προχωρησω σε αγορα Ε46 . Αφου ειδα αρκετα αυτοκινητα στην Αθηνα ταξιδεψα εως την Κατερινη, οπου τελικα αγορασα το bmw μου. Ε46 cabrio facelift m pack με σχεδον ολα τα εξτρα πλην των εργοστασιακων xenon τα οποια ηταν στα στανταρ μου αλλα δυστυχως δεν ειχε το αμαξι. Σε αυτα τα 4,5 χρονια που ειχα το αμαξι εκανα μονο 20.000χλμ, το ειχα καθαρα για βολτα μιας και δεν με βολευε για καθημερινη χρηση. Πολυ ωραιο αμαξι βελτιωμενο σε σχεση με το Ε36 σε ολους τους τομεις οπως ηταν αναμενομενο. Σε αυτα τα 4,5 χρονια ταξιδεψαμε μαζι με το bmwfans και ολους εσας με αποριες βλαβες μικροβελτιωσεις συναντησεις και γνωριμιες με πολυ καλα παιδια. Εφτασα σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο για μενα το αυτοκινητο, ειμαι ευχαριστημενος, απλα ηρθε η ωρα να το αποχωριστω για κατι νεοτερο, πιο οικονομικο σε ολα(τελη, καυσιμα ,βλαβες). Το ιδανικο για μενα θα ηταν να προχωρουσα σε κατι πιο φρεσκο Ε90 ας πουμε αλλα και παλι με την νεα ταξη πραγματων (τουρμπο, ρυποι, τεχνολογια, πετρελαιοκινηση) το Ε90 μου φαινεται παλιο. Αυτα τα λιγα απο μενα και μακαρι να μπορεσω να αποκτησω παλι ενα bmw γιατι πραγματικα για μενα υπαρχουν τα bmw και τα υπολοιπα αυτοκινητα. Ευχαριστω για τον χρονο να στε ολοι καλα bmwδακηδες !!!