PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΚΥΒΙΚΑ???



savvas bmwdakias
27-11-10, 14:14
Γεια σας εχω μια απορια.Ξερει κανεις αν μπορω να δηλωσω ενα e46 coupe απο 2000 σε 1600 γιατι με τα νεα τεκμηρια μπορω να παρω μεχρι 1600.

PANOS-E60
27-11-10, 14:20
Εχεις Ε46 κουπέ ή πρόκειται να αγοράσεις ?

savvas bmwdakias
27-11-10, 14:59
Σκεφτομαι να αγορασω e46.Θα μου πεις γιατι δεν αγοραζεις ενα 316 εφοσον εχεις προβλημα.Το θεμα ειναι οτι ειχα 316 ε36 sedan και 318 e36 cabrio και μου φανηκαν πολυ αργα για το βαρυ σκαφος τους γιαυτο θελω τουλαχιστον 2000 για να το ευχαριστηθω

PANOS-E60
27-11-10, 15:37
Η διαδικασία να αγοράσεις 316 και να το κάνεις εξακύινδρο θα στοιχίσει αρκετά περισσότερο από το να αγοράσεις εξακύλινδρο. Και το ρίσκο να μεινει αδήλωτη η μετατροπή είναι αρκετά μεγάλο ...

savvas bmwdakias
27-11-10, 15:52
Συμφωνω...το σιγουρο ειναι οτι το 1600 μπορεις να το δηλωσεις 2000 σε περιπτωση μετατροπης.Το ερωτημα ειναι το 2000 μπορεις να το δηλωσεις 1600?

PANOS-E60
27-11-10, 15:56
Ολα γίνονται. Το θέμα είναι ότι τα 4κυλινδρα από τα 6κυλινδρα μοτέρ είναι εμφανώς διαφορετικά και το ρίσκο μεγάλο και όσον αφορά την αστυνομία αλλά και την ασφάλεια (insurance).

HULK
27-11-10, 16:14
Φιλε μου ειτε γινεται απο 2.0 να το κανεις 1.6 ειτε παρεις ενα 1.6 και του βαλεις μηχανη 2.0+ και το αφησεις 1.6 σε ενα ενδεχομενο τρακαρισμα θα εχεις χοντρο προβλημα γιατι τα μοτερ δεν εχουν σχεση εμφανισιακα οπως ανεφερε και ο Πανος.Πηγαινε σε αλλη μαρκα καλυτερα η συμβιβασου με το 1.6 και βαλε κανενα τουρμπο τι να σου πω....

savvas bmwdakias
27-11-10, 16:14
Ωραια νομιζω μου λυθηκε η απορια.Το ρωταω αυτο γιατι ενας γνωστος μου ο οποιος πουλαει ανταλακτικα αυτοκινητων μου ειπε οτι στην μετατροπη παντα δηλωνεις παραπανω κυβικα.Και μου φανηκε παραξενο.Δηλαδη πες οτι εγω αγοραζω ενα 316, και μου την δινει και το κανω μετατροπη σε 320 ή 330 και επειδη θελω να μαι και νομοταγης το δηλωνω αναλογα 320 ή 330.Μετα απο καιρο το βαριεμαι(αν και δεν νομιζω) και το κανω παλι 316 λογικα μπορω παλι να μετατρεψω την αδεια σε 1600.Το αδηλωτο αν δεν κανω λαθος μεχρι και κατασχεση μπορει να σου γινει και με την ασφαλεια θα χεις προβλημα μονο σε περιπτωση ατυχηματος(χτυπα ξυλο).

savvas bmwdakias
27-11-10, 16:17
Φιλε μου ειτε γινεται απο 2.0 να το κανεις 1.6 ειτε παρεις ενα 1.6 και του βαλεις μηχανη 2.0+ και το αφησεις 1.6 σε ενα ενδεχομενο τρακαρισμα θα εχεις χοντρο προβλημα γιατι τα μοτερ δεν εχουν σχεση εμφανισιακα οπως ανεφερε και ο Πανος.Πηγαινε σε αλλη μαρκα καλυτερα η συμβιβασου με το 1.6 και βαλε κανενα τουρμπο τι να σου πω....

Τοτε η μονη λυση για μενα θα ειναι να μπει σε 2 ονοματα γιατι ειμαι πολυ κατα του turbo αν δεν ειναι εργοστασιακο

HULK
27-11-10, 16:24
Σε αυτο που λες καποιος ειχε αναφερει οτι και να το βαλεις τωρα πια σε 2 ονοματα δεν γλυτωνεις τιποτα φορολουνται και οι 2 για 2.0 κυβικα :D Ας μας διαφωτισουν οι γνωστες μηπως κανω λαθος.

savvas bmwdakias
27-11-10, 16:38
Τον ηπιαμε αν ειναι ετσι...α ρε ατιμη κοινωνια ντε και καλα να παμε να παρουμε μεχρι 1600 α ρε bmw ποτε θα βγαλεις κανα 1600 turbo να ταραξεις λιγο τα νερα

fanisk
27-11-10, 20:36
Σε αυτο που λες καποιος ειχε αναφερει οτι και να το βαλεις τωρα πια σε 2 ονοματα δεν γλυτωνεις τιποτα φορολουνται και οι 2 για 2.0 κυβικα :D Ας μας διαφωτισουν οι γνωστες μηπως κανω λαθος.

Αυτο ισχυει για συγγενεις..δεν θυμαμαι μεχρι τι βαθμο ομως. 2-3-4ο? Δεν αξιζει το ρισκο να το γραψεις σε φιλο, μπορει αυριο να μην ειστε φιλοι και τρεχα γυρευε με το αμαξι..

savvas bmwdakias
27-11-10, 20:45
Στη μητερα μου και μονο σκεφτομαι να το κανω θα ρωτησω τη λογιστρια να μου πει στα σιγουρα.

fanisk
27-11-10, 20:53
Στη μητερα μου και μονο σκεφτομαι να το κανω θα ρωτησω τη λογιστρια να μου πει στα σιγουρα.

Στη μητερα σου... θα εχετε και οι 2 προβλημα. Θα φορολογησουν και αυτη και εσενα σαν να εχετε ενα διλιτρο ο καθενας.

E39COMP
27-11-10, 21:12
Για σκεφτητε παραδεισο εεεε ???? Να μπορουσε καποιος να αγορασει ενα .... πχ 650 και να το δηλώσει 1800 κυβικα μετα επειδη ΔΕΝ θελει να πληρωνει φορολογια εεεε ????? Πωωωωωπωωωωω ......
Παιδες ....Σε γνησιο αυτοκινητο ΔΕΝ γινεται υποκυβισμος ουτε νομιμος ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΠΛΕΟΝ ..... Μην σας πιασει κανεις κοροιδα εεεε .... Αν ηταν και γινοτανε ...ξερετε κανεναν που θα ειχε ...πχ Μ3 και δε θα ηταν στην αδεια 1600 ????

savvas bmwdakias
27-11-10, 21:20
Οποτε η λυση ειναι να κανεις μια μετατροπη χωρις να τη δηλωσεις περνοντας το ρισκο βεβαια για αυτα που ειπαμε παραπανο.

m-power_01
27-11-10, 21:45
Πάρε ένα facelift 1.6 και βάλε του τετρκυλινδρο 2.0 με 143ps n42 ή n46 ! Εμφανισιακα είναι ίδια ! Δύσκολα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα

katsaraios
27-11-10, 22:33
δινω 500 ευρω αμοιβη σε οποιον δηλωσει υποκιβυσμο.
μην λεμε μπουρδες παιδια παρακαλω .....:thumbsdown:

χωρις διαθεση παρεξηγησης απλα μην παραπληροφορουμε.

savvas bmwdakias
27-11-10, 22:40
Αδερφε ερωτηση εκανα.... δυστυχως η οικονομικη δυσχερια μας εχει κανει να ψαχνουμε και το παραμικρο.

katsaraios
27-11-10, 22:41
Αδερφε ερωτηση εκανα.... δυστυχως η οικονομικη δυσχερια μας εχει κανει να ψαχνουμε και το παραμικρο.

φιλε μου ασφαλως και δεν απευθηνθηκα σε σενα!!!
πολυ καλα κανεις και το ψαχνεις.
το εχουμε ψαξει ηδη πολυ πριν ,δεν γινεται!!!

Kostas_1
28-11-10, 10:58
Και ομως γινεται.
Δεν ξερω πως, δεν το εχω κανει εγω προσωπικα, αλλα ξερω οτι εχει γινει.
Ειδα με τα ματια μου γνησιο Μ5, αρχικα κανονικα δηλωμενο, μετα να ειναι στην αδεια ως 520. και βεβαια ως αυτοκινητο να εχει παραμεινει Μ5...

Skyline_IS
28-11-10, 11:23
Διαβαζα περιπτωση ατομου που ελεγε οτι μπορεσε να κανει υποκιβυσμο αλλα πληρωνεις τελη οπως πριν.

Δηλαδη αγοραζεις ενα γνησιο 16αρι αυτοκινητο.Κανεις κανονικα υποκιβυσμο στα 1400 κυβικα πχ αλλα πληρωνεις τελη για 1600 κυβικα..
Δεν συμφερει απο καμια αποψη

Kostas_1
28-11-10, 11:26
Οχι δεν ισχυει αυτο. Τα τελη βγαινουν συμφωνα με την αδεια κυκλοφοριας.

Αυτο σημαινει οτι δεν ειχε κανει παρα μονο την μηχανικη αλλαγη. Εννοω οτι δεν ειχε δηλωσει την αλλαγη...

HULK
28-11-10, 13:52
Εγω πιστευω οτι γινεται δεν εχω ρωτησει αλλα μπορω με ενα τηλεφωνημα να μαθω.Εαν ενας π.χ εχει ενα Μ5 και τρακαρει η για καποιο λογο καταστραφει το μοτερ π.χ και δεν εχει χρηματα για να βαλει παλι Μ5 και εχει μονο για ενα διλιτρο τι κανει,απαγορευεται να το κανει 520?

m-power_01
28-11-10, 15:01
Και ομως γινεται.
Δεν ξερω πως, δεν το εχω κανει εγω προσωπικα, αλλα ξερω οτι εχει γινει.
Ειδα με τα ματια μου γνησιο Μ5, αρχικα κανονικα δηλωμενο, μετα να ειναι στην αδεια ως 520. και βεβαια ως αυτοκινητο να εχει παραμεινει Μ5...

Να υποθεσω οτι μιλας για Ε34? χαχαχα

savvas bmwdakias
28-11-10, 15:12
Εγω πιστευω οτι γινεται δεν εχω ρωτησει αλλα μπορω με ενα τηλεφωνημα να μαθω.Εαν ενας π.χ εχει ενα Μ5 και τρακαρει η για καποιο λογο καταστραφει το μοτερ π.χ και δεν εχει χρηματα για να βαλει παλι Μ5 και εχει μονο για ενα διλιτρο τι κανει,απαγορευεται να το κανει 520?

Ανα μπραβο φιλε μου αυτο ακριβως σκεφτομουν και γω

dimtz
28-11-10, 15:17
Εγω απ οτι ξερω παιδια οταν ενα οχημα ας πουμε ειναι μαμα 2λιτρο δεν μπορουμε να το κανουμε 16αρι, τωρα αν υπαρχουν καποια παραθυρακια παρανομα δεν ξερω :whistle:

savvas bmwdakias
28-11-10, 15:18
Επισης ξερω οτι αν το αυτοκινητο ειναι απο τον ΟΔΔΥ εκτος οτι του εχει 40% μειωση στο τεκμηριο βγαινει καινουρια αδεια και αν δεν κανω λαθος το δηλωνεις οσο θες, αρκει βεβαια να βγαινει αυτος ο κινητηρας για το συγκεκριμενο αυτοκινητο.πχ δεν μπορεις να δηλωσεις ενα bmw 1400 ουτε ενα 6αρι 1800.

katsaraios
28-11-10, 23:37
θα πεφτει πολυ γελιο παντως αν τα διαβαζει κανενας απο Υπουργειο η Κτεο...
Νομιμη διαδικασια υποκυβισμου δεν υπαρχει.

E39COMP
29-11-10, 10:48
Και ομως γινεται.
Δεν ξερω πως, δεν το εχω κανει εγω προσωπικα, αλλα ξερω οτι εχει γινει.
Ειδα με τα ματια μου γνησιο Μ5, αρχικα κανονικα δηλωμενο, μετα να ειναι στην αδεια ως 520. και βεβαια ως αυτοκινητο να εχει παραμεινει Μ5...

Αφου το ειδες προσωπικα οπως λες και αν φυσικα μπορεις .... Τσεκαρεις μια τον αριθμο πλαισιου του Μ5 αν ειναι ιδιος με την αδεια του 520 ???? Κοβω το δεξι μου .... μουστακομέρος πως ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ αν χτυπήσεις στο Μ5 που μας λες το πλαίσιο ΠΛΕΟΝ θα βγαινει 520. Αν μπορεις ομως τσεκαρε το μια . Ειμαι πολύ περιεργος να το δω και να το ζήσω και αυτο .... Πριν μπεις ομως στη διαδικασια να ψαχνεις πλαισια κτλ καθως ειναι και δυσκολο ο αλλος να σου δωσει ετσι φορα παρτιδα το vin του , τσεκαρε μια , οταν περναει εξω απο μαναβικο , μηπως ορμαει στα τσαμπια με τις μπανανες το Μ5..20 ?? Αν ναι .... Ξερω και εγω ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ, ΓΝΗΣΙΟ Μ5 να το δηλωσω 520. thumb


Διαβαζα περιπτωση ατομου που ελεγε οτι μπορεσε να κανει υποκιβυσμο αλλα πληρωνεις τελη οπως πριν.

Δηλαδη αγοραζεις ενα γνησιο 16αρι αυτοκινητο.Κανεις κανονικα υποκιβυσμο στα 1400 κυβικα πχ αλλα πληρωνεις τελη για 1600 κυβικα..
Δεν συμφερει απο καμια αποψη

Οπότε και αν ισχυε και κατι τετοιο που ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ , ποιο το κερδος ?????


Εγω πιστευω οτι γινεται δεν εχω ρωτησει αλλα μπορω με ενα τηλεφωνημα να μαθω.Εαν ενας π.χ εχει ενα Μ5 και τρακαρει η για καποιο λογο καταστραφει το μοτερ π.χ και δεν εχει χρηματα για να βαλει παλι Μ5 και εχει μονο για ενα διλιτρο τι κανει,απαγορευεται να το κανει 520?

Οχι δεν απαγορευεται αλλα .... Επειδη εχω καποιες ΚΑΛΕΣ ΑΚΡΕΣ , φερε μου το απογευμα ή αυριο ή τωρα ή οποτε θελεις ενα Μ5 να στο δηλωσω εγω πως τρακαρε και διελυσε το μοτερ και μετα αν καταφερεις να μου το δηλωσεις 520 ... εγω θα σου φερνω " τρακαρισμενα " Μ5 και Μ6 και 750 10 την ημερα τουλαχιστον να τα δηλωνουμε Μ1600 και 718 αντιστοιχα.


Για να τελιωνει το θεμα ρε αδελφια καθως ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν υπαρχει η δυνατοτητα ΠΛΕΟΝ ΝΟΜΙΜΑ ή ΠΑΡΑΝΟΜΑ να δηλωθει υποκυβισμος αυτοκινητου , μην πιαστει κανενας κοροιδο και πληρωσει τιποτα κερατιατικα και μετα τρεχει και δε φτανει .....
Η μονη περιπτωση που ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ να δηλωθει υποκυβισμος ειναι η εξης ..... Εχουμε ενα αυτοκινητο πχ 316 και το κανουμε 330. Για τον Α - Β λόγο οντως το αυτοκινητο ΕΦΟΣΟΝ εχει δηλωθει σωστα και νομιμα μπορει με νομιμες διαδικασιες να υποκυβιστει ξανα σε λιγοτερα κυβικα αλλα οχι λιογοτερα απο αυτα που ηταν στην πρωτη του αδεια ..... Δηλαδη αν ειχαμε πχ ενα 320 , και οχι 316 που εγραψα παραπανω, και το καναμε 330 μετα δεν μπορουσαμε να το δηλωσουμε ξανα κατω απο 320 παρα μονο μεχρι και 320 . καταλαβατε ????

E39COMP
29-11-10, 10:51
θα πεφτει πολυ γελιο παντως αν τα διαβαζει κανενας απο Υπουργειο η Κτεο...
Νομιμη διαδικασια υποκυβισμου δεν υπαρχει.


Στανταρ λεμε ..... Στανταρ :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1:

HULK
29-11-10, 11:09
Γινονται ολα νομιμα στο υπουργειο για αυτο και στα παρανομα γελανε απο το πρωι μεχρι το βραδυ.

savvas bmwdakias
29-11-10, 11:17
Η μονη περιπτωση που ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ να δηλωθει υποκυβισμος ειναι η εξης ..... Εχουμε ενα αυτοκινητο πχ 316 και το κανουμε 330. Για τον Α - Β λόγο οντως το αυτοκινητο ΕΦΟΣΟΝ εχει δηλωθει σωστα και νομιμα μπορει με νομιμες διαδικασιες να υποκυβιστει ξανα σε λιγοτερα κυβικα αλλα οχι λιογοτερα απο αυτα που ηταν στην πρωτη του αδεια ..... Δηλαδη αν ειχαμε πχ ενα 320 , και οχι 316 που εγραψα παραπανω, και το καναμε 330 μετα δεν μπορουσαμε να το δηλωσουμε ξανα κατω απο 320 παρα μονο μεχρι και 320 . καταλαβατε ????[/QUOTE]

Εγω παντως μ'αυτο το τελευταιο εχω καλυφθει πληρως

HULK
29-11-10, 11:45
Και ειναι και πολυ λογικο, οποτε ολοι οι κατοχοι των μετατροπων μπορουν συμφωνα με το παραπανω να γυρισουν στα αρχικα κυβικα στου γνησιους δεν γινεται :)

paganis
29-11-10, 14:29
υποκυβισμος αθελα(λογω αγνοιας) ή μη...γινεται, για οχηματα απο τον Οδδυ! ο πεθερος μου εχει ενα μαστανγκ 3,7(αν θυμαμαι καλα) και ειναι δηλωμενο 2λιτρο..!

Kostas_1
29-11-10, 15:31
Τι να πω παιδες, οπως νομιζετε....ισως ξερετε καλυτερα....

α, ναι και γω δεν ειχα πιστεψει αρχικα, αλλα και το vin τσεκαρα και την αδεια ειδα...και πριν και μετα....

Ναι Σπυρο...για το γνωστο Ε34 μιλαω...

delisgt4
29-11-10, 16:01
Παίδες έπεσα πάνω στη συζήτησή σας και το θέμα με ενδιαφέρει και εμένα. Έχω ένα Mercedes E220 του 94, μοτέρ 2200 κυβικών, καταλυτικό, και θέλω να το κάνω (στα χαρτιά) 1800cc επειδή τα 2200 κυβικα δεν μπορώ να τα δικαιολογήσω φορολογικά.

Σήμερα το πρωί πήγα στο υπουργείο συγκοινωνιών (ή μήπως λέγεται μεταφορών?) στο Μπουρνάζι και ρώτησα για το θέμα του υποκυβισμού. Ο αρμόδιος υπάλληλος μου έδωσε το ΦΕΚ που γράφει τις προϋποθέσεις και τις απαραίτητες πιστοποιήσεις.

Μετά πήγα σε κάποιον εκεί δίπλα που διεκπεραιώνει διάφορα ζητήματα σχετικά με το υπουργείο, και μου είπε ότι χρειάζεται (όπως διαβασα και στο ΦΕΚ) να του πάω ένα τιμολόγιο από μηχανικό, το οποίο να δείχνει ότι έχει γίνει η μετατροπή, και αυτός αναλαμβάνει τα υπόλοιπα, δηλ. χαρτί από την αντιπροσωπεία της Mercedes ότι η μετατροπή είναι κατάλληλη, πιστοποίηση μηχανολόγου κλπ. Για αυτή τη δουλειά μου ζήτησε 500¤.

Μου είπε επίσης ότι έχουν γίνει πάρα πολύ υποκυβισμοί, και πώς κάποια στιγμή θα αρχίσουν να καλούν κάποια οχήματα ενδεικτικά για να ελέγξουν αν όντως έχουν υποκυβιστεί. Στην περίπτωση που θα τύχει να καλέσουν και εμένα, θα χρειαστεί να ξαναβρώ ένα τιμολόγιο που να δείχνει ότι έγινε ξανά μετατροπή σε 2.200cc και θα τους λεω ότι απλώς δε πρόλαβα να το δηλώσω ακόμη. Δεν γίνεται να μου επιβληθούν κυρώσεις για αυτό, σύμφωνα με τα λεγόμενά του.

Αν το καταφέρω, αντί για 600ευρώ σήμα θα πληρώσω 270¤. Μιλάμε για 330¤ κέρδος απ' το σήμα. Και θα μπορώ επιτέλους να το κυκλοφορώ.

Κάποια στιγμή θα σας ποστάρω το ΦΕΚ. Δυο σελίδες είναι.

ghost-rider
29-11-10, 17:05
Κυκλοφορουν ενα σωρο αυτοκινητα που ειναι μετατροπες και δεν εχουν δηλωθει...
Παλιοτερα δεν τα αγοράζαμε για κανενα λογο..
Μηπως ηρθε η ωρα τους?
Τωρα για να εχεις δίλιτρο και να το παιζεις 316.... Την ληση την ειπε πιο πριν ο Σπυρος. Τετρακυλινδρο διλιτρο με 143 αλογα(valvetronic) και σχολασε το πανηγυρι! Ειναι ολοιδιο εμφανισιακά με το 1600 των 115 ιππων.
Η την κανεις τη δουλεια η το παιρνεις ετοιμο απο καποιον που το εχει κάνει.

Αν το κανεις τα πραγματα του τετρακυλινδρου τα βρισκεις τζαμπα. Οπως και το 316. Καπως θα σμπρωξεις και οτι σου μεινει... Και μια χαρα θα κατσει η δουλεια.

Τωρα οσο για τις ασφαλιστικες. Για ενα τρακο το πιο πιθανο ειναι να μη μιλησει κανεις. Δε μπα να χεις μοτερ απο τανκερ μεσα στο καπο θα σε καλύψουν.
Εχει συμβει σε φιλο.

Πιο πιθανο ειναι να κλωτσησουν για κοτσαδούρες αδήλωτες για καγκουρεμενους πολυεστερικούς προφυλακτήρες και τέτοια πραματα.

Τωρα αν χτυπα ξύλο γινει κατι και υπάρχει σοβαρος τραυματισμος η τιποτε ακομα χειροτερο... Θα αρχισουν να ψειρίζουν τη μαιμου. Τα χρηματα ειναι πολλα εκει. Και το πιο πιθανο ειναι να καθισουν να τσεκάρουν τους αριθμους... Δε θα περιοριστουν σε ενα απλο μετρημα κυλίνδρων.

Kostas_1
29-11-10, 20:21
Οριστε η διαδικασια: https://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=340&id=&tid=340

Και δεν γραφει πουθενα για απαγορευση ή περιορισμό στο να βαλεις μικροτερο κινητηρα, εφοσον βεβαια προβλεπεται απο το εργοστασιο και τηρει τους αλλους κανονες που λεει...

E39COMP
29-11-10, 21:48
Οριστε η διαδικασια: https://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=340&id=&tid=340

Και δεν γραφει πουθενα για απαγορευση ή περιορισμό στο να βαλεις μικροτερο κινητηρα, εφοσον βεβαια προβλεπεται απο το εργοστασιο και τηρει τους αλλους κανονες που λεει...

Αντιγραφω απο την διαδιακασια που εκανες παραπάνω παραθεση :

δ. Είναι δυνατή η τοποθέτηση νέου κινητήρα του οποίου η πραγματική ισχύ και ο κυλινδρισμός δε μπορεί να διαφέρει παρά μόνο μέχρι 25%, σε σχέση με τα μεγέθη του αρχικού κινητήρα.

Ας τα δούμε τωρα ενα ενα τα θεματα .... Ενα μοτερ Μ5 ειναι πόσα κυβικα ??? 5000 ???? Οπότε το 25% που γραφει εκει ειναι 1250 κυβικα σωστα ???? Οπότε αν δεχτούμε πως γινεται ο υποκυβισμος αφαιρουμε 5000 - 1250 και εχουμε αποτελεσμα 3750 κυβικα . Οχι 2000 που ειναι το 520 σωστα ?
Στην περιπτωση τωρα του Ε34 εχουμε
α) 3800 κυβικα - 950 το 25% = 2850 οχι 2000 κυβικα ωστε να δηλωθει 520
β) 3600 κυβικα -900 το 25% = 2700 παλι οχι 2000 κυβικα ωστε να δηλωθει 520

Οντως τωρα " δεν γραφει πουθενα για απαγορευση ή περιορισμό στο να βαλεις μικροτερο κινητηρα ". Αυτα ειναι τα ψηλα γραμματα να σου δωσω να καταλαβεις . ΑΛΛΑ στο εξηγει λιγο παρακάτω με κρυμμενες λεξεις ή μαλλον με αφηρημένη εννοια και εξηγηση των οσων γραφει ο νομοθετης.

2. Στη περίπτωση αντικατάστασης των κινητήρων, περιλαμβάνεται και η διασκευή των κινητήρων των κυκλοφορούντων αυτοκινήτων, με αντικατάσταση ορισμένων εξαρτημάτων τους, που θα έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση του κυλινδρισμού του κινητήρα. Η διασκευή αυτή είναι επιτρεπτή.***
3. Επιτρέπεται η διασκευή των κινητήρων των κυκλοφορούντων αυτοκινήτων με αντικατάσταση ορισμένων εξαρτημάτων τους, που θα έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση της ιπποδύναμης

Πως ειναι δυνατον να κανεις υποκυβισμο λοιπον και να παρουσιασεις αυξηση κυλινδρισμού του κινητήρα και αύξηση της ιπποδύναμης.

Απο'κει και περα για να αποδώσω τα του Καίσαρι του Καίσαρος και Θεώ τα Θεού μιας και ζουμε στο πλέον παραλογο κρατος , εγω μεχρι ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ξερω πως σε γνησιο αυτοκινητο που εχει ταξινομηθει με ενα α ποσό κυβικων ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ να γινει νομιμη διαδικασια υποκυβισμου. Αν τελικα καποιος απο εδω μεσα το καταφερει , ειλικρινα μιλαω θα αυτομαστιγωθω γυμνος στη Κηφισιας Σαββατο βραδυ μετα τις 22:00 να εχουμε και ντόρο αφου φυσικα ξυρισω το τριχωτο της κεφαλης μου και διαποπεφθω ως τεντιμπόης στα σοκακια του Αμαρουσιου και φυσικα την επομενη Δευτερα το πρωι θα παω αξημερωτα ακομα στο υπουργειο που ανηκουν τα αυτοκινητα μου ετσι ωστε να τα κανω ολα 1600 βια 1800 κυβικα.
Με λιγα λόγια , μακαρι να ειναι δυνατον κατι τετοιο και να ειμαι εγω ο ******ς ο ασχετος και ο παραλογος που επιμενει σε ενα θεμα αλλα στο τελος να βγω κερδισμενος απο μια τετοια μοντίφα . Αν οντως γινεται , εχω κατι οικονομίες στην παντα , 650 με την μια , τωρα που επεσε και η τιμη του και ας γραφει πίσω 616i :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Oσον αφορα τωρα το θεμα που περιγραφει ο φιλος με το υπ.μεταφορων στο Μπουρναζι , τι να πω ...Μηπως Δευτερα πρωι ο υπαλληλος ειχε μαρμελαδα στα αυτια και δεν ακουσε καλα τι ακριβως τον ρωτησες ?
Ο διπλανος ο διεκπεραιωτης ενημερωθηκε πως το αυτοκινητο σου ειναι 2200 κυβικα ΜΑΜΑ και οχι μετατροπή απο μικροτερο ή απλα σου μιλησε με την προοπτικη πως μιλατε για ενα αυτοκινητο μετατροπή σε 2200 κυβικα απο κατι μικροτερο οπου ΝΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ περιπτωση υποκυβισμος ??? Για διευκρινησε το καλα το ολο ζητημα και ενμερωσε γιατι αν ειναι ετσι .... ΡΕ ΒΟΥΡ ΛΕΜΕ .... ΒΟΥΡ ΟΛΟΙ ΓΙΑ 1600 κυβικα . :thumbsup::thumbsup:

katsaraios
29-11-10, 22:45
το 500ρικο παντως ειναι στην διαθεση οποιουδηποτε καταφερει να μου κανει υποκυβισμο και να κυκλοφορει νομιμα το αυτοκινητο.
απο λογια χορτασαμε...

delisgt4
29-11-10, 22:59
[B]2. Στη περίπτωση αντικατάστασης των κινητήρων, περιλαμβάνεται και η διασκευή των κινητήρων των κυκλοφορούντων αυτοκινήτων, με αντικατάσταση ορισμένων εξαρτημάτων τους, που θα έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση του κυλινδρισμού του κινητήρα. Η διασκευή αυτή είναι επιτρεπτή.***


Όπως το καταλαβαίνω εγώ, αυτή η παράγραφος δεν σε περιορίζει σε κάτι. Σου εξηγεί απλώς πως ό,τι ισχύει για την αντικατάσταση ισχύει ΚΑΙ για τη διασκευή. Δηλαδή η διασκευή (που υποθέτω ότι είναι να υπο/υπερκυβίσεις το ίδιο μοτέρ) αντιμετωπίζεται ως αντικατάσταση και συνεπώς αντιμετωπίζεται με το ίδιο νομικό πλαίσιο.

Όταν είπα στον υπάλληλο ότι θέλω να βάλω μικρότερο μοτέρ, με ρώτησε τι κυβικά έχω τώρα και τι θέλω να βάλω. Του είπα ότι θέλω να πάω από 2.200 σε 1.800 και έπιασε το κομπιουτεράκι να κάνει υπολογισμούς. Όταν μου έδωσε το ΦΕΚ κατάλαβα ότι υπολόγιζε αν είμαι στα όρια του 25%.

Αλλά όπως θα δείτε και στο ΦΕΚ η μετατροπή μπορεί να ξεφεύγει από το 25%, θα χρειαστεί όμως κάποια χαρτιά παραπάνω.

Το link από το YME.gr δεν τα λέει με τη λεπτομέρεια που τα λέει το ΦΕΚ.

delisgt4
29-11-10, 23:49
Ορίστε το ΦΕΚ:

https://img822.imageshack.us/f/43867423.gif/

https://img21.imageshack.us/f/80289527.gif/

Kostas_1
30-11-10, 08:06
Αυτο που αναφερεσαι σχετιζεται με την διασκευη και οχι την αντικατασταση του κινητηρα.
Ειναι λογικο η διασκευη να αναφερεται μονο σε αυξηση...
Στην αντικατασταση παντως δεν το γραφει οτι αφορα μόνο αυξηση.

Το ειδα αυτο που γραφει για το 25%. Η περιπτωση που αναφερομαι εγω εγινε τπαλιότερα. Ισως τότε δεν υπηρχε αυτο το όριο.....


Τεσπα δεν με ενδιαφερει το θεμα. Εγω να βοηθησω ηθελα, οταν ανεφερα οτι το εχω δει. Και σε τελευταια αναλυση Γιώργο ψεμματα δεν λεω. το ειδα με τα ματια μου.

katsaraios
30-11-10, 14:43
Αυτο που αναφερεσαι σχετιζεται με την διασκευη και οχι την αντικατασταση του κινητηρα.
Ειναι λογικο η διασκευη να αναφερεται μονο σε αυξηση...
Στην αντικατασταση παντως δεν το γραφει οτι αφορα μόνο αυξηση.

Το ειδα αυτο που γραφει για το 25%. Η περιπτωση που αναφερομαι εγω εγινε τπαλιότερα. Ισως τότε δεν υπηρχε αυτο το όριο.....


Τεσπα δεν με ενδιαφερει το θεμα. Εγω να βοηθησω ηθελα, οταν ανεφερα οτι το εχω δει. Και σε τελευταια αναλυση Γιώργο ψεμματα δεν λεω. το ειδα με τα ματια μου.

καλα ρε Κωσταρα χαλαρωσε δεν ειμαστε Μαρινακηδες:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
μπορει να ειδες οτι ειδα και εγω σε αλλη περιπτωση.που ο τυπος ειχε "φτιαξει" τα παντα απο πλαισιο μεχρι αρ.μοτερ,στην ζουλα ολα γινονται.

ghost-rider
30-11-10, 17:47
Καθε καροτσα μπορει να φορεσει νομιμα (αφου ακολουθηθουν οι απαραιτητες γραφειοκρατικες διαδικασιες) οποιοδηποτε κινητηρα με τον οποιο κυκλοφορησε.
Αν αναφερομαστε σε 3αρι πχ απο 1600 κυβικα μεχρι 3000 κυβικα μπορει να δηλωθει. Οτι και αν ηταν πριν.
Το Μ3 θεωρειται απο τη bmw αλλη καροτσα. Θεωρητικα δεν θα μπορουσε να δηλωθει... Σου δινουν ομως ενα περιθωριο να υπερβεις το μεγιστο κυβισμο της καροτσας σου(25% νομιζω). Και δεδομενου οτι το 3.0 γινεται 3.2 με ανοδο 0,7% εισαι κομπλε... Και μεχρι 3.75 λιτρα εισαι εντος νομοσχεδιου(3,0x1,25=3,75).
Τωρα αν το δουμε αντιστροφα...
Το 330 θεωρητικα μπορει να δηλωθει 1600. Γιατι η καροτσα βγηκε με 1600 μοτερ.
Θα παρεις μια βεβαιωση απο τη bmw και θα πας να διεκπεραιωσεις τη διαδικασία.
Το Μ3 ομως ΔΕΝ μπορει να δηλωθει ως 1600! Και αυτο γιατι και για αλλη καροτσα προκειται και για μειωση 100% μιλαμε...
Τωρα αν εισαι επίμονος ολα γινονται.
Ειμαστε στην Ελλαδα και αυτο ειναι νομισμα που έχει δυο οψεις.
Θα φτυσεις λιγο αιμα, θα χρειαστεις και ενα γνωστο προισταμενο σε δημοσιο ΚΤΕΟ(μιας και αυτος θα βεβαιωσει οτι το οχημα παραμενει αρτιο μηχανολογικα, απ οσο θυμαμαι) και θα κάνεις τη δουλεια σου...
Εδω να αφησουμε ενα μικρο παραθυρακι.
Μπορει να το εχει κανει καποιος αλλος.
Αν εχει γινει τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα, μιας και η μετατροπη ειναι κατα καποιο τροπο εγκεκριμένη.
Καπως ετσι ορισμένοι βελτιωτικοι οίκοι διατυμπανίζουν οτι κατι εξωφρενικες μετατροπες(5.0 V10 σε τριαρι) μπορουν να δηλωθουν κανονικα.
Και μπορουν!

joseph
30-11-10, 17:58
το 500ρικο παντως ειναι στην διαθεση οποιουδηποτε καταφερει να μου κανει υποκυβισμο και να κυκλοφορει νομιμα το αυτοκινητο.
απο λογια χορτασαμε...

Γιωργο.. θα το κερασεις στα μπουζουκια χεχε..
Σημερα που ημουν υπουργειο για να παρω πινακιδες σε μια κλουβα που πηρα, ρωτησα στο μηχανολογικο και μου ειπαν οτι γινεται, αρκει ο κινητηρας να εχει φορεθει απο το εργοστασιο, στο ιδιο πλαισιο :original::original:

Υ.Γ Λοιπον οταν κατεβεις κερνας μπουζουκια!!!!!

katsaraios
30-11-10, 22:19
Γιωργο.. θα το κερασεις στα μπουζουκια χεχε..
Σημερα που ημουν υπουργειο για να παρω πινακιδες σε μια κλουβα που πηρα, ρωτησα στο μηχανολογικο και μου ειπαν οτι γινεται, αρκει ο κινητηρας να εχει φορεθει απο το εργοστασιο, στο ιδιο πλαισιο :original::original:

Υ.Γ Λοιπον οταν κατεβεις κερνας μπουζουκια!!!!!

και οχι μονο μπουζουκια...
θα κατεβασω μιτριο με 2.5 μοτερ να δηλωθει παραυτα...
και μετα λουλουδοπολεμος:thumbsup::thumbsup: