PDA

Επιστροφή στο Forum : Μιλφέϊγ ??



Monsta
22-11-10, 20:43
Σοβαρό πρόβλημα:

Έντονη διαμάχη εχθές με τους κουμπάρους μας, για το ποιος κάνει τη καλύτερη μιλφέϊγ.

Δέσποινα ή Κωνσταντινίδης ?

Ακόμα κι αν βάλω στην άκρη, την απίστευτη καθαριότητα, τα σκαλιστά & εντυπωσιακά έπιπλα, την άψογη οργάνωση, τη τέλεια διακόσμηση, αλλά και τον κύριο που παίζει πιάνο (τις τελευταίες 2 φορές που έχω πάει στη Λ. Κηφισίας), ο Κωνσταντινίδης είναι ένα από τα καλύτερα σύγχρονα ζαχαροπλαστεία και με διαφορά το πρώτο στη προτίμησή μου όταν πρόκειται για μιλφέϊγ.

Έχει και άλλα απίστευτα γλυκά, αλλά και φοβερή ποικιλία στα 'κουταλιού'.

Της 'Δέσποινας' η μιλφέϊγ ποτέ δεν μ εντυπωσίασε και ο κουμπάρος για να μου τη 'σπάσει' εχθές, μας έφερε από εκεί. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δεν τη τσάκισα....

Για να ακούσω και τους φίλους από Λάρισα μεριά....thumb

Kostas_1
22-11-10, 20:45
Εσυ θα μας κουφανεις με τα θεματα που ανοιγεις!!!!!!

Κωνσταντινιδης φυσικα.... Επισης πολυ καλο και το μιλφειγ απο το πανοραμα....ναι αυτο με το καραμελωμενο φυλλο

deepBLUE
22-11-10, 20:46
Ατοπη ερωτηση !!!
Δεσποινα βεβαια αλλα μονο στο Μιλφειγ.
Οσο για Προφιτερολ...Palet και μονο !!!!
Οσο για Γαλακτομουρεκο...Κοσμικον και μονο !!!

Nino
22-11-10, 20:47
φτου κυριε φυλακη το στοματι μου...

z3 2.2
22-11-10, 20:48
Tης Δεσποινας δεν ειναι του γουστου μου...
Του Κωντστ ειναι λιγακι πιο κοντα στον ουρανισκο μου.

z3 2.2
22-11-10, 20:50
Οσο για Γαλακτομουρεκο...Κοσμικον και μονο !!!
Χαχα με αυτα μεγαλωσα Βαγγελη....
και παγωτο απο τη Χαρα!

Οταν μεγαλωσα λιγακι αγοραζα 2 καταιφια απο το Κοσμικο και μισο κιλο καιμακι απο τη Χαρα.
Τα εβαζα ολα μαζι σε ενα μεγαλο πιατο και γουρουνιαζα...
Και βεβαια το κανω ακομα.....

Monsta
22-11-10, 20:53
Τι ν ανοίξω ρε Κώστα, για τα επιδόματα που άκουσα πάλι απόψε ???

- Επίδομα χειριστή φωτοτυπικού μηχανήματος
- Επίδομα χειριστή εκτυπωτικού μηχανήματος
- Επίδομα τροφής νυχτοφύλακα

Θα πηδηχτώ από το παράθυρο στο τέλος....





Λοιπόν προϋπόθεση κύριοι είναι να έχετε δοκιμάσει και από τους δύο.


Ευχαριστώ !!!! :)



ΥΓ: Άσχετο, αλλά το λογότυπο όπως και τα κουτιά της Δέσποινας παραπέμπουν στη δεκαετία του ...... '80.

Kostas_1
22-11-10, 20:53
Τι ειπες τωρα, ΧΑΡΑ!!!! ακομη παμε με τη γυναικα μου που και που.

PANOS-E60
22-11-10, 20:54
Top 3 στην Αθήνα : 1) Κωνσταντινίδης στο φιλφεί 2) Αδριάς στο προφιτερόλ 3) Κοσμικό στο καταίφι με κρέμα (όχι γαλατομπούρεκο)

edit : τον κωνσταντινίδη τον έχω προλάβει σαν τυροπιτάδικο στην πλατεία Ταχυδρομείου το ΄81 στη Λάρισα ....

gnx
22-11-10, 20:57
Κωστα της δεσποινας την κρεμα τη βρισκω λιγο "ψευτικη". Εχει μεν αυτό το καραμελωμενο/καβουρδισμενο αμυγδαλακι που το δενει αλλα βγαζει πολυ σαντιγιένεια γευση όχι κρεμωδη.

Nickolas_s2k
22-11-10, 21:04
Χαχα με αυτα μεγαλωσα Βαγγελη....
και παγωτο απο τη Χαρα!

Οταν μεγαλωσα λιγακι αγοραζα 2 καταιφια απο το Κοσμικο και μισο κιλο καιμακι απο τη Χαρα.
Τα εβαζα ολα μαζι σε ενα μεγαλο πιατο και γουρουνιαζα...
Και βεβαια το κανω ακομα.....

Εγω ακομα με αυτα μεγαλωνω Δημητρη! :whistle:(αλλωστε στην ιδια γειτονια μεγαλωσες και εσυ) Οταν περναω απο τη χαρα χτυπαω ενα εκμεκ παγωτο για πλακα..Οσο για τα γαλακτομπουρεκα στο κοσμικο και τα καταιφια ειναι αααλλο πραμα..Αλλα εχω μια ενσταση με το Βαγγελη.Προφιτερολ....ΑΝΔΡΙ Σ και μονο :thumbsup::thumbsup:

Gregory_///M
22-11-10, 21:05
Κώστα δεν έτυχε να δοκιμάσω από την "Δέσποινα", αλλά πιστεύω πως δεν είναι τυχαίο που ο Κωνσταντινίδης ανοίχτηκε και στην αγορά της Αθήνας!
Πάντως εδώ στην Λάρισα τον προτιμούμε πολύ....περιμένεις 2 λεπτάκια και στο συναρμολογούν μπροστά σου ολόφρεσκο!!!!
Καλύτερα να ψηφίσουν αυτοί που έχουν δοκιμάσει και από τα δύο!!

Logistakos
22-11-10, 21:15
Πππωωω ελεος! Καλα ημουν στο facebook! Τι ηθελα να μπω και εδω να χαζεψω?! Παρε τωρα βραδιατικα τα γαλακτομπουρεκα :salias: και τα προφιτερολ :salias: και σηκω ντυσου να πας να παρεις εστω μια σοκολατα απτο περιπτερο γιατι "πεφτει το παιδι" οπου να'ναι..... :hystericalbs1: Καλα να παθω! :ranting2:


Και +1000 για το γαλακτομπουρεκο του "Κοσμικον"

Κωνσταντίνος
22-11-10, 21:18
Ρε α στο δι@ολο όλοι. Εχει γεμίσει το στόμα μου σάλια.......

Samaro
22-11-10, 21:22
Τι ειπες τωρα, ΧΑΡΑ!!!! ακομη παμε με τη γυναικα μου που και που.
Προφανώς στην Μεταμόρφωση. Λέτε να συναντηθούμε ;;:thumbsup:
Κι'εγώ πάω για εκμέκ, μερικές φορέςμε τη γυναίκα μου!!!

aristent
22-11-10, 21:24
Κώστα δεν έτυχε να δοκιμάσω από την "Δέσποινα", αλλά πιστεύω πως δεν είναι τυχαίο που ο Κωνσταντινίδης ανοίχτηκε και στην αγορά της Αθήνας!
Πάντως εδώ στην Λάρισα τον προτιμούμε πολύ....περιμένεις 2 λεπτάκια και στο συναρμολογούν μπροστά σου ολόφρεσκο!!!!
Καλύτερα να ψηφίσουν αυτοί που έχουν δοκιμάσει και από τα δύο!!

+1thumb

PANOS-E60
22-11-10, 21:26
Προφανώς στην Μεταμόρφωση.

Νάλλον την original εννοεί ο Κώστας, στο τέρμα Πατησίων thumb

Monsta
22-11-10, 21:26
Πάντως εδώ στην Λάρισα τον προτιμούμε πολύ....περιμένεις 2 λεπτάκια και στο συναρμολογούν μπροστά σου ολόφρεσκο!!!!
Καλύτερα να ψηφίσουν αυτοί που έχουν δοκιμάσει και από τα δύο!!

Και εδώ το ίδιο κάνουν Γρηγόρη !!

Και έχουν και ένα παμπάλαιο κάρο της δεκαετίας του '20-'30 στα χρώματά τους το οποίο κυκλοφορεί κανονικά.

stef
22-11-10, 21:28
Κώστα κάποτε (προ 20ετίας) ήταν το καλυτερο της Δέσποινας..
Πλέον έχει ξεπεραστεί...
Ο Κωνσταντινίδης καλός, αλλά στην Κηφισιά υπάρχει ο Μιχάλης με millefeuille και φράουλα....Μιλάμε για τρέλλα....

dark knight
22-11-10, 21:42
κοσμικον για παντα στο γαλακτομπουρεκο!!!!!οσο για το προφιτερολ(το αγαπημενο μου γλυκο) υπαρχει ενα ζαχαροπλαστειο ΡΟΔΟΝ λεγεται στα σεπολια.εχει απλα το καλυτερο προφιτερολ που εχω δοκιμασει(και εχω δοκιμασει παρα πολλα) και βεβαια ειναι και η σπεσιαλιτε του ζαχαροπλαστειου.οποιος ειναι φαν του προφιτερολ ας κανει μια βολτα να δοκιμασει,στο χωρο του ταμειου θα δει και μερικες διασημες υπογραφες.(μην παρεξηγηθω δεν ειμαι ιδιοκτητης του κατατηματος)

stef
22-11-10, 21:44
Ρε παιδιά για Millefeuille μίλησε ο άνθρωπος, τι προφιτερόλ και γαλακτομπούρεκα λέτε....??

z3 2.2
22-11-10, 21:44
Κωστα της δεσποινας την κρεμα τη βρισκω λιγο "ψευτικη". Εχει μεν αυτό το καραμελωμενο/καβουρδισμενο αμυγδαλακι που το δενει αλλα βγαζει πολυ σαντιγιένεια γευση όχι κρεμωδη.

ΝΑΙ ΡΕ ΠΣΤ ΜΟΥ!!!!
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ!!!!
respect στον γευσηγνωστη!!!!!!!!!!

dark knight
22-11-10, 21:46
Ρε παιδιά για Millefeuille μίλησε ο άνθρωπος, τι προφιτερόλ και γαλακτομπούρεκα λέτε....??

παρασυρθηκα:th_Laie_67-1:

Monsta
22-11-10, 22:02
Κωστα της δεσποινας την κρεμα τη βρισκω λιγο "ψευτικη". Εχει μεν αυτό το καραμελωμενο/καβουρδισμενο αμυγδαλακι που το δενει αλλα βγαζει πολυ σαντιγιένεια γευση όχι κρεμωδη.

Γιώργο ίσα ίσα του 'Κ' έχει σαντιγί και όχι της 'Δ'.

Της 'Δ' έχει μια κρέμα που δεν είναι της γεύσης μου, έχει όμως ωραίο φύλλο.

Z4 DCT
22-11-10, 22:06
Γιώργο ίσα ίσα του 'Κ' έχει σαντιγί και όχι της 'Δ'.

Της 'Δ' έχει μια κρέμα που δεν είναι της γεύσης μου, έχει όμως ωραίο φύλλο.

Με λιγα λογια δεν εχεις ιδεα απο γευση.....τραβα να φας μιλφειγ οταν δεν εισαι ξελιγωμενος για γλυκο και θα καταλαβεις οτι ο Γιωργος εχει απολυτο δικιο!!!!!!:whistle::whistle:

Kostas_1
22-11-10, 22:09
Προφανώς στην Μεταμόρφωση. Λέτε να συναντηθούμε ;;:thumbsup:
Κι'εγώ πάω για εκμέκ, μερικές φορέςμε τη γυναίκα μου!!!

:


Νάλλον την original εννοεί ο Κώστας, στο τέρμα Πατησίων thumb

Ακριβως!!!:thumbsup:

deepBLUE
22-11-10, 22:16
Ρε παιδιά για Millefeuille μίλησε ο άνθρωπος, τι προφιτερόλ και γαλακτομπούρεκα λέτε....??

Ειπαμε μια και ανοιχτηκε θεμα με γλυκα να το εμπλουτισουμε λιγο.
Προσωπικα την κρεμα της Δεσποινας τη βρισκω τελεια οπως και το φυλο της οσο αφορα το προφιτερολ του Ανδρεα δε μου αρεσει γιατι ειναι με μαυρη σοκολατα ενω του Palet με γαλακτος.
Το θεωρω πολυ ανωτερο βεβαια περι ορεξεως κολοκυθοπιτα που λενε και οι παλιοι !!!
Για να εχει δοκιμασει καποιος απο το Palet θα πρεπει να μενει νοτια προαστια μια και το Palet βρισκετε στο καλαμακι στην Καλαμακιου.
Αλλο ενα πολυ καλο Ζαχαροπλαστειο με τις καλυτερες ταρτες με φρουτα ειναι το Nouvelle στη Λεωφορο Αμφιθεας απ οπου ψωνιζε ο ΓεροΚαραμανλης καταιφι.

Monsta
22-11-10, 22:25
Ειπαμε μια και ανοιχτηκε θεμα με γλυκα να το εμπλουτισουμε λιγο.


Ωραία.

Εγώ θυμάμαι και τον 'Τάσο' στη Γλυφάδα με τα απίστευτα νεγράκια του.

Επίσης φοβερά ζαχαροπλαστεία στο κέντρο 'Ασημακόπουλος' & 'Γούνης' μόνο που ο τελευταίος έχει αλλάξει χέρια εδώ και καμιά 10αριά χρόνια και δεν είναι όπως παλιά.


Χαίρομαι που βλέπω το 'Κωνσταντινίδη' μπροστά με τέτοια διαφορά πάντως.

gnx
22-11-10, 22:31
Και τα ανεπαναληπτα σου του φλοκα, τη μπλακ βενους κλπ

deepBLUE
22-11-10, 22:32
Ωραία.

Εγώ θυμάμαι και τον 'Τάσο' στη Γλυφάδα με τα απίστευτα νεγράκια του.

Επίσης φοβερά ζαχαροπλαστεία στο κέντρο 'Ασημακόπουλος' & 'Γούνης' μόνο που ο τελευταίος έχει αλλάξει χέρια εδώ και καμιά 10αριά χρόνια και δεν είναι όπως παλιά.


Χαίρομαι που βλέπω το 'Κωνσταντινίδη' μπροστά με τέτοια διαφορά πάντως.

Ο Τασος με τα νεγρακια αλλα και με τις φοβερες τυροπιτες !!!

PANOS-E60
22-11-10, 22:34
Μιά και το πλατιάσαμε το θέμα ... ας πουν και οι Θεσσαλονικιοί που είναι πολύ μπροστά στα μπινελίκια ... :thumbsup:

katsaraios
22-11-10, 22:52
αυτα τα λαικα ειναι τρε μπαναλ
το καλυτερο μιλφειγ με το πιο τραγανο και ελαφρυ φυλλο και την πιο γλυκια κρεμα θα το φατε στην Βουλιαγμενη στο "ΙΘΑΚΗ" οταν πατε για ψαρακι.
καποιο φιλαρακι το ξερει επισης το καταστημα:whistle:

Υ.Γ και λεμοντσελο σφηνακι μετα ...

Monsta
22-11-10, 23:03
αυτα τα λαικα ειναι τρε μπαναλ
το καλυτερο μιλφειγ με το πιο τραγανο και ελαφρυ φυλλο και την πιο γλυκια κρεμα θα το φατε στην Βουλιαγμενη στο "ΙΘΑΚΗ" οταν πατε για ψαρακι.
καποιο φιλαρακι το ξερει επισης το καταστημα:whistle:

Υ.Γ και λεμοντσελο σφηνακι μετα ...

Γιώργο θες να πεις ότι στη ψαρο-ταβέρνα θα φάμε μετά το καλύτερο μιλφέιγ?

Να το δοκιμάσω με χαρά, μιας που πάμε συχνά εκεί στο Da Lucciano και σε μερικά άλλα....

nikos1400
22-11-10, 23:16
Δεν ξερω την κυρά Δεσποινα, ουτε τον κ. Κωσταντινιδη....


Ξερω ομως το μιλφεϊγ !!
Καλα !
:salias::salias:
(να το τσακιζω εννοω, οχι να το φτιαχνω)

stef
23-11-10, 00:19
Ωραία.

Εγώ θυμάμαι και τον 'Τάσο' στη Γλυφάδα με τα απίστευτα νεγράκια του.


Υπάρχει ακόμη και πάω κάθε ΣΚ και όποτε μπορώ...
Δεν έχουν αλλάξει ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!

E46 POWER
23-11-10, 03:45
delivery έχει κανένα από αυτά για τα νότια προάστια και να είναι 24 wρο???

δεν "παλεuεστε" βραδιάτικα...έχω τσακίσει την lackta καραμέλα που την πήρα για αύριο το πρωί..

αύριο παw επιδρομή σε αυτό στο καλαμάκι...

Konstantinos E60
23-11-10, 08:18
Μιά και το πλατιάσαμε το θέμα ... ας πουν και οι Θεσσαλονικιοί που είναι πολύ μπροστά στα μπινελίκια ... :thumbsup:

Καλό και το Μιλφειγ αλλα Καζάν Ντιπί έχετε φάει ???

PANOS-E60
23-11-10, 08:24
Καλό και το Μιλφειγ αλλα Καζάν Ντιπί έχετε φάει ???

:hystericalbs1: Ναι ρε Κώστα, εννοείται ! Κόλαση !
Πείτε κι άλλα !

Konstantinos E60
23-11-10, 08:27
:hystericalbs1: Ναι ρε Κώστα, εννοείται ! Κόλαση !
Πείτε κι άλλα !

Τσουρεκι κάστανο απο Τερκενλή ?:hystericalbs1:

PANOS-E60
23-11-10, 08:28
Τσουρεκι κάστανο απο Τερκενλή ?:hystericalbs1:

Τσουρέκι ναι, τσουρέκι κάστανο όχι ... Τερκενλής power γενικώς !

Ptboul
23-11-10, 09:14
Έχουμε κ λέμε:

Δέσποινα: υπερτιμημένη φήμη, ακόμα πιο υπερτιμημένο millefeuille με 3 ευρώ το κομμάτι για να φάω σφολιάτα με κρέμα που το φτιάχνω κ σπίτι μου.

Κωνσταντινίδης: overall ποιοτικός, με καλή εξυπηρέτηση κ αύρα του '30 που πουλάει καλά.

Ανδριάς: πολύ καλό προφιτερόλ - πικρό για τα Ελληνικά γούστα.

Μπάκας: Καλό προφιτερόλ αν κ παχύ (λιπαρό) κ υπερβολικά γλυκό.

Γαλιφιανάκης: Δε με ενθουσιάζει το γαλακτομπούρεκο του.

Κοσμικόν: all time classic σε όλα του τα γλυκά.

Τερκενλής: ο ορισμός της υπερτίμησης, το τσουρέκι κάστανο το σιχαίνομαι, τα υλικά κ τα βούτυρα του άθλιας ποιότητας. Για την επιτομή του τσουρεκιού θα πρέπει να πάτε Λαγκαδά Θεσσ/νικης, στο ''Σεράνο'' όπως κ για το καλύτερο σουτζουκάκι της Ελλάδος.

Γενικά, αν θέλει να καταλάβει κανείς τι εστί γλυκό - φαγητό - καλοζωία πιστεύω ότι πρέπει να περάσει μια βόλτα από την Θεσσαλονίκη._

Όλα τα μεγάλα Ζαχαροπλαστεία από εκεί ξεκίνησαν κ επεκτάθηκαν Αθήνα, τυχαίο?

Ps1: Άσχετο, στην Κω έφαγα από τα καλύτερα μπακλαβοειδή σε έναν τούρκικο μαχαλά.
Ps2: Υπάρχουν πολλά συνοικιακά ζαχαροπλαστεία που κάνουν θαύματα σε σχέση με τα επώνυμα. https://www.sunhairsimscreations.com/forum/images/smilies/chef-anim-chef-cook-food-smiley-emoticon-000273-medium.gif

Konstantinos E60
23-11-10, 09:35
Τρίγωνα Πανοράματος απο τον Ελενίδη !! Να τρως και να κλαίς !!:thumbsup:

stef
23-11-10, 09:54
Τρίγωνα Πανοράματος απο τον Ελενίδη !! Να τρως και να κλαίς !!:thumbsup:

Συμφωνώ!
Και εφόσον "πλατιάσαμε" το θέμα, προφιτερόλ μόνο από το Palet
Του Aνδριά απλά είναι χάλια...

Nikos
23-11-10, 12:59
Το μιλφειγ που τρωγαμε μικροι απο διαφορα συνοικιακα ζαχαροπλαστεια δε το εχω ξαναφαει ποτε. Ασε δε που εγω το θελω και κρυο για να το ευχαριστηθω.
Για Δεσποινα, καμια συζητηση. Γνωμη μου ειναι οτι προκειται για ενα απ τα ποιο υπερτιμημενα προιοντα της Αθηνας.
Και αναφερομαι στα παλια κλασσικα ζαχαροπλαστεια σε σχεση με τα σημερινα ολο λεζαντα και εφε...διοτι οπως μου εξηγησε ενας θειος μιας φιλης μου και παλιος ζαχαροπλαστης στην ερωτηση "γιατι δε βρισκω πια Σερανο σοκολατινα σε κανενα ζαχαροπλαστειο ?", η απαντηση ηταν οτι "ειναι δυσκολη και χρονοβορα στην παρασκευη της" οποτε ολοι αρκουνται στα ευκολα υβριδια γλυκα της εποχης η μαλλον των τελευταιων 15 ετων .

Ptboul
23-11-10, 13:24
Το μιλφειγ που τρωγαμε μικροι απο διαφορα συνοικιακα ζαχαροπλαστεια δε το εχω ξαναφαει ποτε.

Ναι Νίκο, γιατί κατεβήκαμε από τα χωριά μας κ γίναμε Βρυξέλλες με χάγκεν νταζ κ τώρα τρώμε σουφλέ σοκολάτας κ σορμπέ γιαουρτιού.


Ασε δε που εγω το θελω και κρυο για να το ευχαριστηθω.

εγώ το τρώω σε θερμοκρασία δωματίου :hystericalbs1:

ps1: Φαντάζομαι προλάβαμε αρκετοί το μεταλλικό τετράγωνο πιατάκι με την νουγκατίνα - σοκολατίνα - ποντικάκι που σερβιριζόταν στο ζαχαροπλαστείο ♥♥

ps2: Βγάζει τώρα κανείς το μωρό έξω για πάστα? :wassat:

Nikos
23-11-10, 13:58
Ναι Νίκο, γιατί κατεβήκαμε από τα χωριά μας κ γίναμε Βρυξέλλες με χάγκεν νταζ κ τώρα τρώμε σουφλέ σοκολάτας κ σορμπέ γιαουρτιού.



εγώ το τρώω σε θερμοκρασία δωματίου :hystericalbs1:

ps1: Φαντάζομαι προλάβαμε αρκετοί το μεταλλικό τετράγωνο πιατάκι με την νουγκατίνα - σοκολατίνα - ποντικάκι που σερβιριζόταν στο ζαχαροπλαστείο ♥♥

ps2: Βγάζει τώρα κανείς το μωρό έξω για πάστα? :wassat:

Tο μονο ζαχαροπλαστειο που γνωριζω να κανει παλια κλασσικα ελληνικα γλυκα οπως τα εφτιαχνε και πριν απο 25-30 χρονια ειναι η Aqua Marina στη Βουλιαγμενη . Σοκολατινα, ποντικακι, προφιτερολ, εκμεκ κλπ ακριβως οπως τα θυμασαι μικρος και με υλικα ιδια και απαραλαχτα .

stef
23-11-10, 14:39
Ναι Νίκο, γιατί κατεβήκαμε από τα χωριά μας κ γίναμε Βρυξέλλες με χάγκεν νταζ κ τώρα τρώμε σουφλέ σοκολάτας κ σορμπέ γιαουρτιού.

Ναι ναι όπως τα λες είναι ακριβώς!!!:thumbsup:

stef
23-11-10, 14:43
Tο μονο ζαχαροπλαστειο που γνωριζω να κανει παλια κλασσικα ελληνικα γλυκα οπως τα εφτιαχνε και πριν απο 25-30 χρονια ειναι η Aqua Marina στη Βουλιαγμενη . Σοκολατινα, ποντικακι, προφιτερολ, εκμεκ κλπ ακριβως οπως τα θυμασαι μικρος και με υλικα ιδια και απαραλαχτα .

Aqua Marina κλασσικά τα σπάει!
Είναι ίδιο και απαράλαχτο εδώ και 30 χρόνια που πάω, δεν έχει αλλάξει ΟΥΤΕ καρέκλες και σε όσους το λέω κοροιδεύουν και θέλουν sushi & καραμελωμένα @@@@@...!!!


Υ.Γ: Άσε που περνάει όλο το zuffenhausen από κάτω σε ότι μοντέλο έχει βγάλει τα τελευταία 30 χρόνια....;)

PATSIMINI
23-11-10, 18:22
Μιλγειγ Κωνσταντινιδη φυσικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

SuperSonic
23-11-10, 18:54
Κανα καλο με γαλακτομπουρεα και προφιτερολ παιζει στην Αθηνα?
Μιλαω για δοκιμασμενες καταστασεις γιατι στην δικια μου περιοχη ολοι ειναι τι πλακας..

Monsta
23-11-10, 20:04
Tο μονο ζαχαροπλαστειο που γνωριζω να κανει παλια κλασσικα ελληνικα γλυκα οπως τα εφτιαχνε και πριν απο 25-30 χρονια ειναι η Aqua Marina στη Βουλιαγμενη . Σοκολατινα, ποντικακι, προφιτερολ, εκμεκ κλπ ακριβως οπως τα θυμασαι μικρος και με υλικα ιδια και απαραλαχτα .

thumbthumb Και πολύ ωραίο chicago παγωτάκι !!!!




δε βρισκω πια Σερανο σοκολατινα σε κανενα ζαχαροπλαστειο ?", η απαντηση ηταν οτι "ειναι δυσκολη και χρονοβορα στην παρασκευη της" οποτε ολοι αρκουνται στα ευκολα υβριδια γλυκα της εποχης η μαλλον των τελευταιων 15 ετων .

Να σου φέρω εγώ Σεράνο ρε Νίκο. Μάλλον δε το χεις ψάξει πολύ το θέμα. :thumbsup:



Aqua Marina κλασσικά τα σπάει!
Είναι ίδιο και απαράλαχτο εδώ και 30 χρόνια που πάω, δεν έχει αλλάξει ΟΥΤΕ καρέκλες και σε όσους το λέω κοροιδεύουν και θέλουν sushi & καραμελωμένα @@@@@...!!!


Υ.Γ: Άσε που περνάει όλο το zuffenhausen από κάτω σε ότι μοντέλο έχει βγάλει τα τελευταία 30 χρόνια....;)

Και δίπλα η 'σχάρα' και το 'ψαράκι' με πολύ ωραίες λιχουδιές. Δε κάνουμε καμιά συνάντηση εκεί Κυριακή μεσημέρι να πιούμε τα ουζάκια μας και να φάμε τα γλυκάκια μας ???

merlin
23-11-10, 20:09
Εγώ δεν ξέρω από αυτά......

Όπως ξέρετε είμαι λιγόφαγος και ειδικά με τα γλυκά... προσέχω...

Χαχαχα !!!!!!!

Έχω χτίσει πτέρυγες σε Κοσμικό, Δέσποινα, Κωνσταντινίδη, Pallet, όλους τους Θεσσαλονικιούς (ειδικά στον Χατζή) και φυσικά στην Aqua Marina !!!!!!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Monsta
23-11-10, 20:12
Εγώ δεν ξέρω από αυτά......

Όπως ξέρετε είμαι λιγόφαγος και ειδικά με τα γλυκά... προσέχω...

Χαχαχα !!!!!!!

Έχω χτίσει πτέρυγες σε Κοσμικό, Δέσποινα, Κωνσταντινίδη, Pallet, όλους τους Θεσσαλονικιούς (ειδικά στον Χατζή) και φυσικά στην Aqua Marina !!!!!!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αχ τι μου κάνες μ αυτά τα κουλουράκια !!!!!!

Σιγά μη δώσω και στους άλλους να δοκιμάσουν :hystericalbs1::hystericalbs1: Those are MINE baby !!!

merlin
23-11-10, 20:18
Alma...

Παρακμιακό ζαχαροπλαστείο στο Παλαιό Φάληρο !!!

Περιμένεις τα κουλουράκια και πιστεύεις ότι από κάπου θα εμφανιστεί ο Ζήκος να σε εξυπηρετήσει... Χαχαχα !!!

Θα σου ξαναφέρω όταν ανέβω !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

stef
23-11-10, 20:26
thumbthumb Και πολύ ωραίο chicago παγωτάκι !!!!



Να σου φέρω εγώ Σεράνο ρε Νίκο. Μάλλον δε το χεις ψάξει πολύ το θέμα. :thumbsup:




Και δίπλα η 'σχάρα' και το 'ψαράκι' με πολύ ωραίες λιχουδιές. Δε κάνουμε καμιά συνάντηση εκεί Κυριακή μεσημέρι να πιούμε τα ουζάκια μας και να φάμε τα γλυκάκια μας ???


Κώστα εγώ μέσα είμαι για Aqua & Waffle και φαγητό οπουδήποτε αλλού εκτός από Ψαράκι και Σχάρα....
Θα σου εξηγήσω από κοντά τον λόγο....
Πάμε όμως εαν θέλετε Λουιζίδη, Ζάχο και φυσικά Μαιστράλι κλπ
Ότι κάνετε κέφι!

Monsta
23-11-10, 21:25
Κώστα εγώ μέσα είμαι για Aqua & Waffle και φαγητό οπουδήποτε αλλού εκτός από Ψαράκι και Σχάρα....
Θα σου εξηγήσω από κοντά τον λόγο....
Πάμε όμως εαν θέλετε Λουιζίδη, Ζάχο και φυσικά Μαιστράλι κλπ
Ότι κάνετε κέφι!

Να μου πεις οπωσδήποτε.

Να σου πω και γω πως παίρνεις 5-10 κιλάκια στα γρήγορα ?

Ξεκινάς από 'Εν Πλω' κατά τις 7-8 το απόγευμα με μπυρίτσες και πατατάκια. Συνεχίζεις κατά τις 10-11 στον Da Lucciano απέναντι με δύο μπουσκαγιόλες και μία πέστο στη μέση (για 3 άτομα). Δε ξεχνάς να παραγγείλεις ορεκτικά, σαλατούλα και το απαραίτητο Μοσχοφίλερο.

Κατά τις 12-1 τα μεσάνυχτα τσουλάς (ευτυχώς είναι κατηφόρα) προς Aqua Marina για το απαραίτητο γλυκάκι. Αν και παλαιότερα το Haagen Dazz μου 'καθότανε' λίγο καλύτερα.

Εύχεσαι να έχεις παρκάρει κάπου κοντά.

gnx
23-11-10, 21:29
A ρε Monsta μπαλουρδο πεινασαμε παλι

stef
23-11-10, 21:35
Κατά τις 12-1 τα μεσάνυχτα τσουλάς (ευτυχώς είναι κατηφόρα) προς Aqua Marina για το απαραίτητο γλυκάκι. Αν και παλαιότερα το Haagen Dazz μου 'καθότανε' λίγο καλύτερα.

Εύχεσαι να έχεις παρκάρει κάπου κοντά.


Πας Waffle για τρελλή βαφλα με waffle ice. cheesecake, λευκή σοκολάτα, φράουλες και μπισκότοοοοοοοοοο!!!!!!!

Nikos
23-11-10, 23:10
Για τοπ γαλακτομπουρεκο στον Κουτρα στη Νεα Σμυρνη.....all time classic για connaiseurs.....
Όσο για το palet έχει εκτός από το καλύτερο προφιτερολ, εξαιρετικά πυραμιδακια τα οποία τρωγονται σε δεκάδες.....(o Merlin ξέρει).
Επίσης Ακουα για μια σακκουλα φρέσκα baton chalet και παει λέγοντας.
Που έχει καλή σερανο ρε Κωστα;

Monsta
23-11-10, 23:38
Για τοπ γαλακτομπουρεκο στον Κουτρα στη Νεα Σμυρνη.....all time classic για connaiseurs.....
Όσο για το palet έχει εκτός από το καλύτερο προφιτερολ, εξαιρετικά πυραμιδακια τα οποία τρωγονται σε δεκάδες.....(o Merlin ξέρει).
Επίσης Ακουα για μια σακκουλα φρέσκα baton chalet και παει λέγοντας.
Που έχει καλή σερανο ρε Κωστα;

Στη γειτονιά μου στο Πολύδροσο σε τοπικό ζαχαροπλαστείο.

Στον Τάσο στη Γλυφάδα έχεις κοιτάξει ? Αν τις έχει σταματήσει, πάρε δύο νέγρους και θα με θυμηθείς.

stef
23-11-10, 23:42
Ρε σεις θα σταματήσετε βραδυάτικα???
ΕΛΕΟΣ!!!!
ΒΡΩΜΟΠΑΙΔΑ
Θα πάω αύριο Τάσο για τυροπιτίτσα και νεγράκι!!!! χα χα χα

GiannisRob
23-11-10, 23:46
Απο Κωνσταντινιδη. Μεχρι και εγω που ειμαι απο Πατρα τον ξερω. Οταν ανεβαινω Αθηνα εκει παω για Μιλφειγ...

Ptboul
24-11-10, 08:58
Ξέχασα, :doh:όποιος βρεθεί:

Καλαμάτα: οπωσδήποτε να αναζητήσει γαλακτομπούρεκο από τον ''Σκιαδά'',

ΤρίποΛη: Κρέμα - μπουγάτσα - γαλακτομπούρεκο από τον ''Κανατά''
Ντόνατς από τα ''Dozen Donuts''

Άστρος: Γαλακτομπούρεκο από το ζαχαροπλαστείο ''τα Γαλάτσια''.:thanks:

stef
24-11-10, 09:16
Άστρος: Γαλακτομπούρεκο από το ζαχαροπλαστείο ''τα Γαλάτσια''.:thanks:

Τι δουλειά έχεις εσύ με το Άστρος....?
Και εαν ανέβει κάποιος πιο πάνω από το Άστρος θα βρει υπέροχη συροπιαστή καρυδόπιττα στο χωριό Κοσμάς!!!

Ptboul
24-11-10, 09:28
Τι δουλειά έχεις εσύ με το Άστρος....?


Εγώ τι δουλειά έχω με το Άστρος?? Ρώτησε το μισό φόρουμ που του τα έχω κάνει τσουρέκια με την διαφήμιση που του ρίχνω :hystericalbs1:


Και εαν ανέβει κάποιος πιο πάνω από το Άστρος θα βρει υπέροχη συροπιαστή καρυδόπιττα στο χωριό Κοσμάς!!!

Επίσης μελομακάρονα, κουραμπίεδες, γαλατομπούρεκό κ.α ενώ ποιο πριν θα φάτε κατσικάκι κοκκινιστό, παραδοσιακή βραστή γίδα (μαζεύονται σφήγκες) και για επιδόρπιο τοπικό γιαούρτι σακούλας με επίσης τοπικής παραγωγής μέλι.
και μετά κάτω από την πλατεία θα πιείτε νεράκι από τις παλιές πηγές των τριων λιονταριών που φέρνουν νερό από τον Πάρνωνα. :offtopic::thanks:

stef
24-11-10, 09:31
Εγώ τι δουλειά έχω με το Άστρος?? Ρώτησε το μισό φόρουμ που του τα έχω κάνει τσουρέκια με την διαφήμιση που του ρίχνω :hystericalbs1:



Επίσης μελομακάρονα, κουραμπίεδες, γαλατομπούρεκό κ.α ενώ ποιο πριν θα φάτε κατσικάκι κοκκινιστό, παραδοσιακή βραστή γίδα (μαζεύονται σφήγκες) και για επιδόρπιο τοπικό γιαούρτι σακούλας με επίσης τοπικής παραγωγής μέλι.
και μετά κάτω από την πλατεία θα πιείτε νεράκι από τις παλιές πηγές των τριων λιονταριών που φέρνουν νερό από τον Πάρνωνα. :offtopic::thanks:

Έτσι μπράβο μ αρέσεις!!
Και μετά εαν είστε τυχεροί ελάτε σπίτι να σας κεράσω η να πλύνουμε κανά αμάξι!!!! χα χα χα χα

Nikos
24-11-10, 12:41
Στη γειτονιά μου στο Πολύδροσο σε τοπικό ζαχαροπλαστείο.

Στον Τάσο στη Γλυφάδα έχεις κοιτάξει ? Αν τις έχει σταματήσει, πάρε δύο νέγρους και θα με θυμηθείς.

Κωστα εχω φαει τοσους νεγρους μικρος που απορω πως και δεν εχω αφρο μαλλι .........περναμε κουτι των 20 και τρωγαμε απο 5 ο καθενας .....παντως με ΤΙΠΟΤΑ δεν αλλαζω μια ζουμερη τραγανη τουλουμπα κυριοι........

Ptboul
24-11-10, 12:54
παντως με ΤΙΠΟΤΑ δεν αλλαζω μια ζουμερη τραγανη τουλουμπα κυριοι........[/COLOR]

παίρνω συχνά αλλά προτιμώ τις μικρές.. μαζί με φοινίκια κ ροκσάκια (αν τα ξέρετε) αποτελούν τον ορισμό της ξε λιγωμάρας :hystericalbs1:

Το caravan τι σας λέει? εκτός από τα βουτυρωμένα μπακλαβοειδή έχει κ ωραία γκουρμέ γλυκά γενικώς.

Monsta
24-11-10, 14:02
Μια ανάγνωση να κάνει σ αυτό το θρεντ καμιά γκαστρωμένη και θα τη τρέχουν άρον άρον να γεννήσει.

Nikos
24-11-10, 17:00
παίρνω συχνά αλλά προτιμώ τις μικρές.. μαζί με φοινίκια κ ροκσάκια (αν τα ξέρετε) αποτελούν τον ορισμό της ξε λιγωμάρας :hystericalbs1:

Το caravan τι σας λέει? εκτός από τα βουτυρωμένα μπακλαβοειδή έχει κ ωραία γκουρμέ γλυκά γενικώς.

Οι "μικρες" τουλουμπες εχουν ενα "μεγαλο" μειονεκτημα......δεν εχουν χοντρη ψυχα στη μεση και ετσι η γευση του σιροπιου ειναι πολυ εντονη ...ενω η ψυχα ισορροπει τη γευση του συνολου......παλια στα γηπεδα πουλαγαν κατι "βρωμικες" αλλα νοστιμοτατες τουλουμπες γυρω στα 25 εκατοστα ....εβγαζες ανετα ενα ημιχρονο.
Απο καραβαν μ'αρεσουν καποια σιροπιαστα με σοκολατα και καποια αλλα με δαμασκηνο ......

Ptboul
24-11-10, 17:06
Οι "μικρες" τουλουμπες εχουν ενα "μεγαλο" μειονεκτημα......δεν εχουν χοντρη ψυχα στη μεση και ετσι η γευση του σιροπιου ειναι πολυ εντονη ...ενω η ψυχα ισορροπει τη γευση του συνολου......παλια στα γηπεδα πουλαγαν κατι "βρωμικες" αλλα νοστιμοτατες τουλουμπες γυρω στα 25 εκατοστα ....εβγαζες ανετα ενα ημιχρονο.


:sealed::worthy:https://www.thesmileysign.com/temp/a93d18ca60777794c07d61789ec05a30789926d4.gif (https://www.thesmileysign.com/)

ZWMZ
24-11-10, 20:23
Ρε σεις θα σταματήσετε βραδυάτικα???
ΕΛΕΟΣ!!!!
ΒΡΩΜΟΠΑΙΔΑ
Θα πάω αύριο Τάσο για τυροπιτίτσα και νεγράκι!!!! χα χα χα

Kαι στο σαμαλι παιζει ο Τασος πολυ δυνατα.
Την τυροπιτα την εχει κανει τυροπιτακι βεβαια αλλα εξακολουθει
να ειναι κορυφαια.

ZWMZ
24-11-10, 20:26
[QUOTE=Nikos M5;110677]Για τοπ γαλακτομπουρεκο στον Κουτρα στη Νεα Σμυρνη.....all time classic για connaiseurs.....

+1

E46 POWER
25-11-10, 00:53
μια που το φερε η κουβεντα παρτε και μια εκπτωσουλα...


https://www.groupon.gr/deals/athens?nlp=&CID=GR_CRM_149_0_0_0&utm_source=Deal_general_newsletter&utm_medium=All_Cities&utm_content=Initial_Version&utm_campaign=Varies

Monsta
29-11-10, 09:04
Τεστ γεύσεων είχαμε το Σάββατο με πρωταγωνιστές τη κ. Δέσποινα και τον κ. Κωνσταντινίδη.

Κριτές εκτός από μένα.....o ΓΙΑΝΝΗΣ, o gnx, o sharky και o Z3 2.2. Μίνι συνάντηση δηλαδή.

Ύστερα από 3-ωρη αναμέτρηση, νικητής ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντινίδης επιβεβαιώνοντας και το αποτέλεσμα του poll.

Ευχαριστώ όλους όσους συμμετείχαν για το κέρασμα και την όμορφη παρέα. :)

gnx
29-11-10, 09:11
Να συμπληρωσω μονο οτι ο Κωνσταντινιδης ειναι 4-5 καρότσες μπροστά.

z3 2.2
29-11-10, 09:15
Να συμπληρωσω μονο οτι ο Κωνσταντινιδης ειναι 4-5 καρότσες μπροστά.

by far... ειπαμε? δεν ειπαμε!!!:th_Laie_67-1:thumb

Z4 DCT
29-11-10, 09:16
Χαλαρα 4 5 καροτσες...και η κοντρα ειναι απο σταση και με 3'' αβαντα στη Δεσπ$να......:whistle::whistle:

Monsta
29-11-10, 09:30
Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σας.

Όπως βλέπετε και οι υπόλοιποι από τη φωτό, ο Κωνσταντινίδης (αριστερά) είχε ήδη αρχίσει τα παντιλίκια (βλ. τη μιλφέιγ που 'γέρνει') πριν καν ξεδιπλώσουμε τα κουτιά....

Nikos
29-11-10, 12:34
Κωστα δε το γυριζεις σε ζαχαροπλαστειο / καφε / ετσιατοριο / ταβερνα / μεζεδοπωλειο / τσιπουραδικο / ρακαδικο / κρουασαντερι / πατισερι κονφισερι / φουρνο / ζυθεστιατοριο / μπαρ / στριπ μπαρ / μπουζουκλερι / πιπ σοου / ενδοδιμα και αποικιακα / εποχιακα ειδη / εισητηρια πλοιων - αεροπλανων / ταξιδιωτικα γκρουπς / ψιλικα / νεωτερισμοι - ειδη προικος / λευκα ειδη........με ολους τους "πειραγμενους" εδω μεσα χρυσες δουλειες θα κανεις....... εχουμε ακουσει διαφορα....αλλα στημενη κοντρα με στοιχημα τις αδειες μεταξυ μιλφειγ πρωτη φορα ακουμε......

stef
29-11-10, 17:28
Έχετε ξεφύγει....
Συνάντηση Βουλιαγμένη θα κάνουμε....? χα χα χα

Monsta
29-11-10, 17:28
Κωστα δε το γυριζεις σε ζαχαροπλαστειο / καφε / ετσιατοριο / ταβερνα / μεζεδοπωλειο / τσιπουραδικο / ρακαδικο / κρουασαντερι / πατισερι κονφισερι / φουρνο / ζυθεστιατοριο / μπαρ / στριπ μπαρ / μπουζουκλερι / πιπ σοου / ενδοδιμα και αποικιακα / εποχιακα ειδη / εισητηρια πλοιων - αεροπλανων / ταξιδιωτικα γκρουπς / ψιλικα / νεωτερισμοι - ειδη προικος / λευκα ειδη........με ολους τους "πειραγμενους" εδω μεσα χρυσες δουλειες θα κανεις....... εχουμε ακουσει διαφορα....αλλα στημενη κοντρα με στοιχημα τις αδειες μεταξυ μιλφειγ πρωτη φορα ακουμε......

Νίκο μου είπαμε τέτοιες εποχές που διανύουμε, you have to be creative.

merlin
29-11-10, 18:43
Να γίνει η Βουλιαγμένη !!!

Υ.Γ. Κορνέ Κωνσταντινίδη... απόλαυση!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

JuNiOr_
04-12-10, 19:44
respect σε κωνσταντινιδη και κοσμικον για το μιλφειγ και το γαλακτομπουρεκο τους αντιστοιχα..απλα κορυφαια...
οσον αφορα τουρτο-παστοειδη,φλειβορ..

aristent
04-12-10, 19:51
Κριμα που δεν μπορω να ψηφησω αφου δεν εχω δοκιμασει της Δεσποινας ,αλλα απ'οτι βλεπω στην ψηφοφορια ειναι μπροστα ο Κωσταντινιδης....και πραγματι και εδω στη Λαρισα ειναι το καλυτερο συγκριτικα με τα τοπικα ζαχαροπλαστεια!thumb

deepBLUE
04-12-10, 19:54
Μολις μπηκε στο σπιτι μιλφειγ απο τη Δεσποινα !!!
Περιττο να σας πω τι θα γινει εντος ολιγου.....

stef
04-12-10, 20:03
Μολις μπηκε στο σπιτι μιλφειγ απο τη Δεσποινα !!!
Περιττο να σας πω τι θα γινει εντος ολιγου.....

Της Δέσποινας το κάγκελο...

Nikos
09-12-10, 16:55
Οι δίπλες σας αρεσουν ?

deepBLUE
09-12-10, 17:55
Οι δίπλες σας αρεσουν ?

Διπλες,τουλουμπες καθολου ομως !!!
Χαλια.

Monsta
09-12-10, 18:42
Οι δίπλες σας αρεσουν ?

Μπαααααα καθόλου α πα πα πα παχαίνουν αυτά τα πράματα.





Για πες για πες.

stef
09-12-10, 20:53
Αχχχχχ τρώω τσουρέκι με μπισκότο από Maxx Perry....
Χάλι μαύρο... δεν τρώγεται για πέταμα... χα χα χα

deepBLUE
09-12-10, 20:55
Αχχχχχ τρώω τσουρέκι με μπισκότο από Maxx Perry....
Χάλι μαύρο... δεν τρώγεται για πέταμα... χα χα χα

Μαλλον θα σε στεναχωρησω οσον αφορα το Maxx Perry...
Δοκιμασα σιροπιαστα και ηταν χαλια,το ιδιο και σοκολατακια...
Τι να πω μπορει να ετυχε.

Monsta
09-12-10, 21:36
Είχαμε διάφορες πάστες από max perry τη Κυριακή που μας πέρασε. Μια χαρά, εκτός από μία που το καταλάβαινες πως δεν ήταν φρέσκια.

stef
09-12-10, 21:52
Μαλλον θα σε στεναχωρησω οσον αφορα το Maxx Perry...
Δοκιμασα σιροπιαστα και ηταν χαλια,το ιδιο και σοκολατακια...
Τι να πω μπορει να ετυχε.

Mόνο για το συγκεκριμένο τσουρέκι μιλάω...
Δεν έχω πάρει τίποτα άλλο απο εκεί...

gnx
09-12-10, 21:52
max perry? συγγνωμη αλλα αυτο ειναι ονομα για σωβρακο, οχι για γλυκο.

stef
10-12-10, 00:24
max perry? συγγνωμη αλλα αυτο ειναι ονομα για σωβρακο, οχι για γλυκο.

Καλά αμα φας το τσουρεκάκι με μπισκότο κ γέμιση σοκολάτα θα καταλάβεις ότι ο Τερκενλής απλά δεν υπάρχει...

Ptboul
10-12-10, 09:36
Οι δίπλες σας αρεσουν ?

Τι ρωτάς ρε Νίκο, εδώ είναι όλοι πρωτευουσιάνοι, τα παιδιά που να τις ξέρουν :hystericalbs1:

Χμ, άριστες δίπλες φτιάχνουν θείες, γιαγιάδες, κλπ στα σπίτια, αλλά αν βρεθείς Καλαμάτα να πάρεις από τον ''Κανακάρη'' στην Φαρών.

Τα λέω καλά Κατσαρέε :original:

Ptboul
10-12-10, 09:37
Μαλλον θα σε στεναχωρησω οσον αφορα το Maxx Perry...
Δοκιμασα σιροπιαστα και ηταν χαλια,το ιδιο και σοκολατακια...
Τι να πω μπορει να ετυχε.


max perry? συγγνωμη αλλα αυτο ειναι ονομα για σωβρακο, οχι για γλυκο.

Αν σας ακούσει ο πρόεδρος την κάτσατε! :hystericalbs1:

Nikos
10-12-10, 21:51
Τι ρωτάς ρε Νίκο, εδώ είναι όλοι πρωτευουσιάνοι, τα παιδιά που να τις ξέρουν :hystericalbs1:

Χμ, άριστες δίπλες φτιάχνουν θείες, γιαγιάδες, κλπ στα σπίτια, αλλά αν βρεθείς Καλαμάτα να πάρεις από τον ''Κανακάρη'' στην Φαρών.

Τα λέω καλά Κατσαρέε :original:

Το ρώτησα διότι εγώ απλά δε μπορώ να φάω ποτέ μια δίπλα αλλά μια πιατελλα. Και βέβαια μόνο σπιτικες.....
Πάντως μιλώντας περί max Perry κλπ είμαστε απίθανη ράτσα....μας πουλάει κάποιος βιτρίνα και αμπαλαζ και τσιμπαμε σα ψάρια...στις μαγαλες πόλεις του εξωτερικού σπάνια συναντάς τέτοιες αλυσίδες. Συνήθως υπάρχει ένα πολύ καλό και γνωστό ζαχαροπλαστείο η σοκολατιε και όλη η πόλη συρεει εκεί .....δεν ανοίγει σε κάθε δρόμο και από ένα παράρτημα....

deepBLUE
10-12-10, 21:53
Το ρώτησα διότι εγώ απλά δε μπορώ να φάω ποτέ μια δίπλα αλλά μια πιατελλα. Και βέβαια μόνο σπιτικες.....
Πάντως μιλώντας περί max Perry κλπ είμαστε απίθανη ράτσα....μας πουλάει κάποιος βιτρίνα και αμπαλαζ και τσιμπαμε σα ψάρια...στις μαγαλες πόλεις του εξωτερικού σπάνια συναντάς τέτοιες αλυσίδες. Συνήθως υπάρχει ένα πολύ καλό και γνωστό ζαχαροπλαστείο η σοκολατιε και όλη η πόλη συρεει εκεί .....δεν ανοίγει σε κάθε δρόμο και από ένα παράρτημα....

Να πας στο palet εχει απιθανες:thumbsup:

Nikos
10-12-10, 22:01
Να πας στο palet εχει απιθανες:thumbsup:

Στο palet Βαγγελη πάω από 15 χρoνων.....με το που σχολαγαμε απ το σχολείο πηγαίναμε εκεί για εκλαιρ και πυραμιδακια....μετά ανακαλύψαμε και το προφιτερολ το οποίο πιστεύω ότι είναι μακραν το καλύτερο της Αθηνας. Το μόνο εκνευριστικο στο palet είναι οι τιμές του.....ήταν ανέκαθεν πανάκριβο αλλά χαλάλι του.

330Ci
11-12-10, 11:31
Μιας και πλησιάζουν Χριστούγεννα, πηγαίνετε και στη Μασκωτίτσα (στη Συγγρού, δίπλα στην Ολυμπιακή) για πουτίγκα, θα με θυμηθείτε...

stef
11-12-10, 12:25
Μιας και πλησιάζουν Χριστούγεννα, πηγαίνετε και στη Μασκωτίτσα (στη Συγγρού, δίπλα στην Ολυμπιακή) για πουτίγκα, θα με θυμηθείτε...

Μπλιαχχχ... απαίσια γλυκά!
Για πουτίγκα δεν ξέρω αλλά τα γλυκά είναι χάλια

Monsta
31-12-10, 18:26
Πήγα χθες Κωνσταντινίδη για μερικά μιλφέϊγ. Είχανε τις βασιλόπιτες έτοιμες προς πώληση. Πρόσφεραν και στο κόσμο που έμπαινε στο μαγαζί σύμφωνα με τη πάγια τακτική του Κων/δη αυτές τις μέρες. Ήταν πράγματι πάρα πολύ ωραία, ειδικά με την επικάλυψη της μαύρης σοκολάτας.....μμμμμ γιάμι γιάμι :thumbsup:

Κάνω μετά μία και κοιτάω το ταμπελάκι της τιμής. ΕΙΚΟΣΙ-ΕΠΤΑ ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΙΛΟ !!!!!!!!!!! ΔΥΟ-ΕΠΤΑ. 2 ΚΑΙ 7. ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ !!!!!!!!!! ΤΙ ????????????? ΠΟΣΟ ?????????? ΦΡΕΣΚΟ ΨΑΡΙ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ?????????????????????????

Ρωτάω τη κοπέλα αν ζυγίζουν κιλό. Μου απαντάει.....'1 1/2 ίσως και λίγο παραπάνω...' Δηλαδή θέλω ΣΑΡΑΝΤΑ+ ΕΥΡΩ (40+) να πάρω ΜΙΑ (1) βασιλόπιτα ??????????????? ΡΕ ΠΑΝΕ ΚΑΛΟΥΑ ?????? Είπαμε respect στο Κωνσταντινίδη, στα φρέσκα τα γλυκά του τα πεντανόστιμα, στη καθαριότητα και στην άψογη και ευχάριστη εξυπηρέτηση, ΑΛΛΑ 40+ ευρώ για βασιλόπιτα δε σκορπάω για ένα κέϊκ με ξηρούς καρπούς και Nutella από πάνω. Α ναι, και ένα κέρμα μέσα.





ΥΓ: Έφτιαξε μια βασιλόπιτα η κυρά μόλις τώρα, μοσχομύρισε όλο το σπίτι !!!!!!!!

joseph
31-12-10, 19:37
Οι δίπλες σας αρεσουν ?

Αν και δεν τα παω καλα με τα σπιτικα γλυκα, με τις διπλες εχω σχεση παθους.... θελω τουλαχιστον πεντε κομματια στην καθισια!!!!

Υ.Γ. Παντως πρεπει να αναγνωρισω στην πεθερα μου οτι κανει τις καλυτερες!!!

Vasilis
10-01-11, 20:36
για δωσε τα φωτα σου ρε μπιλαρα...

μας εχουν τσουρομαδησει στο Αθηνα..χεεχε


υγ.

σημερα εφερε η συναδελφος χαλβα φαρσαλων

ρεεεεεεε.....τι ΠΡΑΓΜΑ ηταν αυτο????????

asot
10-01-11, 20:45
[QUOTE=Vasilis;125237
σημερα εφερε η συναδελφος χαλβα φαρσαλων
ρεεεεεεε.....τι ΠΡΑΓΜΑ ηταν αυτο????????[/QUOTE]

Εισαι off topic, να μπει στο thread με τα μιλφειγ!!!thumb

Συμφωνώ στην πρόσθετη ενημέρωση - bill987 θα αναλάβεις?

Nick bmwlover
10-01-11, 21:26
υγ.
χαλβα φαρσαλων

ρεεεεεεε.....τι ΠΡΑΓΜΑ ηταν αυτο????????
Συνεχιζω το οφ τοπικ :whistle::th_Laie_67-1:
Στα Τρικαλα εχει εναν "μαστορα"...:worthy:

Nick bmwlover
10-01-11, 22:12
Συνεχιζω το οφ τοπικ :whistle::th_Laie_67-1:
Στα Τρικαλα εχει εναν "μαστορα"...:worthy:

Eυχαριστω για τη μεταφορα του ποστ!!!

Jimmakos
10-01-11, 23:10
Εγώ δεν θα ξεχάσω τα καζάν ντιπί που έφαγα στην Θεσσαλονίκη.....................

Leonidas_E39
11-01-11, 00:00
Να φατε σιροπιαστα απο τον ΛΑΖΑΡΙΔΗ στην Ν.Χαλκηδονα να σας φυγει το τσερβελο .Αν θελει μπορει να το επιβεβαιωσει ο Christos 330.

katsaraios
08-10-11, 03:02
Να φατε σιροπιαστα απο τον ΛΑΖΑΡΙΔΗ στην Ν.Χαλκηδονα να σας φυγει το τσερβελο .Αν θελει μπορει να το επιβεβαιωσει ο Christos 330.
Λαζαριδης στην Θηβων απεναντι απο τα Jumbo λιγο πιο πανω δεξια..
Τριγωνα Θεσσαλονικης ..

Κωνσταντινε Ε60 ο φιλος σου μας εστειλε..:thanks:

Konstantinos E60
08-10-11, 03:26
Λαζαριδης στην Θηβων απεναντι απο τα Jumbo λιγο πιο πανω δεξια..
Τριγωνα Θεσσαλονικης ..

Κωνσταντινε Ε60 ο φιλος σου μας εστειλε..:thanks:

Ανοίγει κι'αλλο μαγαζί,στο Χαλάνδρι..thumb

katsaraios
08-10-11, 03:32
Ανοίγει κι'αλλο μαγαζί,στο Χαλάνδρι..thumb
ακομα καλυτερα πιο κοντα μας.:thumbsup:
οταν το ετοιμασει στειλε πληροφ. να μην τρεχω μακρια.

stef
10-10-11, 20:49
Ανοίγει κι'αλλο μαγαζί,στο Χαλάνδρι..thumb


Monsta ακούει...........?????thumb:th_Laie_67-1: