PDA

Επιστροφή στο Forum : win7 home prem



dimtz
22-11-10, 01:13
λεβεντες εχω μια απορια, εχω τα win7 home prem 32 bit τα γνησια στο pc και θελω να βαλω τα τα win7 home prem 64 bit, εχω ακουσει οτι τα κλειδια που εχω απο τα 32 bit κανουν και για τα 64 αρκει να ειναι και τα δυο home prem, ισχυει αυτο???? γνωριζει κανεις κατι ??? αν ναι υπαρχει καποιο σαιτ να κατεβασω τα 64??? κλειδια θα βαλω τα δικα μου.... ευχαριστω

εχω τον i5 750 2,66GHz δεν ειναι καλυτερα να βαλω τα 64bit???????:think:

Κωνσταντίνος
22-11-10, 06:53
λεβεντες εχω μια απορια, εχω τα win7 home prem 32 bit τα γνησια στο pc και θελω να βαλω τα τα win7 home prem 64 bit, εχω ακουσει οτι τα κλειδια που εχω απο τα 32 bit κανουν και για τα 64 αρκει να ειναι και τα δυο home prem, ισχυει αυτο???? γνωριζει κανεις κατι ??? αν ναι υπαρχει καποιο σαιτ να κατεβασω τα 64??? κλειδια θα βαλω τα δικα μου.... ευχαριστω

εχω τον i5 750 2,66GHz δεν ειναι καλυτερα να βαλω τα 64bit???????:think:

Πες μας τι δουλειές κάνεις στο PC σου και θα σου πούμε αν είναι καλύτερα ή όχι να βάλεις x64.thumb

Nino
22-11-10, 08:45
Εγω ειχα την εντυπωση οτι μονο σε 64μπιτα εβγαιναν... παντως απο την στιγμη που τα εγκατεστησα δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με συμβατοτητα παλαιοτερων πτρογραμματων.

valantis544
22-11-10, 09:34
Επίσης θα πρέπει να μας πεις και πόση RAM έχεις. Αν έχεις μέχρι 3 GB τότε λίγη διαφορά θα δεις και καλύτερα να μείνεις στα 32 BIT για να αποφύγεις τυχόν συμβατότητες που μπορείς να συναντήσεις (σπάνιο). Αν έχεις από 3 GB και πάνω τότε θα πρέπει να μπούν τα 64 BIT για να μπορείς να εκμεταλευτείς όλη την RAM. Επίσης υπάρχει activator με boot loader για όλες τις εκδόσεις των Windows 7 και δουλεύει μια χαρά.

nionios
22-11-10, 10:57
Επίσης υπάρχει activator με boot loader για όλες τις εκδόσεις των Windows 7 και δουλεύει μια χαρά.

Μέχρι που θα βάλει ο άνθρωπος το SP (ήδη υπάρχει η RC του, δηλαδή μιλάμε για πολύ σύντομα) και θα γίνει.. της πρώην μου. Αφού έχει κλειδιά, σκοπός είναι να βρεθεί κάτι που να παίζει με τα original κλειδιά του.

Φίλε μου στη θέση σου θα κατέβαζα τη version που θέλω (ΟΧΙ preactivated) από τα διάφορα sites με παρόμοιο περιεχόμενο και θα τη δοκίμαζα σε ένα virtual machine (πχ virtualbox που είναι και δωρεάν). Επειδή η ερώτησή σου είναι πολύ ειδική και μόνο αν έχει τύχει σε κάποιον θα γνωρίζει την απάντηση, δύσκολα βλέπω να παίρνεις 100% εγγυημένη απάντηση. Καλύτερα μόνος σου να είσαι και σίγουρος..

Χρίστος
22-11-10, 12:29
ενοιμερωτικα:και τα x86 δεχονται μεγαλυτερες ραμ απο 3gb αρκει να εχεις το καταλληλο patch.... ;)

i5-6gb ram@1600 powered by win7 32bit ultimate

dimtz
22-11-10, 14:02
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, η memory που εχει ειναι DDR3 4GB, απλα θα ηθελα να εκμεταλευτω τις δυνατοτητες του επεξεργαστη, δεν κανω και τρελα πραγματα στο pc οτι κανει ενας μεσος χρηστης, εχω ακουσει γι αυτο και ρωτω εσας για επιβαιβεωση οτι το μηχανημα μου δουλευει καλυτερα εαν εχω 64 bit και με τα κλειδια που εχω γιατι οχι να μην τα περασω (δεν θελω να βαλω κατι σπασμενο αν και δεν ξερω τις διαφορες περα απο τα update), αξιζει ο κοπος??????????? :think:

nionios
22-11-10, 18:02
ενοιμερωτικα:και τα x86 δεχονται μεγαλυτερες ραμ απο 3gb αρκει να εχεις το καταλληλο patch.... ;)

Επίσης ενημερωτικά, 32bit λειτουργικό δεν έχει τρόπο να διευθυνσιοδοτήσει 4GB μνήμη. Με απλά μαθηματικά, δεν φτάνουν τα ψηφία. Συνεπώς μπορεί να βλέπεις την ύπαρξη των ΧGB που έχεις, αλλά ποτέ δεν θα τη χρησιμοποιήσεις. Ποτέ δεν θα γραφτεί τίποτα εκεί ψηλά..

Για τον φίλο που ξεκίνησε το thread: Αφού δεν κάνεις τίποτα ιδιαίτερο και εξειδικευμένο, μην μπεις καν στη διαδικασία. Δεν πρόκειται ποτέ να δεις τη διαφορά τους, αν και υπάρχει κάτω από προϋποθέσεις. Αυτές όμως σίγουρα δεν αποτελούν την απλή καθημερινή χρήση browsing-word-κανά παιχνιδάκι. Αν θέλεις για δική σου περιέργεια να "τραβηχτείς", δοκίμασε σε virtual machine που είναι ακίνδυνο να δεις αν περνάνε τα κλειδιά σου. Στο μέλλον αν χρειαστεί να μπεις στη διαδικασία format+64-bit να ξέρεις αν μπορείς να τα βάλεις με το κλειδί που έχεις.