PDA

Επιστροφή στο Forum : Driving-Drift Academy Αθήνα 27-28/11



Dr. Yamastura
20-11-10, 21:46
Θα ήθελα να ενημερώσω τα μέλη του φόρουμ ότι το επόμενο σκ θα πραγματοποιηθεί το σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης και drift(βασικές τεχνικές)
απο την driving academy.Οι καθηγητές είναι πολύ έμπειροι και μεταδοτικοί.
Το σεμινάριο το είχα παρακολουθήσει τον Ιούνιο του 2010.Μπορώ να πω ότι η εμπειρία ήταν άριστη με πάμπολες καινούργιες γνώσεις.Αν θέλετε έρχεστε με το δικό σας αμαξι(φθηνότερα και καλύτερα για μένα,αφού το μαθαίνετε κιόλας) ή κανετε με μια ε34 m5.Τα άλλα δυο αυτοκίνητα που κανουν όλοι,ανεξαρτήτως αν φέρουν δικό τους αμάξι,ειναι το fiat 500 στην "αράχνη" και το opel insignia opc με τους 325 ίππους στους ελιγμούς.
Για περισσότερες πληροφορίες στο 6945 474545(Νικόλας Παπαπάσχος).
Δείτε επίσης:
www.drivingacademy.gr
https://www.youtube.com/user/Gatos135i?feature=mhum

Monsta
20-11-10, 22:18
Τι μπορούν να κάνουν σε καλύτερη τιμή για το φόρουμ ?

Αν πχ έχουμε 3 / 6 / 9 / 12 / 15 κοκ συμμετέχοντες.

Ας μας πουν και σηκώνουμε θρεντ για να δούμε συμμετοχές.

Χρίστος
20-11-10, 22:41
σωστος ο φιλος monsta!

Dr. Yamastura
20-11-10, 22:48
Μόλις μίλησα με το Νικόλα,που είναι υπεύθυνος για τις κρατήσεις.
130 ευρώ με δικό σας αμάξι,από 150,και 250 από 300 με τα δικά τους.
Προτιμήστε τα δικά σας κατά τη γνώμη μου,περα ασφαλώς απο το θέμα χρημάτων.
Είναι 2 level το άλλο σκ και το 3ο σε επόμενο σκ.
Αξίζει καποια οικονομία από αλλού για να διαθέσετε εκεί 390 για τα τρία σεμινάρια.
Μια φορά λιγότερη στις σέρρες π.χ

Stamatis
20-11-10, 22:52
Κοιταξα το site αλλα δεν εβγαλα καποια ακρη.
Τι ειδους "ασκησεις" γινονται;
Τεχνικης; Αντιδρασεως; Ρυθμου και εκτιμησης;
Υπαρχει καποιος που το εχει κανει;

Dr. Yamastura
20-11-10, 23:09
Κάποια ιδέα θα πάρεις από βιντεάκια που έχω στο utube:
https://www.youtube.com/user/Gatos135i?feature=mhum
Αυτό είναι το 3ο level όπου αν τα ψιλοκαταφέρνεις σου δίνει ο Θωμάς Παπαπάσχος και το δικό του nissan s14 drift spec(περίπου 600 άλογα!!).
Αρχιζουν από θεωρία για φρένα,κατανομή-μεταφορές βάρους,είσοδος-έξοδο σε στροφή,κλπ
Μετά στην πράξη περνάς σε θέση οδήγησης,χειρόφρενα για να γυρίσεις 90 και 180 μοίρες ,ελιγμούς ανάμεσα σε κώνους,οδήγηση με αράχνη,skidpad με αράχνη,χρόνους σε μικρη διαμορφωμένη πίστα με αράχνη,skidpad με αυτοκίνητο,power slide με αυτοκίνητο,shift lock,figure 8,μεταφορές βάρους και τέλος μια μικρή πίστα όπου χρησιμοποιείς όλες τις τεχνικές που έμαθες.
Αν σκεφτείς ότι καρτόδρομο θέλουν 20 ευρω για 30 λεπτά,δεν νομίζω ότι 130 ευρώ ειναι πολλά.Αρχίζουν 9 και τελειώνεις 16-17 ανάλογα τον κόσμο.Στο τέλος ίσως αφήσουν και να παίξουμε λίγo:)

Monsta
20-11-10, 23:24
Σταμάτη, μάλλον για τούτο εδώ https://www.drivingacademy.gr/seminars/drift_techniques_seminar_RWD_fourWD.html λέει το παλικάρι.

Dr. Yamastura
20-11-10, 23:31
Εγώ πήγα μεσω λαμίας!Ακριβώς αυτό είναι.
Τα αυτοκίνητα έχουν αλλάξει.
Αράχνη: φιατ 500
Ελιγμοι κλπ: opel insignia opc 325hp
drift techniques:bmw m5 e34 3800cc nurnburgring edition περίπου 370hp

Stamatis
21-11-10, 00:24
Ενδιαφέρον αν και προσωπικά χρειάζομαι κάτι διαφορετικό.

Πάντως ναί, για 130 ευρώ θα έλεγα πως αξίζει όποιος θέλει να μάθει κάποια σωστά πράγματα να το δοκιμάσει.

Καλό είναι να γίνονται οι "δοκιμές" σε ελεγχόμενο περιβάλλον και όχι στο δρόμο με ότι αυτό συνεπάγεται.

Thanx

ClatanosZ4
21-11-10, 05:54
Μεσα! Για να δουμε παιζει group?

Dr. Yamastura
21-11-10, 09:42
Κοίτα λίγο παραπάνω...

Kostas_1
21-11-10, 13:39
εσυ ποιο σεμιναριο εκανες?

Για τα Drift Techniques Seminar και Car Control , αν θες επισης πες μας και ποση ωρα διαρκει, καθως και ποση ωρα ειναι πραγματικη οδηγηση σε σχεση με θεωρια.

Ενδιαφερεται ο γυιος μου (20,5 ετων, οδηγος 2,5 χρονια)

Monsta
21-11-10, 13:51
εσυ ποιο σεμιναριο εκανες?

Για τα Drift Techniques Seminar και Car Control , αν θες επισης πες μας και ποση ωρα διαρκει, καθως και ποση ωρα ειναι πραγματικη οδηγηση σε σχεση με θεωρια.

Ενδιαφερεται ο γυιος μου (20,5 ετων, οδηγος 2,5 χρονια)

Από το site τους:

"ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ

Τα σεμινάρια διαρκούν μισή ή μια μέρα.
Η ολοκλήρωση του κάθε επιπέδου διαρκεί μια ολόκληρη μέρα......"

Dr. Yamastura
21-11-10, 13:57
εσυ ποιο σεμιναριο εκανες?

Για τα Drift Techniques Seminar και Car Control , αν θες επισης πες μας και ποση ωρα διαρκει, καθως και ποση ωρα ειναι πραγματικη οδηγηση σε σχεση με θεωρια.

Ενδιαφερεται ο γυιος μου (20,5 ετων, οδηγος 2,5 χρονια)
Θεωρία γύρω στα 45'.Μετά χωρίζονται σε γκρουπ,αναλόγως και από τον αριθμό των ατόμων που συμμετέχουν.
Το ένα γρουπ κάνει π.χ αράχνη ενώ το άλλο ελιγμούς.Υπάρχει κάποια ώρα που περιμένεις και μόνο κοιτάς,αλλά μπορείς να πιάσεις ωραία κουβεντούλα με τους καθηγητές που δεν είναι σε γκρουπ ή με άλλους συμμετέχοντες,συν ότι βλέπεις λάθη και ακούς ταυτόχρονα συμβουλές από τους καθηγητές για τους υπόλοιπους που παρατηρείς.Το συστήνω ανεπιφύλακτα ειδικά για νέα παιδιά αλλά και μεγάλα παιδια.thumb
Πάρε μια γεύση απο άσκηση skidpad

https://www.youtube.com/watch?v=G3J_678kefI&feature=related