PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεναγηση στο flight deck του Α320!

Σελίδες : [1] 2

pilot
18-11-10, 04:41
ένα βιντεάκι από εμένα στην δουλειά το πρωί ετοιμάζοντας τα αεροσκάφη για το ''μεροκάματο'' enjoy!:thumbsup:

http://www.youtube.com/watch?v=qL0BVyuTReY

halkida116mpack
18-11-10, 04:51
ωραιοςςς....αλλα μιση δουλεια εκανες...βαλε και κανα πατημα η κανα ντριφτ με το 3τουρμπινο:th_Laie_67-1: πραγματικα ωραιο μερος να δουλευεις....ευχαριστουμε για την ξεναγηση - λεπτομερη επεξηγηση

pilot
18-11-10, 04:59
ωραιοςςς....αλλα μιση δουλεια εκανες...βαλε και κανα πατημα η κανα ντριφτ με το 3τουρμπινο:th_Laie_67-1: πραγματικα ωραιο μερος να δουλευεις....ευχαριστουμε για την ξεναγηση - λεπτομερη επεξηγηση

ευχαριστώ(αν και θα μπορούσε να έχει πολύ περισσότερη λεπτομέρεια..) κάποια στιγμή θα φτιάξω και κάνα καλό από καμιά εργασία(αλλαγές τροχών-φρενών κλπ).

υ.γ. 2κινητηριο είναι το ''Αργαλείο'':th_Laie_67-1:

z3 2.2
18-11-10, 09:53
Aνυπομονω να γυρισω σπιτι να δω το βιντεακι!!!!!!!

Monsta
18-11-10, 10:01
Υ Π Ο Κ Λ Ι Ν Ο Μ Α Ι

:worthy::worthy:

Τι να κάνει ένα μόνο 'thanks' σε μία τέτοια παρουσίαση ?? Ευχαριστώ πάρα πάρα μα πάρα πολύ, δε ξέρω αν το χεις καταλάβει, αλλά η δουλειά που κάνεις ήταν παιδικό μου όνειρο.

:thanks::thanks:

RESPECT και από μένα και περιμένω με αγωνία το επόμενο βιντεάκι όποτε βρεις χρόνο. :original::original:

Και για να μην έχεις απαντήσει σε αυτό το θρεντ http://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=5130 μάλλον δεν θα το είχες δει.

ΥΓ: Θα προτείνα να κάνεις και στον κολλητό σου τον 850 μία κατ ιδίαν ξενάγηση και μετά να τον βάλεις να στα επαναλάβει ένα ένα.

Vasilis
18-11-10, 10:06
νομιζω κωστη οτι το ονειρο αυτο δεν ειναι μονο δικο σου...!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ παρα πολυ για το ''ταξιδι''!

Το βιωσα λες κ ημουν παρειτσα μαζι σου !

καμμια ξεναγηση παιζει?:whistle::th_Laie_67-1:

Να σαι καλα κ να τα μοιραζεσαι μαζι μας !

Monsta
18-11-10, 11:19
Βασίλη, πριν κάτι χρόνια τo Aviation Week (?) είχε ένα πολύ ωραίο dvd (δώρο με το περιοδικό) με ξενάγηση στο flight deck ενός 777 της Ολυμπιακής κατά τη διάρκεια της πτήσης Αθήνα - Ν. Υόρκη, Ν. Υόρκη - Αθήνα. Το έχω κάπου στη συλλογή μου, αν το βρω, θα στο φέρω να το δεις.

NickE60
18-11-10, 11:22
ένα βιντεάκι από εμένα στην δουλειά το πρωί ετοιμάζοντας τα αεροσκάφη για το ''μεροκάματο'' enjoy!:thumbsup:

Υ Π Ο Κ Λ Ι Ν Ο Μ Α Ι

Τι να κάνει ένα μόνο 'thanks' σε μία τέτοια παρουσίαση ?? Ευχαριστώ πάρα πάρα μα πάρα πολύ, δε ξέρω αν το χεις καταλάβει, αλλά η δουλειά που κάνεις ήταν παιδικό μου όνειρο.

RESPECT και από μένα και περιμένω με αγωνία το επόμενο βιντεάκι όποτε βρεις χρόνο. :original::original:

Subscribed! thumb :worthy: :worthy:

Nikos
18-11-10, 11:53
Βασίλη, πριν κάτι χρόνια τo Aviation Week (?) είχε ένα πολύ ωραίο dvd (δώρο με το περιοδικό) με ξενάγηση στο flight deck ενός 777 της Ολυμπιακής κατά τη διάρκεια της πτήσης Αθήνα - Ν. Υόρκη, Ν. Υόρκη - Αθήνα. Το έχω κάπου στη συλλογή μου, αν το βρω, θα στο φέρω να το δεις.

Αν ηταν της Ολυμπιακης θα ηταν το Airbus 340-200 Κωστα που εκανε καθημερινα Αθηνα - Νεα Υορκη και Αθηνα - Λονδινο καποιες ημερες της εβδομαδας.
777 δεν ειχε η Ολυμπιακη Κωστα μιας και σαν εταιρια προτιμουσε τα αεροσκαφη με 4 τουρμπινες για διηπηρωτικα ταξιδια .
Η δικη μου μικρη εμπειρια ηταν μια πτηση στο flight deck του Airbus 340 της Ολυμπιακης (με κυβερνητη ενα πολυ καλο και παλιο φιλο) με τη μεσημεριανη πτηση απο Λονδινο - Αθηνα αρχες του 2009.
Μπηκα μεσα στο κοκπιτ 35 λεπτα πριν την απογειωση, εκατσα σε ενα jump seat που ειναι ακριβως στη μεση μεταξυ των καθισματων των κυβερνητων και λιγο ποιο πισω απ αυτους ,ειδα ολο το check list που κανουν κυβερνητης με συγκυβερνητη και στη συνεχεια τροχοδρομηση, μηχανες στο full και take off απο Λονδινο γυρω στις 16.30 με καλο καιρο και τελεια ορατοτητα.
Ειδαμε τη δυση του ηλιου απο αλλη οπτικη γωνια που δεν ειχα ξαναδει και φτασαμε στο Ελ.Βελ γυρω στις 22.00 με πεντακαθαρο ουρανο και απιστευτη ορατοτητα.
Περασα ολη την πτηση χαζευοντας οθονες, κουμπακια, ακουγοντας συνομιλιες με το εδαφος και γενικα ειχα την αισθηση ενος πιτσιρικα που τον αφηνεις ελευθερο σ'ενα Jumbo και του λες αγορασε οτι θες.
Το να βλεπεις το αεροπλανο να ευθυγραμιζεται λιγα μιλια εξω απ τη Βαρκιζα με το αεροδρομιο και να παρακολουθεις ολη τη διαδικασια της προσγειωσης ειναι απλα ΑΛΛΟΥ (fun park kai koukou park και οτι αλλο μπορει να φανταστει κανεις).
Κατεβηκε με το ILS (instrument landing system) εως τα 1200 ποδια αν θυμαμαι καλα και μετα το πηρε ο συγκυβερνητης στο manual για την προσγειωση.
Η ολη εμπειρια της προσγειωσης ηταν σκηνη απο playstation και δεν εχει καμια σχεση με αυτο που νιωθουμε στις πισω θεσεις ως επιβατες.
Ολα γινονται σε πολυ ποιο αργους ρυθμους ακομα και την ωρα του touchdown.
To δε κοκπιτ του 340 το βραδυ ειναι απλα μαγεια και απ τα ωραιοτερα κοκπιτς εμπορικων αεροσκαφων .
Αντε να ξεχασεις τετοιο ταξιδι.

Thanks pilot, μας εφτιαξες πρωι πρωι.

Monsta
18-11-10, 12:41
Αν ηταν της Ολυμπιακης θα ηταν το Airbus 340-200 Κωστα που εκανε καθημερινα Αθηνα - Νεα Υορκη και Αθηνα - Λονδινο καποιες ημερες της εβδομαδας.
777 δεν ειχε η Ολυμπιακη Κωστα μιας και σαν εταιρια προτιμουσε τα αεροσκαφη με 4 τουρμπινες για διηπηρωτικα ταξιδια .

Σωστότατος thumb :original:

pilot
18-11-10, 13:11
Η δικη μου μικρη εμπειρια ηταν μια πτηση στο flight deck του Airbus 340 της Ολυμπιακης (με κυβερνητη ενα πολυ καλο και παλιο φιλο) με τη μεσημεριανη πτηση απο Λονδινο - Αθηνα αρχες του 2009.
Μπηκα μεσα στο κοκπιτ 35 λεπτα πριν την απογειωση, εκατσα σε ενα jump seat που ειναι ακριβως στη μεση μεταξυ των καθισματων των κυβερνητων και λιγο ποιο πισω απ αυτους ,ειδα ολο το check list που κανουν κυβερνητης με συγκυβερνητη και στη συνεχεια τροχοδρομηση, μηχανες στο full και take off απο Λονδινο γυρω στις 16.30 με καλο καιρο και τελεια ορατοτητα.
Ειδαμε τη δυση του ηλιου απο αλλη οπτικη γωνια που δεν ειχα ξαναδει και φτασαμε στο Ελ.Βελ γυρω στις 22.00 με πεντακαθαρο ουρανο και απιστευτη ορατοτητα.
Περασα ολη την πτηση χαζευοντας οθονες, κουμπακια, ακουγοντας συνομιλιες με το εδαφος και γενικα ειχα την αισθηση ενος πιτσιρικα που τον αφηνεις ελευθερο σ'ενα Jumbo και του λες αγορασε οτι θες.
Το να βλεπεις το αεροπλανο να ευθυγραμιζεται λιγα μιλια εξω απ τη Βαρκιζα με το αεροδρομιο και να παρακολουθεις ολη τη διαδικασια της προσγειωσης ειναι απλα ΑΛΛΟΥ (fun park kai koukou park και οτι αλλο μπορει να φανταστει κανεις).
Κατεβηκε με το ILS (instrument landing system) εως τα 1200 ποδια αν θυμαμαι καλα και μετα το πηρε ο συγκυβερνητης στο manual για την προσγειωση.
Η ολη εμπειρια της προσγειωσης ηταν σκηνη απο playstation και δεν εχει καμια σχεση με αυτο που νιωθουμε στις πισω θεσεις ως επιβατες.
Ολα γινονται σε πολυ ποιο αργους ρυθμους ακομα και την ωρα του touchdown.
To δε κοκπιτ του 340 το βραδυ ειναι απλα μαγεια και απ τα ωραιοτερα κοκπιτς εμπορικων αεροσκαφων .
Αντε να ξεχασεις τετοιο ταξιδι.

Thanks pilot, μας εφτιαξες πρωι πρωι.
πολύ σωστά,ήταν το Α340. θα μου επιτραπεί να διορθώσω λέγοντας πως έχει 4 κινητήρες και όχι τουρμπίνες. η τουρμπίνα είναι ένα μέρος του κινητήραthumb

σου αφιερώνω και μια νυχτερινή φώτο του Α320(είμαι σίγουρος πως δεν θα καταλάβεις την διαφορά από το 340:thumbsup:)

http://img149.imageshack.us/img149/8284/000hk.jpg

pilot
18-11-10, 13:12
αν θέλετε μπορώ να βάλω και άλλες φωτο:original:

pilot
18-11-10, 13:15
Υ Π Ο Κ Λ Ι Ν Ο Μ Α Ι

Και για να μην έχεις απαντήσει σε αυτό το θρεντ http://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=5130 μάλλον δεν θα το είχες δει.

ΥΓ: Θα προτείνα να κάνεις και στον κολλητό σου τον 850 μία κατ ιδίαν ξενάγηση και μετά να τον βάλεις να στα επαναλάβει ένα ένα.
δεν είμαι πιλότος όμως, είμαι μηχανικός αεροσκαφών. βέβαια σε λίγο καιρό θα ξεκινήσω την εκπαίδευση του πιλότου αλλά θα προτιμήσω να γίνω εκπαιδευτής thumb

Nikos
18-11-10, 13:29
πολύ σωστά,ήταν το Α340. θα μου επιτραπεί να διορθώσω λέγοντας πως έχει 4 κινητήρες και όχι τουρμπίνες. η τουρμπίνα είναι ένα μέρος του κινητήραthumb

σου αφιερώνω και μια νυχτερινή φώτο του Α320(είμαι σίγουρος πως δεν θα καταλάβεις την διαφορά από το 340:thumbsup:)

http://img149.imageshack.us/img149/8284/000hk.jpg

Το ειδα λιγο αργα το περι τουρμπινας αλλα ειχε περασει το πενταλεπτο και δε μπορουσα να διορθωσω οποτε γιναμε ρομπα......"τουρμπινες" δε τις λεει ουτε τετραχρονο παιδακι....απλα ειχα ενθουσιαστει με το ολο θεμα μιας και θυμηθηκα εκεινη την πτηση .

οσο για το 320 εχει 2 λεβιε κινητηρων αντι για 4 .

GEORGE316
18-11-10, 13:41
να ξερες ποσες φορες καθομουν μπροστα απο μια αφισα απο ενα f18 hornet...ημουν σιγουρος οτι θα γινομουν πιλοτος...τους βαθμους εξαλου τους ειχα...
πολεμικη αεροπορια,με τα f16 και τα f4......
στη γιορτη των Αρχαγγελων παντα στο αεροδρομιο του Σεδδε να κοιταω με τις ωρες εκεινο το f16....και οταν καποια στιγμη ανοιξαν και την καλυπτρα....
ατιμο υψος και ακομα πιο ατιμη οραση.........
να σαι καλα και σε ευχαριστουμε για την ξεναγηση.
σου ευχομαι ολα τα ταξιδια στη γη και τον αερα...να ειναι αερας!!!!

pilot
18-11-10, 13:58
Το ειδα λιγο αργα το περι τουρμπινας αλλα ειχε περασει το πενταλεπτο και δε μπορουσα να διορθωσω οποτε γιναμε ρομπα......"τουρμπινες" δε τις λεει ουτε τετραχρονο παιδακι....απλα ειχα ενθουσιαστει με το ολο θεμα μιας και θυμηθηκα εκεινη την πτηση .

οσο για το 320 εχει 2 λεβιε κινητηρων αντι για 4 .

ΑΧΑ!! είσαι πιο διαβασμένος απ'ότι νόμιζα!!:thumbsup::thumbsup:

Nikos
18-11-10, 14:20
ΑΧΑ!! είσαι πιο διαβασμένος απ'ότι νόμιζα!!:thumbsup::thumbsup:

Πεταω απο 8 χρονων, τοτε που η αεροπορια ηταν κατι πολυ διαφορετικο και πολυ exclusive. Πρωτη πτηση Αθηνα Γενευη Ιουνιος του 1973 με 707 (χρωμιομενο απο κατω στην κοιλια ) της Ολυμπιακης και επιστροφη με 727.
Ολη η φαση και η διαδικασια εβγαζε κατι πολυ περιεργα vibes που δυσκολα περιγραφονται. Απιστευτο class σε ολα του.
Εποχη Ωναση, που ελεγες οτι εισαι πιλοτος και ενεπνεες σεβασμο και εκαιγες καρδιες.
Η εποχη που η ολυμπιακη ειχε μακραν το καλυτερο service record παγκοσμιως (τουλαχιστον ετσι ακουγοταν).
Εμενα και στον Αλιμο απο οταν γεννηθηκα και η κάθετος της αρχης του διαδρομου απ το σπιτι μου πρεπει να ηταν γυρω στα 150-200 μετρα max.
Απ το θορυβο και μονο καταλαβαινα οτιδηποτε τυπο αεροπλανου πεταγε, Boing, Airbus, Mc Donnel Douglas, Caravelle, Lockheed, Starlifter, Galaxy C5 (εποχη αμερικανικης βασης), AWACS, και οτι αλλο πεταγε τοτε.
Εχω στενοχωρηθει που ενω ασχολουμουν με τη φωτογραφια απο αρκετα νεος δεν εκανα ποτε planespotting . Η ταρατσα μας ηταν ιδανικη . Θα μπορουσα να ειχα ενα σουπερ αρχειο με αεροπλανα του παρελθοντος. Μου ελειψαν παρα πολυ τ' αεροπλανα οταν εφυγε το αεροδρομιο παροτι καποιες φορες ο θορυβος ηταν ανυποφορος.
Και καποιες φορες τωρα σκεφτομαι οτι οταν δεν ειχα τι να κανω, ανεβαινα στην ταρατσα και χαζευα με τις ωρες την κινηση του αεροδρομιου παρεα μένα Walkman και κασεττες (αγνωστες λεξεις για καποιους, πληροφοριες wiki.

Pilot μου θυμησες ωραια πραγματα σημερα.

pilot
18-11-10, 14:27
Πεταω απο 8 χρονων, τοτε που η αεροπορια ηταν κατι πολυ διαφορετικο και πολυ exclusive. Πρωτη πτηση Αθηνα Γενευη Ιουνιος του 1973 με 707 (χρωμιομενο απο κατω στην κοιλια ) της Ολυμπιακης και επιστροφη με 727.
Ολη η φαση και η διαδικασια εβγαζε κατι πολυ περιεργα vibes που δυσκολα περιγραφονται. Απιστευτο class σε ολα του.
Εποχη Ωναση, που ελεγες οτι εισαι πιλοτος και ενεπνεες σεβασμο και εκαιγες καρδιες.
Η εποχη που η ολυμπιακη ειχε μακραν το καλυτερο service record παγκοσμιως (τουλαχιστον ετσι ακουγοταν).
Εμενα και στον Αλιμο απο οταν γεννηθηκα και η κάθετος της αρχης του διαδρομου απ το σπιτι μου πρεπει να ηταν γυρω στα 150-200 μετρα max.
Απ το θορυβο και μονο καταλαβαινα οτιδηποτε τυπο αεροπλανου πεταγε, Boing, Airbus, Mc Donnel Douglas, Caravelle, Lockheed, Starlifter, Galaxy C5 (εποχη αμερικανικης βασης), AWACS, και οτι αλλο πεταγε τοτε.
Εχω στενοχωρηθει που ενω ασχολουμουν με τη φωτογραφια απο αρκετα νεος δεν εκανα ποτε planespotting . Η ταρατσα μας ηταν ιδανικη . Θα μπορουσα να ειχα ενα σουπερ αρχειο με αεροπλανα του παρελθοντος. Μου ελειψαν παρα πολυ τ' αεροπλανα οταν εφυγε το αεροδρομιο παροτι καποιες φορες ο θορυβος ηταν ανυποφορος.
Και καποιες φορες τωρα σκεφτομαι οτι οταν δεν ειχα τι να κανω, ανεβαινα στην ταρατσα και χαζευα με τις ωρες την κινηση του αεροδρομιου παρεα μένα Walkman και κασεττες (αγνωστες λεξεις για καποιους, πληροφοριες wiki.

είμαι νέος και αυτή την εποχή που περιγράφεις την πρόλαβα μόνο στα βιβλία,στις φωτογραφίες και στις ταινίες...και λυπάμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! ηταν πραγματικά η χρυσή εποχή με αληθινούς πιλότους,αληθινούς μηχανικούς(θα μπορούσα να γράφω ώρες για την Τεχνική Βάση της ΟΑ που ''προσκύνησε'' και η ίδια η Boeing!!) και αληθινά αεροπλάνα!!

:worthy::worthy::worthy:

Monsta
18-11-10, 14:28
Μόλις πέρασε από το μαγαζί ο Σπύρος, παλιός συμμαθητής από τη Λεόντειο, νυν χειριστής Α320 να του φτιάξω κάτι στη κούκλα του.

Ο Σπύρος είναι από εκείνους που παρακολουθούν το φόρουμ, σπάνια όμως γράφουν.

Του έδειξα το συγκεκριμένο θρεντ και μου υποσχέθηκε ότι θα κάτσει να μας αφηγηθεί μερικές δικές του ιστορίες.

Σπύρο σε περιμένουμε να μας ταξιδέψεις φίλε.

http://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=5130

ΥΓ1: Το Α320 που χειρίζεται είναι της ίδιας εταιρείας που μας έδειξε ο φίλος ο 'pilot'. :thumbsup::thumbsup:

ΥΓ2: Pilot, φυσικά και θέλουμε κι άλλες φωτό / βίντεο. Το ρωτάς ??? thumb

Monsta
18-11-10, 14:52

Νίκο, καταρχάς ξέρεις να ταξιδεύεις το κοινό σου, στο έχω ξαναπεί φίλε.

Λοιπόν το σπίτι που μεγάλωσα πριν φύγουμε εξωτερικό ήταν δίπλα στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας, οπότε καταλαβαίνεις ότι και εγώ γνωρίζω πολύ καλά τι σημαίνει θόρυβος κατά τη προσγείωση. Όπως είπες και συ, από τον ήχο και μόνο μπορούσα να καταλάβω (τουλάχιστον στα εμπορικά) τι τύπος αεροπλάνου περνούσε......ποιος ας πούμε δε μπορεί να ξεχωρίσει τον εκκωφαντικό θόρυβο που έκανε το 707 ?

Θυμάμαι επίσης όταν κατεβαίναμε με τα C50 αρχές του '80 χωρίς δίπλωμα μέσα από τα στενά του γκολφ για να μη μας πιάσει αστυνομία και πηγαίναμε από τη πίσω πλευρά του αεροδρομίου που ήταν ο δρόμος για να χαζεύουμε τις προσγειώσεις / απογειώσεις. ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ τα βράδυα που ξενυχτούσαμε εκεί. Αργότερα έγινε και μία καφετέρια, όπου όταν επέστρεψα είχε γίνει στέκι.

Αλλά και από τη πλευρά του Αλίμου που λες εσύ πρέπει να ήταν πολύ εντυπωσιακές οι απογειώσεις, ειδικά στα 747. :shok:

Μου χει μείνει στο μυαλό ένα περιστατικό, πρέπει να ήταν το '77 - '78 χειμώνας με βροχή, μόλις είχα τελειώσει τη προπόνηση και έρχεται να με πάρει ο πατέρας μου με την τότε Berlinetta. Μου λέει "έπεσε ένα αεροπλάνο, έγινε χαμός...". Πήγαμε από το δρόμο του γκολφ όπου τον είχαν κλείσει λίγο μετά τη χωματερή, όμως είδα ξεκάθαρα τις φλόγες, καθώς και αρκετά από τα αραγμένα ταχύπλοα που είχαν αρπάξει φωτιά από το ατύχημα.

Επίσης θυμάμαι σε τεύχος των 4Τ (στήλη ΚΚ) όπου περιέγραφε το παραλίγο ατύχημα ενός 747 κατά την απογείωση, καλοκαίρι με καύσωνα, όπου λόγω κάποιας βλάβης το αεροσκάφος σηκώθηκε με το ζόρι, έγλυψε τις στέγες των σπιτιών στον Άλιμο και γύρισε για 'αναγκαστική' προσγειώση.

Nikos
18-11-10, 15:04
είμαι νέος και αυτή την εποχή που περιγράφεις την πρόλαβα μόνο στα βιβλία,στις φωτογραφίες και στις ταινίες...και λυπάμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! ηταν πραγματικά η χρυσή εποχή με αληθινούς πιλότους,αληθινούς μηχανικούς(θα μπορούσα να γράφω ώρες για την Τεχνική Βάση της ΟΑ που ''προσκύνησε'' και η ίδια η Boeing!!) και αληθινά αεροπλάνα!!

:worthy::worthy::worthy:

Οι θεσεις μεσα στο αεροσκαφος ηταν δυο kathgorivn.....τουριστικη (οχι economy) και πρωτη θεση (για πραγματικα πολυ πολυ λιγους που μπορουσαν να πληρωσουν.
Η ποιοτητα και το σερβις που ειχε ενας επιβατης στην τουριστικη δεν εχει καμια σχεση με τη σημερινη economy με πρωτο και καλυτερο την αποσταση μεταξυ των καθισματων. Μεγαλο leg room και ανετα καθισματα καθως και καλο και πληρες μενου.
Οι αεροσυνοδοι ηταν ομορφες και διαλεγμενες μια μια συν το οτι ηταν εξυπηρετικοτατες καθ ολη τη διαρκεια της πτησης οπως και το συνολο του πληρωματος καμπινας.
Οσο για τους χειριστες και το μηχανικο (διοτι τοτε τ'αεροσκαφη ειχαν in flight μηχανικο) ηταν κατι σα ημιθεοι (χωρις καμια πλακα).
Πρεπει ν'αποτελουσαν και ισως τους ποιο καλοπληρωμενους υπαλληλους στα 70s μιας και ολοι τους σχεδον καταφεραν να κανουν αξιολογες περιουσιες και σ'αυτο βοηθουσε και το pension fund που ειχαν και επενδυοταν στην Αμερικη. Καποιοι τερματισαν την καριερα τους με 1 εκ. δολλαρια ως εφαπαξ . Και μιλαμε για εποχη που το χρημα ειχε μεγαλη αξια.
Παντως το 707 και 727 αποτελουν τα ποιο αγαπημενα μου αεροπλανα και κατα τα λεγομενα πολλων παλιων πιλοτων ειναι και δικα τους ..... πραγματικα αεροπλανα.
Και βεβαια Jumbo jet 747-200 τ'αεροπλανα που τα εβλεπες βαμμενα στα χρωματα της Ολυμπιακης σε διεθνη αεροδρομια και αισθανοσουν τρελλη υπερηφανεια. Για πολλους ειναι ακομα ο βασιλιας των αιθερων (στις εκδοσεις 800) και ας προσπαθει η airbus με τη φαλαινα που εχει φτιαξει να φορτωσει 800 ανθρωπους σε ενα αεροσκαφος.
Παιδικος καιμος που δεν καταφερα να παω Νεα Υορκη με αυτα στην πρωτη θεση αλλα οντας πιτσιρικι ειμουν ηδη ενθουσιασμενος και στην τουριστικη παιζοντας με τα μεταλλικα αεροπλανακια ,τα φουσκωτα και τα μολυβια ζωγραφικης που εδιναν οι αεροσυνοδοι στα μικρα παιδακια . Και βεβαια ο χωρος επιβατων της τουριστικης στο Jumbo ....ανετοτατος και τεραστιος....
Boing και παλι Boing εκεινες τις εποχες.
Μετα βεβαια ανελαβε το κρατος και οπως παντα μας εκανε για αλλη μια φορα υπερηφανους με τα κατορθωματα του......μονο ο Ακριβακης εβαλε μεσα στην εταιρια 300 φολλες απ τη Λαμια (ψηφοφορους του) .......και πολλα αλλα αισχη που μπορεις να γραφεις για ωρες.
Παντως η τεχνικη βαση ειχε μεγαλη φημη παγκοσμιως και δεν ειναι τυχαιο οτι εβλεπα συχνα αεροσκαφη γνωστων ξενων εταιριων να μπαινουν στο υποστεγο για γενικη επισκευη.
(Μου ειχε κανει δε εντυπωση που καποιες φορες εβλεπα Jumbo μ'ενα εχτρα κινητηρα στην κοιλια του αεροσκαφους που προφανως προερχοταν απο επισκευη και απλα ταξιδευε cargo?)
Βεβαια τα standards των περισσοτερων τοτε εταιριων ηταν πολυ υψηλα (Swissair ας πουμε) με εξαιρεση τη British στην Ευρωπη που απο τοτε ηταν αχωνευτοι παπαρες.

Ptboul
18-11-10, 15:25
Οι αεροσυνοδοι ηταν ομορφες και διαλεγμενες μια μια συν το οτι ηταν εξυπηρετικοτατες καθ ολη τη διαρκεια της πτησης οπως και το συνολο του πληρωματος καμπινας.

επίσης έτρωγες με μεταλλικά μαχαιροπίρουνα με το λογότυπο της ΟΑ και μπορούσες να καπνίζεις στα επίσης μεταλλικά τασάκια των καθισμάτων :hyper:

Nikos
18-11-10, 15:29
Νίκο, καταρχάς ξέρεις να ταξιδεύεις το κοινό σου, στο έχω ξαναπεί φίλε.

Λοιπόν το σπίτι που μεγάλωσα πριν φύγουμε εξωτερικό ήταν δίπλα στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας, οπότε καταλαβαίνεις ότι και εγώ γνωρίζω πολύ καλά τι σημαίνει θόρυβος κατά τη προσγείωση. Όπως είπες και συ, από τον ήχο και μόνο μπορούσα να καταλάβω (τουλάχιστον στα εμπορικά) τι τύπος αεροπλάνου περνούσε......ποιος ας πούμε δε μπορεί να ξεχωρίσει τον εκκωφαντικό θόρυβο που έκανε το 707 ?

Θυμάμαι επίσης όταν κατεβαίναμε με τα C50 αρχές του '80 χωρίς δίπλωμα μέσα από τα στενά του γκολφ για να μη μας πιάσει αστυνομία και πηγαίναμε από τη πίσω πλευρά του αεροδρομίου που ήταν ο δρόμος για να χαζεύουμε τις προσγειώσεις / απογειώσεις. ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ τα βράδυα που ξενυχτούσαμε εκεί. Αργότερα έγινε και μία καφετέρια, όπου όταν επέστρεψα είχε γίνει στέκι.

Αλλά και από τη πλευρά του Αλίμου που λες εσύ πρέπει να ήταν πολύ εντυπωσιακές οι απογειώσεις, ειδικά στα 747. :shok:

Μου χει μείνει στο μυαλό ένα περιστατικό, πρέπει να ήταν το '77 - '78 χειμώνας με βροχή, μόλις είχα τελειώσει τη προπόνηση και έρχεται να με πάρει ο πατέρας μου με την τότε Berlinetta. Μου λέει "έπεσε ένα αεροπλάνο, έγινε χαμός...". Πήγαμε από το δρόμο του γκολφ όπου τον είχαν κλείσει λίγο μετά τη χωματερή, όμως είδα ξεκάθαρα τις φλόγες, καθώς και αρκετά από τα αραγμένα ταχύπλοα που είχαν αρπάξει φωτιά από το ατύχημα.

Επίσης θυμάμαι σε τεύχος των 4Τ (στήλη ΚΚ) όπου περιέγραφε το παραλίγο ατύχημα ενός 747 κατά την απογείωση, καλοκαίρι με καύσωνα, όπου λόγω κάποιας βλάβης το αεροσκάφος σηκώθηκε με το ζόρι, έγλυψε τις στέγες των σπιτιών στον Άλιμο και γύρισε για 'αναγκαστική' προσγειώση.

Το αεροπλανο που ειχε πεσει στο Γκολφ ηταν της Swissair ενα DC8 το οποιο μαλιστα μετεφερε και ενα μεγαλο φορτιο χρυσου το οποιο νομιζω δε βρεθηκε ποτε .
Το αεροπλανο προσγειωθηκε ποιο μακρυα απ το critical point (το λεω ετσι διοτι δε γνωριζω την ορολογια) του διαδρομου και δεν προλαβε να σταματησει .
Η καθημερινη πτηση της Ολυμπιακης απο Ελληνικο για Ν.Υ στις 12.30 ηταν ολα τα λεφτα.
Απιθανο αεροπλανο, μικρος σχετικα διαδρομος, μαγγιωροι πιλοτοι, φουλ επιβατες, φουλ φορτιο καυσιμων, φουλ αποσκευες συνηθως τροχοδρομουσε στο Γκολφ και απογειωνοταν μπροστα απ το σπιτι μου.
Το θεαμα απιστευτο, αλλα και συναμα πολυ επικινδυνο ειδικα το καλοκαιρι με καυσωνα και τη συσταση του αερα παρα πολυ λεπτη.
Εκεινη την ημερα που αναφερεις το αεροσκαφος σηκωθηκε αφου εξαντλησε ολο το μηκος του διαδρομου, στεγνωσε ολες τις μπουγαδες σε Αλιμο, παλαιο Φαληρο, Νεα Σμυρνη και πολυ αργα πηρε το υψος που του επετρεψε να μην πεσει σε κατοικημενη περιοχη με ολες τις τραγικες συνεπειες.
Αδειασε καυσιμα και επεστρεψε. Καποιοι λενε οτι λιγο ακομα και θα εφτανε στην Ακροπολη. Οι χειριστες εκεινης της πτησης ηταν πραγματικοι ηρωες μιας και το failure του κινητηρα εγινε μετα απ το σημειο που δε μπορεις να κανεις πια πισω και ν'ακυρωσεις την απογειωση.
Την πτηση αυτη την παρακολουθουσα καθημερινα και ακομα αισθανομαι δεος γι αυτους τους ανθρωπους που με 500 τονους στα χειριστηρια και με 280 χλμ εβλεπαν να ερχεται το τελος του διαδρομου και κρατουσαν τετοια ψυχραιμια.

Nikos
18-11-10, 15:32
επίσης έτρωγες με μεταλλικά μαχαιροπίρουνα με το λογότυπο της ΟΑ και μπορούσες να καπνίζεις στα επίσης μεταλλικά τασάκια των καθισμάτων :hyper:

Το καλυτερο ειναι οτι ζητουσες "περισσευμα" που λεγαμε και στο στρατο και παντα υπηρχαν εξτρα μεριδες.
Ο δισκος δε ηταν ποιο μεγαλος απ το τραπεζακι....σημερα ειναι το 1/4...
Οσο για το τσιγαρο, αυτο ηταν ενα μελανο σημειο το οποιο δε μ'ενθουσιαζε ποτε μιας και η ατυχια σου μπορει να σ'εφερνε στην τελευταια θεση των "μη καπνιζοντων" και εφτανες στον προορισμο σου λες και ειχες καπνισει καμια 20αρια τριφυλλα.

Monsta
18-11-10, 16:02
Το αεροπλανο που ειχε πεσει στο Γκολφ ηταν της Swissair ενα DC8 το οποιο μαλιστα μετεφερε και ενα μεγαλο φορτιο χρυσου το οποιο νομιζω δε βρεθηκε ποτε .
Το αεροπλανο προσγειωθηκε ποιο μακρυα απ το critical point (το λεω ετσι διοτι δε γνωριζω την ορολογια) του διαδρομου και δεν προλαβε να σταματησει .
Η καθημερινη πτηση της Ολυμπιακης απο Ελληνικο για Ν.Υ στις 12.30 ηταν ολα τα λεφτα.
Απιθανο αεροπλανο, μικρος σχετικα διαδρομος, μαγγιωροι πιλοτοι, φουλ επιβατες, φουλ φορτιο καυσιμων, φουλ αποσκευες συνηθως τροχοδρομουσε στο Γκολφ και απογειωνοταν μπροστα απ το σπιτι μου.
Το θεαμα απιστευτο, αλλα και συναμα πολυ επικινδυνο ειδικα το καλοκαιρι με καυσωνα και τη συσταση του αερα παρα πολυ λεπτη.
Εκεινη την ημερα που αναφερεις το αεροσκαφος σηκωθηκε αφου εξαντλησε ολο το μηκος του διαδρομου, στεγνωσε ολες τις μπουγαδες σε Αλιμο, παλαιο Φαληρο, Νεα Σμυρνη και πολυ αργα πηρε το υψος που του επετρεψε να μην πεσει σε κατοικημενη περιοχη με ολες τις τραγικες συνεπειες.
Αδειασε καυσιμα και επεστρεψε. Καποιοι λενε οτι λιγο ακομα και θα εφτανε στην Ακροπολη. Οι χειριστες εκεινης της πτησης ηταν πραγματικοι ηρωες μιας και το failure του κινητηρα εγινε μετα απ το σημειο που δε μπορεις να κανεις πια πισω και ν'ακυρωσεις την απογειωση.
Την πτηση αυτη την παρακολουθουσα καθημερινα και ακομα αισθανομαι δεος γι αυτους τους ανθρωπους που με 500 τονους στα χειριστηρια και με 280 χλμ εβλεπαν να ερχεται το τελος του διαδρομου και κρατουσαν τετοια ψυχραιμια.

Τhanks Νίκο !!!!

Ερώτηση: Στα 300 + κάτι δεν σηκώνεται η μύτη για απογείωση ?

Nikos
18-11-10, 16:04
Τhanks Νίκο !!!!

Δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα νομιζω οτι απογειωνεται με περιπου 280 χλμ. Οι ποιο ειδικοι ελπιζω να μας διαφωτησουν.

Monsta
18-11-10, 16:10
Αν θυμάμαι καλά, είναι κοντά στα 340-350, αλλά ας μας πουν οι ειδικοί.

Nikos
18-11-10, 16:18
Αν θυμάμαι καλά, είναι κοντά στα 340-350, αλλά ας μας πουν οι ειδικοί.

Κσι το max βαρος για το 747-200 πρεπει να ειναι κοντα στους 350 τοννους και οχι 500 που ειπα πριν.

pilot
18-11-10, 16:50
Μόλις πέρασε από το μαγαζί ο Σπύρος, παλιός συμμαθητής από τη Λεόντειο, νυν χειριστής Α320 να του φτιάξω κάτι στη κούκλα του.

Ο Σπύρος είναι από εκείνους που παρακολουθούν το φόρουμ, σπάνια όμως γράφουν.

Του έδειξα το συγκεκριμένο θρεντ και μου υποσχέθηκε ότι θα κάτσει να μας αφηγηθεί μερικές δικές του ιστορίες.

Σπύρο σε περιμένουμε να μας ταξιδέψεις φίλε.

http://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=5130

ΥΓ1: Το Α320 που χειρίζεται είναι της ίδιας εταιρείας που μας έδειξε ο φίλος ο 'pilot'. :thumbsup::thumbsup:

ΥΓ2: Pilot, φυσικά και θέλουμε κι άλλες φωτό / βίντεο. Το ρωτάς ??? thumb
μηπως ειναι ο Σπυρος ο Καραγιαννης?:whistle:

Monsta
18-11-10, 16:54
μηπως ειναι ο Σπυρος ο Καραγιαννης?:whistle:

έχεις ΡΜ

pilot
18-11-10, 16:56
Οι θεσεις μεσα στο αεροσκαφος ηταν δυο kathgorivn.....τουριστικη (οχι economy) και πρωτη θεση (για πραγματικα πολυ πολυ λιγους που μπορουσαν να πληρωσουν.
Η ποιοτητα και το σερβις που ειχε ενας επιβατης στην τουριστικη δεν εχει καμια σχεση με τη σημερινη economy με πρωτο και καλυτερο την αποσταση μεταξυ των καθισματων. Μεγαλο leg room και ανετα καθισματα καθως και καλο και πληρες μενου.
Οσο για τους χειριστες και το μηχανικο (διοτι τοτε τ'αεροσκαφη ειχαν in flight μηχανικο) ηταν κατι σα ημιθεοι (χωρις καμια πλακα).
Πρεπει ν'αποτελουσαν και ισως τους ποιο καλοπληρωμενους υπαλληλους στα 70s μιας και ολοι τους σχεδον καταφεραν να κανουν αξιολογες περιουσιες και σ'αυτο βοηθουσε και το pension fund που ειχαν και επενδυοταν στην Αμερικη. Καποιοι τερματισαν την καριερα τους με 1 εκ. δολλαρια ως εφαπαξ . Και μιλαμε για εποχη που το χρημα ειχε μεγαλη αξια.
Παντως το 707 και 727 αποτελουν τα ποιο αγαπημενα μου αεροπλανα και κατα τα λεγομενα πολλων παλιων πιλοτων ειναι και δικα τους ..... πραγματικα αεροπλανα.
Και βεβαια Jumbo jet 747-200 τ'αεροπλανα που τα εβλεπες βαμμενα στα χρωματα της Ολυμπιακης σε διεθνη αεροδρομια και αισθανοσουν τρελλη υπερηφανεια. Για πολλους ειναι ακομα ο βασιλιας των αιθερων (στις εκδοσεις 800) και ας προσπαθει η airbus με τη φαλαινα που εχει φτιαξει να φορτωσει 800 ανθρωπους σε ενα αεροσκαφος.
Παιδικος καιμος που δεν καταφερα να παω Νεα Υορκη με αυτα στην πρωτη θεση αλλα οντας πιτσιρικι ειμουν ηδη ενθουσιασμενος και στην τουριστικη παιζοντας με τα μεταλλικα αεροπλανακια ,τα φουσκωτα και τα μολυβια ζωγραφικης που εδιναν οι αεροσυνοδοι στα μικρα παιδακια . Και βεβαια ο χωρος επιβατων της τουριστικης στο Jumbo ....ανετοτατος και τεραστιος....
Boing και παλι Boing εκεινες τις εποχες.
Μετα βεβαια ανελαβε το κρατος και οπως παντα μας εκανε για αλλη μια φορα υπερηφανους με τα κατορθωματα του......μονο ο Ακριβακης εβαλε μεσα στην εταιρια 300 φολλες απ τη Λαμια (ψηφοφορους του) .......και πολλα αλλα αισχη που μπορεις να γραφεις για ωρες.
Παντως η τεχνικη βαση ειχε μεγαλη φημη παγκοσμιως και δεν ειναι τυχαιο οτι εβλεπα συχνα αεροσκαφη γνωστων ξενων εταιριων να μπαινουν στο υποστεγο για γενικη επισκευη.
(Μου ειχε κανει δε εντυπωση που καποιες φορες εβλεπα Jumbo μ'ενα εχτρα κινητηρα στην κοιλια του αεροσκαφους που προφανως προερχοταν απο επισκευη και απλα ταξιδευε cargo?)
Βεβαια τα standards των περισσοτερων τοτε εταιριων ηταν πολυ υψηλα (Swissair ας πουμε) με εξαιρεση τη British στην Ευρωπη που απο τοτε ηταν αχωνευτοι παπαρες.
απιστευτες εποχες! ναι τοτε ολα τα αεροσκαφη ειχαν flight engineer ο οποιος σημερα δυστηχως αντικατασταθηκε απο αψυχα computers(και μαλλον στο μελλον ακολουθει και ο συγκυβερνητης) κριμα..

τα jumbo με τον έξτρα κινητήρα που μάλλον τον είχαν σε έξτρα πυλώνα στο φτερό δίπλα από τους άλλους κινητήρες(για προσπάθησε να θυμηθείς λίγο καλύτερα thumb) τον είχαν για μεταφορά όπως πολύ σωστά υπέθεσες(η από συντήρηση η για συντήρηση).

Nikos
18-11-10, 16:58
απιστευτες εποχες! ναι τοτε ολα τα αεροσκαφη ειχαν flight engineer ο οποιος σημερα δυστηχως αντικατασταθηκε απο αψυχα computers(και μαλλον στο μελλον ακολουθει και ο συγκυβερνητης) κριμα..

τα jumbo με τον έξτρα κινητήρα που μάλλον τον είχαν σε έξτρα πυλώνα στο φτερό δίπλα από τους άλλους κινητήρες(για προσπάθησε να θυμηθείς λίγο καλύτερα thumb) τον είχαν για μεταφορά όπως πολύ σωστά υπέθεσες(η από συντήρηση η για συντήρηση).

Εχεις απολυτο δικιο......ηταν κατω απο ενα απ τα δυο φτερα αλλα δεν κρεμοταν στο ιδιο υψος με τους 4 κινητηρες του αεροσκαφους. Εδειχνε να ειναι ποιο κοντα στο φτερο.
Βεβαια καθοτι τοποθετημενος εξωτερικα ο κινητηρας μου εγειρε παντα την απορια αν επηρεαζεται η αεροδυναμικη του αεροπλανου .....μετα ειδα το columbia φορτωμενο απο πανω και λεω....οκ no problem

pilot
18-11-10, 17:10
όσο γι'αυτό το περιστατικό(το είχαν γράψει και οι εφημερίδες ε? έγινε μεγάλος ντόρος έμαθα) δεν ήταν failure σε κινητήρα! ήταν κάτι πολύ πολύ απλό!

εκείνοι οι κινητήρες του 747 (Pratt & Witney JT9D) είχαν σύστημα έγχυσης νερού στον συμπιεστή(water injection) όπως και πολλοί άλλοι εκείνη την εποχή. το σύστημα αυτό φυσικά το αντέγραψαν και στα αυτοκίνητα:thumbsup:

το σύστημα αυτό ψέκαζε ένα μείγμα νερού-αιθανόλης στον συμπιεστή του κινητήρα όταν οι συνθήκες το απαιτούσαν(πολύ ζέστη-μεγάλο βάρος κλπ) ώστε να ψύξουν τον εισερχόμενο αέρα,αυξάνοντας έτσι και την πυκνότητα του κάτι το οποίο αύξανε ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ την απόδοση των κινητήρων. Εκείνη την μέρα λοιπόν, οι συνθήκες απαιτούσαν την χρησιμοποίηση αυτού του συστήματος και κατά την δύσκολη φάση της ανόδου μετά την απογείωση λόγω κάποιας ασυνεννοησίας στο πλήρωμα ο ιπτάμενος μηχανικός σταμάτησε το σύστημα(''έκοψε νερά'' όπως λέμε) οποτε καταλαβαίνετε τι έγινε στο θέμα της συνολικής απόδοσης του αεροσκάφους(ώση κινητήρων, βαθμός ανόδου κλπ) με τα γνωστά επακόλουθα!

pilot
18-11-10, 17:15
Εχεις απολυτο δικιο......ηταν κατω απο ενα απ τα δυο φτερα αλλα δεν κρεμοταν στο ιδιο υψος με τους 4 κινητηρες του αεροσκαφους. Εδειχνε να ειναι ποιο κοντα στο φτερο.
Βεβαια καθοτι τοποθετημενος εξωτερικα ο κινητηρας μου εγειρε παντα την απορια αν επηρεαζεται η αεροδυναμικη του αεροπλανου .....μετα ειδα το columbia φορτωμενο απο πανω και λεω....οκ no problem

σίγουρα υπήρχε επιβάρυνση σε θέματα αεροδυναμικής γι'αυτό τον λόγω οι ταχύτητες και τα ύψη πτήσεως ήταν ανάλογα thumb

επίσης ο συνδυασμός 747-Space Shuttle έχει πάρα πολλούς περιορισμούς, όπως ταχύτητα όχι μεγαλύτερη από 250 κόμβους(ναυτικά μίλια/ώρα) μέγιστο ύψος πτήσης 10.000 πόδια και πτήση αυστηρά σε καλές καιρικές συνθήκες!

pilot
18-11-10, 17:24
Τhanks Νίκο !!!!

η ταχύτητα απογείωσης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως για π.χ το βάρος που έχει εκείνη την στιγμή το αεροσκάφος, της καιρικές συνθήκες, την ταχύτητα και την διεύθυνση του ανέμου κλπ.

το 747-200 έχει μέγιστο βάρος απογείωσης(Maximum Take-Off Weight/ MTOW) 374.850 kg.

μια τυπική ταχύτητα απογείωσης για το 747 είναι 155-160 κόμβοι, δηλαδή 279-288 χλμ/ωρα.

τα μικρότερα αεροπλάνα σαφώς και χρειάζονται μικρότερες ταχύτητες.

Nikos
18-11-10, 17:46
η ταχύτητα απογείωσης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως για π.χ το βάρος που έχει εκείνη την στιγμή το αεροσκάφος, της καιρικές συνθήκες, την ταχύτητα και την διεύθυνση του ανέμου κλπ.

το 747-200 έχει μέγιστο βάρος απογείωσης(Maximum Take-Off Weight/ MTOW) 374.850 kg.

μια τυπική ταχύτητα απογείωσης για το 747 είναι 155-160 κόμβοι, δηλαδή 279-288 χλμ/ωρα.

τα μικρότερα αεροπλάνα σαφώς και χρειάζονται μικρότερες ταχύτητες.

Σωστο αυτο.....εχει τυχει να δω απογειωση τσαρτεραδικου airbus απ το Γκολφ προς τον Αλιμο και με συνθηκες πολυ δυνατου αντιθετου ανεμου σηκωθηκε στη μεση της συνηθισμενης αποστασης και πηρε ενα τρελλο υψος σε χρονο dt. Αφου να φανταστεις ειχε ηδη στριψει πανω απ το παλιο μπλε υποστεγο και νομιζες οτι το πηρε ο αερας με το υψος στο οποιο ηδη βρισκοταν.
Οσο αφορα το συμβαν με το 747 πιλοτοι μου ειχαν πει για "κρατημα¨" σε εναν απ τους κινητηρες κατα τη διαρκεια που βρισκοταν το αεροπλανο στο διαδρομο και ειχε περασει το σημειο που κανεις abort. Η δικη σου εξηγηση μπορει να περιγραφει και ως κρατημα ??
Δε το εχω δει αυτο το συμβαν αλλα και μονο που εβλεπα τα 747 ν'αγκωμαχουν ν'απογειωθουν καλοκαιρι με καυσωνα και πληρη απνια δε θα ηθελα να ειμουν μπροστα και να βλεπω αυτο το θηριο να κινειται πανω απ τις στεγες των κτηριων και να μη μπορει να παρει υψος.

pilot
18-11-10, 17:59
Σωστο αυτο.....εχει τυχει να δω απογειωση τσαρτεραδικου airbus απ το Γκολφ προς τον Αλιμο και με συνθηκες πολυ δυνατου αντιθετου ανεμου σηκωθηκε στη μεση της συνηθισμενης αποστασης και πηρε ενα τρελλο υψος σε χρονο dt. Αφου να φανταστεις ειχε ηδη στριψει πανω απ το παλιο μπλε υποστεγο και νομιζες οτι το πηρε ο αερας με το υψος στο οποιο ηδη βρισκοταν.
Οσο αφορα το συμβαν με το 747 πιλοτοι μου ειχαν πει για "κρατημα¨" σε εναν απ τους κινητηρες κατα τη διαρκεια που βρισκοταν το αεροπλανο στο διαδρομο και ειχε περασει το σημειο που κανεις abort. Η δικη σου εξηγηση μπορει να περιγραφει και ως κρατημα ??
Δε το εχω δει αυτο το συμβαν αλλα και μονο που εβλεπα τα 747 ν'αγκωμαχουν ν'απογειωθουν καλοκαιρι με καυσωνα και πληρη απνια δε θα ηθελα να ειμουν μπροστα και να βλεπω αυτο το θηριο να κινειται πανω απ τις στεγες των κτηριων και να μη μπορει να παρει υψος.

οχι, το ''κρατημα'' του κινητηρα ειναι βλαβη ή σβήσιμο..μαλιστα, αντικρουομενες αποψεις..θα το ψαξω το ''θεμα''thumb

pilot
18-11-10, 18:07
λοιπόν ας βάλω και μερικές φώτο όπως ζήτησε ο monsta:thumbsup:

ώρα για ''ξεκούραση''!!

http://img593.imageshack.us/img593/6756/65805378.png

στο πιλοτήριο του Boeing 737-400.

http://img99.imageshack.us/img99/4287/40849334.png

Nikos
18-11-10, 18:07
οχι, το ''κρατημα'' του κινητηρα ειναι βλαβη ή σβήσιμο..μαλιστα, αντικρουομενες αποψεις..θα το ψαξω το ''θεμα''thumb

οκ....thanks για τη σημερινη συζητηση και βαλε μας καμια φωτο

Ενας χωρος γεματος αναμνησεις .....στο στρογγυλο που κανει στην ακρη του διαδρομου ερχοταν καθε βραδυ ενα jumbo της Singapore, εκανε αναστροφη ακριβως στο τελειωμα του διαδρομου για να εξαντλησει και το τελευταιο μετρο, ανεβαζε φουλ στροφες στους κινητηρες για περιπου 15 δευτερολεπτα και μετα γεμιζε ολο τον Αλιμο σκονη.......

5212

Εχει ξεπερασει σε ηλικια τα 40 χρονια και ομως εξακολουθει και ειναι ο βασιλιας των αιθερων. Κανει το 380 να φαινεται σα γκουμουτσα μπροστα του (χωρις να μη παραδεχομαστε οτι προκειται περι τεχνολογικου θαυματος βεβαια).

5213

pilot
18-11-10, 18:11
το overhead panel του 737-400.

http://img708.imageshack.us/img708/2588/75177454.png

διαδικασία αλλαγής φρένου στο Α320.

http://img84.imageshack.us/img84/2020/92736222.png

pilot
18-11-10, 18:14
οκ....thanks για τη σημερινη συζητηση και βαλε μας καμια φωτο

Ενας χωρος γεματος αναμνησεις .....στο στρογγυλο που κανει στην ακρη του διαδρομου ερχοταν καθε βραδυ ενα jumbo της Singapore, εκανε αναστροφη ακριβως στο τελειωμα του διαδρομου για να εξαντλησει και το τελευταιο μετρο, ανεβαζε φουλ στροφες στους κινητηρες για περιπου 15 δευτερολεπτα και μετα γεμιζε ολο τον Αλιμο σκονη.......

5212

Εχει ξεπερασει σε ηλικια τα 40 χρονια και ομως εξακολουθει και ειναι ο βασιλιας των αιθερων. Κανει το 380 να φαινεται σα γκουμουτσα μπροστα του (χωρις να μη παραδεχομαστε οτι προκειται περι τεχνολογικου θαυματος βεβαια).

5213
το 747 κατέχει μια πολύ ξεχωριστή θέση στις καρδιές όλων των φίλων της Αεροπορίας!:thumbsup::thumbsup:

Monsta
18-11-10, 18:15
Γεμάτος αναμνήσεις δε θα πει τίποτα Νίκο.

BTW, πότε τη τράβηξες αυτή τη φωτό ?? Στο αεροδρόμιο δεν υπάρχει ούτε ένα αεροπλάνο.

pilot
18-11-10, 18:21
το φρένο του Α320. αποτελείται από 4 δίσκους (rotors) φτιαγμένους από carbon και από 14 έμβολα! η πίεση λειτουργίας είναι 3000psi και ζυγίζει μόλις 60 κιλά! το φρένο του 737(το οποίο είναι μικρότερο) είναι φτιαγμένο από ατσάλινους ρότορες και ζυγίζει σχεδόν 120!

http://img580.imageshack.us/img580/3592/94064791.png

επάνω στην πτέρυγα,στον πυλώνα στήριξης του Νο.1 κινητήρα στο 737 σε εργασία επιθεώρησης κατά τον εβδομαδιαίο έλεγχο(Weekly Check)

http://img109.imageshack.us/img109/1671/84433144.png

pilot
18-11-10, 18:33
το ''μοτορι'' του Α320. κινητήρας IAE V-2500 στην έκδοση V-2527-A5 η οποία αποδίδει 27.000lbs ώση(περίπου 13.500 κιλά). Ο ίδιος ακριβώς κινητήρας με ένα remap στην ecu, η οποία ονομάζεται ΕΕC(Electronic Engine Control) αποδίδει 33.000lbs και χρησιμοποιείται στο Α321(έκδοση V-2533) το οποίο είναι ένα Α320 λιιιιιγο ποιο μεγάλο:original:

http://img641.imageshack.us/img641/8183/35602851.png

ένας V-2527 κατά την επισκευή του μετά από πρόσκρουση πουλιών! έχουν αφαιρεθεί ήδη τα fan blades, τα μεγάλα πτερύγια του ''ανεμιστήρα'' που τα βλέπουμε πρώτα στην εισαγωγή του κινητήρα. στους σύγχρονους κινητήρες είναι υπεύθυνα έως και για το 80% της παρεχόμενης ώσης!!

http://img87.imageshack.us/img87/9641/73469808.png

Monsta
18-11-10, 18:38
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον Γιώργο αφού είναι η δουλειά σου, να συζητήσουμε, ή καλύτερα μάλλον να μας πεις, για τις διαδικασίες συντήρησης ενός αεροσκάφους.

Δηλαδή έχω δει σε βίντεο και σε έρευνες που γίνονται κατά καιρούς πάνω σε ατυχήματα, ότι πάρα πολλά από αυτά οφείλονται είτε σε αστοχία υλικού, είτε σε ελλιπή συντήρηση.

Αν και ένα αεροσκάφος δε πέφτει έτσι απλά από τον ουρανό μιας και πρέπει να συντρέχουν διάφορα ταυτόχρονα, πιστεύω ότι τουλάχιστον το θέμα της σωστής συντήρησης (preventive maintenance) είναι κάτι που όλες οι εταιρείες πρέπει να εφαρμόζουν by the book. Και όμως κατά καιρούς έχουν ακουστεί 'διάφορα' με κάποιες εταιρείες να 'παραβλέπουν' σημειώσεις που έχουν κάνει οι πιλότοι για λόγους -κυρίως- οικονομίας.

Πως είναι δυνατόν για επιτρέπεται κάτι τέτοιο και να μην ελέγχονται / επιδιορθώνονται οι βλάβες ? Έχεις ακούσει / αντιμετωπίσει εσύ ο ίδιος παρόμοιες καταστάσεις ?

Nikos
18-11-10, 18:39
Μπορει να μιλαμε με μεγαλα λογια για τους πιλοτους αλλα ξερεις τι μ'εντυπωσιαζει στη δουλεια σου ?
Το μερακι, η αγαπη για το αντικειμενο αλλα και η τεραστια ευθυνη που πρεπει να νιωθετε οταν κανετε αυτες τις μικρες η μεγαλες επισκευες.....λιγες δουλειες ειναι τοσο υπευθυνες και συναμα ενδιαφερουσες.

pilot
18-11-10, 18:40
τα εν λόγω πτερύγια! πάνω τους έχει εφαρμοστή απίστευτη τεχνογνωσία,τεχνολογία και R&D! είναι 22 τον αριθμό και κοστίζουν περί τα 50.000 ευρό ΕΚΑΣΤΟ! βλέπουμε λοιπόν περίπου 1 μύριο απλωμένο στο πάτωμα!!:th_Laie_67-1:

http://img831.imageshack.us/img831/488/96320012.png

αριστερο κυριο σκελος προσγειωσης(Main Landing Gear/MLG) του Α320.

http://img690.imageshack.us/img690/4295/32404493.png

pilot
18-11-10, 18:46
το ''γραφειο'' του Α320!

http://img225.imageshack.us/img225/2158/58407904.png

ο χώρος που ''φωλιάζουν'' οι τροχοί του 737, είναι επίσης και ο χώρος του κυρίως υδραυλικού συστήματος!

http://img98.imageshack.us/img98/5690/26292596.png

Nikos
18-11-10, 18:51
Γεμάτος αναμνήσεις δε θα πει τίποτα Νίκο.

BTW, πότε τη τράβηξες αυτή τη φωτό ?? Στο αεροδρόμιο δεν υπάρχει ούτε ένα αεροπλάνο.

Tην τραβηξε ενας φιλος απο ελικοπτερο το 2001-2002 λιγο μετα την εκκενωση.
Αν μας διαβαζει ο αγαπητος μου Σνουπης, ηθελα να του πω πως στο παλιο κτιριο του δυτικου αερολιμενα και πανω στην παραλιακη λεωφορο εχουν παρκαρει ολο τον παλιο εξοπλισμο της Ολυμπιακης. Απο πουλμαν μεταφορας προσωπικου και επιβατων μεχρι καροτσακια που εβαζαν τις βαλιτσες, οχηματα ρυμουλκησης, μηχανοκινητες η ρυμουλκουμενες σκαλες επιβιβασης / αποβιβασης επιβατων και πολλα αλλα.
Πιστευω οτι για καποιον που ασχολειται με τη φωτογραφια μπορει να βρει πολυ πλουσιο υλικο με μοναδικα πλανα .

pilot
18-11-10, 19:01
χαίρομαι πραγματικά που υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ άνθρωποι που αγαπούν την αεροπορία και την τεχνολογία! θα έχουμε πολλά να πούμε!! αν το θέλετε φυσικά..

Νοιώθω τρομερά τυχερός που μπόρεσα και έκανα το όνειρο μου(από το νηπιαγωγείο στην κυριολεξία) πραγματικότητα και επάγγελμα. Είναι όντως τρομερή ευθύνη όπως επίσης και των χειριστών άλλα ας αναλογιστούμε πως αν ο Κυβερνήτης έχει στην ''πλάτη'' του 100 ζωές για π.χ εγώ έχω 101...γιατί έχω ΚΑΙ του κυβερνήτη.
Το επάγγελμα απαιτεί τρομερή υπευθυνότητα, πίστη υπακοή στις διαδικασίες συντήρησης(της εταιρίας και του κατασκευαστή) και πολύ μα πάρα πολύ διάβασμα! Οι συνθήκες είναι πολύ δύσκολες, ειδικά το χειμώνα εδώ στην Θεσσαλονίκη που δεν έχουμε υπόστεγο πολλές φορές δουλεύουμε με κρύο,βροχές,χιόνια κλπ συν του ότι όλες οι προγραμματισμένες εργασίες γίνονται κατά την βραδινή βάρδια.
Αλλά η ικανοποίηση και η χαρά όταν τα αεροπλάνα είναι έτοιμα και ασφαλή το πρωί είναι κάτι που δεν το αλλάζω με τίποτε στον κόσμο!!:thumbsup:

Nikos
18-11-10, 19:03
thumbχαίρομαι πραγματικά που υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ άνθρωποι που αγαπούν την αεροπορία και την τεχνολογία! θα έχουμε πολλά να πούμε!! αν το θέλετε φυσικά..

Νοιώθω τρομερά τυχερός που μπόρεσα και έκανα το όνειρο μου(από το νηπιαγωγείο στην κυριολεξία) πραγματικότητα και επάγγελμα. Είναι όντως τρομερή ευθύνη όπως επίσης και των χειριστών άλλα ας αναλογιστούμε πως αν ο Κυβερνήτης έχει στην ''πλάτη'' του 100 ζωές για π.χ εγώ έχω 101...γιατί έχω ΚΑΙ του κυβερνήτη.
Το επάγγελμα απαιτεί τρομερή υπευθυνότητα, πίστη υπακοή στις διαδικασίες συντήρησης(της εταιρίας και του κατασκευαστή) και πολύ μα πάρα πολύ διάβασμα! Οι συνθήκες είναι πολύ δύσκολες, ειδικά το χειμώνα εδώ στην Θεσσαλονίκη που δεν έχουμε υπόστεγο πολλές φορές δουλεύουμε με κρύο,βροχές,χιόνια κλπ συν του ότι όλες οι προγραμματισμένες εργασίες γίνονται κατά την βραδινή βάρδια.
Αλλά η ικανοποίηση και η χαρά όταν τα αεροπλάνα είναι έτοιμα και ασφαλή το πρωί είναι κάτι που δεν το αλλάζω με τίποτε στον κόσμο!!

:thumbsup:

Monsta
18-11-10, 19:54
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον Γιώργο αφού είναι η δουλειά σου, να συζητήσουμε, ή καλύτερα μάλλον να μας πεις, για τις διαδικασίες συντήρησης ενός αεροσκάφους.

Δηλαδή έχω δει σε βίντεο και σε έρευνες που γίνονται κατά καιρούς πάνω σε ατυχήματα, ότι πάρα πολλά από αυτά οφείλονται είτε σε αστοχία υλικού, είτε σε ελλιπή συντήρηση.

Πως είναι δυνατόν για επιτρέπεται κάτι τέτοιο και να μην ελέγχονται / επιδιορθώνονται οι βλάβες ? Έχεις ακούσει / αντιμετωπίσει εσύ ο ίδιος παρόμοιες καταστάσεις ?

Φυσικά υπάρχει και ο ανθρώπινος παράγοντας στα παραπάνω που βέβαια παρέλειψα να αναφέρω.

Για πες ρε Γιώργο...

ORPHEUS
18-11-10, 19:55
απλα :worthy::worthy::worthy:
τιποτα αλλο

gant
18-11-10, 19:59
Ενα απ τα καλύτερα ever ποστ του φόρουμ.
Μπράβο στον Γιώργο τον Νίκο και τον Κώστα που με τις ερωτοαπαντήσεις και τις φώτο μα ταξίδεψαν αλλού! :thanks:

manos///3
18-11-10, 20:18
Nικολα φροντισε σε παρακαλω να ειναι ΟΚ αυριο το αεροπλανο.

Ταξιδευω αυριο για Θεσσαλονικη με γυναικα και γιο.....οποτε ολα πρεπει να ειναι τελεια....

Thomelef
18-11-10, 20:58
ώντος το πιο ωραίο ποστ που έχω διαβάσει ποτέ...το διάβασα όλο, είδα το βίντεο
και τις φώτο και πραγματικά ζηλεύω που όλα μου ακούγονται κινέζικα...
οι περιγραφές του νίκου δε, ασχολίαστες.τα διηγείτε και νομίζεις πως τα ζείς.
καλά ρε γιωργη. τόσους καφέδες ρε μλκ και μόνο για τους κουβάδες που
ακούνε στο όνομα πεμβε κάνουμε και εδώ εσύ έχεις να πείς πολύ πράμα...

Ταξιδευω αυριο για Θεσσαλονικη με γυναικα και γιο.....οποτε ολα πρεπει να ειναι τελεια....
δεν περνά η ώρα ρε μανωλάκη γμτ...

Ενα απ τα καλύτερα ever ποστ του φόρουμ.
Μπράβο στον Γιώργο τον Νίκο και τον Κώστα που με τις ερωτοαπαντήσεις και τις φώτο μα ταξίδεψαν αλλού! :thanks:

δεν έρχεσαι το σαββάτο για κάνα καφέ στις σέρρες με την μηχανή σου???

και φυσικά όποιος άλλος θέλει για παρεούλα...

beliris
18-11-10, 21:08
Μπράβο pilot πολύ ωραίο το θέμα,πάρα πολύ ενδιαφέρον! Τελικά αν καταφέρει κάποιος να έχει επάγγελμα το όνειρο του,είναι σίγουρα πετυχημένος και ευτυχισμένος.
Εύχομαι κάθε επιτυχία!!!Όντως μας ταξίδεψες ευχάριστα.

Monsta
18-11-10, 21:17
ΓΙΩΡΓΟ, το λένε το παλικάρι (pilot) παιδιά. :)

z3 2.2
18-11-10, 21:55
Γιωργο εγραψα το πρωι οτι ανυπομονω να γυρισω σπιτι να δω το βιντεακι.
Γυρισα και πριν απο λιγο ανοιξα το λαπιτοπ και επεσα πανω σε αυτο το εκπληκτικο θρεντ.
Εσυ,ο Νικος και ο Κωστας με μαγεψατε...
Εννοειται οτι προσωπικα περιμενω φωτογραφιες και λεπτομερεις τεχνικες περιγραφες,ψοφαω για τεχνικες λεπτομεριες!!!

Και παλι μπραβο και ευχαριστουμε!
Κλεψαμε λιγη τεχνη σημερα!!! χιχιχι!

E60_Arkadia
18-11-10, 23:09
Γιωργο και Νικο σας ευχαριστουμε για το ομορφο θρεντ.Ταξιδευω πολλα χρονια με αεροπλανο και ομολογω πως εχω την καψα για τα αεροπλανα,με εντυπωσιαζε απο παιδι η δυναμη,η ταχυτητα και ο απιστευτος ηχος τους.Πολλα ταξιδια με 737 της Ολυμπιακης,τα οποια επειδη ηταν μικρα με τρομαζαν λιγακι,μετα επιτελους Αegean και Α320.Καμμια σχεση με τα 737 σε ποιοτητα και ανεση ταξιδιου.Τα τελευταια 2 χρονια πεταω με τα υπεροχα Α321 της Aegean και καποιες φορες με τα ιδια της Alitalia.Σε σερβις η Aegean ειναι αλλου σε σχεση με τους Ιταλους.Το φαγητο της Ελληνικης εταιρειας ειναι ζεστο και νοστιμο,οι Ιταλοι σου δινουν μια συσκευασια με 5-6 μπισκοτακια! Εντωμεταξυ στο Α321 εχεις και την οθονη που σε ενημερωνει που βρισκεσαι με αναλυτικο χαρτη καθως και πληροφοριες σχετικα με την πτηση,ταχυτητα,υψος κλπ.Η Ολυμπιακη εβαλε τα Α319 τα οποια ειναι σαν τα 737.Παντως το πιο ανετο ταξιδι μου απο Αθηνα-Ρωμη το ειχα κανει με ενα 747-300 της ΤΗΑΙ.Δεν καταλαβαινεις ταξιδι,σαν να εισαι σε σαλονι μεγαλου ξενοδοχειου ειναι.Περιμενουμε και αλλα νεα γυρω απ τα αεροπλανα.Βρε Γιωργο για κανε μια μικρη αναλυση στις σειρες 100-200-300 των 747.Διαφορες που ειχαν κλπ.Μου ειχε πει παλιοτερα φιλος οικογενειακος πιλοτος οτι το 747-100 δεν εχει καμμια σχεση με το 300.Το 300αρι ειναι πολυ μπροστα τεχνολογικα!

kellis
19-11-10, 00:08
Πολυ ωραιο thread μπραβο στα παιδια που με ερωτησεις και απαντησεις μαθαινουν και τους αλλους.

ΔημήτρηςΜ3
19-11-10, 02:25
το φρένο του Α320. αποτελείται από 4 δίσκους (rotors) φτιαγμένους από carbon και από 14 έμβολα! η πίεση λειτουργίας είναι 3000psi και ζυγίζει μόλις 60 κιλά! το φρένο του 737(το οποίο είναι μικρότερο) είναι φτιαγμένο από ατσάλινους ρότορες και ζυγίζει σχεδόν 120!

http://img580.imageshack.us/img580/3592/94064791.png

επάνω στην πτέρυγα,στον πυλώνα στήριξης του Νο.1 κινητήρα στο 737 σε εργασία επιθεώρησης κατά τον εβδομαδιαίο έλεγχο(Weekly Check)

http://img109.imageshack.us/img109/1671/84433144.png

ΔΕ μου λες πουλοπομ tarox ειναι η brembo?:hystericalbs1::hystericalbs1:

pilot
19-11-10, 03:37
ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τα καλά τους λόγια! πραγματικά χαίρομαι απίστευτα να μπορώ να εξηγώ και να μιλάω για αεροπλάνα. Όταν έκανα την πρακτική μου στην Αερολέσχη Θεσσαλονίκης το 1999-2001, κάθε τόσο ερχόντουσαν σχολεία να ξεναγηθούν εκεί και πάντα οι υπεύθυνοι φώναζαν έμενα να τους κάνω τις παρουσιάσεις :hystericalbs1:

pilot
19-11-10, 03:40

τι ώρα θα είστε εδώ?? έχει κανονιστεί καμιά συνάντηση?

όσο για την ασφάλεια, τα κοπέλια από τον σταθμό του Ηράκλειου είναι,τολμώ να πω,από τους καλύτερους της εταιρίας!thumbthumb

pilot
19-11-10, 04:25
Γιωργο και Νικο σας ευχαριστουμε για το ομορφο θρεντ.Ταξιδευω πολλα χρονια με αεροπλανο και ομολογω πως εχω την καψα για τα αεροπλανα,με εντυπωσιαζε απο παιδι η δυναμη,η ταχυτητα και ο απιστευτος ηχος τους.Πολλα ταξιδια με 737 της Ολυμπιακης,τα οποια επειδη ηταν μικρα με τρομαζαν λιγακι,μετα επιτελους Αegean και Α320.Καμμια σχεση με τα 737 σε ποιοτητα και ανεση ταξιδιου.Τα τελευταια 2 χρονια πεταω με τα υπεροχα Α321 της Aegean και καποιες φορες με τα ιδια της Alitalia.Σε σερβις η Aegean ειναι αλλου σε σχεση με τους Ιταλους.Το φαγητο της Ελληνικης εταιρειας ειναι ζεστο και νοστιμο,οι Ιταλοι σου δινουν μια συσκευασια με 5-6 μπισκοτακια! Εντωμεταξυ στο Α321 εχεις και την οθονη που σε ενημερωνει που βρισκεσαι με αναλυτικο χαρτη καθως και πληροφοριες σχετικα με την πτηση,ταχυτητα,υψος κλπ.Η Ολυμπιακη εβαλε τα Α319 τα οποια ειναι σαν τα 737.Παντως το πιο ανετο ταξιδι μου απο Αθηνα-Ρωμη το ειχα κανει με ενα 747-300 της ΤΗΑΙ.Δεν καταλαβαινεις ταξιδι,σαν να εισαι σε σαλονι μεγαλου ξενοδοχειου ειναι.Περιμενουμε και αλλα νεα γυρω απ τα αεροπλανα.Βρε Γιωργο για κανε μια μικρη αναλυση στις σειρες 100-200-300 των 747.Διαφορες που ειχαν κλπ.Μου ειχε πει παλιοτερα φιλος οικογενειακος πιλοτος οτι το 747-100 δεν εχει καμμια σχεση με το 300.Το 300αρι ειναι πολυ μπροστα τεχνολογικα!
και το Α320 έχει φυσικά αυτές τις οθόνες.
Αυτή την στιγμή το πιο σύγχρονο 747 είναι το -400. Εξωτερικά μοιάζει πολύ με το -300 κυρίως επειδή έχουν το ίδιο upper deck την ''καμπούρα'' δηλαδή και μόνο οι ''προπονημένοι'' τα ξεχωρίζουν εύκολα! Ένας καλός τρόπος είναι από τα ακροπτερύγια,το τελείωμα δηλαδή της πτέρυγας,που στο -400 υπάρχουν οι λεγόμενοι αεροφράχτες(wing lets ή wing fences). Παραθέτω μια φωτο από αυτά:

http://img194.imageshack.us/img194/6046/800pxwingletandnavlight.jpg

αυτά τα αεροδυναμικά βοηθήματα ουσιαστικά εξομαλύνουν την ροή του αέρα στα ακροπτερύγια η οποία έχει κατεύθυνση από το κάτω μέρος της πτέρυγας προς το επάνω διότι στο κάτω επικρατεί μεγαλύτερη πίεση απ'ότι στο επάνω(η γνωστή μας άντωση!) εμποδίζοντας έτσι την τυρβώδη ροή(turbulence) η οποία είναι γνωστή και ως ''δίνες ακροπτερυγίων''. Με αυτόν τον τρόπο μειώνουμε την οπισθέλκουσα(drag) και έτσι εξοικονομούμε καύσιμα(έως και το 3%). Αυτό εφαρμόστηκε πρώτη φορά σε πολιτικό αεροσκάφος από την Airbus στο Α320 το 1987!!(ναι από τότε πετάει το 320 φυσικά με νεότερες παραλλαγές!!)

Αυτά βέβαια εξωτερικά διότι ουσιαστικά υπάρχουν τεράστιες αλλαγές οπως για παράδειγμα οι νεότεροι και ισχυρότεροι κινητήρες και το νέο αυτοματοποιημένο σύστημα έλεγχου της πτήσης(fly by wire, αλλη μια καινοτομία την οποία ''δανείστηκε η αυτοκινητοβιομηχανία) και το νέο πιλοτήριο το οποίο δεν διαθέτει ιπτάμενο μηχανικό.

πιλοτήριο -400

http://img151.imageshack.us/img151/9941/corporateab2.jpg

πιλοτήριο -300

http://img153.imageshack.us/img153/3728/eye00670.jpg

Τέλος το -400 είναι,γενικά,μεγαλύτερο αεροσκάφος απο το -300. Μέχρι και την έλευση του Α380 ήταν το μεγαλύτερο επιβατικό αεροσκάφος.thumb

pilot
19-11-10, 04:26
Φυσικά υπάρχει και ο ανθρώπινος παράγοντας στα παραπάνω που βέβαια παρέλειψα να αναφέρω.

Για πες ρε Γιώργο...

τις επόμενες μέρες θα αναφέρω αρκετά πράγματα.thumb

Nick bmwlover
19-11-10, 04:48
Υ Π Ο Κ Λ Ι Ν Ο Μ Α Ι

Κωστα ολοι μας οταν ημασταν μικροι λεγαμε οτι οταν μεγαλωσουμε,θα γινουμε πιλοτοι,εγω μεχρι τα 17 το ελεγα ακομη...:thumbsup:

pilot
19-11-10, 05:16
Όσον αφορά το 747, οι πρώτες εκδόσεις του δηλαδή οι -100, -200 και -300 θεωρούνται και οι Classic και μεταξύ τους δεν είχαν τρομερές διαφορές. Η κύρια διαφορά ήταν οι διαφορετικοί κινητήρες που ήταν διαθέσιμοι για κάθε έκδοση(διότι κάθε τύπος αεροπλάνου είναι δυνατόν να προσφέρεται και με διαφορετικούς τύπους κινητήρων) και φυσικά τα διαφορετικά βάρη λόγω της διαφορετικής προσφερόμενης ώσης.

Περιττό φυσικά να αναφέρω τον σάλο και τον παγκόσμιο ντόρο που προκάλεσε η έλευση του Jumbo Jet! Ολόκληρα αεροδρόμια έπρεπε να αλλάξουν ριζικά ώστε να μπορούν αν το εξυπηρετήσουν, η Boeing κατασκεύασε,στην βάση της στο Everett στην Ουάσινγκτον,το μεγαλύτερο κτήριο του κόσμου(σε όγκο) ώστε να δημιουργήσει το 747. Το κτήριο αυτό διέθετε και το ισχυρότερο σύστημα κλιματισμού στον κόσμο διότι ο όγκος του κτηρίου ήταν τόσο μεγάλος, 13.300.000 κυβικά μετρά!!!!, που θα μπορούσε να ''δημιουργήσει'' το δικό του κλίμα!!!!!

Το 747-100 πέταξε για πρώτη φορά στις 9 Φεβρουαρίου του 1969 και η πρώτη αεροπορική εταιρία που ενέταξε στον στόλο της ήταν η πάλαι ποτέ Pan American.

Αξίζει να σημειωθεί πως το 747 ήταν ο ''μεγάλος χαμένος'' ενός διαγωνισμού της Αμερικάνικης Πολεμικής Αεροπορίας για ένα μεγάλο μεταφορικό αεροπλάνο, κάτι που μάλλον δεν στεναχώρησε καθόλου τους ανθρώπους της Boeing διότι τους έδωσε την ευκαιρία να κατασκευάσουν το ποιο πετυχημένο επιβατικό αεροπλάνο στην ιστορία! Ένα αεροπλάνο που ακόμα και σήμερα οι λάτρεις της αεροπορίας το αναφέρουν σαν Queen of the skies!!
Για την ιστορία να σας πω πως το μήκος του 747-100 ήταν μεγαλύτερο από το μήκος που διήνυσε το αεροπλάνο των αδελφών Ράιτ κατά την πρώτη του πτήση τον Δεκέμβριο του 1913!!!!

Thomelef
19-11-10, 09:38
ΔΕ μου λες πουλοπομ tarox ειναι η brembo?:hystericalbs1::hystericalbs1:

και εγώ είπα θα ρωτήσει αν μπαίνουν στο Μ3...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Monsta
19-11-10, 10:32
Όσον αφορά το 747, οι πρώτες εκδόσεις του δηλαδή οι -100, -200 και -300 θεωρούνται και οι Classic και μεταξύ τους δεν είχαν τρομερές διαφορές. Η κύρια διαφορά ήταν οι διαφορετικοί κινητήρες που ήταν διαθέσιμοι για κάθε έκδοση(διότι κάθε τύπος αεροπλάνου είναι δυνατόν να προσφέρεται και με διαφορετικούς τύπους κινητήρων) και φυσικά τα διαφορετικά βάρη λόγω της διαφορετικής προσφερόμενης ώσης.

Περιττό φυσικά να αναφέρω τον σάλο και τον παγκόσμιο ντόρο που προκάλεσε η έλευση του Jumbo Jet! Ολόκληρα αεροδρόμια έπρεπε να αλλάξουν ριζικά ώστε να μπορούν αν το εξυπηρετήσουν, η Boeing κατασκεύασε,στην βάση της στο Everett στην Ουάσινγκτον,το μεγαλύτερο κτήριο του κόσμου(σε όγκο) ώστε να δημιουργήσει το 747. Το κτήριο αυτό διέθετε και το ισχυρότερο σύστημα κλιματισμού στον κόσμο διότι ο όγκος του κτηρίου ήταν τόσο μεγάλος, 13.300.000 κυβικά μετρά!!!!, που θα μπορούσε να ''δημιουργήσει'' το δικό του κλίμα!!!!!

Το 747-100 πέταξε για πρώτη φορά στις 9 Φεβρουαρίου του 1969 και η πρώτη αεροπορική εταιρία που ενέταξε στον στόλο της ήταν η πάλαι ποτέ Pan American.

Αξίζει να σημειωθεί πως το 747 ήταν ο ''μεγάλος χαμένος'' ενός διαγωνισμού της Αμερικάνικης Πολεμικής Αεροπορίας για ένα μεγάλο μεταφορικό αεροπλάνο, κάτι που μάλλον δεν στεναχώρησε καθόλου τους ανθρώπους της Boeing διότι τους έδωσε την ευκαιρία να κατασκευάσουν το ποιο πετυχημένο επιβατικό αεροπλάνο στην ιστορία! Ένα αεροπλάνο που ακόμα και σήμερα οι λάτρεις της αεροπορίας το αναφέρουν σαν Queen of the skies!!
Για την ιστορία να σας πω πως το μήκος του 747-100 ήταν μεγαλύτερο από το μήκος που διήνυσε το αεροπλάνο των αδελφών Ράιτ κατά την πρώτη του πτήση τον Δεκέμβριο του 1913!!!!

Nice facts !! Thank you sir !!!
:original:

Nikos
19-11-10, 12:33
5214

Nα πουμε πως η Ολυμπιακη ηταν απ τις πρωτες που αγορασε 747 μιας και το οραμα του Ωναση ηταν μια διεθνους επιπεδου αεροπορικη εταιρια που ν'ανταγωνιζεται σε standards και ποιοτητα παροχης υπηρεσιων τις καλυτερες του κοσμου και το ειχε πετυχει.
Τα πρωτα δυο Jumbos ηταν το Ολυμπιος Ζευς και το Ολυμπιος Αετος .... τετοια ηταν τα ονοματα που εδιναν τοτε σε αεροσκαφη της Ολυμπιακης και βεβαια ψαρωναν του παντες ωπου και αν βρισκονταν.
Στη συνεχεια φτασαμε να εχουμε αεροσκαφος της εταιριας με τ'ονομα "Βουλα Πατουλιδου".........

m_power_lunatic
19-11-10, 12:53
5214

Nα πουμε πως η Ολυμπιακη ηταν απ τις πρωτες που αγορασε 747 μιας και το οραμα του Ωναση ηταν μια διεθνους επιπεδου αεροπορικη εταιρια που ν'ανταγωνιζεται σε standards και ποιοτητα παροχης υπηρεσιων τις καλυτερες του κοσμου και το ειχε πετυχει.
Τα πρωτα δυο Jumbos ηταν το Ολυμπιος Ζευς και το Ολυμπιος Αετος .... τετοια ηταν τα ονοματα που εδιναν τοτε σε αεροσκαφη της Ολυμπιακης και βεβαια ψαρωναν του παντες ωπου και αν βρισκονταν.
Στη συνεχεια φτασαμε να εχουμε αεροσκαφος της εταιριας με τ'ονομα "Βουλα Πατουλιδου".........

Πες τα την τρελα μου μεσα......+nnnnnnnnnn!!!!!!!!!!!!!!!!!

5555
19-11-10, 13:01
5214

Μπραβο ρε Νικο οι περιγραφες σου ειναι κατατοπιστικες, και σε κανουν να νοσταλγεις αλλες εποχες
Τωρα για την πραγματικη ολυμπιακη του Ωναση ετσι εχουν τα πραγματα

Nikos
19-11-10, 13:33
Μπραβο ρε Νικο οι περιγραφες σου ειναι κατατοπιστικες, και σε κανουν να νοσταλγεις αλλες εποχες
Τωρα για την πραγματικη ολυμπιακη του Ωναση ετσι εχουν τα πραγματα

Μιλαμε για μια εντελως διαφορετικη εποχη Σπυρο.
Τοτε το moto που ισχυε παγκοσμιως ηταν το " SEE THE WORLD "... μιας και για πρωτη φορα τ'αεροπορικα ταξιδια γινονταν καπως ποιο προσιτα σ'ενα ευρυτερο κοινο , αλλα σε καμια περιπτωση αναλογο με τη σημερινη μαζικοτητα.
Τοτε αρχιζε ο κοσμος ν'ανακαλυπτει μερη και χωρες που καποτε ηθελες μηνες για να φτασεις ακτοπλοικως.
Τα terminals των αεροδρομιων σχεδιαζονταν απ τους καλυτερους αρχιτεκτονες του κοσμου , δεν υπηρχε ο σημερινος συνωστισμος, οι ρυθμοι ηταν πολυ χαλαροι,τα εισητηρια ηταν γραμμενα στο χερι και στην Αγγλια ο βρετανικος οργανισμος αεροδρομιων ειχε ζητησει απ τον Brian Eno να γραψει μουσικη για τους επιβατες των αεροδρομιων και ετσι βγηκαν τα δυο albums "music for airports".
Οταν επροκειτο να ταξιδεψεις μ' άεροπλανο προσεχες ακομα και το πως ντυνοσουν. Διαφορετικα ενιωθες εκτος κλιματος.
Ηταν ωραιο να βλεπεις τον ενθουσιασμο των ανθρωπων που ταξιδευαν για πρωτη φορα.
Παρατηρουσαν , ρωτουσαν, χαζευαν αλλα ολα αυτα σε πολυ ρομαντικα πλαισια ..... καποτε ειχα ακουσει μια κυρια που ταξιδευε πρωτη φορα για Παρισι το '76 περιπου να ρωταει την αεροσυνοδο "μα πως κρατατε ζεστο το φαγητο εδω πανω?".......
Δεν υπηρχε περιπτωση να προσγειωθει το αεροπλανο και να μη χειροκροτησει ο κοσμος κατι το οποιο εβρισκα παντα πολυ αστειο και γραφικο, αλλα μαλλον χειροκροτουσαν για το οτι εφτασαν ζωντανοι και οχι επειδη αξιολογουσαν θετικα το touchdown.
Βεβαια σε ατσαλες προσγειωσεις ακουγες τα κλασσικα "πω πω...πως το εσκασε ετσι κατω ρε παιδακι μου ...."......η αμα το εσκαγε πολυ δυνατα ακουγοταν απο καμια θειτσα "κακο χρονο ναχεις βρε ".....η το κλασσικο "παναγιά μου......" αλλα με πολυ δοση τρομαρας και φοβου.
Υπηρχε κοσμος που δε γνωριζε οτι στις πτησεις σερβιρεται κανονικο μενου και εφερνε απ το σπιτι του ταπερ με φαγητα .
και το κυριοτερο ισως ολων ....ως επιβατης εχαιρες σεβασμου και εκτιμησης και αυτο ηταν διαχυτο παντου...απ το αεροδρομιο εως και μεσα στο αεροπλανο. Ενιωθες οτι "μετραγες" και οχι οτι εισουν ενα σακκι που μεταφερεται αεροπορικως.

Ptboul
19-11-10, 13:41
Σας θυμίζει τίποτα (στους παλιότερους) ;

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/80/Piaggio_P136L2_Tamiami_FL_11.11.89R_edited-1.jpg/800px-Piaggio_P136L2_Tamiami_FL_11.11.89R_edited-1.jpg

Z4 DCT
19-11-10, 13:49

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/80/Piaggio_P136L2_Tamiami_FL_11.11.89R_edited-1.jpg/800px-Piaggio_P136L2_Tamiami_FL_11.11.89R_edited-1.jpg

Ναιιιιιιι

Το ειχε ο Μονστα στο μαγαζι για να βγαλει κατι χτυπηματακια απο μυγακια στο μπροστα προφυλακατηρα:hystericalbs1::hystericalbs1:

Konstantinos E60
19-11-10, 13:55

Το πρωτο που μου ήρθε στο μυαλό...:original:
http://www.youtube.com/watch?v=b-nQBXefKjo

Το θυμάσαι ???thumb

Z4 DCT
19-11-10, 13:59
http://www.youtube.com/watch?v=b-nQBXefKjo

Το θυμάσαι ???thumb

Πω πω το ειχα ξεχασει εντελος.......το εβλεπα με παθος!!!!!thumbthumb

Ptboul
19-11-10, 14:02

Το θυμάσαι ???thumb

Δε μπορώ να δω το βίντεο Κωστή, αλλά είναι το αεροπλάνο με το οποίο έχασε την ζωή του (κατα πως φαίνεται από σαμποτάζ) ο Α. Ωνάσης το '73, ένα αμφίβιο πιάτζιο Ρ13. Πιάστηκα από τις νοσταλγικές περιγραφές του Νίκου για την ΟΑ κ το θυμήθηκα. :sad::o

Konstantinos E60
19-11-10, 14:13
Δε μπορώ να δω το βίντεο Κωστή, αλλά είναι το αεροπλάνο με το οποίο έχασε την ζωή του (κατα πως φαίνεται από σαμποτάζ) ο Α. Ωνάσης το '73, ένα αμφίβιο πιάτζιο Ρ13. Πιάστηκα από τις νοσταλγικές περιγραφές του Νίκου για την ΟΑ κ το θυμήθηκα. :sad::o

Και είχε εχθες μια εκπομπή-αφιέρωμα στον Ωνάση και ανέφερε για τον θανατο του Αλέξανδρου με το συγκεκριμένο αεροπλανο.

Και επίσεις ελεγε για το επίπεδο των υπηρεσιών που προσφέρονταν στην Ολυμπιακή !! Μέχρι και πιάνο ήθελε να βάλει στα αεροσκάφη :shok:
Πρώτη και με διαφορά την εποχή εκείνη η Ολυμπιακή παγκοσμίως !!

pilot
21-11-10, 19:29
Και είχε εχθες μια εκπομπή-αφιέρωμα στον Ωνάση και ανέφερε για τον θανατο του Αλέξανδρου με το συγκεκριμένο αεροπλανο.

Και επίσεις ελεγε για το επίπεδο των υπηρεσιών που προσφέρονταν στην Ολυμπιακή !! Μέχρι και πιάνο ήθελε να βάλει στα αεροσκάφη :shok:
Πρώτη και με διαφορά την εποχή εκείνη η Ολυμπιακή παγκοσμίως !!

Αν ο Αλέξανδρος δεν σκοτωνόταν αυτή την στιγμή η Ολυμπιακή θα ήταν,κατά την ταπεινή μου άποψη,στο top 10 των αεροπορικών εταιριών παγκοσμίως!! Ο άνθρωπος λάτρευε τα αεροπλάνα και γενικά την αεροπορική ιδέα! ήταν καθημερινά στην Τεχνική Βάση με τους μηχανικούς, το αγαπούσε πραγματικά...πολύ κρίμα..

pilot
21-11-10, 19:52
Και ένα ακόμη βιντεάκι από χθες το βράδυ! Αυτή την φορά περιγράφω την διαδικασία εκκίνησης του APU(Auxiliary Power Unit). είναι ένας μικρός αεροστρόβιλος κινητήρας στην ουρά του αεροσκάφους ο οποίος παρέχει,στο έδαφος και σε έκτακτες περιπτώσεις και στον αέρα, ηλεκτρική ισχύ και πεπιεσμένο αέρα ούτως ώστε το αεροσκάφος να καταστεί αυτόνομο από θέμα εκκίνησης κινητήρων air condition και ηλεκτρικής ισχύος.

μια φωτογραφία:

http://img528.imageshack.us/img528/3724/1788157.jpg

εδώ βλέπουμε το APU με ανοικτές τις θυρίδες προσιτότητας(access doors). αυτές είναι στην κάτω πλευρά της ουράς και η εξαγωγή του βρίσκεται ακριβώς στο τελείωμα της ουράς.

εδώ και το βίντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=yULgM8spFJ4

pilot
22-11-10, 18:22
Χθες το βράδυ έπρεπε να γρασάρουμε το μηχανισμό κίνησης του οριζόντιου ολοκινούμενου σταθερωτή του Trimable Horizontal Stabilizer(THS) δηλ του οριζόντιου ουραίου πτερώματος το οποίο στο τέλος του διαθέτει τα πηδάλια ύψους-βάθους(elevators) και το οποίο μπορεί να κινηθεί ολόκληρο πάνω η κάτω ούτως ώστε η μύτη του αεροσκάφους να σταθεροποιηθεί χωρίς να χρειάζεται να 'δουλεύουμε'' συνεχώς τα χειριστήρια. Οι χειριστές βάζουν το THS σε μια κατάλληλη γωνία για την απογείωση αναλόγως του βάρους και της θέσεως του ''κέντρου βάρους''(CG) και στην συνέχεια, κατα την διάρκεια της πτήσης το THS ελέγχεται,ως επι το πλείστον,από τον αυτόματο πιλότο.

Ο μηχανισμός αυτός,το THS Actuator οπως ονομάζεται, έχει μόνο ένα ''γρασαδοράκι'' και γρασάρουμε έως ότου δούμε το γράσο να βγαίνει από μια ειδική οπή, κατόπιν κάνουμε έναν πλήρη κύκλο στο THS δηλαδή τέρμα κάτω, τέρμα πάνω και ουδέτερο, γρασάρουμε ξανά και επαναλαμβάνουμε τον κύκλο.

http://www.youtube.com/watch?v=GZjLDFxgQws&feature=mfu_in_order&list=UL

Nikos
22-11-10, 18:34
Γιωργο ολα τα υδραυλικα ειναι τριπλα ?

pilot
22-11-10, 19:25
Να πω και κάποια πράγματα που είχε ρωτήσει ο Κώστας(monsta) πάνω στην συντήρηση των αεροσκαφών.

Ο κατασκευαστής ενός αεροσκάφους φτιάχνει και όλη την βιβλιογραφία που το συνοδεύει, βέβαια στην περίπτωση της Airbus δεν υπάρχουν πια βιβλία και όλα βρίσκονται σε cd. Κάθε τόσο έρχονται και ανανεώσεις που ονομάζονται revisions και εκεί υπάρχουν από μεγάλες αλλαγές μέχρι και αλλαγές που αφορούν απλά μια βίδα η μια απλή διαδικασία. Αυτό γίνεται διότι με τον καιρό και με την καθημερινή χρήση και λειτουργία των αεροσκαφών παρατηρούνται κάποια πράγματα που ίσως ο κατασκευαστής δεν τα είχε προβλέψει ακριβώς η κάποιες διαδικασίες είναι ποιο αποτελεσματικές εαν γίνουν κάποιες αλλαγές κλπ. Αυτό φυσικά είναι feedback που δίνουν όλοι οι χρήστες ενός συγκεκριμένου τύπου παγκοσμίως και ο κατασκευαστής αναλύει αυτά τα δεδομένα και αποφασίζει αν είναι σωστό να τα εφαρμόσει η όχι.
Επίσης υπάρχουν και οι Τεχνικές Οδηγίες(Service Bulletins) και οι Οδηγίες Αεροπλοϊμότητας(Airworthiness Directives) οι οποίες είναι περίπου ότι και τα revisions και συνήθως ακολουθούν κάποιο ατύχημα η περιστατικό κλπ και προτείνουν κάποιες ενέργειες ώστε στο μέλλον να αποφευχθεί κάτι ανάλογο. Αυτές είναι είτε υποχρεωτικές είτε προτεινόμενες.

Η βιβλιογραφία του αεροσκάφους,λοιπόν,αποτελείτε από τα ακόλουθα:

Aircraft Maintenance Manual(AMM). Αυτό είναι το εγχειρίδιο συντήρησης του αεροπλάνου. Εκεί αναλύονται όλες η διαδικασίες προγραμματισμένης και απρογραμμάτιστης συντήρησης, διαδικασίες αποθήκευσης, διαδικασίες μετρήσεις διαστάσεων και βάρους κλπ. Είναι χωρισμένο σε κεφάλαια (ΑΤΑ chapters) για εύκολη αναφορά, για παράδειγμα οι κινητήρες είναι το chapter 71( ATA ch.71) οποτε αν για παράδειγμα κάποια εργασία σου λέει αλλαγή φίλτρου καυσίμου,αυτή θα περιγράφεται στο κεφάλαιο 71-25-35-401(τυχαία νούμερα). Έτσι είναι εύκολη η εύρεση του ανάλογου κεφαλαίου.

Structural Repair Manual(SRM). Αυτό είναι το εγχειρίδιο επισκευών που αφορούν το σκελετό και την δομή του αεροσκάφους. Για παράδειγμα αν υπάρχει κάποιο χτύπημα στην άτρακτο κλπ θα χρησιμοποιήσουμε αυτό το manual.

Illustrated Parts Catalog(IPC). Κάτι σαν το real oem ένα πράμα:th_Laie_67-1: είναι ο κατάλογος που μας δείχνει κάθε εξάρτημα του αεροσκάφους μέχρι και την παραμικρή βιδούλα!

Trouble Shouting Manual(TSM). Αυτό είναι το εγχειρίδιο αντιμετώπισης βλαβών. Μας δίνει οδηγίες step by step για τι ενέργειες πρέπει να γίνουν ώστε να αποκατασταθεί κάποια βλάβη.

Standard Practices Manual(SPM). Εδώ μπορούμε να βρούμε διάφορες διαδικασίες όπως συρματασφαλίσεις,ζύγισμα του αεροσκάφους κλπ. Μας εξηγεί εν ολίγοις την σωστή διαδικασία(σε θέματα τεχνικής και κατάλληλων εργαλείων) ούτως ώστε να κάνουμε τις διάφορες εργασίες.

Electrics Standard Practices Manual(ESPM). Εδώ περιγράφονται όλα τα ηλεκτρολογικά του αεροσκάφους, διαγράμματα καλωδιώσεων(wiring diagrams) κλπ.

Composite Repair Manual(CRM). Εδώ περιγράφονται οι διαδικασίες συντήρησης και επισκευής των εξαρτημάτων που είναι φτιαγμένα από συνθετικά υλικά όπως carbon fiber, glass reinforced plastics κλπ. Τα οποία στο Airbus είναι πααααρα πολλά!:hystericalbs1:

Αυτά είναι τα βασικά, απο εκεί και πέρα υπάρχει και το Component Maintenance Manual(CMM) στο οποίο περιγράφονται διαδικασίες που αφορούν όλα τα εξαρτήματα τα οποία δεν κατασκευάζει η Airbus αλλά τρίτοι κατασκευαστές όπως για παράδειγμα τα καθίσματα τα οποία είναι κατασκευασμένα απο την Reccaro!

Επίσης ένα πάρα πολύ σημαντικό εγχειρίδιο,το οποίο είναι κανονικό βιβλίο και υπάρχει πάντα στο αεροπλάνο και στην βάση είναι το Minimum Equipment List(MEL). Εκεί περιγράφονται όλα τα βασικά συστήματα και εξοπλισμός του αεροσκάφους και μαζί ποιο από αυτά και σε ποιον αριθμό είναι βασικά ώστε το αεροπλάνο να είναι αξιόπλοο. Ένα παράδειγμα. Ας πούμε πως το αεροσκάφος παρουσίασε πρόβλημα στο SEC 3 (Spoiler Elevator Computer 3) είναι ο υπολογιστής που ελέγχει την λειτουργία των spoilers και των πηδαλίων ύψους-βάθους. Το MEL μας λέει πως το αεροσκάφος διαθέτει 3 τέτοια computers και για ασφαλή πτήση απαιτούνται 2, έτσι λοιπόν οι μηχανικοί θα γράψουν στο Technical Log Book του αεροσκάφους πως, βάση του MEL, μόνο 2 SEC απαιτούνται για πτήση, η βλάβη του Νο. 3 SEC πρέπει να αποκατασταθεί σε χ ώρες πτήσης η μέρες(αυτό αναγράφεται επίσης στο MEL) και θα αποδεσμεύσουν το αεροσκάφος. Φυσικά όλα αυτά αν δεν υπάρχει χρόνος η/και το κατάλληλο ανταλλακτικό ούτως ώστε να διορθωθεί το πρόβλημα.
Το ΜΕL φτιάχνεται από τον χρήστη(operator) του αεροπλάνου και εγκρίνεται από την εκάστοτε διοικούσα αρχή Πολίτικης Αεροπορίας της κάθε χώρας στην οποία είναι νηολογημένο το αεροπλάνο. Βασίζεται στο Master Minimum Equipment List(MMEL) το οποίο εκδίδει ο κατασκευαστής του αεροπλάνου και μπορεί να είναι και ποιο ''αυστηρό'', κάτι το οποίο συνήθως συμβαίνει, ή το ίδιο. Ποτέ όμως λιγότερο αυστηρό.

συνεχίζεται..:thumbsup:

pilot
22-11-10, 19:46
Γιωργο ολα τα υδραυλικα ειναι τριπλα ?

Ναι. Είναι το πράσινο σύστημα(green) το κίτρινο(yellow) και το μπλε(blue). Kάθε ένα έχει την δική του δεξαμενή και τροφοδοτεί κάποια εξαρτήματα. Τα πολύ σημαντικά, όπως για παράδειγμα οι επιφάνειες έλεγχου(flight controls) τροφοδοτούνται και από τα τρία συστήματα.

Το green πρεσάρεται από την αντλία που βρίσκεται στον Νο.1 κινητήρα(αριστερό)
και το yellow από την αντίστοιχη στον Νο.2 κινητήρα(δεξιό). Αυτές ονομάζονται Engine Driven Pumps(EDP). Επίσης το yellow πρεσάρεται και από δική του ηλεκτρική αντλία(Yellow Electric Pump) η οποία βρίσκεται στον χώρο που φωλιάζει το σύστημα προσγείωσης και μέσω ενός συστήματος που είναι κάτι σαν αντλία το λεγόμενο Power Transfer Unit(PTU) πρεσάρει και το πράσινο σύστημα. Αυτήν την ηλεκτρική την λειτουργούμε στο έδαφος όταν χρειαζόμαστε υδραυλική ισχύ για κάποιες εργασίες συντήρησης, στον αέρα δεν δουλεύει, δουλεύουν μόνο οι EDP και το PTU το οποίο κρατάει ίση την πίεση στα δυο κύρια συστήματα (green-yellow) είναι ουσιαστικά μια αμφίδρομη αντλία η οποία όταν αντιληφθεί μικρότερη πίεση σε κάποιο σύστημα το πρεσάρει λίγο ώστε να επανέλθει σε σχέση με το άλλο. Η πίεση λειτουργίας είναι 3000psi.
Το blue system δουλεύει μόνο με ηλεκτρική αντλία (Blue electric pump) η οποία δουλεύει κατά την πτήση και επίσης σε πολύ ακραίες καταστάσεις μια μικρή έλικα με ενσωματωμένη αντλία θα εκταθεί από την κοιλιά του αεροσκάφους εν πτήση και λόγω της περιστροφής της θα δώσει ηλεκτρική ισχύ και υδραυλική ισχύ ΜΟΝΟ στο blue system ώστε να δουλέψουν κάποια πολύ βασικά όργανα και πηδάλια ώστε το αεροπλάνο να προσγειωθεί με ασφάλεια. Αυτό το φαινόμενο φυσικά είναι εξαιρετικά σπάνιο να συμβεί!

z3 2.2
22-11-10, 20:11
Γιωργο δεν εχω λογια.....οι πληροφοριες σου με αφηνουν απλα....γοητευμενο!!!!
Τα βιντεακια ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.
Μου αρεσει πολυ ο τροπος που περιγραφεις τα παντα.
Βαλε πληροφοριες για μας τους τεχνικαριους!!!!!
Βαλε-ΒΑΛΕ-ΒΑΛΕ-

Σε ευχαριστουμε πολυ και παλι Γιωργο

Monsta
22-11-10, 20:30
Γιώργο είμαι σίγουρος ότι αυτό το συμβάν θα σας είχε απασχολήσει.

http://www.youtube.com/watch?v=_EM0hDchVlY&feature=related

Απ ότι έχω διαβάσει η αιτία ήταν 'computer problems on board'.

Μπορείς να εμβαθύνεις καθόλου ή δε θα καταλάβουμε τίποτα ??

Nikos
22-11-10, 21:27
Τα φτερά του 320 τι όριο ταλαντωσης έχουν πριν σπάσουν ; Στο 747 ας πούμε είναι 8.5 μέτρα πριν κοπούν.

pilot
23-11-10, 18:00
Τα φτερά του 320 τι όριο ταλαντωσης έχουν πριν σπάσουν ; Στο 747 ας πούμε είναι 8.5 μέτρα πριν κοπούν.

το όριο στο Α320 είναι 3.2 μέτρα προς τα πάνω και άλλα τόσα προς τα κάτω, δηλαδή 6.4 μέτρα απο τέρμα πάνω σε τέρμα κάτω. Η πτερυγική φόρτιση(wing load) είναι 660 κιλά/τετραγωνικό μέτρο.
Στο Α321 είναι το ιδιο άλλα το wing load είναι 900 κιλά/τετρ.μέτρο και είναι η μεγαλύτερη σε πτέρυγα Airbus!thumb

Υ.Γ. όσον αφορά το περιστατικό με το 747 της Ολυμπιακής ήταν όντως κράτημα κινητήρα(δεν μπόρεσα να μάθω τα αίτια) και έγινε ακριβώς μετά την κρίσιμη ταχύτητα V1. οποτε δεν υπήρχε δυνατότητα για ματαίωση, έπρεπε να απογειωθούν πάση θυσία!

Nikos
23-11-10, 18:24
το όριο στο Α320 είναι 3.2 μέτρα προς τα πάνω και άλλα τόσα προς τα κάτω, δηλαδή 6.4 μέτρα απο τέρμα πάνω σε τέρμα κάτω. Η πτερυγική φόρτιση(wing load) είναι 660 κιλά/τετραγωνικό μέτρο.
Στο Α321 είναι το ιδιο άλλα το wing load είναι 900 κιλά/τετρ.μέτρο και είναι η μεγαλύτερη σε πτέρυγα Airbus!thumb

Υ.Γ. όσον αφορά το περιστατικό με το 747 της Ολυμπιακής ήταν όντως κράτημα κινητήρα(δεν μπόρεσα να μάθω τα αίτια) και έγινε ακριβώς μετά την κρίσιμη ταχύτητα V1. οποτε δεν υπήρχε δυνατότητα για ματαίωση, έπρεπε να απογειωθούν πάση θυσία!

Μου το ειχε περιγραψει λεπτομερως ο πατερας μιας φιλης που ηταν αρχιχειριστης της Ολυμπιακης τη δεκαετια του 80 αλλα καθοτι χρησιμοποιουσε πολλους τεχνικους ορους δε μπορουσα να συγκρατησω και πολλα εκτος απ τα ποιο κρισιμα. Και οπως καταλαβαινεις καθοτι προερχοταν και απ την πολεμικη αεροπορια δε σηκωνε και πολλες ερωτησεις...η ακουγες και καταλαβαινες...η ρωτουσες πολλα και εκρινοσουν χαζος .....θυμαμαι ομως πολυ χαραχτηριστικα να λεει πως το κρατημα εγινε λιγο αφοτου το αεροσκαφος περασε το σημειο ωπου πια δε μπορεις να κανεις abort take off και πρεπει παση θυσια να προσπαθησεις να το σηκωσεις. Και αυτοι οι "ηρωες" το καταφεραν. Διοτι αν δεν τα ειχαν καταφερει νομιζω οτι θα μιλαγαμε για μια απ τις χειροτερες αεροπορικες καταστροφες ever.
Και λογικα πρεπει να ειναι μια απ τις δημοφιλεστερες ιστοριες στους κυκλους των πιλοτων.

Στο Α380 γνωριζεις το μεγεθος της ταλαντωσης των φτερων ? Αυτα νομιζω ειναι οτι μεγαλυτερο εχει φορεθει ποτε σε επιβατικο αεροσκαφος οποτε θα ειναι ενδιαφερον να βρεις αυτα τα στοιχεια για τα φτερα.

pilot
23-11-10, 18:33

χμμμμ..όχι δεν μας έχει απασχολήσει ιδιαίτερα. Το περιστατικό αυτό συνέβη στις 26 Ιουνίου του 1988 ένα μόλις χρόνο από την είσοδο του Α320 σε υπηρεσία και ήταν το πρώτο ατύχημα του τύπου. Επρόκειτο για μια τσάρτερ πτήση με 130 επιβάτες(3 σκοτώθηκαν) και οι χειριστές εκτέλεσαν ένα low pass με τα σκέλη κάτω διότι υπήρχε κάποιο air show και η εταιρία την είδε και σαν διαφήμιση..το αεροσκάφος έπρεπε να πετάει στα 100 πόδια(30 μέτρα) αλλά λόγω κάποιου λάθους στα 2 υψόμετρα οι χειριστές δεν αντιλήφθηκαν τον μεγάλο βαθμό καθόδου και στα 30 πόδια(10 μέτρα) ο κυβερνήτης προσπάθησε να επιταχύνει αλλά οι κινητήρες δεν ''άκουσαν'' με τα τραγικά αποτελέσματα..

Ένα μήνα πριν το ατύχημα η Airbus είχε εκδώσει 2 Service Bulletins(βλέπε ποστ παραπάνω) που αφορούσαν την ''αδυναμία των κινητήρων να επιταχύνουν από χαμηλό υψόμετρο σε κάποιες περιπτώσεις'' μα η Air France δεν ενημέρωσε τους πιλότους παρά μόνο μετά το ατύχημα..:thumbsdown:

Το θέμα είναι όμως πως δεν έχουν επιβεβαιωθεί τα ακριβή αίτια διότι αμέσως μετά την συντριβή άνθρωποι της Γαλλικής Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας ανέκτησαν τα ''μαύρα κουτιά'' του αεροσκάφους και τα παρέδωσαν στην αστυνομία μετά από 10 ημέρες και από την μαγνητοταινία του Flight Data Recorder(FDR) έλειπαν 8 δευτερόλεπτα εγγραφής αμέσως πριν την συντριβή!

Δεν μπορώ να ξέρω την ακριβός είχε συμβεί, το αεροσκάφος ήταν καινουργιο και τότε οι χειριστές δεν ήταν εξοικειωμένοι με το Auto Flight System(AFS) του Α320 το οποίο ήταν εξολοκλήρου fly by wire και αρκετά πολύπλοκο! Πραγματικά χρειάζεται πολύ διάβασμα και άριστη κατανόηση για τις λειτουργίες του διότι εμπλέκονται πάρα πολλά ηλεκτρονικά και πολλά modes λειτουργίας που, αν και έχουν σκοπό την ασφάλεια της πτήσης και την προφύλαξη του αεροσκάφους ούτως ώστε ποτέ να μην υπερβεί το ''φάκελο πτήσης'' δηλ να μην μπορεί εύκολα να πέσει σε απώλεια στηρίξεις(stall) η να μην υπερβαίνει την μεγίστη ταχύτητα πτήσης, της γωνίες προσβολής κλπ, μπορούν ωστόσο πολύ εύκολα να σε βγάλουν ''μ@λακα'' αν δεν είσαι διαβασμένος!!

εδώ ένα βιντεάκι από τον Bruce Dickinson(ναι τον τραγουδιστή των Iron Maiden ο οποίος είναι και επαγγελματίας πιλότος) o οποίος πετά το Α320 και εξηγεί πολύ ωραία κάποια πραγματάκια για το AFS!

http://www.youtube.com/watch?v=IKBABNL-DDM

Nikos
23-11-10, 18:41
χμμμμ..όχι δεν μας έχει απασχολήσει ιδιαίτερα. Το περιστατικό αυτό συνέβη στις 26 Ιουνίου του 1988 ένα μόλις χρόνο από την είσοδο του Α320 σε υπηρεσία και ήταν το πρώτο ατύχημα του τύπου. Επρόκειτο για μια τσάρτερ πτήση με 130 επιβάτες(3 σκοτώθηκαν) και οι χειριστές εκτέλεσαν ένα low pass με τα σκέλη κάτω διότι υπήρχε κάποιο air show και η εταιρία την είδε και σαν διαφήμιση..το αεροσκάφος έπρεπε να πετάει στα 100 πόδια(30 μέτρα) αλλά λόγω κάποιου λάθους στα 2 υψόμετρα οι χειριστές δεν αντιλήφθηκαν τον μεγάλο βαθμό καθόδου και στα 30 πόδια(10 μέτρα) ο κυβερνήτης προσπάθησε να επιταχύνει αλλά οι κινητήρες δεν ''άκουσαν'' με τα τραγικά αποτελέσματα..

Ένα μήνα πριν το ατύχημα η Airbus είχε εκδώσει 2 Service Bulletins(βλέπε ποστ παραπάνω) που αφορούσαν την ''αδυναμία των κινητήρων να επιταχύνουν από χαμηλό υψόμετρο σε κάποιες περιπτώσεις'' μα η Air France δεν ενημέρωσε τους πιλότους παρά μόνο μετά το ατύχημα..:thumbsdown:

Το θέμα είναι όμως πως δεν έχουν επιβεβαιωθεί τα ακριβή αίτια διότι αμέσως μετά την συντριβή άνθρωποι της Γαλλικής Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας ανέκτησαν τα ''μαύρα κουτιά'' του αεροσκάφους και τα παρέδωσαν στην αστυνομία μετά από 10 ημέρες και από την μαγνητοταινία του Flight Data Recorder(FDR) έλειπαν 8 δευτερόλεπτα εγγραφής αμέσως πριν την συντριβή!

Δεν μπορώ να ξέρω την ακριβός είχε συμβεί, το αεροσκάφος ήταν καινουργιο και τότε οι χειριστές δεν ήταν εξοικειωμένοι με το Auto Flight System(AFS) του Α320 το οποίο ήταν εξολοκλήρου fly by wire και αρκετά πολύπλοκο! Πραγματικά χρειάζεται πολύ διάβασμα και άριστη κατανόηση για τις λειτουργίες του διότι εμπλέκονται πάρα πολλά ηλεκτρονικά και πολλά modes λειτουργίας που, αν και έχουν σκοπό την ασφάλεια της πτήσης και την προφύλαξη του αεροσκάφους ούτως ώστε ποτέ να μην υπερβεί το ''φάκελο πτήσης'' δηλ να μην μπορεί εύκολα να πέσει σε απώλεια στηρίξεις(stall) η να μην υπερβαίνει την μεγίστη ταχύτητα πτήσης, της γωνίες προσβολής κλπ, μπορούν ωστόσο πολύ εύκολα να σε βγάλουν ''μ@λακα'' αν δεν είσαι διαβασμένος!!

εδώ ένα βιντεάκι από τον Bruce Dickinson(ναι τον τραγουδιστή των Iron Maiden ο οποίος είναι και επαγγελματίας πιλότος) o οποίος πετά το Α320 και εξηγεί πολύ ωραία κάποια πραγματάκια για το AFS!

http://www.youtube.com/watch?v=IKBABNL-DDM

Τι λετε τωρα ρε παιδια ? Ειμαστε σοβαροι η εντελως μα εντελως ηλιθιοι????
Ειναι δυνατον να εδωσε μια εταιρια το Ο.Κ για περασμα σε χαμηλο υψος με 130 επιβατες επειδη ειχε ενα air show και το ειδαν σα διαφημηση ? Δηλαδη στο ακουσμα και μονο αυτης της λεπτομερειας θελεις να βρεις αυτον που εδωσε τη συγκαταθεση του και να του κοψεις το κεφαλι .......
Αυτο ολο το πραγμα ειναι απλα τραγικο και εντελως ακαταλαβιστικο.
Καποιοι εκει μεσα στην Air France θελανε κανονικο κρεμασμα .......

pilot
23-11-10, 18:51
Μου το ειχε περιγραψει λεπτομερως ο πατερας μιας φιλης που ηταν αρχιχειριστης της Ολυμπιακης τη δεκαετια του 80 αλλα καθοτι χρησιμοποιουσε πολλους τεχνικους ορους δε μπορουσα να συγκρατησω και πολλα εκτος απ τα ποιο κρισιμα. Και οπως καταλαβαινεις καθοτι προερχοταν και απ την πολεμικη αεροπορια δε σηκωνε και πολλες ερωτησεις...η ακουγες και καταλαβαινες...η ρωτουσες πολλα και εκρινοσουν χαζος .....θυμαμαι ομως πολυ χαραχτηριστικα να λεει πως το κρατημα εγινε λιγο αφοτου το αεροσκαφος περασε το σημειο ωπου πια δε μπορεις να κανεις abort take off και πρεπει παση θυσια να προσπαθησεις να το σηκωσεις. Και αυτοι οι "ηρωες" το καταφεραν. Διοτι αν δεν τα ειχαν καταφερει νομιζω οτι θα μιλαγαμε για μια απ τις χειροτερες αεροπορικες καταστροφες ever.
Και λογικα πρεπει να ειναι μια απ τις δημοφιλεστερες ιστοριες στους κυκλους των πιλοτων.

Στο Α380 γνωριζεις το μεγεθος της ταλαντωσης των φτερων ? Αυτα νομιζω ειναι οτι μεγαλυτερο εχει φορεθει ποτε σε επιβατικο αεροσκαφος οποτε θα ειναι ενδιαφερον να βρεις αυτα τα στοιχεια για τα φτερα.
δεν το γνωρίζω αλλά θα ο βρω σίγουρα!thumb

να ξέρεις όμως ότι δεν έχει άμεση σχέση με το μέγεθος της πτέρυγας.

οσον αφορα τις ταχυτητες, ναι ειχαν περασει την κρισιμη ταχυητα που οπως ειπα ειναι η V1. εννοειτε ποικίλη ακομα και στον ιδιο τυπο αναλογα με το βαρος και της καιρικες συνθηκες. Πριν απο αυτη μπορει να γινει ματαιωση αλλα μετα απο αυτην πρεπει να απογειωθει το αεροσκαφος διοτι δεν μπορει να σταματησει. Αλλες ταχυτητες ειναι οι εξης:

Vr: ειναι η ταχυτητα κατα την οποια γινεται το take off roll, το ''τραβηγμα'' δηλ των χειριστιριων για την απογειωση.

Vne: είναι η ταχύτητα την οποία ΔΕΝ επιτρέπετε να ξεπεράσει το αεροπλάνο.

Vfe: είναι η μέγιστη ταχύτητα με την οποία μπορεί να γίνει έκταση των flaps ή ελληνιστί των υπεραντωτικών διατάξεων χείλους εκφυγής/προσβολής.

Nikos
23-11-10, 18:53
Vfe: είναι η μέγιστη ταχύτητα με την οποία μπορεί να γίνει έκταση των flaps ή ελληνιστί των υπεραντωτικών διατάξεων χείλους εκφυγής/προσβολής.

Μεχρι να το πεις ελληνικα εχεις προσγειωθει στο επομενο αεροδρομιο.....thumb

pilot
23-11-10, 18:58
Μεχρι να το πεις ελληνικα εχεις προσγειωθει στο επομενο αεροδρομιο.....thumb

χαχαχαχα..ακριβώς!

gnx
23-11-10, 21:41
Επειδη περι air france o λογος, διαβαστε σδω για την 447

http://www.spiegel.de/international/world/0,1518,679980-2,00.html

Γιωργο, πες μας εαν θελεις λιγα πραγματα για τους αισθητηρες που μετραν την ταχυτητα.

Monsta
23-11-10, 21:51
Επρόκειτο για μια τσάρτερ πτήση με 130 επιβάτες(3 σκοτώθηκαν)

Απ όσο έχω διαβάσει η συγκεκριμένη πτήση είχε μόνο τους 3 στο πιλοτήριο (ευτυχώς) και όχι επιβάτες. Με τέτοια πτώση και έκρηξη που ακολούθησε θα ήταν απίθανο να βγει κάποιος ζωντανός.

Το βίντεο με τον bruce είχε πλάκα. Είναι επίσης πολύ ενδιαφέρον ότι το airbus έχει τόσα self safety features, ώστε να απλουστεύει τα πράγματα σε μια δύσκολη στιγμή.

Monsta
23-11-10, 22:02

Γιωργο, πες μας εαν θελεις λιγα πραγματα για τους αισθητηρες που μετραν την ταχυτητα.

Σε ένα άλλο περιστατικό Γιώργο, η πτώση ενός αεροσκάφους οφειλόταν στο γεγονός ότι the ground crew 'ξέχασε' να βγάλει τα προστατευτικά καπάκια που μπαίνουν από πάνω, πριν την απογείωση. Αποτέλεσμα ήταν τα στοιχεία που διάβαζε το αεροσκάφος και έδινε στους πιλότους να μην είναι σωστά για την ταχύτητα του αεροσκάφους......νυχτερινή πτήση, το κακό δεν άργησε να γίνει....

pilot
24-11-10, 00:35
Το ατύχημα εκείνο αφορούσε ένα Boeing-757 της AeroPeru στο οποίο είχαν γίνει εργασίες καθαρισμού και είχαν καλύψει όλα τα static ports(τις οπες στατικής πίεσης) με μαύρη!! μονωτική ταινία και μετά..ξέχασαν να την αφαιρέσουν..ο κυβερνήτης στον προ πτήσεως έλεγχο δεν μπόρεσε δυστυχώς να διακρίνει μέσα στο σκοτάδι αυτό το πράγμα και το κακό έγινε..

όσον αφορά την ερώτηση του gnx: Υπάρχουν οι σωλήνες δυναμικής πιέσεως(pitot tubes) και οι οπές στατικής πιέσεως(static ports). Κάποια αεροσκάφη έχουν και συνδυασμό των δυο(pitotstatic).

Οι σωλήνες pitot είναι απευθείας στο ρεύμα αέρα και λαμβάνουν δυναμική πίεση η οποία μεταφέρεται με σωληνάκια στα όργανα ώστε να μετρηθεί η ταχύτητα του αεροσκάφους.
Οι οπές στατικής πίεσης βρίσκονται στα πλάγια της ατράκτου και μετρούν την στατική πίεση ώστε τα όργανα να δείξουν το υψόμετρο(altimeter) και τον βαθμό ανόδου-καθόδου(rate of climb indicator). Αυτό στα παλαιότερης γενεάς αεροσκάφη στα οποία αυτά τα όργανα δεν είχαν και τεράστια ακρίβεια διότι υπήρχε,συνήθως,μεγάλη απόσταση από τις οπές η τους σωλήνες έως το όργανο και ''χανόταν'' κάποια πίεση. Έτσι λοιπόν στα σύγχρονα αεροσκάφη η πίεση που λαμβάνετε από τους αισθητήρες πηγαίνει κατευθείαν στα Air Data Computers(ADR) τα οποία βρίσκονται από την μέσα πλευρά της ατράκτου σε πολύ μικρή απόσταση, παίρνουν λοιπόν το σήμα και το μετατρέπουν σε ψηφιακό και κατόπιν μέσω μιας ''μπάρας'' μεταφοράς δεδομένων(ARINC 429 data bus) φτάνει στα ψηφιακά όργανα και μετατρέπεται ξανά σε ένδειξη!

Αυτήν την ένδειξη την παίρνει και το ATC Transponder του αεροσκάφους το οποίο μεταδίδει στα κέντρα ελέγχου(πύργοι αεροδρομίων κλπ) τα στοιχεία πτήσεως για τον έλεγχο της εναέριας κυκλοφορίας. Βλέπουμε λοιπόν πως στο ατύχημα της AeroPeru ακόμη και ο πύργος ''έβλεπε'' τα λανθασμένα στοιχεία που του έστελνε το αεροπλάνο..

και κάποιες φωτο:

Οπές στατικής πιέσεως. Βλέπουμε πως υπάρχει ''μαρκαρισμένη'' η περιοχή και αναγράφονται κάποιες προειδοποιητικές οδηγίες.
http://img221.imageshack.us/img221/4479/2529829305714aa07db8z.jpg

απλοποιημένο σχεδιάγραμμα ενος pitotstatic tube. Συνδυασμός δηλ. στατικής και δυναμικής πιέσεως.
http://img151.imageshack.us/img151/613/pitottubediagram.png

σωληνας pitot σε αεροσκαφος Cessna.
http://img208.imageshack.us/img208/2319/pitottube.jpg

pilot
24-11-10, 00:43

To A330 της Air France είχε ''πέσει'' σε τρομερή καταιγίδα με νέφη που έφταναν και πάνω από τα 50.000 πόδια! το είχαν χτυπήσει και κεραυνοί και είχε πολλαπλές βλάβες σε όλα τα computers του συστήματος ελέγχου πτήσης.

το σύστημα ACARS(Aircraft Communication Αdressing System) έστελνε στην βάση μηνύματα με την κατάσταση του αεροπλάνου..ήταν πάρα πολλές οι βλάβες και ο καιρός απίστευτα άσχημος..ΑΝ θυμάμαι καλά υπήρχε αρχικά κάποιο πρόβλημα με το ραντάρ καιρού και δυστυχώς δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την καταιγίδα..

Monsta
01-12-10, 11:06
Να και ένα πρόσφατο.

The co-pilot of an Air India Express 737 sent the jetliner into a terrifying 7,000-foot plunge in May when he accidentally hit the control column while adjusting his seat, investigators report.

According to the report from India’s Directorate General of Civil Aviation, the co-pilot panicked and was unable to execute the proper procedures as the jetliner dropped from 37,000 feet at a 26-degree angle. The plane and its 113 passengers were saved when the pilot, who’d gone on a bathroom break, used an emergency code to get into the locked cockpit, jumped back into his seat and grabbed the controls to bring the plummeting plane out of its dive.

The aircraft would have broken apart if the descent had continued, the aviation agency report said. The aircraft was not damaged and no one was injured, the report said.

After the pilot, 39, regained control of the plane, he told passengers, who were in the middle of a meal when the jet plunged, that the plane had “went through an air pocket and that is why there was a rapid descent,” according to the report.

The aviation agency report concluded that the 25-year-old co-pilot had not been trained in the specific scenario the jet encountered and “probably had no clue to tackle this kind of emergency.”

Neither the pilot nor co-pilot were named in the report.

The Air India Express flight was en route from Dubai to Pune, India, on May 25 when the incident occurred.

gnx
03-12-10, 12:16
Δεν ειναι flight deck, αλλα οποιος καταλάβει τι ειναι...δε κερδιζει τιποτα.

Ptboul
03-12-10, 12:34
Είσαι εσύ στον χώρο τον αποσκευών.. :hystericalbs1:

Nikos
03-12-10, 15:02
Δεν ειναι flight deck, αλλα οποιος καταλάβει τι ειναι...δε κερδιζει τιποτα.

τσουλιθρα που εχει ανοιξει στο χωρο των επιβατώνε.....

gnx
03-12-10, 15:29
Correct!

pilot
04-12-10, 18:50
:th_Laie_67-1: που την βρηκες αυτη την φωτο ρε θηριο? φανταζεστε τον πανικο μολις εσκασε??

gnx
04-12-10, 19:08
Τη φωτο την τραβηξε φιλος-επιβατης την Τεταρτη. Ευτυχως δεν ειχαν ξεκινησει ουτε taxiing.

pilot
04-12-10, 19:17
Τη φωτο την τραβηξε φιλος-επιβατης την Τεταρτη. Ευτυχως δεν ειχαν ξεκινησει ουτε taxiing.

μπορεις να πεις εταιρια/αεροσκαφος??

pilot
29-03-11, 20:22
Το λοιποοοοοοον... επανέρχομαι μετά από καιρό με 2 βιντεάκια.. Στο πρώτο κάνουμε δοκιμή στο σύστημα διαφυγής (τσουλήθρα) στο Avro RJ-100. Αυτό το τεστ περιλαμβάνει ''σκάσιμο'' της τσουλήθρας ώστε να διαπιστωθεί η καλή λειτουργία του μηχανισμού. Στην συνεχεία την βγάζουμε και την στέλνουμε σε ειδικό συνεργείο για ελέγχο και ''πακετάρισμα'' ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά. Στην θέση της βάζουμε καινούργια.

το βινΔεο: http://www.youtube.com/watch?v=0dOUq7-yRGg

στο δεύτερο(που χωρίζεται σε δυο μέρη) είναι ένας γ@ματος έλεγχος κατά το οποίο προσομοιώνουμε διάφορες βλάβες στα computer που ελέγχουν την λειτουργία των επιφανειών ελέγχου(πηδαλίων). Δηλαδή βγάζουμε εκτός κάποιο ή κάποια computer και τσεκάρουμε αν τα εναπομείναντα μπορούν να ελέγξουν επαρκώς το αεροσκάφος! Τα computer αυτά είναι: ELAC(Elevator Aileron Computer) υπάρχουν 2 και ελέγχουν τα πηδάλια ύψους-βάθους και τα πηδάλια κλήσεως. SEC(Spoiler Elevator Computer) εδώ έχουμε 3 και ελέγχουν ξανά τα πηδάλια ύψους-βάθους και τους καταστροφείς άντωσης(spoilers). FAC(Flight Augmentation Computer) 2 εδώ που βοηθούν στην σταθερότητα της πτήσης μέσω των trim και του αυτόματου πιλότου.
Το βίντεο το ''τραβάει'' η γυναίκα! Την παίρνω αραιά και που στην δουλειά να δει πως βγαίνει το ''νυχτοκάματο''!!! χαχαχαχαχαχα..

part 1: http://www.youtube.com/watch?v=_mdN2Ji2zPQ

το part 2 σε λιγο γιατι αργει λιγο thumb

enjoy!

panos90
29-03-11, 21:47
θελω και γω τσουληθρα... νιατα... :p

pilot
30-03-11, 01:02
και το part 2: http://www.youtube.com/watch?v=Qwj-xQfVlgc

nikos1400
30-03-11, 01:21
θελω και γω τσουληθρα... νιατα... :p

:shok:
δε νομιζω να θες τετοια τσουληθρα !

stratos
30-03-11, 01:50
Απίστευτο thread. Συγχαρητήρια σε όλους για την ενημέρωση που μας δίνουν μέσα απο ένα απο το καλήτερα threads του bmwfans.gr

Ερώτηση απο μένα: Εχουμε προσγείωση και touchdown. Τι γίνεται απο εκεί και πέρα? Τα φρένα δεν νομίζω οτι επαρκούν για την εποβράδινση του αεροσκάφους. Οπότε τι αλλο βοηθάει στην ελάττωση της ταχύτητας? Ακούμε τους κινητήρες να αλλάζουν ήχο. Σίγουρα είναι αδύνατο η εισαγωγή αέρα να γίνει εξαγωγή (σαν να προσπαθούμε να γιρήσουμε το μοτέρ του αυτοκινήτου ανάποδα). Εχω την εντήπωση οτι πτερύγια ενεργοποιούνται τα οποία συλλέγουν τα καυσαέρια απο πίσω και τα σπρώχνουν προς τα εμπρός για να έχουμε επιβράδινση. Είναι σωστό αυτό ή δεν γίνεται κάτι τέτοιο? Η απλά σταματά με τα φρένα?

nikos1400
30-03-11, 01:56
Δεν ξερω αν σταματανε 100% το αεροπλανο,
αλλα οταν στο διαδρομο λενε οτι ενα αεροσκαφος εχει "hot brakes" υπαρχει κινδυνος ! Μεχρι και εκρηξης

Γιωργο ?

atha
30-03-11, 02:28
nai einai to pio oraio thread edo mesa me apisteutes plirofories gia ta aeroplana pou oi perisoteroi autokinitakides trefoun apo sympatheia mexri agapi .
fysika kai emena mou aresei na xazeuo aeroplana ana apogeionontai kai na prosgeionontai.
bebaia einai to deutero meros (meta apo to piso kathisma mias hayabusa pou pigaine san treli) pou exo fobithei se oxima me kainitira esoterikis kausis (prosgeiosi sto alesund tis norvigias stin boreia thalassa me xionothyela (norvigiki kai oxi ellinikon kanalion) kai -15 mesa sti nyxta men ena avro .san karydotsouflo pigaine to kaymeno to aerolano .kamia 15 epibates eimastan mesa kai otan to geiose to mixanima o arxontas mou irthe na pao na tou filiso to xeri

pilot
30-03-11, 03:52
Απίστευτο thread. Συγχαρητήρια σε όλους για την ενημέρωση που μας δίνουν μέσα απο ένα απο το καλήτερα threads του bmwfans.gr

Ερώτηση απο μένα: Εχουμε προσγείωση και touchdown. Τι γίνεται απο εκεί και πέρα? Τα φρένα δεν νομίζω οτι επαρκούν για την εποβράδινση του αεροσκάφους. Οπότε τι αλλο βοηθάει στην ελάττωση της ταχύτητας? Ακούμε τους κινητήρες να αλλάζουν ήχο. Σίγουρα είναι αδύνατο η εισαγωγή αέρα να γίνει εξαγωγή (σαν να προσπαθούμε να γιρήσουμε το μοτέρ του αυτοκινήτου ανάποδα). Εχω την εντήπωση οτι πτερύγια ενεργοποιούνται τα οποία συλλέγουν τα καυσαέρια απο πίσω και τα σπρώχνουν προς τα εμπρός για να έχουμε επιβράδινση. Είναι σωστό αυτό ή δεν γίνεται κάτι τέτοιο? Η απλά σταματά με τα φρένα?
Βασικά εξαρτάται από το μήκος που έχει ο διάδρομος και το βάρος του αεροσκάφους κατά την προσγείωση. Συνήθως μόλις γίνει το touchdown όλα τα spoilers που βρίσκονται στην επάνω επιφάνεια της πτέρυγας ανοίγουν στην μεγίστη θέση ούτως ώστε αφενός να παράγουν οπισθέλκουσα και να λειτουργήσουν ως speed brakes, αφετέρου να ''καταστρέψουν'' την άντωση της πτέρυγας ούτως ώστε να έχουμε καλύτερο grip για τα φρένα. Αμέσως μετά τίθενται σε λειτουργία οι αναστροφείς ώσεως(thrust reversers) και οι κινητήρες σπουλάρουν έως το 60-70% ξανά, εξ ου και η αλλαγή στον θόρυβο. Οι αναστροφείς λοιπόν, όπως σωστά υπέθεσε ο Στράτος, εκτρέπουν μέσω ειδικών διατάξεων την ροή των καυσαερίων(σε παλαιότερους κινητήρες) είτε την ροή του ''κρύου'' ρεύματος αέρα που δημιουργεί ο εμπρόσθιος ανεμιστήρας(Fan). Σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί ο κινητήρας να λειτουργήσει γυρνώντας ανάποδα! Επίσης να αναφέρω ότι κάθε νέος τύπος αεροσκάφους για να πάρει άδεια τύπου(type certificate) πρέπει να μπορεί να σταματήσει σε περίπτωση αποτυχημένης απογείωσης(rejected take off) με το μέγιστο βάρος προσγείωσης χρησιμοποιώντας ΜΟΝΟ τα φρένα του και να παραμείνει για 5 λεπτά στον διάδρομο χωρίς να πάρει φωτιά..τα φρένα φυσικά θα πάρουν φωτιά αλλά ο σκοπός είναι να μην επεκταθεί έως ότου έρθουν τα πυροσβεστικά. Αυτά τα τεστ είναι εξαιρετικά εντυπωσιακά! Να και ένα παράδειγμα από τις δοκιμές του Boeing-777.

http://www.youtube.com/watch?v=wXpjBxD0Rhg

pilot
30-03-11, 04:08
http://www.youtube.com/watch?v=jMNIQeLIsf0

Εδώ βλέπουμε ένα αναστροφέα εν δράση! το κομμάτι που φαίνεται να πηγαίνει προς τα πίσω ονομάζετε translating sleeve και καθώς κινείται προς τα πίσω, ανοίγει απο την μέσα πλευρά του ''καπό'' τα ονομαζόμενα blocker doors τα οποία εκτρέπουν την ροή του ανεμιστήρα (cold air stream) προς τα εμπρός μέσω των cascade vanes, είναι αυτά τα καφετιά που φαίνονται μόλις ανοίξει ο αναστροφέας.

Εκτρέπεται μόνο η ροή του ανεμιστήρα διότι στους σύγχρονους turbofan κινητήρες αυτή η ροή είναι υπεύθυνη έως και για το 80% της παρεχομένης ώσης!

gant
30-03-11, 09:38
Μπράβο Γιώργο. Μαθαίνουμε, όσοι είμαστε άσχετοι, βασικά και ενδιαφέροντα πράγματα.

individual
30-03-11, 15:16
οτι και να σου πω φιλε γιωργο,θα ειναι πολυ λιγο!!!!
πραγματικα καταευχαρηστηθηκα ολη την περιγραφη σου μαζι με τα σχολια,φυσικα.
εχω πεταξει απειρες φορες,απο παρα πολυ μικρος και ειχα την τυχη να μπω στο πηλοτηριο εν πτηση με συνοδεια φυσικα αεροσυνοδου,καπου στο 1980,αν θυμαμαι καλα.....
τοτε που ολα ηταν πιο απλα....ειμουν περιπου 6-7 χρονων....
δεν εχει φυγει απο το μυαλο μου,ακομα και σημερα.....
μπορει να μην θυμαμαι τι εφαγα εχθες.....αλλα αυτο το θυμαμαι!!!!
και κατι ακομα πολυ σημαντικο,για εμενα τουλαχιστον.....
οταν βλεπουμε τετοια βιντεο με την σχολαστικοτατη συντηρηση ενος αεροπλανου, πιστευω οτι και οι πιο δυσπιστοι που φοβουντε να ταξιδεψουν.......
θα αρχισουν να το σκεφτοντε!!!!!
και παλι σε ευχαριστουμε που το μοιραζεσαι ολο αυτο μαζι μας!!!!

stratos
30-03-11, 17:29
Πολύ ωραία. Ευχαριστώ Γιώργο για την απάντηση σου και πιο πολύ που αφιερώνεις τόσο χρόνο για να μας τα εξηγήσεις με λεπτομέρεια !!!!

pilot
30-03-11, 21:09
Πολύ ωραία. Ευχαριστώ Γιώργο για την απάντηση σου και πιο πολύ που αφιερώνεις τόσο χρόνο για να μας τα εξηγήσεις με λεπτομέρεια !!!!

ευχαριστώ παιδιά..το να εξηγώ πράγματα για τ'αεροπλάνα είναι κάτι που το απολαμβάνω πολύ! Ετοιμάζω εκτενές αφιέρωμα στους κινητήρες Jet..stay tuned.thumb

Monsta
30-03-11, 21:23
.τα φρένα φυσικά θα πάρουν φωτιά αλλά ο σκοπός είναι να μην επεκταθεί έως ότου έρθουν τα πυροσβεστικά. Αυτά τα τεστ είναι εξαιρετικά εντυπωσιακά! Να και ένα παράδειγμα από τις δοκιμές του Boeing-777.

Φοβερό Γιώργο!!!!!

χμμμ ακριβούτσικα τα....ζαντολάστιχα για το 777 εε?? :original:

stratos
30-03-11, 22:16
ευχαριστώ παιδιά..το να εξηγώ πράγματα για τ'αεροπλάνα είναι κάτι που το απολαμβάνω πολύ! Ετοιμάζω εκτενές αφιέρωμα στους κινητήρες Jet..stay tuned.thumb

Μεσα για τις μηχανές jet. Μπορώ να βοηθήσω λίγο μέσα απο το project μου http://ucy-compsci.org/applications/undergraduate_projects/gas_jet_engine

pilot
30-03-11, 22:23
Μεσα για τις μηχανές jet. Μπορώ να βοηθήσω λίγο μέσα απο το project μου http://ucy-compsci.org/applications/undergraduate_projects/gas_jet_engine

καλά τα 'πες! thumb

pilot
30-03-11, 22:23
Φοβερό Γιώργο!!!!!

χμμμ ακριβούτσικα τα....ζαντολάστιχα για το 777 εε?? :original:

ε όσο να πει κανείς! :th_Laie_67-1:

z3 2.2
30-03-11, 22:34
Γιωργο...δεν εχω λογια!
Ευχαριστουμε για την ολη ενημερωση.
Περιμενουμε καινουρια βιντεακια!!!!

Μπορεις να πεταξεις ενα αεροπλανο αραγε?
Μη γελατε εσεις οι αλλοι.....ειναι μια απορια μου...να μην την πω???

dblade
30-03-11, 23:47
Ωραιο θεμα και ενδιαφερων κανω παρομοιο μαθημα αεριοστροβιλους και τρωω με το κουταλι brayton-rankine και εχω και εργασια πανω στους turbojet.
Oτι αποριες εχω δεν πειραζει αν ρωτησω τον γνωστη λιγακι? :thumbsup: :thumbsup:

pilot
31-03-11, 02:44
Γιωργο...δεν εχω λογια!
Ευχαριστουμε για την ολη ενημερωση.
Περιμενουμε καινουρια βιντεακια!!!!

Μπορεις να πεταξεις ενα αεροπλανο αραγε?
Μη γελατε εσεις οι αλλοι.....ειναι μια απορια μου...να μην την πω???

Κοίτα, δεν είμαι πιλότος(ακόμα) αλλά όταν δούλευα στην αερολέσχη Θεσ/νικης εχω πετάξει πάρα πολλές φορές σε πτήσεις δοκιμών(μετά απο συντήρηση) και πολλές φορές σε πτήσεις πυρασφάλειας, έχω κάνει αρκετές αποπροσγειώσεις και γενικά πετούσα κανονικά. Όλα αυτά με Cessna βέβαια, είναι πολύ εύκολο.
Επίσης όταν δούλευα σε εταιρεία με ελικόπτερα πετούσαμε πάρα πολύ συχνά για διάφορες δουλειές όπως ξενάγηση, μεταφορά, βιντεοσκοπήσεις κλπ.. Θυμάμαι πετούσαμε συχνά Θεσ/νικη-Μύκονο και ο Κυβερνήτης μου το ''έδινε'' και το πετούσα καθ'ολη την διάρκεια της πτήσης! Το ελικόπτερο είναι εξαιρετικά δύσκολο και απαιτητικό στην πτήση αλλά είναι εξίσου και μαγευτικό!
Συνολικά έχω σχεδόν 200 ώρες πτήσης,off the record ώμος..

Ξέρω πως πετάει ένα αεροπλάνο, ξέρω γιατί πετάει, όλα τα όργανα και κάθε διακόπτη στο πιλοτήριο, ξέρω όλη την ορολογία των επικοινωνιών και αρκετά πράγματα απο αεροναυτιλία οπότε θα τολμούσα να πω πως ΑΝ για παράδειγμα γινόταν κάτι όπως βλέπουμε στις ταινίες οτι και καλά πεθαίνουν οι πιλότοι ε.. πιστεύω πως θα τα κατάφερνα αρκετά καλά..

Έχω σκοπό μόλις ξεμπερδέψω με κάποιες βασικές εκπαιδεύσεις που απαιτούν πολυ διάβασμα, να ξεκινήσω και για το πτυχίο του πιλότου και να πάρω και του εκπαιδευτή ώστε στον ελεύθερο χρόνο μου να μαθαίνω στους άλλους να πετάνε!thumb

Να και μια φώτο από τα ωραία χρόνια!

http://img839.imageshack.us/img839/4783/008ge.th.jpg (http://img839.imageshack.us/i/008ge.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

pilot
31-03-11, 02:46
Ωραιο θεμα και ενδιαφερων κανω παρομοιο μαθημα αεριοστροβιλους και τρωω με το κουταλι brayton-rankine και εχω και εργασια πανω στους turbojet.
Oτι αποριες εχω δεν πειραζει αν ρωτησω τον γνωστη λιγακι? :thumbsup: :thumbsup:

εννοείτε φίλε, όπως μπορώ να βοηθήσω..τί σπουδάζεις?

dblade
31-03-11, 04:22
Mηχανολογος μηχανικος τ.ε , το μαθημα και ειδικα αυτος που το κανει εχει παρα πολλες γνωσεις εχει γραψει και το βιβλιο που διαβαζουμε και πασχιζει να μαθουμε κατι απο ολα αυτα και οχι να παρουμε 5 και να φυγουμε.
Μας ελεγε πως περνουν μπροστα με βοηθητικη μηχανη σαν μιζα ενα πραγμα οτι ειναι σχεδιασμενοι για να δουλευουν 100% με σταθερη ισχυ και κατω απο το 60% μπορει και να σβησουν και γενικα η τεχνολογια του αεριοστροβιλου μπορει να χρησιμοποιηθει σε εργοστασια με τεραστια οφελει στην ελλαδα μονο 3 χρησιμοποιουν και το ενα ειναι στο λαυριο.
Απλως για την θερμοκρασια ΤΕΤ μετα την εκτονοση στον στροβιλο γυρναει μερος παλι στον συμπιεστη η το καυσαεριο αποριπτεται ολο?

z3 2.2
31-03-11, 09:50
Ξέρω πως πετάει ένα αεροπλάνο, ξέρω γιατί πετάει, όλα τα όργανα και κάθε διακόπτη στο πιλοτήριο, ξέρω όλη την ορολογία των επικοινωνιών και αρκετά πράγματα απο αεροναυτιλία οπότε θα τολμούσα να πω πως ΑΝ για παράδειγμα γινόταν κάτι όπως βλέπουμε στις ταινίες οτι και καλά πεθαίνουν οι πιλότοι ε.. πιστεύω πως θα τα κατάφερνα αρκετά καλά..

Χαχα εκει ηθελα να καταληξεις!
Μπραβο σου και παλι μπραβο!
Μοιραζε τεχνη Γιωργη και μεις θα διαβαζουμε σα καλα παιδακια!!!:thumbsup:

pilot
31-03-11, 20:34
Mηχανολογος μηχανικος τ.ε , το μαθημα και ειδικα αυτος που το κανει εχει παρα πολλες γνωσεις εχει γραψει και το βιβλιο που διαβαζουμε και πασχιζει να μαθουμε κατι απο ολα αυτα και οχι να παρουμε 5 και να φυγουμε.
Μας ελεγε πως περνουν μπροστα με βοηθητικη μηχανη σαν μιζα ενα πραγμα οτι ειναι σχεδιασμενοι για να δουλευουν 100% με σταθερη ισχυ και κατω απο το 60% μπορει και να σβησουν και γενικα η τεχνολογια του αεριοστροβιλου μπορει να χρησιμοποιηθει σε εργοστασια με τεραστια οφελει στην ελλαδα μονο 3 χρησιμοποιουν και το ενα ειναι στο λαυριο.
Απλως για την θερμοκρασια ΤΕΤ μετα την εκτονοση στον στροβιλο γυρναει μερος παλι στον συμπιεστη η το καυσαεριο αποριπτεται ολο?

προφανώς εννοείς την Turbine Exhaust Temperature(δεν ξέρω αν χρησιμοποιείτε άλλη ορολογία). Μετά τον θάλαμο καύσης τα καυσαέρια ου εκτονώνονται και φτάνουν υπερηχητικές ταχύτητες προσκρούουν στα πτερύγια του στροβίλου, η ενέργεια τους χρησιμοποιείτε για την κίνηση του συμπιεστή και του Fan αν πρόκειται για turbofan κινητήρα, την κίνηση μιας προπέλας αν είναι turboprop, την κίνηση ενός στροφείου ελικοπτέρου στην περίπτωση των turboshaft ή ότι άλλο θέλουμε! Κατόπιν τα καυσαέρια επιταχύνονται από το exhaust nozzle ώστε να δώσουν και προωθητική ισχυ. Τώρα όσον αφορά την θερμοκρασία αυτή αποβάλλεται από την εξαγωγή, δεν γυρνάει πίσω στον συμπιεστή.

Εδώ να πω κάτι. Ότι γράφω μου αρέσει να το γράφω εγω προσωπικά, μπορεί να διαβάσω κατι που δεν θυμάμαι ή να το δω στο νετ ή να πάρω φώτο από το νετ αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μου αρέσει να κάνω απλά ενα copy-paste, το θεωρώ άκυρο και... ψυχρό.thumb
Τα υπόλοιπα για μίζες, μπουζί κλπ ενδιαφέροντα θα τα πούμε παρακάτω!

Monsta
31-03-11, 21:01
Άλλο ένα brake test

http://www.youtube.com/watch?v=m1dv_y_3EK0

pilot
31-03-11, 21:04
από Α380.. φοβερό. Τα ποσά ενέργειας που μετατρέπονται σε θερμότητα είναι πραγματικά τεράστια!!

manos///3
31-03-11, 21:14
Κωστα κανε μια περιγραφη για πως δουλευει ενας κινητηρας αεροσκαφους...βαλε και κανα σχεδιαγραμμα-εικονα..

nikos1400
31-03-11, 21:19
από Α380.. φοβερό. Τα ποσά ενέργειας που μετατρέπονται σε θερμότητα είναι πραγματικά τεράστια!!

θα πω κατι χαζο αλλα ....οικολογικο.

φανταστειτε να μπορουσε να "αποθηκευτει" η ενεργεια αυτη απο το φρεναρισμα μονο του αεροσκαφους.

οπως, λεει, τα υβριδικα αυτοκινητα ενα πραμα.

Monsta
31-03-11, 21:20
Κωστα κανε μια περιγραφη για πως δουλευει ενας κινητηρας αεροσκαφους...βαλε και κανα σχεδιαγραμμα-εικονα..

Μάλλον το Γιώργο εννοείς Μάνο :original:

http://www.youtube.com/watch?v=_jfXX7qppbc&feature=player_embedded

manos///3
31-03-11, 21:25
Μάλλον το Γιώργο εννοείς Μάνο :original:

Nαι..μπερδευτικα!

pilot
31-03-11, 21:44

Μάνο όπως είπα παραπάνω ήδη ετοιμάζω εκτενές αφιέρωμα! Με σχέδια φωτογραφίες και τα πάντα!thumb

Monsta
07-05-11, 22:56
Ένα UP στο πολύ ενδιαφέρον θέμα του Γιώργου.

Οι φωτό τραβήχτηκε με τηλεσκόπιο 3000 mm focal length. Το αεροπλάνο ήταν 15-20 χλμ μακριά.

http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/photos/1/4/4/1526441.jpg

pilot
08-05-11, 20:56
φοβερή φωτο!! Στο airliners.net υπάρχουν απίστευτες φωτο απο όλα τα αεροσκάφη.. νομίζω υπάρχουν πάνω απο 1,5 μυριο φωτογραφίες στο database τους.thumb

pilot
18-12-11, 19:50
Κύριοι.. επανέρχομαι μετά από πολύ καιρό μιας και είχα την γυναίκα χθες στην δουλειά.. βέβαια όποτε έρχεται δεν έχουμε πολύ και σοβαρή δουλειά(μήπως να την έπαιρνα συχνότερα? χαχαχαχα) αλλά τέλος πάντων..
Είχαμε ένα προβληματάκι κατά την άφιξη ενός α/φους, στο touchdown τους έβγαλε μήνυμα ''No 4 brake released'' που σημαίνει πως το antiskid(ABS) δεν είχε ένδειξη ταχύτητας του τροχού Νο.4 και για λόγους ασφαλείας, επειδή χωρίς την ένδειξη αυτή δεν μπορεί να ''δουλέψει'' αποτελεσματικά το ABS, ελευθέρωσε τελείως το φρένο του συγκεκριμένου τροχού..
Έπρεπε λοιπόν να βγάλουμε την μονάδα του antiskid και να ελέγξουμε την φύσα που παίρνει τα στοιχεία από το tachometer. Όπως αποδείχθηκε ήταν κάτι μεμονωμένο και με λίγο καθάρισμα με Contact Cleaner το πρόβλημα διορθώθηκε.:thumbsup:

Part 1:
http://www.youtube.com/watch?v=RQ3a41qBha4&feature=youtu.be

Part 2:
http://www.youtube.com/watch?v=rkh1vFdx5Qk&feature=youtu.be

Βέβαια η κυρία πάγωσε μετά και λούφαξε στο αυτοκίνητο οπότε δεν έχουμε το instalation του μηχανισμού! :th_Laie_67-1:

pilot
18-12-11, 19:57
στο 3:22 του part 2 μπορείτε να ακούσετε την ηλεκτρική αντλία του ''κίτρινου'' υδραυλικού συστήματος που μέσω του Power Transfer Unit(PTU) πρεσάρει και το ''πράσινο'' σύστημα..Το PTU είναι αυτό που ακούγεται σαν γάβγισμα κάθε 2-3 δεύτερα..thumb

Monsta
18-12-11, 20:35
Έπρεπε να φωνάξεις τον Γιάννη. Θα σου πέταγε όλο το αεροσκάφος πάνω σε τάκους και θα έβγαζε και τους τροχούς στο άψε σβήσε.

Μετά θα έχωνες τον Στεφ μαζί με τον αρχάριο -πλην σούπερ ορεξάτο- Φάνη για να αναλάβουν το detailing από μέσα προς τα έξω.

Thomelef
18-12-11, 21:09
έτσι...θα γυαλίζανε τα μουαγιέ μέχρι τώρα...:th_Laie_67-1:

pilot
29-12-11, 17:57
Επανέρχομαι παίδες με νέο βιντεάκι από χθες το βράδυ. Το ''πακετάκι'' που μου δώσανε για τις δουλειές που έπρεπε να κάνω στο A321 έγραφε και ''HPC STATOR VANES MECH LUB'' το οποίο σημαίνει πως θα έπρεπε να ανοίξω και τις ριβέρσες(thrust reverser) της μηχανής οπότε θα είχαμε πρόσβαση στον κινητήρα αυτόν καθεαυτόν, ααα να μια ευκαιρία για μια μικρή ξενάγηση!
Πριν αρχίσω την δουλειά λοιπόν, είπα να σας πω κάνα δυο πραγματάκια.. βέβαια η ποιότητα του βίντεο δεν είναι και η καλύτερη, λίγο το βράδυ, λίγο το κινητό.. αλλά τέλος πάντων..

Να πω και δυο λογάκια για την εργασία..ο κινητήρας αποτελείτε από δυο συμπιεστές(compressors) έναν χαμηλής πίεσης LPC: Low Pressure Compressor και έναν υψηλής HPC: High Pressure Compressor. Κάθε ένας από αυτούς αποτελείται από σειρές πτερυγίων οι οποίες ονομάζονται ''βαθμίδες''. Μια σειρά κινητών και μια σειρά σταθερών πτερυγίων κάνουν 1 βαθμίδα. Ο χαμηλής έχει 5 βαθμίδες(μια βαθμίδα το Fan και 4 βαθμίδες το booster stage) και ο υψηλής 10 βαθμίδες.
Για να μπορέσουμε να διατηρήσουμε ομαλή ροή του αέρα κατά μήκος του κινητήρα,ο κατασκευαστής έχει εφοδιάσει τον κινητήρα με διάφορα εξαρτήματα που σκοπό έχουν να βοηθήσουν και να εξομαλύνουν την ροή. Ένα από αυτά είναι και τα VSV: Variable Stator Vanes που έπρεπε να λιπάνω.
Αυτά είναι 3 σειρές σταθερών πτερυγίων(είναι μέρος του στάτορα δηλαδή) στις βαθμίδες 3,4 και 5 του HPC. Αυτά μπορούν να αλλάξουν το ''βήμα'' τους, την γωνία τους δηλαδή, ως προς την ροή του αέρα ώστε να βοηθήσουν τον κινητήρα σε διάφορες φάσεις της πτήσης..Τον μηχανισμό τους, λοιπόν, τον λιπάνουμε με ειδικό σπρέι ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Έκανα ένα λαθάκι στο 05:07 του βίντεο.. Λέω πως το εξάρτημα είναι το φίλτρο λαδιού του IDG ενώ είναι το ψυγείο λαδιού! Το IDG(η γεννήτρια δηλαδή) έχει 2 φίλτρα λαδιού δεξιά και αριστερά της.

Enjoy!

http://www.youtube.com/watch?v=PP70jdOAX70&feature=youtu.be

fanisk
29-12-11, 18:20
Πωω ρε Γιωργο γαμω τις δουλειες κανεις.. μπραβο για τις γνωσεις σου και τον κοπο/θυσιες να μαθεις ολα αυτα. Βαριεσαι ποτε εκει περα? :hystericalbs1:

Μιχάλης
29-12-11, 19:15
πολλά μπράβο!! πάρε και ένα like...

pilot
29-12-11, 22:40
Πωω ρε Γιωργο γαμω τις δουλειες κανεις.. μπραβο για τις γνωσεις σου και τον κοπο/θυσιες να μαθεις ολα αυτα. Βαριεσαι ποτε εκει περα? :hystericalbs1:

ναι.. τώρα που πρέπει να πάω ενώ οι άλλοι ''χτυπιούνται'' στο GT5!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

z3 2.2
29-12-11, 22:45
Γιωργο ζουμε τα βιντεο να δουμε!!!
Ευχαριστουμε

gant
29-12-11, 23:37
Μπράβο ρε Γιώργη. Πήρες και μιά πρωτιά στο GT απ τον ψηλό, τώρα θα πας πιό άνετος στην δουλειά. Καλή βάρδια.

pilot
28-06-12, 16:59

Επαναφέρω το θέμα μιας και σήμερα το πρωί στην δουλειά έβλεπα το ''Mayday'' και έχουν κάνει επεισόδιο για το συγκεκριμένο περιστατικό!

http://www.youtube.com/watch?v=jzlDvPLOTM8&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=TP8hiGBoG2U&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=jW1ceOG6T2w&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=RKuNKVm9e-I&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=X8SZq7q7BFY&feature=relmfu

Monsta
28-06-12, 22:20
......σήμερα το πρωί στην δουλειά έβλεπα το ''Mayday'' και έχουν κάνει επεισόδιο για το συγκεκριμένο περιστατικό!

Πως λέγεται το όνομα του διευθυντή σου είπαμε Γιώργο ????

:hystericalbs1:

:hystericalbs1:

pilot
28-06-12, 22:30
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

είδες ρε τι παλιόπαιδο που είμαι?

pilot
07-10-12, 04:46
Καιρο ειχα να το ανανεωσω αυτο το θρεντ..πριν απο λιγο αλλαξαμε ενα μπουζι στην Νο.1 μηχανη ενος Α320..τραβηξα βιντεο την ωρα που ο συναδελφος εκανε το ignition test απο το πιλοτηριο. Ακουγεται καθαρα ο σπινθηρας των 40.000 βολτ! Αυριο θα το ανεβασω..

pilot
07-10-12, 15:09
Ορίστε και τα βίντεο..:thanks:

http://www.youtube.com/watch?v=0p2-7UwUW5E&feature=youtu.be

Και ένα bonus..:th_Laie_67-1:

http://www.youtube.com/watch?v=ybm2tzcAs-E&feature=youtu.be

apostoles46
07-10-12, 15:18
Ωραία πράγματα!Ρε συ Γιώργο το deoiler σε αυτό το πράγμα τι κανει;

Sent from my iPhone using Tapatalk

pilot
07-10-12, 15:25
Ο κινητήρας χρησιμοποιεί το λάδι ώστε να λιπάνει τα 5 bearings που κρατάνε τον άξονα. Οι θαλάμοι από τα bearings στεγανοποιούνται με πεπιεσμένο αέρα που έρχεται από τον συμπιεστή. Έτσι υπάρχει πολύ λιγότερη κατανάλωση λαδιού σε σχέση με έναν κινητήρα CFM-56 για παράδειγμα.. κάποια ποσότητα όμως από αυτόν τον αέρα μπαίνει και στο λάδι, οπότε όταν οι 6 scavenge pumps, οι αντλίες
επιστροφής τραβούν το λάδι πίσω στην δεξαμενή, το περνάνε από το deoiler ώστε να αφαιρεθεί ο αέρας ο οποίος εκτονώνεται στην ατμόσφαιρα..thumb

pilot
08-10-12, 00:48
Ειμαι στην δουλεια και εχω και την γυναικα μαζι! Θα τραβηξουμε κανα καλο βιντεακι και θα ανεβασω αυριο..:thumbsup:

pilot
08-10-12, 17:57
Το λοιπόν.. είχαμε βρει τις προάλες σε ένα Α319 μια μικρή διαρροή υδραυλικού απο τη βαλβίδα αποστράγγισης(drain valve) της δεξαμενής του πράσινου συστήματος(Green Hyd. System) η οποία βρίσκεται στον χώρο που μαζεύονται τα σκέλη του κυρίως συστήματος προσγείωσης. Χθες ήρθε το ανταλλακτικό και έπρεπε να το αλλάξουμε.
Κάναμε πρώτα αποστράγγιση της δεξαμενής απο το υδραυλικό υγρό(22 λίτρα) και αφού αλλάξαμε την βαλβίδα, ξαναγεμίσαμε το σύστημα και κατόπιν δουλέψαμε όλες τις ηλεκτρικές αντλίες και των 3 συστημάτων παράλληλα με την λειτουργία όλων των επιφανειών ελέγχου. Τέλος κάναμε ένα dry motoring στην αριστερή μηχανή(Νο.1) ώστε να δουλέψει η μηχανική αντλία(EDP-Engine Driven Pump) η οποία είναι υπεύθυνη για το πράσινο σύστημα. Στην δεξια μηχανή βρίσκεται η EDP του κίτρινου συστήματος.

Enjoy!

http://www.youtube.com/watch?v=oq_n1rxs2nA&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=ayXy9UhaTNM&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=tqGLikywet0&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=cCXSe45wpBs&feature=youtu.be

nikos valvetronic
09-10-12, 02:46
Γιώργο μπράβο ρε φίλε,κάνεις μια δουλειά εξαιρετικά υπεύθηνη και σοβαρή.
Βγάζω το καπέλο σε σένα και στους συναδέλφους σου για το keep up and safe που προσπαθείτε.Κάνω πάνω από 25 πτήσεις τον χρόνο και όμως κάθε φορά παρατηρώ,αφουγκράζομαι,αισθάνομαι το αεροσκάφος και όταν τελικά πατάει
κάτω λέω μέσα μου μπράβο στο πλήρωμα και τους μηχανικούς ακόμα μια φορά.

aristent
09-10-12, 10:07
Γιωργο,ο Κυβερνητης εχει αυτες τις γνωσεις που εχετε εσεις???....δηλαδη εννοω, μπορει να καταλαβει τι σημαινουν ολες αυτες τις ενδειξεις?

...στον αντιποδα,εσυ μπορεις να οδηγησεις το αεροσκαφος?

Kostas_1
09-10-12, 10:13
Οχι Αρη. Ο κυβερνητης μπορει να δει μονο τυχον ενδειξεις στα οργανα, εκτος κι αν είτε εχει σπουδασει και εργαστει πριν σαν μηχανικός -εχει ασχοληθει.

Αντιστοιχα και για τους μηχανικούς. Για να χειριστουν αεροσκαφος θα πρεπει να εχουν τις απαραιτητες γνωσεις - εκπαιδευση και να την διατηρουν με ενα ελαχιστο αριθμο πτησεων το μηνα - διαφορετικός ανα τυπο κλπ κλπ

nikos1400
10-10-12, 01:25
Γιωργο, οι περισσοτερες εργασιες συντηρησης γινονται τις βραδινες ωρες για προφανεις λογους ???

pilot
12-10-12, 06:50
Γιωργο,ο Κυβερνητης εχει αυτες τις γνωσεις που εχετε εσεις???....δηλαδη εννοω, μπορει να καταλαβει τι σημαινουν ολες αυτες τις ενδειξεις?

...στον αντιποδα,εσυ μπορεις να οδηγησεις το αεροσκαφος?

Όπως τα λέει ο Κώστας Αρη.. Βέβαια εμείς ξέρουμε τι σημαίνουν και τι κάνουν όλα τα όργανα στο πιλοτήριο, επίσης ξέρουμε πως και γιατί πετάει ένα αεροσκάφος αλλά δεν μπορούμε φυσικά να το πετάξουμε όπως οι χειριστές.. Ειδικά αυτού του είδους τα αεροσκάφη απαιτούν πολύ εκπαίδευση όχι τόσο στον καθεαυτού χειρισμό, αλλά στα συστήματα του auto flight και του fly-by-wire..Τα αεροσκάφη αυτά, υπό νορμάλ συνθήκες, προγραμματίζονται στο έδαφος, όλο το σχέδιο πτήσης και όλες οι απαραίτητες πληροφορίες και μετά την απογείωση το αεροπλάνο το πετάει ο αυτόματος πιλότος. Αυτός ο προγραμματισμός και ο χειρισμός των συστημάτων απαιτούν πολύ και ειδική εκπαίδευση..
Οκ όταν είχαν πάει για παράδειγμα πριν λίγους μήνες 2 συνάδελφοι στην Γερμανία στον εξομοιωτή για να εκπαιδευτούν σε full power δοκιμές κινητήρα, είχαν κάνει και από-προσγειώσεις με μεγάλη μάλιστα επιτυχία, αλλά το real thing είναι πολύ διαφορετικό!
Και εγώ έχω αρκετές ώρες απο όταν δούλευα στην Αερολέσχη και στην Ιντερσαλόνικα με τα ελικόπτερα αλλά άλλο το ένα άλλο το άλλο..thumb

pilot
12-10-12, 06:56
Γιωργο, οι περισσοτερες εργασιες συντηρησης γινονται τις βραδινες ωρες για προφανεις λογους ???

Οι συντήρηση γίνεται όταν δεν πετάει το αεροπλάνο! Στην δικιά μας εταιρεία δεν έχουμε βραδινές πτήσεις(εκτός ίσως απο ελάχιστες που έρχονται από το εξωτερικό) οπότε και η συντήρηση γίνεται το βράδυ..η προγραμματισμένη φυσικά γιατί οι βλάβες πρέπει να διορθώνονται άμεσα, εκτός βέβαια και αν επιτρέπεται να πετάξει το αεροσκάφος για κάποιο χρονικό διάστημα(αυτό είναι άλλη συζήτηση βεβαια).
Υπάρχουν όμως και εταιρίες, όπως οι cargo για παράδειγμα, που τα αεροσκάφη πετούν όλη την νύχτα και οι συντήρηση γίνεται την ημέρα.thumb

Nikos!
12-10-12, 09:15
Μπράβο pilot! Απίστευτα τα βίντεό σου.

Νομίζω θα σας αρέσει κι αυτό...

http://www.youtube.com/watch?v=cTTiHi-0p7A

pilot
13-12-12, 21:43
το λοιπόν..μιας και σήμερα βρέθηκα στο υπόστεγο της εταιρείας και για τον επόμενο μήνα θα κατεβαίνω συνέχεια για να συμμετάσχω στα C-check(βαριά συντήρηση) που περνάνε τα αεροσκάφη, τράβηξα και δυο βιντεάκια απο ένα τεστ που κάναμε στο ριναίο σκέλος(Nose Landing Gear, NLG).

Μετά απο ελέγχο βρέθηκαν κάποια ''κενά'' σε κάποιους συνδέσμους(torque link) οπότε τοποθετήθηκαν καινούργια spacers και έπρεπε να γίνουν κάποιοι κύκλοι λειτουργίας πάνω-κάτω στο σκέλος.
Η μύτη του αεροπλάνου σηκώθηκε με γρύλο στον αέρα ώστε να δουλέψει το σκέλος.

http://www.youtube.com/watch?v=MrH3-RH2hIM&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=2_qPXv3nFK8&feature=youtu.be

Κανονικά όταν το σκέλος ''κλειδώνει'' είτε σε θέση πάνω είτε κάτω, οι πόρτες θα πρέπει να κλείνουν. Στο τεστ αυτό όμως, τα σκέλη του κυρίως συστήματος ήταν κανονικά κάτω διότι είχαμε σηκώσει το αεροπλάνο μόνο απο μπροστά, υπήρχε έτσι κάποια ''διαφωνία'' στα δεδομένα που έπαιρναν οι υπολογιστές και έτσι άφηναν τις πόρτες κάτω.
Φυσικά υπάρχει τρόπος ώστε να ''ξεγελαστούν'' και να θεωρούν το αεροπλάνο σε flight mode αλλά δεν χρειάστηκε να κάνουμε κάτι τέτοιο.

Είναι ευκαιρία τώρα σε τόσο εκτεταμένη συντήρηση να δούμε αρκετά πράγματα που δεν τα βλέπει κανείς κάθε μέρα!
I'll stay in touch! thumb

pilot
13-12-12, 21:48
και μερικές φωτό:

http://img96.imageshack.us/img96/4783/dsc00268un.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/96/dsc00268un.jpg/)

http://img189.imageshack.us/img189/1857/dsc00269xx.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/189/dsc00269xx.jpg/)

http://img545.imageshack.us/img545/681/dsc00271ca.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/545/dsc00271ca.jpg/)

http://img534.imageshack.us/img534/9900/dsc00272ho.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/534/dsc00272ho.jpg/)

http://img855.imageshack.us/img855/7264/dsc00273hw.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/855/dsc00273hw.jpg/)

Tsik.D.
13-12-12, 22:13
συγχαρητηρια, κανεις μια καταπληκτικη δουλεια που πολλοι θα την ειχαν σαν ονειρο παρ'ολο που ειναι απιστευτα υπευθυνη και δυσκολη πιστευω.. ευχαριστω για αυτη την εμπειρια που μου προσφερες !!

Kostas_1
13-12-12, 22:25
το λοιπόν..μιας και σήμερα βρέθηκα στο υπόστεγο της εταιρείας και για τον επόμενο μήνα θα κατεβαίνω συνέχεια για να συμμετάσχω στα C-check(βαριά συντήρηση) που περνάνε τα αεροσκάφη, τράβηξα και δυο βιντεάκια απο ένα τεστ που κάναμε στο ριναίο σκέλος(Nose Landing Gear, NLG).

Μετά απο ελέγχο βρέθηκαν κάποια ''κενά'' σε κάποιους συνδέσμους(torque link) οπότε τοποθετήθηκαν καινούργια spacers και έπρεπε να γίνουν κάποιοι κύκλοι λειτουργίας πάνω-κάτω στο σκέλος.
Η μύτη του αεροπλάνου σηκώθηκε με γρύλο στον αέρα ώστε να δουλέψει το σκέλος.

...
Κανονικά όταν το σκέλος ''κλειδώνει'' είτε σε θέση πάνω είτε κάτω, οι πόρτες θα πρέπει να κλείνουν. Στο τεστ αυτό όμως, τα σκέλη του κυρίως συστήματος ήταν κανονικά κάτω διότι είχαμε σηκώσει το αεροπλάνο μόνο απο μπροστά, υπήρχε έτσι κάποια ''διαφωνία'' στα δεδομένα που έπαιρναν οι υπολογιστές και έτσι άφηναν τις πόρτες κάτω.
Φυσικά υπάρχει τρόπος ώστε να ''ξεγελαστούν'' και να θεωρούν το αεροπλάνο σε flight mode αλλά δεν χρειάστηκε να κάνουμε κάτι τέτοιο.

Είναι ευκαιρία τώρα σε τόσο εκτεταμένη συντήρηση να δούμε αρκετά πράγματα που δεν τα βλέπει κανείς κάθε μέρα!
I'll stay in touch! thumb

Ωρε συ τι μου θυμιζεις τωρα!!!!

Και καθως διαβαζα, λεω μεσα μου καλα γιατι δεν χρησιμοποιησαν το "flight mode bypass", μεχρι που ειδα πιο μετα!!!!

Ωραιος ρε φιλε, ωραιος.

pilot
13-12-12, 22:43
νταξ μωρέ... άστο εκεί να βγάλει κάνα κατεβατό στο ECAM! :th_Laie_67-1:

Kostas_1
13-12-12, 23:11
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

pilot
14-12-12, 19:48
Σήμερα τελειώσαμε το check με το High Power assurance test των κινητήρων. Το αεροπλάνο ρυμουλκήθηκε σε σημείο κατάλληλο και έγινε δοκιμή κινητήρων σε υψηλή ισχύ..

http://www.youtube.com/watch?v=XpxqHAk4l5E&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=RkKyjx7qIvs&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=EIOJF2lR7Vw&feature=youtu.be

άντε απο Δευτέρα πάλι..:original:

pilot
27-12-12, 15:31
Παραμονή Χριστουγέννων στην Τεχνική Βάση σε έναν ''αγώνα δρόμου'' ώστε να είναι έτοιμο το εργαλείο για να μην δουλεύουμε ανήμερα.

http://img141.imageshack.us/img141/4306/60927942.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/141/60927942.jpg/)

http://img33.imageshack.us/img33/9773/87127444.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/33/87127444.jpg/)

Με έναν απο τους βοηθούς μου συνδέουμε παροχή πεπιεσμένου αέρα σε μια πνευματική βαλβίδα(Overpressure Valve) ώστε να δούμε αν λειτουργεί σωστά.

http://img38.imageshack.us/img38/1133/42231094.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/38/42231094.jpg/)

Με τον άλλο βοηθό μου μετά το πέρας των εργασιών!

http://img201.imageshack.us/img201/38/60274250.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/201/60274250.jpg/)

Έτοιμο το εργαλείο! Βγαίνει ώστε να πάει στον κατάλληλο χώρο για την δοκιμή των κινητήρων και τα leak checks.

http://img4.imageshack.us/img4/9736/95876294.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/4/95876294.jpg/)

oldcarskickass
28-12-12, 20:26
Καλά για κάρτα καυσαερίων δε το πήγατε; Γιατί εμένανε που με βλέπεις με σταματήσανε πριν πέντε λεπτά και μου ζητήσαν.

Φοβερό νήμα, φοβερές φωτό φοβερές περιγραφές.

pilot
31-12-12, 18:16
Αλλαγή φρένου χθες σε Α321 και εγώ στον ρόλο του εικονολήπτη χαχααχ.. ήταν και η ώρα της μ@λακιας, δεν είχαμε και το κατάλληλο ροπόκλειδο(που να χωράει άνετα εκεί) γιατί βαριόμασταν να πάμε να το πάρουμε απο την αποθήκη..:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

http://www.youtube.com/watch?v=EHMd3Oyo_lU

http://www.youtube.com/watch?v=l7ifAW06vzk

http://www.youtube.com/watch?v=6uQ0-JNeMZ8

http://www.youtube.com/watch?v=vofnOSMrldQ

http://www.youtube.com/watch?v=ycc7PtzdUL0

http://www.youtube.com/watch?v=gsyPLLsfRBs&feature=youtu.be

pilot
09-02-13, 17:24
Απο την περασμένη εβδομάδα στο υπόστεγο..

μια άποψη του αριστερού τμήματος του κινητήρα. Στην αρχή βλέπουμε το FCOC(Fueled Cooled Oil Cooler) το ένα από τα δυο ψυγεία λαδιού του κινητήρα, το οποίο χρησιμοποιεί καύσιμο ως ψυκτικό μέσο. Το άλλο ψυγείο λαδιού είναι απο την άλλη πλευρά και χρησιμοποιεί αέρα και λέγεται ACOC(Air Cooled Oil Cooler).
Στο 0:15 βλέπουμε την FDRTV(Fuel Diverter and Return to Tank Valve) μια πολύπλοκη βαλβίδα που ελέγχει πόσο και πότε το καύσιμο θα έρθει στα ψυγεία.
Στο 0:19 βλέπουμε το FCOC της γεννήτριας του κινητήρα, του IDG(Integrated Drive Generator) η οποία είναι από την άλλη πλευρά.
Στο 0:26 είναι το FMU(Fuel Metering Unit) η ''καρδιά'' του κινητήρα! Ελέγχει την ποσότητα του καυσίμου που πάει στα μπεκ για καύση και επίσης μοιράζει καύσιμο στα διάφορα actuators που το χρησιμοποιούν ως ''υδραυλικό'' μέσο για την λειτουργία τους!
Στο 0:29-0:30 διακρίνεται το scavenge oil filter το οποίο έχει στην κορυφή του το master chip detector, το οποίο το ελέγχουμε τακτικά για παρουσία ρινισμάτων.
Στο 0:33 είναι φυσικά η δεξαμενή λαδιού του κινητήρα. Χωρητικότητας 29 λίτρων Mobil Jet Oil 2..

http://www.youtube.com/watch?v=UnYlk4jJSyM&feature=youtu.be

pilot
09-02-13, 17:26
Lnding Gear test! το αεροσκάφος είναι περίπου 30 εκατοστά σηκωμένο στους γρύλους. Ενας σε κάθε φτερό και ένας μπροστά απο το ριναίο σκέλος. Δυναμικότητα 40 τόννων έκαστος.

http://www.youtube.com/watch?v=Kzv1dLv1-to&feature=youtu.be

pilot
09-02-13, 17:32
Άνοιγμα του Thrust Reverser της δεξιάς μηχανής. Φαίνεται η κίνηση του translating sleeve που καθώς μετακινείται προς τα πίσω, αποκαλύπτει τα cascade vanes, τα οποία είναι φτιαγμένα απο carbon, και είναι υπεύθυνα για την εκτροπή του ''ψυχρού'' ρεύματος απο το Fan. Ταυτόχρονα απο την εσωτερική πλευρά αναπτύσσονται τα blocker doors που εμποδίζουν το ψυχρό ρεύμα να ακολουθήσει την κανονική του πορεία προς τα πίσω.

http://www.youtube.com/watch?v=F-TWft_JO7s&feature=youtu.be

η μαύρη εξαγωγή που διακρίνεται ακριβώς κάτω απο το λογότυπο είναι η εξαγωγή του ACOC!

Monsta
09-02-13, 21:45
Had some catching up to do and were impressed as always.

Thanks George !!!

pilot
18-02-13, 21:50
Τον προηγούμενο μήνα είχαμε ένα περιστατικό εδώ στην Θεσσαλονίκη με ένα απο τα Α320 το οποίο έχασε όλη την ισχύ απο τον Νο.2 κινητήρα κατα την απογείωση!
Το αεροσκάφος επέστρεψε και προσγειώθηκε με ασφάλεια ξανά στο αεροδρόμιο και μετά απο ενδελεχή έλεγχο με την χρήση boroscope, διαπιστώθηκε αστοχία(catastrofic failure) σε αρκετά πτερύγια απο την πρώτη βαθμίδα του συμπιεστή χαμηλής πίεσης(Booster stage compressor).
Το αεροσκάφος μεταφέρθηκε στο υπόστεγο των Canadair της Πολεμικής Αεροπορίας και ήρθε καινούργιος κινητήρας απο την Αθήνα ώστε να αντικατασταθεί ο παλιός. Εγώ έλειπα στην Αθήνα εκείνες τις μέρες και μιας και οι φωτό έχουν αρκετή λεπτομέρεια, ας δούμε κάποια πραγματάκια!

Πρώτα οι εικόνες απο το boroscope οι οποίες φανερώνουν και το μέγεθος της ζημιάς!

http://img21.imageshack.us/img21/8840/44890780.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/21/44890780.jpg/)

http://img203.imageshack.us/img203/2690/48729959.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/203/48729959.jpg/)

http://img171.imageshack.us/img171/1267/18661291.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/171/18661291.jpg/)

pilot
18-02-13, 21:51
http://img28.imageshack.us/img28/9581/12734743.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/28/12734743.jpg/)

http://img690.imageshack.us/img690/7080/84176443.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/690/84176443.jpg/)

pilot
18-02-13, 21:53
http://img820.imageshack.us/img820/8708/p4240625.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/820/p4240625.jpg/)

http://img839.imageshack.us/img839/5622/p4240631.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/839/p4240631.jpg/)

http://img849.imageshack.us/img849/6534/p4240632.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/849/p4240632.jpg/)

pilot
18-02-13, 21:56
http://img689.imageshack.us/img689/8299/p4240617.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/689/p4240617.jpg/)

Ο καινούργιος κινητήρας πάνω στην κλίνη μεταφοράς του.

http://img831.imageshack.us/img831/5033/p4240634.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/831/p4240634.jpg/)

http://img706.imageshack.us/img706/1235/p4240637.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/706/p4240637.jpg/)

pilot
18-02-13, 22:05
Εδώ μπορούμε να δούμε το EEC(Electronic Engine Control) τον εγκέφαλο δηλαδή του κινητήρα. Είναι πάρα πολύ αξιόπιστη και παρα παρα πολυ ακριβη μονάδα και εκτελεί κυριολεκτικά αμέτρητες λειτουργίες! Φυσικά ψύχεται με αέρα διότι είναι τοποθετημένος σε σημείο που υπάρχουν μεγάλες θερμοκρασίες.
Επίσης βλέπουμε το Bleed Duct το οποίο παίρνει πεπιεσμένο αέρα απο την 10η βαθμίδα του συμπιεστή και τον στέλνει στο Pneumatic starter, την ''μίζα'' δηλαδή του κινητήρα η οποία είναι τοποθετημένη χαμηλότερα και δεν φαίνεται εδώ.
Η άλλη σωλήνα είναι το Anti Ice Duct του κινητήρα η οποία παρέχει ζεστό αέρα, επίσης απο τον συμπιεστή, στην εισαγωγή(Engine Intake Lip) για την αποφυγή σχηματισμού πάγου.

http://img607.imageshack.us/img607/4224/26799526.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/607/26799526.jpg/)

pilot
18-02-13, 22:10
Ο κινητήρας στηρίζεται στον πυλώνα της πτέρυγας σε δυο σημεία, το Forward Engine Mount και το Aft Engine Mount. Εδώ βλέπουμε το Aft, το οποίο ''πιάνει'' με 4 μπουζóνια(bolt) και σφίγγεται με ροπή 650 N.m . Η ροπή αυτή ελέγχεται σε κάθε 20 month check.

http://img69.imageshack.us/img69/3727/75500624.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/69/75500624.jpg/)

pilot
18-02-13, 22:12
Και εδώ το Forward Mount με 7 μπουζόνια και ροπή 435 N.m

http://img145.imageshack.us/img145/6153/16917553.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/145/16917553.jpg/)

fanisk
18-02-13, 22:17
Γιωργο πες και μερικα νουμερα! Κοστος κινητηρα? Ποσες ωρες χρειαζεται για να λυθει και να τοποθετηθει ο νεος ?

Bazil Van Sinner
18-02-13, 22:19
Σουζιαρη respeto maximo φιλεthumb

Πολυ ωραιο thread:thanks:

boroscope οπως λεμε ακτινογραφια?

pilot
18-02-13, 22:21
Εδώ μπορούμε να δούμε τα Relay Box τα οποία περιλαμβάνουν και τα Ignition Exciters τα οποία μετατρέπουν το ρεύμα απο τις γεννήτριες στον σπινθήρα των 40.000 volt για τα μπουζί(igniter/spark plugs) τα οποία επίσης φαίνονται. Πάνω το Α και κάτω το Β.
Επίσης μπορούμε να δούμε κάποια απο τα 20 fuel injectors, τα ''μπεκ'' δηλαδή του κινητήρα.
Τα ''μανιτάρια'' που φαίνονται είναι τα Bleed Valves. Δουλειά τους είναι η καλή και ομαλή ροή του αέρα κατα μήκος των δυο συμπιεστών(High/Low Pressure Compressors). Απο πάνω προς τα κάτω: 7A, 10, 7B και απο την αριστερή πλευρά του κινητήρα η 7C. Αυτό σημαίνει πως ''παίρνουν'' αέρα απο την 7η και 10η βαθμίδα.

http://img94.imageshack.us/img94/9623/70005150.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/94/70005150.jpg/)

pilot
18-02-13, 22:23
Και τέλος, έχουμε τα Shear Pins στο Aft Engine Mount. Όπως καταλαβαίνουμε και απο το όνομά τους, δουλειά τους είναι τα κόβονται ώστε να αποκολλάται ο κινητήρας σε περίπτωση πρόσκρουσης!

http://img706.imageshack.us/img706/4760/43804023.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/706/43804023.jpg/)

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Monsta
18-02-13, 22:26
Φτιάξε κάνα θρεντάκι στο parts for sale με εξαρτήματα από το παλιό
μοτέρι να τσιμπήσουμε καμιά βίδα ρε Ζορζ. :D

Αλήθεια, πόσες ώρες λειτουργίας είχε και γιατί δεν τον επισκευάσατε;

pilot
18-02-13, 22:30
Γιωργο πες και μερικα νουμερα! Κοστος κινητηρα? Ποσες ωρες χρειαζεται για να λυθει και να τοποθετηθει ο νεος ?

Καταρχάς να πω πως το περιστατικό έγινε τον προ προηγούμενο μήνα όπως φαίνεται και απο τις φωτό.

Φάνη δεν ξέρω πόσο κάνει ολόκληρος ο κινητήρας αλλά μόνο τα πτερύγια του Fan(τα μεγάλα μπροστά) κάνουν 1 εκατομμύριο δολάρια! Ε βάλε τώρα με το μυαλό σου εσύ!!

Το ''ανέβα-κατέβα'' και οι δοκιμές παίρνουν περίπου 3 μέρες.

pilot
18-02-13, 22:31
Σουζιαρη respeto maximo φιλεthumb

Πολυ ωραιο thread:thanks:

boroscope οπως λεμε ακτινογραφια?

όχι, το boroscope είναι εκείνο με την μικροσκοπική κάμερα η οποία είναι τοποθετημένη σε έναν μακρύ εύκαμπτο σωλήνα και χωράει σχεδόν παντού! thumb

pilot
18-02-13, 22:35
Φτιάξε κάνα θρεντάκι στο parts for sale με εξαρτήματα από το παλιό
μοτέρι να τσιμπήσουμε καμιά βίδα ρε Ζορζ. :D

Αλήθεια, πόσες ώρες λειτουργίας είχε και γιατί δεν τον επισκευάσατε;

Ο κινητήρας θα σταλεί στον κατασκευαστή και φυσικά θα επισκευαστεί. Γενικά όλοι οι αεροπορικοί κινητήρες είναι φτιαγμένοι απο Modules, έχουν δηλαδή αυτό που λέμε modular design. Και απλά αντικαθίστανται τα κομμάτια που έχουν ζημιά, αν δεν επισκευάζονται φυσικά. Εδώ λοιπόν θα αντικατασταθεί όλος ο συμπιεστής.

Monsta
18-02-13, 22:41
Κάποιες σελίδες πιο πριν είχες γράψει ότι το EEC μόνο του είχε 1εκ++.

pilot
18-02-13, 22:48
Σωστά.

fanisk
18-02-13, 22:50
Καταρχάς να πω πως το περιστατικό έγινε τον προ προηγούμενο μήνα όπως φαίνεται και απο τις φωτό.

Φάνη δεν ξέρω πόσο κάνει ολόκληρος ο κινητήρας αλλά μόνο τα πτερύγια του Fan(τα μεγάλα μπροστά) κάνουν 1 εκατομμύριο δολάρια! Ε βάλε τώρα με το μυαλό σου εσύ!!

Μαθε αν μπορεις, πρεπει να ειναι τρελο το ποσο!
3 μερες, ποσα ατομα εργαζονται μονο στο ανεβα κατεβα?

pilot
18-02-13, 22:52
τουλάχιστον 5-6 άτομα..

θα μάθω και θα σου πω.

pilot
20-02-13, 01:06
λΕπον, το μοτορι καινουργιο κοστιζει 5.5 χαρτια!
Για μια πληρη επισκευη(overhaul) με την αντικατασταση αρκετων τμηματων που θα τον επαναφερει στις 0 ωρες, το κοστος φτανει και τα 3 μυρια!

nikos valvetronic
20-02-13, 02:19

Και άλλες 15 για να δηλώσουν στο μηχανολογικό αλλαγή κινητήρα και να βγει
η καινούργια άδεια! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Ευχαριστούμε Γιώργη για τα βίντεο και τις φώτο! thumb

pilot
20-04-13, 01:03
http://www.youtube.com/watch?v=zHh7h7-32PE&feature=youtu.be

:D:D:D:D

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

nikos valvetronic
21-04-13, 16:53
Παλιόπαιδο κάνεις και πλακίτσες!!

pilot
26-04-13, 16:04
Τις προάλλες είχαμε ένα θέμα με ένα αεροσκάφος και δεν πρόλαβα να ανεβάσω τις φωτό που τράβηξα. Το αεροσκάφος ήρθε απο Γερμανία και είχε στην οθόνη του ECAM(Engine Control And Monitoring) το μήνυμα: ENG OVRSPD PROT FAULT.
δηλαδή Engine Overspeed Protection Fault. Αυτό σημαίνει 3 πράγματα:

1ον) Στιγμιαία βλάβη που οφείλεται σε καλωδίωση.
2ον) Βλάβη του EEC(Engine Electronic Control)
3ον) Βλάβη του FMU(Fuel Management Unit).

Δυστυχώς το πιθανότερο και δυσκολότερο είναι το 3ο διότι έχει τύχη και σε άλλα αεροσκάφη και ειδικά στο συγκεκριμένο είχαμε αλλάξει FMU στην άλλη μηχανή πριν ένα μήνα!

Να εξηγήσω πως το FMU είναι ουσιαστικά η ''καρδιά'' του κινητήρα και το EEC το ''μυαλό''. Το FMU ελέγχει και κανονίζει πόσο καύσιμο θα πάει για καύση, πόσο θα πάει για ψύξη και πόσο θα πάει στα διάφορα actuators που το χρησιμοποιούν ως υδραυλικό μέσο. Μια απο τις λειτουργίες του είναι και η προστασία του κινητήρα απο Overspeed ελέγχοντας την ποσότητα του καυσίμου στα injectors. Περιττό να πω πως ακόμα και με αυτή την βλάβη δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για την πτήση ε?

Αφού λοιπόν ακολουθήσαμε κατά γράμμα το Trouble Shooting Manual και αποκλείσαμε, μέσω διαφόρων τεστ και continuity checks των καλωδιώσεων, τις 2 πρώτες περιπτώσεις, δυστυχώς καταλήξαμε στην 3η! χαχαχαχα...

Στην πρώτη φωτό φαίνεται το Fuel Cooled Oil Cooler(ψυγείο καυσίμου-λαδιού) και το Fuel Diverter and Return to Tank Valve. το FMU είναι κάτω και δεξιά απο αυτά.

http://img577.imageshack.us/img577/7836/42262595.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/577/42262595.jpg/)

Εδώ βλέπουμε την δεξαμενή λαδιού με χωρητικότητα 27 λίτρων(29 US Qarts) και δίπλα το scavenge oil filter το τελευταίο φίλτρο δηλαδή που περνάει το λάδι πριν την επιστροφή του στην δεξαμενή.

http://img600.imageshack.us/img600/3580/12000432.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/600/12000432.jpg/)

Το FMU. έχουμε ήδη βγάλει τις σωληνώσεις και τις φύσες που πρέπει ώστε να βγει. Η μονάδα ''κουμπώνει'' πάνω στην αντλία καυσίμου υψηλής πίεσης(HP Fuel Pump).

http://img6.imageshack.us/img6/9955/49840678.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/6/49840678.jpg/)

pilot
26-04-13, 16:09
http://img23.imageshack.us/img23/1845/44506939.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/23/44506939.jpg/)

http://img850.imageshack.us/img850/2057/62362298.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/850/62362298.jpg/)

Εδώ η μονάδα έχει ήδη αφαιρεθεί.

http://img443.imageshack.us/img443/355/99141780.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/443/99141780.jpg/)

http://img191.imageshack.us/img191/9003/84568869.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/191/84568869.jpg/)

http://img849.imageshack.us/img849/5605/49269880.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/849/49269880.jpg/)

http://img845.imageshack.us/img845/1835/92569781.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/845/92569781.jpg/)

Η όλη εργασία μαζί με τη δοκιμή του κινητήρα μετά και τα διάφορα τεστ είναι περίπου 6 ώρες για δυο άτομα. Η μονάδα κοστίζει περίπου 130.000 ευρώ.

:thanks:

giannis_compact
26-04-13, 16:18
Μπραβο ρε Τζορτζ μου για την τεχνη σου. Αξιοθαυμαστα ολα και ευχαριστουμε για τις λεπτομερεις παρουσιασεις!!

fanisk
26-04-13, 16:22
Γιωργο, παρε μια καλη καμερα γιατι η αναλυση με το κινητο που τραβας δεν βοηθα, και μαθε πως να βαζεις text στο paint αντι να ζωγραφιζεις με το χερι, κανε καναλι στο youtube και ενα blog. Θα εχεις αρκετα views απο τους καμμενους αεροπλανακηδες ανα το κοσμο. thumb

pilot
26-04-13, 16:31
γιατί ρε δεν σου αρέσει η ζωγραφική μου? χααχαχαχαχα... κάμερα λίγο δύσκολο, δεν μπορώ να την κουβαλάω συνέχεια μπας και τύχει τίποτε, όσο για την ανάλυση την κατεβάζω ρε συ αρκετά για να τις φορτώνει γρήγορα, μλκια κάνω?

στον σωλήνα έχω κανάλι.

Monsta
26-04-13, 17:05
Αυτά τα ανταλλακτικά τα έχετε πάντα σε στοκ Γιώργο?

fanisk
26-04-13, 20:39
γιατί ρε δεν σου αρέσει η ζωγραφική μου? χααχαχαχαχα... κάμερα λίγο δύσκολο, δεν μπορώ να την κουβαλάω συνέχεια μπας και τύχει τίποτε, όσο για την ανάλυση την κατεβάζω ρε συ αρκετά για να τις φορτώνει γρήγορα, μλκια κάνω?

στον σωλήνα έχω κανάλι.

Ναι νομιζω μαλακια κανεις. Επειδη εχεις προσβαση σε αυτα, θα μπορουσες να φτιαξεις ενα πολυ καλο καναλι στο youtube, σαν αυτοτελη επεισοδια για τη συντηρηση των αεροσκαφων. Ειναι μια τσαμπα ιδεα που ισως αργοτερα σου βγαλει λεφτα. Και να μη βγαλεις ομως, σιγουρα θα κυκλοφορησει το ονομα σου λογω των views. Για τη ζωγραφικη, για να φαινεται πιο σοβαρο το ειπα.

oldcarskickass
26-04-13, 22:21
Ναι ρε θα μπορούσες να κάνεις και ένα HOW TO : turbizontas to A320 sas me apla vimata, eikonografimena.

Πλάκα κάνω εννοείται.

Δίνε πόνο, απορώ πως τα έχεις όλα μέσα στο μυαλό σου ρε φίλε, ειλικρινά θαυμάζω το πως τα θυμάσαι όλα αυτά τα πράματα του διαόλου.

pilot
27-04-13, 00:36
ρε Φανούλη σε πειράζω.. έχεις δίκιο εννοείται..

@ Λευτέρη. Φίλε αμα γουστάρεις αυτό που κάνεις τότε είσαι ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο! η μάνα μου μου το είπε αυτό όταν ήμουν στο δημοτικό!thumb

oldcarskickass
27-04-13, 00:42
Ναι ρε συ εννοείται εννοείται εννοείται.

Και ειδικά στις μέρες μας, είναι ευλογία.

Δώσε πόνο στο νήμα, σε παρακολουθώ και στο σωλήνα.

pilot
27-04-13, 00:44
Αυτά τα ανταλλακτικά τα έχετε πάντα σε στοκ Γιώργο?

εδώ στην Θεσσαλονίκη φυσικά και όχι. είναι πολύ ακριβά ανταλλακτικά και τέτοιου είδους βλάβες σπανίζουν. στην Αθήνα είχε ένα, μας το στείλανε και τώρα μάλλον θα πάρουν άλλο, ίσως και όχι δεν γνωρίζω.
Εδώ εμείς φροντίζουμε να έχουμε 3 τροχούς για το κυρίως σύστημα, 3 για το ριναίο, 5-6 κούτες λάδια, γράσα, υδραυλικά, διάφορα packings και o-rings, φίλτρα λαδιού-καυσίμου, φίλτρα νερού και καμπίνας, λάμπες καμπίνας και εξωτερικού φωτισμού, ζώνες, σωσίβια, 3 φρένα, και διάφορα special tools και αλλα τετοια ''ψιλολογια''.
Αν ''κάτσει'' καμιά στραβή τότε ότι ανταλλακτικό χρειαστεί έρχεται άμεσα απο Αθήνα μαζί και με έξτρα μηχανικούς αν απαιτείται.

nikos valvetronic
27-04-13, 00:48
ρε Φανούλη σε πειράζω.. έχεις δίκιο εννοείται..

@ Λευτέρη. Φίλε αμα γουστάρεις αυτό που κάνεις τότε είσαι ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο! η μάνα μου μου το είπε αυτό όταν ήμουν στο δημοτικό!thumb

Μακάρι να συμβούλευαν έτσι όλοι οι γονείς φίλε...

pilot
21-08-14, 18:28
Για να αναθερμάνουμε λίγο το νήμα! thumb

το ''γραφείο'' του Α320 by night!

http://i41.photobucket.com/albums/e257/pilotM3/20140528_000959_zpsbd0535c1.jpg (http://s41.photobucket.com/user/pilotM3/media/20140528_000959_zpsbd0535c1.jpg.html)

το overhead panel.

http://i41.photobucket.com/albums/e257/pilotM3/20140528_000943_zpse394a284.jpg (http://s41.photobucket.com/user/pilotM3/media/20140528_000943_zpse394a284.jpg.html)

το MCDU(Multy Control Display Unit). o ''σύνδεσμος'' μεταξύ ανθρώπου και μηχανής!

http://i41.photobucket.com/albums/e257/pilotM3/20140528_001016_zps68fe212a.jpg (http://s41.photobucket.com/user/pilotM3/media/20140528_001016_zps68fe212a.jpg.html)

Ο V-2527-A5 ''ανοίγει τις αγκάλες'' του για να δεχτεί λίγο φροντίδα και προδέρμ!!

http://i41.photobucket.com/albums/e257/pilotM3/20140812_035330_zps689ba93d.jpg (http://s41.photobucket.com/user/pilotM3/media/20140812_035330_zps689ba93d.jpg.html)

gant
21-08-14, 21:33
:thumbsup: Μπράβο ρε Γιώργη με τα ωραία και ενδιαφέροντα θέματα σου.

pilot
23-08-14, 20:17
:D:D:D

http://i41.photobucket.com/albums/e257/pilotM3/10441389_1460361064209077_6699476328549486173_n_zp s1fdb7817.jpg (http://s41.photobucket.com/user/pilotM3/media/10441389_1460361064209077_6699476328549486173_n_zp s1fdb7817.jpg.html)

http://i41.photobucket.com/albums/e257/pilotM3/20140610_040112_zpsd08d346b.jpg (http://s41.photobucket.com/user/pilotM3/media/20140610_040112_zpsd08d346b.jpg.html)

Μιχάλης
23-08-14, 20:50
Γιώργο περισσεύει μήπως κάνα ανταλλακτικό αεροπορικού τύπου...:th_Laie_67-1:
Μπράβο φίλε μου για το μεράκι σου!!

pilot
23-08-14, 21:50
μπαααα..ο έλεγχος και η διαχείριση των ανταλλακτικών είναι πολύ αυστηρά! Μέχρι και πριν κάποια χρόνια είχαν συμβεί πολλά ατυχήματα-δυστυχήματα στην παγκόσμια αεροπορία απο ''bogus parts''! Τα πράγματα έχουν ''σφίξει'' πολύ(και καλά έκαναν φυσικά!). Μέχρι και η παραμικρή βίδα έχει πιστοποιητικά,tags κλπ..thumb

Μιχάλης
23-08-14, 22:02
μπαααα..ο έλεγχος και η διαχείριση των ανταλλακτικών είναι πολύ αυστηρά! Μέχρι και πριν κάποια χρόνια είχαν συμβεί πολλά ατυχήματα-δυστυχήματα στην παγκόσμια αεροπορία απο ''bogus parts''! Τα πράγματα έχουν ''σφίξει'' πολύ(και καλά έκαναν φυσικά!). Μέχρι και η παραμικρή βίδα έχει πιστοποιητικά,tags κλπ..thumb

Σαφώς και έτσι είναι το σωστό.
Το σχόλιο το έκανα χωρίς ίχνος ειρωνείας ή σπόντας, απλά αναφερόμουνα σε ψιλοπράγματα που αγοράζουμε καθημερινά και είναι υποτίθεται αεροπορικού τύπου. :th_Laie_67-1:

nikos valvetronic
25-08-14, 02:08
:D:D:D

http://i41.photobucket.com/albums/e257/pilotM3/10441389_1460361064209077_6699476328549486173_n_zp s1fdb7817.jpg (http://s41.photobucket.com/user/pilotM3/media/10441389_1460361064209077_6699476328549486173_n_zp s1fdb7817.jpg.html)

http://i41.photobucket.com/albums/e257/pilotM3/20140610_040112_zpsd08d346b.jpg (http://s41.photobucket.com/user/pilotM3/media/20140610_040112_zpsd08d346b.jpg.html)

Αρε Γιωρίκα!! Σε χαίρομαι ρε πουλοπομ' μπράβο σου!

pilot
21-09-14, 23:46
ποιος π@υστης με καταραστηκε ρε?? :th_Laie_67-1: Ερχομαι στην δουλεια πριν λιγο και τι μαθαινω? Αεροσκαφος στην απογειωση πετυχαινει κοπαδι γλαρους και.....

26332

26333

26334

3 fan blades στην Νο.2 μηχανη, 1 στην Νο.1 και η τρυπα στο δεξι flap...παρτα! :ranting2:

nikos valvetronic
21-09-14, 23:55
Άντε θα περάσει ευχάριστα η βάρδια σου :th_Laie_67-1: Γύρισε πίσω η πέταξε έτσι ??

pilot
22-09-14, 00:02
τρελος εισαι? απευθειας πισω. Με τετοια ζημια οι μηχανες εχουν πολυ vibration! Υπαρχει μοναδα που μετραει συνεχως το vibration στις μηχανες,το EVMU(Engine Vibration Monitoring Unit).

Ξεκιναμε να λυνουμε τα πτερυγια τωρα, στελνουν απο Αθηνα 4 πτερυγια και εναν Sheet Metal τεχνιτη(ελασματουργο) για προσωρινη επισκευη στο flap με μεταλλικο κομματι(doubler plate).

θα προσπαθησω να βγαλω φωτο απο ολη την διαδικασια..τα λεμε!

nikos valvetronic
22-09-14, 00:05
Ευχαριστούμε ρε Τζόρτζ! Καλή δουλειά φίλε :warriorsmiley:

giannis_compact
22-09-14, 00:26
:oops: :oops:Εεε νομίζω κάτι συζητούσαμε προχθές για τα πουλιά ποντικαρά.

Leonidas_E39
22-09-14, 00:36
Αλλάξε κάνα αδράχτι νεαρε!!!!!! Χαχαχαχαχχαχαχαχααχαα

giannis_compact
22-09-14, 02:54
Αλλάξε κάνα αδράχτι νεαρε!!!!!! Χαχαχαχαχχαχαχαχααχαα

Σορρυ για το οφ τοπικ thumb
http://s27.postimg.org/y45zs154j/DSC_0023_1.jpg (http://postimg.org/image/d79rnd73j/full/)
screen capture windows (http://postimage.org/app.php)

pilot
22-09-14, 13:21
βρε ψιψινάκι!! όσο κάνει το Fan μόνο, κάνουν 4 μηχανές δικές σου!! :whistle:

Το λεπόν, μόλις γύρισα σπίτι..με μάτιασαν τα κ@λόπαιδα επειδή με βλέπανε εκεί με την στολάρα! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Ολοκληρώσαμε την αλλαγή των πτερυγίων(fan blades) στις δυο μηχανές, έγινε και ένα temporary repair στο flap για μια πτήση χωρίς επιβάτες ώστε να κατεβεί Αθήνα και να φτιαχτεί απο τους ελασματουργούς. Τώρα τα παιδιά της πρωινής βάρδιας περιμένουν έναν συνάδελφο απο Αθήνα με τον κατάλληλο εξοπλισμό ώστε να γίνει boroscop inspection στις μηχανές και κατόπιν το high power assurance test ώστε να διαπιστωθεί εάν χρειάζεται ξανά fan trim balance, σα να λέμε ζυγοστάθμιση, στα πτερύγια.

26342

26343

pilot
22-09-14, 13:26
Κατα την διαδικασία αφαίρεσης των πτερυγίων.

26344

26345

Εδώ φαίνεται ο κώνος της εισαγωγής(spiner) και δεξιά κάτω τα annulus fillers τα οποία κουμπώνουν ανάμεσα απο τα πτερύγια. Πάνω δεξιά το plate που κρατά τα filers στην θέση τους και επάνω του κουμπώνει και το spiner. Οι βίδες έχουν μπει με την σειρά αριθμημένες ώστε να ξαναμπούν στις ίδιες θέσεις!

26346

pilot
22-09-14, 13:28
Το ένα πτερύγιο έχει αφαιρεθεί..

26347

26348

Μια 911 turbo στα χέρια μου!!! :whistle:

26349

pilot
22-09-14, 13:32
άποψη του κινητήρα με όλα τα πτερύγια εκτός!

http://i41.photobucket.com/albums/e257/pilotM3/9_zps24d3a9cb.jpg (http://s41.photobucket.com/user/pilotM3/media/9_zps24d3a9cb.jpg.html)

Μας βρήκε το πρωί!! :thumbsup:

26351

26352

αυτά τα ολίγα..άντε καληνύχτες!! :original:

BILL007
22-09-14, 16:53
Ολοκληρώσαμε την αλλαγή των πτερυγίων(fan blades) στις δυο μηχανές, έγινε και ένα temporary repair στο flap για μια πτήση χωρίς επιβάτες ώστε να κατεβεί Αθήνα και να φτιαχτεί απο τους ελασματουργούς. Τώρα τα παιδιά της πρωινής βάρδιας περιμένουν έναν συνάδελφο απο Αθήνα με τον κατάλληλο εξοπλισμό ώστε να γίνει boroscop inspection στις μηχανές και κατόπιν το high power assurance test ώστε να διαπιστωθεί εάν χρειάζεται ξανά fan trim balance, σα να λέμε ζυγοστάθμιση, στα πτερύγια.

Γιώργο αυτές οι εργασίες ήταν προγραμματισμένες ή έσκασαν σαν βλάβες έκτακτες?

Nice work! thumb

doctore
22-09-14, 17:54
...

αυτά τα ολίγα..άντε καληνύχτες!! :original:

:cheers:

:v:

kostas 325
22-09-14, 21:11
Κανένα υπόστεγο δεν παίζει;Αν βρέχει τι κάνετε;

pilot
22-09-14, 21:28
Γιώργο αυτές οι εργασίες ήταν προγραμματισμένες ή έσκασαν σαν βλάβες έκτακτες?

Nice work! thumb

προγραμματισμένο bird strike βρε?? χαχαχαχα...εκτός και αν είχαν σχέδιο τα γλαροπούλια!! χαχαχαχαχα..

Όχι, δυστυχώς μας ''έκατσε''.. γίνονται πολλές φορές bird strikes άλλα χωρίς ζημιές η ζημιές που είναι εντός ορίων..αυτή την φορά όμως ήταν σοβαρά τα πράγματα..συμβαίνουν και αυτά! thumb

Lambros46
22-09-14, 21:34
προγραμματισμένο bird strike βρε?? χαχαχαχα...εκτός και αν είχαν σχέδιο τα γλαροπούλια!! χαχαχαχαχα..

Όχι, δυστυχώς μας ''έκατσε''.. γίνονται πολλές φορές bird strikes άλλα χωρίς ζημιές η ζημιές που είναι εντός ορίων..αυτή την φορά όμως ήταν σοβαρά τα πράγματα..συμβαίνουν και αυτά! thumb

Ας ρωτήσω κι εγώ τη βλακεία μου.Είναι ασφαλισμένοι τέτοιου είδους κίνδυνοι?

pilot
22-09-14, 21:38
Κανένα υπόστεγο δεν παίζει;Αν βρέχει τι κάνετε;

Υπόστεγο, μάλλον υπόστεγΑ γιατί πλέον είναι 2, υπάρχουν μόνο στην βάση στην Αθήνα..εδώ αν βρέχει, βρέχεσαι, αν κάνει κρύο, κρυώνεις, κλπ..Μόνο αν μας ''κάτσει'' κάτι όπως αλλαγή κινητήρα, που έχει τύχει πάλι απο birdstrike, έχω κάνει αναφορά μερικές σελίδες πίσω, υπάρχει η δυνατότητα να μπει το αεροσκάφος στο υπόστεγο των Canadair της Π.Α. μέχρι την ουρά η οποία μένει απ'έξω γιατί δεν χωράει, αλλά σπάνια γίνεται αυτό..

Δυστυχώς η ''μάχη'' με το καιρό είναι μέρος της δουλειάς..thumb

Το ποιο χαρακτηριστικό παράδειγμα που θυμάμαι ήταν τον χειμώνα του 2009! Βράδυ(γιατί όλες οι εργασίες γίνονται,δυστυχώς, κατά την βραδινή βάρδια) ξαστεριά, βαρδάρης καμιά 10ρια κόμβους και -10 σύμφωνα με το θερμόμετρο του αεροσκάφους. Είχαμε γρασάρισμα στα σκέλη και με τον συνάδελφο ''πατούσαμε'' 5 γρασαδοράκια και μέσα στο αυτοκίνητο για κάνα 10λεπτο, μετά άλλα 5...μας πήρε όλη νύχτα!! :th_Laie_67-1:

pilot
22-09-14, 21:40
Ας ρωτήσω κι εγώ τη βλακεία μου.Είναι ασφαλισμένοι τέτοιου είδους κίνδυνοι?

τι εννοείς ασφαλισμένοι?

Bazil Van Sinner
22-09-14, 22:14
26352

Είσαι ωραίος και αγαπάς την δουλειά σου!!!!

Αίντε και με μια T . :warriorsmiley:

wheelman
22-09-14, 22:24
Ωραίος ρε φίλε,
χαίρομαι που γουστάρεις αυτό που κάνεις,
νομίζω είναι εμφανές ότι για σένα είναι παραπάνω από μια "δουλειά"!!!

τι εννοείς ασφαλισμένοι?
Πιθανολογώ πως ο Λάμπρος αναφέρεται σε ασφαλιστικές καλύψεις
έναντι σε τέτοιες ζημιές

Lambros46
22-09-14, 22:24
τι εννοείς ασφαλισμένοι?
Το κόστος επισκευής το πληρώνει η εταιρεία ή κάποια ασφαλιστική??

pilot
22-09-14, 22:41
δεν ξέρω τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις..θα μάθω και θα σου πω..να φανταστείς ΜΟΝΟ για τα 4 blades το κόστος είναι 200.000 δολάρια!

pilot
22-09-14, 22:43
Ωραίος ρε φίλε,
χαίρομαι που γουστάρεις αυτό που κάνεις,
νομίζω είναι εμφανές ότι για σένα είναι παραπάνω από μια "δουλειά"!!!

Πιθανολογώ πως ο Λάμπρος αναφέρεται σε ασφαλιστικές καλύψεις
έναντι σε τέτοιες ζημιές

Να 'σαι καλά φίλε μου! Όταν κάθε μια υπογραφή σου είναι 200 ζωές, ε σίγουρα δεν το βλέπεις μόνο σαν επάγγελμα! Με τα αεροπλάνα έχω ''κόλλημα'' κυριολεκτικά απο το νηπιαγωγείο! thumb

pilot
23-09-14, 05:03
και το ''παρτυ'' δεν σταματαααα που λεει και το τραγουδι!! χαχαχα..καταρχην kostas 325 εισαι γκαντεμης γιατι βρεχει! χαχαχαχαχα...το προβλημα παραμενει! Ο συναδελφος αργησε να ερθει και τελειωσε με το boroscop αργα το απογευμα..ευτηχως δεν εχουν ζημια οι μηχανες εσωτερικα..κανανε ενα idle power run και η Νο.1 μηχανη δειχνει οκ, η Νο.2 ομως που αλλαξαμε 3 πτερυγια οχι.. Συνεχισαμε εμεις την δουλεια, πηγαμε το αεροσκαφος σε προκαθορισμενο σημειο για το high power στο οποιο πρεπει να φτασουμε το 80% Ν1, Ν1 ειναι το fan ουσιαστικα, αυτο απο το οποιο αλλαξαμε τα πτερυγια..ομως η Νο.2 ακομα και στο 40%(ποσοστο περιστροφης δηλαδη) βγαινει εκτος οριων απο vibration..το κανονικο ειναι εως 2.5 αλλα αυτη φτανει τα 7.8!! που να την παμε και παραπανω, θα τα τιναξει ολα!! Ξανα μεσα βγαλσιμο τα πτερυγια και re-distribuson!!

pilot
23-09-14, 11:34
το re-distribuson των blades ειχε επιτυχια και το vibration επεσε δραματικα αλλα παραμενει εκτος οριων..αυτη την φορα πηγαμε και τις δυο μηχανες εως το 85% Ν1 που απαιτειται και η Νο.1 ειχε pick στα 3.3 το οποιο να πω την αληθεια δεν το περιμεναμε, πιστευαμε οτι θα ηταν οκ. Η Νο.2 ειχε pick 5.6

Τωρα τουλαχιστον μπορει να γινει διορθωση με ''βαρακια'' σε σημεια που τα βλεπουμε απο το συστημα..εχω και καποια βιντεακια και θα τα ανεβασω αργοτερα και θα εξηγησω τι ακριβως ειναι το fan triming και το re-distribuson και πως γινεται..

αντε καλημερες! thumb

kostas 325
23-09-14, 17:55
βρε οι γλάροι ζημιά...
Έχετε κάτι για εκφοβισμό;Στην Ισπανία που είχα ρωτήσει τυχαία
μου είχαν πει ότι έχουν μέχρι και γεράκια:shok: