PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΟΣΗ ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ



Thomelef
17-11-10, 09:31
τι πιστεύετε εσείς???θα μας την δώσουν και χρεοκοπούμε στην
επόμενη, ή χρεοκοπούμε απο τώρα???

bill_m3
17-11-10, 09:33
τι πιστεύετε εσείς???θα μας την δώσουν και χρεωκοπούμε στην
επόμενη, ή χρεωκοπούμε απο τώρα???

Χρεοκοπούμε από τώρα και ησυχάζουμε!!!

Όλη αυτή η φασαρία και καλά την είπε ο γιωργάκης στην γερμανία, η γερμανία την είπε μετά κτλ, είμαι σίγουρος ότι είναι στημένο για να μπούμε σε πορεία χρεωκοπίας!!

joseph
17-11-10, 09:44
Hδη ανασκευασε τις δηλωσεις η αυστρια, οτι δεν τιθετε θεμα μη καταβολης τις δοσης, απο μερια της ,κλπ κλπ..

Konstantinos E60
17-11-10, 10:14
Πάλι ξεκινάμε ενα θέμα που δεν θα καταλήξει πουθενά αλλα απο την άλλη δεν γίνεται
να μένουμε και αμέτοχοι !!!
Θέμα χρόνου είναι κατα την γνώμη μου να το κάνουμε το μπαμ ! Αφού δεν "βγαίνουμε" !
Τωρα στον χορό μπήκαν βέβαια και άλλες χώρες ,οι "μικρές" όπως τις λένε μαζί με
εμάς φυσικά.
Η Ισλανδία δέχεται πιέσεις για να ενταχθει στο ΔΝΤ,η Πορτογαλλία και η Ισπανία
ακολουθούν.

Υ.Γ Κάποιοι που γνωρίζουν καλύτερα κάποια δημοσιονομικά θέματα αν έχουν την
ευγενή καλοσύνη ας δώσουν τα φώτα τους !! Ας γράψουν δυο τρεις κουβέντες
πιστευω οτι θα "ακουστούν" με πολύ περισσότερη προσοχή απ'οτι κάποια
υποκείμενα της Ελληνικής δημοσιογραφίας και της πολιτικής !!!

Kostas_1
17-11-10, 10:16
Το λινκ που ειχε βαλει ο Σταθης στο αλλο παρομοιο θρεντ, τα λεει ολα.

Θελει διαβασμα βεβαια, αλλα αξιζει.

oldcarskickass
17-11-10, 10:16
Αν κρίνουμε από την μέχρι τώρα επαληθευσιμότητα των κυβερνητικών δηλώσεων (οποιασδήποτε κυβέρνησης) το σίγουρο είναι ότι θα γίνει αυτό που λένε ότι σίγουρα ΔΕΝ θα γίνει...

Stathis
17-11-10, 10:35
Υ.Γ Κάποιοι που γνωρίζουν καλύτερα κάποια δημοσιονομικά θέματα αν έχουν την
ευγενή καλοσύνη ας δώσουν τα φώτα τους !! Ας γράψουν δυο τρεις κουβέντες
πιστευω οτι θα "ακουστούν" με πολύ περισσότερη προσοχή απ'οτι κάποια
υποκείμενα της Ελληνικής δημοσιογραφίας και της πολιτικής !!!

υπαρχουν ολα εδω https://www.casss.gr/default.aspx
και εδω https://www.sofokleous10.gr/portal2/

με καθε λεπτομερεια.:original:

Thomelef
17-11-10, 10:55
μάλιστα...
πάντως κατά την ταπεινή μου άποψη ένα καλό σχέδιο ανάκαμψης θα ήταν.
-πρόγραμμα απολύσεων για πολούς δημόσιους, με ότι αυτό συνεπάγεται.
-κόψιμο του εφάπαξ.
-μείωση του φπα κάτω απο το 15% και λιγότερο.
-50-60%(για να μην πώ 100%) σε ξένα προιόντα που είδη παράγονται στην
χώρα μας και μας κάνουν μεγάλη ζημιά.
-αύξηση φορολογίας μέχρι και τρείς φορές πάνω για τις μεγάλες εμπορικές
εταιρείες ξένων χωρών, που μας χτυπάνε στο εσωτερικό.
-τακτικός ΣΩΣΤΟΣ έλεγχος σε όλους κάθε χρονιά για την πάταξη της φοροδιαφυγής.
-νέο σύστημα αυτασφάλισης.
-απαγόρευση συμμετοχής ξένων εταιρειών ή εμπορικών εταιρειών με προιόντα
εισαγωγής, απο τους πληστηριασμούς των εθνικών έργων.
-πρόγραμμα επιστροφής για όλες τις παραγωγικές επιχηρήσεις, που έφυγαν σε
άλλες χώρες με πιο ανθρώπινη φορολογία.
-κατάργηση μισθών άνω των 3000 σε όλους τους υψηλόβαθμους δημοσίων,
ακόμα και σε υπουργούς και βουλευτές.
-πόλεμος μέχρι τέλους με τον συνδικαλισμό.
και το κυριότερο απ'όλα, πολυκομματισμός.

έχει και άλλα που σκεφτόμουν, απλά αυτά τα βρίσκω ώς τα κυριότερα για αρχή.

Vasilis
17-11-10, 11:02
......-κατάργηση μισθών άνω των 3000 σε όλους τους υψηλόβαθμους δημοσίων,
ακόμα και σε υπουργούς και βουλευτές.
έχει και άλλα που σκεφτόμουν, απλά αυτά τα βρίσκω ώς τα κυριότερα για αρχή.




:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


σκεψου αλλα...σκεψου αλλα...

ειναι αναγκη να κοψεις απο τα 300 παλικαρια?:th_Laie_67-1:

ORPHEUS
17-11-10, 11:11
-κατάργηση μισθών άνω των 3000 σε όλους τους υψηλόβαθμους δημοσίων,
ακόμα και σε υπουργούς και βουλευτές.

δεν τους κοβεις τα rχιδι@ καλυτερα.... πιο καλα θα το παρουν......
ο αλλος πηγε και εκανε γκρινια γιατι του ζητουσαν να πληρωσει κανονικα εισητηριο 15 ¤ στο καραβι ..... :hystericalbs1::hystericalbs1:

manos///3
17-11-10, 11:18
Kαλως ή κακως οι μισθοι των δημοσιων υπαλληλων επεστρεφαν παλι στην αγορα και ολοι ζουσαμε καλα. Φωναζουμε ολοι μας για το δημοσιο αλλα ξεχναμε οτι αυτο συντηρει μεγαλο μερος της οικονομιας. Ειναι κυκλος τελικα...

Το να μειωθουν οι δημοσιοι δεν ειναι κατι ευκολο μιας και η ανεργια θα αυξηθει..

Η δημοκρατια εχει κατακλυσθεί απο γραφειοκρατες, δικηγορισκους, γιατρακους που δεν εχουν ιδεα απο διοικηση και οικονομικα...

Και επαναλαμβανω , θα επαιρνε καποιος απο εσας στελεχη της κυβερνησης στη δουλεια του???

Thomelef
17-11-10, 11:18
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


σκεψου αλλα...σκεψου αλλα...

ειναι αναγκη να κοψεις απο τα 300 παλικαρια?:th_Laie_67-1:


δεν τους κοβεις τα rχιδι@ καλυτερα.... πιο καλα θα το παρουν......
ο αλλος πηγε και εκανε γκρινια γιατι του ζητουσαν να πληρωσει κανονικα εισητηριο 15 ¤ στο καραβι ..... :hystericalbs1::hystericalbs1:

και όμως όσο αστεία και αν ακούγονται μαζί με όλα τα υπόλοιπα που έγραψα,
είναι η σίγουρη οδός για ανάκαμψη. μέχρι και τα παιδάκια του γυμνασίου το
ξέρουν αυτό...τι έγινε απ'όλα αυτά???τπτ...νομίζω πως πρέπει να σταματήσουμε
να παίρνουμε στην πλάκα την όλη κατάσταση...τουλάχιστο ας ελπίσουμε με
την βοήθεια του σεβ και τους μλκς του δντ να ξεκινήσει ξεκαθάρισμα στο
κωλοδημόσιο απο τους σκερβελέδες που πληρώνουμε...είδωμεν...πάντω ς το
τέλος αυτής της ιστορίας είναι κοντά πιστεύω και ελπίζω να τελειώνουμε
γρήγορα με ότι και αν γίνει...η αναμονή μου την δίνει και η απραξεία που
έχουμε μέχρι τώρα μας έχει κάνει γενικότερα νοχελικούς...για να δούμε!!!

NickE60
17-11-10, 11:24
υπαρχουν ολα εδω https://www.casss.gr/default.aspx
και εδω https://www.sofokleous10.gr/portal2/
με καθε λεπτομερεια.:original:


thumb thumb

αυτό το άρθρο με τους συνδέσμους του τα λέει όλα με κάθε λεπτομέρεια. Όποιος έχει αρκετό ελεύθερο χρόνο και θέλει να ενημερωθεί, αξίζει να κάτσει να το διαβάσει..

https://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-10-24-23-21-55-2010102429388/

αυτό επίσης μας λέει αναλυτικά και με ακριβή στοιχεία πως η Ελλάδα έφτασε εδώ που έφτασε.

https://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/1981-2020--------2010102229384/

εδώ μας λέει τι πρέπει να γίνει πλέον για να ορθοποδήσουμε κάποια στιγμή στο εσωτερικό.

https://www.casss.gr/PressCenter/Articles/1674.aspx

Thomelef
17-11-10, 11:25
Kαλως ή κακως οι μισθοι των δημοσιων υπαλληλων επεστρεφαν παλι στην αγορα και ολοι ζουσαμε καλα. Φωναζουμε ολοι μας για το δημοσιο αλλα ξεχναμε οτι αυτο συντηρει μεγαλο μερος της οικονομιας. Ειναι κυκλος τελικα...

Το να μειωθουν οι δημοσιοι δεν ειναι κατι ευκολο μιας και η ανεργια θα αυξηθει..

Η δημοκρατια εχει κατακλυσθεί απο γραφειοκρατες, δικηγορισκους, γιατρακους που δεν εχουν ιδεα απο διοικηση και οικονομικα...

Και επαναλαμβανω , θα επαιρνε καποιος απο εσας στελεχη της κυβερνησης στη δουλεια του???


ζούσαμε καλά μανωλάκη με τις καρτούλες και τα δανειάκια των τραπεζών.
τα λεφτά όλων μας έφευγαν σε ξένα εργοστάσια στην κίνα - γερμανία -
ιταλία κτλ κτλ...γενικότερα όλοι ξέρουμε πως το μεγάλο αγκάθι στη χώρα
μας είναι το δημόσιο...καταρχήν το ικα να πάρουμε για παράδειγμα, δεν
μπορεί πλέον να απασχολεί το ίδιο προσωπικό με τόσες απολύσεις που έχουν
γίνει απο τις ιδιωτικές επιχηρήσεις, παύοντας πλέον με αυτές το ικα να
υσπράτει λεφτά...εσύ με πτώση 20-30% μπορείς να απασχολέις το ίδιο
προσωπικό???δεν νομίζω. πόσο μάλον όταν δεν σταθεροποιείται κιόλα...εκεί
χρειάζεται μέτρα, όσο σκληρό και αν ακούγεται...
όσο για την υπογράμμιση σου συμφωνώ απόλυτα.

Kostas_1
17-11-10, 11:34
Ειναι σκληρο, αλλα μου τη δινει που στενος συγγενης μου με 0 προσοντα εχει προσληφθει στη ΔΕΗ , δουλευει συνολικά 3-4 ωρες την ημερα και εχει μεγαλυτερο μισθο, θα παιρνει μεγαλύτερη συνταξη και μεγαλύτερο εφαπαξ απο οτι εγω ως τελειόφοιτος της ΣΜΑ και με 2 Masters.

Και η γυναικα του (επισης μηδενικών προσόντων) αμεσως μολις συγκεκριμενο κομμα ηταν στην εξουσια από το σουπερ μαρκετ που δουλευε προσληφθηκε στο δημοσιο.

Ξερετε ποσοι τετοιοι ειναι αναμεσα μας?

Προσληψεις σε διαφορες θεσεις του δημοσιου, χωρις εξετασεις, μονο και μονο το κομματικό προσόν?

Θελουν ή δεν θέλουν απόλυση? Γιατι πρεπει να τους ταίζω εγω και να τρωνε και να πινουν εις υγειαν του κοροιδου?

Τεσπα, αντε βρες ακρη τωρα πια...

Stathis
17-11-10, 11:42
το μεγαλο προβλημα δεν ειναι τελικα οι δημοσιοι υπαλληλοι.

ενταξει, ειναι προβλημα, ειναι σκανδαλωδεις οι συνθηκες -μη- εργασιας σε σχεση με την ελευθερη αγορα, υπαρχουν υπηρεσιες οπως η βουλη, (ο φιλος μας ο μπιλ ας μας ενημερωσει αν ισχυει) οπου τα γραφεια ειναι λιγοτερα απο τους υπαλληλους...

το οτι υπηρξε κομματικο οργιο στο δημοσιο, ουτε αυτο το αμφισβητει κανεις...
οτι υπαρχει φοροδιαφυγη, διαφθορα, φακελακια κλπ, επισης κανεις δεν αμφιβαλει.

παρολα αυτα ομως, παρολες αυτες τις στρεβλοτητες, αδικιες, προκλησεις κλπ, ολο αυτο το συστημα ισορροπησε καπως και δουλεψε τα προηγουμενα χρονια.
τι εννοω.
ο δημοσιος υπαλληλος κινησε την αγορα με το μισθο του, ο πολιτης με το φακελακι του εδωσε στο γιατρο το συμπληρωμα που το κρατος δεν εδινε, οι μικρομεσαιες επιχειρησεις φοροδιεφευγαν σαφως, αλλα τα επιπλεον αυτα χρηματα που εξοικονομουσαν τα διεθεταν για να καλυψουν δομες που το δημοσιο στην ελλαδα δεν προσφερει.
οπως η υγεια, η παιδεια και αλλοι τομεις...

η συνταγη χαλασε κατα τη γνωμη μου, οταν ανοιξαμε την πορτα -και την ορεξη- στο "καρτελ" και οταν πολλοι συμπατριωτες μας αποθρασυνθηκαν εντελως και ολο το παραπανω ξεχειλωσε υπερβολικα, με διοργανωσεις ολυμπιακων αγωνων, αλογιστες αγορες, αλογιστες υπερσπαταλες (διοτι σπαταλες παντα υπηρχαν)...

ετσι βασει της δομης της χωρας μας απο τη δημιουργια της, αν δεν ειχε συμβει η λεηλασια (και ειχε μεινει σε απλη μικρο-κλοπη οπως ηταν παλιοτερα) θα μπορουσαμε να εχουμε μεν προβληματα που ζητουν λυση καποια στιγμη, αλλα να μη φτασουμε στο σημειο που ειπαστε σημερα.
ετσι και το κομματικο κρατος θα μπορουσε να υπαρχει (κατι που κανεις δεν θελει, αλλα ολους τους βολεψε και τους βολευει), και οι υπεραριθμοι δημοσιοι, και οι 300 τεμπεληδες φαφλαταδες, και οι μικρομεσαιοι φοροδιαφευγοντες...
και ολοι θα ηταν ευχαριστημενοι, οπως ηταν εως πριν απο 1-2 χρονια.

ουσιαστικα, στο χαος που επικρατουσε (και συνεχιζει να επικρατει), καποια χρηματα αλλαζαν χερια με οχι βεβαια συντεταγμενο, οργανωμενο και απολυτα σωστο τροπο, αλλα πανω κατω η ακρη βρισκοτανε...
και βρισκοτανε αφου ο γονιος που ειτε ηταν υπεραριθμος δημοσιος, ειτε μικρομεσαιος που φοροδιεφευγε ηταν αναγκασμενος να πληρωσει φροντιστηριο (αντιθετα με το γερμανο), να πληρωσει φακελακι (αντιθετα με το γερμανο), να πληρωσει διοδια (αντιθετα με το γερμανο), να πληρωσει τελη, εμμεσους φορους υψηλοτερους απο των ξενων, τελικα, το χρημα αυτο δεν εφευγε εξω, δεν γινοταν κοτερο, αεροπλανο, κλπ, αλλα ξαναεμπαινε στο συστημα και ξαναμοιραζοταν...

ομως, οπως προανεφερα λογω της εμφυτης απληστιας του ανθρωπου, της ασυδοσιας, της σιωπης του λαου, αφου ολοι οσοι ζουσαμε και κινουμασταν σε αυτο το συστημα ειμαστε με τον εναν ή τον αλλο τροπο συνενοχοι, καποιοι εκτος οτι αποθρασυνθηκαν οι ιδιοι, ανοιξαν την ορεξη του τερατος, του καρτελ δηλαδη το οποιο απο πλευρας μεγεθους, δυναμης, τζιρου κλπ ειναι κατα πολυ μεγαλυτερο απο μια μικρη χωρα οπως η ελλαδα.
οποιος διαβασε τα αρθρα των συνδεσμων που εβαλα πιο πανω, θα ειδε οτι η αμερικανικη walmart για παραδειγμα, με 2.100.000 υπαλληλους εχει τζιρο μεγαλυτερο απο ολο το ελληνικο αεπ!
αρα τι να πουμε εμεις απο πλευρας οικονομικης δυναμης...

αν λοιπον ο κυριος χ, δεν εβαζε στο χερι π.χ. 58 ακινητα, αλλα 2-3, ο κυριος ψ για να μπορει να εχει 60μετρο σκαφος και ιδιωτικο τζετ, δεν ανοιγε δουλειες με το διαβολο τον ιδιο, θα μπορουσαμε να εχουμε ακομα και υπεραριθμους δημοσιους (που ειναι ανθρωποι και αυτοι) και μικρομεσαιους επιχειρηματιες, και γιατρους με φακελακια και ολα τα αλλα που εχουμε πει κατα καιρους, αλλα το συστημα με μαγικο τροπο να λειτουργει!
με προβλημα μεν, με γκρινιες, με καβγαδες, αλλα να λειτρουργει...

τωρα οπως βλεπετε και οπως θα δειτε, μπηκαμε σε μια κινουμενη αμμο ουσιαστικα, απο την οποια ειναι εξαιρετικα δυσκολο να ξεφυγουμε...
περισσοτερα στη συνεχεια...

Vasilis
17-11-10, 11:50
μπραβο ρε παιδια...

το μαζι τα φαγαμε?

το Ρουσσοπουλο, το Βουλγαρακη κ τοσα αλλα λαμογια τα ξεχασαμε?

φυλακη κανεις?

κ αρχιζουμε παλι τον εμφυλιο...οι ιδιωτικοι υπαλληλοι με τους δημοσιους?

το ενα επαγγελμα με το αλλο?

πως μας αποπροσανατολιζουνε ετσι ρε παιδια?

κ ουτε ενα κεφαλι πεσμενο ακομα...

κ σιγα μην δουμε δλδ...λεμε τωρα!

NickE60
17-11-10, 11:53
Ειναι σκληρο, αλλα μου τη δινει που στενος συγγενης μου με 0 προσοντα εχει προσληφθει στη ΔΕΗ , δουλευει συνολικά 3-4 ωρες την ημερα και εχει μεγαλυτερο μισθο, θα παιρνει μεγαλύτερη συνταξη και μεγαλύτερο εφαπαξ απο οτι εγω ως τελειόφοιτος της ΣΜΑ και με 2 Masters.

Και η γυναικα του (επισης μηδενικών προσόντων) αμεσως μολις συγκεκριμενο κομμα ηταν στην εξουσια από το σουπερ μαρκετ που δουλευε προσληφθηκε στο δημοσιο.

Ξερετε ποσοι τετοιοι ειναι αναμεσα μας?

Προσληψεις σε διαφορες θεσεις του δημοσιου, χωρις εξετασεις, μονο και μονο το κομματικό προσόν?

Θελουν ή δεν θέλουν απόλυση? Γιατι πρεπει να τους ταίζω εγω και να τρωνε και να πινουν εις υγειαν του κοροιδου?

Τεσπα, αντε βρες ακρη τωρα πια...

Κώστα μου έχω κολλητό φίλο που είναι εκεί και τα ξέρω πολύ καλά... πήρε άτοκο δάνειο για αγορά σπιτιού, έχει βάλει θερμοσυσσωρευτές γιατί έχει 50+% έκπτωση στο ηλεκτρικό ρεύμα, έχει τρελά, ασύλληπτα επιδόματα... μέχρι και για τα σχολεία των παιδιών, δουλεύει 4-5 ώρες τη μέρα, κάποιες μέρες δεν δουλεύει καθόλου, έχει προσλάβει νταντά για τα παιδιά ...και διάφορα άλλα εξωπραγματικά... αξίζει να σημειωθεί ότι έχουμε την ίδια μόρφωση... όχι τίποτα εξαιρετικό, μια τεχνική σχολή τύπου Σιβιτανίδειου (Τ.Ε.Ε.)

Η γυναίκα του επίσης ΔΥ .. κομματικές προσλήψεις φυσικά (από τα τέλη της 10ετιας του 80)

Έχουν πάρει και οι δύο αύξηση μισθού 40% από το 2003 ως σήμερα, αντιστάθμισαν στο ακέραιο την ακρίβεια από την έλευση του Ευρώ ως τα σήμερα, εις βάρος όμως του ιδιωτικού τομέα και του μικροεπαγγελματία που αφέθηκαν στην τύχη τους ...και του τα λέω και τα παραδέχεται!!!!!

να μην επεκταθώ και στις άλλες δραστηριότητες στις οποίες συμμετέχει επαγγελματικά (χωρίς να φαίνεται πουθενά) ...και γίνω πολύ κακός......................................

Kostas_1
17-11-10, 11:54
Κανεις δεν τα ξεχναει Βασιλη.
Τα εχουμε ξαναπει πολλες φορες. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι.

Εκεινοι που τα ξεχνανε ειναι αυτοι που ωφελήθηκαν απο αυτους, λογω του πελατειακου συστηματος.

Vasilis
17-11-10, 11:59
Κανεις δεν τα ξεχναει Βασιλη.
Τα εχουμε ξαναπει πολλες φορες. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι.

Εκεινοι που τα ξεχνανε ειναι αυτοι που ωφελήθηκαν απο αυτους, λογω του πελατειακου συστηματος.

ευχαριστω ρε Κωστα...

χθες εβριζα τον εαυτο μου (ετσι μας καταντησαν)

πηγα ενα ρολοι για φτιαξιμο κ μου κοστισε 60 ευρα!

με κοιταει ο ρολογοποιος κ μου λεει...θες ...χαρτακι?

οχι ειπα ο μακακας....!τι να το κανω αλλωστε?

ειμαι ή δεν ειμαι (αναρωτιεμαι τι πρεπει να κανουμε απο δω κ περα)

να βοηθαμε ή να μην βοηθαμε?ποιον βοηθαμε αληθεια?

τον αλλον...ή βγαζουμε το αχτι μας?

πως γιναμε ετσι?

Thomelef
17-11-10, 12:06
Κανεις δεν τα ξεχναει Βασιλη.
Τα εχουμε ξαναπει πολλες φορες. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι.

Εκεινοι που τα ξεχνανε ειναι αυτοι που ωφελήθηκαν απο αυτους, λογω του πελατειακου συστηματος.

οι οποίοι είναι???
παιδιά. για να μην είμαστε και υπερβολικοί, όταν ενοούμε απολύσεις,
ενοούμε σε άτομα σαν αυτά που αναφέρθηκαν πιο πάνω. επίσεις σε
άτομα που δεν έχουν στοιχιώδη μόρφωση και βρίσκονται σε γραφείο
με υπολογιστή...μιλάμε πάντα για τους αντιπαραγωγικούς οι οποίοι
ουσιαστικά δεν χρειάζονται. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ
200 ΑΤΟΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ. ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ???

Kostas_1
17-11-10, 12:18
οι οποίοι είναι???
παιδιά. για να μην είμαστε και υπερβολικοί, όταν ενοούμε απολύσεις,
ενοούμε σε άτομα σαν αυτά που αναφέρθηκαν πιο πάνω. επίσεις σε
άτομα που δεν έχουν στοιχιώδη μόρφωση και βρίσκονται σε γραφείο
με υπολογιστή...μιλάμε πάντα για τους αντιπαραγωγικούς οι οποίοι
ουσιαστικά δεν χρειάζονται. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ
200 ΑΤΟΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ. ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ???

Οι οποιοι ειναι οι γνωστοι κομματικοδιαιτοι...Μπορουν να πουν κουβεντα εναντιον του Χ πολιτικου, οταν τους "βολεψε" και αυτον και ενα σωρο άλλους?

Το ιδιο λεμε Τομ. Ακριβως το ιδιο με αλλα λογια.

atha
17-11-10, 12:30
ma afou den ypaxoun kriseis ypallilon kai den to orizei to syntagma mas. pos tha xeroume pioi einai oi douleutarides kai poioi oi tempelides.

exo to proto pou tha ithela na do einai na xtypane karta kai na yparxei kamera sti karta otan mpainoun kai bgainoun apo tin douleia . . mia ergatoora kostizei kapoia eyro . apa oses ores meion toso ligoteros misthos. aytos tous anagazei na meinoun sti douleia kai epetai sto dieuthynon prosopiko na tous xrisimopoiisei

joseph
17-11-10, 12:32
Εγω αυτο που ξερω ειναι... ατομο πολυ κοντινο μου, στον ενα χρονο που ειναι συνταξιουχος, εχει παρει απο το δημοσιο εφαπαξ+αποζημιωσεις+συνταξ εις 1 ετους συνολικα τα 160.000 ευρω!!! γνωσεις?λυκειο... τι να λεμε τωρα... ξερετε ποσες χιλιαδες ειναι αυτοι?!!!

Υ.Γ Με 21 χρονια δουλεια..

Καλημερα.....

Tι προσφερε τοσα χρονια να αξιζει τετοια ποσα?!!
Και αλλος για να ανοιξει ενα μαγαζι ξοδευει δεκαδες και εκατονταδες χιλιαδες ευρω, προσφεροντας στην οικονομια..

joseph
17-11-10, 12:44
Εννοειτε οτι δεν φταιει το ατομο προσωπικα, αλλα αυτοι που δημιουργησαν αυτο το καθεστως..
Για μενα παραπανω απο 1000-1400 ευρω το μηνα δεν αξιζει καμια δουλεια γραφειου!!!!!
Εξαιρουνται επιστημονες, οι οποιοι παραγουν εργο εξειδικευμενο, κανουν μελετες, κλπ κλπ,
εξειδικευμενοι υπαλληλοι οι οποιο εχουν ειδικα προσοντα και παραγουν το αναλογο εργο.
Οχι απλα να ειναι πτυχιουχος,και να συμπληρωνει κανενα χαρτι, η να χαζευει το ιντερνετ στο γραφειο.

PANOS-E60
17-11-10, 12:59
Νομίζω παιδιά πως πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσουμε όλοι τα άρθρα που μας βρήκε ο Στάθης στο νετ από προχτές, έχουν όλα τα στοιχεία που χρειάζεται να ξέρουμε πριν διαμορφώσουμε μιά γνώμη.

Είναι τελείως ξεκάθαρο πως η ελληνική οικονομία λειτουργεί εδώ και δεκαετίες με πάμπολλες στρεβλώσεις. Τεράστιο αντιπαραγωγικό δημόσιο, γραφειοκρατία, πελατειακές σχέσεις πολιτικών - ψηφοφόρων, πολύ μεγάλη παραοικονομία, υψηλοί φόροι που δεν οδηγούνται στο κοινωνικό κράτος αλλά αποτελούν και κίνητρο γιά περαιτέρω φοροδιαφυγή, τραπεζικό σύστημα το οποίο τα τελευταία 8 - 10 χρόνια εξώθησε τους συντηρητικούς έλληνες σε υπερδανεισμό κλπ. Γεγονός αναμφισβήτητο ότι το βιοτικό επίπεδο των ελλήνων την τελευταία 10ετία ανέβηκε με δανεικά, ήταν δηλαδή πλαματική άνοδος, όπως ανούσια γκλαμουριά ήταν και η διοργάνωση Ολ. Αγώνων σε μιά χώρα που ήταν ήδη υπερδανεισμένη γιά εξοπλισμούς και λοιπές πιό αναγκαίες υποδομές.

Αρα, το ερώτημα δεν είναι εάν έπρεπε να γίνουν προσαρμογές αλλά το πως να γίνουν αυτές. Και επειδή αφενός αποτελούμε εύκολο στόχο των κερδοσκόπων λόγω μεγέθους και αφετέρου οι κυβερνήσεις μας παραδοσιακά ήταν οσφυοκάμπτες προς του ξένους, καταλήξαμε στη λύση της βίαιης προσαρμογής. Το μνημόνιο είναι ένας ωραίος τρόπος γιά να διασφαλίσουν επίσημα οι δανειστές μας τα λεφτά τους, αλλά είναι ένας τελείως λάθος τρόπος γιά να προσαρμοστεί σε νέα υγιέστερα δεδομένα η ελληνική οικονομία. Τα άρθρα που παρέθεσε ο Στάθης είναι πολύ χρήσιμα γιά να καταλάβουμε, με παραδείγματα άλλων χωρών, το πόσο λάθος κατεύθυνση δίνει στη χώρα αυτή η τακτική.

Δεν θα βγούμε από το ευρώ και δεν θα πτωχεύσουμε διότι αυτό θα ενεργοποιούσε το φαινόμενο - ντόμινο και γιά αρκετές άλλες χώρες του ευρώ. Το πιθανότερο είναι να προχωρήσουμε σε μιά αναδιάθρωση του χρέους, αλλά και αυτό πρέπει να συνοδευτεί από δυναμικές απαιτήσεις της κυβέρνησής μας προς τους δανειστές γιά μερική διαγραφή του χρέους. Παραπέμπω και πάλι στα σχετικά άρθρα. Παράλληλα, πρέπει να ενεργοποιηθούν άμεσα οι οικονομκές συμμαχίες που έχουμε με χώρες που δεν βιώνουν κρίση ώστε να έχουμε καλές νέες επενδύσεις στη χώρα. Είναι απολύτως δυνατόν αρκεί να μην έχουμε πάλι φαινόμενα μίζας σε υπουργούς ! Πρέπει να γίνουν άμεσα διαρθρωτικές αλλαγές στο ευρύτερο δημόσιο και σε ορίζοντα 10ετίας να μειωθεί δραστικά το μέγεθός του. Και άμεσα να λυθεί το πρόβλημα ρευστότητας των Τραπεζών ώστε να ξαναπέσει χρήμα στην νεκρή αγορά μας. Και αυτό είναι δυνατόν εάν γίνει μιά καλύτερη συνεννόηση με την ΕΚΤ αλλά και μεταξύ των εγχωρίων τραπεζιτών που σήμερα φοβούνται και τον ήσκιο τους !

Τέλος, αν άποιος βιάζεται πολύ να πάρει απάντηση γιά το αύριο, δεν έχει πάρα να κοιτάει το δείκτη του ΧΑΑ, κάτω από το 1450 υπάρχει μόνο άβυσσος ...

Nikos
17-11-10, 13:00
Αν ψαξουμε το φορουμ θα βρουμε τουλαχιστον 20 παρομοια θρεντς και συζητησεις που δεν οδηγουν πουθενα.
Ειμαστε τελειωμενοι κυριως σε οτι αφορα τις νοοτροπιες μας, τα θελω μας και τα πιστευω μας.
Ανθρωποι που δεν εχουν ιδεα τι θα πει εργασιακος κοπος και μοχθος δηλωνουν καθημερινα κουρασμενοι επιστρεφοντας σπιτι τους οταν η προσφορα και παραγωγικοτητα τους στον (δημοσιο) οργανισμο που τους απασχολει αλλα και στο κοινωνικο συνολο ειναι μηδενικη.
Επιχειρηματιες που δε γνωριζουν τι θα πει αποδοση ΦΠΑ και καταβολη ασφαλιστικων εισφορων εντασσονται σε προγραμματα περαιωσης καθε 5-7 χρονια και κανουν τους εντιμους επιχειρηματιες να αισθανονται εντελως μαλακες.
Κρατικοδιαιτοι επιχειρηματιες θεωρουν εαυτους αυτοδημιουργητους, εξυπνους και πετυχημενους επειδη τυγχανει ο εκαστοτε υπουργος να καταγεται απ το χωριο τους και να τους δινει κρατικες προμηθεις και εργα εναντι αδρας αμοιβης.
Υπαλληλοι των ΔΕΚΟ θεωρουν τσιφλικι τους τις επειχηρησεις που τους απασχολουν και με το ετσι θελω παραλυουν τη χωρα ανα πασσα ωρα και στιγμη επειδη μπαινουν σε κινδυνο τα κεκτημενα τους (κεκτημενα ομως τα οποια τις περισσοτερες φορες εχουν κερδηθει μεσω πολιτικων και κομματικων εκβιασμων και οχι βαση εργατικου δικαιου). Θα δειτε σε λιγο καιρο τι εχει να γινει με τ'αποβρασματα της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ.....
Αγροτες οι οποιοι εγκατελειψαν τη γη τους πριν πολλα χρονια εμαθαν να ζουν απο επιδοτησεις μαιμου και επιδοματα τα οποια κερδιζαν κοβοντας τη χωρα στα δυο όποτε η βρυση εκλεινε και οι επιδοτησεις ηταν στον αερα.
Πολιτες οι οποιοι αρνουνται να σεβαστουν οποιοδηποτε νομο, βλεπε απαγορευση καπνισματος με το ετσι θελω και ενα κρατος απλο θεατη της καταστρατηγησης των νομων.
Νεοι οι οποιοι αρνουνται να εργασθουν για 600-700 ευρω, οχι γιατι ειναι λιγα, αλλα γιατι το lifestyle το οποιο τους επεβαλαν καποιοι μεσω των ΜΜΕ τα τελευταια 15 χρονια επιτασει ενα τροπο ζωης που απαιτει πολλαπλασια χρηματα προκειμενου να εισαι a la mode. Αντ αυτου προτιμουν να κλαινε τη μοιρα τους στα καφε και στις καμερες του STAR και των γελοιων υποκειμενων που κανουν τετοια ρεπορταζ.
Μπορει μια χωρα να ξεφυγει απο τη σημερινη δσυκολη κατασταση κατω απο συνθηκες πληρους αποσυνθεσης του εργατικου δυναμικου της ? Οταν κανεις δεν δεχεται ν'αναλαβει τις ευθυνες του και ατομικα και συλλογικα και ν'αποδεχθει βιωσιμες λυσεις που θα μας οδηγησουν εκτος κρισης ? Δε νομιζω.
Καλυτερα να πτωχευσουμε και να ξεκινησουμε απ το μηδεν .

GEORGE316
17-11-10, 13:10
οι αλλαγες που πρεπει να γινουν ειναι αλλαγη νοοτροπιας...πρεπει να αλλαξουμε μυαλα...τελος.
δεν φταιει κανενας δημ.υπαλληλος που μπηκε σε μια υπηρεσια....
εστω λοιπον οτι ενα λογιστηριο μιας εφοριας μπορει να λειτουργησει με 6 λογιστες οικονομολογους.
οταν μεσα βρισκονται 2 λογιστες και 13 αποφοιτοι λυκειου....
το τμημα δεν μπορει να εξυπηρετηθει,ουτε να εξυπηρετησει.γιατι
1)οι δυο λογιστες βαρεθηκαν να προσπαθουν τα τελευταια 4 χρονια να δειξουν στους υπολοιπους στι στο καλο ειναι το προσαρμοσμενο ισοζυγιο...και στο κατω κατω αυτοι θα τους βαλουν μυαλο??(αλλωστε ειναι και ΜΟΝΙΜΟΙ)
2)οι 13 αφου βαρεθηκαν απο τον πρωτο μηνα και οι εννοιες πιστωνω και χρεωνω ειναι αστα να πανε....εγραψαν στα μπομπονια τους τη κατασταση(αλλωστε ΜΟΝΙΜΟΙ ειναι...θα τους διωξει κανεις???)
3) επειδη το τμημα υπολειτουργει,βγαζουν νεο διαγωνισμο για εναν οικονομολογο...
τρεχουν 140.000 αποφοιτοι του "μακεδονια",αλλα τελικα προσλαμβανεται ενας αποφοιτος λυκειου που εχει υπηρετησει στις ειδικες δυναμεις!!!!!!!!α και εχει γκυψει τα χαχαλα του νομαρχη!!!!(η αδερφη του βασικα γιατι αυτος δεν ξυριστηκε απο τοτε που απολυθηκε απο το στρατο και του νομαρχη δεν του αρεσουν τα γενεια..΄)
μετα παμε στη φορολογηση...
θυμαστε αυτον που σε νυχτερινο κεντρο στη σαλονικα βρεθηκε να εχει στη κατοχη του λαμποργκινι με εισοδημα 3.500???επειδη τον γνωριζω δεν πληρωσε ουτε ενα ευρω προστιμο...
αρα πειτε μου ενα και μονο λογο να πληρωσω εγω τη περαιωση που μου ηρθε για χρηση που ειχα ως καθηγητης μουσικης οπου σημειωτεων...ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΑΙ ΑΠΟ ΦΠΑ διοτι το φπα των παροχων το επιβαρυνεται (και ελαφρωνεται ) ο εργοδοτης....
επισης,γιατι να πληρωσω την εισφορα στο κοινωνικο ταμειο ασφαλισης οταν εκλεισα ενα ραντεβου για ........ και μετα απο 4 και κατι μηνες ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα...σημερα ομως η αρρωστια συνεχιζει κανονικα και ακαθεκτη(πραγματικο γεγονος...)
επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι στο δευτερο ραντεβου που εκλεισα μετα απο 2 μηνες ο γιατρος του νοσοκομειου μου ειπε να πανω να κανω τη θεραπεια στο ιατρειο του....
για να παμε σε αλλο τομεα...
βασικες αρχες διοικησης επιχειρησεων λενε οτι σε μια θεση εργασιας παιζει ρολο και η αναγκη της επιβεβαιωσης...
δηλαδη!!!μπορει εγω να εργαζομαι σε ενα γραφειο.να εργαζομαι κανονικα αλλα να παιρνω μισθο(οπως λεει και ο ιωσηφ)1000 ευρω το μηνα...με τις τρεχουσες συνθηκες 1000 ευρω ειναι πολυ λιγα ωστε να ζει ενας ανθρωπος με ελαχιστη αξιοπρεπεια.(να πληρωνει ενοικια δεη οτε κινητο αυτοκινητο βενζινες τροφη ασφαλειες κοινοχρηστα φυσικο αεριο ρουχα ειδη προσωπικης υγειηνης και παραλληλα να κανει ενα δωρακι στο βαφτισιμιο του η ακομα χειροτερα να πληρωνει τα αγγλικα,γερμανικα υπολογιστες χαρτζιλικι ποδοσφαιρο(ή μπασκετ ή μουσικη) του παιδιου του ενω παραλληλα το παιδι θελει και κανα παιχνιδι ,παγωτο σαντουιτς....
θα μου πειτε ναι να δουλευει και η γυναικα....ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ
αρα ο υπαλληλος αυτος εχει στο μυαλο του ΟΛΑ ΑΥΤΑ οταν παει το πρωι στη δουλεια του...πως περιμενετε να αποδωσει τα μεγιστα??

Thomelef
17-11-10, 13:13
Καλυτερα να πτωχευσουμε και να ξεκινησουμε απ το μηδεν .

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου νίκο...κρίμα που δεν το κάναμε νωρίτερα
και πλέον έχουν χαθεί πολά αποθέματα...θα μπορούσαμε να βράσουμε
στο ζουμί μας πιο άνετα.

GEORGE316
17-11-10, 13:20
ΣΥΝΕΧΙΖΩ!!!
καταπολεμηση ανεργιας??γιατι??αφου ολοι οι μεγαλοι και μεσαιοι επιχειρηματιες εχουν μεταφερει επιχειρησεις και βιομηχανιες σε αλλες χωρες?γιατι?γιατι εχουν φθηνα εργατικα χερια,πειθινιους εργατες,δεν εχουν συνδικατα να του κλεινουν το εργοστασιο και να μενει πισω η παραγωγη (με οτι συνεπαγεται) ενω ακομα και οταν θετονται στοχοι οι συνδικαλιστες γκρινιαζουν για δικαια μεν αιτηματα??
ετσι λοιπον στο ελλαδικο χωρο
1)ο επιχειρηματιας χανει χρηματα απο ελλειπη παραγωγη...θα μου πειτε τι λες ρε γιωργο???
ΝΑΙ.γιατι κανενας δεν επενδυει σε ανθρωπους σαν και μενα που η δουλεια μου σαν οικονοολογος διοικηση επιχειρησεων ειναι να υπολογισω τη μελλοντικη ζητηση ωστε η παραγωγη να ειναι αναλογη...(δηλαδη ελλειψη προβλεψεων....)
παραλληλα,το κρατος του κραταει μπολικα χρηματα για τα ταμεια των υπαλληλων που ομως οταν αρρωσταινει ο υπαλληλος αντι να "θεραπευτει " σε τρεις μερες,βρισκεται με ενα υποθετο στον ορθρο του και αναπηρικη συνταξη απο τα 39 του....
2)οι εργαζομενοι χανουν σαφως θεσεις εργασιας με οτι αυτο συνεπαγεται.....
3)το κρατος χανει εισφορες...

για να καταλαβεται ποσο μπουρδελο ειμαστε....
δεν δουλευει τιποτα σωστα...ουτε ο ελεγχος του κρατους ουτε ο ελεγχος των πολιτων...
ετσι ενω θελουμε και ολοι μας απο ενα Μ3 στο γκαραζ μας,αλλα ταυτοχρονα και λεφτα για τις βενζινες και χρονο για τις εκδρομες με το γκομενακι ωστε να χαρουμε τη ζωη μας,προσαπθουμε να τα αποκτησουμε με τον λαθος τροπο που μας υπεδειξαν...δανειο..
ομως το δανειο βοηθαει εκεινους που ξερουν να το χειριστουν....
αν δεν αλλαξουμε νοοτροπια και να αρχισουμε να δουλευουμε ΑΛΛΑ και ο ιδρωτας μας να ειναι σαν το νερο για το χωμα,..παντα δανεια απο το δντ θα περνουμε μεχρι να ερθουν και να σηκωσουν μεχρι και τον παρθενωνα και να τον πανε στο σπιτι της μεκελ να τον βλεπει..

Nikos
17-11-10, 13:21
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου νίκο...κρίμα που δεν το κάναμε νωρίτερα
και πλέον έχουν χαθεί πολά αποθέματα...θα μπορούσαμε να βράσουμε
στο ζουμί μας πιο άνετα.

Σε λαους με τι δικη μας ξερολιστικη ωχαδερφιστικη και καθολου αλτρουιστικη νοοτροπια, που αρνουνται να δεχθουν οποιαδηποτε αλλαγη στην καθημερινοτητα τους και τις συνηθειες τους, που θεωρουν εαυτους ανυποτακτους σε καθε τι που επιτασσει μια τοσο δυσκολη οικονομικη κατασταση αλλα για λαθος λογους, μιας και οι προγονοι μας ηταν ανυποτακτοι σε ξενους εθρους αλλα για πολυ σοβαροτερους λογους....σε τετοιους λαους αξιζει να πιασουν πατο προκειμενου να ωριμασουν και να μαθουν να ζουν ως οργανωμενη κοινωνια.
Και τελος ελπιζω καποια στιγμη ο ελληναρας ν'αρχισει να χαιρεται με την επιτυχια του γειτονα του, συναδελφου του, συγγενη του, φιλου του....τοτε ισως παει μπροστα.

Ptboul
17-11-10, 13:23
Α
Καλυτερα να πτωχευσουμε και να ξεκινησουμε απ το μηδεν .

δε νομίζω ότι θα άλλαζε κάτι γιατί


οι αλλαγες που πρεπει να γινουν ειναι αλλαγη νοοτροπιας...πρεπει να αλλαξουμε μυαλα...τελος.


είναι δύσκολο να αλλάξουν νοοτροπίες που εδραιώθηκαν τους τελευταίους 4 αιώνες, πιστεύω.

GEORGE316
17-11-10, 13:27
ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΩ.μπορει να εχουμε γραψει αλλα 100 τετοια θεματα...
ακομα ενα λοιπον...δε χαλασε ο κοσμος...
εδω ο γιωργος πηρε λαικη εντολη για τον καλλικρατη....και το δντ....
εδω ο καρατζαφερης εγινε πιο κομ*****στης απο τον βελλουχιωτη.
εδω ο σαμαας βγηκε δυναμωμενος!!!
αντε ρε απιτελουν να χρεωκοπησουμε εντελως...να μην εχουμε λεφτα ουτε για στιγαρα...τοτε δε θα παραπονιεται κανεις οτι καπνιζουμε σε δημοσιους χωρους...
να κυκλοφορουν οι νεοι με βρωμικα τζιν ωστε οι μοδατες καφετερειες να μην τους δεχονται μεσα....
να σταματησω επιτελους να πληρωνω ενοικιο στην σπιτονυκοκυρα μου που μου κοβει μισες αποδειξεις....
μπας και η δεη σταματησει να πουλαει το ρευμα οσο κοστιζει ο χρυσος...
μας και ο μπακαλης κατεβασει και λιγο τη τιμη απο το τυρι οπου σε λιγο θα κοστιζει οσο μια εβδομαδα στα καναρια νησια!!

GEORGE316
17-11-10, 13:32
δε νομίζω ότι θα άλλαζε κάτι γιατί



είναι δύσκολο να αλλάξουν νοοτροπίες που εδραιώθηκαν τους τελευταίους 4 αιώνες, πιστεύω.

ναι αλλα με αυτη που εχουμε οπως βλεπεις ....δεν παει ουτε βημα παραπερα....

Konstantinos E60
17-11-10, 13:35
Οπως όλα δείχνουν βαδίζουμε ολοταχώς προς την χρεωκοπία,ελεγχόμενη ή μη.
Το αν θα είναι καλύτερα ή όχι θα φανεί στην πορεία.
Μετά τι κανουμε εμεις ?? Τι θα γίνει με δάνεια,κάρτες,καταθέσεις !!
Ειναι προτιμότερο να συζητάμε πλεον για "το μετά" παρά για το ποιος φταίει !!

GEORGE316
17-11-10, 13:45
κωνταντινε...καταθεσεις...τι α βαζουμε απο τη τραπεζα....
δανεια καρτες...ας ερθουν να τα παρουν...
το μετα???
αμπαρωμενοι μεσα στα σπιτια μας για να προστατευτουμε απο τους ληστες πυο θα γινουν πολλαππλασιοι καιπροσευχη μηπως ο καλος θεουλης τελικα μας λυπηθει και μας βοηθησει.
γιατι εγω προσωπικα αλλη λυση δεν μπορω να δω...

Thomelef
17-11-10, 14:02
ένα πράγμα που ξέρω σίγουρα για το αν χρεωκοπήσουμε,
είναι το πόσο μεγάλη @@ θα φάνε όλοι όσοι επένδυσαν
στα φωτοβολταικά...άσχετο βέβαια αλλά έτσι θα γίνει...
όσο για καταθέσεις και δάνεια κτλ κτλ, δεν έχω ιδέα τι
θα μπορούσε να συμβεί...τες πα, αν ένα tetris το ξεκινάς
τελείως στραβά κάνεις πολύ απλά, start new game...αφού
δεν σώζεται και μας βάζει πιο μέσα αυτή η πολιτική, ας την
δώσουμε μια μούτζα και φτου και απο την αρχή. όλοι χαμένοι
είμαστε στο κάτω κάτω...

Stathis
17-11-10, 14:05
επι της αρχης συμφωνω απολυτα με το νικο, τα εχω γραψει αλλωστε στα προηγουμενα καμια 20αρια παρομοια θεματα που ξοδεψαν το χρονο μας και δεν εξυπηρετησαν σε τιποτε ουσιαστικο εκτος την αναγκης μας καπου να "τα πουμε", καπου να τα "χωσουμε"...

στην πραξη ομως και με βαση τα οσα συμβαινουν τον τελευταιο καιρο, σαφως και προτιμω, να υπαρχει ο υπεραριθμος τεμπελης δημοσιος, το αποβρασμα της γενομπ, ο εισφοροκλεφτης μικρομαγαζατορας, ο κουφιοκεφαλος ελληναρας με τη λαμποργκινι και το εισοδημα των 3,5 χιλιαδων, ο νεο-αεργος που δεν δουλευει για βασικο αλλα περιμενει να τον προσλαβουν διευθυντη, απο το να υπαρχει ενα παγκοσμιο ολιγοπωλειο το οποιο αργα αλλα σταθερα θα μας οδηγησει ολους προς την εξαθλιωση, ειτε ειμαστε σωστοι, ειτε λαθος!

με βαση λοιπον το μη χειρον βελτιστον, με δεδομενο οτι δεν εκφραζω μια θεση φιλανθρωπικη και κοινωνικη, απλως σκεφτομαι αυτο που μας συμφερει καλυτερα.

αυτη τη στιγμη λοιπον δεν συντελουνται ολες αυτες οι αλλαγες (ή προσπαθουν να συντελεστουν), διοτι οι ξενοι φιλοι μας ειπαν να μας βοηθησουν να νοικοκυρευτουμε, αλλα επειδη σκοπευουν να μας μετατρεψουν ολους σε φθηνο, χωρις δικαιωματα, χωρις προοπτικες, χωρις ελπιδες εργατικο δυναμικο.
ετσι λειτουργει το παγκοσμιο ολιγοπωλιακό συστημα και η ελλαδα επιλεχθηκε ειτε με σχεδιο ειτε τυχαια (δεν εχει σημασια) να παιξει το πειραματοζωο μιας τετοιας αλλαγης.
το δντ λοιπον θα προσπαθησει με καθε κοστος να μην αποτυχει, δεν εχει αυτην την επιλογη, οποτε οχι δεν θα μας "πτωχευσουν" οπως ειναι η ακριβης εννοια του ορου. αν το ηθελαν θα μπορουσαν να το ειχαν κανει.
αυτο ομως στο οποιο θα προσπαθησουν να μας μετατρεψουν δεν θα ειναι καθολου αυτο που εχει στο νου του ο καθενας μας ως "ευρωπαιος πολιτης"...
αυτη τη στιγμη συντελειται μεσω των φορων και των μετρων η μεταβιβαση της ιδιωτικης και το κυριωτερο της δημοσιας περιουσιας μας, καθως και της εθνικης μας ανεξαρτησιας, στο καρτελ.

ο παγκοσμιος κανονας που λεει οτι τα κρατη ειναι κυριαρχα και δεν υποκεινται σε κανενα τοπικο δικαιο, επιχειρειται να καταλυθει, με σκοπο να κερδισουν μερικοι τζογαδοροι τεραστια κερδη σε βαρος ενος ολοκληρου λαου.

το προβλημα ειναι κατα πολυ ευρυτερο απο το προβλημα της τεμπελιας μερικων χιλιαδων δ.υ....

εδω λοιπον χρειαζεται αντισταση, και συμμαχος στην αντισταση αυτη, θα ειναι ο τεμπελης αγροτης που κλεινει με το τρακτερ την εθνικη, θα ειναι ο φορτηγατζης που καταστρεφεται αυτη τη στιγμη αλλα κανεις δεν το ακουει, θα ειναι το αποβρασμα της γενομπ, θα ειναι ολοι αυτοι που περιγραφετε πιο πανω...

αυτοι που σιγουρα ΔΕΝ θα ειναι συμμαχοι μας, ειναι τα γκολντεν μποϊς του καρτελ με ετησιο μισθο οσο το κοστος μερικων χιλιαδων εργαζομενων, τα στελεχη του δντ, τα τραπεζικα λομπι, οι απατεωνες των εταιριων -αυθαρετης- αξιολογησης, και οι "υπαλληλοι" πολιτικοι που εκτελουν τις βουλες των ανωτερω.

η μεγαλυτερη ελπιδα για τη χωρα μας βρισκεται ριζωμενη μεσα στα ελληνικα γονιδια και ειναι αυτη η ανενταχτη, ατιθαση, ανυπακουη φυση μας.
μπορει αυτη να μας εβαλε κατα εναν τροπο στο προβλημα, αλλα ειμαι πλεον πεπεισμενος διαβαζοντας ολα τα στοιχεια οτι ειναι το μονο που ισως μας σωσει.

διαφορετικα, ειναι απλα μαθηματικα. θαυματα δεν γινονται με ορθολογιστικο τροπο, οσο και να θελουμε, πραγμα που ουτε αυτο ειναι σιγουρο λογω της νοοτροπιας που αναφερατε.

σε τουτον εδω το βραχο που ολοι τον λοιδωρουν και τον υποτιμουν, εσπασαν τα μουτρα τους πολλοι και σπουδαιοι...
αυτο ειναι ιστορικα αποδεδειγμενο αλλωστε.
περισσοτερα στη συνεχεια....

Thomelef
17-11-10, 14:30
όσο χαζό και αν ακούγεται, μακάρι το υπέδαφος μας να μην είχε απολύτως τπτ...
τουλάχιστο η ιστορία έχει δείξει πως όσες χώρες είχαν πηγές ενέργειας κάτω απο
τα πόδια τους, σήμερα ζούν κάτω απο τα όρια της εξαθλίωσης. είμαστε άτυχοι τι
να κάνουμε...

Nikos
17-11-10, 14:34
Σταθη δε διαφωνω, αλλα πρεπει να λαβεις υποψιν σου οτι πλεον ισχυουν εντελως διαφορετικες συνθηκες.
Καποτε ο κρητικος περιμενε το γερμανο αλεξιπτωτιστη με την αξινα και τον περναγε σουβλακι .
Τωρα ομως το παγκοσμιο τραπεζικο συστημα δεσμευσης κρατικων αλλα και ατομικων περιουσιων ειναι τοσο ισχυρο και εχει δρασει επι τοσα πολλα και συνεχη ετη και τοσο οργανωμενα που ειναι αδυνατο ν'αποδεσμευτει καποιος.
Μας εχουν κανει δεσμιους ειτε το θελουμε ειτε οχι. Και αυτο επετευχθει με τον ποιο απλο τροπο.....σου δανειζω απεριοριστα για να ικανοποιησεις τη βουλιμια σου που προερχεται απο στερησεις και εμποδια αιωνων χωρις να συνειδητοποιεις ταυτοχρονα οτι υπογραφεις την καταδικη σου.
Και καποια στιγμη γινεσαι δουλος μου μιας και δεν εχεις να πρσφερεις τιποτ αλλο εκτος απο φθηνη εργασια.
Δε μπορω να δω πως θα επιρεασουν θετικα οι οποιεσδηποτε κινητοποιησεις εναντιον της Τροικας ..... ο εχθρος δεν κραταει πλεον οπλα αλλα οθονες με γραφηματα της πορειας του χρεους μας και των οφειλων μας. Γι αυτο θεωρω προτιμοτερο μια πτωχευση αν και το μεγαλο ερωτημα ειναι ...και να γινει ποιος θα οδηγησει τη χωρα στη νεα πορεια της ? Ο ΓΑΠ, ο Σαμ , η κορη του δρακουμελ η ο Τσιπρας ? Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα .

Stathis
17-11-10, 14:37
αυτο εννοουσα νικο οταν ειπα πριν "κινουμενη αμμος"...
οσο προσπαθεις να ξεφυγεις, τοσο βυθιζεσαι...

GEORGE316
17-11-10, 15:44
συνεπως,αυτο που μας μενει ειναι ειτε να μεινουμε και να δεχτουμε τη μοιρα μας,ειτε οσοι μπορουν να φυγουν απο τη χωρα οχι για να σωθουν,αλλα για να καθυστερησουν τη μοιρα...

Driver M
17-11-10, 16:19
Καταρχάς, επειδή νομίζω πως ξεφύγαμε λιγάκι από το θέμα του τόπικ που είναι αν θα πάρουμε ή όχι τελικά την τρίτη δόση, προσωπικά θεωρώ πως θα την πάρουμε, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι θα αποφύγουμε την, ελεγχόμενη έστω, χρεοκοπία.
Κατά τη γνώμη μου μάλιστα, με τα αστεία αλλά και τραγικά μέτρα λιτότητας που έχει επιβάλλει η κυβέρνηση, είναι αδύνατο να μην επέλθει πτώχευση.
Απλά απ'ό,τι φαινεται, το πραγματικό ζητούμενο δεν είναι η αποφυγή της και η σταδιακή ανόρθωση της Ελλάδας (δηλαδή ο λόγος που υποτίθεται ότι πήραμε το δάνει), αλλά η παράτασή της ώστε να προλάβουν οι ξένοι και οι Έλληνες ισχυροί να κερδίσουν όσα περισσότερα χρήματα μπορούν, πριν έρθει το σημείο μηδέν δηλαδή η χρεοκοπία.
Αυτό το σκοπό φαίνεται να έχει και το δάνειο των 120 δις από ΕΕ-ΔΝΤ, ένα δάνειο που δόθηκε ως αφορμή για να παρθούν τα πρωτοφανή μέτρα Παπανδρέου και να γίνει ο λαός φτωχότερος και οι πραγματικά υπαίτιοι της κρίσης να βγουν για άλλη μια φορά κερδισμένοι.
Και μέχρι στιγμής μια χαρά φαίνεται να τα καταφέρνουν με τις πλάτες βέβαια του (δυστυχώς) απαθή κατά πλειοψηφία ελληνικού λαού.

Τώρα για απολύσεις (τη στιγμή που η ανεργία είναι η μάστιγα της κοινωνία μας και θα είναι αυτή που θα φέρει τη χρεοκοπία μια ώρα αρχύτερα) που ακούστηκαν, κόψιμο εφάπαξ (δηλαδή χρήματα που ο κάθε μισθωτός έχει καταβάλει μέσω εισφορών και κρατήσεων και εννοείται πως δεν του χαρίστηκαν από κανένα) κλπ, δε νομίζω πως χρειάζονται περαιτέρω σχολιασμό καθώς δεν στέκουν από καμία άποψη, είτε οικονομικοτεχνοκρατική, είτε ηθική.

Αντίθετα, η πάταξη της φοροδιαφυγής (μέσω αυστηρότερων ελέγχων και ποινών αλλά και μείωση των φόρων σε αρκετές περιπτώσεις ώστε η καταβολή τους να μην κρίνεται απαγορευτική για μεγάλη μερίδα επιχειρήσεων που κινδυνεύουν άμεσα με λουκέτο) είναι κάτι πολύ πιο αποδοτικό αλλά και ουσιαστικό, απ'όλες τις απόψεις, ωστόσο το κράτος δείχνει πως δεν έχει ούτε τη θέληση αλλά ούτε και την οργάνωση να το κάνει.

Stamatis
17-11-10, 16:38
Κυκλικο ελλειμα ξερει κανεις τι ειναι;
Ποσο ειναι το ελλειμα σε απολυτους αριθμους γνωριζει καποιος;
Ποσο απο αυτο το ποσο ειναι τοκοι απο δανεια;

Ευχαριστω.

Stamatis
17-11-10, 16:43
Α και ακομα μια, για το δρομο.
Αν πτωχευσουμε, ποση ζημια θα βαρεσουμε στην πιατσα;

PANOS-E60
17-11-10, 16:52
Κυκλικο ελλειμα ξερει κανεις τι ειναι;
Ποσο ειναι το ελλειμα σε απολυτους αριθμους γνωριζει καποιος;
Ποσο απο αυτο το ποσο ειναι τοκοι απο δανεια;

Ευχαριστω.
Πιάστο στα αγγλικά μήπως το ξέρω...

Α και ακομα μια, για το δρομο.
Αν πτωχευσουμε, ποση ζημια θα βαρεσουμε στην πιατσα;

Μαζί με το χρέος των ΔΕΚΟ και των ιδιωτικών τραπεζών, περί τα 500 δις.

Stamatis
17-11-10, 16:57
Circular debt το λενε
Ισως δεν το ειπα καλα στα ελληνικα.
Κυκλικο χρεος ισως ειναι καλυτερα.
Ετσι και αλλιως ενα χρεος γινεται ελλειμα μονο οταν το γραψεις.

Nino
17-11-10, 17:00
η τριτη χρεοκωπια προ των πυλων... αντε ξανα τα ιδια για κανα 25 μερες, μετα, μετα ειναι Χριστουγεννα, θα μπουμε ολοι σε εορταστικο mood, θα ξαναξεχασουμε τις χρεοκωπιες.
Η εορταστκη καταναλωτικη διαθεση ισως δωσει μια ανασα ζωης στην αγορα... και απο Ιανουαριο βλεπουμε...
Καποιοι ομως θα νιωσουν εντονα τις συνεπειες των μετρων που εληφθηκαν για την σωτηρια της πατριδας απο την πρωτη χρεοκωπια...
Ασχετο αλλα βρε παληκαρια για να καταλαβω ενα πραμα, αφου ειμαστε κατεστραμενοι αφου το 71% των ξενων πιστευει πως δεν θα γλυτωσουμε την χρεοκωπεια, αφου ,αφου ,αφου, τοτε γιατι μας δινουν λεφτα? αφου δεν θα τα παρουν γιατι μας τα δινουν?
Ερωτημα δευτερο δεν μας φτανουν οσα εχουμε, δεν φτανει που η αγορα ζει απο τις δυσκολοτερες των ημερων της,παλι θα αρχισουμε τα ιδια και θα διασπειρουμε τον πανικο??
Ξερετε τι μου ειπαν ανθρωποι μορφωμενοι αλλα σε κατασταση πανικου? ξερετε τι καινουργιο κυκλοφορει? (δεν ανoιξα thread τρομολαγνεια 2 γιατι πια ειναι περα απο καθε λογικη αυτα που "παιζουν")
Λοιπον μου ειπαν οτι οι μοναχοι μαζευουν τροφιμα για να ανταπεξερθουν στην επικειμενη χρεοκωπια και καταστροφη και καλα θα κανουμε να παρουμε κανα τσουβαλι ρυζι-αλευρι να τα εχουμε..)
Τι να λεμε τωρα? η κατασταση ξεφευγει... μην συμμετεχετε σε τετοια παιχνιδια που εξυπηρετουν "αλλα" συμφεροντα.
Τωρα θα μπορουσα να σχολιασω καποια post , αλλα δεν εχει τελικα νοημα, ισως καποτε καταλαβουμε οτι το τυρακι ειναι ο ιδωτικος και ο δημοσιος τομεας και η φακα ειναι αλλου.
Αυριο ομως που θα ερθουν οι ξενοι με τις μεγαλες πολυεθνικες και τα τρανταχτα trade mark τοτε θα ξαναμιλησουμε.. γιατι θα ερθουν και η μειωση της εφοριας (βλεπε Ελληνικο και εμιρης) θα ειναι κινητρο αναπτυξης.
Οι μισθοι θα ειναι ψιχουλα η εφορια θα ειναι λιγη και θα μεγαλουργησουν... και τα εργοστασια τους θα κανουν διπλα στα των Ελληνων και οι φιρμες νομικες ,μεταφορικες και χιλιες δυο αλλες θα ερθουν ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΘΑ ΠΑΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ μεχρι να γινουν μονοπωλια και μετα....
Μην πολεματε ο ενας τον αλλο μονο ετσι μπορουν να μας νικησουν!!!

Nikos
17-11-10, 17:01
Α και ακομα μια, για το δρομο.
Αν πτωχευσουμε, ποση ζημια θα βαρεσουμε στην πιατσα;

Γυρω στο 1.8 δις μπουκαλες με παρελκομενα στο Σφακιανακη και 8 δις πανερια λουλουδια ...... στο περιπου

Stamatis
17-11-10, 17:02
Και ελπιζω να θυμασαι και το clearing που μας ελεγαν οι "βλαχοι" εκει εξω που ειμαστε, καθως οταν εμεις διδασκαμε φιλοσοφια αυτοι τρωγανε χαρουπια, αλλα οταν αυτοι διδασκανε οικονομικα, εμεις τρωγαμε αμπελοφασουλα.

PANOS-E60
17-11-10, 17:04
circular debt ... δεν το ξερω.
500 δις είναι το accumulated general gov/ment debt μας.
deficit είναι το νεο χάλι που παράγουμε με κάθε ετήσιο προυπολογισμό μας.

Μάλλον δεν βοήθησα.

Stamatis
17-11-10, 17:22
Επειδη οδηγαω και θα σκοτωθω, ας με παρει καποιος ενα τηλεφωνο να του τα πω αν θελει να τα γραψει.
Απο φαναρι σε φαναρι δεν γινεται.

Vasilis
17-11-10, 17:46
γραψτα απο το σπιτι...

περιμενουμε!

S8N
17-11-10, 18:02
Εγώ θα συμφωνήσω εν μέρει με τους Στάθη και Άρη (Driver M), με μια διαφοροποίηση:

Το χρέος μας είναι μισό τρις ευρώ. Όσο και να πατάξεις τη φοροδιαφυγή, όσο και να κόψεις έξοδα, όσους δημοσίους υπαλλήλους και να απολύσεις, πάλι εκεί θα είναι.

Σας φαίνεται πως λέω μαλακίες? Σκεφτείτε το: Πέρασε ένας δύσκολος χρόνος, γίναμε όλοι φτωχότεροι, 160.000 ιδιωτικοί υπάλληλοι έχασαν τη δουλειά τους, το μνημόνιο μας μπήκε στον κώλο και το αποτέλεσμα είναι το εξής:

1. Το χρέος μας είναι μεγαλύτερο από πέρυσι κατά 120 δις.
2. Το ΑΕΠ μας είναι μικρότερο κατά 5%.

Καιρός λοιπόν να καταλάβουμε πως από μόνοι μας δεν κάνουμε Τ Ι Π Ο Τ Α. Η Ελλάδα δε μπορεί να βγει μόνη της από την κρίση. Και αν ο Παπαναστασίου λέει κάτι διαφορετικό, πείτε μου ΜΙΑ δήλωσή του που να μην έχει διαψευστεί μετά από λίγες μέρες. Αυτός είναι που συμβάλει στο να επανακτήσουμε τη χαμένη μας αξιοπιστία? Ζήτω που καήκαμε.

Αυτή τη στιγμή λοιπόν χρειαζόμαστε βοήθεια, την οποία δεν έχουμε. Βοήθεια δεν είναι να σου δανείζουν με 5% τόκο όταν είσαι στο χείλος του γκρεμού. Βοήθεια δεν είναι να σου λένε να σφίξεις κι άλλο το ζωνάρι για να ξεπληρώσεις δάνεια με τα οποία αγόρασες αεροδρόμια, υποβρύχια, φρεγάτες, τορπίλλες, συστήματα ασφαλείας Ολυμπιακών αγώνων και ψηφιακά δίκτυα από τους κωλογερμαναράδες ή τους Γάλλους. Στην Ευρώπη πράγματι δεν υπάρχει ούτε σύμπνοια αλλά ούτε και αλληλεγγύη.

Αυτό που συμβαίνει με τη χώρα μας το έχουν καταλάβει πάρα πολύ καλά οι αριστεροί και δυστυχώς είναι οι μόνοι που φωνάζουν: Τα ισχυρά ευρωπαϊκά κράτη κατάφεραν να περάσουν το πρόβλημα των τραπεζών τους στους λαούς τους. Δανειστές μας είναι οι τράπεζές τους. Αυτές είχαν το πρόβλημα. Σήμερα, το έχουμε εμείς. Και σα να μην έφτανε αυτό, το ελληνικό κράτος κατάφερε να βουλιάξει τις ελληνικές τράπεζες.

Λύσεις λοιπόν υπάρχουν:

1. Μας βοηθά η ΕΕ κάνοντας επενδύσεις στη χώρα μας ώστε να τονωθεί η ανάπτυξη. Χα. Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε?

2. Βουλιάζουμε και συμπαρασύρουμε Ιρλανδία, Πορτογαλία, Ισπανία. Αυτό σημαίνει κακά μαντάτα για το Ευρώ και την Ευρωζώνη, πράγμα που προσπαθούν να αποφύγουν οι Γερμανοί.

3. Μπαίνουμε σε ευρωζώνη δύο ταχυτήτων: Η Γερμανία, η Αυστρία, το Βέλγιο έχει ισχυρό ευρώ, οι υπόλοιποι υποτιμημένο. Αυτό δεν είναι κακό για μας, ίσια ίσα που θα κάνουμε την υποτίμηση που έπρεπε να είχαμε κάνει αν είχαμε δραχμή. Εϊναι όμως κακό για την Γερμανία της οποίας οι εξαγωγές θα πληγούν. Εμένα προσωπικά στα @@ μου και η Miele, και η Siemens, και η Φαου-βε, και η Πενβέ.

4. Σκύβουμε το κεφάλι, στήνουμε κώλο και ζητάμε επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του χρέους. Αυτό είναι σαν να παρατείνουμε έναν αναπόφευκτο, αργό και επώδυνο θάνατο. ΘΑ έρθει η Φράου Μέρκελ και θα σου πει: Πόσα παράγεις κάθε χρόνο? 120 δις? Θα κρατήσουμε εμείς τα 50 για αποπληρωμή των χρεών σου κι εσύ φρόντισε να ζήσεις με τα υπόλοιπα. Τί σημαίνει αυτό? Μισθοί των 250 ευρώ, τύπου χωρών του πρώην Ανατολικού Μπλοκ.

Εγώ προσωπικά είμαι αισιόδοξος. Ό,τι και να γίνει, η αντίδραση θα είναι αλυσιδωτή. Αν και είμαι δεξιός, οφείλω να ομολογήσω πως ο Στάλιν είχε δίκιο: Μερικές φορές, για να καλυτερεύσουν τα πράγματα, πρέπει πρώτα να γίνουν χειρότερα. Αρκεί βέβαια να μη φαγωθούμε μεταξύ μας και γίνει εδώ Σεράγεβο.

Stamatis
17-11-10, 19:27
Λοιπόν, κυκλικό έλλειμμα

Ο Α χρωστάει στον Β που χρωστάει στον Γ που χρωστάει στον Α.
Ο Α έχεις 100 ευρώ τα δίνει στον Β τα δίνει στον Γ τα δίνει στον Α.
Ολοι πλήρωσαν με λεφτά που δεν έχουν.

Στην πραγματικότητα υπάρχουν 100 ευρω.

Μπαίνει στην παράμετρο λοιπόν ο Δ.
Ο Δ κρατάει τα 100 ευρώ και λέει στον Α, Β και Γ.
Κόφτε το λαρύγγι σας και βρείτε 100 ευρώ ο καθένας να πληρώσετε αυτά που χρωστάτε, γιατί το χρεός σας (απο έλλειμα έγινε χρέος πλέον - γιατί "έγραψε" στα βιβλία του Δ, που δεν του χρώσταγε κανείς) είναι 100 ευρώ το κεφάλι.
Αυτό είναι το ρικονσιλιέσιον

Τα δάνεια που παίρνουμε τώρα με τη μορφή βοήθειας, μας τα δίνουν αλλά συνεχίζουμε να χρωστάμε 100. (+ τα δάνεια).
Αν δεν γίνει παραγωγή εσόδων ΔΕΝ υπάρχει λύση.

Αν δεν γίνει παραγωγή εσόδων.... τότε....

Ουρουγουάη

Η Ουρουγουάη, γνωστή παλαιότερα και ως «Ελβετία της Νότιας Αμερικής», υπήρξε ο παράδεισος των αγορών ομολόγων με μεγάλη αξιοπιστία μεταξύ των διεθνών επενδυτών τη δεκαετία του '90.

Αμεση προτεραιότητά της όταν ξέσπασε η κρίση ήταν να μην απολέσει την εμπιστοσύνη των αγορών.

Η αντίστροφη μέτρηση για την Ουρουγουάη ξεκίνησε όταν της μεταδόθηκε ο ιός της κρίσης από την Αργεντινή το 2001.

Το 40% των τραπεζικών καταθέσεων της Ουρουγουάης ανήκαν κατά πλειοψηφία σε πολίτες της Αργεντινής, οι οποίοι απέσυραν τα χρήματά τους.


Σαν αποτέλεσμα ήταν να μην μπορεί η χώρα να έχει ρευστό.

Παράλληλα οι φήμες για την πτώχευση τη χώρας, οδήγησαν τους επενδυτές να ζητήσουν ρευστοποίηση των ομολόγων τους.
Μαζικά κατά χιλιάδες οι ρευστοποιήσεις έπεφταν βροχή.

Φυσικά ενώ ήδη το 40% των καταθέσεων έλλειπε ήδη το υπόλοιπο 60% δεν επαρκούσε για την πληρωμή στο face value ομολόγων που κανονικά έπρεπε να πληρωθούν σε 10 χρόνια.
(σαν να σου ζητάει η Τράπεζα να της πληρώσεις το υπόλοιπο του 10ετούς στεγαστικού σου, αύριο εξ ολοκλήρου)...

Η Ουρουγουάη ομως, σε αντίθεση με την Αργεντινή που κήρυξε χρεοκοπία και μετά προχώρησε σε επαναδιαπραγμάτευση του χρέους της, κατάφερε να αποφύγει τη χρεοκοπία.

Η κυβέρνηση του Μοντεβιδέο είχε να αντιμετωπίσει ένα χρέος της τάξης των 11,4 δισ. δολαρίων, το οποίο ισοδυναμούσε με το 90% του ΑΕΠ.
(δυστυχώς εμείς είμαστε στο 120%)

Ο τότε υπουργός Οικονομικών, Αλμπέρτο Μπενσιόν, επιδεικνύοντας άριστες διαπραγματευτικές ικανότητες προχώρησε σε μια πρωτότυπη ιδέα, εφαρμοσθείσα για πρώτη φορά, και έπεισε τους κατόχους ομολόγων να δεχθούν τις αποκαλούμενες «εθελοντικές συμφωνίες» (voluntary agreements), που στην ουσία ήταν μια επιμήκυνση της λήξης των τίτλων εγγράφοντας κατά μέσο όρο ζημιές γύρω στο 13%. (ψαλίδισμα)

Η διάρκεια των ομολόγων της Ουρουγουάης παρατάθηκε για 5 χρόνια και η ανταλλαγή τους θα προχωρούσε μόνο αν το 80% των ομολογιούχων και πλέον αποδεχόταν το ντιλ. Τελικά αποδέχθηκε τη λύση το 89%.

Η πολιτική που ακολουθήθηκε βοήθησε την Ουρουγουάη να έχει μια πιο οργανωμένη διαδικασία αναδιάρθρωσης μέσω της ανταλλαγή των ομολόγων μικρής διάρκειας με νέα, μεγαλύτερης διάρκειας ομόλογα. Σκοπός της ανταλλαγής δεν ήταν να μειωθεί το χρέος, αλλά να ανασάνει η χώρα από τις μεγάλες δόσεις.

Οι αγορές ομολόγων αντέδρασαν με την κατακόρυφη μείωση των spreads της Ουρουγουάης. Μόλις ένα μήνα μετά την αναδιάρθρωση του χρέους της, η χώρα, χωρίς να προχωρήσει σε στάση πληρωμών, επέστρεψε στις διεθνείς αγορές ομολόγων, οι οποίες την υποδέχτηκαν με χαμηλό κόστος δανεισμού.


Αυτά με την Ουρουγουάη, που την θεωρούμε μπανανία.

στο επόμενο θρεντ που θα βάλω θα συνεχίσω...

Stamatis
17-11-10, 19:31
Ορίστε και η συνέχεια....

Robert Aliber
Πολλοί θεωρούν ότι ένα "κούρεμα" (haircut, η μείωση του χρέους) είναι ίσως η μόνη λύση για την Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Εσείς τι λέτε γι αυτό;


«Ακόμη κι αν η Ελλάδα καταφέρει να πείσει τους εταίρους της να της χαρίσουν το 50% του χρέους, αυτό θα επιφέρει μόνο 2,5% εξοικονόμηση από τόκους στον κρατικό προϋπολογισμό. Η διαφορά δηλαδή μεταξύ ενός "κούρεματος" και μιας μείωσης στο δημοσιονομικό έλλειμμα δεν είναι πολύ μεγάλη. Η Ελλάδα θα χρειαστεί να αλλάξει πάρα πολλά διότι, ακόμα και αν υποθέσουμε ότι της χαρίζουν ένα μεγάλο ποσοστό του χρέους, θα είναι πάλι στο ίδιο σημείο σε μερικά χρόνια από τώρα αν δεν γίνουν σοβαρές διαρθρωτικές αλλαγές. Αμφιβάλλω όμως αν θα υπάρξει "κούρεμα" της τάξεως του 50%. Μια λύση είναι να γίνει ένα "κούρεμα" με σκοπό το χρέος να φτάσει το 90% του ΑΕΠ και αν αυτό δεν είναι αρκετό, τότε να γίνει άλλο ένα "κούρεμα". Πάντως το "κούρεμα" είναι σοβαρή υπόθεση. Πολλές φορές είναι και πολύ ακριβό μακροπρόθεσμα.»


-Ιστορικά μιλώντας, με ποια άλλη χώρα που στο παρελθόν είχε σοβαρά προβλήματα θα συγκρίνατε την Ελλάδα;


«Η Ελλάδα νομίζω πως όπως είναι σήμερα, μοιάζει περισσότερο με την Αργεντινή»


-Ξέρουμε ότι η Ελλάδα είναι σε δύσκολη θέση. Ποιες άλλες χώρες θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα πιστεύετε;


«Η Ιταλία πάντως δεν έχει πρόβλημα. Η Ιταλία έχει ξεπεράσει τον κίνδυνο εδώ και πολύ καιρό. Η Ισπανία έχει μεγάλο πρόβλημα. Το ίδιο ισχύει για την Πορτογαλία και σίγουρα για την Ιρλανδία. Ωστόσο, η Ιταλία το έχει ξεπεράσει. Η Αγγλία επίσης έχει πολλά προβλήματα αλλά δεν είναι στην Ευρωζώνη. Στην Αγγλία θα αναγκαστούν να αυξήσουν τους φόρους.»


-Η Αμερική είναι σε δύσκολη θέση;


«Η Αμερική έχει ένα μεγάλο έλλειμμα. Το ερώτημα είναι πόσο από το έλλειμμα του προϋπολογισμού είναι περιστασιακό και κυκλικό σε χαρακτήρα. Στην Αμερική το κυκλικό χρέος είναι 5%. Το άλλο 5% έχει 2 κομμάτια. Αν η Αμερική πετύχει ανάπτυξη 2%, μπορεί αν ζήσει επΆ αόριστον με ένα έλλειμμα 3%. Άρα, στην Αμερική, το ζήτημα αντιμετωπίζεται με το να αυξηθούν οι φόροι κατά 2% του ΑΕΠ. Επιπλέον, στην Αμερική υπάρχουν δυο κομμάτια του ελλείμματος: το ένα είναι το κομμάτι του ελλείμματος που έχει ο κόσμος και το άλλο είναι το κομμάτι του χρέους που κατέχει η Fed και διάφοροι κρατικοί οργανισμοί. Για παράδειγμα, το 2008, στην Αμερική περίπου το 1/3 του χρέους ήταν εσωτερικό, υπό την έννοια ότι το είχε στην κατοχή της η ίδια η κεντρική τράπεζα.»
-Άρα θεωρητικά θα μπορούσε η Fed απλά να καταργήσει αυτό το χρέος και η Αμερικανική κυβέρνηση να χρωστά 30% λιγότερο;


«Ναι, ακριβώς. Όταν με το καλό η οικονομία θα αρχίσει να ανακάμπτει, αυτές οι πιστώσεις θα αλληλοακυρωθούν»


-Πληθωρισμό η αποπληθωρισμό; Οι οικονομολόγοι είναι χωρισμένοι στα δυο.


«Δεν βλέπω πληθωρισμό με τίποτα εκτός αν γίνουν πάρα πολλά ατυχήματα.»


-Που καταλήγετε; Που θα καταλήξει η Ελλάδα;


«Τα σενάρια για το τι θα συμβεί στην Ελλάδα έχουν ως εξής:

1 - Να τα καταφέρει μόνη της χωρίς "κούρεμα" και χωρίς να βγει από το ευρώ

2 - Να μείνει στη ζώνη του ευρώ με "κούρεμα"

3 - Να φύγει από το ευρώ χωρίς "κούρεμα" και να επανέλθει μετά από μερικά χρόνια

4 - Να φύγει από το ευρώ και να κηρύξει στάση πληρωμών, όπως έκανε η Αργεντινή»


-Αν έπρεπε να στοιχηματίσετε, ποιό σενάριο θεωρείτε πως είναι πιθανότερο να συμβεί;


«Ελπίζω η Ελλάδα να τα καταφέρει. Απλά να βγει από το ευρώ για λίγο χωρίς να κηρύξει στάση πληρωμών και να ξαναμπει αργότερα. Αυτό πάντως που με ανησυχεί περισσότερο είναι το πολιτικό σενάριο. Παλαιότερα, σε παρόμοιες περιστάσεις βλέπαμε τον στρατό στους δρόμους. Μέχρι τώρα δεν έχουμε δει ακόμα τίποτα. Ελπίζω να μην δούμε, αλλά παραμένει μία ανησυχία.»

Stamatis
17-11-10, 19:39
και τι πιστεύω εγώ?

Παρά τη μεγάλη μείωση των εισαγωγών και την «αντοχή» των εξαγωγών, που έστω και για λίγα ποσοστά αυξάνονται, το μεγάλο έλλειμμα που σχηματίζεται στο λεγόμενο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών της χώρας παραμένει «διαρθρωτικό έλλειμμα»

Η Ελλάδα, αν και θα πετύχει τους περισσότερους στόχους του Μνημονίου, θα είναι αδύνατον να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις αποπληρωμής με το τέλος του προγράμματος του Μνημονίου.

Το 2013 πρέπει να αρχίσει και η αποπληρωμή των δανεικών του Μνημονίου (110 δισ.).
Για να πληρωθεί αυτό, μόνο με νέα δάνεια μποεί να γίνει καθώς δεν θα έχει αποκτήσει ρυθμούς ανάπτυξης ονομαστικού ΑΕΠ υψηλότερους του ονομαστικού επιτοκίου για δάνεια που πληρώνει.

Το πιθανότερο είναι, εάν δεν έχουμε προχωρήσει σε μια κάποια παραγωγική αναγέννηση, η ανεργία και η ύφεση να αυξάνεται συνεχώς.

Ετσι μια μικρή παραγωγική βάση θα έχει επιζήσει και θα κληθεί για άλλη μια φορά να πληρώσει το σύνολο της ελληνικής οικονομίας.

Η μόνη λύση θα είναι να έρθουν επενδύσεις - κεφάλαια- ώστε να απασχοληθούν και οι υπόλοιποι με οποιοδήποτε όρο, με οποιοδήποτε μισθό.

Τα χρέη της Ελλάδας είναι εδώ και θα είναι εδώ για πάντα.
Χωνέψτε το, χρωστάμε ΤΟΣΟ πολλά που δεν γυρίζει η κατάσταση με τίποτα.
Πτώχευση όχι, φτώχεια... ναί.

Για πάντα...

Thomelef
17-11-10, 19:54
πιστεύω πως αν φύγουμε απο το ευρώ, δεν μας συμφέρει να επανέλθουμε σε αυτό, τουλάχιστο
μετά απο μικρό χρονικό διάστημα...ίσως καλό θα ήταν να μην ξαναεπιστρέψουμε ποτέ...
με την υποτίμηση που θα φάμε θα αργήσει η δραχμή να πάρει έστω και κάποια καλή αξία.
εγώ σαν λύση πιστεύω πως μόνο αν μας δώσουν δρόμο μαζί με σταση πληρωμών και
ριζική αλλαγή στο εσωτερικό θα μπορούσαμε μετά απο χρόνια να επανέλθουμε σαν χώρα.
μόνο αν αρχικά βράσουμε στο ζουμί μας θα μπορέσουμε να δούμε χαίρι. απο την άλλη και
επειδή ειπώθηκε, τι να τους κάνουμε τους ξένους επενδυτές???να μας παίρνουν το 15πλάσιο
χρήμα απο αυτό που μας δίνουν (βλέπε άνοιγμα θέσεων εργασίας)??? πάρτε το χαμπάρι.
η ελλάδα πρέπει να παράξει. τέλος. πρέπει όλοι μας να καταλάβουμε πως δεν μπορούμε να
έχουμε τις απαιτήσεις που έχουμε απο μια χώρα η οποία δεν μπορεί να συντηρήσει ούτε τις
βασικές της ανάγκες πλέον. όλα τα υπόλοιπα είναι βλακείες. δεν με νοιάζει αν βγεί απο τα
χρέη σε 1 χρόνο ή σε 100. με νοιάζει να ξέρω πως αυτός ο τόπος παράγει, δεν πληρώνει
χαβαλέ χρήματα, και τα έσοδα του είναι περισσότερα απο τα έξοδα. αυτό πρέπει να γίνει με
οποιοδήποτε κόστος. και όχι να προσπαθούμε να καλύψουμε απαράδεκτα έξοδα με τις πλάτες
άλλων.

Stamatis
17-11-10, 20:04
Δεν είπα ότι είναι λύση να έρθουν οι ξένοι, απλά έτσι θα γίνει.
Αν δεν έχεις χρ΄ματα να ζήσεις, πόσο μάλλον δεν θα έχεις για να επενδύσεις σε νεες παραγωγικες μονάδες.

Ολοι φάγαμε τις σάρκες μας περιμένοντας μια ανάκαμψη....

πούντη η π$τανα?
με τι λεφτά θα ξεκινήσουμε νέες δουλειές πλέον αν μας τραβάνε στον πάτο συνεχώς τα όσα δίνουμε για όσους δεν δίνουν?

Thomelef
17-11-10, 20:16
δεν είπα ότι το είπες εσύ βρε...επίσεις δεν λέω όχι σε παραγωγικούς επενδυτές.
απλά εδώ είναι μόδα να εγκαθήστανται εμπορικές εταιρείες, που σαν μ@λ@κες
εμείς πειγαίνουμε και δίνουμε τα λεφτά μας απλόχερα. ας έρθει η πεμβε πχ και
ας ανοίξει ένα εργοστάσιο ρε φίλε. ας ανοίξει η ικέα εργοστάσιο ή ας δώσει ένα
μεγάλο μέρος της δουλειάς σε ελληνικές επιχηρήσεις, όπως έκανε η τουρκία με
την συγκεκριμένη εταιρεία για να της επιτραπεί να κάνουν έναρξη. αυτό που θέλω
να πώ είναι πως πρέπει να προστατευθει, ο μοναδικός πόρος εσόδων της χώρα,
η οποία είναι ο ιδιωτικός τομέας και οι ελεύθεροι επαγγελματίες.

330Ci
17-11-10, 20:28
Λοιπόν, για να τελειώνουμε: α) κατ' εμέ είναι κόλπο οι "δυσκολίες" προκειμένου να δώσουν άλλοθι στον ΓΑΠ για νέα μετρα, τα οποία προεκλογικά είπε οτι δεν θα μπουν.
β) Έτσι όπως είναι η κατάσταση τώρα, είναι φύσει αδύνατο να μπορέσουμε να αποπληρώσουμε το ΔΝΤ χωρίς επιμήκυνση. γ) Όσα λεφτά και να βάζεις στο βαρέλι, άν ο πάτος είναι τρύπιος δεν κάνεις δουλειά. Ψαλιδίζεις μισθούς για να βγάλεις 500 μύρια και ο ΟΣΕ σε βάζει μέσα το διπλάσιο. Πως θα γίνει δουλειά; Το ψαλίδισμα των μισθών, η αύξηση του ΦΠΑ είναι μέτρα που σου μαζεύουν χρήμα γρήγορα ΜΕΧΡΙ να αρχίσουν να αποδίδουν τα μόνιμα και δίκαια μέτρα, όπως η περικοπή άσκοπων δαπανών, η πάταξη της φοροδιαφυγής και η εξυγείανση του δημοσίου τομέα. Όταν οι μισθοί είναι το μόνο μέτρο που λαμβάνεται, ενώ οι ημέτεροι εξακολουθούν να τρώνε με 10 μασέλες, τότε κλάφ'τα Χαράλαμπε...

Kostas_1
17-11-10, 20:28
Νομιζω οτι τωρα πρεπει να κλειδωθει το θρεντ.
Εκτος κι αν θελει να συμπληρωνει ο Σταματης.

Εκαστος στο ειδος του....
Χαιρομαι να σε διαβαζω φιλε.

Α και να μην ξανανοιξει κανενα αλλο τετοιου ειδους...

SuperSonic
17-11-10, 20:36
Δυσκολα χρονια θα ερθουν αυτο ειναι σιγουρο και για την νεολαια αλλα και για τα παιδια μας το θεμα ειναι οτι η οικονομια δεν αλλαζει σε καμια περιπτωσει και τα πραγμα τα ειναι δυσκολα..

Χρεωκοποια???
Ειδη εχει γινει και δεν την εχουμε καταλαβει μιας και σημερον χρεοκωποια δεν σημαινει οτι δεν εχεις να φας..

Το θεμα ειναι οτι ο κακομοιρης ο Λαος τα πληρωσε και θα τα πληρωνει για πολλα χρονια ακομα..

Thomelef
17-11-10, 20:47
Δυσκολα χρονια θα ερθουν αυτο ειναι σιγουρο και για την νεολαια αλλα και για τα παιδια μας το θεμα ειναι οτι η οικονομια δεν αλλαζει σε καμια περιπτωσει και τα πραγμα τα ειναι δυσκολα..

Χρεωκοποια???
Ειδη εχει γινει και δεν την εχουμε καταλαβει μιας και σημερον χρεοκωποια δεν σημαινει οτι δεν εχεις να φας..

Το θεμα ειναι οτι ο κακομοιρης ο Λαος τα πληρωσε και θα τα πληρωνει για πολλα χρονια ακομα..

δυστηχώς ακριβώς όπως το λές είναι...

///M Arios
18-11-10, 00:07
Η χρεοκοπία της Ελλάδας θα μπορούσε να παραλύσει το παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα και να προκαλέσει παγκόσμια οικονομική ύφεση, συγκρίνοντας τις συνέπειες από μια χρεοκοπία της Ελλάδας με αυτές από την κατάρρευση της τράπεζας Lehman Brothers. Αυτοί που λαμβάνουν τις αποφάσεις στις ΗΠΑ δεν γνώριζαν τον Σεπτέμβριο του 2008 πού θα οδηγούσε η χρεοκοπία της τράπεζας επενδύσεων Lehman Brothers.Το αποτέλεσμα ήταν η παράλυση του παγκόσμιου χρηματοπιστωτικού συστήματος σε σημείο να προκληθεί η μεγαλύτερη παγκόσμια οικονομική ύφεση από τη δεκαετία του 1930. Οι συνέπειες από μια ενδεχόμενη χρεοκοπία της Ελλάδας θα ήταν ισοδύναμες, αν όχι χειρότερες. H υποστήριξη προς την Ελλάδα "δεν είναι ένα δώρο, αλλά ένα δάνειο με τόκο" και το πακέτο της βοήθειας θα εξασφαλίσει την οικονομική σταθερότητα στην Ευρώπη και θα εμποδίσει μια βουτιά της ευρωπαϊκής οικονομίας, η οποία αναρρώνει αργά από την κρίση που προκλήθηκε από τη χρεοκοπία της Lehman στις ΗΠΑ.

merbeind
18-11-10, 00:12
Mονο στις ελβετικες τραπεζες εχουν βγαλει 400δις απο Ελληνες.Μηπως μας φοβιζουν επιτηδες?Οκ ειναι αληθεια οτι με τα ρουσφετια οι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι παραπανω απο αυτους που θα επρεπε αλλα τυχαια στραφηκαν τωρα στην ελλαδα?Τουλαχιστον δεν κλεβουν πια οι πολιτικοι (εστω και επειδη δεν υπαρχει τπτ πια...)

individual
18-11-10, 00:34
όσο χαζό και αν ακούγεται, μακάρι το υπέδαφος μας να μην είχε απολύτως τπτ...
τουλάχιστο η ιστορία έχει δείξει πως όσες χώρες είχαν πηγές ενέργειας κάτω απο
τα πόδια τους, σήμερα ζούν κάτω απο τα όρια της εξαθλίωσης. είμαστε άτυχοι τι
να κάνουμε...


οχι θωμα.....δεν λες καθολου χαζα πραγματα....
και να συμπληροσω οτι ολα αυτα που συμβαινουν στις μερες μας,εχω και εγω την εντυπωση και ισως τη σιγουρια οτι γινοντε για το υπεδαφος της ελλαδας.
τυχαια εκαναν βολτες στις ελληνικες θαλασσες,πλοια που ψαχνουν πετρελαιο???
τυχαια μας επισκεπτονται τουρκοι πολιτικοι και επιχηρηματιες???
τυχαια ολοενα και περισσοτερο βλεπουμε στην τηλεοραση talk-show εκπομπες με θεμα τον ορυκτο πλουτο της ελλαδας???
τυχαια μας δανιζει το ΔΝΤ,ξεροντας οτι δεν υπαρχει μία???
μπορω να σας πω και αλλα.......αλλα δεν χρειαζεται......νομιζω οτι καταλαβατε τι εννοω.
ολα αυτα οδηγουν στην εξορυξη ΑΛΛΑ και στην ΣΥΝ-ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ του υπεδαφους με τους τουρκους,με οτι αυτο συνεπαγεται.
εδω να πω οτι στη δικη μου σκεψη,μου λυπει ο συνδετικος κρικος,που συνδεει ολη αυτη την οικονομικη πιεση με τον ορυκτο πλουτο της ελλαδας....
θα το βρω....που θα μου παει??
σε προηγουμενο ποστ,αναφερθηκε οτι ολη αυτη η ξεφτιλα,θα βολεψει τους μεγαλοκαρχαριες να επενδυσουν σε μια χωρα οπου οι μισθοι θα ειναι ξεφτιλα και ολο το υπολοιπο πακετο (φορολογια,εισφορες κλπ).
συμφωνω!!!!

alexk
18-11-10, 00:54
Ναι και στο Κουβέϊτ και στην Σαουδική Αραβία πεινάνε, επειδή είχαν πετρέλαιο.

Ρε παιδιά, δεν μπορείτε να πιστεύετε τέτοια έτσι ?

alexk
18-11-10, 00:56
Mονο στις ελβετικες τραπεζες εχουν βγαλει 400δις απο Ελληνες.Μηπως μας φοβιζουν επιτηδες?Οκ ειναι αληθεια οτι με τα ρουσφετια οι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι παραπανω απο αυτους που θα επρεπε αλλα τυχαια στραφηκαν τωρα στην ελλαδα?Τουλαχιστον δεν κλεβουν πια οι πολιτικοι (εστω και επειδη δεν υπαρχει τπτ πια...)

Το ξέρεις αυτό από μέσα ?

oldcarskickass
18-11-10, 01:21
αυτο εννοουσα νικο οταν ειπα πριν "κινουμενη αμμος"...
οσο προσπαθεις να ξεφυγεις, τοσο βυθιζεσαι...


Κυκλικο ελλειμα ξερει κανεις τι ειναι;
Ποσο ειναι το ελλειμα σε απολυτους αριθμους γνωριζει καποιος;
Ποσο απο αυτο το ποσο ειναι τοκοι απο δανεια;

Ευχαριστω.


Α και ακομα μια, για το δρομο.
Αν πτωχευσουμε, ποση ζημια θα βαρεσουμε στην πιατσα;

Το θέμα πιστεύω σταμάτη ανάκαμψης της ουρουγουάης είναι ότι είναι από τις πλέον αγελαδοτρόφες χώρες ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.

Δλδ κάτι παράγει ρε φίλε, έχει ΤΡΟΜΕΡΗ πρωτογενή παραγωγή σε χέρια (κυρίως) Ουρουγουανά.

Γιατί πιστεύεις ότι δεν θα ανακάμψουμε ποτέ;

Εγώ γιατί:
1)Κανένας από τους 300 (ή τους επόμενους 300) δεν έχουν τα @@ να πουν ΕΣΤΩ (όχι να κάνουν) ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ Γ@@@ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ.
2)ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ είτε σε πολιτικό επίπεδο είτε σε οικογενειακό και ακόμα και σε ατομικό δεν ενθάρυννε ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ να ασχοληθεί με κάτι ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ, από το να παράγει μαρούλια και ντομάτες (και να τα εμπορεύεται ο ίδιος, όχι να στέλνει 200βούλγαρους και αλβανούς (που μας κλέβουν τις δουλειές)) μέχρι να κάνει κάτι χειρωνακτικό και όχι απαραίτητα κουραστικό.

Το πρόβλημα πιστεύω είναι στη γενικότερη φιλοσοφία του έλληνα -νεοέλληνα, γιαυτό και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν θα ξεχρεώσουμε...

Εσύ μπορείς να το αναλύσεις οικονομοτεχνικά.

individual
18-11-10, 01:31
Ναι και στο Κουβέϊτ και στην Σαουδική Αραβία πεινάνε, επειδή είχαν πετρέλαιο.

Ρε παιδιά, δεν μπορείτε να πιστεύετε τέτοια έτσι ?


εχεις δικιο φιλε μου.......ισως δεν εγινα σαφης...
στις χωρες που αναφερεις,δεσποζουν αμερικανικοι-και οχι μονο πετρελαιακοι κολοσσοι.....
στις χωρες ομως οπου η αμερικη δεν εχει βαλει το δαχτυλο στο ''μελι'' εχουν προβλημα......
οσο για το αν τα πιστευω αυτα??
ναι τα πιστευω!!!

Thomelef
18-11-10, 09:20
εχεις δικιο φιλε μου.......ισως δεν εγινα σαφης...
στις χωρες που αναφερεις,δεσποζουν αμερικανικοι-και οχι μονο πετρελαιακοι κολοσσοι.....
στις χωρες ομως οπου η αμερικη δεν εχει βαλει το δαχτυλο στο ''μελι'' εχουν προβλημα......
οσο για το αν τα πιστευω αυτα??
ναι τα πιστευω!!!

να συμπληρώσω πως σχεδόν το 1/3 του προυπολογισμού της αμερικής,
είναι απο επενδύσεις που κάνουν άραβες κρίσοι, στην αμερικάνικη βιομηχανία.
η αμερική σαν αμερική είναι είδη συμμέτοχοι στην άντληση πετρελαίου απο τις
χώρε αυτές, κοινή συννενέση με τους άραβες βιομηχάνους, χωρίς τσαμπουκάδες
και πολέμους. βλέπεις όπου υπάρχει χρήμα, παίζει διπλωματία εν αντιθέση με τις
υπόλοιπες χώρες που προσπαθήσαν να κάνουν τους ανυπότακτους και φαίνεται
τώρα η αμερική η και καλά σωτήρας των εθνών απο τους σκληρούς δικτάτορες.
φυσικά και όλα γίνονται για να μας σακατέψουν τελείως οικονομικά ωστε να
μην μπορέσουμε να σηκώσουμε κεφάλι, να μην μπορέσουμε ποτέ να βγάλουμε
το πετρέλαιο και ότι άλλο υπάρχει κάτω απο τα πόδια μας, παρά μόνο με την
βοήθεια ξένων βιομηχανιών και την βοήθεια του τραγικά φτηνού ελληνικου
εργατικού δυναμικού...
δεν κατάλαβα που είναι το περίεργο σε όλο αυτό το σενάριο, ειδικά όταν στη
μέση μπαίνει η αμερική. επίσεις γιατί να μην μας βάλουν σε ένα πρόγραμμα το
οποίο κάποια στιγμή να μας βοηθήσει να βγούμε απο το λούκι και να πάρουν και
όλοι οι άλλοι τα λεφτά τους???
μήπως δεν γνωρίζουν πως με όλα αυτά που μας επιβάλουν δεν οδηγούμαστε
στην καταστροφή??? είναι δυνατόν ο παπακωσταντίνου να βλέπει φώς??? άσχετα
με τις μαλακίες που βγαίνει και λέει???
το υπέδαφος μας είναι το τελευταίο μας χαρτί και όσο δεν βάζουν οι δικοί μας
την τελική τζίφρα τόσο πιο πολύ χαίρονται οι έξω...γιατί γνωρίζουν πως κάποια
στιγμή θα γίνει. απλά όσο πιο αργά τόσο πιο καλά. γιατί όσο περνάει ο καιρός
τόσο πιο πολά μέτρα θα έρχονται, τόσο πιο πολύ θα πεινάσει ο κόσμος, τόσο πιο
πολύ θα καταρεύσει το σύστημα και τότε θα έρθουν οι σωτήρες που θα μας γλυτώσουν
απο την δικτατορία των δύο μεγάλων κομμάτων.
δεν είναι καθόλου τρελό σενάριο...είναι η αλήθεια.

NickE60
18-11-10, 09:48
Το πρόβλημα πιστεύω είναι στη γενικότερη φιλοσοφία του έλληνα -νεοέλληνα, γιαυτό και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν θα ξεχρεώσουμε...

Εσύ μπορείς να το αναλύσεις οικονομοτεχνικά.

......και ποιον συμφέρει να ξεχρεώσουμε το συντομότερο δυνατόν???
εμάς μόνο.. ούτε καν τις κυβερνήσεις μας δεν συμφέρει ...και αυτό που λέω το εννοώ thumb

Γι' αυτό, όπως λέει και ο Θωμάς μια χρεοκοπία και επιστροφή στη δραχμή με μηδενικά χρέη και ταυτόχρονη αποτίναξη όλων των κηφήνων πάνω απ' το κεφάλι μας θα ήταν ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή.
Δραχμή κι απ' την αρχή συμφέρει τους πολλούς κι ας μην θέλουν να το καταλάβουν. Θα αρχίσουμε πάλι να παράγουμε και θα πέσει το κόστος διαβίωσης στο μισό, το ψωμί, το ενοίκιο, τα τρόφιμα, το ρεύμα κι όχι να φέρνουμε αγγούρια και πατάτες, ακόμα και λάδι!!! από το Ισραήλ και την Τουρκία περιμένοντας επιδοτήσεις υπό μορφή δανεικών... εφόσον όλα τα εισαγόμενα είδη θα είναι πανάκριβα όπως κάποτε, αλλά ο καθένας θα κάνει το κουμάντο του σύμφωνα με τις δυνατότητές του.

Το σημαντικότερο θέμα είναι ποιοι πολιτικοί έχουν τη θέληση να αναλάβουν τη διεκπεραίωση μια τέτοιας διαδικασίας.... γιατί δεν βλέπω κανέναν να συζητάει ανοιχτά ένα τέτοιο ενδεχόμενο.... που δεν είναι καθόλου απίθανο πιστεύω..

Thomelef
18-11-10, 09:53
......και ποιον συμφέρει να ξεχρεώσουμε το συντομότερο δυνατόν???
εμάς μόνο.. ούτε καν τις κυβερνήσεις μας δεν συμφέρει ...και αυτό που λέω το εννοώ thumb

Γι' αυτό, όπως λέει και ο Θωμάς μια χρεοκοπία και επιστροφή στη δραχμή με μηδενικά χρέη και ταυτόχρονη αποτίναξη όλων των κηφήνων πάνω απ' το κεφάλι μας θα ήταν ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή.
Δραχμή κι απ' την αρχή συμφέρει τους πολλούς κι ας μην θέλουν να το καταλάβουν. Θα αρχίσουμε πάλι να παράγουμε και θα πέσει το κόστος διαβίωσης στο μισό, το ψωμί, το ενοίκιο, τα τρόφιμα, το ρεύμα κι όχι να φέρνουμε αγγούρια και πατάτες, ακόμα και λάδι!!! από το Ισραήλ και την Τουρκία περιμένοντας επιδοτήσεις υπό μορφή δανεικών... εφόσον όλα τα εισαγόμενα είδη θα είναι πανάκριβα όπως κάποτε, αλλά ο καθένας θα κάνει το κουμάντο του σύμφωνα με τις δυνατότητές του.

Το σημαντικότερο θέμα είναι ποιοι πολιτικοί έχουν τη θέληση να αναλάβουν τη διεκπεραίωση μια τέτοιας διαδικασίας.... γιατί δεν βλέπω κανέναν να συζητάει ανοιχτά ένα τέτοιο ενδεχόμενο.... που δεν είναι καθόλου απίθανο πιστεύω..

έτσι...δραχμή και παραγωγή και πέταμα ότι εισαγωγή υπάρχει.
με απλά λόγια, να φύγουν όλοι όσοι παίρνουν αέρα λεφτά χωρίς
να κάνουν τπτ. να μείνουν μόνο οι εμπορικές εταιρείες που έχουν
να προσφέρουν ότι δεν μπορούμε να παράξουμε εμείς, που αν
γυρίσουμε στην δραχμή, πολύ πιθανό να παράγουμε μέχρι και
τεχνολογία μετά απο κάποια χρόνια.

NickE60
18-11-10, 09:58
έτσι...δραχμή και παραγωγή και πέταμα ότι εισαγωγή υπάρχει.
με απλά λόγια, να φύγουν όλοι όσοι παίρνουν αέρα λεφτά χωρίς
να κάνουν τπτ. να μείνουν μόνο οι εμπορικές εταιρείες που έχουν
να προσφέρουν ότι δεν μπορούμε να παράξουμε εμείς, που αν
γυρίσουμε στην δραχμή, πολύ πιθανό να παράγουμε μέχρι και
τεχνολογία μετά απο κάποια χρόνια.

Μεγάλη κουβέντα! ...και το έχουμε αποδείξει αυτό ...αλλά για κάποιους (πολλοί απ' τους οποίους βρίσκονται στα έδρανα ακόμα από τότε) ήταν εφιάλτης μια τέτοια εκδοχή και έκαναν ότι μπορούσαν για να αποθαρρύνουν τέτοιες ενέργειες... απλώς αφήνοντάς τες στην τύχη τους... με συνέπεια οι εμπνευστές των όποιων προσπαθειών να βρίσκονται τώρα στο εξωτερικό και να δουλεύουν για άλλους...

Vasilis
18-11-10, 10:24
......και ποιον συμφέρει να ξεχρεώσουμε το συντομότερο δυνατόν???
εμάς μόνο.. ούτε καν τις κυβερνήσεις μας δεν συμφέρει ...και αυτό που λέω το εννοώ thumb

Γι' αυτό, όπως λέει και ο Θωμάς μια χρεοκοπία και επιστροφή στη δραχμή με μηδενικά χρέη και ταυτόχρονη αποτίναξη όλων των κηφήνων πάνω απ' το κεφάλι μας θα ήταν ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή. Δραχμή κι απ' την αρχή συμφέρει τους πολλούς κι ας μην θέλουν να το καταλάβουν. Θα αρχίσουμε πάλι να παράγουμε και θα πέσει το κόστος διαβίωσης στο μισό, το ψωμί, το ενοίκιο, τα τρόφιμα, το ρεύμα κι όχι να φέρνουμε αγγούρια και πατάτες, ακόμα και λάδι!!! από το Ισραήλ και την Τουρκία περιμένοντας επιδοτήσεις υπό μορφή δανεικών... εφόσον όλα τα εισαγόμενα είδη θα είναι πανάκριβα όπως κάποτε, αλλά ο καθένας θα κάνει το κουμάντο του σύμφωνα με τις δυνατότητές του.

Το σημαντικότερο θέμα είναι ποιοι πολιτικοί έχουν τη θέληση να αναλάβουν τη διεκπεραίωση μια τέτοιας διαδικασίας.... γιατί δεν βλέπω κανέναν να συζητάει ανοιχτά ένα τέτοιο ενδεχόμενο.... που δεν είναι καθόλου απίθανο πιστεύω..



Συμφωνω...

Ξερεις ομως ποιοι θα τριβουν τα χερια τους σαν τρελοι για μια αποχωρηση απο το ευρω κ οτι αυτο συνεπαγεται?

Οι Τουρκοι!

...ειναι αυτονοητος ο λογος κ το τι θα επακολουθησει!

μας βλεπω καμμια 500αρια χρονια παλι απο κατω - μιας κ τυπικα κ ουσιαστικα κανεις δεν θα καλυψει τα νωτα μας!

NickE60
18-11-10, 10:31
Συμφωνω...

Ξερεις ομως ποιοι θα τριβουν τα χερια τους σαν τρελοι για μια αποχωρηση απο το ευρω κ οτι αυτο συνεπαγεται?

Οι Τουρκοι!

...ειναι αυτονοητος ο λογος κ το τι θα επακολουθησει!

μας βλεπω καμμια 500αρια χρονια παλι απο κατω - μιας κ τυπικα κ ουσιαστικα κανεις δεν θα καλυψει τα νωτα μας!

Πίστεψέ με! Οι Τούρκοι είναι κότες λειράτες, κάνουν για να δείξουν, όχι για να κάνουν ...εκτός φυσικά κι αν τους ανοίξεις τις πόρτες ....και σε αυτή τη φάση δεν θέλουν πόλεμο με τίποτα! Οτιδήποτε ξεκινήσουν (α λα Kύπρο) θα είναι εις βάρος τους και τώρα που έχουν μπει για τα καλά στην ανάπτυξη (με τη βοήθεια εξωτερικών κεφαλαίων) δεν το θέλουν, ούτε αυτοί, αλλά ούτε και οι Ευρωπαϊκές χώρες που έχουν επενδύσεις μέσα στην Τουρκία!!

Thomelef
18-11-10, 10:43
αυτή τη στιγμή η τούρκοι βιώνουν την κορυφή της ανάπτυξης και δεν υπάρχει
περίπτωση όπως λέει ο νίκος να ρισκάρουν. απλά πιστεύω πως πολά απο αυτά
που κάνουν τα κάνουν με το σκεπτικό, αν πιάσει καλώς. αν δεν πιάσει πάλι καλώς.
στο κάτω κάτω υπάρχουν και εξωτερικοί παράγοντες και για την τουρκία. δεν
αποφασίζουν μόνοι τους ούτε αυτοί. απλά τους πετάνε στο παιχνίδι, έτσι ώστε
κάποια στιγμή να μας κάνουν και καλά πλάτες οι καλοί μας δανειστές για να μην
μας ριμάξουν τα τουρκάκια. βέβαια όταν θα γίνει αυτό το σενάριο τα τουρκάκια
θα πάρουν την αμοιβούλα τους, η οποία δεν θα είναι άλλο, απο τα κέρδη του
αιγαίου, που όλοι φαίνεται να κυνηγάνε. εξού και το *μα καλά η τουρκία που
κολάει με τα δικά μας τα πετρέλαια* ...

NickE60
18-11-10, 11:05
Εκτός αυτού έχουν αρχίσει να ψάχνουν πλάγιους τρόπους "διείσδυσης" στην Ελλάδα... Βλέπε Θράκη όπου πληρώνουν κόσμο για να μείνει και να ψηφίζει εκεί, βλέπε παραθυράκια που ψάχνουν στο Αιγαίο, αντίθετα στο διεθνές δίκαιο για τη θάλασσα και την κυριαρχική οικονομική ζώνη των κρατών... που δεν θα κερδίσουν ποτέ σε οποιοδήποτε διεθνές δικαστήριο ...αλλά εμείς δεν θέλουμε να τους πάμε εκεί γιατί τους θεωρούμε "φίλους"....
ακόμα βλέπε συνεννοήσεις με Τίρανα (που μας έχουν ανάγκη), με Σκόπια (που μας έχουν ανάγκη), με Βουλγαρία (που μας έχει ανάγκη) γενικά με πλάγιους/ύπουλους και νομιμοφανείς τρόπους επιχειρεί πλέον η Τουρκία να κατακτήσει τις όποιες βλέψεις της... δεν την παίρνει να κάνει διαφορετικά ...πρέπει να δείξει το καλό της πρόσωπο και δουλεύει πλέον μόνο με τη διπλωματία..
Στρατιωτικά κάνει ότι της επιτρέπουμε εμείς να κάνει, επειδή επιμένουμε να την βλέπουμε (δυστυχώς) ως συνεργάσιμο γείτονα ενώ καθημερινά αποδεικνύει πως δεν είναι τέτοιος. Τίποτα παραπάνω δεν μπορεί να κάνει... Παράνομες βόλτες στο Αιγαίο σε αέρα και θάλασσα ίσα για εσωτερική δική της κατανάλωση αλλά για να μας κάνει να ξοδευόμαστε ώστε να υποχωρήσουμε και οικειοθελώς να παραχωρήσουμε...
Από το νόμο ΤΙΠΟΤΑ δεν δικαιούται η Τουρκία στο Αιγαίο και σε αυτό όλη η Ευρώπη θα είναι με το μέρος μας, είτε ανήκουμε οικονομικά, είτε όχι σε αυτήν..

Διαβάστε εδώ και θα καταλάβετε..

Ενα ισχυρό χαρτί στον «πόλεμο» του Αιγαίου (https://cyprus-now.com/2010/11/07/%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%81%CF%8C-%CF%87%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AF-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%C2%AB%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%C2%BB-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%B9%CE%B3/)

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ (https://cyprus-now.com/2010/07/28/%CF%85%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CF%83-%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%83-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CE%B9%CE%BF/)


O χάρτης που παρατίθεται δείχνει ξεκάθαρα την οριοθέτηση της AOZ (Aποκλειστική Oικονομική Zώνη) της Eλλάδας με βάση το Δίκαιο της Θάλασσας. Eύκολα αντιλαμβάνεται κανείς το μεγάλο πρόβλημα της Tουρκίας και το λόγο που δεν επιθυμεί καμία διαπρταγμάτευση με την Eλλάδα σχετικά με την οριοθέτηση της AOZ στο Aιγαίο Πέλαγος. Aπό τον ίδιο χάρτη διαπιστώνουμε επίσης τη μεγάλη ζημιά που κάνει το Kαστελόριζο στην Tουρκία, αγκάθι πραγματικό. Tέλος, ο χάρτης δείχνει την AOZ της Kύπρου και της Aιγύπτου όπου ξεκάθαρα φαίνεται ότι η Tουρκία δεν έχει θαλάσσια σύνορα με την Aίγυπτο.

yodas
18-11-10, 17:03
αλήθεια τι θα συμβεί πραγματικά αν χρεωκοπήσουμε;

αυτό που ενδιαφέρει όλους φαντάζομαι είναι αν θα μπορείς να συνεχίσεις να έχεις τα όποια λεφτά σου στην τράπεζα διαθέσιμα ή απλά το σύστημα θα καταρεύσει τελείως και όλοι ανεξαιρέτος θα πάρουμε τα @@ μας...

individual
18-11-10, 17:41
να συμπληρώσω πως σχεδόν το 1/3 του προυπολογισμού της αμερικής,
είναι απο επενδύσεις που κάνουν άραβες κρίσοι, στην αμερικάνικη βιομηχανία.
η αμερική σαν αμερική είναι είδη συμμέτοχοι στην άντληση πετρελαίου απο τις
χώρε αυτές, κοινή συννενέση με τους άραβες βιομηχάνους, χωρίς τσαμπουκάδες
και πολέμους. βλέπεις όπου υπάρχει χρήμα, παίζει διπλωματία εν αντιθέση με τις
υπόλοιπες χώρες που προσπαθήσαν να κάνουν τους ανυπότακτους και φαίνεται
τώρα η αμερική η και καλά σωτήρας των εθνών απο τους σκληρούς δικτάτορες.
φυσικά και όλα γίνονται για να μας σακατέψουν τελείως οικονομικά ωστε να
μην μπορέσουμε να σηκώσουμε κεφάλι, να μην μπορέσουμε ποτέ να βγάλουμε
το πετρέλαιο και ότι άλλο υπάρχει κάτω απο τα πόδια μας, παρά μόνο με την
βοήθεια ξένων βιομηχανιών και την βοήθεια του τραγικά φτηνού ελληνικου
εργατικού δυναμικού...
δεν κατάλαβα που είναι το περίεργο σε όλο αυτό το σενάριο, ειδικά όταν στη
μέση μπαίνει η αμερική. επίσεις γιατί να μην μας βάλουν σε ένα πρόγραμμα το
οποίο κάποια στιγμή να μας βοηθήσει να βγούμε απο το λούκι και να πάρουν και
όλοι οι άλλοι τα λεφτά τους???
μήπως δεν γνωρίζουν πως με όλα αυτά που μας επιβάλουν δεν οδηγούμαστε
στην καταστροφή??? είναι δυνατόν ο παπακωσταντίνου να βλέπει φώς??? άσχετα
με τις μαλακίες που βγαίνει και λέει???
το υπέδαφος μας είναι το τελευταίο μας χαρτί και όσο δεν βάζουν οι δικοί μας
την τελική τζίφρα τόσο πιο πολύ χαίρονται οι έξω...γιατί γνωρίζουν πως κάποια
στιγμή θα γίνει. απλά όσο πιο αργά τόσο πιο καλά. γιατί όσο περνάει ο καιρός
τόσο πιο πολά μέτρα θα έρχονται, τόσο πιο πολύ θα πεινάσει ο κόσμος, τόσο πιο
πολύ θα καταρεύσει το σύστημα και τότε θα έρθουν οι σωτήρες που θα μας γλυτώσουν
απο την δικτατορία των δύο μεγάλων κομμάτων.
δεν είναι καθόλου τρελό σενάριο...είναι η αλήθεια.


thumbthumbthumbthumbthumb

SuperSonic
18-11-10, 18:13
Συμφωνω...

Ξερεις ομως ποιοι θα τριβουν τα χερια τους σαν τρελοι για μια αποχωρηση απο το ευρω κ οτι αυτο συνεπαγεται?

Οι Τουρκοι!

...ειναι αυτονοητος ο λογος κ το τι θα επακολουθησει!

μας βλεπω καμμια 500αρια χρονια παλι απο κατω - μιας κ τυπικα κ ουσιαστικα κανεις δεν θα καλυψει τα νωτα μας!



Οι τουρκοι...?

Αν θυμαμαι καλα καπου στο 9% ο πλυθορισμος τις τουρκιας και αν βαλεις τα στατιστικα που μιλανε για 10% αναπτυξη την τελευταια 4ετια μαλλον τελεια ειναι για αυτους αυτα τα νουμερα μιας και σε λιγο θα πιασουν τους Κινεζους..

Μια χαρα τα καταφερε ο Ερντογαν χωρις νταβατζιλικια απο του ΔΝΤ!


Τωρα για εμας τι να πουμε...γλυφουμε τον ποπο της Μεργκελ{αφηστε τι γραφουν τα ΜΜΕ]μπας και κερδισουμε χρονο μονο χρονο γιατι απο χρημα δεν υπαρχει σαλιο!

Δεν θα πω περι δραχμης μιας και πιστευω οτι καλα καναμε και μπηκαμε στο Ευρω γιατι τα χρεη που αποτιμουνται σε ξενο νομισμα θα πληρωναμε τωρα τα διπλασια απο αυτα που πληρωνουμε τωρα.

Το λαθος ειναι οτι δεν αλλαξαμε σαν χωρα και σαν νοοτροποια.

Nino
18-11-10, 21:26
https://www.eurocapital.gr/index.php/permalink/15172.html

Monsta
18-11-10, 23:48
https://www.eurocapital.gr/index.php/permalink/15172.html

Chapter 11, μια χαρά μου ακούγεται.

Αλλά χαζοί είναι να χάσουν τις καρέκλες τους ?

oldcarskickass
23-11-10, 12:18
......και ποιον συμφέρει να ξεχρεώσουμε το συντομότερο δυνατόν???
εμάς μόνο.. ούτε καν τις κυβερνήσεις μας δεν συμφέρει ...και αυτό που λέω το εννοώ thumb

Γι' αυτό, όπως λέει και ο Θωμάς μια χρεοκοπία και επιστροφή στη δραχμή με μηδενικά χρέη και ταυτόχρονη αποτίναξη όλων των κηφήνων πάνω απ' το κεφάλι μας θα ήταν ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή.
Δραχμή κι απ' την αρχή συμφέρει τους πολλούς κι ας μην θέλουν να το καταλάβουν. Θα αρχίσουμε πάλι να παράγουμε και θα πέσει το κόστος διαβίωσης στο μισό, το ψωμί, το ενοίκιο, τα τρόφιμα, το ρεύμα κι όχι να φέρνουμε αγγούρια και πατάτες, ακόμα και λάδι!!! από το Ισραήλ και την Τουρκία περιμένοντας επιδοτήσεις υπό μορφή δανεικών... εφόσον όλα τα εισαγόμενα είδη θα είναι πανάκριβα όπως κάποτε, αλλά ο καθένας θα κάνει το κουμάντο του σύμφωνα με τις δυνατότητές του.

Το σημαντικότερο θέμα είναι ποιοι πολιτικοί έχουν τη θέληση να αναλάβουν τη διεκπεραίωση μια τέτοιας διαδικασίας.... γιατί δεν βλέπω κανέναν να συζητάει ανοιχτά ένα τέτοιο ενδεχόμενο.... που δεν είναι καθόλου απίθανο πιστεύω..


Μα για να γίνει αυτό ρε Νικ (Μαζί σου είμαι) πρέπει ο έλληνας να αλλάξει συνείδηση και αντί να μεγαλώνει με το κλασσικό << για σένα αξίζουν τα καλύτερα >> της ελληνικής μάνας, που σημαίνει να ΜΗΝ πιάσεις μουτζούρικη χειρωνακτική εργασία, να μεγαλώνει νιώθοντας ότι προσφέρει κάτι και ότι καμία δουλειά ΔΕΝ είναι ντροπή.

Έχω καιρό να δω έλληνες στην οικοδομή και στα χωράφια και να είναι πλειοψηφία.

ECO 3-4-8
23-11-10, 23:00
Πολύ καλή τοποθετηση....



https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231068657

NickE60
23-11-10, 23:26
τι διαφορά έχει η πτώχευση από τη χρεοκοπία?? Είναι το επόμενο στάδιο?
Εγώ ξέρω πως οι χρεοκοπημένες επιχειρήσεις/οργανισμοί που λειτουργούν με κάποια λογική, κηρύσσουν πτώχευση.. Όσες δεν το κάνουν, απλά μλκιζονται.. ή έχουν σκοπό να "τελειώσουν" και όσους υγιείς εξαρτώνται από αυτές....................

ECO 3-4-8
23-11-10, 23:40
οχι ρε συ....εχουνε σχεδιο...θα αυξησουν τα τελη κυκλοφορίας.....

NickE60
23-11-10, 23:50
Μπα όχι, αυτά δεν πάνε πιο πάνω... (έχει να κάνει με την τιμή της βενζίνης και των διοδίων) ..αυτά έχουν περιθώρια ακόμα.... :th_Laie_67-1: thumb

...δεν κάνουν πτώχευση, απλά γιατί όλοι αυτοί οι κηφήνες μέσα και έξω απ' την Ελλάδα που κάνουν σχέδια για εμάς και τη σωτηρία μας...! έχουν μάθει να ζουν από τα έτοιμα, από αυτά που συνεισφέρουν όσοι πραγματικά δουλεύουν...

ECO 3-4-8
24-11-10, 00:19
ποτε μη λες ποτέ....εχεις αμαξι 2000 CC και να μην πληρωνεις ενα χιλιαρικάκι???? Ελα που δεν εχεις.....χωρια που επιβαρύνεις και το περιβαλλον και θα σε μαλώσει η κερα Μπιρμπιλω με το αυστηρό υφος και τις τακούνες......

paganis
24-11-10, 08:40
Πολύ καλή τοποθετηση....



https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231068657

μετα θανατο προφητης λενε στο χωριο μου...οπως επισης φωναζει τωρα ο κλεφτης...! αυτα, οταν ηταν υπουργος δεν τα γνωριζε??? τωρα λοιπον ...μας τονιζει τα αυτονοητα....και μας περναει για ακομα μια φορα ηλιθιους...κανοντας τις βαρυγδουπες δηλωσεις του...προτεινοντας λυσεις , ενω θα επρεπε να ειχε λαβει μετρα οσο ηταν καιρος...

nikos1400
24-11-10, 09:23
μετα θανατο προφητης λενε στο χωριο μου...οπως επισης φωναζει τωρα ο κλεφτης...! αυτα, οταν ηταν υπουργος δεν τα γνωριζε??? τωρα λοιπον ...μας τονιζει τα αυτονοητα....και μας περναει για ακομα μια φορα ηλιθιους...κανοντας τις βαρυγδουπες δηλωσεις του...προτεινοντας λυσεις , ενω θα επρεπε να ειχε λαβει μετρα οσο ηταν καιρος...

Η παντερμη καμερα, γλυκια που ειναι...

Ολοι ψαχνουν τροπο να ξαναβγουν στο "προσκηνιο"
:thumbsdown:

NickE60
24-11-10, 09:42
Εγώ έχω να κάνω μια ερώτηση σε όλους τους απατεώνες που κυβερνούν αυτόν το τόπο και του πίνουν το αίμα 30 χρόνια.

Εσείς κηφήνες ..που αγαπάτε τόσο πολύ την Ελλάδα και κάνετε σχέδια για το πως θα τη σώσουμε εμείς (που δεν τα φάγαμε) θα θυσιάζατε τις περιουσίες σας, όπως θυσιάζουν τα εισοδήματά τους και τι περιουσίες τους οι Έλληνες πολίτες, για να βοηθήσετε να σωθεί η χώρα?

(...κατά το αμίμητο που μας είπε ο Γ@Π ότι συνάντησε πολίτες που του είπαν πως για τη σωτηρία της Ελλάδας και το μισθό τους θα θυσίαζαν...)

Αυτή η ερώτηση θα πρέπει να γίνει σε ζωντανή εκπομπή μεγάλου τηλεοπτικού καναλιού. Θα ήθελα να δω τι θα απαντήσουν οι υποκριτές που όσο είναι στην πολιτική απέκτησαν από 40 σπίτια ο καθένας....

Να πτωχεύσουν αυτοί πρώτοι!

Vasilis
24-11-10, 09:57
https://www.bankingnews.gr/Όλη-η-ενημέρωση/item/8075-ο-κίνδυνος-εκτροπής-είναι-ορατός-–-οι-τραπεζίτες-πλέον-ανησυχούν-–-σοκαριστικές-εκτιμήσεις-για-χα-τράπεζες-και-ομόλογα

ECO 3-4-8
24-11-10, 10:04
Σιγουρα θα μπορουσε να εχει κανει κατι ΚΑΙ ο συγκεκριμενος απο πριν....εγω προσωπικα δεν το παραθετω το κειμενό του κομματικα ( ετσι η αλλοιως ο συγκεκριμενος κυριος παρ'ότι του προταθηκε να αναλαβει αρνήθηκε.....) απλά γουστάρω που ουσιαστικά παραδεχεται ότι οι κομματικοι μηχανισμοί εξεθρεψαν στρατους ψηφοφόρων....οι οποιοι ψηφίζουν, ψηφίζουν, ψηφίζουν, στα 15μελή για το ποιος θα φάει τα λεφτά της 5ημερης, στα πανεπιστήμια για το ποιός πρύτανης θα τους δώσει πτυχίο, στο συνδικαλιστικά όργανα για το ποιός θα τους δώσει επίδομα "ακριβούς προσελευσης"," μεταφοράς φακέλλου"," παραλαβής παράδωσης λεωφορείου" και στις βουλευτικές για το ποιός θα μας διορίσει στο δημόσιο και ποιός θα μας δωσει επιχορήγηση απο κρατικά και ξενα κονδύλια.....τωρα όμως πουτελείωσε η πλάκα και δεν υπάρχουν λεφτά 60% των ψηφοφόρων δεν προσήλθαν την προηγούμενη εβδομάδα και ο Αλέκος Παπαδόπουλος ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ την υπαρξη στρατού εκπαιδευμενου σε τίποτε αλλο απο το να ....ψηφίζει!

NickE60
24-11-10, 10:08
https://www.bankingnews.gr/Όλη-η-ενημέρωση/item/8075-ο-κίνδυνος-εκτροπής-είναι-ορατός-–-οι-τραπεζίτες-πλέον-ανησυχούν-–-σοκαριστικές-εκτιμήσεις-για-χα-τράπεζες-και-ομόλογα

Βασίλη ο κόσμος που έχει λεφτά τα βγάζει από τις (χρεοκοπημένες πια) τράπεζες και τα κρύβει στο σπίτι του... έχω γνωστούς που έχουν σχέση με το αντικείμενο οικονομία/μικρο-επενδύσεις και τα το έχουν κάνει ήδη για το μεγαλύτερο μέρος του ποσού που είχαν σε αυτές..
Κάτι θα έχουν μυριστεί αυτοί, δε μπορεί... thumb

ECO 3-4-8
24-11-10, 10:45
Σιγουρα σοβαρό άρθρο, θα πρέπει όμως για τα Ελληνικά δεδομένα να κατανοήσουμε καποιες διαφορές πχ με την Ιρλανδία. Στην Ιρλανδία το παράκαναν οι Τραπεζες. Και στην Ισπανία επίσης. Στην Ελλάδα ΠΤΩΧΕΥΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ!! Οχι οι τραπαζες (ακόμη!!!).

Ειμαι στη Γενευη αυτές τις μέρες, και στο γερμανικό κανάλι εδειχνε κατι το οποίο ειμαι 100% σίγουρος δεν εδειξαν στην Ελλάδα, για την οποία γίνονται ανλύσεις ΟΛΗ ΜΕΡΑ: Το κολλεγιο υπουργων σε ημερίδα, Παρόντος Παπακωνσταντίνου, να ψηφίζει ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΑ με computer ( α λα x factor) στο ερωτημα θα τα καταφερει η Ελλαδα? Η απάντηση ηταν 74% ΟΧΙ και εκεινη την στιγμή εκανε gros plan στον ΠΑΠΑΚΟ ο οποιος κόντευε να το παθει το εγκεφαλικο.....

Η αναδιαρθρωση είναι θεμα χρόνου....το ζητημα είναι γιατί επι ενα χρόνο δεν περιεκοπταν το δημόσιο και καταστρέφουν και εμας του ιδιωτικού τομέα που εν τελει τους τρεφουμε!!! Οτι νεα τελη, εισφορες, φορους επέβαλαν πήγαν στον βροντο για φόρους και δημόσιο και το χρέος - χρεος!! Δεν με νοιαζει αν μειωνεται το ελλειμα τρεχουσων συναλλαγων. Βραχυπρόθεσμα και ΟΧΙ μακροπρόθεσμα το χρεος θα μας πνιξει λόγω αυξησης των επιτοκίων και λόγω εκμηδενισμού παραγωγής και αναπτυξης.

Οι εταιρείες φευγουν γιατι οι φόροι μας (και η γραφειοκρατία) ειναι ηλίθιοι σ'αυτη τη χώρα, διπλασίασαν τα τελη κυκλοφορίας και εχου λιγοτερα εσοδα, επεβαλαν ΦΠΑ και διαλυθηκε η καταναλωση .....αλλά ο ΟΔΙΕ ο ΟΣΕ η ΕΘΕΛ και λοιπα ρδελομπου στη θεση τους και " νομος είναι το δικιο του...εργάτη?" Ποιος "εργαζεται" ποιόν?

Ολη μέρα στο CNN διαφημίσεις των Σκοπιανων 10 λεπτες για το πόσο χρόνο και κόστος για να στηθείς στη MACEDONIA και με πόσο λίγο φορο, το ίδιο για την Βουλγαρία και Ρουμανία....μεχρι και γω σκεφτομαι να μεταφέρω το γραφείο μου εκει......γιατί 45 με 50 τοις εκατό φόρο ρε μάγκες??? Αφου ο ανταγωνισμός περιφερειακα της Ελλαδος λέει 10 και κατω.....μ@@@@ας ειναι ο επιχειρηματίας?

ECO 3-4-8
24-11-10, 10:48
Σοβαρα τωρα ....η Αθήνα είναι το ίδιο ακριβή με την Γενευη!!!

NickE60
24-11-10, 10:53
Βασίλη ο κόσμος που έχει λεφτά τα βγάζει από τις (χρεοκοπημένες πια) τράπεζες και τα κρύβει στο σπίτι του... έχω γνωστούς που έχουν σχέση με το αντικείμενο οικονομία/μικρο-επενδύσεις και τα το έχουν κάνει ήδη για το μεγαλύτερο μέρος του ποσού που είχαν σε αυτές..
Κάτι θα έχουν μυριστεί αυτοί, δε μπορεί... thumb

Οι Γάλλοι ας πούμε ...το κάνουν πιο οργανωμένα thumb

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12337&subid=2&pubid=78303148

https://www.youtube.com/watch?v=-Uop5R7E314&feature=player_embedded#at=26

Stathis
24-11-10, 11:17
παρακαλω μην ανοιγετε θεματα με το ιδιο περιεχομενο...

ειναι τουλαχιστον το 20ο θεμα αυτο...

Driver M
24-11-10, 14:07
Σιγουρα σοβαρό άρθρο, θα πρέπει όμως για τα Ελληνικά δεδομένα να κατανοήσουμε καποιες διαφορές πχ με την Ιρλανδία. Στην Ιρλανδία το παράκαναν οι Τραπεζες. Και στην Ισπανία επίσης. Στην Ελλάδα ΠΤΩΧΕΥΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ!! Οχι οι τραπαζες (ακόμη!!!).

Ειμαι στη Γενευη αυτές τις μέρες, και στο γερμανικό κανάλι εδειχνε κατι το οποίο ειμαι 100% σίγουρος δεν εδειξαν στην Ελλάδα, για την οποία γίνονται ανλύσεις ΟΛΗ ΜΕΡΑ: Το κολλεγιο υπουργων σε ημερίδα, Παρόντος Παπακωνσταντίνου, να ψηφίζει ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΑ με computer ( α λα x factor) στο ερωτημα θα τα καταφερει η Ελλαδα? Η απάντηση ηταν 74% ΟΧΙ και εκεινη την στιγμή εκανε gros plan στον ΠΑΠΑΚΟ ο οποιος κόντευε να το παθει το εγκεφαλικο.....

Η αναδιαρθρωση είναι θεμα χρόνου....το ζητημα είναι γιατί επι ενα χρόνο δεν περιεκοπταν το δημόσιο και καταστρέφουν και εμας του ιδιωτικού τομέα που εν τελει τους τρεφουμε!!! Οτι νεα τελη, εισφορες, φορους επέβαλαν πήγαν στον βροντο για φόρους και δημόσιο και το χρέος - χρεος!! Δεν με νοιαζει αν μειωνεται το ελλειμα τρεχουσων συναλλαγων. Βραχυπρόθεσμα και ΟΧΙ μακροπρόθεσμα το χρεος θα μας πνιξει λόγω αυξησης των επιτοκίων και λόγω εκμηδενισμού παραγωγής και αναπτυξης.

Οι εταιρείες φευγουν γιατι οι φόροι μας (και η γραφειοκρατία) ειναι ηλίθιοι σ'αυτη τη χώρα, διπλασίασαν τα τελη κυκλοφορίας και εχου λιγοτερα εσοδα, επεβαλαν ΦΠΑ και διαλυθηκε η καταναλωση .....αλλά ο ΟΔΙΕ ο ΟΣΕ η ΕΘΕΛ και λοιπα ρδελομπου στη θεση τους και " νομος είναι το δικιο του...εργάτη?" Ποιος "εργαζεται" ποιόν?

Ολη μέρα στο CNN διαφημίσεις των Σκοπιανων 10 λεπτες για το πόσο χρόνο και κόστος για να στηθείς στη MACEDONIA και με πόσο λίγο φορο, το ίδιο για την Βουλγαρία και Ρουμανία....μεχρι και γω σκεφτομαι να μεταφέρω το γραφείο μου εκει......γιατί 45 με 50 τοις εκατό φόρο ρε μάγκες??? Αφου ο ανταγωνισμός περιφερειακα της Ελλαδος λέει 10 και κατω.....μ@@@@ας ειναι ο επιχειρηματίας?
Όταν στην Ελλάδα φοροσιαφεύγει το 90+% των επιχειρήσεων,

όταν οι μεγαλύτερες επιχειρήσεις είναι κρατικοδίαιτες και μέσω της μίζας και του νεποτισμού κατορθώνουν να υπερκοστολογούν (ας δει κάποιος πόσο κοστίζει ένα χιλιόμετρο εθνικού δρόμου στο εξωτερικό και πόσο το χρεώνουν οι Έλληνες μεγαλοκαρχαρίες) και να λειτουργούν μονοπωλιακά (βλέπε καρτέλ τιμών) και αισχροκερδώς εις βάρος του πολίτη, χωρίς να τις αγγίζει κανείς και

όταν τέλος η ανεργία κοντεύει να φτάσει το 20% επειδή οι εργοδότες με την πρώτη αφορμή κάνουν απολύσεις και διώχνουν το μόνιμο προσωπικό για να πάρουν ημερομίσθιους και συμβασιούχους της πείνας,

τότε πολύ απλά η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιωτών (μιλάω για μεγαλοκεφαλαιούχους, όχι τον άλλο με το μαγαζάκι) είναι ίσως η ΜΟΝΗ που δε δικαιούται να ζητά το λόγο και μαζί με τους πολιτικούς είναι οι πλέον υπεύθυνοι για το σημερινό χάος, που για έναν περίεργο λόγο...τους πρώτους τους βολεύει και σε μεγάλο βαθμό (βλέπε κατάργηση συλλογικών συμβάσεων για χάρη των επιχειρηματικών, διπλασιασμό του ορίου των απολύσεων κλπ κλπ).

Η κοινωνία όμως ξέρει πολύ καλά ποιοι είναι υπεύθυνοι για την κατάντια μας, παρότι ακόμα σιωπά. Θα έρθουν εξελίξεις που θα κάνουν αυτούς που (αποδεδειγμένα πλέον) δεν υπολογίζουν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και θεωρούν το κοινωνικό κράτος απλά ως μια χασούρα για τα κεφάλαιά τους, να τρίβουν τα μάτια τους.
Στις 15 του Δεκέμβρη ίσως είναι μια καλή αρχή.

SuperSonic
24-11-10, 14:28
Εγώ έχω να κάνω μια ερώτηση σε όλους τους απατεώνες που κυβερνούν αυτόν το τόπο και του πίνουν το αίμα 30 χρόνια.

Εσείς κηφήνες ..που αγαπάτε τόσο πολύ την Ελλάδα και κάνετε σχέδια για το πως θα τη σώσουμε εμείς (που δεν τα φάγαμε) θα θυσιάζατε τις περιουσίες σας, όπως θυσιάζουν τα εισοδήματά τους και τι περιουσίες τους οι Έλληνες πολίτες, για να βοηθήσετε να σωθεί η χώρα?

(...κατά το αμίμητο που μας είπε ο Γ@Π ότι συνάντησε πολίτες που του είπαν πως για τη σωτηρία Ελλάδας και το μισθό τους θα θυσίαζαν...)

Αυτή η ερώτηση θα πρέπει να γίνει σε ζωντανή εκπομπή μεγάλου τηλεοπτικού καναλιού. Θα ήθελα να δω τι θα απαντήσουν οι υποκριτές που όσο είναι στην πολιτική απέκτησαν από 40 σπίτια ο καθένας....

Να πτωχεύσουν αυτοί πρώτοι!




θα μου πεις ποιος Δημοσιογραφος θα κανει αυτην την ερωτηση?Η εστω θα τολμησει?

Μπραβο στους δημοσιογραφους τις Ιρλανδιας που καθε μερα ξεφτιλιζουν ολους τους πολιτικους εδω κατι τετοιο ειναι δυσκολο να γινει μιας και πολυ γλειφουν κωλους πολτικων.

Μονο ο Τραγκας τους τα λεει!

ECO 3-4-8
24-11-10, 14:45
μάλιστα...
πάντως κατά την ταπεινή μου άποψη ένα καλό σχέδιο ανάκαμψης θα ήταν.
-πρόγραμμα απολύσεων για πολούς δημόσιους, με ότι αυτό συνεπάγεται.
-κόψιμο του εφάπαξ.
-μείωση του φπα κάτω απο το 15% και λιγότερο.
-50-60%(για να μην πώ 100%) σε ξένα προιόντα που είδη παράγονται στην
χώρα μας και μας κάνουν μεγάλη ζημιά.
-αύξηση φορολογίας μέχρι και τρείς φορές πάνω για τις μεγάλες εμπορικές
εταιρείες ξένων χωρών, που μας χτυπάνε στο εσωτερικό.
-τακτικός ΣΩΣΤΟΣ έλεγχος σε όλους κάθε χρονιά για την πάταξη της φοροδιαφυγής.
-νέο σύστημα αυτασφάλισης.
-απαγόρευση συμμετοχής ξένων εταιρειών ή εμπορικών εταιρειών με προιόντα
εισαγωγής, απο τους πληστηριασμούς των εθνικών έργων.
-πρόγραμμα επιστροφής για όλες τις παραγωγικές επιχηρήσεις, που έφυγαν σε
άλλες χώρες με πιο ανθρώπινη φορολογία.
-κατάργηση μισθών άνω των 3000 σε όλους τους υψηλόβαθμους δημοσίων,
ακόμα και σε υπουργούς και βουλευτές.
-πόλεμος μέχρι τέλους με τον συνδικαλισμό.
και το κυριότερο απ'όλα, πολυκομματισμός.

έχει και άλλα που σκεφτόμουν, απλά αυτά τα βρίσκω ώς τα κυριότερα για αρχή.

Τα πιο πολλα σωστα, ειδικώτερα για τους συνδικαλιστες, τους ΔΥ και το ΦΠΑ, τα άλλα δεν γινονται βασει Ευρωπαικής νομοθεσίας, και θα κανουν ζημια ετσι η αλλοιως, θα βοηθήσουν διαφορους κκ Κατασκευασταραδες που ετσι η αλλοιως τα περνουν ολα να συνεχίσουν να μεγαλουργουν....Τιποτα, απλά :

1) Απολυσεις και κλεισιμο στις ΔΕΚΟ
2) Κατω ΦΠΑ και φοροι
3) Σωστος ελεγχος βασει προυφισταμενων φορολογικων υποχρεωσεων ....ουτε τεκμήρια, ουτε εκτακτες εισφορες, ουτε ημιυπαιθριοι και περαιωσεις.....να κανουν ολοι οι εφοριακοι τη δουλεια τους που μου κανουν λευκη απεργια γιατι τους εκοψαν τα επιδοματα...
4) Τελος στη βουλευτική αποζημιωση...οποιος δεν γουσταρει και ηρθε για καριερα να πα να δουλεψει
5) Τελος στους υπαλλήλους της Βουλής...οποιος Βουλευτής θελει συμβουλο για κατι να αποτανθει στα αρμοδια Υπουργεια και ο αρμοδιος υπουργος να του ορισει εναν ΔΥ σχετικο με το θεμα!

ECO 3-4-8
24-11-10, 14:58
Όταν στην Ελλάδα φοροσιαφεύγει το 90+% των επιχειρήσεων,

όταν οι μεγαλύτερες επιχειρήσεις είναι κρατικοδίαιτες και μέσω της μίζας και του νεποτισμού κατορθώνουν να υπερκοστολογούν (ας δει κάποιος πόσο κοστίζει ένα χιλιόμετρο εθνικού δρόμου στο εξωτερικό και πόσο το χρεώνουν οι Έλληνες μεγαλοκαρχαρίες) και να λειτουργούν μονοπωλιακά (βλέπε καρτέλ τιμών) και αισχροκερδώς εις βάρος του πολίτη, χωρίς να τις αγγίζει κανείς και

όταν τέλος η ανεργία κοντεύει να φτάσει το 20% επειδή οι εργοδότες με την πρώτη αφορμή κάνουν απολύσεις και διώχνουν το μόνιμο προσωπικό για να πάρουν ημερομίσθιους και συμβασιούχους της πείνας,

τότε πολύ απλά η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιωτών (μιλάω για μεγαλοκεφαλαιούχους, όχι τον άλλο με το μαγαζάκι) είναι ίσως η ΜΟΝΗ που δε δικαιούται να ζητά το λόγο και μαζί με τους πολιτικούς είναι οι πλέον υπεύθυνοι για το σημερινό χάος, που για έναν περίεργο λόγο...τους πρώτους τους βολεύει και σε μεγάλο βαθμό (βλέπε κατάργηση συλλογικών συμβάσεων για χάρη των επιχειρηματικών, διπλασιασμό του ορίου των απολύσεων κλπ κλπ).

Η κοινωνία όμως ξέρει πολύ καλά ποιοι είναι υπεύθυνοι για την κατάντια μας, παρότι ακόμα σιωπά. Θα έρθουν εξελίξεις που θα κάνουν αυτούς που (αποδεδειγμένα πλέον) δεν υπολογίζουν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και θεωρούν το κοινωνικό κράτος απλά ως μια χασούρα για τα κεφάλαιά τους, να τρίβουν τα μάτια τους.
Στις 15 του Δεκέμβρη ίσως είναι μια καλή αρχή.

Τι θα γινει στις 15 Δεκεμβρίου?

Ptboul
24-11-10, 15:24
Τι θα γινει στις 15 Δεκεμβρίου?

Με μονοήμερες απεργίες δε γίνεται δουλειά, αν κάναμε όλοι το κουμάντο μας για ένα μήνα (οικονομικά) κ παρέλυε το σύμπαν για 30 μέρες, τότε ναι, ίσως ταρακουνιόνταν λίγο η κατάσταση.

ECO 3-4-8
24-11-10, 15:39
ΟΚ, αλλα τι θα γίνει στις 15 Δεκεμβριου?

Ptboul
24-11-10, 15:43
ΟΚ, αλλα τι θα γίνει στις 15 Δεκεμβριου?

https://www.thesmileysign.com/temp/19ac28e5601dcf2b33d91ce9b2eec6a98e92c657.gif (https://www.thesmileysign.com/)

NickE60
24-11-10, 15:56
Όταν στην Ελλάδα φοροσιαφεύγει το 90+% των επιχειρήσεων,

όταν οι μεγαλύτερες επιχειρήσεις είναι κρατικοδίαιτες και μέσω της μίζας και του νεποτισμού κατορθώνουν να υπερκοστολογούν (ας δει κάποιος πόσο κοστίζει ένα χιλιόμετρο εθνικού δρόμου στο εξωτερικό και πόσο το χρεώνουν οι Έλληνες μεγαλοκαρχαρίες) και να λειτουργούν μονοπωλιακά (βλέπε καρτέλ τιμών) και αισχροκερδώς εις βάρος του πολίτη, χωρίς να τις αγγίζει κανείς και

όταν τέλος η ανεργία κοντεύει να φτάσει το 20% επειδή οι εργοδότες με την πρώτη αφορμή κάνουν απολύσεις και διώχνουν το μόνιμο προσωπικό για να πάρουν ημερομίσθιους και συμβασιούχους της πείνας,

τότε πολύ απλά η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιωτών (μιλάω για μεγαλοκεφαλαιούχους, όχι τον άλλο με το μαγαζάκι) είναι ίσως η ΜΟΝΗ που δε δικαιούται να ζητά το λόγο και μαζί με τους πολιτικούς είναι οι πλέον υπεύθυνοι για το σημερινό χάος, που για έναν περίεργο λόγο...τους πρώτους τους βολεύει και σε μεγάλο βαθμό (βλέπε κατάργηση συλλογικών συμβάσεων για χάρη των επιχειρηματικών, διπλασιασμό του ορίου των απολύσεων κλπ κλπ).

Η κοινωνία όμως ξέρει πολύ καλά ποιοι είναι υπεύθυνοι για την κατάντια μας, παρότι ακόμα σιωπά. Θα έρθουν εξελίξεις που θα κάνουν αυτούς που (αποδεδειγμένα πλέον) δεν υπολογίζουν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και θεωρούν το κοινωνικό κράτος απλά ως μια χασούρα για τα κεφάλαιά τους, να τρίβουν τα μάτια τους.
Στις 15 του Δεκέμβρη ίσως είναι μια καλή αρχή.

Άρη χωρίς να είμαι :original: ή να υποστηρίζω τους μεγαλοκεφαλαιούχους η τους επιχειρηματίες, κάποιοι θέλησαν εκμεταλλευόμενοι τη δύναμη ..που για άλλο λόγο τους δόθηκε :whistle: να μετατρέψουν τον ιδιωτικό τομέα σε δημόσιο, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, για να απολύσεις κάποιον που για οποιονδήποτε λόγο δεν σου κάνει πια, γιατί δεν αποδίδει, είτε γιατί αισθάνεται ριγμένος, είτε γιατί τα έχει πάρει στο κρανίο, είτε γιατί η ίδια η επιχείρηση δεν βγαίνει, να χρειάζεται να εκποιήσεις μέρος της επιχείρησής σου για να τον απολύσεις. Αυτά μόνο κακό κάνουν και αυξάνουν την ανεργία, δεν ρισκάρει ο άλλος να προσλάβει υπαλλήλους σε δύσκολες καταστάσεις και σε κράτος που όποτε του "ξεφεύγει" η οικονομία λόγω κακοδιαχείρισης φέρνει μονίμως τα πάνω κάτω στις επιχειρήσεις που απασχολούν 5, 10, 50, 100 άτομα... και ζητάει να πληρώσουν τα σπασμένα αυτές.... ασφαλώς και θα φοροδιαφύγουν, όπως φοροδιαφεύγουν όλοι όταν αγοράζουν από το παραεμπόριο. Να σώσουν χρήματα προσπαθούν όλοι και να μειώσουν τα κόστη τους.

Αναρωτήσου όμως, μήπως τα προηγούμενα χρόνια έγιναν σφάλματα ή και εγκλήματα και στην άλλη πλευρά...

Nino
24-11-10, 16:01
τι πιστεύετε εσείς???θα μας την δώσουν και χρεοκοπούμε στην
επόμενη, ή χρεοκοπούμε απο τώρα???

Μιας και η παραπανω ερωτηση ειναι και το θεμα του poll που βγαζει μια αναλογια 14/12, εχω να παρατηρησω το εξης:
Την ωρα που η τροικα 'εκοβε'την επιταγη με την τριτη δοση και πριν καλα καλα σιγησει ο ηχος... το κρατς της επιταγης, οι γνωστες αγνωστες Κασσανδρες εβλεπαν την χρεοκωπια και τη μη καταβολη της επομενης δοσης...
Ποσο ακομα χρειαζεται να καταλαβουμε το στησιμο που γινεται?
Βρε σιγα μην ψοφησουν την αγελαδα... που θα δινει "γαλα" για πολλα πολλα χρονια και θα βοσκαει οπου της λενε....

ECO 3-4-8
24-11-10, 16:23
οταν καποιος πειναει δεν κανει επεργια πεινας....

merlin
24-11-10, 16:27
Ειλικρινά με τρελαίνει ότι για να μην πτωχεύσει η χώρα, θα πρέπει οι πλειοψηφία των πολιτών της να είναι άνεργοι, άποροι και να τρώνε σε συσσίτια της εκκλησίας !!!:ranting2::ranting2::ranting2:

Driver M
24-11-10, 16:33
Αναρωτήσου όμως, μήπως τα προηγούμενα χρόνια έγιναν σφάλματα ή και εγκλήματα και στην άλλη πλευρά...

Ασφαλώς κι έγιναν Νίκο. Δεν πρέπει όμως να μιλάμε μονομερώς και να λέμε πως από τους εργοδότες ζει η χώρα, γιατί, τουλάχιστον στην Ελλάδα, έχουν γίνει πραγματικά εγκλήματα από την τάξη αυτή τα οποία σε γενικές γραμμές ανέφερα παραπάνω και τα βλέπουμε όλοι καθημερινά, τόσο στο χωρο εργασίας (όσοι εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα) που συχνά εργάζονται χωρίς υπερωρίες και συγκεκριμένα ωράρια, αντιμετωπίζουν περικοπές μισθών (ακόμα και σε πολύ κερδοφόρες εταιρείες που δεν έχουν πρόβλημα επιβίωσης) και είναι ολοένα και περισσότερο με την αβεβαιότητα και το φόβο της απόλυσης, απλά και μόνο για να προσληφθεί ένας νέος υπάλληλος με λιγότερες απαιτήσεις που μπορεί να εργάζεται και με σύμβαση ώστε να τον έχουν ακόμα περισσότερο "στο χέρι" αν "τολμήσει" να απαιτήσει τα (λίγα πλέον) δικαιώματά του, όσο και στις τιμές πχ βασικών καταναλωτικών ειδών που στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβότερες απ'ό,τι στο εξωτερικό. Η αισχροκέρδεια και τα καρτέλ σε όλο τους το μεγαλείο!

Η υγιής επιχειρηματικότητα είναι πολύ σπάνιο φαινόμενο στη χώρα μας και σε αυτό φυσικά είναι συνυπεύθυνο και το κράτος που άφησε σε ορισμένους μεγαλοεπιτήδειους τα παράθυρα ανοιχτά να εκμεταλλεύονται καταστάσεις.

Πίστεψέ με, το ίδιο ακριβώς θα έλεγα και σε κάποιον που θα ισχυριζόταν ότι η χώρα ζει από το δημόσιο. Απλά δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο.

Με μονοήμερες απεργίες δε γίνεται δουλειά, αν κάναμε όλοι το κουμάντο μας για ένα μήνα (οικονομικά) κ παρέλυε το σύμπαν για 30 μέρες, τότε ναι, ίσως ταρακουνιόνταν λίγο η κατάσταση.
Συμφωνώ απόλυτα Παναγιώτη. Αλλά για όλα υπάρχει μια αρχή.
Αν βγει 1 εκατομμύριο στους δρόμους, φωνάξει, απαιτήσει και δείξει τη δύναμή του τέλος πάντων ώστε να καταλάβουν ορισμένοι πως δεν είμαστε απλά χειραγωγούμενα και αδύναμα πρόβατα που αμαχητί θα υπομείνουμε την έμμεση σφαγή μας, τότε όλα μπορούν να συμβούν.
Έστω και δύσκολα.

Φωνή λαού οργή Θεού έλεγαν κάποτε. Κάτι ήξεραν και αποδείχτηκε και στην πράξη, όπως αποδείχτηκε πριν μερικές μέρες στη Γαλλία (όπου τα περισσότερα μέτρα πάρθηκαν πίσω), αποδεικνύεται αυτή τη στιγμή στην Ιρλανδία όπου η κυβέρνηση καταρρέει κλπ.
Δεν πρέπει πάντα να είμαστε οι τελευταίοι των τελευταίων σε όλα, ας βγούμε και μια φορά στους δρόμους γι'αυτά που μας πνίγουν και έχουν καταντήσει τη ζωή μας έναν εφιάλτη χωρίς τέλος, χωρίς καμία αισιοδοξία και ελπίδα.
Δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια για ανοχή πια και αυτό πρέπει να το καταλάβουν ΟΛΟΙ, ακόμα και οι λιγότερο θιγμένοι (αμέχρι στιγμής) από τη νέα πραγματικότητα, γιατί σχεδόν όλοι οι πολίτες, περισσότερο ή λιγότερο, στο ίδιο καζάνι βράζουμε.

Έτσι κι αλλιώς, πλέον δε νομίζω ότι έχουμε και πολλά ακόμα να χάσουμε, αντιθέτως μόνο όφελος μπορεί να βγει από μαζικές κινητοποιήσεις.
Τίποτα δεν χαρίζεται, όλα κερδίζονται με κόπο, υπομονή αλλά και αποφασιστικότητα.


ps Εγώ στην ερώτηση του poll θα απαντούσα "και θα πάρουμε τη δόση και θα πτωχεύσουμε", απλά όχι ακόμα.

ECO 3-4-8
24-11-10, 16:33
ΧΕ ΧΕ ΧΕ ζας αγρεζουν τα Μπι Εμ Βαου hmmmmm

ECO 3-4-8
24-11-10, 16:34
mila elenitsa oi germanoi einai fiiiiiloi mas!!!

ECO 3-4-8
24-11-10, 16:36
Ασφαλώς κι έγιναν Νίκο. Δεν πρέπει όμως να μιλάμε μονομερώς και να λέμε πως από τους εργοδότες ζει η χώρα, γιατί, τουλάχιστον στην Ελλάδα, έχουν γίνει πραγματικά εγκλήματα από την τάξη αυτή τα οποία σε γενικές γραμμές ανέφερα παραπάνω και τα βλέπουμε όλοι καθημερινά, τόσο στο χωρο εργασίας (όσοι εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα) που συχνά εργάζονται χωρίς υπερωρίες και συγκεκριμένα ωράρια, αντιμετωπίζουν περικοπές μισθών (ακόμα και σε πολύ κερδοφόρες εταιρείες που δεν έχουν πρόβλημα επιβίωσης) και είναι ολοένα και περισσότερο με την αβεβαιότητα και το φόβο της απόλυσης, απλά και μόνο για να προσληφθεί ένας νέος υπάλληλος με λιγότερες απαιτήσεις που μπορεί να εργάζεται και με σύμβαση ώστε να τον έχουν ακόμα περισσότερο "στο χέρι" αν "τολμήσει" να απαιτήσει τα (λίγα πλέον) δικαιώματά του, όσο και στις τιμές πχ βασικών καταναλωτικών ειδών που στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβότερες απ'ό,τι στο εξωτερικό. Η αισχροκέρδεια και τα καρτέλ σε όλο τους το μεγαλείο!

Η υγιής επιχειρηματικότητα είναι πολύ σπάνιο φαινόμενο στη χώρα μας και σε αυτό φυσικά είναι συνυπεύθυνο και το κράτος που άφησε σε ορισμένους μεγαλοεπιτήδειους τα παράθυρα ανοιχτά να εκμεταλλεύονται καταστάσεις.

Πίστεψέ με, το ίδιο ακριβώς θα έλεγα και σε κάποιον που θα ισχυριζόταν ότι η χώρα ζει από το δημόσιο. Απλά δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο.

Συμφωνώ απόλυτα Παναγιώτη. Αλλά για όλα υπάρχει μια αρχή.
Αν βγει 1 εκατομμύριο στους δρόμους, φωνάξει, απαιτήσει και δείξει τη δύναμή του τέλος πάντων ώστε να καταλάβουν ορισμένοι πως δεν είμαστε απλά χειραγωγούμενα και αδύναμα πρόβατα που αμαχητί θα υπομείνουμε την έμμεση σφαγή μας, τότε όλα μπορούν να συμβούν.
Έστω και δύσκολα.

Φωνή λαού οργή Θεού έλεγαν κάποτε. Κάτι ήξεραν και αποδείχτηκε και στην πράξη, όπως αποδείχτηκε πριν μερικές μέρες στη Γαλλία (όπου τα περισσότερα μέτρα πάρθηκαν πίσω), αποδεικνύεται αυτή τη στιγμή στην Ιρλανδία όπου η κυβέρνηση καταρρέει κλπ.
Δεν πρέπει πάντα να είμαστε οι τελευταίοι των τελευταίων σε όλα, ας βγούμε και μια φορά στους δρόμους γι'αυτά που μας πνίγουν και έχουν καταντήσει τη ζωή μας έναν εφιάλτη χωρίς τέλος, χωρίς καμία αισιοδοξία και ελπίδα.
Δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια για ανοχή πια και αυτό πρέπει να το καταλάβουν ΟΛΟΙ, ακόμα και οι λιγότερο θιγμένοι (αμέχρι στιγμής) από τη νέα πραγματικότητα, γιατί σχεδόν όλοι οι πολίτες, περισσότερο ή λιγότερο, στο ίδιο καζάνι βράζουμε.

Έτσι κι αλλιώς, πλέον δε νομίζω ότι έχουμε και πολλά ακόμα να χάσουμε, αντιθέτως μόνο όφελος μπορεί να βγει από μαζικές κινητοποιήσεις.
Τίποτα δεν χαρίζεται, όλα κερδίζονται με κόπο, υπομονή αλλά και αποφασιστικότητα.


ps Εγώ στην ερώτηση του poll θα απαντούσα "και θα πάρουμε τη δόση και θα πτωχεύσουμε", απλά όχι ακόμα.

Καλα ας οργανωθουν οι 1000 τοσοι του φορουμ και να καταθεσουν πινακιδουλες για δυο τρεις μηνες και θα δεις τι ποναει πιο πολυ......απο απεργιες και επισοδια χεστηκανε....τους δινεις και αλλωθι

E60_Arkadia
24-11-10, 22:57
Απο την στιγμη που υπαγραψανε το μνημονιο δεν μπορουν να αποσυρουν,ουτε καν να διαπραγματευτουν κανενα μετρο.Οποτε ο,τι και να κανει ο λαος τα μετρα θα παραμεινουν και μαλιστα ερχονται και σκληροτερα.Αν αντιδρασουμε στην τροικα απλα μας κοβουν την δοση.Μεγαλο λαθος που μπηκαμε στο ΔΝΤ δυστυχως...

ECO 3-4-8
24-11-10, 23:07
μα ηταν η αυτό η δεν πληρωνουμε μισθούς και συνταξεις....δεν ειναι τοσο απλό...αλλου ειναι η μακακια....οτι ΤΩΡΑ αρχισαν να ψιλοκαταλαβαινουν οτι επρεπε να κόψουν το κόστος του ευρυτερου δημοσιου τομεα

nikos1400
24-11-10, 23:29
μα ηταν η αυτό η δεν πληρωνουμε μισθούς και συνταξεις....δεν ειναι τοσο απλό...αλλου ειναι η μακακια....οτι ΤΩΡΑ αρχισαν να ψιλοκαταλαβαινουν οτι επρεπε να κόψουν το κόστος του ευρυτερου δημοσιου τομεα

δεν μπορει να ξερουμε εμεις τι γινεται, και να μην ξερανε αυτοι...
μεσ'τα πραματα ειναι.
ξερανε και καλο-ξερανε...

E60_Arkadia
24-11-10, 23:49
Απ τον Οκτωβριο που εγιναν κυβερνηση μεχρι τον Μαιο πως τα πληρωναν? Δηλαδη επρεπε να στεγνωσουν τελειως τα ταμεια και να μπουν μετα απο 8 μηνες στο ΔΝΤ? Αυτοι ανεβηκαν χωρις κανενα σχεδιο στην κυβερνηση της χωρας και κυριως χωρις προγραμμα.Επρεπε να εχει παρει μετρα ΑΜΕΣΩΣ αφου ανεβηκε στην εξουσια.

Driver M
25-11-10, 00:01
Απ τον Οκτωβριο που εγιναν κυβερνηση μεχρι τον Μαιο πως τα πληρωναν? Δηλαδη επρεπε να στεγνωσουν τελειως τα ταμεια και να μπουν μετα απο 8 μηνες στο ΔΝΤ? Αυτοι ανεβηκαν χωρις κανενα σχεδιο στην κυβερνηση της χωρας και κυριως χωρις προγραμμα.Επρεπε να εχει παρει μετρα ΑΜΕΣΩΣ αφου ανεβηκε στην εξουσια.

Εδώ θα διαφωνήσω. Είχαν πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα.
Την εξυπηρέτηση των ισχυρών συμφερόντων (ξένων κυρίως αλλά και ελληνικών) και το ξεπούλημα της χώρας αντί πινακίου φακής...

yannisv
25-11-10, 08:16
Αυτό που σκέφτομαι με το φτωχό μου μυαλό είναι το εξής:
Μήπως τελικά θα ήταν καλύτερο να απεγκλωβιστούμε από το έουρο και να πάμε στη δραχμή;

Η οικονομία παραπαίει αλλά το ευρώ λειτουργεί σαν τροχοπέδη στην ανάπτυξη αφ' ου δεν υπάρχει υποτίμηση του νομίσματος έναντι των ξένων νομισμάτων και ως συνέπεια η χώρα συνεχίζει να μην είναι ανοιχτή σε επενδύσεις. Αν είχαμε δραχμή και το ευρώ από 340 γινόταν 500 ή 600 δραχμές δε θα ανοίγαμε προς τα έξω και για εξαγωγές και για εισροή επενδύσεων? Τώρα είμαστε παγιδευμένοι και κλειδωμένοι...μήπως οι Τούρκοι κάνουν την καλύτερη δουλειά που μείναν στη λίρα και με ένα υποτιμημένο έναντι του ευρώ νόμισμα είναι ανταγωνιστικοί και φτηνοί και για τις βιομηχανίες που εγκαθίστανται εκεί και για τον τουρισμό?
Πραγματικά δεν ξέρει τί να πει κανείς...

Επίσης γιατί η Ευρώπη δεν κόβει χαρτί? Ας υπάρξει πληθωρισμός εν πάσει περιπτώσει και ας πέσει το κωλοευρώ...καλό δε θα είναι και για την ανταγωνιστικότητα της ένωσης και για τις εξαγωγές και για την εισροή ξένων επενδύσεων μια ενδεχόμενη υποτίμηση του ευρωνομίσματος έναντι άλλων? Ο θείος Σαμ ******* είναι που κρατά το δολάριο χαμηλά? Ή μήπως του κάνουμε αβάντα και κρατάμε το ευρώ ψηλά?

Τελικά μια Γερμανία αποφασίζει για σκληρή δημοσιονομική πολιτική και πρέπει όλοι να την ακολουθήσουμε ρε γαμώτο αναρωτιέμαι...και τι συμφέροντα εξυπηρετεί μια τόσο σκληρή δημοσιονομική πολιτική....μήπως θέλουν να τα *******ν όλα γιατί δε γουστάρουν την Ένωση? Ή μήπως δουλεύουν για άλλα συμφέροντα και ποιοι είναι αυτοί που ευνοούνται από αυτήν την ιστορία.

Τέλος ο ελεγχόμενος καπιταλισμός της Κίνας δείχνει να είναι το πιο υγιές οικονομικο σύστημα στην εποχή μας. Ας απαγκιστρωθούν τα Κράτη από τα ιδιωτικά οικονομικά φέουδα και καρτέλ μήπως και δει ο κοσμάκης άσπρη μέρα.

Και απορώ είναι τόσο μαλάκες και εξαφανίζουν τη μεσαία τάξη? Δεν μάθανε από την ιστορία ότι θα οδηγηθούμε στο αναπόφευκτο και στο απευκταίο με τέτοιες πολιτικές, οικονομικές και κοινωνικές πρακτικές?

Nino
25-11-10, 08:54
Τελικά μια Γερμανία αποφασίζει για σκληρή δημοσιονομική πολιτική και πρέπει όλοι να την ακολουθήσουμε ρε γαμώτο αναρωτιέμαι...και τι συμφέροντα εξυπηρετεί μια τόσο σκληρή δημοσιονομική πολιτική....μήπως θέλουν να τα *******ν όλα γιατί δε γουστάρουν την Ένωση? Ή μήπως δουλεύουν για άλλα συμφέροντα και ποιοι είναι αυτοί που ευνοούνται από αυτήν την ιστορία.

?

Γιαννη πολεμος ειναι!!! τεταρτο ραιχ...απλα εχει αλλη μορφη!

gnx
25-11-10, 11:00
Αυτό που σκέφτομαι με το φτωχό μου μυαλό είναι το εξής:
Μήπως τελικά θα ήταν καλύτερο να απεγκλωβιστούμε από το έουρο και να πάμε στη δραχμή;

Η οικονομία παραπαίει αλλά το ευρώ λειτουργεί σαν τροχοπέδη στην ανάπτυξη αφ' ου δεν υπάρχει υποτίμηση του νομίσματος έναντι των ξένων νομισμάτων και ως συνέπεια η χώρα συνεχίζει να μην είναι ανοιχτή σε επενδύσεις. Αν είχαμε δραχμή και το ευρώ από 340 γινόταν 500 ή 600 δραχμές δε θα ανοίγαμε προς τα έξω και για εξαγωγές και για εισροή επενδύσεων? Τώρα είμαστε παγιδευμένοι και κλειδωμένοι...μήπως οι Τούρκοι κάνουν την καλύτερη δουλειά που μείναν στη λίρα και με ένα υποτιμημένο έναντι του ευρώ νόμισμα είναι ανταγωνιστικοί και φτηνοί και για τις βιομηχανίες που εγκαθίστανται εκεί και για τον τουρισμό?
Πραγματικά δεν ξέρει τί να πει κανείς...

Επίσης γιατί η Ευρώπη δεν κόβει χαρτί? Ας υπάρξει πληθωρισμός εν πάσει περιπτώσει και ας πέσει το κωλοευρώ...καλό δε θα είναι και για την ανταγωνιστικότητα της ένωσης και για τις εξαγωγές και για την εισροή ξένων επενδύσεων μια ενδεχόμενη υποτίμηση του ευρωνομίσματος έναντι άλλων? Ο θείος Σαμ ******* είναι που κρατά το δολάριο χαμηλά? Ή μήπως του κάνουμε αβάντα και κρατάμε το ευρώ ψηλά?

Τελικά μια Γερμανία αποφασίζει για σκληρή δημοσιονομική πολιτική και πρέπει όλοι να την ακολουθήσουμε ρε γαμώτο αναρωτιέμαι...και τι συμφέροντα εξυπηρετεί μια τόσο σκληρή δημοσιονομική πολιτική....μήπως θέλουν να τα *******ν όλα γιατί δε γουστάρουν την Ένωση? Ή μήπως δουλεύουν για άλλα συμφέροντα και ποιοι είναι αυτοί που ευνοούνται από αυτήν την ιστορία.

Τέλος ο ελεγχόμενος καπιταλισμός της Κίνας δείχνει να είναι το πιο υγιές οικονομικο σύστημα στην εποχή μας. Ας απαγκιστρωθούν τα Κράτη από τα ιδιωτικά οικονομικά φέουδα και καρτέλ μήπως και δει ο κοσμάκης άσπρη μέρα.

Και απορώ είναι τόσο μαλάκες και εξαφανίζουν τη μεσαία τάξη? Δεν μάθανε από την ιστορία ότι θα οδηγηθούμε στο αναπόφευκτο και στο απευκταίο με τέτοιες πολιτικές, οικονομικές και κοινωνικές πρακτικές?

Γιάννη τα θέματα που θέτεις λογικά ακούγονται.

Η υποτίμηση/επιστροφή στη δραχμή δεν αποτελεί λύση. Θεωρητικά μπορεί να εκτονώσει το πρόβλημα βραχυπρόθεσμα, όπως έγινε με τις 3 υποτιμήσεις του παπανδρέου την περίοδο 84-86,αλλά για μια χώρα μπουρδέλο σαν την Ελλάδα δεν αποτελεί λύση. Και αυτό φάνηκε περίτρανα 4 χρόνια μετά διότι χωρίς αλλαγή πολιτικής τότε, η υποτίμηση δεν κατάφερε να δημιουργήσει ανάχωμα.

Και να πήγαινε το ευρώ στις 600 δραχμές τί θα άλλαζε; Η γραφειοκρατία; Η κουλτούρα του Έλληνα οτι οποιος επιχειρεί είναι δυνάστης και εκμεταλλευτής;

Απο τις 340 δραχμές στις 600, αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι το χρέος σχεδόν θα διπλασιάζετο, άρα η αδυναμία πληρωμής θα ήταν αναπόφευκτη. Τουλάχιστον τώρα ειναι πιθανόν, λίγες πιθανότητες, να αποφευχθεί. Επίσης το κόστος δανεισμού για τα 10-15 επόμενα χρόνια δεν θα μπορούσε να κατέβει άρα το απόστημα θα ξαναφούσκωνε.

Η Τουρκία είναι μια χώρα με πάρα πολύ χαμηλότερο κόστος βάσεις, άλλα δημογραφικά (πολύ σημαντικό), με βαριά βιομηχανία, κλπ, δεν αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση γιατι απλά δεν μπορούμε να τους φτάσουμε. Η Turkish Airlines έχει 160 προορισμούς για παράδειγμα. Εαν η Ολυμπιακή τη δεκαετία του 80 δεν ασχολείτο με μεταφορά ψηφοφόρων αλλά έκανε σχεδιασμό τότε ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά τώρα. Κλείνει η παρένθεση.

Η Ευρώπη κόβει χαρτί. €60 δις ευρώ μέχρι τώρα. Απλά θεωρητικά μπορεί να το τραβήξει ανα πάσα στιγμή. Αμφιβάλω ότι θα τα καταφέρει. Και σε αυτό είναι που ελπίζω πραγματικά. Να μαζέψει η ΕΚΤ 60-70-100 δις ευρώ ελληνικού χρέους, τα 60 μέχρι τώρα είναι όλου του Ευρωπαικου Νότου, και μετά να τα διαγράψει. Εαν γίνει αυτό θα την εχουμε γλυτώσει πολύ φτηνά. Θα έχουμε απαλλαγεί απο ενα μεγάλο βάρος και θα είμαστε μέσα στο ευρώ που για μια ασθενή οικονομία είναι καλό. Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι ο Τρισέ φεύγει και ο Βέμπερ έρχεται.

Ο τουρισμός είναι για μένα θέμα κουλτούρας. Ο κωλοελληνας δεν ειναι φιλόξενος. Ο ξενοδόχος είναι τσαπατσούλης και τόσα χρόνια έπαιρνε επιδοτήσεις για ανακαινίσεις και τα τσεπωνε. Αυτη ηταν η δουλεια του ξενοδόχου. Γι'αυτό τώρα πωλούνται 400 ξενοδοχεία στην Ελλάδα. Γιατί εαν ειχε εκτίμηση και πίστη στην υπηρεσία που προσφέρει, θα τα δούλευε τα ξενοδοχεία τα οποία ευτυχώς δεν βασίζονται μονο στην εγχώρια ζήτηση αλλά και στην εισαγόμενη, τους τουρίστες.

Η Γερμανία είναι σε πολύ δύσκολη θέση, μην μας διαφεύγει αυτό. Εαν χαλαρώσει το χαλινάρι, όχι της Ελλάδας αλλά 6-7 χωρών, η βάρκα θα μπατάρει.

Ο ελεγχόμενος καπιταλισμός της Κίνας, είναι ότι πιό άρρωστο υπάρχει. Γιατι δεν πλουτίζει ο κόσμος, αλλα ενα κράτος. Το οποίο σαν τον βρυκόλακα μας (μας εννοώ τον γηράσκοντα δυτικό κόσμο) πίνει το αιμα με σακοράφα, λόγω του ότι κρατά το νόμισμά του χαμηλά. Και γαμεί όλο το κόσμο έτσι. Γαμιέται όμως και το ίδιο, γιατί με $ 8 τρις αμερικανικα ομολογα εχει βρεθεί μέσα στο κελί αντι απ'εξω.

Ο μόνος τρόπος να γυρίσει η παλάντζα είναι να πουν οι Αμερικάνοι στους Κινέζους, αντε γαμηθήτε, δε πληρώνουμε μια. Απλά θα πρέπει πριν να εχουν μεταφέρει την παραγωγή τους στη Μπούρμα, τη Καμπότζη ή το Μπουτάν.

Και απο τις καραμπόλες, μπορεί και εμείς να βγούμε πιό ελαφρωμένοι απο χρέη.

PANOS-E60
25-11-10, 12:07
Πολύ χρήσιμο Γιώργο τα παραπάνω σε όσους ακόμα αρέσκονται να αναπαράγουν σενάρια συνωμοσίας κατά της περιούσιας Ελλάδας μας ....
Μιλάμε γιά έναν παγκόσμιο οικονομικό πόλεμο και είμαστε ένα πολύ μικρό στρατιωτάκι του, πού έτυχε να βρεθεί στην πρώτη γραμμή της μάχης αυτή τη φορά. thumb

gnx
25-11-10, 12:23
Κατι αλλο. Ο ηγέτης της Πορτογαλικής αντιπολίτευσης κατηγόρησε πριν απο 3-4 μερες τον προθυπουργό της χωρας οτι τα στοιχεια για το ελλειμα ειναι ΠΛΑΣΤΑ. Διοτι λεει δεν περιλαμβάνεται το χρεος των ΔΕΚΟ και τα ελείμματα των ταμείων. Και ειναι λέει οχι 90και κατι στα εκατο αλλά 120 και κατι τα εκατο.

Θυμίζω οτι η τελευταια αναθεώρηση της τροικας στο 15.5% αφορά αυτές ακριβώς τις εγγραφες!

Ποσες αραγε αλλες χώρες δεν εχουν κάνει το ίδιο; Ποσο μαλακες ειναι αυτοί (που μας κυβερνούν) που τσακώνονται δημόσια, ΦΩΝΑΧΤΑ στο ΔΙΚΟ ΜΑΣ αχυρώνα και μας παίρνουν στο λαιμό τους;

ECO 3-4-8
25-11-10, 12:45
Εδώ θα διαφωνήσω. Είχαν πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα.
Την εξυπηρέτηση των ισχυρών συμφερόντων (ξένων κυρίως αλλά και ελληνικών) και το ξεπούλημα της χώρας αντί πινακίου φακής...

Ξέρανε δεν ξέρανε ( που Εγώ πιστεύω ότι δεν ξέρανε γιατί είναι αδιάφοροι και μετριοι και σε μια μεγάλη επιχείρηση δεν θα εύρισκαν δουλειά ποτέ) Τώρα το ζήτημα είναι να μην τους επιτρέψουμε να την πολεμήσουν νύχτα (κάτι το οποίο έκαναν οι προηγούμενοι και προσπάθησαν και τούτοι με πρόσχημα τις δημοτικες) αλλα να κάτσουν να φάνε το εσωτερικό ξύλο (και την εξωτερική ξεφτίλα - βλέπε μούτρα Παπακωνσταντίνου) και να κάνουν ΌΛΑ τα αυτονόητα που συζητάμε εδώ και που θα πρότεινε ο κάθε Διαχειρηστης - It's not politics it's plain numbers!...να γίνει ο ακρωτηριασμός του γαγγραινωδους δημοσίου για να επιβίωσει ο ασθενης! Αυτό είναι το βασικότερο - ούτε δραχμές ούτε υποτιμησεις.....εδώ ο Κάστρο έκοψε 5000 ΔΥ σε μια μέρα και Εμεις φοβόμαστε τους Αλεκους και το ΠΑΜΕ

Stathis
25-11-10, 12:47
https://kourkouti.yooblog.gr/files/2010/11/ntou247-kourkouti-t010.jpg

ECO 3-4-8
25-11-10, 13:19
Αθήνα
Στο νοσοκομείο «Νίμιτς» μεταφέρθηκε εσπευσμένα το μεσημέρι της Πέμπτης ο πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ Αλέκος Παπαδόπουλος.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, υπέστη εγκεφαλικό.

nikos1400
25-11-10, 14:50
Εγω νομιζω οτι ξερανε.
Σχεδιο δεν ειχανε γιατι
α) δεν κανουν αυτοι κουμαντο στην τελικη και το ξερουν
β) ολοι αυτοι ειναι στην 'πολιτικη' για να ξερουν αυτα που δεν μπορουμε να ξερουμε εμεις. τι γινεται στα διεθνη ("παιχνιδια"), και με βαση αυτα πως θα κινηθουν προσωπικα ΑΥΤΟΙ.

ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ κανεις τους για την Ελλαδα και τους Ελληνες.
Την παρτη τους κοιταζουν.

Driver M
25-11-10, 14:52
Ξέρανε δεν ξέρανε ( που Εγώ πιστεύω ότι δεν ξέρανε γιατί είναι αδιάφοροι και μετριοι και σε μια μεγάλη επιχείρηση δεν θα εύρισκαν δουλειά ποτέ) Τώρα το ζήτημα είναι να μην τους επιτρέψουμε να την πολεμήσουν νύχτα (κάτι το οποίο έκαναν οι προηγούμενοι και προσπάθησαν και τούτοι με πρόσχημα τις δημοτικες) αλλα να κάτσουν να φάνε το εσωτερικό ξύλο (και την εξωτερική ξεφτίλα - βλέπε μούτρα Παπακωνσταντίνου) και να κάνουν ΌΛΑ τα αυτονόητα που συζητάμε εδώ και που θα πρότεινε ο κάθε Διαχειρηστης - It's not politics it's plain numbers!...να γίνει ο ακρωτηριασμός του γαγγραινωδους δημοσίου για να επιβίωσει ο ασθενης! Αυτό είναι το βασικότερο - ούτε δραχμές ούτε υποτιμησεις.....εδώ ο Κάστρο έκοψε 5000 ΔΥ σε μια μέρα και Εμεις φοβόμαστε τους Αλεκους και το ΠΑΜΕ

Φίλε μου, είπα και προηγουμένως την άποψή μου.
Οι περικοπές στο δημόσιο πρέπει γίνουν με εξορθολογισμό των λειτουργικών εξόδων, με μείωση μισθών ΜΟΝΟ στους υψηλά αμειβόμενους, όχι σε όλους δηλαδή ακόμα και σε εργαζόμενους των 1000-1500 ευρώ, με κατάργηση ψευτοεπιτροπών αλλά και ενός κάρου προέδρων και αντιπροέδρων που εκτός από κομματόσκυλα και καρεκλοκένταυροι, κανέναν άλλο ρόλο δεν επιτελούν.
ΔΕΝ πρέπει να γίνουν όμως (οι περικοπές) με το να απολύονται συμβασιούχοι με μισθούς πείνας, να περικόπτονται χαμηλοί μισθοί και συντάξεις, να ξεπουλιούνται κρατικές περιουσίες (βλέπε λιμάνια, ναυπηγεία κλπ) για ένα κομμάτι ψωμί και πολλά ακόμα τα οποία κάνει η κυβέρνηση Παπανδρέου.

Δεν ξέρω τι μένος έχουν μερικοί με το δημόσιο και δεν τους κατακρίνω γι'αυτό, καθώς οι λόγοι είναι πολλοί, αλλά δεν αντέχω να ακούω για απολύσεις, από οπουδήποτε κι αν προέρχονται αυτές. Δεν θα λυθεί κανένα πρόβλημα αν απολυθούν και 5 και 10 και 20.000 δημόσιοι υπάλληλοι και όποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό σφάλλει τα μάλλα.
Η ανεργία είναι η μάστιγα της κοινωνίας μας και η βασική υπαίτια για την ατέρμονη κατρακύλα της οικονομίας και η ενίσχυσή της μόνο κακό μπορεί να κάνει, ακόμα και σε αυτούς που την προτείνουν με ελαφρά τη καρδία.
Και δε μιλάω από ηθική άποψη (που κατά τη γνώμη μου εγείρεται κι εκεί θέμα, αφού είναι φαιδρό να προτείνεται κάτι τέτοιο χωρίς να λογαριάζουμε τον άνθρωπο ως άνθρωπο απλά μόνο ως κεφάλι και μισθό), αλλά από καθαρά οικονομικοτεχνοκρατική.

Πάντως, βλέπω πως επιδεικτικά παραλείπεις να μιλήσεις για τη φοροδιαφυγή (που αγγίζει το 90+% των ελληνικών επιχειρήσεων), τις κρατικές επιχορηγήσεις σε ιδιώτες (χρήματα του δημοσίου είναι και αυτά για όποιους το ξεχνούν), την καταπάτηση των εργασιακών δικαιωμάτων και πολλά ακόμα από τα αίσχη για τα οποία είναι υπεύθυνος ο ιδιωτικός τομέας στη χώρα αυτή.

Με το να κάνουμε μονομερή κριτική δεν καταφέρνουμε τίποτα παρά μόνο περιχαρακωνόμαστε και παίζουμε για τα καλά το παιχνίδι της κυβέρνησης και των εντολοδόχων της που δεν είναι άλλο από το διαίρει και βασίλευε.

Thomelef
25-11-10, 16:32
μια επιχήρηση πρέπει να κερδίζει και να μην μπαίνει μέσα...
αν οι υπηρεσίες μπαίνουν μέσα απο τους πολούς υπαλλήλους, να απολύσουν.
αν μπαίνουν μέσα απο τους πολύ υψηλόμισθούς να κόψουν τους υψηλόμισθους.
και οι υπηρεσίες είναι επιχηρήσεις και όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα για να βολεύεται
ο κάθε άχρηστος. παίζουν μπάλα με τα λεφτά του έλληνα φορολογούμενου και
καλά θα κάνουν να κάνουν καλύτερο κουμάντο και να είναι πιο σοβαροί. δεν μπορεί
ο έλληνας να συντηρεί προβληματικές υπηρεσίες που δεν προσφέρουν και τπτ στο
κάτω κάτω έναντι αυτά που εισπράτουν, για να κάθεται μέσα ο κάθε ψηφοπώλης.
να μείνουν αυτοί που χρειάζονται και αυτοί που πραγματικά αξίζουν. οι άχρηστοι να
πάρουν τον πούλο τους.

ECO 3-4-8
25-11-10, 16:51
μα τοοοοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβουν μερικοι????

ECO 3-4-8
25-11-10, 16:55
μια επιχήρηση πρέπει να κερδίζει και να μην μπαίνει μέσα...
αν οι υπηρεσίες μπαίνουν μέσα απο τους πολούς υπαλλήλους, να απολύσουν.
αν μπαίνουν μέσα απο τους πολύ υψηλόμισθούς να κόψουν τους υψηλόμισθους.
και οι υπηρεσίες είναι επιχηρήσεις και όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα για να βολεύεται
ο κάθε άχρηστος. παίζουν μπάλα με τα λεφτά του έλληνα φορολογούμενου και
καλά θα κάνουν να κάνουν καλύτερο κουμάντο και να είναι πιο σοβαροί. δεν μπορεί
ο έλληνας να συντηρεί προβληματικές υπηρεσίες που δεν προσφέρουν και τπτ στο
κάτω κάτω έναντι αυτά που εισπράτουν, για να κάθεται μέσα ο κάθε ψηφοπώλης.
να μείνουν αυτοί που χρειάζονται και αυτοί που πραγματικά αξίζουν. οι άχρηστοι να
πάρουν τον πούλο τους.


Ρεκόρ Γκίνες στη «βιομηχανία» του τζόγου διεκδικεί ο ΟΔΙΕ
Η εταιρεία έχει να εμφανίσει κέρδη από το 2003, χρωστάει €22 εκατ. και ζητεί κρατικά κονδύλια για να πληρώσει υποχρεώσεις...
ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΩΤΣΗΣ | Παρασκευή 15 Οκτωβρίου 2010
Αποτελεί παγκόσμιο φαινόμενο μια εταιρεία από τη «βιομηχανία» του τζόγου να εμφανίζει ζημιογόνα αποτελέσματα και να επιζητεί την αρωγή κρατικών κονδυλίων για να αποπληρώσει τις υποχρεώσεις της. Πρόκειται για τον Οργανισμό Διεξαγωγής Ιπποδρομιών Ελλάδος (τον γνωστό ΟΔΙΕ) που ο τελευταίος του κερδοφόρος ισολογισμός εντοπίζεται το 2002. Ο ΟΔΙΕ χρωστάει περί τα 22 εκατ. ευρώ σε ασφαλιστικά ταμεία, σε φόρους και σε προμηθευτές, ενώ τα δάνεια που είχε λάβει με την εγγύηση του Ελληνικού Δημοσίου για τη μετεγκατάσταση το 2004 από το Φάληρο στο Μαρκόπουλο ανέρχονται στα 138 εκατ. ευρώ. Την ίδια στιγμή ο μέσος ετήσιος μισθός των περίπου 120 εργαζομένων χωρίς εργοδοτικές εισφορές και λοιπές παροχές φθάνει τις 47.608 ευρώ.

Σύμφωνα μάλιστα με τις εκτιμήσεις της νέας διοίκησης που ανέλαβε τις τύχες του οργανισμού το τελευταίο εξάμηνο, με ζημιές θα κλείσει και η τρέχουσα χρήση.

Ο πρόεδρος του ΟΔΙΕ κ. Δ. Σεφτελής - είχε διατελέσει πρόεδρος του ΟΠΑΠ την περίοδο 1981-1989 - εξηγεί πώς η εταιρεία «κατάφερε» να βρεθεί σε αυτή την κατάσταση: «Η μεταφορά του Ιπποδρόμου το 2004 από το Φάληρο στο Μαρκόπουλο λόγω των Ολυμπιακών Αγώνων προκάλεσε αλυσιδωτές αυξήσεις στα κόστη όλων των εμπλεκόμενων φορέων. Αυξήθηκαν τα τροφεία για τα άλογα και το κόστος της εκπαίδευσης, με αποτέλεσμα οι μικροϊδιοκτήτες με 2-3 άλογα που αποτελούν και το οξυγόνο του Ιπποδρόμου να αποχωρήσουν. Αυτό επηρέασε τη διεξαγωγή των αγώνων, που από τρεις ημέρες την εβδομάδα περιορίστηκαν σε δύο (Δευτέρα και Πέμπτη), καθώς και τον αριθμό στις κούρσες, αφού μπορούν να γίνουν 3-4 σε μία αγωνιστική ημέρα από 9 στο παρελθόν. Παράλληλα, υπήρξαν δυστοκίες στο μάνατζμεντ από το 2004 και μετά. Δεν αναφέρομαι στην ικανότητα των προκατόχων μου, αλλά στο γεγονός ότι άλλαζαν συχνά, ενώ υπήρξαν και περίοδοι που ο οργανισμός ήταν ακέφαλος ακόμη και για διαστήματα 6μήνων».

Στην καθίζηση των μεγεθών του οργανισμού συνετέλεσαν βεβαίως το φτωχό προϊόν, το έλλειμμα αξιοπιστίας για τις ιπποδρομίες, αλλά σίγουρα και το γεγονός ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι του ΟΔΙΕ δεν εργάζονται το Σαββατοκύριακο, ώστε να αυξηθούν οι θιασώτες του παιχνιδιού. Σήμερα η Φίλιππος Ενωση που είναι υπεύθυνη για το αγωνιστικό κομμάτι του Ιπποδρόμου αριθμεί περί τις 20.000 μέλη, εκ των οποίων μόνο μερικές εκατοντάδες επισκέπτονται τον Ιππόδρομο την ημέρα των αγώνων, ενώ όταν ο Ιππόδρομος ήταν στο Φάληρο είχε περί τις 12.000 επισκέπτες σε κάθε ιπποδρομία. Δεν είναι τυχαίο ότι το 90% των στοιχημάτων προέρχεται από τα πρακτορεία. Χαρακτηριστικό του περιορισμένου ενδιαφέροντος είναι ότι τα πονταρίσματα από 348 εκατ. ευρώ το 2000 υποχώρησαν το 2010 στα 200 εκατ. ευρώ, μειωμένα κατά 43%.

Ο κ. Σεφτελής εμφανίζεται αισιόδοξος για τη συνέχεια: «Το 2011 θα εμφανίσουμε ισοσκελισμένο ισολογισμό. Επίσης, εφέτος το Δημόσιο δεν θα πληρώσει για πρώτη φορά τα τοκοχρεολύσια για το δάνειο μετεγκατάστασης ύψους 200 εκατ. ευρώ που ανέλαβε ο οργανισμός το 2004 που αποτελούσαν και την κρατική επιδότηση που εμφανίζεται στους ισολογισμούς μέσω ετήσιων αυξήσεων κεφαλαίου».

Σχετικά με το ύψος των αμοιβών του προσωπικού, η διοίκηση αναφέρει ότι η τελευταία πρόσληψη έγινε το 1989 (!) και ως εκ τούτου τα κόστη από τις εισφορές και τις πολυετίες είναι υψηλά. Παράλληλα, για τις ανάγκες του ΟΔΙΕ τις ημέρες των αγώνων εργάζεται ωρομίσθιο προσωπικό (π.χ. στα ταμεία) που ανεβάζει επιπλέον το κόστος. Στον ΟΔΙΕ, όπως σε όλες τις ΔΕΚΟ, η διαδικασία των προσλήψεων γίνεται μέσω ΑΣΕΠ.




Διαβάστε περισσότερα: https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=16&artid=360838&dt=15/10/2010#ixzz16J2pJkcs

katsaraios
25-11-10, 17:49
μιλησε η αγαμ@@η κουφαλα ανατολικογερμανοθρεμμενη με ντοπα

https://www.cosmo.gr/Politics/Germany/298822.html

SuperSonic
25-11-10, 20:26
Βαρεθηκα να ακουω την Μεργκελ ειλικρινα..

Στο τελος θα μας βγει και σαν προστατης τις χωρας μας!

ECO 3-4-8
25-11-10, 21:04
χα αλλο 17.000.000 κοστος ετησιο του Αθηνα 9.84......τι σου ειναι η ελευθερη ραδιοφωνια....

ECO 3-4-8
26-11-10, 10:18
Ενεργοποιείται πλήρως σήμερα, Παρασκευή, η Ενιαία Αρχή Πληρωμών καταβάλλοντας τους μισθούς 202.106 δημοσίων υπαλλήλων για το πρώτο δεκαπενθή&#181;ερο του Δεκε&#181;βρίου. Ήδη η Ενιαία Αρχή εντόπισε δημοσίους υπαλλήλους που αμείβονταν από δύο υπηρεσίες και πληρώνονταν υπερωρίες που δεν δούλεψαν.

Σύ&#181;φωνα &#181;ε «Τα Νέα», πρόκειται για 65 υπαλλήλους που στο εξής χάνουν τον διπλό &#181;ισθό, ενώ ανα&#181;ένεται να υποστούν και άλλες συνέπειες, &#181;ε πρώτη την επιστροφή των χρη&#181;άτων που αδικαιολόγητα εισέπραξαν.

Ο εντοπισ&#181;ός αυτών των παραβατών τροφοδοτεί τις ελπίδες του υπουργείου Οικονο&#181;ικών ότι θα επιτευχθεί ο στόχος που έχει θέσει στο Μνη&#181;όνιο για εξοικονό&#181;ηση 100 εκατ. ευρώ, χάρη στη λειτουργία της Ενιαίας Αρχής Πληρω&#181;ών.

Εκτός από τις διπλοπληρω&#181;ές και τα επιδό&#181;ατα που δίνονταν κάτω από το τραπέζι, ανα&#181;ένεται επίσης να εντοπιστούν υπερωρίες που υπερβαίνουν το καθορισ&#181;ένο πλαφόν ή α&#181;οιβές που υπερβαίνουν το πλαφόν.

yannisv
26-11-10, 10:32
Γιάννη τα θέματα που θέτεις λογικά ακούγονται.

Η υποτίμηση/επιστροφή στη δραχμή δεν αποτελεί λύση. Θεωρητικά μπορεί να εκτονώσει το πρόβλημα βραχυπρόθεσμα, όπως έγινε με τις 3 υποτιμήσεις του παπανδρέου την περίοδο 84-86,αλλά για μια χώρα μπουρδέλο σαν την Ελλάδα δεν αποτελεί λύση. Και αυτό φάνηκε περίτρανα 4 χρόνια μετά διότι χωρίς αλλαγή πολιτικής τότε, η υποτίμηση δεν κατάφερε να δημιουργήσει ανάχωμα.

Και να πήγαινε το ευρώ στις 600 δραχμές τί θα άλλαζε; Η γραφειοκρατία; Η κουλτούρα του Έλληνα οτι οποιος επιχειρεί είναι δυνάστης και εκμεταλλευτής;

Απο τις 340 δραχμές στις 600, αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι το χρέος σχεδόν θα διπλασιάζετο, άρα η αδυναμία πληρωμής θα ήταν αναπόφευκτη. Τουλάχιστον τώρα ειναι πιθανόν, λίγες πιθανότητες, να αποφευχθεί. Επίσης το κόστος δανεισμού για τα 10-15 επόμενα χρόνια δεν θα μπορούσε να κατέβει άρα το απόστημα θα ξαναφούσκωνε.

Η Τουρκία είναι μια χώρα με πάρα πολύ χαμηλότερο κόστος βάσεις, άλλα δημογραφικά (πολύ σημαντικό), με βαριά βιομηχανία, κλπ, δεν αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση γιατι απλά δεν μπορούμε να τους φτάσουμε. Η Turkish Airlines έχει 160 προορισμούς για παράδειγμα. Εαν η Ολυμπιακή τη δεκαετία του 80 δεν ασχολείτο με μεταφορά ψηφοφόρων αλλά έκανε σχεδιασμό τότε ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά τώρα. Κλείνει η παρένθεση.

Η Ευρώπη κόβει χαρτί. ¤60 δις ευρώ μέχρι τώρα. Απλά θεωρητικά μπορεί να το τραβήξει ανα πάσα στιγμή. Αμφιβάλω ότι θα τα καταφέρει. Και σε αυτό είναι που ελπίζω πραγματικά. Να μαζέψει η ΕΚΤ 60-70-100 δις ευρώ ελληνικού χρέους, τα 60 μέχρι τώρα είναι όλου του Ευρωπαικου Νότου, και μετά να τα διαγράψει. Εαν γίνει αυτό θα την εχουμε γλυτώσει πολύ φτηνά. Θα έχουμε απαλλαγεί απο ενα μεγάλο βάρος και θα είμαστε μέσα στο ευρώ που για μια ασθενή οικονομία είναι καλό. Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι ο Τρισέ φεύγει και ο Βέμπερ έρχεται.

Ο τουρισμός είναι για μένα θέμα κουλτούρας. Ο κωλοελληνας δεν ειναι φιλόξενος. Ο ξενοδόχος είναι τσαπατσούλης και τόσα χρόνια έπαιρνε επιδοτήσεις για ανακαινίσεις και τα τσεπωνε. Αυτη ηταν η δουλεια του ξενοδόχου. Γι'αυτό τώρα πωλούνται 400 ξενοδοχεία στην Ελλάδα. Γιατί εαν ειχε εκτίμηση και πίστη στην υπηρεσία που προσφέρει, θα τα δούλευε τα ξενοδοχεία τα οποία ευτυχώς δεν βασίζονται μονο στην εγχώρια ζήτηση αλλά και στην εισαγόμενη, τους τουρίστες.

Η Γερμανία είναι σε πολύ δύσκολη θέση, μην μας διαφεύγει αυτό. Εαν χαλαρώσει το χαλινάρι, όχι της Ελλάδας αλλά 6-7 χωρών, η βάρκα θα μπατάρει.

Ο ελεγχόμενος καπιταλισμός της Κίνας, είναι ότι πιό άρρωστο υπάρχει. Γιατι δεν πλουτίζει ο κόσμος, αλλα ενα κράτος. Το οποίο σαν τον βρυκόλακα μας (μας εννοώ τον γηράσκοντα δυτικό κόσμο) πίνει το αιμα με σακοράφα, λόγω του ότι κρατά το νόμισμά του χαμηλά. Και γαμεί όλο το κόσμο έτσι. Γαμιέται όμως και το ίδιο, γιατί με $ 8 τρις αμερικανικα ομολογα εχει βρεθεί μέσα στο κελί αντι απ'εξω.

Ο μόνος τρόπος να γυρίσει η παλάντζα είναι να πουν οι Αμερικάνοι στους Κινέζους, αντε γαμηθήτε, δε πληρώνουμε μια. Απλά θα πρέπει πριν να εχουν μεταφέρει την παραγωγή τους στη Μπούρμα, τη Καμπότζη ή το Μπουτάν.

Και απο τις καραμπόλες, μπορεί και εμείς να βγούμε πιό ελαφρωμένοι απο χρέη.

Κώστα ευχαριστώ για την απάντηση η οποία είναι και τεκμηριωμένη και λογική. Δε διαφωνώ ως προς αυτά που λες (γιατί η αλήθεια σε τέτοια πολυσύνθετα ζητήματα είναι πουθενά και παντού) συνεχίζω να θεωρώ όμως πως το ευρώ μας εγκλωβίζει.
Η οικονομία εξακολουθεί να είναι μη ανταγωνιστική και σε λίγο ποσώς θα μας ενδιαφέρει το γεγονός ότι έχουμε ένα ισχυρό νόμισμα με μηδέν ανάπτυξη και επενδύσεις. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ένα υποτιμημένο εθνικό νόμισμα με σωστές κυβερνήσεις (όπως ο Ερντογάν στην Τουρκία ο οποίος είναι θαρρώ ο δεύτερος μεγαλύτερος μεταρρυθμιστής και εκσυγχρονιστής στην Τουρκική ιστορία) και σωστές πολιτικές ίσως να ήταν μια αναλλακτική. Καταλαβαίνω όμως ότι το θέμα είναι πολυσύνθετο και αναγνωρίζω τη διαφορετικότητά μας με τους γείτονες σε πληθυσμό, γεωπολιτική θέση, έκταση κ.λπ. χωρίς όμως να αποκλείω την ενδεχόμενη επιτυχία του μοντέλου ανάπτυξης της.
Ενοχλούμαι για το ότι δεν μας δίνεται καμία προοπτική για ανάπτυξη αλλά μόνο για μετρα τα οποία απλά δε θα μας οδηγήσουν στη χρεωκοπία (ποιά χρεωκοπία δηλαδή σε ελεγχόμενη χρεωκοπία είμαστε ήδη).
Αναφορικά με την Κίνα στέκομαι μόνο στον έλεγχο που μπορεί να ασκεί το Κράτος στο εμποριο και πουθενά αλλού. Εδώ - και γενικά στο Δυτικό κόσμο - τα λόμπυ των οικονομικά ισχυρών διαμορφώνουν τις πολιτικές των κυβερνήσεων...κανείς δε θέλει το βιοτικό επίπεδο του μέσου Κινέζου αναφέρομαι μόνο στο κομάτι του ελέγχου που μπορεί να ασκεί ένα Κράτος το οποίο είναι μεν κράτος που ευνοεί την ανάπτυξη αλλά όχι με την έννοια του άκρατου νεοφιλελευθερισμού οπου το εμπόριο αυτορυθμίζεται και αυτοπροσδιορίζεται χωρίς πραγματικό έλεγχο.
Τέλος ο αφανισμός της μεσαίας τάξης ο οποίος συντελείται από αυτήν την τάξη πραγμάτων είναι κατ' εμέ ένα από τα πιο ανησυχητικά φαινόμενα της εποχής μας αλλά και ενδεικτικό της νοσηρότητας του συστήματος μας.

Κωνσταντίνε εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα μέτρα που παίρνει η Μέρκελ δεν είναι η καλύτερη δυνατή λύση..δε θέλω να μπω σε σενάρια συνομωσίας και επιστημονικής φαντασίας αλλά δεν αποκλείω τίποτα. Αυτό που με ενοχλεί και προσβάλλει τη νοημοσύνη μου όμως είναι ότι ενώ μας υπαγορεύουν πολιτικές και τρόπους αντιμετώπισης του ελείμματος πουθενά δεν υπάρχει όραμα και προτάσεις για ανάπτυξη πέρα από θεωρητικές αναφορές.

Ας επεξεργαστούμε εν πάσει περιπτώσει και το παράδειγμα αντιμετώπισης της κρίσης των Αμερικανών ή των ασιατικών χωρών στα τέλη της δεκαετίας του 1990.
Ας μην αναλωνόμαστε σε κοντόφθαλμες, βραχύβιες, καταπιεστικές πολιτικές μόνον (που χρειάζονται ίσως και αυτές εν μέρει) αλλά ας δούνε τα μυαλά που μας κυβερνούν πώς θα βγούμε δυνατοί μέσα από αυτήν τη διαδικασία με οικονομία σταθερή και δυνατή και με ανάπτυξη που θα εγγυηθεί ότι δε θα ξαναπέσουμε στα ίδια σκατά.
Εν κατακλείδι, υγιής κρατικός έλεγχος, ευελιξία στο δημόσιο, μακρόπνοες οικονομικές πολιτικές με τη δημιουργία πρόσφορου εδάφους στις επενδύσεις είναι μερικά από τα συστατικά που χρειάζονται για την βελτίωση της κατάστασης μας. Εξακολουθώ να απορώ αν η Ευρώπη, το ΔΝΤ και οι εταίροι μας επιθυμούν το ίδιο για μας (ειδικά ως προς την ανάπτυξη) ή απλά μας βλέπουν ως τις εταίρες τους στο νοτιοανατολικό άκρο του μαγαζιού τους.

Monsta
26-11-10, 11:00
Κώστα

Κωνσταντίνε

'Γιώργο' τον λένε τον 'gnx' Ιωάννη μου thumb

Monsta
26-11-10, 11:01
Σύ&#181;φωνα &#181;ε «Τα Νέα», πρόκειται για 65 υπαλλήλους που στο εξής χάνουν τον διπλό &#181;ισθό, ενώ ανα&#181;ένεται να υποστούν και άλλες συνέπειες, &#181;ε πρώτη την επιστροφή των χρη&#181;άτων που αδικαιολόγητα εισέπραξαν.



Θα ακούσουμε να πάνε μέσα κάποιον από δαύτους ??

ECO 3-4-8
26-11-10, 11:52
Οοοοοοχι αγόρι μου!!! Όχι μέσα! Και άκου Αυτη την ιστορία: Μια φορά ήταν ένα κακό παιδάκι που ξαφριζε το πορτοφόλι του μπαμπά και αγόραζε παιχνίδια..ο μπαμπάς μόλις τον έπαιρνε χαμπάρι τον τσακιζε στο ξύλο....αλλα τα παιχνίδια ο μικρός τα κρατούσε....μια δόση λοιπόν ο μπαμπάς αντί να τον δειρει, εντελώς ψυχρά του πάτησε τα παιχνίδια χαμω.....ξέρεις πως αντέδρασε ο μικρός; Ουρλιαζε για ώρες " ας με δερνατε!!!!"

Τώρα λοιπόν που θα τους τα ζητήσουν πίσω εντοκως να δεις ουρλιαχτα......και ξέρω τέτοιες περιπτώσεις όπου καταστράφηκαν άνθρωποι......ούτε φυλακή (να τον ταιζουμε κι όλας τον κοπριτη) ούτε δημευση (που το ακούω και γελαω) υπάρχουν απλοί νόμιμοι τρόποι να γ@@@@@εις κάποιον και να τον εξαναγκασεις να αλλάξει το ύφος ζωής του!!!!!!

paganis
26-11-10, 11:53
Θα ακούσουμε να πάνε μέσα κάποιον από δαύτους ??

μπαααα...τοτε θα πρεπει να πανε μεσα και μερικους που παιρνουνε βουλευτικες αποζημιωσεις...συνταξεις δημαρχων...και παραλληλα απο τον ασφαλιστικο τους φορεα...!!!!

ECO 3-4-8
26-11-10, 12:02
Κοιτά όμως, και για να μην αναλλωνομαστε σε μικρό μακρόχρονη οικονομικές συζητήσεις λες και είμαστε.....Ρουμπινί. Το Θέμα είναι απλό: Είτε εντός ευρω είτε εκτός Αν Δεν Ξεφορτωθουμε το Δημόσιο Κόστος Δεν σώζεται η παρτίδα......απολύσεις σε δεκο ΟΤΑ και ευρύτερο Δημόσιο ΤΏΡΑ!!!!! Και τέρμα οι κωλοσυνδικαλισμοι παντού και κυρίως Έξω Από τα πανεπιστήμια και την εκπαίδευση εν γένει η πολιτική. Επιτέλους τέλος στον φασισμό των ανικανων συντεχνιτων που έχουν συνασπιστει και μας έχουν φάει ζωντανούς! Η κρίση είναι μια ευκαιρία να τους Ξεφορτωθουμε μια για πάντα!
Κώστα ευχαριστώ για την απάντηση η οποία είναι και τεκμηριωμένη και λογική. Δε διαφωνώ ως προς αυτά που λες (γιατί η αλήθεια σε τέτοια πολυσύνθετα ζητήματα είναι πουθενά και παντού) συνεχίζω να θεωρώ όμως πως το ευρώ μας εγκλωβίζει.
Η οικονομία εξακολουθεί να είναι μη ανταγωνιστική και σε λίγο ποσώς θα μας ενδιαφέρει το γεγονός ότι έχουμε ένα ισχυρό νόμισμα με μηδέν ανάπτυξη και επενδύσεις. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ένα υποτιμημένο εθνικό νόμισμα με σωστές κυβερνήσεις (όπως ο Ερντογάν στην Τουρκία ο οποίος είναι θαρρώ ο δεύτερος μεγαλύτερος μεταρρυθμιστής και εκσυγχρονιστής στην Τουρκική ιστορία) και σωστές πολιτικές ίσως να ήταν μια αναλλακτική. Καταλαβαίνω όμως ότι το θέμα είναι πολυσύνθετο και αναγνωρίζω τη διαφορετικότητά μας με τους γείτονες σε πληθυσμό, γεωπολιτική θέση, έκταση κ.λπ. χωρίς όμως να αποκλείω την ενδεχόμενη επιτυχία του μοντέλου ανάπτυξης της.
Ενοχλούμαι για το ότι δεν μας δίνεται καμία προοπτική για ανάπτυξη αλλά μόνο για μετρα τα οποία απλά δε θα μας οδηγήσουν στη χρεωκοπία (ποιά χρεωκοπία δηλαδή σε ελεγχόμενη χρεωκοπία είμαστε ήδη).
Αναφορικά με την Κίνα στέκομαι μόνο στον έλεγχο που μπορεί να ασκεί το Κράτος στο εμποριο και πουθενά αλλού. Εδώ - και γενικά στο Δυτικό κόσμο - τα λόμπυ των οικονομικά ισχυρών διαμορφώνουν τις πολιτικές των κυβερνήσεων...κανείς δε θέλει το βιοτικό επίπεδο του μέσου Κινέζου αναφέρομαι μόνο στο κομάτι του ελέγχου που μπορεί να ασκεί ένα Κράτος το οποίο είναι μεν κράτος που ευνοεί την ανάπτυξη αλλά όχι με την έννοια του άκρατου νεοφιλελευθερισμού οπου το εμπόριο αυτορυθμίζεται και αυτοπροσδιορίζεται χωρίς πραγματικό έλεγχο.
Τέλος ο αφανισμός της μεσαίας τάξης ο οποίος συντελείται από αυτήν την τάξη πραγμάτων είναι κατ' εμέ ένα από τα πιο ανησυχητικά φαινόμενα της εποχής μας αλλά και ενδεικτικό της νοσηρότητας του συστήματος μας.

Κωνσταντίνε εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα μέτρα που παίρνει η Μέρκελ δεν είναι η καλύτερη δυνατή λύση..δε θέλω να μπω σε σενάρια συνομωσίας και επιστημονικής φαντασίας αλλά δεν αποκλείω τίποτα. Αυτό που με ενοχλεί και προσβάλλει τη νοημοσύνη μου όμως είναι ότι ενώ μας υπαγορεύουν πολιτικές και τρόπους αντιμετώπισης του ελείμματος πουθενά δεν υπάρχει όραμα και προτάσεις για ανάπτυξη πέρα από θεωρητικές αναφορές.

Ας επεξεργαστούμε εν πάσει περιπτώσει και το παράδειγμα αντιμετώπισης της κρίσης των Αμερικανών ή των ασιατικών χωρών στα τέλη της δεκαετίας του 1990.
Ας μην αναλωνόμαστε σε κοντόφθαλμες, βραχύβιες, καταπιεστικές πολιτικές μόνον (που χρειάζονται ίσως και αυτές εν μέρει) αλλά ας δούνε τα μυαλά που μας κυβερνούν πώς θα βγούμε δυνατοί μέσα από αυτήν τη διαδικασία με οικονομία σταθερή και δυνατή και με ανάπτυξη που θα εγγυηθεί ότι δε θα ξαναπέσουμε στα ίδια σκατά.
Εν κατακλείδι, υγιής κρατικός έλεγχος, ευελιξία στο δημόσιο, μακρόπνοες οικονομικές πολιτικές με τη δημιουργία πρόσφορου εδάφους στις επενδύσεις είναι μερικά από τα συστατικά που χρειάζονται για την βελτίωση της κατάστασης μας. Εξακολουθώ να απορώ αν η Ευρώπη, το ΔΝΤ και οι εταίροι μας επιθυμούν το ίδιο για μας (ειδικά ως προς την ανάπτυξη) ή απλά μας βλέπουν ως τις εταίρες τους στο νοτιοανατολικό άκρο του μαγαζιού τους.

ECO 3-4-8
26-11-10, 12:33
Ο υπουργός Υποδομών και Μεταφορών Δ.Ρέππας και ο υπουργός Οικονομικών Γ.Παπακωνσταντίνου συντονίζουν τις επόμενες κινήσεις στον χώρο συγκοινωνιακών ΔΕΚΟ   (Φωτογραφία:  ΑΠΕ )
0
Αθήνα
Το πρόγραμμα αναδιάρθρωσης των συγκοινωνιακών φορέων θα εξετασθεί σε συνάντηση που θα έχουν σε λίγη ώρα στο υπουργείο Οικονομικών, ο υπουργός Οικονομικών Γ.Παπακωνσταντίνου και ο υπουργός Υποδομών Δ.Ρέππας.

Σύμφωνα με πληροφορίες θα τεθεί το χρονοδιάγραμμα των αλλαγών στις συγκοινωνιακών ΔΕΚΟ και οι παρεμβάσεις σε επίπεδο, προσωπικού, υπηρεσιών, τιμολογίων, οικονομικών αποτελεσμάτων, δανεισμού και επενδύσεων.

Η συζήτηση θα επικεντρωθεί στην αναδιάρθρωση του ομίλου ΟΑΣΑ και στον επιχειρησιακό εξορθολογισμό των φορέων εκτέλεσης συγκοινωνιακού έργου στον Νομό Αττικής, στον εξορθολογισμό του παρόντος συστήματος υπερωριών, στην μεταφορά του πλεονάζοντος προσωπικού και στην εκμετάλλευση της ακίνητης περιουσίας.

Στο πλαίσιο αυτό αναμένονται οι εξής αλλαγές:

-Τα εισιτήρια των αστικών συγκοινωνιών αναμένεται να αυξηθούν από τις αρχές του χρόνου στο 1,20 ευρώ και σε δεύτερη φάση στο 1,50 ευρώ.

-Θα υπάρξει αυστηρός έλεγχος της μισθολογικής δαπάνης στο πλαίσιο εφαρμογής των διατάξεων των νόμων 3833/2010 και 3845/2010 περί εισοδηματικής πολιτικής που έχουν εφαρμογή και στις δημόσιες επιχειρήσεις και θα οδηγήσει το 2011 στην περικοπή των επιδομάτων σε ποσοστό ως 40%.

Σημειώνεται πως μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου 2011 η κυβέρνηση θα πρέπει να έχει υποβάλλει σχέδιο αναδιάρθρωσης του ΟΑΣΑ, να έχει προχωρήσει στην αναδιάρθρωση του ΟΣΕ και αν έχει καταρτίσει μία συνολική πρόταση για καταργήσεις και συγχωνεύσεις φορέων. Στόχος είναι η αύξηση των εσόδων και η μείωση των ζημιών των συγκοινωνιακών ΔΕΚΟ κατά 1,3 δισ. ευρώ.

Υπενθυμίζεται πως αθροιστικά οι ΟΣΕ, ΕΔΙΣΥ, ΓΑΙΟΣΕ, ΤΡΑΙΝΟΣΕ, καθώς και ο όμιλος ΟΑΣΑ επιβάρυναν τον προϋπολογισμό 2009 με ζημιές 1,37 δισ. ευρώ.


Newsroom ΔΟΛ
Λοιπόν μέχρι Τώρα έχουμε : υπεραριθμους ΔΥ, ψευτοαναπηρους, πεθαμενους που παίρνουν σύνταξη, φαρμακοποιούς που πετάνε τα φάρμακα σε πηγάδια, γιατρούς που γράφουν ορμονοθεραπειες γονιμοτητας σε 90χρονες, διπλοεγγεγραμενους μισθολογικά, επιδατα κλειδουχου, έγκαιρης προσέλευσης, μεταφοράς φακελλου, λεωφοριατζηδες με μισθούς μεγαλύτερους Από τους περισσότερους επιστήμονες, τρελλους μισθούς δικαστών και βουλευτών, ΟΔΙΕ (τα αλογακια)........ΚΑΙ ΜΑΣ ΦΤΑΊΕΙ Η ΜΈΡΚΕΛ; Αυτη αγαπάει την χώρα της και κάνει σωστά την δουλειά της! Γιατί πρέπει να πληρώσει ο Γερμανός για τις.....αγαμες θυγατερες δικαστικών και αξιωματικών; Μάλλον για λάθος λόγους καιμε την Αθηνα......

Nino
26-11-10, 14:38
ΑΦΩΝΟΣ...
και ελπιζω να τα καταφερω να παραμεινω...

υγ. ουτε ενα μαμημενο γερμανικο ευρω δεν ερχεται χωρις ενα καθολου ευκαταφρονητο επιτοκιο...

oldcarskickass
26-11-10, 14:50
Αθήνα
Στο νοσοκομείο «Νίμιτς» μεταφέρθηκε εσπευσμένα το μεσημέρι της Πέμπτης ο πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ Αλέκος Παπαδόπουλος.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, υπέστη εγκεφαλικό.

Μήπως του ήρθε και αυτουνού περαίωση;;;;

Φίλε μου, είπα και προηγουμένως την άποψή μου.
Οι περικοπές στο δημόσιο πρέπει γίνουν με εξορθολογισμό των λειτουργικών εξόδων, με μείωση μισθών ΜΟΝΟ στους υψηλά αμειβόμενους, όχι σε όλους δηλαδή ακόμα και σε εργαζόμενους των 1000-1500 ευρώ, με κατάργηση ψευτοεπιτροπών αλλά και ενός κάρου προέδρων και αντιπροέδρων που εκτός από κομματόσκυλα και καρεκλοκένταυροι, κανέναν άλλο ρόλο δεν επιτελούν.
ΔΕΝ πρέπει να γίνουν όμως (οι περικοπές) με το να απολύονται συμβασιούχοι με μισθούς πείνας, να περικόπτονται χαμηλοί μισθοί και συντάξεις, να ξεπουλιούνται κρατικές περιουσίες (βλέπε λιμάνια, ναυπηγεία κλπ) για ένα κομμάτι ψωμί και πολλά ακόμα τα οποία κάνει η κυβέρνηση Παπανδρέου.

Δεν ξέρω τι μένος έχουν μερικοί με το δημόσιο και δεν τους κατακρίνω γι'αυτό, καθώς οι λόγοι είναι πολλοί, αλλά δεν αντέχω να ακούω για απολύσεις, από οπουδήποτε κι αν προέρχονται αυτές. Δεν θα λυθεί κανένα πρόβλημα αν απολυθούν και 5 και 10 και 20.000 δημόσιοι υπάλληλοι και όποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό σφάλλει τα μάλλα.
Η ανεργία είναι η μάστιγα της κοινωνίας μας και η βασική υπαίτια για την ατέρμονη κατρακύλα της οικονομίας και η ενίσχυσή της μόνο κακό μπορεί να κάνει, ακόμα και σε αυτούς που την προτείνουν με ελαφρά τη καρδία.
Και δε μιλάω από ηθική άποψη (που κατά τη γνώμη μου εγείρεται κι εκεί θέμα, αφού είναι φαιδρό να προτείνεται κάτι τέτοιο χωρίς να λογαριάζουμε τον άνθρωπο ως άνθρωπο απλά μόνο ως κεφάλι και μισθό), αλλά από καθαρά οικονομικοτεχνοκρατική.

Πάντως, βλέπω πως επιδεικτικά παραλείπεις να μιλήσεις για τη φοροδιαφυγή (που αγγίζει το 90+% των ελληνικών επιχειρήσεων), τις κρατικές επιχορηγήσεις σε ιδιώτες (χρήματα του δημοσίου είναι και αυτά για όποιους το ξεχνούν), την καταπάτηση των εργασιακών δικαιωμάτων και πολλά ακόμα από τα αίσχη για τα οποία είναι υπεύθυνος ο ιδιωτικός τομέας στη χώρα αυτή.

Με το να κάνουμε μονομερή κριτική δεν καταφέρνουμε τίποτα παρά μόνο περιχαρακωνόμαστε και παίζουμε για τα καλά το παιχνίδι της κυβέρνησης και των εντολοδόχων της που δεν είναι άλλο από το διαίρει και βασίλευε.

Το κακό ξέρεις ποιο είναι;

Ότι όλοι όσοι υπερασπίζονται το Δημόσιο (και οποιονδήποτε ζημιογόνο οργανισμό) μιλάνε για εργασιακά ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ και ΠΟΤΕ για εργασιακές υποχρεώσεις.

Μια από αυτές είναι το 8ωρο...(την θέσπιση του οποίου ΟΛΟΙ θυμούνται την πρωτομαγιά)
Μια άλλη από αυτές είναι να μην δαγκώνεις το χέρι που σε ταϊζει, δλδ η ευγένεια.
Το να δουλεύει κάποιος στο δημόσιο είναι ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ γιατί τα λεφτά που παίρνει κάποιος άλλος τα παρήγαγε, ο δημόσιος υπάλληλος ΟΦΕΙΛΕΙ να είναι ΔΙΕΚΠΑΙΡΕΩΤΗΣ και όχι ο κάθε διευθυντής να λειτουργεί φεουδαρχικά στην υπηρεσία του.

Επίσης οι συμβασιούχοι ΔΕΝ απολύονται, απλά λήγει η σύμβασή τους, είναι κάτι που το ήξεραν από την στιγμή που πρωτοπροσλήφθηκαν. Στον ιδιωτικό τομέα το αντίστοιχο είναι το λεγόμενο... μπλοκάκι.
Αλλά όταν είσαι και ελεγκτής (δημόσιο) και ελεγχόμενος (Δημόσιο) σιγά μη βγάλεις στη σέντρα την ίδια σου την κάστα.

Θέλει λέει η εφορία να κυνηγήσει την φοροδιαφυγή. Με τι τρόπο; Με καρμπόν και μπλοκάκι; Εν έτει 2010; Που οι μισοί ΔΥ άνω των 45 το μόνο που ξέρουν από τον Η/Υ είναι η πασιέτζα; Που για μια δουλειά του δημοσίου πρέπει να τρέχεις σε 4 - 5 κατά μέσο όρο υπηρεσίες;; (Και ΟΛΕΣ ανήκουν στο δημόσιο)

Στον έλληνα λείπει η ταξική ΚΑΙ η εργασιακή συνείδηση.-

Να ξέρει δλδ ότι σαν υπάλληλος (Δημόσιος ή Μη) ο μισθός που κερδίζει πρέπει να αποφέρει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα διπλά έσοδα στην εταιρεία η όργανισμό που εργάζεται. Αλλιώς ΔΕΝ κάνει για τη δουλειά, τόσο απλά.

Και μέχρι να την αποκτήσει την συνείδηση αυτή θα χάσει την δουλειά του και θα περιμένει επιδοτήσεις (άραγε αναρωτήθηκε κανείς όχι από που έρχονται αλλά από που ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ αυτά τα χρήματα; )για να τις φάει στα μπουζούκια και στα γαρύφαλλα (βλέπε 80, 90 αρχές του 2000)

Βαρεθηκα να ακουω την Μεργκελ ειλικρινα..

Στο τελος θα μας βγει και σαν προστατης τις χωρας μας!

Φυσικά και όχι, προστάτης της Γερμανίας είναι και καλά κάνει.

Το θέμα είναι γιατί δεν γίναμε εμείς
1)προστάτες και μεσάζοντες ΟΛΩΝ των κινεζικών προϊόντων; ΓΙατί αν έπαιρνε την δουλειά ή τα λιμάνια κάποιος έλληνας θα ήταν σίγουρα διαπλεκόμενος κτλ κτλ κτλ
2)γιατί δεν γίναμε εμείς το πιο τουριστικό και φτηνό μέρος της Ευρώπης; Γιατί στα νησιά μια σαλάτα κάνει 8 και 10 ¤ και μάλιστα είναι με λαχανικά που εισάγονται γιατί ειναι πιο φτηνά, γιατί για να πας Ζάκυνθο με όχημα και 2 παιδιά είναι σαν να πηγαίνεις ρώμη και ανκόνα. Γιατί ΠΟΥΛΗΣΑΜΕ το ελληνικό προϊόν και αγοράσαμε αίγλη εισαγόμενου
3)γιατί δεν παράγουμε τίποτα!! Γιατί όλοι μεγαλώσαμε και βλέπαμε τον εργοδότη σαν την χίμαιρα που θέλει να μας αφαιμάξει, γιατί βλέπαμε αυτούς που πήγαν στο Δημόσιο και σχολούσαν στη μια και τους ζηλεύαμε και οι ΙΔΙΟΙ θάψαμε τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΕΡΓΑΤΙΚΑ χέρια. Πείτε μου ΕΝΑ συνεργείο οικοδομής του 90 που δεν είχε ΕΣΤΩ ένα ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ και κακώς αμοιβόμενο αλβανό. Ο οποίος ΒΕΒΑΙΩΣ και δεν ήταν λαλακας, έμαθε την τέχνη στη ζούλα και τώρα παλιόξεφτιλα τεμπέλη έλληνα σου παίρνει τη δουλειά με το σπαθί του. ΤΟ ίδιο έγινε και στον αγροτικό τομέα ΚΑΙ στο ναυτιλιακό.


Θα ακούσουμε να πάνε μέσα κάποιον από δαύτους ??

Για να τον πληρώνουμε και εκεί;



Κοιτά όμως, και για να μην αναλλωνομαστε σε μικρό μακρόχρονη οικονομικές συζητήσεις λες και είμαστε.....Ρουμπινί. Το Θέμα είναι απλό: Είτε εντός ευρω είτε εκτός Αν Δεν Ξεφορτωθουμε το Δημόσιο Κόστος Δεν σώζεται η παρτίδα......απολύσεις σε δεκο ΟΤΑ και ευρύτερο Δημόσιο ΤΏΡΑ!!!!! Και τέρμα οι κωλοσυνδικαλισμοι παντού και κυρίως Έξω Από τα πανεπιστήμια και την εκπαίδευση εν γένει η πολιτική. Επιτέλους τέλος στον φασισμό των ανικανων συντεχνιτων που έχουν συνασπιστει και μας έχουν φάει ζωντανούς! Η κρίση είναι μια ευκαιρία να τους Ξεφορτωθουμε μια για πάντα!

Το ΠΡΩΤΟ που πρέπει να ξεφορτωθούμε είναι η έννοια του κράτους σαν:
1)αιώνιο και μόνιμο εργοδότη
2)την έννοια της λαμογιάς και της φοροδιαφυγής
και να υιοθετήσουμε την εργατική παιδεία από τα νήπια.-

Έχει αναρωτηθεί κανείς ποτέ ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ παράγουμε σαν χώρα;;;

Προχτές τελείωσε ένα σπίτι ένας φίλος και σε μια παρόμοια συζήτηση αναρωτηθήκαμε τι από τα 150.000¤ που χάλασε ήταν ΕΛΛΗΝΙΚΟ;;;;

Πέρα από το τσιμέντο και τα σίδερα (τα οποία δεν είναι στα 150.000) σας πληροφορώ ΤΙΠΟΤΑ!!! Μέχρι και τα κουρινόξυλα εισαγόμενα ήταν.

ECO 3-4-8
26-11-10, 15:24
ΑΦΩΝΟΣ...
και ελπιζω να τα καταφερω να παραμεινω...

υγ. ουτε ενα μαμημενο γερμανικο ευρω δεν ερχεται χωρις ενα καθολου ευκαταφρονητο επιτοκιο...

Φυσικά!! Κανεις δεν διασωζει, δανείζει επιμηκυνει χωρίς αντάλλαγμα...

Για να μην παρεξηγηθω, εχουμε δυο επιλογες συρρικνωσης δημοσιου

α) ΚΟΥΒΑΝΕΖΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ : Direct απολυσεις 50000 εργαζομενων στις ΔΕΚΟ - Ανεφικτο γιατι θα οδηγηθουμε σε πτωχευση λόγω αποζημιωσεων, επιδοματων ανεργειας, και καταρευσης των ασφαλιστικών φορεων πουλμβανουν εισφορες απο τις κρατησεις των εν λογω υπο απολυση εργαζοενων

β) 30% ΠΕΡΙΚΟΠΗ ΜΙΣΘΩΝ σε 50.000 ΔΥ των ΔΕΚΟ, ματαταξεις, συγχωνευσεις και καλύτερη λειτουργική οργανωση....


ΠΡΟΣΟΧΗ : τα ανωτερω ειναι DIRECT EFFECT της ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΠΤΩΧΕΥΤΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ KAI ΥΠΟΤΙΜΗΣΗΣ ΤΙΜΗΣ ΕΓΧΩΡΙΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ που μας επεβλήθη ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ!!!

Εαν τωρα υποθετικά βγαιναμε απο το ευρω και γυριζαμε στην δραχμή, οι ανωτερω παθογενειες ( υδροκεφαλο δημοσιο - χαμηλο ΑΕΠ λογω μηδενικής ανταγωνιστικότιτας) δεν θα διορθωνοντουσαν ΟΟΟΟΣΟ φτηνα και εαν πουλησουμε Greek Salad with FETA and mousaka για τα επομενα 5.000.000.000 χρόνια - ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΔΑΝΕΙΖΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΠΑΛΙ ΤΟΜΠΟΛΑ = ΠΤΩΧΕΥΣΗ


Ειμαστε η Κουβα της Ευρώπης. Η μονη μας διαφορα ειναι ότι έχουμε πιο σκληρό ΚΚΕ και συναφή κόμματα.

Απαιτείται ΑΜΕΣΗ ΣΟΒΑΡΗ ΣΥΡΡΙΚΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ( οχι μονο με την μορφή απολύσεων συμβασιουχων ΑΛΛΑ κυριως 30 εως 50 % ) μειωσης αποδοχών τους.


Συγνωμη που επιμενω στο θεμα αλλα 1060 aficionados ενος πανακριβου ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ προιοντος καλα θα κανουν να γνωριζουν καλα την κατασταση του οικονομικου περιβαλλοντος εντός του οποιου ονειρεύονται κυλινδρους και αλογα.....ξερετε πόσοι μουσακαδες κανουν ενα 316????

yannisv
26-11-10, 15:26
'Γιώργο' τον λένε τον 'gnx' Ιωάννη μου thumb

Είδες τί κάνει η αποχή από το φόρουμ ρε Μπάμπη? :p :thefinger:

....το πρόβλημα είναι πολυσύνθετο, δεν είναι μόνο το Δημόσιο, δεν είναι μόνο τα οικονομικά συμφέροντα που μπορεί να κρύβονται πίσω από την ενδεχόμενη χρεωκοπία ή μη της Ελλάδας (που θεωρείται ήδη χρεωκοπημένη) και τα conspiracy theories που ευσταθούν ή όχι, δεν είναι μόνο η επί μακρόν αναλγησία των κυβερνήσεων αλλά και ημών των πολιτών που μιξοκλαίμε σαν κοριτσάκια χωρίς να βλέπουμε τις δικές μας ευθύνες.
Το θέμα πλέον είναι να βγούμε από τα οικονομικά μας αδιέξοδα ως Κράτος και κοινωνικό σύνολο...και ναι η αποσυμφόρηση του Δημοσίου θα λύσει ένα πρόβλημα αλλά χωρίς προγραμματισμό και σχέδιο για επανένταξη των ανέργων που θα δημιουργήσει ένα τέτοιο μέτρο και σχέδιο για δημιουργία νέων θέσεων για τους ήδη υπάρχοντες ανέργους (και σχέδιο χρειαζόμαστε σε κάθε περίπτωση και εφαρμογή του) με αναπτυξιακά προγράμματα και εισροή επενδύσεων δε θα λυθεί κανένα πρόβλημα αλλά θα διογκώσει τα ήδη υπάρχοντα. Και το λέω εγώ που στην οικογένειά μπου από πρώτο μέχρι δέκατο τέταρτο βαθμό συγγενείας (έψαξα το γενεαλογικό δέντρο λέμε) δεν υπάρχει ούτε ένας δημόσιος υπάλληλος.
Το ζητούμενο είναι πώς στην ευχή θα δημιουργηθούν προυποθέσεις για ανάπτυξη με τα υπάρχοντα δεδομένα. Είναι ψιλά γράμματα αλλά η ουσία εκεί μέσα είναι. Μπορούμε να βρούμε τρόπους να γίνουμε ανταγωνιστικοί και να δημιουργήσουμε πρόσφορο έδαφος για ανάπτυξη ή όχι? Ή θα περιμένουμε κάθε φορά τον "από μηχανής θεό ΔΝΤ" (τρομάρα μας) ή τα μέτρα φοροεπιδρομών στους ελεύθερους επαγγελματίες και περικοπών στους δημοσίους υπαλλήλους (και ΝΑΙ να υπάρχουν κι αυτά αναγκαία είναι)??
Και ναι να δώσουμε και το αίμα μας για να πάει η χώρα μπροστά αλλά συν Αθηνά και χείρα κίνει...δεν μπορεί μόνο το χέρι και τα πόδια να εργάζονται χωρίς υγιή και προοδευτική κεφαλή. Και το κεφάλι δεν τα πάει καλά...

Και εν πάσει περιπτώσει ο γέγονα γέγονε ας αφήσουμε για μια φορά στην ιστορία μας (και εγώ μαζί) το σιχτίρισμα στο παρελθόν και ας κοιτάξουμε μπροστά...το θέμα προς συζήτηση θα έπρεπε να ήταν τί πρέπει να κάνουμε για να αλλάξουμε την κατάσταση όχι στο φόρουμ αλλά στο κυβερνητικό επίπεδο εκεί που νοσούσαμε και συνεχίζουμε να νοσούμε...γιατί κανείς δεν κοιτά την προκοπή των παιδιών μας αύριο αν βάζει το μαχαίρι στο κόκκαλο για να εξασφαλίσει το παρόν μας χωρίς να θέτει σε εφαρμογές πολιτικές που θα διασφαλίσουν και το μέλλον μας.

ECO 3-4-8
26-11-10, 15:35
Έχει αναρωτηθεί κανείς ποτέ ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ παράγουμε σαν χώρα;;;

Προχτές τελείωσε ένα σπίτι ένας φίλος και σε μια παρόμοια συζήτηση αναρωτηθήκαμε τι από τα 150.000¤ που χάλασε ήταν ΕΛΛΗΝΙΚΟ;;;;

Πέρα από το τσιμέντο και τα σίδερα (τα οποία δεν είναι στα 150.000) σας πληροφορώ ΤΙΠΟΤΑ!!! Μέχρι και τα κουρινόξυλα εισαγόμενα ήταν.[/QUOTE]

Να σου πω εγω που μολις μπηκα στο δικο μου μετα απο 3 χρονια χτισιμο:

α) Συνδικαλιστες, ψηφοφορους, βουλευτες και Δημοσιους Υπαλληλους

β) ΤΙΠΟΤΑ !!!!

Συγκεκριμενα οι εναλλακτικες ηταν : Κατι Ευρωπαικο (συνηθως Γερμανικο) η Κινεζικο!

yannisv
26-11-10, 15:37
...και κάτι τελευταίο που καταδεικνύει και τη δική μας ποιότητα γιατί στο χωριό μου λένε ό,τι σκατά και το φτυάρι...όσο στη Βουλή και στην τοπική αυτοδιοίκηση μας εκπροσωπούν θεατρίνοι, ποδοσφαιριστές εγώ δε βλέπω φως...γιατί αυτή τη χώρα για να βγει από το τέλμα πρέπει να τη διοικήσουν Άριστοι και ευσυνείδητοι άνθρωποι και όχι τα προιόντα της βιομηχανίας του θεάματος ή οι ιδιοκτήτες της.

ECO 3-4-8
26-11-10, 17:14
.....γι αυτο το λογο εχουν καταστησει τα πανεπιστημια χωνευτηρια ψυχων που παραγουν ψηφοφορους.....(φτυαρι) .....για να ψηφιζουν αυτα τα σκατα.....

Monsta
26-11-10, 19:49
.....γι αυτο το λογο εχουν καταστησει τα πανεπιστημια χωνευτηρια ψυχων που παραγουν ψηφοφορους.....(φτυαρι) .....για να ψηφιζουν αυτα τα σκατα.....

Αυτό δεν το ήξερα Δημήτρη, μέχρι που μου περιέγραψε κάποιος τι γίνεται έξω και μέσα στην ΑΣΟΕΕ. Μπορεί να ήσουνα εσύ κιόλας, δε θυμάμαι. Πως ανατρέπεται άραγε αυτή η απαράδεκτη κατάσταση ?

SuperSonic
26-11-10, 22:28
[QUOTE=ECO 3-4-8;111600]Έχει αναρωτηθεί κανείς ποτέ ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ παράγουμε σαν χώρα;;;





Οπως ειχε πει ενας πολυ μεγαλος Ελληνας η ελλαδα το μονο που ξερει να βγαζει ειναι "πολιτικους και ελιες θρουμπες"...

Driver M
27-11-10, 00:28
Αυτό δεν το ήξερα Δημήτρη, μέχρι που μου περιέγραψε κάποιος τι γίνεται έξω και μέσα στην ΑΣΟΕΕ. Μπορεί να ήσουνα εσύ κιόλας, δε θυμάμαι. Πως ανατρέπεται άραγε αυτή η απαράδεκτη κατάσταση ?

Θα πάνε, όσο πάνε και οι χιλιάδες που φοροδιαφεύγουν πολλές φορές μάλιστα δισεκατομμύρια ολόκληρα, αλλά και οι πολιτικοί που υπογράφουν μνημόνια με μόνο γνώμονα την επιβίωση των Ελλήνων και ξένων ισχυρών.
Μη σου πω θα τους έχουν και στο ίδιο κελί, σε κάποιο τουριστικό φέρετρο της καραϊβικής...:whistle:

ECO 3-4-8
27-11-10, 00:32
Αυτό δεν το ήξερα Δημήτρη, μέχρι που μου περιέγραψε κάποιος τι γίνεται έξω και μέσα στην ΑΣΟΕΕ. Μπορεί να ήσουνα εσύ κιόλας, δε θυμάμαι. Πως ανατρέπεται άραγε αυτή η απαράδεκτη κατάσταση ?

Μα ρε συ Κωστα ΠΟΛΙΤΙΚΗ και ΕΚΛΟΓΕΣ σε εκπαιδευτικα ιδρυματα???? Σε ποια χωρα με σοβαρη εκπαιδευση συμβαινει αυτο???

Στην Αμερικη? Πηγε να γινει στο Berkeley (και ηταν και το θεμα Βιετναμ τοτε ) και ακόμα θυμουνται το ξυλο που φαγανε...

Στη Γερμανια?? Χα Χα Χα

Στην Αγγλια που αυτες τις μερες προσπαθουνε να κανουνε κατι επεισοδια τα σπανε στο κεντρο του Λονδινου ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ γιατι θα τους παρει και θα τους σηκωσει.....

Αυτες ειναι ΓΑΛΛΙΚΕΣ μαλακιες τις οποιες ξεσηκωσαν ....μερικοι μερικοι το 70κατι που ηταν ....αυτοεξοριστοι στο ....χαλια Παρισι και μας τα εφεραν και εδω, με τις συνελευσεις τα ασυλα και τις λοιπες παπαρες.....ξεχασαν ομως να φερουν και το " αν δεν περασεις όλα τα μαθηματα των 2 πρωτων ετων ΜΕΧΡΙ το τελος του 2ου ετους ΣΕ ΔΙΩΧΝΟΥΜΕ!!!!!"

Ετσι εχουμε κατι παλλικαρια που μετα απ 20 χρόνια στο ΠΡΩΤΟ ετος του πανεπιστημιου γινονται κατευθειαν .......ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ....

MARK MY WORDS : Αν δεν χτυπηθει στη ριζα η ΧΟΛΕΡΑ της εκπαιδευσης καταργωντας παραυτα την πολιτικη και τις διαφορες...εκλογες και ασυλα...και αν οι φοιτητες δεν μπουν λιγο στο .....καλαπόδι τι σκατα παραγωγικοι πολιτες περιμενουμε να εξυψωσουν την Ελλαδα απο το χαλι της???

Η λαικη σοφια λεει : ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΤΑ ΜΑΘΕΙΣ...Αληθεια ρε Κωστα, στο σπίτι σου ψηφιζετε τι ώρα θα πανε τα παιδια για υπνο, ποιο γιατρο θα επισκευθουν, αν θα πανε σχολειο, τι θα φανε και ποτε????

Γιατι οι ελληνες φοιτητες θα πρεπει να καθοριζουν ποτε θα κανουν μαθημα, τι μαθημα, με ποιον καθηγητη......και εφ οσον εχουν αυτο το δικαιωμα τοσα χρονια γιατι τα Ελληνικα "Πανεπιστημια" ειναι ΣΚΑΤΑ???:ranting2:

Driver M
27-11-10, 01:34
Μα ρε συ Κωστα ΠΟΛΙΤΙΚΗ και ΕΚΛΟΓΕΣ σε εκπαιδευτικα ιδρυματα???? Σε ποια χωρα με σοβαρη εκπαιδευση συμβαινει αυτο???

Στην Αμερικη? Πηγε να γινει στο Berkeley (και ηταν και το θεμα Βιετναμ τοτε ) και ακόμα θυμουνται το ξυλο που φαγανε...

Στη Γερμανια?? Χα Χα Χα

Στην Αγγλια που αυτες τις μερες προσπαθουνε να κανουνε κατι επεισοδια τα σπανε στο κεντρο του Λονδινου ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ γιατι θα τους παρει και θα τους σηκωσει.....

Αυτες ειναι ΓΑΛΛΙΚΕΣ μαλακιες τις οποιες ξεσηκωσαν ....μερικοι μερικοι το 70κατι που ηταν ....αυτοεξοριστοι στο ....χαλια Παρισι και μας τα εφεραν και εδω, με τις συνελευσεις τα ασυλα και τις λοιπες παπαρες.....ξεχασαν ομως να φερουν και το " αν δεν περασεις όλα τα μαθηματα των 2 πρωτων ετων ΜΕΧΡΙ το τελος του 2ου ετους ΣΕ ΔΙΩΧΝΟΥΜΕ!!!!!"

Ετσι εχουμε κατι παλλικαρια που μετα απ 20 χρόνια στο ΠΡΩΤΟ ετος του πανεπιστημιου γινονται κατευθειαν .......ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ....

MARK MY WORDS : Αν δεν χτυπηθει στη ριζα η ΧΟΛΕΡΑ της εκαπαιδευσης καταργωντας παραυτα την πολιτικη και τις διαφορες...εκλογες και ασυλα...και αν οι φοιτητες δεν μπουν λιγο στο .....καλαπόδι τι σκατα παραγωγικοι πολιτες περιμενουμε να εξυψωσουν την Ελλαδα απο το χαλι της???

Η λαικη σοφια λεει : ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΤΑ ΜΑΘΕΙΣ...Αληθεια ρε Κωστα, στο σπίτι σου ψηφιζετε τι ώρα θα πανε τα παιδια για υπνο, ποιο γιατρο θα επισκευθουν, αν θα πανε σχολειο, τι θα φανε και ποτε????

Γιατι οι ελληνες φοιτητες θα πρεπει να καθοριζουν ποτε θα κανουν μαθημα, τι μαθημα, με ποιον καθηγητη......και εφ οσον εχουν αυτο το δικαιωμα τοσα χρονια γιατι τα Ελληνικα "Πανεπιστημια" ειναι ΣΚΑΤΑ???:ranting2:

Από ελληνικό πανεπιστήμιο έχεις ιδέα ή απλά έχεις ακούσει?
Γιατί τουλάχιστον όσα έχω σε bold δεν ισχύουν ούτε κατά διάνοια.

Πολλά ακόμα που γράφεις είναι υπεραπλουστευτικά σε βαθμό απλοϊκότητας, αλλά δε βρίσκω το λόγο να τα σχολιάσω. Άλλωστε ο καθένας έχει την άποψή του και κρίνεται γι'αυτή. Δημοκρατία (υποτίθεται ότι) έχουμε.
Απλά ως φοιτητής σε ελληνικό πανεπιστήμιο και όχι ως κάποιος που του είπε κάποιος άλλος κάτι, σε διαβεβαιώ πως αυτό που έγραψες στο τέλος δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.

Thomelef
27-11-10, 07:34
Θα πάνε, όσο πάνε και οι χιλιάδες που φοροδιαφεύγουν πολλές φορές μάλιστα δισεκατομμύρια ολόκληρα, αλλά και οι πολιτικοί που υπογράφουν μνημόνια με μόνο γνώμονα την επιβίωση των Ελλήνων και ξένων ισχυρών.
Μη σου πω θα τους έχουν και στο ίδιο κελί, σε κάποιο τουριστικό φέρετρο της καραϊβικής...:whistle:

πιστεύω άρη πως το λές για πλάκα αυτό...διότι δεν μπορεί ένα ολόκληρο κράτος
να ψάχνει για 5-6 δις για όλα αυτά τα έξοδα και εσύ να πιστεύεις πως υπάρχει
φοροδιαφυγή σε μονάδες με κάποια δις.
και για να ξέρουμε και τι λέμε, οι μεγαλύτεροι φοροφυγάδες είναι...
γιατροί. κόβουν την ημέρα 20 ραντεβού των 50-100 ευρώ χωρίς να κόβουν ουτε
μία απόδειξη(υπάρχουν βέβαια εξαιρέσεις).
δικηγόροι. παίρνουν χιλιάρικά χωρίς να κόβουν τπτ(υπάρχουν βέβαια εξαιρέσεις).
καθηγητές. κυρίως οι φιλόλογοι και οι μαθηματικοί κάνουν του κόσμου τα ιδιαίτερα
και δηλώνουν κάτω απο το όριο με τον και καλά μισθό τους.
πως γίνεται όμως να έχουν και το καλό αμάξι και ένα καλό εξοχικό για να περνάνε
τους 3 μήνες που τα ξύνουν το καλοκαίρι δεν μπορώ να καταλάβω(δεν υπάρχουν εξαιρέσεις).
οι επιχηρήσεις τυρούν βιβλία - πρόγραμμα εργασίας - σύμβαση υπαλλήλων και είναι
ανα πάσα ώρα και στιγμή διαθέσιμοι προς έλεγχο. συμφωνώ μαζί σου για την φοροδιαφυγή.
θα πρέπει όλους τους παραπάνω (γιατρούς - δικηγόρους - καθηγητές) να τους ξεσκίσουν
στον έλεγχο. καμία λύπηση...

Thomelef
27-11-10, 07:59
έντιτ...
και για να μην λέμε και ότι θέλουμε...
πείγατε ποτέ για σέρβις και φύγατε χωρίς απόδειξη???
αγοράσατε ποτέ ηλεκτρικά χωρίς απόδειξη???
αγοράσατε ρούχα χωρίς απόδειξη???
φύγατε ποτέ απο σούπερ μάρκετ χωρίς απόδειξη???
νοικιάσατε ποτέ ταινεία χωρίς απόδειξη???
γενικά όλες οι πωλήσεις που συνοδεύονται με προιόντα,
πάντα συνοδευόντουσαν με τα αντίστοιχα παραστατικά.
ακόμα και όσοι δεν έκοβαν βάση νόμου, βλέπε περίπτερα
ταξί βενζινάδικα, πλέον και αυτοί κόβουν.
οι παροχοί υπηρεσιών ήταν πάντα αυτοί που δεν κόβουν τπτ,
για τον λόγο ότι δεν έχουν να δικαιολογήσουν αποθήκη και
εμπορεύματα. απο την άλλη οι επιχηρειματίες δεν τους συμφέρει
πολές φορέςνα κρύβουν, γιατί πάντα βρίσκονται με μια επένδυση
μπροστά τους. αν έκρυβαν όλα αυτά τα χρήματα που πιστεύουν
μερικοί, τότε δεν θα γινόντουσαν τόσο μεγάλες επενδύσεις απο
πολούς επιχηρειματίες.
όσο για μαύρη εργασία, γινόταν κάποτε όταν ξεκίνησε η μετανάστευση
για τους αλβανούς και τους ρώσους κτλ κτλ στην χώρα μας. θυμάμαι
που είμουν παιδάκι 8 χρονών όταν στον γείτονα μας οι αλβανοί που είχε
τον έκαναν καταγγελεία και του έκλεισαν το μαγαζί μέσα σε 3 μήνες.
ας σοβαρευτούμε λοιπόν και να λέμε και σοβαρά πράγματα, παρά να
επαναλαμβάνουμε τις παπαριές που λέει όλη την ώρα ο βρυκόλακας η
παπαρήγα και ο μπαγλαμάς ο παναγόπουλος. η μέν για την πλουτοκρατία,
λές και οι επιχηρειματίες τα έχουν δουλέψει μαζί της και ο δεν για τα
κεκτημένα, λές και οι υπηρεσίες και το μαγαζί του καθενός είναι το τσιφλίκι
των υπαλλήλων. ας πάνε πρώτα και οι 2 να βγάλουν έστω και 5 ευρώ με
λίγο ιδρώτα, όπως κάνει όλος ο κόσμος και μετά ας μιλήσουν.

yannisv
27-11-10, 09:38
Από ελληνικό πανεπιστήμιο έχεις ιδέα ή απλά έχεις ακούσει?
Γιατί τουλάχιστον όσα έχω σε bold δεν ισχύουν ούτε κατά διάνοια.

Πολλά ακόμα που γράφεις είναι υπεραπλουστευτικά σε βαθμό απλοϊκότητας, αλλά δε βρίσκω το λόγο να τα σχολιάσω. Άλλωστε ο καθένας έχει την άποψή του και κρίνεται γι'αυτή. Δημοκρατία (υποτίθεται ότι) έχουμε.
Απλά ως φοιτητής σε ελληνικό πανεπιστήμιο και όχι ως κάποιος που του είπε κάποιος άλλος κάτι, σε διαβεβαιώ πως αυτό που έγραψες στο τέλος δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.

Άρη σου αρέσει το τριτοκοσμικό θέαμα με τα τραπεζάκια και τους νεαρούς στρατιώτες/κοματόσκυλα/αντιπροσώπους και φερέφωνα/γλύφτες κομάτων σε πανεπιστήμια όπως το Δημοκρίτειο της Θράκης ή το Καποδιστριακό, με αφίσες για χορό της ΔΑΠ, χορό της ΠΑΣΠ και όλων των λοιπών (που έμμεσα αποκλείουν την πρόσβαση και κατηγοριοποιούν τους ανθρώπους) συνθήματα αγάπης ή μίσους μεταξύ νεαρών οπαδών κομάτων από τους εξωτερικούς τοίχους μέχρι τις τουαλέτες των ιδρυμάτων? Δε νομίζω.

Αν μάλιστα δεις πως λειτουργούν τα πανεπιστημιακά ιδρύματα στην αλλοδαπή θα τα σιχαθείς όλα αυτά. Μία φοιτητική ένωση στη Μ. Βρετανία με ένα εκλεγμένο πρόεδρο που εκπροσωπεί συλλογικά όλους τους φοιτητές ανεξαρτήτως χρωμάτων και κοματικών πεποιθήσεων.

Αντε να διαβάσετε (εν ολίγοις) τσόγλανοι (όχι εσύ Άρη δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά) και αφήστε τα κοματικά αλισβερίσια γιατί η τριτοβάθμια εκπαίδευση θα έπρεπε να σας ανοίξει το μυαλουδάκι και να απομακρυνθείτε από τη νοοτροπία του λαμόγιου και της συναλλαγής. Δείξτε εσείς το δρόμο πρώτοι για να αρχίζει να αλλάζει και αυτή η κατάσταση. Πολιτικοποιηθείτε αλλά μη κοματικοποιείστε, εκφράστε τις ανησυχίες σας συλλογικά και η ισχύς εν τη ενώσει σας και όχι με τον κοματικό διαχωρισμό που σας επιβάλλουν και τόσα χρόνια δέχεστε σαν κωθώνια.

joseph
27-11-10, 10:07
έντιτ...
και για να μην λέμε και ότι θέλουμε...
πείγατε ποτέ για σέρβις και φύγατε χωρίς απόδειξη???
αγοράσατε ποτέ ηλεκτρικά χωρίς απόδειξη???
αγοράσατε ρούχα χωρίς απόδειξη???
φύγατε ποτέ απο σούπερ μάρκετ χωρίς απόδειξη???
νοικιάσατε ποτέ ταινεία χωρίς απόδειξη???
γενικά όλες οι πωλήσεις που συνοδεύονται με προιόντα,
πάντα συνοδευόντουσαν με τα αντίστοιχα παραστατικά.
ακόμα και όσοι δεν έκοβαν βάση νόμου, βλέπε περίπτερα
ταξί βενζινάδικα, πλέον και αυτοί κόβουν.
οι παροχοί υπηρεσιών ήταν πάντα αυτοί που δεν κόβουν τπτ,
για τον λόγο ότι δεν έχουν να δικαιολογήσουν αποθήκη και
εμπορεύματα. απο την άλλη οι επιχηρειματίες δεν τους συμφέρει
πολές φορέςνα κρύβουν, γιατί πάντα βρίσκονται με μια επένδυση
μπροστά τους. αν έκρυβαν όλα αυτά τα χρήματα που πιστεύουν
μερικοί, τότε δεν θα γινόντουσαν τόσο μεγάλες επενδύσεις απο
πολούς επιχηρειματίες.
όσο για μαύρη εργασία, γινόταν κάποτε όταν ξεκίνησε η μετανάστευση
για τους αλβανούς και τους ρώσους κτλ κτλ στην χώρα μας. θυμάμαι
που είμουν παιδάκι 8 χρονών όταν στον γείτονα μας οι αλβανοί που είχε
τον έκαναν καταγγελεία και του έκλεισαν το μαγαζί μέσα σε 3 μήνες.
ας σοβαρευτούμε λοιπόν και να λέμε και σοβαρά πράγματα, παρά να
επαναλαμβάνουμε τις παπαριές που λέει όλη την ώρα ο βρυκόλακας η
παπαρήγα και ο μπαγλαμάς ο παναγόπουλος. η μέν για την πλουτοκρατία,
λές και οι επιχηρειματίες τα έχουν δουλέψει μαζί της και ο δεν για τα
κεκτημένα, λές και οι υπηρεσίες και το μαγαζί του καθενός είναι το τσιφλίκι
των υπαλλήλων. ας πάνε πρώτα και οι 2 να βγάλουν έστω και 5 ευρώ με
λίγο ιδρώτα, όπως κάνει όλος ο κόσμος και μετά ας μιλήσουν.

Για να τελειωνει το γενικο συμπερασμα οτι ολοι οι επαγγελματιες κλεβουν..
Οταν εχεις εμπορευματα αγορασμενα με παραστατικα στην αποθηκη σου πως θα τα κρυψεις? και να μην κοψει αποδειξη δεν κερδιζει τιποτα, απλα δεν θα πληρωσει φπα το τρεχον τριμηνο, θα αναγκαστει να τα κοψει αργοτερα μιας και στην απογραφη θα "χτυπανε"..
Η παροχη υπηρεσιας ειναι ΑΕΡΑΣ.. εκει γινεται το παιχνιδι.

ECO 3-4-8
27-11-10, 10:47
Από ελληνικό πανεπιστήμιο έχεις ιδέα ή απλά έχεις ακούσει?
Γιατί τουλάχιστον όσα έχω σε bold δεν ισχύουν ούτε κατά διάνοια.

Πολλά ακόμα που γράφεις είναι υπεραπλουστευτικά σε βαθμό απλοϊκότητας, αλλά δε βρίσκω το λόγο να τα σχολιάσω. Άλλωστε ο καθένας έχει την άποψή του και κρίνεται γι'αυτή. Δημοκρατία (υποτίθεται ότι) έχουμε.
Απλά ως φοιτητής σε ελληνικό πανεπιστήμιο και όχι ως κάποιος που του είπε κάποιος άλλος κάτι, σε διαβεβαιώ πως αυτό που έγραψες στο τέλος δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.

Δυστυχως εχω....συνολικα εχω τεσσερα πανεπιστημιακα πτυχια απο 2 διαφορετικες χωρες σε 2 διαφορετικα γνωστικα αντικειμενα. Επισης ειμαι 41 ετων Δικηγορος Παρ' Αρειω.....Εσυ εχεις παει ποτε σε συνελευση φοιτητων στην Σολωνος?

Nino
27-11-10, 10:58
Ολα αυτα καλα και σηκωνουν πολυ μεγαλη συζητηση,εχουν ομως καμια σχεση με το αν θα παρουμε τη δοση ή θα χρεοκωπησουμε?
Την πηραμε την μαμημενη τη δοση,μεχρι την επομενη που θα ξαναπεσουν τα σεναρια χρεοκωπιας εχουμε λιγες μερες να "ηρεμησουμε".
Απο τους "τεμπεληδες που ζουν παρασιτικα" δημ υπαλληλους (φυσικα και ειρωνευομε) στους "εγκληματιες" φοροδιαφευγοντες επιχειρηματιες(και εδω ειρωνευομε) και απο τα κουβανεζικα μοντελα (αχ και να ηξερες τι σημαινει κουβανεζικο συστημα και τι πικρα καταραμενη ζησαν αυτοι οι ανθρωποι) εως τα πανεπιστημια Ελληνικα σε σχεση με τα ξενα!!!
Τι σχεση εχουν ολα αυτα? πεφτουν τα post και πριν προλαβει καποιος να οργανωσει τη σκεψη του και να "πει" τη γνωμη του εχει αλλαξει το θεμα για δυο σελιδες.
Ολα ειναι off topic.
Θελετε να μιλησουμε για τα πανεπιστημια ανοιψτε thread..

ECO 3-4-8
27-11-10, 11:34
πιστεύω άρη πως το λές για πλάκα αυτό...διότι δεν μπορεί ένα ολόκληρο κράτος
να ψάχνει για 5-6 δις για όλα αυτά τα έξοδα και εσύ να πιστεύεις πως υπάρχει
φοροδιαφυγή σε μονάδες με κάποια δις.
και για να ξέρουμε και τι λέμε, οι μεγαλύτεροι φοροφυγάδες είναι...
γιατροί. κόβουν την ημέρα 20 ραντεβού των 50-100 ευρώ χωρίς να κόβουν ουτε
μία απόδειξη(υπάρχουν βέβαια εξαιρέσεις).
δικηγόροι. παίρνουν χιλιάρικά χωρίς να κόβουν τπτ(υπάρχουν βέβαια εξαιρέσεις).
καθηγητές. κυρίως οι φιλόλογοι και οι μαθηματικοί κάνουν του κόσμου τα ιδιαίτερα
και δηλώνουν κάτω απο το όριο με τον και καλά μισθό τους.
πως γίνεται όμως να έχουν και το καλό αμάξι και ένα καλό εξοχικό για να περνάνε
τους 3 μήνες που τα ξύνουν το καλοκαίρι δεν μπορώ να καταλάβω(δεν υπάρχουν εξαιρέσεις).
οι επιχηρήσεις τυρούν βιβλία - πρόγραμμα εργασίας - σύμβαση υπαλλήλων και είναι
ανα πάσα ώρα και στιγμή διαθέσιμοι προς έλεγχο. συμφωνώ μαζί σου για την φοροδιαφυγή.
θα πρέπει όλους τους παραπάνω (γιατρούς - δικηγόρους - καθηγητές) να τους ξεσκίσουν
στον έλεγχο. καμία λύπηση...

Εγω σαν ελευθερος επαγγελματιας Δικηγορος σου λεω ευθεως ότι δεν εχεις αδικο ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

Συντρεχουν όμως τα εξης:

α) Αν ο πελατης ειναι νομικό Πρόσωπο (εταιρεία) δεν υπάρχει περιπτωση να μην κοπει αποδειξη...

β) Οποιος ελευθερος επαγγελματιας κανει το..... κουναβι, μπορει και το κανει γιατι και προ-τεκμηριων, και ενω ΠΑΝΤΑ υφιστατο το Ποθεν Εσχες, οι αγαπητοί Εφοριακοι ουδεποτε προεβησαν σε καποιου ειδους διασταυρωση τυπου, "....καλα ρε φιλε, 17,000.00 εισόδημα, παντρεμενος με Δανειο για αγορα κατοικιας 250,000, για αγορα αυτοκινητου 30,000 με τρεις πιστωτικες συνολικου οριου 9,000 και δυο παιδια, πλάκα μας κανεις?" Τι τρωει αυτός? Ηλιοσπορους??

γ) Και καλα εισαι η γιατρος ή δικηγορος και σου ερχεται η κ. Κακομοιρογλου για ενα διαζυγιο συναινετικο και της λες 500 + ΦΠΑ ξερεις τι θα σου απαντησει???? Καλα όταν παει στον Κωτσοβολο και αγοραζει ατμοσιδερο....εκει ξερει οτι δεν την γλιτωνει....εκει ομως που ξερει οτι μπορει λες να κατσει να την φαει????? Εμενα προσωπικα με συμφερει να κοβω αποδειξη ΜΕ ΦΠΑ γιατι εχω μια εξτρα ρευστοτητα για 3 μηνες την οποια και κανω off-set με διαφορες αγορες σχετικες με την εργασια μου Οπότε ΕΓΩ γλιτωνω τον ΦΠΑ!!!!:thumbsup:

δ) Προσωπικα ποτε δεν κατανοησα αυτους που βγαζουν εκατομυρια και δεν δηλωνουν Τουλαχιστον οσο το Ποθεν εσχες.....

ε) Η παραβατικη φορολογικη συμπεριφορα επισης έχει ως αποτελεσμα την ελειψη πιστοληπτικης ικανότητας...

στ) Τωρα πλεον ειναι ανουσιο να το συζηταμε γιατι "εμπαξαν" μας κατι τεκμηρια που ουδεμια σχεση εχουν με την πραγματικοτητα άρα κοψεις δεν κοψεις.....οχι οτι ειναι σωστο αλλα ασ κανουν τιποτα και οι ....ελεγκτες

ζ) Επικεντρωνομενοι στους πανκακους γιατρους και δικηγορους (για τους οποιους ουδεποτε διερωτηθη κανεις γιατι δεν μπορουν να λαβουν επιδομα ανεργιας, τι γινεται με ενα σωρο απο δαυτους που δεν σταυρωνουν πελατη επι μηνες και ζουν με τον μπαμπα και τη μαμμα, διατελουν ποτε "εν ανεργία" τους υπολογιζουμε αυτους στους άνεργους?) ξεχναμε ότι ΝΑΙ ΜΕΝ σε ενα συνεργειο αυτοκινητων δεν μπορουν να μη σου κόψουν παραστατικο φορολογικο στοιχειο για ανταλλακτικα, στην εργασια όμως γινεται τρελλο αλισβερισι......Το ίδιο και με ΟΠΟΙΟΝ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑ δεν πουλαει ενα προιον αποθηκης η μεταποιησης....

Λοιπον για να μην μακρυγορουμε:

Ασ δουμε πως το κανουν σε ΑΛΛΕΣ χωρες που θαυμαζουμε, και όσον αφορα τα Πανεπιστημια (πρωτιστως) αλλα και ως προς τις λειτουργιες της εφοριας και του ευρυτερου δημοσιου...Δεν θελει φαντασια....ΑΠΛΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑΣ ΘΕΛΕΙ....γιατι όταν π.χ μαθουμε ότι βγηκε μια νεα θεραπεια για καποια σοβαρη ασθενεια ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ να εφαρμοζεται και στην Ελλαδα? Καπως ετσι!

Αλλοιως ας πουμε οτι μας αρεσει το μπαχαλο, οτι ειμαστε οι πιο ωραιοι και μας "ζουλευουν" γιατι οταν εμεις γραφαμε δραμαατουργια οι αλλοι τρωγανε βελανιδια, οτι τα πανεπιστημια μας ειναι καλυτερα απο το Cambridge απλα δεν εχουν την καταλληλη χρηματοδοτηση για να αγορασουν οι Πρυτανεις ακομα μια ferrari και μερικες ακομα θητειες πρυτανειας απο τα γκρουπουσκουλα, και για ολα φταινε η παγκοσμια συνομοσια και οι 100 γιατροι του Κολονακιου....

Σας υπενθυμιζω ότι μας λειπουν 400 δισ οχι να μερικα εκατομυρια που μπορει να εφαγαν μερικοι επιτηδιοι.....Το ξυλο πρεπει πρωτιστως να πεσει σ'αυτους που σπαταλησαν 400 δισ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΞΑΓΟΡΑ ΦΗΦΟΦΟΡΩΝ!! Καθε φοιτητης στην ελλαδα ειναι εκπαιδευόμενος ψηφοφορος και καθε ενας απο το 1.000.000 δημοσιους υπαλληλους αποτελει ψηφοφορο προς εξαγορα

Και για όσους δεν καταλαβαν γι αυτο μας κλεινει το ματι ο ΧΟΝΤΡΟΣ και μας λεει ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ!

ECO 3-4-8
27-11-10, 11:48
Ολα αυτα καλα και σηκωνουν πολυ μεγαλη συζητηση,εχουν ομως καμια σχεση με το αν θα παρουμε τη δοση ή θα χρεοκωπησουμε?
Την πηραμε την μαμημενη τη δοση,μεχρι την επομενη που θα ξαναπεσουν τα σεναρια χρεοκωπιας εχουμε λιγες μερες να "ηρεμησουμε".
Απο τους "τεμπεληδες που ζουν παρασιτικα" δημ υπαλληλους (φυσικα και ειρωνευομε) στους "εγκληματιες" φοροδιαφευγοντες επιχειρηματιες(και εδω ειρωνευομε) και απο τα κουβανεζικα μοντελα (αχ και να ηξερες τι σημαινει κουβανεζικο συστημα και τι πικρα καταραμενη ζησαν αυτοι οι ανθρωποι) εως τα πανεπιστημια Ελληνικα σε σχεση με τα ξενα!!!
Τι σχεση εχουν ολα αυτα? πεφτουν τα post και πριν προλαβει καποιος να οργανωσει τη σκεψη του και να "πει" τη γνωμη του εχει αλλαξει το θεμα για δυο σελιδες.
Ολα ειναι off topic.
Θελετε να μιλησουμε για τα πανεπιστημια ανοιψτε thread..

Και όλες τις δόσεις θα τις παρουμε και παλι υπο πτωχευση θα ειμαστε....

Δυστυχως η ευτυχως ξερω τι περασαν και στην Κουβα και στο Μαυροβουνιο, και στη Σερβια και στη Ρουμανια και στην Αλβανια....επίσης ξερω οτι η μονη χωρα με "Ιερες Αγελαδες" δεν ειναι η Ινδια, οπως επισης οτι μια μεριδα Ελληνων εχει μεγαλη στεναχωρια που δεν εζησε Καθεστωτα Κουβας, Αλβανιας κλπ.....

Λογω αυτών των "Ιερων Αγγελαδων" ( Δημοσιο, Πανεπιστημια, Μονιμοτητα, Ασυλο κλπ) που λατρευουν οι κυριοι που μας εκδικουνται γιατι δεν ζησαμε λιγο υπαρκτο σοσιαλισμο μιλαμε αυτή τη στιγμη για δοσεις ΔΝΤ....Τους χρησιμοποιησαν σαν αλλωθι τα μεγαλα κομματα και ως μπαμπουλα (εξαγοραζοντας ταυτοχρονα ψηφοφορους) για να ζουμε σε αυτή την υπέροχη....ατμοσφαιρα....και σου λενε και απο πανω μην παρεις τα δανεικα, και μην κοψεις και τιποτα,......:shok:

Driver M
27-11-10, 15:23
Άρη σου αρέσει το τριτοκοσμικό θέαμα με τα τραπεζάκια και τους νεαρούς στρατιώτες/κοματόσκυλα/αντιπροσώπους και φερέφωνα/γλύφτες κομάτων σε πανεπιστήμια όπως το Δημοκρίτειο της Θράκης ή το Καποδιστριακό, με αφίσες για χορό της ΔΑΠ, χορό της ΠΑΣΠ και όλων των λοιπών (που έμμεσα αποκλείουν την πρόσβαση και κατηγοριοποιούν τους ανθρώπους) συνθήματα αγάπης ή μίσους μεταξύ νεαρών οπαδών κομάτων από τους εξωτερικούς τοίχους μέχρι τις τουαλέτες των ιδρυμάτων? Δε νομίζω.

Αν μάλιστα δεις πως λειτουργούν τα πανεπιστημιακά ιδρύματα στην αλλοδαπή θα τα σιχαθείς όλα αυτά. Μία φοιτητική ένωση στη Μ. Βρετανία με ένα εκλεγμένο πρόεδρο που εκπροσωπεί συλλογικά όλους τους φοιτητές ανεξαρτήτως χρωμάτων και κοματικών πεποιθήσεων.

Αντε να διαβάσετε (εν ολίγοις) τσόγλανοι (όχι εσύ Άρη δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά) και αφήστε τα κοματικά αλισβερίσια γιατί η τριτοβάθμια εκπαίδευση θα έπρεπε να σας ανοίξει το μυαλουδάκι και να απομακρυνθείτε από τη νοοτροπία του λαμόγιου και της συναλλαγής. Δείξτε εσείς το δρόμο πρώτοι για να αρχίζει να αλλάζει και αυτή η κατάσταση. Πολιτικοποιηθείτε αλλά μη κοματικοποιείστε, εκφράστε τις ανησυχίες σας συλλογικά και η ισχύς εν τη ενώσει σας και όχι με τον κοματικό διαχωρισμό που σας επιβάλλουν και τόσα χρόνια δέχεστε σαν κωθώνια.
Γιάννη, προφανώς και σε κανένα υγιή και άνευ συμφερόντων φοιτητή-πολίτη δεν αρέσει η εικόνα των φοιτητικών παρατάξεων στους πανεπιστημιακούς ψώρους και προσωπικά, έχω τσακωθεί άπειρες φορές με τέτοια άτομα.
Αναγνωρίζω όμως πως έχουν κάνει και ορισμένα καλά, ανάλογα τη σχολή, τα οποία θα έπρεπε να έκανε το κράτος από μόνο του χωρίς τις φοιτητικές παρατάξεις, αλλά δυστυχώς στη χώρα μας δεν θα γίνονταν ποτέ με άλλο τρόπο. Ενδεικτικά αναφέρω ορισμένα που έχουν συμβεί μέσω των παρατάξεων τα οποία ποτέ ΚΑΜΙΑ κυβέρνηση δε φιλοτημήθηκε να κάνει, όπως τη δωρεάν φοίτηση για όλους τους φοιτητές, την αύξηση του αριθμού των δωρεάν συγγραμμάτων (που το νέο σύστημα ήθελε να μας βάλει να πληρώνουμε από την τσέπη μας ως άλλο ένα δείγμα της "δωρεάν παιδείας") και κάποια ακόμα.
Φυσικά, όλα αυτά δεν δικαιολογούν τα άπειρα αρνητικά που έχει φέρει η κομματικοποίηση στα πανεπιστήμια, απλά καλό είναι, πριν απλά κατακεραυνώσουμε, να πούμε και τις δύο όψεις του νομίσματος.
Απ'την άλλη όμως, είναι άκρως υποκριτικό μια κοινωνία που στο μεγαλύτερό της μέρος στηρίζει και (πολύ συχνά) εξαρτάται από την κομματικοποίηση, να κατηγορεί τα πανεπιστήμια γι'αυτό. Και το πανεπιστήμιο είναι ένα μέρος της κοινωνίας για όσους το ξεχνούν και όταν η κοινωνία αυτή παραπαίει, δε μπορεί και η τύχη των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων να είναι διαφορετική.
Κατά τ'άλλα, δε με βρίσκεις σε κάτι αντίθετο στα όσα λες. Κι εγώ θα ήλπιζα τα πράγματα να ήταν πολύ διαφορετικά, τόσο στο πανεπιστήμιο όσο και στη χώρα γενικότερα.

Δυστυχως εχω....συνολικα εχω τεσσερα πανεπιστημιακα πτυχια απο 2 διαφορετικες χωρες σε 2 διαφορετικα γνωστικα αντικειμενα. Επισης ειμαι 41 ετων Δικηγορος Παρ' Αρειω.....Εσυ εχεις παει ποτε σε συνελευση φοιτητων στην Σολωνος?
Φίλε Eco, όχι δεν έχω πάει σε συνέλευση στη Σόλωνος. Έχω πάει όμως πολλές φορές στη σχολή μου και ΟΥΔΕΠΟΤΕ αποφασίσαμε ούτε για το τι μάθημα θα κάνουμε, ούτε για το ποιος καθηγητής θα διδάξει, ούτε τίποτα.
Και να σου πω κάτι, θα ήθελα να μπορούμε να κρίνουμε σε κάποιο βαθμό (και λέω σε κάποιο βαθμό γιατί δεν είναι όλοι οι φοιτητές αρκετά ώριμοι και άμεμπτοι για κάτι τέτοιο) εμείς τους καθηγητές μας, κάποιοι από τους οποίους είναι απαράδεκτοι απ'όλες τις απόψεις και δεν τους κουνάει κανείς.
Άλλωστε φοιτητές είμαστε, όχι παιδάκια προσχολικής ηλικίας χωρίς άποψη όπως το παράδειγμα που ανέφερες στον Κώστα προηγουμένως.
Αλλά, έτσι κι αλλιώς κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ, ούτε έχουν τέτοιες αρμοδιότητες οι συνελεύσεις.
Και ούτε στη νομική που ανέφερες θεωρώ πως υπάρχει άλλο καθεστώς, αφού ξέρω πολύ κόσμο από εκεί και ποτέ δεν άκουσα κάτι τέτοιο.


Όπως και να'χει, ο Γιάννης έχει απόλυτο δίκιο πως όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με τις δόσεις της Ελλάδας και είναι μεγάλο λάθος να αποπροσανατολίζουμε την κουβέντα κάθε 3 και λίγο και να επικρίνουμε, μεροληπτικά πολλές φορές, ορισμένους κλάδους, που παρότι είναι μέρος του προβλήματος, δεν είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι γι'αυτό.
Το πρόβλημα είναι συνολικό και ευρύτερο και όποιος ψάχνει μεμονωμένους υπαίτιους, βρίσκεται πολύ μακριά από την πραγματική ρίζα του προβλήματος που ξεκινάει από πολύ πιο ψηλά αλλά και βαθιά...

yannisv
27-11-10, 16:06
Επισης ειμαι 41 ετων Δικηγορος Παρ' Αρειω.....
Πωπω τι να πω εγώ το μικρούλι που είμαι του Πρωτοδικείου....θα σε ζαλίσω όμως τώρα που το μαρτύρησες :th_Laie_67-1:

Επειδή ο νίνο μας έχει δίκιο σταματώ να αναφέρομαι κι εγώ στο θέμα των Πανεπιστημίων....αλλά αυτό με τους καθηγητές είναι άλλη μια μεγάλη πληγή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης...

ECO 3-4-8
27-11-10, 16:57
Δεν νομίζω ότι είμαι off topic....ούτως η άλλως θα εμπιπταμε στην κατηγορία "....όταν το δάκτυλο έδειχνε τον ήλιο..." αν το όλο thread δεν οδηγούσε σε Αυτη την διαλεκτική δηλαδή επιτρέπεται η κουβέντα για το αν θα μας δανείσουν και όχι γιατί χρειαζόμαστε δανεικά;
Πάλι ξεκινάμε ενα θέμα που δεν θα καταλήξει πουθενά αλλα απο την άλλη δεν γίνεται
να μένουμε και αμέτοχοι !!!
Θέμα χρόνου είναι κατα την γνώμη μου να το κάνουμε το μπαμ ! Αφού δεν "βγαίνουμε" !
Τωρα στον χορό μπήκαν βέβαια και άλλες χώρες ,οι "μικρές" όπως τις λένε μαζί με
εμάς φυσικά.
Η Ισλανδία δέχεται πιέσεις για να ενταχθει στο ΔΝΤ,η Πορτογαλλία και η Ισπανία
ακολουθούν.

Υ.Γ Κάποιοι που γνωρίζουν καλύτερα κάποια δημοσιονομικά θέματα αν έχουν την
ευγενή καλοσύνη ας δώσουν τα φώτα τους !! Ας γράψουν δυο τρεις κουβέντες
πιστευω οτι θα "ακουστούν" με πολύ περισσότερη προσοχή απ'οτι κάποια
υποκείμενα της Ελληνικής δημοσιογραφίας και της πολιτικής !!!