PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με τελωνειο



ΔημήτρηςΜ3
16-11-10, 22:55
λοιπον πριν κανα 15 μερες
αγορασα ενα σποιλερ για τον προφυλακτιρα all the money λεμε:thumbsup:
για καλη μου τυχη το πηρα μονο!!!!
5 δολλαρια :hystericalbs1:
η αξια του ειναι περιπου 140 δολαρια τελος πα!
και το τελωνειο μου ζητα να πληρωσω 140 ευρω!!:thumbsdown::thumbsdown:
απο οτι ρωτησα τον πωλητη το εστειλε με αξια 90 δολαρια!
ξερει κανεις τι πεζει???? ειναι νομιμο αυτο που γινετε???

ΔημήτρηςΜ3
16-11-10, 22:57
μαλλον το εβαλα σε λαθος μερια καποιος μοδ
πλεαζ!

gnx
16-11-10, 23:01
μου κανει μεγαλη εντυπωση γιατι το ποσο ειναι μικρο ρε τεμετερε! Με UPS σου ηρθε;

ΔημήτρηςΜ3
16-11-10, 23:12
οχι fedex!
kαι μου λεει ο τυπος οτι δεν ειναι η πρωτη φορα που στελνει και ποτε δεν ειχε προβλημα με τα γ@μωτελωνια!
τερεν!
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E46-M3-STYLE-3PCS-CARBON-FRONT-BUMPER-LIP-SPOILER-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem2a0ae79762QQitemZ18057 1576162QQptZRaceQ5fCarQ5fParts
ενα σαν αυτο περιπου

gnx
16-11-10, 23:30
Να ζητας παντα USPS, ταχυδρομειο κανονικο.

Monsta
16-11-10, 23:36
Με Fedx Μήτσο, εγγυημένα θα το τσιμπήσουν. Ότι έχω φέρει με δαύτους, το χω χρησοπληρώσει.

Όπως σου είπε ο gnx, από τώρα και στο εξής θα ζητάς ΠΑΝΤΑ να σου στέλνουν ΜΟΝΟ με απλό ταχυδρομείο, δλδ USPS (United States Postal Service).

Αναγκαστικά πλερώνεις τα 140 και πας παρακάτω.

nikos1400
17-11-10, 00:02
ρε δεν τα λεγαμε στο αλλο θρεντ για αυτο το θεμα...??
:doh:
να σου πω τωρα "i told you so..." ??

τελικα ολοι (εξω απο ΗΠΑ) πρεπει να'χουν κακη εμπειρια με ΦεντΕξ...

και γιατι σου εβαλε αξια 90 αμα πληρωσες 5 ?!?!?
δεν "συννενοηθηκατε" πρωτα ?
τεσπα, τωρα τελειωσε...

φοβηθηκες μην το δαγκασει κανεις αλλος, γι'αυτο δεν ειπες τιποτα, ε?:original:

E46 POWER
17-11-10, 00:22
γενικα με οποιαδηποτε κουριερ σε τσιμπανε... τα 140 τι ειναι? μαζι με τα εξοδα εκτελωνιστη? αν ναι πες τους οτι θα εκτελωνισεις μονος σου να γλιτωσεις 80 ευρω!

Tsakirakos
17-11-10, 01:01
στα ελεγα μητσο...οχι απο αμερικα! πλεον στον φορανε κανονικα...

ΔημήτρηςΜ3
17-11-10, 03:22
γενικα με οποιαδηποτε κουριερ σε τσιμπανε... τα 140 τι ειναι? μαζι με τα εξοδα εκτελωνιστη? αν ναι πες τους οτι θα εκτελωνισεις μονος σου να γλιτωσεις 80 ευρω!

αυτο πως μπορω να το κανω γιατι χρεωνουν
80 ευρω για την εργασια τους.!!!

ΔημήτρηςΜ3
17-11-10, 03:23
ρε δεν τα λεγαμε στο αλλο θρεντ για αυτο το θεμα...??
:doh:
να σου πω τωρα "i told you so..." ??

τελικα ολοι (εξω απο ΗΠΑ) πρεπει να'χουν κακη εμπειρια με ΦεντΕξ...

και γιατι σου εβαλε αξια 90 αμα πληρωσες 5 ?!?!?
δεν "συννενοηθηκατε" πρωτα ?
τεσπα, τωρα τελειωσε...

φοβηθηκες μην το δαγκασει κανεις αλλος, γι'αυτο δεν ειπες τιποτα, ε?:original:

και ποιος δε θα ριχνοταν αν το επερναν χαμπαρι...
πρωτη φορα τι τρωω ετσι...

ΔημήτρηςΜ3
17-11-10, 03:24
Με Fedx Μήτσο, εγγυημένα θα το τσιμπήσουν. Ότι έχω φέρει με δαύτους, το χω χρησοπληρώσει.

Όπως σου είπε ο gnx, από τώρα και στο εξής θα ζητάς ΠΑΝΤΑ να σου στέλνουν ΜΟΝΟ με απλό ταχυδρομείο, δλδ USPS (United States Postal Service).

Αναγκαστικά πλερώνεις τα 140 και πας παρακάτω.

πωπωωωωω:thumbsdown::thumbsdown:

Thomelef
17-11-10, 08:41
πλ'ηρωσε τα και άστο να πάει στον διάλο ρε μήτσο...
τουλάχιστο να ευχαριστηθείς το spoiler...απλά πρόσεχε
την επόμενη αγορά που θα κάνεις να μην την ξαναπατήσεις.
υγ. το ίδιο θέλω να πάρω και εγώ!!!!!!!

Monsta
17-11-10, 08:42
στα ελεγα μητσο...οχι απο αμερικα! πλεον στον φορανε κανονικα...

Όχι απαραίτητα, τα χουμε ξαναπεί.

Εχθές παρέλαβα 6 παιχνίδια Nintendo στις συσκευασίες τους μέσα σε ένα κουτί από Αμέρικα shipped με απλό ταχυδρομείο και τα παρέλαβα στη πόρτα μου χωρίς περαιτέρω έξοδα.

Gregory_///M
17-11-10, 09:02
πλ'ηρωσε τα και άστο να πάει στον διάλο ρε μήτσο...
τουλάχιστο να ευχαριστηθείς το spoiler...απλά πρόσεχε
την επόμενη αγορά που θα κάνεις να μην την ξαναπατήσεις.
υγ. το ίδιο θέλω να πάρω και εγώ!!!!!!!

Είδες Θωμά? Επειδή δεν είπε τίποτα για να μην πάρουμε κ εμείς με 5 ευρώ, την πάτησε! :th_Laie_67-1:

Μήτσο, οι απόψεις είναι ποικίλες...Άλλοι έχουν πληρώσει τελωνείο και άλλοι όχι!

Vasilis
17-11-10, 09:20
παρε τηλ. στην FEDEX k πες τους οτι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να αναλαβουν τον εκτελωνισμο του συγκεκριμενου πακετου κ οτι θα το κανεις μονος σου!

Θα φας πακετο , θα περιμενεις ουρες , θα χασεις μια μερα γιατι ''προηγουνται'' οι τελωνηδες που λαδωνουν...κ πιστεψε με ειναι αρκετοι!

για την δουλεια σου που θα χρειαστει 1 τεταρτακι, θα κανεις ενα πρωινο ολοκληρο

αν εχεις χρονο , καντο...μην τους χαρισεις λεφτα!

αν παλι δεν θες να ταλαιπωρηθεις κ ο χρονος σου ειναι χρημα...δωστα, αλλα την επομενη φορα προσεξε!ΜΟΝΟ USPS οπως προειπαν οι συμφορουμιτες!


Προσωπικα εφερα τις οθονες των προσκεφαλων του αυτοκινητου μου (την ειχα πατησει)...εφαγα μια μερα αλλα μου ρθε αρκετα πιο φθηνα απο τα κορακια τους τελωνηδες!

EVERGET
17-11-10, 11:12
Mου θυμίζει την περίπτωση φίλου που μετακόμισε από usa και έστειλε τον υπολογιστή του με ups ελλάδα, δηλώνοντας για να εξασφαλιστεί σε περίπτωση απώλειας αξία 2,000 δολάρια. Του ζητήσανε 700 ευρώ για εκτελωνισμό! Τελικά εκτελωνίστηκε σαν μαξιλάρι (!!!!) με κόστος 100 ευρώ δια των γνωστών οδών....

Πρόσφατα είχα βρει γνήσιο σπόιλερ hamann στο ebay το οποίο θα μου κόστιζε 250 ευρώ με μεταφορικά usps. Να διευκρινίσω πως το ίδιο Part σε ερώτηση που έκανα στη hamann γερμανίας μου το δίνανε 615 ευρώ χωρίς μεταφορικά. Τελικά αποφάσισα πως στάνταρ θα το σπάσω πολύ σύντομα στη χώρα που ζούμε και είναι κρίμα....οπότε δεν το πήρα. offtopic τέλος.

Τέλος, ψάχνομαι να αγοράσω τα λάστιχα στεγανοποίησης για τις πόρτες που ως γνωστόν στα 46άρια ξεραίνονται και τρίζουν κλπ. Τα βρήκα από αμερική στο getbmwparts.com με 450 ευρώ και για τις δύο πόρτες με μεταφορικά (σημειωτέον η αντιπροσωπεία ζητάει 315 έκαστο). Παρότι η τιμή είναι super και η μεταφορά με usps δεν τα έχω παραγγείλει ακόμη διότι φοβάμαι μην τα πληρώσω χρυσά στο τελωνείο. Έχω ακούσει πως ακόμη και με usps τα μεγάλα πακέτα τα τσιμπάνε....

Vasilis
17-11-10, 11:14
Mου θυμίζει την περίπτωση φίλου που μετακόμισε από usa και έστειλε τον υπολογιστή του με ups ελλάδα, δηλώνοντας για να εξασφαλιστεί σε περίπτωση απώλειας αξία 2,000 δολάρια. Του ζητήσανε 700 ευρώ για εκτελωνισμό! Τελικά εκτελωνίστηκε σαν μαξιλάρι (!!!!) με κόστος 100 ευρώ δια των γνωστών οδών....

Πρόσφατα είχα βρει γνήσιο σπόιλερ hamann στο ebay το οποίο θα μου κόστιζε 250 ευρώ με μεταφορικά usps. Να διευκρινίσω πως το ίδιο Part σε ερώτηση που έκανα στη hamann γερμανίας μου το δίνανε 615 ευρώ χωρίς μεταφορικά. Τελικά αποφάσισα πως στάνταρ θα το σπάσω πολύ σύντομα στη χώρα που ζούμε και είναι κρίμα....οπότε δεν το πήρα. offtopic τέλος.

Τέλος, ψάχνομαι να αγοράσω τα λάστιχα στεγανοποίησης για τις πόρτες που ως γνωστόν στα 46άρια ξεραίνονται και τρίζουν κλπ. Τα βρήκα από αμερική στο getbmwparts.com με 450 ευρώ και για τις δύο πόρτες με μεταφορικά (σημειωτέον η αντιπροσωπεία ζητάει 315 έκαστο). Παρότι η τιμή είναι super και η μεταφορά με usps δεν τα έχω παραγγείλει ακόμη διότι φοβάμαι μην τα πληρώσω χρυσά στο τελωνείο. Έχω ακούσει πως ακόμη και με usps τα μεγάλα πακέτα τα τσιμπάνε....




as a gift ή low cost (περιπου 100usd -αφου συννενοηθεις με τον πωλητη) κ δεν θα χεις θεμα!thumb

ΔημήτρηςΜ3
17-11-10, 12:24
παρε τηλ. στην FEDEX k πες τους οτι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να αναλαβουν τον εκτελωνισμο του συγκεκριμενου πακετου κ οτι θα το κανεις μονος σου!

Θα φας πακετο , θα περιμενεις ουρες , θα χασεις μια μερα γιατι ''προηγουνται'' οι τελωνηδες που λαδωνουν...κ πιστεψε με ειναι αρκετοι!

για την δουλεια σου που θα χρειαστει 1 τεταρτακι, θα κανεις ενα πρωινο ολοκληρο

αν εχεις χρονο , καντο...μην τους χαρισεις λεφτα!

αν παλι δεν θες να ταλαιπωρηθεις κ ο χρονος σου ειναι χρημα...δωστα, αλλα την επομενη φορα προσεξε!ΜΟΝΟ USPS οπως προειπαν οι συμφορουμιτες!


Προσωπικα εφερα τις οθονες των προσκεφαλων του αυτοκινητου μου (την ειχα πατησει)...εφαγα μια μερα αλλα μου ρθε αρκετα πιο φθηνα απο τα κορακια τους τελωνηδες!

Bασιλη τι τους λεω δλδ??
γινετε αυτο που μου λες????
εχει γινει δλδ???:thanks:

E46 POWER
17-11-10, 12:27
as a gift ή low cost (περιπου 100usd -αφου συννενοηθεις με τον πωλητη) κ δεν θα χεις θεμα!thumb

low cost= 30usd..heavy 40...

πιο πολύ σε τσιμπάνε εύκολα

E46 POWER
17-11-10, 12:31
αυτο πως μπορω να το κανω γιατι χρεωνουν
80 ευρω για την εργασια τους.!!!


παίρνεις από την κούριερ την διατακτική και μετά πας στο αεροδρόμιο να εκτελωνίσεις
σου λένε τι και πως και βρίσκεις και έναν τελώνη να σου δώσει μια μικρή βοήθεια στα έγγραφα γιατί έχει κάτι κωδικούς...δεν είναι κάτι δύσκολο απλά θα σου πάρει κανένα 3 wρο από τον χρόνο σου!

Vasilis
17-11-10, 12:48
Bασιλη τι τους λεω δλδ??
γινετε αυτο που μου λες????
εχει γινει δλδ???:thanks:


παίρνεις από την κούριερ την διατακτική και μετά πας στο αεροδρόμιο να εκτελωνίσεις
σου λένε τι και πως και βρίσκεις και έναν τελώνη να σου δώσει μια μικρή βοήθεια στα έγγραφα γιατί έχει κάτι κωδικούς...δεν είναι κάτι δύσκολο απλά θα σου πάρει κανένα 3 wρο από τον χρόνο σου!

SORRY

τωρα μολις το ειδα...

αν δεν εχει ηδη προχωρησει για εκτελωνισμο

επικοινωνησε κ κανε τα ανωτερω


(δεν χρειαζεσαι καν τελωνη):thumbsup: ειναι απλη χρονοβορα διαδικασια!

ΔημήτρηςΜ3
17-11-10, 14:50
ξεχασα να σας πω οτι το δεμα ειναι στο αεροδρομιο της Αθηνας!

Monsta
17-11-10, 15:41
Τέλος, ψάχνομαι να αγοράσω τα λάστιχα στεγανοποίησης για τις πόρτες που ως γνωστόν στα 46άρια ξεραίνονται και τρίζουν κλπ. Τα βρήκα από αμερική στο getbmwparts.com με 450 ευρώ και για τις δύο πόρτες με μεταφορικά (σημειωτέον η αντιπροσωπεία ζητάει 315 έκαστο). Παρότι η τιμή είναι super και η μεταφορά με usps δεν τα έχω παραγγείλει ακόμη διότι φοβάμαι μην τα πληρώσω χρυσά στο τελωνείο. Έχω ακούσει πως ακόμη και με usps τα μεγάλα πακέτα τα τσιμπάνε....


ΔΕΝ θες να φέρεις αυτά από ΗΠΑ. Πίστεψέ με. Η συσκευασία είναι πολύ μεγάλη και δύσκολο ως απίθανο να μη το πιάσουν. Του οδηγού επειδή ήταν χάλια, το άλλαξα και γω και είχε κάνα 250άρι, αλλά του συνοδηγού σώθηκε με λίγο παπριζόκολλα. Τόσο χάλια είναι τα δικά σου ???


ξεχασα να σας πω οτι το δεμα ειναι στο αεροδρομιο της Αθηνας!

Ρε Μήτσο θα σου λέγα τπτ τώρα....πλάκα μας κάνεις ρε ?????? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ΔημήτρηςΜ3
17-11-10, 15:44
με αγαπη
ριθμός Προσφοράς: 041057620









ΑΘΗΝΑ 15/11/2010















Προς:
Αγαπητέ Κε DIMITRIS TELIGIANNIDIS
Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας σας αποστέλλω την ανάλυση των εξόδων του
εκτελωνισμού για τις φορτωτικές:

873652583170 Μ.ΚΛΕΝΤΖΕΡΗ 210 3538256



ΠΟΣΟ
ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑΚΑ 0.00
ΔΑΣΜΟΙ / ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 40.00
Δ.Ε.Τ.Ε. 2.00
Δ.Ε.Χ.Ε. 0.00
Ε.Ε.Π.Α. 0.00
ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ 0.00
ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15.00
ΑΜΟΙΒΗ 82.41
ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0.00
ΣΥΝΟΛΟ 139.41



Σας ενημερώνω ότι το συνολικό κόστος του εκτελωνισμού ανέρχεται στο ποσό των
ευρώ
συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α , εξόδων τελωνείου, με παράδοση την διεύθυνσή σας.
Το ποσό θα πρέπει να κατατεθεί σε έναν απ΄τούς πιο κάτω λογαριασμούς τραπεζών.



α) ALPHA BANK ΙΒΑΝ: GR2401401160116002320006570 BIC: CRBAGRAAXXX
β) EUROBANK IBAN: GR9202600100000480200305694 BIC: EFGBGRAA
c) PIRAEUS BANK IBAN: GR2901720520005052018982402 BIC: PIRBGRAA
ΠΡΟΣΟΧΗ !!! - ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ : ORBIT COURIERS SA
Η αναγραφή του ονόματος του καταθέτη στη θέση (αιτιολογίας) είναι απαραίτητη .
Η αποστολή αντιγράφου του καταθετηρίου στο ΦΑΞ : 210 35 38 434 είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ.
Επίσης απαραίτητη είναι η εξουσιοδότηση με τα φορολογικά σας στοιχεία (ΑΦΜ-Δ.Ο.Υ),
(ακολουθεί σχετικό έντυπο) η οποία θα πρέπει να επιστραφεί στο ΦΑΞ : 210 35 38 434
Για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας στo τηλέφωνo
210 35 43 043, ώρες λειτουργίας 08:00 ως 16:30.



Σε περίπτωση μη αποστολής της αποδοχής τα φορτωτικά έγγραφα θα παραμείνουν στα γραφεία μας για μια
περιοδο 5 (πεντε ) εργασιμων ημερων πριν την επιστροφη στον αποστολεα.
*Μετα την 3η ημερα από την αφιξη , η παραμονη στην αποθηκη επιβαρυνεται με αποθηκευτρα.



Αποδέχομαι την προσφορά σας
Με εκτίμηση,



ΥΠΟΓΡΑΦΗ






















(Χώρος Σφραγίδας)
ma

ΔημήτρηςΜ3
17-11-10, 15:46
ΔΕΝ θες να φέρεις αυτά από ΗΠΑ. Πίστεψέ με. Η συσκευασία είναι πολύ μεγάλη και δύσκολο ως απίθανο να μη το πιάσουν. Του οδηγού επειδή ήταν χάλια, το άλλαξα και γω και είχε κάνα 250άρι, αλλά του συνοδηγού σώθηκε με λίγο παπριζόκολλα. Τόσο χάλια είναι τα δικά σου ???



Ρε Μήτσο θα σου λέγα τπτ τώρα....πλάκα μας κάνεις ρε ?????? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

γιατι αγαπη μου?:whistle:

Lambros46
17-11-10, 17:03
αυτο πως μπορω να το κανω γιατι χρεωνουν
80 ευρω για την εργασια τους.!!!

Οριστε κατι που μπορει να σου φανει χρησιμο.ειναι απο ενα αλλο κλαμπ που συμμετεχω!
https://www.yarisclub.gr/forum/showpost.php?p=164549&postcount=1
Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο!

ΔημήτρηςΜ3
17-11-10, 18:05
δε μπορω να δω !!

EVERGET
17-11-10, 20:31
ΔΕΝ θες να φέρεις αυτά από ΗΠΑ. Πίστεψέ με. Η συσκευασία είναι πολύ μεγάλη και δύσκολο ως απίθανο να μη το πιάσουν. Του οδηγού επειδή ήταν χάλια, το άλλαξα και γω και είχε κάνα 250άρι, αλλά του συνοδηγού σώθηκε με λίγο παπριζόκολλα. Τόσο χάλια είναι τα δικά σου ???



Δεν είναι χάλια απλά κάνουν κάτι ήχους και μου τη δίνουν! Η τιμή που πήρα ήταν 315 από Κορφιάτη, και 295 από Παναγιωτίδη να το φέρει από Γερμανία. Πού το βρήκες εσύ 250? Μου είπαν από την αντιπροσωπεία πως το πακέτο είναι 1,5 x 0,5 για το κάθε λάστιχο. Πιστεύεις πως παρότι θα έρθουν με ταχυδρομείο θα τα τσακώσουν ε?

Vasilis
17-11-10, 21:21
με αγαπη
ριθμός Προσφοράς: 041057620









ΑΘΗΝΑ 15/11/2010















Προς:
Αγαπητέ Κε DIMITRIS TELIGIANNIDIS
Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας σας αποστέλλω την ανάλυση των εξόδων του
εκτελωνισμού για τις φορτωτικές:

873652583170 Μ.ΚΛΕΝΤΖΕΡΗ 210 3538256



ΠΟΣΟ
ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑΚΑ 0.00
ΔΑΣΜΟΙ / ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 40.00
Δ.Ε.Τ.Ε. 2.00
Δ.Ε.Χ.Ε. 0.00
Ε.Ε.Π.Α. 0.00
ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ 0.00
ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15.00
ΑΜΟΙΒΗ 82.41
ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0.00
ΣΥΝΟΛΟ 139.41



Σας ενημερώνω ότι το συνολικό κόστος του εκτελωνισμού ανέρχεται στο ποσό των
ευρώ
συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α , εξόδων τελωνείου, με παράδοση την διεύθυνσή σας.
Το ποσό θα πρέπει να κατατεθεί σε έναν απ΄τούς πιο κάτω λογαριασμούς τραπεζών.



α) ALPHA BANK ΙΒΑΝ: GR2401401160116002320006570 BIC: CRBAGRAAXXX
β) EUROBANK IBAN: GR9202600100000480200305694 BIC: EFGBGRAA
c) PIRAEUS BANK IBAN: GR2901720520005052018982402 BIC: PIRBGRAA
ΠΡΟΣΟΧΗ !!! - ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ : ORBIT COURIERS SA
Η αναγραφή του ονόματος του καταθέτη στη θέση (αιτιολογίας) είναι απαραίτητη .
Η αποστολή αντιγράφου του καταθετηρίου στο ΦΑΞ : 210 35 38 434 είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ.
Επίσης απαραίτητη είναι η εξουσιοδότηση με τα φορολογικά σας στοιχεία (ΑΦΜ-Δ.Ο.Υ),
(ακολουθεί σχετικό έντυπο) η οποία θα πρέπει να επιστραφεί στο ΦΑΞ : 210 35 38 434
Για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας στo τηλέφωνo
210 35 43 043, ώρες λειτουργίας 08:00 ως 16:30.



Σε περίπτωση μη αποστολής της αποδοχής τα φορτωτικά έγγραφα θα παραμείνουν στα γραφεία μας για μια
περιοδο 5 (πεντε ) εργασιμων ημερων πριν την επιστροφη στον αποστολεα.
*Μετα την 3η ημερα από την αφιξη , η παραμονη στην αποθηκη επιβαρυνεται με αποθηκευτρα.



Αποδέχομαι την προσφορά σας
Με εκτίμηση,



ΥΠΟΓΡΑΦΗ






















(Χώρος Σφραγίδας)
ma




ελεεινοι...

γι αυτο δεν θα παμε ποτε μπροστα σαν χωρα!

αρπαχτη...οπου κ οπως βολευει!

Monsta
17-11-10, 22:30
Δεν είναι χάλια απλά κάνουν κάτι ήχους και μου τη δίνουν! Η τιμή που πήρα ήταν 315 από Κορφιάτη, και 295 από Παναγιωτίδη να το φέρει από Γερμανία. Πού το βρήκες εσύ 250? Μου είπαν από την αντιπροσωπεία πως το πακέτο είναι 1,5 x 0,5 για το κάθε λάστιχο. Πιστεύεις πως παρότι θα έρθουν με ταχυδρομείο θα τα τσακώσουν ε?

Είπα περίπου, γιατί τα χα κάνει πέρυσι μαζί με ένα ολόκληρο κατεβατό από άλλα πράγματα.

Η διαφορά δεν είναι μεγάλη. Το παίζεις κορώνα-γράμματα. Σε περίπτωση που το πιάσουν, το έξτρα 150άρι δε το γλυτώνεις.

E36-Hartge
17-11-10, 22:47
Αν το αφήσεις να γυρίσει πίσω τι θα χρεωθείς?
Όλα αυτά εχουν να κάνουν σχέση με το μέγεθος του πακέτου?
Δηλαδή όσο πιο μικρό είναι περνάει έτσι?

ΔημήτρηςΜ3
17-11-10, 22:58
αχχχχχχχχχχ
και εχω βρει ενα μεσαιο και ενα τελικο ολα τα $ εχεχεχχεεχ!!
με βλεπω να ο φερνω σε κοματια.....

E46 POWER
17-11-10, 23:48
κοίτα αν είναι έτσι τα πράματα μου δίνεις 50 euro και εκτελωνίζω για σένα xaxaxaxax....


βασικά μπορείς να ζητήσεις το δέμα να πάει στο αεροδρόμιο τις θεσσαλονίκης και να εκτελωνίσεις εκεί!

ΔημήτρηςΜ3
18-11-10, 00:42
μου ειπε πως θα χρεωθω
αλλα 140 ευρω για να το στειλουν εκει ειναι αληθεια?κατι μου βρομαει...
κοιτα να ειναι να γλιτωσω.. σου τα δινω τα 50 ευρω ευχαριστως για να γινει η δουλεια....

E46 POWER
18-11-10, 00:49
..αν μπορούσα ευχαρίστως να πήγαινα αλλα είμαι 1 ώρα από αεροδρόμιο...σαν να λέμε θεσσαλονίκη σέρρες!

εννοείται θα χάσουνε την μίζα... βασικά αν θυμάμαι το 2007 που εκτελώνισα αλλα θεσσαλονίκη το στείλανε κανονικότατα από αθηνα... τι αλλα 140 τι είναι αυτά ?... πες ότι έχεις φίλο τον τριανταφυλλόπουλο και ότι θα έρθετε μαζί να εκτελωνίσετε..

ΔημήτρηςΜ3
18-11-10, 01:05
αχαχαχαχαχαχαχ
σωστος
θα παρω αυριο κανα τηλ ακομα και θα πω νεα!

Vasilis
18-11-10, 12:20
μη μασας...

οντως , πουλα λιγο εκδουλευση!

την σημερον ημερα...κ ο αγιος φοβερα θελει!

zaharias
20-12-10, 20:06
Μητσο τελικα τι εκανες με αυτο..??

Τη πατησα παιδες κι εγω..

Μου ζητανε 105 ευρω τελωνειο για ενα Maf και καμια 50αρια κουμπωματα.. Τους π*υστηδες.. Ωστοσο, εχω φερει παρα ΠΟΛΛΕΣ φορες με USPS και παντα πληρωνα απλα 3 ευρω οτι παρουσιαστηκε το δεμα στο τελωνειο δηλαδη..

Ειδα οτι ειχε κολλησει απο τις 23 του Νοεμβρη στο τελωνειο και δεν ηξερα για ποιο λογο.. Μιλησα με τα ανταλλακτικα απο tischer BMW (getbmwparts.com) και το εψαξαν εκεινοι μεσω USPS (Αμερικη) και εστειλαν mail για να δουν γιατι εχει κολλησει το δεμα εκει.. 16 Δεκεμβρη βγηκε απο το τελωνειο και σημερα πηγα στο τοπικο ταχυδρομειο για να μαθω οτι με εχουν χρεωσει 105 ευρω..
Τι γινεται τωρα?
Πληρωνω τα γ@μησιατικα?
Τι επιλογες εχω? Αν εχω δηλαδη..

zaharias
20-12-10, 20:11
Ωστοσο, μου ειπαν απο το ταχυδρομειο οτι μπορει και καλα να με βαλουν σε "black list" οτι ψωνιζω συχνα απο Αμερικη κτλ.. Αυτα μου τα ειπε ενας γνωστος στο ταχυδρομειο, μπορει και να μην ισχυουν...
Απο tischer BMW (getbmwparts.com) παντως που στελνουν international μονο με USPS ΔΕΝ παιζει να κανουν υποτιμολογηση, αν θυμαμαι καλα.. Το γραφει καπου στο site νομιζω..
Τωρα για το θεμα gift που το συζητουσα στο ταχυδρομειο, μου εχουν πει οτι και αυτα τα ψαχνουν πια και δεν περνανε ετσι..
Παντως παραλληλα σημερα παρελαβα και εναν επεξεργαστη ηχου που ειχα αγορασει και ηρθε με USPS και πληρωσα απλα 3 ευρω.. Η αξια του ηταν 100 δολαρια ομως.. δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο..

nikos1400
20-12-10, 20:23
Ωστοσο, μου ειπαν απο το ταχυδρομειο οτι μπορει και καλα να με βαλουν σε "black list" οτι ψωνιζω συχνα απο Αμερικη κτλ.. Αυτα μου τα ειπε ενας γνωστος στο ταχυδρομειο, μπορει και να μην ισχυουν...
Απο tischer BMW (getbmwparts.com) παντως που στελνουν international μονο με USPS ΔΕΝ παιζει να κανουν υποτιμολογηση, αν θυμαμαι καλα.. Το γραφει καπου στο site νομιζω..
Τωρα για το θεμα gift που το συζητουσα στο ταχυδρομειο, μου εχουν πει οτι και αυτα τα ψαχνουν πια και δεν περνανε ετσι..
Παντως παραλληλα σημερα παρελαβα και εναν επεξεργαστη ηχου που ειχα αγορασει και ηρθε με USPS και πληρωσα απλα 3 ευρω.. Η αξια του ηταν 100 δολαρια ομως.. δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο..

Σωστα Ζαχαρια, υποτιμολογηση απο "επισημο" μαγαζι, λιγο απιθανο.
Μαλλον απο ΕΒΑΥ μονο ετσι.

Μπλακ λιστ στο ταχυδρομειο ?!?!? :shok:
Λες ?

Παντως, αμα γραφει gift και ΔΕΝ εχει αποδειξη/τιμολογιο μεσα, ΤΙ μπορουνε να πουνε ??? Τιποτα νομιζω.

zaharias
20-12-10, 20:46
Σωστα Ζαχαρια, υποτιμολογηση απο "επισημο" μαγαζι, λιγο απιθανο.
Μαλλον απο ΕΒΑΥ μονο ετσι.

Μπλακ λιστ στο ταχυδρομειο ?!?!? :shok:
Λες ?

Παντως, αμα γραφει gift και ΔΕΝ εχει αποδειξη/τιμολογιο μεσα, ΤΙ μπορουνε να πουνε ??? Τιποτα νομιζω.

"Black list" και καλα..
Και καλα οτι σε τσακωσαμε οτι φερνεις απο Αμερικη και απο τωρα και στο εξης θα πληρωνεις και θα φορολογησε.. Καπως ετσι..
Δεν ξερω αν ισχυει..

Αμα δεν υπαρχει τιμολογιο νομιζω οτι το αξιολογουν εκεινοι βασει καταλογων που εχουν και τοτε παλι την τρως.. (μεχρι και σημερα ηξερα οτι με USPS μπορεις να τη σκαπουλαρεις.. αλλα)..

Απλα μου κανει εντυπωση που την πατησα με USPS!!

kplc16
20-12-10, 21:50
"Black list" και καλα..
Και καλα οτι σε τσακωσαμε οτι φερνεις απο Αμερικη και απο τωρα και στο εξης θα πληρωνεις και θα φορολογησε.. Καπως ετσι..
Δεν ξερω αν ισχυει..

Αμα δεν υπαρχει τιμολογιο νομιζω οτι το αξιολογουν εκεινοι βασει καταλογων που εχουν και τοτε παλι την τρως.. (μεχρι και σημερα ηξερα οτι με USPS μπορεις να τη σκαπουλαρεις.. αλλα)..

Απλα μου κανει εντυπωση που την πατησα με USPS!!

τη πατησα κι εδωσα προσφατα 140 γιουρια τελωνειο και αμειβη εκτελωνιστη

zaharias
20-12-10, 23:06
τη πατησα κι εδωσα προσφατα 140 γιουρια τελωνειο και αμειβη εκτελωνιστη

Οποτε τη τρωω τωρα και λεω και ευχαριστω..

Atsa linos
21-12-10, 03:47
καλησπερα και απο εμενα δεν ειδα να αναφερεται πουθενα και ισως να μην γνωριζεται οτι πλεον στα τελωνεια εχουν αντικειμενικες αξιες φορολογησεως οποτε δεν μασανε τιποτα απο gift κλπ το ξερουν το ποιημα πολυ πριν απο ολους εμας αν ηταν τοσο απλα ολοι οι εμποροι θα πεινουσαν εχω εκτελωνησει αρκετες φορες μαζικες ποσοτητες και δεν τους ξεφυγε ουτε βιδα ασχετος με ποια μεταφορικη εταιρεια θα ερθουν ξεχαστε τα 3 ευρω τα οποια εδω και λιγο καιρο εγιναν 3,70 εκτος ευρωπης εισαγωγη εστω και ενος αντικειμενου ειναι πονος!!!!!!!!!

zaharias
30-12-10, 15:42
Σημερα παρελαβα εναν ενισχυτη της Alpine απο Αμερικη με USPS και πληρωσα 3 ευρω..
Η αξια του ηταν γυρω στα 300 ευρω αλλα ειδα οτι ειχαν βαλει αξια 150 δολαρια+40 (περιπου) μεταφορικα..
Παλι καλα..

zaharias
30-12-10, 19:08
Σημερα παρελαβα εναν ενισχυτη της Alpine απο Αμερικη με USPS και πληρωσα 3 ευρω..
Η αξια του ηταν γυρω στα 300 ευρω αλλα ειδα οτι ειχαν βαλει αξια 150 δολαρια+40 (περιπου) μεταφορικα..
Παλι καλα..

Επισης να συμπληρωσω οτι ηταν και μαρκαρισμενο "gift" (δωρο)...

Stathis
02-01-11, 23:21
πηρα ενα σπανιο ανταλλακτικο απο την αμερικη στις 29-11. την επομενη μερα ο πωλητης το εστειλε.
2-12 οι αμερικανοι το προωθησαν. 6-12 εφθασε στην ελλαδα.
εως τις 29-12 καθοταν στο τελεωνειο... το κλωσσαγαν προφανως μηπως "γεννησει"...
φυσικα ακομα δεν το εχω στα χερια μου και ποιος ξερει τι θα ζητησουν για δασμους και μεγαλη παραμονη στο τελωνειο...


Detailed Results:

Out of Foreign Customs, December 29, 2010, 1:26 pm, GREECE
Into Foreign Customs, December 06, 2010, 1:06 pm, GREECE
Arrived Abroad, December 06, 2010, 9:08 am, GREECE
International Dispatch, December 02, 2010, 5:10 am, ISC CHICAGO IL (USPS)
Arrival
Acceptance, November 30, 2010, 8:29 am, SIGOURNEY, IA 52591

ζωα, μπουρδελ@, ολα διαλυμενα...
κι εμεις κοροϊδα και μακακες που πληρωνουμε τοσους φορους και συντηρουμε ολους αυτους τους μικρους δικτατορισκους, οι οποιοι οχι μονο δεν μας εξυπηρετουν και δεν κανουν αυτα για τα οποια τους πληρωνουμε, αλλα σε καθε ευκαιρια μας τυρανανε και προσπαθουν να μας κλεψουν.

gnx
02-01-11, 23:25
Σταθη αφου λεει out of customs λογικα θα σου το φερει το ταχυδρομιο με 3 ευρω. Εμενα μου ειχαν κρατησει το short shift 12 μερες αλλα τελικα περασε.

Stathis
02-01-11, 23:28
μακαρι γιωργο... ενα μηνα τελωνειο ρε συ? ελεος!
ουτε στη μπουζουμπουρα δεν γινονται αυτα...
και θελουμε και ευρω στη μπανανια, τρομαρα μας...

Thomelef
02-01-11, 23:30
γενικά πάντως, τώρα τελευταία έχει ψιλοξεφύγει η κατάσταση με τις διεθνείς αγορές και
τα τελωνεία. βλέπω πολλούς που έχουν προβλήματα...

zaharias
03-01-11, 00:13
Σταθη αφου λεει out of customs λογικα θα σου το φερει το ταχυδρομιο με 3 ευρω. Εμενα μου ειχαν κρατησει το short shift 12 μερες αλλα τελικα περασε.

Οσα ερχονται παντως και πληρωνεις 3 ευρω, 1ον δεν αργουν τοσο πολυ και 2ον οταν το παρακολουθεις μεσω του tracking number ΔΕΝ αναφερει ποτε "into customs, out of customs" κτλ..
Μακαρι να τη βγαλεις καθαρη Σταθη και εγω ψευτης.. Αλλα πολυ το φοβαμαι..

Stathis
03-01-11, 00:17
μπα μαλλον θα τη φαω γιατι ειναι ογκωδες...
δυσκολα να ξεφυγε.

Stathis
04-01-11, 14:49
τελικα ηρθε το μπουγιουρντακι... 75 ευρω τελωνειο για αξια ειδους 166.
βαζουν δασμους και στα μεταφορικα!
χαχαχαχα τι κρατος εχουμε... και σου λενε μετα να μην κλεβεις την εφορια...
επροκειτο για ενα μπροστινο συστημα για μια βεσπα του '62. το εκτελωνισαν ως εξατμιση! χαχαχαχα
ουτε αγγλικα δεν ξερουν οι καλοι μας δημοσιοι υπαλληλοι του τελωνειου...

χαχαχαχα να ειναι καλα παντως οι ανθρωποι, γελασα με την ψυχη μου!

Thomelef
04-01-11, 14:57
ωραία πράγματα...ένα κάρο καπέλα στις δημόσιες αποδείξεις, όπως αμοιβές για
τους τελωνειακούς(βλέπε τελωνειακά τέλη), για να πληρώνεις κανονικά στο
τελωνείο ότι έρχεται...για να μην πώ για δημοτικά τέλη και ερτ(λές και βλέπει
κανείς τα άκρως άχρηστα κανάλια, που ούτε μια ταινεία της προκοπής δεν μπορούν
να κόψουν)...εεεεεεεε ρε κοροιδάρες που είμαστε...πληρώνουμε δύο και τρείς φορές
τα ίδια πράγματα και πρέπει να λέμε και ευχαριστώ επειδή έγινε το αυτονόητο...
δλδ η δουλειά μας...

fanisk
04-01-11, 17:28
τελικα ηρθε το μπουγιουρντακι... 75 ευρω τελωνειο για αξια ειδους 166.
βαζουν δασμους και στα μεταφορικα!
χαχαχαχα τι κρατος εχουμε... και σου λενε μετα να μην κλεβεις την εφορια...
επροκειτο για ενα μπροστινο συστημα για μια βεσπα του '62. το εκτελωνισαν ως εξατμιση! χαχαχαχα
ουτε αγγλικα δεν ξερουν οι καλοι μας δημοσιοι υπαλληλοι του τελωνειου...

χαχαχαχα να ειναι καλα παντως οι ανθρωποι, γελασα με την ψυχη μου!

Ετσι ειναι Σταθη, ο δασμος υπολογιζεται βασει αναγραφομενης αξιας + μεταφορικων :thumbsdown: Αληθεια, δοκιμασες να μιλησεις με το πωλητη για μειωμενο τιμολογιο? Δεν δοκιμασες ή αρνηθηκε?

Εξαρταται και τι φερνεις βεβαια, γιατι εχουν καποιες λιστες. Ενα original iphone 4 πχ, και 10 δολλαρια να το δηλωσεις, (υποθετω), οι δασμοι θα ειναι οσοι θα ηταν με κανονικο τιμολογιο γιατι ξερουν τι ειναι.

Για πραγματα τυπου "μπροστινο-συστημα-αλλα-φερνει-λιγο-απο-εξατμιση-ε-μαλλον-εξατμιση-θα-ειναι" δεν εχουν ιδεα οι φωστηρες, ουτε και στη λιστα τους υπαρχει, οποτε χρεωνουν αξια συν μεταφορικα μαζι.

Stathis
04-01-11, 17:41
αν και θα μπορουσα να πω στον πωλητη να βαλει αξια 20 δολλαρια, δεν το εκανα μιας και το ανταλλακτικο ηταν πολυ σπανιο και πολυτιμο και δεν θα ηθελα να ριψοκινδυνευσω.
διοτι βασει της αξιας που δηλωνει γινεται και η ασφαλεια.
δεν θα ηθελα να ασφαλιστει για 20 δολλαρια.
ετσι προτιμησα να πληρωσω τελωνειο και να εχω το κεφαλι μου ησυχο...
οσο για την "κλοπη", θα τα βρουμε με το κρατος... δεν θα χαθουμε...:D

Stathis
04-01-11, 17:49
οριστε και η "εξατμιση"... :D

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/vespa%20fans%200111/B9nf1DCWkKGrHqVh0EzMHwPdstBM6V6LPkQ_12.jpg

πως τη βλεπετε, θα κανει θορυβο? :th_Laie_67-1:

fanisk
04-01-11, 17:53
αν και θα μπορουσα να πω στον πωλητη να βαλει αξια 20 δολλαρια, δεν το εκανα μιας και το ανταλλακτικο ηταν πολυ σπανιο και πολυτιμο και δεν θα ηθελα να ριψοκινδυνευσω.
διοτι βασει της αξιας που δηλωνει γινεται και η ασφαλεια.
δεν θα ηθελα να ασφαλιστει για 20 δολλαρια.
ετσι προτιμησα να πληρωσω τελωνειο και να εχω το κεφαλι μου ησυχο...
οσο για την "κλοπη", θα τα βρουμε με το κρατος... δεν θα χαθουμε...:D

Σε αυτο εχεις δικιο, οτι δηλωσεις, για αυτο θα αποζημιωθεις. Ειναι ενα ρισκο και σε σπανια αντικειμενα δεν αξιζει να το παρεις!

Για τη "κλοπη".. :thumbsup::th_Laie_67-1:

m-power_01
04-01-11, 17:58
Μεγάλε!!! Τι ξατμισονι είναι αυτό ; Εγγλεζικο ; Ή αμερικανικό

Thomelef
04-01-11, 18:00
ακράποβιτς είναι στάθη???

Stathis
04-01-11, 18:05
αρπαχτροβιτς θωμα... χαχαχαχαχαχα

Stathis
05-01-11, 13:51
μολις παρελαβα την εξατμιση... :th_Laie_67-1:
τελικα ειχαν κανει λαθος στην προσθεση και πληρωσα 85...
χαχαχα μαθηματικως και λογιστικως καταρτισμένοι οι δ.υ., αποφοιτοι τεταρτης δημοτικου! :hystericalbs1::hystericalbs1:

Thomelef
05-01-11, 18:35
για να μου στείλει ο συμπέ το πίσω ντιφιούζερ πρέπει να πληρώσω περίπου 100 ευρά...
αστείο εεε???ειδικά αν αναλογιστείς πως το στέλνει εντελώς δώρο, μιάς και αυτός το
αντικατέστησε το δικό του...

Atsa linos
16-01-11, 21:27
αν πας να το εκτελωσεις μονος σου θα πληρωσεις 30 ευρω περιπου πιο λιγα γιατι τοτε η εκαστοτε εταιρεια θα σε χρεωσει με φυλακτρα και λοιπα εξοδακια ενω αν βαλεις δικο της εκτελωνιστη φυλακτρα κλπ τα κανει γαργαρα 100% αποδεδειγμενο

Vasilis
16-01-11, 22:32
αν πας να το εκτελωσεις μονος σου θα πληρωσεις 30 ευρω περιπου πιο λιγα γιατι τοτε η εκαστοτε εταιρεια θα σε χρεωσει με φυλακτρα και λοιπα εξοδακια ενω αν βαλεις δικο της εκτελωνιστη φυλακτρα κλπ τα κανει γαργαρα 100% αποδεδειγμενο

φιλτατε...

λιγα λες νομιζω!:whistle:

Jimmakos
17-01-11, 05:07
φιλτατε...

λιγα λες νομιζω!:whistle:

Και όμως κάπου το έχω ακούσει και εγώ οτι ισχύει......

Atsa linos
17-01-11, 17:11
:whistle::whistle:Βασιλη 100% στο λεω κατι ξερει ο παλιος