PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλοπή Κλειδιών ΙΧ και ασφαλιστική



oldcarskickass
14-11-10, 23:19
****edit***** βρεθηκε λυση - διαβαστε παρακατω τι πρεπει να προσεξετε****

Καλησπέρα,


μόλις έκλεψαν την τσάντα ενός φίλου η οποία μέσα περιέχει εκτός από σχεδόν τα ΠΑΝΤΑ από προσωπικά έγγραφα (ταυτότητες διπλώματα κάρτες κτλ κτλ) και τα κλειδιά από το ΙΧ του.

Στην αστυνομία έχει δηλωθεί η κλοπή των εγγράφων αλλά των κλειδιών τα ξέχασε να τα αναφέρει. (νόμιζε ότι είναι στην τσέπη του).

Η διαδικασία ποια είναι;

1)Ξανά αστυνομία και συμπληρωματική δήλωση ότι χάθηκαν τα κλειδιά, τηλέφωνο στην ασφαλιστική και ενημέρωση ότι χάθηκαν τα κλειδιά;

2)αν το όχημα κλαπεί τι γίνεται;;;

Απαντήστε ό,τι ώρα καθότι επείγον.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Λευτέρης.
ΥΓ: οι πληροφορίες που δίνω ξέρω ότι είναι με το σταγονόμετρο απλά ξέρω και τι άτομα υπάρχουν στο νετ, οπότε συγχωρέστε με, τα βασικά στοιχεία του θέματος είναι αυτά.

Stamatis
14-11-10, 23:21
συμπληρωματική δήλωση για τα κλειδιά του οχήματος.
ASAP μετακίνηση του αυτοκινήτου σε ασφαλές σημείο
και αύριο το πρωί, αλλαγή κλειδιών με προσκόμιση απόδειξης στην ασφαλιστική.

oldcarskickass
14-11-10, 23:25
συμπληρωματική δήλωση για τα κλειδιά του οχήματος.
ASAP μετακίνηση του αυτοκινήτου σε ασφαλές σημείο
και αύριο το πρωί, αλλαγή κλειδιών με προσκόμιση απόδειξης στην ασφαλιστική.

Προσκόμιση απόδειξης από την εταιρεία ότι αλλάχτηκαν οι κλειδαριές, σωστά;

Stamatis
14-11-10, 23:42
Ακριβώς έτσι και να αναγράφεται ο αριθμός των κλειδιών που πλέον έχει το αυτοκίνητο.

z3 2.2
14-11-10, 23:48
καβατζωμα του αυτοκινητου για αρχη και μετα ολα τα διαδικαστικα

Dimzan
15-11-10, 00:42
Ακριβώς έτσι και να αναγράφεται ο αριθμός των κλειδιών που πλέον έχει το αυτοκίνητο.

Γιατι πρεπει να αναγραφεται ο αριθμος των κλειδιων του αυτοκινητου??

Εχω ακουσει οτι σε περιπτωση κλοπης πρεπει για να γιενι η αποζημιωση να επιστραφουν ολα τα κλειδια. Ειναι ομως λιγο χαζο αυτο γτι στο δικο μου πχ βγαζω αντιγραφο εμ 10-15 ευρω...

Stamatis
15-11-10, 00:52
Καλό είναι να έχεις όσα πρέπει όταν στα ζητήσουν.
Παραπάνω, δεν βλάπτει, λιγότερα σε βάζουν σε περιπέτειες.

Samaro
15-11-10, 09:39
Σχετικά με τις ενέργειες συμφωνώ απόλυτα με τους προηγούμενους.
Ομως αυτό που αναφέρθηκε σε άλλο θέμα, σχετικά με τον αριθμό των κλειδιών που πρέπει να παραδώσεις στην Ασφαλιστική Εταιρία για αποζημίωση λόγω κλοπής,
δεν επαληθεύτηκε απο 3 ασφαλιστικούς πράκτορες που ρώτησα αλλά καί απο συμβόλαιο (όρους εταιρίας) που διάβασα.
Συμπεραίνω, οτι μάλλον ήταν υπερβολική / καταχρηστική απαίτηση του συγκεκριμένου ασφαλιστή.

Samaro
15-11-10, 13:10
Κλειδιών συνέχεια !!(Μερική διόρθωση προηγούμενου μνμ μου).
Βρήκα στους όρους του ασφαλιστηρίου της Ασφαλ. Εταιρίας "Διεθνής Ενωσης" να αναφέρεται σαφώς ότι για την καταβολή της αποζημίωσης (μετά την παρέλευση των 90 ημερών) εκτός των άλλων, πρέπει να παραδοθούν στην εταιρία " και τα δύο κλειδιά του κλαπέντος οχήματος".
https://www.genikes-asfaleies.gr/auto/index.php/el/oroi-asfaleias-autokiniton-genikes-asfaleies/60-oroi-terms-asfalistiki-etairia-diethnis-enosi
Αρα απο την συγκεκριμένη εταιρία ορίζονται 2 κλειδιά και ας είχαμε περισότερα.

Αντιθέτως στούς πρόσθετους όρους των ασφαλιστηρίων των εταιριών ΕΘΝΙΚΗ ΑΕΕΓΑ και INTERAMERICAN EEAZAE (που έχω στα χέρια μου) δεν βρήκα μεταξύ των ζητούμενων στους όρους πληρωμής να αναφέρονται κλειδιά .

Stamatis
15-11-10, 13:18
Μωρε φυλαγε τα ρουχα σου.
Με τα χαρτια στο χερι και το κλειδι ο κλεφτης, παρτυ θα κανει.

oldcarskickass
15-11-10, 18:17
Λοιπόν άκρη βρέθηκε.

Στους όρους του συμβολαίου σε κάποια υποπαράγραφο που αφορούσε την κλοπή ανέφερε περί κλειδιών.

Γιαυτό και η ερώτηση.

Η διαδικασία ήταν η εξής:

1)Συμπληρωματική δήλωση σε οποιοδήποτε Αστυνομικό Τμήμα (το καλύτερο θα ήταν στο αρχικό, αλλά ήταν μακριά)

2)ενημέρωση της ασφαλιστικής (της δικής μας δεν την ένοιαζε, αλλά από τη στιγμή που τα τηλ καταγράφονται πιστεύω ήταν σωστή κίνηση)

3)τα κλειδιά θα αντικατασταθούν με καινούρια όπως και οι κωδικοί στο immobilizer, με μερικό κόστος να καλύπτεται από την ασφαλιστική

4)πρόταση του οργάνου επιφυλακής στο ΑΤ ήταν μέχρι να αλλαχτούν τα κλειδιά το αυτοκίνητο να μην πολυκινείται και να είναι σε ΤΕΛΕΙΩΣ άλλο σημείο από αυτό που παρκάρει συνήθως.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΟΛΟΥΣ για την ΑΜΕΣΗ ανταπόκριση και ΕΥΧΟΜΑΙ σε κανένα να μη συμβεί κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία. (ας αφαιρεθεί το επείγον από τον τίτλο)