PDA

Επιστροφή στο Forum : RS5 vs M3



Monsta
05-11-10, 09:51
Για δείτε...


https://www.youtube.com/watch?v=SQKADZcQM4c&feature=player_embedded

ghost-rider
05-11-10, 11:36
Η μπαλαρίνα και το τραινο, θα μπορούσε να ειναι ο τίτλος...
Για τα υπόλοιπα... just Quattro!

PATSIMINI
05-11-10, 13:41
ειπα να το ανεβασω χτες αλλα λεω ασε καλυτερα μη με παρουν με τις πετρες......πολυ πιο σταθερο το αουντι...για τη μπεμπα τα γνωστα.....

Nikos
05-11-10, 15:32
Γουστα ειναι αυτα.......οι διαφορες μικρες....οποτε διαλεγεις και παιρνεις.

Nick bmwlover
05-11-10, 15:54
Τα αλματα ηταν ωραια!!!Ενταξει ειναι πιο γρηγορο στις στροφες το audi αλλα εγω παλι θα προτιμουσα Μ...

Thomelef
05-11-10, 16:45
δεν βλέπω καμιά ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στα 2. και τα 2 πάνε τάπα, χωρίς να
υστερεί κάπου το ένα απο το άλλο. η μοναδική διαφορά ίσως είναι πως το άουδι
μπορεί να το πάει και η γιαγιά μου σαν τον τύπο...απο την άλλη εκείνη η αίσθηση
που σου δίνει το πεμβε που νιώθεις τα @@ σου να γίνονται 10 φορές μικρότερα
στην είσοδο της στροφής όταν μπαίνεις με όλα, δεν το αλλάζω με τπτ...
απο ήχο πάντως και τα 2 είναι ωραία...

psilos2010
05-11-10, 17:52
Εγώ δεν βλέπω πιο γρήγορο το audi πουθενά.Βεντούζα τον πάει μέχρι τέλος.Θα ήθελα να άλλαζαν για λίγο θέσεις (μπροστά το μ3 και πίσω το audi) να βλέπαμε μήπως γινόταν τίποτα διαφορετικό!
Όπως και να χει, να κρατάς σε κειστό επαρχιακό στροφιλίκι ένα τετρακίνητο έχοντας ένα δικίνητο με αυτή την ιπποδύναμη λέει πολλα.

aristent
05-11-10, 18:58
Εγώ δεν βλέπω πιο γρήγορο το audi πουθενά.Βεντούζα τον πάει μέχρι τέλος.Θα ήθελα να άλλαζαν για λίγο θέσεις (μπροστά το μ3 και πίσω το audi) να βλέπαμε μήπως γινόταν τίποτα διαφορετικό!
Όπως και να χει, να κρατάς σε κλειστό επαρχιακό στροφιλίκι ένα τετρακίνητο έχοντας ένα δικίνητο με αυτή την ιπποδύναμη λέει πολλα.

Συμφωνω να βλεπαμε μπροστα το Μ3 !!!!
...γιατι μην ξεχναμε εχεις αλλη αισθηση οταν εισαι σε αγωνα και εχεις την πολυποθητη pole position .....φευγεις/φρεναρεις/στριβεις αλλιως χωρις να σε επηρεαζει ο μπροστινος ενω αντιθετα ο δευτερος ειδικα εαν παει "κωλοφεραντζα":hystericalbs1:(καποιος απο εδω μεσα το ειπε αυτο μαλλον στον ποντιο .....δεν θυμαμαι τωρα...)ειναι δυσκολο να προβλεψει απολυτα τις αντιδρασεις του πρωτου....ασε που τρωει ολα τα πετραδακια στη μουρη:ranting2:και σε αυτην την κατηγορια και σε αυτες τις ταχυτητες δεν βοηθαει και τοσο ο μπροστινος με το φαινομενο του ram air εαν το λεω σωστα.

ΥΣ>Ram Air

Με τον όρο "ram air" χαρακτηρίζουμε γενικά τον αέρα που αναγκάζουμε να εισέλθει στην εισα­γωγή εξαιτίας της κίνησης του αυτοκινήτου. Η βασική ιδέα είναι να εκμεταλλευτούμε την πίεση του αέρα που "χτυπάει" σε ορισμένο μέρος του αυτοκινήτου και μέσω κατάλληλης διάταξης να αυ­ξήσουμε την πίεση που διατηρεί ο αέρας μέσα στο σύστημα εισαγωγής σε σχέση με εκείνη που έχει σε συνθήκες περιβάλλοντος, δηλαδή τη βαρομετρική πίεση του. θέλουμε λοιπόν να εκμεταλλευτούμε τη δυναμική πίεση του αέρα, δηλαδή την πίεση που οφείλεται στην ταχύτητα του και όχι στην στατική πίεση του, (δηλαδή την πίεση που θα είχε ακόμη και ακίνητος, π.χ. μέσα σε μια φιάλη.

Η δυναμική πίεση με δεδομένα τα χαρακτηριστικά του ατμοσφαιρικού αέρα (πυκνότητα, θερμοκρασία και πίεση) εξαρτάται από τη σχετική του ταχύτητα ως προς το σημείο αναφοράς, το οποίο στην περίπτωση pas είναι η τα­χύτητα του οχήματος: δυναμική Πίεση Ram Air (bar) = 0,000000469 χ Ταχύτητα3

Ένα σύστημα ram air χρειάζεται υψηλή ταχύτητα κίνησης για να αποδώσει. Όπως είδαμε στον τύπο, ο παράγοντας της ταχύτητας αυξάνεται εκθετικά: με απλά λόγια, αν διπλασιάσουμε την ταχύτητα κίνησης του αυτοκινήτου, η δυ­ναμική πίεση λόγω ram air θα τετραπλασιαστεί. Στα 50km/h σύμφωνα με τον τύπο έχουμε μονάχα 0,0012bar, αλ­λά στα 200km/h η τιμή ms πίεσης αυξάνεται 16 φορές φτάνοντας τα 0,02bar.

Τώρα θα έχετε σκεφτεί "...μα 0,02bar μόνο? Και μάλιστα στα 200km/h? Τι διαφορά να κάνουν?"... Κάνουν διαφο­ρά, επειδή η πραγματική αύξηση της πίεσης σε ένα σύστημα ram air είναι κατά πολύ μεγαλύτερη. Τα 0,02bar εί­ναι η δυναμική πίεση στο σημείο όπου η ροή του αέρα συναντά το αυτοκίνητο, π.χ. στη μετώπη και πριν μπει στην εισαγωγή. Ξέρουμε πως τα ram air συστήματα έχουν σχεδόν πάντα venturi, δηλαδή έναν αγωγό με διατομή που στενεύει κατά το μήκος του. Καθώς ο αέρας προχωρά στο venturi, η ταχύτητα του αυξάνεται ευθέως ανάλογα προς τη μείωση της διατομής του αγωγού (φαινόμενο Venturi), και ακολουθεί το παράδειγμα: όταν ο αέρας εισέλ­θει σε μια διατομή εμβαδού "χ" με + 0,02bar δυναμική πίεση, εάν ο σωλήνας εισαγωγής στο σημείο του φίλτρου έχει 4 φορές μικρότερο εμβαδόν τότε η δυναμική πίεση πλησιάζει, το καθόλου ευκαταφρόνητο πλέον, +0.l bar. Κρατάμε αυτό το 0.l bar και συνεχίζουμε για να δούμε τι σημαίνει ως προς την απόδοση της εισαγωγής. Με αυτό τo +0,lbar ρεφάρουμε τιε απώλειες ins εισαγωγής!

Είδαμε στο Pant II ότι αυτές οι απώλειες συνήθως κυμαίνονται συνολικά στο 0,05-0,2bar (δηλαδή οδηγούν σε ογκομετρική απόδοση 80-95% ανάλο­γα με τις rpm και to φορτίο), και οφείλονται είτε σε τριβές του αέρα στα τοι­χώματα και τα υπόλοιπα στοιχεία της πολλαπλής και των σωλήνων εισαγωγής είτε στην απώλεια πίεσης εξαιτίας της αδυναμίας ολικής στεγανοποίησης της εισαγωγής. Είναι πολύ εύκολο να έχουμε μια άριστη ροϊκά εισαγωγή αλλά να εμφανίζονται ροϊκές απώλειες (στροβιλισμοί κ.λ.π.) λόγω κακής συναρμογής μίας φλάντζας ή ενός συνδετικού κολάρου. Η υπερπίεση λόγω ram air συγκα­λύπτει ουσιαστικά τις απώλειες αυτές, βοηθώντας την εισαγωγή να διατηρή­σει πίεση πιο κοντά στο ατμοσφαιρικό απόλυτο l bar.

Ευκαιρίας δοθείσης, αξίζει να κάνουμε μια πάσα στο πεδίο των turbo μοτέρ. Συνεχίζοντας τον συλλογισμό μας θα καταλάβουμε γιατί στον υπολογισμό τηε παροχής ενός συμπιεστή συνυπολογίζουμε την ογκομετρική απόδοση: όταν ένα turbo καταφέρνει να διατηρεί 0,2bar booεt (δηλαδή απόλυτη l,2bar) στο plenum, ουσιαστικά παρέχει πάνω από 0,3bar αφού χωρίς αυτό λόγω απω­λειών θα βλέπαμε υποπίεση -0,1 με -0,2 μανομετρικά bar.
Πηγή…POWER TECHNIQUES

S8N
05-11-10, 19:46
Μιλάμε ότι το Audi έχει πολύ ωραίο ήχο. Τι να τον κάνεις όμως όταν σ' έχει πάρει ο ύπνος στο τιμόνι?

Τα σχόλιά μου όμως συνοψίζονται στην πινακίδα του, αναγραμματισμένα:

ΟΥ60 ΕΡΑ ---> Ε60 ΟΥΡΑ. Ακόμη και η 5άρα μου, κατουρημένο το έχει.

Όσο για την Μ3: Και τις μπάλλες! :thumbsup:

Monsta
05-11-10, 20:02
το Audi έχει πολύ ωραίο ήχο.

Ωχ ! Ο Άρης είπε μία καλή κουβέντα για τα Audi.













:hystericalbs1::hystericalbs1:

aristent
05-11-10, 20:08
Μιλάμε ότι το Audi έχει πολύ ωραίο ήχο. Τι να τον κάνεις όμως όταν σ' έχει πάρει ο ύπνος στο τιμόνι?

Τα σχόλιά μου όμως συνοψίζονται στην πινακίδα του, αναγραμματισμένα:

ΟΥ60 ΕΡΑ ---> Ε60 ΟΥΡΑ. Ακόμη και η 5άρα μου, κατουρημένο το έχει.

Όσο για την Μ3: Και τις μπάλλες! :thumbsup:


Ωχ ! Ο Άρης είπε μία καλή κουβέντα για τα Audi.


Τον πηρε πισω τον καλο λογο στο καπακι!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

alexk
05-11-10, 23:01
Έχω οδηγήσει και τα 2.

Το RS5 μου άρεσε πιο πολύ σαν αυτοκίνητο.

PATSIMINI
05-11-10, 23:57
Έχω οδηγήσει και τα 2.

Το RS5 μου άρεσε πιο πολύ σαν αυτοκίνητο.


ειναι καλυτερο το αουντι???απο οτι θυμαμαι ειχες πει παλιοτερα οτι σου φανηκε αργο...???????

S8N
06-11-10, 00:33
Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω πως δεν έχει σημασία πόσο γρήγορα κάνει τον γύρο του Nurburgring ή πόσο ευκολοδήγητο είναι, αλλά το πόσο σε κάνει να μη θες ν' αφήσεις το τιμόνι του. Και η χύτρα ταχύτητας της γυναίκας μου μαγειρεύει στον μισό χρόνο από τις κατσαρόλες της kuhnrikon, έλα όμως που το φαγητό είναι πιο νόστιμο στις τελευταίες. Στο κάτω κάτω της γραφής, πόσοι έχουν επιτέλους την πολυτέλεια σήμερα να κινούνται με 250+ στον αυτοκινητόδρομο? Οι περισσότεροι είμαστε ευχαριστημένοι αν καταφέρουμε να πετάξουμε κανα κώλο σε καμια στροφή καθ' οδόν προς το σπίτι.

Driver M
06-11-10, 01:44
Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω πως δεν έχει σημασία πόσο γρήγορα κάνει τον γύρο του Nurburgring ή πόσο ευκολοδήγητο είναι, αλλά το πόσο σε κάνει να μη θες ν' αφήσεις το τιμόνι του. Και η χύτρα ταχύτητας της γυναίκας μου μαγειρεύει στον μισό χρόνο από τις κατσαρόλες της kuhnrikon, έλα όμως που το φαγητό είναι πιο νόστιμο στις τελευταίες. Στο κάτω κάτω της γραφής, πόσοι έχουν επιτέλους την πολυτέλεια σήμερα να κινούνται με 250+ στον αυτοκινητόδρομο? Οι περισσότεροι είμαστε ευχαριστημένοι αν καταφέρουμε να πετάξουμε κανα κώλο σε καμια στροφή καθ' οδόν προς το σπίτι.

Όλα έχουν την αξία τους, τόσο οι χρόνοι όσο και η αίσθηση (που και για εμένα είναι κάτι σημαντικότερο).

Αλλά τόσα χρόνια τα ///Μ ήταν ανώτερα από τα αντίστοιχα rs και στα δύο, οπότε αν το rs5 είναι πλέον πιο γρήγορο στην πίστα απ'τη Μ3, τότε υπάρχει θέμα.

Σαν πολύ μας έχει πλησιάσει η audi τώρα τελευταία και δε μ΄αρέσει καθόλου...:whistle:

stef
06-11-10, 01:59
Εγώ ένα πράγμα θα πώ...
Γιατί πάντα συγκρίνουν τα νέα αυτοκίνητα με το Μ3...?
Μήπως επειδή είναι το σημείο αναφοράς...?
C63 Vs M3...
RS5 Vs M3...
Δεν είδα ποτέ C63 Vs RS5...
Τυχαίο....? Δεν νομίζω...

pilot
06-11-10, 02:36
Εγώ δεν βλέπω πιο γρήγορο το audi πουθενά.Βεντούζα τον πάει μέχρι τέλος.Θα ήθελα να άλλαζαν για λίγο θέσεις (μπροστά το μ3 και πίσω το audi) να βλέπαμε μήπως γινόταν τίποτα διαφορετικό!
Όπως και να χει, να κρατάς σε κειστό επαρχιακό στροφιλίκι ένα τετρακίνητο έχοντας ένα δικίνητο με αυτή την ιπποδύναμη λέει πολλα.
+1000000!! Audi και @@..:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ξεκίνησε σαν η ''Γερμανική Alfa Romeo'' και κατέληξε να φτιάχνει εντελώς ''άψυχα'' αυτοκίνητα..μεγάλη προπαγάνδα..έχει ποτέ αναρωτηθεί κανείς γιατί δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ δυνατό κλAudi που να μην είναι quattro??????(μεταξύ μας σιγά το σύστημα 4κινησης!)
Πολύ απλά γιατί όλοι οι ιδιοκτήτες θα ήταν οικοπεδούχοι!!






όπως πολύ καλά καταλάβατε είμαι φανατικό μέλος του GVMD club!!!

Thomelef
06-11-10, 08:20
Έχω οδηγήσει και τα 2.

Το RS5 μου άρεσε πιο πολύ σαν αυτοκίνητο.

τελικά εσύ το αντιπαθείς πολύ το 92άρι ρε παιδί μου...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
οκ είναι βαρύ ρε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
απο την άλλη ας βγάλουν μωρέ και ένα μοτέρ
το ίδιο squized με του divizion. έτσι για να μας
δείξουν πως το κατέχουν και λίγο το άθλημα.
χωρίς να έχω ιδέα πως πάει το rs5, που φαντάζομαι
δεν θα κάνει την διαφορά σε σχέση με τα υπόλοιπα
rs, το 92άρι μου φάνηκε πολύ ολοκληρωμένο, χωρίς
να έχω δεί τι κάνει στο όριο...αυτό πάντως που έχω
καταλάβει είναι πως το 46άρι είναι το τελευταίο πριόνι
της σειράς Μ...ο μπάσος θόρυβος του ν8 δεν είναι
και ο χαρακτηριστηκότερος θόρυβος για ένα Μ....
μόλις το συνηθίσεις όμως πιστεύω το πράγμα αλλάζει.

savvas bmwdakias
25-11-10, 22:23
Εγω πιστευω οτι γουστα ειναι αυτα...απο κει και περα νομιζω οτι τα bmw και ειδικοτερα τα M ειναι φτιαγμενα για λατρεις της πλαγιολισθησης.Η υπογραφη μου νομιζω τα λεει ολα...

SuperSonic
25-11-10, 22:35
Πολυ ομορφα και εξισου καλα αυτοκινητα και τα δυο με κινητηρες διαμαντια.

Το θεμα ειναι οτι η Audi με αυτην την κατηγορια{κουπε}παει να περασει μιa καινουργια φιλοσοφια στο εμπορικο κοινο της πραγμα που θα χρειστει πολυ καιρο να το καταφερει γιατι εκει τα πρωτεια τα εχει η Bmw!

Παντως επειδη ετυχε να δω ενα audi coupe απο κοντα το εσωτερικο του ειναι κορυφη σε σχεση με το εσωτερικο απλο τις Bmw.

Z4 DCT
25-11-10, 22:52
Φτανει να πατησεις οποιφηποτε κουμπι στο καντραν του αουντι....να νιωσεις την ποιοτητα στα δαχτυλα σου, το πως κουνιεται το κουμπι....και μετα θα ξαναζητησεις bmw......

SuperSonic
25-11-10, 22:54
Δεν ξερω περι ποιοτητας μιας και δεν ακουμπησα τιποτα αλλα εμφανισιακα και γενικα το εσωτερικο περιβαλον μου αρεσε αρκετα θα ελεγα.

Monsta
26-11-10, 08:23
Εμφανισιακά είναι όμορφο, αλλά στα νέα Α4 & Α5 κάνε αυτό που λέει ο ΓΙΑΝΝΗΣ και θα καταλάβεις. Πάρε για παράδειγμα το διακόπτη φώτων. Δεν είναι μόνο το πάτημα / γύρισμα του διακόπτη, αλλά η κατασκευή του είναι από χαμηλότερης ποιότητας πλαστικού απ ότι ήταν πριν.

PATSIMINI
27-11-10, 21:20
ειναι καλυτερο το αουντι???απο οτι θυμαμαι ειχες πει παλιοτερα οτι σου φανηκε αργο...???????

πες μας βρε συ αν θες την εμπειρια σου.....