PDA

Επιστροφή στο Forum : Χοντρή απάτη για να ξαναβγάλει δίπλωμα οδήγησης!



Vasilis
03-11-10, 09:46
Διαβάστε τι έκανε ένας νεαρός για να αποκτήσει και πάλι δίπλωμα οδήγησης...
(https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=49691&catid=6)


Σύμφωνα με ρεπορτάζ του dete.gr, πρόκειται για έναν Έλληνα οδηγό, από τον οποίον προ μηνών είχε αφαιρεθεί το δίπλωμα αυτοκινήτου, στην Εθνική Πατρών - Κορίνθου. Ο οδηγός έθεσε σε εφαρμογή ένα καλοστημένο σχέδιο, για να αποκτήσει και πάλι δίπλωμα...

Αρχικά πήγε στην υποδιεύθυνση Ασφαλείας Αιγίου και δήλωσε απώλεια του διπλώματος. Με το έγγραφο που έλαβε, απευθύνθηκε σε Διεύθυνση Συγκοινωνιών στην Αττική και κατάφερε να εκδώσει ένα καινούργιο δίπλωμα οδήγησης! Ετσι οδηγούσε και πάλι το αυτοκίνητό του, χωρίς να έχει άγχος...

Η απάτη αποκαλύφθηκε το βράδυ της Τρίτης (02-11-2010) όταν ο δράστης έπεσε σε μπλόκο της τροχαίας στα Καλάβρυτα. Όταν του ζητήθηκε το δίπλωμα, ανακάλυψαν πως... είχε δύο! Συνελήφθη και εντός της ημέρας θα οδηγηθεί στον Εισαγγελέα...


τι αλλο θα σκεφτει ο Ελληνας?:th_Laie_67-1:


Πηγη:newsit

Monsta
03-11-10, 12:33
Ποοοολύ βλαμένος οδηγός

S8N
03-11-10, 12:50
ΝΑ δούμε τώρα αν θα του αρέσει το ποινικό μητρώο.

BILL007
03-11-10, 15:22
ΝΑ δούμε τώρα αν θα του αρέσει το ποινικό μητρώο.

Aκριβώς...thumb

paganis
03-11-10, 16:12
αν ο συγκεκριμενος οδηγος....εχει πραγματικη αναγκη το διπλωμα του...και επεσε σε καποιον αστυνομικο καουμποι...που του το αφαιρεσε χωρις ουσιαστικη αιτια ή εστω δικαιολογημενα( ολοι εχουμε κανει τις μαλακειες μας στους δρομους)...τοτε μηπως ,αφου το μπαχαλο-παρανομο-κρατος, του δινει την ευκαιρια να ξαναβγαλει διπλωμα με τυπικες διαδικασιες,...εχει καποια ελαφρυντικα??....μου εχει τυχει και μενα, να μου αφαιρεσουν το διπλωμα...για 10χλμ ανω του οριου....και επειδη το διπλωμα για μενα ειναι απαραιτητο..λογω της φυσης της εργασιας μου...ημουν ετοιμος, αν δεν το επαιρνα πισω, να ακολουθησω την ιδια διαδικασια...! μην ημαστε λοιπον αυστηροι, με τους υπολοιπους...αν δεν γνωριζουμε τα γεγονοτα...

fanisk
03-11-10, 16:27
αν ο συγκεκριμενος οδηγος....εχει πραγματικη αναγκη το διπλωμα του...και επεσε σε καποιον αστυνομικο καουμποι...που του το αφαιρεσε χωρις ουσιαστικη αιτια ή εστω δικαιολογημενα( ολοι εχουμε κανει τις μαλακειες μας στους δρομους)...τοτε μηπως ,αφου το μπαχαλο-παρανομο-κρατος, του δινει την ευκαιρια να ξαναβγαλει διπλωμα με τυπικες διαδικασιες,...εχει καποια ελαφρυντικα??....μου εχει τυχει και μενα, να μου αφαιρεσουν το διπλωμα...για 10χλμ ανω του οριου....και επειδη το διπλωμα για μενα ειναι απαραιτητο..λογω της φυσης της εργασιας μου...ημουν ετοιμος, αν δεν το επαιρνα πισω, να ακολουθησω την ιδια διαδικασια...! μην ημαστε λοιπον αυστηροι, με τους υπολοιπους...αν δεν γνωριζουμε τα γεγονοτα...

Λευτερη αφαιρεση διπλωματος γινεται +30 χλμ ανω του οριου, μη ρωτησεις πως το ξερω :hystericalbs1:

Nino
03-11-10, 16:43
Λευτερη αφαιρεση διπλωματος γινεται +30 χλμ ανω του οριου, μη ρωτησεις πως το ξερω :hystericalbs1:

με +30% πανω απο το οριο αποτελει πλημελλημα και μπορει να κινησει διαδικασια αυτοφωρου..
Τωρα δεν θα σε ρωτησω αλλα μαλλον δεν το ξερουν ουτε αυτοι που βεβαιωνουν τις παραβασεις.. γιατι στα τεμπη με 5 χιλ πανω απο το οριο το διπλωμα θα το δεις μετα απο καιρο....
Μιας και ειπα τεμπη... πριν κανα δυο εβδομαδες που γυρναγα απο Σαλονικα!!και γυρω στα 5 χιλ πριν τη "σηραγγα" της Κατερινης ειναι η Εθνικη η οποια δεν εχει τελειωσει ακομα το διαχωριστικο και εχουν βαλει κατι πλαστικα δικην τοιχειου...
Λοιπον εκει καποιος πεταξε και μια πινακιδα με οριο 65χιλ!!
Εκει λοιπον την ειχαν στησει με ρανταρ πανω σε τριποδα παρακαλω(μην κουραζεται το χερι τωρα) και σακατεψαν κοσμο!!! ειναι φυση αδυνατον να ακολουθησεις αυτο το οριο ειδικα οταν ο δρομος ειναι αδειος!!!
Την γλυτωσα λεμε απο καθαρη τυχη μιας και ειχα ενα φορτηγο μπροστα μου και την ωρα που θα το προσπερναγα μου εκανε σινιαλο διερχομενο οχημα απο το αντιθετο ρευμα (καλη του ωρα) με "χτυπησαν" στα 67... ε δεν τολμησαν να με γραψουν!!!

paganis
03-11-10, 16:52
Λευτερη αφαιρεση διπλωματος γινεται +30 χλμ ανω του οριου, μη ρωτησεις πως το ξερω :hystericalbs1:

σε εθνικους οδους με νησιδα στην μεση και 2 λωριδες ανα κατευθυνση...το οριο ειναι στα 120χλμ....! στο συγκεκριμενο σημειο...για εισπρακτικους λογους( αφου παντα την εχουν στημενη)...το οριο αυτοματως γινεται 90...και σε περιμενουν πιο κατω...! εγω λοιπον ερχομενος με 125-130...εχασα το διπλωμα μου και 175 ευρωπουλα απο την τσεπη...επειδη ο δημαρχος ζηταει σπονσορες! οποτε θεωρω ..οτι πηγαινα με λιγοτερο απο 10 χλμ...ανω του οριου...

fanisk
03-11-10, 16:56
με +30% πανω απο το οριο αποτελει πλημελλημα και μπορει να κινησει διαδικασια αυτοφωρου..
Τωρα δεν θα σε ρωτησω αλλα μαλλον δεν το ξερουν ουτε αυτοι που βεβαιωνουν τις παραβασεις.. γιατι στα τεμπη με 5 χιλ πανω απο το οριο το διπλωμα θα το δεις μετα απο καιρο....
Μιας και ειπα τεμπη... πριν κανα δυο εβδομαδες που γυρναγα απο Σαλονικα!!και γυρω στα 5 χιλ πριν τη "σηραγγα" της Κατερινης ειναι η Εθνικη η οποια δεν εχει τελειωσει ακομα το διαχωριστικο και εχουν βαλει κατι πλαστικα δικην τοιχειου...
Λοιπον εκει καποιος πεταξε και μια πινακιδα με οριο 65χιλ!!
Εκει λοιπον την ειχαν στησει με ρανταρ πανω σε τριποδα παρακαλω(μην κουραζεται το χερι τωρα) και σακατεψαν κοσμο!!! ειναι φυση αδυνατον να ακολουθησεις αυτο το οριο ειδικα οταν ο δρομος ειναι αδειος!!!
Την γλυτωσα λεμε απο καθαρη τυχη μιας και ειχα ενα φορτηγο μπροστα μου και την ωρα που θα το προσπερναγα μου εκανε σινιαλο διερχομενο οχημα απο το αντιθετο ρευμα (καλη του ωρα) με "χτυπησαν" στα 67... ε δεν τολμησαν να με γραψουν!!!

Γιαννη ο Κ.Ο.Κ αναφερει:
μεχρι 20χλμ ανω του οριου 40€
απο 20-30χλμ ανω του οριου 100€
ανω των 30χλμ του οριου 350€ και 60 μερες διπλωμα(αφαιρεση)

Ισως τα ποσα να εχουν αλλαξει, λιγο, αλλα μαλλον αυτοι στα Τεμπη δεν ξερουν τη δουλεια τους.. 5χλμ και διπλωμα...

fanisk
03-11-10, 17:03
σε εθνικους οδους με νησιδα στην μεση και 2 λωριδες ανα κατευθυνση...το οριο ειναι στα 120χλμ....! στο συγκεκριμενο σημειο...για εισπρακτικους λογους( αφου παντα την εχουν στημενη)...το οριο αυτοματως γινεται 90...και σε περιμενουν πιο κατω...! εγω λοιπον ερχομενος με 125-130...εχασα το διπλωμα μου και 175 ευρωπουλα απο την τσεπη...επειδη ο δημαρχος ζηταει σπονσορες! οποτε θεωρω ..οτι πηγαινα με λιγοτερο απο 10 χλμ...ανω του οριου...

Αν στο συγκεκριμενο σημειο εχει οριο 90 και ξανα παλι 120 λιγο πιο κατω, οσο ηλιθιο και να ειναι το οριο (σαμπως στην ευθεια της Βαρκιζας προς Ribas δεν ειναι εισπρακτικο το "60"?), μπορουν να σου αφαιρεσουν το διπλωμα αν η ταχυτητα σου ηταν 120+.

Αλλο αυτο και αλλο το "οριο 100, πηγαινα με 110, μου αφαιρεσαν το διπλωμα" thumb

paganis
03-11-10, 17:19
τελοσπαντων..οπως και να χει αρκετοι εχουν χασει διπλωματα...επειδη καποιος αστυνομικος δεν μαμησε καλα το προηγουμενο βραδυ...ή του τα πρηξε η γυναικα του!..οποτε μην κατηγορουμε καποιον...ελαφρα την καρδια..

Samaro
03-11-10, 17:31
Λευτερη αφαιρεση διπλωματος γινεται +30 χλμ ανω του οριου, μη ρωτησεις πως το ξερω :hystericalbs1:
Απο την ίδια αιτία που το έμαθα κι εγώ. :th_Laie_67-1:

Samaro
03-11-10, 17:55
Πάντως, μου κάνει μεγάλη εντύπωση το γεγονός, ότι σε ένα απλό μπλόκο της τροχαίας στα Καλάβρυτα ανακάλυψαν πως ο συγκεκριμένος οδηγός... είχε δύο διπλώματα !
Απο οσο γνωρίζω μέχρι πρόσφατα δεν ήταν δυνατο να ελεγχθεί το αν και πότε σου αφαιρέθηκε το δίπλωμα. Δεν υπήρχε αρχείο μηχανογραφικό η χειρόγραφο στο οποίο να καταγράφονται οι αφαιρέσεις διπλωμάτων πανελλαδικά ,ωστε να ελεγχθεί επι τόπου αυτή η περίπτωση.
Αλλωστε ακόμα και η υποδιεύθυνση Ασφαλείας Αιγίου αλλά και το Υπουργείο Συγκοινωνιών του εξέδωσε νέο μη μπορώντας να ελέγξουν την περίπτωση της αφαίρεσης.

S8N
03-11-10, 18:08
Να βάλουμε μια τάξη στα πράγματα:

Δεν είμαι ο διάδοχος του Uri Geller για να γνωρίζω τι έγινε, ούτε καν του Ross Geller. Με την ίδια ευκολία που υποθέτουμε πως έπεσε σε τροχονόμο-judge Dredd, με την ίδια ευκολία θα μπορούσαμε να υποθέσουμε πως ο νεαρός πήγαινε τάπα στο γνωστό δρόμο-καρμανιόλα.

Εν πάσει περιπτώσει, αν θεωρούσε πως αδικήθηκε θα μπορούσε να είχε υποβάλλει ένσταση, να είχε βγει στα κανάλια, να είχε στείλει επιστολές, κλπ. Αυτός όμως επέλεξε άλλο δρόμο: Να υποβάλλει ψευδή υπεύθυνη δήλωση απώλειας του διπλώματος και να ξεγελάσει τροχαία και δημόσιες υπηρεσίες ώστε να έχει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στο χέρι του σε περίπτωση που τον ξανασταματήσουν. Πράγμα που έγινε. Τυχαίο? Δε νομίζω. Μήπως τον σταμάτησαν για παράβαση ΚΑΙ τη δεύτερη φορά?

Κάτι σάπιο λοιπόν υπάρχει στο Βασίλειο της Δανιμαρκίας. Κι εγώ έχω στερηθεί για ένα μήνα το δίπλωμα οδήγησης το οποίο, ως ελεύθερος επαγγελματίας, μου είναι απαραίτητο. Ούτε πλαστογράφηση έκανα, ούτε ψευδή δήλωση, ούτε μέσον έβαλα για να το πάρω πίσω. Έπαιξα και έχασα. Έσφαλα και υπέστην τις συνέπειες. Εξάλλου, είμαι 34 ετών και όχι παιδάκι του δημοτικού.

Η κουτοπονηριά που επέδειξε ο εν λόγω 'κύριος' λοιπόν πρέπει να τιμωρηθεί. Και καλό θα ήταν να συνειδητοποιήσουμε πως το χάλι που ζούμε σήμερα γύρω μας οφείλεται κατά κύριο λόγο σε τέτοιους ασύδοτους 'μάγκες'.

///M3L
03-11-10, 18:22
τελοσπαντων..οπως και να χει αρκετοι εχουν χασει διπλωματα...επειδη καποιος αστυνομικος δεν μαμησε καλα το προηγουμενο βραδυ...ή του τα πρηξε η γυναικα του!..οποτε μην κατηγορουμε καποιον...ελαφρα την καρδια..


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να τα ρίχνουμε στον Αστυνομικό κ όχι στον Ανεγκέφαλο πολίτη που δεν μπορεί να τηρεί το νόμο ???
Είσαι παραβάτης θα τιμωρηθείς . . . . . .

Nino
03-11-10, 19:23
Στο αρθρο αν προσεξει κανεις, λεει οτι εχασε προ μηνων το διπλωμα στην εθνικη οδο... αν και καποια ριζα στο γενεαλογικο μου δεντρο πρεπει να υπαρχει με τον Γκελερ χαχαχα (κανω κολπα με την τραπουλα) για να εχει προ μηνων χασει το διλωμα,αυτο σημαινει οτι του αφαιρεθηκε για πολυ σοβαρο παραπτωμα ή για υποτροπη του ιδιου παραπτωματος.
Συνηθως οδηγηση υπο την επηρεια αλκοολ...
Αν ειναι ετσι δεν υπαρχει απολυτως καμια δικαιολογια!!! για τον κ Πονηριδη

υγ1 S8N χιουμορακι ειναι για τον Γκελερ!
υγ 2 Φανη ενταξει τα 5 χιλ ειναι "συγγραφικη" υπερβολη, αλλα οντως εκει ειδικα(τεμπη) κοβουν κωλους και ξερεις κατι? Καλα Κανουν ειδικα Εκει!!!

merlin
03-11-10, 19:39
Καί εμένα μου το έχουν πάρει, δικαίως, και αφού προσπάθησα πολύ (με πλάγιους τρόπους) να το πάρω πίσω και δεν τα κατάφερα, οδηγούσα για ένα διάστημα χωρίς δίπλωμα, μικρές διαδρομές και προσεχτικά σαν Παναγία....

Κακώς φυσικά, αλλά όχι και ολόκληρη απάτη για εισαγγελέα !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

S8N
03-11-10, 19:44
Σ... αν και καποια ριζα στο γενεαλογικο μου δεντρο πρεπει να υπαρχει με τον Γκελερ χαχαχα (κανω κολπα με την τραπουλα)...

Αν είναι ταχυδακτυλουργικά, τότε να τα δούμε σε κάποια συνάντηση! Αν είναι α λα Τζων Τάραμας, τότε μην κλείσεις τίποτα για παραμονή Πρωτοχρονιάς χωρίς να μου πεις!

A8hnaios
03-11-10, 21:57
Πάντως, μου κάνει μεγάλη εντύπωση το γεγονός, ότι σε ένα απλό μπλόκο της τροχαίας στα Καλάβρυτα ανακάλυψαν πως ο συγκεκριμένος οδηγός... είχε δύο διπλώματα !
Απο οσο γνωρίζω μέχρι πρόσφατα δεν ήταν δυνατο να ελεγχθεί το αν και πότε σου αφαιρέθηκε το δίπλωμα. Δεν υπήρχε αρχείο μηχανογραφικό η χειρόγραφο στο οποίο να καταγράφονται οι αφαιρέσεις διπλωμάτων πανελλαδικά ,ωστε να ελεγχθεί επι τόπου αυτή η περίπτωση.
Αλλωστε ακόμα και η υποδιεύθυνση Ασφαλείας Αιγίου αλλά και το Υπουργείο Συγκοινωνιών του εξέδωσε νέο μη μπορώντας να ελέγξουν την περίπτωση της αφαίρεσης.

εμενα δε μου κανει εντυπωση σε μπ@υρδελ@ ζουμε με τα φωτα ανοιχτα μερα νυχτα

E60_Arkadia
03-11-10, 23:55
Σιγα την χοντρη απατη! Ενταξει πιστευε οτι δεν θα τον σταματησουν δευτερη φορα αλλα δεν του κατσε.Τωρα καλα να παθει να τιμωρηθει.Για μενα ΧΟΝΤΡΗ απατη ειναι αυτη που αγοραζουν τα διπλωματα με φακελακι χωρις καν να εχουν πιασει ποτε τιμονι.