PDA

Επιστροφή στο Forum : τι βελτιώσεις έχετε κάνει στο αυτοκίνητό σας



Stamatis
01-11-10, 12:21
Μια καλή ευκαιρία να δούμε τι παίζει απο βελτιώσεις στα αυτοκίνητά μας.
Το poll δέχεται πολλαπλές επιλογές και στο τέλος υπάρχουν 2 ερωτήσεις καθαρά στατιστικές.

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας.

Kostas_1
01-11-10, 12:34
Φρενα, απο το 3λιτρο Ζ4. Σαφης βελτιωση στο φρεναρισμα

Ptboul
01-11-10, 12:49
Τις βελτιώσεις δεν τις έκανα προσωπικά αλλά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Φρένα, αμορτισέρ, ελατήρια, πρόγραμμα, τούρμπο. Πάει καλά για 1.8 αλλά μετά από 3,5 χρόνια συμβίωσης κατάλαβα ότι
α.το τούρμπο δεν είναι για χιλιομετροφάγους
β.το τούρμπο θέλει να χεις χρήμα να χώνεις τουλ. μία φορά τον χρόνο. https://kenoshamargetwo.files.wordpress.com/2010/06/money-money-smiley.gif?w=76&h=90

///M3L
01-11-10, 12:50
Αυτοκίνητο Bmw E46 Compact ¨Βελτιώσεις¨ :
Ανάρτηση Coilover FK silverline https://www.venommotorsport.com/product_details.php?id=10242&manufacturer=FK&category=Suspension. Πεταμένα λεφτά, δεν είναι για τους δρόμους της Ελλάδας. 2.5 χρόνια κοντά στα 60κ χλμ και το πίσω αριστερά ¨πέταξε¨ τα λάδια ….
Ζάντες 17 Styling 68 M Doppelspeiche με λάστιχα Continental sport contact 3.
Εξάτμιση μεσαίο – τελικό χειροποίητα.

Μετά από 3 χρόνια χρήσης του αυτοκινήτου κατάλαβα ότι δεν αξίζει το κόπο να δίνεις λεφτά για αναβαθμίσεις όταν το αυτοκίνητο είναι για καθημερινή χρήση.

Stamatis
01-11-10, 13:00
Μετατροπή σε 2.500 Μ52TUB (323) - άξιζε
Αναρτήσεις eibach - sachs - άξιζε
Angel Eyes με προτζέκτορες - τσάμπα χρήμα αλλά δε με χάλασε
Ζάντες 17 - με 225 και 245, μέγα λάθος, δεν το ξανακάνω εκτός απο το οπτικό τίποτα δεν μου προσέφερε ουσιαστικα σε σχέση με τα 225 σε ολες τις ρόδες
Διαφορικό 3.23 - καλή μετατροπή στο ταξίδι δίνει δύναμη χωρίς να αλλάξεις ταχύτητα - κόβει βέβαια και πιό γρήγορα όταν αφήνεις το γκάζι
Πρόγραμμα + εξάτμιση = αμφίβολο το αποτέλεσμα (+7 άλογα) επιστροφή σε εργοστασιακό πρόγραμμα και δεν με νοιάζει αν έχασα άλογα γιατί επέστρεψα σε κατανάλωση ανθρώπινη
DVD στέρεο και λοιπές τσομπανιές μέσα, πεταμένα λεφτά, μια δυό μέρες κάνεις χάζι και μετά το βαριέσαι και να το ανοίξεις ακόμα.
Φρένα μεγαλύτερα - Ναί, άξιζε και παραάξιζε, τα χρειαζότανε.

Το επόμενο θα είναι μαμά απο την κορφή μέχρι τα νύχια και μάλιστα δεν θα αλλάξω ούτε καν τύπο στα λάστιχα.
Νομίζω ξεπέρασα το στάδιο του μαστροχαλαστή και ζητάω απροβλημάτιστη λειτουργία και επίσκεψη στα συνεργεία (είτε για βελτιώσεις είτε για διορθώσεις) απο ελάχιστα έως καθόλου.

GEORGE316
01-11-10, 13:27
η μονη βελτιωση ειναι τα φρενα που ειναι ενα κλικ μεγαλυτερα και αναρτηση που ειναι της Bilstain...

Stamatis
01-11-10, 13:34
η μονη βελτιωση ειναι τα φρενα που ειναι ενα κλικ μεγαλυτερα και αναρτηση που ειναι της Bilstain...

άξιζε η όχι τα λεφτά της;

εντυπώσεις;

Vasilis
01-11-10, 13:52
ειναι παρα πολλες οι αισθητικες κ οι μηχανικες βελτιωσεις που εχω κανει!

καθε μια ΑΞΙΖΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ με το παραπανω...μιας κ μου ικανοποιουσε τα αισθητικα ή αργοτερα τα μηχανικα θελω!
Εζησα ΟΛΕΣ τις στιγμες σε καθε τι που ''εμπαξα''!

Φχαριστηθηκα απο το μπαξιμο led στις ψειρες μεχρι κ τον κομπρεσσορα που θεωρω ΟΤΙ ΠΙΟ ΤΕΛΕΙΟ στο αυτοκινητο μου (εκτος βεβαια της στιγμης που το ανοιγω-ξεσκεπαζω κ βλεπω τον ουρανο-ειτε μπλε, ειτε μαυρο...χεχε)

ΩΣΤΟΣΟ...στο επομενο αυτοκινητο (αν θα υπαρξει) θα μπαζω μονο τακτικο πλυσιμο,τακτικα service κ αναγκαστικα βενζινη - ασφαλεια - σημα!

Ουτε ενα ¤ παραπανω για οτιδηποτε αλλο!:whistle::thumbsup:

z3 2.2
01-11-10, 14:02
Τιποτα...ενα φιλτρακι μεσα στο κουτι καθαρα απο θεμα συνηθειας.Ολα μου τα οχηματα εχουν και απο ενα (πλην της Vespa)

Kαι ενα τελικο καζανακι,φτιαχτο,γιατι με τον ηχο εχω ενα "θεμα"....ειναι ρε παιδακι μου...πως να το πω....ειναι σα να εχεις τον Fredie Mercury στο συγκροτημα σου και να τον βαζεις να τραγουδαει με ενα μαξιλαρι στη μουρη....το κανεις? δεν το κανεις!

Αυτα....

GEORGE316
01-11-10, 14:13
ας πω και εγω οπως ο σταματης...
μετατροπη σε 2800cc...αξιζε!!!
φρενα απο 325 Ε46 μπροστα....καμμια αξιοσημειωτη διαφορα.
αναρτηση bilstain κιτρινα χοντροκαλαμα.....κραταει και ειναι πιο σκληρα απο τα μαμα mpack.
r/cd mp3 clarion.αν σκεφτειτε οτι ειχα το μαμα ραδιοκασσετα...εχει και usb,φορτιζω και το κινητο......αξιζε!!!!

ghost-rider
01-11-10, 14:52
Να πω κ εγω..
Μοτερ: ενα πραγραμμα και ενα φιλτρο. Δεν τα θεωρω πεταμενα λεφτα..
Αναρτηση: Αντιστρεπτικες eibach που αξιζαν οσο δεν παει.
Βilstein sprint upside down αμορτισερ. Ντεμί ντεμί. Πολύ καλα αλλα θα ηθελα κατι πιο μαλακό.
Ελατήρια eibach. Τα εβαλα και τα εβγαλα. Χαμηλωσα πολυ, εβρισκα παντου και κοπαναγε διχως αυριο.

Ζαντες: απο 330. Ωραιες οι 17αρες και πολυ γκριπ αλλα μου εχει λειψει η ανεση απο τα 16αρια...
Φρενα: πισω απο 325. Μπροστα 4πιστονο κιτακι της brembo. Το αν αξιζε υποκειμενικο. Πολυ καλη αποδοση, αλλα με ενοχλει πολυ το βουητο που κανει. Συν των αλλων εχει πανακριβους δισκους. Μαλλον δεν...
Βεβαια απο μοστρα αλλο τιποτα. Φροντιζω να το παρκαρω καπου και να το χαζευω οταν πινω καφε!

Εσωτερικο
τιμονι Μ3, αξιζε.
Οθονη dynavin, ακομα τα κλαιω...
πεταλιερες, λεβιαδακι και χειροφρενακι schnitzer. Τα χαρηκα οσο δεν παει!

Σε αυτα να προσθεσω μια θολομπαρα schnitzer απο Αμερικη που πηρα και ειναι μια απο τις πιο αποδοτικες αγορες μου. Ετσι οπως τη βλεπω τη μηχανη ανοιγοντας το καπο νιωθω οτι εχει παρει πολλα αλογα:th_Laie_67-1:

Αυτα μεχρι στιγμης. Για τα υπόλοιπα... Και αυριο μέρα είναι!

individual
01-11-10, 14:59
δεν το ειχα σκοπο,αλλα λογο οτι ειχε ''λαλησει'' η τουρμπινα και η επακολουθη ζημια ηταν να γα@@@@θουν οι καταλυτες (4 φοραει+3 καζανια) και αφου ρωτησα στην ''μαμα''ποσο κανουν........και με επιασε κρυος ιδρωτας.....
εβαλα 2 σπορ γερμανικους (δεν θυμαμαι μαρκα).....
αποτελεσμα....
1)αν και 2 λιγοτεροι καταλυτες....μετραει λιγοτερα καυσαερια απο τους 4 ''μαμα''..(με χαρτια,ολα αυτα)
2)μεγαλη διαφορα στις ρεπριζ,προς το καλυτερο......αλλα μου εχει κοψει λιγο την τελικη...απο 237 κοντερισια....σε 225-230.....πραγμα το οποιο δε με ενδιαφερει σχεδον καθολου.
3)ακουγεται αισθητα περισσοτερο η τουρμπινα......πραγμα το οποιο εμενα προσωπικα μου αρεσει...παααααααρα πολυ......
και το οτι ακουγεται,δεν ειναι προβλημα (τσεκαρισμενο)..

κατα τα αλλα........η υπερβολικη πολλες φορες συντηρηση του
δειτε εδω https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1658

alexk
01-11-10, 21:51
Έχω βάλει φρένα και τελικό εξάτμισης
:thumbsup:

Stamatis
01-11-10, 21:55
Έχω βάλει φρένα και τελικό εξάτμισης
:thumbsup:
Για τα φρένα ξέρουμε.

Για το τελικό? εντυπώσεις?

Οχι τόσο για την απόδοση, αλλά για το κ#υλωτικό του θέματος στην πίστα ρωτάω... δεν σε πορώνει για παραπάνω?

stavr
01-11-10, 22:14
Το αυτοκινητο το εχω στα χερια μου 2 χρονια, ειναι 320 ci προ facelift, με τον μ52τυβ20

Οταν το πηρα ειχε

φιλτρο της green κωνικο, ολος ο ηχος οταν πατας το γκαζι ερχετε απο το μοτερ, και μονο ο ηχος που δεινει με καλυπτει!!!

κατι κωλοφαναρα στυλ λεξους τα οποια αλλαχτηκαν με λεδ.....ενοειτε αισθητικα καμια σχεση...

ειχε ζαντες 17 στυλ Μ3 ιμιτασιον οι οποιες ηθελαν βαψιμο και ισιωμα και ετσι εβαλα μια 4αδα 18ρες απο ενα Ε36 .....(καποιοι λενε οτι μπορει και να ναι bbs φωτο στο γκαραζ) παντως δεν στραβωνουν οπως οι αλλες και δειχνουν καλυτερα, μονο μειον εδω οι τιμες στα 18ρια τα λαστιχα!!!

Τελικο εξατμισης εχει ενα οβαλ μονό (φωτο στο γκαραζ), καθολου ηχο....σκεφτομαι καποια στιγμη να του βαλω κατι .. οχι υπερβολες!!

alexk
01-11-10, 22:30
Για τα φρένα ξέρουμε.

Για το τελικό? εντυπώσεις?

Οχι τόσο για την απόδοση, αλλά για το κ#υλωτικό του θέματος στην πίστα ρωτάω... δεν σε πορώνει για παραπάνω?

Κοίτα εγώ έκανα ότι έπρεπε να κάνει και η BMW από το εργοστάσιο.
Τα εργοστασιακά φρένα είναι απλά αστεία οπότε έβαλα τα σωστά ap racing.
Η εξάτμιση είναι η supersprint race lightweight. Είναι πολύ ελαφρυά, έχασα 15 κιλά και επίσης κάνει και σωστό θόρυβο (μην ακούγετε σαν 1600αρι κάτω από τις 3 χιλ. στροφές).
Ναι σηκώνει τον τόπο η εξάτμιση στις υψηλές στροφές και αυτό ήταν το ζητούμενο άλλωστε (εκτός του βάρους). Η γυναίκα μου με ακούει να έρχομαι από 2 τετράγωνα μακρυά...
Το να με πωρώνει να πάω πιο γρήγορα δεν ισχύει γιατί δεν είμαι παιδάκι να πωρώνομαι από ένα φίλο, από ένα τελικό κτλ. και να θέλω να πάω πιο γρήγορα.
Ότι απολαμβάνω πιο πολύ τον ήχο είναι πραγματικότητα, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν με 'σπρώχνει' η εξάτμιση να πάω πιο γρήγορα.
Γεγονός είναι ότι στην πίστα γουστάρουν και οι θεατές τον ήχο thumb

GiannisRob
02-11-10, 04:09
Τιποτα απολυτως εδω. Το μονο μπαξιμο που συνηθιζω να κανω ειναι αυτο της βενζινης στο ρεζερβουαρ.

PANOS-E60
02-11-10, 07:58
Μία τετράδα αμορτισέρ bilstein B6 γιατί τα μαμά sacks παραήτανε μαλακά αλλά ήτανε και στα τελευταία τους. Αξίζουν 100% τα λεφτά τους, σφιχτά όσο θέλω, καθόλου ενοχλητικά στις ανωμαλίες. Πάντα ήμουνα fan της bilstein, τα είχα και στο 318ci.

Μεμβράνες αντιηλιακές γύρω - γύρω, πολύ σκούρες από τη μεσαία κολώνα και πίσω, alu-light από τη μεσαία κολώνα και μπρος και στο εμπρός παρμπρίζ, καθόλα νόμιμες, με τα χαρτιά τους και τα αυτοκόλλητά τους. Πολύ πετυχημένη δουλίτσα και αυτή, στα καλοκαιρινά ταξίδια δείχνουν την αξία τους.

Μπροστινά φρένα από 545i, τα χρειαζότανε, με τα μαμά στην τρίτη πεταλιά από 160+ τα φρένα τελειώνανε. Καλό μπάξιμο σε τιμή ευκαιρίας.

Τελευταίο και καλύτερο. Εβγαλα τα runflat bridgestone potenza και φόρεσα συμβατικά falken fk452. Τώρα επιτέλους το αυτοκίνητο απέκτησε την αρχοντιά στο πάτημα που πρέπει να έχει μιά 5αρα BMW ακόμα και στους ελληνικούς καρόδρομους ... :original:

Z4 DCT
02-11-10, 09:38
Εκτος τα εργοστασιακα...Μpack κτλπ....εχουμε και λεμε...

-Αεροτομη απο Μ3 Ε92 πισω
-Ζαντες 18αρες απο Ε92 Μ3
-Φρενα εξαπιστονα απο 135 performance
-SSK performance
-Eλευθερο φιλτρο στο φιλτροκουτι
-Προγραμμα απο skandali
-Carbon mirrors
-Carbon difusser (3M)
-Μαυρες καρδιες εμπρος performance

To καθε τι που εκανα πανω στο αμαξι μου αξιζε πολυ....απλα και μονο γιατι μου εδωσε χαρα οταν το εκανα.....thumb

z3 2.2
02-11-10, 10:00
αλλά σε καμμία περίπτωση δεν με 'σπρώχνει' η εξάτμιση να πάω πιο γρήγορα.


Think again....
Ποσο σιγουρος εισαι οτι δεν πατας λιιιιγο ακομα για να την ακουσεις λιιιιιγο ακομα????

χαχαχαχαthumb

gyiama
02-11-10, 15:55
εγω παλι εχω χασει την μπαλα με το τι εχω βαλει στο αυτοκινητο!!!!!!!!! περα απο αυτα που αναφρεω στο γκαραζ τα οποια ειναι ολα εξτρα εχω βαλει και μπακετ δερματινο θερμαινομενο (αξιζει με το παραπαναω στο δερμα το θερμαινομενο) σαλονι,αισθητηρα βροχης φωτων/μπαρμπριζ comfort και δεν θυμαμαι τι αλλο!!γενικα θα αγοραζα ενα ακομα αμαξι με αυτα που εχω δωσει αλλα τελος παντων!!!!!!!

Tsakirakos
02-11-10, 16:07
δερματινο θερμαινομενο (αξιζει με το παραπαναω στο δερμα το θερμαινομενο) σαλονι
εγω που εχω απλο δερματινο, μπορω με καμια πατεντα να το κανω θερμαινομενο?

Tsakirakos
02-11-10, 16:10
φαναρακια DEPO με προτζεκτορες, ξενον και angel eyes. καλη αισθητικα βελτιωση και αποδοτικοτερος κατα πολυ φωτισμος!

Kostas_1
02-11-10, 16:46
εγω που εχω απλο δερματινο, μπορω με καμια πατεντα να το κανω θερμαινομενο?

Ναι. Υπαρχει λυση. Ειναι κατι αφτερμαρκετ κιτ που μετατρεπουν το καθισμα σε θερμαινομενο. Αν σε ενδιαφερει πες μου - στειλε ΡΜ, εχω ενα τετοιο που δεν το χρησιμοποιησα ποτε.

TSAF
02-11-10, 16:48
-Full m tech II bodykit
-Mαυρες καρδιες
-Μ tech II δερματινο τιμονι.
-Καθρεφτη με Map Lights.
-Μ original δερματινο φωτιζομενο λεβιε ταχυτητων.
-Ε30 Μ3 δερματινο μαυρο σαλονι + προσκεφαλα πισω (τα πιο πολλα δεν ειχαν).
-Μαυρο γνησιο υφασμα ουρανου Μ.
-Ε30 Μ3 μαρσπιε.
-Φρενα ακρα - κομπλε γεφυρα απο Ε30 Μ3 με μπομπα αζωτου.
-Ζαντες γνησιες BBS cross spoke Ε30 Μ3 7,5 x 16' με καινουργια Bridgestones.
-Bilstein custom coilover αναρτηση ολοκαινουργια μπροστα και πισω.
-Θολομπαρα μπροστα-πισω & χιαστη απο κατω.
-Mαυρα original HELLA μπροστινα φωτα.
-ABS το οποιο απενεργοποιειται με κουμπι αμα χρειαστει.
-Μοτερ S50 B30 απο Ε36 M3 με βασεις μηχανης απο AKG motorsport - Αμερικη.
-Ψυγειο αλουμινενιο zionsville auto sport - Αμερικη.
-ZF Type C σασμαν απο Ε36 Μ3 με βασεις παλι απο AKG motorsport - Αμερικη + quick shift.
-LSD απο Ε30 Μ3.
-Original οργανα απο Ε30 Μ3 με modified καρτελα στα 320 km/h.
-Τριπλετα "HARTGE" για εξτρα οργανα 52mm ντυμενη με μαυρο δερμα.
-Original εξατμιση απο Ε36 Μ3 εντελως αθορυβη.
-Χερουλια στις πορτες με αναγλυφο logo "BMW Motorsport".

TSAF
02-11-10, 17:03
Στο cabrio εχω κανει αυτα:
-Full m tech II bodykit
-Mαυρες καρδιες
-Μ tech II δερματινο τιμονι.
-Καθρεφτη με Map Lights.
-Μ original δερματινο φωτιζομενο λεβιε ταχυτητων.
-Ε30 Μ3 δερματινο μαυρο σαλονι + προσκεφαλα πισω (τα πιο πολλα δεν ειχαν).
-Φρενα ακρα - κομπλε γεφυρα απο Ε30 Μ3.
-Ζαντες απο Ε34 Μ5 3,8 Μ system II "throwing star" 8 x 17 μπροστα & 9 x 17 πισω.
-D2 coilover αναρτηση ολοκαινουργια για Ε30 Μ3.
-Θολομπαρα μπροστα & χιαστη απο κατω.
-LSD απο Ε30 Μ3.
-Original τελικο εξατμισης απο Ε30 325i.

Nick bmwlover
02-11-10, 17:40
Περα απο φουλ "μαμα" Μ πακετο,εχω αλλαξει μεσαιο κ τελικο καζανακι,μολις σημερα εβαλα ελευθερο φιλτρακι,πιο "γεματος" ο ηχος,αρε Δημητρη(z3 2.2)συμπασχοντα,και πιο ροπατο τo ενιωσα,αυριο θα παω για dyno να δουμε επιτελους τι γινεται πλεον...Αυριο θα εχω μια καλυτερη εικονα για το αμαξι,καθοτι θα γινει συγκριση με τις προηγουμενες,την ιστορια λιγο πολυ την ξερετε...
Κατα τα Χριστουγεννα μπορει να μπει προγραμματακι για να δεσει το "γλυκο"

Stamatis
02-11-10, 17:58
Αντε με το καλο και το μελομακαρονο.


Αφου θα το δεσεις χριστουγεννα το γλυκο, τι αλλο θα ειναι;

scania124
02-11-10, 20:08
για οσους θα ρωτησουν για το m-pack.....ετσι αγοραστικε καινουργιο το αυτοκινητο..

-χαλασα το μαμα σαλονι αλκανταρα και το εκανα δερμα
-2 din οθονη με διαφορα επανω +αλλα ηχεια +2 ενισχυτες+πυκνωτες+γουφερ( ναλυτικα στο γκαραζ μου)
-carbon καρδιες
-carbon καπακια στους καθρεπτες
-carbon καπακια στις κολωνες απο τις πορτες
-carbon σποιλερ μπροστα στον προφυλακτηρα
-carbon σηματα bmw
-αεροτομη στο πισω τζαμι
-αεροτομη στο πισω μερος
-18αρες ζαντες
-h&r ελατηρια
-μπαρα θολων εμπρος
-φιλτρο k&n
-εξατμιση sebring
-φωτα εμπρος απο Ε90 facelift me engel eyes
-black line Πισω φαναρια
-ξενον φωτα
-ξενον φωτα στα προβολακια
-αφαιρεση προκαταλυτες
-λεβιες bmw performance
-φρενα απο Ε90 330

προσεχως
-carbon αυτοκολλητο στον ουρανο και το πισω ντιφιουσερ
-προγραμμα
-......δεν θυμαμε....


ολα τα ευχαριστηθηκα με την καρδια μου...δεν μετανιωσα ουτε ενα λεπτο για οτι εβαλα.....

καποια ακομα ξεχναω ....αλλα δεν βαριεσε...

Nick bmwlover
02-11-10, 20:15
Περα απο φουλ "μαμα" Μ πακετο,εχω αλλαξει μεσαιο κ τελικο καζανακι,μολις σημερα εβαλα ελευθερο φιλτρακι,πιο "γεματος" ο ηχος,αρε Δημητρη(z3 2.2)συμπασχοντα,και πιο ροπατο τo ενιωσα,αυριο θα παω για dyno να δουμε επιτελους τι γινεται πλεον...Αυριο θα εχω μια καλυτερη εικονα για το αμαξι,καθοτι θα γινει συγκριση με τις προηγουμενες,την ιστορια λιγο πολυ την ξερετε...
Κατα τα Χριστουγεννα μπορει να μπει προγραμματακι για να δεσει το "γλυκο"

A,εβαλα και λαμπιτσες cool blue,λιγο πιο λευκες απο τις "μαμα"

Nick bmwlover
02-11-10, 20:16
Αντε με το καλο και το μελομακαρονο.


Αφου θα το δεσεις χριστουγεννα το γλυκο, τι αλλο θα ειναι;

:th_Laie_67-1:Μακαρι Σταματη!!!

alexk
02-11-10, 20:27
Think again....
Ποσο σιγουρος εισαι οτι δεν πατας λιιιιγο ακομα για να την ακουσεις λιιιιιγο ακομα????

χαχαχαχαthumb

Πολύ σίγουρος, άλλωστε μετά τις 3000 στροφές δεν ακούς εξάτμιση μόνο εισαγωγή.

Nick bmwlover
02-11-10, 20:43
Πολύ σίγουρος, άλλωστε μετά τις 3000 στροφές δεν ακούς εξάτμιση μόνο εισαγωγή.

Εχεις ενα δικιο...

E60_Arkadia
02-11-10, 20:48
Εγω ειμαι εντελως μαμα,εχω στο προγραμμα να βαλω ενα Μ-πακ,αλλα τωρα που δεν ειναι παχιες οι αγελαδες τα ξεχναμε αυτα.Παντως και ετσι ειναι κουκλαρα :thumbsup:

Z4 DCT
02-11-10, 21:00
Εκτος τα εργοστασιακα...Μpack κτλπ....εχουμε και λεμε...

-Αεροτομη απο Μ3 Ε92 πισω
-Ζαντες 18αρες απο Ε92 Μ3
-Φρενα εξαπιστονα απο 135 performance
-SSK performance
-Eλευθερο φιλτρο στο φιλτροκουτι
-Προγραμμα απο skandali
-Carbon mirrors
-Carbon difusser (3M)
-Μαυρες καρδιες εμπρος performance

To καθε τι που εκανα πανω στο αμαξι μου αξιζε πολυ....απλα και μονο γιατι μου εδωσε χαρα οταν το εκανα.....thumb


Ξεχασα....:shok:

-Εξατμιση eisenmann
-Cat back off

Θα θυμηθω κι αλλα......:whistle:

nikos1400
03-11-10, 00:01
Εγω παιδια εχω ενα ταπεινο 318i απο τα πρωτα Ε36 (του '91).
Αγορασμενο μετχ. αμεσως προ-κρισης, οπότε θελω-δε θελω θα το κρατησω.

- Μοτερ M50B20TU. Πισω δισκους αντι για τα μαμα ταμπουρα. Αξιζουν, αλλα ετσι κι'αλλιως ετσι το πηρα.
- Φρενα (ελπιζω) απο Ε46 330 πολυ συντομα. Αξιζουν σιγουρα γιατι τωρα εχει τα μαμα μονά.
- Μια αναρτηση απλη H&R/Bilstein, και ολικη ανακατασκευη στα αμεσα σχεδια (σινεμπλοκ-τοπ μαουντ, πισω υποπλαισιο κλπ). Αξιζουν.
- Μια ελευθερη εξατμιση, καταλυτης αλλαγμενος no-name κεραμικος, πιο ελευθερος. Μαλλον χαλαει την αποδοση, βελτιωνει την ηχητικη απολαυση!
- Μπλοκε μαμα 25% (188mm καβουκι) σε αναμονη να μπει. Σιγουρα αξιζει.
- Ερχεται μεσα στο 2011 ολικο βαψιμο. Αναγκαιο και γι'αυτο αξιζει.

Η χρηση ειναι καθημερινη, και λογω νεογεννητο-καταστασης αργουν οι βελτιωσεις, αλλα σιγα-σιγα θα γινουν.
Δεν θα ειναι για πολυ ακομα ομως καθημερινη, γι'αυτο δεν με απασχολει καθολου το θεμα "ανεση".
Μαλλον οδευω προς το ηπιο και ερασιτεχνικο track/fun car.
:warriorsmiley:

Stunt Mike
03-11-10, 00:41
Κι εμενα ξεκινησε σαν ενα ταπεινο 316 κουπε.....εγινε 328 M-Pack μεσα-εξω με 17αρες(και 16αρες για πιστα),εισαγωγη,εξατμιση,κα ταλυτες,φρενα,ρυθμιζομενη,Q uaife διαφορικο,κοντο βημα κι ακομη συνεχιζω!!!Τ'αξιζει ομως ολα γιατι χρησιμοποιειται αποκλειστικα σαν fun to drive/drift and track use only.....

z3 2.2
03-11-10, 10:31
Πολύ σίγουρος, άλλωστε μετά τις 3000 στροφές δεν ακούς εξάτμιση μόνο εισαγωγή.

Αι ρεστ μαι κεις και γω λοιπον! :)

Ptboul
03-11-10, 10:45
Αι ρεστ μαι κεις και γω λοιπον! :)

Μήπως η διαφορά έγκειται σε μια ανοιχτή οροφή; :wink:

BILL007
03-11-10, 11:34
Σε όλες σχεδόν τις κατηγορίες έχω βάλει χέρι.Το μόνο που δεν έχω πειράξει χοντρά είναι το μοτέρ.

Το συμπέρασμα μου είναι οτι όταν αγαπάς κάτι, το φροντίζεις και το κάνεις για το γούστο σου.Δεν περιμένεις ποτέ στο μέλλον να πάρεις λεφτά απο αυτό.
Το σκηνικό λοιπόν το έχω δει πολλές φορές στο πρόσφατο παρελθόν, να προσπαθούν παιδιά που έχουν στήσει αξιόλογα αμάξια σε διάφορους τομείς,να ζητάνε τα λέφτά τους ή έστω ένα μέρος και φυσικά να μην βρίσκουν ανταπόκριση.

Όποιος λοιπόν θέλει ενα αμάξι που θα το αλλάξει σε 2 χρόνια δεν πειράζει ούτε βιδούλα πέρα απο τα service του διότι είναι πραγματικά πεταμένα λεφτά.
Για αυτούς που τα έχουν "παντρευτεί" και τα γουστάρουν -> μπάξιμο πεδίο δόξης λαμπρό...:D:D:D :fountwtis: :warriorsmiley: