PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλή... μετά απο πάθημα.



Stamatis
29-10-10, 10:41
Σύντομη μικρή ιστορία.

Φίλος αγόρασε όχημα το οποίο στο κοντέρ είχε 67.000 χιλιόμετρα.
Πριν το πάρει, μηχανικός είχε κάνει έλεγχο για πιθανές βλάβες ή προβλήματα και δεν είχε βρεί τίποτα το μεμπτό.
Σήμερα το πρωί το όχημα αυτό έμεινε απο φρένα.
Αιτία; Φθορά στα σωληνάκια με αποτέλεσμα απώλεια υγρών και κατόπιν την επαφή με πεζοδρόμιο και στη συνέχεια με παγκάκι σε πάρκο.
Μετά την επίσκεψη σε συνεργείο, εντελώς ΤΥΧΑΙΑ, ανακαλύφθηκε ότι το έτος 2009 ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε περάσει απο εκεί με το όχημα αυτό για αλλαγή λαδιών και φίλτρου και στην ΤΟΠΙΚΗ βάση δεδομένων του συνεργείου, εκείνη την εποχή το όχημα είχε 132.000 χιλιόμετρα.
Πρώτη άδεια κυκλοφορίας 2006.
Αρα απο το 2006 έως τη μέρα που το όχημα επισκέφθηκε το συνεργείο = 132.000 τουλάχιστον χιλιόμετρα.\
2009 γύρισμα το κοντέρ στα 67.000 και πώληση.
Ψάξαμε τη νομική οδό και η απάντηση ήταν πως δεν μπορεί να γίνει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ.
Η μόνη λύση είναι ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ της αγοράς να ζητήσουμε απο τον πωλητή στο χαρτί πώλησης να γράψει τα χιλιόμετρα που έχει το κοντέρ.
ΠΧ. Μεταβιβάζω το υπ. αριθμ ΧΧΧ-2343 όχημα μάρκας τάδε, χρώματος τάδε με αριθμό πλαισίου τάδε, κινητήρα τάδε και σήμερα ΧΧ-ΧΧ-ΧΧΧΧ το όχημα αυτό εμφανίζεται με ΧΧΧ.ΧΧΧΧ χιλιόμετρα στο οδόμετρο.
Αν δεν δεχθεί, καλή χώνεψη.

Τα ξέρουμε, τα βλέπουμε καθημερινά δίπλα μας, αλλά ποιός τα κάνει;
Κανένας.

:ranting2:

Panos 316T
29-10-10, 10:55
το 67 με το 132 είναι μια διαφορά που μπορείς να δεις τόσο από την φθορά του τιμονιού όσο και κυρίως από το κάθισμα του οδηγού.

περίεργο...(για μένα)

gnx
29-10-10, 10:56
Σταμάτη ενδιαφέρον. Οι βεβαιώσεις αυτές πάνε στην εφορία, πρωτοτυπες. Αμα τη χρειαστείς πάς άραγε και τη ζητάς;

z3 2.2
29-10-10, 11:01
ΠΧ. Μεταβιβάζω το υπ. αριθμ ΧΧΧ-2343 όχημα μάρκας τάδε, χρώματος τάδε με αριθμό πλαισίου τάδε, κινητήρα τάδε και σήμερα ΧΧ-ΧΧ-ΧΧΧΧ το όχημα αυτό εμφανίζεται με ΧΧΧ.ΧΧΧΧ χιλιόμετρα στο οδόμετρο.
:
Σταματη ειναι ο μονος τροπος για να εισαι καλυμενος νομικα.
Οι σωστες αντιπροσωπειες το κανουν κατα την πωληση ενος μτχ αυτοκινητου

Stamatis
29-10-10, 11:07
το 67 με το 132 είναι μια διαφορά που μπορείς να δεις τόσο από την φθορά του τιμονιού όσο και κυρίως από το κάθισμα του οδηγού.

περίεργο...(για μένα)

Εάν το αγοράσεις με υφασμάτινο σαλόνι και στα 80.000 (για παράδειγμα) αποφασίσεις πως θα του βάλεις δέρμα στην Connoly και ντύσεις και το τιμόνι, για ποιά φθορά μιλάμε?

:original:

Monsta
29-10-10, 11:19
Εάν το αγοράσεις με υφασμάτινο σαλόνι και στα 80.000 (για παράδειγμα) αποφασίσεις πως θα του βάλεις δέρμα στην Connoly και ντύσεις και το τιμόνι, για ποιά φθορά μιλάμε?

:original:

Ακριβώς ! Ας μπει κάποιος μέσα στο δικό μου και ας μου πει μετά πόσα χλμ έχει.

Σταμ, ερώτηση : Πες ότι το έχεις αυτό το χαρτί από τον αγοραστή. Θα πας μετά να του ζητήσεις ΤΙ ακριβώς, κυρίως αν το αμάξι ήταν 3ο ή 4ο χέρι ?

Stamatis
29-10-10, 11:27
Ακριβώς ! Ας μπει κάποιος μέσα στο δικό μου και ας μου πει μετά πόσα χλμ έχει.

Σταμ, ερώτηση : Πες ότι το έχεις αυτό το χαρτί από τον αγοραστή. Θα πας μετά να του ζητήσεις ΤΙ ακριβώς, κυρίως αν το αμάξι ήταν 3ο ή 4ο χέρι ?

Ξέρω γω?

Τα ρέστα ίσως.

Ετσι είπε ο δικηγόρος. Πως ότι πουλιέται πρέπει να γράφει επάνω χιλιόμετρα.
Αν τώρα πάρεις τρίτο χέρι, ε δεν νομίζω να είναι κύριο πρόβλημα το αν έχει γυρισμένα χιλιόμετρα, έχεις άλλα να κοιτάξεις.

Εδώ λέμε για 2006 μέχρι 2009 ότι του γα... τη μανα και έφυγε με "νορμαλ" χιλιόμετρα απο τα χέρια του πρώτου ιδιοκτήτη.
Αν υπήρχε αυτό το χαρτάκι, μέχρι και αντιστροφή πώλησης μπορείς να ζητήσεις...

(για πρώτο σε δεύτερο χέρι μιλάμε πάντα)

Samaro
29-10-10, 11:56
Εχω ακούσει οτι στη Γερμανία, ο πωλητης είναι υπευθυνος νομικά γι'αυτο που δηλώνει οτι πουλάει ακόμα και μόνον απο την αγγελία πώλησης.
Επίσης συνηθιζεται το αυτοκίνητο που πουλιέται να συνοδεύεται από βεβαίωση της αντιπροσωπείας σχετική με την κατάστασή του.(π.χ. Χιλιόμετρα , σέρβις λάστιχα κλπ)

E46 POWER
29-10-10, 11:57
αν θελεις γραψε και το ονομα του μαντρα δεν ειναι κακο...μονο ετσι ισως σταματησουν τις λαμογιες!

Stamatis
29-10-10, 12:01
Ιδιώτης σε Ιδιώτη ήταν η φάση, με αγγελία απο το Car.

Samaro
29-10-10, 12:02
Αν γράψεις όνομα, χωρίς να μπορείς ν'αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου, θα φας μια μηνυση αριστοκρατική.thumb
Αν πάλι μπορείς ν'αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου τότε του κάνεις αγωγή. :original:

Stamatis
29-10-10, 12:06
Αν γράψεις όνομα, χωρίς να μπορείς ν'αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου, θα φας μια μηνυση αριστοκρατική.thumb
Αν πάλι μπορείς ν'αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου τότε του κάνεις αγωγή. :original:

Τίποτα δεν μπορεί να αποδείξει.

Μεγάλε, εγώ στο πούλησα με 500.000 χιλιόμετρα.
Τι έκανες μετά εσύ δεν με ενδιαφέρει...


Αν δεν έχεις το μαγικό χαρτάκι, που να λέει τα χιλιόμετρα, δεν κάνεις τίποτα.

BILL007
29-10-10, 12:18
Καλά τι μάρκα αμάξι ήταν αυτό που τα σωληνάκια των φρένων παρέδωσαν πνεύμα στις 150.000???:shok::shok::shok:

NickE60
29-10-10, 12:34
Καλά τι μάρκα αμάξι ήταν αυτό που τα σωληνάκια των φρένων παρέδωσαν πνεύμα στις 150.000???:shok::shok::shok:

Εκτός αυτού, τα κυκλώματα των φρένων είναι κλειστά και ανεξάρτητα και ελέγχονται από τη μονάδα του ABS. Aν κοπεί ένα σωληνάκι δεν μένει από φρένα το αυτοκίνητο ...φυσικά όχι από φυσιολογική φθορά στα 6 χρονια, αλλά από απροσεξία σε κάποια άλλη επισκευή ή από κακή τοποθέτηση, δεν φταίνε τα χιλιόμετρα που έχει κάνει το αυτοκίνητο...

Υπάρχουν αυτοκίνητα που έχουν κάνει 15000 χλμ στον πρώτο χρόνο τους από τον πρώτο αγοραστή, αλλά ο δεύτερος αγοραστής ή ακόμα και ο πρώτος, ίσως επειδή έχει, ή απόκτησε ένα δεύτερο αυτοκίνητο για την καθημερινή του μετακίνηση, για τα υπόλοιπα 5 χρόνια να έχει κάνει 8000χλμ το χρόνο ή και λιγότερο... δεν είναι καθόλου απίθανο thumb

Stamatis
29-10-10, 12:46
Εκτός αυτού, τα κυκλώματα των φρένων είναι κλειστά και ανεξάρτητα και ελέγχονται από τη μονάδα του ABS. Aν κοπεί ένα σωληνάκι δεν μένει από φρένα το αυτοκίνητο ...φυσικά όχι από φυσιολογική φθορά στα 6 χρονια, αλλά από απροσεξία σε κάποια άλλη επισκευή ή από κακή τοποθέτηση, δεν φταίνε τα χιλιόμετρα που έχει κάνει το αυτοκίνητο...

Υπάρχουν αυτοκίνητα που έχουν κάνει 15000 χλμ στον πρώτο χρόνο τους από τον πρώτο αγοραστή, αλλά ο δεύτερος αγοραστής ή ακόμα και ο πρώτος, ίσως επειδή έχει, ή απόκτησε ένα δεύτερο αυτοκίνητο για την καθημερινή του μετακίνηση, για τα υπόλοιπα 5 χρόνια να έχει κάνει 8000χλμ το χρόνο ή και λιγότερο... δεν είναι καθόλου απίθανο thumb

και εγώ Νίκο τον τελευταίο χρόνο έχω κάνει περίπου 240-άντε 250 χιλιόμετρα, αλλά δεν είναι αυτό.
Η αιτία που αποκαλύφθηκε το πρόβλημα ήταν τα φρένα, το θέμα μας ειναι τα γυρισμένα χιλιόμετρα...

ThoDoRiS_320ci
29-10-10, 12:49
δεν υπαρχει αμαξι σε μεταχειρισμενο που να πωλειται κ να μην εχει "γυρισμενα" χιλιομετρα...ο κανονας ειναι αυτος....(ειδικα σε μαντραδες κ αντιπροσωπειες ειναι ΝΟΜΟΣ) το κοστος για ιδιωτη ειναι 50-120 ευρω ,αν "επεμβει" σε κοντερ μονο... ή σε ολο το συστημα..) μια προχειρη αναζητηση αν κανει κανείς στο διαδικτυο για επισκευες κοντερ θα βρει τα παντα...εγω το κοντερ στο σκουτερ ηθελα να επισκευασω κ ρωτησα απο περιεργεια κ τα εμαθα....οχι οτι τα σωληνακια του φιλου χαλασαν απο αυτο...απλα να εχετε ολοι μια εικονα (οσοι βεβαια δε ξερετε ;) )

HULK
29-10-10, 12:53
Φιλε Σταματη διευκρινησε κατι.Το συνεργειο οπου εγιναν γνωστα τα χιλιομετρα ηταν αυτο που εβγαλε το αμαξι χαρτι??Εαν ισχυει αυτο τοτε εσκεμμενα ο μηχανικος δεν ανεφερε την πραγματικη κατασταση του αυτοκινητου.Αυτος δεν φερει καμια ευθυνη???? Ολοι οι μαντραδες συνεργαζονται με συνεργεια και τα εχουν κανει πλακακια.Φιλος μελος του φορουμ ειχε αγορασει ενα Ζ3 και ενω του το εβγαλαν χαρτι αποδειχτηκε οτι ειχε στραβο αξονα πισω οταν το ειχε παει σε συνεργειο προς Καλλιθεα μερια...Ο καθε ενας μπορει να πουλα οτι χρεπι θελει.Εαν τα χιλιομετρα ηταν πραγματικα και ο πωλητης δεν ειχε πει σε κατι ψεματα δεν θα εφταιγε ο μηχανικος που εκανε το ελεγχο??Επισης ο φιλος σου πηγε μονος του σε αυτο το συνεργειο η μετα απο υποδειξη του πωλητη??Διευκρινησε τα λιγο ολα αυτα.Εγω αν αγοραζα αυτοκινητο δεν θα ελεγα που θα το πηγαινα για ευνοητους λογους..

Stamatis
29-10-10, 13:01
Οχι ρε παιδιά.

Ο άνθρωπος πήρε ένα αμάξι και έκανε τα σέρβις στο συνεργείο Χ.

Πήγε σήμερα επειδή έμεινε απο φρένα στο συνεργείο Ψ και εκεί του είπαν κατα τύχη ότι είχε περάσει απο εκεί και είχε ΧΧΧΧ χιλιόμετρα...

Τέσπα...

NickE60
29-10-10, 13:07
Μετά την επίσκεψη σε συνεργείο, εντελώς ΤΥΧΑΙΑ, ανακαλύφθηκε ότι το έτος 2009 ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε περάσει απο εκεί με το όχημα αυτό για αλλαγή λαδιών και φίλτρου και στην ΤΟΠΙΚΗ βάση δεδομένων του συνεργείου, εκείνη την εποχή το όχημα είχε 132.000 χιλιόμετρα.


και εγώ Νίκο τον τελευταίο χρόνο έχω κάνει περίπου 240-άντε 250 χιλιόμετρα, αλλά δεν είναι αυτό.
Η αιτία που αποκαλύφθηκε το πρόβλημα ήταν τα φρένα, το θέμα μας ειναι τα γυρισμένα χιλιόμετρα...

Ποιος φταίει σε αυτή την περίπτωση? Γιατί δεν φρόντισε να κοιτάξει τα χαρτιά του ΚΤΕΟ που αναγράφουν τα χλμ κατά την ημερομηνία ελέγχου... τίποτα άλλο δεν επιβεβαιώνει πιο επίσημα τα χλμ από το ιστορικό των ελέγχων ΚΤΕΟ... (όπου όποιο ΚΤΕΟ γράψει κάτι διαφορετικό από τα χλμ που βλέπει ..παίζει στα ζάρια την άδειά του...) όταν πρόκειται για αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα για πάνω από 3 χρόνια... και για τα εισαγόμενα από την ημέρα του πρώτου ελέγχου που συνήθως γίνεται λίγες μέρες μετά την εισαγωγή του...

Μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται....

Stamatis
29-10-10, 13:13
Ποιος φταίει σε αυτή την περίπτωση? Γιατί δεν φρόντισε να κοιτάξει τα χαρτιά του ΚΤΕΟ που αναγράφουν τα χλμ κατά την ημερομηνία ελέγχου... τίποτα άλλο δεν επιβεβαιώνει πιο επίσημα από το ιστορικό των ελέγχων ΚΤΕΟ... όταν πρόκειται για αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα για πάνω από 3 χρόνια...

Μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται....

Ελεος, 2006 + 3 χρόνια που κάνει το αμάξι να περάσει ΚΤΕΟ = 2009...

Δεν υπερασπίζομαι και κανέναν, όπως στρώνει ο καθένας κοιμάται, απλά για άλλη μια φορά βλέπουμε τα ωωραία τα παραδείγματα...

Thomelef
29-10-10, 13:17
σορρυ ρε παιδιά αλλά γιατί αμάξι μιλάμε???
με έχει φάει η περιέργεια...

Stamatis
29-10-10, 13:33
Φιατ (πράγματι) είναι ρε συ Θωμά, τι ρόλο παίζει;

Thomelef
29-10-10, 13:43
Φιατ (πράγματι) είναι ρε συ Θωμά, τι ρόλο παίζει;

κανένα...απλά με έφαγε η περιέργεια :original::original:...
πάντως είναι μεγάλο σπάσιμο όταν στην φέρνουν. επίσεις
θα συμφωνήσω με τους παραπάνω, για το ότι...μετά την
απομάκρυνση απο το ταμείον, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται...
ίσως αν του ρίξει 5-6 φάπες να ξεθυμάνει ο φίλος, μιάς και
κάτι άλλο δεν τον βλέπω να μπορεί να κάνει...

z3 2.2
29-10-10, 14:28
δεν υπαρχει αμαξι σε μεταχειρισμενο που να πωλειται κ να μην εχει "γυρισμενα" χιλιομετρα...ο κανονας ειναι αυτος....(ειδικα σε μαντραδες κ αντιπροσωπειες ειναι ΝΟΜΟΣ)

καλα μη βαζεις και το χερι σου στη φωτια....;)

Thomelef
29-10-10, 14:34
καλα μη βαζεις και το χερι σου στη φωτια....;)

έτσι μήτσο...αισίως φτάνουμε τα 160κ χιλιόμετρα με τη μπουμπούκα, ενώ στις
αγγελείες πάνω απο 70κ δεν βρίσκεις ούτε ένα...πάντως εγώ πιστεύω πως στα
μεταχειρισμένα δεν υπάρχει λόγος να ψαχτεί κανείς με τα χιλιόμετρα, αλλά να
ψαχτεί σε πολύυυυυυ πιο ουσιώδη πράγματα...και πάντα σε δικούς μας ανθρώπους.

Logistakos
29-10-10, 15:17
έτσι μήτσο...αισίως φτάνουμε τα 160κ χιλιόμετρα με τη μπουμπούκα, ενώ στις
αγγελείες πάνω απο 70κ δεν βρίσκεις ούτε ένα...πάντως εγώ πιστεύω πως στα
μεταχειρισμένα δεν υπάρχει λόγος να ψαχτεί κανείς με τα χιλιόμετρα, αλλά να
ψαχτεί σε πολύυυυυυ πιο ουσιώδη πράγματα...και πάντα σε δικούς μας ανθρώπους.

Θα συμφωνησω για τους "δικους μας ανθρωπους" γιατι ειναι σιγουρα οτι πιο εμπιστο..

Σε περιπτωση ομως σαν την δικη μου, που καποιος ειναι απλα ολοκαινουργιος σε ολο αυτο, τι κανεις ρε παιδια? :sad:

Εγω δηλαδη περιμενω να τακτοποιησω ενα θεμα για να αρχισω να κοιταω για BMW. Ομως τελικα δεν εχω ΚΑΝΕΝΑΝ γνωστο μηχανικο, καποια επαφη με εξουσιοδοτημενο συνεργειο, καποιον να με συστησει καπου, η κατι τετοιο γενικα.
Μονο ενας γνωστος, εχει εναν γνωστο, σε ενα εξουσιοδοτημενο, στην αλλη μερια της Αττικης. Σωθηκα.
Και κανα δυο φιλοι που εχουν Ε30 τα φτιαχνουν στο γκαραζ τους η σε ενα συνοικιακο "γενικο" συνεργειο.


Εχω βεβαια σκοπο να ζητησω τη βοηθεια τη δικη σας, οσο μπορειτε, αλλα........

PANOS-E60
29-10-10, 15:36
Θα συμφωνησω για τους "δικους μας ανθρωπους" γιατι ειναι σιγουρα οτι πιο εμπιστο..

Σε περιπτωση ομως σαν την δικη μου, που καποιος ειναι απλα ολοκαινουργιος σε ολο αυτο, τι κανεις ρε παιδια? :sad:

Εγω δηλαδη περιμενω να τακτοποιησω ενα θεμα για να αρχισω να κοιταω για BMW. Ομως τελικα δεν εχω ΚΑΝΕΝΑΝ γνωστο μηχανικο, καποια επαφη με εξουσιοδοτημενο συνεργειο, καποιον να με συστησει καπου, η κατι τετοιο γενικα.
Μονο ενας γνωστος, εχει εναν γνωστο, σε ενα εξουσιοδοτημενο, στην αλλη μερια της Αττικης. Σωθηκα.
Και κανα δυο φιλοι που εχουν Ε30 τα φτιαχνουν στο γκαραζ τους η σε ενα συνοικιακο "γενικο" συνεργειο.


Εχω βεβαια σκοπο να ζητησω τη βοηθεια τη δικη σας, οσο μπορειτε, αλλα........

Σε πρώτη φάση θα ρίξεις ένα καλό ξεσκόνισμα στις αγγελίες που υπάρχουν στο φόρουμ. Αν δεν βρεις κάτι που να σου ταιριάζει, θα ψάξεις την αγορά και όταν βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει, όλο και κάποιος θα βρεθεί από εδώ μέσα να σου δώσει τις εξειδικευμένες συμβουλές που θα χρειαστείς. :original:

Nino
29-10-10, 16:33
Εμποριο ειναι... και οπως ελεγε η Μανουλα μου ... με γελασε ο ταδε!!!
Συχνο φαινομενο, λιγη βεβαια σημασια εχει αν το αμαξι κατα τα αλλα ειναι "χαρτι"'η ευκαιρια απο πλευρας τιμης (τι λεω τωρα?)
Τι γινεται τωρα?
Ενημερωση του Εμπορα για την ανακαλυψη της αληθειας και τι ειναι διατεθειμενος αυτος να κανει? πριν την καταγγελια απο μερους σας σε ΙΝΚΑ υπ Εμποριου (οχι οτι θα βρεις ακρη) και επιστολη καταγγελια επωνυμα σε δυο μεγαλα περιοδικα του χωρου.
Ισως μια επιπλεον εκπτωση να "πεσει".
Τωρα οσο για το χαρτι που αναφερει ο Stamatis το να αναγραφονται τα χιλιομετρα και τα λοιπα στοιχεια του αυτοκινητου κατα την πωληση, επεχει θεση ιδιωτικου συμφωνητικου και μπορουν να αναγραφουν και οροι.
Οροι του τυπου σε περιπτωση που κατι απο τα ανγραφομενα δεν ισχυει ακυρωνεται η αγοραπωλησια και επιστρεφεται το καταβληθεν ποσο...
Αν βρεθει κανεις μαντρας να το υπογραψει εγω θα σκισω τα προικια μου!!!,για να μη πω θα πηδηχτω απο το παραθυρο:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

S8N
29-10-10, 16:41
Αν βρεις πάντως τέτοιον μαντρά πες μου να έρθω να πηδηχτώ κι εγώ από το παράθυρο για συμπαράσταση!

Επίσης, φρόντισε να είναι 5ος και άνω όροφος γιατί ,όπως απέδειξε ο Ζαχόπουλος, τη σήμερον ημέρα πέφτεις απ' τον 4ο και ζεις.

NickE60
29-10-10, 17:33
Εμποριο ειναι... και οπως ελεγε η Μανουλα μου ... με γελασε ο ταδε!!!
Συχνο φαινομενο, λιγη βεβαια σημασια εχει αν το αμαξι κατα τα αλλα ειναι "χαρτι"'η ευκαιρια απο πλευρας τιμης (τι λεω τωρα?)
Τι γινεται τωρα?
Ενημερωση του Εμπορα για την ανακαλυψη της αληθειας και τι ειναι διατεθειμενος αυτος να κανει? πριν την καταγγελια απο μερους σας σε ΙΝΚΑ υπ Εμποριου (οχι οτι θα βρεις ακρη) και επιστολη καταγγελια επωνυμα σε δυο μεγαλα περιοδικα του χωρου.
Ισως μια επιπλεον εκπτωση να "πεσει".
Τωρα οσο για το χαρτι που αναφερει ο Stamatis το να αναγραφονται τα χιλιομετρα και τα λοιπα στοιχεια του αυτοκινητου κατα την πωληση, επεχει θεση ιδιωτικου συμφωνητικου και μπορουν να αναγραφουν και οροι.
Οροι του τυπου σε περιπτωση που κατι απο τα ανγραφομενα δεν ισχυει ακυρωνεται η αγοραπωλησια και επιστρεφεται το καταβληθεν ποσο...
Αν βρεθει κανεις μαντρας να το υπογραψει εγω θα σκισω τα προικια μου!!!,για να μη πω θα πηδηχτω απο το παραθυρο:hystericalbs1::th_Laie_67-1:


Αν βρεις πάντως τέτοιον μαντρά πες μου να έρθω να πηδηχτώ κι εγώ από το παράθυρο για συμπαράσταση!

Επίσης, φρόντισε να είναι 5ος και άνω όροφος γιατί ,όπως απέδειξε ο Ζαχόπουλος, τη σήμερον ημέρα πέφτεις απ' τον 4ο και ζεις.

xaxaxaxaxaxaxaxaxa :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :thumbsup:

beliris
29-10-10, 18:39
Φίλοι το κακό είναι γενικό!Κολλητός μου αγόρασε Χ3 με 120.000 χλμ εισαγωγής από Γερμανία,από εγχώριο Μανδρά!
Το Τιμόνι και το σαλόνι(Δερμάτινο) έλαμπε,αληθινά καινούργια,αλλά τα πλαστικά μέρη του πορτ-παγκάζ ήταν πολύ φθαρμένα!
Το Χ3 είχε ένα θόρυβο στο διαφορικό και του το άλλαξαν με άλλο μεταχειρισμένο,όπως και τα φθαρμένα του πορτ-παγκάζ!
Τα "πραγματικά" χιλιόμετρα βρέθηκαν στο έγγραφο του εκτελωνισμού (230.000) και το βιβλίο σέρβις αποδείχθηκε μαιμού!!!Ανύπαρκτα συνεργεία στην Γερμανία(Το ψάξαμε).
Το αυτοκίνητο αντικαταστάθηκε με άλλο που είχε "πραγματικά" 120.000 χλμ.
Συμπέρασμα,το έγγραφο εκτελωνισμού για τα εισαγωγής αυτοκίνητα είναι τεκμήριο για τα χιλιόμετρα,αν δεν τα έχουν πειράξει από το έξωτερικό!Επίσης βοήθησε και μόνο η αναφορα του ΣΔΟΕ!!!!
Από το αρχείο σερβις της ΒΜW δεν έβγαινε άκρη,τελευταία εγγραφή είχε στα 80.000 χλμ.
Το λάθος έγινε στην αγορά,αυτοκίνητο με 120.000 χλμ με καινούργιο τιμόνι και δερμάτινο σαλόνι δεν υπάρχει!!!!(με 1000 ευρω το κάνουν καινούργιο και κυριολεκτικά original με όλες τις λεπτομέρειες).
Με το θέμα των χιλιομέτρων δεν υπάρχει λύση!!!

Logistakos
29-10-10, 20:24
Θα συμφωνησω για τους "δικους μας ανθρωπους" γιατι ειναι σιγουρα οτι πιο εμπιστο..

Σε περιπτωση ομως σαν την δικη μου, που καποιος ειναι απλα ολοκαινουργιος σε ολο αυτο, τι κανεις ρε παιδια? :sad:

Εγω δηλαδη περιμενω να τακτοποιησω ενα θεμα για να αρχισω να κοιταω για BMW. Ομως τελικα δεν εχω ΚΑΝΕΝΑΝ γνωστο μηχανικο, καποια επαφη με εξουσιοδοτημενο συνεργειο, καποιον να με συστησει καπου, η κατι τετοιο γενικα.
Μονο ενας γνωστος, εχει εναν γνωστο, σε ενα εξουσιοδοτημενο, στην αλλη μερια της Αττικης. Σωθηκα.
Και κανα δυο φιλοι που εχουν Ε30 τα φτιαχνουν στο γκαραζ τους η σε ενα συνοικιακο "γενικο" συνεργειο.


Εχω βεβαια σκοπο να ζητησω τη βοηθεια τη δικη σας, οσο μπορειτε, αλλα........


Σε πρώτη φάση θα ρίξεις ένα καλό ξεσκόνισμα στις αγγελίες που υπάρχουν στο φόρουμ. Αν δεν βρεις κάτι που να σου ταιριάζει, θα ψάξεις την αγορά και όταν βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει, όλο και κάποιος θα βρεθεί από εδώ μέσα να σου δώσει τις εξειδικευμένες συμβουλές που θα χρειαστείς. :original:

Σωστή η σειρά που τα βάλατε και μακάρι να βρεθεί λύση σε ότι χρειαστεί..! :sweatdrop: thumb