PDA

Επιστροφή στο Forum : ζητείται εργασία



GEORGE316
27-10-10, 12:06
παρακαλουνται,οσοι απο θεσσαλονικη γνωριζουν κατι για καποια εργασια,ας με ενημερωσουν.
προκειτε για τον πατερα μου,που ξεφνικα εμεινε ανεργος στα 56 του.
ολη του τη ζωη ασχολουταν με τα ρουχα.κυριως τα ανδρικα.ομως με τη κριση στο κλαδο της βιοτεχνιας...
επειδη λοιπον η κατασταση ειναι λιγο ζορικη,παρακαλειτε αν καποιος ακουσει κατι για οποιαδηποτε εργασια,ας μου στειλει ενα μυνηματακι.σας ευχαριστω.

Monsta
27-10-10, 12:24
Κρίμα Γιώργο, λυπάμαι.

Όταν είσαι νέος δεν τα σκέφτεσαι αυτά τα πράγματα, αλλά σε αυτή την ηλικία είναι πακέτο.

Μένετε Αθήνα ? Ποια ακριβώς ήταν η εξειδίκευσή του ? Δούλευε στις πωλήσεις για παράδειγμα ?

GEORGE316
27-10-10, 12:47
δυστυχως ειμαστε θεσσαλονικη.
ο πατερας μου παντα απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου εργαζοταν πανω σε ρουχα.η ειδικοτητα του ειναι σχεδιαστης-κοπτης.
λογω της φυσης του επαγγελματος και της συγκερκιμενης βιοτεχνιας οπου ηταν για καμμια 25ρια χρονια ηταν ο αμεσος υπευθυνος για το ρουχο απο το υφασμα μεχρι που να φτασει στον πελατη.
εχει ασχοληθει με ανδρικο ρουχο πανωφορια,παλτο,κουστουμια σε μαι απο της ποιοτικοτερες βιοτεχνιες της ελλαδας,η οποια δυστυχως λογω κακης οικονομικης διαχειρησης εκλεισε.
εχει ασχοληθει επισης στο παρελθον και με το επιπλο..
ατυχος βλεπεςι..ειναι οι δυο πρωτοι κλαδοι που πληρωνουν πολλα χρονια πρι την λεγομενη¨"οικονομικη κριση"
επειδη τα πραγματα λοιπον ειναι ζορικα και το ξερουμε απο πρωτο χερι αυτο,οποιαδηποτε εργασια,φυλακας η κατι αλλο τελος παντων.

Vasilis
28-10-10, 10:26
Εύχομαι τα καλύτερα στον πατέρα κ την οικογένεια σου...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Z4 DCT
28-10-10, 12:43
Ευχομαι και γω να βρεθει κατι φιλε μου....ισως καποιο απο τα παιδια στα βορεια να εχει καποια γνωριμια...κατι......

S8N
28-10-10, 15:29
Κρίμα. Μόνο αυτό μπορώ να πω. Ένας άνθρωπος που δούλεψε για να ζήσει την οικογένειά του και να σπουδάσει τα παιδιά του, που επί 25 χρόνια κάνει κάτι που ελάχιστοι μπορούν ουσιαστικά να κάνουν σήμερα, βρίσκεται στα 56 του χρόνια να αναζητά δουλειά. Οποιαδήποτε δουλειά. Με πεσμένο ηθικό και προφανώς πληγωμένη αυτοεκτίμηση. Χωρίς να έχει φταίξει σε τίποτα. Και χωρίς να έχει κλέψει τίποτα, αφού αν το είχε κάνει πιθανόν να είχε εξασφαλίσει έως και τα εγγόνια του.

Γιώργο μου, εύχομαι ο πατέρας σου να εξασφαλιστεί γρήγορα σε κάποια θέση αντίστοιχη των ικανοτήτων του και των προσδοκιών του. Όπως είπες παραπάνω, οι τομείς της ένδυσης και της κλωστοϋφαντουργίας πάτωσαν εδώ και χρόνια στη χώρα μας χάρη σε επιχειρηματίες-λαμόγια και πολιτικούς-καιροσκόπους. Σήμερα τα όσα ρούχα δεν έρχονται από Κίνα και Μπαγκλαντές ράβονται πλέον στη Βουλγαρία. Το πρωί έβλεπα σε κάποιο κανάλι αφιέρωμα σε μια βιοτεχνία ρούχων της Βορείου Ελλάδος που μετακόμισε το εργοστάσιο στη βουλγαρία για να πληρώνει 350 ευρώ max μισθό όταν εδώ πλήρωνε 1500. Να μιλήσουμε για μεγαλοκαρχαρίες τύπου Λαναρά που εισέπραξε και επιδοτήσεις απ' το Δημόσιο για να μην κλείσει τα εργοστάσια αλλά εκείνος τα πήγε στα Βαλκάνια? Μήπως είναι κι ένας από εκείνους τους μεγαλοοφειλέτες μπαταχτσήδες με τους παχυλούς λογαριασμούς στην Ελβετία και τα παχυλά χρέη στην Ελλάδα? Διόλου απίθανο.

Και πάλι εύχομαι να βρει σύντομα δουλειά ο άνθρωπος. Δυστυχώς δεν έχω καθόλου γνωριμίες στη Β. Ελλάδα, αλλά αν υπάρχει άλλος τρόπος να βοηθήσω πες το.

Nino
28-10-10, 18:51
Μακαρι και απο εμενα να βρεθει κατι γρηγορα!ανταξιο οπως λεει ο S8N των προσδοκιων του Πατερα σου, ειναι και λιγο θεμα τυχης.
Ακριβως στην ιδια κατασταση ειμαι και εγω μιας και η γυναικα μου ειναι απολυμενη εδω και κατι μηνες.
Το παλευουμε παντως να μη πανικοβληθουμε ως ποτε να δουμε...

Thomelef
28-10-10, 19:09
γιώργη...στα έπιπλα τι ακριβώς έχει κάνει ο πατέρας σου???
επειδή είμαι της δουλειάς, ίσως να βρούμε κάτι...δουλεύω με
πολούς επιπλοποιούς και ίσως κάτι βρεθεί...δυστηχώς και εγώ
μόλις τελείωσα με τις περικοπές... χειρότερο πράγμα δεν υπάρχει
απο το να λές σε έναν άνθρωπο κατάμουτρα πως πρέπει να
σταματήσει την εργασία...τες πα πές μου τι σχέση είχε με το
έπιπλο να δώ και εγώ αν ψάχνει κάποιος για υπάλληλους.

S8N
28-10-10, 19:37
Μακαρι και απο εμενα να βρεθει κατι γρηγορα!ανταξιο οπως λεει ο S8N των προσδοκιων του Πατερα σου, ειναι και λιγο θεμα τυχης.
Ακριβως στην ιδια κατασταση ειμαι και εγω μιας και η γυναικα μου ειναι απολυμενη εδω και κατι μηνες.
Το παλευουμε παντως να μη πανικοβληθουμε ως ποτε να δουμε...

Όλοι έχουμε από μια τέτοια ιστορία στην οικογένεια. Κι εμένα η γυναίκα μου είναι από τα τέλη Αυγούστου χωρίς δουλειά. Τουλάχιστον συνέπεσε με την εγκυμοσύνη, οπότε τι είχαμε τι χάσαμε. Για όσους αναρωτιούνται πόσο νόμιμο είναι να απολύσεις έγκυο, θα πω μια λέξη: ΜΠΛΟΚΑΚΙ.

Z4 DCT
28-10-10, 19:46
Όλοι έχουμε από μια τέτοια ιστορία στην οικογένεια. Κι εμένα η γυναίκα μου είναι από τα τέλη Αυγούστου χωρίς δουλειά. Τουλάχιστον συνέπεσε με την εγκυμοσύνη, οπότε τι είχαμε τι χάσαμε. Για όσους αναρωτιούνται πόσο νόμιμο είναι να απολύσεις έγκυο, θα πω μια λέξη: ΜΠΛΟΚΑΚΙ.

Εννοεις οτι πληρωνταν με μπλοκ αποδηξεων σαν εξωτερικος συνεργατης?

Nino
28-10-10, 20:20
Όλοι έχουμε από μια τέτοια ιστορία στην οικογένεια. Κι εμένα η γυναίκα μου είναι από τα τέλη Αυγούστου χωρίς δουλειά. Τουλάχιστον συνέπεσε με την εγκυμοσύνη, οπότε τι είχαμε τι χάσαμε. Για όσους αναρωτιούνται πόσο νόμιμο είναι να απολύσεις έγκυο, θα πω μια λέξη: ΜΠΛΟΚΑΚΙ.

Αλλη ΑΠΑΤΗ και αυτη...εργαζομενος κανονικος χωρις κανενα δικαιωμα!!μονο υποχρεωσεις.

Κωνσταντίνος
28-10-10, 20:53
Στην ίδια πάρα πολύ δυσάρεστη θέση βρέθηκα πριν 3 μήνες.
Το μαγαζί που διατηρούσα έκλεισε και βρέθηκα άνεργος κυριολεκτικά "επι ξύλου κρεμάμενος" και με 2 πολύ μικρά παιδιά.
Δύο μήνες πάρα, μα πάρα πολύ δύσκολοι χωρίς καμμιά ακτίνα φωτός στον ορίζοντα. Στα όρια της απελπισίας.

Ευτυχώς βρέθηκε ένας ξάδερφος που έχει μια διαφημιστική εταιρία και ήθελε άτομο.
Καλή σαν δουλειά και έχει action (μέχρι να με κουράσει βέβαια γιατί έχει συχνά ταξίδια).
Θεωρώ τον ευατό μου πολύ τυχερό αφου βρήκα απασχόληση.
Δεν θέλω να βρεθεί κανείς στην θέση μου στους δύο μήνες που ήμουν άνεργος. Αλλά δυστυχώς βρίσκεται πολύς κόσμος σε αυτή την θέση.

Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να τελείωσει το συντομότερο αυτή η αβέβαιη περίοδο που βιώνει ο πατέρας σου.

S8N
28-10-10, 21:37
Εννοεις οτι πληρωνταν με μπλοκ αποδηξεων σαν εξωτερικος συνεργατης?

Αυτό ακριβώς. Φαντάσου όλες τις υποχρεώσεις ενός ιδιωτικού υπαλλήλου ως προς το ωράριο, την απόδοση, τις υποχρεώσεις κλπ αλλά με τα δικαιώματα ενός συνεργάτη που κόβει αποδείξεις παροχής υπηρεσιών (αυτασφάλιστη, αποζημείωση γιοκ, μπόνους γιοκ, επιδόματα γιοκ, κατοχύρωση γιοκ). Μάλιστα, οι μόνοι καταγεγραμμένοι υπάλληλοι σ' αυτή την εταιρεία είναι δυο κοπέλες στη γραμματεία. Η δε γραμματεία στεγάζεται σε άλλον όροφο του ιδίου κτιρίου, ώστε όταν σκάει η επιθεώρηση εργασίας να φυγαδεύονται οι μπλοκάκηδες.

Ο εργασιακός μεσαίωνας υπήρχε πολύ πριν το μνημόνιο.

Z4 DCT
28-10-10, 21:47
Αυτό ακριβώς. Φαντάσου όλες τις υποχρεώσεις ενός ιδιωτικού υπαλλήλου ως προς το ωράριο, την απόδοση, τις υποχρεώσεις κλπ αλλά με τα δικαιώματα ενός συνεργάτη που κόβει αποδείξεις παροχής υπηρεσιών (αυτασφάλιστη, αποζημείωση γιοκ, μπόνους γιοκ, επιδόματα γιοκ, κατοχύρωση γιοκ). Μάλιστα, οι μόνοι καταγεγραμμένοι υπάλληλοι σ' αυτή την εταιρεία είναι δυο κοπέλες στη γραμματεία. Η δε γραμματεία στεγάζεται σε άλλον όροφο του ιδίου κτιρίου, ώστε όταν σκάει η επιθεώρηση εργασίας να φυγαδεύονται οι μπλοκάκηδες.

Ο εργασιακός μεσαίωνας υπήρχε πολύ πριν το μνημόνιο.

:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown: ΑΛΗΤΕΣ:ranting2:

GEORGE316
29-10-10, 07:38
σας ευχαριστω ολους για τα καλα και παρηγορα λογια ,διοτι τετοιες ωρες ειναι πραγματικα σανιδες σωτηριας.
δεν τρεφουμε αυταπατες οτι θα βρει εργασια πανω στα ρουχα γιατι την κατασταση τη ξερουμε καλα...
οσο αφορα τα επιπλα στη παραγωγη και στη πωληση ηταν.τωρα τι ακριβως θα πρεπει να τον ρωτησω.
παιδια επειδη το θεμα πλεον εκτος απο βιοποριστικο,ειναι και ψυχολογικο.ενας ανθρωπος που αρχισε να δουλευει απο τα 14 του και ποτε δεν θυμαμαι να βαρυγγομησε για να παει στη δουλεια(πως λεμε καμμια φορα...δε θελω να παω αυριο στο γραφειο..θα τους πω οτι αρρωστησα..)ακομα και αρρωστος παντα θα πηγαινε.εγινα 30 χρονων και θυμαμαι μονο μια φορα να γυρισε νωριτερα σπιτι.και ξαφνικα βρισκεται να μην μπορει να φερει ψωμι στο σπιτι.απλα ειναι κριμα οχι μονο για τον πατερα μου,αλλα και για οποιον ειναι σε τετοια θεση.
απλα ρε παιδια εχετε τα αφτια σας εδω θεσσαλονικη αν ψαχνουν για κανενα φυλακα,κατι ξερω γω.

Thomelef
29-10-10, 09:02
ρώτα εσύ τι σχέση είχε με τα έπιπλά, να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε...
είναι δουλειά, που τους καλούς τεχνήτες όλοι τους θέλουν...ρώτα τον και
στείλε μου πμ...την τετάρτη που έχω να πάω σε καμιά 10αριά πελάτες αν
ξέρω τι μπορεί να κάνει πάνω στα έπιπλα, θα μπορώ να κάνω και ερώτηση...