PDA

Επιστροφή στο Forum : Εφορευτική Επιτροπή



Kostase46
25-10-10, 21:03
Σημερα το πρωι με πηρανε τηλεφωνο απο την αστυνομια και ειπαν στη γυνεκα μου να περασω να παρω το χαρτι για την Εφορευτική Επιτροπή.
Ολη την εβδομαδα δουλευω απο νορις το πρωι και μεχρι αργα το βραδυ μια κυριακη λιγο ξεκουραζομαι δεν υπαρχει περηπτωση να παω τι πρεπεη να κανω απλως να μη παω?

GiannisRob
25-10-10, 21:07
Δυστυχως φιλε μου, δεν μπορεις να κανεις. Ο δικαστικος αντιπροσωπος (συνηθως υπαλληλος καποιου υποθηκοφυλακιου) εχει διευρυμενες δικαιοδοσιες την ημερα των εκλογων, και εχει το δικαιωμα να διαταξει σε οποιοδηποτε αστυνομικο οργανο την προσαγωγη σου στο εκλογικο τμημα που οφειλεις να παρουσιαστεις. Εαν αρνηθεις και παλι, ο εκλογικος αντιπροσωπος εχει δικαιωμα να διαταξει την συλληψη σου. Ειδικα αν το συγκεκριμενο εκλογικο τμημα το εχουν κλασει ολοι και ο δικαστικος αντιπροσωπος δεν εχει προσωπικο για να κανει τις εκλογες, τοτε τα πραγματα μπορει να γινουν αρκετα αγρια.

Παντως, συνηθως οι εκλογικοι αντιπροσωποι ειναι αρκετα συνεννοησιμοι και αν παρουσιαστεις οταν ανοιγει το εκλογικο τμημα, μπορειτε να συνεννοηθειτε και να μοιρασετε τη μερα σε βαρδιες, ωστε να κατσει το καθε μελος της εφορευτικης επιτροπης απο μερικες ωρες.

Οσο για το χαρτι, αν εισαι τυχερος μπορει να το εχουν στο θυρωρειο, αλλιως στον αξιωματικο υπηρεσιας. Και στις δυο περιπτωσεις, αν δεν κανω λαθος, μπορεις να το παρεις οποιαδηποτε ωρα της ημερας.

Nino
25-10-10, 21:14
βρες χαρτι απο Γιατρο και στειλε την γυναικα σου οταν ανοιγει το εκλογικο κεντρο να το παραδωσει... Να παει νωρις μολις ανοιξει και πριν προλαβουν να μετρησουν τις"απωλειες".
Αν εισαι αναπληρωματικο μελος τα πραγματα ειναι ακομα πιο ευκολα...
Αν απουσιαζουν πολλοι και την βιαιη προσαγωγη εχει δικαιωμα να διαταξει (αν ειναι καποιος αδικαιολογητος) αλλα συνηθως οριζουν κανα φουκαρα που πηγε νωρις να ψηφισει για να ξεμπερδευει...

Kostase46
25-10-10, 21:27
βρες χαρτι απο Γιατρο και στειλε την γυναικα σου οταν ανοιγει το εκλογικο κεντρο να το παραδωσει... Να παει νωρις μολις ανοιξει και πριν προλαβουν να μετρησουν τις"απωλειες".
Αν εισαι αναπληρωματικο μελος τα πραγματα ειναι ακομα πιο ευκολα...
Αν απουσιαζουν πολλοι και την βιαιη προσαγωγη εχει δικαιωμα να διαταξει (αν ειναι καποιος αδικαιολογητος) αλλα συνηθως οριζουν κανα φουκαρα που πηγε νωρις να ψηφισει για να ξεμπερδευει...

Νομιζω στο τηλεφωνο ειπαν στη γυναικα μου οτι ειμαι αναπληρωματικο μελος αν δε παω καθολου ουτε καν να παρω το χαρτι τι γινετε?

Z4 DCT
25-10-10, 21:30
Αν ελεγε η γυναικα σου οτι εισαι εκτος αττικης και δεν παραλαβεις το χαρτι στα χερια σου τοτε δεν τρεχει μια........
Επειδη βαριουνται!!!!! κανονικα πρεπει να σου το παραδωσουν στα χερια, αλλιως δεν ισχυει...εγω ετσι ξερω...

Kostase46
25-10-10, 21:34
Αν ελεγε η γυναικα σου οτι εισαι εκτος αττικης και δεν παραλαβεις το χαρτι στα χερια σου τοτε δεν τρεχει μια........
Επειδη βαριουνται!!!!! κανονικα πρεπει να σου το παραδωσουν στα χερια, αλλιως δεν ισχυει...εγω ετσι ξερω...

Δεν ειμαι απο Αττικη ειμαι απο Θεσσαλονικη θα περημενω μαλον να ξαναπαρουνε τηλεφωνο η να ερθουνε απο το σπιτι και θα τους πουνε οτι λειπω εκτος

Z4 DCT
25-10-10, 21:36
Δεν ειμαι απο Αττικη ειμαι απο Θεσσαλονικη θα περημενω μαλον να ξαναπαρουνε τηλεφωνο η να ερθουνε απο το σπιτι και θα τους πουνε οτι λειπω εκτος

Εγω ετσι ξερω, αν δεν το παραλαβεις δεν ισχυει!!!!!thumb

EVERGET
25-10-10, 21:40
To χαρτί θα λέει πως εάν δεν παρουσιαστείς κινδυνεύεις με μέχρι 6 μήνες φυλάκιση! Μην ψαρώνεις εγώ πέρσι ήμουν ο μόνος από τα συνολικά 8 μέλη της επιτροπής που είχα πάει. Όταν ο δικαστικός αντιπρόσωπος δει πως δεν ήρθαν ή δεν του επαρκούν τα μέλη τότε μπορεί να διατάξει τον οποιοδήποτε που πάει να ψηφίσει να κάτσει σαν μέλος. Είναι πολύ σπάνιο να ανακατέψει ο δικαστικός την αστυνομία, πρέπει να είναι πολύ βίδας!!!

Z4 DCT
25-10-10, 21:42
To χαρτί θα λέει πως εάν δεν παρουσιαστείς κινδυνεύεις με μέχρι 6 μήνες φυλάκιση! Μην ψαρώνεις εγώ πέρσι ήμουν ο μόνος από τα συνολικά 8 μέλη της επιτροπής που είχα πάει. Όταν ο δικαστικός αντιπρόσωπος δει πως δεν ήρθαν ή δεν του επαρκούν τα μέλη τότε μπορεί να διατάξει τον οποιοδήποτε που πάει να ψηφίσει να κάτσει σαν μέλος. Είναι πολύ σπάνιο να ανακατέψει ο δικαστικός την αστυνομία, πρέπει να είναι πολύ βίδας!!!



Γι αυτο δεν παμε ΠΟΤΕ πρωι πρωι για ψηφο!!!!!!:whistle:

EVERGET
25-10-10, 21:43
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ!!!!!!

Moufas E46
25-10-10, 21:44
To χαρτί θα λέει πως εάν δεν παρουσιαστείς κινδυνεύεις με μέχρι 6 μήνες φυλάκιση! Μην ψαρώνεις εγώ πέρσι ήμουν ο μόνος από τα συνολικά 8 μέλη της επιτροπής που είχα πάει. Όταν ο δικαστικός αντιπρόσωπος δει πως δεν ήρθαν ή δεν του επαρκούν τα μέλη τότε μπορεί να διατάξει τον οποιοδήποτε που πάει να ψηφίσει να κάτσει σαν μέλος. Είναι πολύ σπάνιο να ανακατέψει ο δικαστικός την αστυνομία, πρέπει να είναι πολύ βίδας!!!

ετσι οπως τα λες ειναι φιλε μου. την αδερφη μου 2 φορες την ειχαν βαλει και δεν πηγε. μαλιστα πηγε και ψηφισε κιολας μιση ωρα πριν κλεισουν οι καλπες και δεν την ενοχλησε κανεις. αν δεν συμπληρωνουν τον αριθμο των ατομων αρπαζουν τους πρωτους που πανε να ψηφισουν και κανουν την δουλεια τους. φιλε μην μασας κατσε ξεκουρασου και δεν θα σε ενοχλησει κανενας

Kostase46
25-10-10, 21:51
Τεληκα το χαρτι λετε να παω να το παρω η οχι?

Z4 DCT
25-10-10, 21:52
Τεληκα το χαρτι λετε να παω να το παρω η οχι?

AMA TO ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΣ!!!!!

Kostase46
25-10-10, 21:54
AMA TO ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΣ!!!!!
Αν το φερουνε στη γυναικα μου να το παρει η να μη το παρει?

Z4 DCT
25-10-10, 21:58
Αν το φερουνε στη γυναικα μου να το παρει η να μη το παρει?

αμα θελει δε το παραλαμβανει...να πει οτι εισαι για δουλεια εκτος αττικης



ρωτα και ενα δικηγορο....αν και τα ιδια ακριβως θα σου πει

Nick bmwlover
25-10-10, 22:41
αμα θελει δε το παραλαμβανει...να πει οτι εισαι για δουλεια εκτος αττικης



ρωτα και ενα δικηγορο....αν και τα ιδια ακριβως θα σου πει

Ρε κολλητηρι,ο ανθρωπος σου ειπε οτι ειναι απο Θεσσαλονικη,οχι απο Αθηνα!!!:hystericalbs1:

Driver M
25-10-10, 22:42
Ήμουν εφορευτική επιτροπή στις περασμένες βουλευτικές εκλογές και επειδή φοβήθηκα τις κυρώσεις που έγραφε πάνω η δικαστική εντολή (3μηνη φυλάκιση, απόρριψη πρόσληψης στο δημόσιο κλπ), πήγα, απτις 7 το πρωί μάλιστα.

Ήμασταν κανονικά 8 στην εφορευτική επιτροπή και πήγαμε τελικά μόνο 4. Τι έπαθαν οι υπόλοιποι 4? Το παραμικρό. Μάλιστα, είχα καταγράψει τα ονόματά τους και ο ένας είχε το θράσος να έρθει να ψηφίσει και μόλις τον "κάρφωσα" στον δικαστικό αντιπρόσωπο, έκανε την πάπια και έλεγε πως δεν του ήρθε κανένα χαρτί κλπ, με το ψέμα να βγάζει μάτι. Και πάλι όμως, όταν του είπε να κάτσει έστω για μια ώρα ώστε να πάει κάποιος από εμάς να ξεκουραστεί, σηκώθηκε κι έφυγε σαν κύριος λέγοντας πως έχει σοβαρή δουλειά (κυριακάτικα). Λες κι οι υπόλοιποι είμαστε οι αργόσχολοι που δεν έχουμε τι να κάνουμε!

Για να μην τα πολυλογώ, οι κυρώσεις που βλέπετε όταν σας έρθει το χαρτί, είναι μόνο στα χαρτιά και κατά 99% δεν θα έχετε καμία επίπτωση.
Από εκεί και πέρα όμως, είναι μια από τις δημοκρατικές υποχρεώσεις του πολίτη και πρέπει να γίνει, οπότε αν δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος, όποιος ειδοποιηθεί πρέπει να πάει.

Εγώ προσωπικά θα ξαναπήγαινα αν με καλούσαν, τόσο γιατί το θεωρώ χρέος όσο και γιατί η όλη εμπειρία είχε αρκετό γέλιο (να'ναι καλά και τα υπόλοιπα άτομα που ήταν στην επιτροπή μαζί μου), ενώ αν είστε τυχεροί και πέσετε σε καλή περιοχή, ο δήμος αναλαμβάνει την πλήρη εστίασή σας. Στην περίπτωσή μου είχε μέχρι και προφιτερόλ για επιδόρπιο!

katsaraios
25-10-10, 22:48
να πανε να πλυθουνε...
οποιος αργοσχολος η ανεργος η τεμπελης η πιτσιρικας που δεν δουλευει ακομα να παει να κανει τον υπαλληλο του κρατους.
εμεις που δουλευουμε και εχουμε μια Κυριακη για ξεκουραση η για την οικογενεια μας γιατι να παμε???
εκτος αμα εχει φραγκα οποτε πασο...

pilot
26-10-10, 02:06
να πανε να πλυθουνε...
οποιος αργοσχολος η ανεργος η τεμπελης η πιτσιρικας που δεν δουλευει ακομα να παει να κανει τον υπαλληλο του κρατους.
εμεις που δουλευουμε και εχουμε μια Κυριακη για ξεκουραση η για την οικογενεια μας γιατι να παμε???
εκτος αμα εχει φραγκα οποτε πασο...

έτσι ακριβώς!!! δεν πρόκειται να πάω ΠΟΤΕ!!!! στην δουλειά μου δουλεύουμε βάρδιες όλο το 24ωρο 365 μέρες τον χρόνο οποτε δουλεύουμε και Κυριακές και αργίες και τα πάντα..δεν πρόκειται να ''χαρίσω'' καμιά ελεύθερη μέρα στα λαμόγια..ειδικά τα τελευταία 2-3 χρόνια με οοολα αυτά τα προβλήματα και την κοροϊδία που τρώμε από τους πολίτικους(ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως) σιγά μην τους κάνουμε και την χάρη..ρε ΟΥΣΤ! αρνούμαι να πάρω μέρος σε όλο αυτό..δεν μ'ενδιαφέρει κανένας τους, δεν τους έχω ανάγκη και δεν ζήτησα την βοήθεια τους ΠΟΤΕ και ούτε πρόκειται. Θα πάω να ψηφίσω εννοείτε οποιοδήποτε μικρο κόμμα μου έρθει εκείνη την στιγμή άλλα όχι και να φάω όλη την μέρα μου για αυτούς..

pilot
26-10-10, 02:10
Ήμουν εφορευτική επιτροπή στις περασμένες βουλευτικές εκλογές και επειδή φοβήθηκα τις κυρώσεις που έγραφε πάνω η δικαστική εντολή (3μηνη φυλάκιση, απόρριψη πρόσληψης στο δημόσιο κλπ), πήγα, απτις 7 το πρωί μάλιστα.

Ήμασταν κανονικά 8 στην εφορευτική επιτροπή και πήγαμε τελικά μόνο 4. Τι έπαθαν οι υπόλοιποι 4? Το παραμικρό. Μάλιστα, είχα καταγράψει τα ονόματά τους και ο ένας είχε το θράσος να έρθει να ψηφίσει και μόλις τον "κάρφωσα" στον δικαστικό αντιπρόσωπο, έκανε την πάπια και έλεγε πως δεν του ήρθε κανένα χαρτί κλπ, με το ψέμα να βγάζει μάτι. Και πάλι όμως, όταν του είπε να κάτσει έστω για μια ώρα ώστε να πάει κάποιος από εμάς να ξεκουραστεί, σηκώθηκε κι έφυγε σαν κύριος λέγοντας πως έχει σοβαρή δουλειά (κυριακάτικα). Λες κι οι υπόλοιποι είμαστε οι αργόσχολοι που δεν έχουμε τι να κάνουμε!

Για να μην τα πολυλογώ, οι κυρώσεις που βλέπετε όταν σας έρθει το χαρτί, είναι μόνο στα χαρτιά και κατά 99% δεν θα έχετε καμία επίπτωση.
Από εκεί και πέρα όμως, είναι μια από τις δημοκρατικές υποχρεώσεις του πολίτη και πρέπει να γίνει, οπότε αν δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος, όποιος ειδοποιηθεί πρέπει να πάει.

Εγώ προσωπικά θα ξαναπήγαινα αν με καλούσαν, τόσο γιατί το θεωρώ χρέος όσο και γιατί η όλη εμπειρία είχε αρκετό γέλιο (να'ναι καλά και τα υπόλοιπα άτομα που ήταν στην επιτροπή μαζί μου), ενώ αν είστε τυχεροί και πέσετε σε καλή περιοχή, ο δήμος αναλαμβάνει την πλήρη εστίασή σας. Στην περίπτωσή μου είχε μέχρι και προφιτερόλ για επιδόρπιο!
ας κοιτάξουν πρώτα όλοι αυτοί που μας έχουν πιει το αίμα τόσα χρόνια τις ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ υποχρεώσεις και μετά βλέπουμε και τις δικές μας!!

καλά το ότι κάρφωσες κάποιον που είχε τα @@ να μην πάει ενώ εσύ την ''πάτησες'' από φόβο και πήγες απαξιώ να το σχολιάσω!!:thumbsdown::thumbsdown:

katsaraios
26-10-10, 02:33
ας κοιτάξουν πρώτα όλοι αυτοί που μας έχουν πιει το αίμα τόσα χρόνια τις ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ υποχρεώσεις και μετά βλέπουμε και τις δικές μας!!

καλά το ότι κάρφωσες κάποιον που είχε τα @@ να μην πάει ενώ εσύ την ''πάτησες'' από φόβο και πήγες απαξιώ να το σχολιάσω!!:thumbsdown::thumbsdown:

ας μην οξυνουμε μεταξυ μας τα πνευματα,προφανως ο καθενας εχει "ατυχες" εμπνευσεις που και που.........:whistle::whistle:

z3 2.2
26-10-10, 07:34
γυρνα πλευρο...παρε αγκαλιτα τη γυναικα σου και συνεχισε τον υπνο σου!!!!
απλα πραγμματα.
δεν σου κανουν τιποτα....

oldcarskickass
26-10-10, 07:52
Κράζετε κράζουμε κράζουν αυτούς που έχουν ΚΑΤΑΛΗΣΤΕΨΕΙ την ελλάδα και όταν έρχεται η ώρα να δώσουμε ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ από τη ζωή μας για να κάνουμε ΧΑΡΤΟΔΟΥΛΕΙΑ, χαρτοδουλειά ρε μάγκες όχι να σηκώσουμε πολυκατοικία είμαστε οι ριγμένοι της υπόθεσης.

Όλοι δηλαδή δουλεύουμε εκείνη την ημέρα, ή την Κυριακή και ο θεός ξεκουράστηκε (άσχετα αν εκκλησία βλέπουμε μόνο την κυριακή του πάσχα).

Και ΟΛΟΙ βρίσκουμε κάτι ΛΑΜΟΓΙΕΣ (ξέρετε σαν και αυτές που κράζουμε για το δημόσιο για τους πολιτικούς, γενικά για όλους εκτός από την πάρτυ μας...) και καλά να δηλώσουμε για να μην προσφέρουμε, επείδη απλά και μόνο ΔΕΝ θα έχουμε χρηματικό κέρδος...

Μπράβο ρε μάγκες ΩΡΑΙΑ νοοτροπία, απλά πείτε μου λίγο και εξηγήστε μου τον ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ τρόπο σκέψης σας.

Το κράτος αποτελείται από εμάς δε λέγαμε; Και τώρα που το κράτος σε χρειάζεται κάνεις την ΚΛΩΣΣΑ, κερατά ευθυνόφοβε και εν τέλει άχρηστε έλληνα.

ΓΙατί οι δουλειές του κράτους ΔΕΝ είναι για εμάς, είναι για τους αργόσχολους.

Αλλά όταν σε κανά 2 χρόνια θα πει το κράτος ότι ΠΛΗΡΩΝΕΙ την τάδε εταιρεία τόσα ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ευρώ (δικά σου ¤ μα@@@@@ έλληνα που βαριέσαι να πας εφορευτική) θα λες πάλι για λαμόγια και ιστορίες για αγρίους, αλλά και ΠΑΛΙ εσύ ΔΕΝ θα φταις...

Ευγε, εύγε.

Μη πας φίλε μου, μην προσφέρεις, είμαι σίγουρος ότι ο δικαστικός αντιπρόσωπος θα βρει έναν πιο χρήσιμο και ικανό από εσένα, είναι μεγάλη υπόθεση η αριθμητική και η χαρτούρα...

katsaraios
26-10-10, 08:54
Κράζετε κράζουμε κράζουν αυτούς που έχουν ΚΑΤΑΛΗΣΤΕΨΕΙ την ελλάδα και όταν έρχεται η ώρα να δώσουμε ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ από τη ζωή μας για να κάνουμε ΧΑΡΤΟΔΟΥΛΕΙΑ, χαρτοδουλειά ρε μάγκες όχι να σηκώσουμε πολυκατοικία είμαστε οι ριγμένοι της υπόθεσης.

Όλοι δηλαδή δουλεύουμε εκείνη την ημέρα, ή την Κυριακή και ο θεός ξεκουράστηκε (άσχετα αν εκκλησία βλέπουμε μόνο την κυριακή του πάσχα).

Και ΟΛΟΙ βρίσκουμε κάτι ΛΑΜΟΓΙΕΣ (ξέρετε σαν και αυτές που κράζουμε για το δημόσιο για τους πολιτικούς, γενικά για όλους εκτός από την πάρτυ μας...) και καλά να δηλώσουμε για να μην προσφέρουμε, επείδη απλά και μόνο ΔΕΝ θα έχουμε χρηματικό κέρδος...

Μπράβο ρε μάγκες ΩΡΑΙΑ νοοτροπία, απλά πείτε μου λίγο και εξηγήστε μου τον ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ τρόπο σκέψης σας.

Το κράτος αποτελείται από εμάς δε λέγαμε; Και τώρα που το κράτος σε χρειάζεται κάνεις την ΚΛΩΣΣΑ, κερατά ευθυνόφοβε και εν τέλει άχρηστε έλληνα.

ΓΙατί οι δουλειές του κράτους ΔΕΝ είναι για εμάς, είναι για τους αργόσχολους.

Αλλά όταν σε κανά 2 χρόνια θα πει το κράτος ότι ΠΛΗΡΩΝΕΙ την τάδε εταιρεία τόσα ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ευρώ (δικά σου ¤ μα@@@@@ έλληνα που βαριέσαι να πας εφορευτική) θα λες πάλι για λαμόγια και ιστορίες για αγρίους, αλλά και ΠΑΛΙ εσύ ΔΕΝ θα φταις...

Ευγε, εύγε.

Μη πας φίλε μου, μην προσφέρεις, είμαι σίγουρος ότι ο δικαστικός αντιπρόσωπος θα βρει έναν πιο χρήσιμο και ικανό από εσένα, είναι μεγάλη υπόθεση η αριθμητική και η χαρτούρα...
Ναι να μαζεψει για εφορευτικη τεμπεληδες επιμενω.
Εγω δινω αυτη την μερα που λες οτι χρειαζεται το κρατος οταν...
1-Παω με το αρρωστο παιδι μου στο Παιδων και περιμενω 5.30 ωρες στην
ουρα για να κανει μια εξεταση ,και μετα να διαγνωσει ο καημενος ο εφημερευων γιατρος ,χανω το ενα μεροκκαματο.
2-Οταν παω στην εφορια του κρατους να υποβαλω την φορολογικη δηλωση γιατι ο τριμ@@@ας ο υπαλληλος η το ΜΠ@@@λο ανυπαρκτο μηχανογραφικο συστημα (γιαυτο εχουν ακομα εφορευτικες σαν το 1900) δεν εχει δει οτι εχω κανει 4 φορες διορθωτικο Ε9 και μου ζητανε να πληρωσω για κατι που δεν εχω πια στην κατοχη μου,χανω αλλο μεροκαμματο.
3-Οταν ξαναπαω σε νοσοκομειο με δικο μου μεσο τον κατακοιτο πατερα μου για να τον δει επιτροπη του κρατους να διαπιστωσει οτι ο ανθρωπος ειναι αναπηρος και τελικα να μου πει οτι πρεπει να ειναι και τυφλος για να παρει βοηθημα νοσοκομας,χανω αλλο μεροκαμματο.
4-Οταν πρεπει να τρεξω σε ληξιαρχειο,Πρωτοδικειο,Εφο ρια ,για να μαζεψω τα κ@λοχαρτα του κρατους και να δηλωσω τον θανατο του πατερα μου για να μην μου ζητανε φορο κληρονομιας οπως κανανε μετεπειτα οι γελοιοι και ενω οτι πηρα ηταν με γονικη παροχη,χανω αλλα 2 μεροκαμματα.
Σε αυτο το μπο@@@λο λοιπον το κρατος που για 15 μερες θα ακουω συνεχως για εκλογες ΒΑΡΕΘΗΚΑ να ειμαι η διαθεσιμη πουτ@@α βρειτε αλλες να σας "εξυπηρετησουν".
Αυτη ειναι η δικη μου αντικειμενικη κριση και σε οποιον αρεσει.

oldcarskickass
26-10-10, 08:58
Σωστότατος σε όλα, και έχω τύχει σε 2 από τις περιπτώσεις που λες (και μάλιστα χωρίς να έχω μεροκάματο).

Απλά αυτό που λέω είναι ότι ΑΡΝΟΥΜΑΙ προσωπικά να γίνω ίδιος με αυτούς που κράζω.

Z4 DCT
26-10-10, 09:13
Ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ασχολουμαστε ολοι μερα απο χθες με τα σκατα και τους κωλοσφουγγαριους :ranting2::ranting2::ranting2:

z3 2.2
26-10-10, 09:26
Κράζετε κράζουμε κράζουν αυτούς που έχουν ΚΑΤΑΛΗΣΤΕΨΕΙ την ελλάδα και όταν έρχεται η ώρα να δώσουμε ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ από τη ζωή μας για να κάνουμε ΧΑΡΤΟΔΟΥΛΕΙΑ, χαρτοδουλειά ρε μάγκες όχι να σηκώσουμε πολυκατοικία είμαστε οι ριγμένοι της υπόθεσης.

Όλοι δηλαδή δουλεύουμε εκείνη την ημέρα, ή την Κυριακή και ο θεός ξεκουράστηκε (άσχετα αν εκκλησία βλέπουμε μόνο την κυριακή του πάσχα).

Και ΟΛΟΙ βρίσκουμε κάτι ΛΑΜΟΓΙΕΣ (ξέρετε σαν και αυτές που κράζουμε για το δημόσιο για τους πολιτικούς, γενικά για όλους εκτός από την πάρτυ μας...) και καλά να δηλώσουμε για να μην προσφέρουμε, επείδη απλά και μόνο ΔΕΝ θα έχουμε χρηματικό κέρδος...

Μπράβο ρε μάγκες ΩΡΑΙΑ νοοτροπία, απλά πείτε μου λίγο και εξηγήστε μου τον ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ τρόπο σκέψης σας.

Το κράτος αποτελείται από εμάς δε λέγαμε; Και τώρα που το κράτος σε χρειάζεται κάνεις την ΚΛΩΣΣΑ, κερατά ευθυνόφοβε και εν τέλει άχρηστε έλληνα.

ΓΙατί οι δουλειές του κράτους ΔΕΝ είναι για εμάς, είναι για τους αργόσχολους.

Αλλά όταν σε κανά 2 χρόνια θα πει το κράτος ότι ΠΛΗΡΩΝΕΙ την τάδε εταιρεία τόσα ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ευρώ (δικά σου ¤ μα@@@@@ έλληνα που βαριέσαι να πας εφορευτική) θα λες πάλι για λαμόγια και ιστορίες για αγρίους, αλλά και ΠΑΛΙ εσύ ΔΕΝ θα φταις...

Ευγε, εύγε.

Μη πας φίλε μου, μην προσφέρεις, είμαι σίγουρος ότι ο δικαστικός αντιπρόσωπος θα βρει έναν πιο χρήσιμο και ικανό από εσένα, είναι μεγάλη υπόθεση η αριθμητική και η χαρτούρα...

To κακο ξες ποιο ειναι??? Οτι εχεις δικιο!!!
Αλλα σκεψου την αηδια που νιωθει ο μεσος Ελληνας για αυτο το κρατος πια....
Ολοι δικιο εχουμε αλλα....

Nino
26-10-10, 10:02
Υπαρχουν χιλιες δυο υπηρεσιες που ολα τα ΣΚ του χρονου ειναι κλειστες θα μπορουσε το κρατος να χρησιμοποιησει καποιους απο αυτους τους υπαλληλους ως εφορευτικη επιτροπη, μια φορα στα τεσσερα χρονια δεν χαθηκε ο κοσμος...
Οταν ομως βλεπεις ολοι να παιρνουν εκλογικες επιδοτησεις και επιδοματα,ακομα και αν δεν εμπλεκονται πουθενα με τις εκλογες, τοτε γιατι ο πολιτης θα πρεπει να ειναι το κοροιδο που μεσα εκει θα ειναι ο μονος που θα χασει ολη την ημερα του, θα του σπασουν τα νευρα οι αντιπροσωποι των κομματων,θα μπει το πρωι με την ανατολη και θα φυγει πολυ αργα τη νυχτα...
Ενα κρατος που κανει τα παντα για να μου δυσκολευει τη ζωη, που μου παρεχει ψιχουλα απο πλευρας κοινωνικης υποδομης,που με θεωρει και με φωναζει κλεφτη,που το αυτονοητο ειναι διακαης ποθος και διεκδικηση απο τους πολιτες, ενα τετοιο κρατος να μην εχει απαιτησεις απο τη συμπεριφορα των πολιτων του γιατι αυτο τους τη ΔΙΔΑΞΕ...

z3 2.2
26-10-10, 10:19
Υπαρχουν χιλιες δυο υπηρεσιες που ολα τα ΣΚ του χρονου ειναι κλειστες θα μπορουσε το κρατος να χρησιμοποιησει καποιους απο αυτους τους υπαλληλους ως εφορευτικη επιτροπη, μια φορα στα τεσσερα χρονια δεν χαθηκε ο κοσμος...
Οταν ομως βλεπεις ολοι να παιρνουν εκλογικες επιδοτησεις και επιδοματα,ακομα και αν δεν εμπλεκονται πουθενα με τις εκλογες, τοτε γιατι ο πολιτης θα πρεπει να ειναι το κοροιδο που μεσα εκει θα ειναι ο μονος που θα χασει ολη την ημερα του, θα του σπασουν τα νευρα οι αντιπροσωποι των κομματων,θα μπει το πρωι με την ανατολη και θα φυγει πολυ αργα τη νυχτα...
Ενα κρατος που κανει τα παντα για να μου δυσκολευει τη ζωη, που μου παρεχει ψιχουλα απο πλευρας κοινωνικης υποδομης,που με θεωρει και με φωναζει κλεφτη,που το αυτονοητο ειναι διακαης ποθος και διεκδικηση απο τους πολιτες, ενα τετοιο κρατος να μην εχει απαιτησεις απο τη συμπεριφορα των πολιτων του γιατι αυτο τους τη ΔΙΔΑΞΕ...


Γιαννη τα ειπες ολα.....
ΕΤΣΙ νιωθει λοιπον ο μεσος Ελληνας.
Μπραβο Γιαννη με εκφραζεις απολυτα

bimmer-corfu
26-10-10, 14:21
φίλε μου άκου, για χρόνια με έβαζαν πάντα μα πάντα εφορευτική και πάντα πήγαινα.
Ε, μια φορά σταμάτησα και δεν ξαναπήγα, την επόμενη φορά πάλι δεν πήγα, την επόμενη πάλι δεν πήγα και στο τέλος σταμάτησαν να με καλούν. Τίποτα δεν τρέχει.

Μπορούν να στείλουν αστυνομικό να σε πάει σηκωτό στο εκλογικό κέντρο. Το κάνουν όταν δεν μαζεύουν άτομα για την εφορευτική.
Μην κοιμηθείς σπίτι και μην πας να ψηφίσεις αν αποφασίσεις να μην πας στην εφορευτική.

Γνώμη μου όμως είναι να πας αν δεν έχεις ξαναπάει. Είναι καλή εμπειρία

Driver M
26-10-10, 15:17
ας κοιτάξουν πρώτα όλοι αυτοί που μας έχουν πιει το αίμα τόσα χρόνια τις ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ υποχρεώσεις και μετά βλέπουμε και τις δικές μας!!

καλά το ότι κάρφωσες κάποιον που είχε τα @@ να μην πάει ενώ εσύ την ''πάτησες'' από φόβο και πήγες απαξιώ να το σχολιάσω!!:thumbsdown::thumbsdown:

Έκανα πολύ καλά που τον κάρφωσα και δε μετανιώνω καθόλου, αφού ήταν υποχρεωμένος να έρθει και έκανε την πάπια, κάτι που επιβάρυνε τόσο εμένα όσο και τους άλλους 3 που είχαν έρθει και δεν ξεκουραστήκαμε ούτε 1 ώρα, ενώ αν ήταν και τα 8 άτομα θα ήμασταν όλοι πιο ξεκούραστοι.
Και στην τελική αν ήταν τόσο μάγκας, να έλεγε ότι δεν ήρθε στην εφορευτική από επιλογή και όχι 1002 μαλ...ες που είπε όταν έγινε ρόμπα.
Ψιλά γράμματα αυτά όμως, αφού με τη λογική σου αυτός είχε @@.

Επίσης, αν εγώ πήγαινα μόνο από φόβο, τότε τώρα που ξέρω ότι ουσιαστικά δεν πρόκειται να έχω καμία κυρωσή, δεν θα έπρεπε να ξαναπάω αν με καλέσουν.
Είπα όμως ότι θα ξαναπήγαινα, επειδή το θεωρώ χρέος μου.
Αλλά αυτό μάλλον το πέρασες στο ντούκου ή εσκεμμένα το απαξίωσες.
Πάλι ψιλά γράμματα.

Και κάτι τελευταίο. Κανείς δεν χαίρεται να είναι κάπου από τις 6.30 το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ (ίσως και πιο αργά). ΟΛΟΙ έχουμε κάτι καλύτερο να κάνουμε, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
ΠΡΕΠΕΙ όμως κάποιος να το κάνει και αν είχες την ατυχία να είσαι εσύ αυτός ο κάποιος, είναι χρέος σου να το κάνεις.
Τώρα το να σου φταίει η άδικη η κενωνία και το αφεντικό που σε πήζει στη δουλειά και δε σου αφήνει ελεύθερο χρόνο κλπ κλπ, τα καταλαβαίνω σαν δικαιολογίες αλλά σε καμία περίπτωση δεν τα παίρνω στα σοβαρά, όταν μιλάμε για 1 μέρα ανά 4 χρόνια.
Επαναλαμβάνω, σε κανέναν δεν είναι ευχάριστο αλλά όσο δεν είναι σε αυτόν που κάνει την πάπια, άλλο τόσο δεν είναι σε αυτόν που πήγε και ήταν σωστός στις υποχρεώσεις του.
Απλά βλέπεις, όλοι όσοι δεν παρίστανται έχουν κάποιο σοβαρό λόγο (που κατά κανόνα είναι να κοιμηθούν, να δουν μπάλα, να πάνε για καφέ κλπ, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που έχουν πραγματικά λόγο αν και αυτοί πάντα ενημερώνουν έγκαιρα και δεν το παίζουν φαντομάδες) και τα κορόιδα που πάνε είναι οι αργόσχολοι της κοινωνίας.
Συνήθως όμως, στην πράξη αποδεικνύεται το αντίθετο.

Απ'ό,τι φαίνεται υπάρχουν πάντα κάποιοι που βγάζουν το φίδι από την τρύπα για εμάς και εμείς το παίζουμε αδικημένοι της ζωής αλλά και απόλυτοι κριτές των πάντων, ξέροντας μόνο να σχολιάζουμε να απαξιώνουμε και να απαιτούμε, χωρίς και οι ίδιοι να δίνουμε το καλό παράδειγμα ακόμα και σε απλά πράγματα όπως είναι το να παρεβρεθείς σε μια εφορευτική επιτροπή αν έχεις λάβει πρόσκληση.
Συχνό ελληνικό φαινόμενο...

bimmer-corfu
26-10-10, 15:20
όσες φορές πήγα εγώ έκατσα απο το πρωί ως το βράδυ χωρίς να με αντικαταστήσουν αλλά δεν το μετανιωσα

Kostase46
26-10-10, 16:51
φίλε μου άκου, για χρόνια με έβαζαν πάντα μα πάντα εφορευτική και πάντα πήγαινα.
Ε, μια φορά σταμάτησα και δεν ξαναπήγα, την επόμενη φορά πάλι δεν πήγα, την επόμενη πάλι δεν πήγα και στο τέλος σταμάτησαν να με καλούν. Τίποτα δεν τρέχει.

Μπορούν να στείλουν αστυνομικό να σε πάει σηκωτό στο εκλογικό κέντρο. Το κάνουν όταν δεν μαζεύουν άτομα για την εφορευτική.
Μην κοιμηθείς σπίτι και μην πας να ψηφίσεις αν αποφασίσεις να μην πας στην εφορευτική.

Γνώμη μου όμως είναι να πας αν δεν έχεις ξαναπάει. Είναι καλή εμπειρία

Γιατι υπαρχει περιπτωση να μπουνε μες το σπιτι μου να με ψαξουνε απλως δε θα βγω!!!!

oldcarskickass
26-10-10, 17:30
To κακο ξες ποιο ειναι??? Οτι εχεις δικιο!!!
Αλλα σκεψου την αηδια που νιωθει ο μεσος Ελληνας για αυτο το κρατος πια....
Ολοι δικιο εχουμε αλλα....


Κοίταξε, πλέον για εμένα ΔΕΝ υπάρχει κράτος.-

ΑΠΛΑ τα πράγματα.

Από την στιγμή όμως που μπορώ εγώ να κάνω κάτι δωρεάν για να διευκολύνω τον συνάδελφό / συνάνθρωπό μου με το να κάνω το χρέος μου (η λέξη χρέος έχει να κάνει με ιδεολογικές μου πεποιθήσεις, άλλος μπορεί να το πει νταβατζιλίκι κτλ κτλ, σεβαστό, το θέμα είναι να συννενοούμαστε) γιατί να μην πάω.

ΥΓ:Επίσης με δελεάζει ΑΠΙΣΤΕΥΑ ότι ΕΚΕΙΝΗ την ημέρα η ψηφοφορική μου δυνατότητα έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με το πόσους ψήφους θα περάσουν από τα χέρια μου.-

Υπαρχουν χιλιες δυο υπηρεσιες που ολα τα ΣΚ του χρονου ειναι κλειστες θα μπορουσε το κρατος να χρησιμοποιησει καποιους απο αυτους τους υπαλληλους ως εφορευτικη επιτροπη, μια φορα στα τεσσερα χρονια δεν χαθηκε ο κοσμος...
Οταν ομως βλεπεις ολοι να παιρνουν εκλογικες επιδοτησεις και επιδοματα,ακομα και αν δεν εμπλεκονται πουθενα με τις εκλογες, τοτε γιατι ο πολιτης θα πρεπει να ειναι το κοροιδο που μεσα εκει θα ειναι ο μονος που θα χασει ολη την ημερα του, θα του σπασουν τα νευρα οι αντιπροσωποι των κομματων,θα μπει το πρωι με την ανατολη και θα φυγει πολυ αργα τη νυχτα...
Ενα κρατος που κανει τα παντα για να μου δυσκολευει τη ζωη, που μου παρεχει ψιχουλα απο πλευρας κοινωνικης υποδομης,που με θεωρει και με φωναζει κλεφτη,που το αυτονοητο ειναι διακαης ποθος και διεκδικηση απο τους πολιτες, ενα τετοιο κρατος να μην εχει απαιτησεις απο τη συμπεριφορα των πολιτων του γιατι αυτο τους τη ΔΙΔΑΞΕ...

Και με το ο πολίτης να γίνει ίδιος με τις υπηρεσίες και τα άτομα που χλευάζει είναι λύση;

Ελπίζω τουλάχιστον οι άντρες που καλέστηκαν εφορευτική επιτροπή (όχι επαναλαμβανόμενα γιατί καταντάει κοροϊδία) και ΔΕΝ πήγαν, για να είναι συνεπείς στις θέσεις και τις απόψεις τους, να ΜΗΝ έχουν πάει και στρατό, όχι επειδή δεν μπορούσαν αλλά πάλι επειδή δεν ήθελαν.


ΥΓ2:και για να ξεκαθαρίζω. Δεν θέλω να προσβάλλω κανένα, απλά δε μπορεί το μεγαλύτερο μέρος του κόσμου να κράζει άτομα και συμπεριφορές και όταν έρχεται η ώρα το ΑΤΟΜΟ (σαν άτομο) να κάνει την διαφορά (να προσφέρει δλδ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ) να κάνει ό,τι κάνουν οι υπόλοιποι και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να μην δέχεται να μπει στο ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ καζάνι με αυτούς που κράζει.

oldcarskickass
26-10-10, 17:32
όσες φορές πήγα εγώ έκατσα απο το πρωί ως το βράδυ χωρίς να με αντικαταστήσουν αλλά δεν το μετανιωσα

Και προσωπικά και δημόσια χαίρομαι και είμαι περήφανος που έχω τέτοιους συνανθρώπους.

katsaraios
26-10-10, 19:33
καλες οι θεωριες αλλα καποιοι που γραφουν εδω ουτε καν στρατο εχουν παει (μιας και κατι ειπωθηκε) ουτε ΕΝΑ μεροκαμματο δεν εχουν βγαλει ακομα (μιας και ειπωθηκε κατι για εργοδοτες),ουτε φυσικα προς το παρον εχουν δικη τους οικογενεια να μην μας πολυζαλιζουν λοιπον ,ΔΕΝ ειμαστε στο ιδιο επιπεδο ολοι.
Τελικα αν μου ερθει κανενα χαρτι θα παω μονο και μονο για να αισθανθω πως εκανα το χρεος μου:hystericalbs1:
Σε ποιον ομως????

oldkar συμφωνω και εννοειτε πως αυτο που εγραψα για χρηματικη απολαβη δεν ηταν βεβαια ττπ αλλο απο πλακα,εξαλου χρωσταμε πολλα....

Nino
26-10-10, 19:47
Και με το ο πολίτης να γίνει ίδιος με τις υπηρεσίες και τα άτομα που χλευάζει είναι λύση;.

Οχι βεβαια!!!
και εκει ελλοχευει ο κινδυνος για το μελλον ενος λαου...
αλλα...




Ελπίζω τουλάχιστον οι άντρες που καλέστηκαν εφορευτική επιτροπή (όχι επαναλαμβανόμενα γιατί καταντάει κοροϊδία) και ΔΕΝ πήγαν, για να είναι συνεπείς στις θέσεις και τις απόψεις τους, να ΜΗΝ έχουν πάει και στρατό, όχι επειδή δεν μπορούσαν αλλά πάλι επειδή δεν ήθελαν..


Το συστημα ειναι καπως σαν το στρατο με τις κλησεις για επανεκπαιδευση, οσοι πηγαινουν μια φορα ,τους καλουν και τους ξανακαλουν.
Ενω αυτοι που δεν πηγαινουν σπανια ξαναπαιρνουν χαρτι για ασκησεις κλπ...
Τωρα Λευτερη και χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης!! δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια σχεση, οι εφορευτικες επιτροπες με την αρνηση καταταξης...

Επειδη ειναι παντως,μεγαααλη κουβεντα και γιατι οχι να την κανουμε,παντα μεσα απο το διαλογο βγαινει και κατι εποικοδομητικο!!!
Προσωπικα δινω απολυτο αλλοθι σε οιονδηποτε για οποιο λογο εχει (την σοβαροτητα δεν θα τη κρινω εγω) να μην γουσταρει να συμμετεχει σε μια εφορευτικη επιτροπη... οταν την ιδια στιγμη για αυτες τις εκλογες επιδοτουνται
Υπαλληλοι υπ.Εσωτερικων,Νομαρχιων,δη ων,Αστυνομια ,Λιμενικο Πυροσβεστικη,ελεγκτες δημοσιας διοικησης ,δικαστικοι αντιπροσωποι και ενας Θεος ξερει ποσοι ακομα, που οι περισοτεροι απο αυτους ουτε για να ψηφισουν δεν θα πανε.
Μη γραψω αναλυτικα... και αν εχω "μοιρασει" κανα επιδομα σε καποια ειδικοτητα και δεν το λαμβανει ας με συγχωρησει...
Παντως για την γενικοτερη απαξιωση των εκλογων και του εκλογικου δικαιωματος... ο μονος που δεν φταιει ειναι ο Πολιτης!

Moufas E46
26-10-10, 20:48
η πικρη αληθεια ειναι πως το κρατος τραβαει κοσμο κυριακατικα απο τα χαραματα μεχρι αργα το βραδυ για να κανει μια δουλεια που καποιος πρεπει να την κανει δεν διαφωνω πανω σε αυτο. εγω προσωπικα δεν θα πηγενα με την καμια να κανω το μακακα εκει περα και διπλα μου να χω τοσους δικαστικους αντιπροσωπους οι οποιοι να αμοιβονται με 1000 ευρω μπορει και περισσοτερα αν θυμαμαι καλα -οποιος ξερει τις ακριβεις αμοιβες ας το γραψει για μια μερα δουλεια και με πληρωμενα μαλιστα τα εξοδα μετακινησης για επαρχια. Ε ΟΧΙ ας δωσει και στους υπολοιπους 50 η και 100 ευρω ακομα για την μερα που χανουν για να βγουν εις περας οι εκλογες και ασ δωσει 100 ευρω λιγοτερα στα λαμογια τους δικηγορους και τους δικαστικους που εκτελουν χρεη δικαστικου αντιπροσωπου και αμοιβονται με ενα μηνιατικο για μια μερας δουλεια

oldcarskickass
26-10-10, 21:07
καλες οι θεωριες αλλα καποιοι που γραφουν εδω ουτε καν στρατο εχουν παει (μιας και κατι ειπωθηκε) ουτε ΕΝΑ μεροκαμματο δεν εχουν βγαλει ακομα (μιας και ειπωθηκε κατι για εργοδοτες),ουτε φυσικα προς το παρον εχουν δικη τους οικογενεια να μην μας πολυζαλιζουν λοιπον ,ΔΕΝ ειμαστε στο ιδιο επιπεδο ολοι.
Τελικα αν μου ερθει κανενα χαρτι θα παω μονο και μονο για να αισθανθω πως εκανα το χρεος μου:hystericalbs1:
Σε ποιον ομως????

oldkar συμφωνω και εννοειτε πως αυτο που εγραψα για χρηματικη απολαβη δεν ηταν βεβαια ττπ αλλο απο πλακα,εξαλου χρωσταμε πολλα....


Κοίτα, είμαι εθελοντής αιμοδότης, εθελοντής δότης αιμοπεταλίων, σκέφτομαι και για δωρητής οργάνων, συμμετέχω σε ομάδες δασοπροστασίας στον δήμο μου, και γενικά όπου και όποτε μπορώ συμμετέχω εθελοντικά.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μιλώντας κάνοντας τα παραπάνω νιώθω ότι κάνω το χρέος μου σε ΕΜΕΝΑ, μετά στον ενσυνείδητο πολίτη και μετά στο μ@λ@κ@ το λαμόγιο τον χ,ψ ο οποίος ( πιθανώς και να) εκμεταλλεύεται τον κόπο μου.

Σωστά και δεν είμαστε στο ίδιο επίπεδο όλοι, και προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρέπει να είμαστε αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα, το να βγαίνει κάτι καλό όμως έστω και από τέτοια άτομα δε θεωρώ ότι είναι αδύνατο, το αλόγιστο κράξιμο είναι που μου τη σπάει... έχεις δίκιο.


Οχι βεβαια!!!
και εκει ελλοχευει ο κινδυνος για το μελλον ενος λαου...
αλλα...

Το συστημα ειναι καπως σαν το στρατο με τις κλησεις για επανεκπαιδευση, οσοι πηγαινουν μια φορα ,τους καλουν και τους ξανακαλουν.
Ενω αυτοι που δεν πηγαινουν σπανια ξαναπαιρνουν χαρτι για ασκησεις κλπ...
Τωρα Λευτερη και χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης!! δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια σχεση, οι εφορευτικες επιτροπες με την αρνηση καταταξης...

Επειδη ειναι παντως,μεγαααλη κουβεντα και γιατι οχι να την κανουμε,παντα μεσα απο το διαλογο βγαινει και κατι εποικοδομητικο!!!
Προσωπικα δινω απολυτο αλλοθι σε οιονδηποτε για οποιο λογο εχει (την σοβαροτητα δεν θα τη κρινω εγω) να μην γουσταρει να συμμετεχει σε μια εφορευτικη επιτροπη... οταν την ιδια στιγμη για αυτες τις εκλογες επιδοτουνται
Υπαλληλοι υπ.Εσωτερικων,Νομαρχιων,δη ων,Αστυνομια ,Λιμενικο Πυροσβεστικη,ελεγκτες δημοσιας διοικησης ,δικαστικοι αντιπροσωποι και ενας Θεος ξερει ποσοι ακομα, που οι περισοτεροι απο αυτους ουτε για να ψηφισουν δεν θα πανε.
Μη γραψω αναλυτικα... και αν εχω "μοιρασει" κανα επιδομα σε καποια ειδικοτητα και δεν το λαμβανει ας με συγχωρησει...
Παντως για την γενικοτερη απαξιωση των εκλογων και του εκλογικου δικαιωματος... ο μονος που δεν φταιει ειναι ο Πολιτης!

Αν έδωσα λαβή ότι βρισκόμαστε σε αντιπαράθεση με συγχωρείς ειλικρινά.

Σωστά όλα που λες και τα γνωρίζω, αυτό όμως πιστεύω ότι δεν αλλάζει την ηθική υποχρέωση που θα νιώσω εγώ όταν και αν μου έρθει τέτοιο χαρτί.

Αυτό λέω μόνο και υπονοώ ότι θεωρώ ψιλοχαζομάρα το να προτρέπουμε τον άλλον ΕΞΑΡΧΗΣ να μην πάει εφορευτική και να σκεφτεί χίλιες 2 δικαιολογίες.

Θεωρώ πιο ντόμπρο το να μην πάει κανείς γιατι ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ παρά να σκεφτεί ένα κάρο μηχανοραφίες που πρώτα από όλα δεν τιμούν αυτόν.

Nino
26-10-10, 21:43
Αν έδωσα λαβή ότι βρισκόμαστε σε αντιπαράθεση με συγχωρείς ειλικρινά.

.

Οχι βεβαια και ουτε φανταστηκα κατι τετοιο.

pilot
27-10-10, 00:15
εάν κάποιος θεωρεί πως κάνει το χρέος του πηγαίνοντας η θεωρεί τον εαυτό του ''καλό πολίτη'' καλά κάνει και πηγαίνει και δικαίωμα του, αλλά,όσον αφορά εμένα προσωπικά βέβαια, αρνούμαι κατηγορηματικά να με χαρακτηρίζουν άχρηστο η ανίκανο άνθρωποι που το μόνο που ξέρουν για μένα είναι το nickname που χρησιμοποιώ σ'ένα φόρουμ!! Έχω απογοητευτεί και αηδιάσει με το όλο πολιτικό σύστημα και όλους τους εμπλεκόμενους σε αυτό για χίλιους δυο λόγους που απλά ΑΡΝΟΥΜΑΙ να λάβω μέρος σε όλο αυτό! Τις τελευταίες 2 φορές δεν ψήφισα καν διότι θεωρώ πως κάνεις δεν είναι άξιος για την διακυβέρνηση αυτού του τόπου, είναι όλοι κατώτεροι των περιστάσεων. Αυτή είναι η άποψή μου και δεν αλλάζει όσο και να με ''τσουβαλιάζετε'' εξ'άλλου και το τσουβάλιασμα ελληνική...''πατέντα'' είναι..

Z4 DCT
27-10-10, 04:26
Έκανα πολύ καλά που τον κάρφωσα και δε μετανιώνω καθόλου, αφού ήταν υποχρεωμένος να έρθει και έκανε την πάπια, κάτι που επιβάρυνε τόσο εμένα όσο και τους άλλους 3 που είχαν έρθει και δεν ξεκουραστήκαμε ούτε 1 ώρα, ενώ αν ήταν και τα 8 άτομα θα ήμασταν όλοι πιο ξεκούραστοι.
Και στην τελική αν ήταν τόσο μάγκας, να έλεγε ότι δεν ήρθε στην εφορευτική από επιλογή και όχι 1002 μαλ...ες που είπε όταν έγινε ρόμπα.
Ψιλά γράμματα αυτά όμως, αφού με τη λογική σου αυτός είχε @@.

Επίσης, αν εγώ πήγαινα μόνο από φόβο, τότε τώρα που ξέρω ότι ουσιαστικά δεν πρόκειται να έχω καμία κυρωσή, δεν θα έπρεπε να ξαναπάω αν με καλέσουν.
Είπα όμως ότι θα ξαναπήγαινα, επειδή το θεωρώ χρέος μου.
Αλλά αυτό μάλλον το πέρασες στο ντούκου ή εσκεμμένα το απαξίωσες.
Πάλι ψιλά γράμματα.

Και κάτι τελευταίο. Κανείς δεν χαίρεται να είναι κάπου από τις 6.30 το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ (ίσως και πιο αργά). ΟΛΟΙ έχουμε κάτι καλύτερο να κάνουμε, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
ΠΡΕΠΕΙ όμως κάποιος να το κάνει και αν είχες την ατυχία να είσαι εσύ αυτός ο κάποιος, είναι χρέος σου να το κάνεις.
Τώρα το να σου φταίει η άδικη η κενωνία και το αφεντικό που σε πήζει στη δουλειά και δε σου αφήνει ελεύθερο χρόνο κλπ κλπ, τα καταλαβαίνω σαν δικαιολογίες αλλά σε καμία περίπτωση δεν τα παίρνω στα σοβαρά, όταν μιλάμε για 1 μέρα ανά 4 χρόνια.
Επαναλαμβάνω, σε κανέναν δεν είναι ευχάριστο αλλά όσο δεν είναι σε αυτόν που κάνει την πάπια, άλλο τόσο δεν είναι σε αυτόν που πήγε και ήταν σωστός στις υποχρεώσεις του.
Απλά βλέπεις, όλοι όσοι δεν παρίστανται έχουν κάποιο σοβαρό λόγο (που κατά κανόνα είναι να κοιμηθούν, να δουν μπάλα, να πάνε για καφέ κλπ, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που έχουν πραγματικά λόγο αν και αυτοί πάντα ενημερώνουν έγκαιρα και δεν το παίζουν φαντομάδες) και τα κορόιδα που πάνε είναι οι αργόσχολοι της κοινωνίας.
Συνήθως όμως, στην πράξη αποδεικνύεται το αντίθετο.

Απ'ό,τι φαίνεται υπάρχουν πάντα κάποιοι που βγάζουν το φίδι από την τρύπα για εμάς και εμείς το παίζουμε αδικημένοι της ζωής αλλά και απόλυτοι κριτές των πάντων, ξέροντας μόνο να σχολιάζουμε να απαξιώνουμε και να απαιτούμε, χωρίς και οι ίδιοι να δίνουμε το καλό παράδειγμα ακόμα και σε απλά πράγματα όπως είναι το να παρεβρεθείς σε μια εφορευτική επιτροπή αν έχεις λάβει πρόσκληση.
Συχνό ελληνικό φαινόμενο...


Συμφωνω με παρα πολλα απο αυτα που λες, αν και εγω δεν θα παω ποτε.....απλα και μονο γιατι το χρεος υφισταται μονο αν σου περειχαν κατι πριν δημιουργηθει αυτο το χρεος.... και πρεπει να τους το ξεπληρωσεις εστω και με δοσεις....αλλα κατι τετοιο δεν υπαρχει.....αυτοι μας χρωστανε οχι εμεις.....
Αν χρωσταμε σε καποιους αυτοι ειναι πολυ πολυ παλια πισω στο χρονο σε εποχες πραγματικης δημοκρατιας.....οποτε μαλλον προτιμω να περασω την ημερα μου με το παιδι μου παρα με ενα ματσο καυλοφαντικοκοματοσκυλα (κομματικοι αντ/ποι) και ανθρωπους που δεν ξερω (εφορευτικη επιτροπη)..........

GEORGE316
27-10-10, 07:32
κωτσο...καλως τα δεχτηκες....
λοιπον...ολα παιζουν αναλογα με τον δικαστικο αντιπροσωπο που θα πεσεις.
πραγματι εχει την δικαιοδοσια εκεινη τη μερα να στειλει να σε φερουν με τη συνοδεια οργανου,η να διατξει και τη συλληψη σου.
μπορει παλι να μη σου κανει και απολυτως τιποτα.
καλο ειναι να παρεις ενα χαρτακι απο γιατρο και δωστο στην αννα να το παει πρωι πρωι.αφου εισαι και αναπληρωματικος θα ειναι πολυ ευκολοτερα.
απο την αλλη παλι μπορεις να ρισκαρεις και να πεσεις σε κανεναν χαφτα και να σε τρεχει.