PDA

Επιστροφή στο Forum : AVON ZZ3 Γνωμες



deepBLUE
25-10-10, 19:27
Καλησπερα !!!
Θα ηθελα για οσους μονο ξερουν να καταθεσουν την αποψη τους για τα συγκεκριμενα ελαστικα AVON ZZ3.
Εχω ακουσει διαφορα αλλα θα ηθελα αποψη και απο μελη του φορουμ μας που πιθανον να γνωριζουν.
Απο διαφορα βουλκανιζατερ ακουσα απο τους περισσοτερους καλα λογια.
Σε καποιο φιλο λαστιχα του ειπα πως οκ λες μια χαρα ειναι γιατι θες να πουλησεις εχεις καλυτερη τιμη αγορας και μεγαλυτερο κερδος.
Ως φιλος μου ειπε πως αυτο δεν ισχυει και ειπε πως μου λεει αυτο που πραγματικα πιστευει.
Χωρις αυτο να σημαινει βεβαια πως δεν υπαρχουν κλασης ανωτερα ελαστικα αλλα για την τιμη τους και αυτο που προσφερουν θα μεινω ευχαριστημενος.
Αυτο βεβαια που πρεπει να προσεχουμε μου ειπε στα λαστιχα χαμηλου προφιλ για να μην ανοιγουν ειναι η πιεση του ελαστικου που θα πρεπει να ειναι 3 μοναδες πανω σε πιεση αερα απο αυτη που δινει η μαμα εταιρια.
Η τιμη που τα βρηκα ειναι 540 ευρω φορεμενα(απο επαγγελματια του φορουμ μας) τιμη που βεβαια και μονο για δοκιμη με προκαλει να τα δοκιμασω.
Πριν ειχα τα fulda excelero τα οποια θεωρω πως για τη δυναμη του αυτοκινη του δε τα πηγαν καθολου ασχημα,αντιθετως θα ελεγα.

PANOS-E60
25-10-10, 19:42
Βαγγέλη προτείνω να γράψεις τις διαστάσεις που φοράς γιά να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις ... το ίδιο λάστιχο σε 16'', 17'' και 18'' δίνει διαφορετικές εντυπώσεις.

Τα φορούσα στο 318ci μου σε 205/55/16 91W. Μιά χαρά στο στεγνό, καλό τιμόνι, σχετικά γρήγορο ζέσταμα, μέτριος θόρυβος κύλισης, όλα καλά μπορώ να πω. Α, και λάστιχο που βγάζει πολλά χλμ. Στα δικά μου χέρια έκανε κοντά 40χιλ. Στο βρεγμένο όμως ήθελε προσοχή, ξεκόλαγε μάλλον απότομα. Είναι κάπως παρωχημένο λάστιχο, εξ ου και η τιμή του. Η τιμή που το βρήκες μου θυμίζει camskill πάντως και όχι εγχώρια αγορά.

Συμφωνώ με την επιλογή του λόγω χαμηλής τιμής, παραλίγο να τα βάλω και εγώ, αν και τελικά έβαλα τα falken fk452 σαν πιό σύγχρονα λάστιχα. Τα πλήρωσα 585e μαζί με μεταφορικά από τον cam. (245/40/18 - 275/35/18).

deepBLUE
25-10-10, 19:45
225/40/18
255/35/18

Crab
25-10-10, 20:02
Σε όποια διάσταση το έχω οδηγήσει δεν έμεινα ευχαριστημένος.
Από punto με 15',S2000 με 17',Μ3 με 19' κλπ.
Πολύ σκληρό πέλμα...σχεδόν άφθαρτο στα χιλιόμετρα,ειδικά στο Μ3 τα πίσω κράτησαν όσο κανένα άλλο.
Στο βρεγμένο ψιλό μάπα.Δεν εμπνέει εμπιστοσύνη αν και προσωπικά στο βρεγμένο δεν το κυνηγάω ποτέ.
Σε 225/40/18-255/35/18 οδηγώ εδώ και χρόνια ένα kompressor με pilot sport.Ακριβό λάστιχο που στην προκειμένη το benz δεν το ζεσταίνει εύκολα(είναι κάσα 163 ίππων) αλλά άμα ζεσταθεί είναι άριστο.
Σε 235/35/19-265/30/19 Continental sport contact 3 το χαρακτηρίζω ιδανικό σε στεγνό και βρεγμένο.

Γενικά,αν ψάχνεις οικονομικό ελαστικό βάλτα αλλά μην έχεις απαιτήσεις!!!

HULK
25-10-10, 20:55
Πολύ σκληρό πέλμα...σχεδόν άφθαρτο στα χιλιόμετρα,ειδικά στο Μ3 τα πίσω κράτησαν όσο κανένα άλλο.

Aυτο ειναι γεγονος εγω τα εχω σε 235 και 265 19 και τα πισω μετα απο ενα χρονο ειναι σαν καινουργια.Ειναι σκληρο ελαστικο βεβαια και αργει να ζεσταθει,κοπαναει πιο πολυ αλλα κρατα και πιο πολυ στο χρονο.Στο βρεγμενο δεν το κυνηγαω δεν νομιζω οτι θα με σωσει το ποιοδηποτε ελαστικο.Στο στεγνο οσες φορες εχω τρεξει δεν ειχα ποτε καποιο θεμα αρκει να ζεσταθει πρωτα.Απο εκει και περα η διαρκεια του για εμενα ειναι κατι σημαντικο γιατι λογω τις πισω κινησης και του "παιχνιδιου" δεν εχω ορεξη να πληρωνω καθε τρεις και λιγο λαστιχα.Εγω ειμαι ικανοποιημενος.

deepBLUE
26-10-10, 16:52
Τελικα τα λαστιχα εμπαχθησαν στην τιμη των 540 ευρω με τοποθετηση.
225/40/18 και 255/35/18.
Εντυπωσεις στην πορεια γιατι ακομα ειναι απατητα.
Ο θεος χορηγος αν και πιστευω πως για την κατασταση του αυτοκινητου αυτου μονο το 888 θα ηταν το καλυτερο.

PANOS-E60
26-10-10, 16:59
Τελικα τα λαστιχα εμπαχθησαν στην τιμη των 540 ευρω με τοποθετηση.
225/40/18 και 255/35/18.
Εντυπωσεις στην πορεια γιατι ακομα ειναι απατητα.
Ο θεος χορηγος αν και πιστευω πως για την κατασταση του αυτοκινητου αυτου μονο το 888 θα ηταν το καλυτερο.

Καλοπάτητα ! thumb
Τέτοια τιμή γιά ελληνιή αγορά ... super ! Ποιά είναι η πηγή ?

m-power_01
26-10-10, 17:05
Πολυ καλή η τιμή τους και τολμω να πω δελεαστικη...αλλα εγω δεν θα τα εβαζα ! Ειναι το χειροτερο λαστιχο που εχω βαλει ποτε σε αυτοκινητο μου. Μακαρι να ειναι η δικη μου παραξενια...και εσενα να σε βολεψει! Καλοριζικα

paganis
26-10-10, 17:38
βαγγελη...στην περιπτωση σου( παρα...παρα...πολλα αλογα και ζ3)..θα πηγαινα σε ενα καλυτερο λαστιχο( μαλλον για το toyo)...και ισως ξεφευγα λιγο στην διασταση πισω με 255/40/18( επιπλεον τα ρ888..ειναι φαρδυτερα απο τα απλα)...διοτι θα σου μακραινε και λιγο το βημα....και θα ειχες και καλυτερο βεντουζαρισμα..

deepBLUE
26-10-10, 18:41
Πολυ καλή η τιμή τους και τολμω να πω δελεαστικη...αλλα εγω δεν θα τα εβαζα ! Ειναι το χειροτερο λαστιχο που εχω βαλει ποτε σε αυτοκινητο μου. Μακαρι να ειναι η δικη μου παραξενια...και εσενα να σε βολεψει! Καλοριζικα


βαγγελη...στην περιπτωση σου( παρα...παρα...πολλα αλογα και ζ3)..θα πηγαινα σε ενα καλυτερο λαστιχο( μαλλον για το toyo)...και ισως ξεφευγα λιγο στην διασταση πισω με 255/40/18( επιπλεον τα ρ888..ειναι φαρδυτερα απο τα απλα)...διοτι θα σου μακραινε και λιγο το βημα....και θα ειχες και καλυτερο βεντουζαρισμα..

Ετσι και αλλιως δεν ειναι για μια ζωη συντομα θα φαγωθουν.
Μια δοκιμη ειναι .... θα δειξει.

deepBLUE
26-10-10, 18:43
Καλοπάτητα ! thumb
Τέτοια τιμή γιά ελληνιή αγορά ... super ! Ποιά είναι η πηγή ?

Εγγελης Νικολαος Ασυρματου 64 Αγ.Δημητριος.
Η τιμη για τα contisport 3 ηταν 750 ευρω

paganis
26-10-10, 18:48
Ετσι και αλλιως δεν ειναι για μια ζωη συντομα θα φαγωθουν.
Μια δοκιμη ειναι .... θα δειξει.

το κακο ειναι, οτι τα εβαλες για δοκιμη...την εποχη των βροχων! οπου ισως , τα avon..δεν αποδιδουν τα μεγιστα! αφου ομως τα εβαλες...κανε τις δοκιμες σου...και ελπιζω να αποδειχθουν ανωτερα των προσδοκιων σου!

deepBLUE
26-10-10, 18:52
το κακο ειναι, οτι τα εβαλες για δοκιμη...την εποχη των βροχων! οπου ισως , τα avon..δεν αποδιδουν τα μεγιστα! αφου ομως τα εβαλες...κανε τις δοκιμες σου...και ελπιζω να αποδειχθουν ανωτερα των προσδοκιων σου!

Δε ξερω ρε φιλε αυτος που τα αγορασα μου ειπε πως ειναι καλα στη βροχη και μου το τονισε.
Η αληθεια ειναι πως απο αμαξι σε αμαξι το καθε λαστιχο εχει αλλη συμπεριφορα.
Ετσι και αλλιως το αμαξι δε το κυνηγαω και ποσο μαλλον στη βροχη που τη φοβαμαι κιολας .

paganis
26-10-10, 19:16
μακαρι Βαγγελη...! εξαλλου δεν το βγαζεις και στις βροχες...εγω παντως παραμενω πιστος στα brigestone potenza...και πριν στις 18αρες και τωρα στις 17αρες..τα ιδια φορεσα!

joseph
26-10-10, 19:29
Τα ειχε ενας κολλητος φιλος σε οκταβια, οπως μου ειχε πει, και οπως ειχα καταλαβει και εγω απο λιγο που ειχα οδηγησει, προκειται για λαστιχο "σκληρο" που θελει λιγο χρονο να ζεσταθει, οταν ζεσταθει ειναι πολυ καλο.
Στα πλεονεκτηματα του οπως μου ειχε πει, ειναι η αντοχη στο χρονο- στην σκληρη χρηση, και στις λακουβες των δρομων μας.
Κατα γνωμη μου, στους "σαπουνοδρομους" που εχουμε πιστευω πως ταιριαζουν καλυτερα μαλακοτερα λαστιχα

Υ.Γ Κατι σαν τα S02 bridgestone. θεοσκληρα αλλα οταν ζεστενονταν ηταν σουπερ

z3outofmind
26-10-10, 19:33
Δε ξερω ρε φιλε αυτος που τα αγορασα μου ειπε πως ειναι καλα στη βροχη και μου το τονισε.
Η αληθεια ειναι πως απο αμαξι σε αμαξι το καθε λαστιχο εχει αλλη συμπεριφορα.
Ετσι και αλλιως το αμαξι δε το κυνηγαω και ποσο μαλλον στη βροχη που τη φοβαμαι κιολας .

deep φιλε αυτα φοραγα και εγω ΠΡΙΝ (225/40/18 - 255/35/18)
θα σε στεναχωρησω..Σε βροχη δεν ειχα οδηγησει χειροτερο λαστιχο...
φαντασου εσυ με τα 400..πολυ προσοχη φιλε οσο ειναι καινουργια κατι θα κανουν,,στον χρονο μεταλλασονται,,δεν φθείρονται ουτε τα πισω φαντασου!!!
μπορει να μην ειμαι 400+,,αλλα εχω και εγω 34κ.ροπη..δεν καταφερα πουθενα να δω τα λινα τους ακομα και στα μεγαρα(ΕΑΝ ΖΕΣΤΑΘΟΥΝ σε στεγνο κανουν παπαδες οσο ειναι ΦΡΕΣΚΑ)....
καλο ζεσταμα και στα 2χρονια το πολυ πεταμα.(φιλικα)

joseph
26-10-10, 19:38
Παιδια δεν φταινε τα λαστιχα αλλα οι δρομοι μας, σε οποιαδηποτε ευρωπαικη χωρα με σωστη ασφαλτο, τα λαστιχα ειναι οκ, ειδικα για σκληρη χρηση.
Στη Ελλαδα σηκωνουν τα χερια ψηλα ολες οι εταιριες..

Τελικα μονο για χειμωνιατικα λαστιχα ειμαστε!! φορεμα και στα 10000χλμ πεταμα!