PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευη playstation 3!!!



aristent
25-10-10, 18:25
Πριν 3 εβδομαδες δεν αναβε το PS3 του γιου μου και συγκεκριμενα αντι το λαμπακι λειτουργειας να γινεται πρασινο απο κοκκινο ,γινοταν κιτρινο oποτε δεν ερχονταν σε λειτουργια!!!!:ranting2:

Αυτο το φαινομενο ειναι γνωστο ως "yellow light of death".
Δυστυχως η SONY δεν φροντισε να βαλει σωστη θερμοαγωγιμη παστα στα CPU οποτε παρουσιαζεται αναλογα με τη χρηση στον πρωτο εως το πολυ στον τριτο χρονο λειτουργιας!!!και εμεις ειμαστε στον τριτο χρονο....

Χθες το βραδυ και για δυο ωρες εκανα φυλλο και φτερο το PS3 για να αλλαξω την θερμοαγωγιμη παστα των CPU, για οσους γνωριζουν, με την arcitc silver 5!!!!συνισταται απο τα περισσοτερα PS3forum για καλυτερη.

H χαρα μας ηταν μεγαλη οταν τελειωσαμε και ειδαμε οτι ξαναλειτουργησε η συσκευη!!!:dance1::hug:

Ομως σημερα το μεσημερι το προβλημα ξαναπαρουσιαστηκε:ranting2:

Εχουμε ακουλουθησει ολες τις οδηγιες επισκευης που υπαρχουν στο YouTube ομως :thumbsdown: ......

Εχει κανεις να προτεινει κατι?

Aυτο ειναι η "καρδια" του PS :
https://i797.photobucket.com/albums/yy252/aristent/diafora/DSC00111.jpg?t=1288023746
https://i797.photobucket.com/albums/yy252/aristent/diafora/DSC00112.jpg?t=1288023746

stratos
25-10-10, 18:51
Ειλικρινά δεν ξέρω. Εχω αφήσει το PS3 πάρα απολύ καιρό στην Κύπρο. Θα πάρω κάπου τηλέφωνο να ρωτήσω Αρη και αν έχω νεότερα θα σου πω

tmilatos
25-10-10, 19:35
Νταμπλ γιου νταμλπ γιου νταμπλ γιου.ebw.gr Δινεις το ψοφιο και σου αφαιρουν περιπου 70-80 ευρω απο την αξια του καινουργιου που θα παρεις...Το καλοκαιρι επαθα τα ιδια. Δεν επισκευαζεται με ΤΙΠΟΤΑ. Τα trophies σου που εχυσες αιμα και ιδρωτα να αποκτησεις, ΔΕΝ τα χανεις, μολις παρεις το καινουργιο και περασεις ξανα τους κωδικους σου θα τα εχεις ολα ξανα.
Long live Sony.


-Θεοφιλος-

asot
25-10-10, 20:09
εχω και γω PS3 (2 χρόνια, με αναβαθμισμένο από μένα δίσκο στα 160GB, για να stremάρω ταινίες από το PC)
anyway, ρίξε μια ματια στον οδηγό (https://www.ps3hax.net/downloads.php?do=file&id=265)(PDF, χρειάζεται registration...) μήπως έχει κάτι που δεν δοκιμάσατε...
Τo PS3 το τοποθετείς οριζόντια ή κάθετα?
Εχω διαβάσει οτι είναι καλύτερα ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ, αερίζεται σωστότερα...

nikos1400
25-10-10, 20:11
Νταμπλ γιου νταμλπ γιου νταμπλ γιου.ebw.gr Δινεις το ψοφιο και σου αφαιρουν περιπου 70-80 ευρω απο την αξια του καινουργιου που θα παρεις...Το καλοκαιρι επαθα τα ιδια. Δεν επισκευαζεται με ΤΙΠΟΤΑ. Τα trophies σου που εχυσες αιμα και ιδρωτα να αποκτησεις, ΔΕΝ τα χανεις, μολις παρεις το καινουργιο και περασεις ξανα τους κωδικους σου θα τα εχεις ολα ξανα.
Long live Sony.


-Θεοφιλος-

γιατι ρε, με τιποτα ??
τελικα με ημερομηνια ληξης το φτιαξανε οι φουστηδες ?!?
:thumbsdown:

asot
25-10-10, 20:19
Σαν τα Audi/VW που έλεγε και o S8N...

tmilatos
25-10-10, 20:47
εχω και γω PS3 (2 χρόνια, με αναβαθμισμένο από μένα δίσκο στα 160GB, για να stremάρω ταινίες από το PC)
anyway, ρίξε μια ματια στον οδηγό (https://www.ps3hax.net/downloads.php?do=file&id=265)(PDF, χρειάζεται registration...) μήπως έχει κάτι που δεν δοκιμάσατε...
Τo PS3 το τοποθετείς οριζόντια ή κάθετα?
Εχω διαβάσει οτι είναι καλύτερα ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ, αερίζεται σωστότερα...


Για να εκανες αναβαθμιση, λογικα εσκασες και εσυ 500 ευρωπουλα (χειροκροτημα) σαν και εμε να το παρεις οταν πρωτοβγηκε με λιγα γιγα 20, 40, 60... Oι στατιστικες δυστυχως δεν ειναι υπερ σου. 6 στα 10 παλια PS3 θα το παθουν αργα 'η γρηγορα!!! Ευχομαι να βγω ψευτης φιλε asot (σχεδον ποτε δυστυχως) αλλα, be prepared to see the yellow light of DEATH, MUUUHAHAHHA!!!!! Κανε συνεχεια μπακ απ τα savedata, η μονη συμβουλη.

Courtesy of Sony,

-Θεοφιλος-

tmilatos
25-10-10, 20:53
γιατι ρε, με τιποτα ??
τελικα με ημερομηνια ληξης το φτιαξανε οι φουστηδες ?!?
:thumbsdown:

...και σε ρωτω φιλε Νικο: Γιατι να ΜΗΝ εχει ημερομηνια ληξης?
Μολις σου "κιτρινισει" και ταξιδεψει για τον αλλο κοσμο, δεν θα τρεξεις να το ξαναγορασεις?
Μα τι ερωτησεις ειναι αυτες?
Sony loves us all.


-Θεοφιλος-

aristent
25-10-10, 21:26
εχω και γω PS3 (2 χρόνια, με αναβαθμισμένο από μένα δίσκο στα 160GB, για να stremάρω ταινίες από το PC)
anyway, ρίξε μια ματια στον οδηγό (https://www.ps3hax.net/downloads.php?do=file&id=265)(PDF, χρειάζεται registration...) μήπως έχει κάτι που δεν δοκιμάσατε...
Τo PS3 το τοποθετείς οριζόντια ή κάθετα?
Εχω διαβάσει οτι είναι καλύτερα ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ, αερίζεται σωστότερα...

Οριζοντια και αεριζεται καλα...αλλα τι να το κανεις....


Ειλικρινά δεν ξέρω. Εχω αφήσει το PS3 πάρα πολύ καιρό στην Κύπρο. Θα πάρω κάπου τηλέφωνο να ρωτήσω Αρη και αν έχω νεότερα θα σου πω

:thnx:λεω μηπως ......να μπω στη διαδικασια να αλλαξω και το Power Supply?


...και σε ρωτω φιλε Νικο: Γιατι να ΜΗΝ εχει ημερομηνια ληξης?
Μολις σου "κιτρινισει" και ταξιδεψει για τον αλλο κοσμο, δεν θα τρεξεις να το ξαναγορασεις?
Μα τι ερωτησεις ειναι αυτες?
Sony loves us all.

-Θεοφιλος-

Ηδη ειμαστε στην διαδικασια αν δεν γινει να παρουμε το νεο στην εκδοση σλιμ....σαν τους ναρκομανεις .....δεν υπαρχει πιθανοτητα να ζησουμε χωρις αυτο!!!!

BILL007
25-10-10, 21:26
Φίλε μου ποιό PS3 είναι???Αυτό με τα 60giga???

aristent
25-10-10, 21:28
Φίλε μου ποιό PS3 είναι???Αυτό με τα 60giga???

Ακριβως!!!2007μοντελο.

tmilatos
25-10-10, 21:33
Ηδη ειμαστε στην διαδικασια αν δεν γινει να παρουμε το νεο στην εκδοση σλιμ....σαν τους ναρκομανεις .....δεν υπαρχει πιθανοτητα να ζησουμε χωρις αυτο!!!!


Ετσι, ετσι, ξερει η Sony τι αρρωστακια ειμαστε......! Λιωσιμο στο COD MW2!!!!
thumb

-Θεοφιλος-

BILL007
25-10-10, 21:35
Ακριβως!!!2007μοντελο.

Δυστηχώς σε αυτό το μοντέλο βγήκαν όλα τα κουσούρια...Μιλάμε για πολύ μεγάλο ποσοστό χαλασμένων συσκευών.

Άλλαξε ξανά πάστες και κάνε το σταυρό σου.Αν όχι,go for the slim και μην σκας thumbthumbthumb

Z4 DCT
25-10-10, 21:50
Εμ αγορακια μου δε προσεχετε!!!!!! τι να σας κανω!!!!!!



xbox power!!!!!

Vasilis
25-10-10, 21:57
k κατι οφ τοπικ αλλα αφορα τα PS3!

Το γνωριζατε οτι το PS3 εσπασε-χακαριστηκε κ μπορεις πλεον να παιζεις κ αντιγραφες?

εγω το εμαθα μολις προχτες...απλα προσεξτε να μην αναβαθμισετε σε εκδοση μεταγενεστερη της 3,41 γιατι απο 3,42 κ μετα δεν λειτουργει το σπαστηρι!!!

πληροφοριακα...δεν γινεται επεμβαση στο μηχανημα

απλα με ενα στικακι στην usb γινεται η ολη δουλεια!

katsaraios
25-10-10, 21:58
το πουλαω τοτε ειναι 1 1/2 1 χρονο να προλαβω πριν χαλασει:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
25-10-10, 21:59
k κατι οφ τοπικ αλλα αφορα τα PS3!

Το γνωριζατε οτι το PS3 εσπασε-χακαριστηκε κ μπορεις πλεον να παιζεις κ αντιγραφες?

εγω το εμαθα μολις προχτες...απλα προσεξτε να μην αναβαθμισετε σε εκδοση μεταγενεστερη της 3,41 γιατι απο 3,42 κ μετα δεν λειτουργει το σπαστηρι!!!

πληροφοριακα...δεν γινεται επεμβαση στο μηχανημα

απλα με ενα στικακι στην usb γινεται η ολη δουλεια!

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

εχω λογο που γελαω!!!!!!!!:whistle: :whistle:

BILL007
25-10-10, 22:01
k κατι οφ τοπικ αλλα αφορα τα PS3!

Το γνωριζατε οτι το PS3 εσπασε-χακαριστηκε κ μπορεις πλεον να παιζεις κ αντιγραφες?

εγω το εμαθα μολις προχτες...απλα προσεξτε να μην αναβαθμισετε σε εκδοση μεταγενεστερη της 3,41 γιατι απο 3,42 κ μετα δεν λειτουργει το σπαστηρι!!!

πληροφοριακα...δεν γινεται επεμβαση στο μηχανημα

απλα με ενα στικακι στην usb γινεται η ολη δουλεια!

Γνωστό στην πιάτσα φίλε Βασίλη:original:

Το κακό είναι ότι η sony στο online gaming θα σε υποχρεώσει να πας σε μεγαλύτερη έκδοση και να αναβαθμίσεις.:thumbsdown::thumbsdown:: thumbsdown:

Vasilis
25-10-10, 22:06
Γνωστό στην πιάτσα φίλε Βασίλη:original:

Το κακό είναι ότι η sony στο online gaming θα σε υποχρεώσει να πας σε μεγαλύτερη έκδοση και να αναβαθμίσεις.:thumbsdown::thumbsdown:: thumbsdown:

αν δε σε ενδιαφερει το ονλαιν ομως ειναι μια πολυ καλη λυση!!(39 ευρω κ 59 μου ειπαν αντιστοιχα για το καλο σπασιμο κ το καλυτερο....:th_Laie_67-1:)

ps..μηπως ανταλλασει καποιος το μηχανημα του με περασμενη την 3,41 εκδοση μιας κ την πατησα κ αναβαθμισα?:whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

tmilatos
25-10-10, 22:06
Εμ αγορακια μου δε προσεχετε!!!!!! τι να σας κανω!!!!!!



xbox power!!!!!


https://www.youtube.com/watch?v=_ja1Q3I6n3g

Εχει πολλα ψωμια να φαει ακομα το xbox...

-Θεοφιλος-

Vasilis
25-10-10, 22:12
https://www.youtube.com/watch?v=_ja1Q3I6n3g

Εχει πολλα ψωμια να φαει ακομα το xbox...

-Θεοφιλος-

αυτος τιμι μου...επειδη εχει και γ@μω τις LCD οθονες κ γ@μω τα home cinema,

νομιζει οτι εχει κ γ@μω τις παιχνιδομηχανες....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

BILL007
25-10-10, 22:15
Καλά και στο xbox το red ring of death μην το ξεχνάμε...

Γενικά πιστεύω ότι απο τις πιο πετυχημένες κονσόλες και πολύ γερές σε άπειρες ωρες gaming και σκληρής χρήσης (πέταμα πάνω απο τραπέζια και τα σχετικά) ήταν το playstation 1.
Έχω και το 1 και το 2 και το 3 απο playstation...Πιο πολύ και απο τα 3,το 1 με κέρδισε.Η αλήθεια ειναι πως έχω μεγαλώσει και λιγάκι και ασχολούμαι λιγότερο.Ωστόσο η απλότητα χειρισμού και όχι τα τόσο περίπλοκα πράγματα για ένα σύστημα οικιακής διασκέδασης νομίζω πως είναι το βασικό κριτήριο για την επιλογή μου.

Υ.Γ επίσης ωραία ιδέα θα ήταν να φτιάξουμε ένα thread για το τι παιχνιδομήχανες πέρασαν απο τα χέρια μας και ποιά μας άρεσε περισσότερο.Πληροφοριακά,έ χω επίσης SNES (συλλεκτική έκδοση το κουτί της κονσόλας με το mario all stars),Νintendo 64 (goldeneye κούτα κονσόλας συλλεκτική),Sega gamegear,Sega master system,Jaguar (To πρώτο 64bit μηχάνημα και με cd extra συσκευή) και Gameboy (το γκρι).
Επειδή συμπληρώνω τη συλλογή μου,αν έχει κανείς τίποτα κασσέτες απο snes που να μην θέλει ή να πουλάει ας ρίξει ένα pm...:D

asot
25-10-10, 22:18
Για να εκανες αναβαθμιση, λογικα εσκασες και εσυ 500 ευρωπουλα (χειροκροτημα) σαν και εμε να το παρεις οταν πρωτοβγηκε με λιγα γιγα 20, 40, 60...

Αν θυμάμαι, γύρω στα 380 (40GB δίσκο είχε)....
Προς το παρόν, αντέχει - δεν βαριέσαι, οι στατιστικές είναι για να επαληθεύονται, μπορεί να 'μαι στο 4 στα 10

Προς το παρόν, δεν βλέπω κάποιο άμεσο όφελος με το σπάσιμο, και το GT5 προσεχώς, δεν βλέπω να παίζει (σύντομα) σπασμένο...

Κωνσταντίνος
25-10-10, 22:57
https://www.youtube.com/watch?v=_ja1Q3I6n3g

Εχει πολλα ψωμια να φαει ακομα το xbox...

-Θεοφιλος-

Επειδή αποτελούσε το αντικείμενο της προηγούμενης δουλειάς μου, όχι απλά δεν έχει να φάει ψωμία το xbox, για την ακρίβεια ούτε ψίχουλο δεν έχει να φάει.
1) Στα περισσότερα παιχνίδια που έχουν βγει κοινά στις 2 κονσόλες, στο xbox παίρνουν καλλίτερη βαθμολογία.
2) Το Xbox το έχει σκίσει στις πωλήσει το PS3.
3) Το PS3 θεωρείτε πιο αναξιόπιστο

Driver M
25-10-10, 22:59
Καλά και στο xbox το red ring of death μην το ξεχνάμε...

Γενικά πιστεύω ότι απο τις πιο πετυχημένες κονσόλες και πολύ γερές σε άπειρες ωρες gaming και σκληρής χρήσης (πέταμα πάνω απο τραπέζια και τα σχετικά) ήταν το playstation 1.
Έχω και το 1 και το 2 και το 3 απο playstation...Πιο πολύ και απο τα 3,το 1 με κέρδισε.Η αλήθεια ειναι πως έχω μεγαλώσει και λιγάκι και ασχολούμαι λιγότερο.Ωστόσο η απλότητα χειρισμού και όχι τα τόσο περίπλοκα πράγματα για ένα σύστημα οικιακής διασκέδασης νομίζω πως είναι το βασικό κριτήριο για την επιλογή μου.

Υ.Γ επίσης ωραία ιδέα θα ήταν να φτιάξουμε ένα thread για το τι παιχνιδομήχανες πέρασαν απο τα χέρια μας και ποιά μας άρεσε περισσότερο.Πληροφοριακά,έ χω επίσης SNES (συλλεκτική έκδοση το κουτί της κονσόλας με το mario all stars),Νintendo 64 (goldeneye κούτα κονσόλας συλλεκτική),Sega gamegear,Sega master system,Jaguar (To πρώτο 64bit μηχάνημα και με cd extra συσκευή) και Gameboy (το γκρι).
Επειδή συμπληρώνω τη συλλογή μου,αν έχει κανείς τίποτα κασσέτες απο snes που να μην θέλει ή να πουλάει ας ρίξει ένα pm...:D

Τι μου θύμησες τώρα...

Τα είχα κατά καιρούς όλα αυτά (τα περισσότερα ακόμα), εκτός απ'το game gear και επίσης το sega dreamcast, το panasonic 3DΟ, το sega saturn και μια πραγματικά σπάνια κονσόλα, το nintendo virtual boy που είναι το κόσμημά μου. Για το μόνο που μετανιώνω είναι που χάρισα το jaguar (μαζί με το jaguar cd και 6-7 παιχνίδια) σ'ένα ξαδερφάκι μου πριν 5-6 χρόνια και από τότε ψάχνω τρόπο να του το ζητήσω πίσω, αλλά ντρέπομαι...:th_Laie_67-1: Παρόμοια τύχη είχαν τα master system και SNES αλλά δεν είναι τόσο σπάνια και κάποια στιγμή θα τα ξαναβρώ. Αντίθετα, για το jaguar πρέπει να δαπανήσω πολύ μεγαλύτερο ποσό, ιδίως όσο περνούν τα χρόνια και γίνεται ακόμα πιο δυσεύρετο.

Έχω πραγματική τρέλα με τις κονσόλες, πολύ μεγαλύτερη από τους περισσότερους που τις έχουν απλά για να παίζουν παιχνίδια.
Πάντως, αν και λάτρης των παλαιότερων video games, θεωρώ το ps3 ως κορυφαίο μηχάνημα, τόσο από άποψη ευρύτερων δυνατοτήτων όσο και καθαρά ως παιχνιδομηχανής. Μόνο και μόνο το MGS 4αρκεί.thumb

BILL007
25-10-10, 23:05
Έχεις Nintendo Virtual boy??????:shok::shok::shok::shok: ΟΜG!!!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Y.Γ Το MGS στο playstation 1 είναι το παιχνίδι με τους περισσότερους τερματισμούς που έχω κάνει ever.7 σερί φορες!!!:shok::shok::shok:
ΜGS MAKΡΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ Γ@ΜΗΣΤΕΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup : :thumbsup:

Driver M
25-10-10, 23:30
Έχεις Nintendo Virtual boy??????:shok::shok::shok::shok: ΟΜG!!!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Y.Γ Το MGS στο playstation 1 είναι το παιχνίδι με τους περισσότερους τερματισμούς που έχω κάνει ever.7 σερί φορες!!!:shok::shok::shok:
ΜGS MAKΡΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ Γ@ΜΗΣΤΕΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup : :thumbsup:

Κι ευτυχώς το έχω ακόμα. Με δύο παιχνίδια, το Wario και ένα Pinball.

Το mgs σερι το έχω τερματίσει μόνο 2 φορές, για να δω τα διαφορετικά τέλη (αν έσωζες τη Meryl ή όχι), αλλά συνολικά δεν ξέρω πόσες φορές το έχω τερματίσει. Σίγουρα πάνω από 15!
Συμφωνώ απόλυτα πάντως το mgs είναι η απόλυτη σειρά παιχνιδιών!
Έχω μάλιστα και το πρώτο mgs που είχε βγει στο NES το 1988.


ps Συγνώμη για τα off αλλά με το θέμα αυτό παρασύρομαι εύκολα..:original:

nikos1400
25-10-10, 23:38
Έχεις Nintendo Virtual boy??????:shok::shok::shok::shok: ΟΜG!!!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Y.Γ Το MGS στο playstation 1 είναι το παιχνίδι με τους περισσότερους τερματισμούς που έχω κάνει ever.7 σερί φορες!!!:shok::shok::shok:
ΜGS MAKΡΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ Γ@ΜΗΣΤΕΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup : :thumbsup:


Metal Gear Solid !!
Κορυφη !

Αξιζει να παρεις PS3 γι'αυτο και για το Gran turismo.

Z4 DCT
26-10-10, 09:08
αυτος τιμι μου...επειδη εχει και γ@μω τις LCD οθονες κ γ@μω τα home cinema,

νομιζει οτι εχει κ γ@μω τις παιχνιδομηχανες....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

LED ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!:ranting2:

Οτι και να λετε........xbox:thumbsup::thumbsup:

Vasilis
26-10-10, 09:11
LED ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!:ranting2:

Οτι και να λετε........xbox:thumbsup::thumbsup:

O δαιμων του τυπογραφειου ρε γιαννακο...:ranting2::ranting2:

αν ηταν Lcd δεν θα ηταν γ@ματη με τα σημερινα δεδομενα...!:thumbsup:

Z4 DCT
26-10-10, 09:22
O δαιμων του τυπογραφειου ρε γιαννακο...:ranting2::ranting2:

αν ηταν Lcd δεν θα ηταν γ@ματη με τα σημερινα δεδομενα...!:thumbsup:

Και γαμω τα οφ τοπικ κανω τωρα αλλα.....

Λοιπον...εχω salt & Expendables..............:whistle::whistle:

Χρίστος
26-10-10, 15:12
ρε ψωναρες μη ξεφευγετε.
Ο ανθρωπος εχει προβλημα και ζηταει μια βοηθεια, μια γνωμη και εσεις μετρατε τις λεντ σας και τα γκειμ σας???

Η αποψη μου για το ζητημα ειναι οτι εφοσον αλλαζοντας παστα δουλεψε, εστω και για λιγο, να ξαναλλαξεις παλι, βαζοντας λιγο μεγαλυτερη ποσοτητα και να προσεξεις να πατησει καλυτερα απο πριν.
Ακομα ,δε ξερω αν στο επιτρεπει η γεωμετρια του κουτιου, αλλα να προσπαθησεις να το ανοιξεις να δεις αν δουλευει χωρις να το κλεισεις σε κουτι εχοντας μια καλη πηγη ψηξης κοντα του.Αν ειναι προβλημα θερμοκρασιας αυτο που συζηταμε δε θα ξανασβησει.Αν εισαι οκ ετσι, τοτε αντε παρε κανα δυο ανεμιστηρακια πιο δυνατα, κοψε το κουτι και κανε το modding!!!
Υπαρχουν στο youtube απειρα βιντεακια που πειραζουν τη ψυξη του ps3 & xbox

BILL007
26-10-10, 15:31
Ακομα ,δε ξερω αν στο επιτρεπει η γεωμετρια του κουτιου, αλλα να προσπαθησεις να το ανοιξεις να δεις αν δουλευει χωρις να το κλεισεις σε κουτι εχοντας μια καλη πηγη ψηξης κοντα του.Αν ειναι προβλημα θερμοκρασιας αυτο που συζηταμε δε θα ξανασβησει.Αν εισαι οκ ετσι, τοτε αντε παρε κανα δυο ανεμιστηρακια πιο δυνατα, κοψε το κουτι και κανε το modding!!!
Υπαρχουν στο youtube απειρα βιντεακια που πειραζουν τη ψυξη του ps3 & xbox

Xρηστάρα το θέμα playstation το έχω "σπουδάσει" όπως εσύ με τα iphone που έχεις ασχοληθεί κάργα.
Δυστηχώς το 60άρι ήταν απο τα χειρότερα σε τέτοια θέματα και συνήθως όταν γίνει το κράου το έκλαψες...:thumbsdown: Δεν οφελεί σε τίποτα case modding σε αυτή την περίπτωση,εφόσον έχει ηδη "τηγανιστεί" το chip.Case modding κάνεις όταν το πάρεις με τη μια στα χέρια σου και δεις ότι έχεις προβλήματα.
Δυστηχώς έτσι την έχω πατήσει και εγώ σε πολλά μηχανήματα και πέρα απο κονσόλες.

Υ.Γ γι'αυτό όταν παίρνουμε μια συσκευή κοιτάμε πάντα να μην σηκώνει πουθενά θερμοκρασία,γιατί είναι ύποπτο για την ζωή που θα έχει (βλέπε διάφορα λάπτοπ)

Χρίστος
26-10-10, 15:53
σωστος μπιλ αλλα αν την εχει ακουσει οπως λες το τσιπ γιατι επαιξε με τη αλλη παστα???

aristent
26-10-10, 15:56
ρε ψωναρες μη ξεφευγετε.
Ο ανθρωπος εχει προβλημα και ζηταει μια βοηθεια, μια γνωμη και εσεις μετρατε τις λεντ σας και τα γκειμ σας???

Η αποψη μου για το ζητημα ειναι οτι εφοσον αλλαζοντας παστα δουλεψε, εστω και για λιγο, να ξαναλλαξεις παλι, βαζοντας λιγο μεγαλυτερη ποσοτητα και να προσεξεις να πατησει καλυτερα απο πριν.
Ακομα ,δε ξερω αν στο επιτρεπει η γεωμετρια του κουτιου, αλλα να προσπαθησεις να το ανοιξεις να δεις αν δουλευει χωρις να το κλεισεις σε κουτι εχοντας μια καλη πηγη ψηξης κοντα του.Αν ειναι προβλημα θερμοκρασιας αυτο που συζηταμε δε θα ξανασβησει.Αν εισαι οκ ετσι, τοτε αντε παρε κανα δυο ανεμιστηρακια πιο δυνατα, κοψε το κουτι και κανε το modding!!!
Υπαρχουν στο youtube απειρα βιντεακια που πειραζουν τη ψυξη του ps3 & xbox

Mακαρι να ηταν αυτο.....θα το προσπαθησω βεβαια ξανανοιγοντας το αλλα.....εαν δεν....τοτε παω για Slim and at the end.....waiting for PS4!!!!:shok::thumbsup:


Xρηστάρα το θέμα playstation το έχω "σπουδάσει" όπως εσύ με τα iphone που έχεις ασχοληθεί κάργα.
Δυστηχώς το 60άρι ήταν απο τα χειρότερα σε τέτοια θέματα και συνήθως όταν γίνει το κράου το έκλαψες...:thumbsdown: Δεν οφελεί σε τίποτα case modding σε αυτή την περίπτωση,εφόσον έχει ηδη "τηγανιστεί" το chip.Case modding κάνεις όταν το πάρεις με τη μια στα χέρια σου και δεις ότι έχεις προβλήματα.
Δυστηχώς έτσι την έχω πατήσει και εγώ σε πολλά μηχανήματα και πέρα απο κονσόλες.

Υ.Γ γι'αυτό όταν παίρνουμε μια συσκευή κοιτάμε πάντα να μην σηκώνει πουθενά θερμοκρασία,γιατί είναι ύποπτο για την ζωή που θα έχει (βλέπε διάφορα λάπτοπ)

Αχ ρε Βασιλη.....δυστυχως (για μας)εχεις δικιο!!!
Εχει πεσει πολυ διαβασμα στο νετ .......απ'οτι καταλαβα εαν δεν εχεις προλαβει να κανεις αλλαγη παστας πριν το αναθεματισμενο:ranting2:Yellow Light τοτε ειναι αργα...σχεδον....υπαρχει μια πιθανοτητα να "αναστησεις" με το θερμοπιστολο τις ηδη πειραγμενες επαφες αλλα μαλλον προσωρινα θα επανακτησεις λειτουργια αλλα μαλλον μονο αυτο.....πολυ σπανια να εχει σωθει το συστημα!

Γραψτε και οτι αλλο θελετε για Playstation3 !!!!!δεν με πειραζει καθολου!!!!thumb

BILL007
26-10-10, 15:57
Γιατί δεν την είχε ακούσει εντελώς...;) Έτσι είναι αυτά...Αργός θάνατος.
Και στα λάπτοπ γιατί οι κάρτες γραφικών δεν τα παίζουν με τη μία???
Αρχικά τραβάει μια γραμμή στην οθόνη,μετά δεύτερη,τρίτη και στο τέλος δεν ανοίγει καν.
Κάπως έτσι δες το και εδώ...;)

aristent
26-10-10, 16:02
σωστος μπιλ αλλα αν την εχει ακουσει οπως λες το τσιπ γιατι επαιξε με τη αλλη παστα???

Απ'οτι εχω καταλαβει το θερμοπιστολο παιζει σημαντικο ρολλο και νομιζω οτι τη δευτερη φορα που θα το ξανανοιξω θα "λιωσω"επιμενοντας λιγο παραπανω, κατα καποιο τροπο τις κολλησεις των CPU και των ολοκληρωμενων να "ξανανοιωσουν"...οπως λενε οι ειδικοι.

Ισως να το εκανα πολυ επιφυλακτικα,.... αργοτερα διαβασα για την σημαντικοτητα αυτης της θερμανσης !!!

BILL007
26-10-10, 16:03
Αχ ρε Βασιλη.....δυστυχως (για μας)εχεις δικιο!!!
Εχει πεσει πολυ διαβασμα στο νετ .......απ'οτι καταλαβα εαν δεν εχεις προλαβει να κανεις αλλαγη παστας πριν το αναθεματισμενο:ranting2:Yellow Light τοτε ειναι αργα...σχεδον....υπαρχει μια πιθανοτητα να "αναστησεις" με το θερμοπιστολο τις ηδη πειραγμενες επαφες αλλα μαλλον προσωρινα θα επανακτησεις λειτουργια αλλα μαλλον μονο αυτο.....πολυ σπανια να εχει σωθει το συστημα!

Γραψτε και οτι αλλο θελετε για Playstation3 !!!!!δεν με πειραζει καθολου!!!!thumb

Aυτό με το θερμοπίστολο είναι τσαρλατανιά λιγάκι.Και για να το πω απλά,δεν πρόκειται να κάνει κάτι ουσιαστικό.Και μην επιμείνεις πολύ σε περιοχές με υψηλή θερμοκρασία γιατί μάλλον θα έχεις ακόμα χειρότερο αποτέλεσμα...
Με το να ζεστάνεις το σημείο απλά το κάνεις προσωρινά "αγώγιμο" και παίζει για όση διάρκεια το έχεις ανοιχτό.Μόλις κρυώσει όμως όταν το κλείσεις την επόμενη φορά πάλι τα ίδια.Δυστηχώς...:thumbsdown:

Υ.Γ ιδια ακριβώς τεχνική εφαρμόζουν και στα bga chipset απο τις κάρτες γραφικών στα λαπτοπ όταν έχουν θέματα ώστε να τα κάνουν να παίξουν έστω και για μια φορά ακόμα...

Driver M
26-10-10, 17:01
Δηλαδή ρε παιδιά αν πάει το ps3 για επισκευή στην αντιπροσωπεία της sony, δεν θα το φτιάξουν? Είναι δυνατόν?

Πιστεύω ότι θα στοιχίσει λιγότερο από την αγορά καινούριου ps3.

tmilatos
26-10-10, 18:24
Δηλαδή ρε παιδιά αν πάει το ps3 για επισκευή στην αντιπροσωπεία της sony, δεν θα το φτιάξουν? Είναι δυνατόν?

Πιστεύω ότι θα στοιχίσει λιγότερο από την αγορά καινούριου ps3.

Επισιμη γραμμη της Sony, η οποια βεβαιως βεβαιως γνωριζει την υπαρξη του προβληματος αλλα κανει την παπια, ειναι σε περιπτωση που απευθυνθεις, οτι δινεις το "νεκρο" σου, συν 150-200 ευρωπουλα και σου δινει ΙΔΙΑΣ χωρητικοτητας και γενιας PS3, αλλα ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ, ΟΧΙ καινουργιο, με 1 επιπλεον χρονο εγγυηση.
Μονο ενας σε ΟΟΟΟΟλη την Ελλαδα καταφερε να παρει καινουργιο ανταλλασσοντας το "νεκρο", αλλα ηταν εντος της εγγυησης και περασε απο 40 κυματα για να το καταφερει.


-Θεοφιλος-

E46 POWER
26-10-10, 18:53
Aυτό με το θερμοπίστολο είναι τσαρλατανιά λιγάκι.Και για να το πω απλά,δεν πρόκειται να κάνει κάτι ουσιαστικό.Και μην επιμείνεις πολύ σε περιοχές με υψηλή θερμοκρασία γιατί μάλλον θα έχεις ακόμα χειρότερο αποτέλεσμα...
Με το να ζεστάνεις το σημείο απλά το κάνεις προσωρινά "αγώγιμο" και παίζει για όση διάρκεια το έχεις ανοιχτό.Μόλις κρυώσει όμως όταν το κλείσεις την επόμενη φορά πάλι τα ίδια.Δυστηχώς...:thumbsdown:

Υ.Γ ιδια ακριβώς τεχνική εφαρμόζουν και στα bga chipset απο τις κάρτες γραφικών στα λαπτοπ όταν έχουν θέματα ώστε να τα κάνουν να παίξουν έστω και για μια φορά ακόμα...

κανονικα αν παιξει μετα το θερμοπιστολο δεν θα εχεις προβλημα....αν χρειαστεις οτιδηποτε απο μηχανημα για μικτροηλεκτρονικη μεχρι και μικροσκοπιο..εχω!

aristent
31-10-10, 07:34
Οπως ειχα προαναφερει τελικα "εμπαχθει"νεο PS3 Slim και μαλιστα το 320GB Move Starter Pack !!!!:thumbsup:

https://assets5.skroutz.gr/sku_pictures/0057/8111/04f2ff017c9cad99c4eecbc87205a82b.jpg

Το μηχανημα αγοραστηκε χθες απο Media markt στα 349ευρω.
Ξερω ....ξερω ... ειδα στο σαϊτ Σκρουτζ υπαρχουν με αντικαταβολη τιμες απο 320-369,49ευρω(σε πολλες περιπτωσεις +μεταφορικα)!!!ομως ουτε η αναμονη ουτε το ρισκο(μεταφορας/"μπελαδων".κλπ.),οσο μικρο και να ειναι, ηταν στα υπερ που θελαμε....τελος παντων....

....το προγραμμα μου ,λεει να ξανανοιξω το παλιο PS3:ranting2: να κανω και παλι για δυομιση ωρες την διαδικασια της επισκευης:ranting2:και να κανω μεταφορα των αρχειων (μουσικη/βιντεο)που εχει κατεβασει ο γιος μου απο το Youtube....
θα ηθελα καποια απαντηση με ποιον τροπο γινετε η διαδικασια μεταφορας αρχειων απο PS3 σε PS3 και αν υπαρχει κατι που θα επρεπε να προσεξω!thumb

:thnx:

kplc16
31-10-10, 09:29
καλοριζικο.

VanVIC
31-10-10, 09:54
Το δικό μου PS3 πλέον δεν διαβάζει ότι και δισκάκι να του βάλω.
Σαν media server λειτοργεί κανονικά αλλά ούτε cd παίζει ούτε BlueRay ούτε τα παιχνίδια.
Στο εξουσιοδοτημένο service SONY που το πήγα μου πρότειναν την γνωστή ιστορία με 150 ευρώ να μου δώσουν ένα ανακατασκευασμένο.
Υπάρχει λέτε καμιά άλλη λύση;

Vasilis
31-10-10, 10:00
Το δικό μου PS3 πλέον δεν διαβάζει ότι και δισκάκι να του βάλω.
Σαν media server λειτοργεί κανονικά αλλά ούτε cd παίζει ούτε BlueRay ούτε τα παιχνίδια.
Στο εξουσιοδοτημένο service SONY που το πήγα μου πρότειναν την γνωστή ιστορία με 150 ευρώ να μου δώσουν ένα ανακατασκευασμένο.
Υπάρχει λέτε καμιά άλλη λύση;

εχει εναν γατο στην Αγ.Βαρβαρα...
δοκιμασε κ εκει!

ολα τα σπαει...ολα τα φτιαχνει!

E39COMP
31-10-10, 10:37
εχει εναν γατο στην Αγ.Βαρβαρα...
δοκιμασε κ εκει!

ολα τα σπαει...ολα τα φτιαχνει!


Βασίλη .... τον Βασιλακη τον χοντρουλη λες ? Αν ειναι να τον επισκευθω ΑΜΕΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ......... Στείλε π.μ αν ειναι αυτος να ΠΕΤΑΞΩ προς τα'κει

Ευχαριστω

Κωστας

E46 POWER
31-10-10, 16:00
λογικα με αντικατασταση κεφαλης(ματακι) θα εισαι οκ


like this.... https://www.ebw.gr/el-GR/Product/7010/LENS-KES-450AAA-FOR-PS3-SLIM-NEW-Laser-Lens-%CE%9C%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9-g%CE%B9%CE%B1-Blu-Ray-Rom-Playstation-3-PS3-Slim-120GB-2

aristent
19-12-10, 10:49
Απ'οτι εχω καταλαβει το θερμοπιστολο παιζει σημαντικο ρολλο και νομιζω οτι τη δευτερη φορα που θα το ξανανοιξω θα "λιωσω"επιμενοντας λιγο παραπανω, κατα καποιο τροπο τις κολλησεις των CPU και των ολοκληρωμενων να "ξανανοιωσουν"...οπως λενε οι ειδικοι.

Ισως να το εκανα πολυ επιφυλακτικα,.... αργοτερα διαβασα για την σημαντικοτητα αυτης της θερμανσης !!!

ναι μεν.....αλλα....τα ειπε ο Βασιλης εδω κατω!!!!!!


Aυτό με το θερμοπίστολο είναι τσαρλατανιά λιγάκι.Και για να το πω απλά,δεν πρόκειται να κάνει κάτι ουσιαστικό.Και μην επιμείνεις πολύ σε περιοχές με υψηλή θερμοκρασία γιατί μάλλον θα έχεις ακόμα χειρότερο αποτέλεσμα...
Με το να ζεστάνεις το σημείο απλά το κάνεις προσωρινά "αγώγιμο" και παίζει για όση διάρκεια το έχεις ανοιχτό.Μόλις κρυώσει όμως όταν το κλείσεις την επόμενη φορά πάλι τα ίδια.Δυστηχώς...:thumbsdown:

Υ.Γ ιδια ακριβώς τεχνική εφαρμόζουν και στα bga chipset απο τις κάρτες γραφικών στα λαπτοπ όταν έχουν θέματα ώστε να τα κάνουν να παίξουν έστω και για μια φορά ακόμα...

:ranting2::ranting2::ranting2:εκαψα δυο ολοκληρωμενα!!!!οταν λεμε τα εκαψα βγαλανε φουσκαλες!!!!...οπως ελεγε καποια στον μαγειρα στην εκπομπη του Μποτρινι....ΤΑ΄ΚΑΨΕΣ ΒΡΕΕΕΕΕΕΕ!!!!:thumbsup:

Τελος η επισκευη....τωρα προσπαθω να ανακτησω τα αρχεια απο τον σκληρο δισκο......... αλλα ουτε σε PC ουτε στο νεο μου PS3 ,με ανταπτορα που εβαλα για σκληρους δισκους μεσω θυρας USB, "βλεπει"τον δισκο:shok:!!!!

Ακουω συμβουλες.....οπως και προτασεις, για το αν, εστω και σε συμβολικη τιμη, μπορω να πουλησω τα εξαρτηματα η ολο το παλιο πλεον PS3?

E46 POWER
19-12-10, 20:59
τα ολοκληρωμενα γινεται να αλλαχτουν η εχεισ φαει και τισ επαφες? αν υπαρχοθν οι κωδικοι ανταλλακτικων ισως να γινει κατι!

aristent
20-12-10, 06:38
τα ολοκληρωμενα γινεται να αλλαχτουν η εχεισ φαει και τισ επαφες? αν υπαρχοθν οι κωδικοι ανταλλακτικων ισως να γινει κατι!

Nα σου πω την αληθεια δεν κοιταξα καθολου εαν φαινονται τα νουμερα,το εχω ξανασυναρμολογησει με την ελπιδα μηπως λειτουργησει εστω και για λιγο,αλλα το πιο πιθανο ειναι οτι δεν φαινονται καθολου,ελιωσαν....τα ολοκληρωμενα,κατι παραπανω απο φουσκαλες.....ετσι κι αλλιως δεν πιστευω συμφωνα με οσα εχω ακουσει οτι το μηχανημα θα γινει ξανα αξιοπιστο!!!μαλλον τελειωσε....αλλα κυκλοφορουν πολλα χαλασμενα που θα μπορουσαμε να παρουμε ειτε τα στοιχεια η ακομη και τα ιδια τα ολοκληρωμενα....αξιζει ομως τον κοπο?

Το ερωτημα ειναι γιατι δεν βλεπει τον σκληρο δισκο του ακομη και ενα αλλο PS3??? ...τοση κωδικοποιηση????

E46 POWER
20-12-10, 12:35
μηπως τον 'φουσκαλισες' και αυτον? χαχαχαχα ναι αυτο ειναι θεμα και δεν νομιζω να ειναι θεμα κωδικοποιησης. αν θες να παιξουμε εγω μεσα!