PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο καλά ?



VanVIC
24-10-10, 18:08
Σχετικά με τα αυτοκίνητά μας, ρυθμίζουμε, τροποποιούμε,βελτιώνουμε, αναβαθμίζουμε κλπ κλπ όλα αυτά για να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες μας είτε τις οδηγικές είτε τις αισθητικές ή και τα δύο αλλά και άλλες μαζί.
Στην ματαιοδοξία δεν θα ανφερθώ γιατί πρώτα τον εαυτό θα πρέπει να κράξω (κι η αυτοκριτική ώρες ώρες πρέπει να γίνεται...)

Τελικά όμως, κατά πόσο μπορούμε να εκμεταλευτούμε τις δυνατότητες του αυτοκινήτου μας ? Πόσο μπορούμε να "το πάμε" ?
Ας κάνουμε τι προσωπικές μας εκτιμήσεις με κλίμακα το 10.
Παραθέτω σχετική δημοσκόπηση στην οποία δεν θα φαίνεται ποιός επέλεξε τί για να μπορέσουμε να'μαστε όσο πιο ειλικρινείς γίνεται (κυρίως με τους εαυτούς μας).

Για πάμε...:rally:

Stamatis
24-10-10, 18:29
5/10 απαντησα.
Τα οδηγικα μου ορια εξαντληθηκαν πολυ πιο πριν απο τα ορια ενος peugeot 106 που ειχα στο παρελθον.
Εκτοτε, καμμια ευθεια, αντε και λιγο στην Πεντελη οποτε βγαζω βολτα το 46.
Μεχρι εκει ειμαι, παραπανω ειναι αργα να προσπαθησω ασε που φοβαμαι πλεον για τη ζωη μου.

m-power_01
24-10-10, 18:33
Στις αισθητικές παρεμβάσεις που κάνει κάποιος στο αυτοκίνητο του δεν σχολιάζω ... Είναι κάτι το προσωπικό ! Εκτός αν αυτές επηρεάζουν αρνητικά την ασφάλεια του οχήματος ! Βλέπε λάθος ζάντες , φρένα που δεν αποδίδουν στον δρόμο , μαύρα φώτα που δεν φαίνονται , κατραμια φιμε που δεν βλέπουν , τιμόνι δίχως αεροσακο κλπ . Στα υπόλοιπα γούστο και καπέλο του καθενός τι θα κάνει στην περιουσία του!
Για τις μηχανικες παρεμβάσεις θεωρώ ότι δεν είναι ανάγκη κάποιος να εκμεταλευεται το 100% των δυνατοτήτων του οχήματος για να τις κάνει ! Μην ξεχνάμε ότι βελτιώνουν την ενεργητική ασφάλεια ! Σημασία έχει να γίνονται σωστά ! Για να είναι βελτίωση και όχι παρέμβαση !
Τώρα όσον αφορά το πόσο εκμεταλευομαι εγώ τις δυνατότητες του αυτοκινήτου μου...θεωρώ πως σε μεγάλο βαθμό ΝΑΙ . Με αυτό δεν εννοώ ότι είμαι καλύτερος οδηγός από κάποιον άλλο ... Απλά ασχολούμαι πολλές ώρες , είχα αρκετά ελεύθερο χρόνο , η ζωη μου απαιτούσε αρκετά γρήγορα χιλιόμετρα και το κυριότερο είμαι σε μια ηλικία που τα μυαλά μου τώρα μπαίνουν μέσα στο κεφάλι μου! Όταν έχεις άγνοια κινδύνου ή έστω δεν τον τοποθετεί στην σωστή διάσταση , μπορείς να φτάσεις ένα όχημα στα όρια και να τα ξεπερασεις... Μεγαλώνω και και βλέπω ότι ηρεμώ ... Είναι σίγουρα καλύτερο για μένα και για τους άλλους ... Αλλά αναπολώ τις εποχές που ξυπνουσα χαράματα ( ακόμα και για τουαλέτα ) και έφευγα με πιτζαμες και αθλητικά να κάνω ανάβαση πλατανι, αργυρά σελλα πιτιτσα , Καλάβρυτα ... Ακόμα και με χιονιά

VanVIC
24-10-10, 18:38
5/10 απαντησα.
Τα οδηγικα μου ορια εξαντληθηκαν πολυ πιο πριν απο τα ορια ενος peugeot 106 που ειχα στο παρελθον.
Εκτοτε, καμμια ευθεια, αντε και λιγο στην Πεντελη οποτε βγαζω βολτα το 46.
Μεχρι εκει ειμαι, παραπανω ειναι αργα να προσπαθησω ασε που φοβαμαι πλεον για τη ζωη μου.

Το τρέχων avatar σου συνάδει με άλλη επιλογή στο poll.
Αλλά βέβαια ο τρέχων τίτλος σου (σχιζοφρενής moderator) εξηγεί...
:th_Laie_67-1:

z3 2.2
24-10-10, 18:47
Πολυ καλο θεμα Βαγγελη.
Θα μιλησω με απολυτη ειλικρινια για μενα.
Δεν ειμαι των ακρων στη ζωη μου και ουτε θα γινω ποτε.
Ετσι λοιπον δεν ειμαι των ακρων και κατα την οδηγηση μου.
Στο θεμα του αυτοκινητου,μιας και αυτο συζηταμε,ειμαι παρα πολυ εγκρατης οταν υπαρχουν αλλα αυτοκινητα γυρω μου.
Εχω μεγαλο "θεμα" να μην τρομαξω η δυσαρεστησω καποιον οδηγο.
Οταν τωρα μεινουμε τα δυο μας,εκει αλλαζει το θεμα.
Στην ευθεια δεν μου λεει και τιποτα μιας και οι υψηλε ταχυτητες δε με συγκινουν.
Οκ πιανει 235 περιπου,βαζει την πεμπτη κοφτη και ανοιγει σχετικα καλα στις ρεπριζ του.Αυτο θα το κανει παντα και με τον ιδιο τροπο μιας και οι ευθειες ειναι ολες ιδιες!!!!

Στις στροφες τωρα....μμμμ...δω εχουμε ενα θεμα!
Δε μιλαω για παρατεταμενες με 150αρες στο οριο γιατι το zed παρολο που τα καταφερνει σε κανει να νιωθεις...πως να το πω....μμμμ....εεεε....χμμμ....χεσ ιμο??? Οι τυχεροι ιδιοκτητες των zed θα καταλαβουν ακριβως τι λεω ;)

Μιλαω λοιπον για στροφες με δευτερα και με τριτη.Εκει το zed ειναι στο στοιχειο του! Εκει λοιπον αρχιζει και το δικο μου "θεμα". Σε συγκεκρκιμενες διαδρομες πραγματικα το εχω φτασει στα ορια του και πολλες φορες αρκετα παραπερα.
Χωρις αυτο να σημαινει οτι ταλαιπωρω και σκιζω το αυτοκινητο!
Απλα διαλεγοντας την καλυτερη γραμμη καθε φορα προσπαθω να δω εστω και ενα χιλιομετρακι παραπανω στην εξοδο της στροφης! Αυτο για μενα ειναι η μεγαλυτετη ηδονη κατα το "στριβην"

Οσον αφορα το πολυποθητο δριφτ εκει τα πραγματα αλλαζουν !!! Εκει εχεις να κανεις με την ισοροπια πανω στην κοψη του ξυραφιου! Μεγαλο κεφαλαιο που επιφυλασομαι να ανοιξω αλλη στιγμη.

Και τελος την γενικοτερη οδηγικη απολαυση που μου προσφερει καθημερινα δεν την αλλαζω με τιποτα και εχω μιλησει αρκετα για αυτο.

Σαν ρεζουμε μπορω να πω οτι,ναι, το φχαριστιεμαι πολυ και το φτανω στα ορια του συχνα-πυκνα οταν ερχεται το στρφιλικι το καλο ;)
Ισως να μπορω και παραπανω αλλα δε με βοηθαει το αυτοκινητο ως εχει πλεον.
Ειμαι κατα της βελτιωσης (κατα κυριο λογο γιατι δεν "βγαινω" οικονομικα) και μου αρεσει πολυ να αξιοποιω στο επακρον το αυτοκινητο μου και να το μαθαινω καθε μερα και λιγο πιο πολυ.
Τα αυτοκινητα μας εχουν φοβερες δυνατοτητες οι οποιες παραμενουν ανεκμεταλευτες γιατι εμεις δεν δοκιμαζουμε το κατι παραπανω.Λιγο-λιγο καθε φορα...

Ας ασχοληθουμε λιγακι με τα αυτοκινητα μας,θα μας ανταμοιψουν.
Υπαρχουν και τα βουνα,δοκιμαστε και μετα βελτιωστε την αναρτηση για παραδειγμα.Εχει πολυ μεγαλυτερη αξια οταν ξερεις που "τελειωνουν" οι υπηρεσιες της αναρτησης σου γιατι πολυ απλα αρχιζεις να καταλαβαινεις τι ειναι αυτο που χρειαζεσαι παραπανω απο μια βελτιωμενη...;)

z3 2.2
24-10-10, 18:49
Αλλά αναπολώ τις εποχές που ξυπνουσα χαράματα ( ακόμα και για τουαλέτα ) και έφευγα με πιτζαμες και αθλητικά να κάνω ανάβαση πλατανι, αργυρά σελλα πιτιτσα , Καλάβρυτα ... Ακόμα και με χιονιά

Ενταξει....εισαι καμμενος...τελος...:th_Laie_67-1:

VanVIC
24-10-10, 18:57
Είμαι περίεργος να δώ τί μέσος όρος θα βγεί.
Βέβαια για να μιλήσουμε για αντιπροσωπευτικό "μέσο όρο" θα χρειστούν τουλάχιστον 50-60 ψήφοι

Stamatis
24-10-10, 19:06
Το τρέχων avatar σου συνάδει με άλλη επιλογή στο poll.
Αλλά βέβαια ο τρέχων τίτλος σου (σχιζοφρενής moderator) εξηγεί...
:th_Laie_67-1:

Χαχα
Ολα σχετικα ειναι.
Σιγουρα καποιος μπορει να κρινει μονο συγκρινοντας αρα λειτουργω ετσι αναγκαστικα.
Πιστευα οτι ειμαι φοβερος χερας και πως "τοχω" ιδιως οταν με βοηθουσαν τα αλογα και το στησιμο εναντι αλλων στο δρομο.
Ειδικα πιο παλια που τα αλογα, ακομα και τα λιγα εκαναν διαφορες.
Μεχρι που πηγα σε μια πιστα στην Αγγλια και γυρισα στα ορια μου μεσα σε ενα Renault Williams.
Πινοντας καφε στην εξεδρα υστερα, παρατηρησα οτι ενα Austin Metro μου ειχε ριξει στεγνα 20" στο γυρο.
Ο οδηγος του ηταν τοτε 19 και εγω 32.
Τα αλογα του Ρενω ηταν 60 περισσοτερα, οποτε η διαφορα παιχτηκε στα χερια.
Βασικα πιστευω, ανεξαρτητα απο το αν κανω ωραιες "παντες" η αν φρεσκαρω τις φοβιες μου στις στροφες, οτι δεν μπορω να πιασω τα ορια του αυτοκινητου μου και αυτο το καταλαβαινω καθε φορα που σηκωνω το ποδι στην κατηφορικη στροφη της Πεντελης πριν την υδροφορα.

Αναλογα, αν ειχα στα χερια μου ενα Skoda Fabia Rs θα ελεγα πως μπορω να το παω 100/100 κατι που εχω δοκιμασει και απογοητευτηκα οικτρα -απο το δηθεν σπορ επιχρισμα που θελει η Skoda να δωσει στο αυτοκινητο.

Αυτα.

z3 2.2
24-10-10, 19:15
και αυτο το καταλαβαινω καθε φορα που σηκωνω το ποδι στην κατηφορικη στροφη της Πεντελης πριν την υδροφορα.


χοχο!!!
ειναι λιγακι χεσμεντεν αυτη!!! λες..."που θα καταληξω??? στο γκρεμι η στο βραχο!!!"

Samaro
24-10-10, 19:34
5/10 απαντησα.
Τα οδηγικα μου ορια εξαντληθηκαν πολυ πιο πριν απο τα ορια ενος peugeot 106 που ειχα στο παρελθον.
Εκτοτε, καμμια ευθεια, αντε και λιγο στην Πεντελη οποτε βγαζω βολτα το 46.
Μεχρι εκει ειμαι, παραπανω ειναι αργα να προσπαθησω ασε που φοβαμαι πλεον για τη ζωη μου.
Το ίδιο ψήφισα και εγω. Και αν αισθάνεται ο Σταμάτης ετσι, εγώ τι να πώ ;;
Γέρος άνθρωπος δεν πρέπει να κόψω τις λαμ@κίες ;;:original:

Thomelef
24-10-10, 20:23
ανάλογα με τα κέφια και την μέρα...
έχει τύχει να μείνω απο φρένα απο το πολύ σκίσημο, έχει τύχει
στον ίδιο δρόμο να φάω @@ απο citroen xanthia, που ο μπάρμπας
έμπαινε με όσα να'ναι. πόσο στα 10 το'χω δεν έχω ιδέα, αλλά ξέρω
πως το έχω φέρει αρκετές φορές και πέρα απο τα όρια του...αυτά
για το Μ3. πάντως, οκ ρε παιδιά. ότι μπορούμε κάνουμε...το κατα
δύναμην που λένε...

330Ci
24-10-10, 20:25
Πραγματικά δεν ξέρω που είναι τα όρια του αυτοκινήτου μου (και αυτό το καταραμένο DSC δεν σε αφήνει να τα μάθεις) στα στροφιλίκια και πιστεύω οτι μόνο σε πίστα μπορεί κανείς να τα ανακαλύψει με ασφάλεια και για τον ίδιο και για τους άλλους. Τώρα, γιατί δεν απενεργοποιώ το DSC; Έ, είμαστε και μιας κάποιας ηλικίας και ειδικά αν είσαι και πατέρας το σκέφτεσαι δύο φορές. Πάντως είναι γεγονός οτι τα αυτοκίνητα έχουν πολύ διαφορετικά όρια απ' ότι πριν 20 χρόνια, με συνέπεια όσο πάει να απαιτούν και λιγότερο χεράδες στην οδήγηση. Μήπως σε άλλα 20 χρόνια πηγαίνουν μόνα τους και μεις πίνουμε καφεδάκι, βλέπουμε DVD ή μπαλαμουτιάζουμε την ξανθιά δίπλα μας; Διόλου απίθανο, μάλλον βέβαιο.

ghost-rider
24-10-10, 21:04
Με αριστα το δεκα? Λιγο σχετικο δεν ειναι πως οριζουμε το 10?
Και πως οριζουμε τα ορια?

Κατα καιρους εχω κανω πολλα κουλα.
Το Αρτα Πατρα σε μια ωρα προ περιμετρικης Αγρινιου θεωρειται οριο?
Ειναι φορες που εχω νιωσει οτι το αυτοκινητο ειναι στο οριο. Ειναι φορες που ειμαι με πολλα, γλιστρά με τα 4 και σιγα σιγα πλησιαζει τη μπαριερα. Ειναι αυτο το οριο? Και αν ειναι αυτο και παλι δεν μπορει να θεωρηθει οτι το χω, γιατι ποτε δεν ειμαι σε θεση να εκτιμησω με ακριβεια που θα σταματησει το γλιστρημα και παντα ισιωνω εχοντας τουλαχιστον ενα μετρο(καλα μη βαρατε, και παραπανω..) απο τη μπαριερα... Ενας πιο εμπειρος ζυγιζει σιγουρα πιο σωστα.
Βεβαια καποια στιγμη και γω μπορει να περασα στο τσακ, αλλα μην κρυβομαστε. Κατα λαθος εγινε... Αλλο ενα τσακ και το 3αρι θα χε γινει σειρα 1(συνηθως κινδυνευει με επαφη το πισω μερος. ναι μεν με τα 4, αλλα η ουρα σαματις πλησιαζει πιο γρηγορα)
Πολυ σχετικο τι εννουμε οταν λεμε οτι το χουμε λοιπον. Πολυ σχετικο και το οριο για τον καθενα.
Προσπαθωντας να μην βαλω το ανω οριο στον Λεμπ, αλλα σε εναν πολυ εμπειρο καθημερινο οδηγο, θελω να ελπιζω οτι περναω τη βαση. Θελω δηλαδη να πιστευω οτι το αξιζω το 5αρακι μου.

Τωρα ενταξει, αν μιλαμε για παντηλικια με μικρες ταχυτητες γκαζι, καρφωτα κατεβασματα και χειροφρενα για γυρισμα, τσιτα γκαζι μετα κλπ, θελω παραπανω. Εκει θα διεκδικησω 6, δεν με καλυπτει το 5(ψωνιο ειμαι, ξερω...).
Βεβαια για το αυτοκινητο μου οπως ειναι τωρα...
Γιατι αυριο μου δωσεις το ιδιο με 300 αλογα μαλλον θα μου ρθει καπως. Τα ορια θα ειναι ιδια, αλλα το κοντρολ θα δυσκολεψει λογο της εξτρα δυναμης. Μεχρι στιγμης απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο εξικοιωνομαι αρκετα γρηγορα και συντομα το παω τσιτα.

Η αληθεια ειναι ομως μαλλον απο ενα σημειο ιπποδυναμης και μετα ζοριζουν τα πραγματα.

Εξεταζοντας ολες τις περιπτωσεις, και θεωρωντας οτι με βαθμολογω ως οδηγο για το δικο μου μονο αυτοκινητο, θα μου ριξω 5αρι. Να μην κοπω κιολας...
Α! Και ολα αυτα τα εκανα παλια! Ξερω οτι ειναι κατακριτεα. Κ εγω μισω τον εαυτο μου. Καμια φορα...
Τωρα παντως τα εχω κοψει και υπακούω παντα στους κανονες του ΚΟΚ. Εκτος αν ξυπνησω κανενα πρωι λιγο περιεργα...

GiannisRob
24-10-10, 21:34
Και πως οριζουμε τα ορια?

Κατα τη γνωμη μου, το οριο ειναι εκει που το αυτοκινητο παυει να ειναι ελεγξιμο και πλεον το μονο που μπορεις να κανεις ειναι ο σταυρος σου.

Οσο για το τι βαθμο δινω στον εαυτο μου? 3/10. Και πολυ μου ειναι.

Εχουμε δυο αυτοκινητα στην οικογενεια, και τα δυο προσθιοκινητα. Και με τα δυο καταφερα να ξεπερασω τα ορια τους, και τα ορια μου, στην ιδια στροφη, με αρκετα ιδιες συνθηκες. Δεν θα ελεγα οτι το εχω ιδιαιτερα το αθλημα, αν και πολυ θα ηθελα να το αποκτησω.

Ε, ενταξει, εχω καταφερει να παρω κανα δυο στροφες με το πλαϊ, αλλα μεχρι εκει. Ουτε ξερω που ακριβως ειναι τα ορια των αυτοκινητων, ουτε και πως ακριβως πρεπει να τα χειριστω οταν τα πραγματα αρχιζουν να ξεφευγουν. Ισως χρειαζομαι περισσοτερη εμπειρια η αρκετες ωρες σε πιστα. Σιγουρα ομως, για να μαθω πρεπει να πειραματιστω, και να για να ειμαι ειλικρινης, φοβαμαι να το κανω. Ειδικα οσο τα οικογενειακα αυτοκινητα δεν μου ανηκουν και δεν τα συντηρω εγω. Αν πληρωνα εγω το δικο μου αυτοκινητο ισως να ηταν διαφορετικα τα πραγματα.

Παντως, βλεπω οτι εχω ηρεμησει αρκετα σε σχεση με περισυ (βοηθησε σε αυτο και η τιμη της βενζινης) και δεν πολυζοριζω το αυτοκινητο. Που και που κανα σανιδωμα δευτερας σε προσπερασμα, και που και που λιγα περισσοτερα χιλιομετρα σε στροφες που τις ξερω ομως σαν την παλαμη του χεριου μου.

Οταν ομως το αυτοκινητο ξεφυγει απο τα ορια προσφυσης, και αρχιζουν να φευγουν μουρες, κωλοι ή και τα δύο, εκει δεν το εχω το αθλημα. Ειμαι αρκετα τυχερος που ζω ακομα, εγω, το αυτοκινητο, και ειδικα εκεινη η μαντρα με τα μεταχειρισμενα μετα την κανελλοπουλου. Και ακριβως επειδη ετυχε να ειμαι πολυ τυχερος, δεν σκοπευω να κυνηγησω αλλο την τυχη μου.

Αυτα.

Tsakirakos
24-10-10, 21:49
δε το πολυπαιδευω ειναι η αληθεια! δοξα τω θεω οσο το θελω υπακουει!
αλλα σε οδηγηση τρακτερ new holland πιστευω πως το εχω φαει τα συκωτια! το ξερω στο επακρο! πανω απο 6000 ωρες εχω...

Z4 DCT
24-10-10, 21:56
Με οικογενεια και σε τετοια ηλικια???......στα 5/10 με το ζορι.....
Αγαπημενη μου διαδρομη οι στροφες στην βορειο ευβοια......
Δευτερη ααγαπημενη......να το βλεπω παρκαρισμενο με στριμενη την ροδα με φατσα καρτα τα εξαπιστονα......την θελω την υγεια μου....thumb

Dimzan
24-10-10, 22:46
Ειμαι στο 7 αντε 8. Μπορω να μαζεψω πλεον το αυτκονητο μου στη δυσκολη στιγμη , οταν θα μουρωσει η οταν θα πεταξει κωλο και πολλες φορες παιζω με την προσφυση γιατι η (πλαγιο)ολισθηση ειναι απολαυση. Πριν 2 χρονια που το πηρα μου φευγε ευκολα ο κωλος στις στροφες και γενικα δεν το ειχα. Οχι οτι εχω πιασει τοπ. Σιγουρα δεν ξερω πολλα. Ξερω ομως να ξεφυγω απο δυσκολες καταστασεις και εχω μαθει να διατηρω την ψυχραιμια μου. Αυτο σημαινει για εμας που εχουμε μπροστινοκινητα οτι οταν πεταει κωλο παταω το γκαζι στο πατωμα και στην αναγκη παιρνω και λιγο αναποδα το τιμονι. Εχω κανει πολλα τετακε μεχρι να μαθω να εμπιστευομαι το αμαξι και τα χερια μου.

Προσπαθω να πεσω στο 5/10 πλεον διοτι βλεπω τον εαυτο μου οτι σε κατι κλειστες στροφες το κυνηγαω πολυ...

Kostas_1
24-10-10, 23:11
Να ψηφισω με βαση πως ειμαι τωρα? (5-7/10)

Ή οπως στα 20-30 μου? (9 γεματα...)

S8N
24-10-10, 23:19
Να ψηφισω με βαση πως ειμαι τωρα? (5-7/10)

Ή οπως στα 20-30 μου? (9 γεματα...)

Μια χαρά σε βρίσκω! Εγώ είμαι στα 33 μου και ψήφισα 5...

Stamatis
24-10-10, 23:21
Μια χαρά σε βρίσκω! Εγώ είμαι στα 33 μου και ψήφισα 5...

Το πατρικό της μητέρας του Κώστα είναι Röhrl

Kostas_1
24-10-10, 23:22
Μια χαρά σε βρίσκω! Εγώ είμαι στα 33 μου και ψήφισα 5...

Αρη, τοτε ετρεχα σε ερασιτεχνικο :whistle:

S8N
24-10-10, 23:27
Αρη, τοτε ετρεχα σε ερασιτεχνικο :whistle:

Άρα:

1. Και τώρα στο 8-9 είσαι!
2. Έπρεπε να είχα πατήσει το 3 αντί του 5. Που πάω ο Καραμήτρος?

deepBLUE
24-10-10, 23:29
3 στα 10 (το μαθαίνω ακόμα, θα βελτιωθώ).
Αν και δυσκολο τωρα στα γεραματα.
Παλαιοτερα το ειχα καλυτερα μια και νεοτερος τοτε το αιμα εβραζε τωρα με 2 παιδια..αντε γεια.

Kostas_1
24-10-10, 23:33
Άρα:

1. Και τώρα στο 8-9 είσαι!
2. Έπρεπε να είχα πατήσει το 3 αντί του 5. Που πάω ο Καραμήτρος?

Οχι ρε συ με τιποτε. Εχω ηρεμησει πολυ πια....

z3 2.2
25-10-10, 00:17
γιατι ποτε δεν ειμαι σε θεση να εκτιμησω με ακριβεια που θα σταματησει το γλιστρημα και παντα ισιωνω εχοντας τουλαχιστον ενα μετρο(καλα μη βαρατε, και παραπανω..) απο τη μπαριερα...
καλο! thumb Συνηθως ετσι ειναι η "χαροπαλη" με το παντιλικι!!!

Βεβαια καποια στιγμη και γω μπορει να περασα στο τσακ, αλλα μην κρυβομαστε. Κατα λαθος εγινε... Αλλο ενα τσακ και το 3αρι θα χε γινει σειρα 1(συνηθως κινδυνευει με επαφη το πισω μερος. ναι μεν με τα 4, αλλα η ουρα σαματις πλησιαζει πιο γρηγορα)
πολυ καλο!!:thumbsup: η ουρα εχει μια ταση παντα,θα ελεγα και γω.


Πολυ σχετικο τι εννουμε οταν λεμε οτι το χουμε λοιπον. Πολυ σχετικο και το οριο για τον καθενα.

Πολυ σωστο!!! Τα ορια διαφερουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο αλλα και απο περιοδο σε περιοδο ;)

Bellof-3
25-10-10, 00:51
νομιζω το 3 ειναι αντιπροσωπευτικο, στα 21 μου αλλωστε οι εμπειριες μου ειναι ελαχιστες...

ελπιζω συντομα αποκτησω το καρτ που εδω και χρονια θελω ωστε να βελτιωσω ουσιαστικα την οδηγηση μου

μετα απο ενα σοβαρο ατυχημα που μου τη χαρισε πραγματικα χωρις γρατζουνια, σταματησα να εχω την ψυχολογια να τρεξω, αντε πλεον να πιεσω λιγο σε κανα στροφιλικι, η κανα παντηλικι. Ειμαι πολυ κρατημενος πλεον...

GEORGE316
25-10-10, 09:21
ανοιξαμε το κουτακι με την ειλικρινεια και θα μιλησω και εγω...
μεχρι που ειχα το 1600ρι,σιγουρα κανεις δε με χαρακτηριζε ως τον καγκουρα οδηγο που μολις ο δρομος ειχε μια μικρη γωνια εγω κατεβαζα και αρχιζα τα λατιν με τον κωλο της bmw...παρολα αυτα οταν πιστευα οτι και να μου φυγει δε θα κανω ζημια ειτε σε αλλον ειτε σε εμενα...το πετουσα λιγο..
λιγο αργοτερα αρχισα να καταλαβαινω το ποσο μπορει να μπει το αυτοκινητο...θεματα κρατηματος δηλαδη,ελαστικων...να μαθαινω τα φρενα του..ποσο με παιρνει να καθυστερησω κλπ..
πλεον με το εξακυλινδρο,νοιωθω οτι ολα αυτα εχουν παρει πιο σοβαρη συνεπεια...
ακομα εκκινηση με τα οσα δεν εχω κανει...εχω επιταχυνει αγρια ομως...και ειδα οτι αν δεν μπορεις να "εχεις" το αυτοκινητο,αυτο πριν αλλαξεις τη δευτερα σε τριτη,εχεις φυγει..σε ερημικο δρομο,ακομα και με στροφιλικια,θεωρω οτι μπορω να πιασω το 60% του αυτοκινητου,ομως παντα υπαρχει και η σκεψη οτι ο δρομος ανοικει και σε αλλους,οποτε μια συναντηση με ενα αλλο αυτοκινητο μπορει να αποβει μοιραια.
κατι που θελω να κανω ομως εδω και πολυ καιρο,ειναι να βαλω το αμαξι σε μια πιστα και εκει να πειραματιστω.εκει θα ηταν το καλυτερο.
σιγουρα ομως απο εκει θα φυγω με λινα,οποτε θα πρεπει να παρω νεα ελαστικα,κοστος που αυτη τη στιγμη πρεπει να αποφυγω γιατι υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες.στο μελλον ομως θελω να πιστυω οτι θα το κανω.

Ptboul
25-10-10, 10:59
2,5 και πολύ μου είναι. Που να πάω με το καράβι?

Οσονούπω περιμένω εντατικά μαθήματα από τον Μήτσο (ζ3) στο χωριό.. ε, φανταστικέ μου Μήτσε? :D

Κώστα, όλο κρυφές πτυχές είσαι. Ξέρω ότι είσαι αληθινός bon vivant της ζωής αλλά το ότι είσαι κ πιλότος δε το ήξερα!

Kostas_1
25-10-10, 11:47
2,5 και πολύ μου είναι. Που να πάω με το καράβι?

Οσονούπω περιμένω εντατικά μαθήματα από τον Μήτσο (ζ3) στο χωριό.. ε, φανταστικέ μου Μήτσε? :D

Κώστα, όλο κρυφές πτυχές είσαι. Ξέρω ότι είσαι αληθινός bon vivant της ζωής αλλά το ότι είσαι κ πιλότος δε το ήξερα!

Ελεος ρε συ οχι και πιλοτος. Eιπαμε...
Κατι παιχνιδια καναμε και μεις τοτε σαν παιδια:D .
Αλλα ειπαμε τελος αυτα....

Vasilis
25-10-10, 12:00
κυριοι...

εχουμε να κανουμε με λεπτο ζητημα!

οταν ημουν 2λιτρος εδινα αλλη βαθμολογια στον εαυτο μου...

οταν ημουν 3λιτρος παλι...''κατεβηκα'' σκαλοπατι...

τωρα που ειμαι κ με Ess νομιζω οτι εχω πεσει στο 7αρακι :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Περαν της πλακας...σιγουρα ενας παραγοντας που παιζει ρολο ειναι το αυτοκινητο.
Με ενα χιλιαρακι οι πιο πολλοι απο εμας το παιζουμε στα δαχτυλα κ το τελικιαζουμε κ στις ευθειες αλλα κ στις στροφες :shok:
Με ενα αυτοκινητο αρκετα μεγαλυτερης ιπποδυναμης (σαφως κ εχουμε περισσοτερα συστηματα ελεγχου κ καλυτερα πεδησης) ομως η ταχυτητα ειναι αυτη που ξενιζει κ φοβιζει θα λεγα απο μια ηλικια κ επειτα...:whistle:

Ωστοσο θα θελα να τονισω οτι ΚΑΛΑ ΤΑ ΦΡΕΝΑ κ τα ΚΡΑΤΗΜΑΤΑ του καθε αυτοκινητου , την ενεργητικη ασφαλεια ομως που ειναι τα ΓΚΑΖΙΑ , αν δεν ''δοκιμασεις τα ορια σου κ του αυτοκινητου σου'' δεν ξερεις να τα εκτιμησεις!

Σαφως τωρα στα 40 μου χρονια κ με ενα παιδι (παιδαρο :wub: :wub: :wub:) θα θελα να τονισω οτι ΟΛΑ αλλαζουν κ νοιωθω οτι η βαθμολογια μου θα πρεπει να ναι πολυ κατω απο το 3!:th_Laie_67-1::thumbsup:

GEORGE316
25-10-10, 13:02
συμφωνω...
οχι πως με ενα πχ...316 (εννοω αδυναμο κινητηρα)δεν μπορει να σου ξεφυγει η οτιδηποτε αλλο,αλλα ειδικα για αυτους πυο εχουν δυνατα μοτερ,ειναι απαραιτητο να γνωριζουν λιγο περισσοτερο τα ορια του αυτοκινητου.
θεμα ασφαλειας...πως θα αντιδρασεις σε καποια δυσκολη περιπτωση...
οπως και να γνωριζεις καλα τις δυνατοτητες του..

chief
25-10-10, 14:22
Εγω αν κρινω με τους χρόνους που κάνει το αμαξι μου σε πιστες με ερασιτέχνες και επαγγελματίες οδηγους , με τα μεγαλα ορια που λενε οτι εχει και εγω δεν εχω δοκιμασει ακομη τα τα πιασω,
βαζω 1 στον εαυτό μου και αυτο αφου μεσα στην πολη προς το πάρόν, το οδηγω οπως πρεπει.

bmw
25-10-10, 19:58
το "shauffeur" γράφεται με "c" και ο "Rehrl" με "ο" και umlaut

alexk
25-10-10, 20:38
το "shauffeur" γράφεται με "c" και ο "Rehrl" με "ο" και umlaut

Και αν δεν έχεις γερμανικό πληκτρολόγιο το ö το γράφεις oe

Οπότε και -> Rοehrl

Monsta
25-10-10, 21:06
"Των δυνατοτήτων του" Βαγγέλη μου στους ελληνικούς δρόμους ?? Σε ευθείες ή σε στροφιλίκι ? Αν εννοείς το δεύτερο, πέρα από ντριφτ σε άσφαλτο σαπούνι με 2ρα που κάνει και ένα 316 δεν το έχω επιχειρήσει, ούτε και πρόκειται. Άρα μου βάζω ένα 2.

Αν είχα τη δυνατότητα να το βάλω σε ανοιχτή αλάνα με τεχνητά σλάλομ και περίσσια άπλα, θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω τοποθέτηση με τα φρένα & με μεταφορά βάρους πριν τη στροφή, κάτι το οποίο έχω να το κάνω πολλά χρόνια με το Ε36 μου.

Stathis
25-10-10, 21:20
ευχαριστουμε για τις επισημανσεις, δεν το ειχα προσεξει αυτο το θεμα...

τωρα που το διαβαζω, μου φαινεται οτι η ερωτηση δεν μπορει να μας οδηγησει σε καποιο ασφαλες συμπερασμα.

κατ΄αρχας για να ξερεις ποσο τοις % των δυνατοτητων χρησιμοποιεις, πρεπει να ξερεις ποιες ειναι οι αντικειμενικες δυνατοτητες του οχηματος.

πραγμα που δεν ξερω με ποιο τροπο μπορει καποιος να το προσδιορισει.

και αντε αν εχεις ενα gt3 μπορεις να πεις, π.χ. ο ρερλ το γυριζει στο 7.40*, ο φον σαουρμα στα 7,50, οποτε αναλογα με το δικο σου χρονο να προσδιορισεις τα ορια της και το μεγεθος της "κουλαμαρας" σου.
(*και με την επιφυλαξη οτι ενα "πρωτοκλασάτο" ονομα ισως να κατεβαζε κατι ακομα...)

οταν ομως εχεις ενα 325, 520, Χ5, 116, καποιο νορμαλ αυτοκινητο δηλαδη, ποιος θα σου πει που ειναι τα ορια?

ειναι γνωστο επισης οτι το οριο δεν ειναι κατι σταθερο. ειναι συνδυασμος του αυτοκινητου, του οδηγου και του δρομου.

αρα στην ιδια συγκεκριμενη διαδρομη μπορει να μεταβληθει, αφου μπορει να αλλαξουν χρονικα και οι συνθηκες του δρομου (κρυο, ζεστη, βροχη) και του αυτοκινητου (αλλη κατασταση σε αμορτισερ, λαστιχα, κινητηρα), αλλα και του ιδιου του οδηγου (ψυχοσωματικοι παραγοντες).

ετσι σαφης απαντηση στο ερωτημα αυτο, δεν πιστευω οτι υπαρχει.

ειναι αυθαιρετη η απαντηση που μπορει ο καθενας να δωσει.

ισως αν συμμετειχαμε σε εναν αγωνα με ιδια αυτοκινητα, θα μπορουσαμε να αξιοπλογησουμε που βρισκονται οι δυνατοτητες μας.
παντα σε σχεση με τους αλλους.
διοτι σε σχεση με το οριο του οχηματος ειναι ακομα πιο δυσκολο...

π.χ. εχω δει αρκετες φορες σε αγωνες μοτο να στριβει ενας μεσαιος αναβατης "με ολα κατω", γονατα, μασπιε κλπ και, να τον περναει ο πρωτος απο εξωτερικη με μια πανω χωρις να ακουμπαει κατω τιποτα...

σε αυτην την περιπτωση λοιπον, που ηταν το οριο της μηχανης και που πηγε...

επισης εχω δει αναβατη να αλλαζει ενα κλικ στην αποσβεση συμπιεσης και να κατεβαζει 2-3 δεκατα και αλλον να αλλαζει "ουζαρισμενο" αμορτισερ με καινουργιο και να μη βλεπει διαφορα...

αλλα και για να ειμαι εντος θεματος, εχω δει οδηγο να φευγει σε στροφη με 50 και αλλος να την παιρνει χαλαρα με 100...

τελος δειτε πως ο τζενσον μπατον πηγαινει ενα σουζουκι λιανα... σε εκπομπη του κλαρκσον μαλιστα που ειναι και της μοδας...
απο το 15' και μετα.

https://www.streetfire.net/video/top-gear-season-8-episode-8-originally-aired-on_179661.htm

ποιο ειναι λοιπον το αντικειμενικο οριο? ποιος αληθεια μπορει να το προσδιορισει?

Nino
25-10-10, 21:26
διαφορετικων ικανοτητων οδηγοι σε διαφορετικων δυνατοτητων αυτοκινητα... τι ακρη μπορει να βγει.?

Vasilis
25-10-10, 21:29
επιστημη το καναμε ρε παιδια...:whistle:

εναν μεσο ορο ειπαμε να γραψουμε για τις ικανοτητες κ για το πιστευω στον εαυτο μας...:shok:

θα μπορουσαν να υπαρχουν μυριαδες παραμετροι για τις σωστες απαντησεις...thumb

σε γενικες γραμμες απανταμε κ εν μεσω λιγου χαβαλε...!:hystericalbs1:


ωστοσο για το λογου το αληθες...αν βαθμολογησεις με 1 τον εαυτο σου οπως εχει βαλει τις απαντησεις ο Συμπε σημαινει οτι εχεις κ σωφερ....?χαχαχαχαχαχα

Stathis
25-10-10, 21:31
σε γενικες γραμμες απανταμε κ εν μεσω λιγου χαβαλε...!:hystericalbs1:

α, οκ... τοτε εγω ειμαι "χερας" και σε περναω... :tease::tease:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Vasilis
25-10-10, 21:34
α, οκ... τοτε εγω ειμαι "χερας" και σε περναω... :tease::tease:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

σορυ για το οφ τοπικ...αλλα με το Μιτσυμπισακι μου σε εχω...:whistle:

για δες κ τον ΓΙΑΝΝΗ που εχει κρυφτει τελευταια....?:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stathis
25-10-10, 21:35
αληθεια που κρυφτηκε αυτο το παιδι...?

VanVIC
25-10-10, 21:50
Είμαι περίεργος να δώ τί μέσος όρος θα βγεί.
...


...μου φαινεται οτι η ερωτηση δεν μπορει να μας οδηγησει σε καποιο ασφαλες συμπερασμα...


διαφορετικων ικανοτητων οδηγοι σε διαφορετικων δυνατοτητων αυτοκινητα... τι ακρη μπορει να βγει.?

Μέσα απο μια αντικειμενική (όσο μπορούμε) αυτοκριτική «βαθμολογούμε». Τίποτα δεν μπορεί να είναι απόλυτο, ασφαλώς.
Δεν μας κρίνει κανείς...
Μια ένδειξη ψάχνουμε για να καταλήξουμε και σε έναν αντιπροσωπευτικό μέσο όρο forum (των εκτιμόμενων) δυνατοτήτων μας στα αυτοκίνητά μας (ο καθένας στο δικό του).



το "shauffeur" γράφεται με "c" και ο "Rehrl" με "ο" και umlaut

Σωστή παρατήρηση, ευχαριστώ για την ευγενική επισήμανση. Διορθώθηκε.

alexk
25-10-10, 21:56
Σωστή παρατήρηση, ευχαριστώ για την ευγενική επισήμανση. Διορθώθηκε.

To δικό μου ποστ δεν το είδες ?
Τον Ρερλ σωστά τον έγραψες

Nick bmwlover
25-10-10, 21:59
Η ερωτηση ειναι "Πόσο "το πάτε" το αμάξι σας ?",δεν μας απασχολουνε τα κυβικα και τα αλογα ρε παιδια για να αναφερθουμε σε αυτα...Εννοειται οτι ενα αυτοκινητο με πολλα αλογα θελει καλυτερα χερια...
Στο θεμα μας τωρα,αν το ξεζουμιζουμε δηλαδη,αν υπαρχει μεσα μας εκεινο το "κατι" που μας προκαλει μια υπερδιεγερση,σωστα Βαγγελη?
Εγω το "μικροβιο" αυτο το εχω κ πιστευω πλεον οτι εχω μαθει αρκετα τα ορια του αυτ/του μου και μπορω να το παω μεχρι εκει κ τι να κανω για το επαναφερω στα "λογικα πλαισια",χωρις αυτο να σημαινει ομως οτι μπορω να παω οριακα σε δρομο που δεν το εχω ξαναδοκιμασει,δεν τον εχω ξαναπερασει 10 φορες ολο λιγο κ πιο ζορισμενα.Θελω πολυ να μπω σε πιστα αλλα δεν τα εχω καταφερει μεχρι τωρα,ολο απ'εξω περναω...:hystericalbs1:
Βαθμολογια δεν ξερω τι να βαλω,ασχετος δεν ειμαι με το αθλημα,απο την αλλη τελειος δεν θα το ελεγα σε καμια περιπτωση,παντα υπαρχουν περιθωρια,απο 3 μεχρι 9 :hystericalbs1:

TAZ118!
25-10-10, 22:13
Η ερωτηση ειναι "Πόσο "το πάτε" το αμάξι σας ?",δεν μας απασχολουνε τα κυβικα και τα αλογα ρε παιδια για να αναφερθουμε σε αυτα...Εννοειται οτι ενα αυτοκινητο με πολλα αλογα θελει καλυτερα χερια...
Στο θεμα μας τωρα,αν το ξεζουμιζουμε δηλαδη,αν υπαρχει μεσα μας εκεινο το "κατι" που μας προκαλει μια υπερδιεγερση,σωστα Βαγγελη?
Εγω το "μικροβιο" αυτο το εχω κ πιστευω πλεον οτι εχω μαθει αρκετα τα ορια του αυτ/του μου και μπορω να το παω μεχρι εκει κ τι να κανω για το επαναφερω στα "λογικα πλαισια",χωρις αυτο να σημαινει ομως οτι μπορω να παω οριακα σε δρομο που δεν το εχω ξαναδοκιμασει,δεν τον εχω ξαναπερασει 10 φορες ολο λιγο κ πιο ζορισμενα.Θελω πολυ να μπω σε πιστα αλλα δεν τα εχω καταφερει μεχρι τωρα,ολο απ'εξω περναω...:hystericalbs1:
Βαθμολογια δεν ξερω τι να βαλω,ασχετος δεν ειμαι με το αθλημα,απο την αλλη τελειος δεν θα το ελεγα σε καμια περιπτωση,παντα υπαρχουν περιθωρια,απο 3 μεχρι 9 :hystericalbs1:

Αν και λανθασμενα βαθμολογησα τον εαυτο μου με 7 ,η απαντηση του
NickBmwLover καλυπτει πιστευω και τις δικες μου οδηγικες ικανοτητες...

manos///3
26-10-10, 09:49
Οταν ενοιωσα να μασουλαει το σασι (μη φανταστειτε κατι υπερβολικο) καταλαβα πως περασα τα ορια του αυτοκινητου. Στη πιστα φυσικα.

Στο δρομο ειμαι χεστης...! Δε το 'χω καθολου..

bmw
26-10-10, 17:37
To δικό μου ποστ δεν το είδες ?
Τον Ρερλ σωστά τον έγραψες

όχι ρε συ αρχικά ήταν γραμένο με "ο" ούτε με Umlaut ούτε με "οe"

Nikos
26-10-10, 17:51
Ηταν 5/10....τωρα ειναι 0/10 με ταση ν'αποκτησει αρνητικο προσημο.
Το οριο του αυτοκινητου σου θα το καταλαβεις αν πας μια βολτα με τον οδηγο εξελιξης του εργοστασιου του (λεμε τωρα).
Εκει θ'αναθεωρησεις πολλα πραγματα γυρω απ τις δυνατοτητες σου νομιζω.
Οι τρεις "οδηγαρες" ποιοι ειναι ? Θελω αυτογραφο......

bmw
26-10-10, 18:27
νομίζω ο ένας είναι ο Μπαλμπόνι αλλά γράφει με ψευδόνυμο εδώ ... οι άλλοι 2 έχουν δηλώσει ότι μένουν Τarga Florio

paganis
26-10-10, 19:00
πριν καποια χρονια( χρονια αγνοιας κυνδινου)...θεωρουσα πως ειχα φτασει σταδιακα στο οριο τους...ολα τα IX..που ειχαν περασει στην κατοχη μου( δεν ειναι αρκετα...αλλα λογω γαλλικης προελευσης..με αρκετα καλο στησιμο-στριψιμο)! αυτο μεχρι που μπηκα συνοδηγος στο δικο μου...με οδηγο καποιον με πολλες συμμετοχες σε ραλλυ...αναβασεις ...ακομα και ακροπολης.! τελικα συνειδητοποιησα..πως δεν ειχα φτασει ουτε το 50 με 60 %...και το οχημα μου ειχε τελειως διαφορετικα ορια απο αυτα που του εθετα,,ως οδηγος!! σημειωτεον..πως ο συγκεκριμενος οδηγος ειχε σταματησει εδω και χρονια τους αγωνες...δεν ειχε ξαναδοκιμασει το δικο μου οχημα...και επιπλεον...αφου με ειδε να χλωμιαζω σε κατι απιστευτα γρηγορα στριψιματα...απλα δεν το πιεσε οσο ηθελε και μπορουσε!!!
συμπερασμα...δεν το χω...

Driver M
26-10-10, 19:18
πριν καποια χρονια( χρονια αγνοιας κυνδινου)...θεωρουσα πως ειχα φτασει σταδιακα στο οριο τους...ολα τα IX..που ειχαν περασει στην κατοχη μου( δεν ειναι αρκετα...αλλα λογω γαλλικης προελευσης..με αρκετα καλο στησιμο-στριψιμο)! αυτο μεχρι που μπηκα συνοδηγος στο δικο μου...με οδηγο καποιον με πολλες συμμετοχες σε ραλλυ...αναβασεις ...ακομα και ακροπολης.! τελικα συνειδητοποιησα..πως δεν ειχα φτασει ουτε το 50 με 60 %...και το οχημα μου ειχε τελειως διαφορετικα ορια απο αυτα που του εθετα,,ως οδηγος!! σημειωτεον..πως ο συγκεκριμενος οδηγος ειχε σταματησει εδω και χρονια τους αγωνες...δεν ειχε ξαναδοκιμασει το δικο μου οχημα...και επιπλεον...αφου με ειδε να χλωμιαζω σε κατι απιστευτα γρηγορα στριψιματα...απλα δεν το πιεσε οσο ηθελε και μπορουσε!!!
συμπερασμα...δεν το χω...

Δε νομίζω πως είναι αυτό το συμπέρασμα.
Απλά πάντα υπάρχει καλύτερο, ακόμα και από τον οδηγό αγώνων που οδήγησε το αυτοκίνητό σου και είναι απόλυτα λογικό.
Αυτό όμως δε σημαίνει πως δεν το "έχεις".

Το θέμα πιστεύω πως δεν είναι να ψάχνουμε συνεχώς τα όρια του αυτοκινήτου μας και του εαυτού μας, σε σημείο μάλιστα πολλές φορές να γινόμαστε επικίνδυνοι (τόσο για εμάς όσο και για τους άλλους), αλλά να φτάσουμε σε ένα επίπεδο που να μας γεμίζει χαρά η οδήγηση του οχήματός μας, ακόμα και αν έχουμε φτάσει μόλις στο 50% των δυνατοτήτων του.
Αυτό είναι και το πιο σημαντικό, αφού δε χρειάζεται να είμαστε όλοι Σουμάχερ για να απολαμβάνουμε το αμάξι μας, ούτε σημαίνει πως ο κάθε Σουμάχερ απολαμβάνει ντε και καλά το αυτοκίνητο του περισσότερο από εμάς, επειδή είναι πολύ πιο έμπειρος, εξασκημένος και στην τελική ταλαντούχος.

Από εκεί και πέρα, συνήθως τα όρια των αυτοκινήτων μας (αφού μιλάμε μάλιστα για bmw που είναι αυτοκίνητα με αρκετές σπορ ικανότητες) είναι αρκετά πάνω από τις δυνατότητες που έχουμε (στην πραγματικότηα και όχι αυτές που νομίζουμε ότι έχουμε) και στην περίπτωσή μου έβαλα ένα 5/10.

paganis
26-10-10, 19:30
Δε νομίζω πως είναι αυτό το συμπέρασμα.
Απλά πάντα υπάρχει καλύτερο, ακόμα και από τον οδηγό αγώνων που οδήγησε το αυτοκίνητό σου και είναι απόλυτα λογικό.
Αυτό όμως δε σημαίνει πως δεν το "έχεις".

Το θέμα πιστεύω πως δεν είναι να ψάχνουμε συνεχώς τα όρια του αυτοκινήτου μας και του εαυτού μας, σε σημείο μάλιστα πολλές φορές να γινόμαστε επικίνδυνοι (τόσο για εμάς όσο και για τους άλλους), αλλά να φτάσουμε σε ένα επίπεδο που να μας γεμίζει χαρά η οδήγηση του οχήματός μας, ακόμα και αν έχουμε φτάσει μόλις στο 50% των δυνατοτήτων του.
Αυτό είναι και το πιο σημαντικό, αφού δε χρειάζεται να είμαστε όλοι Σουμάχερ για να απολαμβάνουμε το αμάξι μας, ούτε σημαίνει πως ο κάθε Σουμάχερ απολαμβάνει ντε και καλά το αυτοκίνητο του περισσότερο από εμάς, επειδή είναι πολύ πιο έμπειρος, εξασκημένος και στην τελική ταλαντούχος.

Από εκεί και πέρα, συνήθως τα όρια των αυτοκινήτων μας (αφού μιλάμε μάλιστα για bmw που είναι αυτοκίνητα με αρκετές σπορ ικανότητες) είναι αρκετά πάνω από τις δυνατότητες που έχουμε (στην πραγματικότηα και όχι αυτές που νομίζουμε ότι έχουμε) και στην περίπτωσή μου έβαλα ένα 5/10.

οταν...σε μια πρωτη επαφη με το δικο μου οχημα(206 τουρμπο 270 ιππων, σε εξισου γνωριμη διαδρομη)..καταφερνει να κανει αρκετα καλυτερο χρονο...με ταχυτητες εισοδου -εξοδου στροφων...αρκετα πανω απο το οριο ελενχου-φοβου για μενα...αυτο μου δειχνει πως ακομα και αν μπορουσα να το εχω...δεν το εχω ακομα..και θελω πολυ δρομο για να φτασω σε καποιο καλο επιπεδο! οποτε στην περιπτωση μου...με αξιολογω με λιγοτερο απο 5 στα 10...

manos///3
26-10-10, 19:37
οταν...σε μια πρωτη επαφη με το δικο μου οχημα(206 τουρμπο 270 ιππων, σε εξισου γνωριμη διαδρομη)..καταφερνει να κανει αρκετα καλυτερο χρονο...με ταχυτητες εισοδου -εξοδου στροφων...αρκετα πανω απο το οριο ελενχου-φοβου για μενα...αυτο μου δειχνει πως ακομα και αν μπορουσα να το εχω...δεν το εχω ακομα..και θελω πολυ δρομο για να φτασω σε καποιο καλο επιπεδο! οποτε στην περιπτωση μου...με αξιολογω με λιγοτερο απο 5 στα 10...

Mηπως απο τη θεση συνοδηγου τα ειδες διαφορετικα...οι περισσοτεροι φοβομαστε οταν καποιος αλλος εχει τον ελεγχο και παει ταπα..

Εγω πιστευω οτι σου φανηκε...ειπες για καλυτερο χρονο...ειχες χρονομετρηση?

paganis
26-10-10, 20:30
Mηπως απο τη θεση συνοδηγου τα ειδες διαφορετικα...οι περισσοτεροι φοβομαστε οταν καποιος αλλος εχει τον ελεγχο και παει ταπα..

Εγω πιστευω οτι σου φανηκε...ειπες για καλυτερο χρονο...ειχες χρονομετρηση?

αυτο που λες...ισχυει στην περιπτωση μου...φοβαμαι απιστευτα στην θεση του συνοδηγου αλλα δεν ηταν μονο αυτο.! οσο για τον χρονο θυμαμαι , χαρακτηριστικα οτι εκανε περιπου 20-30 δευτερα καλυτερο χρονο..σε διαδρομη 7λεπτου..!

alexk
26-10-10, 21:45
όχι ρε συ αρχικά ήταν γραμένο με "ο" ούτε με Umlaut ούτε με "οe"

OK, κατάλαβα ο Βανβικ ούτε γαλλικά ξέρει ούτε γερμανικά :original: (Βανβικ πλάκα κάνω)

-----

Εγώ ψήφισα 1 στα 10.
Ο λόγος είναι επειδή δεν μπορώ να κάνω drift με 4η στο CSL (μέχρι 3η).
:v:

sofos 2.8i
27-10-10, 00:33
Παιδες εγω ψηφισα 9/10 γιατι τοσα χρονια δεν κανω τιποτα αλλο απο το να το ξεζουμιζω,να το φτανω στα ορια και να τα εχω ξεπερασει πολλες φορες(ευτυχως χωρις ζημιες),να του πινω το αιμα κυριολεκτικα.Ακουγεται εγωιστικο αλλα πιστεψτε με δεν ειναι!Εχω πολλες ωρες στο ενεργητικο μου,οι οποιες ηταν καθε στιγμη που οδηγουσα το αυτ/το μου,μελετης και σεβασμου προς αυτο.Το θεμα ειναι οτι ολα αυτα τα εχω δει και εντος πιστας(μεγαλο σχολειο)και εκτος(κακο σχολειο,αλλα ελκυστικο).Οσο βεβαια περνουν τα χρονια προσπαθω συνεχεια να βελτιωνομαι και να ψαχνω και την πιο παραμικρη λεπτομερεια που ισως μπορει να ανακαλυψω.........''οσο ζεις μαθαινεις''........

E60_Arkadia
27-10-10, 01:20
Εγω μιας και εχω <μπλεξει> με 5αρες θα πω οτι την παλευω..

Gregory_///M
27-10-10, 09:45
7/10...
Προσπαθώ σε κάθε ευκαιρία να βελτιώνομαι γιατί η αλλαγή επιπέδου από το 318ci είναι μεγάλη!!! Νιώθω ότι μερικές φορές έχει όρια το αυτοκίνητο που δεν τα φτάνω...Βέβαια δεν θέλω μερικές φορές να τα φτάσω για να μην τα υπερβώ κιόλας! Το ατύχημα που είχα το 2003 με έκανε να σκέφτομαι διαφορετικά!!thumb

Monsta
27-10-10, 09:51
για να μην τα υπερβώ κιόλας!

Λεπτές ισσοροπίες Γρηγόρη. Άλλο ο δημόσιος δρόμος και άλλο η πίστα thumb

Gregory_///M
27-10-10, 10:03
Λεπτές ισσοροπίες Γρηγόρη. Άλλο ο δημόσιος δρόμος και άλλο η πίστα thumb

Σωστά Κώστα...Δεν είναι ανάγκη τις μαμακίες μας να τις κάνουμε στο δρόμο. Οι άλλοι δεν μας φταίνε σε τίποτα!
Γι αυτό κι εγώ το δοκιμάζω στην πίστα που έχω το καρτ μου!
(Λίγο με το αυτοκίνητο και μετά με το καρτ ξεκ@ύλωμα Χωρίς Όρια!!!!!)