PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλληνες στο έλεος της φτώχειας



///M Arios
18-10-10, 04:00
Ανησυχητικές διαστάσεις λαμβάνει και στη χώρα μας το φαινόμενο της φτώχειας, καθώς ολοένα και περισσότεροι συμπολίτες μας ζουν κάτω από άθλιες συνθήκες.

Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία το 21% των Ελλήνων βρίσκονται κάτω από τα όρια της φτώχειας, ενώ ανεπίσημα στοιχεία ανεβάζουν το ποσοστό αυτό στο 25%.

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Καταπολέμησης της Φτώχειας (17 Οκτωβρίου) το Ελληνικό Δίκτυο για την Καταπολέμηση της Φτώχειας, εκφράζει την έντονη ανησυχία του για τον ολοένα αυξανόμενο αριθμό των ανθρώπων που ζουν σε συνθήκες φτώχειας και κρούει τον κώδωνα του κινδύνου που συνεπάγεται ένα τέτοιο δεδομένο. Μηπως πρεπει επιτελους να γινει κατι καλο για τους πολητες σ αυτη τη χωρα???ΕΛΕΟΣ!!!....

Gregory_///M
18-10-10, 09:20
Δεν τους ενδιαφέρει τίποτα!! Οι εγκληματίες-πολιτικοί προτιμούν να πεθάνουμε παρά να χάσουν μερικά από τα κλεμμένα τους ευρωπουλάκια!!

GEORGE316
18-10-10, 09:22
αυτο οχι μονο το δειχνουν,το λεν και ευθαρσως..αποδειξη?οποιος ειδε την τελευταια εκπομπη του τριανταφυλλοπουλου,θα εβλεπε τον "παλιο"βουλευτη της νεας δημοκρατιας να οριεται υπερασπιζομενος το "δικιο του"περι εξτρα αποζημιωσης που παιρνουν συμμετεχοντας σε επιτροπες......τελικα μαλλον δικιο εχει...δεν τα βγαζουν περα οι ανθρωποι....ειναι και αυτοι θυματα της οικονομικης κρισης...
και εμεις σε λιγο θα παμε να ψηφισουμε παλι αυτους ε??

Konstantinos E60
18-10-10, 09:27
αυτο οχι μονο το δειχνουν,το λεν και ευθαρσως..αποδειξη?οποιος ειδε την τελευταια εκπομπη του τριανταφυλλοπουλου,θα εβλεπε τον "παλιο"βουλευτη της νεας δημοκρατιας να οριεται υπερασπιζομενος το "δικιο του"περι εξτρα αποζημιωσης που παιρνουν συμμετεχοντας σε επιτροπες......τελικα μαλλον δικιο εχει...δεν τα βγαζουν περα οι ανθρωποι....ειναι και αυτοι θυματα της οικονομικης κρισης...
και εμεις σε λιγο θα παμε να ψηφισουμε παλι αυτους ε??

Τρέχωντας !!!!! :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

bill_m3
18-10-10, 09:27
αυτο οχι μονο το δειχνουν,το λεν και ευθαρσως..αποδειξη?οποιος ειδε την τελευταια εκπομπη του τριανταφυλλοπουλου,θα εβλεπε τον "παλιο"βουλευτη της νεας δημοκρατιας να οριεται υπερασπιζομενος το "δικιο του"περι εξτρα αποζημιωσης που παιρνουν συμμετεχοντας σε επιτροπες......τελικα μαλλον δικιο εχει...δεν τα βγαζουν περα οι ανθρωποι....ειναι και αυτοι θυματα της οικονομικης κρισης...
και εμεις σε λιγο θα παμε να ψηφισουμε παλι αυτους ε??

Θέλω να πιστεύω πως όχι!!!

Για να δούμε, λίγες μέρες έμειναν!!

Ptboul
18-10-10, 09:28
Θέλω να πιστεύω πως όχι!!!

Για να δούμε, λίγες μέρες έμειναν!!

Υπάρχουν και άρρωστοι

Konstantinos E60
18-10-10, 09:29
Υπάρχουν και άρρωστοι

Σε τριγυρνάει γρίπη ???? :whistle:

NickE60
18-10-10, 09:39
1 στους 11 στην Αττική πάει και σε συσσίτιο... η Αττική έχει 6+ εκατ. πληθυσμό 550.000 κόσμος δηλαδή..... όσο απίστευτο κι αν ακούγεται σε κάποιους, γίνεται...

https://newsstand.gazzetta.gr/media/components/com_newsstand/images/cache/date_20101018/paper_19/full.jpg

Monsta
18-10-10, 09:46
και εμεις σε λιγο θα παμε να ψηφισουμε παλι αυτους ε??

Μπορεί εμείς να μη τους ψηφίσουμε ρε Γιώργο, αλλά όλοι οι υπόλοιποι βολεμένοι από Πα........ εποχή σχεδόν 30 χρόνια πίσω θα τους ψηφίσουν κανονικότατα και τα ποσοστά τους θα τα πάρουν και πάλι. Θα το δείτε. Λες ξαφνικά να ψηφίσουν άλλο κόμμα τα λαμόγια ? Αφού όλοι βουτηγμένοι στο βούρκο είναι παρέα. Σε λίγο θα βγουν να τους πουν κι 'ευχαριστώ'.

GEORGE316
18-10-10, 10:00
αυτο υπονοω...γινομαι γραφικος λεγοντας και ξαναλεγοντας το,ομως απο τη στιγμη που κανενας πολιτης δεν παιρνει μερος αμεσα σε αποφασεις,φταιει αυτος που παιρνει αποφασεις!!!!μεταφραζοντας τη δημοκρατια οπως ισχυει σημερα,μια φορα καθε 4 χρονια εκλεγουμε αυτους που θα κυβερναν και απο εκει και περα οτι βρεξει ας κατεβασει...
οπου θελουν δινουν οτι θελουν παιρνουν και παει λεγοντας...
αμεσα συνυπευθυνοι ειμαστε και εμεις που το δεχομαστε.
εκει πρεπει να αλλαξουμε.οχι ...τελος οι βουλευτες ετσι οπως τους γνωριζουμε...
ολοι μα ολοι οι βουλευτες εχουν λαμβανειν και απο τις προηγουμενες εργασιες τους(οσοι ειχαν,που οι περισσοτεροι ειχαν)παιρνουν παχυλους μισθους,παιρνουν αποζημιωσεις απο συμετοχες σε επιτροπες,κενενας δεν τιμωρειται βασει του ποινικου δικαιου για τιποτα απολυτως και το χειροτερο ολων αυτων ειναι οτι αντι να ριξουν λιγο νερο στο κρασι τους και να μην προκαλουν,βγαινουν και φωναζουν για το "λειτουργημα" που κανουν και εν τελει φταιμε εμεις που τους φωναζουμε!!!
ρε παιδια εγω δεν εχω παρει ουτε ενα ευρω μιζα απο τους ολυμπιακους(λεμε τωρα)...γιατι να μου κοψουν το μισθο>??γιατι να μου κανυον τη βενζινη την ακριβοτερη στην ευρωπη?γιατι ολα αυτα???και οι βουλευτες του πασοκ και της νδ να εχουν κλεψει οτι μπορει να κλεφτει και να ειναι εξω παριστανοντας τους σωτηρες και πρεπει να τους υποκλινομαστε κι ολας??

Vasilis
18-10-10, 10:09
ετοιμαστειτε για ΜΕΓΑΛΑ πραγματα παιδια...

θα βιωσουμε καταστασεις επιστημονικης φαντασιας κ βαλε!

Νικολα...αυτο που εβαλες για τα συσσιτια ανταποκρινεται πληρως στην πραγματικοτητα...

δυστυχως ΔΕΝ ειναι εδω ο πατος της κατρακυλας ομως!

Απλα ...ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ για ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΜΕΡΕΣ!!!!

optostyle
18-10-10, 10:11
Οι πιο πολλοι Πολιτικοι,Τραγουδιστες, και γενικως επωνυμοι, ειναι απο τους πιο πεινασμενους......το λεω τσεκαρισμενα.....Μη δουν τραπεζι, θα κατσουν.....Μη δουν κουτρα,τη δεχονται αμμεσα.....μη δουν λεφτα,τρεχουν μη τα χασουν..κι ας παιρνουν του κοσμου τα λεφτα............στα σπιτια τους επικρατει ΤΟ χαος...οι βρωμιαρηδες με delivery την βγαζουν.........πως να μην πανε οι ΜΗ επωνυμοι σε συσσιτια??
Μαγκες πρεπει να δουμε τι θα κανουμε......δεν ειναι τυχαιο να ζητιανευουν ΤΟΣΟΙ ανθρωποι....οι BMW ερχονται και παρερχονται....τα λεφτα το ιδιο, τα σπιτια το ιδιο......εχουν βαλει σκοπο να τα παρουν ΟΛΑ, αλλα οχι εν μια νυχτί............αργα αργα και σταθερα.................................... ..................

NickE60
18-10-10, 10:15
ετοιμαστειτε για ΜΕΓΑΛΑ πραγματα παιδια...

θα βιωσουμε καταστασεις επιστημονικης φαντασιας κ βαλε!

Νικολα...αυτο που εβαλες για τα συσσιτια ανταποκρινεται πληρως στην πραγματικοτητα...

δυστυχως ΔΕΝ ειναι εδω ο πατος της κατρακυλας ομως!

Απλα ...ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ για ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΜΕΡΕΣ!!!!

Το ξέρω πολύ καλά Βασίλη... πολλοί δήμοι έχουν βάλει συσσίτια, αλλά και η πρόνοια. Αν περάσεις κατά τις 12-1 το μεσημέρι από τα σημεία που δίνουν το "πακέτο" με το φαΐ ...θα νομίσεις πως γίνεται διαδήλωση.... όμως τα ΜΜΕ δεν έχουν δείξει ούτε φωτογραφία.....

z3 2.2
18-10-10, 10:18
Ωραια ολα αυτα...
Θα ξαναρωτησω λοιπον εγω.
Τι να ψηφισω???
Μη μου πειτε "Ψηφισε τους Κυνηγους"
Θελω απαντησεις που μπορει να δωσουν λυσεις.
Το οτι θα απεχω ΚΑΙ απο αυτες τις εκλογες ειναι δεδομενο,αλλα απλως ρωταω να δω πως τα βλεπετε και σεις τα πραγματα.

bill_m3
18-10-10, 10:21
Ωραια ολα αυτα...
Θα ξαναρωτησω λοιπον εγω.
Τι να ψηφισω???
Μη μου πειτε "Ψηφισε τους Κυνηγους"
Θελω απαντησεις που μπορει να δωσουν λυσεις.
Το οτι θα απεχω ΚΑΙ απο αυτες τις εκλογες ειναι δεδομενο,αλλα απλως ρωταω να δω πως τα βλεπετε και σεις τα πραγματα.

Δυστυχώς (γνώμη μου ) απάντηση στο ερώτημά σου δεν υπάρχει, θεωρώ ότι όλοι στην ίδια κατηγορία ανήκουν!
Απλά θα ψηφίσω "κυνηγούς", μήπως δουν την όμορφη πολυθρόνα τους να τρίζει και αλλάξουν προς το καλό!

NickE60
18-10-10, 10:25
Ωραια ολα αυτα...
Θα ξαναρωτησω λοιπον εγω.
Τι να ψηφισω???
Μη μου πειτε "Ψηφισε τους Κυνηγους"
Θελω απαντησεις που μπορει να δωσουν λυσεις.
Το οτι θα απεχω ΚΑΙ απο αυτες τις εκλογες ειναι δεδομενο,αλλα απλως ρωταω να δω πως τα βλεπετε και σεις τα πραγματα.


Δυστυχώς (γνώμη μου ) απάντηση στο ερώτημά σου δεν υπάρχει, θεωρώ ότι όλοι στην ίδια κατηγορία ανήκουν!
Απλά θα ψηφίσω "κυνηγούς", μήπως δουν την όμορφη πολυθρόνα τους να τρίζει και αλλάξουν προς το καλό!

Δυστυχώς.... κι εγώ αυτής της άποψης ήμουν Δημήτρη... αλλά πρέπει να ψηφίσουμε!!! Ότι να 'ναι!! Αλλιώς, ενισχύουμε τα ποσοστά των 2 μεγάλων ...το έψαξα..
η τελευταία φορά που ψήφισα ήταν το 2004...

z3 2.2
18-10-10, 10:27
Τελικα τι ειναι καλυτερο?
Αποχη ή Κυνηγοι???

Εμενα με αντιπροσωπευει πιο πολυ η Αποχη,ισως ειναι το μηνυμα "Δεν ασχολουμαι ρε σκουλικια"

z3 2.2
18-10-10, 10:29
Δυστυχώς.... κι εγώ αυτής της άποψης ήμουν Δημήτρη... αλλά πρέπει να ψηφίσουμε!!! Ότι να 'ναι!! Αλλιώς, ενισχύουμε τα ποσοστά των 2 μεγάλων ...

Βρε Νικολα μου σωστα τα λες.Αλλα το μυνημα τις αποχης δεν εχει να λεει κατι?
Αμα για παραδειγμα δεν παει να ψηφισει το 50% τι θα γινει???

bill_m3
18-10-10, 10:31
Τελικα τι ειναι καλυτερο?
Αποχη ή Κυνηγοι???

Εμενα με αντιπροσωπευει πιο πολυ η Αποχη,ισως ειναι το μηνυμα "Δεν ασχολουμαι ρε σκουλικια"

Λάθος αυτό Δημήτρη, θα βγουν μετά τις εκλογές και θα πουν:
Αποχή π.χ. 65% ψηφίσαν τόσοι και βγήκε ο τάδε ..
Την επομένη μέρα η αποχή έχει ξεχαστεί και θα βγει ο Γιωργάκης (κάθε Γιωργάκης) θα πει πρασίνισε - έγινε μπλέ όλη η χώρα.........

Ποια μαμημένη τηλεόραση που θα έχω μπροστά εκείνη την ώρα θα την πληρώσει, δεν ξέρω....... (ελπίζω να μην είμαι σπίτι!)

NickE60
18-10-10, 10:37
Βρε Νικολα μου σωστα τα λες.Αλλα το μυνημα τις αποχης δεν εχει να λεει κατι?
Αμα για παραδειγμα δεν παει να ψηφισει το 50% τι θα γινει???

Δυστυχώς τίποτα, απλά ένα στατιστικό στοιχείο ..εκεί πόνταρα κι εγώ.. στο μεγάλο ποσοστό αποχής.... το οποίο στις προηγούμενες εκλογές (πριν 1 χρόνο περίπου) ήταν περίπου 35%!! Είδες να τρομάζει κανέναν?? Απλά μοιράστηκαν το ποσοστό των ψήφων, εκτός του ότι τα 2 πρώτα κόμματα ενισχύονται απ' τον εκλογικό νόμο, αλλά και από τα άκυρα ψηφοδέλτια...

z3 2.2
18-10-10, 10:41
Λάθος αυτό Δημήτρη, θα βγουν μετά τις εκλογές και θα πουν:
Αποχή π.χ. 65% ψηφίσαν τόσοι και βγήκε ο τάδε ..
Την επομένη μέρα η αποχή έχει ξεχαστεί και θα βγει ο Γιωργάκης (κάθε Γιωργάκης) θα πει πρασίνισε - έγινε μπλέ όλη η χώρα.........

Ποια μαμημένη τηλεόραση που θα έχω μπροστά εκείνη την ώρα θα την πληρώσει, δεν ξέρω....... (ελπίζω να μην είμαι σπίτι!)

Νομιζω οτι αμα δεν συμπληρωθει καποιο ποσοστο ψηφοφορων δεν μπορουν να γινουν εκλογες.
Νομιζω ομως δεν ειμαι σιγουρος.Ισως καποιος που τα γνωριζει καλυτερα να μας πει.

Το σκεπτικο μου ειναι Βασιλη να γινουν εκλογες και να μην παει κανεις για παραδειγμα στις καλπες παρα μονο οι πολιτικοι και τα τσιρακια-οικογενειες-κουμπαροι.
Θα μου αρεσε πολυ αυτη η διδικασια! Να βγαινουν και να μας παρακαλανε να παμε στις καλπες.

Εγω απεχω γιατι ετσι νιωθω ρε παιδια,
Δεν με εκφραζει τιποτα,δεν θελω τιποτα και το χειροτερο ξερετε ποιο ειναι δυστυχως??? Δεν περιμενω τιποτα.....και δεν φταιω εγω για αυτο...

οπως ειχε πει και ο Χαρυ Κλην πριν απο μια εικοσαετια..."Δεν θα ψηφισω αυτον που θα βγει και θα πει οτι θα κανει τα περισσοτερα καλα για αυτον τον τοπο,θα ψηφισω αυτον που θα βγει και θα πει οτι θα κανει το λιγοτερο κακο..."

Vasilis
18-10-10, 10:41
ετσι ακριβως ειναι οπως τα λεει ο Νικος

το μονο που φοβουνται ειναι η ψηφος σε μικρα κομματα κ ΟΧΙ η ΑΠΟΧΗ!

ΜΗΝ ΑΠΕΧΕΤΕ παιδια....πρεπει κατι να κανουμε!

Monsta
18-10-10, 10:43
κανενας πολιτης δεν παιρνει μερος αμεσα σε αποφασεις,φταιει αυτος που παιρνει αποφασεις!!!!



Μα όταν είχαν πει να κλείνουν νωρίς τα μπουζούκια, τότε όλοι είχαν βγει στους δρόμους να διαμαρτυρηθούν :whistle::whistle:

GEORGE316
18-10-10, 10:43
εβελπα εχθες στις ειδησεις τον τζεφρυ να φωναζει και να λεει οτι εμεις σωσαμε την ελλαδα απο την καταστροφη και υψωσαμε την ελληνικη σημαια ξανα........το αντιλαμβανεστε αυτο?????
δυστυψως καμμια απο τις προαναφερθεντες προτασεις δεν ειναι λυση.
στο σημειο που ειμαστε,αρχιζουν να ξυπναν γεννετησια ενστικτα...επιβιωσης δηλαδη.οταν βλεπεις οτι δεν μπορεις να εξασφαλισεις τροφη και στεγη συσσωρευεται ενεργεια με τη μορφη του θυμου και της απελπισιας απογνωσης....καποια στιγμη αυτο θα ξεσπασει...πολυ φοβαμαι οτι η μονη λυση ειναι η ουσιαστικη ανατρροπη του υπαρχοντος πολιτευματος....γιατι για αλλαγη νοοτροπιας.....ακατορθωτο...
ειμαι απο τους πιο φιλησυχους ανθρωπους που θα συναντησετε..αν σημερα,τωρα γινει ια διαδηλωση στη βουλη θα ειμαι ο πρωτος που θα παω να μπω μεσα στη βουλη πιανοντας ολους του κηφηνες της δημοσιας ζωης....
το να μην παω να ψηφησω ειναι ενα πολυ μικρο βημα.με μικρα βηματα δεν καλυπτεις αποστασεις μεγαλες.
και να την πληρωσει η οποια τηλεοραση τι εγινε???θα κλαψει η τσεπη του τζεφρυ???
και επιμενω στο τζεφρυ γιατι αυτο ειναι το ονομα του "ελληνα " παπανδρεου που μας κυβερναει αυτη τη στιγμη......

z3 2.2
18-10-10, 10:45
Δυστυχώς τίποτα, απλά ένα στατιστικό στοιχείο ..εκεί πόνταρα κι εγώ.. στο μεγάλο ποσοστό αποχής.... το οποίο στις προηγούμενες εκλογές (πριν 1 χρόνο περίπου) ήταν περίπου 35%!! Είδες να τρομάζει κανέναν?? Απλά μοιράστηκαν το ποσοστό των ψήφων, εκτός του ότι τα 2 πρώτα κόμματα ενισχύονται απ' τον εκλογικό νόμο, αλλά και από τα άκυρα ψηφοδέλτια...

Το θυμαμαι Νικολα το 35% αλλα οπως ειπες,δεν ηταν τιποτα παραπανω απο ενα απλο στατιστικο.

Μηπως ομως αμα το 35% γινει 65% ?
Εκει μηπως δεν ειναι πια ενα απλο στατιστικο?

Γιατι αμα οι πολιτες της χωρας σου,σου δηλωνουν εστω οι τρεις στους δεκα οτι "Στα φρυδια μου σας γραφω ρε τσογλανοι" δεν θα χει κατι να λεει?

z3 2.2
18-10-10, 10:47
ετσι ακριβως ειναι οπως τα λεει ο Νικος

το μονο που φοβουνται ειναι η ψηφος σε μικρα κομματα κ ΟΧΙ η ΑΠΟΧΗ!

ΜΗΝ ΑΠΕΧΕΤΕ παιδια....πρεπει κατι να κανουμε!

Τι ρε Βασιλη??? Τι???

Vasilis
18-10-10, 10:49
Τι ρε Βασιλη??? Τι???

για αρχη...ψηφο στα μικρα κομματα...

επειτα...ακολουθουμε την προταση του george316 πιο πανω...:whistle:

κ γω θα μαι απο τους πρωτους ...εχω βυσμα !:th_Laie_67-1:

Monsta
18-10-10, 10:52
εβελπα εχθες στις ειδησεις τον τζεφρυ να φωναζει και να λεει οτι εμεις σωσαμε την ελλαδα απο την καταστροφη και υψωσαμε την ελληνικη σημαια ξανα........το αντιλαμβανεστε αυτο?????

δυστυψως καμμια απο τις προαναφερθεντες προτασεις δεν ειναι λυση.
.

Τέτοιες προκλητικές δηλώσεις, αν μη τι άλλο, πρέπει να ξεσηκώσουν πολύ κόσμο. Και εμείς ακόμα καθόμαστε.

Τα ίδια λένε (και αυτός και ο Παπακωνσταντίνου) και στους ξένους, ότι όλα είναι ήδη καλύτερα, ότι έχουν μειώσει το έλλειμμα, ότι ο λαός συμφωνεί με τα νέα μέτρα και όλες αυτές τις αναλήθειες.

NickE60
18-10-10, 10:58
Το θυμαμαι Νικολα το 35% αλλα οπως ειπες,δεν ηταν τιποτα παραπανω απο ενα απλο στατιστικο.

Μηπως ομως αμα το 35% γινει 65% ?
Εκει μηπως δεν ειναι πια ενα απλο στατιστικο?

Γιατι αμα οι πολιτες της χωρας σου,σου δηλωνουν εστω οι τρεις στους δεκα οτι "Στα φρυδια μου σας γραφω ρε τσογλανοι" δεν θα χει κατι να λεει?

Μακάρι να φτάσει το 65% αλλά δεν θα το φτάσει... γιατί την τελευταία στιγμή το όποιο συμφέρον θα τους οδηγήσει στην κάλπη να στηριξουν αυτούς που σε κάποια φάση τους βόλεψαν και έχουν πιστέψει (ή θέλουν να πιστεύουν) πως είναι απλά μια πρόσκαιρη δυσκολία ..και είναι πάρα πολλοί αυτοί Δημήτρη που ζουν από το κράτος και θα ξαναψήφιζαν τα ίδια και τα ίδια κι ας κοπεί ο μισθός τους στο μισό ..θα συνεχίσουν να έχουν μια δουλειά να κάνουν ...οι άλλοι μισοί ας γίνουν βοσκοί...

Πάντως αν (που δεν) φτάσει το 65%, ακόμα και το 50% ..θα παραδεχτώ αυτούς που θα συνεχίσουν να κυβερνούν χωρίς να έχουν συνειδητοποιήσει ότι κινδυνεύει η σωματική τους ακεραιότητα..... :whistle:

optostyle
18-10-10, 11:01
θα ηθελα ενα μικρο κομμα να μας εκπροσωπησει στη Βουλη και να εχει '''φωνη'''...ΔΥΝΑΤΗ φωνη....Πολυ φοβαμαι ομως οτι θα μας πουλησουν κι αυτοι, γιατι η μαρμιτα ειναι γλυκια....
Δεν παβει ομως να ειναι μια καλη λυση το να ψηφισουμε μικρα κομματα............
Αντε οσο ειναι νωρις να το δουμε το θεμα γιατι την ημερα των εκλογων θα ειμαστε σαν τα ζομπι μπροστα στις καλπες....

z3 2.2
18-10-10, 11:03
Τι κανουμε λοιπον?
Αμα κατσεις και σκεφτεις το τι εχει παιχτει...ειναι για εγκεφαλικο!
Ειναι σα να σου κλεψουν το αυτοκινητο,να ξερεις ποιος το εχει κλεψει,να στο κρατησει 3 χρονια για παραδειγμα,να το ξεσκιζει καθε μερα μεχρι να γινει ρημαδι και μετα να στο φερει εξω απο το σπιτι σου απαιτοντας να του το επισκευασεις!!!!!!
ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ κλεμμενο αυτοκινητο!!!

Ισως να ειναι ατυχης η συγκριση αλλα καπως ετσι δεν ειναι?

Τι μπορουμε να κανουμε λοιπον ???? Τι???

z3 2.2
18-10-10, 11:24
Μακάρι να φτάσει το 65% αλλά δεν θα το φτάσει... γιατί την τελευταία στιγμή το όποιο συμφέρον θα τους οδηγήσει στην κάλπη να στηριξουν αυτούς που σε κάποια φάση τους βόλεψαν και έχουν πιστέψει (ή θέλουν να πιστεύουν) πως είναι απλά μια πρόσκαιρη δυσκολία ..και είναι πάρα πολλοί αυτοί Δημήτρη που ζουν από το κράτος και θα ξαναψήφιζαν τα ίδια και τα ίδια κι ας κοπεί ο μισθός τους στο μισό

Δε μπορει ρε συ Νικο...θα υπαρχουν και αλλοι εκει εξω σαν και μενα που ουδεποτε ειχαν σχεση με πολιτικους και βυσματα...
ποτε μου σαν Δημητρης αλλα και σαν οικογενια δεν ειχαμε καμια σχεση "βολεματος" η καποιας εστω καλυτερης μεταχειρησης σε καποιο θεμα.
Δεν θελαμε να εχουμε.
θυμαμαι οταν πηγα φανταρος με ρωτησαν δειλα οι γονεις μου μηπως ηθελα να βρουν καποιον να με βολεψει...το βλεμα μου και μονο τους εδωσε την απαντηση που ουτως η αλλως ηξεραν.
Αποτελεσμα ηταν να κανω μια θητεια....μαμησετα! Αλλα τελειωσα μονος μου και χωρις να χρωσταω σε κανεναν.
και στη δουλεια μου ως τωρα μια απο τα ιδια.εχω περασει δια πυρως και σιδηρου για να φτασω εδω που εφτασα.εχω δουλεψει πολυ για να τα καταφερω.μπορει να παιρνω ενα χιλιαρικο αλλα το αξιζω μεχρι τελευταιας δεκαρας.δεν με "εσπρωξε" κανεις,ειναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ κατορθωμα.

Ολα αυτα τα λεω,οχι για να φανω το καλο παιδι που μες την κωλοζωη επιβιωνει με τις δικες του δυναμεις αλλα για να τονισω,ισως,την οργη μου μεσα στην ολη αυτη κατασταση της σηψης.

Γιατι να χρωσταω εγω ρε παιδια? Φαγαμε μαζι και δεν το καταλαβα?
ΟΧΙ δεν θα με κανετε συννενοχο στο φονο αλλα ουτε και θα πληρωσω τα δικα τους μαμησιατικα.

Μακαρι να γινοταν κατι να αλλαζε το κλιμα.την αγαπαω τη χωρα μου και την υπηρετω καθημερινα.
ειμαι ενας φιλυσηχος πολιτης που συνεχιζει να τρωει τα αγγουρια στον κωλο για λογαριασμο των "βολεμενων"
Δε ξεσηκωνομαι δε ψαχνω δε ξεσπαω (που λεγανε και οι Τρυπες)
Δεν εχω δικαιωμα στην ποιοτητα???
γιατι πρεπει να ειμαι ενας απο αυτους που σιχαινομαι σε αυτην την ζωη.
Δεν προσκυναω κομματα και ομαδες και ουτε θα το κανω ποτε και για κανενα λογο.
Θελω αυτα που δικαιουμαι και αυτα που εχω πληρωσει πολλακις.

Αγαπαω την χωρα μου αλλα πιο πολυ αγαπαω τον εαυτο μου και την ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ μου και καποια στιγμη (συντομα ισως ) να φυγω απο αυτην και να παω να δωσω τα λεφτα μου σε μια αλλη χωρα,που ισως τα εκτιμαει πιο πολυ.

Γιατι σε αυτη τη χωρα τα λεφτα των φορων μου δεν εχουν αξια,οπως αξια δεν εχουν και τα παιδια αυτης της χωρας.

Ας μεινουν λοιπον οι αλλοι να βουλιαξουν στον Τιτανικο,εγω θα παρω την οικογενεια μου και θα φυγω.

Να καουν στην κολαση που οι ιδιοι δημιουργησαν.Εγω θα λειπω

Φιλια Δημητρης

GEORGE316
18-10-10, 11:46
πολυ δυνατη η απαντηση του δημητρη...
αναμασα μας υπαρχει διχονοια.σαν λαος αναφερομαι.
αυτη η υπερπληροφορηση που μαλλον πρεπει να ονομαστει σε υπερπαραπληροφορηση,μας εχουν κανει να στρεφομαστε ο ενας εναντιον του αλλου,αφηνοντας πισω τους πραγματικους ψευτες...
ξαφνικα ολοι μας βριζουμε τους βενζιναδες,ους νταλικερηδες με τις αδειες τους,τους ταριφες,τους εργολαβους,τους ιατρους,τους δικηγορους,τους μουσικους,τους δασκαλους,τους δημοσιους υπαλληλους...
αδικο?καθολου θα ελεγα...δε νομιζω οτι ειναι αδικο να κατηγορεις τους ιατρους που για να σε κανουν καλα κοιτανε πρωτα τη τσεπη σου...και αυτο δε συνβαινει σποραδικα,αλλα κατα κανονα...
ειναι αδικο να κατηγορηθει ο δημ. υπαλληλος που μεσα απο τη μονιμοτητα εχει ματωσει τα γεννητικα του οργανα απο το ξυσιμο??
αυτο το εκμεταλευεται στο επακρο η οποια κυβερνηση...και οταν χρειαζεται το υπενθυμιζει εντονα!!
αν θελουμε να πουμε τα πραγματα οπως ειναι πραγματικα τοτε ποναμε...
ναι φταινε απιστευτα οι νταλικερηδες που δεν εδιναν βενζινη...ΟΜΩΣ...αν ημασταν πραγματικα ενωμενοι,ο ανεργος που δεν εχει να φαει,θα πηγαινε με τους νταλικερηδες και θα εκανε απεργια μαζι τους..με τη σειρα τους οι νταλικερηδες θα εκανα το ιδιο με τον ανεργο...ο παραγωγος γαλακτος δε θα εχυνε το γαλα στους δρομους,αλλα θα το μοιραζε σε περαστικους,σε παιδια ακομα καλυτερα!!!
με την απεργια της βενζινης,θα μαζευομασταν ολοι απο τις δουλειες μας και θα λεγαμε...παιδια σημερα θα παμε στη δουλεια με το δικο μυο...αυριο με του αλλου μεθαυριο με του τριτου...
αντι αυτου βγηκαμε ολοι βαζω και τον εαυτο μου μεσα διοτι με εδειξε και η τηλεοραση και λεγαμε ρε παιδια...τι πραγματα ειναι αυτα??ειναι δυνατον??κανεις ομως δεν ειπε..η κυβερνηση να βρει τροπο!!!
τωρα το πετρελαιο εχει παρει μια αυξηση που δεν μπορουν να πληρωσουν μια γιγαντιαια ποσοτητα πολιτων...οχι μερικοι,η οι λιγοτεροι...αλλα παρα παρα πολλοι...
δεν ειδα τιποτα....το μονο που ειδα ειναι τους πετρελαιαδες να κλαιγονται και τη ζητηση να ειναι στα ουρανια....
ε..με τετοιες συνθηκες και εγω αν ημουν υπουργος...θα ερωγα οσο μπορουσα!!!αφου αντι για αντιδραση βλεπω το χαος!!!
δημητρη αν δεν ειχα βρει τη δουλεια που ειμαι τωρα πριν 1,5 χρονο,ειχα αποφασισει να φυγω εξωερικο...αποτελεσμα???παιρ νω 800 ευρω!!!!!!και μαλιστα εγω θεωρητικα παιρνω καλα λεφτα!!!
κανενας αγωνας ποτε δεν ηταν ευκολος...ολοι οι αγωνες απαιτουν θυσιες..μεγαλες...
οταν η σπιτονοικοκυρα μου που εχει δωματια,δουλευει 4 μηνες το χρονο (τα στοιχεια ειναι πραγματικα) και απο αυτο ζουν καλα 3 οικογενεις (4 μελη-3μελη και 4 μελη),δινω ενοικιο 350 ευρω και παιρνω αποδειξη για 250,και γνωριζει οτι ο πατερας και η μητερα μου ειναι ανεργοι (εγω δε μενω μαζι τους πλεον)πει..παιδια...μεχρι να βρειτε δουλεια,οταν βρειτε μη μου δινεται ενοικιο...δωστε οτι μπορειτε.συμβολικα!μετα τα βρισκουμε..και εγω θα παρω λεφτα και εσεις θα κανεται τη δουλεια σας....
τοτε ισως αρχισουμε να μιλαμε για αλλαγες...μεχρι τοτε,μην απορησετε γιατι ενας πολιτης που ποτε μα ποτε του δεν εδωσε δικαιωμα για τιποτα στη ζωη του διεπραξε αγριο εγκλημα κατακρεουργηζοντας την "καημενη και αμοιρη" η μαλλον καλυτερα "ατυχη και ανυποψιαστη " σπιτονυκοκυρα...

Monsta
18-10-10, 12:00
,εγω θα παρω την οικογενεια μου και θα φυγω.

Να καουν στην κολαση που οι ιδιοι δημιουργησαν.Εγω θα λειπω

Φιλια Δημητρης

Αν έχεις τη δυνατότητα Δημήτρη να το κάνεις. Χτες κιόλας. Αυτή είναι η συμβουλή μου. Τώρα που ακόμα είσαι μικρός και τα παιδιά (?) σου επίσης. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά.

Ο κουνιάδος μου (ιατρός) έρχεται επίσκεψη κάθε 3-4 μήνες περίπου από Όσλο. Η Νορβηγία είναι κοντά με απευθείας πτήσεις και τα τελευταία 6 χρόνια η χώρα με το υψηλότερο επίπεδο ζωής.




Να τρέξεις για το Δημόσιο ? Τι είναι αυτό ?? Όλες (μα όλες) οι συναλλαγές τους μπορούν να πραγματοποιηθούν on-line.

Σορρυ για το ΟΤ.

z3 2.2
18-10-10, 12:05
Γιωργο εδωσες μια "καθημερινοτητα" σε γραπτο λογο.
Δεν ειμαι ο μονος που νιωθω να με κλωτσαν στα α...... καθε μερα ετσι?
Τα πραγματα ειναι δυσκολα και μας εχουν κανει νευρικους στις αποφασεις μας και εχθρικους απεναντυ στον συνανθρωπο μας.
Τα παραδειγματα με του νταλικιερηδες και τους βενζιναδες πολυ σωστα.
Θα πρεπει να υπαρχει αλληλοστηριξη και οχι "Εγω να βαλω βενζινη και στα φρυδια μου ο γειτονας" που μπορει να χρειαζεται να πηγαινει τη γυναικα του για αιμοκαθαρση μερα παρα μερα.....

Δεν ξερω που θα βγει και δεν ξερω και ποιος θα μας σωσει.

z3 2.2
18-10-10, 12:10
Αν έχεις τη δυνατότητα Δημήτρη να το κάνεις. Χτες κιόλας. Αυτή είναι η συμβουλή μου. Τώρα που ακόμα είσαι μικρός και τα παιδιά (?) σου επίσης. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά.

Ο κουνιάδος μου (ιατρός) έρχεται επίσκεψη κάθε 3-4 μήνες περίπου από Όσλο. Η Νορβηγία είναι κοντά με απευθείας πτήσεις και τα τελευταία 6 χρόνια η χώρα με το υψηλότερο επίπεδο ζωής.




Να τρέξεις για το Δημόσιο ? Τι είναι αυτό ?? Όλες (μα όλες) οι συναλλαγές τους μπορούν να πραγματοποιηθούν on-line.

Σορρυ για το ΟΤ.

Μονο οφ τοπικ δεν ειναι Κωστα!
Ειναι ον τοπικ και πολυ μαλιστα.
Ειναι λυση.
Ουδεποτε ημουν φυγοπονος και τεμπελης.Παντα παλευα,αλλα εβλεπα και κατι στο τελος.
Τωρα πια εχω αρχισει να σκεφτομαι πολυ πιο εγωιστικα.Θες γιατι περιμενω την κορη μου να μας κανει παρεα?θες γιατι μου εφυγε ο νεανικος ενθουσιασμος?
Δεν ξερω,δεν εχω διαθεση να πολεμησω πια.
Δεν θελω να αλλαξω τον κοσμο,θελω απλα την υσηχια μου και την οικογενιακη μου γαληνη.
Και απο την στιγμη που δεν μπορω να βρω εδω αυτα που θελω,θα παω αλλου.

GEORGE316
18-10-10, 12:16
πλεον σεναρια οπως προσπαθειες εξοντωσης των ελληνων και αλλα τετοια που χαρακτηριζοντας ως εθνικιστικα και ακροδεξια,ειναι οφθαλμοφασνεστατα....
με τον τροπο ζωης μας,που μη προσπαθουμε να κρυφτουμε πισω απο το δαχτυλο μας....ειναι χειριστο!
με τα προτυπα(αν μπορουν να χαρακτηριστουν) που μας προωθουνται και μας τα εχουν υιοθετησει ανθρωπων,τραγουδιστων,ποδο σφαιριστων,που δεν με αφορα τι παριστανουν η ποιος τα ακολουθει,αλλα με αφορα αμεσα οτι πλεον κανενας μα κανενας δε νοιαζεται για ηθη και εθιμα..
οι γιαγιαδες μαςκαι πολυ περισσοτερο οι γιαγιαδες καποιων μεγαλυτερων σε ηλικια εδω μεσα,μας εχουν πει ιστοριες,πως παροτι τα χρονια ηταν φτωχα,τα τραπεζια των περισσοτερων ηταν γεματα...και οποιανου δεν ηταν,κατι ο ενας,κατι ο αλλος,γεμιζε τη κοιλια του....
σημερα,το"αμαξι του γειτονα" ειναι αφορμη να παω να του κανω ενα σημαδι στη πορτα,γιατι ο γειτονας αντι να το βαλει στη θεση του το βαζει μπροστα στην εισοδο γιατι πως να το κανουμε...ετσι ειναι!!!!
εχουμε ξεχασει τις αναγκες μας.
αν η γυναικα οπως σωστα ειπες πρεπει να κανει αιμοκαθαρση καθε μερα..περναει τοσο απαατηρητο απο εμας που καιγομαστε για βενζινη διοτι το βραδυ θα βγουμε με το μωρο και αυριο δεν θα εχουμε να το κουνησουμε......και κατι ακομα χειροτερο?θα πουμε και ψεματα οτι γενναει η δικια μας γυναικα για να βαλουμε βενζινη και να βγουμε το βραδυ με το μωρο...
με ολα τουτα βεβαια δε θελω να ριξω λαδι στη φωτια,αλλα θελω να συνηδητοποιησουμε ολοι οτι αν δεν βρουμε κοινο κωδικα μεταξυ μας,μεταξυ των "βασανισμενων" αν θελετε..μια ζωη ο τζεφρυ θα λεει οτι εσωσε την ελλαδα και ο σαμαρας θα μπορουσε να τη σωσει....

NickE60
18-10-10, 13:00
Τελικα τι ειναι καλυτερο?
Αποχη ή Κυνηγοι???

Εμενα με αντιπροσωπευει πιο πολυ η Αποχη,ισως ειναι το μηνυμα "Δεν ασχολουμαι ρε σκουλικια"


κυνηγοί κυνηγοί!! για να κάνουν και "εικόνα" πως κάποιοι έχουν πάρει την καραμπίνα και τους κυνηγάνε..... χαχχαχαχα :thumbsup:



Δε μπορει ρε συ Νικο...θα υπαρχουν και αλλοι εκει εξω σαν και μενα που ουδεποτε ειχαν σχεση με πολιτικους και βυσματα...
ποτε μου σαν Δημητρης αλλα και σαν οικογενια δεν ειχαμε καμια σχεση "βολεματος" η καποιας εστω καλυτερης μεταχειρησης σε καποιο θεμα.
Δεν θελαμε να εχουμε.
θυμαμαι οταν πηγα φανταρος με ρωτησαν δειλα οι γονεις μου μηπως ηθελα να βρουν καποιον να με βολεψει...το βλεμα μου και μονο τους εδωσε την απαντηση που ουτως η αλλως ηξεραν.
Αποτελεσμα ηταν να κανω μια θητεια....μαμησετα! Αλλα τελειωσα μονος μου και χωρις να χρωσταω σε κανεναν.
και στη δουλεια μου ως τωρα μια απο τα ιδια.εχω περασει δια πυρως και σιδηρου για να φτασω εδω που εφτασα.εχω δουλεψει πολυ για να τα καταφερω.μπορει να παιρνω ενα χιλιαρικο αλλα το αξιζω μεχρι τελευταιας δεκαρας.δεν με "εσπρωξε" κανεις,ειναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ κατορθωμα.

Ολα αυτα τα λεω,οχι για να φανω το καλο παιδι που μες την κωλοζωη επιβιωνει με τις δικες του δυναμεις αλλα για να τονισω,ισως,την οργη μου μεσα στην ολη αυτη κατασταση της σηψης.

Γιατι να χρωσταω εγω ρε παιδια? Φαγαμε μαζι και δεν το καταλαβα?
ΟΧΙ δεν θα με κανετε συννενοχο στο φονο αλλα ουτε και θα πληρωσω τα δικα τους μαμησιατικα.

Μακαρι να γινοταν κατι να αλλαζε το κλιμα.την αγαπαω τη χωρα μου και την υπηρετω καθημερινα.
ειμαι ενας φιλυσηχος πολιτης που συνεχιζει να τρωει τα αγγουρια στον κωλο για λογαριασμο των "βολεμενων"
Δε ξεσηκωνομαι δε ψαχνω δε ξεσπαω (που λεγανε και οι Τρυπες)
Δεν εχω δικαιωμα στην ποιοτητα???
γιατι πρεπει να ειμαι ενας απο αυτους που σιχαινομαι σε αυτην την ζωη.
Δεν προσκυναω κομματα και ομαδες και ουτε θα το κανω ποτε και για κανενα λογο.
Θελω αυτα που δικαιουμαι και αυτα που εχω πληρωσει πολλακις.

Αγαπαω την χωρα μου αλλα πιο πολυ αγαπαω τον εαυτο μου και την ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ μου και καποια στιγμη (συντομα ισως ) να φυγω απο αυτην και να παω να δωσω τα λεφτα μου σε μια αλλη χωρα,που ισως τα εκτιμαει πιο πολυ.

Γιατι σε αυτη τη χωρα τα λεφτα των φορων μου δεν εχουν αξια,οπως αξια δεν εχουν και τα παιδια αυτης της χωρας.

Ας μεινουν λοιπον οι αλλοι να βουλιαξουν στον Τιτανικο,εγω θα παρω την οικογενεια μου και θα φυγω.

Να καουν στην κολαση που οι ιδιοι δημιουργησαν.Εγω θα λειπω

Φιλια Δημητρης

αν μπορείς να το κάνεις οπωσδήποτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!! εδώ το ψάχνουν και πολύ μεγαλύτεροι απο εσένα με οικογένεια και παιδιά... ακόμα και στη Βουλγαρία να πας, το μέλλον σου θα είναι πιο σίγουρο...

Monsta
18-10-10, 13:59
Τη περασμένη εβδομάδα ένα κανάλι είχε κάνει μία έρευνα στην οποία το 70 κάτι τις εκατό των ερωτηθέντων ήθελαν να φύγουν από τη χώρα.

Όχι ότι πιστεύω ή παρακολουθώ σφυγομετρήσεις, αλλά τούτο δω μου κανε εντύπωση.




ΥΓ: Πάντως το 'άλλο' διαβατήριο πήγα και το ανανέωσα το καλοκαίρι, καλού - κακού. Τώρα κάνω και τα χαρτιά στα παιδιά μου να είναι και κείνα εξασφαλισμένα. Σε περίπτωση που γίνει το μπαμ, είμαι μια ευθεία από τη Λ. Κηφισίας.

Ptboul
18-10-10, 15:24
Ας μεινουν λοιπον οι αλλοι να βουλιαξουν στον Τιτανικο,εγω θα παρω την οικογενεια μου και θα φυγω.

Να καουν στην κολαση που οι ιδιοι δημιουργησαν.Εγω θα λειπω

Φιλια Δημητρης

Γιατί εκείνοι τι νομίζεις θα κάνουν Μήτσο;; :hystericalbs1:

Θα κάτσουν να πουν: ''πωπωω, ρε τι μπουρδέλο που τα κάναμε; Ας το φάμε τώρα. Πήγαινε εσύ Μήτσο αγόρι μου να σωθείς κ συγγνώμη κιόλας για την αναστάτωση. Θα κάτσουμε εμείς να το φάμε, ησύχασε.'' :hystericalbs1:

E60_Arkadia
18-10-10, 23:36
Καταλαβα.... με βλεπω να μενω Ιταλια για παντα :ranting2:

ghost-rider
19-10-10, 02:41
Κυριοι καταλαβαινω και την αγανακτηση και την απογοητευση.

Ειλικρινα και γω θα θελα με καποιο τροπο να ζησω εξω. Καποια στιγμη με καποιο τροπο θα θελα να δουλεψω και να ζησω σε μια χωρα που σεβεται τον κοσμο που ζει εκει. Γιατι η Ελλαδα πλεον δεν ειναι για τους Ελληνες. Οι Ελληνες ειναι για την Ελλαδα... Αιμοδοτες γιναμε για να κρατησουμε ζωντανη μια χωρα που μας κατακλεβει.

Προτου ομως τα βαψουμε μαυρα ας δουμε λιγο πιο πισω... Ας δουμε πως τα εχουμε φερει τα πραγματα...

Αρχικα βαψαμε το σπιτι μας μπλε και δεν μας αρεσε...

Το βαψαμε πρασινο και ειναι να το κλαινε οι ρεγγες...

Η επομενη κινηση δεν ειναι να το γκρεμισουμε και να ζητητσουμε φιλοξενια σε σπιτι αλλουνου...

Εχει και αλλα χρωματα το ουρανιο τοξο:original:

Την κατασταση οποτε ο λαος το παρει αποφαση μπορει να την αλλαξει. Και δεν χρειαζεται ουτε φασαρια, ουτε τιποτα. Το πιο δυνατο χαρτι που εχει ο πολιτης στα χερια του ειναι η ψηφος του.

Η ουσια ειναι να το παρει αποφαση ο κοσμος.

Και συγνωμη κιολας αλλα βλεποντας τα δυο μεγαλα κομματα να κρατανε το πλειοψηφικο ποσοστο συμπεραινω οτι ακομα ο κοσμος αντεχει:whistle:

Αρα τι λεμε? Οσοι εχουμε θεμα(και εγω μεσα σ αυτους) ας κανονισουμε την πορεια μας.

Οι αλλοι, για να τους ψηφιζουν, θα ειναι καλυμενοι απο τις πολιτικες τουςthumb

GEORGE316
19-10-10, 11:09
στη κατοχη,η εννοια της φτωχιας ειχε την εννοια της πεινας,της εξαθλιωσης.
σημερα,ο ορος φτωχια εκφραζεται με αλλα ουσιαστικα...μιζερια,καταθλ ιψη,αννοια,οκνηρια...
συνεχως ακουω γυρω μου ανθρωπους να καταριουνται και να βαρυγγομουν για τη κατασταση...
συνεχως ακουω παραπονα...
οι νεοι εξακολουθουν να πηγαινουν σε καφετερειες για το καθιερωμενο καφεδακι τους με μια προσεγγιση...τι να κανω????αφου δε μπορω να κανω κατι ας το απολαυσω τουλαχιστο..και θα περιμενω να δω τι θα γινει...
ο μεσηλικας αγωνια γιατο μελλον του και ο συνταξιουχος αρχιζει να περιμενει το χαρο που θα τον απαλλαξει!!
ζουμε αραγε κατω απο το οριο της φτωχιας??
πως μπορει να μετρηθει αυτο??
στο ψυγειο μου υπαρχουν φαγωσιμα...
στο ψυγειο των γονιων μου που ειναι και οι δυο ανεργοι αν ανοιξεις το ψυγειο θα βρεις κατι να φας..
αν κοιταξεις τα προσωπα τους ομως θα δεις....ενα κενο..ενα αδειο βλεμμα.μια καταθλιψη,μια προσβολη της αξιοπρεπειας.
υπαρχει αραγε καποιος που να το εχει νοιωσει αυτο?
δε νομιζω...γιατι αν υπηρχαν και αλλοι,μεχρι τωρα θα ειχαμε "καψει" τη βουλη.
αντι αυτου οι "αναρχικοι" βαζουν φωτια σε τραπεζες με εργαζομενους και μαλιστα εγκυους μεσα....
αγωνας ειναι αυτος ε??
εναντιωθηκαμε...ναι...και ξεχασαμε την πεινα μας..
αραγε υπαρχουν ακομα ανθρωποι που πιστευουν εστω και μια λεξη απο αυτα που βγαινουν απο τα στοματα οσων εχουν μια πολιικη εξουσια??
μαλλον ναι...αν κρινω απο τα ατομα που καθονται στις καρεκλες των προεκλογικων κεντρων των διαφορων υποψηφιων....τι τους ταχθηκε??καποια εργασια???
γιατι δε θα απορησω αν δω τον πατερα μου να καθεται σε ενα τετοιο τραπεζι με ανταλλαγμα μια δουλεια!!γιατι???γιατι κανενας απο τους "Συνανθρωπους" δεν εχει προσφερει δουλεια!!!και φτανουμε σε μια αλλη λεξη που πρεπει να προσεχουμε...απογνωση...
το θυμο μπορουμε να τον ελεγξουμε.οχι ολοι ,αλλα μπορουμε...την απογνωση δεν μπορουμε...οταν ερχεται η απογνωση η λογικη παει περιπατο.και μαλιστα τρεχοντας.
ειμαστε ενας λαος πουλημενων ανθρωπων που ηδη οι νεοι ιδιοκτητες μας εχουν νοικιασει ρετιρε με θεα την ακροπολη...ηδη εχουν μπει στο σπιτι (τους πλεον) και εχουν αρχισει να μας οριζουν οπως θα ηθελαν αυτοι...
να θυμισω τι εγινε τη τελευταια φορα που ενας γειτονικος λαος ηρθε και εγκατασταθηκε στο σπιτι μας???
400 χρονια σκλαβιας και μια επανασταση αιματηρη..

Thomelef
19-10-10, 11:49
αν και είμαι άτομο της αποχής, διότι δεν γουστάρω κανέναν μα κανέναν πολιτικό
και ουδέποτε είχα συμφέρον απο κάποιον ή απο κάποιο κόμμα, όπως επίσεις δεν
επιρεαζόταν η ζωή μου ή η δουλειά μου, απλά περιφρονούσα το θέμα πολιτική -
εκλογές - κόμματα κτλ κτλ...δυστηχώς πιστεύω πως πλέον η αποχή δεν είναι η
καλύτερη επιλογή. κακά τα ψέματα παιδιά, για αυτούς είναι στα @@ τους. είτε
εκλεγούν με 1 ψήφο διαφορά είτε με ένα εκατομύριο διαφορά το θέμα είναι ποιος
θα είναι κυβέρνηση...επειδή όμως πρέπει να χαθούν έδρες και να μπούν και άλλα
κόμματα, νομίζω πως καλό θα ήταν, όσοι απο εμάς απέχουμε να πάμε και να ρίξουμε
ψήφους στα πιο άσχετα κόμματα σε σχέση με τα τρία μεγαλύτερα...
εδώ δεν τους ενδιαφέρει ρε παιδιά που βγαίνουν άνθρωποι 80 χρονών στην τηλεόραση
και δηλώνουν πως δεν έχουν να φάνε και θα τους νοιάξει η αποχή??? τις έδρες
και την εξουσία θέλουν.
πιστεύω πως είρθε η ώρα να τους δώσουμε ένα καλό μάθημα πλέον και να μην
γυρνάμε τις πλάτες στα πολύ μικρά κόμματα, όποια και αν είναι αυτά...ουσιαστικά
κάτι τέτοιο θα κάνει την βουλή μπάχαλο αν πετύχει και αυτό είναι που μας χρειάζεται
αυτή την στιγμή...

joseph
19-10-10, 16:27
Καταλαβα.... με βλεπω να μενω Ιταλια για παντα :ranting2:

Μεινε εκει!

Καλιο Μπερλουσκονι και βιζιτα πολυ, :banana:παρα τον Παπανδρεου και πεινα εσαει!!!:crying: :warriorsmiley::warriorsmiley:

atha
19-10-10, 17:06
padia eimaste akoma stin arxi , na xerete oti an den kanoume thaymata me ta lefta pou mas edosan o germanos gallos kai ollandos politis (kai oi alloi) den xanapernoume dekara . idi oi germanoi einai ekneurismenoi poi plironoun apateones ellines anti na exoun ypsiloteri poiotita koinonikon ypiresion apo oti idi exoun.
edo sto borra oloi oi skandinaboi gelane me tous filandous pou plironan gia mas kai tous lene ´" sas aresei i rodos gia diakopes? pliroste tin. ". bebaia to oraio itan syzitisi tou souidou ypourgou oikonomikon me ton germano se mia prospatheia na mpei i souidia sto ayro. (kati pou den tha me xalouse. kai apnata o souidos :" kai na mpo ego sto eyro xanontas to oplo tis nomismatikis politikis mou kai tautoxrona na plirono apateones etairous pou eite allazan ta stoixia eite pernan tis epidotiseis gia anaptyxi kai tis kanane biles . prepei ptota na balete aystirous orous ,prostima kai poines gia tous parabates, na bebaiotho oti tirountai aytoi oi europaikoi nomoi kai meta syzitame."
fetos edo anamenetai anaptyxi gyro sto 5% kai i anergia einai gyro sto 6,2 % meionoun tous forous eisodimatos kai gia tou xronou prota tous endiaferei oi kainourgies douleies kai i antagonistikotita stin gnosi .
den einai ola kala edo pano ,exei kai do ta straba tis ayti i xora alla toulaxiston den se exapatei kanenas

GiannisRob
19-10-10, 20:14
Ειλικρινα και γω θα θελα με καποιο τροπο να ζησω εξω. Καποια στιγμη με καποιο τροπο θα θελα να δουλεψω και να ζησω σε μια χωρα που σεβεται τον κοσμο που ζει εκει.

Ρε Ηλια, εχεις κατσει να σκεφτεις τι ειναι αυτο που σε κραταει ακομα στην Ελλαδα? Περα απο τη συνηθεια, τη γλωσσα, την οικογενεια, και μερικους φιλους? (οχι απαραιτητα με αυτη τη σειρα)

Το σκεφτομουν παλι σημερα και με επιασε μελαγχολια. Βγαινεις εξω απο το σπιτι σου και το σπιτι μου, που κακα τα ψεματα υποτιθεται οτι ειναι μια απο τις καλες περιοχες της πολης και εισαι τυχερος αν δεν πεσεις πανω σε δοσοληψιες με ναρκωτικα.

Παντως σιγουρα ασφαλτο εξω απο την πορτα μου δεν εχουμε, πεζοδρομιο δεν εχουμε, α, ουτε και αποχετευση. Και αυτο 4 τετραγωνα απο το σπιτι του πρωην δημαρχου. Τεσσερα...

Εχει τυχει να βρεθω δυο φορες στη Γερμανια (σε αρκετες πολεις), στην Πολωνια και στην Ιταλια. Και ειδικα στην Ιταλια ειδα τις διαφορες βορρα νοτου. Και εμεινα.

Στη βορεια Ιταλια και την Γερμανια, οχι απλα σε σεβονται, δεν μπορεις να συλλαβεις τη χαωτικη διαφορα με την Ελλαδα. Θες καθαριοτητα, θες οργανωση, θες σεβασμο στον συνανθρωπο, τον ανθρωπο με ειδικες αναγκες, την κοινωνια και την κοινωτητα.

Μπορει να μην ειναι γεματη η πολη απο καφετεριες στο Μοναχο, αλλα τουλαχιστον αισθανεσαι πως περπατας σε μια πολη που σεβεται οσους ζουν η περνανε απο κει.

Και αν πας σε καποιο πανεπιστημιο εκει, εκει να δεις τι σημαινει πολιτισμος. Ξεναγηθηκα στο πολυτεχνει της Pavia, απο αποφοιτους του δικου μας τμηματος, και σε κατ'ιδιαν συζητηση μαζι τους, μας ειπαν πως κανεις δεν σκεφτεται να γυρισει πια στην Ελλαδα. Οχι για τα λεφτα, αλλα για το πως αντιμετωπιζονται εκει, που ειναι ξενοι, με διαφορετικο θρησκευμα, διαφορετικη γλωσσα και συνηθειες.

Ειναι πολλα που σκεφτομαι και θα ηθελα να γραψω, αλλα καθότι παραδοσιακος Ελληνας, η μανα μολις εφτιαξε σπανακοπιτα και θα παω να την τιμησω. Θα συνεχισω τις σκεψεις μου αργοτερα.

Αλλα οσο ξυπναει ο ευρωπαιος μεσα μου, δεν μπορω παρα να οργιζομαι με οτι και αν βλεπω γυρω μου. Με αυτον που πεταει τα σκουπιδια του στο πεζοδρομιο. Με τον μ@λ@κ@ που με προσπερασε στην Κορινθου λιγο νωριτερα και μου ρημαξε τον καθρεφτη και ουτε που σταματησε (εχω την πινακιδα σου καλε μου συμπολιτη). Με αυτον που πεταει τα σκουπιδια διπλα, και οχι μεσα στον καδο επειδη το καπακι του φαινεται βαρυ, αλλα και με αυτον που δεν τα μαζευει (και δεν φοραει και τον καταλληλο εξοπλισμο για να προστατευσει τη δικη ΤΟΥ υγεια) γιατι βαριεται. Με αυτον που δεν σταματαει στο στοπ και στο κοκκινο, αλλα και με τον δημοσιο υπαλληλο που δεν ξερει τη δουλεια του και δεν θελει να τη μαθει. Επισης, αρπαζομαι απιστευτα οταν μαθαινω οτι στο χωριο μου, που δεν κατοικουν πανω απο 3000 ανθρωποι, που εχει ομως ενα αρχαιο θεατρο, εφαγαν τα λεφτα για τις επισκευες του θεατρου και του γυρω χωρου, και αφησαν και χρεος 900,000¤. Και ξερεις και τι αλλο? Οργιζομαι με τον αυτον που εφτυσε την τσιχλα του στο ασανσερ της πολυκατοικιας μου, και με τον παππου που εκλεισε τη μιση γκαραζοπορτα και εκανα ενα τεταρτο για να μπω στο γκαραζ. Αλλα πανω απ'ολα οργιζομαι με τον εαυτο μου, ειτε γιατι με πιανω να κανω τον ρομαντικο σε μια κοινωνια με περισσοτερα ελαττωματα παρα προτερηματα, ειτε γιατι με πιανω να κανω αυτα που κοροϊδευω.

Περισσοτερα μετα την σπακανοπιτα...

ghost-rider
19-10-10, 23:32
Ρε Ηλια, εχεις κατσει να σκεφτεις τι ειναι αυτο που σε κραταει ακομα στην Ελλαδα? Περα απο τη συνηθεια, τη γλωσσα, την οικογενεια, και μερικους φιλους? (οχι απαραιτητα με αυτη τη σειρα)

Το σκεφτομουν παλι σημερα και με επιασε μελαγχολια. Βγαινεις εξω απο το σπιτι σου και το σπιτι μου, που κακα τα ψεματα υποτιθεται οτι ειναι μια απο τις καλες περιοχες της πολης και εισαι τυχερος αν δεν πεσεις πανω σε δοσοληψιες με ναρκωτικα.

Παντως σιγουρα ασφαλτο εξω απο την πορτα μου δεν εχουμε, πεζοδρομιο δεν εχουμε, α, ουτε και αποχετευση. Και αυτο 4 τετραγωνα απο το σπιτι του πρωην δημαρχου. Τεσσερα...

Εχει τυχει να βρεθω δυο φορες στη Γερμανια (σε αρκετες πολεις), στην Πολωνια και στην Ιταλια. Και ειδικα στην Ιταλια ειδα τις διαφορες βορρα νοτου. Και εμεινα.

Στη βορεια Ιταλια και την Γερμανια, οχι απλα σε σεβονται, δεν μπορεις να συλλαβεις τη χαωτικη διαφορα με την Ελλαδα. Θες καθαριοτητα, θες οργανωση, θες σεβασμο στον συνανθρωπο, τον ανθρωπο με ειδικες αναγκες, την κοινωνια και την κοινωτητα.

Μπορει να μην ειναι γεματη η πολη απο καφετεριες στο Μοναχο, αλλα τουλαχιστον αισθανεσαι πως περπατας σε μια πολη που σεβεται οσους ζουν η περνανε απο κει.

Και αν πας σε καποιο πανεπιστημιο εκει, εκει να δεις τι σημαινει πολιτισμος. Ξεναγηθηκα στο πολυτεχνει της Pavia, απο αποφοιτους του δικου μας τμηματος, και σε κατ'ιδιαν συζητηση μαζι τους, μας ειπαν πως κανεις δεν σκεφτεται να γυρισει πια στην Ελλαδα. Οχι για τα λεφτα, αλλα για το πως αντιμετωπιζονται εκει, που ειναι ξενοι, με διαφορετικο θρησκευμα, διαφορετικη γλωσσα και συνηθειες.

Ειναι πολλα που σκεφτομαι και θα ηθελα να γραψω, αλλα καθότι παραδοσιακος Ελληνας, η μανα μολις εφτιαξε σπανακοπιτα και θα παω να την τιμησω. Θα συνεχισω τις σκεψεις μου αργοτερα.

Αλλα οσο ξυπναει ο ευρωπαιος μεσα μου, δεν μπορω παρα να οργιζομαι με οτι και αν βλεπω γυρω μου. Με αυτον που πεταει τα σκουπιδια του στο πεζοδρομιο. Με τον μ@λ@κ@ που με προσπερασε στην Κορινθου λιγο νωριτερα και μου ρημαξε τον καθρεφτη και ουτε που σταματησε (εχω την πινακιδα σου καλε μου συμπολιτη). Με αυτον που πεταει τα σκουπιδια διπλα, και οχι μεσα στον καδο επειδη το καπακι του φαινεται βαρυ, αλλα και με αυτον που δεν τα μαζευει (και δεν φοραει και τον καταλληλο εξοπλισμο για να προστατευσει τη δικη ΤΟΥ υγεια) γιατι βαριεται. Με αυτον που δεν σταματαει στο στοπ και στο κοκκινο, αλλα και με τον δημοσιο υπαλληλο που δεν ξερει τη δουλεια του και δεν θελει να τη μαθει. Επισης, αρπαζομαι απιστευτα οταν μαθαινω οτι στο χωριο μου, που δεν κατοικουν πανω απο 3000 ανθρωποι, που εχει ομως ενα αρχαιο θεατρο, εφαγαν τα λεφτα για τις επισκευες του θεατρου και του γυρω χωρου, και αφησαν και χρεος 900,000. Και ξερεις και τι αλλο? Οργιζομαι με τον αυτον που εφτυσε την τσιχλα του στο ασανσερ της πολυκατοικιας μου, και με τον παππου που εκλεισε τη μιση γκαραζοπορτα και εκανα ενα τεταρτο για να μπω στο γκαραζ. Αλλα πανω απ'ολα οργιζομαι με τον εαυτο μου, ειτε γιατι με πιανω να κανω τον ρομαντικο σε μια κοινωνια με περισσοτερα ελαττωματα παρα προτερηματα, ειτε γιατι με πιανω να κανω αυτα που κοροϊδευω.

Περισσοτερα μετα την σπακανοπιτα...

Νταξει, το ποστ σου με απογοητευσε αρκετα δε λεω. Εχουμε σα λαος ασχημη νοοτροπια.

Θα το αφησω γιατι κατι μου χτυπησε πολυ ασχημα. Τι εννοεις δεν εχεις αποχετευση? Ερχετε βοθρατζιδικο για εκκενωση? Πλακα κανεις τωρα? Που ρε μεσα στην Πατρα? Κουλο ακουγεται...

GiannisRob
19-10-10, 23:42
Νταξει, το ποστ σου με απογοητευσε αρκετα δε λεω. Εχουμε σα λαος ασχημη νοοτροπια.

Θα το αφησω γιατι κατι μου χτυπησε πολυ ασχημα. Τι εννοεις δεν εχεις αποχετευση? Ερχετε βοθρατζιδικο για εκκενωση? Πλακα κανεις τωρα? Που ρε μεσα στην Πατρα? Κουλο ακουγεται...

Το καταλαβαινω οτι σε απογοητευσε το ποστ μου. Παντως εχω απογοητευτει και εγω προσωπικα απο την ελληνικη πραγματικοτητα, σε τοσο μεγαλο βαθμο, που εχω αρχισει και σκεφτομαι το θεμα της μεταναστευσης. Ισα ισα, ενα πτυχιο μηχανικου και 3 ξενες γλωσσες βοηθανε αρκετα!

Οσο για την αποχετευση, ρε συ, διπλα μου μενεις. Δεν εχεις προσεξει ολες τις λουμπες στην Αθηνων καθε φορα που βρεχει, και ειδικα εκεινη που σχηματιζεται καθε φορα ακριβως στο ιδιο σημειο, εξω απο την γκαραζοπορτα μου?

Μαλλον δεν το εγραψα σωστα. Εννοοουσα οτι (τουλαχιστον) στην Αθηνων δεν υπαρχει τροπος διαφυγης των ομβριων υδατων, με αποτελεσμα αυτα να λιμναζουν.

Οσο για την αποχετευση με τα ολα της, αυτη τελειωνει στην Κανελλοπουλου. Μετα, viva οι βοθροι.

NickE60
19-10-10, 23:47
Νταξει, το ποστ σου με απογοητευσε αρκετα δε λεω. Εχουμε σα λαος ασχημη νοοτροπια.

Θα το αφησω γιατι κατι μου χτυπησε πολυ ασχημα. Τι εννοεις δεν εχεις αποχετευση? Ερχετε βοθρατζιδικο για εκκενωση? Πλακα κανεις τωρα? Που ρε μεσα στην Πατρα? Κουλο ακουγεται...

Γιατί απορείς?? Οι περισσότεροι δήμοι της Αττικής περιφερειακά της Αθήνας αλλά και τα Βορειοανατολικά προάστια ...με βοθρατζίδικα βολεύονται... είναι μέρος του σχεδιασμού της πράσινης ανάπτυξης αλλά και λόγω οικολογικής συνείδησης... δεν πληγώνουμε το υπέδαφος :whistle:

ghost-rider
20-10-10, 00:17
Μαλιστα. Μαλιστα και ξανα μαλιστα. Να ρωτησω κατι εδω, θα ακουστει αστειο αλλα το λεω πολυ σοβαρα. Στο εξωτερικο υπαρχουν κατι πολυ μικρα κρατιδια. Κρατιδια τυπου οικισμου σα να λεμε.. Βλ. Βατικανο κλπ.

Τι προυποθεσεις πρεπει να υπαρχουν για να ιδρυθει ενα τετοιο? Πως λειτουργουν σε σχεση με τις χωρες μεσα στις οποιες βρισκονται?

E60_Arkadia
20-10-10, 00:18
Παντως τωρα που κοιταζα ειδησεις στην Ιταλικη τηλεοραση σχετικα με την συναντηση ολων των υπουργων οικονομικων των χωρων της Ευρωπαικης ενωσης,ειπαν οτι τα πραγματα για την Ελλαδα δεν ειναι καλα και ειναι σιγουρο οτι η κυβερνηση θα παρει και νεα <αιματηρα> μετρα το 2011!!

NickE60
20-10-10, 00:23
Μαλιστα. Μαλιστα και ξανα μαλιστα. Να ρωτησω κατι εδω, θα ακουστει αστειο αλλα το λεω πολυ σοβαρα. Στο εξωτερικο υπαρχουν κατι πολυ μικρα κρατιδια. Κρατιδια τυπου οικισμου σα να λεμε.. Βλ. Βατικανο κλπ.

Τι προυποθεσεις πρεπει να υπαρχουν για να ιδρυθει ενα τετοιο? Πως λειτουργουν σε σχεση με τις χωρες μεσα στις οποιες βρισκονται?

Νομίζω πως το κυριότερο θέμα είναι η αναγνώρισή του σύμφωνα με τις διεθνείς συνθήκες ..θα πρέπει να δηλώνει και κάποια αναγνωρισμένη από τους πολίτες του ηγεσία... έχεις τίποτα καλό στο νου σου? :whistle:

NickE60
20-10-10, 00:28
Παντως τωρα που κοιταζα ειδησεις στην Ιταλικη τηλεοραση σχετικα με την συναντηση ολων των υπουργων οικονομικων των χωρων της Ευρωπαικης ενωσης,ειπαν οτι τα πραγματα για την Ελλαδα δεν ειναι καλα και ειναι σιγουρο οτι η κυβερνηση θα παρει και νεα <αιματηρα> μετρα το 2011!!

Κώστα όταν η eurostat λέει πως θα δηλώσει τα στοιχεία για την εξέλιξη της Ελληνικής οικονομίας μετά την 15η Νοεμβρη (ακριβως μετά το 2ο γύρο των εκλογών) ..είναι δεδομένο πως δεν θέλει να συμβάλλει στην "αλλοίωση" (..με πολλά εισαγωγικά) του εκλογικού αποτελέσματος..... :whistle:

ghost-rider
20-10-10, 00:29
Νομίζω πως το κυριότερο θέμα είναι η αναγνώρισή του σύμφωνα με τις διεθνείς συνθήκες ..θα πρέπει να δηλώνει και κάποια αναγνωρισμένη από τους πολίτες του ηγεσία... έχεις τίποτα καλό στο νου σου? :whistle:

Επεσα σε μια κουβεντα σημερα γι αυτο το πραγμα. Μου δημιουργηθηκε η απορια. Ακουγεται εντελως τρελο αλλα ειναι εφικτο να εχει πολυ σταθερη οικονομια... Τι να λεμε τωρα! Κακα τα ψεμματα ειναι τελειως αστειο.

Τελειως of topic. Συγνωμη για την παρεκτροπη του θεματος!

GiannisRob
20-10-10, 23:29
Περισσοτερα μετα την σπακανοπιτα...

Τελικά το ταψί ηταν μεγάλο και η πίτα κράτησε περισσότερο απ' ότι περίμενα. Τώρα, λοιπόν, που είμαι χορτασμένος, ήπια και το Perrier μου, θα κάνω ότι μπορώ για να αποτυπώσω εδώ τις σκέψεις μου, τα όνειρα μου, τους φόβους μου, αλλα και ότι με οργίζει, όπως τα βλέπει ένας νέος, που σπουδάζει στην πόλη που μεγάλωσε, μένει ακόμα με την οικογένεια του (ε, εντάξει, δεν είμαι 35 ακόμα), έχει ταξιδέψει λίγο στην Ευρώπη αλλά προτιμάει ακόμα το χωριό του από το Soho του Λονδίνου.

Αυτό που στριφογυρίζει στο μυαλό μου τον τελευταίο καιρό είναι η ιδέα του φυγείν. Να φύγω από δω, να πάω κάπου που να μπορώ να δουλέψω σαν άνθρωπος, κάπου που να με σέβονται, εμένα και ότι δίνω στην κοινωνία και την κοινότητα. Κάπου που να μου δίνεται η ευκαιρία, να μετατρεψω την ορεξη μου σε κατι παραγωγικο, και οχι να την χαραμιζω σε πραγματα διχως νοημα και αποτελεσμα.

Να παω καπου που να σεβονται τους κοπους μου και τα ονειρα μου, και οχι εδω, που καθε φορα που ανοιγω την τηλεοραση η την εφημεριδα, βλεπω ακομα εναν πολιτικο και ενα δημοσιογραφο, να εξηγουν γιατι ποτε δεν θα κανω αυτα που ονειρευομαι. Οχι το να παρω μια Φερραρι, οσο το να εχω μια αξιοπρεπη δουλεια και να κανω μια ευτυχισμενη οικογενεια, στην οποια θα μπορω να προσφερω οσα προσεφεραν σε εμενα οι γονεις μου.

Θελω να παω καπου που να ειναι καθαρα, ηρεμα και ασφαλη. Καπου που να μην γινονται δοσοληψιες ναρκωτικων εξω απο το σπιτι μου, ληστειες στο φουρνο της γειτονιας και βιασμοι στην πλατεια παραπερα. Καπου που να μην ειναι γεματος ο δρομος απο λακουβες και το πεζοδρομιο απο γοπες. Καπου που ο οδηγος να σεβεται τον πεζο, και ο πεζος τον οδηγο.

Θελω να παω καπου, που τα νοσοκομεια λειτουργουν σωστα, τα σχολεια και τα πανεπιστημια λειτουργουν σωστα, που η δικαιοσυνη λειτουργει σωστα, που οσοι τα παιρνουν τιμωρουνται, και δεν αποθεονωνται.

Και τωρα που το ξανασκεφτομαι, τις προαλλες πηγα να δω το γραπτο μου σε ενα μαθημα που κοπηκα με 4. Ενας απο τους λογους που πηρα 4, ηταν επειδη ο καθηγητης που το διορθωνε, δεν ειδε τα διαγραμματα τεμνουσων και ροπων που τα ειχα στην τελευταια σελιδα. Επρεπε να παω εκει για να δει ολο μου το γραπτο. Και παρ'οτι ηταν σωστα, δεν παραδεχτηκε το λαθος του, και δεν με περασε. Δεν κανω πλακα. Γιατι να πρεπει να ανεχτω αυτη την κατασταση? Γιατι να πρεπει να ειμαι αναγκασμενος να φοιτω σε ενα πανεπιστημιο που κανενας δεν σεβεται το φοιτητη? Αλλα και κανενας φοιτητης τον καθηγητη? Γιατι μονο ενας καθηγητης εδω και τοσα χρονια μου μιλησε στον πληθυντικο? Μηπως γιατι δεν ειχε πολλα χρονια στην Ελλαδα, η μηπως γιατι οπως απαιτουσε απο μενα να τον σεβομαι, ετσι σεβοταν και αυτος εμενα?

Αλλα φταιω και γω! Φταιω γιατι καθε φορα που βλεπω πορτοκαλι, επιταχυνω αντι να κανω το αντιθετο. Γιατι δεν πεταω τα σκουπιδια μου πριν ερθει το σκουπιδιαρικο, αλλα λιγο αφοτου περασει. Γιατι κανω αρκετα απο οσα κατηγορω τους αλλους. Γιατι οταν πιανω τον εαυτο μου να ειναι ρομαντικος, τσαντιζομαι γιατι λεω οτι ετσι δε θα επιβιωσω. Αλλα οταν με πιανω να συμπεριφερομαι οπως οι υπολοιποι, στεναχωριεμαι που δεν ειμαι πια ρομαντικος.

Και το χειροτερο ξερεις πιο ειναι? Οτι μεσα σε αυτη την πραγματικοτητα φοβαμαι να ονειρευτω. Φοβαμαι να προγραμματισω τη ζωη μου και να κυνηγησω αυτα που θελω. Γιατι ξερω οτι δεν θα με αφησει το συστημα να τα καταφερω. Και αν καταφερω να τα καταφερω, τοτε το συστημα θα μου τα παρει πισω.

Δεν μπορω να κανω πια ονειρα, και αυτο ειναι το χειροτερο. Οταν το συστημα και η καθημερινοτητα σου σκοτωνουν τη φαντασια, χανεις τον εαυτο σου! Οταν νιωθω οτι μου κλεβουν τον εαυτο, πνιγομαι. Θελω να φυγω.

Γιατι λοιπον να πρεπει να μεινω στην πατριδα μου, οταν ολα ειναι σαπια? Οταν περα απο λιγους ανθρωπους που θα πρεπει να αφησω πισω, δεν βρισκω αλλους λογους να μενω πια εδω?

Σε λιγο θα εχω πτυχιο μηχανικου. Πλεον μιλαω 3 ξενες γλωσσες. Ξερω αρκετα απο υπολογιστες και δικτυα. Παιζω μουσικη. Πειτε μου, τι θα τα κανω ολα αυτα αν μεινω εδω?

***

Καταλαβαινεις τωρα Ηλια γιατι δεν με χωραει ο τοπος? Το συζητουσα το μεσημερι και με τον Χρηστο και τον Πετρο. Κριμα που δεν ησουν εκει. Πες μου ομως ρε συ, που με ξερεις τοσο καιρο. Γιατι να μεινω?

katsaraios
20-10-10, 23:43
αν βρεις δουλεια εξω να την κανεις....αμεσα...

GiannisRob
20-10-10, 23:52
αν βρεις δουλεια εξω να την κανεις....αμεσα...

Θελω σιγουρα 2 χρονια ακομα για το πτυχιο. Η σχολη ειναι 5 χρονια και τωρα μπηκα στο 4ο.

Παντως αν μπορεσω, μολις τελειωσω θα φυγω. Μαλλον Γερμανια που εχω καποιους φιλους που μπορουν να με βοηθησουν. Και οποιος θελει ερχεται μαζι. Οι BMW ειναι φθηνοτερες εκει...

katsaraios
20-10-10, 23:58
Θελω σιγουρα 2 χρονια ακομα για το πτυχιο. Η σχολη ειναι 5 χρονια και τωρα μπηκα στο 4ο.

Παντως αν μπορεσω, μολις τελειωσω θα φυγω. Μαλλον Γερμανια που εχω καποιους φιλους που μπορουν να με βοηθησουν. Και οποιος θελει ερχεται μαζι. Οι BMW ειναι φθηνοτερες εκει...

γενικα παντως για να ξερεις η κατασταση σε 2 χρονια θα ειναι σκατα και εκει...
οποτε κρατα μικρο καλαθι.
παντως σιγουρα εχει πολυ φτηνοτερο κοστος διαβιωσης σε σχεση με τον μισθο η Γερμανια..

ghost-rider
21-10-10, 00:15
Τελικά το ταψί ηταν μεγάλο και η πίτα κράτησε περισσότερο απ' ότι περίμενα. Τώρα, λοιπόν, που είμαι χορτασμένος, ήπια και το Perrier μου, θα κάνω ότι μπορώ για να αποτυπώσω εδώ τις σκέψεις μου, τα όνειρα μου, τους φόβους μου, αλλα και ότι με οργίζει, όπως τα βλέπει ένας νέος, που σπουδάζει στην πόλη που μεγάλωσε, μένει ακόμα με την οικογένεια του (ε, εντάξει, δεν είμαι 35 ακόμα), έχει ταξιδέψει λίγο στην Ευρώπη αλλά προτιμάει ακόμα το χωριό του από το Soho του Λονδίνου.

Αυτό που στριφογυρίζει στο μυαλό μου τον τελευταίο καιρό είναι η ιδέα του φυγείν. Να φύγω από δω, να πάω κάπου που να μπορώ να δουλέψω σαν άνθρωπος, κάπου που να με σέβονται, εμένα και ότι δίνω στην κοινωνία και την κοινότητα. Κάπου που να μου δίνεται η ευκαιρία, να μετατρεψω την ορεξη μου σε κατι παραγωγικο, και οχι να την χαραμιζω σε πραγματα διχως νοημα και αποτελεσμα.

Να παω καπου που να σεβονται τους κοπους μου και τα ονειρα μου, και οχι εδω, που καθε φορα που ανοιγω την τηλεοραση η την εφημεριδα, βλεπω ακομα εναν πολιτικο και ενα δημοσιογραφο, να εξηγουν γιατι ποτε δεν θα κανω αυτα που ονειρευομαι. Οχι το να παρω μια Φερραρι, οσο το να εχω μια αξιοπρεπη δουλεια και να κανω μια ευτυχισμενη οικογενεια, στην οποια θα μπορω να προσφερω οσα προσεφεραν σε εμενα οι γονεις μου.

Θελω να παω καπου που να ειναι καθαρα, ηρεμα και ασφαλη. Καπου που να μην γινονται δοσοληψιες ναρκωτικων εξω απο το σπιτι μου, ληστειες στο φουρνο της γειτονιας και βιασμοι στην πλατεια παραπερα. Καπου που να μην ειναι γεματος ο δρομος απο λακουβες και το πεζοδρομιο απο γοπες. Καπου που ο οδηγος να σεβεται τον πεζο, και ο πεζος τον οδηγο.

Θελω να παω καπου, που τα νοσοκομεια λειτουργουν σωστα, τα σχολεια και τα πανεπιστημια λειτουργουν σωστα, που η δικαιοσυνη λειτουργει σωστα, που οσοι τα παιρνουν τιμωρουνται, και δεν αποθεονωνται.

Και τωρα που το ξανασκεφτομαι, τις προαλλες πηγα να δω το γραπτο μου σε ενα μαθημα που κοπηκα με 4. Ενας απο τους λογους που πηρα 4, ηταν επειδη ο καθηγητης που το διορθωνε, δεν ειδε τα διαγραμματα τεμνουσων και ροπων που τα ειχα στην τελευταια σελιδα. Επρεπε να παω εκει για να δει ολο μου το γραπτο. Και παρ'οτι ηταν σωστα, δεν παραδεχτηκε το λαθος του, και δεν με περασε. Δεν κανω πλακα. Γιατι να πρεπει να ανεχτω αυτη την κατασταση? Γιατι να πρεπει να ειμαι αναγκασμενος να φοιτω σε ενα πανεπιστημιο που κανενας δεν σεβεται το φοιτητη? Αλλα και κανενας φοιτητης τον καθηγητη? Γιατι μονο ενας καθηγητης εδω και τοσα χρονια μου μιλησε στον πληθυντικο? Μηπως γιατι δεν ειχε πολλα χρονια στην Ελλαδα, η μηπως γιατι οπως απαιτουσε απο μενα να τον σεβομαι, ετσι σεβοταν και αυτος εμενα?

Αλλα φταιω και γω! Φταιω γιατι καθε φορα που βλεπω πορτοκαλι, επιταχυνω αντι να κανω το αντιθετο. Γιατι δεν πεταω τα σκουπιδια μου πριν ερθει το σκουπιδιαρικο, αλλα λιγο αφοτου περασει. Γιατι κανω αρκετα απο οσα κατηγορω τους αλλους. Γιατι οταν πιανω τον εαυτο μου να ειναι ρομαντικος, τσαντιζομαι γιατι λεω οτι ετσι δε θα επιβιωσω. Αλλα οταν με πιανω να συμπεριφερομαι οπως οι υπολοιποι, στεναχωριεμαι που δεν ειμαι πια ρομαντικος.

Και το χειροτερο ξερεις πιο ειναι? Οτι μεσα σε αυτη την πραγματικοτητα φοβαμαι να ονειρευτω. Φοβαμαι να προγραμματισω τη ζωη μου και να κυνηγησω αυτα που θελω. Γιατι ξερω οτι δεν θα με αφησει το συστημα να τα καταφερω. Και αν καταφερω να τα καταφερω, τοτε το συστημα θα μου τα παρει πισω.

Δεν μπορω να κανω πια ονειρα, και αυτο ειναι το χειροτερο. Οταν το συστημα και η καθημερινοτητα σου σκοτωνουν τη φαντασια, χανεις τον εαυτο σου! Οταν νιωθω οτι μου κλεβουν τον εαυτο, πνιγομαι. Θελω να φυγω.

Γιατι λοιπον να πρεπει να μεινω στην πατριδα μου, οταν ολα ειναι σαπια? Οταν περα απο λιγους ανθρωπους που θα πρεπει να αφησω πισω, δεν βρισκω αλλους λογους να μενω πια εδω?

Σε λιγο θα εχω πτυχιο μηχανικου. Πλεον μιλαω 3 ξενες γλωσσες. Ξερω αρκετα απο υπολογιστες και δικτυα. Παιζω μουσικη. Πειτε μου, τι θα τα κανω ολα αυτα αν μεινω εδω?

***

Καταλαβαινεις τωρα Ηλια γιατι δεν με χωραει ο τοπος? Το συζητουσα το μεσημερι και με τον Χρηστο και τον Πετρο. Κριμα που δεν ησουν εκει. Πες μου ομως ρε συ, που με ξερεις τοσο καιρο. Γιατι να μεινω?


Καλα, θα το συνηθισεις αυτο:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ο συγκεκριμενος ειναι λιγο γκαου στο χω πει. Του χω δωσει τρια αριστα γραπτα και εχω παρει τρια 4αρια. Οταν με περασε δεν ειχα κανει σχεδον τιποτα.

Μη μασας, ειναι του Μπερκλευ αυτος και δεν πρεπει να καταλαβαινει καλα ελληνικα:hystericalbs1: :hystericalbs1:

Αμα καποια πραγματα δεν τα δεις με χιουμορ θα τρελαθεις.

Μη μασας ρε!!!!!!


Οσο για την ξενιτια...

Τι να σου πω ρε Γιαννη? Εχεις και επιχειρηματα.. Ρομαντικε! Κατσε ομως λιγο να δουμε... Αν χρειστει το συζηταμε.

Εγω θα σου προτεινα να φουλαρεις και να επεκτεινεις τη δουλεια του πατερα σου. Μην πεταξεις στο νερο τις προσπαθειες που εκανε μια ζωη.

Ασχημα δεν τα καταφερε... Και σκεψου οτι ξεκινας εκει που αυτος σταματα.

Κριση θα μου πεις... Υπομονη θα σου πω!

Η υπομονη ειναι το οπλο των ισχυρων!!!!!!!!:original:

GiannisRob
21-10-10, 00:49
Καλα, θα το συνηθισεις αυτο:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ο συγκεκριμενος ειναι λιγο γκαου στο χω πει. Του χω δωσει τρια αριστα γραπτα και εχω παρει τρια 4αρια. Οταν με περασε δεν ειχα κανει σχεδον τιποτα.

Μη μασας, ειναι του Μπερκλευ αυτος και δεν πρεπει να καταλαβαινει καλα ελληνικα:hystericalbs1: :hystericalbs1:

Αμα καποια πραγματα δεν τα δεις με χιουμορ θα τρελαθεις.

Μη μασας ρε!!!!!!




Δε μασαω, αλλωστε οπως μου ειπε και αυτος, να παω να ξαναδωσω να παρω 10 γιατι ειμαι καλος φοιτητης. Τσαντιζομαι ομως με τετοιες συμπεριφορες...




Οσο για την ξενιτια...

Τι να σου πω ρε Γιαννη? Εχεις και επιχειρηματα.. Ρομαντικε! Κατσε ομως λιγο να δουμε... Αν χρειστει το συζηταμε.

Εγω θα σου προτεινα να φουλαρεις και να επεκτεινεις τη δουλεια του πατερα σου. Μην πεταξεις στο νερο τις προσπαθειες που εκανε μια ζωη.

Ασχημα δεν τα καταφερε... Και σκεψου οτι ξεκινας εκει που αυτος σταματα.

Κριση θα μου πεις... Υπομονη θα σου πω!

Η υπομονη ειναι το οπλο των ισχυρων!!!!!!!!:original:

Να επεκτεινω τι? Μια επιχειρηση σε ενα κλαδο που πηγαινει απο το κακο στο χειροτερο? Δυσκολο. Να ασχοληθω με αυτο που σπουδαζω? Ακομα πιο δυσκολο.

Μακαρι οταν βγουμε εμεις στην αγορα εργασιας να εχει στρωσει ο κλαδος μας. Αλλιως η κατασταση γινεται πιο πιεστικη και οταν δεν εχεις να φας, δεν εχεις περιθωρια για ρομαντισμους!

GEORGE316
21-10-10, 09:23
μολις διαβασα το ποστ του γιαννη...
συγχαρητηρια αγορι μου.
μεγαλη διαφορα ηλικιας δεν εχουμε...λιγο μεγαλυτερος σου ειμαι..εκει που εισαι πραγματικα ημουνα...
μεσα σε αυτα που βλεπουν τα ματια μου λογω δουλειας ισως,εισαι τουλαχιστο ενα παιδι που το μυαλο του το χρησιμοποιει και για κατι δημιουργικο εκτός απο το που θα βγει το βραδυ...
εχω αναφερθει παλιοτερα,οτι πλεον εχουμε στραφει ο ενας εναντιον του αλλου...
εχεις δικιο...δυο πανεπιστημια εβγαλα και ελαχιστοι μου μιλησαν στον πλυθηντικο...
εχεις δικιο...εχω διδαξει σε 1500 παιδια και τα περισσοτερα μου μιλουσαν στον ενικο απο τη πρωτη στιγμη....
σηκωνομουν στο λεωφορειο για να κατσει η "γιαγιουλα"που δεν μπορει να μεινει ορθια,αλλα εμεινε μαλλον μια ωρα στο καθρεφτη για να βαφτει σαν λατερνα,να χτενιστει και να στολιστει....
σπουδαζω μουσικη απο τα 5 μου...πλεον στην ελλαδα δεν υπαρχει πτυχιο που να μενει να αποκτησω....και οποιος ακουει οτι ειμαι μουσικος,η πρωτη του ερωτηση ειναι που παιζεις....
διδασκα στην οπερα και μου στερηθηκε η ανανεωση οχι γιατι δεν ημουνα καλος,η γιατι δεν απεδιδα σωστα,ή ακομα γιατι δεν ημουν κουνωνικος,αλλα γιατι ο Ζαχοπουλος αποφασισε να πεσει απο το μπαλκονι.......(εκεινη η ιστορια με τον γ.γ. υπ.πολιτισμου...)
εξω επικρατει καθαρα ο νομος της ζουγκλας.....ο ισχυροτερος τρωει τον αδυναμο...
ο ρομαντικος μπορει να επιβιωσει για λιγο.οταν ομως ερθει η στιγμη να συμβιβαστει,γιατι πολυ απλα δε γινεται να το αποφυγει,τοτε ποναει περισσοτερο...τοτε δε σου φτανει το..ενταξει..εγω προσπαθησα αλλα δεν πετυχα..τοτε το μονο που σου μενει ειναι η απογοητευση.
αν θελεις τη γνωμη μου ...φυγε.φυγε οπως φοβηθηκα να φυγω και εγω...και τωρα θα ημουν προφανως καπου που να εργαζομαι πανω σε ενα τομεα που τον ξερω και με ξερει..θα ημουν με τη γυναικα μου που ειχε παρομοιο δρομο και μπορει να ειχαμε και ενα κουτσουβελο να τριγυριζει στα ποδια μας...
δηλαδη αυτο που θελω να κανω.....

Thomelef
21-10-10, 11:07
είναι γνωστό το φαινόμενο στην ελλάδα, οι μισοί μπάρμαν και οι μισοί σερβοτόροι-ρες να
έχουν κορνιζαρισμένα απο 5 και πάνω πτυχία, μέχρι να βρούν δουλειά, σύμφωνα με τα
πτυχεία τους και γενικότερα αυτό που έχουν σπουδάσει...αλλά δυστηχώς έτσι είναι. σε
μια χώρα άχρηστων τα πτυχεία είναι άχρηστα. και μετα σου λέει είμαστε υποανάπτυκτοι.
που να μην είμαστε μωρέ όταν έχουμε μορφωμένους ανθρώπους και δεν κοιτάμε να τους
αξιοποίησουμε σαν χώρα και να πάμε μπροστά και τους αξιοποιούν οι ξένοι. είπαμε...στην
ελλάδα ΑΛΛΗ ΠΑΣΤΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΡΟΚΟΠΗ...
φιλαράκι αν έχεις στομάχι σήκω και φύγε ρε αγορίνα. αν έχεις τέτοιες ανυσηχίες, όπως
γράφεις πιο πάνω και δεν μιλάω μόνο για τα επαγγελματικά, αλλά και για την ποιότητα
ζωής που αναφέρεις, να είσαι σίγουρος πως δεν θα τα δείς ποτέ στο ελαδιστάν.
και εγώ διαδοχη κατάσταση είμαι και δυστηχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο, μιας και
ότι έχουμε και δεν έχουμε τα ρίξαμε στην δουλειά μας. δεν μπορώ να κάνω πίσω και να
φύγω...και πίστεψε με έξω θα μπορούσα με τις γνώσεις που έχω γύρω απο κάποια μηχανήματα
να έχω μισθό πάνω απο 5κ, είτε γερμανία, είτε ιταλία. τουλάχιστο αυτό μου έχουν πεί κάποιοι
τεχνικοί που έρχονται κατα καιρούς στο εργοστάσιο και βλέπουν το επίπεδο μου.

S8N
21-10-10, 12:23
Το έχω ξαναγράψει παλαιότερα ότι δεν είμαι της άποψης να φυγοπονούμε.

Κατάγομαι από στρατιωτική οικογένεια και σέβομαι εκείνους που πολέμησαν, πέθαναν και μόχθησαν για την πατρίδα μου. Μπορεί να την κάναμε σκατά αλλά αυτός δεν είναι λόγος να την παραδώσουμε στα λαμόγια, στους ξένους ή στις πολυεθνικές.

Αυτό που χρειάζεται είναι να ενεργοποιηθούμε ως πολίτες. Να κάνουμε το αυτονόητο. Να υπερασπιζόμαστε αυτό που θεωρούμε δίκαιο και ν' αντιστεκόμαστε στην αδικία. Να δείχνουμε τα δόντια μας εκεί που πρέπει και να γυρίζουμε την πλάτη μας σ' αυτούς που δεν κάνουν ούτε για χέσιμο: Σ' αυτούς που παίζουν με την νοημοσύνη μας. Σ' αυτούς που κλέβουν από την τσέπη μας, πολιτικούς και μη. Στους πουλημένους δημοσιογράφους που καθοδηγούν την κοινή γνώμη και που εξυψώνουν το κάθε μηδενικό. Σ' αυτούς που μας αποχαυνώνουν και μας αλλοτριώνουν με σκουπίδια και τηλε-reality μήπως και ξεχαστούμε από τη ζοφερή πραγματικότητα. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ξεχνιόμαστε, ούτε να επαναπαυόμαστε.

Τέλος, ας κοιτάξουμε να μάθουμε την ιστορία μας καλά, ιδίως τη νεότερη. Κυρίως, ας φροντίσουμε να τη μάθουν τα νέα παιδιά, εκείνα που κάποιοι προσπαθούν να αποχαυνώσουν με τα ξέκωλα του Big Brother και του next top model τη στιγμή που διακυβεύεται το μέλλον τους.

z3 2.2
21-10-10, 12:33
Πολυ σωστα τα ειπες Αρη και συμφωνω απολυτα (δε φανταζεσαι ποσο) στο θεμα δημισιογραφοι και τηλεοραση.

Πες μου ομως και συ,την δυσκολη ωρα που θα εισαι μεσα στο παραβαν,τι σκατα θα διαλεξεις?

Σαφως και καταλαβαινω τα γραφωμενα σου περι γενικης αλλαγης στον τροπο ζωης ΟΛΩΝ μας αλλα μεσα απο το ποστ σου μου ξαναγεννιεται η απορια...."ΑΜΑ παω στην καλπη....τι θα ηταν το λιγοτερο κακο για τη χωρα μου"?

Δεν κρινω τα λογια του Αρη ουτε ζηταω απαντηση απο τον ιδιο,απλα κουβεντα να γινεται.:)

GEORGE316
21-10-10, 13:53
ποσο δικιο εχεις αρη...

Monsta
21-10-10, 15:23
Τελικά το ταψί ηταν μεγάλο ..............

Γιατι να μεινω?



Γιάννη,

Δυο λόγια θα σου πω επειδή τα έγραψες ωραία παραπάνω κι ας μη σε ξέρω.

Μην αφήσεις να σε σταματήσει η σπανακόπιτα και ότι άλλο έχει απομείνει από τα λίγα όμορφα της χώρας μας. Ο ήλιος της Ελλάδας δυστυχώς δεν αρκεί για να χορτάσει το στομάχι σου (και της οικογένειάς σου μεθαύριο).

Σήκω και φύγε όταν με το καλό τελειώσεις τις σπουδές σου. Πάρτο απόφαση. Το δρόμο σου θα τον βρεις στο εξωτερικό και τις όποιες αρχικές δυσκολίες θα τις ξεπεράσεις γρήγορα. Εκεί θα έχεις ευκαιρίες να πας μπροστά. Εδώ θα χρειαστείς τρελό βύσμα.

Είναι κρίμα άνθρωποι μορφωμένοι όπως εσύ και πολλά άλλα παιδιά να χαραμίζονται σε αυτή τη χώρα που δε θα μπορέσει ποτέ να τους προσφέρει τίποτα.

Η σπανακόπιτα και ο μουσακάς φτάνει την επόμενη μέρα στο ταπεράκι με UPS.

S8N
21-10-10, 15:32
Πολυ σωστα τα ειπες Αρη και συμφωνω απολυτα (δε φανταζεσαι ποσο) στο θεμα δημισιογραφοι και τηλεοραση.

Πες μου ομως και συ,την δυσκολη ωρα που θα εισαι μεσα στο παραβαν,τι σκατα θα διαλεξεις?

Σαφως και καταλαβαινω τα γραφωμενα σου περι γενικης αλλαγης στον τροπο ζωης ΟΛΩΝ μας αλλα μεσα απο το ποστ σου μου ξαναγεννιεται η απορια...."ΑΜΑ παω στην καλπη....τι θα ηταν το λιγοτερο κακο για τη χωρα μου"?

Δεν κρινω τα λογια του Αρη ουτε ζηταω απαντηση απο τον ιδιο,απλα κουβεντα να γινεται.:)

Αυτή είναι μια απορία που την έχουμε όλοι μας. ΚΑΝΕΙΣ δε με εκφράζει τη δεδομένη χρονική στιγμή, το χειρότερο που θα μπορούσα να κάνω όμως είναι να απέχω ή να ρίξω άκυρο (αν και η λύση της μορταδέλας δεν ακούγεται καθόλου κακή).

Σ' αυτές τις εκλογές θα ψηφίσω κάποιον ανεξάρτητο. Στις βουλευτικές ο,τιδήποτε πέρα από τα δυο μεγάλα κόμματα, αλλά μέχρι τότε μάλλον θα έχει αλλάξει πολύ το πολιτικό σκηνικό.

S8N
21-10-10, 15:58
Γιάννη,

Δυο λόγια θα σου πω επειδή τα έγραψες ωραία παραπάνω κι ας μη σε ξέρω.

Μην αφήσεις να σε σταματήσει η σπανακόπιτα και ότι άλλο έχει απομείνει από τα λίγα όμορφα της χώρας μας. Ο ήλιος της Ελλάδας δυστυχώς δεν αρκεί για να χορτάσει το στομάχι σου (και της οικογένειάς σου μεθαύριο).

Σήκω και φύγε όταν με το καλό τελειώσεις τις σπουδές σου. Πάρτο απόφαση. Το δρόμο σου θα τον βρεις στο εξωτερικό και τις όποιες αρχικές δυσκολίες θα τις ξεπεράσεις γρήγορα. Εκεί θα έχεις ευκαιρίες να πας μπροστά. Εδώ θα χρειαστείς τρελό βύσμα.

Είναι κρίμα άνθρωποι μορφωμένοι όπως εσύ και πολλά άλλα παιδιά να χαραμίζονται σε αυτή τη χώρα που δε θα μπορέσει ποτέ να τους προσφέρει τίποτα.

Η σπανακόπιτα και ο μουσακάς φτάνει την επόμενη μέρα στο ταπεράκι με UPS.

Κώστα, σέβομαι την άποψή σου και αντιλαμβάνομαι σαν πατέρας την αγωνία σου για το μέλλον των παιδιών σου. Το ξαναλέω όμως: Γι' αυτή τη χώρα κάποιοι έχυσαν το αίμα τους. Θ' αφήσουμε τη γη μας έρμαιο στους Αλβανούς, τους Τούρκους, τους Σκοπιανούς κι εκείνους που κρύβονται από πίσω τους? Θα αφήσουμε τον πλούτο της στα χέρια των ξένων για να δουλεύουμε υπάλληλοί τους στις χώρες τους? Των ξένων που θα 'πρεπε να μας βοηθούν αυτή τη στιγμή και οι οποίοι μας δάνεισαν με 5,5% επιτόκιο? Των ξένων που αρνούνται επιμήκυνση στον χρόνο αποπληρωμής των δανείων τα οποία οι ίδιοι μας φόρτωσαν? Των ξένων που μας έβαλαν 350 εκ. ευρώ πρόστιμο σήμερα με αναμονή γι' άλλο 1,5 δις την επόμενη εβδομάδα?

Θα πάω εγώ να πληρώνω φόρους δουλεύοντας στον Γερμανό που μας υπερχρεώνει για τα οπλικά του συστήματα αντί να ξεμπροστιάσει ο ίδιος στα ΜΜΕ τους βρώμικους πολιτικούς και μεσάζοντες της χώρας μας? Στον Γερμανό με τα στραβά υποβρύχια και τις ακατάλληλες τορπίλες? Στον Γερμανό που πληρώθηκε αδρά για να φτιάξει το Ελ. Βενιζέλος στα πρότυπα των παλαιών αεροδρομίων της χώρας του? Στον Γάλλο που μας υποστηρίζει και μας πουλά και 2-3 φρεγάτες? Στον Αμερικανό εξ' αιτίας του οποίου η ασφάλεια των Ολυμπιακών αγώνων μας στοίχισε 3 φορές επάνω? Στον Άγγλο που εισπράτει χρόνια τώρα τον μόχθο κάθε πατέρα του οποίου το παιδί σπουδάζει στην κωλοχώρα του? Δεν παν στο διάολο όλοι τους?

Ή μήπως να πάω έξω όπως έκαναν κάποτε οι αγωνιστές των παρισινών σαλονιών? Αυτοί οι οποίοι επέστρεψαν θριαμβευτές μετά τη δικτατορία για να κυβερνήσουν και μας έφτασαν εδώ σήμερα? Εκείνοι που σκούζουν για το τάδε και το δείνα στα κανάλια και που έχουν όλα τους τα περιουσιακά στοιχεία σε off-shore, που σπουδάζουν τα παιδιά τους στο City, που ασχολούνται μόνο με το ξενοπήδημα και τα κουτσομπολιά της Μυκόνου και που κάνουν πολυτελείς γάμους στο εξωτερικό? Αυτοί μας βλέπουν να τρωγώμαστε και τρίβουν τα χέρια τους.

Πρέπει να καθαρίσουμε και να επισκευάσουμε το σπίτι μας, όχι να το κατεδαφίσουμε, ούτε να δώσουμε τη μονοκατοικία αντιπαροχή με αντάλλαγμα ένα διαμέρισμα στον Α' όροφο και μάλιστα με ημιυπαίθριο.

Ptboul
21-10-10, 16:06
Κώστα, σέβομαι την άποψή σου και αντιλαμβάνομαι σαν πατέρας την αγωνία σου για το μέλλον των παιδιών σου. Το ξαναλέω όμως: Γι' αυτή τη χώρα κάποιοι έχυσαν το αίμα τους. Θ' αφήσουμε τη γη μας έρμαιο στους Αλβανούς, τους Τούρκους, τους Σκοπιανούς κι εκείνους που κρύβονται από πίσω τους? Θα αφήσουμε τον πλούτο της στα χέρια των ξένων για να δουλεύουμε υπάλληλοί τους στις χώρες τους? Των ξένων που θα 'πρεπε να μας βοηθούν αυτή τη στιγμή και οι οποίοι μας δάνεισαν με 5,5% επιτόκιο? Των ξένων που αρνούνται επιμήκυνση στον χρόνο αποπληρωμής των δανείων τα οποία οι ίδιοι μας φόρτωσαν? Των ξένων που μας έβαλαν 350 εκ. ευρώ πρόστιμο σήμερα με αναμονή γι' άλλο 1,5 δις την επόμενη εβδομάδα?

Θα πάω εγώ να πληρώνω φόρους δουλεύοντας στον Γερμανό που μας υπερχρεώνει για τα οπλικά του συστήματα αντί να ξεμπροστιάσει ο ίδιος στα ΜΜΕ τους βρώμικους πολιτικούς και μεσάζοντες της χώρας μας? Στον Γερμανό με τα στραβά υποβρύχια και τις ακατάλληλες τορπίλες? Στον Γερμανό που πληρώθηκε αδρά για να φτιάξει το Ελ. Βενιζέλος στα πρότυπα των παλαιών αεροδρομίων της χώρας του? Στον Γάλλο που μας υποστηρίζει και μας πουλά και 2-3 φρεγάτες? Στον Αμερικανό εξ' αιτίας του οποίου η ασφάλεια των Ολυμπιακών αγώνων μας στοίχισε 3 φορές επάνω? Στον Άγγλο που εισπράτει χρόνια τώρα τον μόχθο κάθε πατέρα του οποίου το παιδί σπουδάζει στην κωλοχώρα του? Δεν παν στο διάολο όλοι τους?

Ή μήπως να πάω έξω όπως έκαναν κάποτε οι αγωνιστές των παρισινών σαλονιών? Αυτοί οι οποίοι επέστρεψαν θριαμβευτές μετά τη δικτατορία για να κυβερνήσουν και μας έφτασαν εδώ σήμερα? Εκείνοι που σκούζουν για το τάδε και το δείνα στα κανάλια και που έχουν όλα τους τα περιουσιακά στοιχεία σε off-shore, που σπουδάζουν τα παιδιά τους στο City, που ασχολούνται μόνο με το ξενοπήδημα και τα κουτσομπολιά της Μυκόνου και που κάνουν πολυτελείς γάμους στο εξωτερικό? Αυτοί μας βλέπουν να τρωγώμαστε και τρίβουν τα χέρια τους.

Πρέπει να καθαρίσουμε και να επισκευάσουμε το σπίτι μας, όχι να το κατεδαφίσουμε, ούτε να δώσουμε τη μονοκατοικία αντιπαροχή με αντάλλαγμα ένα διαμέρισμα στον Α' όροφο και μάλιστα με ημιυπαίθριο.

Δεν έχω να πω τίποτα, είπε τα πάντα._ Από εμένα να γίνει front page στο μυαλό μας.
:worthy: :thanks:

GiannisRob
21-10-10, 16:56
Το έχω ξαναγράψει παλαιότερα ότι δεν είμαι της άποψης να φυγοπονούμε.

Κατάγομαι από στρατιωτική οικογένεια και σέβομαι εκείνους που πολέμησαν, πέθαναν και μόχθησαν για την πατρίδα μου. Μπορεί να την κάναμε σκατά αλλά αυτός δεν είναι λόγος να την παραδώσουμε στα λαμόγια, στους ξένους ή στις πολυεθνικές.

Αυτό που χρειάζεται είναι να ενεργοποιηθούμε ως πολίτες. Να κάνουμε το αυτονόητο. Να υπερασπιζόμαστε αυτό που θεωρούμε δίκαιο και ν' αντιστεκόμαστε στην αδικία. Να δείχνουμε τα δόντια μας εκεί που πρέπει και να γυρίζουμε την πλάτη μας σ' αυτούς που δεν κάνουν ούτε για χέσιμο: Σ' αυτούς που παίζουν με την νοημοσύνη μας. Σ' αυτούς που κλέβουν από την τσέπη μας, πολιτικούς και μη. Στους πουλημένους δημοσιογράφους που καθοδηγούν την κοινή γνώμη και που εξυψώνουν το κάθε μηδενικό. Σ' αυτούς που μας αποχαυνώνουν και μας αλλοτριώνουν με σκουπίδια και τηλε-reality μήπως και ξεχαστούμε από τη ζοφερή πραγματικότητα. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ξεχνιόμαστε, ούτε να επαναπαυόμαστε.

Τέλος, ας κοιτάξουμε να μάθουμε την ιστορία μας καλά, ιδίως τη νεότερη. Κυρίως, ας φροντίσουμε να τη μάθουν τα νέα παιδιά, εκείνα που κάποιοι προσπαθούν να αποχαυνώσουν με τα ξέκωλα του Big Brother και του next top model τη στιγμή που διακυβεύεται το μέλλον τους.

Αυτη ειναι η αλλη πλευρα του νομισματος. Και με μια μεγαλη δοση ρομαντισμου, ισως, κατα τη γνωμη μου.

Θα σου πω γιατι διαφωνω μαζι σου: Διαφωνω γιατι οσο και αν παλευεις εσυ, παντα υπαρχει καποιος με περισσοτερη δυναμη και επιρροη απο εσενα που θα κανει, οτι εσυ προσπαθεις να φτιαξεις, δυο φορες χειροτερο. Διαφωνω γιατι δεν θελω να ξοδεψω τη ζωη μου δουλευοντας για το τιποτα, δουλευοντας για να πληρωνω φορους που δεν εχουν αντικρυσμα. Γιατι αν με τα λεφτα που θα εδινα στο κρατος γινοταν κατι, παει στο διαολο. Αλλα ετσι οχι. Επισης διαφωνω, γιατι ακριβως δεν θελω να κατσω να ασχοληθω με μια κατεστραμμενη παρτιδα, την οποια και δεν μπορω να σωσω, και δεν φταιω εγω που εγινε ετσι.

Ξερεις κατι? Λες για τους αγωνιστες που θυσιασαν τη ζωη τους για την Ελλαδα, που πολεμησαν, που σκοτωθηκαν. Αυτες οι εποχες περασαν ομως ανεπιστρεπτει! Δεν προκειται να αλλαξει αυτη η σαπιλα που υπαρχει παντου. Και το χειροτερο, ειναι η υποκρισια που βασιλευει, που βριζουμε οποιον ξενο πει τα πραγματα με το ονομα τους, οποιον ξενο βλεπει την κατασταση μας απο μια διαφορετικη οπτικη γωνια.

Ετοιμαζομαι να βγω σε μια κοινωνια που τρωει τα παιδια της. Γιατι να κατσω να με φανε? Γιατι να πανε χαμενοι οι κοποι μου? Γιατι να μην πραγματοποιησω τα ονειρα μου? Γιατι οι προγονοι μας πολεμησαν για μια πατριδα που χαθηκε εδω και κανα δυο γενιες?

Ολοι μιλανε για την ενωμενη Ευρωπη? Ουτε ενωμενη ειναι, ουτε Ευρωπη. Ομως, οπως λειτουργει αυτος ο παγκοσμιος οργανισμος, ετσι θελω να λειτουργησω και εγω. Να εκμεταλευτω την ορεξη μου δημιουργικα, να δω αποτελεσμα, και στο κατω κατω, να γυρισω πισω εχοντας χρηματα στην ακρη, οπως κανανε τοσοι και τοσοι Ελληνες μεταναστες στο εξωτερικο μετα τον πολεμο.

Λες να μεινω εδω και να αντισταθω στους πουλημενους πολιτικους και δημοσιογραφους? Με τι να αντισταθω? Με πετρες και ξυλα που μαζευω απο τον δρομο εξω απο το σπιτι μου, που εδω και 4 χρονια τον σκαψανε για να περασουν κατι και μετα τον ξεχασαν ετσι? Με τι να πολεμησω τα δικτυα τους, την επιρροη τους τα λεφτα τους?

Θα σου πω ενα παραδειγμα. Σε εναν δημο της Αιτ/νιας κατεβαινουν καποιοι νεοι (30αρηδες) συγγενεις μου με ορεξη να κανουν κατι για τον τοπο τους. Ο επικρατεστερος αντιπαλος τους τους προσεγγισε και τους ειπε ποσα θελουν για να αποσυρθουν.

Αρη, δωσε μου εναν καλο λογο γιατι θα πρεπει να κατσω εδω και να "πολεμησω"? Τι θα κερδισω, εγω και η πατριδα μου? Γιατι αν ηξερα οτι με τους κοπους μου κατι θα γινοτανε θα εμενα. Πιστεψε με. Βαθια μεσα μου ξερω οτι αγαπαω τον τοπο μου. Οταν ομως τον βλεπω καθημερινα να με φτυνει, γιατι να κατσω εδω? Γιατι να μοχθησω για το τιποτα? Και πανω απ'ολα, γιατι να ξοδεψω τα καλυτερα μου χρονια για το τιποτα, οταν δουλευοντας και ζωντας καπου εξω, θα μπορω να προσφερω στην οικογενεια μου δεκα φορες περισσοτερα απ'οτι εδω?

Φιλικα παντα,
Γιαννης

S8N
21-10-10, 17:49
Γιάννη, αν θες τη γνώμη μου ρομαντισμός είναι να πιστεύεις πως σε μια ξένη χώρα, υπό τις παρούσες οικονομικές συνθήκες, θα μπορέσεις να προοδεύσεις. Θα σου δώσω λοιπόν 4 λόγους:

1. Δες τα μηνύματα γύρω σου: Αυτό που συνέβη στην Ελλάδα συμβαίνει ήδη στη Γαλλία και σε λίγο καιρό στην Ιταλία. Στη Μεγάλη Βρετανία ανακοινώθηκαν αιματηρές περικοπές και σταδιακή μείωση του αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων κατά 500.000. Φίλη μου εργαζόταν επί 12 χρόνια σε κορυφαία χρηματοοικονομική εταιρεία στο Λονδίνο με αμοιβή 14.000 ευρώ το μήνα, από τον Αύγουστο ψάχνει για δουλειά. Ας μη μιλήσουμε για την Αμερική, τη χώρα όπου το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι οι άποροι, οι άστεγοι ή οι τεράστιες ταξικές διαφορές αλλά εκείνοι οι οποίοι, αν και μορφωμένοι, εργάζονται μια ολόκληρη ζωή για τα τους στίψουν σα λεμόνι και να τους πετάξουν στο δρόμο, εκείνοι που πεθαίνουν χρεοκοπημένοι, ντροπιασμένοι, χωρίς ιατρικοφαρμακευτική περίθαλψη.

2.Στο εξωτερικό ξεκινάς από το μηδέν για να φτάσεις κάπου. Αυτό το κάπου μπορεί να ειναι πάλι το μηδέν. Εδώ έχεις μια οικογενειακή επιχείρηση στημένη.

3.Οι άνεργοι στο εξωτερικό θα σε κοιτάζουν όπως κοιτάζουμε εδώ τους ξένους που παίρνουν τις δουλειές. Τα ακροδεξιά κόμματα (π.χ. Λεπέν) έχουν τεράστια άνοδο σε όλη την Ευρώπη και οι μετανάστες (οικονομικοί και μη) είναι στη μπούκα του κανονιού. Αν νομίζεις πως ο πεινασμένος Ισπανός, Γάλλος ή Άγγλος θα σου συμπεριφερθεί ως να ήσουν ευρωπαίος πολίτης, δεν έχεις παρά να κοιτάξεις τα χάλια μας για να δεις πόσο ενωμένη είναι αυτή η 'Ενωμένη Ευρώπη'.

4.Στη χώρα μας τα ωραιότερα πράγματα είναι δωρεάν. Αυτά έχουν και την ουσία. Έχεις φίλους ν' απευθυνθείς, ανθρώπους να σε βοηθήσουν, κάποιον να μιλήσεις. Σκέψου το.

PANOS-E60
21-10-10, 18:22
Γιάννη, αν θες τη γνώμη μου ρομαντισμός είναι να πιστεύεις πως σε μια ξένη χώρα, υπό τις παρούσες οικονομικές συνθήκες, θα μπορέσεις να προοδεύσεις. Θα σου δώσω λοιπόν 4 λόγους:

1. Δες τα μηνύματα γύρω σου: Αυτό που συνέβη στην Ελλάδα συμβαίνει ήδη στη Γαλλία και σε λίγο καιρό στην Ιταλία. Στη Μεγάλη Βρετανία ανακοινώθηκαν αιματηρές περικοπές και σταδιακή μείωση του αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων κατά 500.000. Φίλη μου εργαζόταν επί 12 χρόνια σε κορυφαία χρηματοοικονομική εταιρεία στο Λονδίνο με αμοιβή 14.000 ευρώ το μήνα, από τον Αύγουστο ψάχνει για δουλειά. Ας μη μιλήσουμε για την Αμερική, τη χώρα όπου το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι οι άποροι, οι άστεγοι ή οι τεράστιες ταξικές διαφορές αλλά εκείνοι οι οποίοι, αν και μορφωμένοι, εργάζονται μια ολόκληρη ζωή για τα τους στίψουν σα λεμόνι και να τους πετάξουν στο δρόμο, εκείνοι που πεθαίνουν χρεοκοπημένοι, ντροπιασμένοι, χωρίς ιατρικοφαρμακευτική περίθαλψη.

2.Στο εξωτερικό ξεκινάς από το μηδέν για να φτάσεις κάπου. Αυτό το κάπου μπορεί να ειναι πάλι το μηδέν. Εδώ έχεις μια οικογενειακή επιχείρηση στημένη.

3.Οι άνεργοι στο εξωτερικό θα σε κοιτάζουν όπως κοιτάζουμε εδώ τους ξένους που παίρνουν τις δουλειές. Τα ακροδεξιά κόμματα (π.χ. Λεπέν) έχουν τεράστια άνοδο σε όλη την Ευρώπη και οι μετανάστες (οικονομικοί και μη) είναι στη μπούκα του κανονιού. Αν νομίζεις πως ο πεινασμένος Ισπανός, Γάλλος ή Άγγλος θα σου συμπεριφερθεί ως να ήσουν ευρωπαίος πολίτης, δεν έχεις παρά να κοιτάξεις τα χάλια μας για να δεις πόσο ενωμένη είναι αυτή η 'Ενωμένη Ευρώπη'.

4.Στη χώρα μας τα ωραιότερα πράγματα είναι δωρεάν. Αυτά έχουν και την ουσία. Έχεις φίλους ν' απευθυνθείς, ανθρώπους να σε βοηθήσουν, κάποιον να μιλήσεις. Σκέψου το.

Αρη, με πρόλαβες.

Θέλω και εγώ να πω με τη σειρά μου στον αληθινά φίλτατο Γιάννη, ότι εμείς οι μεγαλύτεροι περάσαμε από το στάδιο το προβληματισμού που βρίσκεται ο ίδιος σήμερα. Η μόνη διαφορά είναι πως πριν 10 χρόνια εσύ (25 εγώ) βρεθήκαμε γιά σπουδές στη χώρα φιλοξένησε πολλές χιλιάδες καλούς ελληνες φοιτητές με όνειρα και φιλοδοξίες, την Αγγλία, σε εποχές που η λέξη οικονομική κρίση ήταν σχεδόν συνώνυμη κάποιων χρηματιστηριακών παιχνιδιών ολιγόμηνης διάρκειας. Σήμερα, τα πράγματα είναι διαφορετικά και εκεί. Η κρίση είναι βαθύτατη και το μέλλον των οικονομιών τους αβέβαιο.

Το πιό σωστό από όσα λες κατά τη γνώμη μου είναι ότι τα πραγματικά καλά της Ελλάδας είναι αυτά που δεν πουλιούνται και δεν αγοράζονται. Αυτά που δεν μπορείς να αποκτήσεις στην Αγγλία, τη Γερμανία και την Ελβετία, όσα λεφτά και αν΄βγάζεις. Τη χαρά να ζεις στην πατρίδα σου, να απολαμβάνεις τη ζεστασιά του ήλιου και των ανθρώπων της. Αυτό που έκανε τους περισσότερους έλληνες φοιτητες να γυρίσουμε πίσω. Ισως οι πιό μυαλωμένοι βέβαια να είναι αυτοί που έμειναν εκεί ... :original:

Driver M
21-10-10, 18:26
Tα "καλά" της χώρας μας τα ξέρουμε όλοι, δε χρειάζεται να τα ξαναπούμε κι εδώ.
Είναι όμως λύση η φυγή στο εξωτερικό? Η απάντηση είναι πολύ δύσκολη και σίγουρα όχι όσο απλή νομίζει ο μέσος απογοητευμένος Έλληνας πολίτης, όπως οι περισσότεροί από εμάς.

Η (τεχνητή) κρίση του 2008 είναι ένα φαινόμενο με παγκόσμιες διαστάσεις που εκτινάχθηκε μεν πριν 2-3 χρόνια, οι συνέπειές του όμως τώρα φαίνονται και είναι φοβερές.
Η Γαλλία εδώ και ένα 10ήμερο καίγεται εξαιτίας του νέου συνταξιοδοτικού, στη Γερμανία η Καγκελλάριος έκανε λόγο για δραματικές περικοπές στις κοινωνικές δαπάνες, στην Αγγλία πρόκειται να γίνουν απολύσεις του 10% των κρατικών υπαλλήλων και να μπουν νέοι φόροι, ενώ ακόμα και στη Γενεύη (άκουσον άκουσον) οι παραγωγοί γάλακτος έκλεισαν με τα τρακτέρ τους δρόμους.

Πιστεύει λοιπόν κανείς πως το εξωτερικό αποτελεί μια Εδέμ στην οποία μπορεί ο κάθε πολίτης να ζήσει με ευημερία, σεβασμό προς το άτομό του και με όλες τις ευκαιρίες να προοδεύσει? Σίγουρα η κατάσταση είναι καλύτερη από εδώ, σίγουρα υπάρχει περισσότερη οργάνωση, αξιοκρατία κλπ, το για πόσο ακόμα όμως δεν το γνωρίζει κανείς.

Βλέπουμε όλοι πως η Ευρώπη και το κοινωνικοοικονομικό της μοντέλο πνέουν τα λοίσθια, αφού για να ανταγωνιστεί την μεγάλη υπερδύναμη που ακούει στο όνομα Κίνα, πρέπει να υιοθετήσει παρόμοιο σύστημα με αυτή, δηλαδή μισθούς πείνας, κατάργηση εργατικών δικαιωμάτων, υποβάθμιση συνθηκών ζωής και 1002 ακόμα.
Αυτό έχουν σκοπό να κάνουν οι ηγέτες μας και σταδιακά εκεί θα καταντήσουμε, είτε βρισκόμαστε στην Ελλάδα, είτε στη Γαλλία, είτε στη Γερμανία.
Βιώνουμε σαν Έλληνες στο πετσί μας πράγματα που στο μεγαλύτερό τους βαθμό θα βιώσουν και οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι μέσα στην επόμενα χρόνια, απλά επειδή εδώ τίποτα δε λειτουργει σωστά συνήθως, εμείς μάλλον θα είμαστε μια χρεοκοπημένη Κίνα ενώ οι υπόλοιποι μια δυνατή και εύρωστη.
Και πάλι όμως, Κίνα.

Εν συντομία λοιπόν, η φυγή μπορεί να φαντάζει ως ιδανική λύση, δε νομίζω όμως πως είναι, ιδίως μέσα στα επόμενα χρόνια.
Οι αλλαγές που πρέπει να γίνουν δεν είναι μόνο στη χώρα μας, αλλά σε παγκόσμιο επίπεδο ώστε να γίνουν και πάλι τα κράτη αυτό που θα έπρεπε να είναι, δηλαδή προστάτες και εγγυητές της ευημερίας των πολιτών.
Όσο όμως το κράτος (για την ακρίβεια αυτοί που βρίσκονται πίσω από αυτό και κρατάνε τις τύχες μας στα χέρια τους) αποτελεί δέσμιο του πολίτη και τον βλέπει απλά ως έναν αριθμό και τίποτα παραπάνω, τότε δυστυχώς σωτηρία δεν υπάρχει.
Και πλέον, αυτή είναι η πραγματικότητα στην πλειοψηφία των κρατών της δύσης και όχι μόνο.

Thomelef
21-10-10, 20:11
Βλέπουμε όλοι πως η Ευρώπη και το κοινωνικοοικονομικό της μοντέλο πνέουν τα λοίσθια, αφού για να ανταγωνιστεί την μεγάλη υπερδύναμη που ακούει στο όνομα Κίνα, πρέπει να υιοθετήσει παρόμοιο σύστημα με αυτή, δηλαδή μισθούς πείνας, κατάργηση εργατικών δικαιωμάτων, υποβάθμιση συνθηκών ζωής και 1002 ακόμα.
Αυτό έχουν σκοπό να κάνουν οι ηγέτες μας και σταδιακά εκεί θα καταντήσουμε, είτε βρισκόμαστε στην Ελλάδα, είτε στη Γαλλία, είτε στη Γερμανία.
εγώ πιστεύω πως υπάρχει και άλλη λύση πολύ πιο απλή για αυτό το θέμα.
πολύ απλά θα πρεπει οι έμποροι οι οποίοι εμπορεύονται προιόντα απο αυτές
τις χώρες, να έχουν ειδική φορολογική μεταχείρηση. πολύ σκληρή μεταχείρηση
όμως. δεν μπορεί ένα υπόγειο, με 2-3 άτομα προσωπικό να βγαίνει και να
χτυπάει μεταποιητικές επιχηρήσεις με δυναμικό 30-40 ατόμων. πρέπει πολύ
απλά να γίνουμε τοπικιστές φίλοι μου. η ελλάδα και η κάθε ελλάδα πρέπει
να παράγει...η ρίζα του κακού λοιπόν δεν είναι η κίνα. είναι όλοι όσοι
διοχετεύουν τα προιόντα τους στην αγορά μας. επίσεις καμιά 400αριά χιλ.
δημόσιοι αν έφευγαν για αρχή, θα πέρναμε μια καλή ανάσα σαν κράτος
και δεν θα είχαμε αυτά τα χάλια σήμερα αν υπήρχε σοβαρή κυβέρνηση όλα
αυτά τα χρόνια να επιληφθεί επί του θέματος.
πωπω ξεφυγα τεέ'ιως απο το θέμα εεε???σόρυ.:original:

atha
21-10-10, 20:15
koita gianni

einai dyskoli i xenitia , kai oxi oprotos xronos i o deuteros alla meta to pempto evdomo .
exartatai ti xora pou tha pas sto epipedo pou tha kinise ( mallon oi filoi sou tha einai merikoi ellines tis perioxis kai merikoi xenoi apo tin douleia )
prepei na eisai epoteumenos meti douleia sou .tipota den tha thou dothei dorean ektos apo tin eukairia na deixeis ti psaria pianeis.
ama eisai se megali poli kai meneis kairo tha arxiseis na vlepeis ta pragmata allios se sxesi me ta ellinika tetrimena. ekei tha zoune 100-130 ethnikotites kai oi filoi sou einai aytoi me ta koina simeia ,anextritos xromatos -thriskeias- politikon kai tetoia
to oti exeis etimi douleia ellada isos mazi me tin oikogeneia i opoia tha leei ta dika tis na min fygei to paidi sta xena isos einai mia kali basi gia xekinima alla den egyatai tipota apolytos gia tin synexeia.
tora ta peri iliou thalasas ta akouo berese ,ayta ta briskeis pantou kai se poly logikoters times apo exo an theleis akoma kai gia ellada.
gia to filotimo to ellino kai tin kali tous kardia ego tha sou elega min empisteuesai kanenan giati ego pou ta blepo apo exo pia san touristas exoun xathei toulaxiston sto 80 % tou plithismou kai exoun antikatastathei apo to ti kai pos mporo na ekmetaleuto apo to apenanti mou .
ta perisotera krati tha exoun problimata kai anergia .giayto o kairos pou feugan stis fabrikes sti germania perase. tora oi germanikes fabrikes einai kina kai oi pio kainourgies india kai pakistan.
ayto pou tha exeis megalyteri pithanotita eureseos ergasias einai ayto pou lene competitive subspecialiazed knowledge. i simantiki lexi edo einai to competitive pou simainei oti prepei na eisai kai na parameneis panta antagonistikos.
den yparxei paradeisos. diaforetikes xores exoun kai diaforetika thetika kai arnitika esy prepei na dialexeis me pia apo ayta den mporeis na ziseis kai tha theoreis basima gia ti zoi sou toulaxiston s ena orizonta 10 xronon

atha
21-10-10, 20:20
re thoma poioi 400000 dimosiou na fygoun ? emfylios tha ginei tote .tha dialythoume pos to lene. game over, tilt.

Thomelef
21-10-10, 20:31
όταν χώρες με πενταπλάσιο πλυθησμό έχουν λιγότερους απο εμάς, και λίγους είπα.
και οκ ρε παιδιά δεν υπάρχει λόγος να κρυβόμαστε...το πρόβλημα το ξέρουμε όλοι
μας για το συγκεκριμένο θέμα...είναι σα να έχω εγώ στο μαγαζί μου 200 άτομα για
δουλειά που βγαίνει με 30-40 άτομα. αν είναι δυνατόν...και να το πώ απλά, ποια
υπηρεσία είναι κερδοφόρα???καμία. κάθαρση απο παντού λέω εγώ, με όποιο τίμημα.
κρίμα δεν είναι ρε μάγκες για τους 400-500 χιλ να ταλαιπωρούνται τα υπόλοιπα
10 εκατομύρια??? μιλάμε για τρελά πράγματα...μιλάμε για μεγάλη σπατάλη, χωρίς
να υπάρχει λόγος...κρίμα...

Monsta
21-10-10, 22:17
Ας μη μιλήσουμε για την Αμερική, τη χώρα όπου το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι οι άποροι, οι άστεγοι ή οι τεράστιες ταξικές διαφορές αλλά εκείνοι οι οποίοι, αν και μορφωμένοι, εργάζονται μια ολόκληρη ζωή για τα τους στίψουν σα λεμόνι και να τους πετάξουν στο δρόμο, εκείνοι που πεθαίνουν χρεοκοπημένοι, ντροπιασμένοι, χωρίς ιατρικοφαρμακευτική περίθαλψη.



Άρη το ξέρεις ότι σε εκτιμώ σαν άτομο απεριόριστα και σέβομαι την άποψή σου. Δε βρίσκω όμως το λόγο που πρέπει εγώ να κάνω τον ήρωα για να σώσω την Ελλάδα που άλλοι την έκαναν.....μη πω τη λέξη πως. Κυρίως όταν εγώ δεν ήμουν καν εδώ (in regards to your post #69).

Ξέρεις, έχω σχεδόν δέκα-τέσσερα χρόνια που επέστρεψα, περίπου όσα έζησα και έξω. Από τότε που γύρισα, σφαλιάρες έφαγα πολλές, επειδή πάντα ήθελα να κάνω τον σωστό και τον τίμιο. Έτσι είχα μάθει εκεί που μεγάλωσα. Πες με naive, πες με ότι θες, πάντως εγώ τη συνείδησή μου την έχω ήσυχη και το βράδυ κοιμάμαι μια χαρά. Και παρεμπιπτόντως τους φόρους μου τους πληρώνω κανονικότατα, όπως και όλες τις υπόλοιπες υποχρεώσεις μου προς το Δημόσιο, εδώ και αρκετά χρόνια. Άλλοι είναι τα λαμόγια...

Όσο για την Αμερική που έγραψες πιο πάνω θα σου πω το εξής. Σε μεγάλο βαθμό ισχύει αυτό που λες. Ορισμένοι νομίζουν ότι πηγαίνοντας εκεί (όσοι κάνουν qualify), θα τους περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες και θα τους έχουν στα όπα όπα. They re in for a big f@cking surprise. Να τους πω εγώ τι σημαίνει πιάτο τη μέρα, classes & homework το βράδυ για να βγει ένα μαμημένο BS.

Στη δε νότια Καλιφόρνια που ήμουν εγώ και σε μία από τις ακριβότερες counties της Αμερικής (Orange), η ανεργία αυτή τη στιγμή έχει σκαρφαλώσει στο 15%. Κόσμος χάνει τις δουλειές του καθημερινά και οι πλειστηριασμοί σε σπίτια αυξάνονται συνέχεια. Υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά έχασαν τα πάντα, δεν έχουν να φάνε και περιμένουν για βοήθεια έξω από supermarket. Απίστευτα πράγματα που ξαναλέω ότι σε αυτές τις περιοχές συγκεκριμένα, δεν περιμένει κανείς να δει. Αυτή είναι η μία όψη του νομίσματος.

Αυτό όμως δεν πάει να πει ότι όλος ο κόσμος πείνασε και ξαφνικά χάθηκαν οι ευκαιρίες. Που ?? Σε μία Αμερική ??? Ας γελάσω. Έχω επαφή σχεδόν καθημερινή με παλαιούς μου συμφοιτητές (άλλοι με δικές τους δουλειές, άλλοι υπάλληλοι) που δεν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Όσο για την ιατρικοφαρμακευτική περίθαλψη που ανέφερες, ναι και αυτό είναι ένα πρόβλημα για ορισμένους. Εδώ όμως πρέπει να σημειωθεί ότι στις περισσότερες θέσεις εργασίας και κυρίως στις executive, ο εργοδότης αναλαμβάνει αυτό το έξοδο που αποτελεί και μέρος της συμφωνίας πρόσληψης. Αυτό στο λέω από προσωπική εμπειρία. Επίσης ο Ομπάμα πέρασε το νόμο όπου οι senior citizens έχουν πλέον ιατρικοφαρμακευτική περίθαλψη, κάτι πάρα πολύ σημαντικό στη τρίτη ηλικία.

Γιατί γύρισα θα ρωτήσεις. Για καθαρά οικογενειακούς λόγους υγείας που κράτησαν δύο χρόνια και γιατί στ αλήθεια μου έλειψε ο τόπος μου. Ύστερα γνώρισα τη γυναίκα μου, παντρευτήκαμε, κάναμε παιδιά, τέλος.

Μπορεί στη τελική πουθενά να μην είναι τέλεια. Ο καθένας όμως κάνει τις επιλογές του. Επίσης ανάλογα την ηλικία, αυτές μπορεί να αλλάξουν. Πιστεύω όμως ότι σε μία ηλικία όπως ο Γιάννης Ρομπ, η σωστή επιλογή είναι μακριά από δω. Τρέχοντας. Να ψάξει αλλού να βρει τις ευκαιρίες. Σε χώρες όπου παράγουν κάτι περισσότερο από τομάτες, αγγούρια, καρπούζια, τουρισμό και παροχή υπηρεσίας. Να κάνει και ένα μεταπτυχιακό έξω και μετά να αναζητήσει εργασία εκεί. Έτσι θα έρθουν πολύ πιο στρωτά τα πράγματα. Θα του πάρει χρόνο να ενταχθεί στη κοινωνία. Μα αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό. Μπορεί ακόμα και να τον εκμεταλλευθούν. Για όλα πρέπει να είναι προετοιμασμένος. Μη τον απογοητεύετε όμως ότι σε λίγα χρόνια τα πράγματα σε άλλες χώρες (που είναι δεκαετίες ολόκληρες μπροστά από μας), θα είναι το ίδιο χάλια με την Ελλάδα. Γιατί εδώ θα είναι ακόμα χειρότερα και ακόμα τα ίδια ΤΕΡΑΤΑ και τα ίδια μυαλά θα μας κυβερνάνε. Η δε νοοτροπία της αρπαχτής, της λαμογιάς, του φραπέ και του βολέματος, επέτρεψέ μου να πιστεύω ότι δεν πρόκειται να αλλάξει γενιές αφού θα έχουμε φύγει εμείς και τα παιδιά μας από τη μέση...

Αυτά τα λίγα είχα να πω & σόρρυ για τη φλυαρία.

Είσαι ταξιδεμένος, μορφωμένος και ανοιχτόμυαλος άνθρωπος. Είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις...

Z4 DCT
25-10-10, 15:44
Εχουν στο προγραμμα και τους απορους και τους αστεγους........:shok:



https://www.youtube.com/watch?v=jzeIViDkc-g&feature=player_embedded

Monsta
01-11-10, 10:02
Η Free Sunday εχθές είχε ως τίτλο .....

"ΜΕΤΡΑ ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΟΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ"

Είμαι πολύ περίεργος ποια θα είναι τα αποτελέσματα μια βδομάδα από σήμερα.

Επίσης η τηλεόραση έλεγε ότι στο Μαραθώνιο τον φιλούσαν το Γιωργάκη.....ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!

Z4 DCT
01-11-10, 10:08
Η Free Sunday εχθές είχε ως τίτλο .....

"ΜΕΤΡΑ ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΟΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ"

Είμαι πολύ περίεργος ποια θα είναι τα αποτελέσματα μια βδομάδα από σήμερα.

Επίσης η τηλεόραση έλεγε ότι στο Μαραθώνιο τον φιλούσαν το Γιωργάκη.....ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!



:shok::shok::shok:

bill_m3
01-11-10, 10:12
Η Free Sunday εχθές είχε ως τίτλο .....

"ΜΕΤΡΑ ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΟΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ"

Είμαι πολύ περίεργος ποια θα είναι τα αποτελέσματα μια βδομάδα από σήμερα.

Επίσης η τηλεόραση έλεγε ότι στο Μαραθώνιο τον φιλούσαν το Γιωργάκη.....ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!


:shok::shok::shok:

Δυστυχώς τέτοιοι (να μην τους χαρακτηρίσω..) θα υπάρχουν για πάντα!!!!

Z4 DCT
01-11-10, 10:20
Δυστυχώς τέτοιοι (να μην τους χαρακτηρίσω..) θα υπάρχουν για πάντα!!!!

Πεστο μη ντρεπεσαι.....




ΣΦΟΥΓΓΟΚΩΛΑΡΙΟΙ

NickE60
01-11-10, 10:58
Η ζωή μας έχει γίνει το reality show των πολιτικών και των μέσων ενημέρωσης. Διασκεδάζουν μαζί μας ....
Είναι οι μόνοι που δεν θα πεινάσουν ποτέ γιατί ο ένας παίζει πασούλες με τον άλλο μια ζωή...

Αν το καταλάβουμε κάποια στιγμή, έχει καλώς..... αλλιώς ας περιμένουμε να δούμε τα αποτελέσματα και πάνω μας.... εφόσον αυτά που βλέπουμε να συμβαίνουν στους δίπλα μας νομίζουμε πως είναι αιτία κακής διαχείρισης ή κακού οικογενειακού προγραμματισμού...

gnx
01-11-10, 11:01
Πεστο μη ντρεπεσαι.....




ΣΦΟΥΓΓΟΚΩΛΑΡΙΟΙ

Παλι για χεσιμο ειχες παει;

GEORGE316
01-11-10, 11:51
κατι ακουσα αλλα φευγαλεα...κλειδωσαν εκλογες για τις 12 του δεκεμβρη?????????
και με την αδεια του δντ????

S8N
01-11-10, 12:12
Η Free Sunday εχθές είχε ως τίτλο .....

"ΜΕΤΡΑ ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΟΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ"

Είμαι πολύ περίεργος ποια θα είναι τα αποτελέσματα μια βδομάδα από σήμερα.

Επίσης η τηλεόραση έλεγε ότι στο Μαραθώνιο τον φιλούσαν το Γιωργάκη.....ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!

Αν ήταν το Mega δε μου κάνει καμία εντύπωση.

Mega ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ! Ζώα!

NickE60
01-11-10, 12:17
https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&cid=0&aid=194593

η κατάντια μας.... η ξεφτίλα... η αηδία... στη χώρα των Ολυμπιακών αγώνων, του Μαραθώνα, του Μέγα Αλέξανδρου, των Θερμοπυλών, της Ακρόπολης.... δεν έχω λόγια ..θέλω να πιάσω κάποιους να τους αποκεφαλίσω..

Αυτοί είμαστε δυστυχώς... :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

Nino
01-11-10, 12:18
εδω παντως στη δουλεια..ξανακουγεται η σταση πληρωμων και η χρεοκωπια...με βλεπω να "ανοιγω" το τρομολαγνειας συνεχεια Νο 2!!!

gnx
01-11-10, 12:59
https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&cid=0&aid=194593

η κατάντια μας.... η ξεφτίλα... η αηδία... στη χώρα των Ολυμπιακών αγώνων, του Μαραθώνα, του Μέγα Αλέξανδρου, των Θερμοπυλών, της Ακρόπολης.... δεν έχω λόγια ..θέλω να πιάσω κάποιους να τους αποκεφαλίσω..

Αυτοί είμαστε δυστυχώς... :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

Ειχε καταγραφεί και στη Μοσχα περυσι ενα τετοιο περιστατικο. Τι να πεις...

Thomelef
01-11-10, 13:08
τώρα τι να την κάνουμε την χρεωκοπεία...
αφού φρόντισαν οι ηλίθιοι να μας πάρουν απο
τον καθένα ξεχωριστά ότι απόθεμα είχαμε, τώρα
θα κάνουν αυτό που έπρεπε να είχαν κάνει απο
την αρχή...τώρα τι να το κάνουμε. τουλάχιστο θα
την παλεύαμε. πλέον, όπως έχουμε στεγνώσει όλοι
μας θα είναι δύσκολα τα πράγματα...εγώ πάντως
ξέρω και συνεχίζω να λέω το ίδιο. πλέον τα @@ μας
θα πάρουν. δεν παίζει σάλιο...ούτε μαντήλι για να
κλάψουμε δεν έμεινε...με τις υγείες μας...
ευτυχώς που υπάρχουν μερικοί που φιλάνε τον γιωργάρα.
τον μεγάλο αυτόν ευεργέτη της χώρας μας, που πείρε
την μοναδική και πιο σωστή επιλογή για την διαφυγή μας
απο το αδιέξοδο...πραγματικά είναι άξιος για συγχαρητήρια
ο άνθρωπος. και αυτός και το επιτελείο του. ειδικά οι δύο
υπουργοί του με τα τριχωτά @@ που αποδυκνείουν κάθε
μέρα ανελειπώς το πόσο καλά γνωρίζουν την κατάσταση
του εργαζόμενου και της οικονομίας γενικότερα και κάνουν
τα αδύνατα δυνατά για να περνάμε εμείς καλά...
ένα μεγάλο ευχαριστώ απο μένα, από τα βάθη της καρδιάς
μου...ευχαριστώ πολύ που σε 2-3 χρόνια η χώρα μας θα είναι
στην ίδια κατάσταση με τις υπόλοιπες βαλκανικές χώρες...
υγ. πολύ θα ήθελα να με έκλειναν σε ένα δωμάτιο για μια
μέρα με έναν απο αυτούς και να τους είχα να μου έλεγαν
και μένα τις κουβεντούλες που λένε στην τηλεόραση...είναι
ένα όνειρο και αυτό που μάλον δεν θα γίνει ποτέ δυστηχώς.
τι να κάνουμε! δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα σε αυτή
την ζωή, σε αυτή την χώρα. τουλάχιστο ας απολάυσουμε τον
αέρα που ακόμα είναι δωρεάν και δεν χρειάζεται να αναπνέουμε
ανάλογα με την φορολογική μας δήλωση...

Monsta
01-11-10, 13:15
Ωραία να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο :

Με τις περαιώσεις τι σκέφτεστε να κάνετε ???

Εμένα ακόμα δε μου ήρθε, αλλά γιατί αναγκαστικά μέχρι τις τάδε του μηνός Νοεμβρίου ????

gnx
01-11-10, 14:27
Κατσε να ερθει Gus και το συζηταμε

NickE60
01-11-10, 15:15
Ωραία να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο :

Με τις περαιώσεις τι σκέφτεστε να κάνετε ???

Εμένα ακόμα δε μου ήρθε, αλλά γιατί αναγκαστικά μέχρι τις τάδε του μηνός Νοεμβρίου ????

για εμένα όποιος δίνει τέτοιες εποχές λεφτά στο αχόρταγο κράτος που τα έφαγε όλα στις ψήφους και στα βολέματα ...θα πρέπει αμέσως μετά να κάνει αίτηση ώστε να μπει στον κατάλογο ευεργετών... εκτός φυσικά αν παραγράφει έτσι μεγάλα χρέη και χοντρές παρατυπίες του παρελθόντος ...θα ήταν χαζός να μην τα διαγράψει εφόσον του δίνει την ευκαιρία να το κάνει το ίδιο το κράτος...

Εγώ πάντως δάνειο για να πληρώσω λεφτά που δεν χρωστάω στο κράτος, δεν θα πάρω.. Δεν έχω να φοβηθώ τίποτα φορολογικά, ας με βάλουν φυλακή..

Απ' ότι λέει η daily telegraph πάντως... σαν την πιο λογική εξέλιξη όσον αφορά την Ελλάδα βλέπει στάση πληρωμών - παραγραφή χρεών για τους πάντες... αλλιώς δεν υπάρχει σωτηρία....
Δεν μπορεί να ζητάς λιτότητα ...από κάποιον που δεν έχει να πληρώσει τα χρέη του, λέει πολύ σωστά... :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
Μόνο αν παραγραφούν τα χρέη μπορείς να έχεις ελπίδες και απαιτήσεις για ανάκαμψη... λέει πολύ περιληπτικά...

GEORGE316
01-11-10, 15:48
αν μπορεσουμε να μιλησουμε με λογικη σε αυτη τη χωρα,θα δουμε οτι χωρις καμμια μα καμμια αμφιβολια ολες οι κινησεις γινονται με σκοπο να τη σκαπουλαρουν αυτοι που εχουν λεφτα και να τη πληρωσουν αυτοι που δεν εχουν λεφτα.
θυμαμαι πολυ εντονα λογια πρωθυπουργων,των αρχοντων του κρατους μας να λενε οτι δε θα παρουμε ουτε ενα ευρω απο συνταξιουχους φτωχους και τετοια...
σημερα και οποιος εχει αντιρρηση ας το πει,εχουν ξεκ...ασει οποιον ελληνα εχει εισοδημα κατω απο 20.000e.
εχουν ξεσκισει τους δημ.υπαλληλους(αδικα η δικαια δεν το κρινουμε καθολου).
εγω ξερω ομως οτι τη πληρωσε ο θειος μου(υπαλληλος του οσε,αλλα δεν την πληρωσε ο διευθυντης του οσε!!
ξερω οτι τη πληρωσε ο πατερας μου,αλλα ο βιοτεχνης πυο εργαζονταν τελειωσε (προχθες το εμαθα) τις δυο τριοροφες κατοικιες που εχτιζε για τα παιδια του με πετρα και γεωθερμοτητα αξιας περιπου 2,5 εκατ....)
ξερω οτι τα τροφιμα που ψωνιζω στο σοθπερ μαρκετ εχουν παρει ενα 40% πανω απο την αρχη του χρονου και εγω που πριν επερνα τρια πακετα μακαρονια τωρα παιρνω μονο ενα και δεν το μαγειυρευω ολο.
ξερω οτι η βενζινη εχει παρει ασε μην πω τι..και εγω πλεον ηδη αρχισα να ψαχνω δρομολογια αστικων για να πηγαινω και να ερχομαι γιατι δεν βγαινω,ομως σε σαφαρι του σδοε στη θεσσαλονικη(και επειδη ειμαι του επαγγελματος σας λεω και ονοματα)βρηκανα murcielago σε ανθρωπο που εκανε δηλωση 3.500ευρω...και επειδη τον γνωριζω του γαργαλησαν τα...ξυρισμενα(ουτε ενα ευρω προστιμο δεν του επιβληθηκε παρολο που δημοσιοποιηθηκε το γεγονος.)
ναι ρε να χρεωκοπησουμε.και να δω τοτε αν η δεη ερθει να μου κοψει το ρευμα....
να χρεωκοπησουμε να δω πως θα δουλευουν τα μπουζουκια που χρεωνουν το μπουκαλι 200 ε και ο τραγουδιστης πυο ειναι μια τριχα απο ....αντε τωρα να δω πως θα πηγαινει στο intervista να αγοραζει κοστουμια....
να χρεωκοπησουμε να δω πως θα ερθει το κρατος να μου παρει τα τελη κυκλοφοριας.....
να χρεωκοπησουμε για να δω επιτελους μια πραξη ανθρωπιας απο ανθρωπο σε ανθρωπο...
και σαν να μην εφτανε αυτο τολμαν να μιλαν για δημοκρατια οταν ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ λεει οτι αν δε ψηφισετε πασοκ τωρα στις δημοτικες εγω θα παω σε εκλογες και αν παω σε εκλογες τη γαμη....τε ελληνες!!!!αμα θελετε μη με ψηφιζετε!!
και εμεις ακομα δεν τον σκοτωσαμε....που ειναι αραγε οι κουκουλοφοροι που επι νεας δημοκρατιας οργιαζαν??????????????????????????????????
(εννοειτε πως δεν πολιτικοποιουμαι)
που ειναι οι τρομοκρατες που επι πασοκ πιαστηκαν ολοι αλλα κανενας αριστερος δεν δολοφονηθηκε?????????????????????????? ??????
που ειμαστε εμεις ρε σε εολα αυτα???/πληρωνουμε δοσεις για να πινει ο πατερας με το γιωργακη και τον κοκκαλη καφε σε κοτερο(που ολως τυχαιως δεν ειναι κανενος απο αυτων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

NickE60
01-11-10, 16:13
Γερμανία - Νουριέλ Ρουμπινί στο Capital: «θέμα χρόνου η πτώχευση της Ελλάδας»

(ANA) – 4 ώρες πριν

Η πτώχευση της Ελλάδας είναι θέμα χρόνου εκτιμά ο Νουριέλ Ρουμπινί. Σε συνέντευξή του στο οικονομικό περιοδικό «Capital» ο διεθνούς φήμης οικονομολόγος-αναλυτής σημειώνει ότι την περίπτωση της Ελλάδας «τα δεδομένα μιλούν μια πολύ καθαρή γλώσσα». Ακόμη και αν οι Έλληνες υλοποιήσουν το δρακόντειο πρόγραμμα περικοπών, «πράγμα για το οποίο πολύ αμφιβάλλω», λέει, το βάρος του χρέους σύμφωνα με την πρόγνωση του ΔΝΤ θα παραμείνει αισθητά πάνω από 100% του ΑΕΠ. Το παραμικρό εξωτερικό σοκ αρκεί για να καταστεί «ανεξέλεγκτο» το πρόβλημα του ελληνικού χρέους. «Για αυτό, το ερώτημα που τίθεται για μένα δεν είναι εάν θα πτωχεύσει η Ελλάδα, αλλά μόνο πότε», τονίζει ο κ. Ρουμπινί. Εκτιμά δε ότι ο ευρωπαϊκός μηχανισμός διάσωσης εκείνο που ενδεχομένως κάνει είναι «να καθυστερεί την κατάρρευση των ελληνικών ομολόγων - στην καλύτερη περίπτωση μέχρι το χρονικό σημείο που οι υπόλοιπες χώρες της Ευρωζώνης θα είναι σε καλύτερη κατάσταση», αναφέρει ο ίδιος. Στη συνέντευξη στο Capital ο Ν. Ρουμπινί προειδοποιεί για τους κινδύνους που συνεχίζουν να υπάρχουν για την παγκόσμια οικονομία. Για τη γερμανική οικονομία παραδέχεται «επέστρεψε στο δρόμο της ανάπτυξης», αλλά σημειώνει ότι «βρίσκεται πολύ μακράν του επιπέδου προ κρίσης» και πρόκειται για «στατιστικό εφέ», καθώς και το 2009 το επίπεδο ανάπτυξης ήταν χαμηλό. Τα προγράμματα περικοπών που εφαρμόζουν η Γερμανία και άλλες ευρωπαϊκές χώρες το τρέχον έτος θα είναι «τροχοπέδη» για την ανάκαμψη. Γ. Παππάς

© 2010 ΑΘΗΝΑΪΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ


Daily Telegraph: Ελεγχόμενη χρεοκοπία η ενδεδειγμένη λύση για την Ελλάδα

Η αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους είναι η εκ των πραγμάτων επιβεβλημένη λύση για το ελληνικό πρόβλημα εκτιμά σε σημερινό άρθρο του ο επικεφαλής του Τμήματος Διεθνών Οικονομικών Ειδήσεων, της Βρετανικής εφημερίδας Daily Telegraph, Ambrose Evans-Pritchard. Σχολιάζοντας τις αποφάσεις της πρόσφατης Συνόδου Κορυφής της Ε.Ε, ο αρθρογράφος της εφημερίδας θεωρεί ότι η Γερμανική απαίτηση για θεσμοθέτηση διαδικασίας ελεγχόμενης πτώχευσης σε κράτη-μέλη του ευρώ ήταν σωστή, αφού και οι ιδιώτες επενδυτές οφείλουν να πληρώσουν για τις εσφαλμένες επιλογές τους.

Τα μέτρα αιματηρής λιτότητας στα οποία υπόκεινται οι Έλληνες φορολογούμενοι δεν βγάζουν πουθενά, σημειώνει ο Ambrose Evans-Pritchard, καθώς το δημόσιο χρέος της χώρας θα φτάσει το 150% του ΑΕΠ, νούμερο που δεν θεωρείται διαχειρίσιμο. Έτσι, δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος και οι μόνοι κερδισμένοι θα είναι οι δανειστές της Ελλάδας, οι οποίοι θα πάρουν πίσω τα χρήματά τους, παρότι δεν φέρθηκαν με σύνεση στις επενδυτικές τους επιλογές. “Το γεγονός δεν έχει περάσει απαρατήρητο από την ελληνική αριστερά, οι υποψήφιοι της οποίας θα βγουν ενισχυμένοι στις περιφερειακές εκλογές” προσθέτει ο αρθρογράφος. Ανάλογες τάσεις ενίσχυσης των άκρων παρατηρούνται και σε άλλες χώρες της Ε.Ε, όπως η Πορτογαλία, όπου η δημοτικότητα της κυβέρνησης των σοσιαλιστών καταβαραθρώνεται και τα κομυονιστικά κόμματα ενισχύονται.


https://www.google.com/hostednews/epa/article/ALeqM5ikjX-_knh0pnoEZoM3hHT7Pp4e4w?docId=9261274

Ptboul
01-11-10, 16:25
Διαβάστε τι έγινε στην ελληνική οικονομία το 1843, συγκρίνετε το με το σήμερα και θα αντιληφθείτε τι συμβαίνει στην παγκόσμια και στην ελληνική ιστορία, ανεξαρτήτως εποχών, προσώπων και ονομάτων. Η σύγκριση, μόνο ανατριχίλα μπορεί να προκαλέσει. Έχουμε και λέμε:
Το καλοκαίρι του 1843, η Ελλάδα έπρεπε να καταβάλει στις τράπεζες της Ευρώπης τα τοκοχρεολύσια παλιότερων δανείων που είχε πάρει η χώρα. Δυστυχώς τα λεφτά δεν είχαν πάει σε υποδομές που θα βοηθούσαν την κατεστραμένη ελληνική οικονομία, αλλά είχαν σπαταληθεί στους εμφυλίους της επανάστασης και στα λούσα του παλατιού και των Βαυαρών συμβούλων του στέμματος. (Σας θυμίζει τίποτα; ) Οι τόκοι που έπρεπε να καταβάλλονται κάθε χρόνο ήταν 7 εκατομμύρια δραχμές και ισοδυναμούσαν με το μισό τών συνολικών εσόδων του ελληνικού κράτους που έφταναν μετά βίας τα 14 εκατομμύρια ετησίως. Στην πραγματικότητα, με την καταβολή των τόκων δεν περίσσευε τίποτα να επενδυθεί προς όφελος του ελληνικού λαού. (Αυτό μήπως; )
Την άνοιξη του 1843, η κυβέρνηση παίρνει μέτρα λιτότητας, τα οποία όμως δεν αποδίδουν τόσο ώστε να συγκεντρωθούν τα απαιτούμενα για την ετήσια δόση χρήματα. Έτσι, τον Ιούνιο του 1843, η ελληνική κυβέρνηση ενημερώνει τις ξένες κυβερνήσεις ότι αδυνατεί να καταβάλει το ποσό που χρωστάει και ζητά νέο δάνειο από τις μεγάλες δυνάμεις, ώστε να αποπληρώσει τα παλιά. Αυτές αρνούνται κατηγορηματικά. (Βρε κάτι συμπτώσεις...)
Αντί να εγκρίνουν νέο δάνειο, εκπρόσωποι των τριών μεγάλων δυνάμεων (Αγγλία-Γαλλία-Ρωσία) κάνουν μια διάσκεψη στο Λονδίνο για το ελληνικό χρέος και καταλήγουν σε καταδικαστικό πρωτόκολλο. Οι πρεσβευτές των μεγάλων δυνάμεων με το πρωτόκολλο στο χέρι, παρουσιάζονται στην ελληνική κυβέρνηση και απαιτούν την ικανοποίηση του. Αρχίζουν διαπραγματεύσεις ανάμεσα στα δύο μέρη και μετά από έναν μήνα υπογράφουν μνημόνιο (!), σύμφωνα με το οποίο η Ελλάδα πρέπει να πάρει μέτρα ώστε να εξοικονομήσει μέσα στους επόμενους μήνες το αστρονομικό επιπλέον ποσό των 3,6 εκατομμυρίων δραχμών, που θα δοθούν στους δανειστές της. (Πάμε πάλι απ' την αρχή. Σας θυμίζει τίποτα;)
Για να είναι σίγουροι ότι το μνημόνιο θα εφαρμοστεί κατά γράμμα, οι πρεσβευτές απαιτούν να παραβρίσκονται στις συνεδριάσεις του Υπουργικού Συμβουλίου που θα εγκρίνει τα μέτρα και να παίρνουν ανά μήνα λεπτομερή κατάσταση της πορείας εφαρμογής τους, αλλά και των ποσών που εισπράττονται. (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)
Για να μην πολυλογώ, σας αναφέρω τα βασικά μέτρα που επέβαλε η κυβέρνηση μέσα στο 1843 σε εφαρμογή του τότε μνημονίου. Κάθε ομοιότητα με την εποχή μας είναι εντελώς τυχαία και πέραν των προθέσεων του ιστορικού:
1. Απολύθηκε το ένα τρίτο των Δημοσίων υπαλλήλων και μειώθηκαν 20% οι μισθοί όσων παρέμειναν.

2. Σταμάτησε η χορήγηση συντάξεων, που τότε δεν δίνονταν στο σύνολο του πληθυσμού αλλά σε ειδικές κατηγορίες.

3. Μειώθηκαν κατά 60% οι στρατιωτικές δαπάνες, μειώθηκε δραστικά ο αριθμός των ενστόλων και αντί για μισθό οι στρατιωτικοί έπαιρναν χωράφια.

4. Επιβλήθηκε προκαταβολή στην είσπραξη του φόρου εισοδήματος και της “δεκάτης”, που ήταν ο φόρος για την αγροτική παραγωγή.

5. Αυξήθηκαν οι δασμοί και οι φόροι χαρτοσήμου.

6. Απολύθηκαν όλοι οι μηχανικοί του Δημοσίου και σταμάτησαν όλα τα δημόσια έργα.

7. Καταργήθηκαν εντελώς όλες οι υγειονομικές υπηρεσίες του κράτους.

8. Απολύθηκαν όλοι οι υπάλληλοι του εθνικού τυπογραφείου, όλοι οι δασονόμοι, οι δασικοί υπάλληλοι και οι μισοί καθηγητές πανεπιστημίου.

9. Καταργήθηκαν όλες οι διπλωματικές αποστολές στο εξωτερικό.

10. Νομιμοποιήθηκαν όλα τα αυθαίρετα κτίσματα και οι καταπατημένες “εθνικές γαίες” με την πληρωμή προστίμων νομιμοποίησης.

11. Περαιώθηκαν συνοπτικά όλες οι εκκρεμείς φορολογικές υποθέσεις με την καταβολή εφάπαξ ποσού.
Δεν είναι ανατριχιαστικά όμοια με την εποχή μας; Είδατε που οι οικονομικές συνταγές λιτότητας είναι σαν το παλιό καλό κρασί; Ίδιες, αιώνιες, ανυπόφορες. Κι επειδή ξέρω ότι θα ρωτήσετε “τι πέτυχαν με όλα αυτά;”, σας απαντώ: Ο κόσμος εξαθλιώθηκε για μεγάλο διάστημα, οι ξένοι πήραν ένα μέρος των χρημάτων τους, η χώρα είδε κι έπαθε να συνέλθει, αλλά φαλίρισε ξανά μετά από πενήντα ακριβώς χρόνια, με το “Κύριοι, δυστυχώς επτωχεύσαμεν” του Χαριλάου Τρικούπη το 1893. Πάντως, το συγκεκριμένο μνημόνιο του 1843, από πολλούς ιστορικούς θεωρείται μία από τις σοβαρότερες αφορμές για το ξέσπασμα της επανάστασης της 3ης Σεπτέμβρη 1843, που έφερε Σύνταγμα στη χώρα.

πηγή: https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/10/blog-post_5940.html

Thomelef
01-11-10, 16:25
βασικά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο απο την χρεωκοπεία...
είναι τελείως εμφανές πλέον και δεν χρειάζεται να κοροιδεύουμε
άλλο τους εαυτούς μας...όσο για την περαίωση, ότι ακριβώς είπε
ο νίκος. απλά εδώ ισχύει το γεγονός πως αν θα έρθουν για έλεγχο,
κάτι θα σου βγάλουν. εεεε εγώ λέω να πα να γ@μηθούν και ας
έρθουν για έλεγχο. με τον φοροτεχνικό και το λογιστικό γραφείο
που δουλεύουμε θα είμαστε και θα κάνουν έλεγχο μέσα στην
βουλωμένη τουαλέτα, απο το πρωί που πιάνουμε δουλειά, μέχρι την
ώρα που θα φεύγουμε. άιντε γιατί πολύ εξουσία έχει δοθεί σε αυτόν
τον τόπο και μέχρι και στα σπίτια μας και τα μαγαζιά μας αισθανόμαστε
φιλοξενούμενοι. οι μ@λ@κες τέλος.

joseph
01-11-10, 16:37
https://www.reporter.gr/%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%C E%B1/item/165257-Daily-Telegraph-%CE%95%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%C E%BD%CE%B7-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AF%C E%B1-%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B3%C E%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

O καθενας λεει τα δικα του.....
Πιάσ' τ' αυγό και κούρευτο!!!!!!!!!!

NickE60
04-11-10, 18:29
Ωραία να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο :

Με τις περαιώσεις τι σκέφτεστε να κάνετε ???

Εμένα ακόμα δε μου ήρθε, αλλά γιατί αναγκαστικά μέχρι τις τάδε του μηνός Νοεμβρίου ????

έκανε διευκρίνιση σήμερα το υπουργείο οικονομικών:

Η περαίωση λέει δεν είναι υποχρεωτική!!

μπορεί να κάνω και λάθος αλλά ...μυρίζομαι παγίδα για αυτούς που θα τρέξουν... θα τους ξεψαχνίσουν σε όλα τα υπόλοιπα :whistle:

Stathis
04-11-10, 18:37
κανονικα επρεπε να το βαλω στο χιουμορ....
διαβαστε και γελαστε με τα χαλια μας...



Περαίωση: Επιστολές - «βόμβες» σε 1,4 εκατ. παραλήπτες

Επιστολές - «βόμβες» στέλνει και η Εφορία. Παραλήπτες τους είναι 1,4 εκατομμύρια φορολογούμενοι. Πρόκειται για τα εκκαθαριστικά σημειώματα της περαίωσης που λαμβάνουν αυτές τις ημέρες ελεύθεροι επαγγελματίες και επιχειρηματίες που έχουν εκκρεμότητες με την εφορία και καλούνται να «καθαρίσουν» οριστικά με τις φορολογικές αμαρτίες του παρελθόντος.
Όμως «ραβασάκια» περαίωσης δεν φθάνουν μόνο σε όσους έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς με την εφορία. Η Γενική Γραμματεία Πληροφορικών Συστημάτων στέλνει σημειώματα σε φορολογούμενους που έχουν κλείσει την επιχείρηση τους ή δεν ασκούν ελευθέριο επάγγελμα εδώ και πολλά χρόνια. Εκκαθαριστικά εστάλησαν ακόμη και σε φορολογούμενους που όχι μόνο δεν έχουν επαγγελματική δραστηριότητα αλλά έχουν πεθάνει.

Τις επιστολές «βόμβες» της Εφορίας λαμβάνουν:
Φορολογούμενοι οι οποίοι την τελευταία δεκαετία είχαν μηδενικά εισοδήματα για ένα ή περισσότερα χρόνια. Οι φορολογούμενοι αυτοί, με το που ανοίγουν το φάκελο της Γενικής Γραμματείας Πληροφορικών Συστημάτων και βλέπουν το εκκαθαριστικό, κυριολεκτικά μένουν άφωνοι. Καλούνται να πληρώσουν υπέρογκα ποσά φόρου περαίωσης για να κλείσουν χρήσεις για τις οποίες δεν είχαν εισπράξει ούτε ένα ευρώ. Σε περίπτωση αδράνειας, ο φόρος της περαίωσης ανέρχεται σε 500 ευρώ για κάθε χρήση. Το δίλημμα να αποδεχθούν ή όχι την περαίωση αντιμετωπίζουν κυρίως μισθωτοί που κάποια στιγμή στο παρελθόν έκαναν έναρξη εργασιών επαγγέλματος και χρησιμοποίησαν το δελτίο παροχής υπηρεσιών μια ή δυο φορές την τελευταία δεκαετία. Στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να γνωρίζουν ότι δεν μπορούν να επιλέξουν να περαιώσουν μόνο τις χρήσεις για τις οποίες είχαν αποκτήσει εισόδημα, ακόμη και αν αυτές είναι συνεχόμενες καθώς σύμφωνα με το εκκαθαριστικό σημείωμα οι χρήσεις θα πρέπει να περαιωθούν από την πρώτη ανέλεγκτη.

Για παράδειγμα ελεύθερος επαγγελματίας έχει ανέλεγκτες τις χρήσεις 2000-2009 (οικονομικά έτη 2001-2010). Το 2003 και 2004 είχε εισοδήματα 10.000 και 20.000 ευρώ αντίστοιχα ενώ για τις υπόλοιπες χρήσεις είχε μηδενικά εισοδήματα καθώς δεν έχει καμία συναλλαγή. Ο φόρος περαίωσης ανέρχεται σε 5.400 ευρώ:
- 1.400 ευρώ για τις χρήσεις 2003-2004 (700 ευρώ η κάθε χρήση) και
- 4.000 ευρώ για τις μηδενικές χρήσεις (500 ευρώ η κάθε μηδενική χρήση).
Ο συγκεκριμένος φορολογούμενος για να κλείσει τις χρήσεις 2003 και 2004 θα πρέπει υποχρεωτικά να περαιωθεί από την πρώτη ανέλεγκτη δηλαδή από το 2000 που ήταν σε αδράνεια. Δηλαδή θα πρέπει να πληρώσει φόρο περαίωσης για τις χρήσεις 2000-2004 ή 2.900 ευρώ (1.500 ευρώ για την τριετία 2000-2003 που είχε μηδενικά εισοδήματα και 1.400 ευρώ για τη διετία 2003-2004 που είχε αποκτήσει εισοδήματα).

2. Χιλιάδες συνταξιούχοι οι οποίοι έχουν πάψει εδώ και πολλά χρόνια να ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα και καλούνται να πληρώσουν υπέρογκα ποσά φόρων για να περαιώσουν τις εκκρεμείς υποθέσεις των ανύπαρκτων πλέον επιχειρήσεών τους. Η Γ.Γ.Π.Σ. δεν έχει ενημερωθεί ότι οι εν λόγω φορολογούμενοι έχουν κάνει παύση εργασιών εδώ και πολλά χρόνια, αλλά τούς θεωρεί ως «αδρανείς επιχειρήσεις». Για το λόγο αυτό τούς έχει χρεώσει για κάθε έτος με το ελάχιστο ποσό των 500 ευρώ, το οποίο προβλέπει ο νόμος για την περαίωση για όσους έχουν μηδενικό τζίρο.
3. Σημειώματα λαμβάνουν και φορολογουμένους που έχουν πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια. Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση φορολογούμενου που απεβίωσε το 2005 και ήταν άνεργος από το 1987. Στον πεθαμένο αυτό φορολογούμενο εστάλη εκκαθαριστικό περαίωσης με το οποίο καλείται να πληρώσει συνολικό ποσό φόρου 1.800 ευρώ για να περαιώσει τις ανέλεγκτες χρήσεις των ετών 2000-2005.


Σε πολλά σημειώματα της περαίωσης υπάρχουν και άλλα λάθη όπως:

- Έχουν σταλεί σημειώματα στα οποία δεν συμπεριλαμβάνονται όλες οι ανέλεγκτες χρήσεις στην περαίωση. Στα εκκαθαριστικά αυτά αναγράφονται φόροι για λιγότερο αριθμό εκκρεμών φορολογικών υποθέσεων από αυτές έχουν στην πραγματικότητα οι φορολογούμενοι.
- Σε άλλα σημειώματα δεν αναγνωρίζεται ότι ορισμένες χρήσεις έχουν περαιωθεί με τακτικό έλεγχο ή με τη διαδικασία της «αυτοπεραίωσης», με αποτέλεσμα να ζητείται από το φορολογούμενο να ξαναπληρώσει για να περαιώσει.

Τι λέει το υπουργείο για τα λάθη

Σύμφωνα με το υπουργείο Οικονομικών τα λάθη που εντοπίστηκαν στα «ραβασάκια» της περαίωσης οφείλονται:
- Στο μεγάλο όγκο φορολογικών δεδομένων που είχε να επεξεργαστεί η Γενική Γραμματεία Πληροφορικών Συστημάτων αφού η ρύθμιση αφορά περισσότερες από 4 εκατομμύρια ανέλεγκτες χρήσεις.
- Σε στοιχεία ? πληροφορίες που λείπουν από το μηχανογραφικό σύστημα. Για παράδειγμα, εάν δεν έχει δηλωθεί ο θάνατος συγγενούς, το μηχανογραφικό σύστημα δεν τον εξαιρεί και θα εκδοθεί εκκαθαριστικό στο όνομα του θανόντος. Αν έχει γίνει δήλωση του θανάτου, αλλά δεν έχει γίνει αποποίηση, το μηχανογραφικό σύστημα δεν εξαιρεί και θα εκδοθεί εκκαθαριστικό το οποίο αποστέλλεται στους κληρονόμους. Εάν δεν έχει γίνει διακοπή εργασιών και κλείσιμο βιβλίων στην Δ.Ο.Υ., το μηχανογραφικό σύστημα θα εκδώσει εκκαθαριστικό σημείωμα εφόσον η επιχείρηση θεωρείται ότι εξακολουθεί να είναι φορολογικά ενεργή. Εάν έχει γίνει διακοπή εργασιών αλλά οι χρήσεις δεν έχουν ελεγχθεί από την Εφορία, το μηχανογραφικό σύστημα θα εκδώσει εκκαθαριστικό σημείωμα για τις μεσολαβούσες χρήσεις μέχρι το έτος της διακοπής. Σε κάθε περίπτωση η υπαγωγή στη ρύθμιση αφορά στις ανέλεγκτες χρήσεις για τις οποίες θεωρείται φορολογικά ανενεργή μια επιχείρηση.

Τι θα πρέπει να γνωρίζουν οι φορολογούμενοι

Οι φορολογούμενοι που λαμβάνουν εκκαθαριστικό σημείωμα περαίωσης θα πρέπει να γνωρίζουν τα εξής:
1. Η υπαγωγή στη ρύθμιση είναι προαιρετική.
2. Εκκαθαριστικά για την υπαγωγή στη ρύθμιση θα λάβουν όλοι οι επιτηδευματίες και οι επιχειρήσεις.
Τα εκκαθαριστικά θα εκδοθούν από την Γ.Γ.Π.Σ και θα αφορούν όλες τις ανέλεγκτες χρήσεις από το 2000 έως και το 2009, εξαιρουμένων όσων έχουν προβεί σε αυτοπεραίωση και δεν έχουν ενταχθεί στο δείγμα ελέγχου μέχρι τη χρήση 2007 (οικονομικό έτος 2008).
Για κάθε χρήση, ανεξαρτήτως ακαθάριστων εσόδων υπάρχει ελάχιστο ποσό καταβολής προκειμένου ο φορολογούμενος να υπαχθεί στη ρύθμιση εάν επιθυμεί και να γίνει κατάργηση της φορολογικής εκκρεμότητας για τις χρήσεις που θα επιλέξει να υπαχθεί.
Κάθε φορολογούμενος-αποδέκτης εκκαθαριστικού θα πρέπει να ελέγξει προσεκτικά την ορθότητα των στοιχείων του εκκαθαριστικού του, μόλις το παραλάβει. Ελέγξτε τα εξής στοιχεία:
- τα ανέλεγκτα οικονομικά έτη που αναγράφονται
- τη νομική μορφή του επιτηδευματία και την κατηγορία Βιβλίων Κ.Β.Σ.
- τα δηλωθέντα ακαθάριστα έσοδα
- το ποσό του φόρου περαίωσης κατά οικονομικό
- το σύνολο της οφειλής κατά οικονομικό έτος
Όποιος συμφωνεί με το εκκαθαριστικό, μπορεί να περαιώσει επιλεκτικά όσα οικονομικά έτη αποφασίσει, με την προϋπόθεση με την προϋπόθεση ότι αφορούν συνεχόμενες ανέλεγκτες χρήσεις αρχής γενομένης από την πρώτη ανέλεγκτη χρήση.
Με την καταβολή ποσοστού 20% από το συνολικό ποσό που αφορά στις χρήσεις που επιλέγει να ρυθμίσει ως προκαταβολή, ο φορολογούμενος αυτομάτως αποδέχεται τα στοιχεία του εκκαθαριστικού σημειώματος.
Η προθεσμία αποδοχής της ρύθμισης εκπνέει στις 18 Νοεμβρίου 2010 και γίνεται σε οποιαδήποτε τράπεζα. Ωστόσο δεν αποκλείεται το υπουργείο Οικονομικών να δώσει παράταση.
Εφόσον το ποσό που απομένει μετά την προκαταβολή εξοφληθεί μέσα στον χρόνο καταβολής της πρώτης δόσης, παρέχεται έκπτωση 10% επ' αυτού.
Η πρώτη δόση καταβάλλεται μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2010, δηλαδή τελευταία ημέρα του επόμενου μήνα από την αποδοχή της ρύθμισης που περιλαμβάνεται στο εκκαθαριστικό.
Εάν ο φορολογούμενος δεν συμφωνεί με τα ποσά του εκκαθαριστικού, απευθύνεται στην αρμόδια Δ.Ο.Υ., πριν να πραγματοποιήσει οποιαδήποτε καταβολή.
Εφόσον επέλθουν μεταβολές στο εκκαθαριστικό από την Δ.Ο.Υ. και ο φορολογούμενος συμφωνήσει με τις μεταβολές, η πληρωμή της προκαταβολής πρέπει να γίνει μέχρι τις 29 Νοεμβρίου 2010 και γίνεται στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.
Εφόσον από την επανεξέταση του εκκαθαριστικού στη Δ.Ο.Υ. δεν προκύψουν τροποποιήσεις, η πληρωμή της προκαταβολής γίνεται μέχρι τις 18 Νοεμβρίου 2010 σε τράπεζα.

https://www.imerisia.gr/

Kostas_1
05-11-10, 15:43
Οποιος δεν εχει ακομη λαβει το σημειωμα της περαιωσης και θελει να δει τι θα του ερθει....https://www.gsis.gr/taxisnet/per2010/index.jsp

Μπαινεις με τους κωδικους σου. με τη προυποθεση βεβαια να εχεις γραφτει

Thomelef
05-11-10, 17:00
πολύ τσαμπουκά μας πουλάνε όμως ρε γμτ...μα πολύ τσαμπουκά μιλάμε και τα παίρνω
άσχημα...σαν κάτι κωλόπαιδα όταν είμασταν μικροί που ερχόντουσαν και με το ζόρι μας
έπαιρναν το κατοστάρικο. το ίδιο πράγμα συμβαίνει ρε γμτ...εγώ πάντως με όσους μιλάω
απο τον κλάδο μας, όλοι το ίδιο πράγμα λένε. ας έρθουν να κάνουν έλεγχο. δεν παίζει
σάλιο και θα πάμε να τους τα δώσουμε και μόνοι μας??? ας μας επιστρέψουν πίσω το φπα
απο τις εξαγωγές και το φπα απο τις σκασμένες επιταγές και το συζητάμε...να πα'να
γ@μηθούν και αυτοί και η ελλάδα τους και όλοι όσοι άχρηστοι πληρώνονται εις βάρος
των ελλήνων και των συνταξιούχων...

NickE60
05-11-10, 19:00
Να κάνω μια ερώτηση? ξέρει κανείς αν βάλω μέσα στο φάκελο μαζί με ένα σωστό ψηφοδέλτιο ένα αντίγραφο της περαίωσης θα θεωρηθεί άκυρη η ψήφος?

Stathis
05-11-10, 19:03
βαλε φαγουροσκονη νικο...
χαχααχα

PANOS-E60
05-11-10, 19:34
Να κάνω μια ερώτηση? ξέρει κανείς αν βάλω μέσα στο φάκελο μαζί με ένα σωστό ψηφοδέλτιο ένα αντίγραφο της περαίωσης θα θεωρηθεί άκυρη η ψήφος?

Νίκο, άσε τα παιχνίδια με τους φακέλλους αυτές τις μέρες γιατί σέρνεται και αντιρομοκρατική ... :th_Laie_67-1:

S8N
05-11-10, 19:38
Εγώ σκεφτόμουν μορταδέλα σαν τον Τζίμη Πανούση. Και μάλιστα απ' την καλή, negroni!

NickE60
05-11-10, 22:32
κανονικα επρεπε να το βαλω στο χιουμορ....
διαβαστε και γελαστε με τα χαλια μας...

Γράφει πουθενά ότι με την περαίωση κλείνουν τα βιβλία μέχρι το 2005???

...για τα έτη από το 2005 και μετά μπορούν να ελεγχθούν κι ας έχουν περαιώσει ....αλλά δεν το λένε πουθενά thumb :whistle: