PDA

Επιστροφή στο Forum : Mαγνήτες / Εξοικονόμηση καυσίμου



Monsta
17-10-10, 18:43
Εχθές μου έφερε ο αντιπρόσωπος αυτού του προϊόντος https://www.gasmagic.gr/index.php/home ένα κομμάτι (δωρεάν) για να το δοκιμάσω στο σκαλιστό μου έπιπλο*.

Το κουμπώσαμε λοιπόν πανεύκολα πάνω στο σωληνάκι της βενζίνης και έκανα γύρω στα 100 χλμ. Δε μπορώ να πω ότι κατάλαβα διαφορά στη κατανάλωση (μου είπε και ο άνθρωπος ότι η ένδειξη στο αυτοκίνητο δε πρόκειται να αλλάξει), αλλά θα το καταλάβω όταν θα πηγαίνω στο πρατήριο. Υποτίθεται δλδ ότι αν κάνω τις ίδιες διαδρομές θα 'βγάλω' περισσότερα χλμ με τα ίδια λίτρα. Επίσης μου είπε ότι στα σύγχρονα αυτοκίνητα δεν θα δει κανείς διαφορά μεγάλη μέσα στη πόλη, παρά μόνο σε ταξίδι (σταθερές ταχύτητες). Άρα στο έπιπλο (λόγω παλαιότερης τεχνολογίας), θα πρέπει να καταλάβω διαφορά παντού.

Το ευχάριστο που οφείλω να πω ότι κατάλαβα, είναι αύξηση της ροπής στις 2-3.500.

Τι λέτε ? Έχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο μαραφέτι ? Έχει δει αποτέλεσμα ?? Ή πρόκειται για άλλη μια αμερικάνικη μούφα πατέντα στυλ Magic Pen ??


* όπου έπιπλο / σκαλιστό έπιπλο = 1996 Passat 2.0L 115 HP

VanVIC
17-10-10, 18:46
Kώστα κάνε και ια δοκιμή στο λευκό τουρμπιστό αλλά και στο Μ3 (δεν είναι ούτε ντροπή ούτε ιεροσυλία) να δείς κι εκεί.

Konstantinos
17-10-10, 18:57
πρόκειται για άλλη μια αμερικάνικη μούφα πατέντα στυλ Magic Pen ??

Και τελεία όμως... έτσι απλά και καθαρά!

Apostolos
17-10-10, 19:04
Το ειχαν δοκιμασει και οι myth busters χωρις αποτελεσμα. Οτι βενζινη καταναλωνε ο κινητηρας χωρις αυτο το μαραφετι, την ιδια επισης καταναλωσε και με αυτο τοποθετημενο στο σωληνακι του καυσιμου.

Monsta
17-10-10, 19:18
Kώστα κάνε και ια δοκιμή στο λευκό τουρμπιστό αλλά και στο Μ3 (δεν είναι ούτε ντροπή ούτε ιεροσυλία) να δείς κι εκεί.

Φίλε, το τουρμπιστό δουλεύει μέσα στη πόλη 90% της ζωής του. Και λόγω νέας τεχνολογίας -σύμφωνα με τα λεγόμενα του αντιπρόσωπου- δεν θα δω αποτέλεσμα.

Το Μ είναι αυτοκίνητο βόλτας όπως ξέρεις. Το λιγότερο που με απασχολεί εκεί είναι το πόσο βενζίνη καταναλώνει.

VanVIC
17-10-10, 19:37
Φίλε, το τουρμπιστό δουλεύει μέσα στη πόλη 90% της ζωής του. Και λόγω νέας τεχνολογίας -σύμφωνα με τα λεγόμενα του αντιπρόσωπου- δεν θα δω αποτέλεσμα.

Το Μ είναι αυτοκίνητο βόλτας όπως ξέρεις. Το λιγότερο που με απασχολεί εκεί είναι το πόσο βενζίνη καταναλώνει.

Το πρότεινα έτσι για να μάθουμε αν γίνεται κάτι, έτσι εγκυκλοπαιδικά...

katsaraios
17-10-10, 19:39
καλα ειδικα στα ταξιδια ο πιο σιγουρος τροπος οικονομιας ειναι η νορμαλ οδηγηση χωρις "κυνηγηματα".
τα μαραφετια αυτα προσωπικα τα θεωρω αχρηστα,με το συμπαθειο κιολας..

VanVIC
17-10-10, 19:45
καλα ειδικα στα ταξιδια ο πιο σιγουρος τροπος οικονομιας ειναι η νορμαλ οδηγηση χωρις "κυνηγηματα".
τα μαραφετια αυτα προσωπικα τα θεωρω αχρηστα,με το συμπαθειο κιολας..

Γιώργο το "νορμάλ οδήγηση" νομίζω οτι είναι πολύ γενικό.
Προσωπικά, σε ταξίδι την μικρότερη κατανάλωση την βλέπω όταν χρησιμοποιώ cruise control σε ταχύτητες όπου ο κινητήρας "γυρίζει" σε στροφές μέγιστης ροπής.
Αναλόγως ταχύτητας (σταθερής) μπορεί μια μικρότερη σχέση στο κιβώτιο μπορεί να έχεις μικρότερη κατανάλωση.
Π.Χ. στο δικό μου GLK, με σταθερά 120km/h πηγαίνεις οικονομικότερα με 6η παρά με 7η. Απο 135-140km/h και πάνω, συμφέρει η 7η.

katsaraios
17-10-10, 19:55
Γιώργο το "νορμάλ οδήγηση" νομίζω οτι είναι πολύ γενικό.
Προσωπικά, σε ταξίδι την μικρότερη κατανάλωση την βλέπω όταν χρησιμοποιώ cruise control σε ταχύτητες όπου ο κινητήρας "γυρίζει" σε στροφές μέγιστης ροπής.
Αναλόγως ταχύτητας (σταθερής) μπορεί μια μικρότερη σχέση στο κιβώτιο μπορεί να έχεις μικρότερη κατανάλωση.
Π.Χ. στο δικό μου GLK, με σταθερά 120km/h πηγαίνεις οικονομικότερα με 6η παρά με 7η. Απο 135-140km/h και πάνω, συμφέρει η 7η.
αν παραθεσω αντιστοιχα με Ε36-Ε39-Ε46 6κυλινδρα και 4κυλινδρα με νορμαλ πορεια με κρουιζ κοντρολ στα 120 εως 130 με στροφες χαμηλοτερες απο τις στροφες που ροπαρει ψηλοτερα ο κινητηρας, ειναι παρα πολυ οικονομικα και αμφιβαλω αν και ποσο θα βελτιωσει την οικονομια το καθε τετοιο προιον.

Samaro
17-10-10, 20:16
Μισό λεπτό να βάλω τις σκέψεις μου σε μιά σειρά !!!
Δηλαδή εχουμε μπροστά μας ένα μαραφέτι, που μειώνει την κατανάλωση μέχρι και 30%, και οι αυτοκινητοβιομηχανίες (Ford, GM, Merc, BMW,κλπ,κλπ) δεν το χρησιμοποιούν αλλά προσπαθούν να μειωσουν την κατανάλωση με προγραματισμό εγκεφάλων.
Επι πλέον την μειωμένη κατανάλωση, δεν την εμφανίζει το Trip Computer αλλά μόνο ο βενζινάς που θα μας βάλει βενζίνη !
Απλά πράγματα δηλαδή !
Βρέ τι κάνει ο κόσμος για να βγάλει το ψωμάκι του !!:th_Laie_67-1:

Z4 DCT
17-10-10, 20:23
Εγω ξερω γιατι το ανοιξε αυτο το θεμα ο μπογιατζης.......σου λεει αμα κανει δουλεια θα το βαλω και στο σωληνα τροφοδοσιας τις μπογιας....30% οικονομια στο καυσιμο αυτοι, 30% οικονομια στην μπογια εγω......:hystericalbs1::th_Laie_67-1:


Βαλτο εσυ και αμα σου κατσει...σου αλλαζει την ζωη....:whistle:

m-power_01
17-10-10, 20:32
Λοιπον αυτα τα μαγνητακια στηριζονται στην αρχη του ιονισμου με μαγνητικο συντονισμο. Επιστημονικη μεθοδος βραβευμενη και με Νομπελ καπου στα 1950. Συμφωνα λοιπον με την μεθοδο αυτη, κατακερματιζονται οι αλυσιδες υδρογονανθρακων και τα συμπλεγματα μοριων βενζινης, ετσι μενουν σε πληρη εκθεση στα μορια του οξυγονου με αποτελεσμα την καλυτερη καυση. Χοντρα-χοντρα...
Αλλα το θεμα ειναι οτι συμφωνα με την φυσικη παντα...χρειαζομαστε μαγνητικα πεδια πολλων gauss ,τα οποια δυο μαγνητακια δεν πιστευω οτι μπορουν να τα πετυχουν

Κωνσταντίνος
17-10-10, 20:36
Μενταγιόν καλοτυχίας, τυχερά βραχιόλια, δαχτυλίδια ευημερίας, αρώματα που διεγείρουν την σεξουαλικότητα, μαγνητάκια βενζίνης. Ολα στην ίδια κατηγορία.

Monsta
17-10-10, 20:51
Αλλα το θεμα ειναι οτι συμφωνα με την φυσικη παντα...χρειαζομαστε μαγνητικα πεδια πολλων gauss ,τα οποια δυο μαγνητακια δεν πιστευω οτι μπορουν να τα πετυχουν

Μου το είπε αυτό και γι αυτό το λόγο υπάρχουν 3 διαφορετικά μοντέλα, ανάλογα με το κυβισμό του αυτοκινήτου.

Επίσης, πως εξηγείς τη (μικρή) διαφορά που ένιωσα στη ροπή ?

NickE60
17-10-10, 21:09
Μισό λεπτό να βάλω τις σκέψεις μου σε μιά σειρά !!!
Δηλαδή εχουμε μπροστά μας ένα μαραφέτι, που μειώνει την κατανάλωση μέχρι και 30%, και οι αυτοκινητοβιομηχανίες (Ford, GM, Merc, BMW,κλπ,κλπ) δεν το χρησιμοποιούν αλλά προσπαθούν να μειωσουν την κατανάλωση με προγραματισμό εγκεφάλων.


συμφωνώ 100% thumb

ειδικά η BMW (αλλά και όλες οι εταιρίες) τόσα χρόνια, τόση έρευνα, τόση εξέλιξη στα συστήματα ροής καυσίμου, ηλεκτρονικά ελεγχόμενες αντλίες, συστήματα προθέρμανσης καυσίμου, άμεσος ψεκασμός με ασύλληπτες πιέσεις, αισθητήρες παντού, μεταβλητό χρονισμό vanos/valvetronic, start-stop, ηλεκτρικές αντλίες συστήματος διεύθυνσης και άλλα τέτοια ...έφτασαν ένα 2λιτρο να καταναλώνει 5-6 λίτρα στα 100 χλμ.. και υπήρχε αυτό το σύστημα ελεύθερο να το χρησιμοποιήσει όποιος θέλει και αδιαφόρησαν??

Ή αυτοί που ασχολούνται με την έρευνα για την εξοικονόμηση καυσίμου είναι άσχετοι, ή αυτό το πράμα δεν κάνει τίποτα ...ένα από τα δύο συμβαίνει thumb

E60_Arkadia
17-10-10, 21:12
Και η bmw ασχολειται με efficient dynamics! Δεν θα το ξερουν φαινεται αυτο το μαραφετι,περα απ την πλακα,Κωστη το ειχαν κατι φιλαρακια μου και μου ειπαν οτι ειναι μουφα η ιστορια.

m-power_01
17-10-10, 21:52
Μου το είπε αυτό και γι αυτό το λόγο υπάρχουν 3 διαφορετικά μοντέλα, ανάλογα με το κυβισμό του αυτοκινήτου.

Επίσης, πως εξηγείς τη (μικρή) διαφορά που ένιωσα στη ροπή ?

Την μικρη διαφορα που λες... αν πρεπει να αποδεχτω οτι υπαρχει, δεν μπορω να εξηγησω πως την καταλαβες!

Ειπαμε σαν θεωρια μπορει να δουλευει...στην πραξει αυτα τα 30% οικονομια δεν υπαρχου! Αν δεις 3% να εισαι ικανοποιημενος.
Παλια ειχε δοκιμαστει αυτη η τεχνολογια σε πλοια... που οι ιονιστες επιαναν ολοκληρα δωματια. Και ηταν απο ηλεκτρομαγνητες. Και σημερα θα μπορουσαμε να επιτυχουμε τετοια ηλεκτρο-μαγνητικα πεδια και να εχουμε αποτελεσμα...αλλα οτι ηλεκτρονικο εχει το αυτοκινητο σου θα αποδημουσε εις κυριον. Καθοτι θα ειχαμε ενα emp weapon στο αυτοκινητο μας.

Αν θελεις να εχεις ασφαλη συμπερασματα σχετικα με αυτο το μαραφετι, πηγαινε σε εναν μετρητη καυσαεριων και μετρα χωρις αυτο, στην συνεχεια βαλτο πανω. Αν δεις διαφορα στους HC... ναι κανει κατι!

Λιγο πιο μπακαλικος τροπος...βρες αυτοκινητο πχ opel που στο ρελαντι μετραει την καταναλωση σε lt/hr ...και μετρα το πριν και το μετα...θεωρητικα θα πρεπει το 0,8 τκατι τετοιο θα γραφει...να γινει εστω 0,7

BILL007
17-10-10, 22:34
Καθοτι θα ειχαμε ενα emp weapon στο αυτοκινητο μας.



Mε ενδιαφέρει μια τέτοια μετατροπή...Γίνεται και σε Ε46?????:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: :warriorsmiley::warriorsmiley::warriorsmiley:

zgouriazmenos
17-10-10, 23:09
Έπεσε στα χέρια μου ένα τέτοιο πρίν κάνα χρόνο και είπα να το βάλω να το δοκιμάσω... Οικονομία που δε φαντάζεστε!!!! Απο τα λεφτά που εξοικονόμησα έκανα τη μετατροπή σε υγραέριο και τώρα είμαι ακόμη πιο οικονομικός!!!
Πέρα απο την πλάκα το έχω στο αυτοκίνητο για 30000χλμ και δεν έχω δει καμία μα καμία διαφορά...