PDA

Επιστροφή στο Forum : Toyo Proxes T1R και υδρολίσθηση



Κωνσταντίνος
17-10-10, 14:35
Τα Toyo μου έχουν περίπου 5,000χλμ και ηλικία περίπου 17 μηνών.
Οπως φαίνεται και απο την αναλογία χιλιομέτρων/χρονική περίοδος, έκανα περιορισμένη χρήση του αυτοκινήτου. Και η περισσότερη σε καλές καιρικές συνθήκες.
Τον Μάιο οδηγώντας σε έναν δρόμο που κρατάει νερά, παραλίγο να αγκαλιάσω τις μπαριέρες. Δεν έριξα το φταίξιμο στα λάστιχα μιας και ήμουν λίγο αφηρημένος τότε.
Χτες όμως, ήμουν στον δρόμο που ενώνει το Αιτωλικό με το Μεσολόγγι.
Ο δρόμος αυτός κρατάει νερά. Ε, άρχισα να τραγουδάω Καββαδία.
"Εφτά σε παίρνει αριστερά, μη το ζορίζεις".
Μόνο που εμένα με έπαιρνε 47 όχι 7 που λέει ο ποιητής.
Είναι φυσιολογική αντίδραση του αυτοκινήτου όταν κάτω απο το ελαστικό υπάρχει τέτοιο φιλμ νερού.
Ομως με τα συγκεκριμένα λάστιχα τα πράγματα ήταν σχεδόν τρομακτικά.
Εχοντας διανύσει μέχρι τώρα σαν οδηγός περίπου 800,000χλμ σε όλες τις συνθήκες, μπορώ να πω πως ήταν το χειρότερο ελάστικό που "περπάτησα".
Οι προηγούμενες εταιρίες που "φοραγα" ήταν Michelin και Bridgestone. Mε συμπεριφορά σαφώς καλλίτερες σε ίδιες συνθήκες.


- Γιέ μου που πας ;
- Mάνα θα πάω στα καράβια
- Δε χρειάζεται παιδί μου, βάλε Toyo, το ίδιο είναι

m-power_01
17-10-10, 14:53
Τοσο χαλια? στο στεγνο...τα ιδια ή εκει δεν εχεις προβλημα?
Σε τι διασταση τα φορας Κωνσταντινε?

Thomelef
17-10-10, 14:59
και που να δείτε τα dunlop sport max που έβαλα εγώ ο μλκς.
στον περιφερειακό με έκτη και 90 χιλιόμετρα το αμάξι ψάρευε
σαν μ@λ@κισμένο, σε σημείο, που πραγματικά φοβήθηκα.
τα λάστιχα έχουν μόλις 3000 χιλ. απλά για τα μπάζα. μεγάλη
γκάφα που δεν έβαλα michelin ή pirelli. αν και στο στεγνό η
συμπεριφορά τους είναι πολύ καλά, στο βρεγμένο είναι για να
οδηγείς και να λές το πάτερ ημών ταυτόχρονα...

GiannisRob
17-10-10, 15:01
Τοσο χαλια? στο στεγνο...τα ιδια ή εκει δεν εχεις προβλημα?
Σε τι διασταση τα φορας Κωνσταντινε?

Δεν ξερω για τα λαστιχα, παντως σε διαβεβαιω Σπυρο, πως ο δρομος ο συγκεκριμενος ειναι το λιγοτερο τραγικος οταν βρεχει.

Τον ξερω πολυ καλα μιας και λιγο μετα ειναι το χωριο μου ;)

Libanner
17-10-10, 15:06
Το toyo είναι ένα πολύ καλό λάστιχο και αρκετά οικονομικό σε στεγνό είναι υποδειγματικό σε βρεγμένο όμως είναι κλαυτα Χαράλαμπε...

optostyle
17-10-10, 15:12
Σε βρεγμενο ΠΟΤΕ δε μου εδειξε κατι τετοιο
....Παραξενο....

Κωνσταντίνος
17-10-10, 15:13
Τοσο χαλια? στο στεγνο...τα ιδια ή εκει δεν εχεις προβλημα?
Σε τι διασταση τα φορας Κωνσταντινε?

Σε στεγνό είναι πολύ καλό λάστιχο.
Η διάσταση είναι 205/55/16.

m-power_01
17-10-10, 15:17
Για πειτε γνωμες ρε παιδια...γιατι ειμαι ετοιμος να αγορασω τα cf1...ειναι ετσι ολα τα toyo ή απλα τα Τ1R ειναι το sport λαστιχο και ειναι μονο για στεγνο...πως την εχουν δει τα γιαπωνια?

GiannisRob
17-10-10, 15:28
Για πειτε γνωμες ρε παιδια...γιατι ειμαι ετοιμος να αγορασω τα cf1...ειναι ετσι ολα τα toyo ή απλα τα Τ1R ειναι το sport λαστιχο και ειναι μονο για στεγνο...πως την εχουν δει τα γιαπωνια?

Δε σκεφτεσαι τα Bridgestone RE050 που εβαλε και ο Ηλιας? Για να μην εχει γκρινιαξει τοσο καιρο παει να πει οτι ειναι καλα :D

m-power_01
17-10-10, 15:30
Δε σκεφτεσαι τα Bridgestone RE050 που εβαλε και ο Ηλιας? Για να μην εχει γκρινιαξει τοσο καιρο παει να πει οτι ειναι καλα :D

Μην χαλασουμε το θεμα του Κων/νου ,αλλα τα RE050 βγαινουν σε 17. Εγω εχω 16...και βαζω rosso, Ασε που ρωταω για το Ε30

Bellof-3
17-10-10, 15:40
φιλε σε ε30 φοραω πζερο νερο και ειναι αρκετα καλο λαστιχο, το μονο αρνητικο του οτι σαπουνιαζει μετα απο υπερβολικη πιεση πχ σε πιστα

κατα τ αλλα πολυ καλο λαστιχο, αν δεν τα παρεις απ εξω ισως σε συμφερει και μισελεν, τι διασταση θες?

S8N
17-10-10, 15:42
+1 για τα RE050. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος απ' αυτό το λάστιχο. Άλλα εξαιρετικά λάστιχα που θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα σε αυτοκίνητα επιδόσεων (στεγνό και βρεγμένο) είναι τα Pirelli PZero Rosso, τα Goodyear Eagle F1 assymetric και τα Yokohama AVSport. Τα τελευταία είναι ασύλληπτα καλά σε βρεγμένο οδόστρωμα αλλά κοπανάνε άσχημα και κάνουν πολύ θόρυβο κατά την κύλιση.

PANOS-E60
17-10-10, 15:48
+1 για τα RE050. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος απ' αυτό το λάστιχο. Άλλα εξαιρετικά λάστιχα που θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα σε αυτοκίνητα επιδόσεων (στεγνό και βρεγμένο) είναι τα Pirelli PZero Rosso, τα Goodyear Eagle F1 assymetric και τα Yokohama AVSport. Τα τελευταία είναι ασύλληπτα καλά σε βρεγμένο οδόστρωμα αλλά κοπανάνε άσχημα και κάνουν πολύ θόρυβο κατά την κύλιση.

Καλά ... κράτα πισινή γιά τα RE050 rft ... δεν τα φόρεσες ακόμα ... :th_Laie_67-1: το κοπάνημα θα πάρει νέες διαστάσεις :th_Laie_67-1:

m-power_01
17-10-10, 15:52
Καλά ... κράτα πισινή γιά τα RE050 rft ... δεν τα φόρεσες ακόμα ... :th_Laie_67-1: το κοπάνημα θα πάρει νέες διαστάσεις :th_Laie_67-1:

Τα φοραω στο Ε90 ...σε 225/45/17 δεν καταλαβαινω σε πιο κοπανημα αναφερεσαι... Αν θες μπορουμε στην επομενη συναντηση να παμε βολτα να τα δεις

NickE60
17-10-10, 15:54
Τα φοραω στο Ε90 ...σε 225/45/17 δεν καταλαβαινω σε πιο κοπανημα αναφερεσαι... Αν θες μπορουμε στην επομενη συναντηση να παμε βολτα να τα δεις

για runflat μιλάει Σπύρο thumb

S8N
17-10-10, 16:03
για runflat μιλάει Σπύρο thumb

Ξεχνάει όμως πως δεν έχουμε όλοι αμορτισέρ αερίου-τσιμέντου και ελατήρια από κρυπτονίτη!

m-power_01
17-10-10, 16:08
για runflat μιλάει Σπύρο thumb

για runflat λεω και εγω Νικο. (στο Ε90 ηταν 1η τοποθετηση)

NickE60
17-10-10, 16:13
+1 για τα RE050. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος απ' αυτό το λάστιχο. Άλλα εξαιρετικά λάστιχα που θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα σε αυτοκίνητα επιδόσεων (στεγνό και βρεγμένο) είναι τα Pirelli PZero Rosso, τα Goodyear Eagle F1 assymetric και τα Yokohama AVSport. Τα τελευταία είναι ασύλληπτα καλά σε βρεγμένο οδόστρωμα αλλά κοπανάνε άσχημα και κάνουν πολύ θόρυβο κατά την κύλιση.

Κάνουμε το λάθος και κρίνουμε και συγκρίνουμε σε δρόμους τριτοκοσμικής χώρας, σε δρόμους με λίμνες στο ίσιωμα, σε δρόμους "καθρέπτες", με αρνητικές κλίσεις στις στροφές, με "σκαλοπάτια" και άλματα πίστας enduro στη μέση του πουθενά.... τα κορυφαία ελαστικά στα περισσότερα τεστ, αξιολογημένα όμως σε σωστούς δρόμους ή σε ασφαλτοτάπητα πίστας...
Δεν υπάρχει τρόπος να δούμε την αξία του κάθε ελαστικού έτσι. Όλα τα τεστ και οι διακρίσεις ακυρώνονται κατω απ' αυτές τις συνθήκες και πάντα καλύτερο θεωρείται το πιο μαλακό, δηλαδή αυτό που θα αντέξει πολύ λιγότερα χιλιόμετρα από κάποια άλλα που στα τεστ σε ...πραγματικούς δρόμους θεωρούνται κορυφαία ελαστικά... όπως τα F1 που ανέφερες..

Προσωπικά έχω καταλήξει πως αν μπορούσαμε να ανεχτούμε τη "βαβούρα" της κύλισης τους, τα χειμερινά ελαστικά θα ήταν τα ιδανικότερα για χρήση χειμώνα-καλοκαίρι στην Ελλάδα ...μόνο που τον ένα Σεπτέμβρη θα τα βάζαμε και τον άλλο θα τα πετούσαμε γιατί θα είχαν λιώσει... αλλά από κράτημα "τραίνο", κάτω απ' οποιεσδήποτε συνθήκες...

joseph
17-10-10, 16:28
Κάνουμε το λάθος και κρίνουμε και συγκρίνουμε σε δρόμους τριτοκοσμικής χώρας, σε δρόμους με λίμνες στο ίσιωμα, σε δρόμους "καθρέπτες", με αρνητικές κλίσεις στις στροφές, με "σκαλοπάτια" και άλματα πίστας enduro στη μέση του πουθενά.... τα κορυφαία ελαστικά στα περισσότερα τεστ, αξιολογημένα όμως σε σωστούς δρόμους, ή ασφαλτοτάπητα πίστας...
Δεν υπάρχει τρόπος να δούμε την αξία του κάθε ελαστικού έτσι. Όλα τα τεστ και οι διακρίσεις ακυρώνονται κατω απ' αυτές τις συνθήκες, και πάντα καλύτερο θεωρείται το πιο μαλακό, δηλαδή αυτό που θα μας αντέξει πολύ λιγότερα χιλιόμετρα από κάποια άλλα που στα τεστ σε ...πραγματικούς δρόμους θεωρούνται κορυφαία ελαστικά... όπως τα F1 που ανέφερες..

Προσωπικά έχω καταλήξει πως αν μπορούσαμε να ανεχτούμε τη "βαβούρα" της κύλισης τους, τα χειμερινά ελαστικά, θα ήταν τα ιδανικότερα για χρήση χειμώνα-καλοκαίρι στην Ελλάδα ...μόνο που τον ένα Σεπτέμβρη θα τα βάζαμε και τον άλλο θα τα πετούσαμε γιατί θα είχαν λιώσει... αλλά από κράτημα "τραίνο", κάτω απ' οποιεσδήποτε συνθήκες...

Πλακα πλακα νικο, οταν ειχα φερει το τρανζιτ απο γερμανια φορουσε χειμερινα ελαστικα, ειναι γεγονος οτι κρατουσαν φοβερα, και ειδικα στο φρεναρισμα ηταν κλασεις ανωτερα απο τα κανονικα που εχω τωρα, αλλα φαγωθηκαν παρα μα παρα πολυ γρηγορα!!

PANOS-E60
17-10-10, 16:36
Τα φοραω στο Ε90 ...σε 225/45/17 δεν καταλαβαινω σε πιο κοπανημα αναφερεσαι... Αν θες μπορουμε στην επομενη συναντηση να παμε βολτα να τα δεις

Σπύρο εγώ μόλις τα έβγαλα τα συγκεκριμένα. Ευχαρίστως πάμε βόλτα με τα δικά σου, αλλά γιά μένα rft και μάλιστα bridgestone ... τέλος ! thumb

Φόρεσα falken fk452 συμβατικά και άλλαξε όλα το αυτοκίνητο, σφιχτό είναι (γιά 520, ε ...) λόγω sport ανάρτησης (1,5cm ελατ. - bilstein B6), αλλά τα κοπανήματα τέλος.

Και επειδή είχα πρόσφατα και την εμπειρία από του Νίκου (ξέρεις ...), με 19αρες και δεν άκουσα το παραμικρό κοπάνημα. thumb

Δεν προσπαθώ να σε πείσω γιά οτιδήποτε, τις εντυπώσεις μου λέω και είμαι σίγουρος γι αυτές.

NickE60
17-10-10, 16:38
Πλακα πλακα νικο, οταν ειχα φερει το τρανζιτ απο γερμανια φορουσε χειμερινα ελαστικα, ειναι γεγονος οτι κρατουσαν φοβερα, και ειδικα στο φρεναρισμα ηταν κλασεις ανωτερα απο τα κανονικα που εχω τωρα, αλλα φαγωθηκαν παρα μα παρα πολυ γρηγορα!!

χαχαχαχα .....γιατί εγώ?? στην κλούβα χειμερινά έχω αλλά επειδή κάνω πολύ λίγα χλμ... είναι ο τρίτος χρόνος.. μπορεί να "σκούζουν" σαν μωρά το καλοκαίρι επειδή γίνονται ένα με την άσφαλτο ...αλλά από κράτημα, δεν έχουν γλιστρήσει ούτε 1 φορά, ούτε σε βροχή, ούτε πουθενά... σε κανένα κωλόδρομο.... :thumbsup:

NickE60
17-10-10, 16:45
......Και επειδή είχα πρόσφατα και την εμπειρία από του Νίκου (ξέρεις ...), με 19αρες και δεν άκουσα το παραμικρό κοπάνημα. thumb



και με πίεση 40-43 να συμπληρώσω εγώ ...thumb

PANOS-E60
17-10-10, 16:57
και με πίεση 40-43 να συμπληρώσω εγώ ...thumb

:shok::shok::shok::shok::shok::shok::

ghost-rider
17-10-10, 17:10
Εγω, οπως ανεφερε και ο Γιαννης, εδω και 2000 περιπου χιλιομετρα εχω πανω τα 050Α. Εχω μεινει ικανοποιημενος, εχει καλη προσφυση σε στεγνο και βρεγμενο ενω σα λαστιχο το βρισκω αρκετα μαλακο... Δεν ειναι michelin, αλλα δεν ηθελα να βαλω michelin ακριβως επειδη παρα ειναι μαλακά και θα τα χασω πολυ γρηγορα.


Προειδοποιω εδω οτι ακολουθουν υποκειμενικες αποψεις!

Το καλυτερο μακραν λαστιχο που εχει πεσει στις ροδες μου ειναι το pirelli p zero rosso. Το γκριπ του ειναι απο αλλου, ενω στο βρεγμενο δινει ρεσιταλ.
Αυτη τη φορα δεν τα επελεξα 1ον: γιατι οποιος θεωρει οτι καπονανε τα 050Α, υποθετω οτι δεν εχει χρησιμοποιησει τα ροσσο..

Και 2ον και βασικοτερον: ειχα παντα προβλημα με το στραβωμα. Κλασσικοι Ιταλοι. Επιδοσεις μπουνια αλλα με χουσουρια.

Το eagle F1Α σιγουρα εξαιρετικο, αλλα ηθελα κατι πιο μαλακό.
Τα Conti sc3 αν και εχουν εξαιρετικη απορροη νερου και υπερβολικα μαλακά ειναι και αρκετο γκριπ δεν εχουν. Τα ειχα στο παρελθον, δεν μου αρεσαν. Ενα + τους παντως ειναι το οτι αυτη τη μετρια αποδοση που εχουν στην αρχη την κρατανε μεχρι τελικης πτωσεως.
Τα dunlop... θεος φυλαξει. Αν και εμπειρια με αυτα ειχα σε προσθιοκινητο φιλου.
Τα michelin τα ζω καθε μερα. Και ο αδερφος μου και ο πατερας μου ειναι φανατικοι της φιρμας. Τα απερριψα επειδη δεν ηθελα να μεινω με λινά στο διμηνο... Ειναι παντως εξαιρετικα παντου και παντα. Αλλα υπερβολικα μαλακά. Πεφτουν γρηγορα.
Τα toyo Τ1R τα φορα ο Μαριος σε 255/19 και 225/19 και προσωπικα τα βρισκω.. Σουπα...

Υποκειμενικα ολα τα πιο πανω κριτηρια βεβαια, το ξαναλεω, αλλα τα bridge για μενα ηταν λιγο μονοδρομος μετα απο ολες αυτες τις σκεψεις. Δεν υποσχομαι οτι θα τα βαλω και την επομενη φορα βεβαια και ουτε τα συνιστω σε κανεναν γιατι δεν εχουμε ολοι τα ιδια κριτηρια...

Driver M
17-10-10, 17:31
Τα φοραω στο Ε90 ...σε 225/45/17 δεν καταλαβαινω σε πιο κοπανημα αναφερεσαι... Αν θες μπορουμε στην επομενη συναντηση να παμε βολτα να τα δεις

Aκριβώς τα ίδια ελαστικά στις ίδιες διαστάσεις φοράω κι εγώ στην Ε90 μου και το κοπάνημα είναι φοβερό.
Σίγουρα παίζει ρόλο ότι είναι rft, αλλά και πάλι τόσο πολύ δεν δικαιολογείται.

Τα τελευταίας γενιάς rft potenza βέβαια λέγεται πως είναι ιδιαίτερα βελτιωμένα στον τομέα αυτό.

NickE60
17-10-10, 17:47
Aκριβώς τα ίδια ελαστικά στις ίδιες διαστάσεις φοράω κι εγώ στην Ε90 μου και το κοπάνημα είναι φοβερό.
Σίγουρα παίζει ρόλο ότι είναι rft, αλλά και πάλι τόσο πολύ δεν δικαιολογείται.

Τα τελευταίας γενιάς rft potenza βέβαια λέγεται πως είναι ιδιαίτερα βελτιωμένα στον τομέα αυτό.

thumb έχουν τεράστια διαφορά!

Τα πρώτης γενιας RE50A RFT τα είχα κι εγώ στις αρχές, το 2004 ...ανυπόφορα, σκέτα τούβλα.. και είχα κατεβάσει και την πίεση λιγάκι.. :whistle:

κατά τ' άλλα, άψογο σε καλή άσφαλτο, μέτριο σε γλιστερή άσφαλτο ...σε κλειστά κομμάτια σε οριακές καταστάσεις έβγαζε μούρη (όπως τα περισσότερα) μέτριο αλλά προβλέψιμο σε γλιστερή βρεγμένη άσφαλτο

PANOS-E60
17-10-10, 18:00
Τα πρώτης γενιας RE50A RFT τα είχα κι εγώ στις αρχές, το 2004 ...ανυπόφορα, σκέτα τούβλα.. και είχα κατεβάσει και την πίεση λιγάκι.. :whistle:

και εγώ το ίδιο.

κατά τ' άλλα, άψογο σε καλή άσφαλτο, μέτριο σε γλιστερή άσφαλτο ...σε κλειστά κομμάτια σε οριακές καταστάσεις έβγαζε μούρη (όπως τα περισσότερα) μέτριο αλλά προβλέψιμο σε γλιστερή βρεγμένη άσφαλτο

Τα είπες όλα thumb

ghost-rider
17-10-10, 18:09
Χμ... Εδω να λαβουμε υποψιν μας οτι αναλογα με το στησιμο του αυτοκινητου ενδεχεται το καθε λαστιχο να το βλεπουμε διαφορετικα ακομα και στο ιδιο μοντελο!

Ενα μαλακό αυτοκινητο δεν θα διαπιστωσει εντονα το μαγουλιασμα ενος ελαστικου.

Ενα καμπερωμενο αυτοκινητο θα εκτιμησει ιδιατερα ενα ασυμμετρο ελαστικο, ενω ενα μη καμπερωμενο μαλλον θα το υποτιμησει. Επισης, οι καμπερωμενοι, επειδη πατουν κυριως μονοπαντα ισως να μην βλεπουν εντονα ενα υπερβολικα σκληρο προφιλ. Υποθεση αυτο.

Ενα σφιχτο αμορτισερ-ελατηριο, θα αλλαξει κατα πολυ την εικονα που εχει ο οδηγος για το καθε λαστιχο.

S8N
17-10-10, 23:02
Τα είπες όλα thumb

Πάντως τα δικά σου Bridgestone Πάνο είναι χρονολογίας 27ης εβδομάδας του '08. Μιλάμε για τα τελευταίας γενιάς Runflat λοιπόν! Τέλος της εβδομάδος με το καλό θα έρθουν και οι ζάντες οπότε θα σου πω και τις δικές μου εντυπώσεις. Να ξέρεις πως μετά από 16 χρόνια σε VAG με ημιάκαμπτους και άπειρους πειραματισμούς από Bilstein Sprint και Vogtland μέχρι PSS9 και ΚW Variant III, ακόμη και τα τρένα του ΟΣΕ μου φαίνονται μαλακά.

Όσο για τα Runflat, πίνω νερό στ' όνομά τους. Παλαιότερα κυκλοφορούσα με ηλεκτρική τρόμπα στο πορτ-μπαγκάζ γιατί στις οικοδομές όλο και κάποιο καρφί θα πατούσα. Έχει τύχει να φύγω από τον Παχύλα τη μια μέρα με λάστιχα του κουτιού και να πάω την επόμενη με 2 πρόκες σε 1 απ' αυτά. Η μεγάλη ατυχία ήταν πέρυσι όμως έξω από τη Σπάρτη, όταν ένα ατσαλόκαρφο διαπέρασε όχι μόνο το πέλμα αλλά και το πλαϊνό του PS3. Η τρόμπα δε μπορούσε να κάνει τίποτα. Άδειασα όλο τον χώρο των αποσκευών, μου βγήκε η Παναγία να ξεσφίξω τα μπουλόνια (χοροπηδούσα 100 κιλά άνθρωπος πάνω στο σταυρό και δεν καταλάβαιναν τίποτα), έβαλα εκείνη τη γελοία ρεζέρβα ανάγκης η οποία ευτυχώς ήταν φουσκωμένη αλλά μετά δεν είχα που να βάλω τη 18άρα Detroit του GTI η οποία δε χωρούσε στον διαμορφωμένο χώρο για τη ρεζέρβα. Στο πίσω κάθισμα είχα το παιδί, μπροστά καθόταν η γυναίκα μου και ο χώρος αποσκευών ήταν πλήρης. Αφού έψαλα όλα τα Ευαγγέλια στη VW τελικά την παράτησα σε ένα χαντάκι έξω από τους Μολάους και γύρισα να την ξαναπάρω. Φυσικά κανείς ντόπιος δεν είχε λάστιχο 225/40/18 να μου δώσει κι έτσι περίμενα μια επιπλέον μέρα για να έρθει από Καλαμάτα. Γι' αυτό σας λέω: Runflat κι ας μου φύγουν τα σφραγίσματα, ας πάθω διάσειση από το κοπάνημα, ας ακούω τη γκρίνια της γυναίκας μου. Όπως θα 'λεγε και η Γιωργάρα: ΚΛΑΪ ΜΑΪΝ.

Ξέχασα να γράψω πιο πάνω πως ήμουν τυχερός στην ατυχία μου, καθώς τρύπησε το πίσω λάστιχο. Φαντάσου να έπρεπε να σκαντζάρω και πίσω-μπρος, αφού η ρεζέρβα ανάγκης δε μπαίνει μπροστά. Να πω και το άλλο? Στο ΤΤ είχα big brake kit μπρος-πίσω και η ρεζέρβα δεν έμπαινε ΠΟΥΘΕΝΑ. Ακόμη κι αν έκανε η διάμετρος, θα ήθελα τεράστιο spacer και εξίσου μακρυά μπουλόνια. Άντε γεια.

///M Arios
17-10-10, 23:08
φανταστειτε πως με 255/30/19 πισω και 225/35/19 μπροστα, σε βρεγμενο δρομο νομιζω πως εχω Μ3 turbo......:shok: αλλα ειναι απλα ενα Ε36 320i......:ranting2:

Driver M
17-10-10, 23:13
thumb έχουν τεράστια διαφορά!

Τα πρώτης γενιας RE50A RFT τα είχα κι εγώ στις αρχές, το 2004 ...ανυπόφορα, σκέτα τούβλα.. και είχα κατεβάσει και την πίεση λιγάκι.. :whistle:

κατά τ' άλλα, άψογο σε καλή άσφαλτο, μέτριο σε γλιστερή άσφαλτο ...σε κλειστά κομμάτια σε οριακές καταστάσεις έβγαζε μούρη (όπως τα περισσότερα) μέτριο αλλά προβλέψιμο σε γλιστερή βρεγμένη άσφαλτο

Τα δικά μου είναι του 2007. Λογικά είναι διαφορετικά από τα δικά σου, αλλά δεν είναι τα τελευταίας γενιάς. Αυτά νομίζω πως κυκλοφόρησαν φέτος.

Αν πάντως τα rft potenza έχουν βελτιωθεί αρκετά στον τομέα της άνεσης, τότε μάλλον σε αυτά θα ξαναπάω αφού ως προς τα οδικά τους χαρακτηριστικά δεν έχω κανένα παράπονο.
Στα συν και η αυξημένη τους αντοχή.

aggelosmk2
17-10-10, 23:27
Ξερω 3 ατομα που τα εχουν φορεσει σε 195/50/15 και ειναι και οι 3 παρα πολυ ευχαριστημενοι.
Πολυ τιμιο λαστιχο ,μαλακο σχετικα για καλυτερο κρατημα εξου κ φθειρεται σχετικα ευκολα.
Θα ναι το επομενο μου λαστιχο.
Οσον αφορα την περιπτωση σου,με παραξενευει ειλικρινα.
Μηπως επεσες σε καμμια ελαττωματικη παρτιδα?
Μηπως π.χ η αναρτηση σου ειναι στα τελευταια κ δεν δουλευει σωστα ?

E60_Arkadia
18-10-10, 00:41
+1 και απο μενα για τα potenza re050,θα συμφωνησω ομως με τον Πανο,Νικο οτι κοπαναει πολυ λογω ρανφλατ.Ισως τα ξαναβαλω αλλα οχι ρανφλατ.Ειμαι και οπαδος της yokohama παντως