PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι σειρα ησασταν στον στρατο.....???????



Σελίδες : 1 [2]

atha
11-05-11, 20:42
302 seira.
mono stin arta eimoun 2 mines kai meta terma alla to mono pou mporo na po einai oti itan kali empeiria .( tha itan amartia na po oti ekana kai strato)

billakos
11-05-11, 23:32
ας πω και εγω την δικη μου θητεια..
280 σειρα 02' Ε ΕΣΣο.
1.παρουσιαστικα Μεγαλο Πεύκο
2.μετα πηγα Μυτηληνη για Τπεν (δλδ εκπαιδευση για να παρουμε τον πρασινο πολυποθητο μπερε) και συγχρονως ειδικοτητα εκει
3.ξανα πισω στο Μεγαλο Πευκο για να περασουμε ΛΥΒ οπου βγηκα Λοχιας και συγχρονως και προτινομενος για Αλεξιπτωτα, ομως την θεση μου τελικα μου την εφαγε καποιος βυσματιας Πεζοναυτης.:ranting2:
4. και τελευταιο πηγα στην μοναδα οπου ανηκα δλδ στο 4ο ΕΤΕΘ της Σαμου σε Μοιρα Αμφιβιων Καταδρομων οπου και απωληθηκα απο εκει..
Συνολο θητειας 14μηνες.

stratos
11-05-11, 23:53
ας πω και εγω την δικη μου θητεια..
280 σειρα 02' Ε ΕΣΣο.
1.παρουσιαστικα Μεγαλο Πεύκο
2.μετα πηγα Μυτηληνη για Τπεν (δλδ εκπαιδευση για να παρουμε τον πρασινο πολυποθητο μπερε) και συγχρονως ειδικοτητα εκει
3.ξανα πισω στο Μεγαλο Πευκο για να περασουμε ΛΥΒ οπου βγηκα Λοχιας και συγχρονως και προτινομενος για Αλεξιπτωτα, ομως την θεση μου τελικα μου την εφαγε καποιος βυσματιας Πεζοναυτης.:ranting2:
4. και τελευταιο πηγα στην μοναδα οπου ανηκα δλδ στο 4ο ΕΤΕΘ της Σαμου σε Μοιρα Αμφιβιων Καταδρομων οπου και απωληθηκα απο εκει..
Συνολο θητειας 14μηνες.

Εντελώς φιλικά.... την πάλεψες? Μάλλον εγώ παραείμαι καλομαθημένος

GEO316
11-05-11, 23:54
Εχουμε και λεμε...
Σειρα 237, 95Δ
Παρουσιαστικα κορινθο μετα πολυκαστρο κιλκις στο 525 κατοπιν ΛΥΒ
σταυρουπολη ξανθης, ξανα πολυκαστρο, πεσαμε πανω στα Ιμια:ranting2:
ξανα μεταθεση πεπλο εβρου σε φυλακιο οπου απο εκει καλημεριζα τον
αχμετ για κανα δυο μηνες! :th_Laie_67-1:

billakos
12-05-11, 22:57
Εντελώς φιλικά.... την πάλεψες? Μάλλον εγώ παραείμαι καλομαθημένος

στρατο θα μιλησω ειλικρινα, ειδικα στην αρχη δεν παλευοταν.. αλλα μετα το πηρα ξερεις καπως αλλιως. ηθελα να δω τα ορια μου τα οποια φυσικα ξεπερασα κατα πολυ.ουτε περιμενα οτι εγω θα πηγαινα εκει και ποσο μαλλον θα απολυομουν απο εκει.
οταν εβλεπα καποιον ενω ηδη ημουν στο κοκκινο ελεγα απο μεσα οχι ρε..δ μασαω σιγα δλδ αυτος τη ειναι καλυτερος απο μενα ποιο μαγκας ειναι??
κ ετσι καπως συνεχισα..αλλα μετα πλεον ειχα συνιθησει και πλεον μ φαινοταν ολα κανονικα!!

georgepap
12-05-11, 23:15
302,A'ΕΣΣΟ'08.ΤΡΙΠΟΛΗ ΒΑΣΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ,251 ΓΝΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΣΤΕΛΛΙ ΠΕΔΙΑΔΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (133ΣΜ) ΑΠ'ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ!!!!!

kostas 325
12-05-11, 23:44
Πολεμικό ναυτικό 94Δ
Φρεγάτα Μακεδονια F-458 (μηχανικός)

Jimmakos
13-05-11, 02:05
Εντελώς φιλικά.... την πάλεψες? Μάλλον εγώ παραείμαι καλομαθημένος

'Α ρε βύσμα.............. :th_Laie_67-1:

stratos
13-05-11, 02:27
'Α ρε βύσμα.............. :th_Laie_67-1:

Ναι, έκατσε το βύσμα τον τελευταίο μήνα για αυτό έφαγα τα κρύα της ζωής μου στον Εβρο. 2 και σήμερα. Αντε να τελειώνουμε

nik200
13-05-11, 09:17
εχουμε και λεμε

σειρα 294 γ εσσο 2005 μηχανικο
ναυπλιο (2 μηνες)- αρχοντας
λουτρακι (3 βδομαδες)-αρχοντας
μυτιληνη (5 μηνες)-εκει περναω λυβ και γινομαι λοχιας (λεμε τωρα)...
κορωπι (σχολη ευελπιδων) (4 μηνες)-αρχοντας

Gregory_///M
13-05-11, 09:58
297, 2006, Δ ΕΣΣΟ...Αεροπορία Στρατού.
Ι1, 12μηνο.

Κέντρο: Παρουσιάστηκα στην Ρεντίνα μαζί με τους "πρασινομπερέδες", γιατί η Α.Σ. θεωρείται ειδική δύναμη.
Μονάδα: Στεφανοβίκειο Βόλου...(20 λεπτά από το σπίτι μου στη Λάρισα)
- 1ο ΤΕΑΣ (Τάγμα Ελικοπτέρων Αεροπορίας Στρατού)
Μετάθεση εσωτερική σε άλλη Μονάδα (υπάρχουν 5 μονάδες με φαντάρους μέσα στο στρατόπεδο)
- Σχολή Αεροπορίας Στρατού.

DionisisM5
13-05-11, 12:17
252 98Α - Κ.Ε.Ε.Μ (ΣΕΜ)
Ακολουθει αναλυση θητειας:
2 μηνες Σπαρτη
2 μηνες Πατρα
2 μηνες Σινδο Θεσσαλονικης
1 μηνα Ρεντινα (οδηγος των καταδρομεων)
1 μηνα Σινδο Θεσσαλονικης
1 μηνα Νεστοριο Καστοριας συνορα Αλβανιας (οδηγος των καταδρομεων)
1 μηνα Σινδο Θεσσαλονικης
1 μηνα στον Ολυμπο Κ.Ε.Ο.Α.Χ (οδηγος των χιονοδρομων καταδρομεων)
1 μηνα Σινδο Θεσσαλονικης
6 μηνες Λαρισα Στρατοπεδο Μπουγα

Αυτα τα λιγα.

Μπουγα?????????????????????????????????????? ??/

Εμπλοκη σε πηγαινε ετσι???????????

20 μεσα 1 εξω???

Jimmakos
13-05-11, 12:59
Ναι, έκατσε το βύσμα τον τελευταίο μήνα για αυτό έφαγα τα κρύα της ζωής μου στον Εβρο. 2 και σήμερα. Αντε να τελειώνουμε

Που να σε είχα στο Άργος....
Τότε που λέγανε στις ειδήσεις οτι κατεβαίνανε οι αρκούδες απο τα βουνά....
Σκοπιά με -5 βαθμούς γερμανικό νούμερο και τσίπουρο στην τσέπη να ζεσταινόμαστε.... Τώρα γιατί σουρώναμε είναι άλλη ιστορία! :th_Laie_67-1:

TSAF
13-05-11, 15:59
Ακολουθει αναλυση θητειας:
2003 Γ HELLENIC NAVY
Στρατευσιμος Κελευστης
6 μηνες Μ/Τ ΑΡΕΘΟΥΣΑ (σκατο πλοιο - κατασκευης του 1938)
5 μηνες Ρ/Κ ΘΗΣΕΑΣ (Α Ρ Χ Ο Ν Τ Α Σ)
1 μηνα αβαβα
----------
the end

bmwgiorgos
26-05-11, 21:46
222σειρα 93α εσο.μηχανικο ειδικοτητα ΧΕΙΡΓΕΡΦΟΡΕΚΣΤΑΦ.μεταφρασ , χειριστης γερανου φορτωτου εκσκαφεα ταφρων.ναυπλιο,λουτρακι [που μου εβγαλαν την πιστη] ξανθη 724τμχ.

Lefteris116
26-05-11, 23:34
306 σειρα.παρουσιαστηκα αρτα υγειονομικο,5 μηνες μυτιληνη κ την υπολοιπη θητεια Επιτροπη Απαλλαγων Αθηνων για οποιον εχει ακουστα.... ;)

hades7
18-07-11, 13:07
εγω 95β ΕΣΣΟ ΑΥΛΩΝΑ-ΣΦΑ-398 ΕΑΡΜΕΘ gasmadia land....

συνολο θητειας 19μηνες





χαχαχα τυχαια ψαχνωντας επεσα πανω σε αυτο ο συντακτης ασφαλως δεν ειμαι εγω....Ο τυπας αναφερεται στο 2006 πρεπει να θεωρει τον ευατο του τυχερο που δεν βιωσε την ιδια σκηνη απο το 1983 εως το 1998


Ανώνυμος
398 ΕΑΡΜΕΘ....Ένα όνομα, μια ιστορία θα έλεγα,γράφω όχι γιατί ξέρω κάτι συγκεκριμένο γι' αυτή την μονάδα, αλλα γιατί μόλις είδα το post γι' αυτή τη μονάδα μου ήρθε στο μυαλό μια φοβερά έντονη εικόνα που δεν την ξέχασα ποτέ στη διάρκεια της θητείας μου και δεν νομίζω να την ξεχάσω ποτέ.
Καλοκαίρι 2006, χωριό Αγ. Παρασκευή έξω απο την Καλλονή, συνοδηγώ σε ένα ΡΕΟ και μεταφέρουμε πυρομαχικά στην 398 για μια βολή στο καμμένο δάσος (πεδίο βολής για τα άρματα της 398), ΔΕΑ εγώ, μετράω τον τελευταίο μου μήνα στο νησί και στο δρόμο απο Μυτιλήνη για Καλλονή (1,5 ώρα με το ΡΕΟ φορτωμένο) ο ΕΠ.ΟΠ Δνεας που έχω για οδηγό αρχίζει να μου λέει ιστορίες για την 398, " Δόκιμε, η χειρότερη μονάδα στο νησί, Μαύρη όνομα και πράμα, η αναβολή είναι σα να ζητάς υπηρεσιακό" κτλ, κτλ. Τα είχα ακούσει και άλλοτε αυτά άλλα τα θεωρούσα και λίγο θρύλους του στρατού. Φτάνουμε στην πύλη....και αμέσως με διακατέχει μια νευρικότητα,ένα στρατόπεδο μέσα στο χώμα, μια κινητικότητα λες και η μονάδα ηταν σε πολεμική ετοιμότητα, φωνές απο παντού για το κάθε τι, στρατιώτες να τρέχουν απο δω και απο εκεί. Έβλεπα όλους τους στρατιώτες απο τα άρβυλα μέχρι τους μπερέδες να είναι λες και κυλιόντουσαν στο χώμα, ένα χώμα κιτρινοπό και τόσο ψιλό, σαν άμμος, που είχε κάνει τις παραλλαγές τους και αυτές κιτρινοπές. Σταματάμε και αρχίζει το ξεφόρτωμα, έρχονται 5-6 στρατιώτες και έβλεπα τα χέρια τους να έχουν πληγές απο τα κουνούπια, αμυχές στα χέρια, μάλλον απο κάποια αγγαρεία, και τα βλέμματα τους θολά, κουρασμένα. Δεν είχα λόγια να μιλήσω και τότε με πλησιάζει ένας στρατιώτης που μου θύμιζε κάτι. Με πλησιάζει και μου χαμογελάει και μου λέει "Ρε Δόκιμε με ξέχασες? Τόσο καιρό έχουμε να τα πούμε?" Τα έχασα, ήταν ενα γειτονόπουλο απο το εξοχικό μου στη Ν. Μάκρη, ΔΕΝ τον γνώρισα, και ας είχαμε περάσει τόσα καλοκαίρια μαζί. Πρίν προλάβω να απαντήσω συνεχίζει και μου λέει το πιο αφοπλιστικό "Πως κατάντησα έτσι ε?". Ήταν η πιό δυνατή στιγμή στη θητεία μου των 17 μηνών, δεν ήξερα τι να πώ και περιορίστηκα σε λίγα λόγια γιατί ποιός μπορούσε να πεί περισσότερα. Δέν ξέρω αν λέει κάτι αυτό που έγραψα αλλά μόλις είδα 398 ΕΑΡΜΕΘ ήθελα να το γράψω.
Ελπίζω να μην σας κούρασα και ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέσατε για να διαβάσετε τις γραμμές που έγραψα.

individual
18-07-11, 14:49
εχουμε και λεμε

σειρα 294 γ εσσο 2005 μηχανικο
ναυπλιο (2 μηνες)- αρχοντας
λουτρακι (3 βδομαδες)-αρχοντας
μυτιληνη (5 μηνες)-εκει περναω λυβ και γινομαι λοχιας (λεμε τωρα)...
κορωπι (σχολη ευελπιδων) (4 μηνες)-αρχοντας

στο ναυπλιο ειχα χασει περιπου 20 κιλα,απο το τρεξιμο,το κακιστο φαγητο και την ζεστη,γιατι ειμουν καλοκαιρι εκει.....
οσο για το λουτρακι......αστα.....ο ορισμος του καψωνιου!!!!!
μιλαμε φυσικα για το 1991........91'δ.....213 σειρα.
αρα απο οτι εχω καταλαβει,εχουν βελτιωθει τα πραγματα.....
γιατι τοτε οι αυτοκτονιες σε καθε εσο,ηταν σχεδον δεδομενες!!!!
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=8986&postcount=3

individual
18-07-11, 14:55
222σειρα 93α εσο.μηχανικο ειδικοτητα ΧΕΙΡΓΕΡΦΟΡΕΚΣΤΑΦ.μεταφρασ , χειριστης γερανου φορτωτου εκσκαφεα ταφρων.ναυπλιο,λουτρακι [που μου εβγαλαν την πιστη] ξανθη 724τμχ.

ειχα πολλες σειρες μου εκει λοχιες (πενταετης...ΟΠΥ)..χειριστες μηχανηματων...
αν θελεις στειλε με πμ,ονοματα απο λοχιες.......
πρεπει να ηταν 4-5 σειρες μου.
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=8986&postcount=3

individual
18-07-11, 18:05
στο ναυπλιο ειχα χασει περιπου 20 κιλα,απο το τρεξιμο,το κακιστο φαγητο και την ζεστη,γιατι ειμουν καλοκαιρι εκει.....
οσο για το λουτρακι......αστα.....ο ορισμος του καψωνιου!!!!!
μιλαμε φυσικα για το 1991........91'δ.....213 σειρα.
αρα απο οτι εχω καταλαβει,εχουν βελτιωθει τα πραγματα.....
γιατι τοτε οι αυτοκτονιες σε καθε εσο,ηταν σχεδον δεδομενες!!!!
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=8986&postcount=3


https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=79361&postcount=69:original:

aristent
04-01-12, 18:47
Εμένα πάλι μου έκατσε Πολεμικό Ναυτικό.

Έπρεπε να καταταγώ με την 96Α ΕΣΣΟ τον Ιανουάριο του 1995 αλλά πήρα αναβολή λόγω σπουδών (ΕΜΠ). Το 1999 έφυγα για master στο εξωτερικό ενώ το 2000 επέστρεψα αλλά ξεκίνησα διδακτορικό στο ΕΜΠ. Με όλα αυτά τελικά κατετάγην με την 03Β ΕΣΣΟ τον Μάρτη του 2003 στο Κ.Ε.ΠΑΛ.

Μετά την προπαίδευση στον Πόρο, μου έδωσαν ειδικότητα Τεχνίτη Πυροβόλων (ΤΠΒ), με αναβάθμισαν σε κελευστή και με έστειλαν στο Κ.Ε.ΠΑΛ. για εκπαίδευση διάρκειας 2 εβδομάδων.

Εν συνεχεία, μου ήρθε μετάθεση για Ναύσταθμο Σαλαμίνος (Δ.Δ./ΝΣ). Εκεί, για τους επόμενους 4 μήνες, το μόνο που έκανα είναι αγγαρείες και αγήματα.

Για καλή μου τύχη, μετά τους 4 μήνες με πήγαν στο διοικητήριο του Ναυστάθμου όπου έκανα βάρδιες ως ναύτης του Αξιωματικού Φυλακής (ΑΦΕ). Το σπίτι μου το έβλεπα ελάχιστα, αλλά οι συνθήκες ήταν αρκετά καλύτερες.

Κανα δίμηνο αργότερα, μια νύχτα που είχα βάρδια, άρχισαν να έρχονται στο σηματωρείο οι μεταθέσεις της σειράς μου, ανάμεσά τους κι η δική μου. Εκεί έμαθα πως η επόμενη θέση μου ήταν στο Πεντάγωνο, στο Τάγμα ΓΕΕΘΑ και συγκεκριμένα στο ΓΣΜΑ (Γραφείο συντονισμού μέτρων ασφαλείας).

Μπορεί ν' ακούγεται βυσματική θέση αλλά το να είσαι ορθοστασία όλη μέρα στην κεντρική πύλη του Πενταγώνου στη Μεσογείων και να ελέγχεις ταυτότητες καθώς χαιρετάς ανωτέρους κι επισήμους δεν είναι ό,τι καλύτερο.

Τελικά, λίγο αργότερα, με τράβηξαν στο Γραφείο Τύπου του Αρχηγού ΓΕΕΘΑ λόγω έλλειψης προσωπικού εκεί. Οι τελευταίοι μήνες στο Γραφείο Τύπου ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να μου τύχει και ήταν σαν να είχα ήδη απολυθεί.

:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :thumbsup:

Αρουλη μου θυμισες αυτο:

https://www.youtube.com/watch?v=Tho9VS-j9Ts"]https://www.youtube.com/watch?v=Tho9VS-j9Ts


Μετα απο 26 χρονια πολιτης τι να θυμαμαι....:ranting2:
179 σειρα 84 ΕΣΟ !
Παρουσιαστικα Αυλωνα πηρα ειδικοτητα πυροβολητης ασυρματιστης μεσων αρματων.
Μετα απο τρεις μηνες μεταταθηκα στο Δωρισκο 12η ΕΜΑ ...εκει εμεινα για 18 μηνες!!!!ΣΥΝΟΛΟ 21 ΜΗΝΕΣ!!!!
Χαμενος χρονος απο τη ζωη μου...ενταξει καποιες καταστασεις καλες αλλα αν ηταν επιλογη μου θα προτιμουσα να δουλευα παρα να παω στρατιωτης.

αυτο για τον Φανη.thumb

kwstakhs_Z4
04-01-12, 21:15
07' Γ ΕΣΣΟ - (ναυτικο) !! παρουσιαστικα τελος αυγουστου στο Κ.Ε ΠΑΛΑΣΚΑΣ καπου κοντα εκει στον ασπροπυργο (ειχα διπλα μου και τον δωνη τον προπονητη τοτε της λαρισας βεβαια αυτος εδωσε ενα χαρτι και δρομο) μετα πηγα ΣΑΛΑΜΙΝΑ 5 μηνες και αλλους 5 μηνες μετα στο Ν.Ν.Α (ναυτικο νοσοκομειο αθηνων) στο κολωνακι!!! ειδικοτητα μαγειρας (λογω της δουλειας μου ζαχαροπλαστικη) παρολο που δεν μαγειρεψα ποτε μου και γενικα μπορω να πω πως περασα καλα!!!!!! :P

fanisk
04-01-12, 21:22
07' Γ ΕΣΣΟ - (ναυτικο) !! παρουσιαστικα τελος αυγουστου στο Κ.Ε ΠΑΛΑΣΚΑΣ καπου κοντα εκει στον ασπροπυργο (ειχα διπλα μου και τον δωνη τον προπονητη τοτε της λαρισας βεβαια αυτος εδωσε ενα χαρτι και δρομο) μετα πηγα ΣΑΛΑΜΙΝΑ 5 μηνες και αλλους 5 μηνες μετα στο Ν.Ν.Α (ναυτικο νοσοκομειο αθηνων) στο κολωνακι!!! ειδικοτητα μαγειρας (λογω της δουλειας μου ζαχαροπλαστικη) παρολο που δεν μαγειρεψα ποτε μου και γενικα μπορω να πω πως περασα καλα!!!!!! :P

Πω πω ελιωσες στην εμπλοκη και τις πινεζες ρε Κωστακη :hystericalbs1:

BILL007
04-01-12, 22:13
Πω πω ελιωσες στην εμπλοκη και τις πινεζες ρε Κωστακη :hystericalbs1:

Eσενα σε τι σώμα/όπλο σε κάλεσαν https://www.car-accessories.cn/product/mini_jack/1.jpg?????? :D:D:D

beliris
04-01-12, 22:21
25 χρονια καλα ειναι, ή να ξαναγυρισω...χεχεχε

Φθάνουν τα 25 χρόνια,
ειδικά όταν είναι τα καλύτερα!!!!

fanisk
04-01-12, 22:22
Eσενα σε τι σώμα/όπλο σε κάλεσαν https://www.car-accessories.cn/product/mini_jack/1.jpg?????? :D:D:D


Κέντρο Εκπαιδεύσεως Τεθωρακισμένων (ΚΕΤΘ) (ΑΥΛΩΝΑ).
Έχετε επιλεγεί Διαβιβάσεις.

Γιατι "εχω επιλεγει" αφου ουτε καν στο κεντρο δεν μπηκα ακομη? Μετα δεν παιρνεις την ειδικοτητα? Αλλαξε το συστημα? Bill σου ηρθε χαρτι απο την αστυνομια ή στο site το ειδες? (καπου ειδα πως κοψαν τα χαρτια).

Τι βυσμα ρε, ουτε ο πατερας μου δεν ξερει το ΣΑ μου ακομα! Λεω να το παιξω κομαντο και αν δεν μου αρεσει να φυγω αλα Στρατος :D Μετα γυρναω πεζικο οπου κατσει ή παλι αυλωνα-διαβιβασεις? Το 1ο ε?

BILL007
04-01-12, 22:44
ΒΥΣΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΔΙΑΒΙΒΑΣΤΗ!!!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Λογικά κατά 99% θα παραμείνεις στις διαβιβάσεις thumb

Υ.Γ 1)Έχεις επιλεγεί,γιατί όπως θα μάθεις και μέσα αν είσαι σε γραφείο βέβαια και νταλαβερίζεσαι με έγγραφα,ολοι οι στρατιώτες είναι "οι κληρωτοί" ;) Kατα την ίδια λογική έχεις "επιλεγεί" ;)
2)Mην φοβάσαι αν θα σε πουν βύσμα.Προσωπικά δεν γνώρισα άτομο που να μην είχε κάτι (έστω και μπάρμπα).Ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν το παλεύουν καθόλου βάζοντας κάποιο γνωστό/μέσο/βουλευτή/μπάρμπα κτλπ...

fanisk
04-01-12, 22:56
ΒΥΣΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΔΙΑΒΙΒΑΣΤΗ!!!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Λογικά κατά 99% θα παραμείνεις στις διαβιβάσεις thumb

Για εξηγησε λιγο ρε Μπιλλ να καταλαβω τι γινεται..
Παλαιοτερα εμπαινες χωρις ειδικοτητα και την επαιρνες μετα? Τωρα αυτη τι ειναι? Γιατι εξ'αρχης λεει διαβιβασεις? Παραμενεις εκει (99%?) ή αλλαζεις μετα? Και πως αλλαζεις? Σε βαζουν οπου θελουν? Οποιος κοπει απο ΕΔ γυρναει εκει που ηταν ή γενικα πεζικο και ο,τι κατσει?
Πως σου φαινεται μεσα? Καλυτερα καμια ασκηση παραπανω ή καλυτερα να λουφαρεις? Ποσες εχεις ακομα?

BILL007
04-01-12, 23:45
Εγώ έχω απολυθεί παλικάρι μου...ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ????:D:D:D:D

Μπαίνεις ξέροντας αρχικά σε τι σώμα/όπλο ανήκεις.Την ειδικότητα και την παραμονή ή μετάταξη(δηλαδή απο διαβιβάσεις να σε πάνε πεζικό που λέει ο λόγος) την μαθαίνεις λίγες μέρες μετά την ορκομοσία σου στο κέντρο (εκτός και αν είσαι τόσο μεγάλο jack που το ξέρεις που θα πας πριν καν παρουσιαστείς)

Όλα ανατρέπονται αν διαλέξεις (ή σε διαλέξουν με το ζόρι -γκαντέμης-) να πας σε ένα σώμα/όπλο που είναι επιλογής,όπως ΕΛΔΥΚ,Ειδικές Δυνάμεις,Στρατονομία και τα σχετικά.
Αν πας σε αυτά και μετά φύγεις (δεν ξέρω μέχρι πότε μπορείς να το κάνεις αυτό και σε ποια -νομίζω μόνο για τις Ε.Δ- ),λογικά θα καταλήξεις πεζικάριος.

Οσον αφορά τι το καλύτερο,εγώ σου λεω φιλικά (επειδή είδα και μπόλικα παιρνώντας απο πολλές θέσεις για 9 μήνες) μακριά απο τέτοιες καταστάσεις.
Να περάσεις όσο το δυνατόν απαρατήρητος,λουφαδόρος και να φεύγει το βάσανο.
Φίλος καλός απο το πανεπιστήμιο που μπήκε μαζί μου ίδια σειρά,υπηρέτησε Ειδικές Δυνάμεις (έρχονται όσοι θέλουν,μένουν όσοι μπορούν) και μετά που απολυθήκαμε και βρεθήκαμε απο κοντά παραδέχτηκε μπροστά σε όλη την παρέα ότι ήταν η μεγαλύτερη μ@λακία που έκανε στην ζωή του.
Τώρα όλα είναι θέμα γούστου...
Διαλέγεις και παίρνεις...thumb

Υ.Γ Λογικά δεν θα σε διώξουν απο Διαβιβάσεις,αν και ποτέ δεν ξέρεις...Εδώ έδιωξαν εμένα απο το σώμα Έρευνας Πληροφορικής...:shok:

StratosZ4
04-01-12, 23:49
Γιατι "εχω επιλεγει" αφου ουτε καν στο κεντρο δεν μπηκα ακομη? Μετα δεν παιρνεις την ειδικοτητα? Αλλαξε το συστημα? Bill σου ηρθε χαρτι απο την αστυνομια ή στο site το ειδες? (καπου ειδα πως κοψαν τα χαρτια).

Τι βυσμα ρε, ουτε ο πατερας μου δεν ξερει το ΣΑ μου ακομα! Λεω να το παιξω κομαντο και αν δεν μου αρεσει να φυγω αλα Στρατος :D Μετα γυρναω πεζικο οπου κατσει ή παλι αυλωνα-διαβιβασεις? Το 1ο ε?

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:
Ρε συ αυλωνα εχει τεθωρακισμενα, διαβιβασεις και υγειονομικο. Δεν σου ηρθε κατι παραξενο. Αυτα ειναι σωματα οχι ειδικοτητες... Βυσματικη η ειδικοτητα σου:whistle:.

Εγω απο τεθωρακισμενα που ημουν, πηγα πυροβολικο τελικα και ειμαι στα αντιαεροπορικα στα ΧΩΚ.

Εγω σου προτεινω παντως να αλλαξεις κεντρο και να πας Λαμια Υλικου Πολεμου..:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

StratosZ4
04-01-12, 23:52
Για να ειμαστε και λιγο εντος θεματος, Σειρα 317 Δ2

Φανη οτι θελεις,χτυπα τηλεφωνο μιας και τα εχω ολα φρεσκα...
Το μονο που εχω να σου πω απο τωρα ειναι πως θα κανεις ζωαρα στο στρατο...:original:

kwstakhs_Z4
04-01-12, 23:57
Πω πω ελιωσες στην εμπλοκη και τις πινεζες ρε Κωστακη :hystericalbs1:

εγω ΟΥΚ ηθελα να παω αντε στην χειροτερη αλεξιπτωτα που ηταν και ο ΜΠΑΜΠΑΣ μου.........αλλα ο ΜΠΑΜΠΑΣ μου ( :th_Laie_67-1: ) δεν ηθελε..... :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

αντε με το καλο φανη και θα δεις οτι θα περασει και ουτε θα το καταλαβεις....

αν και εγω βεβαια ουτε μια ωρα δεν ξαναεμπαινα εκει μεσα και ας πηγαινα μονο για 5-6 ωρες την ημερα και μετα σπιτι μου (σαν δημ.υπαλληλος)

ΜΕ ΤΑ Μ***ΙΑ.........

BILL007
05-01-12, 00:20
Εγω σου προτεινω παντως να αλλαξεις κεντρο και να πας Λαμια Υλικου Πολεμου...

Tώρα αυτό???Το ΚΕΥΠ έκλεισε εδω και μερικές ΕΣΣΟ...thumb

Υ.Γ Αν και φήμες το θέλουν να ξανανοίγει...Είδωμεν...

katsaraios
05-01-12, 00:32
Tώρα αυτό???Το ΚΕΥΠ έκλεισε εδω και μερικές ΕΣΣΟ...thumb

Υ.Γ Αν και φήμες το θέλουν να ξανανοίγει...Είδωμεν...

Ελα ρε συ...
και ειχε κατι ντελιβερυ σουβλακια μαματα ....

Azurius
05-01-12, 14:11
276 Α' ΕΣΣΟ. Παρουσιάστηκα στη Θήβα 3Γ'. Πρώτη μετάθεση στην Ελευθερούπολη στην 193 ΜΠΕΠ MLRS και μετά στην 194 ΜΠΕΠ MLRS στο Λαγκαδά. Bodyline και @#$!#!$!. 102 κιλά μπήκα και βγήκα 71!

fanisk
05-01-12, 14:17
276 Α' ΕΣΣΟ. Παρουσιάστηκα στη Θήβα 3Γ'. Πρώτη μετάθεση στην Ελευθερούπολη στην 193 ΜΠΕΠ MLRS και μετά στην 194 ΜΠΕΠ MLRS στο Λαγκαδά. Bodyline και @#$!#!$!. 102 κιλά μπήκα και βγήκα 71!

Τα κρατησες μετα? Αν ναι, μια χαρα !

StratosZ4
05-01-12, 14:26
. 102 κιλά μπήκα

Τι λες τωρα:shok::shok:

super duper
05-01-12, 16:05
Ωραια χρόνια-πολυ τρεξιμο αλλα ατελειωτη ανεμελεια
259 -99 Β
Μ.ΠΕΥΚΟ
μετα βολτα απο Ασπροπυργο για 4 μηνες(μεσα και τα ΛΥΒ)
Καταταξη ΜΑΛ και στο 3μηνο 1η ΜΑΕ
εκδρομες αναψυχης με πληρες πακετο σε
ΚΟΥΦΟΒΟΥΝΟ-(Στρ.Χατζηπεντη)-ΒΡΙΣΙΚΑ και σε ονειρικες ραχουλες κορνοφωλια για 5 ημερες χειμερινες αναζητησης χλωριδας πανιδας κτλ για οσους γνωριζουν απο ΕΒΡΟ
ΡΕΝΤΙΝΑ-ΒΟΛΟ ετσι για χαλαρωση κοντα σε τσιπουραδικα
το καλοκαιρι προτιμουσα τα νησια Γκασμαδια ή ΜΥΤΙΛΗΝΗ στην εξωτικη ΚΑΛΟΝΗ , ΧΙΟ 96 ΤΑΞΙΑΡΧΙΑ , ΛΗΜΝΟ 88 Εαν θυμαμαι καλα.
ξεμπερδεψα το 18 μηνο απο αθηνα στρατοπεδο ΚΑΠΟΤΑ ΜΕΝΙΔΙ απο τα ΤΕΝΞ

Ολα καλα ομως.

super duper
05-01-12, 16:13
πρεπει να κουβεντιασουμε φιλε



:thanks:
Respect!!!

Azurius
05-01-12, 16:13
Τα κρατησες μετα? Αν ναι, μια χαρα !
Έφτασα στα 90 μετά απο 9 χρόνια., Αυτά που έχω τώρα...

Τι λες τωρα:shok::shok:
Λαιμός δεν υπήρχε Στράτο! Απο το πηγούνι έβλεπες κατευθείαν κοιλιά. :shok:

super duper
05-01-12, 16:21
ωραιa διαδρομη
μαλλον μαζι θα κουβενταισουμε καποια στιγμη για τις ωραιες εκδρομες που εχουμε κανει
νινο sorry για το προηγουμενο ποστ κεκτημενη ταχυτητα
ειδα το σχολιο respect
:thumbsup:



Περασαν 18 χρονια.......:shok:

217 92β εσσο
-Μεγαλο πευκο(ΚΕΕΔ)
-Ασπροπυργος (ΣΧΑΛ)
-Μεγαλο πευκο (ΛΥΒ)
-Ασπροπυργος (Τ/ΠΕΝ)
-Ασπροπυργος (σχολειο ανιχνευτων)
-Ασπροπυργος (2α ΜΑΛ) Μεχρι απολυση.....:thumbsup:

nikos325
06-01-12, 00:22
10Γ ΕΣΣΟ 312 σειρα
Παρουσιαστηκα στο ΚΕΜΧ Ναυπλιο οπου και εμεινα 1,5 μηνα λογω "εκπαιδευσης" σκαπανεα, μεταθεση Κυπρο για εφτα μηνες και τελος επαναπατρισμο στην Καλαματα στο ΚΕΔΒ μεχρι να απολυθω (ουτε μηνας δεν ηταν δηλαδη οπου δεν κοιμηθηκα καθολου στο στρατοπεδο)....

nuovo..
06-01-12, 16:27
276 Α' ΕΣΣΟ. Παρουσιάστηκα στη Θήβα 3Γ'. Πρώτη μετάθεση στην Ελευθερούπολη στην 193 ΜΠΕΠ MLRS και μετά στην 194 ΜΠΕΠ MLRS στο Λαγκαδά. Bodyline και @#$!#!$!. 102 κιλά μπήκα και βγήκα 71!
/
280 e εσσο Θήβα Α 193 MLRS ελεύθερουπόλη 194 MLRS ΛΑΓΚΑΔΑ.τα κιλά που τα εχασες 193 η 194;;

kostas
06-01-12, 17:10
296...

teokots
06-01-12, 18:18
305 08 Δ ΕΣΣΟ. παρουσιαστηκα πευκο (κεεδ) μετα σπαρτη(κεεμ),γυθειο και τελος οι υπολοιποι 7 μηνες στην χιο καρδαμυλα (643 τε).

spar@
06-01-12, 21:47
ααα ρε Φανη βυσμα.... κανε κανα κονε γιατι καλοκαιρι μπαινω να υπηρετησω για το αφεντικο μου και στα καπακια μπαινω για μενα... πφφφ μακαρι να μην το κανουν 12 μηνο γιατι δεν θα την παλεψω 24 μηνες στρατο!

hlias303
08-01-12, 15:31
303 08 b esso 625 tp perama ioaninion - 616 mk tp neoxori orestiados - 502 mk tp kavyli orestiados kai meta zwara stin asden ston karea!

GIANNISL
08-01-12, 18:02
203 - 87Ε
κορινθο 2 μηνες ψαρακας
λουτρακι 4 μηνες για ΔΕΑ ΠΖ με ειδικοτητα σκαπανεα ΜΧ (πικρα)
καβυλη σε ΜΤΠ για 15 μηνες (αν δεν ξερετε που ειναι απλα σηκωστε τη δεξια ψηλα πινεζα)
κορινθο σε γραφειο επιστρατευσης για 3 μηνες (υπνος πολυς)

GIANNISL
08-01-12, 18:05
καβυλη 502 φιλαρακι ??? το εχτισαααααα

Vasilis M3
13-05-14, 15:42
Μιας και κοντεύουν οι μέρες για πείτε καμια ιστορία απο το φανταριλίκι σας :original:

Είχα κάτσει προχθές και άκουγα διάφορες ιστορίες απο φίλους του πατέρα μου...είμαι πολύ περίεργος να μάθω γιατί έκανες τόσο καιρό να τελειώσεις Van Sinner :hystericalbs1:
Πόσο φυλακή θα είχε πέσει...

Για πάμε σας ακούω!!!Στόχος είναι να γράψω και εγώ κάτι μόλις γυρίσω thumb

ntinos
13-05-14, 15:49
Οι δικες μου ιστοριες απο τον στρατο δεν γραφονται....
Μονο απο κοντα :p

Vasilis M3
13-05-14, 15:51
Χαχαχαχαχαχ ο λόγος? :whistle:

ntinos
13-05-14, 16:26
Ειτε θα φαω τρελλλλλο κραξιμο απο τους στρατοκ@υλους φιλους μας, ειτε πολλα respect :p



Τι να πρωτοπω ?
- Οτι οταν παρουσιαστηκα, ημουν στον 2ο λοχο, κοιμομουν στον 3ο, οι του δευτερου νομιζαν πως ημουν στον τριτο, και οι του τριτου στον δευτερο ? Και εγω εξαφανισμενος και απο τους μεν και απο τους δεν.... :shok:

- Οτι πηρα αδεια ορκομωσίας (2ημερη) και πηγα μετα απο 38 μερες (και καθισα μεχρι το μεσημερι ?) :shok:

- Οτι εστελνα με κουριερ την μεταθεση στο στρατοπεδο, και μου εστελναν την επομενη επισης με κουριερ (μαζι με τις 980 δραχμες/μηνα) :shok:


Τα παραπανω απο τις 27 Ιουλιου, μεχρι τα μεσα Οκτωβρη..... :th_Laie_67-1:


Δεν θα πω πως τα περασα στην Πατρα απο μεσα Οκτωβρη εως μεσα Γεναρη, ουτε απο τα μεσα Γεναρη που πηγα καπου στο Ελληνικο..... μεχρι που απολυθηκα τον επομενο γεναρη.....

Απολυθηκα με περι τις 60 μερες (χαθηκε ο λογαριασμος...) χρεος,, τιμητικων αδειων.. (δεν τις πηρα ποτε).... Φαντασου λοιπον τι γινεται.....



Προς το αγαπητο στρατοκ@υλο συμφορουμιτη που θα πει πως δεν υπηρετησα την πατριδα, του απαντω πως την πατριδα την υπηρετουμε με διαφορους τροπους, αναλογα με το πως η πατριδα κρινει, και οχι με ποσες σκοπιες εχουμε κανει....

Εγω παραδειγματος χαριν δεν την υπηρετησα κανοντες σκοπιες, αλλα με αλλον τροπο (https://www.cism-milsport.org/eng/005_WORLD_GAMES/1999_zagreb/1999_zagreb.asp)

:fountwtis:


Ακουω ιστοριες απο τον στρατο τωρα.....


YΓ. Αλλη μερα θα σας πω τι καναμε σε μια επιλεκτη ομαδα ΟΥΚαδων οταν ενα βραδυ του Ιουλη θελησε να ... παρεισφρήσει στο στρατοπεδακι μας και να κανει ντου σε ενα διπλανο....

Ακομα πρεπει να τρεχουν :hyper:

Vasilis M3
13-05-14, 17:00
Χαχαχαχ έτσι έτσι για πες...έχω ακούσει για τρελές καφρίλες στον στρατό..και στο σχολείο μαζί με έναν φίλο μου που μπαίνουμε παρέα τώρα κάναμε πολλές μ@λ@κίες :th_Laie_67-1:

Ο πατέρας μου ήταν οδηγός στα φορτηγά και υπηρέτησε αρκετό καιρό στην Σίνδο.Είχε συμμετάσχει και στην κατάσβεση μιας πυρκαγιάς κάπου εκεί κοντά σε ένα εργοστάσιο αν θυμάμαι καλά (ο Gant ίσως μας διαφωτήσει)

ntinos
13-05-14, 17:00
Ας διορθωσει καποιος τα ορθογραφικα πλιζ

Lambros46
13-05-14, 17:03
Πλάκα,πλάκα,σήμερα κλείνω 9 μήνες ακριβώς από τότε που απολύθηκα :thumbsup:

Τα λοιπόν.Παρουσιάστηκα στο ΚΕΤΘ στΟν(γιατί άραγε όλοι λένε στΗν αυλώνα??) Αυλώνα.ΚΕΤΘ.Σώμα Υγειονομικό.3 βδομάδες έκανα ζωάρα κυριολεκτικά.Ταιριάξαμε πολύ με τα παιδιά στο θάλαμο και πραγματικά παίζει να πέρασα καλύτερα απ'ότι θα πέρναγα έξω.

Δεν θα κρυφτώ.Έβαλα βύσμα.Η θεία της κοπέλας μου για την ακρίβεια.Με διαβεβαίωσε πως θα έμενα Υγειονομικό παρόλο που δεν είχε καμία σχέση με το αντικείμενο σπουδών μου και είχα μπεί κατά τύχη.

Παρ'όλα αυτά,δεν είχα επαναπαυτεί στο βύσμα και στη τελική πραγματικά δεν με ένοιαζε αν θα μείνω Αθήνα.Το είδα και σαν μια ευκαιρία να κάτσω καιμλίγο μακριά από τη κοπέλα μου μετά από τόσα χρόνια σχέση :hystericalbs1::hystericalbs1:

Μαθαίνω τη μετάθεση κατά την άδεια ορκομωσίας.

(Τύμπανα ηχούν....)

Δεν το λες και Αθήνα https://www.google.com/maps/place/Samothrace/@40.4513104,25.5713508,12z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x14ae269f0b4a68ab:0xfc0aa 03ddaeee2d1 :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1:

Μόνο η μάνα μου και η κοπέλα μου το πήραν κατάκαρδα :hystericalbs1::hystericalbs1:

Πάω Σαμοθράκη λοιπόν.

Με το καλημέρα και χωρίς να έχω πιάσει όπλο(εκτός από μια φορά βολές) στον Αυλώνα,αρχίζουν τα σκοπέτα.

Σαν νέοι,είχαμε τα χειρότερα νούμερα.3-5 για κάμποσες μέρες σερί.Δηλαδή,αϋπνία από τις 2 το βράδυ μέχρι να πέσω για ύπνο την επόμενη μέρα το βράδυ.Καμία έξοδο που και που.Ο Θεός να την κάνει έξοδο.Όσοι ήμασταν μέσα στο στρατόπεδο ήμασταν και έξω από αυτό.Στο νησί δεν υπήρχε ψυχή.

Σε μερικές εξόδους δεν βγήκα μπας και καταφέρω να κάνω κανα ντους :hystericalbs1::hystericalbs1:

Στο ΣΠΕΝ,παρόλη τη πουτσ@ πέρασα τις καλύτερες μέρες.Σκοινάκια μέσα στο βουνό,ο αέρας να κοπανάει ανελέητα τη σκηνή και το κρύο άπειρο.Ούτε κατά διάνοια δεν κοιμήθηκα εκείνο το βράδυ.Ο συγκάτοικος μου στο σκοινάκι ήταν ενας θεσσαλονικιός.Μεγάλο φρούτο.Κατά τη διάρκεια του ΣΠΕΝ κάναμε και κάτι νυχτερινές βολές,το οποίο είναι το καλύτερο πράγμα που έχω να θυμάμαι από το στρατό σε σχέση με την εκπαίδευση.

Την καλύτερη βδομάδα μου τη πέρασα σε ενα φυλάκιο στη μέση του πουθενά,μέσα σε ενα βουνό.Αν εξαιρέσεις τα λίγα φώτα του φυλακίου,τριγύρω δεν υπήρχε ούτε ενα λαμπάκι να σου θυμίζει ότι ίσως κάπου εκεί έξω υπάρχει πολιτισμός.Μόνο μια στάνη απέναντι.
Κοιμόμασταν(λέμε τώρα) μέσα σε ενα κοντεινερ το οποίο από το πολύ αέρα κουνιόταν συνέχεια.Κατά τα άλλα,είχες συνέχεια την ηρεμία σου,σε άφηναν να παίρνεις κανα καφέ,δεν σου έλεγαν τίποτα αν είχες τη μουσική μαζί σου,'έτρωγες όποτε ήθελες,δεν είχε αναφοροφρουρές.Ζωάρα.
Μια μέρα,έρχεται εντολή από το διοικητή να ανοίξουμε το φυλάκιο για να μπουν τα κατσίκια απο την απέναντι στάνη :hystericalbs1::hystericalbs1:
Με το που μπαίνουν μέσα,αρχίζουμε 8 μ@λάκες να κυνηγάμε κάτι κατσικάκια για να βγάλουμε φωτό :hystericalbs1::hystericalbs1:

Την καλύτερη σκοπιά μου την έκανα με εναν Λαρισαίο.Το παιδί ήταν ο Ατσίδας της σκοπιάς.Είχε βιονικό αυτί μάλλον.Βγάλαμε μια 2ωρη σκοπιά βλέποντας βιντεάκια Παπαρίζου :tt1::tt1: .Μόνο δυο φορές πατήσαμε pause κατά τις εφόδους που ακόμα δεν έχω καταλάβει πως σκ@τα τους καταλάβαινε ότι έρχονται μέσα από το σκοτάδι :hystericalbs1:

Μετά τη Σαμοθράκη ήρθα στα ΚΑΑΥ στον Αγ.Ανδρέα.Το μόνο που έχω να θυμάμαι σε σχέση με τις σκοπιές εδώ είναι ενα.Μια φορά και αφού έχω ρίξει μπιφτέκι 40 λεπτά στον προηγούμενο :hystericalbs1: (δεν με ξύπνησε ο θαλαμοφύλακας) , παίρνω το όπλο,το ρίχνω μέσα στη BMW και πήγα στη σκοπιά(φαντάσου η σκοπιά ήταν 5 λεπτά με το αμάξι-20 λεπτά με τα πόδια).Στο φεύγα από τη σκοπιά,παίρνω και τους άλλους δυο απέναντι σκοπούς με το αμάξι και γυρίσαμε.Τρία όπλα μέσα στο αμάξι :hystericalbs1: .Ήμουν τόσο γκαντέμης που όταν πάρκαρα στο λόχο,έκανε έφοδο εκείνη τη στιγμή η Αξιωματικός Υπηρεσίας.Πάλι καλά που τα πήγαινα πολύ καλά με αυτή και τη γλύτωσα με 10λεπτο κράξιμο :hystericalbs1::hystericalbs1:


ΥΓ:Μάλλον δεν με συμπαθεί η θεία της κοπέλας μου :hystericalbs1::hystericalbs1:

individual
13-05-14, 18:40
υπαρχει παρομοιο θεμα.....

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=468&highlight=%F0%F5%F1%EF%E2%EF%EB%E9%EA%EF

και εδω...

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=3722

Bazil Van Sinner
13-05-14, 21:57
99'Β ΕΣΣΟ ή 263σειρά.Πήγα στην ηλικία μου ,πιτσιρικάς με αργοπορεία 4 σειρές.

Η θητεία ήταν 18μήνες και εγώ έκανα 21 ο π@π@ρ@ς.:facepalm::facepalm:
Δέν έχω χρόνο να γράψω πολλά τώρα αλλα θα επανέλθω.

Ημουν οδηγός,στην ειδικότητα,και έχω κάνει τα άπειρα χλμ με STEYER έντος επικρατείας.Απο Πολύκαστρο (στην 140) μέχρι Α.Στέφανο (ΑΒΥΠ) για να φορτώσω ελαστικά,όλη την Ροδόπη και όλα τα φυλάκια.
Ημουν όδηγός διοικητη για 3 μήνες με Mercedes 240GD και κανα 3μηνο στην Ξάνθη(171) είχα χρεωμένο ένα 290GD.

Πρόλαβα φαιοπράσινες και το σύστημα του παλίος-νεός:ranting2:

Έπι της ευκαιρίας θέλω να κράξω και ένα mpousti απο την Λειβαδία!Παγουράς είναι το επώνυμο του(μικρό δέν θυμάμαι),τον βγάζει στούς τίτλους τεχνικών του ΑΝΤ1 και έυχομαι να το διαβάσει.Αύτος μάζι με ένα άλλο απο Αθήνα(επίθετο Μπαριμιάν) μάς είχαν ξεσκίσει στο καψόνι,καψόνι έ με τόνους ειρωνίας και ελεείνα σχόλια,αυτοί και κάτι άλλα μάνγκες είχαν το τραπέζι τους στα εστιατόρια και μείς είμασταν οι σερβιτόροι τους......έ λοιπόν,έχω βουτήξει τις μπριζόλες τους στην τουαλέτα πρίν τις τηγανίσουμε,έχω φτήσει σε όλες τις σαλάτες λάχανο που τους σέρβιρα ,όπως επίσης και σε όλους τους Νεσκαφε που τούς χτυπούσα μέχρι να κάνουν κρέμα :hystericalbs1: έχουμε βάλει τρίχες απο .... στο φαί τους και ότι άλλο σας περναέι απο το μυαλό!!!!!!


Μάζεψα πολλές φυλακές γιατί έκανα χοντράδες με τους καραβανάδες και με το στρατόπεδο,τούμπαρα αμάξια ,έχασα το την τελαμώνα,μπήκα στο στρατόπεδο μάζι με την πύλη :hystericalbs1: :hystericalbs1: φορούσα αμερικάνικες παραλλαγες και τζόκευ ,αλητεία τελειώς.

Τελευταια για απόψε και συνεχίζουμε αύριο.

Άνοιξη 2001 και έχει ζεστάνει η νύχτα,πέφτει το σιωπητήριο και γώ με μιά σείρουλα μου ,να ναι καλά ώπου είναι,παραγγελνουμε σάντουιτς απο telemenu ,μαζί πέρνουμε και 2 6αδες μπυρες....2ώρες μετα,μας βρίσκει ο ΑΞΥΠ μέσα στο ελικόπτερο του στρατηγου(έχει ελικοδρομια στο σώμα στην Ξάνθη,τότε είχαμε και ελικόπτερο για τώρα δεν ξέρω)
-Τι κάνετε έδω????Πώς μπήκατε????
(είχα σπασει το λουκέτο της πόρτας)
-Ναααα βρήκαμε ανοιχτα και μπήκαμε
-Και τί θέλετε εδω μέσα?
-(εγω)Να το βάλω μπρόστα να του ακούσω πα πα πα πα πα:facepalm:

20φ για φθορα δημόσιας περιουσιας
20φ γιατι είμασταν έξω απο την πυροβολαρχια μετά το σιωπητήριο
20φ γιατι είμασταν μεθυσμενοι
20φ γιάτι θέλαμε να πέταξουμε το ελικόπτερο

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1:

Vasilis M3
13-05-14, 22:12
Τι m@lakas μου βγήκε το τυροπιτάκι απο την μύτη χαχαχαχαχαχαχ :th_Laie_67-1:

Ρε τα παλικάρια αφού ζουν ακόμα άγιο είχανε...

Όσο για τα άλλα....απλά περιμένω να ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ :th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

nikos valvetronic
13-05-14, 22:50
Καλά εννοείται πως δεν θα έκανες φυσιολογικό στρατό εσύ με την τρέλα που κουβαλάς :th_Laie_67-1: Εγώ είμουν 244 και είμουν Ηλεκτρολόγος τροχοφόρων :thumbsup: Έκανα και εγώ οδηγός διοικητή με G240 και αξιοματικών με λεοφωρείο Ford 600 στις Μάνδρες Κιλκίς.
https://www.imcdb.org/i017339.jpg :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Φορούσε μηχανή από REO βενζίνα -τρομπέτο εννοείται- και κάποιος βαρυποινήτης μηχανικός είχε κάνει πατέντα το σεβρό και γέμιζε πίεση κάθε 4-5 πατήματα,αποτέλεσμα 1ο 2ο 3ο 4ο πεντάλ πάτωμα και εκεί που αρχίζεις να ιδρώνεις με το πέμπτο πάτημα κόκκαλο το λεφορείο και οι αξιοματικοί κουτουλούσαν στα μπροστινά καθίσματα :hystericalbs1::hystericalbs1: τρελό εργαλείο!! Επίσης έφαγα ένα σασμάν από Μ37 και ένα από Σεβρολέτα BLAZER
https://24.media.tumblr.com/tumblr_m5t89mqg271rnd2aeo1_1280.jpg
αυτοματίλα φυσικά γιατί το άφηνα με Ν στην κατηφόρα ανάποδα και κάρφωνα την D και σανίδα! Όργωνε μιλάμε...μοτέρ V8 6200cc πετρέλαιο.Με λίγα λόγια το έκανα ευθανασία το σαζμάν! Κι άλλα κι άλλα... ποιος δεν θυμάται τέτοια!

fanisk
13-05-14, 23:12
Ειχαμε ενα περιεργο τυπο ΑΥΔΜ. Αμα δεν του εδινες δικαιωμα ηταν γαμω τα παιδια. Βραδυ σκοπια, εχουμε δει οτι βγηκε απο το διοικητηριο και μετα τον ορχο και τους λοχους θα περασει απο εμας. Λεω στον αλλο σκοπο να εχει το νου του, να περασει ο ΑΥΔΜ και να συνεχισουμε το τσιγαρο μας σαν ανθρωποι :th_Laie_67-1:
Αυτος επιασε τη μερια κοντα στη σκοπια, και εγω τη μερια απεναντι απο τη πορτα του λοχου μας (αφου ολοι απο εκει βγαιναν στην εφοδο). Πισω μου εχω ενα σωρο πετρες και ποταμι με μονοπατι. Μεχρι να ερθει τον ψιλοπηρα αλλα φαινομουν ορθιος στις πετρες. Ανοιγω τα ματια και βλεπω τον αλλο σκοπο να κοιταει προς εμενα και να λεει αλτ τις ει κλπ. Ψιθυριζω "ρε ****** εγω ειμαι!", συνεχιζει αυτος πιο δυνατα. "ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ!!!!!!!" τιποτα αυτος τα δικα του, βλεπω ομως περιεργο βλεμμα. Τοτε καταλαβα οτι δεν το λεει σε μενα.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Γυρναω και φωναζω και εγω τα ιδια χωρις να εχω δει που ειναι. Βγαινει πισω απο ενα δεντρο στο ποταμι :shok: Δεν ειπε τιποτα, μαλλον επειδη ημουν πλατη.
----------
15 Αυγουστος ξημερωματα περιπολο με τον ιδιο σκοπο της προηγουμενης ιστοριας. Εχω γινει αρχιλοχιας λοχου καιρο πριν και επειδη περασαν οι μερες που ημουν τυπικος και δικαιος με τις υπηρεσιες, τις εβγαζα οπως ηθελα. Ολοι οι δικοι μου ιδια νουμερα σκοπιες/περιπολα, περναγε η ωρα αερα. Οσοι σπαγαν @@ 4-6 για να ξυπνανε 3.30 και να κοιμουνται το αλλο βραδυ. 9-12 το βραδυ τελειωνουμε το περιπολο. Ξημερωνε 15 αυγουστος. Ειχαν ερθει οι γονεις του φιλου στο νησι και επειδη ειχαμε τρελη εμπλοκη οι μονο εξοδουχοι ειμασταν αυτος και εγω :th_Laie_67-1: Παμε να παραδωσουμε και βγαινει αλλος περιεργος ΑΥΔΜ. "Κομαντος γιατι δεν εχετε 10 μετρα αποσταση μεταξυ σας? Αμα σας ριξω μια επιθετικη (χειροβομβιδα) θα στειλω τα εντερα στη μανα σας, αναφερομενοι". Πελαγωνει ο αλλος, τι να πει στους δικους του κλπ. Μας λεει ή θα ποτισετε ολο το στρατοπεδο ή θα βγειτε στην αναφορα, θα ποτισετε καλυτερα. Μας δινει 2 5λιτρα μπουκαλια νερο (του ψυκτη) να ποτισουμε. Οσο ποτιζουμε μας τραγουδαει οτι εχει σχεση με νερο. Κατα τις 3-4 το πρωι ρωτησε αν εχουμε πολυ ακομα (12.10 θα κοιμομασταν) και λεω σπασμενος δεν ξερω. Λεει πηγαινε στο ταδε δεντρο (το πιο απομακρο ηταν αχαχαχαχ) και οταν το ποτισεις ειστε ενταξει. 15 Αυγουστο ετρωγα κερασμενη αστακομακαροναδα απο τους γονεις του παιδιου :th_Laie_67-1:
----------
28η Οκτ. Παρελαση. Στις 31 απολυομαι. Ενας ΕΜΘ μου λεει μια μαλακια στη παραταξη πριν ξεκινησουμε και δεν θυμαμαι τι χοντρο του απαντησα. Πρεπει να ηταν καλο γιατι κλαψαν αρκετοι. Τελειωνουμε τη παρελαση γυρναμε πισω. Εχει ερθει ο πατερας μου στο νησι να με δει στη παρελαση, οταν του ειπα πριν 8 μηνες που παω καναμε μερες να μιλησουμε :th_Laie_67-1: Οι παλιοι βγαινουμε εξοδουχοι αφου απολυομαστε. Ο ΕΜΘ λεει στον ΑΥΔΜ οτι ειμαι αναφερομενος και δεν θα βγω. Το εμαθα αφου εκανα μπανιο, ντυθηκα, και πηγα να παρω το εξοδοχαρτο. ΑΥΔΜ ενας αλλος αντιπαθητικος συνομιληκος μου απο ΣΜΥ. Χαρα καναν και οι 2. Ηταν ο καιρος κατι μηνων που ειχε ερθει ο νεος λοχαγος μας απο τη 35ΜΚ και τρεχαμε χειροτερα απο τα πεν. Δεν του ειχα κλαφτει ποτε ουτε και του ζητησα κατι. Του στειλα ενα sms με το λογο που θελω να βγω εξω και σε 5 λεπτα μου ειχαν το χαρτι ετοιμο. Πετυχα τον ΕΜΘ στο δρομο για τη χωρα με το σκουτερακι. Περασα διπλα του ξεσκεπαστος με το ασμα των ζιγκ ζαγκ στο τερμα. :thefinger:
--------
Στον ανταρτη εχω παρει το iphone μαζι, τυλιγμενο σε αδιαβροχο σακουλακι zip lock μαζι με 7-8 τσιγαρα. Νομιζα πως δεν θα εχω χρονο ουτε να κλασω, τελικα μια χαρα τα προλαβαινες ολα. Και ασκησεις, και αναγνωρισεις, και αραγμα και κουβεντα μαζι με τα στελεχη. Μετα απο καμια 20αρια χλμ κανουμε τη πρωτη σταση για το βραδυ. Ολοι καπνιζουν στη ζουλα, ερχεται ο υπολοχαγος να μου κανει τρακα γιατι ηξερε οτι θα εχω. Μας γαμησες λεω απο μεσα μου.. αμα σου δωσω και σενα θα εχω 5 τσιγαρα για 4 μερες? Του δινω και μετα μας μαζευει για να μας πει πως θα κανουμε το ντου στο στρατοπεδο του πεζικου. Στο δρομο πεφτουμε σε ενα ξερο ποταμι και φευγει η ομαδα αναγνωρισης. Μειναμε μονο φανταροι και δοκιμοι. Πισω ειχε ενα εκκλησακι με καφενειο/ψιλικα, μπηκαμε οπως ειμασταν. Εκει που ειμασταν ολοι ατσιγαροι, βρεθηκαμε με πακετα:th_Laie_67-1:
Ηξερε και για το iphone, ειχα ισα ισα μπαταρια να τραβηξω κανα τοπιο ακομα. Οι ασυρματιστες δεν πιαναν γραμμη και ειχαν σπασει τα νευρα του. Ηρθε να το ζητησει για να καλεσει το διοικητη για ενημερωση. Το πηρε στραβωμενος ομως και νομιζα πως μολις γυρισω θα μαζεψω μερικες φυλακες. Το βραδυ το ξαναζητησε γιατι το δικο του δεν επιανε και εψαχνε τη γκομενα του :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: Μια χαρα μου βγηκε η εξυπηρετηση.
Καθε βραδυ ειχαμε σκοπια 1 ωρας ανα ζευγαρια. Οπως ειχαμε κατασκηνωσει περιμετρικα, φυλαγε το ενα ζευγαρι, μετα το αλλο κ.ο.κ Δεν φυλαξαμε κανενα βραδυ :th_Laie_67-1: Μολις μας ξυπνουσαν οι προηγουμενοι λιωναν στον υπνο απο τις πορειες το αραγμα και τις ασκησεις ολη μερα. Οι επομενοι απο εμας δεν ξεραν ποιος φυλαει οποτε στο καπακι ξυπναγαμε τους επομενους και νευριασμενοι κιολας οτι μας μπιφτεκωσαν και ξαναπεφταμε. :whistle:

Lambros46
13-05-14, 23:46
Άλλο που θυμήθηκα από Σαμοθράκη.Έχω απογευματινό περίπολο με έναν ΕΠΟΠ λοχία.Το περίπολο υποτίθεται ότι είναι συνολικά τρείς ώρες.
Αφού έχουμε περπατήσει 10 λεπτά και έχουμε βάλει 1 από τις 15 υπογραφές ανα γύρο αρχίζει και κόβει βήμα.Καθώς περνάγαμε μπροστά από το εκκλησάκι του στρατοπέδου τον βλέπω να χώνεται μέσα.
Μου λέει "Μπές και άραξε".Πετάμε όπλα,εξαρτήσεις κράνη και τις λοιπές μαλ@κείες,καθόμαστε μέσα στο εκκλησάκι,κλείνουμε πόρτα και σερφάραμε από τα κινητά για κανα δύωρο μέχρι που αξιωθήκαμε να πάμε να βάλουμε όλες τις μούφα υπογραφές.Τρελό το φίδιασμα μέσα στην εκκλησία :hystericalbs1::hystericalbs1:

ΥΓ:Φάνη τί είναι ο αντάρτης ρε??

ntinos
13-05-14, 23:50
Πατρα.

Ταγματάρχης: "Ντινο αγόρι μου πήγαινε στον διοικητή (ταξίαρχος) που σε θελει"

Πηγαινω

Ταξίαρχος: "Επειδη εχει αρχίσει η μουρμούρα που την κοπανας μερα παρα μερα (σημείωση: στις 8 εβδομάδες εκπαίδευσης, δικαιουμασταν 2 ΣΚ άδεια), βγες στην αναφορά ενα πρωι, και ζητά απο τον λοχαγο μια καλύτερη μεταχείριση στις άδειες λόγω αθλητικών υποχρεώσεων"

"Ενταξει, μεθαυριο θα βγω"

-"στρατιώτης εφοδιασμού μεταφορών Π.xxxx Κωσταντινος, 98Δ ΕΣΟ... Μπλα μπλα μπλα μπλα"

Λοχαγός (καραβανας) : "ρε αιντε στο διαλο μας έχεις σπάσει τ´******α κάθε τρεις και λιγο άδεια. Αει παγαινε απο δω"

Αιφνιαδιαζομαι...

Οταν τελειώνει η αναφορά, έρχεται ενας ανθυπολοχαγός και μου λέει πως με θελει ο λοχαγός στο γραφείο του.

Πάω ολίγον εκνευρισμενος:

- "Κυρ λοχαγε ήσουν λιγάκι αγενης πριν λιγο και βγήκα αναφορά επειδη μου το ζήτησε ο κυρ. Xxxxxxx

- "το ξερω παλικάρι μου, συγγνωμη που σου έβαλα τις φωνές, αλλα το εκανα για να δουν οι άλλοι οτι εδω είμαστε αυστηροί. Άντε φύγε τωρα, μην σε πιάσει και η κίνηση"

Lambros46
13-05-14, 23:53
Πατρα.

Ταγματάρχης: "Ντινο αγόρι μου πήγαινε στον διοικητή (ταξίαρχος) που σε θελει"

Πηγαινω

Ταξίαρχος: "Επειδη εχει αρχίσει η μουρμούρα που την κοπανας μερα παρα μερα (σημείωση: στις 8 εβδομάδες εκπαίδευσης, δικαιουμασταν 2 ΣΚ άδεια), βγες στην αναφορά ενα πρωι, και ζητά απο τον λοχαγο μια καλύτερη μεταχείριση στις άδειες λόγω αθλητικών υποχρεώσεων"

"Ενταξει, μεθαυριο θα βγω"

-"στρατιώτης εφοδιασμού μεταφορών Π.xxxx Κωσταντινος, 98Δ ΕΣΟ... Μπλα μπλα μπλα μπλα"

Λοχαγός (καραβανας) : "ρε αιντε στο διαλο μας έχεις σπάσει τ΄******α κάθε τρεις και λιγο άδεια. Αει παγαινε απο δω"

Αιφνιαδιαζομαι...

Οταν τελειώνει η αναφορά, έρχεται ενας ανθυπολοχαγός και μου λέει πως με θελει ο λοχαγός στο γραφείο του.

Πάω ολίγον εκνευρισμενος:

- "Κυρ λοχαγε ήσουν λιγάκι αγενης πριν λιγο και βγήκα αναφορά επειδη μου το ζήτησε ο κυρ. Xxxxxxx

- "το ξερω παλικάρι μου, συγγνωμη που σου έβαλα τις φωνές, αλλα το εκανα για να δουν οι άλλοι οτι εδω είμαστε αυστηροί. Άντε φύγε τωρα, μην σε πιάσει και η κίνηση"

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

fanisk
14-05-14, 00:23
Άλλο που θυμήθηκα από Σαμοθράκη.Έχω απογευματινό περίπολο με έναν ΕΠΟΠ λοχία.Το περίπολο υποτίθεται ότι είναι συνολικά τρείς ώρες.
Αφού έχουμε περπατήσει 10 λεπτά και έχουμε βάλει 1 από τις 15 υπογραφές ανα γύρο αρχίζει και κόβει βήμα.Καθώς περνάγαμε μπροστά από το εκκλησάκι του στρατοπέδου τον βλέπω να χώνεται μέσα.
Μου λέει "Μπές και άραξε".Πετάμε όπλα,εξαρτήσεις κράνη και τις λοιπές μαλ@κείες,καθόμαστε μέσα στο εκκλησάκι,κλείνουμε πόρτα και σερφάραμε από τα κινητά για κανα δύωρο μέχρι που αξιωθήκαμε να πάμε να βάλουμε όλες τις μούφα υπογραφές.Τρελό το φίδιασμα μέσα στην εκκλησία :hystericalbs1::hystericalbs1:

ΥΓ:Φάνη τί είναι ο αντάρτης ρε??

Ο ανταρτοπολεμος (Αχιλλευς) ειναι η πιο καυλωτικη ασκηση στις ΚΔ. Χωριζονται οι λοχοι και κανουν πορεια με διανυκτερευση στο βουνο καμια 80αρια χλμ σε 4 μερες. Εχεις πληρη φορτο 25-30 κιλα με το Μ4 και τροφη/νερο, και καθε λιγο αλλαζουν χερια το TRC (ασυρματος) και τα MAG (πολυβολα) για να ξεκουραζονται οι προηγουμενοι. Κανεις αναγνωρισεις (περνανε τα Steyr με αλλα νουμερα στις πορτες καθε φορα) και σημειωνεις ωρα και νουμερο για να ξερουν οτι δεν φιδιασες. Ψαχνεις κρυμμενο φαι/νερο και ριχνεις χαλαζολη για να το πιεις. Περιπολα και σκοπιες το βραδυ. Τη προτελευταια μερα ενεδρα σε στρατοπεδο πεζικου - ασκηση Κερβερος- (τους εχουν ενημερωσει για να μη φανε κανεναν, την ωρα δεν ξερουν) με υπερυθρα, εκρηκτικα μικρης ισχυος (ισα το τσαφ δηλαδη) εικονικες εκτελεσεις και αιχμαλωσιες. Για σπιτι εχεις το poncho με "χταποδια" και κλαδια, ή χυμα στον υπνοσακο αν δεν εχει πολυ κρυο. Και μια απο τις μερες κανεις παραλαβη αερομεταφορας. Νομιζα οτι μας λενε μαλακιες και οτι απλα θα ψαχνουμε κρυμμενα πακετα αλλα οντως πεταξε C130 ! Ειναι ασκηση και για αυτους. Σε συγκεκριμενο χωρο και ωρα περιμενεις να περασει το C και να ριξει τα κουτια. Μετα πρεπει να πας να τα μαζεψεις. Εμεις τρεξαμε 1.5 βουνο παραπερα γιατι εκαναν λαθος :th_Laie_67-1:

Ηταν η μονη ασκηση που οταν γυρισαμε ειχαμε ξενερωσει ολοι. 4 μερες αξυριστος, απλας, με τα στελεχη ηταν σαν να εισαι κατασκηνωση (ενω στη μοναδα μπορει να σε ζαλιζαν για ηλιθιους λογους εκει δεν τους ενοιαζε). Μακαρι να γινοταν καθε μηνα! Εχει τρελα εξοδα ομως και δεν τους συμφερει.

Αλλες ωραιες ασκησεις που ειχαμε ηταν το ορεινο (γερμανικη και ρουμανικη καταρριχηση), πολλες αμφιβιες αναγνωρισεις σε βραχονησιδες, πελεκυς (χαζη ασκηση, τσαμπα η ταλαιπωρια), θαλασσιες, η πενηνταρα (πορεια-βολη 50χλμ), νυχτερινες βολες, χειροβομβιδες, βολες με AT, ναρκοθετηση κ.α

Bazil Van Sinner
14-05-14, 07:59
Έπίσης δεν θα ξεχάσω ποτέ την γυναίκα του διοικητη,που με είχε οδηγό του,και πήγαινα κάθε πρωί να τον πάρω απο τα ΣΟΑ..........τούμπανο η ξανθιά!!!Εγώ περίμενα έξω απο το 240GD να ανοίξω την πόρτα στον δοικα(ταχα) η πραγματικότητα ήταν λίγο πιο ζουμερή,έβγαινε η κυρά στο μπαλκόνι με ρομπίτσα να μας καλημερίσει ,κααααααάθε μέρα:shok::shok::shok:

Έγω είχα καβατζωθεί ,ώς οδηγός,και φορούσα γυαλία ηλίου πάντα όταν ήμουν με το αμάξι και ιδιαίτερα τα πρωίνα,να μήν δίνω στόχο :hystericalbs1:
Ένα μεσημέρι που είχε μείνει μέσα ο δοίκας με φωνάζει και μου ζητάει να πάω να πάρω την Ξανθιά να την πάω στις πισίνες που είχε απέναντι απ το στρατοπεδο :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: ω ρε μάν'μ !!!!
Ήμουν τόσο ευγενικός που την συνόδεψα μέχρι τις ξαπλώστρες,ακόμη λίγο και θα της έβαζα και λάδι :th_Laie_67-1: καααααααααα΄ψιμο τρελλό η Ξανθιά!Μέτα απ αυτο έχασα το φώς μου για δυο εικοσιτετράωρα :whistle:


Τώρα που θυμάμαι καλύτερα ο δοικας έσκαγε με ένα Ε34 μπορντώ με κόκκινα νούμερα,άμα διαβάζεις αλάνι σου ευχομαι να είσαι καλά και να έχεις ακόμη την Ξανθιά thumb

Ptboul
14-05-14, 08:16
Μήπως ο Δίκας ήταν από Καλαμάτα;

Bazil Van Sinner
14-05-14, 09:43
Pt τι σειρά ήσουν?

Ptboul
14-05-14, 09:50
Πρόλαβα 63άρηδες μέσα.

Ήμουν 270 (2001_Α') πυροβολικό.

Κανονικά ήταν να μπω το '94.

Konstantinos E60
14-05-14, 09:57
Πρόλαβα 63άρηδες μέσα.

Ήμουν 270 (2001_Α') πυροβολικό.

Κανονικά ήταν να μπω το '94.

Γιατι το 94 Πανούλη ? 77αρης δεν είσαι ?

Ptboul
14-05-14, 09:58
'76 :(

Konstantinos E60
14-05-14, 10:05
Παραξενο ! Εγω που ειμαι '77αρης ειμαι του '96.

Ptboul
14-05-14, 10:07
Τότε ίσως κάνω λάθος και ήταν να μπω το '95.

Azurius
14-05-14, 11:29
276 A' EΣΣΟ. MLRS. 102 κιλά μπήκα, 72 βγήκα...

Ptboul
14-05-14, 11:32
276 A' EΣΣΟ. MLRS. 102 κιλά μπήκα, 72 βγήκα...

Άντε ρε, Λαγκαδά ήσουν;; Ζόρικη η μοίρα.

ps: εγώ μπήκα 74 και βγήκα 68

Azurius
14-05-14, 11:51
193 πρώτα και μετά 194... Άστα να πάνε..

Bazil Van Sinner
14-05-14, 11:59
'76 :(

τι 76 ρε τρελλαμενε :hystericalbs1:
τί σειρά?και πότε ήσουν στο κιλκις?:th_Laie_67-1:

Αzur βολές έχεις κάνει με τα mlrs?

doctore
14-05-14, 12:15
...

Η θητεία ήταν 18μήνες και εγώ έκανα 21 ο π@π@ρ@ς.:facepalm::facepalm:

...

Τι μόνο 3 μήνες έφαγες ?
Άντε ρε και σε είχα πάρει στα σοβαρά :th_Laie_67-1:

:hystericalbs1:

Ptboul
14-05-14, 12:19
Πρόλαβα 63άρηδες μέσα.

Ήμουν 270 (2001_Α') πυροβολικό.

Κανονικά ήταν να μπω το '94.


τι 76 ρε τρελλαμενε :hystericalbs1:
τί σειρά?και πότε ήσουν στο κιλκις?:th_Laie_67-1:

Αzur βολές έχεις κάνει με τα mlrs?

Το μυαλό μας στην φωτογραφία https://www.smileyvault.com/albums/userpics/11655/photosmile.gif και δεν διαβάζουμε προσεκτικά βλέπω.

Ptboul
14-05-14, 12:26
https://www.smileyvault.com/gs_create.php?id=yellow%5E_%5Earial%5E_%5E0%5E_%5E 0%5E_%5E%CE%A3%CF%84%CE%BF+%CE%9A%CE%B9%CE%BB%CE%B A%CE%AF%CF%82+%CE%AE%CE%BC%CE%BF%CF%85%CE%BD+%CE%B C%CE%B5+%CF%84%CE%B1+%CF%87%CE%B9%CF%8C%CE%BD%CE%B 9%CE%B1+%CF%84%CE%BF%CF%85+2002%5E_%5E000000%5E_%5 E.gif

330Ci STEPTRONIC
14-05-14, 13:21
99Δ ΕΣΣΟ δηλαδή 261 σειρά ...ΡΟΔΟ 294ΤΕ κανεις??:warriorsmiley:

16 μηνες "Τσαμπικία " που λέγαμε τοτες...και τώρα πότε θα ξαναπάμε...για καμοια βδομαδα εκπαιδευση οχι παραπανω ετσιthumb

+ 2 Μηνες 6ΣΠ Κορινθο με 1400 ατομα λαό...

nikos valvetronic
14-05-14, 13:22
Άντε ρε, Λαγκαδά ήσουν;; Ζόρικη η μοίρα.

ps: εγώ μπήκα 74 και βγήκα 68

Τι είναι αυτό ρε παιδιά κέντρο αδυνατίσματος??

Ptboul
14-05-14, 13:28
99Δ ΕΣΣΟ δηλαδή 261 σειρά ...ΡΟΔΟ 294ΤΕ κανεις??:warriorsmiley:

16 μηνες "Τσαμπικία " που λέγαμε τοτες...και τώρα πότε θα ξαναπάμε...για καμοια βδομαδα εκπαιδευση οχι παραπανω ετσιthumb

+ 2 Μηνες 6ΣΠ Κορινθο με 1400 ατομα λαό...

Κάτι μου θυμίζει, παίζει να με έχουν στήλει για σκοπιά εκεί. Καλιθιές είναι;

Εγώ ήμουν Παστίδα (95 μεθ) αλλά έχω κάνει κάποια γύρα στο νησί για σκοπέτα, ασκήσεις, λυβ, κλπ. Μετά για να με τιμήσουν με έστειλαν και στα υπόλοιπα 12νησα να κάνω ολοκληρωμένο τουρ. (καστέλλα, σύμη)

Ptboul
14-05-14, 13:29
Τι είναι αυτό ρε παιδιά κέντρο αδυνατίσματος??

Κατάλαβα, σαν τον Ντίνο και εσύ :hystericalbs1:

ntinos
14-05-14, 13:33
Ισα μωρη μπετουγια :p

Azurius
14-05-14, 13:35
τι 76 ρε τρελλαμενε :hystericalbs1:
τί σειρά?και πότε ήσουν στο κιλκις?:th_Laie_67-1:

Αzur βολές έχεις κάνει με τα mlrs?

Ωωωωωω ναι..... Με μια λεξη, μαγεια....

330Ci STEPTRONIC
14-05-14, 13:36
Κάτι μου θυμίζει, παίζει να με έχουν στήλει για σκοπιά εκεί. Καλιθιές είναι;

Εγώ ήμουν Παστίδα (95 μεθ) αλλά έχω κάνει κάποια γύρα στο νησί για σκοπέτα, ασκήσεις, λυβ, κλπ. Μετά για να με τιμήσουν με έστειλαν και στα υπόλοιπα 12νησα να κάνω ολοκληρωμένο τουρ. (καστέλλα, σύμη)

Α μπράβο καλά θυμάσεthumb
Καλλιθιές και συνγκεκριμένα πάνω απο το Φαληράκι...
Ειχαμε και μαυρους μέσα τεθορακισμένα 95ΕΑΝΕΘ αν θυμάμε καλα:cheers:

nikos1400
14-05-14, 13:52
ρε 246 ΡΕΕΕΕ !!
:th_Laie_67-1::hystericalbs1:


:facepalm:

Bazil Van Sinner
14-05-14, 14:00
Πρόλαβα 63άρηδες μέσα.

Ήμουν 270 (2001_Α') πυροβολικό.

Κανονικά ήταν να μπω το '94.

Το χασα σόρρυ!!!

Η 70 όταν ερχόταν τόσες μέρες μου έμεναν κανονικά!!
Με καταραστήκατε πατόψαρα!!
¨οταν ήσουν εσυ κιλκίς εγώ ήμουν Ξάνθη,παίζει να λέμε για τον ίδιο Κόμματο!


Τι μόνο 3 μήνες έφαγες ?
Άντε ρε και σε είχα πάρει στα σοβαρά :th_Laie_67-1:

:hystericalbs1:

800+ μέρες έχω γραμμενες στο pay book,δέν έχωσα ποτέ κανέναν,δεν βγήκα Ε.Υ. επίσης,δεν καψονάρησα ούτε μυρμήγκι!

Τα'κανα όμως οοοοοοοόλα ποτ@ν@ ,ΟΛΑ !!!!

το μπι κοντινιουεντ.

ps.καλύτερα να υπηρετούσα και τις 800 πάρα αυτό που συνέβει και με "βοήθησε" να απολυθώ........

Vasilis M3
14-05-14, 14:15
Άσε την φωτογραφική και γράψε να κλ@σουμε στο γέλιο... :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

nuovo..
14-05-14, 14:30
276 A' EΣΣΟ. MLRS. 102 κιλά μπήκα, 72 βγήκα...280 σειρά προλαβες κι εγώ 193ελευθερουπολη και 194 λαγκαδα

MINI_vag
14-05-14, 14:41
08 Α πολεμικό ναυτικό.
Εκπαίδευση Παλασκα, ορκωμοσία Πόρο. Και ολη η θητεία Ναυσταθμος Σαλαμίνας στη Βάση Υποβρυχίων.

Azurius
14-05-14, 15:21
280 σειρά προλαβες κι εγώ 193ελευθερουπολη και 194 λαγκαδα

Αν θυμαμαι καλα απολυθηκα οταν μπηκε η 283.

mormon
14-05-14, 15:37
03 Δ πολεμικό ναυτικό.
Εκπαίδευση Παλασκα, ορκωμοσία Πόρο.3 εβδομαδες Ν.Δ.Α μετα θητεία Ναυσταθμος Λημνου(Μυρινα) μετα τρεις εβδομαδες στην ΣΔΑΜ κ τους τελευταιους 2 μηνες στο Ρ/Ζ Παρνηθας.

zizu
14-05-14, 15:45
235 ΔΒ / Β' 1995
2 μήνες Αθήνα και οι υπολοιποι 16 στην Αλεξ/πολη στον 23 Λόχο ΔΒ που βρισκόταν σε Ταξ/χια Τεθωρακισμένων (στρδο Κανδηλάπτη)

compactM3
14-05-14, 17:41
ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
Δ΄91 (213)
2 μηνες Τριπολη, 2 μηνες Καβουρι, 8 μηνες Τατοϊ...........

Vasilis M3
14-05-14, 17:55
Ο καλύτερος ησουν φίλε...προφανώς και είχες μέσο ε?

Και εγώ είχα δηλώσει αεροπορία αλλά δεν...

Μπαίνω στις 28 Μεσολόγγι πεζικό

nikos valvetronic
14-05-14, 19:28
Κατάλαβα, σαν τον Ντίνο και εσύ :hystericalbs1:

Όχι ρε εγώ δεν βλέπω σειρές μου και αλλάζω πεζοδρόμιο :whistle::hystericalbs1:
Το 97 είμουν Αργος-Ορεστικό και τότε ήταν που σκάσαν οι Αλβανοί από τις φυλακές
τους.Εμπλοκή 110 μέρες χωρίς έξοδο,παρακαλούσαμε να πάμε εκκλησία άγημα την
Κυριακή να δούμε κόσμο.Όλη η διμοιρία συντηρήσεως έβγαλε σε μια μέρα δίπλωμα
2,5τονο.Εγώ κάθε μέρα πήγαινα στα ΣΤΕΚ στο βουνό φαγητό στις ενέδρες με το REO
και τον αξυπ.Ένα μεσημέρι,καλοκαίρι, κατεβαίνοντας το βουνό με ένα δόκιμο NEOSET
και τυφλοπόντικα αφού έκανα το delivery βλέπω στην άκρη του δρόμου μια εστία
φωτιάς που μόλις άναψε από το πουθενά! Πατάω φρένο λίγο δυνατά για να κατέβουμε
να την σβήσουμε και κάνει ένα μπαμ το πεντάλ και παέι πάτωμα,ξανά πατάω ξανά
πάτωμα,είχε σπάσει σωληνάκι φρένων.Το REO πήρε φόρα και μπροστά στροφή και
βράχος και απ΄την άλλη γκρέμι.Ο δόκιμος άρχισε να φωνάζει θα σκοτωθούμε και εγώ
κατεβάζω τρίτη,δευτέρα αλλά τίποτα σπουδαίο μετά με φώτησε ο Θεός και πιάνω
τον λεβιέ με τις κοντές σχέσεις αλλά δεν κατέβαινε με τίποτα.Βλέποντας τον βράχο να πλησιάζει
ανεβαίνω με το πόδι στον λεβιέ και γράου κουμπώνουν τα κοντά και αφήνω συμπλέκτη...
αντί να σπάσει το μοτέρ από τις 22.000 rpm που πρέπει να σήκωσε μπλοκάρουν οι πίσω άξονες
και σέρνεται το αυτοκίνητο για πολλά μέτρα με τα λάστιχα να καπνίζουν μέχρι που σχεδόν σταμάτησε.
Είχε μέσα κοντή δευτέρα και τσουλούσε με 2χιλ. ο δόκιμος με κοιτάει και εγώ σβήνω
το διακόπτη για να σταματήσουμε.Η καρδιά μου χτυπούσε τρελά και είχα σαστίσει..
ο δόκιμος ξέχασε το όνομά του.Για γέλια και για κλάμματα η φάση από τις λίγες φορές που
τρόμαξα τόσο στην ζωή μου!
Ο πολεμικός εξακύλινδρος πάντως υπογράφω ότι σηκώνει 2 bar άνετα με κλειστό μοτέρ
και χωρίς intercooler! πως δεν έκοψε στρόφαλο δεν κάρφωσε βαλβίδα δεν έσπασε μπιέλα
το μοσχάρι δεν καταλαβαίνω!

compactM3
14-05-14, 19:52
Ο καλύτερος ησουν φίλε...προφανώς και είχες μέσο ε?

Και εγώ είχα δηλώσει αεροπορία αλλά δεν...

Μπαίνω στις 28 Μεσολόγγι πεζικό

προστατης πολυτεκνου ημουν (το μεγαλυτερο απο τα 4 παιδια).
εξου και το 12μηνο...

Βασιλης
14-05-14, 21:43
Νικο valvetronic...Ωραιος ρε φιλε,,αυτο που καταφερες και εβαλες αργα εν κινησει στον αμερικανο ειναι για βιβλιο γκινες..


Λοιπον παρουσιαζομαι..
91Γ... Δ/ΝΕΑΣ Αλεξ/στης--ΛΥΒ..Μ Πευκο..
1η ΜΑΛ Μαλεμ για λιγους μηνες
((εαν δεν εχεις βασανα και θες να αποκτησεις
στην 1η ΜΑΛ στο Μαλεμε να πας να υπηρετησεις))
ΕΤΑ= ειδικα τμηματα αλεξιπτωτιστων.Ασπροπυργο ..

Vasilis M3
14-05-14, 21:52
προστατης πολυτεκνου ημουν (το μεγαλυτερο απο τα 4 παιδια).
εξου και το 12μηνο...

Και ο πατέρας μου για τον ίδιο ακριβώς λόγο έκανε 12μηνο(4 αδέρφια)...δεν ήθελε να απολυθεί με τίποτα!!!!

Εγώ σε ρώτησα για μέσο διότι δεν σε στείλανε με απόσπαση μακριά...εδώ γύρω ήσουν thumb

dark knight
14-05-14, 22:06
στρατος. ωραια φαση! είναι το τελευταιο ευκολο πραγμα που θα κανεις στη ζωη σου!

steliosm46
15-05-14, 00:00
05 Γ' ΕΣΣΟ Ρεντίνα

Μοναδα 35Μοιρα Καταδρομων Κυπρος Σταυροβουνι! Πολυ κλαμα

αλλα εξω απ το στρατοπεδο οταν και εφοσον δηλαδη! χαχαχ ζωαρα τοτε με την λιρα, τα καλα τα χρονια!

Και τελευταιο μηνα Παλι ρεντινα Δ' Μοιρα! Αλλο κλαμα εκει

compactM3
15-05-14, 00:16
Και ο πατέρας μου για τον ίδιο ακριβώς λόγο έκανε 12μηνο(4 αδέρφια)...δεν ήθελε να απολυθεί με τίποτα!!!!

Εγώ σε ρώτησα για μέσο διότι δεν σε στείλανε με απόσπαση μακριά...εδώ γύρω ήσουν thumb

Λογο ειδικοτητας φιλε, ή αεροδρομιο θα πηγαινα ή βουνο.
Ασυρματες τηλεπικοινωνιες με μια "ειδικοτητα" παραπανω......

fanisk
15-05-14, 01:27
Ο καλύτερος ησουν φίλε...προφανώς και είχες μέσο ε?

Και εγώ είχα δηλώσει αεροπορία αλλά δεν...

Μπαίνω στις 28 Μεσολόγγι πεζικό

Καλα δεν θα πεθανεις κιολας. Αερα θα περασει.

Vasilis M3
15-05-14, 10:13
Δεν είπα ότι θα πεθάνω...απλά αν δεν έχεις μέσο αεροπορία δεν μπαίνεις..

compactM3
15-05-14, 10:32
σε οποιοδηποτε σωμα και να πας, ο στρατος ειναι μεγαλο σχολειο.....
κοινωνικο σχολειο.............

κοιτα να περασεις καλα και μην παρεις τιποτα και κανεναν στα σοβαρα... (εκτος απο τις ασκησεις και τις βολες που ειναι τελικα αυτο που αξιζει)

Lambros46
15-05-14, 10:45
Δεν είπα ότι θα πεθάνω...απλά αν δεν έχεις μέσο αεροπορία δεν μπαίνεις..

Το θέμα με την αεροπορία είναι ότι και μέσο να έχεις,μπορεί να περάσεις αρκετά δύσκολα.Το μεγάλο μέσο τρώει το μικρό.Υπάρχουν άλλοι που έκαναν ζωάρα και άλλοι που πέρασαν χάλια γιατί τους έτρωγαν τα μεγαλύτερα βύσματα thumb

Prevezanos
15-05-14, 11:36
Ημουν παιδί της αεράμυνας και της ιστορίας και γω.
Ντακότα, μοδίστρα ή απλώς αεράτος(του αέρος)
Hellinic Air Force
ΣΤ' 1996(σιτεμένος πήγα, επιστήμων γαρ)

Καριέρα:
Νεοσύλλεκτος 124 ΠΒΕ, Τρίπολη & ΥΕΑ Πολ. Μηχανικός πάλι Τρίπολη(Μ.Ε.Τ.Α. για τους παρεπιδημούντες, μαζί με Μ.Α.Φ.ιόζους) 3 μήνους.
ΔΕΑ Πολ. Μηχανικός, 10 μήνους, 135 ΣΜ, Σκύρος
ΔΕΑ Πολ. Μηχανικός, 11 μήνους, 131 ΣΜ, Ακτιο

Απόλυση:
Από Ακτιο ως Εφεδρος Ανθσγός (ΣΑΕ), δεν με ξαναενόχλησαν, διότι αν με καλέσουν σε άσκηση πρέπει να με πληρώσουν(ημερομίσθιο ανθυπολοχαγού)

Υπέρ:
Πληρωνόμουν, κοιμόμουν με γυναίκα, έτρωγα έξω, δούλευα στη ζούλα και έγινα τσάκαλος στη Δημόσια Διοίκηση.

Κατά:
Εχασα δύο απο τα πιο δημιουργικά μου χρόνια, σκυλοβαρέθηκα 24 μήνους, πήρα 15 κιλά, κόντεψα να πιστέψω ότι είμαι μόνιμος(παναγία βόηθα), με έφαγε το πέρα δώθε Σκύρο Πρέβεζα γιατί μας πήγαινε 22-8 κάθε μήνα(22 νησί, 8 απομάκρυνση) και με δουλεύουν όλοι "καλά εσύ πήγες φαντάρος; Και τι έκανες; Διατροφή;"

Vasilis M3
15-05-14, 13:16
Εχω φίλο και συμμαθητή μου που μπήκε με μέσο στην αεροπορία και τον έχουν φέρει στο Κορωπί...

Θεωρώ το να είσαι ΔΙΠΛΑ στο σπίτι σου ίσως και να είναι πιο ταλαιπωρία απο το να είσαι κάπου μακριά

Konstantinos E60
15-05-14, 14:03
Αν πας μακρια ισως κάνεις και φιλίες που θα τις κρατήσεις για μια ζωή.
Αν πας δίπλα στο σπιτι σου παρακάλα να εχεις μεγαλο βύσμα.

Bazil Van Sinner
15-05-14, 14:11
Θεωρώ το βύσμα και το μέσο το χειρότερο δώρο που μπορούν να κάνουν οι "δικοί" στο παιδί τούς!

Σχολείο είναι ο στρατός σε όποιο σώμα και σε όποια θέση.

Ο στρατός μου έμαθε τι θα πεί ευθύνη και υπευθηνότητα.

+1 Κοnstantinos

Lambros46
15-05-14, 15:03
Αν πας μακρια ισως κάνεις και φιλίες που θα τις κρατήσεις για μια ζωή.
Αν πας δίπλα στο σπιτι σου παρακάλα να εχεις μεγαλο βύσμα.

thumbthumb

Με τα παιδιά που ήμουν Σαμοθράκη μιλάω τουλάχιστον δυο-τρείς φορές το μήνα και έχουμε βρεθεί αρκετές φορές παρόλο που είμαστε όλοι από διαφορετικές πόλεις.Με τα παιδιά που ήμουν όταν ήρθα Αθήνα,παρ'όλο που είμαστε όλοι Αθηναίοι δεν έχουμε βρεθεί καθόλου και ούτε μου κάνει αίσθηση να βρεθώ.

Όταν είσαι Αθήνα βγαίνεις μια στο τόσο και πας σπίτι σου.Όταν είσαι μακριά από το σπίτι σου, οι άλλοι φαντάροι(αυτοί με τους οποίους έχεις "δέσει" τουλάχιστον) είναι πραγματικά η οικογένειά σου για όσο είσαι μακριά.Με αυτούς τρώς,κοιμάσαι,βγαίνεις,μιλ ς,μετράτε μαζί τις μέρες για μετάθεση ή απόλυση,κλαίγεσαι για τις σκοπιές.Βοηθάτε ο ένας τον άλλον κυριολεκτικά.Κοντά στο σπίτι σου δεν σου βγαίνουν με τίποτα αυτά τα συναισθήματα μιας και κάθε τόσο είσαι με τους "έξω" φίλους σου και την οικογένειά σου.

Ευχαριστώ το Στρατό που με βοήθησε να γνωρίσω τουλάχιστον 10 άτομα που θα ήταν πραγματικά κρίμα να μην τους ήξερα.

Ευχαριστώ το Στρατό που με βοήθησε να γνωρίσω και κάποια άτομα που πραγματικά με έκαναν να καταλάβω τι σημαίνουν οι λέξεις π@πάρας και μαλ@κας.

fanisk
15-05-14, 15:43
Δεν είπα ότι θα πεθάνω...απλά αν δεν έχεις μέσο αεροπορία δεν μπαίνεις..

Μη σκας ετσι κι αλλιως δεν χανεις και τιποτα. Πηγαινε οπου σε στειλουν να μαθεις 5 πραγματα παραπανω. Αμα εχεις ορεξη και αντεχεις πηγαινε ΕΔ να μαθεις αλλα 15 χρησιμα πραγματα. Την αγγαρεια και το σκοπετο δεν το γλυτωνεις πουθενα ετσι κι αλλιως. Το μονο μειονεκτημα του ΕΣ ειναι τα τρελα εξοδα που εχει μια θητεια. Κατα τ'αλλα ζωαρα θα περασεις. Θα χεσεις στη πιο σιχαμενη τουαλετα που ειδες ποτε, θα κανεις μπανιο σε μια ιδια σιχαμενη ντουζιερα, θα γνωρισεις ενα σωρο κοσμο και θα μαθεις να ξεχωριζεις τον ****** απο χιλιομετρα. Και οταν απολυθεις θα δεις οτι με τα σιχαμενα..δεν κολλησες τιποτα. Θα εκτιμησεις ακομη και το ντοπιο μπαζο, που οταν φας 27 μεσα 3 εξω θα βλεπεις την ιδια γκομενα με 4 νουμερα μεγαλυτερο βυζι :th_Laie_67-1: Θα μαθεις απταιστα κρητικα και αγρινιωτικα :th_Laie_67-1: Θα γνωρισεις καλα παιδια και καλα στελεχη. Οταν εχεις δικιο να επιμενεις, το "μαλιστα" με τα σαλια δεν λυνει το προβλημα. Οσο λιγοτερο θα ακουγεται το ονομα σου τοσο καλυτερα, ο λοχαγος μας ελεγε η ποινη ειναι κουνελα :th_Laie_67-1: Αμα φας τις πρωτες θα φας ενα σωρο. Αμα δεν λες πολλα και δεν εισαι γλυφτης θα σου γλυτωσουν αρκετες. Και εκει μεσα θα καταλαβεις τι σημαινει αξιοπρεπεια. 2 μετρα παλικαρια να κλαιγονται σαν πουτανιτσες για 2 μερες κρατηση. :thumbsdown:

ntinos
15-05-14, 15:59
Θεωρώ το βύσμα και το μέσο το χειρότερο δώρο που μπορούν να κάνουν οι "δικοί" στο παιδί τούς!

Σχολείο είναι ο στρατός σε όποιο σώμα και σε όποια θέση.

Ο στρατός μου έμαθε τι θα πεί ευθύνη και υπευθηνότητα.

+1 Κοnstantinos

Μπα καθολου.

Αλλα για να μην ειμαι ισοπεδωτικος, μπορει σε καποιες περιπτωσεις να ισχυει.

fanisk
15-05-14, 20:17
Ειχαμε εναν μαγειρα, φορτηγατζη στο επαγγελμα. Το καλοκαιρι ειχαμε 40-45 βαθμους στη Μοιρα, καθε μερα εβγαζα φωτο το ρολοι με τη θερμοκρασια της μερας για να δω ποσο ακομα θα αντεξω. Ολοι τρωγαν στη σαλα, εγω ο μαγειρας και κατι αλλοι τρωγαμε μεσα στο ψυγειο. :th_Laie_67-1: Καρεκλες απο τη σαλα, για τραπεζι κατι τελαρα και αααααααααραγμα στον καταψυκτη.
Παγωμενο νερο δεν ειχαμε ποτε. Καθε μηνα αλλαζε χερια το ΚΨΜ (αλλος λοχος) και οταν το ειχε δικος μου με βολευε με νερα στη καταψυξη των παγωτων. Αν το ειχε κανας ******ς μυγιαγγιχτος που ελεγε "δεν το βαζω γιατι θα ζητανε ολοι" εδενα με σπαγκο το μπουκαλι και το αφηνα στο ποταμι.

Ενα βραδυ εχουμε σκοπια με περιπολαρχη εναν βλακα ΕΠΟΠ. Μας βαζει σε σειρα για να μας ψαξει για κινητα και τσιγαρα, τυχερος ημουν που μπηκα 4ος. Οσο εψαχνε τον 1ο εδινα κινητο τσιγαρα αναπτηρα στο περιπολοπουλο του :th_Laie_67-1:

Αλλες νυχτες απλωνα το χιτωνιο στο σκοινι επειδη η σκοπια ηταν 5 μετρα μακρια και τα εκρυβα εκει. Ή στο φοριαμο και εστελνα καποιον να τα φερει.
Η "βορεια πυλη" ηταν το καλυτερο μας. 5 μετρα απο το λοχο μας. Η κεντρικη στην αλλη ακρη ηταν ζορι.. αντε να τα κρυψεις, ασε που φαινοσουν απο παντου. Χειροτερη σκοπια ηταν καπου στον Αυγουστο, τρελη εμπλοκη με πολυ λιγα ατομα. Αλλοι σε αδεια αλλοι σε υπηρεσια. Βγαζαμε 1 ή κανενα ατομο για γυμναστικη το πρωι αφου οσοι ειχαμε μεινει ειμασταν σε υπηρεσιες. Ειχα φυλαξει κοντα 20 ωρες με διπλοσκοπιες, αλλαζα τον εαυτο μου. Βελαξα εκεινη τη μερα.

Τα αλεξισφαιρα μας βρωμαγαν. 4 αλεξισφαιρα για 16 ατομα σκοπιες τη μερα. ΜΠΟΧΑ λεμε. Οταν ξεραμε οτι τα περιπολα ειναι ενταξει δεν τα βαζαμε καν. Το 1ο νουμερο ηταν παντα οπλιτες, το 2 και το 3 ειχαν 1 στελεχος και 1 οπλιτη. Οταν ειχαμε περιεργους επρεπε να τα φοραμε. Τα μεσημερια τα βουταγαμε στο ποταμι για να τα φορεσουμε, το νερο καλυπτε και ξεπλενε λιγο τη μποχα. Μια φορα με καλο περιπολο ετυχε να εχουμε βγαλει τις πλακες αλλα να φοραμε τα γιλεκα. Λιγο πριν φτασουν τις ξαναφοραμε για να ειμαστε τυπικοι. Ο ΕΠΟΠ εβγαλε ενα σουγια για χαβαλε να καρφωσει τον αλλο σκοπο (αυτος που ποτιζαμε) αφου ηξερε οτι θα χτυπησει στη πλακα. Α ρε ****** Σωτο να μην ειχες τη πλακα εκεινη τη μερα..

Bazil Van Sinner
15-05-14, 21:39
Μπα καθολου.

Αλλα για να μην ειμαι ισοπεδωτικος, μπορει σε καποιες περιπτωσεις να ισχυει.


Για το βύσμα μιλάς?

Αν ναι επιμένω πώς είναι το χειρότερο δώρο.


μπαη δε γουέη θυμήθηκα έναν mpousti ακόμη,μάγειρας πιο παλιός απο μένα,
Εδεσαιός,Μανωλίδης με φαλάκρα μπροστινή.Κανα δυό βδομάδες πρίν φύγει μετάθεση μας έδινε το κλειδί απο τα μαγειρία να βάζουμε εκεί τα κινήτα μας
για να μήν μας τα φάνε......το πρωί που έφυγε μετάθεση το kwloπαιδο πείρε και κινήτα μας μαζί του.Παω στα γραφεία,βρίσκω που πάει μετάθεση και παίρνω τηλ σε μιά σειρα μου που έιχε φύγεί πρίν απο αυτόν.

Φτάνει ο μπαγλαμάς εκεί,με ποιόν να πιάσει μοχαμπέτι?Με έναν απο την παλία του μοίρα....τον δικό μου....κάθονται μαζί που λέτε και μας κάνει αναπ ό δικός μας.έλα ρε έδω μαζί είμαστε-τι κινητο έχει?-το δικό σου,τί να κάνω?
-ζητα το να κάνει μια αναπάντητη ,ρίξτο στο πάτωμα και δώστου μία με την αρβύλα να γίνει κομμάτια...οπερ και εγένετο :warriorsmiley:

Vasilis M3
15-05-14, 22:54
Μου είπε ένας οικογενειακός φίλος (πρώην ΛΟΚατζής,όλοι οι φίλοι του στο fb του στρατού κτλ) μου είπε να πάω Ειδικές Δυνάμεις

Συνομιλία

-Άντε ρε Βασιλάκη πήγαινε ΕΔ έχω φίλο μου στρατιγό εκεί και μπορείς να μπεις αν το θέλεις και εσύ.

-Τι λες ρε Σπύρο μια σταλιά άνθρωπος είμαι που να πάω θα σκορπίσω...

-Και ο Κολοκοτρώνης και όλοι οι ήρωες μικρόσωμοι ήταν αλλά είχαν ψυχή!

-Χαχαχαχαχ

Σκέφτομαι ότι στις ΕΔ απο 60 κιλά που είμαι τώρα πόσα λέτε να γυρίσω...αν γυρίσω..χαχαχ :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Bazil Van Sinner
22-05-14, 21:34
Πότε φεύγεις?