PDA

Επιστροφή στο Forum : Το απίστευτο που το είδα και το πίστεψα.



gant
14-10-10, 01:45
Ο τίτλος είναι παρεμφερής του Γιώργαρου αλλά το θέμα αν και αστείο, προτού μετατραπεί σε τέτοιο με έκανε να παλαβώσω.
Σκέφτηκα λοιπόν να το μοιραστώ μαζί σας.

Λοιπό παιδιά, ο μεγάλος μου γιός, 29 χρόνων, μένει εδώ και 2 χρόνια σχεδόν, μόνος του σε διαμέρισμα στη Τούμπα, όπου ήταν μέχρι το 2001 το πατρικό και το οποίο υπέκυψε με τα ελάχιστα εναπομείναντα, στον νόμο της αντιπαροχής.

12 παρά χτυπάει το τηλέφωνο, το σηκώνει η σύζυγος και ακούει τον γιό με τρεμάμενη φωνή να τις λέει πως στο δωμάτιο που είναι το γραφείο του, σηκώθηκαν τα πλακάκια του δαπέδου όρθια, μετά από θόρυβο δυνατό και κάτι τέτοια. Του λέει η μάνα του ήρεμα ήρεμα, μήπως ρε Γρηγόρη είδες κάποιο όνειρο αγόρι μου, χαλάρωσε και ξάπλωσε.
Τις λέει δώσε μου τον μπαμπά. Παίρνω το τηλέφωνο και τον ακούω με τρεμάμενη φωνή να μου λέει μπαμπά έλα σε παρακαλώ, κουνιούνται τα πλακάκια στο πάτωμα. του λέω ηρέμησε και σε 10 λεπτά είμαι εκεί.
Λέω Μαρία, αν δεν έχει πάρει κάποια ουσία, που μου φαίνονταν απίθανο αλλά και ποτέ δεν ξέρεις, σίγουρα δεν υπνοβατεί και το πιό πιθανό είναι να έχουν πάθει τα νεύρα του, για να μη της πω καθαρά πως του έχει στρίψει.
Καβαλάμε το αμάξι και σε 10 λεπτά είμαστε κάτω απ την πολυκατοικία και τον βλέπουμε στο μπαλκόνι να καπνίζει. Αμολιέται σαν σίφουνας η μάνα πάνω μέχρι να παρκάρω, και όταν μπαίνω επιτέλους στο διαμέρισμα, με κοιτάζει στα μάτια και μου λέει, το παιδί έχει δίκιο, σηκώθηκαν τα πλακάκια. την κοιτάζω κι εγώ, πάω κοντά του και του λέω έλα ρε Γρηγοράκη ηρέμησε ήρθαμε, όλα είναι οκ.
Μου λεει πήγαινε ρα μπαμπάα στο γραφείο να δεις.
Μπαίνω μέσα ρε παιδιά και τι να δώ ! καμμιά δεκαριά πλακάκια έχουν πεταχτεί προς τα πάνω σχηματίζοντας ανα δύο πυραμιδούλες!
Το απίστευτο που το είδα και το πίστεψα! .
Χάρηκα αφάνταστα που το παιδί ήταν μιά χαρά και απλά είχε τρομάξει στον ύπνο του απ τα κρακ κράκ που άκουγε.
Όπως δε μιλούσαμε στην πόρτα του δωματίου, να ακόμη ένα κρακ, με άλλα 5 πλακάκια να φεύγουν απ την θέση τους.
Ποιός γ@μει το πάτωμα και όλο το διαμέρισμα αρκεί που το παιδί είναι εντάξει στην υγεία του.
Επειδή δε είναι πολιτικός μηχανικός και εργάζεται σε μιά μεγάλη ετειρία παραγωγής δομικών υλικών, μου εξήγησε πως μερικές φορές συμβαίνει, αν δεν αφήνουν ελαστικούς αρμούς σε δάπεδα που από κάτω περνούν σωληνώσεις καλοριφέρ.
Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση του φαινομένου γιατί έγινε την δεύτερη ημέρα
που άναψαν τα καλοριφέρ, αλλά η απορία είναι γιατί να συμβεί 7 χρόνια μετά την κατασκευή της πολυκατοικίας.

Συμπέρασμα. Αρκετοί από δώ μέσα που έχετε νεογέννητα η μικρά, γερά και ευτυχισμένα να είναι, αλλά να ξέρετε ότι η φροντίδα και η έγνοια του γονιού, του σωστού γονιού, ποτέ δεν σταματά.

m-power_01
14-10-10, 01:55
Χαχαχα κατασκευές ο μπάρμπα Μήτσος ! Πάλι καλά που ήταν τα πλακάκια Γιωργο ! Μην πέσει τίποτε και τον πλακωσει !
Πέρα από την Πλάκα όμως ναι αυτή είναι η εξήγηση που έδωσε ο γιος σου το θέμα όμως είναι ότι είναι απαράδεκτο ! Ακόμα και σε ταράτσες που τις βαράει ο ηλιος όλο το καλοκαίρι και τα πλακάκια δε σηκώνονται ! Υποχωρεί ο αρμος και σκάει ... Για αυτό εκεί βάζουμε αλλες πιο ελαστικές αρμοκολες και όχι κοινό στόκο ! Αυτός όμως τι χάλια είχε κάνει ; Δεν είχε αφήσει καθόλου αρμο ;

gant
14-10-10, 02:03
Χαχαχα κατασκευές ο μπάρμπα Μήτσος ! Πάλι καλά που ήταν τα πλακάκια Γιωργο ! Μην πέσει τίποτε και τον πλακωσει !
Πέρα από την Πλάκα όμως ναι αυτή είναι η εξήγηση που έδωσε ο γιος σου το θέμα όμως είναι ότι είναι απαράδεκτο ! Ακόμα και σε ταράτσες που τις βαράει ο ηλιος όλο το καλοκαίρι και τα πλακάκια δε σηκώνονται ! Υποχωρεί ο αρμος και σκάει ... Για αυτό εκεί βάζουμε αλλες πιο ελαστικές αρμοκολες και όχι κοινό στόκο ! Αυτός όμως τι χάλια είχε κάνει ; Δεν είχε αφήσει καθόλου αρμο ;

Σπύρο, τέτοια μακακία έχει γίνει, θα ξηλωθούνε και θα δούμε.

dimtz
14-10-10, 02:04
ειναι που ο καθε εργολαβος για να γλυτωσει και το τελευταιο ευρο βαζουνε κατι μαστορια που για πρωτη φορα θα κανουν την οποιαδηποτε δουλεια, δεν λεω οτι φταινε οι εργολαβοι αλλα κατι μαστορια που σημερα δηθεν ξερουν τα παντα μονο και μονο για να περνουν τις δουλειες, και αυτοι που πραγματικα ξερουνε μενουν ανεργοι :ranting2:

nfot
14-10-10, 02:14
Χα χα χα.
Το ιδιο ακριβως επαθε και ο αδερφος μου, οταν ακομη εμενε με τους γονεις μας. Τα χρειαστηκε λιγο κι αυτος.
Αλλαξαμε πλακακια και πλακατζη και ολα ΟΚ, εδω και παρα πολα χρονια, 15+.

m-power_01
14-10-10, 02:20
ειναι που ο καθε εργολαβος για να γλυτωσει και το τελευταιο ευρο βαζουνε κατι μαστορια που για πρωτη φορα θα κανουν την οποιαδηποτε δουλεια, δεν λεω οτι φταινε οι εργολαβοι αλλα κατι μαστορια που σημερα δηθεν ξερουν τα παντα μονο και μονο για να περνουν τις δουλειες, και αυτοι που πραγματικα ξερουνε μενουν ανεργοι :ranting2:

Όχι Δημήτρη ο Εργολαβος φταίει ! Ο μαστορας και ο κάθε μαστορας κάνει ότι θέλει ! Ο εργολάβος φέρει την ευθύνη που τον προσέλαβε ! Ή ο μηχανικός που επεβλεπε δεν πάτησε ποτέ ! Ή πάτησε και είχε μαύρα μεσάνυχτα . Ή ακολούθησε εντολές αφεντικού ! Και στις τρεις περιπτώσεις φταίει ο κατασκευαστής ! Αν δε είμαστε στην περίπτωση που ο κατασκευαστής είναι μηχανικός απλά θα έπρεπε να ντρέπεται !
Τώρα μήπως καταλαβαίνετε ποια η διάφορα του 33% και του 43% σε μια αντιπαροχή ;

gant
14-10-10, 02:21
ειναι που ο καθε εργολαβος για να γλυτωσει και το τελευταιο ευρο βαζουνε κατι μαστορια που για πρωτη φορα θα κανουν την οποιαδηποτε δουλεια, δεν λεω οτι φταινε οι εργολαβοι αλλα κατι μαστορια που σημερα δηθεν ξερουν τα παντα μονο και μονο για να περνουν τις δουλειες, και αυτοι που πραγματικα ξερουνε μενουν ανεργοι :ranting2:

Και όμως Δημήτρη αυτός που έβαζε τα πλακάκια ήταν πάνω από 70 χρονών, και δούλευε συνεργείο με τους δυό γιούς του.
Πεπειραμένος ήταν αλλά σκάρτη δουλειά έκανε. Με τον εργολάβο δεν είχα απολύτως κανένα παράπονο, σε όλα του ήταν τέλειος και συνεργάσιμος.
Μερικές φορές όμως και αυτοί πέφτουν θύματα.
Αύριο πάντως θα τοθ τηλεφωνήσω να του πώ τα καμώματα των πλακάδων του.

gant
14-10-10, 02:25
Όχι Δημήτρη ο Εργολαβος φταίει ! Ο μαστορας και ο κάθε μαστορας κάνει ότι θέλει ! Ο εργολάβος φέρει την ευθύνη που τον προσέλαβε ! Ή ο μηχανικός που επεβλεπε δεν πάτησε ποτέ ! Ή πάτησε και είχε μαύρα μεσάνυχτα . Ή ακολούθησε εντολές αφεντικού ! Και στις τρεις περιπτώσεις φταίει ο κατασκευαστής ! Αν δε είμαστε στην περίπτωση που ο κατασκευαστής είναι μηχανικός απλά θα έπρεπε να ντρέπεται !
Τώρα μήπως καταλαβαίνετε ποια η διάφορα του 33% και του 43% σε μια αντιπαροχή ;

Απ αυτή την απόψη συμφωνώ Σπύρο. Όσο για τον μηχανικό, ξέρεις, βγάζουν τα σχέδια, τα περνούν απ την πολεοδομία και μετά χαίρεται. Αντε να περάσουν κανά δυό φορές και όταν τους το ζητηθεί.

kplc16
14-10-10, 08:46
Ο πεθερος μου εχει ενα εξοχικο στους Φιλιππαιους Γρεβενων.Πολλες φορες παμε και βρισκουμε πλακακια ξοκολημενα.

Μια φορα χειμωνιατικα καθομουν στο σαλονι με αναμενο τζακι.
Μεσα η θερμοκρασια 18..20C και εξω περιπου -8...-4.

Ξαφνικα αρχισαν να χοροπηδαν τα πλακακια σα ντομινο το ενα πισω απο το αλλο.

S8N
14-10-10, 11:11
Είναι πρωτίστως θέμα αρμού στην τσιμεντοκονία, εν συνεχεία αρμού μεταξύ των πλακιδίων και φυσικά υλικών.

Υποθέτω πως τα πλακάκια ξεκόλλησαν μαζί με την κόλλα και πως η επιφάνεια της τσιμεντοκονίας είναι σχετικά καθαρή, έτσι?

Χωρίς να γνωρίζω αν ήταν τοποθετημένα με αρμό ή όχι (rettificato), αν έχει ενδοδαπέδια θέρμανση κλπ προτείνω τα εξής:

1. Αφαίρεση όλων των πλακιδίων, σκούπισμα και καθάρισμα της τσιμεντοκονίας και αφαίρεση της κόλλας από τα πλακίδια που ξεκόλλησαν αν πρόκειται αυτά να επαναχρησιμοποιηθούν.

2. Διάστρωση της επιφάνειας της τσιμεντοκονίας με κάποιο πολυβυνιλικό υλικό (PVA) όπως το Thorobond.

3. Τοποθέτηση πλακιδίων με ακρυλική κόλλα όπως είναι η ΙSΟΜΑΤ ΑΚ-22. Κάποιοι επιλέγουν ακόμη και κόλλες Flex (ελαστικές).

4. Στοκάρισμα με τσιμεντοειδή υδαταπωθητικό αρμό ο οποίος να είναι ενισχυμένος με πολυμερή (ρητίνες) ώστε να παίρνει συστολές-διαστολές. Προτίμησε υλικά αρμολόγησης με προδιαγραφές ώστε να καλύπτουν κενά μεταξύ των πλακιδίων ακόμη και μικρότερα του 1mm.

Εννοείται πως το κόστος πρέπει να το επιβαρυνθεί ο κατασκευαστής.

Konstantinos E60
14-10-10, 11:17
Είναι πρωτίστως θέμα αρμού στην τσιμεντοκονία, εν συνεχεία αρμού μεταξύ των πλακιδίων και φυσικά υλικών.

Υποθέτω πως τα πλακάκια ξεκόλλησαν μαζί με την κόλλα και πως η επιφάνεια της τσιμεντοκονίας είναι σχετικά καθαρή, έτσι?

Χωρίς να γνωρίζω αν ήταν τοποθετημένα με αρμό ή όχι (rettificato), αν έχει ενδοδαπέδια θέρμανση κλπ προτείνω τα εξής:

1. Αφαίρεση όλων των πλακιδίων, σκούπισμα και καθάρισμα της τσιμεντοκονίας και αφαίρεση της κόλλας από τα πλακίδια που ξεκόλλησαν αν πρόκειται αυτά να επαναχρησιμοποιηθούν.

2. Διάστρωση της επιφάνειας της τσιμεντοκονίας με κάποιο πολυβυνιλικό υλικό (PVA) όπως το Thorobond.

3. Τοποθέτηση πλακιδίων με ακρυλική κόλλα όπως είναι η ΙSΟΜΑΤ ΑΚ-22. Κάποιοι επιλέγουν ακόμη και κόλλες Flex (ελαστικές).

4. Στοκάρισμα με τσιμεντοειδή υδαταπωθητικό αρμό ο οποίος να είναι ενισχυμένος με πολυμερή (ρητίνες) ώστε να παίρνει συστολές-διαστολές. Προτίμησε υλικά αρμολόγησης με προδιαγραφές ώστε να καλύπτουν κενά μεταξύ των πλακιδίων ακόμη και μικρότερα του 1mm.

Εννοείται πως το κόστος πρέπει να το επιβαρυνθεί ο κατασκευαστής.

Δεν ανοίγεις ενα θέμα με τέτοιες συμβουλές !!:original: Να μαθαίνουμε και 5-10 πράγματα ,απο τα χιλιάδες που αφορούν την οικοδομή ,και εμείς που έχουμε στα σκαριά την κατασκευή του σπιτιού μας...:whistle:

:mpaks::mpaks: Δεν έχει "μόλις Εμπλεξα" δυστηχώς !!!!

GEORGE316
14-10-10, 11:35
πω πω ρε φιλε...φανταζομαι....τρελαθη ες οταν ακουσες το γιο σου να λεει τετοια!!!!
παντως εχεις δικιο οτι ο γονιος δεν σταματαει ποτε να ειναι γονιος....

Stathis
14-10-10, 11:42
υπαρχει και αλλη εξηγηση γιωργο, μηπως περναγε το csi απ' εξω εγινε "σεισμος" και σηκωθηκαν τα πατωματα??? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

αυτο οντως δεν θα το πιστευες και θα παθαινες ο ιδιος πλακα... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

chief
14-10-10, 11:43
εγω στις δικες μου δουλειές οταν υπαρχει υποδαπέδια θερμανση η κολλα ειναι Flex.
Φυσικά πρεπει να υπαρχει και η απαιτουμενη αποσταση μεταξυ του πλακιδιου και της τοιχοποιίας για την συστολή-διαστολή.

Stathis
14-10-10, 11:46
εγω στις δικες μου δουλειές οταν υπαρχει υποδαπέδια θερμανση η κολλα ειναι Flex.
Φυσικά πρεπει να υπαρχει και η απαιτουμενη αποσταση μεταξυ του πλακιδιου και της τοιχοποιίας για την συστολή-διαστολή.

ρε σεφ, εσυ που εισαι ο μανατζερ, τι αρμοκολα βαζετε με τη γιωργαρα στο εργαλειο??? :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Vasilis
14-10-10, 12:04
αυτο το ποστ θα αυτοκαταστραφει εντος λιγων ωρων ... για ευνοητους λογους!

Ετος 2000 (αν θυμαμαι καλα) ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ με 38+ βαθμους C! (θερμοκρασια ημερας)

Μια απο τις πολλες γκομενες μου :whistle: με καλει να διανυκτερευσουμε σπιτι της εφοσον οι δικοι της βρισκονταν για ΣΚ στο εξοχικο (Καλαματα μερια).

Μιας κ δεν υπηρχε καλυτερη προταση (επαιζαν κ καλυτερα γκομενακια εκεινη την εποχη :hystericalbs1:) ειπα κ γω ο καυσερος να περασω την βραδια μου οσο πιο ευχαριστα γινεται!

Ε, κατα τις 2-3 τα ξημερωματα κ ξεθεωμενος απο ... το τρεξιμο της ημερας :th_Laie_67-1: επεσα κ γω ταβλα να ισιωσει το κορμι μου!

Κατα τις 5+ τα ξημερωματα λοιπον , ετρεχα πανικοβλητος με τα σωβρακα στο χερι κ την τσιμπλα στο ματι...ευτυχως που δεν πηδηξα απο κανα παραθυρο!:shok:

Ο θορυβος ητο τοσο ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΟΣ που πιστευα οτι ειναι οι τελευταιες στιγμες της ζωης μου!!!

Εβλεπα εξωγηινους γυρω μου (απο τον φοβο κ την τρομαρα)
εβλεπα οτι μας την επεσαν οι Τουρκοι κ οτι εγινε συρραξη

το χειροτερο ειναι οτι σκεφτηκα οτι μας την επεσε ο μπαμπας της λεγαμενης ο οποιος ητο κ μπετατζης!:shok::th_Laie_67-1:

Χεστηκα..!

Μεχρι να συνηδητοποιησω κ γω κ η λεγαμενη οτι τα πλακακια του σαλονιου ειχαν '' ανατιναχτει '' στα καλα καθουμενα...το μονο που θα σας πω ειναι οτι εκανα να ξανα-πηδηξω κανα μηνα τουλαχιστον!

Με στοιχειωναν ονειρα με τον μπαμπα της...ειχα χασει κ τον υπνο μου απο την τρομαρα μου!

Φυσικα κ εφυγα στα αγρια χαραματα...

Στο δια ταυτα κ περαν της πλακας....

Ο εξυπνος πλακας ειχε κολλησει τα πλακακια με ΑΘΛΙΟ τροπο...

Συνεπεια να ''αυτομολησουν'' για τους λογους που προανεφεραν οι φιλοι!

Αφου γυρισαν οι γονεις της λεγαμενης κ αντικατεστησαν την ζημια...κ αφου ξεπερασα κ το σοκ της ''ανατιναξης'' μες τα ξημερωματα...με προσκαλεσαν σε τραπεζι προς τιμην μου...κ μου εξιστορουσαν αυτο που ''επαθε'' η κορη τους:whistle::hystericalbs1: οταν αυτοι ετυχε να λειπουν στο εξοχικο τους :th_Laie_67-1: το ΣΚ του προπερασμενου μηνα.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

S8N
14-10-10, 12:05
εγω στις δικες μου δουλειές οταν υπαρχει υποδαπέδια θερμανση η κολλα ειναι Flex.
Φυσικά πρεπει να υπαρχει και η απαιτουμενη αποσταση μεταξυ του πλακιδιου και της τοιχοποιίας για την συστολή-διαστολή.

Καλά, στις ενδοδαπέδιες θερμάνσεις όχι μόνο επιβάλλεται η χρήση κόλλας Flex, αλλά ακόμη και η τσιμεντοκονία είναι εντελώς διαφορετική (υγρομονωτικά φύλλα, περιμετρικές ταινίες, γαλβανιζέ πλέγμα, χρήση ποταμίσιας άμμου, οπλισμός με ίνες στο υλικό πλήρωσης, ειδική αρμολόγηση στο θερμομπετόν, γέμισμα των αρμών με πολυστερίνη ή άλλο υλικό κλπ).

Tsakirakos
14-10-10, 12:40
ισως οχι απλα απο θερμοκρασιακη μεταβολη αλλα και απο την ελαστικοτητα της πλακας.
η τοποθετηση πλακιδιων ειναι πραγματικα "τεχνη"!

850 CSI
14-10-10, 13:44
Ο τίτλος είναι παρεμφερής του Γιώργαρου αλλά το θέμα αν και αστείο, προτού μετατραπεί σε τέτοιο με έκανε να παλαβώσω.
Σκέφτηκα λοιπόν να το μοιραστώ μαζί σας.

Λοιπό παιδιά, ο μεγάλος μου γιός, 29 χρόνων, μένει εδώ και 2 χρόνια σχεδόν, μόνος του σε διαμέρισμα στη Τούμπα, όπου ήταν μέχρι το 2001 το πατρικό και το οποίο υπέκυψε με τα ελάχιστα εναπομείναντα, στον νόμο της αντιπαροχής.

12 παρά χτυπάει το τηλέφωνο, το σηκώνει η σύζυγος και ακούει τον γιό με τρεμάμενη φωνή να τις λέει πως στο δωμάτιο που είναι το γραφείο του, σηκώθηκαν τα πλακάκια του δαπέδου όρθια, μετά από θόρυβο δυνατό και κάτι τέτοια. Του λέει η μάνα του ήρεμα ήρεμα, μήπως ρε Γρηγόρη είδες κάποιο όνειρο αγόρι μου, χαλάρωσε και ξάπλωσε.
Τις λέει δώσε μου τον μπαμπά. Παίρνω το τηλέφωνο και τον ακούω με τρεμάμενη φωνή να μου λέει μπαμπά έλα σε παρακαλώ, κουνιούνται τα πλακάκια στο πάτωμα. του λέω ηρέμησε και σε 10 λεπτά είμαι εκεί.
Λέω Μαρία, αν δεν έχει πάρει κάποια ουσία, που μου φαίνονταν απίθανο αλλά και ποτέ δεν ξέρεις, σίγουρα δεν υπνοβατεί και το πιό πιθανό είναι να έχουν πάθει τα νεύρα του, για να μη της πω καθαρά πως του έχει στρίψει.
Καβαλάμε το αμάξι και σε 10 λεπτά είμαστε κάτω απ την πολυκατοικία και τον βλέπουμε στο μπαλκόνι να καπνίζει. Αμολιέται σαν σίφουνας η μάνα πάνω μέχρι να παρκάρω, και όταν μπαίνω επιτέλους στο διαμέρισμα, με κοιτάζει στα μάτια και μου λέει, το παιδί έχει δίκιο, σηκώθηκαν τα πλακάκια. την κοιτάζω κι εγώ, πάω κοντά του και του λέω έλα ρε Γρηγοράκη ηρέμησε ήρθαμε, όλα είναι οκ.
Μου λεει πήγαινε ρα μπαμπάα στο γραφείο να δεις.
Μπαίνω μέσα ρε παιδιά και τι να δώ ! καμμιά δεκαριά πλακάκια έχουν πεταχτεί προς τα πάνω σχηματίζοντας ανα δύο πυραμιδούλες!
Το απίστευτο που το είδα και το πίστεψα! .
Χάρηκα αφάνταστα που το παιδί ήταν μιά χαρά και απλά είχε τρομάξει στον ύπνο του απ τα κρακ κράκ που άκουγε.
Όπως δε μιλούσαμε στην πόρτα του δωματίου, να ακόμη ένα κρακ, με άλλα 5 πλακάκια να φεύγουν απ την θέση τους.
Ποιός γ@μει το πάτωμα και όλο το διαμέρισμα αρκεί που το παιδί είναι εντάξει στην υγεία του.
Επειδή δε είναι πολιτικός μηχανικός και εργάζεται σε μιά μεγάλη ετειρία παραγωγής δομικών υλικών, μου εξήγησε πως μερικές φορές συμβαίνει, αν δεν αφήνουν ελαστικούς αρμούς σε δάπεδα που από κάτω περνούν σωληνώσεις καλοριφέρ.
Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση του φαινομένου γιατί έγινε την δεύτερη ημέρα
που άναψαν τα καλοριφέρ, αλλά η απορία είναι γιατί να συμβεί 7 χρόνια μετά την κατασκευή της πολυκατοικίας.

Συμπέρασμα. Αρκετοί από δώ μέσα που έχετε νεογέννητα η μικρά, γερά και ευτυχισμένα να είναι, αλλά να ξέρετε ότι η φροντίδα και η έγνοια του γονιού, του σωστού γονιού, ποτέ δεν σταματά.

:th_Laie_67-1::hystericalbs1:να σαι καλα ρε Gant

gant
14-10-10, 14:45
υπαρχει και αλλη εξηγηση γιωργο, μηπως περναγε το csi απ' εξω εγινε "σεισμος" και σηκωθηκαν τα πατωματα??? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

αυτο οντως δεν θα το πιστευες και θα παθαινες ο ιδιος πλακα... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Πήγε το μυαλό μου στον Γιώργη, αλλά το απέκλεισα γιατί ο Γιώργης ανοίγει μόνο Θεσσαλονίκη - Αλεξσίτι. Που να χωρέσει το chip tuning
στα στενά της Τούμπας. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

btw να πούμε και κανά αστείο να χαλαρώσουμε γιατί ανοίξαμε καλό μπελά και παράλληλα ο κατασκευαστής όπως το περίμενα, αποποιείται κάθε ευθύνη.

chief
14-10-10, 15:00
Καλά, στις ενδοδαπέδιες θερμάνσεις όχι μόνο επιβάλλεται η χρήση κόλλας Flex, αλλά ακόμη και η τσιμεντοκονία είναι εντελώς διαφορετική (υγρομονωτικά φύλλα, περιμετρικές ταινίες, γαλβανιζέ πλέγμα, χρήση ποταμίσιας άμμου, οπλισμός με ίνες στο υλικό πλήρωσης, ειδική αρμολόγηση στο θερμομπετόν, γέμισμα των αρμών με πολυστερίνη ή άλλο υλικό κλπ).

Το γνωριζεις το σπορ απ οτι βλεπω...

-λοιπον απο κατω προς τα πάνω πρεπει να υπάρχει στο μπετον της πλάκας ή της κοιτόστρωσης:

αφρομπετον
πολυστερινη εξιλασμένη
0,5 εκ σφογγαρι περιμετρικα της τοιχοποιιας το οποίο κοβετε αφου τοποθετηθουν τα πλακάκια και πριν την τοποθετηση της τσεκουλαδουρας,
5 εκ μπετον C30 σκριτ με ινες και σκληριντικο φαρμακο,
3 εκ πιλός ,
κόλλα flex στο πλακίδιο,

και εισαι safe και κομπλέ.

πανω- κατω ετσι ειναι τα πραγματα και μπορει να διαφερουν καπως αναλογα με το ειδος και τις προδιαγραφες της θερμομονωσης.

μπορει να διαφερουν οι ορολογίες μας..

gant
14-10-10, 15:25
Το γνωριζεις το σπορ απ οτι βλεπω...

-λοιπον απο κατω προς τα πάνω πρεπει να υπάρχει στο μπετον της πλάκας ή της κοιτόστρωσης:

αφρομπετον
πολυστερινη εξιλασμένη
0,5 εκ σφογγαρι περιμετρικα της τοιχοποιιας το οποίο κοβετε αφου τοποθετηθουν τα πλακάκια και πριν την τοποθετηση της τσεκουλαδουρας,
5 εκ μπετον C30 σκριτ με ινες και σκληριντικο φαρμακο,
3 εκ πιλός ,
κόλλα flex στο πλακίδιο,

και εισαι safe και κομπλέ.

πανω- κατω ετσι ειναι τα πραγματα και μπορει να διαφερουν καπως αναλογα με το ειδος και τις προδιαγραφες της θερμομονωσης.

μπορει να διαφερουν οι ορολογίες μας..

Ολα αυτά που αναφέρεις και εσύ όπως και ο Άρης, είναι τα σωστά για επιδαπέδια θέρμανση. Στην δική μου περίπτωση περνούν απλά οι σωληνώσεις του καλοριφέρ αρά δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Σίγουρα ένα πρόβλημα να είναι ο αρμός που δεν άφησαν μάλλον στις άκρες με τους τοίχους και βλέποντας τα πλακάκια να μη έχουν ίχνος κόλλας επάνω τους, λες και τα έβγαλες τώρα απ το κουτί, πιθανόν και να μη είχε πήξει αρκετά το υλικό πριν την τοποθέτηση των πλακιδίων. Μάλλον συμπτωματικό το γεγονός που συνέβει την επομένη που άναψαν τα καλοριφέρ. Εξ άλλου, τέτοια εποχή ανάβουν κάπου ένα τεταρτάκι και μετά κλείνουν αυτόματα.

chief
14-10-10, 15:37
Γιωργο δεν εχει σημασια αν ειναι σωληνωσεις καλοριφερ κατω απο τα πλακακια.

Αν παραγουν θερμοτητα στο δαπεδο απο εκει που περνάνε ειναι φυσικό να δημιουργείται συστολη - διαστολη.

Αν πάλι δεν υπαρχει θερμοτητα τοτε ειναι λάθος πάλι εαν το πλακάκι ειναι κολλημενο σχεδον στον τοίχο γιατι παρατηρείται το ιδιο φαινόμενο και με την αλλαγη του καιρού.

wheelman
19-12-13, 15:49
Αν δέν το ζήσεις δεν περιγράφεται....

Πίνοντας εχθές καφεδάκι με τους γονείς στο σαλόνι τους,
ακούμε ένα συνεχόμενο "κρακ" "κρακ" "κρακ" "κρακ" και
βλέπω κάτι να κουνιέται κάτω από το χαλί και να με πλησιάζει απειλητικά....

Τελικά πέρασε κάτω από το τραπεζάκι όπου και έχυσε τον καφέ μου
και σταμάτησε κάτω από τον καναπέ.

Πρώτη σκέψη
Οκ, το μετάνοιωσε το τέρας και δεν θα μας φάει!!!!
:th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Σηκώνουμε το χαλί και έχουν φουσκώσει όλα τα πλακάκια,
που όπως με πληροφόρησαν έχει συμβεί σε όλους του ενοίκους,
σε πολυκατοικία 10 ετών παρακαλώ, φυσικά ο κατασκευαστής άφαντος
όλες τις προηγούμενες φορές. :ranting2:

Άνοιγμα οι μπαλκονόπορτες, σήκωμα τα μανίκια,
σφυράκι, σπάτουλα και ξήλωμα όλα τα πλακάκια πριν σπάσουν.

Ελπίζω να μην παίζει ρόλο ο καιρός και να μπορέσουν να το φτιάξουν σύντομα.

gant
19-12-13, 16:03
Καλό κουράγιο Ηλία. Τουλάχιστον εφεδρία από πλακάκια υπάρχει?

wheelman
19-12-13, 16:33
Καλό κουράγιο Ηλία. Τουλάχιστον εφεδρία από πλακάκια υπάρχει?

Ευχαριστώ κυρ Γιώργο.

Το πρώτο πράγμα που ρώτησα τον πατέρα μου,
δέν τους είχε αφήσει ούτε για δείγμα και επειδή είναι και παλιό
σχέδιο (10έτιας η πολ/κία) δεν υπάρχει ποια, το ξέρουμε απο τους
υπόλοιπους ορόφους.

Όχι τπτ άλλο εχθές έσπασα και ένα, προβλέπω να τα αλλάζουν όλα
δυστυχώς

Ptboul
20-12-13, 10:56
Για παλαιούς τύπους https://www.psaradellis.gr/psaradellis/