PDA

Επιστροφή στο Forum : Όταν κάνει θόρυβο η γνάθος κατά τη μάσηση…



///M Arios
13-10-10, 17:58
Έχει τύχει ποτέ να τρώτε και οι άλλοι να σας κοιτούν παράξενα επειδή κάνει θόρυβο το στόμα σας ή εσείς να ακούτε ένα παράξενο «κλικ» όταν χασμουριέστε έντονα; Μήπως έχετε και πονοκέφαλο συχνά, χωρίς όμως ποτέ να μάθατε την αιτία που τον προκαλεί;

Και όμως, όλα τα παραπάνω μπορεί να προέρχονται από μια δυσλειτουργία της γνάθου που ονομάζεται σύνδρομο της κροταφογναθικής διάρθρωσης! Από μελέτες έχει βρεθεί ότι πάνω από το 50% των ανθρώπων παρουσιάζουν συμπτώματα του συνδρόμου αυτού, αλλά οι περισσότεροι δεν το συνειδητοποιούν. Μόνο το 5-25% αυτών ζητάει τελικά βοήθεια από κάποιον ειδικό.

Στο σύνδρομο αυτό υπάρχουν διαταραχές στις αρθρώσεις των γνάθων (σαγόνια) ή στους μύες που ελέγχουν τις κινήσεις τους. Όταν οι ενώσεις αυτές υποφέρουν από μια δυσλειτουργία, μπορούν να προκαλέσουν πολλά προβλήματα, όπως:

• Θορύβους κατά τη μάσηση και γενικότερα στις κινήσεις των γνάθων -η ύπαρξη θορύβου είναι αρκετά συχνό φαινόμενο στον γενικό πληθυσμό.

• Πόνος στις αρθρώσεις των γνάθων ή γύρω από αυτές. Μπορεί να εμφανιστεί κατά τη διάρκεια της μάσησης, της ομιλίας, στο χασμουρητό ή το πρωί κατά την αφύπνιση. Βέβαια, σε κάποιες περιπτώσεις, ο πόνος, κάνει την εμφάνισή του ανεξάρτητα από τα παραπάνω. Αυτόματα.

• Περιορισμένη κινητικότητα της γνάθου ή το λεγόμενο «κλείδωμά» της.

• Σταδιακά μπορεί να προκληθεί πονοκέφαλος, πόνος στα αυτιά ή ακόμα και ίλιγγος.

Αν και όλα τα παραπάνω φαίνονται πολύ αρνητικά, όταν η κατάσταση διαγνωστεί από κάποιον ειδικό, τα συμπτώματα αυτά, με την κατάλληλη θεραπευτική αντιμετώπιση, εξαφανίζονται ή υποχωρούν.

Τα άσχημα όμως νέα είναι ότι, το άγχος είναι μια από τις σημαντικότερες αιτίες αυτής της δυσλειτουργίας και πρέπει, για τη θεραπεία της, να αποβληθεί! Πράγμα δύσκολο στις μέρες μας.

Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι πολλά από τα παραπάνω συμπτώματα, διαφέρουν από άτομο σε άτομο και ποικίλουν σε βαρύτητα. Η ενδεδειγμένη θεραπεία εξαρτάται από μια σειρά παραγόντων που θα πρέπει να ληφθούν υπόψη από το θεράποντα γιατρό.

Για τη θεραπεία, ενδεικτικά, χρησιμοποιούνται κάποιες πλαστικές συσκευές, γνωστές ως νάρθηκες, οι οποίες τοποθετούνται επάνω στα δόντια και συνήθως έχουν καλά αποτελέσματα στη μείωση του πόνου και των άλλων συμπτωμάτων.

GiannisRob
13-10-10, 23:46
Ρε Μαριε, δηλαδη ο Χριστος και η Παναγια. Τι θεματα ειναι αυτα που ανεβαζεις. "Αμα κανει κριτς κριτς το σαγονι σου οταν μασας εχεις αυτο, αυτο και εκεινο". Ελεος. Ενταξει, και εγω τσαντιστηκα που με παρατησες στον καφε το μεσημερι, αλλα δεν κανω ετσι.

Παντως εχω και εγω κατι περιεργα συμπτωματα. Κατι κανει προυτς προυτς οταν φαω φασολαδα. Λες να ειναι κατι σοβαρο?

:D :D :D

(προς αποφυγη παρεξηγησεων, με το Μαριο γνωριζομαστε αρκετο καιρο προσωπικα. Αλλωστε, χιουμορ κανουμε)

ghost-rider
14-10-10, 00:35
Ρε Μαριε, δηλαδη ο Χριστος και η Παναγια. Τι θεματα ειναι αυτα που ανεβαζεις. "Αμα κανει κριτς κριτς το σαγονι σου οταν μασας εχεις αυτο, αυτο και εκεινο". Ελεος. Ενταξει, και εγω τσαντιστηκα που με παρατησες στον καφε το μεσημερι, αλλα δεν κανω ετσι.

Παντως εχω και εγω κατι περιεργα συμπτωματα. Κατι κανει προυτς προυτς οταν φαω φασολαδα. Λες να ειναι κατι σοβαρο?:D :D :D

(προς αποφυγη παρεξηγησεων, με το Μαριο γνωριζομαστε αρκετο καιρο προσωπικα. Αλλωστε, χιουμορ κανουμε)

Εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα με το στιφαδο Γιαννη. Αν σε κατατοπισει ο Μαριος πε μου και μενα:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalb s1:

ghost-rider
14-10-10, 00:59
Εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα με το στιφαδο Γιαννη. Αν σε κατατοπισει ο Μαριος πε μου και μενα:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalb s1:

Θα μας τα χε χωσει μεχρι τωρα αλλα ειναι ακομα εξω και παριστανει τον Disc joker..
Οσονουπω γυριζει σπιτι...

GiannisRob
14-10-10, 01:06
Θα μας τα χε χωσει μεχρι τωρα αλλα ειναι ακομα εξω και παριστανει τον Disc joker..
Οσονουπω γυριζει σπιτι...

Που κανει τον DJ today?

Τελικα αυτο το παιδι ειναι καταραμενο. Καθε φορα που ανοιγει θρεντ εδω, ερχομαστε εμεις και του το καταστρεφουμε.

ghost-rider
14-10-10, 01:13
Που κανει τον DJ today?

Τελικα αυτο το παιδι ειναι καταραμενο. Καθε φορα που ανοιγει θρεντ εδω, ερχομαστε εμεις και του το καταστρεφουμε.

Στο stab στη παντανασης.
Το χει η μοιρα του. Αλλα εγω δεν εκανα πλακα για το στιφαδο:D

///M Arios
14-10-10, 03:20
Θα μας τα χε χωσει μεχρι τωρα αλλα ειναι ακομα εξω και παριστανει τον Disc joker..
Οσονουπω γυριζει σπιτι...

σιγα μιν παριστανω και τον Disc νταμα μπαστουνι ρε Λιακο!!!!:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

nikos1400
14-10-10, 07:24
καλα ολα αυτα.
κακος ο πονοκεφαλος.

αλλα μη μπαινουμε κατω απο το νυστερι για ψιλου πηδημα...
thumb

GiannisRob
14-10-10, 20:46
Εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα με το στιφαδο Γιαννη. Αν σε κατατοπισει ο Μαριος πε μου και μενα:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalb s1:

Χθες παρατηρησα και ενα αλλο συμπτωμα Ντοκτορ Μαριο. Αφου καταναλωσα γενναια ποσοτητα μπυρας, πηγα στην τουαλετα για "τσισακια" και αυτα εβγαζαν αφρο. Μηπως ειναι και αυτο κατι σοβαρο?

:D :D :D

ghost-rider
14-10-10, 20:49
σιγα μιν παριστανω και τον Disc νταμα μπαστουνι ρε Λιακο!!!!:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Να σε χαρουμενος που δεν σε ειπα τιποτε αλλο. Ενα γραμμα επεσα εξω. Αφου ουτε στην πληκτρολογηση ουτε στ αγγλικα ειμαι καλος τι περιμενεις??