PDA

Επιστροφή στο Forum : Αθλητισμός - Παιδί ...και συναισθήματα γονέων



NickE60
10-10-10, 23:58
Σήμερα ένοιωσα υπερήφανος και θα 'θελα να το μοιραστώ μαζί σας! :original:

Η κόρη μου είναι γεννημένη τέλη του '96 καλά καλά δεν έχει κλείσει τα 14.
Παίζει βόλλευ από τα 7 της και όλα αυτά τα χρόνια έχουμε γυρίσει όλη τα γήπεδα της Αττικής (μέχρις στιγμής) για τους αγώνες της κάθε Σαββατοκύριακο.
Έχει καθημερινές προπόνησεις και γενικά έχουμε ρίξει αρκετό τρέξιμο, γιατί πολλές φορές έχει αγώνες ταυτόχρονα με το γιο μου, που κι αυτός αθλείται από τα 5 του στο ποδόσφαιρο με την ομάδα του και είναι επίλεκτος στην μικτή Αθηνών για ηλικίες ως 13 ετών και είναι 11.5 ...άλλα τρεξίματα εκεί....

Η κανονική της ομάδα είναι οι "πανκορασίδες" (κορίτσια 14-15 ετών) παίζει όμως στην μεγαλύτερη κατηγορία "κορασίδες" (κορίτσια 16-17 ετών) κάθε Σάββατο, ενώ από πέρυσι την καλούν και τις Κυριακές και παίζει στη βασική 5αδα της μεγαλύτερης κατηγορίας (νεανίδων) για κορίτσια μέχρι 20 ετών... Είναι συμπαίκτριες με την Χριστίνα Πασιαλή (https://www.beachvolleyball.gr/index.php?pid=news_details&newsID=2297&ctg=2) πρωταθλήτρια Ελλάδος, αλλά και παγκοσμίως διακριθείσα (https://www.beachvolleyball.gr/index.php?pid=news_details&newsID=2359&ctg=5&filter=) στο Beach Volley στην κατηγορία των νεανίδων.

Σήμερα λοιπόν, η ομάδα της των νεανίδων (ΑΣ Παπάγου - δεν μένουμε Παπάγου αλλά τη στέλνουμε εκεί γιατί πηγαίνει μαζί με μια φίλη της που μένει εκεί) έπαιζε στο κλειστό του Παπάγου με την ομάδα μου (αλλά και ομάδα της κόρης μου) τον Παναθηναϊκό.........

Ανάμικτα τα συναισθήματα, το παιδί σου ενάντια στην ομάδα σου/του... όταν όμως αρχίζει το παιχνίδι, ξεχνάς όλα τα άλλα.. και είσαι με το παιδί σου... φανατικά με το παιδί σου.. στην κυριολεξία ξεχνάς ποιος είναι ο αντίπαλος!!

Το αποτέλεσμα? 2-3 στο tie break

Τα σετ 23-25, 25-12, 22-25, 25-19, tie break 12-15

η "δικιά μου" είναι το λίμπερο (που δεν είναι η κανονική της θέση) με τα πορτοκαλί. Δίπλα της με το Νο 11 είναι η Πασιαλή.

https://img253.imageshack.us/img253/9419/130large.jpg

Παράλληλα όμως με την ευχαρίστηση που ένοιωσα και μοιράζομαι εδώ μαζί σας (παρά το ότι χάσαμε το ματς ενώ "το είχαμε") θα ήθελα να κάνω και την εξής παραίνεση:

Ωθείστε τα παιδιά σας στον αθλητισμό! Είναι ότι καλύτερο έχετε να τους προσφέρετε και είναι η καλύτερη διαφυγή για αυτά από την καθημερινότητα, τη βαρεμάρα, αλλά και ...τους υπόλοιπους κινδύνους που τα περιτριγυρίζουν.
Ακόμα κι αν δεν διακριθούν (...που αν τους γίνει τρόπος ζωής, θα συνωμοτήσουν τα πάντα ώστε να συμβεί και αυτό σε κάποιο επίπεδο) θα έχουν μια πιο ισορροπημένη ζωή, θα αποκτήσουν αθλητική παιδεία, θα έχουν καλή υγεία, θα μάθουν να χάνουν (πολύ σημαντικό θέμα στην ψυχολογία τους), να σέβονται τους συναθλητές τους, άρα και να εκτιμούν τους συνανθρώπους τους στη ζωή.

Μια μικρή θυσία απ' τους γονείς για τα παιδιά, για την οποία δεν θα μετανοιώσουν ποτέ! thumb

Vasilis
11-10-10, 00:07
Νικολα μου...

παντα τα καλυτερα στα παιδια σου ...κ γενικοτερα σε ολα τα παιδια του κοσμου!

Σιγουρα ο αθλητισμος ειναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ για τα παιδια μας!

Ευχομαι να καμαρωνω κ γω την δικη μου στην ηλικια της κορης σου (σε οποιο κλαδο του αθλητισμου κ αν στραφει)...

Απο τωρα που κοντευει τα 2,5 ψαχνω κ γω να βρω προς τα που θα την ωθησω...

Τις καλυτερες ευχες μου κ παντα διακρισεις...!

Stathis
11-10-10, 00:24
μπραβο, ευχομαι και εις ανωτερα.
παντα υγεια και καλη προοδο.

aristent
11-10-10, 00:28
Συγχαρητηρια Νικο στην κορη σου,αλλα και σε σενα, που παρ'ολες τις κακες συνθηκες και την βαρια ψυχολογια της εποχης που διανυουμε,εισαι εκει και την στηριζεις!!!:original:

Αν και το αποτελεσμα λεει ηττα,αν το δεις καλυτερα ειναι σαν καθαρη ισοπαλια thumbαπλα καποια στιγμη ο παραγοντας τυχη ευννοει μια απο τις δυο ομαδες.
Οποτε ουτε η κορη σου εχασε...ουτε ο παναθηναϊκος:whistle::thumbsup:

Αν και ηδη δειχνει ταλεντο και εχει διακριθει η κορη σου ,ευχομαι τα καλυτερα και καλες επιτυχιες στο μελλον!!!

BILL007
11-10-10, 00:39
Συγχαρητήρια Νίκο!Να την χαίρεσαι!:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

m-power_01
11-10-10, 00:46
Μπράβο Νικόλα συγχαρητήρια στην κόρη σου ! Εγώ σαν μικρότερος (αν και κοντευω δεκαετία που άφησα το παρκέ ) θέλω να σας πω να πάτε τα παιδιά σας σε οποίο άθλημα θέλουν , αλλά να τα στηρίξετε κιόλας ! Πηγαίνετε τα σε κάποια μεγάλη ομάδα αν είναι δυνατόν ή σε κάποια ομάδα που γνωρίζετε πως λειτουργεί ή γιατί όχι ασχολείστε και εσείς με κάποιον τροπο... Αυτό το λέω γιατί δυστυχώς πολλά μικρά σωματεία δρουν με μοναδικό σκοπό το κέρδος ! Δεν δίνουν δελτία στους αθλητές τους για να φύγουν αν δεν πάρουν την μίζα τους, απαιτούν από τις μεγαλύτερες ομάδες να πάρουν τους αθλητές που θέλουν με επίσημη μεταγραφή και αλλά τόσα ! Συνθήκες που δεν βοηθούν την αθλητική καριέρα του παιδιού . Επίσης δεν είναι σε θέση να εκπαιδεύσουν σωστά όλοι οι προπονητές κάνοντας στρατηγικά λάθη ... Απλό παράδειγμα για να γίνω κατανοητος : ένα 14χρονο αγόρι ψηλό για την ηλικία του μαθαίνει να παίζει σαν 5αρι ενώ κανένας δεν μπορεί να ξέρει αν θα γίνει 210 ώστε να μπορεί να το υποστηρίξει μελλοντικά ! Αν έπαιζε όμως στην περιφέρεια θα μπορούσε άνετα να γίνει ένας επαγγέλματιας με ύψος 185-190!

nikos-Mpacket
11-10-10, 00:52
Συνονοματε μονο και μονο που μοιραζεσαι οικογενειακες στιγμες μαζι μας με συγκινεις,ειναι πολυ ωραιο συναισθημα τελικα να μοιραζεσαι πραγματα με ανθρωπους που μπορει να μην τους εχεις γνωρισει ποτε απο κοντα αλλα εχεις ενα κοινο χομπι το οποιο τελικα αποδεικνυετε οτι δεν ειναι το μονο που σε συνδεει μαζι τους και πως υπαρχει κατι πολυ ανωτερο.

Ευχομαι να δεις τα παιδια σου οπως ακριβως επιθυμεις,να ειναι παντα γερα τοσο αυτα οσο και εσεις,οι γονεις τους,για να τα στηριζετε.

Η δικια μου ειναι ακομα μικρη (3,5) οταν μεγαλωσει πιστευω να ειμαστε ακομα εδω και να μοιραζομαστε τις χαρες των παιδιων μας.

:thanks:

stavr
11-10-10, 01:22
Φιλε Νικο, να τα χαιρεσαι και τα 2 και σου ευχομαι να ναι παντα γερα!
Μια μικρη μονο παρακλιση επειδη βλεπω οτι πολλοι απο εδω εχουν παιδια και ενδιαφερονται -και καλα κανουν- να τα ωθησουν στα γηπεδα. Πολλες φορες και οι ιδιοι οι γονεις κανουν λαθη, προσπαθιστε να περασετε στα παιδια οτι σημασια εχει ο αθλητισμος και οχι ο πρωταθλητισμος. Για μενα ο πρωταθλητισμος σκοτωνει τον αθλητισμο, αλλαζουν οι απαιτησεις , οι πιεσεις και τα συμφεροντα! Ειδικα σε μικρες ηλικιες η ζημια που μπορει να λαβει ενα παιδι-εφηβος ειναι αρκετα σοβαρη, ψυχολογικα αλλα και σωματικα. Οπως προαναφερθηκε τα σωματια και οι συλλογοι ειναι μεγααααλο κεφαλαιο, μαζι με αυτους και οι προπονητες, γυμναστες παραγοντες κτλ! Γι αυτο καλο και συννετο θα ειναι να ειμαστε κοντα στα παιδια και να επιβλεπουμε τις κινησεις - επιλογες τους ετσι ωστε να αποφευγουμε περιεργες καταστασεις! Ολοι χαιρομαστε, και καλα κανουμε, με τις επιτυχιες των δικων μας ανθρωπων....ποσο μαλλον με αυτες των ιδιων μας των παιδιων!
Φιλε Νικο ελπιζω να μην σου χαλαω το θρεντ απλα βρισκω την ευκαιρια και αναφερω τα παραπανω.

Παντα φιλικα

Σταυρος

NickE60
11-10-10, 01:46
Φιλε Νικο, να τα χαιρεσαι και τα 2 και σου ευχομαι να ναι παντα γερα!
Μια μικρη μονο παρακλιση επειδη βλεπω οτι πολλοι απο εδω εχουν παιδια και ενδιαφερονται -και καλα κανουν- να τα ωθησουν στα γηπεδα. Πολλες φορες και οι ιδιοι οι γονεις κανουν λαθη, προσπαθιστε να περασετε στα παιδια οτι σημασια εχει ο αθλητισμος και οχι ο πρωταθλητισμος. Για μενα ο πρωταθλητισμος σκοτωνει τον αθλητισμο, αλλαζουν οι απαιτησεις , οι πιεσεις και τα συμφεροντα! Ειδικα σε μικρες ηλικιες η ζημια που μπορει να λαβει ενα παιδι-εφηβος ειναι αρκετα σοβαρη, ψυχολογικα αλλα και σωματικα. Οπως προαναφερθηκε τα σωματια και οι συλλογοι ειναι μεγααααλο κεφαλαιο, μαζι με αυτους και οι προπονητες, γυμναστες παραγοντες κτλ! Γι αυτο καλο και συννετο θα ειναι να ειμαστε κοντα στα παιδια και να επιβλεπουμε τις κινησεις - επιλογες τους ετσι ωστε να αποφευγουμε περιεργες καταστασεις! Ολοι χαιρομαστε, και καλα κανουμε, με τις επιτυχιες των δικων μας ανθρωπων....ποσο μαλλον με αυτες των ιδιων μας των παιδιων!
Φιλε Νικο ελπιζω να μην σου χαλαω το θρεντ απλα βρισκω την ευκαιρια και αναφερω τα παραπανω.

Παντα φιλικα

Σταυρος

σωστό είναι αυτό που λες, και ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις αλλά όχι πάντα. Όταν είσαι πάντα δίπλα στο παιδί σου και έχεις γνώση του τι γίνεται μέσα στην κάθε ομάδα, μπορείς να αποφύγεις πολλά. Στην παρούσα φάση και συνθήκες τα δελτία τους ανανεώνονται κάθε σαιζόν, είναι αυτομάτως ελεύθερα να αλλάξουν ομάδα όποτε θέλουν... εμείς πληρώνουμε τα σωματεία για να αθλούνται, δεν μας πληρώνει κανείς..... όταν αρχίζουν να δεσμεύονται και μπαίνει το χρήμα στη μέση, εκεί δυσκολεύουν τα πράγματα... και πρέπει να έχεις τους κατάλληλους ανθρώπους στις κατάλληλες θέσεις και να είσαι πάντα από δίπλα να ελέγχεις την κατάσταση... δεν έχουμε τέτοιες βλέψεις, προς το παρόν τουλάχιστον προέχει το σχολείο, το οποίο το έχει πάνω απ' οτιδήποτε άλλο.
Κάνει ένα άθλημα που της αρέσει πολύ, γυμνάζεται, περνάει ευχάριστα (και γι' αυτήν ...αλλά και για εμάς) τον ελεύθερο που της περισσεύει... δεν γυρνάει από δω κι από κει.... thumb

stavr
11-10-10, 02:16
Φιλε Νικ, κατ' αρχην μιλησα εντελως γενικα!!! Δεν υπονοω το παραμικρο για την δικη σου περιπτωση....(μην παραξειγηθω). Οπως προανεφερα και επανελαβες και εσυ καταληγουμε στο ιδιο συμπερασμα...σωστη εποπτια! Απλα θεωρω σωστο να τα γνωριζει και να τα εχει στο μυαλο του ολα αυτα ο καθε γονιος που στελνει το παιδι του στα γηπεδα.

NickE60
11-10-10, 02:32
Φιλε Νικ, κατ' αρχην μιλησα εντελως γενικα!!! Δεν υπονοω το παραμικρο για την δικη σου περιπτωση....(μην παραξειγηθω). Οπως προανεφερα και επανελαβες και εσυ καταληγουμε στο ιδιο συμπερασμα...σωστη εποπτια! Απλα θεωρω σωστο να τα γνωριζει και να τα εχει στο μυαλο του ολα αυτα ο καθε γονιος που στελνει το παιδι του στα γηπεδα.

Όχι δεν είπα κάτι τέτοιο.

Ακριβώς! Συμφωνώ απόλυτα, όμως να μη φτάσουμε και στο σημείο του να είναι αρνητικό το θέμα διάκριση ...να το κρατήσουμε δηλαδή μακριά απ' τον αθλητισμό επειδή φοβόμαστε μήπως μπλέξει σε παράξενες καταστάσεις εκμετάλλευσης... ή γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να διακριθεί κάπου..

Το θέμα είναι να αθλείται το παιδί από μικρό ώστε να του γίνει τρόπος ζωής, κι ας παίζει μετά τα 17-18 του για την πλάκα του σε οποιαδήποτε ομάδα, για την πλάκα του και μόνον ...αν το κάνει αυτό είναι δύσκολο να πέσει στο "λούκι" που είναι κι επίφοβο να συμβεί σε αυτές τις ηλικίες... τη "μαγκιά" θα την ξεθυμαίνει στην προσπάθεια του μέσα στο άθλημά του... σε όποιο επίπεδο κι αν είναι αυτό.. δεν είναι δυνατόν να γίνουν όλοι επαγγελματίες αθλητές... Περνούν πάρα πολύ ωραία και αυτοί που παίζουν σε ερασιτεχνικό, ή ακόμα και σε παρεΐστικο επίπεδο... οποιοδήποτε άθλημα.. Πρέπει όμως να τα κατευθύνουμε από μικρά κάπου που να τους αρέσει ...ή να τα κάνουμε εμείς να τους αρέσει....

stavr
11-10-10, 02:58
Όχι δεν είπα κάτι τέτοιο.

Ακριβώς! Συμφωνώ απόλυτα, όμως να μη φτάσουμε και στο σημείο το να είναι αρνητικό το θέμα διάκριση.
Να το κρατήσουμε δηλαδή μακριά απ' τον αθλητισμό επειδή φοβόμαστε μην μπλέξει σε παράξενες καταστάσεις εκμετάλλευσης... ή γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να διακριθεί κάπου..

Το θέμα είναι να αθλείται το παιδί από μικρό ώστε να του γίνει τρόπος ζωής, κι ας παίζει μετά τα 17-18 του για την πλάκα του σε οποιαδήποτε ομάδα, για την πλάκα του και μόνον ...αν το κάνει αυτό είναι δύσκολο να πέσει στο "λούκι" που είναι κι επίφοβο να συμβεί σε αυτές τις ηλικίες... τη "μαγκιά" θα την ξεθυμαίνει στην προσπάθεια του μέσα στο άθλημά του...

Ενοειτε οτι η διακριση δεν ειναι αρνητικο και ζητω συγγνωμη αν ακουστηκε ετσι μεσα απο το ποστ μου. Αρνητικο το ειναι να την ζητα το παιδι η να την ζητανε απο το παιδι παραβιαζοντας αλλους κανονες, ηθικης αλλα και υγειας!!

Τελος παντων επειδη οπως εχουμε πει πολλες φορες ο γραπτος λογος ειναι πολυ ευκολα παρεξειγησιμος και ειδικα μεταξυ ατομων που δεν γνωριζονται προσωπικα επαναλαμβανω οτι δεν θελω να θειξω κανεναν....αλλα απλα να ενημερωσω μιας και τα εχω δει με τα ματια, μου εχοντας περασει χιλιαδες ωρες μεσα σε γηπεδα, στιβους, πισινες, γυμναστηρια κτλ απο τα 6 μου εως και τα 18 καθημερινα!
Το αποκορυφωμα ηταν οταν ελαβα τιμωρια και αποκλεισμο 2ετιας απο καθε αγωνιστικη δραστηριοτητα χωρις καν να κλειθω σε απολογια και αυτο εγινε λογω καταγγελιας αντιπαλου συλλογου οπου ειχε προσκομισει μεχρι και πλαστογραφημενα εγγραφα!!!!:th_Laie_67-1: Εκει ηταν που ειπα .....ααααντε γεια!!!!!!!!

Εκει μπορει να φτασουν μερικοι για λιγους βαθμους ........και κατσε εσυ μετα να εξηγησεις στον καθε παιδι-νεο- εφηβο αθλητη το πως και το γιατι.

NickE60
11-10-10, 03:03
Δεν έχω παρεξηγήσει κάτι! Από που συμπεραίνεις κάτι τέτοιο? αντιθέτως συμφωνώ μαζί σου με τη μόνη διαφορά να μην μας πιάσει και φοβία με τον αθλητισμό επειδή γίνεται εκμετάλλευση ή συμβαίνουν ευτράπελα σε κάποια σωματεία..

stavr
11-10-10, 03:17
Δεν έχω παρεξηγήσει κάτι! Από που συμπεραίνεις κάτι τέτοιο? αντιθέτως συμφωνώ μαζί σου με τη μόνη διαφορά να μην μας πιάσει και φοβία με τον αθλητισμό επειδή γίνεται εκμετάλλευση ή συμβαίνουν ευτράπελα σε κάποια σωματεία..

Οχι φιλε μου δεν ειπα οτι παρεξηγησες ........προληπτικα τα λεω για να μην παρεξηγηθω.....επειδη ειναι λεπτο το θεμα.thumb

Ειπαμε ...1000 ΝΑΙ στον αθλητισμο!!!!!
Ναι και στον πρωταθλητισμο!

Αλλα οσων αφορα τον πρωταθλητισμο με πολυ προσοχη και κατω απο τις καταλληλες προυποθεσεις!!! :thumbsup:

Stamatis
11-10-10, 07:44
Σωστη αγωγη.
Τι καλυτερο απο το να εχεις ααχολιες ευγενεις οπως ο αθλητισμος και τι καλυτερο απο το να εκτονωνεις την ενεργεια σου σε ομαδικες δραστηριοτητες.
Μια σωστη κινηση και πανω απο ολα μια καλη βαση για ενα υγειες μελλον.
Μπραβο στη μικρη.

Monsta
11-10-10, 08:16
Καταρχάς συγχαρητήρια Νίκο σε εσένα και στα παιδάκια σου. Εύχομαι πάντα επιτυχίες.

Η τελευταία σου παράγραφος είναι και το σημαντικότερο μήνυμα προς όλους τους γονείς.

Z4 DCT
11-10-10, 08:31
Μπραβο Νικο για τις σωστες βασεις που εδωσες στα παιδια σου και μπραβο και στα παιδια σου που ανταποκρινονται με τον καλυτερο τροπο....

Τι αλλο να ζητησει ενα γονιος.....thumbthumb

z3 2.2
11-10-10, 08:52
Mε τετοιο λεβεντανθρωπο για πατερα δε περιμενα τιποτα λιγοτερο απο τα παιδια!!!
Να ειστε καλα με τη γυναικα σου καινα τα δειτε να μεγαλωνουν οπως τα εχετε φανταστει!
Ανυπομονω να ζησω και γω τετοιες στιγμες ;)

Kostas_1
11-10-10, 09:32
Συγχαρητηρια Νικολα. Ετσι να τη χαιρεσαι και να την υποστηριζεις

PANOS-E60
11-10-10, 10:07
Νίκο μου πολλά συγχαρητήρια και στα δύο υπέροχα παιδιά σου, τα γνωρισα και έχω άποψη ! :thumbsup: Χίλια μπράβο αξίζουν και σε σας τους γονείς τους γιατί δίνετε το χρόνο και την προσοχή που χρειάζεται.

Εύχομαι και εις ανώτερα, να σας δίνουν πάντα χαρές, φίλε. thumb

NickE60
11-10-10, 10:21
Συγχαρητηρια Νικολα. Ετσι να τη χαιρεσαι και να την υποστηριζεις


Νίκο μου πολλά συγχαρητήρια και στα δύο υπέροχα παιδιά σου, τα γνωρισα και έχω άποψη ! :thumbsup: Χίλια μπράβο αξίζουν και σε σας τους γονείς τους γιατί δίνετε το χρόνο και την προσοχή που χρειάζεται.

Εύχομαι και εις ανώτερα, να σας δίνουν πάντα χαρές, φίλε. thumb

Σας υπερευχαριστώ όλους! Τα ίδια εύχομαι και για εσάς, τουλάχιστον όσοι γνωρίζω προσωπικά, τα παιδιά τους έχουν άψογη ανατροφή, είναι άριστοι μαθητές, ακόμα κάποιων άλλων όπως του Κώστα, ίσως και άλλων, έχουν ήδη διαπρέψει, ίσως όχι στον αθλητισμό, αλλά στο δικό τους στίβο από πολύ μικρά.

Κώστα και Πάνο Thanks τέλος... επιφυλάσσομαι!

Samaro
11-10-10, 11:03
..........
................... έπαιζε στο κλειστό του Παπάγου με την ομάδα μου (αλλά και ομάδα της κόρης μου) τον Παναθηναϊκό.........
.........................

Μπράβο Νικόλα !!! Συγχαρητήρια !!!!
(συμπεριλαμβάνεται και η επιλογή της ομάδας thumb )
Μου θύμισες την εποχή που ετρεχα με " τα δικά μου " πιτσιρίκια.:original:

gnx
11-10-10, 11:38
Νίκο εύχομαι πάντα επιτυχίες!

GM6
11-10-10, 13:16
Νick συγχαρητηρια για τα παιδια σου, ευχομαι να ειναι γερα και να τα καμαρωνεις παντα.Τι μου θυμισες με το κλειστο Παπαγου.....Εκει μεγαλωσα καθως επαιζα μπασκετ.Σε καταλαβαινω οταν λες ''εχουμε γυρισει ολα τα γηπεδα της Αθηνας'' ετσι με πηγαινε και ο πατερας μου, μπραβο που εισαι κοντα στα παιδια σου και τα εχεις βαλει στο χωρο του αθλητισμου.

Αντε και να τα καμαρωσεις με τη φανελα του τριφυλιουthumb

fanisk
11-10-10, 13:59
Νικολα συγχαρητηρια για τα παιδια σου, παντα αξια και γερα, να τα καμαρωνεις οπως εσυ θες thumb

Kostas_1
11-10-10, 14:09
Νικο εχω μια ερωτηση:

Εισαι ευχαριστημενος απο προπονητη, συμμετοχη της κορης σου στους αγωνες κλπ.

Γιατι εμενα μου εχουν μεινει αρνητικες εντυπωσεις απο το ποδοσφαιρικο τμημα στου Παπαγου. Δεν εβαζαν το γυιο μου με τιποτε να παιζει. Και τον πηρα μετά και πηγε στην ακαδημια του Παναθηναικου (ξερω ντροπη μου ως Ολυμπιακος) και τρελαθηκαν. Επαιζε σεντερφορ συνεχεια. Ασχετα που μετα απο 3 χρονια (στα 15 του) διεκοψε γιατι επαθε μηνισκο....

Nikos
11-10-10, 14:29
Νικο εχω μια ερωτηση:

Εισαι ευχαριστημενος απο προπονητη, συμμετοχη της κορης σου στους αγωνες κλπ.

Γιατι εμενα μου εχουν μεινει αρνητικες εντυπωσεις απο το ποδοσφαιρικο τμημα στου Παπαγου. Δεν εβαζαν το γυιο μου με τιποτε να παιζει. Και τον πηρα μετά και πηγε στην ακαδημια του Παναθηναικου (ξερω ντροπη μου ως Ολυμπιακος) και τρελαθηκαν. Επαιζε σεντερφορ συνεχεια. Ασχετα που μετα απο 3 χρονια (στα 15 του) διεκοψε γιατι επαθε μηνισκο....

Τελικα εδω μεσα δεν εχουμε μονο κρυφοαουντακηδες αλλα και ΚΡΥΦΟΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥΣ.......τον πηγες στη σωστη ομαδα φιλε Κωστα, στην ομαδα που βλεπει μπροστα και διακρινει το ταλεντο και προωθει τον αθλητισμο.....στο γαυρο ας πουμε ο γιος σου θα κουβαλαγε το σωβρακο και τα παπουτσια του αθιγγανου Μιτρογλου (με πολλα λλλλλλλ).....ευγε για τη σωστη πραξη και κινηση.

NickE60
11-10-10, 14:35
Νικο εχω μια ερωτηση:

Εισαι ευχαριστημενος απο προπονητη, συμμετοχη της κορης σου στους αγωνες κλπ.

Γιατι εμενα μου εχουν μεινει αρνητικες εντυπωσεις απο το ποδοσφαιρικο τμημα στου Παπαγου. Δεν εβαζαν το γυιο μου με τιποτε να παιζει. Και τον πηρα μετά και πηγε στην ακαδημια του Παναθηναικου (ξερω ντροπη μου ως Ολυμπιακος) και τρελαθηκαν. Επαιζε σεντερφορ συνεχεια. Ασχετα που μετα απο 3 χρονια (στα 15 του) διεκοψε γιατι επαθε μηνισκο....

ναι Κώστα, έχεις δίκιο, δεν έχει καλή φήμη για το ποδόσφαιρο, ..δεν έχουν ούτε γήπεδο... έχουν μόνον ένα "ξερό" το οποίο τσακώνονται ποιος θα το πρωτο-χρησιμοποιήσει.. στα πολύ μικρά 5Χ5 ή 7Χ7 είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα....

Ο ΟΦ Χολαργού έχει πολύ καλά τμήματα και προπονητές στο ποδόσφαιρο, και εκτός από τα κανονικά πρωταθλήματα της ΕΠΣΑ διοργανώνει συνέχεια τουρνουα ώστε να λαμβάνουν μέρος όλα τα παιδιά... πρέπει να έχει πάνω απο 200 παιδιά αυτή τη στιγμή σε όλες τις κατηγορίες... έχουν γήπεδα 5Χ5 7Χ7 ένα κανονικό στάδιο με εξέδρες και χόρτο, (Φανερωμένης ψηλά) και ένα κανονικό γήπεδο με χλοοτάπητα τελευταίας γενιάς με μικρότερη εξέδρα (στο νταμάρι)

Στον Παπάγο σε Βολλευ και μπασκετ έχουν καλά τμήματα αλλά και προπονητές.

ναι, στις κύριες ομάδες καλουνται σχεδόν όλες στα παιχνίδια αλλά ίσως να μην παίξουν όλες (ανάλογα με την εξέλιξη του σκορ) παίζουν όμως στις δικές τους κατηγορίες γιατί οι καλύτερες από κάθε κατηγορία λαμβάνουν μέρος και στις μεγαλύτερες κατηγορίες συνήθως ως αναπληρωματικές αλλά και ως βασικες

Stathis
11-10-10, 15:07
Τελικα εδω μεσα δεν εχουμε μονο κρυφοαουντακηδες αλλα και ΚΡΥΦΟΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥΣ...

κρυφο-παναθηναϊκους λογικο να εχουμε, αφου ως λαγοι και ειδικα τις περιοδους κυνηγιου κρυβονται στις φωλιες τους...thumb
αλλα κρυφο-αουντακηδες δεν εχουμε...
εχουμε φανερο-αουντακηδες...:whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Nikos
11-10-10, 16:05
κρυφο-παναθηναϊκους λογικο να εχουμε, αφου ως λαγοι και ειδικα τις περιοδους κυνηγιου κρυβονται στις φωλιες τους...thumb
αλλα κρυφο-αουντακηδες δεν εχουμε...
εχουμε φανερο-αουντακηδες...:whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

..........καπου στο νετ πηρε το ματι μου ενα νεο σαιτ Audifans.gr θυγατρικη του vespafans ............καλοριζικο mister ......... τελικα νομιζω οτι το vespa ειναι πολυ διαπλεκομενο φορουμ (Νικολα χιλια σορρυ για το οφ τοπικ αλλα ειναι προκλητικος).

gant
11-10-10, 16:26
Συγχαρητήρια κι από μένα Νικόλα. Να είναι πάντα γερά και να έχουν επιτυχίες στην ζωή τους. thumb

Stathis
11-10-10, 18:26
..........καπου στο νετ πηρε το ματι μου ενα νεο σαιτ Audifans.gr θυγατρικη του vespafans ............καλοριζικο mister ......... τελικα νομιζω οτι το vespa ειναι πολυ διαπλεκομενο φορουμ (Νικολα χιλια σορρυ για το οφ τοπικ αλλα ειναι προκλητικος).

ναι ναι, ειναι δηθεν για βεσπα αλλα απο μεσα κρυβονται τα αουντι! thumb
χαχαχααχχαχα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stamatis
11-10-10, 18:31
Νικο εχω μια ερωτηση:

Εισαι ευχαριστημενος απο προπονητη, συμμετοχη της κορης σου στους αγωνες κλπ.

Γιατι εμενα μου εχουν μεινει αρνητικες εντυπωσεις απο το ποδοσφαιρικο τμημα στου Παπαγου. Δεν εβαζαν το γυιο μου με τιποτε να παιζει. Και τον πηρα μετά και πηγε στην ακαδημια του Παναθηναικου (ξερω ντροπη μου ως Ολυμπιακος) και τρελαθηκαν. Επαιζε σεντερφορ συνεχεια. Ασχετα που μετα απο 3 χρονια (στα 15 του) διεκοψε γιατι επαθε μηνισκο....


Αν το εφερνες το παιδι στον ΠΑΟΚ τωρα ηδη θα ειχε διεθνη καριερα.








(στα μαχαιρωματα και το ΝΤΟΥ με καδρονι -ολυμπιακο αθλημα στην Τουμπα αυτο)

E60_Arkadia
11-10-10, 22:27
Νικο μου μπραβο για τα παιδακια σου,να ξερεις οτι ο αθλητισμος ειναι το καλυτερο και σε κανει υγειη και σωματικα και ψυχικα thumb

NickE60
12-10-10, 10:05
....Ανυπομονω να ζησω και γω τετοιες στιγμες ;)

Δημήτρη μου ....είμαι σίγουρος φίλε! thumb

Panos 316T
12-10-10, 11:08
Νικολή και γω εύχομαι τα καλύτερα...

και ένα σχόλιο περι ποδοσφαίρου:
όταν έμενα γουδί έπαιρνα τον μικρό(από 40 ημερών μέχρι 3 χρονών) και πηγαίναμε στο πάρκο όπου υπάρχει και ένα γήπεδο ποδοσφαίρου και όχι μόνο.

Τα πρωινά του Σαββάτου διεξάγονταν αγώνες των κατηγοριών από 7 έως 16 (περίπου).

Το τι ακούγανε τα αυτιά μου από γονείς δεν μπορώ να περιγράψω,τι βωμολοχίες, τι φανατισμός,απειλούσαν τα κοράκια με λιντσάρισμα ,παράπονα στους προπονητές ,έπεσα από τα σύννεφα...(πήρα άρον άρον τον μικρό και πήγαμε αλλού γιατί δεν ήθελα να δει βίαιες συμπεριφορές και να ακούει βρισίδια)

Σαν συμπέρασμα θέλω να πω ότι, ειδικά ο χώρος του ποδοσφαίρου έχει γίνει ιδιαίτερα ευάλωτος και έχει ποτιστεί με τα κακώς κείμενα της κοινωνίας μας.

Προσωπικά δεν θα επιδιώξω να κατευθύνω το παιδί μου σε αυτό το χώρο.
Θα μου πείτε ότι αυτά δεν συμβαίνουν μόνο εκεί..

και κάτι τελευταίο,
έχετε παρατηρήσει διαφορές ως προς την παιδεία,ήθος, συμπεριφορά ακόμα και μόρφωση μεταξύ ποδοσφαιριστών και άλλων αθλητών π.χ του μπάσκετ ,βόλλευ ,κολύμβησης , τυχαίο;

NickE60
12-10-10, 12:21
Νικολή και γω εύχομαι τα καλύτερα...

και ένα σχόλιο περι ποδοσφαίρου:
όταν έμενα γουδί έπαιρνα τον μικρό(από 40 ημερών μέχρι 3 χρονών) και πηγαίναμε στο πάρκο όπου υπάρχει και ένα γήπεδο ποδοσφαίρου και όχι μόνο.

Τα πρωινά του Σαββάτου διεξάγονταν αγώνες των κατηγοριών από 7 έως 16 (περίπου).

Το τι ακούγανε τα αυτιά μου από γονείς δεν μπορώ να περιγράψω,τι βωμολοχίες, τι φανατισμός,απειλούσαν τα κοράκια με λιντσάρισμα ,παράπονα στους προπονητές ,έπεσα από τα σύννεφα...(πήρα άρον άρον τον μικρό και πήγαμε αλλού γιατί δεν ήθελα να δει βίαιες συμπεριφορές και να ακούει βρισίδια)

Σαν συμπέρασμα θέλω να πω ότι, ειδικά ο χώρος του ποδοσφαίρου έχει γίνει ιδιαίτερα ευάλωτος και έχει ποτιστεί με τα κακώς κείμενα της κοινωνίας μας.

Προσωπικά δεν θα επιδιώξω να κατευθύνω το παιδί μου σε αυτό το χώρο.
Θα μου πείτε ότι αυτά δεν συμβαίνουν μόνο εκεί..

και κάτι τελευταίο,
έχετε παρατηρήσει διαφορές ως προς την παιδεία,ήθος, συμπεριφορά ακόμα και μόρφωση μεταξύ ποδοσφαιριστών και άλλων αθλητών π.χ του μπάσκετ ,βόλλευ ,κολύμβησης , τυχαίο;


Σ΄ευχαριστώ Πάνο thumb

Αν και σπάνιο φαινόμενο, το έχω συναντήσει και αυτό ..ο μικρός έχει παίξει άπειρους αγώνες σε αυτό το γήπεδο που λες και κάποιοι γονείς παιδιών της τοπικής ομάδας είχαν πάει κοντά στα σύρματα και έβριζαν τα δικά μας!!! ..κοντέψαμε να πιαστούμε στα χέρια... οι περισσότεροι ήταν μετανάστες από τα Βόρεια you know.... όλα είναι θέμα παιδείας!!! Κι εμείς έχουμε παιδάκια μεταναστών στην ομάδα και με ταλέντο.. οι γονείς τους όμως είναι κύριοι, τουλάχιστον στην εξέδρα. Οι καλοί προπονητές μαθαίνουν τα παιδιά να κλείνουν τ' αυτιά τους, απαγορεύουν τις βρισιές, απαγορεύουν στους γονείς να προκαλούν εντάσεις, ακόμα σταματούν το παιχνίδι και απαιτούν από το διαιτητή να τους αποβάλλει απ' την εξέδρα (έχει το δικαίωμα).

Δεν είναι και λόγος όμως να μην παίξει ένα παιδί ποδόσφαιρο.... μην ξεχνάς τι ακουει το παιδί απ' τις εξέρδες όταν βλέπει ενα ματς στην τηλεόραση, ποδόσφαιρο, μπασκετ, βολευ... δυστυχώς είναι αναποφευκτο... δεν ζούμε και στον παράδεισο...

Konstantinos E60
12-10-10, 12:50
Μπράβο στην κορούλα σου για την προσπάθειά της να διακριθεί,μπράβο στον
πιτσιρικά που στέκεται επάξια σε μεγαλύτερες απο αυτόν ηλικίες αλλα και ενα μεγάλο
μπράβο σε εσένα και την γυναίκα σου που με τις τόσες δυσκολίες και εμπόδια
αλλα και με την τόση αγανάκτηση που έχεις τελευταία (φαινεται απο κάποια πόστ....)
τα σπρώχνετε στον αθλητισμό και αγωνίζεστε και εσείς μαζί τους !!!

Monsta
10-12-10, 16:08
Εχθές έζησα και γω στιγμές μοναδικές.

Εδώ και ένα 2-μηνο, ο 6 ετών γιος μου έχει ξεκινήσει μπάσκετ. Μέχρι πριν δύο εβδομάδες, δε μπορούσε να φτάσει τη μπάλα ούτε στη μέση της μπασκέτας. Τη περασμένη βδομάδα άρχισε να τη πετάει όλο και πιο ψηλά, μέχρι που κάνα-δυο φορές χτύπησε το στεφάνι. Χτες βράδυ, έβαλε τα πρώτα δύο του καλάθια...σχεδόν απανωτά.

Αυτές είναι εμπειρίες, που αξίζουν όσο τίποτε άλλο στη ζωή ενός γονιού. Εύχομαι να τις ζήσετε και σεις.

Nick bmwlover
10-12-10, 17:16
Συγχαρητηρια Νικολα σε εσενα,στη γυναικα σου,αλλα και στη κορη σου!!!Οποιες κ να'ναι οι δυσκολιες ο καθε γονεας πρεπει να ωθει τα παιδια του στον αθλητισμο!!!Δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το να ασχολειται καποιος με τον αθλητισμο απο μικρος,το παιδι ετσι δημιουργει σωστο χαρακτηρα,αποκτα πολυ καλη ψυχολογια-δυναμη,αποκτα ιδανικα κ αρχες που θα το βοηθησουν στη ζωη του να αντιμετωπισει καινουργιες δυσκολιες τοσο στη καθημερινοτητα οσο κ στη μελλοντικη ζωη,κ το βασικοτερο οτι δεν θα οδηγηθει ευκολα σε "λαθους δρομους" απο οποιονδηποτε παραγοντα!Εγω λογω της δουλειας μου βλεπω καθημερινα,τοσα νεα παιδια αλλα κ μεγαλυτερους σε ηλικια να καταστρεφονται,κ κυριολεκτικα κ μεταφορικα,επειδη δεν ειχαν αποκτησει,δεν ειχαν ποτε μεσα τους,εστω κ για λιγο,την παιδεια του υγιη αθλητισμου,ειναι κριμα...
Εγω ξεκινησα με κολυμβηση κ πολεμικες τεχνες στην 1η δημοτικου,μετα εβαλα κ στιβο για 5 χρονια στο προγραμμα κ μεχρι τα 19 συνεχισα με πολεμικες τεχνες,οπου κ σταματησα να ασχολουμαι εντατικα για τον εαυτο μου...
Τωρα θελω παλι να ξεκινησω,να ξαναβρω τους παλιους μου ρυθμους,για να νιωσω παλι ο πως ημουν τοτε,γιατι μου εχει λειψει(οχι οτι δεν ειμαι καλα,μην παεξηγηθουμε κιολας:th_Laie_67-1::original:)
Νικολα,συνεχιστε αυτη την προσπαθεια,για να κανετε ενα μεγαλο καλο στα παιδια σας!!!:thumbsup:

NickE60
10-12-10, 17:28
Εχθές έζησα και γω στιγμές μοναδικές.

Εδώ και ένα 2-μηνο, ο 6 ετών γιος μου έχει ξεκινήσει μπάσκετ. Μέχρι πριν δύο εβδομάδες, δε μπορούσε να φτάσει τη μπάλα ούτε στη μέση της μπασκέτας. Τη περασμένη βδομάδα άρχισε να τη πετάει όλο και πιο ψηλά, μέχρι που κάνα-δυο φορές χτύπησε το στεφάνι. Χτες βράδυ, έβαλε τα πρώτα δύο του καλάθια...σχεδόν απανωτά.

Αυτές είναι εμπειρίες, που αξίζουν όσο τίποτε άλλο στη ζωή ενός γονιού. Εύχομαι να τις ζήσετε και σεις.

Αυτά είναι!!! Αξέχαστες μοναδικές στιγμές!! :thumbsup:

κι ένα μικρό αγωνιστικό update ..την προ-περασμένη Κυριακή πήραμε τη ρεβανς μέσα στον "τάφο του Ινδού" με 2-3 :warriorsmiley:

https://img96.imageshack.us/img96/3658/89568634.jpg

dblade
10-12-10, 18:26
Συνχαρητηρια για την κορη σου και εις ανωτερα σε καλη ομαδα με επαγγελματικο συμβολαιο αν το προχωρηση.
Και εμενα ο πατερας μου μπαλα με εστειλε απο τα 6 και στη αρχη δυσανασχετουσα γιατι ηταν σκληρες προπονησεις αγγλικα γαλλικα φροντιστηρια κτλ ξερεται. Αλλα ποτε δεν το μετανιωσα και τον ευχαριστω που με εστειλε γιατι μου εφτιαξε αθλητικη παιδεια .Και μην ανχωνεστε ετσι και σας λενε τα παιδια σας δεν μπορω κουραζομαι κτλ της στιγμης ειναι αμα εχουν ταλεντο θα συνεχισουν αλλιως θα παιζουνε για πλακα σε ομαδα α τοπικο κτλ τουλ ετσι κανω εγω.

S8N
10-12-10, 19:43
Μόλις πήρα πρέφα το νήμα αυτό και ήθελα να συγχαρώ τόσο εσάς όσο -κυρίως- τα παιδιά σας! Οι δικοί μου οι γονείς με είχαν ταράξει σε ξένες γλώσσες, υπολογιστές (Sinclair τότε!), κιθάρα, σχέδιο κλπ και όταν έβλεπαν ότι εξαφανιζόμουν τις λίγες ελεύθερες ώρες με το ποδήλατο, με έγραψαν... σε Λύκειο Ελληνίδων... Μπούχτισα στον Καλαματιανό και το Τσάμιγκο. Και τι κατάλαβα? Ακούω ελληνική μουσική και βγάζω σπυριά. Τέτοια λάθη δεν τα κάνω στα παιδιά μου!

Η δική μου (2 ετών) λοιπόν ξεκινά από του χρόνου κολύμβηση και βλέπουμε... Τον γιο όμως (2 μηνών) δεν ξέρω τι να τον κάνω, αφού δεν έχω καμία επαφή με ποδόσφαιρο / μπάσκετ. Με βλέπω να πηγαίνω στα γήπεδα τώρα στα γεράματα.

PANOS-E60
10-12-10, 20:09
Τον γιο όμως (2 μηνών) δεν ξέρω τι να τον κάνω, αφού δεν έχω καμία επαφή με ποδόσφαιρο / μπάσκετ. Με βλέπω να πηγαίνω στα γήπεδα τώρα στα γεράματα.

Απλά πράγματα ... κάνεις λίγα χρονάκια υπομονή και ξεκινάει κάρτ. Σε 18 χρόνια από σήμερα τον παίρνει ο Ron Dennis στη McLaren και συνταξιοδοτεί το Hamilton :th_Laie_67-1: Ask Merlin thumb

Monsta
10-12-10, 20:22
Η δική μου (2 ετών) λοιπόν ξεκινά από του χρόνου κολύμβηση και βλέπουμε... Τον γιο όμως (2 μηνών) δεν ξέρω τι να τον κάνω, αφού δεν έχω καμία επαφή με ποδόσφαιρο / μπάσκετ. Με βλέπω να πηγαίνω στα γήπεδα τώρα στα γεράματα.

Πας καλά ρε ?? Θα ρίξεις 3-χρονο παιδάκι στη πισίνα ???

Εμένα μ έριξε ο πατέρας μου στα 4 και κάτι και είχα ένα προπονητή που για να μας μάθει να κολυμπάμε, μας τραβούσε το κοντάρι και μας άφηνε να ....πνιγούμε για μερικά δεύτερα, πριν μας το ξαναδώσει να σωθούμε. Ξέρεις τι χλωρίνη έχω πιει ??

Κωνσταντίνος
10-12-10, 20:59
Ενας υπέροχος αρχαίος λαός οι Ελληνες (απλώς συννονυμία έχουμε μαζί τους) έλεγαν ο "νους υγιής εν σώματι υγιή".
Μπράβο στον Νικόλα και σε όλους τους γονείς που όχι μόνο ωθούν τα παιδιά στον αθλητισμό, αλλά τα στηρίζουν στην προσπάθεια τους αυτή με προσωπικό αγώνα και θυσίες.
Πάντα επιτυχίες στην τσούπα σου εύχομαι.

Υ.Γ Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με την φράση του Συρίγου ότι "ο πρωταθλητισμός σκοτώνει τον αθλητισμό".
Δεν σκοτώνει ο πρωταθλητισμός τον αθλητισμό, αλλά η προσπάθεια κατάκτησης της πρωτιάς με μακιαβελίστικη λογική και με κάθε αθέμιτο μέσο.

panos90
10-12-10, 22:30
Πας καλά ρε ?? Θα ρίξεις 3-χρονο παιδάκι στη πισίνα ???

Εμένα μ έριξε ο πατέρας μου στα 4 και κάτι και είχα ένα προπονητή που για να μας μάθει να κολυμπάμε, μας τραβούσε το κοντάρι και μας άφηνε να ....πνιγούμε για μερικά δεύτερα, πριν μας το ξαναδώσει να σωθούμε. Ξέρεις τι χλωρίνη έχω πιει ??

Τα γερμανακια τα βαζουν απο ΜΗΝΩΝ σε πισινα..

ειχα παει για να ξελαμπικαρω στο Olympiahalle για μια βουτιτσα και εβλεπα κατι 5 χρονα να πεφτουν απο τον τελευταιο βατηρα (!!!!!!!!!)


αναφερομαι σε τετοιο υψος

https://www.youtube.com/watch?v=a4cmrMJul1g
:shok:

bomberman 3.28
12-12-10, 21:06
Συγχαρητηρια κι απο 'μενα, φιλε μου....
Πατερας δυο αγοριων, μετα απο δοκιμες σε πολλα αθληματα, κατεληξα στο ποδοσφαιρο κι εγω, αφου μου εδειξαν και οι δυο, πως εκει εγερνε η ''ζυγαρια'' τους...
Τους περνας το αθλητικο πνευμα, την ομαδικοτητα, την αποφυγη ''κακων παρεων'' και αλλα πολλα...
Παραλληλα, τους γεμιζεις το χρονο που θα σπαταλουσαν μπροστα στο play station ή σε καποιον υπολογιστη, ''χαμενοι'' στα αδυτα του f/b, ή του skype...
Ασε που πεφτουν ''ξεροι'' για υπνο..... χαχαχαχα
Και παλι συγχαρητηρια και εις ανωτερα...