PDA

Επιστροφή στο Forum : τι εστι σκισιμο?



GEORGE316
06-10-10, 08:04
παρολο πυο δεν ξερω αν ειμαι και στη σωστη ενοτητα,γραφω τις σκεψεις μου περι τι ειναι αυτο που λεμε σκισιμο του αυτοκινητου...το εσκισα το αμαξι...αυτο το αμαξι ειναι σκισμενο τι το θες?
οταν λεμε οτι ενα αμαξι ειναι σκισμενο μηπως εννοουμε οτι ο οδηγος εχει βαλει αυγουλακια κατω απο το δεξι πενταλ?μηπως εννοουμε οτι εχει 180.000 χιλιομετρα αλλα ακομα εχει τα εργοστασιακα αμορτισερ γιατι ο αδηγος παει με μεγιστη ταχυτητα 35 χιλομετρα την ωρα??
σκισμενο ειναι το αυτοκινητο οπου ο οδηγος παταει το συμπλεκτη μονο για να βαλει οπισθες και ολες τις υπολοιπες τις βαζει καρφωτες??
η μηπως αυτος που λεει αν δεν μου αναψει το λαμπακι για το λαδι δεν τα αλλαζω??
και εγω που προσεχω οσο μπορω το αμαξι μου αλλα θελω να το βαλω και μια μερα στη πιστα???το εχω σκισει?
εγω παλι που με το αμαξι μου δεν τρεχω δεν κανω μπαντηλικια αλλα δεν ξερω πως να παταω τον συμπλεκτη και τον παταω μισο,η χρησιμοποιοω τον λεβιε ταχυτητων με την ιδια χρηση που χρησιμοποιει η μητερα μου τη κουταλα για τη σουπα??
θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες πιο ειδικων περι αυτου του σοβαρου ζητηματος!!

Stunt Mike
06-10-10, 08:29
Σκισμενο για μενα ειναι το ασυντηρητο,το αφημενο στη μοιρα του.Αυτο με τη κουτσουλια πανω 20 μερες,με τα ιδια λαδια 30.000χλμ(ετσι δε λεει η αντιπροσωπεια?),αυτο που δεν χανει λακουβα,ξεκιναει τεζα κρυο,πηγαινει μονιμα με πολυ χαμηλες στροφες και μπουκωνει/καπνιζεται.Συνηθως αυτα που οδηγουνται απο αντρες-γυναικες που δεν εχουν και δεν θελουν να εχουν καμια επαφη μ'αυτο παρα μονο σαν χρηστικο μεσο.Σκισμενο ειναι το ''γρηγορο'' του τυπου(οχι παντα πιτσιρικας) που νομιζει οτι μπορει να κοντραρεται και να στριβει ατελειωτα και ανελεητα,με παντιλικια σε λακουβοδρομους, χωρις να χρειαζεται τ'αμαξι ποτε αναλωσιμα κι οταν του τα βγαζει ολα μαζι τα προβληματα,το βαζει αγγελια!Ο ιδιος τυπος επιλεγει να καθυστερει ολες τις επισκευες ωστε να προκαλουνται ακομη μεγαλυτερες και φυσικα με μια καλη προσφορα το στελνει στον επομενο ατυχο.Φυσικα σκισμενο ειναι και τ'αμαξι μου που του πινω το αιμα στο παντιλικι ΚΑΘΕ φορα που κινουμαι(και στην Ομονοια θα το ντριφταριζα αλλα δεν παω ποτε απο κει! :) ),που αμα βγω Εθνικη Οδο δεν πεφτω κατω απο 180-200,που κανω καμια κοντρα αμα κατσει,που στριβω σε καθε ορεινη διαδρομη σαν να μ'επιασε κοψιμο,κτλ...κτλ...που ομως αλλαζω λαδια καθε 5000χλμ,προληπτικα οτιδηποτε δυναται να δημιουργησει προβλημα στο μελλον,αμορτισερ καθε 1.5-2 χρονια,βαλβολινες καθε 20.000χλμ και παντα βαζω πανω οτι καλυτερο βρω ειτε αναλωσιμο ειτε ανταλλακτικο.Μηπως τελικα το μονο σκισμενο ειναι η τσεπη μου?? ;)

HULK
06-10-10, 10:52
Σκισμενο ειναι αυτο που δεν ειναι παρθενο απλα πραγματα :D