PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια πινακιδα, μια ζωη.



fanisk
04-10-10, 20:11
Το Σαββατο το βραδυ αφηνουμε τα αυτοκινητα στο μετρο Αγ.Δημητριου και κατεβαινουμε στο σταθμο Αττικης για να παμε προς το Gagarin. Βγηκαμε απο το σταθμο, περπατουσαμε στη Λιοσιων μεχρι που φτασαμε σε ενα φαναρι (νομιζω Αγ.Μελετιου ηταν αυτος ο καθετος δρομος), το οποιο ηταν κοκκινο για τους πεζους. Σκεφτηκα να πω στα παιδια...ρε περιμενετε να αναψει, αλλα εκεινη τη στιγμη κατεβαινε ενας delivery μονο οποτε δεν ειπα τιποτα αφου θα περνουσαμε αμεσως μετα.

Μολις περνα απο μπροστα μας ο διανομεας (χωρις κρανος), παμε να περασουμε και αφου ειναι στο οπτικο μας πεδιο ακομα, παω να περασω απεναντι κοιτωντας προς αυτον. Ενα μπλε Seat Exeos (υποθετω test drive γιατι ειχε αυτοκολλητο το μοντελο του στις πορτες), στην αλλη πλευρα αυτης της οδου, αντι να παει ευθεια ή δεξια οπως οριζε η σημανση - πινακιδα απαγορευεται αριστερα -.. στριβει αριστερα..

Σαν να το βλεπαμε καρε καρε εγινε, ηταν τοσο γρηγορο αλλα και τοσο αργο ταυτοχρονα. Ο delivery εσκασε στην εμπρος δεξια ροδα του Exeos, επεσε στο παρμπριζ και περασε πανω απο το αμαξι, εμεινε στην γωνια της διασταυρωσης του δρομου (χωρις κρανος, και στα 10 εκατοστα ενα σιδερο στο πεζοδρομιο για να μη χαλασει η γωνια του).

Αφου παγωσαμε ολοι, μεχρι να τρεξω προς το μερος του και να δω αν ειναι καλα, εβγαζε ηδη αιμα καπου απο το κεφαλι αλλα δεν ηταν εμφανες το που (ακουσα αργοτερα οτι ηταν απο τα δοντια, αλλα παραηταν αρκετο). Καλεσα το 166, βγηκα απο την αναμονη ειπα τι εγινε αλλα ειχαν κοπει τα γονατα μου, ζητησε ενα κυριος το κινητο μου και μιλησε αυτος μαζι τους. Η κληση εγινε 11.30, το ασθενοφορο ηρθε 12.09. Η αστυνομια δεν θυμαμαι σε ποση ωρα ηρθε αλλα και αυτη αργησε (αφου η Δι.Ας γυρνα γυρω γυρω συνεχεια).

Μαζευτηκε αρκετος κοσμος, το παιδι στο εδαφος να λεει καποιες λεξεις που δεν εβγαζα νοημα, ειχε ανασα ομως και κουνιοταν ελαχιστα. Καποια στιγμη ειπε οτι κρυωνει και καποιος τον σκεπασε με το μπουφαν του.

Φυσικα δεν ελειπαν και οι γνωστες κορνες, και οχι μονο απο ατομα που βρισκονταν μακρυα, αλλα και απο αυτοκινητα που βλεπαν το παιδι στο εδαφος στα 3 μετρα... αλλα βιαζοντουσαν! Ποσες φορες φωναξαμε μη κορναρετε ρε ζωα με τον Snoo και αλλους περαστικους ουτε που θυμαμαι.

Ο οδηγος του exeos απαθης, εμεινε εξω απο το αμαξι του χωρις καν να πλησιασει τον τραυματια, η γυναικα του ζητουσε νερο για να μη λιποθυμησει. Καποια στιγμη πηγε να μετακινησει το αμαξι γιατι ηταν καταμεσης της Λιοσιων, μονο που δεν τον φαγαν ζωντανο οι υπολοιποι. Εμεινε εκει το οχημα οπως επρεπε, μεχρι να ερθει το ανακριτικο.

Διαφορα delivery περασαν απο το σημειο, καποιος αλλος ηρθε και πηρε το κουτι με τη παραγγελια, και καποιος θα ειδοποιησε τον συγγενη του (πιθανον αδερφος του) που ηρθε και τραβαγε τα μαλλια του.

Τον μαζεψε το ΕΚΑΒ και δεν ξερω που τον πηγαν, ουτε αν ζει, εμεινε αναπηρος, ειχε εσωτερικη αιμοραγια. Απο το λιγο ψαξιμο στο google δεν ειδα να αναφερθηκε πουθενα τροχαιο στη Λιοσιων και τι εγινε με τον τραυματια.

Και ολα αυτα γιατι ενας ******ης βαρεθηκε να οδηγησει ενα δρομο παραπανω ευθεια, να στριψει αριστερα και ξανα αριστερα για να βγει στη Λιοσιων παλι.

Χασαμε και την ορεξη μας για το live και ξαναγυρισαμε πισω.

Προσοχη, μια πινακιδα κανει τη διαφορα. thumb

Stunt Mike
04-10-10, 21:47
Δυστυχως ο Ελληνικος ωχαδερφισμος παντα θα δημιουργει τετοιες καταστασεις....ο βλακας που παραβιασε το σημα...ο ντελιβερας χωρις κρανος....ιστοριες τρελας

Dimzan
04-10-10, 22:12
δυστυχως συμβαινουν καθε μερα... τις περισσοτερες φορες φταινε τα αμαξια. Σαν οδηγος μηχανης πλεον τα βλεπω καθε μερα... αν δεν κοιταξεις 5 φορες....


κακως βεβαια που και ο ντελιβερας δε φορουσε κρανος. Μα τι παιδεια ειναι αυτη? τα στατιστικα το λενε ξεκαθαρα:

τα περισσοτερα τροχαια γινονται σε μικρες αποστασεις.

Καποια βαριουνται να βαλουν κρανος. Σα να βαριουνται να σωσουν τη ζωη τους κανουν.

Monsta
04-10-10, 22:33
κακως βεβαια που και ο ντελιβερας δε φορουσε κρανος. Μα τι παιδεια ειναι αυτη?



Μπορεί στη συγκεκριμένη περίπτωση να μην έφταιγε το παλικάρι και ίσως να έκανε και 2η δουλειά για να βγάλει το μεροκάματο, αλλά πείτε μου τη τελευταία φορά που είδατε deliverα / κούριερ να φορά κράνος (εκτός από τους μήνες που έχει κρύο) και να εφαρμόζει τον ΚΟΚ.

Η πλειονότητα κάνουν ακροβατικά ανάμεσα στα αυτοκίνητα, πηγαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους, πετάγονται από ΣΤΟΠ, μιλάνε στο κινητό κρατώντας το στο ένα χέρι, σταματάνε ξαφνικά και χωρίς προειδοποίηση, παραβιάζουν σηματοδότες και επιπλέον τρέχουν σα τρελοί.

Το λιγότερο που μπορούν να κάνουν, είναι να βάλουν ένα κράνος στο κεφάλι τους, αλλά ούτε αυτό φαίνεται να τους ενδιαφέρει και πολύ.

Μακάρι πάντως να γίνει καλά και να πάρει ένα μάθημα από αυτό το συμβάν.

Dimzan
04-10-10, 22:38
Μπορεί στη συγκεκριμένη περίπτωση να μην έφταιγε το παλικάρι και ίσως να έκανε και 2η δουλειά για να βγάλει το μεροκάματο, αλλά πείτε μου τη τελευταία φορά που είδατε deliverα / κούριερ να φορά κράνος (εκτός από τους μήνες που έχει κρύο) και να εφαρμόζει τον ΚΟΚ.

Η πλειονότητα κάνουν ακροβατικά ανάμεσα στα αυτοκίνητα, πηγαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους, πετάγονται από ΣΤΟΠ, μιλάνε στο κινητό κρατώντας το στο ένα χέρι, σταματάνε ξαφνικά και χωρίς προειδοποίηση, παραβιάζουν σηματοδότες και επιπλέον τρέχουν σα τρελοί.

Το λιγότερο που μπορούν να κάνουν, είναι να βάλουν ένα κράνος στο κεφάλι τους, αλλά ούτε αυτό φαίνεται να τους ενδιαφέρει και πολύ.

Μακάρι πάντως να γίνει καλά και να πάρει ένα μάθημα από αυτό το συμβάν.

ακριβως ετσι ειναι... δυστυχως...

κατ εμε ο καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του.

ghost-rider
05-10-10, 01:34
Στις περισσοτερες των περιπτώσεων φταινε τα αυτοκινητα. Ο οδηγος του αυτοκινητου οφειλει να προσεχει το μοτοσυκλετιστη που ειναι σε πιο αδυναμη θεση. Μα οφειλει και ο μοτοσυκλετιστης να σεβαστει τον ΚΟΚ. Ο ΚΟΚ δεν ισχυει μονο για τα αυτοκινητα και δεν μπορει κανεις επικαλουμενος το μικρο μεγεθος να τα κανει ολα πουτ@ν@. Δεν μπορεις να μπαινεις αβερτα σφηνες, να χωνεσαι αβερτα απο δεξια για να βγεις μπροστα στο φαναρι, να ανεβαινεις και αναποδα, γιατι σιγα ποσο χωρο πιανεις... Εχεις ξεχασει τι σημαινει οριο ταχυτητας, ειναι για τα αυτοκινητα αυτα... Το κρανος σου χαλαει το μαλλι, η στολη σε ζεσταινει και σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να σκασεις στην καφετερια η στη δουλεια με αυτη... Δεν εχεις κατσει ποτε στην ουρα, περνας απ οπου χωρας, δεν ξερεις τι σημαινει να πηγαινεις με 100 στην εθνικη, εχεις αντικαταστησει το κρανος με το αλα matrix γυαλι... Με λιγα λογια εισαι μαγκας Ελληνας...

Ωραια ολα αυτα, αλλα αν καποιος δικος το κανει καλυτερα να τον ξεχασετε απο τωρα. Θα το καταπιειτε πιο ευκολα μετα. Αν μπορειτε με οποιονδηποτε τροπο αποτρεψτε τον.

Ειναι φορες φυσικα που οι μοτοσυκλετιστες δεν φταινε και την πληρωνουν. Γιατι ειναι οι αδυναμο της υποθεσης. Και αυτο ειναι στεναχωρο.

Z4 DCT
05-10-10, 01:40
Μπορεί στη συγκεκριμένη περίπτωση να μην έφταιγε το παλικάρι και ίσως να έκανε και 2η δουλειά για να βγάλει το μεροκάματο, αλλά πείτε μου τη τελευταία φορά που είδατε deliverα / κούριερ να φορά κράνος (εκτός από τους μήνες που έχει κρύο) και να εφαρμόζει τον ΚΟΚ.

Η πλειονότητα κάνουν ακροβατικά ανάμεσα στα αυτοκίνητα, πηγαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους, πετάγονται από ΣΤΟΠ, μιλάνε στο κινητό κρατώντας το στο ένα χέρι, σταματάνε ξαφνικά και χωρίς προειδοποίηση, παραβιάζουν σηματοδότες και επιπλέον τρέχουν σα τρελοί.

Το λιγότερο που μπορούν να κάνουν, είναι να βάλουν ένα κράνος στο κεφάλι τους, αλλά ούτε αυτό φαίνεται να τους ενδιαφέρει και πολύ.

Μακάρι πάντως να γίνει καλά και να πάρει ένα μάθημα από αυτό το συμβάν.

Μετακινουμε κατα 90% με μηχανη!!!!!!
Εχεις απολυτο δικιο....δεν εχω δει σχεδον ποτε να φορανε κρανος .....και κανουν πολλα παρανομα....
Η μονη δικαιολογια που δινω ειναι οτι για να κανει καποιος το ντελιβερυ , μπορει να μην μπορει ουτε κρανος να παρει!!!!!!
Αλλα κανονικα αυτο πρεπει να το παρεχει ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ κατ εμε!!!!

katsaraios
05-10-10, 01:47
παιδες συγνωμη αλλα ο Φανης πιστευω εβαλε το γεγονος για να μας δειξη την ανευθυνοτητα του καθε καραγκιοζη που κανει οτι του καπνισει μην εχοντας επιγνωση τι μπορει να συμβει.
και παλι καλα συμπηρωνω που εγινε σε πολυσυχναστο δρομο με κινηση,για φανταστειτε να ειχε γινει σε ερημια ,ετσι οπως λεει οτι καθοταν μακρια και αταραχος ο οδηγος θα τον ειχε παρατησει σαν σκουπιδι.
οχι οτι ειναι λαθος που δεν φορανε κρανη,αυτο ειναι αυτονοητο...

manos///3
05-10-10, 02:00
Φανη ευτυχως που δεν ειδες το χειροτερο σεναριο γιατι θα σε ακολουθουσαν εικονες τραγικες για μια ζωη...

Δυστηχως μπροστα μου εχουν πεθανει 2 ατομα σε διαφορετικα τροχαια. Ημουν απο τους πρωτους που βρεθηκαν εκει και δεν ειχα τη βασικη εκπαιδευση να παρασχω οποιαδηποτε βοηθεια, κατι που με ενοχλει εως τωρα.

Γι' αυτο εχω παρατησει τη μηχανη εδω και δυο χρονια στο γκαραζ

Γι' αυτο και κανω τοσα εξοδα για να παω στις Σερρες και να κλειστω μεσα στη πιστα.

Να μη τυχει σε κανεναν....

fanisk
05-10-10, 03:45
παιδες συγνωμη αλλα ο Φανης πιστευω εβαλε το γεγονος για να μας δειξη την ανευθυνοτητα του καθε καραγκιοζη που κανει οτι του καπνισει μην εχοντας επιγνωση τι μπορει να συμβει.
και παλι καλα συμπηρωνω που εγινε σε πολυσυχναστο δρομο με κινηση,για φανταστειτε να ειχε γινει σε ερημια ,ετσι οπως λεει οτι καθοταν μακρια και αταραχος ο οδηγος θα τον ειχε παρατησει σαν σκουπιδι.
οχι οτι ειναι λαθος που δεν φορανε κρανη,αυτο ειναι αυτονοητο...

Ο οδηγος του Exeos (υπαιτιος) ηταν γυρω στα 55+, τον χτυπησε και πρωτα εφτασα εγω στο διανομεα, και ενα σωρο κοσμος και μετα αυτος βγηκε απο το αμαξι..σαν να μην τρεχει τιποτα!! Ουτε χρωμα ειχε αλλαξει, ουτε σοκαρισμενος φαινοταν, και το βασικο...δεν τον πλησιασε καν εστω να δει αν αναπνεει.
Η γυναικα του τα ιδια, δεν πλησιασε καθολου το θυμα, ζητουσε νερο για να μη λιποθυμησει αλλα την γραψαν ολοι στα @@ τους. Επισης, επειδη μειναμε μεχρι τελους εκει, καποια στιγμη η αστυνομια ζητησε μαρτυρες, και ενω το ειδαμε ολοι, πηγε ενας φιλος μονο (ειχε δωσει ενα σωρο κοσμος καταθεση). Απο οτι μας ειπε μετα γιατι δεν ειμασταν παροντες, εκει που εδινε καταθεση εξω απο το ανακριτικο (μακρυα απο το κοσμο) πηγαινοερχοταν η γυναικα του υπαιτιου η οποια ειπε "ο ντελιβερυ ετρεχε, δεν φορουσε και κρανος, τι να κανουμε???", να τραβας τα μαλλια σου δηλαδη..

Και εγω νομιζω πως αν ειχε γινει σε καμια ερημια, θα το ειχαν αφησει εκει το παιδι.

Το topic δεν ειναι για το κρανος και τους διανομεις, και εγω περιμενω δικαστηριο για διανομεα που πεταχτηκε με κοκκινο στη Βουλιαγμενης (και παλι καλα ισα που τον ακουμπησα και επεσε) και το παιζει τρελος(δεν σταματησα, εφυγα, χτυπησε παντου!.. ειχε, κρανος, μπουφαν, γαντια και δεν επαθε ουτε γρατζουνια εν τω μεταξυ) για να βγαλει μεροκαματο. Καλως ή κακως αυτοι ειναι οι διανομεις, και μερικοι ειναι απλα ηλιθιοι, αλλοι βιαζονται πανω στη φουρια τους. Το θεμα ειναι να προσεχουμε εμεις τους υπολοιπους και τον εαυτο μας. Απαγορευεται? Στο επομενο θα στριψεις..


Φανη ευτυχως που δεν ειδες το χειροτερο σεναριο γιατι θα σε ακολουθουσαν εικονες τραγικες για μια ζωη...

Δυστηχως μπροστα μου εχουν πεθανει 2 ατομα σε διαφορετικα τροχαια. Ημουν απο τους πρωτους που βρεθηκαν εκει και δεν ειχα τη βασικη εκπαιδευση να παρασχω οποιαδηποτε βοηθεια, κατι που με ενοχλει εως τωρα.

Γι' αυτο εχω παρατησει τη μηχανη εδω και δυο χρονια στο γκαραζ

Γι' αυτο και κανω τοσα εξοδα για να παω στις Σερρες και να κλειστω μεσα στη πιστα.

Να μη τυχει σε κανεναν....

Μανο τα ιδια και απο εδω, δεν εχω ιδεα στο τι πρεπει να κανω στο θεμα πρωτων βοηθειων. Επειδη ηταν "πισω" απο το αυτοκινητο, ετρεξα προς το μερος του και καλεσα το 166, δεν τον αγγιξα καθολου. Και ο κοσμος που μαζευτηκε δεν ειχε ιδεα..μαλιστα το συζητησαμε και με τη παρεα μου το ποσο ασχημο ειναι ο αλλος να ειναι στο 1 μετρο απο σενα και να μη γνωριζεις τι πρεπει να κανεις. Ισως τα σεμιναρια να ειναι μια καλη επενδυση γνωσεων..

Bellof-3
05-10-10, 04:07
Μανο τα ιδια και απο εδω, δεν εχω ιδεα στο τι πρεπει να κανω στο θεμα πρωτων βοηθειων. Επειδη ηταν "πισω" απο το αυτοκινητο, ετρεξα προς το μερος του και καλεσα το 166, δεν τον αγγιξα καθολου. Και ο κοσμος που μαζευτηκε δεν ειχε ιδεα..μαλιστα το συζητησαμε και με τη παρεα μου το ποσο ασχημο ειναι ο αλλος να ειναι στο 1 μετρο απο σενα και να μη γνωριζεις τι πρεπει να κανεις. Ισως τα σεμιναρια να ειναι μια καλη επενδυση γνωσεων..
Κατ΄αρχας το γεγονος αυτο ειναι πολυ λυπηρο και μακαρι το παιδι να εζησε...


κατα δευτερον απευθυνθειτε στο τοπικο παραρτημα του ερυθρου σταυρου, τα σεμιναρια αυτα ειναι δωρεαν,