PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταθετω πινακιδες!!!



Vasilis
29-09-10, 09:57
Για να δουμε...

ποσοι θα μαζευτουμε ρε παιδια...

Δεν εχει σημασια ο λογος που τις καταθετουμε...

Αλλοι μπορουν να ανταπεξελθουν αλλα δεν θελουν την κοροιδια κ αλλοι δεν μπορουν...

Ευχομαι ολοι να μαστε στην πρωτη κατηγορια......

κ φυσικα οποιος θελει δεν συμμετεχει στην λιστα για ευνοητους λογους....

αλλα η περιεργεια θα με φαει.....χεχε


1.bmw330vasilis
2...................

optostyle
29-09-10, 09:58
Τα ειπαμε πιο πανω........

Μεσα εγω...

Vasilis
29-09-10, 10:01
1.bmw330vasilis
2.optostyle
3..................:warriorsmiley:

gyiama
29-09-10, 10:07
90% και εγω

NickE60
29-09-10, 10:13
Θα εξαρτηθεί από την οικονομική κατάσταση τον Δεκέμβρη... Πάρα πολύ πιθανό και για μένα να καταθέσω ...θα έλεγα πάνω από 90%...

Z4 DCT
29-09-10, 10:15
Θα εξαρτηθεί από την οικονομική κατάσταση τον Δεκέμβρη... Πάρα πολύ πιθανό και για μένα να καταθέσω ...θα έλεγα πάνω από 90%...

:shok::shok:

Tsakirakos
29-09-10, 10:18
για να καταλαβω...
δε θα κυκλοφορειτε τα αυτοκινητα σας?

Vasilis
29-09-10, 10:22
νυχτα μονο για κανα δυο τετραγωνα για να μην τα παιξει απο την ακινησια!

optostyle
29-09-10, 10:24
Ναι Τσακιρακο Ναι ..ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΜΕ.......:)

Vasilis
29-09-10, 10:24
1.bmw330vasilis
2.optostyle
3.ΝickE60.........?
4.gyiama..........?
5.....................

bill_m3
29-09-10, 10:24
Βάλτε έναν ακόμα, κατά 99,9%


Έχω τόσα νεύρα που και να το σκοτώσω μου έρχεται :ranting2: :ranting2:

kplc16
29-09-10, 10:28
κατα 90% κι εγω.Και καλα να πανε τα πραγματα με τη δουλεια μου, θελω να στειλω μηνημα στους αλητες που κυβερνανε.Παντως απο τις μανες τους προτιμω τις γυναικες τους η ακομα καλυτερα τις κορες τους(18 και ανω μαιων).

Το σιγουρο ειναι οτι πολλοι εκδιδουν τις γυναικες τους για να εκλεγονται

Ειτε παραδωσω ειτε οχι θα ενημερωσω εκ νεου το thread.

Vasilis
29-09-10, 10:29
1.bmw330vasilis
2.optostyle
3.ΝickE60.........?
4.gyiama..........?
5.bil987
6....................



Οποιος φιλος εχει χρησιμες πληροφοριες για την καταθεση πινακιδων...ειτε ειναι προσωρινη η καταθεση ειτε μονιμη παρακαλω να τις ποσταρει εδω!

δυστυχως θα αρχισει αρκετους συμφορουμιτες:ranting2:

Vasilis
29-09-10, 10:30
1.bmw330vasilis
2.optostyle
3.ΝickE60.........?
4.gyiama..........?
5.bil987
6.kplc16...........?
7....................

optostyle
29-09-10, 10:35
https://www.facebook.com/pages/PHETOS-DEN-PLERONOUME-TELE-KYKLOPHORIAS-KAI-PARADIDOUME-PINAKIDES-SOS/106268782770312?created
Μπειτε και πατηστε ''Like''

Vasilis
29-09-10, 10:38
Σαφως κ θα μουν απο τους πρωτους...αλλα δεν εχω facebook opto μου...!


ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις πολλους υποστηρικτες!!

ενημερωνε μας για τον αριθμο...

optostyle
29-09-10, 10:39
μπες ρε Βιλλyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy :)

Vasilis
29-09-10, 10:40
επρεπε μεχρι τις 3/10 να περασω ΚΤΕΟ!

Να το περασω ή οχι εφοσον εχω παρει την αποφαση (οριστικη) να καταθεσω πινακιδες?

φυσικα δεν μου κανει κοπο να το περασω αλλα γιατι να πληρωσω εφοσον θα τις καταθεσω?

μηπως θα το βρω μπροστα μου αυτο ομως μετα απο ενα χρονο?(ή δυο....:whistle:?)

A8hnaios
29-09-10, 10:43
ολοι να τις παραδωσουμε γαμωτο....!!

Tsakirakos
29-09-10, 10:43
ασχημα τα πραματα δηλαδη...

mo328i
29-09-10, 10:47
ασχημα τα πραματα δηλαδη...

πολυ ασχημα ειναι,δεν αξιζει αυτην την εποχη να σκοτωσεις το αμαξι σου για να το πουλησεις,καλυτερα καταθετεις πινακιδες και οταν φτιαξουν τα πραγματα το βγαζεις και το ευχαριστιεσαι!!

kplc16
29-09-10, 10:48
επρεπε μεχρι τις 3/10 να περασω ΚΤΕΟ!

Να το περασω ή οχι εφοσον εχω παρει την αποφαση (οριστικη) να καταθεσω πινακιδες?

φυσικα δεν μου κανει κοπο να το περασω αλλα γιατι να πληρωσω εφοσον θα τις καταθεσω?

μηπως θα το βρω μπροστα μου αυτο ομως μετα απο ενα χρονο?(ή δυο....:whistle:?)

θα το βρεις με προστιμο οταν θα πας να περασεις κτεο

Vasilis
29-09-10, 10:49
μολις πληροφορηθηκα τηλ/κως απο τον αδερφο μου (κατοχο RAV4)κ μελος σε αναλογο φορουμ τους , οτι θα συγκεντρωσουν ποσο για δικηγορο να μηνυσει το κρατος γι αυτα τα ποσα που μας υποχρεωνουν να καταβαλλουν οι πριν 1/1/2011 κ οι μετα...

ειναι παραλογο καποιος που χει αγορασει ενα αυτοκινητο προ 01/01 εστω κ για μια μερα να πληρωνει διαφορετικα τελη απο εναν που το πηρε μετα!

ο αλλος λογος ειανι οτι ειναι παραλογο να πληρωνει τα ιδια τελη ενας που κανει 15000 χλμ τον χρονο με εναν που κανει μονο 1000-2000

τον δευτερο λογο τον βρισκω λιγο αβασιμο μιας κ θα πρεπει να κοιτουν διαφορες παραμετρους...κ αν μπουν σ αυτο το τρυπακι βραστα!

A8hnaios
29-09-10, 10:56
Σε μια εφορία, τυλίγεις με ζελατίνα τη πινακίδα (συνήθως υπάρχει ρολό έξω απο το σχετικό γραφείο) και την παραδίδεις στον υπάλληλο μαζί με την άδεια κυκλοφορίας. Μετά απο ενα χρόνο, η πινακίδα πάει για πέταμα και όταν θα πας μετά απο 2-3 χρόνια να πάρεις τα χαρτιά, θα πρέπει να πληρώσεις τα σχετικά παράβολα για να βγει νέα.

Επίσης, χρειάζεται μια υπεύθηνη δήλωση, ότι το όχημα θα παραμένει σε ιδιωτικό χώρο, όπου και θα αναγράφετε στη δήλωση, που είναι ο χώρος αυτός.
Τέλος, εαν η συγκεκριμένη δήλωση δεν το περιλαμβάνει, θα πρέπει να επισυνάψεις και μια έταιρη, όπου θα αναγράφετε ο λόγος παράδωσης πινακίδων.

Οι λόγοι μπορεί να είναι απο αδυναμία "εύρεσης ανταλλακτικών για επισκευή" μέχρι οτιδήποτε άλλο έχει συμβεί και αναγνωρίζεται απο το υπουργείο συγκοινονιών...όμως οι περισσότεροι υπάλληλοι στις εφορίες, δεν είναι ενήμεροι για τις παραπάνω οδηγίες, οπότε θέλουν απλά μια δήλωση, η οποία να γράφει "Προσωρινή αποχώρηση στο Εξωτερικο"

Vasilis
29-09-10, 11:00
Σε μια εφορία, τυλίγεις με ζελατίνα τη πινακίδα (συνήθως υπάρχει ρολό έξω απο το σχετικό γραφείο) και την παραδίδεις στον υπάλληλο μαζί με την άδεια κυκλοφορίας. Μετά απο ενα χρόνο, η πινακίδα πάει για πέταμα και όταν θα πας μετά απο 2-3 χρόνια να πάρεις τα χαρτιά, θα πρέπει να πληρώσεις τα σχετικά παράβολα για να βγει νέα.

Επίσης, χρειάζεται μια υπεύθηνη δήλωση, ότι το όχημα θα παραμένει σε ιδιωτικό χώρο, όπου και θα αναγράφετε στη δήλωση, που είναι ο χώρος αυτός.
Τέλος, εαν η συγκεκριμένη δήλωση δεν το περιλαμβάνει, θα πρέπει να επισυνάψεις και μια έταιρη, όπου θα αναγράφετε ο λόγος παράδωσης πινακίδων.

Οι λόγοι μπορεί να είναι απο αδυναμία "εύρεσης ανταλλακτικών για επισκευή" μέχρι οτιδήποτε άλλο έχει συμβεί και αναγνωρίζεται απο το υπουργείο συγκοινονιών...όμως οι περισσότεροι υπάλληλοι στις εφορίες, δεν είναι ενήμεροι για τις παραπάνω οδηγίες, οπότε θέλουν απλά μια δήλωση, η οποία να γράφει "Προσωρινή αποχώρηση στο Εξωτερικο"



:thanks:


ξερουμε μηπως με τα σημερινα δεδομενα το κοστος για τα παραβολα για εκδοση νεας πινακιδας?


εχω ακουσει οτι αν πας μετα απο εναν χρονο παρα μια μερα ...δλδ 30/12/2011 σε υποχρεωνουν να πληρωσεις τα τελη του 2011:shok::shok:

ισχυει?

αν ναι ειναι μονοδρομος η εκδοση νεου νουμερου

Samaro
29-09-10, 11:06
μολις πληροφορηθηκα τηλ/κως απο τον αδερφο μου (κατοχο RAV4)κ μελος σε αναλογο φορουμ τους , οτι θα συγκεντρωσουν ποσο για δικηγορο να μηνυσει το κρατος γι αυτα τα ποσα που μας υποχρεωνουν να καταβαλλουν οι πριν 1/1/2011 κ οι μετα...

ειναι παραλογο καποιος που χει αγορασει ενα αυτοκινητο προ 01/01 εστω κ για μια μερα να πληρωνει διαφορετικα τελη απο εναν που το πηρε μετα!

ο αλλος λογος ειανι οτι ειναι παραλογο να πληρωνει τα ιδια τελη ενας που κανει 15000 χλμ τον χρονο με εναν που κανει μονο 1000-2000

τον δευτερο λογο τον βρισκω λιγο αβασιμο μιας κ θα πρεπει να κοιτουν διαφορες παραμετρους...κ αν μπουν σ αυτο το τρυπακι βραστα!
Σε λίγες μέρες τα νέα τέλη θα ψηφιστούν στη Βουλή. Αρα θα γίνουν νόμος του κράτους ;;; Τι μήνυση μπορεί να υποβληθεί τότε ;;;
Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται πάντως.
Εμεις γιατί δεν κάνουμε κάτι αντιστοιχο ;;;:think:

Vasilis
29-09-10, 11:07
Δεν σημαινει Αντωνακη μου οτι επειδη θα γινει νομος του Κρατους οτι στεκει κ νομικα!

απλα θα στα χει ηδη παρει!

deepBLUE
29-09-10, 11:09
κατα 90% κι εγω.Και καλα να πανε τα πραγματα με τη δουλεια μου, θελω να στειλω μηνημα στους αλητες που κυβερνανε.Παντως απο τις μανες τους προτιμω τις γυναικες τους η ακομα καλυτερα τις κορες τους(18 και ανω μαιων).

Το σιγουρο ειναι οτι πολλοι εκδιδουν τις γυναικες τους για να εκλεγονται

Ειτε παραδωσω ειτε οχι θα ενημερωσω εκ νεου το thread.

Ναι εσυ θα δωσεις το μυνημα και αυτοι θα το καταλαβουν :whistle:

ΥΓ.Προσοχη μην αλλαξετε γνωμη γιατι μετα θα πρεπει ετσι και αλλιως να πληρωθει.

Samaro
29-09-10, 11:09
:thanks:


ξερουμε μηπως με τα σημερινα δεδομενα το κοστος για τα παραβολα για εκδοση νεας πινακιδας?


εχω ακουσει οτι αν πας μετα απο εναν χρονο παρα μια μερα ...δλδ 30/12/2011 σε υποχρεωνουν να πληρωσεις τα τελη του 2011:shok::shok:

ισχυει?

αν ναι ειναι μονοδρομος η εκδοση νεου νουμερου
Ισχύει !!! Και για μιά μέρα πληρώνεις τα τέλη όλου του χρόνου. :ranting2:

NickE60
29-09-10, 11:10
Σε λίγες μέρες τα νέα τέλη θα ψηφιστούν στη Βουλή. Αρα θα γίνουν νόμος του κράτους ;;; Τι μήνυση μπορεί να υποβληθεί τότε ;;;
Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται πάντως.
Εμεις γιατί δεν κάνουμε κάτι αντιστοιχο ;;;:think:

Που είναι ρε παιδιά ο yiannisv να τον ρωτούσαμε τι μπορεί να γίνει με αυτό??

Monsta
29-09-10, 11:10
εχω ακουσει οτι αν πας μετα απο εναν χρονο παρα μια μερα ...δλδ 30/12/2011 σε υποχρεωνουν να πληρωσεις τα τελη του 2011:shok::shok:

ισχυει?

αν ναι ειναι μονοδρομος η εκδοση νεου νουμερου

Αν πας μέσα στην ίδια χρονιά θα πληρώσεις όλο το τέλος.

Αλλά δε θα πας 30 ή 31/12 να πάρεις τη πινακίδα. Θα περιμένεις άλλη μία - δύο μέρες να γυρίσει η χρονιά.

Τώρα ας μας πει κάποιος το κόστος για έκδοση νέου αριθμού.

bill_m3
29-09-10, 11:10
Και κάτι άλλο, αν αποφασίσουμε να τις πάρουμε μετά ας πούμε τον Απρίλιο, θα πληρώσουμε μόνο τα 600, σωστά????

A8hnaios
29-09-10, 11:12
Ισχύει !!! Και για μιά μέρα πληρώνεις τα τέλη όλου του χρόνου. :ranting2:

ναι ετσι ειναι βασιλη...

Vasilis
29-09-10, 11:15
Αν πας μέσα στην ίδια χρονιά θα πληρώσεις όλο το τέλος.

Αλλά δε θα πας 30 ή 31/12 να πάρεις τη πινακίδα. Θα περιμένεις άλλη μία - δύο μέρες να γυρίσει η χρονιά.

Τώρα ας μας πει κάποιος το κόστος για έκδοση νέου αριθμού.

αν γυρισει η χρονια Κωστα...

θα χει παρελθει το ενα ετος κ θα τις εχουν καταστρεψει τις δικες σου...

συνεπεια αυτου ειναι να βγαλεις καινουργιες!


ξερει κανεις το κοστος?



αν παω κ τις καταθεσω 2/1/2011 θα υποχρεωθω παλι να το καταβαλλω το 600αρι?


θελει ΠΡΟΣΟΧΗ εδω....!

A8hnaios
29-09-10, 11:16
Τώρα ας μας πει κάποιος το κόστος για έκδοση νέου αριθμού.

https://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=338&id=&tid=338

GEORGE316
29-09-10, 11:16
ρε παιδια...αν υπαρχει ενα μικρο αυτοκινητακι και εγω μεσα...αλλα ειναι το μοναδικο μου.και μαλιστα για να παω στη δουλεια μυο κανω καθε μερα γυρω στα 30 χλμ...δε λεει να παιρνε λεοφωρειο γιατι δε βολευει καθολου....παντως νοερα και εγω μαζι σας!!!

gyiama
29-09-10, 11:17
Και κάτι άλλο, αν αποφασίσουμε να τις πάρουμε μετά ας πούμε τον Απρίλιο, θα πληρώσουμε μόνο τα 600, σωστά????

δυστυχως ναι βασιλη γι αυτο οποιος τις καταθεσει πρεπει να το εχει παρει αποφαση οχι στο περιπου!!μιας και δεν αξιζει να τα πληρωσεις παλι ολα για 6 μηνεσ

bill_m3
29-09-10, 11:19
δυστυχως ναι βασιλη γι αυτο οποιος τις καταθεσει πρεπει να το εχει παρει αποφαση οχι στο περιπου!!μιας και δεν αξιζει να τα πληρωσεις παλι ολα για 6 μηνεσ

Πάνο μόνο και μόνο για το μήνυμα θα τις καταθέσω και αν δεν μπορώ να κάνω χωρίς την κούκλα μου, θα τις πάρω πίσω αργότερα!

A8hnaios
29-09-10, 11:21
https://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-entipa_files/entypa/entypa_pdf/DHLAKIN.pdf

Samaro
29-09-10, 11:32
Που είναι ρε παιδιά ο yiannisv να τον ρωτούσαμε τι μπορεί να γίνει με αυτό??
Αν κάποιος μπορει να επικοινωνήσει μαζί του ;;;
Ισως μάλιστα τον ενδιέφερε και σαν υπόθεση, αν φυσικά το αποφασίσουμε ομαδικά να στραφούμε δικαστικά και αν ασχολείται με τέτειες υποθέσεις.thumb

Πάντως η κατάθεση πινακίδων μάλλον γίνεται για το γαμώτο της υπόθεσης αφού πιστεύω οτι η αντίδραση όλων μας θα ηταν διαφορετική αν π.χ. για τα 2000 κυβικα τα τέλη ήταν 450 ευρώ.
Δηλαδή για τα 150 ευρώ τις διαφοράς γίνεται η φασαρία ;;; Οχι ! πιστέυω ειναι μόνον λόγω της κοροιδίας. Γιαυτό πρέπει να το σκεφτούμε αρκετά.

kplc16
29-09-10, 11:44
Ναι εσυ θα δωσεις το μυνημα και αυτοι θα το καταλαβουν :whistle:

ΥΓ.Προσοχη μην αλλαξετε γνωμη γιατι μετα θα πρεπει ετσι και αλλιως να πληρωθει.

δε θα καταλαβουν τιποτα μαλλον γιατι θα ειμαστε λιγοι αυτη τη φορα. Θα την καταλαβουν ομως στις επικειμενες εκλογες.Για το δευτερο ειμαι οχι απλα αισιοδοξος

Απο την αλλη οπως εξηγησα σε αλλο thread το hobby που λεγεται bmw μου στιχιζει 3500 γιουρια το χρονο πλεον.

Σκεφτομαι αυτα τα λεφτα να τα δωσω στις κορες μου να τα φανε.

Εχω αλλα δυο αυτοκινητα.Απο τα οποια μονο το ενα χρησιμοποιειται απο τη γυναικα μου.

Παω και για εγχειρηση στον ωμο(απο Γεναρη) οποτε τιμονι πιανω μαλλον μετα απο κανα τριμηνο.

Παντως θελει προσοχη : μη παραδωσει καποιος πινακιδες και παει το μαρτιο να πληρωσει για να το ξαναβγαλει στη κυκλοφορια

Vasilis
29-09-10, 11:46
δε θα καταλαβουν τιποτα μαλλον γιατι θα ειμαστε λιγοι αυτη τη φορα. Θα την καταλαβουν ομως στις επικειμενες εκλογες.Για το δευτερο ειμαι οχι απλα αισιοδοξος

Απο την αλλη οπως εξηγησα σε αλλο thread το hobby που λεγεται bmw μου στιχιζει 3500 γιουρια το χρονο πλεον.

Σκεφτομαι αυτα τα λεφτα να τα δωσω στις κορες μου να τα φανε.

Εχω αλλα δυο αυτοκινητα.Απο τα οποια μονο το ενα χρησιμοποιειται απο τη γυναικα μου.

Παω και για εγχειρηση στον ωμο(απο Γεναρη) οποτε τιμονι πιανω μαλλον μετα απο κανα τριμηνο.

Παντως θελει προσοχη : μη παραδωσει καποιος πινακιδες και παει το μαρτιο να πληρωσει για να το ξαναβγαλει στη κυκλοφορια




:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Z4///M
29-09-10, 12:14
μια ερωτηση off-topic(?) . Περυσι που κατεθεσα πινακιδες απο το e30, φετος πρεπει να το κυκλοφορησω? σωστα? γιατι αλλιως τι γινεται ?

Vasilis
29-09-10, 12:19
αν περασει ενα ετος απο την ημερομηνια παραδοσης, πανε για καταστροφη κ υποχρεουσαι να εκδοσεις εκ νεου πινακιδες αν θελησεις να το κυκλοφορησεις!

Βαγγελης
29-09-10, 12:32
και να στερηθούμε το αυτοκινητάκι μας για ένα χρονο?για πιο λόγο έτσι και αλλιως θα γλιτώσουμε μία φορά μετά αναγκαστικά για να μην καταστραφούν θα τις παραλάβουμε.Τα πράγματα είναι απλά παιδιά αλλά δε θέλουμε να το κατανοήσουμε ή παρανομείς και δεν δηλώνεις τα κυβικά του αυτοκινήτου ή παρετείσαι και συμβιβάζεσαι με αγορά αυτοκινήτου κάτώ των 2000 κυβικών,στη χώρα που ζούμε δεν πρόκειται να φτιαξει ποτέ τίποτα γι αυτό το κρατάμε και το χαιρόμαστε όσο αντεχουμε λύση άλλη δεν υπάρχει δυστυχώς

Monsta
29-09-10, 12:48
αν παω κ τις καταθεσω 2/1/2011 θα υποχρεωθω παλι να το καταβαλλω το 600αρι?


θελει ΠΡΟΣΟΧΗ εδω....!

Πρέπει μέχρι 31/12. Για να μη σου πω να πάμε από τις 20 του μηνός να γλυτώσουμε την ουρά.

Η επανέκδοση πάντως (από το λινκ παραπάνω) κοστίζει μόνο 30 ευρώ (παράβολο) εάν περάσει 1 χρόνος από την ημερομηνία κατάθεσης, άρα δεν είναι κάτι τραγικό.

Nick bmwlover
29-09-10, 13:29
Ολα αυτα τα κανουν για να σαμποταρουν το bmwfans!!!:th_Laie_67-1:
Παντως,κοιταξτε το καλα πριν κανετε οποιαδηποτε κινηση thumb

kplc16
29-09-10, 13:32
Ολα αυτα τα κανουν για να σαμποταρουν το bmwfans!!!:th_Laie_67-1:
Παντως,κοιταξτε το καλα πριν κανετε οποιαδηποτε κινηση thumb

και να μεινω ενα χρονο χωρις bmw, ειναι σιγουρο οτι δε μενω ουτε μια μερα χωρις τη παρεα σας !!!!!

Nikos
29-09-10, 14:01
Εχει κανεις εμπειρια σχετικα με πινακιδες που καταστρεφονται μετα απο ενα χρονο η καποιος το ειπε και το θεωρουμε ως δεδομενο ?
Στο παρελθον ειχα καταθεσει την πινακιδα του Vmax για 3-4 χρονια και οταν θελησα να την παρω πισω ηταν στο ιδιο γραφειο της εφοριας που την ειχα καταθεσει.
Το ιδιο και μ ενα παλιο Mercedes που πουλησαμε το 2004 και πηραμε πισω τις πινακιδες του μετα απο 4 χρονια.
Ειμαι λιγο επιφυλακτικος σχετικα με την καταστροφη τους μετα την παροδο ενος ετους εκτος και αν εχει μαζευτει ενας υπερογκος αριθμος και θελουν αν τις ξεφορτωνονται λογω ελλειψης χωρου..
Και εγω κατεθεσα περυσι τις δικες μου μιας και δε μπορω πια να οδηγω το αυτοκινητο αλλα απο 1/1 θα τις παρω πισω και θα πληρωσω αναγκαστικα το σημα μιας και πρεπει να πουληθει .
Σε οτι αφορα τα τεκμηρια, λογικα αυτα μπορει να ειναι αναλογικα με τους μηνες χρησης του ατοκινητου μεσα στο ετος.

DIMITr|S
29-09-10, 14:27
30 ευρω ειναι παιδια η εκδοση νεων πινακιδων οπως 30 ευρω ειναι και οταν φτιαχνεις καινουριες λογω φθορας απωλειας ή κλοπης των παλιων.....

Christos 330
29-09-10, 14:32
Kαλα τα λετε αλλα αδυνατο να πιστεψω οτι θα το κανετε πραξη . . .

Μια φορα τον χρονο ειναι και το ξερουμε ολοι . . .

Υπαρχουν και αλλες λυσεις . . .

Κοψτε το καπνισμα και καλο σε αυτους που ειναι καπνιστες στην τσεπη τους και στην

υγεια τους. . .

3 ευρω το ενα πακετο Χ 365 μερες μας κανει 1095 ευρω - 600 ευρω που θελω εγω

μου μενουν και 495 ευρω(βεβαια εγω δεν καπιζω απλα σκεφτηκα κατι απλο) . . .

Δειτε το αλλιως αργα η γρηγορα θα τα δωσουμε τι Δεκεμβριο τι Ιουνιο ; ; ;

yodas
29-09-10, 14:37
Kαλα τα λετε αλλα αδυνατο να πιστεψω οτι θα το κανετε πραξη . . .

Μια φορα τον χρονο ειναι και το ξερουμε ολοι . . .

Υπαρχουν και αλλες λυσεις . . .

Κοψτε το καπνισμα και καλο σε αυτους που ειναι καπνιστες στην τσεπη τους και στην

υγεια τους. . .

3 ευρω το ενα πακετο Χ 365 μερες μας κανει 1095 ευρω - 600 ευρω που θελω εγω

μου μενουν και 495 ευρω(βεβαια εγω δεν καπιζω απλα σκεφτηκα κατι απλο) . . .

Δειτε το αλλιως αργα η γρηγορα θα τα δωσουμε τι Δεκεμβριο τι Ιουνιο ; ; ;

thumbthumbthumbthumb

m-power_01
29-09-10, 15:08
μολις πληροφορηθηκα τηλ/κως απο τον αδερφο μου (κατοχο RAV4)κ μελος σε αναλογο φορουμ τους , οτι θα συγκεντρωσουν ποσο για δικηγορο να μηνυσει το κρατος γι αυτα τα ποσα που μας υποχρεωνουν να καταβαλλουν οι πριν 1/1/2011 κ οι μετα...

ειναι παραλογο καποιος που χει αγορασει ενα αυτοκινητο προ 01/01 εστω κ για μια μερα να πληρωνει διαφορετικα τελη απο εναν που το πηρε μετα!

ο αλλος λογος ειανι οτι ειναι παραλογο να πληρωνει τα ιδια τελη ενας που κανει 15000 χλμ τον χρονο με εναν που κανει μονο 1000-2000

τον δευτερο λογο τον βρισκω λιγο αβασιμο μιας κ θα πρεπει να κοιτουν διαφορες παραμετρους...κ αν μπουν σ αυτο το τρυπακι βραστα!


Σε λίγες μέρες τα νέα τέλη θα ψηφιστούν στη Βουλή. Αρα θα γίνουν νόμος του κράτους ;;; Τι μήνυση μπορεί να υποβληθεί τότε ;;;
Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται πάντως.
Εμεις γιατί δεν κάνουμε κάτι αντιστοιχο ;;;:think:


Που είναι ρε παιδιά ο yiannisv να τον ρωτούσαμε τι μπορεί να γίνει με αυτό??


Αν κάποιος μπορει να επικοινωνήσει μαζί του ;;;
Ισως μάλιστα τον ενδιέφερε και σαν υπόθεση, αν φυσικά το αποφασίσουμε ομαδικά να στραφούμε δικαστικά και αν ασχολείται με τέτειες υποθέσεις.thumb

Πάντως η κατάθεση πινακίδων μάλλον γίνεται για το γαμώτο της υπόθεσης αφού πιστεύω οτι η αντίδραση όλων μας θα ηταν διαφορετική αν π.χ. για τα 2000 κυβικα τα τέλη ήταν 450 ευρώ.
Δηλαδή για τα 150 ευρώ τις διαφοράς γίνεται η φασαρία ;;; Οχι ! πιστέυω ειναι μόνον λόγω της κοροιδίας. Γιαυτό πρέπει να το σκεφτούμε αρκετά.

https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=91790&postcount=68

Το εχω ηδη πει και επιμενω... Ακομα και αν καπως καποτε κερδισουμε ...δεν θελω πισω τα λεφτα! Ας τα παρει ο δικηγορος σαν αμοιβη. Ας τα παρει το φορουμ.Αρκει να μην τα παρει το κρατος

Nino
29-09-10, 15:42
νεες πινακιδες = νεα αδεια κυκλοφοριας = νεα ταξινομηση... δεν νομιζω να το κανουν για μονο 30 ευρω...
Παντως επειδη στο δικο μου ειναι κοκκινες οι πινακιδες και μπορω να τις αλλαξω μετα την παροδο τριων ετων... στην αντιπροσωπεια μου ειχαν πει... θα ερθεις με την αδεια και κανα τρακοσαρι και θα βγαλουμε καινουργιες!!!

Stunt Mike
29-09-10, 15:47
Κι εγω παντως αν εχω παραλαβει το Ε90(εταιρικο) μεχρι το Δεκεμβριο,το σκεφτομαι σοβαρα να παραδωσω πινακιδες στο Ε36...Μετα μια φορα στο μηνα φορτωμενο στο τρειλερ και πιστα!!!Παντως να το πουλησω δεν παιζει....

m-power_01
29-09-10, 15:49
Κι εγω παντως αν εχω παραλαβει το Ε90(εταιρικο) μεχρι το Δεκεμβριο,το σκεφτομαι σοβαρα να παραδωσω πινακιδες στο Ε36...Μετα μια φορα στο μηνα φορτωμενο στο τρειλερ και πιστα!!!Παντως να το πουλησω δεν παιζει....

Οσο κανει το τρειλερ - κοτσαδορος ειναι το σημα

A8hnaios
29-09-10, 15:52
και κανα τρακοσαρι

πολλα λ7 σου ειπαν παρα πολλα..

A8hnaios
29-09-10, 16:05
Όσοι από τους 200.000 ιδιοκτήτες παλαιών Ι.Χ. πίστεψαν ότι με την κατάθεση των πινακίδων κυκλοφορίας γλίτωσαν τα άδικα και υπέρογκα τέλη κυκλοφορίας κάνουν λάθος, γιατί τώρα αρχίζει ο πραγματικός «Γολγοθάς» της γραφειοκρατίας γιΆ αυτούς. Διότι, αν «ποντάρουν» στη δήλωση μετάνοιας του πρωθυπουργού, ο οποίος μάλιστα «δεσμεύτηκε» να διορθώσει την αδικία, θα πρέπει να έχουν υπόψη τους ότι, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, η προσωρινή διακοπή κυκλοφορίας ενός οχήματος, με την κατάθεση των πινακίδων κυκλοφορίας στις κατά τόπους ΔΟΥ, ισχύει το πολύ για ένα ημερολογιακό έτος, μετά την παρέλευση του οποίου οι ΔΟΥ δεν υποχρεούνται να φυλάσσουν τις κατατεθειμένες πινακίδες, αλλά τις αποστέλλουν στην αρμόδια Διεύθυνση Συγκοινωνιών που τις εξέδωσε.

Αυτό σημαίνει ότι ένας πολίτης που κατέθεσε τις πινακίδες κυκλοφορίας του οχήματος του μέχρι τις 31η Δεκεμβρίου 2009, η οικεία ΔΟΥ θα διατηρήσει τις πινακίδες σε φύλαξη, το αργότερο μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2010. Όμως και πάλι δεν μπορούν να είναι σίγουροι, καθώς, λόγω του υπέρογκου αριθμού πινακίδων που έχουν κατατεθεί μέχρι τις 15 Ιανουαρίου 2010, ημερομηνία που λήγει και η παράταση που δόθηκε από το Υπουργείο Οικονομικών για την παραλαβή των τελών κυκλοφορίας, ουδείς μπορεί να διαβεβαιώσει υπεύθυνα ότι οι διευθύνσεις των ΔΟΥ επικαλούμενες αδυναμία και έλλειψη χώρων φύλαξης, δεν θα τις αποστείλουν και νωρίτερα στις αρμόδιες Διευθύνσεις Συγκοινωνιών. Και μόνο από αυτή την εξέλιξη, η οποία θεωρείται εξαιρετικά πιθανή, η διαδικασία για την επανάκτηση των πινακίδων κυκλοφορίας από τον κάτοχο του οχήματος είναι εξαιρετικά πολύπλοκη και χρονοβόρα, καθώς ο ενδιαφερόμενος προς επανακυκλοφορία οχήματος θα πρέπει πλέον να αναζητήσει τις πινακίδες του οχήματος του στη Διεύθυνση Συγκοινωνιών που το όχημα τακτοποιήθηκε και έλαβε άδεια και αριθμό κυκλοφορίας.

Χρόνο και χρήμα

Στην περίπτωση αυτή λοιπόν, όπου επίσης θεωρείται εξαιρετικά πιθανό, οι πινακίδες κυκλοφορίας είτε να έχουν καταστραφεί είτε να έχουν χαθεί-είναι καθΆ οδόν και δεν έφτασαν ακόμα είναι η συνήθης δικαιολογία- ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να ζητήσει την επανέκδοση των πινακίδων του. Στην περίπτωση αυτή λοιπόν, η διαδικασία προβλέπει την κατάθεση σχετικής αίτησης συνοδευόμενης από το σχετικό παράβολο ύψους περίπου 80 ευρώ, συν τις λοιπές διαδικασίες. Χωρίς, βεβαίως, να υπολογίζεται το χάσιμο χρόνου από το απαιτούμενο «τρέξιμο», το κόστος για την επανέκδοση πινακίδων κυκλοφορίας και μάλιστα με άλλο, νέο αριθμό, φτάνει τουλάχιστον το ύψος του «πράσινου τέλους», του χαρατσιού το οποίο ήταν και η αφορμή για την κατάθεση των πινακίδων!
Όλα αυτά, βεβαίως, ισχύουν υπό την προϋπόθεση ότι η Διεύθυνση Συγκοινωνιών, στην οποία τακτοποιήθηκε το εν λόγω όχημα, είναι στην έδρα του κατόχου. Διότι αν το αυτοκίνητο τακτοποιήθηκε για παράδειγμα στη Λάρισα και ο ιδιοκτήτης του ζει στην Αθήνα, τότε το κόστος επανέκδοσης πινακίδων κυκλοφορίας, ξεπερνά κατά πολύ το «πράσινο τέλος».

Προσοχή στις ημερομηνίες

Όμως τα βάσανα για τους ιδιοκτήτες παλαιών Ι.Χ., οι οποίο αποφάσισαν να καταθέσουν τις πινακίδες κυκλοφορίας εις ένδειξη αντίδρασης και διαφωνίας για το άδικο μέτρο των «πράσινων τελών», δεν σταματούν εκεί. Διότι για όσους έχουν καταθέσει τις πινακίδες κυκλοφορίας, το ΚΕΠΥΟ δεν θα προχωρήσει του χρόνου σε έκδοση του σχετικού ειδοποιητηρίου για την καταβολή των τελών κυκλοφορίας. Και τούτο διότι το όχημα εμφανίζεται στις «οθόνες» του ΚΕΠΥΟ ως «εκτός κυκλοφορίας», άρα «ΜΗ ΥΠΟΧΡΕΟ ΣΕ ΚΑΤΑΒΟΛΗ».
Ο ενδιαφερόμενος, λοιπόν, να το θέσει εκ νέου σε κυκλοφορία, προκειμένου να αποφύγει την ταλαιπωρία της «επανατακτοποίησης», θα πρέπει να απευθυνθεί στη ΔΟΥ όπου κατέθεσε τις πινακίδες κυκλοφορίας, είτε προ της λήξης του ημερολογιακού έτους, οπότε θα υποχρεωθεί τότε να πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας του τρέχοντος έτους, είτε να ρισκάρει το «χάσιμο» και την όλη διαδικασία επανέκδοσης που προαναφέραμε.
Στο μεταξύ, το ακινητοποιημένο Ι.Χ. θα «παλιώνει» στον ιδιωτικό χώρο φύλαξης που έχει εγγράφως υποδείξει ο ιδιοκτήτης του. Διότι αν «παλιώνει» στο πεζοδρόμιο, πέραν της πιθανής ποινικής δίωξης που θα ασκηθεί για «ψευδή δήλωση», ο δήμος θα υποχρεωθεί να το απομακρύνει ως πηγή ρύπανσης και εστία μικροβίων, ενώ τα έξοδα και οι δαπάνες της όλης διαδικασίας επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη του…
Κι αν αναρωτιέστε που θα σας βρει, πολύ απλά από τον αριθμό πλαισίου, με βάση τον οποίο τακτοποιήθηκε και φυσικά αναφέρει όλες τις ιδιοκτησιακές μεταβολές. Αξίζει να σημειωθεί ότι το κόστος της διαδικασίας απόσυρσης από τους δήμους ξεπερνά τα 500 ευρώ, πλέον λοιπών επιβαρύνσεων και εφόσον ο ιδιοκτήτης δεν ανταποκριθεί στις προσκλήσεις των δήμων, το ποσό μεταβιβάζεται στις οικείες ΔΟΥ και χρεώνεται αυτόματα ο λογαριασμός του υπόχρεου.
«Πρόκειται στην ουσία για μια υποχρεωτική απόσυρση, χωρίς το κράτος να δώσει κίνητρα και χωρίς να του κοστίσει ούτε ένα ευρώ», δηλώνει οργισμένος ιδιοκτήτης εμπορίας αυτοκινήτων, ο οποίος προκειμένου να γλιτώσει τα υπέρογκα τέλη κυκλοφορίας που θα έπρεπε να καταβάλλει για τα αυτοκίνητα που είχε στην αντιπροσωπεία του, κατέθεσε περί τις 250 πινακίδες κυκλοφορίας.
Περιμένοντας «καλύτερες μέρες», όπου κάποιος πελάτης θα ενδιαφερθεί να αγοράσει κάποιο από τα «στολίδια» της έκθεσής του, αν βεβαίως πρώτα, ο πρωθυπουργός «φτιάξει» την αδικία του «πράσινου τέλους» από του χρόνου…

HULK
29-09-10, 16:23
Ο πασίγνωστος κομίστας / σκηνοθέτης / συγγραφέας Walt Disney βρίσκεται σε κρυογονική ψύξη από το 1966, ύστερα από συναίνεση του με επιστήμονες και μέχρι να βρεθεί ίαση για τον καρκίνο του πνεύμονα από τον οποίο έπασχε.

Την ιδια τυχη θα εχουν και τα αυτοκινητα παιδια αν καταθεσετε τις πινακιδες περιμενοντας να αλλαξη η κατασταση στην Ελλαδα.Εγω στη θεση σας θα πληρωνα τα τελη,τι 300 τι 600 τωρα και θα εβαζα υγραεριο.Θα το ειχα κανει δλδ σιγουρα αν δεν ειχα αλλο αμαξι για καθημερινη χρηση.Η καταθεση δεν ειναι λυση πιστευω.Το υγραεριο ειναι.

saulm3
29-09-10, 16:50
περυσι χασανε τοσα λεφτα απο τις καταθεσεις πινακιδων που εγιναν. μυαλο οι αμυαλοι δεν βαλανε, τα αυξησαν φετος.... εγω τα πληρωσα τα 912 φετος ομως 10000000000000% τα χιλια ευρω δεν προκειται να τα δωσω για να τα χαρει ο αντιστοιχος διευθυντακος της εφοριας θα τους τις δωσω σε μορφη δωρου να τις βαλουνε εκει που ξερουνε................................:ran ting2::ranting2:

aris
29-09-10, 16:52
Εγω δεν θα καταθεσω πινακιδες αν και θεωρω μεγαλη κοροιδια τα τελη!!!!:ranting2: Θελω να δω το μπαχαλο που θα δημιουργηθει παλι, γιατι πιστευω οτι πολλοι θα καταθεσουν πινακιδες για το λογο οτι ο χειμωνας θα ειναι δυσκολος και χωρις χρημα για τους περισσοτερους! Τι περιμενη το κρατος να λαβει λεφτα απο αυτους που δεν τα εχουν ή θα σωθουν απο εμας που εχουμε ( εστω και αν ζοριστηκαν νατα μαζεψουν) και ειμαστε μετρημενοι στα δακτυλα!!!!


Την ιδια τυχη θα εχουν και τα αυτοκινητα παιδια αν καταθεσετε τις πινακιδες περιμενοντας να αλλαξη η κατασταση στην Ελλαδα.Εγω στη θεση σας θα πληρωνα τα τελη,τι 300 τι 600 τωρα και θα εβαζα υγραεριο.Θα το ειχα κανει δλδ σιγουρα αν δεν ειχα αλλο αμαξι για καθημερινη χρηση.Η καταθεση δεν ειναι λυση πιστευω.Το υγραεριο ειναι.

Οσο για το υγραεριο πολλοι μηχανικοι σε κτεο μου ειπαν οτι καινε τις βαλβιδες και ξερεις ποσο παει μια για το Μ3!!:thumbsdown:

m_power_lunatic
29-09-10, 17:24
Όσοι από τους 200.000 ιδιοκτήτες παλαιών Ι.Χ. πίστεψαν ότι με την κατάθεση των πινακίδων κυκλοφορίας γλίτωσαν τα άδικα και υπέρογκα τέλη κυκλοφορίας κάνουν λάθος, γιατί τώρα αρχίζει ο πραγματικός «Γολγοθάς» της γραφειοκρατίας γιΆ αυτούς. Διότι, αν «ποντάρουν» στη δήλωση μετάνοιας του πρωθυπουργού, ο οποίος μάλιστα «δεσμεύτηκε» να διορθώσει την αδικία, θα πρέπει να έχουν υπόψη τους ότι, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, η προσωρινή διακοπή κυκλοφορίας ενός οχήματος, με την κατάθεση των πινακίδων κυκλοφορίας στις κατά τόπους ΔΟΥ, ισχύει το πολύ για ένα ημερολογιακό έτος, μετά την παρέλευση του οποίου οι ΔΟΥ δεν υποχρεούνται να φυλάσσουν τις κατατεθειμένες πινακίδες, αλλά τις αποστέλλουν στην αρμόδια Διεύθυνση Συγκοινωνιών που τις εξέδωσε.

Αυτό σημαίνει ότι ένας πολίτης που κατέθεσε τις πινακίδες κυκλοφορίας του οχήματος του μέχρι τις 31η Δεκεμβρίου 2009, η οικεία ΔΟΥ θα διατηρήσει τις πινακίδες σε φύλαξη, το αργότερο μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2010. Όμως και πάλι δεν μπορούν να είναι σίγουροι, καθώς, λόγω του υπέρογκου αριθμού πινακίδων που έχουν κατατεθεί μέχρι τις 15 Ιανουαρίου 2010, ημερομηνία που λήγει και η παράταση που δόθηκε από το Υπουργείο Οικονομικών για την παραλαβή των τελών κυκλοφορίας, ουδείς μπορεί να διαβεβαιώσει υπεύθυνα ότι οι διευθύνσεις των ΔΟΥ επικαλούμενες αδυναμία και έλλειψη χώρων φύλαξης, δεν θα τις αποστείλουν και νωρίτερα στις αρμόδιες Διευθύνσεις Συγκοινωνιών. Και μόνο από αυτή την εξέλιξη, η οποία θεωρείται εξαιρετικά πιθανή, η διαδικασία για την επανάκτηση των πινακίδων κυκλοφορίας από τον κάτοχο του οχήματος είναι εξαιρετικά πολύπλοκη και χρονοβόρα, καθώς ο ενδιαφερόμενος προς επανακυκλοφορία οχήματος θα πρέπει πλέον να αναζητήσει τις πινακίδες του οχήματος του στη Διεύθυνση Συγκοινωνιών που το όχημα τακτοποιήθηκε και έλαβε άδεια και αριθμό κυκλοφορίας.

Χρόνο και χρήμα

Στην περίπτωση αυτή λοιπόν, όπου επίσης θεωρείται εξαιρετικά πιθανό, οι πινακίδες κυκλοφορίας είτε να έχουν καταστραφεί είτε να έχουν χαθεί-είναι καθΆ οδόν και δεν έφτασαν ακόμα είναι η συνήθης δικαιολογία- ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να ζητήσει την επανέκδοση των πινακίδων του. Στην περίπτωση αυτή λοιπόν, η διαδικασία προβλέπει την κατάθεση σχετικής αίτησης συνοδευόμενης από το σχετικό παράβολο ύψους περίπου 80 ευρώ, συν τις λοιπές διαδικασίες. Χωρίς, βεβαίως, να υπολογίζεται το χάσιμο χρόνου από το απαιτούμενο «τρέξιμο», το κόστος για την επανέκδοση πινακίδων κυκλοφορίας και μάλιστα με άλλο, νέο αριθμό, φτάνει τουλάχιστον το ύψος του «πράσινου τέλους», του χαρατσιού το οποίο ήταν και η αφορμή για την κατάθεση των πινακίδων!
Όλα αυτά, βεβαίως, ισχύουν υπό την προϋπόθεση ότι η Διεύθυνση Συγκοινωνιών, στην οποία τακτοποιήθηκε το εν λόγω όχημα, είναι στην έδρα του κατόχου. Διότι αν το αυτοκίνητο τακτοποιήθηκε για παράδειγμα στη Λάρισα και ο ιδιοκτήτης του ζει στην Αθήνα, τότε το κόστος επανέκδοσης πινακίδων κυκλοφορίας, ξεπερνά κατά πολύ το «πράσινο τέλος».

Προσοχή στις ημερομηνίες

Όμως τα βάσανα για τους ιδιοκτήτες παλαιών Ι.Χ., οι οποίο αποφάσισαν να καταθέσουν τις πινακίδες κυκλοφορίας εις ένδειξη αντίδρασης και διαφωνίας για το άδικο μέτρο των «πράσινων τελών», δεν σταματούν εκεί. Διότι για όσους έχουν καταθέσει τις πινακίδες κυκλοφορίας, το ΚΕΠΥΟ δεν θα προχωρήσει του χρόνου σε έκδοση του σχετικού ειδοποιητηρίου για την καταβολή των τελών κυκλοφορίας. Και τούτο διότι το όχημα εμφανίζεται στις «οθόνες» του ΚΕΠΥΟ ως «εκτός κυκλοφορίας», άρα «ΜΗ ΥΠΟΧΡΕΟ ΣΕ ΚΑΤΑΒΟΛΗ».
Ο ενδιαφερόμενος, λοιπόν, να το θέσει εκ νέου σε κυκλοφορία, προκειμένου να αποφύγει την ταλαιπωρία της «επανατακτοποίησης», θα πρέπει να απευθυνθεί στη ΔΟΥ όπου κατέθεσε τις πινακίδες κυκλοφορίας, είτε προ της λήξης του ημερολογιακού έτους, οπότε θα υποχρεωθεί τότε να πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας του τρέχοντος έτους, είτε να ρισκάρει το «χάσιμο» και την όλη διαδικασία επανέκδοσης που προαναφέραμε.
Στο μεταξύ, το ακινητοποιημένο Ι.Χ. θα «παλιώνει» στον ιδιωτικό χώρο φύλαξης που έχει εγγράφως υποδείξει ο ιδιοκτήτης του. Διότι αν «παλιώνει» στο πεζοδρόμιο, πέραν της πιθανής ποινικής δίωξης που θα ασκηθεί για «ψευδή δήλωση», ο δήμος θα υποχρεωθεί να το απομακρύνει ως πηγή ρύπανσης και εστία μικροβίων, ενώ τα έξοδα και οι δαπάνες της όλης διαδικασίας επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη του…
Κι αν αναρωτιέστε που θα σας βρει, πολύ απλά από τον αριθμό πλαισίου, με βάση τον οποίο τακτοποιήθηκε και φυσικά αναφέρει όλες τις ιδιοκτησιακές μεταβολές. Αξίζει να σημειωθεί ότι το κόστος της διαδικασίας απόσυρσης από τους δήμους ξεπερνά τα 500 ευρώ, πλέον λοιπών επιβαρύνσεων και εφόσον ο ιδιοκτήτης δεν ανταποκριθεί στις προσκλήσεις των δήμων, το ποσό μεταβιβάζεται στις οικείες ΔΟΥ και χρεώνεται αυτόματα ο λογαριασμός του υπόχρεου.
«Πρόκειται στην ουσία για μια υποχρεωτική απόσυρση, χωρίς το κράτος να δώσει κίνητρα και χωρίς να του κοστίσει ούτε ένα ευρώ», δηλώνει οργισμένος ιδιοκτήτης εμπορίας αυτοκινήτων, ο οποίος προκειμένου να γλιτώσει τα υπέρογκα τέλη κυκλοφορίας που θα έπρεπε να καταβάλλει για τα αυτοκίνητα που είχε στην αντιπροσωπεία του, κατέθεσε περί τις 250 πινακίδες κυκλοφορίας.
Περιμένοντας «καλύτερες μέρες», όπου κάποιος πελάτης θα ενδιαφερθεί να αγοράσει κάποιο από τα «στολίδια» της έκθεσής του, αν βεβαίως πρώτα, ο πρωθυπουργός «φτιάξει» την αδικία του «πράσινου τέλους» από του χρόνου…

Προφανως ειναι ''κρατικα'' καθοδηγουμενο για να αποτρεψουν την καταθεση πινακιδων.....οπως και να εχει συμφερει η καταθεση απο οπου και να το δεις σαν τροπος αντιδρασης η χειροτερα για οποιον πραγματικα δεν εχει να τα πληρωσει.

alexm
29-09-10, 17:25
Οι πινακιδες κυκλοφοριας στο αυτοκινητο δεν ειναι πλεον βιδωτες.
Βιδωτο ειναι το πλαισιο και οι πινακιδες μπανουν και βγαινουν φορετες χωρις τρυπες..., αρα και χωρις σημαδια... thumb.
Η Corolla μου (μοντελο 1999) ειχε προσφατα ενα ατυχημα:th_Laie_67-1: στο κεντρο του εμπρος προφυλακτηρα με αποτελεσμα να καταστραφει η πινακιδα και με ενα παραβολο 30 ευρω θα βγαλω καινουργιες πινακιδες με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ νουμερα:whistle:.
Οι ελεγχοι της police για το σημα ειναι εντονοι τους πρωτους 2-3 μηνες του ετους και μετα το περας αυτων ουδεις ασχολειται.
Εαν δεν προκαλω, θεωρω οτι κανω τις βολτουλες μου (σε φυσιολογικα πλαισια παντα) κανοντας σκαντσα τα πλαισια!!!!!!!:thumbsup:

Υ.Γ: ουστ απο δω λαμογιο :gr:

NickE60
29-09-10, 17:32
Σκαντζα και τα πλαισια και το σήμα για να είσαι καθαρός! :original: ..καθαρό λαμόγιο :grin: πες τους ότι το τάϊζες καλά και μεγάλωσε χαχαχαχαχαχαχα

PANOS-E60
29-09-10, 17:42
Και στη ούγια του πλαισίου να φαίνεται καθαρά το "Bmwfans.gr" ! :thumbsup:

Vasilis
29-09-10, 17:49
φυλακη μας κοβω...:shok:

αλλα κ αυτες γεματες θα ναι....οποτε δεν εχουμε φοβο!!!:whistle::th_Laie_67-1:

alexm
29-09-10, 18:01
φυλακη μας κοβω...:shok:

αλλα κ αυτες γεματες θα ναι....οποτε δεν εχουμε φοβο!!!:whistle::th_Laie_67-1:

Βασιλη μην φοβασε τιποτα, ειδικα εαν εισαι σε κανα νησι (σωγαμπρος..:th_Laie_67-1:) που λιγο-πολυ ξερενωνται ολοι μεταξυ τους κυκλοφορας ανετα,στα χωρια της Κ..α...ι.ς να δεις τι γινεται...., πινακιδες κυκλοφοριας, τι ειναι αυτο??????

Monsta
29-09-10, 18:03
Όσοι από τους 200.000 ιδιοκτήτες παλαιών Ι.Χ. πίστεψαν ότι με την κατάθεση των πινακίδων κυκλοφορίας γλίτωσαν τα άδικα και υπέρογκα τέλη κυκλοφορίας κάνουν λάθος, γιατί τώρα αρχίζει ο πραγματικός «Γολγοθάς» της γραφειοκρατίας γιΆ αυτούς. …

Μεγάλος π@π@ρ@ς όποιος το γραψε. Πάμε παρακάτω....


Η πλάκα πάντως είναι ότι οι κάτοχοι BMW πρέπει να είναι οι πιο αδικημένοι απ όλους, διότι ενώ σαν εταιρεία θεωρούμαστε upper class, τα αυτοκίνητα συνολικά δεν είναι λίγα και τα περισσότερα μοτέρ ατμοσφαιρικά υψηλού κυβισμού.

Δηλαδή ο VW Groupακιας στα απαυτά του με τα TFSI του, ο Mercedακιας τις περισσότερες φορες βολεύεται με το 1.8 κομπρεσεράτο, οι Πορσάκιδες είναι λίγοι και συνήθως 'φορτωμένοι' άρα δε τους νοιάζει και πολύ δλδ τι 300 πάνω τι 300 κάτω, άρα τι έμεινε ? Εμείς οι κακομοίρηδες που από τη μία μπορεί να μην είμαστε λίγοι, από την άλλη όμως αποτελούμε τεράστια μειοψηφία σε σχέση με ολόκληρη την υπόλοιπη αγορά.

Σίγουρα θα υπάρχουν εκείνοι που θα καταθέσουν από πείσμα και μόνο, αλλά πιστεύω ότι το μήνυμα δεν πρόκειται ποτέ να φτάσει στ αυτιά τους, αλλά και να έφτανε δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι.

Από τη στιγμή που δεν λαμβάνεται καν υπόψη η εμπορική αξία του αυτοκίνητου είτε ως καινούριο, είτε ως μεταχειρισμένο και εξακολουθούν εν έτη 2010 να το υπολογίζουν με το κυβισμό και από 1/1 με τα CO (σωθήκαμε!!!) τι στο καλό συζητάμε ? Για μηνύσεις ???? :whistle:

Είπαμε 1.15 παραπάνω τη μέρα είναι, θα τ αντέξουμε κι αυτό που θα πάει.

optostyle
29-09-10, 20:10
https://www.facebook.com/pages/PHETOS-DEN-PLERONOUME-TELE-KYKLOPHORIAS-KAI-PARADIDOUME-PINAKIDES-SOS/106268782770312

paganis
29-09-10, 20:21
το αμαξι...ετσι και αλλιως θα το παροπλιζα για τον χειμωνα και η ασφαλεια ληγει σε δυο μηνες!...θελω λοιπον ..ετσι για σπασιμο...να καταθεσω πινακιδες και να τις παρω ανοιξη- καλοκαιρι, αφου ετσι και αλλιως μονο το διαστημα αυτο κυκλοφορει! αυτο που με φοβιζει ειναι η ολη διαδικασια καταθεσης και επιστροφης...., να μην χασουμε και δυο μεροκαματα....

Dimzan
29-09-10, 21:08
Οι πινακιδες κυκλοφοριας στο αυτοκινητο δεν ειναι πλεον βιδωτες.
Βιδωτο ειναι το πλαισιο και οι πινακιδες μπανουν και βγαινουν φορετες χωρις τρυπες..., αρα και χωρις σημαδια... thumb.
Η Corolla μου (μοντελο 1999) ειχε προσφατα ενα ατυχημα:th_Laie_67-1: στο κεντρο του εμπρος προφυλακτηρα με αποτελεσμα να καταστραφει η πινακιδα και με ενα παραβολο 30 ευρω θα βγαλω καινουργιες πινακιδες με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ νουμερα:whistle:.
Οι ελεγχοι της police για το σημα ειναι εντονοι τους πρωτους 2-3 μηνες του ετους και μετα το περας αυτων ουδεις ασχολειται.
Εαν δεν προκαλω, θεωρω οτι κανω τις βολτουλες μου (σε φυσιολογικα πλαισια παντα) κανοντας σκαντσα τα πλαισια!!!!!!!:thumbsup:

Υ.Γ: ουστ απο δω λαμογιο :gr:



Αν ομως η αστυνομια κανει ελεγχο μεσα απο το συστημα??? Τοτε τι θα κανεις?

Εσυ θα εχεις σημα 2011 στο αμαξι και στον υπολογιστη ο αστυνομικος θα βλεπει οτι δεν εχεις πληρωσει σημα. Θα του πεις εσυ οτι το πληρωσες κανονικοτατα αλλα δεν εχει περαστει στο συστημα?? Θα σου ζητησει αποδειξη την οποια ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΑΙ να κρατας για καθε τρεχον ετος για το αντιστοιχο σημα.

Αν αποκαλυφθει οτι οντως εκανες λαμογια με το σημα παιζει να ειναι και οικονομικο εγκλημα κατα του κρατους οποτε ας το αφησουμε αυτο.. ΠΛεον τα τεχνικα μεσα ειναι εξελιγμενα και αμεσα αξιοποιησιμα

alexm
30-09-10, 01:44
Αν ομως η αστυνομια κανει ελεγχο μεσα απο το συστημα??? Τοτε τι θα κανεις?

Εσυ θα εχεις σημα 2011 στο αμαξι και στον υπολογιστη ο αστυνομικος θα βλεπει οτι δεν εχεις πληρωσει σημα. Θα του πεις εσυ οτι το πληρωσες κανονικοτατα αλλα δεν εχει περαστει στο συστημα?? Θα σου ζητησει αποδειξη την οποια ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΑΙ να κρατας για καθε τρεχον ετος για το αντιστοιχο σημα.

Αν αποκαλυφθει οτι οντως εκανες λαμογια με το σημα παιζει να ειναι και οικονομικο εγκλημα κατα του κρατους οποτε ας το αφησουμε αυτο.. ΠΛεον τα τεχνικα μεσα ειναι εξελιγμενα και αμεσα αξιοποιησιμα

Καλα... μην το δεσεις κομπο οτι θα το κανω:think: ,εξαλου ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

m-power_01
30-09-10, 04:08
Οσο για το υγραεριο πολλοι μηχανικοι σε κτεο μου ειπαν οτι καινε τις βαλβιδες και ξερεις ποσο παει μια για το Μ3!!:thumbsdown:

Το φαινόμενο με τις βαλβίδες είναι α) ρετσινιά από το παρελθόν
β) πιθανό σημερινό κρούσμα επειδή ο κάθε βενζινας ή μαντρας βαφτίστηκε εγκαταστατης ! Πως γίνεται στο εξωτερικό να γράφουν χιλιόμετρα χρόνια τώρα και εδώ να καίνε βαλβίδες ... ΓΙΑΤΊ ο κάθε τυχαρπαστος δηλώνει ειδικός !
Όσο για το Μ δεν είναι κάτι διαφορετικό ... 6κυλινδρο είναι

koukos e36 coupe
30-09-10, 05:10
Το φαινόμενο με τις βαλβίδες είναι α) ρετσινιά από το παρελθόν
β) πιθανό σημερινό κρούσμα επειδή ο κάθε βενζινας ή μαντρας βαφτίστηκε εγκαταστατης ! Πως γίνεται στο εξωτερικό να γράφουν χιλιόμετρα χρόνια τώρα και εδώ να καίνε βαλβίδες ... ΓΙΑΤΊ ο κάθε τυχαρπαστος δηλώνει ειδικός !
Όσο για το Μ δεν είναι κάτι διαφορετικό ... 6κυλινδρο είναι

ναι αλλα επιδη εδω δεν υπαρχει κανενας καλως εγκαταστατης....δεν το κανεις για να μην σου τις καψει.....

spar@
30-09-10, 06:10
και ομως υπαρχουν καλοι εγκαταστατες, απλα εχουν βγει καποιοι μυθοι οι οποιοι δημιουργηθηκαν απο καποιους που εχουν μεγαλο συμφερον απ αυτους!οπως κατα καιρους εχουν βγει μυθοι για τα diesel μοτερ, οπως ακουμε για τα diesel oτι αυτα θα μολυνουν την ατμοσφαιρα , και αλλες πολλες πολλες π@παριες!το κατα ποσο βεβαια ''λεει" να κανεις ενα μ3 υγραεριο ειναι αλλο θεμα, γιατι το μ3 ειναι ενα αμαξι επιδοσεων και παλι δεν θα κινεισαι οικονομικα!
για να κλεισουμε λιγο το οφτοπικ γιατι με τον σπυρο m-power το εχουμε συζητησει πολυ το θεμα, εστω εγω σας λεω οτι στραβωνουν οι βαλβιδες, που αυτο ειναι δυσκολο αλλα εγω σας λεω οτι γινεται, θα σας στραβωσουν σε 50-60-70.000κμ, εε ρε παιδια τα λεφτα που θα εχετε βγαλει απ την οικονομια καυσιμου θα τα εριχνα για μια επισκευη και θα το εκανα και σφυριλατο, οχι να τα δινω νταβατζιλικη στο κρατος...


αν και ετσι οπως το κανουν, με καμια απεργια που παει η τιμη στο 1,70 με καμια αλλη αυξησουλα, οχι βαλβιδες και μοτερ σφυριλατο που ειπα αλλα μιλαμε για υπερκυβισμους, τουρμπο, κομπρεσσορες ,νιτρο ακομα και για αλλαγη αυτοκινητου με το επομενο μοντελο! νταβατζιλικη 50% φορος στο κρατος που οσα λιτρα βενζινη μας τρωνε καθε φορα σε φορους να τα μαζεψουμε και να τους καψουμε!!!!!!!!

babisbabou
30-09-10, 09:24
Καλά τα λέει ο Σπύρος!


Όσο αφορά το θέμα μας παιδιά σας πρόλαβα από πέρσι, ΔΕΝ έδωσα το νταβατζιλίκι στο κράτος επειδή θέλουν να γεμίσουν τσέπες πάλι.

spar@
30-09-10, 14:19
οσο για το θεμα μας παρεδωσα πινακιδες της κληρονομιας μου skoda favorite, και απ οτι βλεπω θα τις αφησω εκει, δλδ παιδια οποτε θελω δινω 30 ευρο για καινουριες πινακιδες και τ σημα του τρεχοντος ετους και το παιρνω>>???

katsaraios
30-09-10, 14:34
σε εντυπο του δημου που μενω εχει ολοσελιδο αρθρο με το θεμα των "παρκαρισμενων" ΙΧΕ χωρις πινακιδες και ανφερει οτι συνεργεια του δημου εφου θα αφηνουν ειδοποιηση ,αν διαπιστωνεται οτι ο ιδιοκτητης του οχηματος εχει παραδωσει πινακιδες,θα πρεπει να το πηγαινει σε χωρο σταθμευσης που θα εχει αναφερει προς την ΔΟΥ που κατεθεσε τις πινακιδες,αλλιως θα θεωρειται εγκατελειμενο και θα σηκωνεται απο γερανο

Vasilis
30-09-10, 14:48
κ ετσι ακριβως ισχυει πατριδα...

γι αυτο σου ζητουν κ παραστατικο που θα δικαιολογει το παρκινγκ του αυτοκινητου σου σε ιδιωτικο χωρο ιδιοκτησιας σου!

spar@
30-09-10, 15:11
οντως ισχυει αυτο, εγω ειχα παρκινκ,απλα αν εχετε φιλο με συνεργειο μπορειτε να παρετε χαρτι, (απλα μπλεκει το πραγμα αν δεν το εχετε εκει αν μπει καμια εφορια)!

Monsta
30-09-10, 17:37
Καλά ας μαζέψουν οι άχρηστοι
πρώτα όλα τα εγκαταλειμένα σαραβαλάκια που κάθονται στους δρόμους εδώ και μιά δεκαετία...

Αλλά βέβαια, τώρα το θυμηθήκανε τα λαμόγια.

m-power_01
01-10-10, 01:04
ναι αλλα επιδη εδω δεν υπαρχει κανενας καλως εγκαταστατης....δεν το κανεις για να μην σου τις καψει.....

Μην εισαι απολυτος ...πες οτι δεν γνωριζεις κανεναν καλο εγκαταστατη.Οχι οτι δεν υπαρχει.Εκτος αν εχεις δειγμα δουλειας απο ολους...


Καλά ας μαζέψουν οι άχρηστοι
πρώτα όλα τα εγκαταλειμένα σαραβαλάκια που κάθονται στους δρόμους εδώ και μιά δεκαετία...

Αλλά βέβαια, τώρα το θυμηθήκανε τα λαμόγια.

Σωστα τα λες, αλλα εδω φταιμε και εμεις Κωστα. Γιατι για να μην γινουμε κακοι ,δεν ειδοποιουμε τον δημο να ερθει να μαζεψει το σαραβαλο του γειτονα για να μην στραβωσει.Και πρωτος απο ολους φταιω εγω, στο στενο μου ,δηλαδη σε 50μ μεσα υπαρχουν 2 βαρκες ,2 σαραβαλα, και τρεις μηχανες παρατημενες τυλιγμενες με μουσαμα 10 χρονια τωρα!

spar@
04-10-10, 01:44
ok ρε σπυρο μπορεις να μου δωσεις το τηλ του δημου σου??

m-power_01
04-10-10, 02:55
ok ρε σπυρο μπορεις να μου δωσεις το τηλ του δημου σου??

Περίμενα κάποιος να προσφερθεί ! Να σαι καλά

spar@
04-10-10, 10:53
ok τωρα καταλαβα ποιος μου ριχνει τις κοκκινες....:thumbsdown::thumbsdown::th_La ie_67-1:

z3 2.2
17-12-10, 10:08
1.bmw330vasilis
2.optostyle
3.ΝickE60.........?
4.gyiama..........?
5.bil987
6.kplc16...........?
7.z3 2.2....

Μπαινει στη ναυθαλινη το Zed κυριοι...
"Ερμο Zed....τι ονειρο να βλεπες χθες βραδυ...." (Διονυσης Παπαγιαννοπουλος προς τον Γκορτσο)

Vasilis
17-12-10, 10:21
τις κατεθεσες Δημητρακη?

υπαρχει καποιος που εκανε ηδη την διαδικασια?

babisbabou
17-12-10, 10:32
1.bmw330vasilis
2.optostyle
3.ΝickE60.........?
4.gyiama..........?
5.bil987
6.kplc16...........?
7.z3 2.2....

Μπαινει στη ναυθαλινη το Zed κυριοι...
"Ερμο Zed....τι ονειρο να βλεπες χθες βραδυ...." (Διονυσης Παπαγιαννοπουλος προς τον Γκορτσο)

Παρακαλώ να μπει πρώτο nickname μου και όσων άλλων παρέδωσαν από πέρυσι μιας και από πέρυσι με τα νέα σήματα παρέδωσα μη δεχόμενος να πληρώσω νταβατζιλίκι! thumb

Leonidas_E39
17-12-10, 10:33
Θα καταθέσω εγω τις δικες μου τις επομενες μερες Βασίλη και θα ενημερωσω το φορουμ για την διαδικασια αν δεν προλάβει καποιος αλλος.

babisbabou
17-12-10, 10:40
Λοιπόν ξεβιδώνουμε τις πινακίδες τις παίρνουμε παραμάσχαλα και πάμε με αυτές την άδεια και την ταυτότητα μας στην αδιαφορία, ε συγνώμη, εφορία και ζητάμε το τμήμα για κατάθεση πινακίδων περιμένουμε στην άπειρη ουρά συμπληρώνουμε μερικά χαρτιά και είμαστε έτοιμοι.

Εφόσον καταθέσουμε μέχρι το τέλος του 2010 ΔΕΝ θα πληρώσουμε το σήμα του 2011 και των επερχόμενων ετών.

z3 2.2
17-12-10, 11:12
τις κατεθεσες Δημητρακη?

υπαρχει καποιος που εκανε ηδη την διαδικασια?

Την εβδομαδα που θα μας ερθει
Μολις το κανω θα ενημερωσω

oldcarskickass
17-12-10, 11:22
Και εγώ στο Ε30 πέρισυ κατέθεσα, και ούτε εφέτος βγαίνει για κυκλοφορία.

Η διαδικασία είναι απλή απλούστατη και απλά θέλει αυτό που είπε ο babisbabou 2 - 3 ποστ πιο πριν.

ΥΓ:ο walt disney δεν κατεψύχθει, το αντίθετο μάλιστα, τον έκαψαν κιόλας. Η κατάψυξη είναι απλός ελληνικός μύθος. Άσχετο αλλά κάπου το είδα να αναφέρεται.

z3 2.2
21-12-10, 09:12
Σημερα κατεθεσα πινακιδες.....
Ασχημο πραμα το αυτοκινητο χωρις πινακιδες
Η διαδικασια απλη.Ξηλωνεις τις πινακιδες,τις παιρνεις παραμασχαλα μαζι με την αδεια και πας στην εφορια που ανηκεις.
Συμπληρωνεις κατι χαρτουρες,τις κοιτας για τελευταια φορα...και τις δινεις στον τυπακο στο γκισε.
Αρνησαι να πιστεψεις οτι αυτη η εμπρος πινακιδα που μαστιγονωταν απο τις 200αρες και φλερταρε με δεντρα-τοιχους και οτι αλλο υπηρχε μπροστα της στην βολτα,τωρα θα καταληξει σε καποιο ντουλαπι στην εφορια....λυπηρο.

Παιρνεις ενα μπακαλοχαρτο,βαζεις την ουρα στα σκελια και φευγεις απο την εφορια ψαχνοντας για ενα τσιγαρο που θα σου κατεβασει τον κομπο απο το λαιμο.

Ο τυπακος στον γκισε ειπε να βαλω μια φωτοτυπια του μπακαλοχαρτου στην φορ. δηλωση που θα κανω...
Ο ασφαλιστης μου ειπε να του παω και αυτουνου μια φωτοτυπια και να παρω πισω καποια λεφτα απο την ασφαλεια.

Σκατα :(

babisbabou
21-12-10, 09:15
Άμα μπορούσαμε να κάνουμε και αυτή την κίνηση οργανωμένα με πολλά αυτοκίνητα και να απαιτήσουμε καλύτερα τέλη ίσως και να είχε αποτέλεσμα...

Vasilis
21-12-10, 09:46
πλησιαζει κ ο καιρος μου παλικαρια...:thumbsdown:

μολις με το καλο γυρισω απο τη Λευκαδα

στηνω την τελευταια κοντρουλα:rally: με τον χεστρακο τον Γιαννο:whistle:

κ βουρ για την εφορια!:ranting2:

τουλαχιστον θα χουμε να θυμομαστε το βλεμμα του Γιαννη οταν θα μας βλεπει με το κυαλι...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
21-12-10, 09:50
πλησιαζει κ ο καιρος μου παλικαρια...:thumbsdown:

μολις με το καλο γυρισω απο τη Λευκαδα

στηνω την τελευταια κοντρουλα:rally: με τον χεστρακο τον Γιαννο:whistle:

κ βουρ για την εφορια!:ranting2:

τουλαχιστον θα χουμε να θυμομαστε το βλεμμα του Γιαννη οταν θα μας βλεπει με το κυαλι...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Θα σου βουλωσω το ματι γυαλακια:whistle::whistle::whistle:

GEORGE316
21-12-10, 10:15
η καστασταση που περναμε μας επιβαλει να αρχισουμε να χρησιμοποιουμε τη κριση μας ωστε να εχουμε αποελεσματα.
η κυβερνηση ειναι φανερο οτι δε στρεφεται στους εχοντες του τοπου,που φοροδιαφευγουν τρομακτικα μεγαλα ποσα.αντιθετα καταπιεζει πολυ περισσοτερο απο οσο γινεται τα χαμηλα και μεσαια εισοδηματα.
σκεφτειτε λοιπον ποσα αυτοκινητα εχει πχ ο λατσης?ελαχιστα αν σκεφτειτε οτι ολα τα αυτοκινητα ειναι εταιρικα (ανοικουν σε καποιοα εταιρια ωστε να δικαιολογουνται φορολογικα και τα εξοδα)αυτο σημαινει οτι τελη κλπ κλπ κλπ ενσωματωνονται στη τιμη του αυτοκινητου(στο περιπου σας τα λεω)
ομως το υπολοιπο συνολο του πληθυσμου??
σκεφτειτε λοιπον τι πανωλεθρια για το δημοσιο αν πηγαιναμε και καταθεταμε ολοι μας τις πινακιδες.....αλλα που...

ECO 3-4-8
21-12-10, 11:04
Σημερα κατεθεσα πινακιδες.....
Ασχημο πραμα το αυτοκινητο χωρις πινακιδες
Η διαδικασια απλη.Ξηλωνεις τις πινακιδες,τις παιρνεις παραμασχαλα μαζι με την αδεια και πας στην εφορια που ανηκεις.
Συμπληρωνεις κατι χαρτουρες,τις κοιτας για τελευταια φορα...και τις δινεις στον τυπακο στο γκισε.
Αρνησαι να πιστεψεις οτι αυτη η εμπρος πινακιδα που μαστιγονωταν απο τις 200αρες και φλερταρε με δεντρα-τοιχους και οτι αλλο υπηρχε μπροστα της στην βολτα,τωρα θα καταληξει σε καποιο ντουλαπι στην εφορια....λυπηρο.

Παιρνεις ενα μπακαλοχαρτο,βαζεις την ουρα στα σκελια και φευγεις απο την εφορια ψαχνοντας για ενα τσιγαρο που θα σου κατεβασει τον κομπο απο το λαιμο.

Ο τυπακος στον γκισε ειπε να βαλω μια φωτοτυπια του μπακαλοχαρτου στην φορ. δηλωση που θα κανω...
Ο ασφαλιστης μου ειπε να του παω και αυτουνου μια φωτοτυπια και να παρω πισω καποια λεφτα απο την ασφαλεια.

Σκατα :(

Έλα ρε μην πήζεις.....και γω κατέθεσα για το Μ3 σήμερα.....εχουμε και καλύτερα πράγματα να ....περιμένουμε για να χαιρόμαστεthumb....επίσης "παλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικά μας θαναι...."

ECO 3-4-8
21-12-10, 11:20
η καστασταση που περναμε μας επιβαλει να αρχισουμε να χρησιμοποιουμε τη κριση μας ωστε να εχουμε αποελεσματα.
η κυβερνηση ειναι φανερο οτι δε στρεφεται στους εχοντες του τοπου,που φοροδιαφευγουν τρομακτικα μεγαλα ποσα.αντιθετα καταπιεζει πολυ περισσοτερο απο οσο γινεται τα χαμηλα και μεσαια εισοδηματα.
σκεφτειτε λοιπον ποσα αυτοκινητα εχει πχ ο λατσης?ελαχιστα αν σκεφτειτε οτι ολα τα αυτοκινητα ειναι εταιρικα (ανοικουν σε καποιοα εταιρια ωστε να δικαιολογουνται φορολογικα και τα εξοδα)αυτο σημαινει οτι τελη κλπ κλπ κλπ ενσωματωνονται στη τιμη του αυτοκινητου(στο περιπου σας τα λεω)
ομως το υπολοιπο συνολο του πληθυσμου??
σκεφτειτε λοιπον τι πανωλεθρια για το δημοσιο αν πηγαιναμε και καταθεταμε ολοι μας τις πινακιδες.....αλλα που...

Κοιτα οι μαλακίες είναι οι εξής:

α) Δεν θελουμε να οργανωθούμε αυτοκινητιστικα΄....τοσα fora τοσοι άνθρωποι μόνο σε αυτό εδω και όμως μόλις καποιος προτείνει μια κίνηση όλοι σφυρίζουν αδιάφορα....:whistle:....και δεν λέω να κανουμε πορείες, κινητοποιήσεις στα διόδια και λοιπά γραφικα....αυτά δεν ταιριάζουν σε αυτοκινητόφιλους...γιατι περι αυτού προκειται : Είμαστε αυτοκινητόφιλοι ενός ΠΟΛΥ ακριβού αυτοκινητου.....αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε διακαιώματα αλλα a priori χανουμε το επιχειρημα της λαικοφτωχολογιας ...τα εισοδήματακια κλπ κλπ....

β) Ανθρωποι με συλλογή αυτοκινήτων δεν είναι δυνατόν να τα κυκλοφορούν ΟΟΟΛΑ μαζί ταυτόχρονα και καθε μερα....αρα τα τελη κυκλοφορίας σε αυτές τις περιπτωσεις είναι άδικα...

γ) ΒΜW δακιας με 316 Ε36 λέω τώρα, ο οποίος ΔΕΝ το χρησιμοποιεί παρα μόνο όταν το πλένει και το γυαλίζει τα Σαββατοκύριακα και μόνο όταν παεί σε καμια συναντηση ομοιοπαθών, ΔΕΝ είναι δυνατόν να μην του επιτρέπεται να επιλέγει χρήση μόνο το Σαββατοκύριακο και να χρεώνεται αναλόγως.....

δ) Ας πούμε ότι γίνεται μία κίνηση και πολλοί ιδιοκτήτες αυτοκινήτων καταθετουν πινακίδες για 2-3 μήνες.....ξερετε πόσο θα ενοχλήσει? ΠΟΛΥ....ξεσκίζει την ρευστότητα που ελπίζουν να αποκομίσουν βραχυπρόθεσμα, και καθιστά τα εν λόγω κονδύλια "αβεβαια" στο λογιστικό φύλλο....


Μπορώ να πώ κι'άλλα αλλα θα πρέπει να οργανωθούμε....πέρα από μάρκες και πέρα απο ....δηθεν ταξικές ανησυχίες.

Είμαστε αυτοκινητόφιλοι. Μας αρέσουν τα αυτοκίνητα.....πρέπει να φροντίσουμε να μπορούμε να τα χαιρόμαστε ΝΟΜΙΜΑ.

Εδω άλλοι για παράνομες ουσίες φωνάζουν LEGALIZE IT......:th_Laie_67-1:

kostas
21-12-10, 12:34
μπραβο ρε μαγκες χαιρομαι για την κινηση σας!!!!
θελω να το κανω και εγω....αλλα δεν εχω δευτερο αμαξι(μεσον)για να κυκλοφορω
και αυτο με μπλοκαρει....το σκεφτομαι και εγω σοβαρα!!

E36-Hartge
21-12-10, 12:58
Σημερα κατεθεσα πινακιδες.....
Ασχημο πραμα το αυτοκινητο χωρις πινακιδες
Η διαδικασια απλη.Ξηλωνεις τις πινακιδες,τις παιρνεις παραμασχαλα μαζι με την αδεια και πας στην εφορια που ανηκεις.
Συμπληρωνεις κατι χαρτουρες,τις κοιτας για τελευταια φορα...και τις δινεις στον τυπακο στο γκισε.
Αρνησαι να πιστεψεις οτι αυτη η εμπρος πινακιδα που μαστιγονωταν απο τις 200αρες και φλερταρε με δεντρα-τοιχους και οτι αλλο υπηρχε μπροστα της στην βολτα,τωρα θα καταληξει σε καποιο ντουλαπι στην εφορια....λυπηρο.

Παιρνεις ενα μπακαλοχαρτο,βαζεις την ουρα στα σκελια και φευγεις απο την εφορια ψαχνοντας για ενα τσιγαρο που θα σου κατεβασει τον κομπο απο το λαιμο.

Ο τυπακος στον γκισε ειπε να βαλω μια φωτοτυπια του μπακαλοχαρτου στην φορ. δηλωση που θα κανω...
Ο ασφαλιστης μου ειπε να του παω και αυτουνου μια φωτοτυπια και να παρω πισω καποια λεφτα απο την ασφαλεια.

Σκατα :(

Σωστά τα λές...συμφωνώ με όλα.
Για το 2010 ειχα παραδώσει πινακίδες και τις πήρα το καλοκαίρι,για φέτος θα τις παραδώσω και έχει ο θεός.
Δεν γλυτώνω κάτι με αυτή την κίνηση απλά δεν έχω και την δυνατότητα για να τις πληρώσω τώρα.

GEORGE316
21-12-10, 13:10
παιδια αν ειχαμε δυο αυτοκινητα οχι μονο θα μας ετσουζαν τα τελη,αλλα θα μας ξεπατωναν....εδω το ενα και ειναι πολλα.
ομως παλι ουτε μπορουμε να πουλησουμε αυτα που εχουμε τωρα για να παρουμε υβριδικα που κοστιζουν 20χ...
ιδιωτες bmwακιδες δινουν 330 χερι με χερι στα 12.000 (εκλαιγα οταν του εδινε τα κλειδια...)
αλλα μην το παμε μακρια....η ελλαδα επρεπε να πουληθει και πουληθηκε.
μη μου πειτε οτι δεν υπαρχουν μυαλα να σκεφτουν οπως σκεφτονται στην αγγλια πχ.η εστω να υιοθετησουν ιδεες απο αλλες χωρες...
η μηπως (ας παρουμε την αυτοκινηση)δεν ξερουν τι τους γινεται και φορολογουν οπως να ναι....
μα ακομα και η αυξηση στα καυσιμα δεν επιρρεαζουν τους "πλουσιους"χεστηκε ο κοκκαλης αν η βενζινη κοστιζει 1,5 αντι για 1....
εμενα καιει η τιμη που παιρνω 800 ευρω το μηνα.

katsaraios
21-12-10, 14:57
παιδια αν ειχαμε δυο αυτοκινητα οχι μονο θα μας ετσουζαν τα τελη,αλλα θα μας ξεπατωναν....εδω το ενα και ειναι πολλα.
ομως παλι ουτε μπορουμε να πουλησουμε αυτα που εχουμε τωρα για να παρουμε υβριδικα που κοστιζουν 20χ...
ιδιωτες bmwακιδες δινουν 330 χερι με χερι στα 12.000 (εκλαιγα οταν του εδινε τα κλειδια...)
αλλα μην το παμε μακρια....η ελλαδα επρεπε να πουληθει και πουληθηκε.
μη μου πειτε οτι δεν υπαρχουν μυαλα να σκεφτουν οπως σκεφτονται στην αγγλια πχ.η εστω να υιοθετησουν ιδεες απο αλλες χωρες...
η μηπως (ας παρουμε την αυτοκινηση)δεν ξερουν τι τους γινεται και φορολογουν οπως να ναι....
μα ακομα και η αυξηση στα καυσιμα δεν επιρρεαζουν τους "πλουσιους"χεστηκε ο κοκκαλης αν η βενζινη κοστιζει 1,5 αντι για 1....
εμενα καιει η τιμη που παιρνω 800 ευρω το μηνα.

Φιλε μου μια απλη παρατηρηση αλλα νομιζω σημαντικη.
μην το πορεις προσωπικα απλα εστιαζω στο οτι σε στεναχωρει που πουλιετατι ενα κοματι λαμαρινας 12 χιλιαρικα ??
γιατι??
Επειδη ολατα προηγουμενα 10 σχεδον χρονια πιστεψαν οσοι μισθωτοι παιρνουν 700-1200 ευρω οτι μπορουν να εχουν τετοια αυτοκινητα και μπλεχτηκαν στο "παρτυ" της ψευτικης ευδαιμονιας ???
Οχι φιλε ,η εικονικη πραγματικοτητα τελειωσε,θες απο τα λαμογια που μας εφεραν εδω,θες απο την δικια μας ψευδαισθηση ,μεγαλομανια,υπερκαταναλωτ ισμο οτι ολα μπορουμε να τα αποκτουμε και να συμπλεουμε με οικονομικα πιο ευρωστους και ανεξαρτητους .
Οποτε δυστυχως και θα κοιταμε την επιβιωση και συμβιωση μας με πιο πολυ ρεαλιστμο .
Οποιος μπορει ας εχει οτι θελει ,οποιος δεν μπορει θα ειναι τουλαχιστον 10 χρονια πισω στην εικονικη πραγματικοτητα των πιστωτικων και των δανειων.

NickE60
21-12-10, 18:42
Γιώργο δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα... Η ουσία είναι ότι μας δούλεψαν, μας κορόιδεψαν. Το τι αυτοκίνητο έχει, ή μπορεί να αποκτήσει ο καθένας είναι γούστο του και καπέλο του εφόσον φυσικά έχει τη δυνατότητα να το πληρώσει, και είμαι σίγουρος πως ένα αυτοκίνητο αξίας 30 ή 40 χιλιάδων ευρώ, μπορεί να αποκτηθεί με εισοδήματα 1200 ή 1000 ευρώ, ακόμα και με λιγότερα, όταν δεν πληρώνεις ενοίκια και φαγητά ...εύκολα θα έλεγα ...σου μένουν πολλά και για να διασκεδάσεις αν θέλεις... υπό την προϋπόθεση ότι ζεις και εργάζεσαι σε μια χώρα με σταθερή και δίκαιη οικονομία.. όπως μας έλεγαν μόλις πριν 10 χρόνια....

Τι σχέση έχει η εικονική πραγματικότητα και το πάρτυ ευδαιμονίας που αναφέρεις, με έναν ιδιοκτήτη ενός καλού αυτοκινήτου που το πλήρωσε σαν κύριος με πανάκριβη ταξινόμηση και με τόκους νταβατζή και αμέσως μετά του έριξαν την αξία στο 1/3 και λίγο αργότερα του στέρησαν τη δουλειά του?

Επειδή κάποια λαμόγια που κυκλοφορούν ελεύθερα έκαναν την οικονομία της χώρας και τα λεφτά μας δική τους επιχείρηση..? με συγχωρείς, αλλά δεν φταίει αυτός που αγόρασε το ακριβό αυτοκίνητο γιατί έτσι γούσταρε και το πλήρωσε, ή μέχρι να χάσει τη δουλειά του το πλήρωνε κανονικά, φταίει αυτός που αποφάσισε πως τα κλεμμένα των λαμογιών θα τα πληρώσουν οι τακτικοί και οι νοικοκύρηδες....

μην το γυρίσουμε σε ...άλλου τύπου διαφορά, ότι και καλά δηλαδή ..άλλοι πρέπει κι άλλοι δεν πρέπει να έχουν αυτοκίνητο των 30-40-50Κ ευρώ.... ποιος μπορεί να κρίνει αυτό? ...γιατί θα σου πω πως τα μισά Cayenne που κυκλοφορούν έξω και δίνουν με έναν τρόπο έμμεσο κέρδος στους κατόχους τους, τα πληρώνουμε εγώ, εσύ, αυτοί που χάνουν τη δουλειά τους και αυτοί που πουλάνε σπίτια και αυτοκίνητα μισοτιμής σήμερα για να μπορέσουν να τα βγάλουν πέρα και να μη μπουν στη φυλακή, επειδή πίστεψαν στις ικανότητές τους και επένδυσαν στο μέλλον τους ..μην ξεγελιέσαι με το τι κυκλοφορεί ο καθένας γιατί δεν ξέρεις ποιος είναι ο καθένας, πως το απόκτησε (αν όντως το απόκτησε ποτέ) κι αν τελικά του αξίζει ή όχι να οδηγεί αυτό που οδηγεί γιατί ίσως τελικά να είσαι άδικος... δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα....

Αν ήταν έτσι, όλες οι σοβαρές επιχειρήσεις που κλείνουν η μία μετά την άλλη, κλείνουν επειδή οι επιχειρηματίες έκαναν το λάθος να επενδύσουν στην ικανότητά τους και τις επιχειρήσεις τους ....άλλα είναι τα αίτια και είναι γνωστά σε όλους μας.

Οι ψεύτες και το κύκλωμα μας δούλεψαν.....

individual
21-12-10, 19:59
+100000000....

ετσι ακριβως,οπως τα λεει ο νικ....τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο

GiannisRob
21-12-10, 20:05
β) Ανθρωποι με συλλογή αυτοκινήτων δεν είναι δυνατόν να τα κυκλοφορούν ΟΟΟΛΑ μαζί ταυτόχρονα και καθε μερα....αρα τα τελη κυκλοφορίας σε αυτές τις περιπτωσεις είναι άδικα...

γ) ΒΜW δακιας με 316 Ε36 λέω τώρα, ο οποίος ΔΕΝ το χρησιμοποιεί παρα μόνο όταν το πλένει και το γυαλίζει τα Σαββατοκύριακα και μόνο όταν παεί σε καμια συναντηση ομοιοπαθών, ΔΕΝ είναι δυνατόν να μην του επιτρέπεται να επιλέγει χρήση μόνο το Σαββατοκύριακο και να χρεώνεται αναλόγως.....



Αυτό που λες εδώ είναι πολύ σωστό. Αν δεν κάνω λάθος στη Γερμανία τουλάχιστον υπάρχει η δυνατότητα να έχει το αυτοκίνητο δυνατότητα κυκλοφορίας μόνο τη χειμερινή ή μόνο τη θερινή περίοδο. Πληρώνοντας φυσικά, τα μισά τέλη.

Έχω γνωστό στη Γερμανία με Ε320 και 500SL. Πληρώνει το κάμπριο το καλοκαίρι και το σεντάν το χειμώνα, και συνολικά του έρχεται λιγότερα απ'όσο πληρώνω εγώ το χρόνο για ένα δίλιτρο Volvo.

Βέβαια, επειδή εδώ είμαστε Ελλάδα, και τη Γερμανία την αντιγράφουμε μόνο όταν μας συμφέρει, αυτό το μέτρο δεν υπάρχει ούτε σαν ιδέα εδώ, παρότι είναι απίστευτα λογικό και βολικό.

oldcarskickass
21-12-10, 20:12
Γιώργο δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα... Η ουσία είναι ότι μας δούλεψαν, μας κορόιδεψαν. Το τι αυτοκίνητο έχει, ή μπορεί να αποκτήσει ο καθένας είναι γούστο του και καπέλο του εφόσον φυσικά έχει τη δυνατότητα να το πληρώσει, και είμαι σίγουρος πως ένα αυτοκίνητο αξίας 30 ή 40 χιλιάδων ευρώ, μπορεί να αποκτηθεί με εισοδήματα 1200 ή 1000 ευρώ, ακόμα και με λιγότερα, όταν δεν πληρώνεις ενοίκια και φαγητά ...εύκολα θα έλεγα ...σου μένουν πολλά και για να διασκεδάσεις αν θέλεις... υπό την προϋπόθεση ότι ζεις και εργάζεσαι σε μια χώρα με σταθερή και δίκαιη οικονομία.. όπως μας έλεγαν μόλις πριν 10 χρόνια....

Τι σχέση έχει η εικονική πραγματικότητα και το πάρτυ ευδαιμονίας που αναφέρεις, με έναν ιδιοκτήτη ενός καλού αυτοκινήτου που το πλήρωσε σαν κύριος με πανάκριβη ταξινόμηση και με τόκους νταβατζή και αμέσως μετά του έριξαν την αξία στο 1/3 και λίγο αργότερα του στέρησαν τη δουλειά του?

Επειδή κάποια λαμόγια που κυκλοφορούν ελεύθερα έκαναν την οικονομία της χώρας και τα λεφτά μας δική τους επιχείρηση..? με συγχωρείς, αλλά δεν φταίει αυτός που αγόρασε το ακριβό αυτοκίνητο γιατί έτσι γούσταρε και το πλήρωσε, ή μέχρι να χάσει τη δουλειά του το πλήρωνε κανονικά, φταίει αυτός που αποφάσισε πως τα κλεμμένα των λαμογιών θα τα πληρώσουν οι τακτικοί και οι νοικοκύρηδες....

μην το γυρίσουμε σε ...άλλου τύπου διαφορά, ότι και καλά δηλαδή ..άλλοι πρέπει κι άλλοι δεν πρέπει να έχουν αυτοκίνητο των 30-40-50Κ ευρώ.... ποιος μπορεί να κρίνει αυτό? ...γιατί θα σου πω πως τα μισά Cayenne που κυκλοφορούν έξω και δίνουν με έναν τρόπο έμμεσο κέρδος στους κατόχους τους, τα πληρώνουμε εγώ, εσύ, αυτοί που χάνουν τη δουλειά τους και αυτοί που πουλάνε σπίτια και αυτοκίνητα μισοτιμής σήμερα για να μπορέσουν να τα βγάλουν πέρα και να μη μπουν στη φυλακή, επειδή πίστεψαν στις ικανότητές τους και επένδυσαν στο μέλλον τους ..μην ξεγελιέσαι με το τι κυκλοφορεί ο καθένας γιατί δεν ξέρεις ποιος είναι ο καθένας, πως το απόκτησε (αν όντως το απόκτησε ποτέ) κι αν τελικά του αξίζει ή όχι να οδηγεί αυτό που οδηγεί γιατί ίσως τελικά να είσαι άδικος... δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα....

Αν ήταν έτσι, όλες οι σοβαρές επιχειρήσεις που κλείνουν η μία μετά την άλλη, κλείνουν επειδή οι επιχειρηματίες έκαναν το λάθος να επενδύσουν στην ικανότητά τους και τις επιχειρήσεις τους ....άλλα είναι τα αίτια και είναι γνωστά σε όλους μας.

Οι ψεύτες και το κύκλωμα μας δούλεψαν.....

Ναι κοίταξε όμως το δικό μας λάθος σαν πολίτες.

Ακούσαμε τόσα χρόνια όλους αυτούς που δικαίως κράζεις και νομίσαμε ότι και εμείς μπορούσαμε να τα έχουμε όλα.

Αμερικανικό όνειρο στην ελληνική πραγματικότητα όμως.

Ποιες επενδύσεις λες; Έγινε καμιά επένδυση και δεν το ξέρω;

Γιατί επένδυση ΔΕΝ είναι το εμπόριο όταν σε αυτή την κωλοχώρα ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙΣ τίποτα, υποθήκη είναι και υποδούλωση.

Ούτε ο τουρισμός με τον τρόπο που τον ασκούσαν αυτοί που τώρα είτε τρέχουν και δεν φτάνουν, είτε κλαίνε.

Τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη.

Ναι μεν φταίνε πολλοί, αλλά θεωρώ σοφότερο να κοιτάει ο καθένας τα ΔΙΚΑ του λάθη.

Όταν λέω ο καθένας εννοώ και ατομικά αλλά και ταξικά.

NickE60
21-12-10, 21:38
Λευτέρη το επένδυσαν ίσως έπρεπε να το βάλω σε εισαγωγικά, εννοώ αυτούς που πίστεψαν στα χέρια τους, βλέποντας ότι παρά τα άσχημα προγνωστικά ακριβώς μετά την εποχή του χρηματιστηρίου, είχαν μια σταθερή πελατεία, ανοδική πορεία και γιατί όχι, δε δίστασαν να ρίξουν και κάποια ζεστά χρήματα μέσα στις μικρές ή μεγαλύτερες δουλειές τους προσδοκώντας κάτι καλύτερο, τι πιο φυσιολογικό ε? ...δεν εννοώ επενδύσεις εκατομμυρίων ... Όταν βλέπεις πως πας καλά, πως αυτό που κάνεις αποδίδει και σου επιτρέπει να αισιοδοξείς ..δεν θα πάρεις ένα καλύτερο αυτοκίνητο για να πας 10 ταξίδια το χρόνο πιο ευχάριστα? ένα διαφορετικό είδος επένδυσης ήταν και το αυτοκίνητο πάντα στην Ελλάδα, θα δώσεις λογαριασμό σε κανέναν?
Δεν περιμένεις ποτέ όμως πως από τη μία μέρα στην άλλη (και λόγω της κατάστασης που κάποιοι με το "έτσι πρέπει" δημιούργησαν ..λέγοντας ψέμματα) οι καλοί πελάτες σου θα γίνουν κακοί και θα εξαφανιστούν, ή πως από την ωραία σου δουλειά θα πάρεις τα μισά απ όσα είχες υπολογίσει, ή θα πας στην ανεργία, όσο απαισιόδοξος, όσο συγκρατημένος κι όσο γκαντέμης κι αν είσαι ...αυτά που συμβαίνουν είναι απίστευτα, συζητάω με ανθρώπους τη αγοράς 20 και 30 χρόνια μεγαλύτερους μου και πολύ σοβαρούς επαγγελματίες και μου λένε ότι αυτό δεν είχε ξανασυμβεί ούτε το '65 που είχαν πάλι παρόμοιες καταστάσεις ...και μετά ήρθε η χούντα... όπως και τώρα...

Z4 DCT
21-12-10, 21:42
Λευτέρη το επένδυσαν ίσως έπρεπε να το βάλω σε εισαγωγικά, εννοώ αυτούς που πίστεψαν στα χέρια τους, βλέποντας ότι παρά τα άσχημα προγνωστικά ακριβώς μετά την εποχή του χρηματιστηρίου, είχαν μια σταθερή πελατεία, ανοδική πορεία και γιατί όχι, δε δίστασαν να ρίξουν και κάποια ζεστά χρήματα μέσα στις μικρές ή μεγαλύτερες δουλειές τους προσδοκώντας κάτι καλύτερο, τι πιο φυσιολογικό ε? ...δεν εννοώ επενδύσεις εκατομμυρίων ... Όταν βλέπεις πως πας καλά, πως αυτό που κάνεις αποδίδει και σου επιτρέπει να αισιοδοξείς ..δεν θα πάρεις ένα καλύτερο αυτοκίνητο για να πας 10 ταξίδια το χρόνο πιο ευχάριστα? ένα διαφορετικό είδος επένδυσης ήταν και το αυτοκίνητο πάντα στην Ελλάδα, θα δώσεις λογαριασμό σε κανέναν?
Δεν περιμένεις ποτέ όμως πως από τη μία μέρα στην άλλη (και λόγω της κατάστασης που κάποιοι με το "έτσι πρέπει" δημιούργησαν ..λέγοντας ψέμματα) πως οι καλοί πελάτες σου θα γίνουν κακοί και θα εξαφανιστούν, ή πως από την ωραία σου δουλειά θα πάρεις τα μισά απ όσα είχες υπολογίσει, ή θα πας στην ανεργία, όσο απαισιόδοξος, όσο συγκρατημένος κι όσο γκαντέμης κι αν είσαι ...αυτά που συμβαίνουν είναι απίστευτα, συζητάω με ανθρώπους τη αγοράς 20 και 30 χρόνια μεγαλύτερους μου και πολύ σοβαρούς επαγγελματίες και μου λένε ότι αυτό δεν είχε ξανασυμβεί ούτε το '65 που είχαν πάλι παρόμοιες καταστάσεις ...και μετά ήρθε η χούντα... όπως και τώρα...


Νικο δεν εχεις αδικο αλλα......ο πανικος ειναι ο χειροτερος συμβουλος σε τετοιου ειδους καταστασεις......
Και ο πανικος βγαζει φημες και εξυπηρετει κορακια και καλοθελητες....υπομονη και κουραγιο......ετσι οπως τα λες ειναι στο θεμα της αγορας που εχει στεγνωσει...οταν μπει η κατασταση αυτη στην καθημερινοτητα θα καλητερεψουν αυτοματα τα πραγματα....θα ερθουν σε μια λογικη πορεια.....ΟΧΙ οπως ηταν πριν, αλλα καλυτερη απο σημερα....thumbthumb

katsaraios
21-12-10, 23:20
Νικο φυσικα και συμφωνω στις ευθυνες των λαμογιων,το εγραψα.
Αλλα βρε φιλαρακι καποτε να παραδεχτουμε οτι ολοι σχεδον χασαμε την μπαλα με το υπερκαταναλωτικο οργιο που ζησαμε (δεν εξαιρω τον εαυτο μου) .
Το στερητικο απωθημενο που εγινε σε μερικους ζηλοφθονο συνδρομο οδηγησε στρατιες ανθρωπων σε δανεισμο για αποκτηση αγαθων που πολλες φορες ειναι και εντελως αχρηστα.
Τελος παντων καλα να ειμαστε και να εχουμε ονειρα:whistle:

ΔημήτρηςΜ3
21-12-10, 23:43
Γιώργο δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα... Η ουσία είναι ότι μας δούλεψαν, μας κορόιδεψαν. Το τι αυτοκίνητο έχει, ή μπορεί να αποκτήσει ο καθένας είναι γούστο του και καπέλο του εφόσον φυσικά έχει τη δυνατότητα να το πληρώσει, και είμαι σίγουρος πως ένα αυτοκίνητο αξίας 30 ή 40 χιλιάδων ευρώ, μπορεί να αποκτηθεί με εισοδήματα 1200 ή 1000 ευρώ, ακόμα και με λιγότερα, όταν δεν πληρώνεις ενοίκια και φαγητά ...εύκολα θα έλεγα ...σου μένουν πολλά και για να διασκεδάσεις αν θέλεις... υπό την προϋπόθεση ότι ζεις και εργάζεσαι σε μια χώρα με σταθερή και δίκαιη οικονομία.. όπως μας έλεγαν μόλις πριν 10 χρόνια....

Τι σχέση έχει η εικονική πραγματικότητα και το πάρτυ ευδαιμονίας που αναφέρεις, με έναν ιδιοκτήτη ενός καλού αυτοκινήτου που το πλήρωσε σαν κύριος με πανάκριβη ταξινόμηση και με τόκους νταβατζή και αμέσως μετά του έριξαν την αξία στο 1/3 και λίγο αργότερα του στέρησαν τη δουλειά του?

Επειδή κάποια λαμόγια που κυκλοφορούν ελεύθερα έκαναν την οικονομία της χώρας και τα λεφτά μας δική τους επιχείρηση..? με συγχωρείς, αλλά δεν φταίει αυτός που αγόρασε το ακριβό αυτοκίνητο γιατί έτσι γούσταρε και το πλήρωσε, ή μέχρι να χάσει τη δουλειά του το πλήρωνε κανονικά, φταίει αυτός που αποφάσισε πως τα κλεμμένα των λαμογιών θα τα πληρώσουν οι τακτικοί και οι νοικοκύρηδες....

μην το γυρίσουμε σε ...άλλου τύπου διαφορά, ότι και καλά δηλαδή ..άλλοι πρέπει κι άλλοι δεν πρέπει να έχουν αυτοκίνητο των 30-40-50Κ ευρώ.... ποιος μπορεί να κρίνει αυτό? ...γιατί θα σου πω πως τα μισά Cayenne που κυκλοφορούν έξω και δίνουν με έναν τρόπο έμμεσο κέρδος στους κατόχους τους, τα πληρώνουμε εγώ, εσύ, αυτοί που χάνουν τη δουλειά τους και αυτοί που πουλάνε σπίτια και αυτοκίνητα μισοτιμής σήμερα για να μπορέσουν να τα βγάλουν πέρα και να μη μπουν στη φυλακή, επειδή πίστεψαν στις ικανότητές τους και επένδυσαν στο μέλλον τους ..μην ξεγελιέσαι με το τι κυκλοφορεί ο καθένας γιατί δεν ξέρεις ποιος είναι ο καθένας, πως το απόκτησε (αν όντως το απόκτησε ποτέ) κι αν τελικά του αξίζει ή όχι να οδηγεί αυτό που οδηγεί γιατί ίσως τελικά να είσαι άδικος... δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα....

Αν ήταν έτσι, όλες οι σοβαρές επιχειρήσεις που κλείνουν η μία μετά την άλλη, κλείνουν επειδή οι επιχειρηματίες έκαναν το λάθος να επενδύσουν στην ικανότητά τους και τις επιχειρήσεις τους ....άλλα είναι τα αίτια και είναι γνωστά σε όλους μας.

Οι ψεύτες και το κύκλωμα μας δούλεψαν.....

oσο για αυτο που λες
για το πως αγορασε ο καθενας το αμαξι του
απλα σου λεω ενα μικρο παραδιγμα σε αυτο που γινεται τωρα
το αμαξι μου τοεχω κλεισει μεσα για ενα και μοναδικο λογο...
μικρη πολη η Ναουσα .... οποιος καταλαβε καταλαβε..
ελευθερος επαγγελματιας ειμαι.δε θελω να χανω πελατες για το αμαξι που εχω..
εχω παρει παραμασχαλα το polo και ολα καλα ..

NickE60
21-12-10, 23:52
Νικο φυσικα και συμφωνω στις ευθυνες των λαμογιων,το εγραψα.
Αλλα βρε φιλαρακι καποτε να παραδεχτουμε οτι ολοι σχεδον χασαμε την μπαλα με το υπερκαταναλωτικο οργιο που ζησαμε (δεν εξαιρω τον εαυτο μου) .
Το στερητικο απωθημενο που εγινε σε μερικους ζηλοφθονο συνδρομο οδηγησε στρατιες ανθρωπων σε δανεισμο για αποκτηση αγαθων που πολλες φορες ειναι και εντελως αχρηστα.
Τελος παντων καλα να ειμαστε και να εχουμε ονειρα:whistle:

Αυτό ρε Γιώργο με τρελαίνει ...προσπαθούμε να βγάλουμε τους εαυτούς μας υπερβολικούς και σκάρτους επειδή στις πραγματικά καλές μέρες μας αγοράσαμε ένα κολοάμαξο.... αξίας μέχρι 10-15 εκατ. δεν μιλάω για υπερβολές. Με την ίδια λογική όποιος αγόρασε σπίτι έκανε λάθος ...γιατί όπως πάνε τα πράγματα σε 3-4 χρόνια θα έχουν τα μισά λεφτά ...προς τα μπρος κοιτάζουμε, για κάτι καλύτερο πάμε σ' αυτή τη ζωή (φυσικά στα πλαίσια των δυνατοτήτων μας ο καθένας) δεν θεωρώ ότι όσα τραβάνε οι περισσότεροι Έλληνες σήμερα, τα τραβάνε επειδή αγόρασαν (αν αγόρασαν) ένα σπίτι, ένα καλό αυτοκίνητο, μια καλή τηλεόραση, πράγματα που υπό νορμάλ συνθήκες δεν θα είχαν πρόβλημα να τα αποκτήσουν/αποπληρώσουν. Πιστεύω πως η εξέλιξη ήταν απρόσμενη, ύπουλη, δεν μπορούσε κανένας ο οποίος ασχολείται με τη δουλειά του ...και όχι με τα οικονομικά της χώρας, να φανταστεί πως θα έρθουν έτσι τα πράγματα..

Τώρα το ότι διώχνει κάποιος το ακριβοπληρωμένο αυτοκίνητό του πρώτο και όσο-όσο ..είναι γιατί το επόμενο βήμα ίσως να είναι το σπίτι του ...και αυτό είναι το πιο ανησυχητικό....

NickE60
22-12-10, 11:05
https://static3.news247.gr/oikonomia/forologia/article731701.ece/ALTERNATES/w620/pinakides.jpg





Για μια ακόμα χρονιά παρατηρείται το φαινόμενο της κατάθεσης πινακίδων από οδηγούς που αδυνατούν να πληρώσουν τα τέλη. Ο αριθμός πλησιάζει το περσινό ρεκόρ.

Χιλιάδες συμπολίτες μας για άλλη μια φορά αδυνατούν να πληρώσουν τα τέλη κυκλοφορίας, με αποτέλεσμα να καταφεύγουν στις εφορίες και να καταθέτουν τις πινακίδες των αυτοκινήτων τους.
Οι πολίτες που επιλέγουν να ακινητοποιήσουν τα οχήματά τους είναι κυρίως κάτοχοι αυτοκινήτων δεκαετίας και πάνω, τα οποία δεν μπορούν να τα πουλήσουν αφού η αξία τους είναι πολλές φορές μικρότερη από τα τέλη που πρέπει να πληρώσουν.
Από την άλλη οι περικοπές και το ψαλίδι στα δώρα δεν τους επιτρέπουν να πληρώσουν τα τσουχτερά τέλη και η μόνη λύση είναι η κατάθεση πινακίδων.


https://news247.gr/oikonomia/forologia/xiliades_epilegoyn_thn_katathesh_pinakidwn.731700. html

Leonidas_E39
28-12-10, 09:38
Εγω σήμερα κατέθεσα τις πινακίδες απο το 36αρι μου .

Αυτα που χρειάζονται είναι :

1) Φυσικά οι πινακίδες του αυτοκινητου.
2) Αδεια κυκλοφορίας.
3) 2 υπευθυνες δηλώσεις που τις βρίσκετε στην εφορια οι οποίες στην ουσία ειναι για να δηλώσει καποιος σε ποια διευθυνση θα ειναι παρκαρισμενο το αυτοκινητο το οποιο πρεπει να βρισκεται σε καποιο παρκινγκ και ΟΧΙ στον δρομο.
4) Ταυτοτητα ιδιοκτητη ή εξουσιοδοτηση .
5) Σε περίπτωση συνιδιοκτησιας οι υπευθυνες δηλώσεις γίνονται εις διπλούν και αν δεν μπορουν να παρευρισκονται και οι δυο θα χρειαστείτε εξουσιοδοτηση του 2ου συνιδιοκτητη.
6) Τα τέλη κυκλοφορίας του 2010 πρεπει να είναι πληρωμένα αλλιώς δεν μπορουμε να καταθεσουμε τις πινακίδες στην περιπτωση αυτη αν τα τέλη μας ηταν περσυ 450 Ευρω προσθεστε αλλα 450 το προστιμο.
7) Το καλύτερο το κρατησα για το τελος . Οι πινακίδες πρέπει να ειναι σε διαφανές ναυλον και οχι σε καποια σακουλα του Super market για να ειναι ευδιάκριτες απο τους υπαλλήλους της εφορίας. Φυσικά και θα βρήτε να το αγορασετε 20 λεπτα απο το κυλικειο της εκαστοτε ΔΟΥ.

Πιστευω να βοηθησα για οποιαδηποτε απορια ρωτηστε με να σας την λύσω.

Να πούμε και το καλό οτι παρότι με 60 ατομα μπροστά μου τελείωσα σε 45 λεπτάκια χαρις σε εναν υπάλληλο που εκανε το ολο παιχνιδι μοιραζοντας τον κοσμο στα διαφορα γραφεία για να εξυπηρετηθε ι(Ζ' ΔΟΥ Θεσ/νικης)

Vasilis
28-12-10, 10:13
κ εχω τις ξηλωσα ηδη...:thumbsdown:

ετοιμαζομαι ψυχολογικα κ να τις καταθεσω...:ranting2:


Γ@μω το ΔΝΤ τους...!!!!:ranting2:


(Γιαννακο...σου πα θα το ελαφρυνω:whistle: , αλλα εγω το παρακανα...:th_Laie_67-1:)

Z4 DCT
28-12-10, 10:37
κ εχω τις ξηλωσα ηδη...:thumbsdown:

ετοιμαζομαι ψυχολογικα κ να τις καταθεσω...:ranting2:


Γ@μω το ΔΝΤ τους...!!!!:ranting2:


(Γιαννακο...σου πα θα το ελαφρυνω:whistle: , αλλα εγω το παρακανα...:th_Laie_67-1:)

:sad::sad::sad:

Χρίστος
28-12-10, 11:50
εκατσα και το διαβασα το θρεντακι παλι απο την αρχη.

Ψυχοπλακωθηκα πραγματικα σαν να εδινα τις δικες μου.

Τωρα καταλαβαινω γιατι κρυβονται τα παλιολαμογια και κυκλοφορουν με συνοδιες.Αντε τωρα να τους πετυχεις στο δρομο.....Τους αλλαζεις οδοντοστοιχια και τα μισα πλευρα ή οχι.....???

z3 2.2
28-12-10, 12:05
κ εχω τις ξηλωσα ηδη...:thumbsdown:

ετοιμαζομαι ψυχολογικα κ να τις καταθεσω...:ranting2:


Γ@μω το ΔΝΤ τους...!!!!:ranting2:




Wellcome to the club....
ρεμαλια...θα μας δινει κανεις καμια βολτα το αυτοκινητο του να θυμομαστε πως ειναι ο Μ54????

paganis
28-12-10, 12:19
Wellcome to the club....
ρεμαλια...θα μας δινει κανεις καμια βολτα το αυτοκινητο του να θυμομαστε πως ειναι ο Μ54????

Δημητρη ..δεν εχω μ54...αλλα αν απλα θελεις να αισθανεσαι την ζετα...στην διαθεση σου..

z3 2.2
28-12-10, 12:48
Δημητρη ..δεν εχω μ54...αλλα αν απλα θελεις να αισθανεσαι την ζετα...στην διαθεση σου..
τωωωρα με εκανες αλοιφη...ευχαριστω Λευτερακη!
και μονο που το λες ειναι σα να μου το εχεις δωσει για ενα μηνα!:thanks:

paganis
28-12-10, 13:11
τωωωρα με εκανες αλοιφη...ευχαριστω Λευτερακη!
και μονο που το λες ειναι σα να μου το εχεις δωσει για ενα μηνα!:thanks:

δημητρη...ημουνα και εγω στην φαση να τις καταθεσω..διοτι πολυ απλα..μου ηρθαν μαζι...τελη ιχ- επαγγελματικου, ασφαλειες ιχ-επαγγελματικου, τεβε , περαιωση...και ο καταλογος συνεχιζεται...οποτε καποια στιγμη πνιγεσαι ακομα και με τα επιπλεον 270! τελικα σκεφτηκα πως ...αργα ή γρηγορα θα τους τα πληρωσω...μιας και το αμαξι θα το χρειαστω αργοτερα για το γαμο μου...οποτε τους τα εσκασα ,παρολλο που πλεον δεν το κυκλοφορω ! οπως για σενα ,ετσι και για μενα η ζετα ειναι ερωτας..οποτε καταλαβαινω τον καημο σου...! οπως και να χει υγεια να χουμε...και καποια στιγμη θα τα κυκλοφορουμε οπως τους αξιζει...

Z4 DCT
06-01-11, 10:23
Καταθέτουν πινακίδες λόγω αδυναμίας πληρωμής των τελών κυκλοφορίας



Τις 1.700 έφτασαν οι πινακίδες κυκλοφορίας Ι.Χ. που κατατέθηκαν στις Α' και Β' ΔΟΥ Βόλου λόγω της αδυναμίας των κατόχων τους να πληρώσουν τα τέλη κυκλοφορίας.

Είναι, μάλιστα, χαρακτηριστικό πως πολλοί κάτοχοι δήλωναν ότι είναι άνεργοι.

Οι πινακίδες θα παραμείνουν στα γραφεία της Εφορίας για ένα χρόνο και μετά θα καταστραφούν.


Πηγη
https://www.skai.gr/news/finance/article/159893/katathetoun-pinakides-logo-adunamias-pliromis-ton-telon-kukloforias/

Stamatis
06-01-11, 10:37
Wellcome to the club....
ρεμαλια...θα μας δινει κανεις καμια βολτα το αυτοκινητο του να θυμομαστε πως ειναι ο Μ54????

Να μου ζητας το δικο μου, να καταλαβεις και πως παει ο Μ52!

Monsta
06-01-11, 11:23
Τις 1.700 έφτασαν οι πινακίδες κυκλοφορίας Ι.Χ. που κατατέθηκαν στις Α' και Β' ΔΟΥ Βόλου

Πηγη
https://www.skai.gr/news/finance/article/159893/katathetoun-pinakides-logo-adunamias-pliromis-ton-telon-kukloforias/

Σε σύγκριση με πέρυσι τι έγινε τελικά ?

NickE60
06-01-11, 11:50
Χωρίς να θέλουν να δοθεί δημοσιότητα στο θέμα, ακούγεται πως φέτος κατατέθηκαν περισσότερες απ' ότι πέρυσι..

z3 2.2
06-01-11, 12:38
Χωρίς να θέλουν να δοθεί δημοσιότητα στο θέμα, ακούγεται πως φέτος κατατέθηκαν περισσότερες απ' ότι πέρυσι..

Ως συνηθως δλδ...εντεχνη αποκρυψη της πραγματικοτητας.
Ας δουμε λιγο Big Brother μωρε και να χαζεψουμε το κωλαρακι της ψ@λετας....
Και βυθιζομαστε στον καναπε αποσβολομενοι περιμενοντας τις διαφημισεις,που θα μας κανουν να αισθανομαστε καλυτερα μετα το ηλεκτροσοκ των "Ειδησεων" .
"Σπαστε τις οθονες" "Εγχρωμη ΤV ασπρομαυρη ζωη" εγραφαν στου τοιχους παλια...ποσο δικιο ειχαν τελικα.
Και μια ατακα απο ενα παλιο τζιγκλακι του Rock Fm "Αποψε σβησε την τηλεοραση και ΖΗΣΕ"

Αυτα!

babisbabou
06-01-11, 19:02
Σωστός!!

kostas
06-01-11, 20:42
Ως συνηθως δλδ...εντεχνη αποκρυψη της πραγματικοτητας.
Ας δουμε λιγο Big Brother μωρε και να χαζεψουμε το κωλαρακι της ψ@λετας....
Και βυθιζομαστε στον καναπε αποσβολομενοι περιμενοντας τις διαφημισεις,που θα μας κανουν να αισθανομαστε καλυτερα μετα το ηλεκτροσοκ των "Ειδησεων" .
"Σπαστε τις οθονες" "Εγχρωμη ΤV ασπρομαυρη ζωη" εγραφαν στου τοιχους παλια...ποσο δικιο ειχαν τελικα.
Και μια ατακα απο ενα παλιο τζιγκλακι του Rock Fm "Αποψε σβησε την τηλεοραση και ΖΗΣΕ"

Αυτα!

ποσο δικιο εχεις!!!
δεν ξερω αν ειμαι offtopic........αλλα δεν κρατιεμαι ρε μαγκες θελω να σας το δειξω εδω και τωρα!!
https://www.greatlie.com/ellinismos/istoria/1673-th-pagkalos-agrammatoi-kai-adaeis-xoriates-oi-epanastates-tou-1821.html

NickE60
06-01-11, 21:01
Σε σύγκριση με πέρυσι τι έγινε τελικά ?


Χωρίς να θέλουν να δοθεί δημοσιότητα στο θέμα, ακούγεται πως φέτος κατατέθηκαν περισσότερες απ' ότι πέρυσι..

+ στις 23 Δεκ. πλησίαζαν τον αριθμό των περυσινών καταθέσεων. Από τότε και μετά δεν υπάρχει καμία ενημέρωση.

aris
06-01-11, 22:36
Πάντως, ο υπουργός Οικονομικών, μιλώντας το πρωί στην εκπομπή "Καλημέρα Ελλάδα" του ΑΝΤ1, παραδέχθηκε τις στρεβλώσεις του νέου συστήματος υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας

Στις 29/12/10
«Υπάρχει πρόβλημα, είναι σαφές. Το σύστημα επιδέχεται βελτίωσης και θα γίνουν διορθωτικές κινήσεις. Πρέπει η επιβάρυνση να μειωθεί από την κατοχή και να πάει προς τη χρήση. Να έχουμε μια αυξομείωση, όπου θα μειωθούν τα τέλη και θα αυξηθούν οι φόροι, που έχουν να κάνουν με τη χρήση», προαναγγέλλοντας αυξήσεις και στους φόρους των καυσίμων, χωρίς να αποκλείσει αύξηση και στη φορολογία του πετρελαίου θέρμανσης !


Πηγή:www.capital.gr (https://www.capital.gr/tax/Article.aspx?id=879568)

Z-man
06-01-11, 22:48
Καλα μας κανουν ...αφου δεν μιλαμε κ δεχομαστε οτι θελουν...Και αναρωτιεμαι κυριοι ,αν ερχοταν καποιος στη δουλεια σας κ σας ελεγε ¨κοπριτη ¨εσεις δεν θα αντιδρουσατε καθολου...Τωρα τι ψαχνουμε να βρουμε για το ποσοι κατεθεσαν πινακιδες αφου για αυτους ειναι θεμα μονο ενος ποσου χρηματων που θελουν να μαζεψουν.Αν καλυφθει εχει καλως ,αν οχι θα βρουν απο που αλλου παλι θα αρμεξουν...

Vasilis
05-04-11, 08:29
κυριοι...

πηρα χθες την εφορια τηλεφωνο κ ρωτησα για την δυνατοτητα ληψης πινακιδων για ενα διημερο , που εχουμε χιλιοσυζητησει εδω μεσα!

εκτος απο το οτι επεσα σε μια καργια γρια (αυτην που κατεθεσα τις πινακιδες),
εκανε οτι δεν γνωριζε να δικαιουμε κατι τετοιο!

το μονο που μπορειτε να κανετε μου λεει

ειναι να παρετε πινακιδες Μ (μακακας εννοουσε?)...

αλλα για συγκεκριμενο λογο...οπως ειναι η μετακινηση αυτοκινητου Δ.Χ σε ΚΤΕΟ.....ή σε μηχανικο για ελεγχο κ πωληση κτλ!
Αλλα αυτο που μου διευκρινησε ειναι οτι το παιρνουν μονο τα Δημοσιας χρησης αυτοκινητα ως επι το πλειστον κ ισχυει για 24 κ οχι 48 ωρες!

Ρωτοντας με τον λογο που θελω να μετακινησω τις πινακιδες

της εξηγησα οτι θελω να ελευθερωσω το παρκινγκ μου εδω στην Αθηνα κ να αφησω το αυτοκινητο μου στο εξοχικο μου διαθετω απλετο χωρο!

Κυριε μου ...αυτο ΔΕΝ παιζει μου λεει!

Δεν ειναι αυτος σοβαρος λογος , κ δεν γινεται να παρετε τις πινακιδες!


Εχω σκοπο να παω απο κει για να βγαλω ακρη...αν κ δεν το βλεπω!

Εχει λοιπον καποιος κανει χρηση του 2ημερου που συζητουσαμε?

Μηπως δεν γνωριζε κατι η ''καμπια'' που μου μιλησε κ μου λεγε μπουρδες?

Γνωριζει καποιος τον νομο (που θα μπορουσα να της το τριψω στη μουρη?)


Εκτος απο την παρανομο οδο (να το μεταφερω χωρις πινακιδες)

γνωριζετε (εχετε καμμια ιδεα) για το πως θα μπορουσα να το μεταφερω¨?

απο την στιγμη που δεν φορα πινακιδες...δεν το μεταφερει καν κ η οδικη βοηθεια!

για πειτε καμμια λυση....:thanks:

Samaro
05-04-11, 08:41
Βασίλη, μήπως έχεις κάποιο φίλο / γνωστό, έμπορο αυτοκινήτων να σου δανείσει τις πινακίδες ΔΟΚ που έχει ;;
Θεωρώ οτι είναι η πιό καλή λύση,μια και σε αυτές εχουν και ασφαλιστική κάλυψη.

Gregory_///M
05-04-11, 08:44
Ρε βασίλη, τί παλιόκοσμος είμαστε...Δεν ενδιαφέρεται κανείς (δημόσιος υπ.) να βοηθήσει!
Βρες κάποιον φίλο-γνωστό με Bmw ασημί cabrio και πάρε του τις πινακίδες για την μεταφορά μόνο!

m_power_lunatic
05-04-11, 08:44
Bασιλη ακου τι γινεται.Εγω εκανα χρηση της πινακιδας Μ αυτον τον μηνα.Ειναι ενα χαρτονι ασπρου χρωματος με το γραμμα Μ πανω και με επισημη σφραγιδα της εφοριας και τα στοιχεια του αυτοκινητου και για διαρκεια 2 ημερων καθε μηνα.Η δικαιολογια μπορει να ειναι ''μετακινηση για συντηρηση'',''μετακινηση προς δειγματισμο και πωληση'' κ.α.Αυτο που θες να κανεις,να το μεταφερεις στην επαρχια ή οπου αλλου γινεται και δεν γινεται.Ειναι σαν κενο νομου το οποιο μπορεις να το εκμεταλλευτεις προς οφελος σου.Βεβαια πρεπει να προσεχεις μιας και το αυτοκνητο ειναι ανασφαλιστο προς τριτους και σε περιπτωση κλοπης.Το χαρτι αυτο το επιστρεφεις στην εφορια σου.Εγω το εκανα στην εφορια Αμαρουσιου και για να παω την Μ3 Ε46 μου προς τεχνικο ελεγχο και πωληση οπως τελικα εγινε.

Gregory_///M
05-04-11, 08:51
Βασίλη, μήπως έχεις κάποιο φίλο / γνωστό, έμπορο αυτοκινήτων να σου δανείσει τις πινακίδες ΔΟΚ που έχει ;;
Θεωρώ οτι είναι η πιό καλή λύση,μια και σε αυτές εχουν και ασφαλιστική κάλυψη.

Το αυτοκίνητο που φέρει τις ΔΟΚ πινακίδες πρέπει να το οδηγεί μόνο αυτός που φαίνεται σαν κάτοχος των πινακίδων, αλλιώς υπάρχει πρόστιμο!!

Vasilis
05-04-11, 08:55
Βασίλη, μήπως έχεις κάποιο φίλο / γνωστό, έμπορο αυτοκινήτων να σου δανείσει τις πινακίδες ΔΟΚ που έχει ;;
Θεωρώ οτι είναι η πιό καλή λύση,μια και σε αυτές εχουν και ασφαλιστική κάλυψη.

Οντως οπως γραφει ο φιλος παρακατω πρεπει να το οδηγει ο εμπορος κ μονο...αλλιως παραμενει παρανομο!


Ρε βασίλη, τί παλιόκοσμος είμαστε...Δεν ενδιαφέρεται κανείς (δημόσιος υπ.) να βοηθήσει!
Βρες κάποιον φίλο-γνωστό με Bmw ασημί cabrio και πάρε του τις πινακίδες για την μεταφορά μόνο!

απαπαπαπα....να βαλει κ αλλος το κεφαλι του στο ντορβά?
οτι ειναι να παθω να το παθω εγω ρε γρηγορακη...τι μου φταινε οι αλλοι?:thanks:



Bασιλη ακου τι γινεται.Εγω εκανα χρηση της πινακιδας Μ αυτον τον μηνα.Ειναι ενα χαρτονι ασπρου χρωματος με το γραμμα Μ πανω και με επισημη σφραγιδα της εφοριας και τα στοιχεια του αυτοκινητου και για διαρκεια 2 ημερων καθε μηνα.Η δικαιολογια μπορει να ειναι ''μετακινηση για συντηρηση'',''μετακινηση προς δειγματισμο και πωληση'' κ.α.Αυτο που θες να κανεις,να το μεταφερεις στην επαρχια ή οπου αλλου γινεται και δεν γινεται.Ειναι σαν κενο νομου το οποιο μπορεις να το εκμεταλλευτεις προς οφελος σου.Βεβαια πρεπει να προσεχεις μιας και το αυτοκνητο ειναι ανασφαλιστο προς τριτους και σε περιπτωση κλοπης.Το χαρτι αυτο το επιστρεφεις στην εφορια σου.Εγω το εκανα στην εφορια Αμαρουσιου και για να παω την Μ3 Ε46 μου προς τεχνικο ελεγχο και πωληση οπως τελικα εγινε.

αυτο της ειπα της ρουφιανας...οτι θελω να πα να το πουλησω στην επαρχια (κ καλα) κ μου τα μασουσε...

ξερεις μηπως ποιος ειναι ο νομος αυτος να τον διαβασω (για να μην ψαχνω μια ωρα??):thanks:


Το αυτοκίνητο που φέρει τις ΔΟΚ πινακίδες πρέπει να το οδηγεί μόνο αυτός που φαίνεται σαν κάτοχος των πινακίδων, αλλιώς υπάρχει πρόστιμο!!

:thumbsup:

Samaro
05-04-11, 09:24
Το αυτοκίνητο που φέρει τις ΔΟΚ πινακίδες πρέπει να το οδηγεί μόνο αυτός που φαίνεται σαν κάτοχος των πινακίδων, αλλιώς υπάρχει πρόστιμο!!
Σχετικό !! Οπως όλα στην Ελλάδα άλλωστε !!
Εγώ έχω πάει 15 ημέρες διακοπές με ΔΟΚ επειδή στο μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που αγόραζα δεν είχαν ολοκληρώσει την διαδικασία μεταβίβασης.
Αλλωστε μπορείς να ισχυριστεις οτι είσαι υπάλληλος της επιχείρησης του εμπόρου, πελάτης και κάνεις τεστ ντραιβ, κλπ, κλπ. είπαμε όλα γίνονται.

m-power_01
05-04-11, 09:31
μου πληρωνεις οδικη για ενα εξαμηνο και δηλωνω εδρα λευκαδα. Κατοπιν σου φοραω τις πινακιδες μου και φωναζεις την οδικη γιατι εμεινες απο πολ/στη.
Μολις πας λευκαδα μου στελνεις τις πινακιδες με κουριερ

Vasilis
05-04-11, 09:36
μου πληρωνεις οδικη για ενα εξαμηνο και δηλωνω εδρα λευκαδα. Κατοπιν σου φοραω τις πινακιδες μου και φωναζεις την οδικη γιατι εμεινες απο πολ/στη.
Μολις πας λευκαδα μου στελνεις τις πινακιδες με κουριερ

:thanks: :thanks: :thanks:



ειμαι καμπριολες ομως καρντια μου...

ασε που αν τυχει κατι θα σε τρεχουν...κ δεν επιθυμω να την πληρωσει αλλος εκτος απο μενα!thumb

Gregory_///M
05-04-11, 09:38
Σχετικό !! Οπως όλα στην Ελλάδα άλλωστε !!
Εγώ έχω πάει 15 ημέρες διακοπές με ΔΟΚ επειδή στο μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που αγόραζα δεν είχαν ολοκληρώσει την διαδικασία μεταβίβασης.
Αλλωστε μπορείς να ισχυριστεις οτι είσαι υπάλληλος της επιχείρησης του εμπόρου, πελάτης και κάνεις τεστ ντραιβ, κλπ, κλπ. είπαμε όλα γίνονται.

Έχουν γράψει με πρόστιμο τον αδερφό του κολλητού μου (έμπορος αυτ/των) επειδή οδηγούσε αυτός και όχι ο κάτοχος των ΔΟΚ! Ισχυρίστηκε βέβαια ότι πήγε δοκιμή το αυτοκίνητο με πελάτη, κάτι που ήταν αληθινό, αλλά έπεσε σε ξεροκέφαλο αστυνομικό και δεν άκουγε τίποτα!! Είναι να μην σου τύχει...

Vasilis
05-04-11, 09:38
Σχετικό !! Οπως όλα στην Ελλάδα άλλωστε !!
Εγώ έχω πάει 15 ημέρες διακοπές με ΔΟΚ επειδή στο μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που αγόραζα δεν είχαν ολοκληρώσει την διαδικασία μεταβίβασης.
Αλλωστε μπορείς να ισχυριστεις οτι είσαι υπάλληλος της επιχείρησης του εμπόρου, πελάτης και κάνεις τεστ ντραιβ, κλπ, κλπ. είπαμε όλα γίνονται.

αντωνακη...

δια ροπαλου επιτρεπεται ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ της εμποριας αυτοκινητου κ μονο (απο οσο γνωριζω)

θα την ψαξω ομως παραπανω!:thnx:

m-power_01
05-04-11, 09:40
:thanks: :thanks: :thanks:



ειμαι καμπριολες ομως καρντια μου...

ασε που αν τυχει κατι θα σε τρεχουν...κ δεν επιθυμω να την πληρωσει αλλος εκτος απο μενα!thumb

Δεν προκειται να το παρατηρησει κανεις... πινακιδες θα δει!

Vasilis
05-04-11, 09:42
σπυρακο...

ειναι πλαστογραφια κατι τετοιο...

κ σε περιπτωση που ανακαλυφθει εχει κυρωσεις κ ο κατοχος αλλα κ ο συνεργος!

αυτοφωρο κ οι συνεπειες επονται!

δεν ειναι εποχες για ταρζανιες!

σου ειπα αλλωστε...οτι δεν θελω να παρω κανεναν στο λαιμο μου!


ευχαριστω παρα αυτα για την ΟΛΗ ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΔΙΑΘΕΣΗ ΦΙΛΕ!

m-power_01
05-04-11, 09:45
Ωραια αν δεν θες να με παρεις στον λαιμο σου... εχεις φωτοτυπια την αδεια σου ?
Βγαλε πινακιδες ιμιτασιον , φωναξε την οδικη ,κανε επιτοπου συνδρομη και δηλωνεις λευκαδα.
Πιστεψε με ,τσεκαρισμενο οτι δεν κοιτανε κατι...
Σε αντιθετη περιπτωση ο γερανος για να σε παει λευκαδα θα σε γδαρει

Samaro
05-04-11, 09:47
Λοιπόν, μετά απο ερώτηση σε φίλο, έμπορο αυτοκινητων :
Πινακίδες Μ δεν δίνει η εφορία παρα μόνο σε επαγγελματικά οχήματα η σε αυτοκίνητα που μεταφέρονται σε διαφορετικό τόπο για άλλους λόγους (π.χ. για εκτελωνισμό)
Σχετικά με τις πινακίδες ΔΟΚ γίνεται αυτο που είπα πιό πάνω αλλά και για μεγαλύτερη κάλυψη, μπορεί να γίνει και μιά σχετική εξουσιοδότηση απο τον έμπορο.

Vasilis
05-04-11, 09:51
Ωραια αν δεν θες να με παρεις στον λαιμο σου... εχεις φωτοτυπια την αδεια σου ?
Βγαλε πινακιδες ιμιτασιον , φωναξε την οδικη ,κανε επιτοπου συνδρομη και δηλωνεις λευκαδα.
Πιστεψε με ,τσεκαρισμενο οτι δεν κοιτανε κατι...
Σε αντιθετη περιπτωση ο γερανος για να σε παει λευκαδα θα σε γδαρει

Αυτα τα ημιτασιον με φοβιζουν σπυρακο...

ασε που δεν εχω κρατησει φωτο την αδεια μου...:ranting2::ranting2:



Λοιπόν, μετά απο ερώτηση σε φίλο, έμπορο αυτοκινητων :
Πινακίδες Μ δεν δίνει η εφορία παρα μόνο σε επαγγελματικά οχήματα η σε αυτοκίνητα που μεταφέρονται σε διαφορετικό τόπο για άλλους λόγους (π.χ. για εκτελωνισμό)
Σχετικά με τις πινακίδες ΔΟΚ γίνεται αυτο που είπα πιό πάνω αλλά και για μεγαλύτερη κάλυψη, μπορεί να γίνει και μιά σχετική εξουσιοδότηση απο τον έμπορο.



δλδ την ξεχναμε την Μ πινακιδα ε?

ωραιο κρατος!

κοιτα πως σε κανουν παρανομο!

θα φτιαξω θρεντακι με την αυτην την εμπειρια μου...ελπιζω οχι μεσα απο το κρατητηριο :whistle:....γιατι αλλο τροπο δεν βρισκω απο το να το παω νυχτα!:ranting2:

m-power_01
05-04-11, 09:53
Ρε Βασιλη δεν σε πιανω πουθενα...
3η λυση και μαλλον τελευταια. Δωσε μου το αμαξι να στο παω.

1.ξερω τον δρομο παρα πολυ καλα
2.ταξιδευω μονο νυχτα
3.δεν θα σταματησω πουθενα

Vasilis
05-04-11, 09:56
Ρε Βασιλη δεν σε πιανω πουθενα...
3η λυση και μαλλον τελευταια. Δωσε μου το αμαξι να στο παω.

1.ξερω τον δρομο παρα πολυ καλα
2.ταξιδευω μονο νυχτα
3.δεν θα σταματησω πουθενα




:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:


παμε παρειτσα?thumb

οδηγεις εσυ αμα γουσταρεις...:original:

σε φιλοξενω Λευκαδα!:thumbsup:

στο κρατητηριο θα μαστε παρεα...θα περασει η βραδια!:th_Laie_67-1:

m-power_01
05-04-11, 09:59
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:


παμε παρειτσα?thumb

οδηγεις εσυ αμα γουσταρεις...:original:

σε φιλοξενω Λευκαδα!:thumbsup:

στο κρατητηριο θα μαστε παρεα...θα περασει η βραδια!:th_Laie_67-1:

Περα απο την πλακα παμε παρεα...
Βασιλη βραδυ μονο στα 2α διοδια εχει μπλοκο αλκοτεστ που και που...τα οποια παρακαμπτονται.

Vasilis
05-04-11, 10:08
Περα απο την πλακα παμε παρεα...
Βασιλη βραδυ μονο στα 2α διοδια εχει μπλοκο αλκοτεστ που και που...τα οποια παρακαμπτονται.

μεσολογγι κ μετα φοβαμαι σπυρο!

την στηνουν για λαθρομεταναστες...ειδικα αργα!

m-power_01
05-04-11, 10:11
Εεεεεε παρε δυο τρεις λαθρομεταναστες μαζι σου... κανενας δεν θα παρατηρησει μετα οτι σου λειπουν οι πινακιδες!!!!

ghost-rider
05-04-11, 10:14
Απο γεφυρα Ριου και μετα μπορει να υπαρχει αμαξι μπροστα και να ριχνει συρμα.
Θα προπορευεται 5 λεπτα.

Για ολα τα μπλοκα σχεδον, υπαρχουν παρακαμψεις.

m-power_01
05-04-11, 10:24
Απο γεφυρα Ριου και μετα μπορει να υπαρχει αμαξι μπροστα και να ριχνει συρμα.
Θα προπορευεται 5 λεπτα.

Για ολα τα μπλοκα σχεδον, υπαρχουν παρακαμψεις.

τωρα μιλας σωστα... θα ειμαι εγω μπροστα! εσυ απο πισω ...βεντουζα θα τον παμε! :th_Laie_67-1:
Βασιλη να πεις στην πεθερα σου να βαλει κανα αρνι πανω, γιατι τρωμε πολυ:th_Laie_67-1:

Vasilis
05-04-11, 10:27
Απο γεφυρα Ριου και μετα μπορει να υπαρχει αμαξι μπροστα και να ριχνει συρμα.
Θα προπορευεται 5 λεπτα.

Για ολα τα μπλοκα σχεδον, υπαρχουν παρακαμψεις.

η καλυτερη ιδεα ....μακραν!:thumbsup::thanks:

θα παρουμε κ τα pmr του συμπε μαζι που εχουν μεγαλη εμβελεια...χχεχε


οσο για το αρνι...μην αγχεσαι σπυρακο!thumb

babisbabou
05-04-11, 10:50
Εεεεεε παρε δυο τρεις λαθρομεταναστες μαζι σου... κανενας δεν θα παρατηρησει μετα οτι σου λειπουν οι πινακιδες!!!!

Η καλύτερη ιδέα :hystericalbs1:

paganis
05-04-11, 16:30
η καλυτερη ιδεα ....μακραν!:thumbsup::thanks:

θα παρουμε κ τα pmr του συμπε μαζι που εχουν μεγαλη εμβελεια...χχεχε


οσο για το αρνι...μην αγχεσαι σπυρακο!thumb

μηπως ομως αυτα θα πρεπει να λεγονται με πμ ? τουλαχιστον δεν αναφερατε τιποτα για ωρες και ημερομηνιες.....

nikos1400
05-04-11, 16:49
μηπως ομως αυτα θα πρεπει να λεγονται με πμ ? τουλαχιστον δεν αναφερατε τιποτα για ωρες και ημερομηνιες.....

:th_Laie_67-1:
για το αρνι ?!?!
ναι καλυτερα με πμ !!

που θα φτασει ενα αρνι αμα πλακωσει το μισο φορουμ !!

Vasilis
05-04-11, 16:56
μηπως ομως αυτα θα πρεπει να λεγονται με πμ ? τουλαχιστον δεν αναφερατε τιποτα για ωρες και ημερομηνιες.....


:th_Laie_67-1:
για το αρνι ?!?!
ναι καλυτερα με πμ !!

που θα φτασει ενα αρνι αμα πλακωσει το μισο φορουμ !!

θα το παμε δια της νομιμου οδου βρε παιδια...

τωρα για το αρνι...:whistle:...νομιμα παρανομα θα το ξεπατωσουμε!:warriorsmiley::warriorsmil ey:

Vasilis
08-04-11, 10:57
κ μιας κ πλησιαζουν οι μερες που θα στειλω την καλη μου στο νησι,

πηγα χθες στη ΔΟΥ που κατεθεσα τις πινακιδες για να βγαλω ακρη!

το λοιπον...

για να μεταφερω το αυτοκινητο μου σε οποιοδηποτε σημειο της Ελλαδας,

με την πραγματικη δικαιολογια (οτι θελω να ελευθερωσω το παρκινγκ μου)...ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

Δυστυχως , ουτε οταν ειπα οτι μετακομιζω μονιμα καπου αλλου υπηρχε νομιμη οδος για την μεταφορα της μπεμπας!

Μετα απο ''πιεση'' :ranting2:λοιπον στην υπαλληλο...(100 χρονων κ βαλε κ μουρη τσαμπουκα):shok:

με εξυπηρετησε λεγοντας μου οτι θα πρεπει να γραψω ΨΕΥΔΗ λογο για να μπορεσω να το μεταφερω παιρνοντας πινακιδες ///Μ...(δεν μπορεσα ποτε να φερω το σηματακι στο αυτοκινητο μου...θα το φορεσω τωρα στο τελος...χαχαχαχα)

Ο λογος που θα γραψω για να γινει η δουλεια μου ειναι οτι το αυτοκινητο παει για τεχνικο ελεγχο ή για πωληση!...(δοξασμενο ελληνικο κρατος):whistle:
Δεν υφισταται κανενας αλλος λογος μεταφορας του..νομιμος:shok:...!

Ετσι ...την ημερα που ειναι να γινει η μεταφορα, παω το πρωι στην εφορια

συμπληρωνοντας τα απαραιτητα εγγραφα κ παιρνω πινακιδες Μ που θα χουν

ισχυ για ΜΙΑ ημερα με ωρα π.χ απο 12,00 εως 12,00 της αυριανης (αυστηρα).

το αυτοκινητο επιτρεπεται να κινειται μονο γι αυτο το 24ωρο κ μετα την ληξη της αδειας αυτη πρεπει να προσκομισθει στην εκει ΔΟΥ!

ετσι η μικρη θα μετακομισει μονιμα...''νομιμα'' ... μεσα στις επομενες ημερες!

προς γνωση οσων θελουν να μεταφερουν το δικο τους σε αλλο χωρο...:thumbsup:

z3 2.2
08-04-11, 13:01
Χαχαχα.... τι ειναι αυτα ρε....
Θα παω γω Δευτερα πρωι στην εφορια και θα γραψω στο χαρτι....
"Μου χει λειψει ο εξακυλινδρος και καθε φορα που το βλεπω στο γκαραζ μου κουκουλωμενο θελω να το βγαλω για να τον ακουσω.
Αιτουμαι πινακιδες Μ για να ξεκ@....σω για 24 ωρες και να μουρλαθω στα παντιλικια."

babisbabou
08-04-11, 14:04
Χαχαχα.... τι ειναι αυτα ρε....
Θα παω γω Δευτερα πρωι στην εφορια και θα γραψω στο χαρτι....
"Μου χει λειψει ο εξακυλινδρος και καθε φορα που το βλεπω στο γκαραζ μου κουκουλωμενο θελω να το βγαλω για να τον ακουσω.
Αιτουμαι πινακιδες Μ για να ξεκ@....σω για 24 ωρες και να μουρλαθω στα παντιλικια."

Πάμε μαζί χαχαχα

GEORGE316
08-04-11, 14:06
εχω τωρα ερωτηση....
το αυτοκινητο απαγορευεται να κυκλοφορησει.
αν ομως τοποθετηθει πανω σε τρειλερ και παει σε μια πιστα,η μεταφερθει απο το ενα μερος στο αλλο...τι συμβαινει?

z3 2.2
08-04-11, 14:34
εχω τωρα ερωτηση....
το αυτοκινητο απαγορευεται να κυκλοφορησει.
αν ομως τοποθετηθει πανω σε τρειλερ και παει σε μια πιστα,η μεταφερθει απο το ενα μερος στο αλλο...τι συμβαινει?

Τιποτα απολυτως...το κατεβαζεις απο το τρειλερ και ξελυσσας!!!

z3 2.2
08-04-11, 15:22
εχω τωρα ερωτηση....
το αυτοκινητο απαγορευεται να κυκλοφορησει.
αν ομως τοποθετηθει πανω σε τρειλερ και παει σε μια πιστα,η μεταφερθει απο το ενα μερος στο αλλο...τι συμβαινει?

Nα προσθεσω οτι η Ελληνικη νομοθεσια απαγορευει το τρειλερ που ολοι ξερουμε !!!
Για μεταφορα αυτοκινητου προβλεπει μονο τρειλερ κλειστου τυπου (!) κατι σαν τροχοσπιτο ενα πραμα...τωρα το γιατι και το πως...μη ρωτατε

Vasilis
08-04-11, 17:04
Να προσθέσω...ότι σε τυχόν έλεγχο από εφορία , δεν βρίσκεται το αυτοκίνητο που έχουν κατατεθεί οι πινακίδες του στο χώρο (γκαράζ-πάρκινγκ) που δηλωσες κατα την κατάθεση τους...έχεις τις ανάλογες κυρώσεις περί ψεύδους δηλωσεως !

Σκατα τα χουν κάνει ...μετά συγχωρησεως...χεχε

nikos1400
08-04-11, 17:15
Nα προσθεσω οτι η Ελληνικη νομοθεσια απαγορευει το τρειλερ που ολοι ξερουμε !!!
Για μεταφορα αυτοκινητου προβλεπει μονο τρειλερ κλειστου τυπου (!) κατι σαν τροχοσπιτο ενα πραμα...τωρα το γιατι και το πως...μη ρωτατε

Δημητρη, αυτοκινουμενο ? Ή μηπως σκεπαστο τρεϊλερ ??;)


Να προσθέσω...ότι σε τυχόν έλεγχο από εφορία , δεν βρίσκεται το αυτοκίνητο που έχουν κατατεθεί οι πινακίδες του στο χώρο (γκαράζ-πάρκινγκ) που δηλωσες κατα την κατάθεση τους...έχεις τις ανάλογες κυρώσεις περί ψεύδους δηλωσεως !

Σκατα τα χουν κάνει ...μετά συγχωρησεως...χεχε

Και θα ερθουνε ξαφνικα ετσι για ελεγχο Βασιλη, χωρις ειδοποιηση ??
Θα πεις "ααα, δεν ειμαι εγω. εγω ειμαι φιλοξενουμενος για σημερα, περαστε αλλη μερα να τον βρειτε..."

z3 2.2
09-04-11, 00:14
Δημητρη, αυτοκινουμενο ? Ή μηπως σκεπαστο τρεϊλερ ??;)



Ημουν μπροστα σε μια κουβεντα αγωνιζομενων περσυ και συζηταγαν για αυτην τη νομοθεσια.
Αυτο που λεω ειναι σαν κλειστο τρειλερ